jSesiii SCHOOL Bollententoonsteüing te Lisse betekent wee\ een stap vooruit Voor de Stille Armen SLOT DEFECT? Stevige geldboeten geëist wegens zwarte transacties met vleesbonnen Kort en Bondig HAGEMAN huish.hulp 1 of 2 kamers Nieuwe Gracht 98 WIEJAN seint WIEJAN WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD De tentoonstelling welke Dinsdag in „Bloem lust" te Lisse werd geopend, gaf zowel voor de vakman als voor de leek veel te zien en te genieten. De gunstige omstandigheden, door de warme zomer van 1947 geschapen, waren bij het forceren volledig gebruikt en hoe ver de kweker het in die kunst gebracht heeft, bleek o.a. uit het feit, dat hyacinten van 1947 dusdanig waren geremd en bloemen van 1948 zo danig waren geforceerd, dat ze nu gelijk tijdig stonden te bloeien! Ook kon men. evenals verleden jaar, weer Amaryllis, dit maal in nog veel beter kwaliteit en nog meer gevarieerd, met Kerstmis in bloei zien, hetgeen mogelijk gemaakt was door de onderzoekingen van de dames I. Olivier- Ly ten en Hartsema, die op de tentoon stelling gehuldigd werden. Interessant was de stand van het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek, welke een duidelijk overzicht gaf van het- gean reeds was bereikt, maar ook toonde welke fouten werden gemaakt. Op deze stand kon men de kwaliteit van vele in zendingen afrotten. De tentoonstelling is zeer overzichtelijk aangelegd door de firma Koper te Benne- broek, onder leiding van de heer Van der Lee. De bezoeker komt onder de indruk van het grote aantal en de uitgebreide variëteiten der vele inzendingen. Men krijgt de indruk, dat met de ruimte moest worden gewoekerd om alles tot zijn recht te kunnen doen komen. Dit is te meer opvallend, daar, zoals de voorzitter de heer C. J. Segers in zijn openingswoord vertelde, men veel critiek had gekregen op het besluit, eerst na de Kerstdagen, de tentoonstelling te openen. Zowel kwaliteit als kwantiteit van het ge- exposeerde tonen echter duidelijk aan, dat die critiek onjuist was. Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Ko ningin in Zuidholland, verklaarde met ge noegen zijn vacantie onderbroken te heb ben om deze tentoonstelling te openen. Hij zeide niet verwonderd te zijn, daar hij reeds zoveel gezien had van wat men in de bollenstreek vermag, maar vervuld van bewondering, waar men deze tentoonstel ling weer tot een evenement had weten te maken. De volgende bekroningen werden toege kend: Wisselbeker: beste collectie hyacin ten niet overgeplant: Fa. Lommerse-Uiten- daal te Hillegom; zeer eervolle vermelding hyacinten: H. de Graaff en Zn. te Lisse: eervolle vermelding: Harry Vreeburg te Lisse; G. B. de Vroomen en Zn., te Sas- senhcim; wisselbeker beste collectie hya cinten decoratief opgesteld: Gebrs. Segers te Lisse; eervolle vermelding: H. de Graaff en Zn. te Lisse. Wisselbeker beste inzending narcissen: Verenigde Culturen te Noordwijk. Wisselbeker beste inzending tulpen: Vei- Mary, ik hou van je! Cees Laseur maakte van een klucht een blijspel Als u of ik het malle en zonder veel plichtplegingen in elkaar getimmerde ver zinsel „John loves Mary" van een zekere Norman Krasna in handen hadden ge kregen, zonder te weten dat diezelfde auteur met de soortgelijke comedie „Per Luchtpost" een succes boekte, waaraan geen einde scheen te komen dan zouden we het ongetwijfeld "onder het slaken van de verzuchting „alweer z'n klucht van geen betekenis" in de verste hoek van de kamer hebben geslingerd. Want wij be seffen niet op het eerste gezicht, hoe men deze grillige opeenstapeling van toevallige omstandigheden tot een troon voor de muze der twinkelende vermakelijkheid moet ver heffen. Cees Laseur wel. Die liet het door een vlot stilist als Jan Teulings onder de gezellige titel „Mary, ik hou van je!" ver talen en koesterde het vervolgens een week of wat onder de vleugels van zijn brillante fantasie. Om het resultaat van deze geest rijke zorgen hebben de houders