Suriname heeft gebrek aan machines en goede wegen Helicoptère bewees reeds goede diensten bij bestrijding van insecten en plantenziekten Zes maanden luchtbrug naar Berlijn Lou Braakman Speciaal Sigarenmagazijn Groentjes DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 5 Chaotische toestanden op velerlei gebied Begin November vertrokken de vakver enigingsleiders F. P. Fuykschot (C.N.V.), H J Kuiper (K.A.B.) en J. G. Suurhoff (N.V.V.) in opdracht van de regering naar Suriname om een onderzoek in te stellen op het terrein van de vakbeweging aldaar en een samenwerking voor te bereiden tussen werkgevers en werknemers. Zij zijn thans in ons land teruggekeerd. De heer Fuykschot vond gelegenheid een en ander van zijn bevindingen mede te delen. De industrie wordt hoofdzakelijk ge vormd door de bauxietmijnen in Moengo en Parana. Van de totale Surinaamse uit voer, die in 1946 11V2 millioen en over de eerste negen maanden van 1947 achttien millioen bedroeg, zijn de uitvoercijfers van bauxiet resp. 8V2 en 13% millioen gulden Uitgevoerd wordt grape-fruit, doch de vruchtensappen moeten weer worden in gevoerd omdat er geen fabrieken zijn om het sap uit de vruchten te persen. De cocos- cultuur levert een millioen kilogram cocos- olie per jaar, maar het persen geschiedt nog steeds niet machinaal. Hetzelfde geldt ook voor de rijst- en suikerbouw. De hoeveel heid gewonnen rijst is niet voldoende voor eigen gebruik. Gebrek aan machine-uit rusting maakt ook dat de suiker niet op de fabrieken zelf kan worden gekristalliseerd. Ook het tekort aan vervoersmogelijkheid is fnuikend. Er zijn practisch geen wegen. Alle vervoer gaat over water. Trein rijdt eenmaal per week. De trein van Paramaribo naar Kabel in het binnenland gaat eenmaal per week. Over de afstand van honderd kilometer wordt een volle dag gedaan. Van de half November in bedrijf genomen Bruynzeel's triplexfabriek heeft men goede verwach tingen. De regering heeft nu een Wel vaartsfonds gesticht met een kapitaal van veertig millioen gulden, doch dit bedrag is volgens de heer Fuykschot veel te gering en nauwelijks voldoende voor aanleg van een behoorlijke weg. Voorts is er gebrek aan arbeidskrachten. Met het nijverheidsonderwijs lukt het niet erg. De handvaardigheid is er wel, doch halverwege de cursus lopen er leer lingen van de school weg. De toestanden op gebied der huisvesting zijn schrikbarend. Sprekende over de vakorganisatie zeide de heer Fuykschot, dat er wel dertig vak verenigingen zijn. De toestand is op dit terrein chaotisch. Nadat een vakvereniging een of andere actie heeft gevoerd, gaat zij weer slapen zoals de term luidt. Statuten, voorzitter en secretaris zijn er dan nog wel, maar leden niet meer Contributie wordt er niet meer betaald, totdat er na enkele jaren weer even een actie komt. Er heerst niet het minste begrip van organisatie. Na de afschaffing van de slavernij in 1863 zijn de arbeiders, organisatorisch ge sproken. losgelaten. Zij missen elke orga nisatorische ontwikkeling. Ook de politieke ontwikkeling dient te worden bevorderd. Na het nieuwe kies reglement zijn er veel partijtjes opgericht, maar bij de laatste verkiezingen is van de Voor een millioen gulden textiel uit Oostenrijk Het handelsverdrag tussen Nederland en Oostenrijk is met een jaar verlengd. Voor 1949 zijn de wederzijdse leveringen op 32 millioen gulden vastgesteld. Het oorspron kelijke verdrag voorzag in een omzet van 16 millioen. In principe wordt ook voor de toekomst aan de compensatiebasis vast gehouden. Voor enkele artikelen echter wordt de betaling via de clearing afge wikkeld. Dit geldt met name voor Oosten rijkse textielgoederen, waarvan Nederland voor een millioen gulden zal afnemen. Deze goederen zullen