SCHOOL Lenteweelde in wintertijd Voor de Stille Armen GESLOTEN ooyett Nieuwe visie van de Spoorwegen op hun vervoerstaak Kort en Bondig Geen kou nodig Nieuwe Gracht 98 Loopjongen gevr. DINSDAG 28 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Bloemententoonstelling in Lisse toont de grote vooruitgang bij het forceren van bloemboller Terwijl de haven van Lisse dichtgevroren is, heerst de lente in het daarnaast ge legen tentoonstellingsgebouw, waarin de eerste Bloemlust-tentoonstelling heden ge opend is. Opvallend is het zeer grote aan tal inzendingen waardoor deze tentoon stelling een verrassend en kleurrijk aspect biedt. Dit is een gevolg van de bizonder goede omstandigheden gedurende de zomer van 1947, die het forceren wel buitenge woon begunstigd hebben. De hyacinten beslaan het gehele mid denstuk in een tot nu toe ongekende over vloed en kwaliteit. Tulpen zijn er in alle kleuren: vroege tulpen bescheiden uit glurend boven nog bleekgroene blad kokers, langstelige Darwins en kloeke Triumphs. De gehele achtergrond wordt ingenomen door een collectieve inzending uit Rijnsburg, dat daarmee de het vorig jaar gewonnen beker op grootse wijze ver dedigt. Narcissen in alle variaties op wit, geel en oranje vallen op. Bizondere aan dacht trekken ook de amaryllis-inzen dingen. De tentoonstelling legt een sprekend ge tuigenis af van de fraaie resultaten welke met het forceren van bloembollen kunnen worden bereikt. Zij is niet een herhaling van vorige exposities, maar ongetwijfeld een stap vooruit en daarom voor leek en vakman een bizondere gebeurtenis. Vanmiddag wordt in de grote veilinghal van het gebouw van het Hollands Bloembollengenoot schap te Lisse een bloembollententoonstelling gehouden, waarop getoond worden de resultaten van hel forceren van verschillende bolgewassen. Een kijkje op de expositie. Waterleidingbedrijf maakte een winst van f 185.430 Het verslag over 1947 van het Gemeentelijk Waterbedrijf vermeldt, dat de totale neerslag in dat jaar bedragen heeft 681.9 m.m. tegen 863.6 m.m. in 1946 of 181,6 m m. minder. De grootste maandneerslag werd waargenomen in Juli 1947 met 113,1 m.m. over twaalf regen dagen en de kleinste in Februari met 9.3 m.m. over negen regendagen. Van de totaal opge pompte hoeveelheid water van 3.179.488 m.3 werd op het pompstation 7.972 m.3 gebruikt, zodat door het pompstation werd afgeleverd 3.171.516 m.3 en van Bloemendaal werd be trokken 4.868 m.3. Het gebruik in de stad nam met 8.35 toe. De opbrengst van het geleverde water be droeg f891.487 en de baten waren f946.920. De uitkering aan de gemeente van het batig saldo bedroeg f 185.430 (geraamd was een bedrag van f81.0001. De balans sluit met een bedrag van f 2.226.438. Erich Ziegler overleden. In Den Haag, is op 48-jarige leeftijd overleden de musicus Erich Ziegler. De heer Ziegler had te Berlijn een eigen cabaret tot 1933, toen hij voor het nationaal socialistische régime naar met buitenland vluchtte, In 1939 kwam hij naar ons land. In Scheveningen was hij, tezamen met Willy Rosen, als muzikale medewerker verbonden aan het „Theater der prominenten". Tijdens de oorlog werd hij aanvankelijk naar Wes- terbork overgebracht. Na de bevrijding trad hij gedurende twee seizoenen op als dirigent bij de Bouwmeester-revue, waarvoor hij ook de muziek componeerde. Verder schreef hij veel cabaretmuziek en de muziek voor de nieuwe film van Heintje Davids „Een ko« ninkriik voor een huis". Het Haarlems Trio, bestaande uit Jan Hoeben, Fred. Luyken en Onne van de Klas horst, geeft met medewerking van de altist Henk Koper vandaag. 