van abon nement-B gisteravond in de schouwburg gelachen, alsof er niet het minste kwaad in de wereld bestond. Alle komische verwikkelingen komen voort uit de onbezonnenheid van een pret tige sergeant, die bij wijze van edelmoedige wederdienst aan een vriend, welke hem in de oorlog het leven heeft gered, met diens minnares in een kortstondig huwelijk treedt teneinde haar overkomst uit Europa naar Amerika mogelijk te maken, doch de kans voorbij laat gaan om zijn verloofde, die hem op staande voet tot haar bruidegom wil promoveren, tijdig in te lichten. De Haagse Comedie toverde, zoals gezegd, uit de warwinkel van averechtse gevolgen een luchtig blijspel met een ge lukkig slot te voorschijn. Het was alleen jammer, dat de puntigste opmerkingen uit de dialoog zo diep achter de kiezen van de spelers werden gehouden, dat de ene helft van de zaal ze aanhoudend voor het andere gedeelte moest navertellen. Jan Retèl, in het begin een stralende held, die met amusante vertwijfeling drie bedrijven lang zijn verlovingsboot naar de steeds verder wijkende haven van het puur geluk probeerde te loodsen, ondervond daarbij de weinig doelmatige, doch even uitmuntend gepresenteerde steun van Pim Dikkers als de vriend, die tot overmaat van ramp inmiddels met een ander was ge trouwd. Als zijn tegenspeelster zag men voor het eerst de jonge actrice Jos van Loon, die behalve een bekoorlijke ver schijning, een al heel spoedig innemend eigen geluid meebracht. Cees Laseur wik kelde zich voor de ontelbaarste keer in de toeschietelijke gewichtigheid van een le vensechte senator en Ida Wasserman (in de plaats gekomen van Vera Bondam) dribbelde bedrijvig rond als zo'n vriende lijke echtgenote met een speelse trek om de mond of vocht in de ogen, al naar het licht-geraakte hart dicteerde. Charles Mögle (nog één van de oude garde) en Elly Bakker, Peter Holland, Lou Steenbergen, benevens Henk van Buuren als invaller, hielden in kleinere rollen de eer van het gezelschap hoog. DAVID KONING Ageodai voor Haarlem WOENSDAG 29 DECEMBER Cultora, Jansstraat 83. bijeenkomst met als spreker de heer C. Schuitemaker. 8 uur. Spaarne: ..King Kong en de Arabieren", 14 j., 2.30. 7 00 en 9.15 uur. City: „Achter de wol ken". 14 j., 2.15. 4 30, 7.00 en 9.15 uur. Frans I Hals: „Lassie komt thuis", alle leeft., 2 30, 7 00 en 9 15 uur. Rembrandt: „Bamhi", alle leeft.. 2.00, 4.15. 7.00 en 0.15 uur. Palace: „De vrij gezel en het bakvisje", alle loeft.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „The bishop's wife", alle leeft.. 2 00. 4.15, 7.00 en 9 15 uur. DONDERDAG 30 DECEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H O. V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. lingvereniging Flora te Rijnsburg (2e maal). Definitieve prijs mooiste gemengde in zending: G B. de Vroomen en Zn. te Sas- senheim. Gouden medaille: Ludwig en Co. te Hil legom: G. C. v. Meeuwen en Zn., te Heem stede, beiden voor Amaryllis. Certificaten: beste inzending narcissen: Nare. Mercato van Nic. Berbee te Lisse; Nare. Red Bird, Romaine en Tinker van Ver. Culturen te Noordwijk; Nare. Yellow Sun van G. Lubbe te Oegstgeest; Nare Hollywood van Warnaar en Co. te Sas- senheim; beste inzending tulpen: Olga van „Flora" te Riinsburg, Orange Brightling van G. B. de Vroomen te Sassenheim, Scarlet Cardinal van Harry Vreeburg te Lisse en Arguna van c. v. Hybrida te Schoorl. Bij het Comité zijn nog ingekomen: B. N. V ƒ13,03; Fr. H. Th. ƒ11,60; N. V. K. ƒ17.50; Ten B. C. F. ƒ13.70; N. N. ƒ10,—; Mej. T. ƒ10,—; H. B. S. B. f24.75; Personeel S. Z, ƒ47,69; Fa. H. 14.23; G. R. ƒ11,96; Lunch room F. ƒ25,49; Filiaal F. O ƒ13.50; T. v. d. P. 19.29; Diverse bussen 119,12. Bij de Twentse Bank: H. O. en Z. 10,—; Dr fabr. ƒ200,—; B. en H. ƒ100,—; N. V. D. en Z. 5,—: P. R. en Z. 10,—; L. M. 2.50; J. de V. 10,—; N. V. H. 10.—; F. C. M. ƒ10.—; N. V. M. ƒ10.