bestaan uit rayon- stoffen voor dassen, voeringstoffen, heren- en damesconfectie en ondergoed. Voorts zal Oostenrijk leveren 60.000 ku bieke meter gezaagd hout, houten huizen, papier en papierwaren, zeisen en sikkels en diverse machinerieën. Oostenrijk zal van Nederland ruw vlas (50 ton), kapok (10 ton),_ rayongarens (400 ton), rayongarens voor autobanden (200 ton), lompen (1.000 ton), gietijzer (1.200 ton), tin (200 ton), wolframdraad, machines, rubber, chemische producten, kleurstoffen, kunsthars, en dierlijke haren afnemen. „De Gelderlander" honderd jaar In 1848 verscheen in Nijmegen het eerste nummer van het weekblaadje „De Gelderlander". Thans, met een oplage van ongeveer 70.000 exemplaren, viert de Gelderlander-Pers haar eeuwfeest. Zij bestrijkt met haar zes R.K. dagbladen een zeer groot deel van Gelderland, het Noord- Oostelijk deel van Noord-Brabant en het Noorden van Limburg. In een omvangrijk jubileumnummer wordt de ontwikkeling van „De Gelderlander-Pers" in tal van artikelen uitvoerig belicht. Nederlandse ambassadeur te Londen bij Bevin Jhr. mr. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur te Londen, heeft Woensdagavond een bezoek gebracht aan Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, ter bespreking van zijn speciale missie naar Indonesië. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 3181/g 319% Unilever 277 277% Philips 227)4 227% A. K U 16114 162)4 Fokker 140 Nederlandse Ford 288 Nederlandse Kabei 250 v. Berkel's Patent 1121/2 Scheepvaart-Unie 164% 167 Holl.Amerika Lijn 166 169 Deli Maatschappij 161i/2 H. V. A A'dam Rubber 171 Ned Handel Mij 155% N -I Handelsbank 120 V2 Billiton Mij 11 (Stopkoersen voor Indische fondsen zijn nog gehandhaafd) 2900 stemgerechtigden minder dan de helft opgekomen. Curacao. De heer Fuykschot en zijn collega's heb ben nog gevolg kunnen geven aan de uit nodiging van de gouverneur van Curagao, een bezoek aan dit 2000 km. van Suriname gelegen eiland te brengen. In tegenstelling met Suriname is Curagao rijk. Van de 100.000 bewoners zijn er 10.00 in dienst bij de oliemaatschappij Cepim. De vakvereni ging is in Curagao meer een afdeling van de politieke partij, een soort ambtenaren- organisatie die 1300 leden telt en behoor lijk werkt. Vakverenigingen worden door de Cepim overbodig geacht. Een commissie van advies vormt het contact met de direc tie en behandelt alle kwesties. De employés zijn geen lid van een vakvereniging. Dat durven ze niet, aldus de heer Fuykschot, want ze zijn bang hun betrekking te ver liezen en zij, die zonder betrekking zijn, moeten volgens de geldende bepaling het land verlaten. Hierover is gerapporteerd aan de gouverneur, maar die zal er weinig aan kunnen veranderen. Daarvoor is de economische macht volgens de heer Fuyk schot te grdbt Vergadering van consuls te Batavia Heden zullen de consuls te Batavia een eerste vergadering houden in verband met het verzoek van de Veiligheidsraad om verslag uit te brengen over hun waarne mingen en inlichtingen te verstrekken. De consuls hebben nog geen nadere instruc ties van de Veiligheidsraad ontvangen. De Chinese consul-generaal, die in het rou lerend systeem voorzitter van deze maand is, is momenteel ziek. De commissie bestond het vorige jaar uit consuls of consul-gene raals van de volgende landen: België. China, de Verenigde Staten. Engeland. Frankrijk en Australië. Over de huidige samenstelling zijn nog geen inlichtingen te verkrijgen. Australische havenarbeiders en zeelieden boycotten Neder landse schepen De Australische havenarbeiders hebben de aanbeveling van hun bond, diensten voor Nederlandse schepen te verrichten, mits hun lading niet voor Indonesië bestemd is, aanvaard. De Australische zeelieden