28 December, een concert in de Begijnhofkapel. Het program ma bevat werken van Jean Cras (eerste uit voering), Saint Saëns en Fauré. Vereniging voor MULO officieel op het Stadhuis ontvangen De afgevaardigden van de vergadering van de Vereniging voor M.U.L.O. zijn Maandag op het Stadhuis officieel door het gemeentebestuur ontvangen en toege sproken door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Deze zeide, dat de leden der ver eniging een mooie taak vervullen. Zij heb ben vroeger niet een betrekking bij de handel of in de industrie gezocht, hoewel zij daarbij meer zouden kunnen verdienen, doch zij hebben het onderwijs willen dienen. De leden kunnen idealisten ge noemd worden, maar dan nuchtere idealis ten. Talloze kinderen voeden zij op en de onderwijzers zijn vraagbakefts voor de ouders, die graag willen weten, wat hun dochter of zoon moet worden. De docent behoort dan op de hoogte te zijn van de handel, industrie en overheid. Hij staat dus in het volle leven. De onderwijzers zijn aangesloten in een vereniging. Daarin zijn zij strijdvaardig, als het gaat over de onder wijzersstand, maar ook als de belangen van het onderwijs op het spel staan. De over heid is de vereniging dan ook dankbaar voor hetgeen in de loop der jaren tot stand is gekomen. De burgemeester sprak de wens uit, dat het gesprokene en de be daardoor tevens van de Nederlandse ge- de wens uit, dat het gesprokene en de be sluiten op de vergadering vruchtbaar zullen zijn tot heil van het onderwijs en daardoor tevens de Nederlandse gemeen schap. De heer Janssens uit Groningen, voor zitter der vereniging, beantwoordde de toe spraak van de burgemeester. '19e verantwoording. F. H. 1,—; Firma B. A. C. 2,—; C. S. en A. M. 12,50; J. W. D. f5.—; J. B. Koppensnellers W. A. W. f 12,Familie K. ƒ5,—; S. P. 10.—; C. ƒ2.50: L. T. G. ƒ5.—. Dagtotaal 56.—. In het geheel is thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ11,223,94. Haarlems Dagblad is gaarne bereid giften Ir» ontvangst te nemen. Zij kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat j 93 en Soendaplcin 37. Ook kunnen bijdragen I gestort worden op ons Postgironummer 273107. met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Burgerlijke stand van Haarlem GEHTJWD: 27 Dec., R. van Stuivenberg en D E. B. Swaagstra. BEVALLEN van een zoon: 23 Dec., G. H. Metz—Louw; 24 Dec., J. J. MeeuwsenTeut- scher; 25 Dec.. T. M. van HooffPersoon; W. J. C. van den Heldervan Hamelsveld; 26 Dec., S. G de LaatFlorie; A. M. A. Heerens -Groeneveld: F W. Kannegietervan den Broek; J. G. Lohmann—Dijkzeul; A. M. Ver baanGeerlings; 27 Dec.. Z. G. Sjoordema Potze. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., A. H. KoeneOut; 24 Dec., M. F. Hulsbergen- van Cappelle; M. Beemsterboer—Calvelage; A. G. E. VerstegenJager; 25 Dec., M. Hune- ker—de Jong; C. A. M. Dieben—van der Helm: P. J. A. CrulVogelzang: H. van Du renHoukes; C. SchautKroezen, J. L. Klein -Uitermark: A. A. C. Lohman—Kroone; 26 Dec.. A. M. SilvesterDekker; J. A. Wesse- linkvan Soest; 27 Dec., J. H. Overbeek Beuks: M van Wijngaarden—Denkers. OVERLEDEN: 24 Dec., W. C. Ruijgh, 1 d„ Drossestraat; P. J. van der Eem, 1 j.. Spaan- sevaartstraat; W. C, van Wort, 1 m., Eemstr.; M. E. JansensSnellens, 77 j., Scheeper- straat; H. Treffers—Huijboom, 48 j., Lange Hofstraat; 25 Dec,,. P. Tuijtel, 83 j., Hercules straat; F. A. de Nijs, 79 j., Haarlemmerliede- straat. Onze magazijnen zijn wegens inventa risatie Woensdag 29 December Donderdag 30 December en Vrijdag 31 December a.s. Complete woninginrichting BARTELJOR1SSTRAAT 13-17 HAARLEM - TEL. 13915 Agenda voor Haarlem DINSDAG 28 DECEMBER Gem. Concertgebouw: „Het wederzijds huwelijksbedrog", voorstelling ten bate van óe „Stille Armen". 