—; T. en Co. ƒ20,—; E. F B. ƒ25,—; J. N. en Z. ƒ25,—. Cruys Voorbergh herhaalde zijn costuumshow Opnieuw heeft die duivelskunstenaar var het woord en het gebaar Cruys Voorbergh een reprise gegeven van zijn allerchar- mantste „costuumshow" en opnieuw heeft hij daarmee talrijken de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum was tot de laatste plaats bezet een onvergetelijke avond bezorgd. De prachtige historische costuums en volksdrachten die wij reeds eerder uitvoerig bespraken zijn veelal geheel authentiek, tot op de bijbehorende sieraden toe; zij vormen een waarlijk unie ke collectie en een cultureel bezit waarop Nederland trots kan wezen. Met veel smaak en stijlgevoel presen teerden de modellen merendeels Toneel school-leerlingen de soms uiterst gecom pliceerde toiletten en kapsels, nu eens met strenge ingetogenheid, dan weer quasi- preuts of een tikje uitdagend-flirtziek, al naar de mode-zeden des tijds het eisten. En de van esprit tintelende toelichtingen die Cruys Voorbergh er bij gaf, deden rond die enkele costuums ganse tijdperken met al hun typische zeden, gebruiken en voor oordelen herleven. Het werd, evenals de vorige malen, een festijn van kleur en gratie en een artistiek evenement van de eerste grootte. Directeurswisseling bij het Velsense crematorium Dinsdagmiddag heeft de heer J. v. Dijk afscheid genomen als directeur van het crematorium in Velsen. Vele sprekers, waaronder de heer J. J. Deggeller als voorzitter van de commissie van beheer en mr. W. M. Paardekooper Overman, de Haarlemse Officier van Justitie, die het toezicht op het Velsense crematorium uit oefent, hebben hun waardering voor de persoon van de scheidende directeur onder woorden gebracht en enige kostbare ca- deaux, waaronder een schrijfbureau met stoel en een smeedijzeren electrische ka chel zetten de dank van bestuurders en personeel kracht bij. De heer v. Dijk heeft in zijn wederwoord een blik in de jongste, moeilijke geschiede nis van het crematorium geworpen om daarna speciaal de staf van zijn directe medewerkers in zijn dank te betrekken. De scheidende directeur wordt opge volgd door de heer M. de Bruin. De „week der gebeden" te Haarlem De oude „Week der Gebeden", door de Evangelische Alliantie vroeger steeds gehou den in de Broederkerk,; Parklaan 34, wordt ditmaal daar weder gehouden, al is de Ned. Afdeling officieel geliquideerd, en haar interkerkelijke taak aan de Oecumenische Raad overgelaten. De eerste volle week des jaars (29 Januari) werd daarvoor steeds bestemd. De Woensdag- en Zaterdagavond worden wel de gewone samenkomsten van „Her vormde Evangelisatie" en Liturgische Zang- dienst der Broedergemeente gehouden, doch de andere dagen hebben telkens een twee-tal predikanten van verschillende kerken hun medewerking toegezegd. JUBILEUM E. VEDDER De heer E. Vedder, commies ter gemeente secretarie van Heemstede, hoopt op 1 Januari de dag te herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is bij de gemeente Heemstede. Des middags van drie tot halfvijf houdt de jubi laris een receptie te zijnen huize. Sportpark laan 55. Heemstede. A. ZOMER OVERLEDEN In de ouderdom van 72 jaar is overleden de heer A. Zomer, die de Gereformeerde Kerk van Haarlem vele jaren gediend heeft als ouderling. Ook is hij commissaris geweest van de vroegere Boaz-bank. Donderdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot op de Algemene begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. Zondag 2 Januari houdt de postduiven vereniging „De Bonte Koerier" een hok- tentoonstelling in het gebouw „De Doelen". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 December 1948 GEHUWD: 28 Dec., J. Brugman en A Mc Laren; P. J. van Goor en J. J Steffens. BEVALLEN van een zoon: 26 Dec.. F. W. VallentgoedKuijper; 27 Dec., H. van der VlugtVerwoerdt: P. M. A. van den Broek Rhee: D. A. Jager—van Lonkhuvzen: H. G Beljaards—van 't Zand; 28 Dcc., C C. Bonke —van der Stoop: IJ Kostervan Warners BEVALLEN van een dochter: 25 Dec.. H. A. K Berkenkamp—Willers; 27 Dec.. A. Scholten—Geldman: C. E. Neve—van Eg- mond; E. van der MeulenThoolen; M. Vis serKieft: 28 Dec., M. van der Puttenvan Eis: S. L. KolkmanSchinkel; J. A. de Graaf Smit: J M. VisserGerritsen; C W Koe horstvan der Meij OVERLEDEN: 25 Dec.. G. Grocneveld. 