hebben echter op massabijeenkomsten besloten alle Ne derlandse schepen te boycotten. Besproeiing uit de lucht behoeft niet duurder te zijn dan door rijdende machines Voedselcrisis bezworen, maar industrieën kampen met groot steenkool-gebrek De luchtbrug naar Berlijn bestond tweede Kerstdag zes maanden. De correspondent van de Times te Berlijn seinde over hetgeen in dat halve jaar werd gepresteerd enige bijzonderheden aan zijn blad. Tot Tweede Kerstdag werden 96.640 vluchten gemaakt tussen de Engelse en Amerikaanse zones en de drie vliegvelden in Berlijn. In totaal werden 700.127.7 metrieke tonnen voedsel, steenkool, grondstoffen en afgewerkte producten naar Berlijn ge bracht. Dat is gemiddeld 3.800 ton per dag. Zeven Amerikaanse en twee Engelse vlieg tuigen verongelukten gedurende deze zes maanden. Zeven Amerikanen en negen Engelsen kwamen door die ongelukken om het leven. De vier en twintig uur van twaalf uur 's middags Eerste Kerstdag tot twaalf uur 's middags Tweede Kerstdag vormden de vijfde „dag" die uitstekend vliegweer leverde, sinds de brug in werking gesteld werd op 26 Juni van dit jaar. Tijdens die vier en twintig uur landden 705 Ameri kaanse en Engelse vliegtuigen op de drie vliegvelden van Herlijn: Tempelhof in de Amerikaanse, Gatow in de Engelse en het pas geopende Tegel in de Franse zóne. Verwachtingen overtroffen Zowel de Engelse als de Amerikaanse autoriteiten waren in den beginne zeer voorzichtig in hun uitlatingen ten aanzien van de mogelijkheden om de drie Weste lijke sectoren met een bevolking van 2.250.000 mensen geheel van de lucht uit te voorzien. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, was in Juni niet de enige die meende,' dat de luchtbrug niet lang zou kunnen functionneren. Op Tweede Kerst dag kon hij echter in een radio-interview meedelen, dat, hoewel de winter het aantal tonnen aan voorraden dat door de lucht wordt vervoerd heeft verminderd, de proef van de naar alle waarschijnlijkheid slecht ste maanden November en December was doorstaan. Het minimum aan volstrekt noodzakelijke tonnage is gedurende beide maanden vervoerd. Generaal Clay zeide in dit interview, volgens de correspondent van de Times, dat er geen gevaar is voor een voedselcrisis in Berlijn. Het dieet van de West-Berlijners is eentonig maar doelmatig. De verscher ping van de Russische blokkade maakt het thans moeilijk om extra-voedsel te ver krijgen uit de omringende Sovjet-zóne, maar deze bron van niet-officiële voedsel voorziening is niet helemaal opgedroogd. Het acute probleem vormt nog steeds de steenkool voor de industrieën. Tenzij spoe- Nieuw reuzenvliegtuig voor de luchtbrug: C-97 Zoals gemeld zal binnenkort de C-97 gaan vliegen op de luchtbrug naar en van Berlijn. Het zal velen weinig zeggen: C-97. De DC-3, DC-4 en DC-6 zijn al zo ingebur gerd, dat menigeen weet, welke vliegtuigen met deze letters en cijfers worden bedoeld. De C-97, een product van de Boeing vliegtuigenfabriek te Seattle in de staat Washington is als transport-vliegtuig ont wikkeld uit de bekende vier-motorige bom menwerper B-29" Superfortress". Dit transportvliegtuig heeft dezelfde vleugels, staartvlakken en landingsgestel als het superfort, maar heeft een romp die twee maal meer inhoud heeft en bijna vier meter langer is. Het opmerkelijke van de C-97 is, dat de romp van boven naar beneden de vorm heeft van een omgekeerde „S". De romp is in tweeën gedeeld: het onderste gedéelte heeft dezelfde diameter als de superfort- romp en daar bovenop heeft men een grotere romp gebouwd die een breedte heeft van 3,35 meter. Het vliegtuig bezit dus twee dekken, In de achter-onderzijde van het toestel bevinden zich grote laad-deuren. Een electrische takelinrichting, die over