8 uur. Spaarne: „King Kong en de Arabieren". 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Achter de wolken". 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „Lassie komt thuis", alle leeft.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Bambi" alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 915 uur Palace: ..De vrijgezel en het bak visje". alle leeft2 00 4.15. 7 00 en 9.15 uur Luxor- ..The bishop's wife", alle leeft. WOENSDAG 29 DECEMBER Cultura, Jansstraat S3, bijeenkomst met ais spreker de heer C. Schuitemaker. 8 uur. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. Zoekplaatje No- 4 Het lijkt wel eens of de heren Jansen en Tilanus nergens meer te vinden zijn en juist, als wij hen zo nodig hebben met de kou. Toch is daar geen sprake van. Kijk maar eens goed. U vindt ze wel in dit zoekplaatje. die twee onafscheidelijke heren. Zo is het ook gesteld met het onovertrof fen Jansen Tilanus ondergoed. Dat vindt U met een beetje moeite heus wel. De vraag is nu eenmaal enorm. Let op het eti ket, want ieder kledingstuk, dat de fabriek verlaat, draagt de zo vertrouwde naam Jansen Tilanus. Eduardo del Pueyo Evenals vorige jaren geeft de H.O.V. ook thans op 30 December, als afsluiting van het jaar 1948, een buitengewoon concert, waaraan de vermaarde Spaanse pianist Eduardo del Pueyo zijn medewerking zal verlenen. Deze kunstenaar trad reeds verschillende malen met groot succes met de H.O.V. op en geniet in Haarlem dan ook. veel belang stelling. Op het concert van a.s. Donderdag, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam. speelt Eduardo del Pueyo vóór de pauze het pianoconcert No. 1 van Liszt, voorafgegaan door de Symphonie No 2 van Saint-Saëns Na de pauze zal men de solist kunnen horen in de pianopartij in de Falla's „Nachten in Spaanse tuinen". Het orkest besluit dan dit belangrijke concert met een uitvoering van het bekende werk van Paul Dukas: „L'Ap- prenti sorcier" (de Tovenaarsleerling). M. L. A. Klein overleden Maandag is na een ziekte van enkele dagen in de ouderdom van bijna 72 jaar overleden de heer M. L. A. Klein, oud-lid van de Haarlemse gemeenteraad. De over ledene, die op 15 Februari 1877 te Haarlem geboren is, was aanvankelijk in het meu belvak werkzaam en later werd hij be zoldigd secretaris van de Nederlandse Volksbond en bondsambtenaar van de Ned. R.K. Politiebond „Sint Michaël". Op 21 Juli 1915 werd de heer Klein benoemd tot lid van de gemeenteraad en heeft tot 1 September 1946 deel uitgemaakt van dit college. Hij heeft dus ook na de bevrijding zitting gehad in de tijdelijke gemeenteraad. In de loop der jaren wijdde hij zich aan tal van onderwerpen. De loon- en arbeidsvoor waarden van 't gemeentepersoneel hadden zijn bijzondere belangstelling. Hij toonde zich een voorstander van de annexatie en de woningbouw vond in hem een vurige pleitbezorger. Werden in de gemeenteraad de tarieven voor gas, water of electriciteit behandeld, dan kwam hij steeds op voor de belangen van de minst-draagkrachtigen. Vele jaren had de heer Klein zitting in het Burgerlijk Armbestuur en toen dit werd omgezet in Maatschappelijk Hulpbetoon (thans spreekt men van de dienst voor Sociale Zaken) werd hij opgenomen in de commissie van bijstand. Van besturen van enige R.K. verenigin gen maakte hij deel uit. In 1947 werd de heer Klein