70 j.. Kamperlaan; C. G. Milatzde Boer, 66 j.. Zaanenlaan; L. Hoos. 77 j„ Hazepaterslaan: 26 Dec., M Schoustra—Meester. 94 j Wester- houtpark; A. Zomer. 72 j.. Schotersingel; J de Vries, 79 j., Bos en Hovenstraat, G. B Brouwer, 86 i Westrrhoutpark: M G Balt ker. 3 j. Kampcrlaan. 27 Dec. W Riebeel-.- van Nimwegen. 51 j„ N Tuindorplann, G NijdamLaffra, 73 j.. Kloosterstraat; T de Jong. 78 j.. Gen Bothastraat: A. Vennik— Reik, 78 j„ Hazepaterslaan; A. Hiemenz, 23 j., Kamperlaan. Een expositie gewijd aan ambacht en bedrijfsleven In de zomer van 1949 in de Concertzaal Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de Haarlemse Middenstandscentrale, de heer B. W. Lasschuit, het initiatief ge nomen tot het houden van een grote ten toonstelling, gewijd aan het Ambacht en het bedrijfsleven. De expositie, die beoogt de jongere gene ratie een indruk te geven van de prestaties van de Nederlandse nijverheid en het be drijfsleven en de jeugd tot liefde voor het handwerk en het vakmanschap op te wek ken, zal, als de plannen slagen, onder auspiciën van de Haarlemse Middenstands centrale in de zomer van 1948 in de Ge meentelijke Concertzaal worden gehouden. Met de voorbereiding wordt binnenkort begonnen. Goede sier gemaakt van valse bankbiljetten De Haarlemse politie heeft Zondagavond een 22-jarige Haarlemse fabrieksarbeider gearresteerd, die bekend heeft in de laat ste tijd bij herhaling bankbiljetten van honderd gulden, die uit de circulatie waren genomen en ongeldig verklaard, bij lever anciers en caféhouders als betaalmiddel te hebben aangeboden. Zondagavond had hij op deze wijze de exploitant van een dancing benadeeld. Toen deze spoedig daarop tot de ontdek king kwam, dat hij was beetgenomen en de politie waarschuwde, ging de recherche terstond verscheidene plaatsen van ver maak af. Tenslotte werd de man in een café in de De Witstraat gevonden. Van het geld was nog maar een paar gulden over, want hij was met het geven van rondjes lang niet karig geweest. „SLEUTELSPECIAIIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Moeilijk opvoedbare kinderen Stichting van een school De gemeente Haarlem heeft enige tijd ge leden enkele klassen voor moeilijk opvoed bare kinderen geopend. De aanvankelijke resultaten zijn gunstig. B. en W zullen binnenkort aan de raad een voorstel doen om over te gaan tot stich ting van een speciale school voor dit onder wijs. Leden van „Dierenbescherming" zagen „Lassie komt terug" Leden en hun kinderen van de afdeling Haarlem van „Dierenbescherming" waren Dinsdagmiddag in staat gesteld in „Frans Hals" de film „Lassie komt terug" te gaan zien. Inspecteur van politie J. F. H. van Daelen leidde de film op prettige wijze in en bedankte de dircteur van het Frans Hals theater. de heer E Prager. voor het feit, dat de Dierenbescherming-leden de film tegen gereduceerde prijs konden bezoeken en voor het niet onaanzienlijke deel van de recette, dat hij aan de vereniging had afgestaan. SCHEEPVAART Boissevain. 29 Dec. van Durban te Kaap stad. Sibajak, JavaRotterdam pass. 28 Dec. 15 uur Ouessant. Boschfontein. 27 Dec. van Port Amelia naar Beira. Oranje. 