bijna de gehele lengte van de romp (ruim drie en dertig meter) verreden kan worden, kan goederen aan en van boord helpen brengen. Drie volgeladen vrachtauto's van ander halve ton of twee lichte tanks kunnen in de romp een plaats vinden De cabines kun nen ook zodanig worden ingericht, dat de C-97 honderd vier en dertig volledig uitge ruste manschappen kan vervoeren. Ook kan het vliegtuig worden gebruikt voor het ver plaatsen van drie en tachtig gewonden, die op draagbaren kunnen worden vervoerd, en vier verplegers. De normale bemanning van de C-97 be staat uit piloot, tweede piloot, boordwerk tuigkundige, marconist en navigator. Behalve het gedeelte in de staart is de gehele romp „pressurised". De inzittenden zullen geen last hebben van de luchtdruk- verschillen, welke optreden bij het vliegen op grote hoogte. De maximum-snelheid bedraagt 560 kilo meter per uur, de kruissnelheid 480 kilo meter per uur. Ter vergelijking diene, dat de Sky- masters, die in grote getale op de luchtbrug worden gebruikt, maximaal 438 km per uur kunnen halen dig meer steenkool kan worden aange voerd, bestaat er gevaar van een sterkere daling der productie en dientengevolge van het aantal werknemers dan tot dusverre is voorgekomen. Er zijn thans 40.000 werk lozen in de drie sectoren en er werken 70.000 gedurende een verkorte arbeidstijd, Toch is dit veel minder dan men had verwacht. De werkloosheid van de jeugd veroor zaakt de meeste zorg. Werkgevers zijn niet geneigd om leerlingen aan te nemen en er is voor jeugdige werkers geen kans op baantjes die verband houden met de lucht brug, omdat die een groot gedeelte van de oudere werkloze mannen tot zich heeft getrokken. In ons land zijn reeds verschillende oroefnemingen verricht met een hefschroef- vliegtuig. eigendom van de „Stichting voor Hefschroefvliegtuigen", bij het bespuiten van gewassen tegen insecten of ziekten. Deze experimenten waren in het alge meen succesvol. Een opvallend goed resul taat leverde de bestrijding van de colorado kever, met behulp van uit het vliegtuig gespoten DDT Twee uur, nadat het vlieg tuig de besproeiing had verricht, vertoon den allé kevers en larven verlammings verschijnselen; een week later was geen enkele levende kever of larve meer op het bespoten perceel, dat aanvankelijk behoor lijk besmet was, over. Het sproeien geschiedt met een snelheid van een hectare in veertig seconden. Brengt men de tijd. nodig voor het tanken, in re kening, dan kan een oppervlakte van 100 hectaren in omstreeks vijf uur worden be streken. Deze prestatie kan stellig nog be langrijk worden ongevoerd naarmate men meer ervaring op^ *t. Het belangrijkst voordeel bij deze wijze van bespuiten is. dat de hefschroef de met bestrijdingsmiddelen bezwangerde lucht omlaag stuwt, welke tegen de grond weer kaatst en wervelingen opwekt, waardoor ook de onderkant van de bladeren der be stoven planten wordt geraakt. De proefnemingen hebben bewezen, dat ook in Nederland de besproeiing van ge wassen door middel van een hefschroef- vliegtuig even goed en waarschijnlijk zelfs beter kan geschieden dan met een rijdende machine. De sproeimethode, die bij gebruik van de helicoptère wordt toegepast, wordt wel 't „atomiseer"-systeem genoemd, waarbij een geconcentreerde olieachtige oplossing van het bestrijdingsmiddel heel fijn wordt ver spoten. Hierdoor is het mogelijk met veel minder vloeistof toch evenveel van het werkzame bestanddeel op het gewas te brengen, dan met het sproeien van sterk verdunde oplossingen door rijdende machi nes. Dit betekent een kostbare besparing op de lading van het vliegtuig. Met het ato- kunnen helaas niet alle plantenparasieten bestreden worden. Er zijn n.l. enkele ge vallen, waarbij het beslist noodzakelijk