toegekend de eremedaille Pro Ecclesia et Pontifice, als erkenning voor zijn vele verdiensten. Nadat de uitvaartdiensten in de Sint Bavo aan de Leidsevaart zijn gehouden zal op Vrijdag a.s. zijn stoffelijk overschot op het R.K. Kerkhof aan het Soendaplein ter aarde worden besteld. Tot wederdienst bereid „Door Inspanning Uitspanning" gaf gis teren in de schouwburg ten vermake van de gretig reagerende donateurs een tame lijk vlotte voorstelling van het tot op zekere hoogte vermakelijke spel „Tot wederdienst bereid" door Piet Mossinkoff, dat nog betrekkelijk kort geleden in deze kolommen onderwerp van bespreking uit maakte. De regie werd deze keer waarge nomen door Wim Plantenga, die er welis waar allerminst in slaagde om de beide in lachwekkend contrast getekende milieus door een brede kloof te scheiden, doch anderzijds een niet gering begrip voor hel komische effect demonstreerde. Hij speelde bovendien zelf de rol van jeune premier in een voortvarende revue-stijl en gaf speciaal na de pauze een soepele uitbeel ding van zijn snel verspringende gemoeds aandoeningen.' Het volgende stuk wordt wederom onder leiding van Willem van der Veer ingestudeerd. Al is uit dezè zeer middelmatige, maar voor amateurs wel buitengewoon dankbare klucht stellig meer amusement te puren, toch mag zonder enige aarzeling zwart op wit worden verklaard, dat Bep de Mon als de onbeschaafde vissersdochter (met een hart van het traditioneelste goud) aan natuurlijke geaardheid geen duim te kort schoot en ook haar metamorphose tot film ster niet slecht volbracht. Mevrouw Jo de MonLugtig was zeker niet het aange wezen type voor de bazige tante met aris tocratische allures en Piet de Wit bediende zich eerst in het laatste bedrijf hartgrondig van de ongepekelde zeemanstaal. De lam lendige zeurkous van Ad Antonisse en de met met goede smaak geklede intrigante van Corry de Mon bereidden het publiek de verrassingen, zonder welke een toneel avond niet compleet zou zijn. In het voorwoord werd bekend gemaakt, dat dit jaar het gemaskerde bal moet ver vallen, omdat de hoogte der vermakelijk heidsbelasting het risico tezeer heeft opge dreven. Daarvoor in de plaats komt nu een programma van één-acters. waardoor dit ten onrechte volkomen verwaarloosde genre weer eens een kans krijgt, waarvan men vooral, zolang iedere gelegenheid kostbaar is, verstandig moet zien gebruik te maken. DAVID KONING. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en baronesse de Vos van SteenwijkVan Royen zijn voornemens voor autoriteiten, besturen en particulieren een Nieuwjaarsreceptie te houden op Zaterdag 8 Januari, des namiddags van drie tot vijf uur ten Provinciehuize (ingang Paviljoenslaan) SCHEEPVAART Aardijk. New VorkJava 28 Dec van Suez Amstelstad. AmsterdamJava 26 Dec. van Suez. Nieuw Amsterdam. 27 Dec v. Curacao naar Kingston. Kedoe, JavaRotterdam pass. 28 Dec. Gibraltar. Salatiga, Java—Hew York pass. 28 Dec. Gibraltar. Electrificatie maakt heropening van kleine stations en halten mogelijk Zoals men weet, besloten de Nederlandse Spoorwegen in 1938 tot de opheffing voor het reizigersverkeer van een groot aantal stations van kleine plaatsen. Dat had tot gevolg, dat niet alleen Koekange en 'sHeer Arendskerke uit het spoorboekje verdwenen, maar zelfs plaatsen van de omvang en de economische belangrijkheid van Lutterade en Susteren. Tevens werd de reizigersdienst op meer dan 350 kilo meter spoorlijn gestaakt. De spoorweg, zo was de gedachte, zou zich beperken tot het verkeer tussen de grote plaatsen, op lange afstanden en tot het