29 Dec. van Amsterdam naar Java via Southampton. Raki. 29 Dec. van Amsterdam naar Java. Talisse, JavaAmsterdam 28 Dcc. te Suez. Woningbouw te Haarlem Inhalen van achterstand van onderhoud van bestaande woningen Wij hebben al medegedeeld dat de ge meente Haarlem verschillende bouwplan nen voor nieuwe woningcomplexen voor bereidt. Bovendien moeten voor complexen die in de toekomst gebouwd zullen worden, ook gronden bouwrijp gemaakt worden. Gedeeltelijk zijn die terreinen ook begre pen in lopende onteigeningsplannen. De kosten van een en ander worden ten laste van het Grondbedrijf gebracht. Alleen reeds daardoor worden de rentelasten van dit bedrijf voor 194Ö met 83.234 ver hoogd. Dat wil dus zeggen dat er een uit gaaf mee gemoeid is van meer dan 2.000.000. Voor het komende jaar is door het rijk de mogelijkheid geopend tot opschorting, voor een termijn van 2 jaar, van de af lossingen op de schuldrestanten en aan de gemeente verleende rij ksbouwvoor schotten. De hierdoor vrijkomende gelden moeten aangewend worden voor achter stallig onderhoud aan deze woningen De gemeente houdt daardoor 267.284 in kas. Dit geld wordt gestort in een gemeentelijk fonds om dit achterstallige onderhoud te betalen. Dr, S. Elzinga nam afscheid van examencommissie Dr. S. Elzinga, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afge treden is als inspecteur van het middelbaar onderwijs en benoemd is tot adviseur van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft hedenmiddag op een bijeenkomst in restaurant Brinkmann te Haarlem afscheid genomen als voorzitter van de examencommissie middelbaar en lager onderwijs Handelswetenschap en Boekhouden. Daarbij zijn hartelijke toe spraken gehouden door dr. A. M. Lucas uit Rotterdam, mr. dr. H. D. M. Knol uit Lei den, dr. J. C. Choufoer uit Amsterdam, allen ondervoorzitter der commissie, de heer H. Slagter, namens de commissie lager onderwijs en tenslotte door mevrouw dra. W. HolstegerTeunissen uit Rotterdam, secretaresse van de examencommissie, die aan de scheidende voorzitter een schilderij, gemaakt door Willem van Nieuwenhoven uit Laren, aanbood. Mevrouw Elzinga ont ving bloemen. Belangrijke sierkunstexpositie in Frans Halsmuseum Wij vernemen, dat in April van het vol gende jaar in het Frans Halsmuseum een belangrijke tentoonstelling van toegepaste kunst, onder auspiciën van de Nederlandse federatie van gebonden kunsten, zal wor den gehouden. Een belangwekkende collec tie glas. porcelein, aardewerk, textiel, edel smeedkunst en gravures zal er te bezich tigen zijn. Internationale federatie van muziek- en zangverenigingen ïn Den Haag is opgericht een internatio nale federatie van muziek- en zangvereni gingen, waarin vertegenwoordigd zijn de Nederlandse, Franse. Engelse, Luxem burgse, Zwitserse en Belgische federaties van muziek- en zangverenigingen. Deze organisaties vertegenwoordigen on geveer 7000 aangesloten verenigingen. Het voornaamste doel der federatie is het hou den van concoursen en de versteviging van vriendschapsbanden tussen de volken on derling. In het bestuur werden gekozen: tot presi- i dent de heer M. A. Manouvrier. Parijs; tot vice-president de heer A. Schöntgen, Luxemburg en tot secretarissen de heren J. P. Harmsen te Brummen en C. Q. M. van Riel te Angerlo. Economische rechter Zal Hatta straks actieve rol spelen? Onze Londense correspondent seint: Uit gewoonlijk zeer goed ingelichte en betrouwbare bron vernarr. ik, dat dr. Van Royen vandaag in de Veiligheidsraad zal meedelen, dat de Nederlandse regering de Chinese resolutie als voorbarig beschouwt. De republikeinse leiders zijn gevangen genomen, omdat men maatregelen van communistische zijde tegen hen verwacht. Er zouden namelijk communisten zijn, die plannen hebben voor een aanslag op Hatta. De Nederlandse regering verwacht, dat Hatta een actief aandeel zal hebben in de Indonesische verkiezingen, die zullen worden gehouden, zodra de rust is terug gekeerd. Nog geen beslissing inzake de Palestijnse kwestie Heden stemming over Britse resolutie De Veiligheidsraad is gisterochtend be gonnen met de bespreking van de Pales tijnse kwestie. Aan de raad is een bood schap van de Egyptische minister van bui tenlandse zaken voorgelegd waarin Israël er van wordt beschuldigd het bestand in de Negev te hebben verbroken. Tevens kwa men twee rapporten van de bemiddelaar, dr. Ralph Bunche, ter tafel, waarin be treurd wordt dat Israël het werk van de UNO-waarnemers belemmert. De Egyptische afgevaardigde, Fawzi