is, grote hoeveelheden vloeistof (uiteraard sterk verdund) te sproeien. Vliegtuig tegen nachtvorst? Behalve bij de reeds beproefde bestrij dingen van coloradokever, koolzaadglans- kever en -snuitkever. erwtenbladluis en knopmade kan de helicoptère echter succes hebben bij de bestrijding van koolzaad- aardvlooien, vlasthrips, karwijmot, blad rand-kever, appel- en perenbloesemkever en appel- en perezaagwesp, koolrups. kool mot. aspergevlieg, wortelvlieg. en zelfs ook nachtvorst. In de bosbouw bieden vooral de besproeiingen van wegbeplantingen en grienden perspectieven. In de weidebouw zal het wellicht mogelijk zijn onkruiden met het hefschroefvliegtuig te bestrijden. Voor de bestrijding van schimmelziekten blijken nog onderzoekingen nodig inzake een verbetering van de sproeimiddelen. In Amerika is men op dit punt verder; daar bestrijdt men ook de aardappelziekte reeds met vliegtuigen. Ook zal op die wijze mis schien schurftbestrijding in de fruitteelt mogelijk blijken. Bij de financiële problemen moet worden vooropgesteld, dat de exploitatie-kosten steeds met de geleverde prestaties in ver band moeten worden gebracht. Aanschaffing en onderhoud van een heli coptère zijn zeer duur, maar de enorme prestaties die deze machine kan leveren, wettigen het vertrouwen, dat bij een be hoorlijke exploitatie de sproeikosten per hectare ongeveer even hoog kunnen zijn als die van de rijdende sproeimachines De overheid bestudeert thans grondig alle technische en economische problemen, die zich bij het gebruik van de helicoptère als sproeimachine voordoen, opdat zo spoe dig mogelijk land-, tuin- en bosbouw van deze nieuwe bestrijdingsmethode kunnen profiteren. Op Schiphol arriveerde de zevende van de twaalf door de K.L.M. bestelde „Convair- Liners". de PH-TEG. bestuurd door gezag voerder Bak. Dit toestel is de 100ste „Convair- miseer-verstuiven van een vliegtuig uit Liner" die door de fabriek is afgeleverd. De reis van de heer Drer-, Van onze parlementaire redacteur) Naar ik verneem ligt het in de bedoeling dat mr. Blom van Buitenlandse Zaken en mr. De Pont de minister-president als advi seurs op zijn reis naar Indië zullen verge zellen. Onze ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, zal wellicht reeds Vrijdagavond met de Britse luchtvaartlijn naar Batavia gaan. Gisteren heeft minister Stikker hem even in Londen bezocht, teneinde hem omtrent de jongste gedachtenwisseling in de minis terraad op de hoogte te houden. Woordvoerders van de regering wensten nog eens met nadruk vast te stellen dat alle door het kabinet ten aanzien van de Indo nesische kwestie genomen besluiten met eenstemmigheid tot stand zijn gekomen. Een militaire woordvoerder deelde van daag nog mede, welke chaotische toestan den er in Assahan (Sumatra) bleken te heersen, toen daar de Nederlandse troepen verschenen: honger was er aan de orde van de dag. terwijl men ook tal van bewijzen van communistische bemoeiingen aantrof. Als belangrijke gebeurtenis is te beschou wen de landing met parachutisten in en daarna ook de bezetting van Djambi. waar zich de olievelden bevinden welke tot- dusver onder leiding van Japanse deskun digen werkten, die zeer zorgvuldig ver nielingen hadden voorbereid, voor het geval Nederlanders daar ooit zouden terugkeren. Dank zij het zeer snelle en onverwachte ingrijpen van Nederlandse kant met de parachutistenlanding ging gepaard een marine-opmars over de Djambi-rivier heeft men vernieling op grote schaal kunnen voorkomen en bleef het bjj enkele kleinere branden. Tenslotte zij vermeld dat de troepen een vrij belangrijke goudmijn in Zuid-Bantam (Java) onbeschadigd hebben aangetroffen. Priesters vermoord op Java Leden van de Indonesische strijdorga