massavervoer. De bus op trajecten parallel aan de spoorweg had zich te be palen tot het verkeer in de niet door de spoorweg bediende relaties. De „knoop punt-theorie" werd deze opvatting ge noemd en zij was vooral gebaseerd op de toenmalige stand van het spoorweg-appa raat op de niel-geëlectrificeerde baanvak ken, die in die tijd nog 90 procent van het net vormden. Op de geëlectrificeerde lijnen werden de kleine stations en halten wel degelijk be diend. Reeds in 1927 slaagde de proef met HaarlemIJmuiden, waaraan zelfs nog een paar stopplaatsen werden toegevoegd, uitstekend, ondanks moordende bus-con- currentie. En toen het middennet werd geëlectrïfi- ceerd, werden stations als Maarn, Maars- bergen, Vught en Best weer geopend. Nu de spoorwegen vrijwel hun gehele net gaan electrificeren. nu de vervoersbe hoefte in sommige gebieden Limburg bijvoorbeeld is verviervoudigd, nu som mige gebieden voor het verkeer ontsloten worden Zuid-Oost Drente menen de IJs is onbetrowwbaar Het ijs in Haarlem en omgeving is nog onbetrouwbaar. Vanmiddag zal de politie het ijs in Haarlem keuren. De Zuidhollandse IJsbond deelt mee, dat de toestand van het ijs op de meren en plassen in Zuidholland nog te slecht is voor toerisme op het ijs. De bekende molentocht, groot 50 km., geprojecteerd over de binnenwateren zal. ijs en weder dienende. Donderdag en Vrij dag a.s. worden gereden. Beide dagen kan gestart worden van 11 uur 's morgens, te Leiden bij café Zomcrzorg en op de Oude Wetering. Paviljoen „De Brasem" Indien de vorst aanhoudt, zullen zeer waarschijn lijk de merentochten van Zaterdag af wor den gehouden. spoorwegen, dat zij met de „knooppunten theorie" radicaal moeten breken. Door de electrificatie zijn bovendien trajecten, die vroeger bij stoomtractie niet lonend waren, thans wel rendabel. De directie der spoorwegen streeft dus naar een nieuwe evenwichtstoestand in de verdeling tussen het bus- en railverkeer Zij is van mening dat het vinden van dit evenwicht niet overgelaten kan worden aan het vrije spel der concurrentie. De overheid zal niet kunnen volstaan met een regeling voor de knooppunten, maar zal ook voor de tussengelegen plaat sen een regeling dienen te treffen door middel van vergunningsvoorwaarden, waarbij overcapaciteit zal moeten worden voorkomen. Weer stoptreinen HaarlemLeiden. In Utrecht verzekerde men ons. dat de nieuwe visie van de spoorwegen op hun vervoerstaak inderdaad tot practisch ge volg zal hebben, dat de stoptreinen Haar lem—Leiden weer zullen worden inge voerd. Het is echter wel zeker, dat dit in de komende zomerdienstregeling nog niet het geval zal zijn. Donderdag ontscheping van de „Sibajak" De „Sibajak" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd wordt Woensdag omstreeks middernacht met een klein contingent mi litairen en voorts evacués en gouverne mentsambtenaren te Rotterdam verwacht. De ontscheping, zal Donderdagmorgen om 8 uur beginnen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 317% 318% 274)4 275% 227 226% 160% 160% 132% Nederlandse Ford 286 Nederlandse Kabel 250 v. Berkel's Patent 113 Scheepvaart-Unie 162% 164% Holl.Amerika Lijn 163 Deli Maatschappij 155% H. V. A 172 A'dam Rubber 171 Ned Handel Mij 158 N.