Bey, voerde aan dat de Joden steun ontvangen uit Midden- en Oost-Europa, die speciaal het politieke Zionisme geldt en waar schuwde de raad, dat wanneer niet inge grepen wordt, niet alleen de vrede in het Midden-Oosten, maar ook de wereldvrede bedreigd wordt. Britse resolutie. De Britse afgevaardigde diende vervol gens een resolutie in waarin wordt voorge steld dat in Zuid-Palestina het vuren on middellijk wordt gestaakt en dat de reso lutie van de Veiligheidsraad van 4 Novem ber onverwijld wordt uitgevoerd. De reso lutie stelt verder voor om de uit vertegen woordigers van 7 landen samengestelde commissie voor Palestina in Januari aan de Veiligheidsraad in Lake Success verslag uit te laten brengen en met de minst mogelijke vertraging een verzoeningscommissie van drie te vormen. De Canadese afgevaardigde verzocht de raad de stemming over de resolutie tot vandaag uit te stellen. Dit voorstel werd goedgekeurd. De Russische afgevaardigde maakte bekend dat hij zijn standpunt hedenmiddag uiteen zou zetten. MASSA-ARRESTATIES IN GRIEKENLAND. De militaire autoriteiten in de Pelopon nesus hebben de arrestatie bevolen van 3000 Griekse burgers, die verdacht wor den van hulpverlening aan de guerilla- strijders. Moordenaar aangehouden De recherche te Rotterdam heeft aan gehouden de 28-jarige kantoorbediende J. G. S., die bekend heeft op 23 December de 24-jarige mej. C. R. in haar kamer in een pension aan de Brede Hilledijk te Rotter dam door worging van het leven te heb ben beroofd. Hij zwijgt echter over het motief van deze daad. S. is gehuwd en vader van twee kin deren. HHC 1 heeft de leiding Aan de Haarlemse competitie basketball nemen op het ogenblik met twee ploegen deel HHC, SCH on HOC en met drie ploegen de Haarlemse politie Voor het eerst is een com petitie voor dames ingesteld met als deel nemende ploegen HOC. SCH (beide met twee) en de Haarlemse politie (een). De eerste helft van de competitie is achter de rug en bij de heren heeft HHC 1 de leiding, gevolgd door HOC 1, met twee verliespunten meer. Alle wedstrijden worden in „De Doe len" gespeeld en wel op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdagavond. Bloemendaal De Haarlemse restaurateur, die zich gis teren voor de Economische politierechter had te verantwoorden wegens het ver kopen van distributiebescheiden, had de gehele zomer door gehoopt, dat de zon eens radicaal zou doorbreken, waardoor de omzetten in zijn zaak ook een zonniger fi nancieel perspectief zouden gaan bieden. Op deze verwachting had hij ook zijn op gaven voor de Distributiedienst gebaseerd, in het bijzonder wat de vleesrantsoenen be trof. De heren van de Distributie gingen blijkbaar met zijn prognose mee, want zij verstrekten hem steeds de toewijzingen, waarop hij, met het oog op de verwachte omzet, recht meende te hebben. Het werd echter, klimatologisch gespro ken, een bar slechte zomer en de restau rateur hield van zijn vleesrantsoenen dik over. Er waren echter ook mensen, die bonnen te kort kwamen en een van hen was de vertegenwoordiger van de vleesfabriek, waarvan de restaurateur de geregelde af nemer was, vertelde deze. Want de klanten doen dikwijls een be roep op de vertegenwoordiger om voor spoedgevallen „op voorschot" een partij vlees te leveren en dat er dan bij de af rekening van het aanzuiveren van de ach terstand in bonnen vaak niet al te veel terecht komt. zal ook wel geen verwon dering baren. Nu voelde de restaurateur er aanvanke lijk niet veel voor de vleesrantsoenen aan de vertegenwoordiger te verkopen, naar hij verklaarde. Hij leende ze en vroeg als zeker heidsstelling een bedrag per rantsoen, dat in overeenstemming was met de notering op de zwarte markt. Pas toen de vertegenwoordiger hem moest bekennen, dat hij niet in staat was de rantsoenen terug te geven, had de restauranthouder er in toegestemd, dat de 12.000 rantsoenen als verkocht zouden worden beschouwd. De Officier van Justitie meende met een