nisatie Hisboellah, een groep van Moham medaanse verzetslieden, hebben te Moen- tilan (tussen Diokja en Magelang) een Indonesische priester en een Nederlandse Jezuïet, wiens naam als Bouwens wordt opgegeven door Aneta, vermoord, nadat zij de bezittingen van de pastoor hadden weg gesleept en zijn huis vernield. Deze moord geschiedde op 22 December. De lijken zijn later gevonden. Op 3 Januari hoopt onze Vader, de Heer CHR. VAN HEERDEN 25 jaar als inspecteur bij Amtsleven in dienst te zijn. Zijn dankbare kinderen Heden ontsliep na een langdurig, dapper gedra gen. lijden onze lieve Vrouw, Moeder. Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA HERMANNA DE REEDE geb. VAN DER HEIDE, in de ouderdom van ruim 79 jaar. Leersum: G. A. de Reede J. W. Kleyn-de Reede C. N. Kleyn Haarlem: J. de Réede C. J. de Reede- van Styrum en kleinkinderen. Leersum, 30 Dec. 1948. Rijksstraatweg B 138 De crematie zal plaats hebben te Velsen op Maandag 3 Januari 1949 na aankomst van trein 13.09 halte Driehuis-Wes- terveld. Algemene kennisgeving. Heden overleed, geheel onverwacht, onze lieve Tante JACOBA FLORA GA VEEL in de ouderdom van 89 jaar. Uit aller naam: R. H. Gaveel Heemstede, 28 Dec. 1948. Raadhuisplein 26. „Nursing Home" Geen bezoek. Geen bloemen De crematie zal plaats hebben Vrijdag 31 Decem ber a s. na aankomst van trein 12.39 uur, halte Drie huis-Westerveld. Aan allen, die hun deelne ming betuigden bij het over lijden van mijn lieve Man en onze zorgzame Vader JOHANNES FRANCISCUS JANSEN onze oprechte dank. Fam. Jansen Steenbokstraat 1. Dr M. H. P. M. Eysvogel Keel-Neus-Oorarts S. L. Anholt. Arts AFWEZIG. Voor waarneming zie raam biljet en fa. Mathot. Telef. no. 11990. Rechtsbijstand Echtscheiding. Dagvaardin gen. Requesten enz. Adviezen vanaf f 1 Bur Kraneveld. Zijlweg 21 Kantoor 9—5. 's av 7—8 uur Bij beschikking van de Kan tonrechter te Haarlem van 24 December 1948 is aan Ger- rit Moeke, geboren te Weesp op 16 Mei 1928 en wonende te Haarlem aan de Vosmaer- straat no. 67 handlichting verleend tot het aangaan van een vennootschap met zijn vader Pieter Moeke on der de firma ..P. Moeke en Zn.", gevestigd te Heem stede, ten doel hebbende het verhuren en repareren van kranen, alsmede tot de ont vangst. de uitgave van en de beschikking over zyn in komsten en verder tot alle handelingen die een vennoot in het algemeen zal kunnen en moeten verrichten. Hetwelk certificeert: Mr. F. van Blerkom. Engelse, Egyptische Import, Inlandse sigaretten Shag, Rook-, Pruim-, Overzeese tabak Amsterdamstraat 43 - Leidsevaart 26 Kleine Houtstraat 22 - JacobiJnestraat 8 wenst al zijn cliëntèle een gelukkig en voor spoedig Nieuwjaar. GEREFORMEERDE KERK HEEMSTEDE - HAARLEM Mededeling dat Oudejaarsavond in het Christelijk Lyceum GEEN kerkdienst wordt gehouden TEXTIEL. Damescamisoles, katoen, tricot 3 p. v.af f 1.72 Lange Kinderkousen f 0,75, Kinder ledikant garnituur (laken en sloop) gr. m. 12 p. f 5.50, Grote sortering lange Herenpantalons 10 p. m elas tiek in band vanaf f 3 47. BROKX Goederenhandel 58 Hogerwoerdstraat 58 Tel. 25368 Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen tapijten kristal, goud en zil ver etc voor hoge or(jzen lel 14637 Zijlstraat 6? Lessen ENGELS, FRANS, DUITS Dr. Otto Klipp's Talen school. Prakt ex. L O. en M O. Kleverpark 142. Tel 13269 Huish. Pers. gevraagd WERKSTER of MEISJE j v. g. g. v. Liefst met huisel. voor 3 ocht. in de w. Prins verkeer en Zondags vrij. Br Mauritslaan 13, H.