-I. Handelsbank 119% Billitnn Mij II 391 (Stopkoersen voor Indische fondsen zijn De heer O. Huisman bij zijn afscheid gehuldigd Zestien sprekers hebben Maandagmiddag tijdens een druk bezochte receptie in de derde klas-wachtkamer op het Haarlemse Station dank gebracht aan de heer O. Huis man. hoofdstationschef, die vijf-en-veertig jaar de Nederlandse Spoorwegen gediend heeft en met ingang van 1 Januari gepen- sionneerd is, voor hetgeen hij voor het be drijf en het personeel gedaan heeft. Uit naam van de superieuren sprak de heer G. van Meurs, hoofdinspecteur te Amsterdam van de Nederlandse Spoorwe gen. die zijn waardering uitte voor de wijze, waarop de heer Huisman de Spoorwegen gediend heeft. Het bedrijf verliest in hem een bekwaam en toegewijd medewerker. De heer J. W. F. Kuijk. adjunct-hoofd stationschef. herinnerde er aan. dat de acht jaren, welke de heer Huisman in Haarlem heeft doorgebracht, niet ge makkelijk zijn geweest. Van 1940 af moest hij onder moeilijke omstandigheden werken. Toch had hij tijd. om de belangen van het personeel te dienen: hij was een humaan chef en welwillend voor iedereen. Dat blijkt wel uit de medewerking aan de aanbieding van het stoffelijk blijk van be langstelling. Uit naam van het gehele per soneel, waaronder dat van de stations Heemstede, Overveen en Halfweg, verder van de restaurateur en de kruierij bood de heer Kuijk een schrijfbureau aan. De heer W. Petri, chef van het goederen kantoor, herinnerde aan het schitterende voorbeeld, dat de heer Huisman in Septem ber 1944 gegeven heeft, de heer G. Klisters bracht de dank over van het plaatskaarten- kantoor en de heer J. H. van Seggelen dankte de scheidende namens de Neder landse Vereniging van Spoor- en Tram personeel, de Spoorweg Onthoudersvereni ging en het treinpersoneel. Nadat de heer De Groot, machinist, zijn gevoelens in dichvtorm had geuit, SDraken de heren Reeder, stationschef van Velsen- IJmuiden-Oost. J.J. Putman, hoofdstations chef van Amsterdam (CS.). De Steenwin kel. afdelingschef bij de dienst vervoer, een oud-ambtenaar van de Spoorwegen, die onder leiding van de heer Huisman gewerkt heeft, een vertegenwoordiger van de Fede ratie van Spoorweg Sport- en Ontspan ningsverenigingen. een gepensionneerde. verder J. P. van Eijsden, ambtenaar; J. L. Pfundt, genensionneerd adjunct-hoofdsta tionschef. Van den Brink, sectiechef van Weg en Werken en J. Fontijne, hoofdcom missaris van politie, die de prettige samen werking tussen de Spoorwegen en politie memoreerde. Tenslotte richtte de heer Huisman zich tot de sprekers en het personeel. Dezer dagen vertrekt hij naar Apeldoorn, waar hij van zijn pensioen hoopt te genieten. De nieuwe chef De heer J. Wijmans uit Schiedam is tot opvolger benoemd, die dezer dagen zijn werkzaamheden op het Haarlemse Station zal aanvaarden. De heer Wijmans, die 57 jaar oud is, trad in November 1908 in dienst bij de Neder landse Spoorwegen als leerling-klerk op het voormalige station Utrecht-Maliebaan. In 1933 werd hij benoemd tot stationschef te Aalten. in 1936 tot chef van het rangeer terrein te Eist en in 1946 tot stationschef te Schiedam. „Nederland een voorbeeld voor andere Marshall landen" Dr. Alan Valentine, hoofd van de admi nistratie van het Marshall-plan in Neder land heeft Maandagavond in een radiorede voor de N.C.R.V. onder andere gezegd, dat de vrede voor een groot deel afhangt van voldoende voedsel, werk, gunstige vooruit zichten en vrijheid. Het Marshall-plan helpt Nederland deze doeleinden te bereiken. Nederland moet ook zichzelf helpen door hard te werken en door tijdelijke opoffe ringen. En het doet dit ook. Het kan de wereldvrede en de economie van andere landen bevorderen door zoveel mogelijk goederen en voedsel te produceren. Nederlands prestatie op dit gebied is een voorbeeld voor de andere Marshall-landen. Alle Marshall-landen zullen profijt trekken van de