Wagons-lits"-affaire-in-miniatuur te doen te hebben en achtte vooral de vertegen woordiger bijzonder laakbaar omdat bij deze een complete boekhouding van zwarte transacties in beslag was genomen, waar uit bleek, dat hij 23 000 rantsoenen had ingekocht, doch voor 32.000 vlees had af geleverd De Officier zag hier oneerlijke concur rentie in jegens hen, die zich wel aan de distributievoorschriften houden en meende dat. gezien de omvang die het euvel had aangenomen, een gevangenisstraf van zes 1 maanden, een boete van I 1500 en een bij komende straf van twee jaar ontzetting l it het recht in de vleesbranchc werkzaam 4 te zjjn, op haar plaats was. Ten aanzien van de restaurateur gaf mr. Wiarda uiting aan zijn verwondering, dat de Distributiedenist 's mans hoge opgaven steeds maar had geslikt toen ik eens een fiets aanvroeg, kreeg ik twee keer con trole, merkte hy enigszins spijtig op en vorderde twee maanden gevangenisstraf en tegen de echtgenote van de ondernemer die in het beklaagdenbankje zat omdat zij de verantwoordelijkheid voor de trans acties droeg, vier maanden gevangenisstraf en een boete van 5155 ter delging van de gemaakte winst. Nadat de verdedigers, mr. F. A Bijvoet en mr. H. J. M. Tonino, betoogd hadden, dat alle verdachten vurig verlangden een streep onder dit „zwarte" verleden te zet ten en bereid waren de gemaakte winst aan de Stichting 1940-1945" te schenken, deed mr. Smit uitspraak. „Wanneer ik hier geen gevangenisstraf fen opleg", zo zei hij, „dan is dat alleen omdat bij het scheiden van de distributie- markt niet meer van een preventieve maat regel gesproken kan worden". Hij veroordeelde de vertegenwoordiger tot een geldboete van 7.500.— en de echt genote van de restaurateur tot een boete van 10.000. De restauranthouder zelf is na betaling van vierduizend gulden van de zaak af. Tienkamp in New York De resultaten van de vijfde ronde van de tienkamp van de Manhattan Club te New \orlc zijn: Euwe—Denker Fine—Stei- ner 1—0: Kashdan—Kramer 0—1: Najdorf— Horowitz li—>.4; Bisguire—Pilnick afgebro ken in gelijke stelling. De stand luidt na vijf ronden: 1. Najdorf 4^ punt: 2. Fine 314 p. en 1 afgebroken partij; 3 Horowitz 3 p.; 4. Kra mer 2H p en 1 afgebroken partij; 5 en 6. Euwe en Kashdan. elk 2'4 p.; 7 Pilnick 1 p en 2 afgebroken partijen: 8. Bisguire 1 p. en 1 afgebroken partij: 9 Denker p, en 1 afgebroken partij; 10 Steiner 0 punten. Cricket Engeland scoorde 608 runs De Engelsen zetten Dinsdagmorgen hun innigs voort. Nadat Denis Comp'.on*J14 runs bijeengeslagen had. waarmee hii zijn vijfde century van deze toer had gemaakt, verloren de Engelsen hun laatste zeven wickets voor 89 runs in 75 minuten Het totaal werd 608 runs Zuid Afrika kwam toen aan bat en begon docht Twee wickets waren neer voor slechts "7 runs Daarna SDeelden Mitchell e:i Nourse hter voortreffelijk en voegden 78 -tins nan de score toe Bij het sluiten van het spel was Mitchel mot 47 ont nuten Nourse met 32 not uit Zuid Afrika had toen in totaal 95 runs gescoord voor het verlies van twee wickets. Partij van de Arbeid Op Nieuwjaarsdag belegt de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, waar de heer J. H. Scheps het woord zal voeren. BINNENLAND Bij Epen. langs de Zuidgrens van Lim burg, zijn tijdens de koude van de laatste dagen herhaaldelijk wilde zwijnen waarge nomen Er werd zelfs een groep van acht dieren waargenomen. De voorzitter der C. P. N.