-Z. G 6807 1 Febr NET MEISJE voor d. en n. v. g. g. v. lief voor kind. Mevr. Vrij, O Nassau- laan 128, Overveen. Tel. 18062 Café Old Dutch, Lange Veerstraat 34, vr. HULP IN DE HUISHOUDING in- of extern. DAGMEISJE v. 8.30-12 f 10 p. w. Aanm 67 Rijne- gomlaan 6. Aerdenhout In kl. Holl. gezin in Zwit serland net. zelfst. werkend 2e MEISJE, leeftijd boven 20 jaar en v. z. g. g. voorzien. Brieven G 6805. Per 1 Febr HULP IN DE HUISHOUDING in kl. gezin (moeder en dochter) Brie ven G 6759 Voor 4 ochtenden per w. nette WERKSTER bij mevr v. Veen, Rijperweg 1, Bloe- mendaal. Huish. Pers. aangeb. Dame m. 1. zoekt zelfst. werkkring als HUISHOUD STER waar werkster aanw. is. Brieven G 6835. Meisje van g. g v. voor HUISHOUDING of VER PLEEGHULP. Br G 6806 NET MEISJE voor d. en n Huizen aangeboden KL. WINKEL met kleine woonruimte in hoofdstraat te Haarlem. Dir. te aanvaar den. Br G 6808. Kamers gevraagd IN- of SAMENWONING d. rustig en gezond ouder echtpaar m. eigen meubelen liefst 3 a 4 gestoff. kamers een keuken of gebr. keuken. Haarlem of omstr. Brieven G 6829. ZIT-SLAAPKAMER met stookgel., door net meisje b b. h. h. met eigen bed. Brie ven G 6828. ZOLDER met aparte op gang. Brieven met opgaaf huur G 6809 Heer zoekt SLAAPK. met pens. en huis. verk. Geen beroeps. Br. Kinderhuissingel no. 120. NET KOSTHUIS door jon geman 23 j. H.-N Br. G 6811 ZIT- en SLAAPK. met gebr. keuken door besch. dame, centr. verw. of stook- gelegenh. eigen bed en lin nengoed. Brieven G 6812. Werkende jongeman zoekt voor zo spoedig mogelijk KOSTHUIS liefst H.-N. Brie ven onder letter B Boekhan del v. Mourik, Heemstede. Kamers aanqeboden ZITKAMER en SLAAP KAMERTJE m event, gebr keuken voor dame mb bh omg. station Brieven G 6830 Voor 2 p b. b. h. h. gr. gem. ZIT-SLP.KAMER en zijkamer op z. m. p. Brieven G 6814. In le kl. Pension-Rusthuis mooie grote ZIT-SLAAPKA MER (S) v. rust. echtp., dame of heer. Rustenburgherweg 8 Bloem endaal (Tel 25493) Woningruil Grote VRIJST. VILLA te Aerdenhout met 10 kamers en garage en centr verw. ruilen v. kl. vrijst. villa, eveneens te Aerdenhout met centr. verw. Bev. 4 kl. slaap kamers en een grote zit-eet- kamer of suite. Br G 6836 NET VRIJ HUIS m. tuin tje in Haarl.-C. in ruil v groter. Santpoort-O.. Drie huis of Heemstede. Brieven G 6831 NET VRIJ HUIS f 4 50 p w. in C. in ruil v. groter tot f 30 a f 40 p. m. Br. G 6832. ROTTERDAM-HAARLEM Woning te Haarlem gevr, v. woning te Rotterdam, bev. 2 kamers en gr. keuken en Radiodistrib. en gr. zolder C. Muller. Tweebosstraat 122 Rotterdam-Z. Diversen VUURWERK. Voor alle soorten Natuurlijk naar Jan Monnikendam. Raamgracht 7 Tel. 11449. VERLOREN tussen Bloe mend.weg Overveen en Bos en Vaartstraat: parelhals snoer Ter. bez teg bel Bloemendaalseweg 243, Ov VERLOREN: bruin wol len want Oranje bies Dec 24.18.60. Rembrandt Theater - Grote Houtstraat Pfersich. Bellamylaan 1, Aer denhout. Beloning. S. O. S. Verloren: Dinsdag oorstukje van electr. gehoor- app. Ter Florapl. 10. 2 x b. VERLOREN: gouden broche m. diamantjes (pijl- vorm) gedachtenis, zeer ge- dup 18 Dee. in bus 4 naar postkantoor Raaks. Wilhel- minastr. n. Stadsschouwburg 19 Dec. bus 4 n. Verspronck- weg. Teg. bel. ter. bez. Bloe mend weg 315, Overveen. Te koop gevraagd Oorleuning CRAPAUD, versleten stof geen bezwaar. Brieven G 6833 Te koop aangeboden D bl H COSTUUM m 48 als nw„ m stof. z. punt f 50. fototas f 6. v. Essen, Delft laan 105. Hrl, HUISH. KACHEL m. 3 kookgaten. Tevens 2 winter jassen circa 16 j. Laan van Bloemenhove 3, Heemstede. Bl. en crème KINDERW. f 25 en f 30, wandelw. f 22 50 kinderled f 22.50. box m. vl. kinderstoel. Twijndersl. 17 ARIëL, 4 CYL. 600 c.c., event, met zijspan. Kl Hout straat 83 rd. Tel 20476 8 mm OPNAME CA MERA in prima staat. Brie ven G 6820. DIKKE WINTERJAS, d. gr. m. 46-48. Bill. Molijnstr. 18. Na 6 uur. PIANO TE KOOP. Brie ven G 6803 Stalen l.ITS-JUMEAUX- OPKLAPBED, ombouw, gor dijnen, bedden, 48 weckfles sen f 20. Hortensialaan L Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3