groei van hun nationale productie, want een grotere productie is de sluitsteen van het gehele Europese herstelprogramma Goede producenten zijn ook goede consu menten. Een volk dat niet produceert kan ook niet kopen. Zodra een deel van de wereld achterblijft bij de rest, wordt de welvaart van de gehele wereld in gevaar gebracht. Europa's door de oorlog gestoorde pro ductie moet weer hersteld en uitgebreid worden. Zodra de verschillende landen er in slagen de vele hinderpalen voor de han del over de hele wereld uit de weg te rui men zullen we op de drempel van een betere toekomst staan. Daarom ook ver wachten wij zoveel van de Benelux, aldus dr. Valentine. BINNENLAND Prinses Wilhelmina heeft Maandag een onverwacht bezoek gebracht aan de Zuid- Afrikaanse kunsttentoonstelling in het Ste delijk Museum te Amsterdam. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. Spitzen en de Directeur-generaal voor de scheepvaart, mr. J. J. Oyevaar, hebben Maandag een bezoek gebracht aan de etablissementen van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam. De Stichting van de Arbeid heeft een commissie ingesteld ter bestudering van de sociaal-economische kant van de tuber culosebestrijding. Met name zal de commissie aan de volgende punten aandacht schenken: de sanatoriumruimte, het totaal aantal patiënten, de massa-doorlichting, de sociaal- economische gevolgen voor de patiënt en zijn gezin, de financiële gevolgen voor de vak centrales en de tewerkstelling van als genezen ontslagen mannelijke patiënten. De matroos G. Tjcpkema is op 22 De cember uit Den Haag met verlof naar zijn ouders in Burgwerd (Fr.) vertrokken. Hij is daar tot dusver niet aangekomen. Ver moed wordt, dat hem een ongeluk is over komen. De centrale van het Prov. Electricitelts- bedrjjf in Friesland zal belangrijk worden uitgebreid. Eind 1949 zal een totaal vermogen van 75.000 kw. beschikbaar zijn. Dc kosten van de uitbreiding bedragen 12 millioen gulden. De ..Swissair" heeft besloten op bepaal de lange-afstandsvluchten aan scholieren van 12 tot 18 jaar, die hun opleiding in het bui tenland krijgen en in de vacantie per vlieg tuig naar huis willen reizen, een reductie op de vliegprijs van 50 pet. toe te staan. „Hare Majesteit Heintje". Van 1 Januari af zal Henriëtte Davids de vrouwelijke hoofdrol vervullen in de klucht „Hare Ma jesteit Heintje", in het Nederlands bewerkt door Meijer Hamel, waaraan verder nog medewerken Sylvian Poons en Jacques van Bijlevelt. „Hare Majesteit Heintje" start op 1 Januari te Rotterdam. Daarna maakt het gezelschap een tournée door de provincie. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Dankelman tc Haarlem ver wierf met zijn inzending op de te Leiden gehouden nationale pluimveetentoonstelling een door de gemeente Leiden uitgeloofde beker. Een dertigjarige fietster. die Zondag morgen op het kruispunt van Barteljoris- straat en Zijlstraat bij de Grote Markt geen voorrang gaf aan een autobus, werd aan gereden en moest met een hersenschudding naar een ziekenhuis worden vervoerd. De officiële opening van het Zweedse schoolgebouw, gelegen aan de Vondehveg nabij de Eksterstraat, waarin gehuisvest zal worden de P H. van der Leyschool. hoofd de heer A. M. J. Mol, is bepaald op Woensdag middag 5 Januari. Bij gelegenheid van het Kerstdiner, gehouden op Tweede Kerstdag in de boven zaal van het café-restaurant „Bolwerk" alhier, werd door de aanzittenden een bedrag van ƒ200.verzameld, bestemd voor de jongens over zee. Dr. Beel installeert de Wali- Negara van Zuid-Sumatra Dr. Beel is