-fractle in de Provinciale Staten van Friesland, de heer G. Roorda. is als zodanig afgetreden. Hij blijft echter Statenlid. Op 7 Januari zal het Centraal Bureau voor de Statistiek te s Gravenhage 50 jaar bestaan. Het nam in 1899 de statistische werkzaamheden over. welke vóórdien door de Centrale Commissie voor de Statistiek sedert 6 October 1892 werden verricht. Dinsdagavond om negen uur is de „Oranje", het vlaggeschip van de maatschap pij Nederland, dat weer gedeeltelijk in zijn vooroorlogse toestand is hersteld,naar Batavia vertrokken. In het paleis van justitie te Amsterdam zijn twee gedenkstenen onthuld ter nage dachtenis van negen leden van de rechter lijke macht en de meer dan zeventig leden van de Amsterdamse balie die tijdens de bezetting vielen als slachtoffers van het Duitse geweld. Een conservenfabriek in Warffum (Gr.) gaat appelsap produceren De machines zijn in Zwitserland gekocht. Zij hebben een capa citeit van ongeveer duizend liter appelsap per uur. HAARLEM EN OMGEVING Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan de heer H. C. L. Looman met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als bureelchef van het par ket van het Kantongerecht te Haarlem. Meer dan veertig jaar is hij bij de justitie werk zaam geweest. De heer P. van Waveren Hogervorst te Haarlem is geslaagd voor het examen Han delswetenschappen M O. Op 31 December zal de heer J. van Groningen, deurwaarder der plaatselijke be lastingen te Heemstede, de gemeentedienst, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, verlaten. Zondag 2 Januari zal in het Concert gebouw een cabaretprogramma worden gege ven, waaraan Mr. Doodle, die hersteld is van een ziekte, medewerking verleent, yerder treden op Scholten en „Van 't zelfde" in een nieuw répertoire, de twee Corita's. vermaarde accordeonisten, Zambel, Harry Woodson, de man met de lachende benen, Mary van den Berg. Teddy Scholten, Wim van Herk, Bob Bleyenberg en K Brouwer. Als advocaat en procureur bij de Haar lemse rechtbank werd beëdigd mr. F J. D. Theyse Jr. te Bloemendaal. kantoorhoudende te Haarlem Aangezien het zilveren jubileum van de N.V. Haarlemse Rijwiel- en Automobielmaat schappij Zd. Kimman en Co. in 1944 niet ge vierd kon worden, heeft de directie besloten het dertigjarig bestaan op Donderdag 6 Januari op feestelijke wijze te vieren. Die dag is de heer J. J. Kimman, mede-oprichter, tevens dertig jaar als directeur werkzaam. Des middags zal in restaurant Brinkmann een receptie worden gehouden. Wij verhuren stofzuigers voor f 4 60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 58 tegenover de kerk TEL. 127ft (Adv.) Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II (Stopkoersen voor Indische fondsen zijn nog gehandhaafd) Slotkoers Openings gisteren koersen 32014 318% 277 Vi 277 Vz 227H 228 >4 160% 161 135 250 112i/2 167 165% I68I/2 167^ 158 171 158 119% 391 Mevrouw Peereboom, Lin- naeuslaan 29 (Haarlemmer Houtpark) vraagt een voor de dag of dag en nacht. Hulp voor ruw werk aanwe zig. Aanm. s v p. tussen 7 en 9 uur 's avonds. met ontbijt en telefoon voor heer b. b. h. h. liefst bij ga rage. Overveen, Aerdenhout of omgeving. Brieven Hu- genholtz, Ammerstol. Vrijdag 31/12 wegens inventarisatie GESLOTEN WONINGINRICHTING RANS- KWEKKEBOOM Inschriiving dagelijks Aanv nieuwe lessen Begin Januari Privéles op elk verlangd aar Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen Tel. 14637 Zijlstraat 62 Woningruil Aangeboden te Epe: kleine Villa in het Del- lerpark, zitkamer, eet kamer, keuken, bij keuken. 2 slaapkamers garage. grote tuin (geen onderhoud), in bosrijke omgev. Huur f 30 p. mnd. Gevraagd: overeenkomstig of iets groter huis in Haarlem of omgeving. Hogere huur geen bezwaar. Brieven no. D-1156 van Hees Advertentiekan toor, Herengracht 287, Amsterdam. GR. HOUTSTR. 49 Tel. 20049 Haarlem Half Haarlem profiteert er van De Pruimtabak van DOBHEI.MANN (zonder bon) Zolang de v<g>rraad strekt. Op Uw bonnen voor de Feestdagen Ruise sortering Shag, Sigaretten en Sigaren Bij 2 bonnen Rooktabak een pracht pijp f 1-50. - TELEFOON 20178 - HAARLEM Onze afdeling CORRESPONDENTSCHAP REISBUREAU LISSONE-UNDEMAN N.V., Heemstede wordt op I Jan. a.s OPGEHEVEN". Met ingang van deze datum zijn dus géén plaatsbewijzen voor de Neder landse Spoorwegen of buitenlandse biljetten meer bij ons verkrijgbaar. M. SAS Boek- en Kunsthandel „Boekenrode" ZANDV.LAAN 147, HEEMSTEDE 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3