hedenochtend per vliegtuig naar Palembang vertrokken voor de in stallatie van de Wali-Negara van Zuid- Sumatra. Bij deze installatie heeft dr. Beel een rede gehouden waarin hij onder meer zeide: „De Nederlandse regering heeft zich gedwongen gezien maatregelen te nemen opdat de voorwaarden worden ge schapen, welke no'dig zijn voor het Indo nesische volk om het recht op zelfbeschik king vrijelijk te kunnen uitoefenen. Onver anderlijk blijft daarbij het doel van de Nederlandse regering om op zo kort moge lijke termijn te geraken tot de vorming van de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië. Met voortvarendheid wil zij voortgaan op de weg, die naar dit doel leidt Een ding staat haar daarbij slechts voor ogen: dat deze Verenigde Staten waarlijk vrij en op recht gegrondvest zullen zijn. De afkondiging nog op de I8e dezer van het besluit Bcwmdvoering Indo nesië in Overgangstijd, welk besluit de grondslag legt voor de overgang naar een nieuwe rechtsorde, is er een duidelijk be wijs van, dat het de regering ernst is met haar streven deze nieuwe rechtsorde zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De be volking van de vroegere republikeinse ge bieden. ongehinderd door terroriserende legertjes er. benden, zal thans weldra langs democratische weg te kennen kunnen geven op welke wijze zij in het federale bestel wenst te worden ingepast. Door het wegvallen van de van Djokja uit veel te lang uitgeoefende druk wordt ook voor de verschillende volksgroepen van Sumatra de ware vrijheid, gepaard aan veiligheid, recht en weivaart, werkelijkheid." Velletnan Koopt! alle soorten goede meubelen tapijten kristal, goud en zil ver etc voor hoge prijzen Tel 14637 Zijlstraat 62 Dame b. b. h. h. zoekt Zit-Slaapkamer met pension, geheel of ge deeltelijk (vegetarisch). Br. met voll. inL no. 2304 Wij hebben prima Turf. Laat ons even komen praten Br. no. 2303. nog gehandhaafd). DANS- KWEKKEBOOM Inschrijving dagelijks Aanv nieuwe lessen Begin Januari Frivéles op elk verlangd our Geschikt PAKHUIS TE HUUR voor groenten handelaar of kleine bouwondernemer m buitenterrein van pijn. 120 M2. Huurprijs f 35 p. mnd Brieven no. 2306. Manheimoptiek PRIMA OPTICIEN in staat ook in de winkel te assisteren. Bekendheid met foto-art. verkoop strekt tot aanbeveling. Hoog loon. E. A. Groeninnk. Zandvoort- selaan 8A, Heemstede. Mevr Cool. Sweelinckplein 2. H'stede. zoekt NET MEISJE v. d. dag. ing. 1 Febr 1949 Aanm. 's av. na 7 uur. Eenv. dame. 52 j., P.G., er varen hulsvrouw zoekt plaatsing bij besch. heer of kl. gezin, hulp ruw werk, pr. ref. Br. no. 2305. Gevraagd: net jong meisje v. d. huishouding voor dag of d. en n. Veel vrij. gez. 3 personen. Frans Sehubertl. 34. Heemstede. Telef. 28437 (Haarlem). Werkster gevr. voor de morgenuren (5 mor gens per week). F. Steneker, Café Restaurant „De Oude Geleerde Man" Rijksstraat weg 37. Bcnnebroek. lste klas pension in Hrl.-Z. heeft 1 Febr. een gest. ZIT- EN SLAAPKAMER dispo nibel voor echtpaar en een gestoff. Zit-Slp.k. voor dame of heer. centr verw. en uitst. pension. Brieven no. 2302. HAARVERVEN IN ALLE TINTEN - ZELFS LICHTBLOND - NATUUR GELIJK HOFFMANN MIDDENWEG 128 - TEL 22202 - HAARLEM-N. TAPIJTEN - LOPERS Speciale aanbieding: Karpetten f 99 50. f 105,—; M Smyrna 280 x 380 f 549JJ0; Lopers f 6 95 p rr.tr.; Keukenlopers f 7 75 p mtr: Prima Bedritellen 3-dlg 5250; Dekens f 11.15 Verkoop alleen Woensdag en Donderde? van 1—5 uur. TAP1JTHANDEL „MARO" N.V„ Gebouw St. BaTfc Smedestraat Z&, Haarlem. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3