Woningruil Kwekkeboom Van der Meer Een krachtproef voor de autobussen SLOT PEFECT2. C Kort en Bondig pracht huis Spoed! D.K.W. Motorrijwiel HYPOTHEEK Sigarenwinkel Z1JLWEG 49 Balans- Opruiming auto accu's Onze Jaarlijkse OPRUIMING begint Bij Van Doom's Woning inrichting S. tBuutd, WOENSDAG 5 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Er waren klachten, maar de directie der N.Z.H. neemt maatregelen om bezwaren te ondervangen Elders in dit nummer plaatsen wij een beschouwing' van onze correspondent in Hillegom over de ervaringen met de auto bus in de bloembollenstreek. Daaruit blijkt dat de omschakeling van tram op bus vlot verlopen is. Blijkbaar heeft de directie der N.Z.H. er in de eerste dagen alles op gezet om bij voorbaat klachten te voorkomen. Het opmerkelijke is evenwel dat er op onze redactie juist in de laatste dagen ver scheidene klachten gekomen zijn over het autobusverkeer in Haarlem en naaste om geving. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de extra voorzorgen voor Haarlem-Leiden enige nadelige invloed hebben gehad op de stadslijnen. Alle aan dacht was op Haarlem-Leiden gevestigd, waardoor het natuurlijk moeilijker werd om terzelfder tijd ook maatregelen te nemen tegen een onverwachte stijging van passa- - giers in Haarlem en omgeving'. En die is er Maandag en Dinsdag geweest. Maandag zijn er veel huismoeders naar de stad getrokken omdat de textielwinkels uitverkoop hielden, zonder of tegen verlaag de aantal punten. Duizenden hebben daarom een tochtje met de autobus gemaakt en dat gedeeltelijk op uren waarin anders slechts weinig vervoer is. Bovendien was het weer slecht, zodat velen die anders van de fiets gebruik zouden hebben gemaakt, nu ook de autobus kozen. Daardoor waren de bussen buitengewoon vol en moesten nog al eens passagiers aan de halten blijven staan. De directie had op die toeneming niet ge rekend. Toen Maandag bleek dat het nodig was meer bussen te laten rijden, zijn voor Dinsdag al maatregelen genomen. Als het nu Dinsdag maar goed weer zou zijn ge weest, zou het wel goed gegaan zijn, maar dat viel tegen. Heel erg zelfs! Het gevolg was dat er ook Dinsdag een extra toevloed van passagiers was. Het is moeilijk zo werd ons van de zijde der directie verklaard maatregelen te nemen die het extra vervoer bij slecht weer opvangen. Elke dag wordt de dienst voor de volgende dag in elkaar gezet. Dan kan als regel niet gerekend worden met slecht'weer. Extra bussen op avontuur in leggen betekent veel kosten, want er moet immers ook op personeel gerekend worden. Als er extra bussen bij voorbaat worden ingelegd en het is mooi weer, dah gaan de mensen, waarvoor die bussen rijden, fietsen of lopen. Wel heeft de N.Z.H. altijd enige bussen met bemanning klaar staan om in te vallen op ogenblikken dat het vervoer dreigt spaak te lopen, maar met twee of drie bus sen extra doet men niet veel op zeven lijnen! Dinsdag hebben op het Haarlemse net wel 8 a extra bussen gereden. En dat was nog niet voldÖende. De mensen zullen er reke ning mee moeten houden, dat bij slecht weer niet iedereen steeds in de eerste de beste bus die voorrijdt een plaatsje kan veroveren. Toen de tram nog reed was het evenzo. Uit eigen ervaring is ons gebleken dat het vervoer naar Heemstede (lijnen 1 en 2) 's middags in de spertijd, vooral tussen 5 en 6 uur, meermalen te wensen over liet. De directie verklaarde dat ook zij tot die overtuiging gekomen is en daarom, met ingang van heden, nog enige extra bussen op die lijnen in zal leggen. In Haax-lem kwam het af en toe voor dat bij de halten volle bussen voorbij re den, zodat de passagiers op een volgende bus moesten wachten. !Nu evenwel de pas sagiers op de lijnen Haarlem-Leiden met de autobussen naar het station in Haarlem gebracht worden, maken zij geen gebruik meer van de stadsbussen. Daardoor wor den de stadslijnen wat ontlast. Bewoners uit de omgeving van de Adriaan Pauwlaan en Blauwe brug zon den ons klachten dat zij nog al eens on dervinden dat de bussen die uit Heem stede-Zuid komen al vol zijn, zodat zij dan moeten wachten. De directie antwoordde dat af en toe tellingen gehouden worden van passagiers, om bij het opmaken van het rij-rooster rekening te kunnen houden met de vervoersbehoefte. Op bepaalde uren zijn dan ook extra diensten ingelegd. Het nadeel is evenwel dat de twee lijnen op Heemstede op enkele punten in Heem stede én Haarlem-Zuid een verschil lende route hebben. Moet men dus op een punt waar slechts één lijn komt. een bus laten voorbijgaan, duurt het 10 of 12 mi nuten voor een andere bus kómt. Indien de lijnen dezelfde wegen volg den, zou dit nadeel vervallen en werd het slechts 5 a 6 minuten. Het is evenwel niet mogelijk die verbetering nu al in te voe ren, want er moet rekening gehouden wor den met de slechte bestrating op enkele wegen, die geen dubbele belasting toelaat. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 4 Januari 1949 ONDERTROUWD: 4 Jan., H. Wiedijk en K. Borger; J. van Winterswijk en A. Kooij. GEHUWD: 4 Jan.. H. J. Leuven en W. C. T, Klumper; H, P. Daatzelaar en J. F. Lengl; P. C. Duinker en W. Groenewoud; J. Kamp- meijer en T. Anthoni, BEVALLEN van een zoon: 3 Jan., H. Quack Wedekind; 4 Jan., A. V. RoozendaalBos man. BEVALLEN van een dochter: 2 Jan., J. G. N. ScherpenbuijsenSlicher; 3 Jan., C. J. PhilippoVerdam; A. E. IdsingaHuisinga; 4 Jan., A. H. M. van den HurkSchenk; G. C. DijtVerhage. OVERLEDEN: 1 Jan., G. van Weert—Rij- kens, 75 j., Teslastraat; 2 Jan., R. H. C. Otten Admiraal, 66 j„ Gasthuisvest; A. Valk— Inpijn, 71 j.. Kennemerstraat; 3 Jan., H. J. Eken, 63 j., Leidsevaart; M. W. Fortgens, 19 m., Bantamstraat. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Katholieke Toneelgroep „Ludamus", „En zo begon het7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Wereldfederalisten- beweging, openbare vergadering, 8 uur, Frans Hals: „Calcutta"', 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bambi", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Op glad ijs", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur: Luxbr: „The Kid from Spain", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Two girls and a sailor", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „King- kong en de Arabieren", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 JANUARI Krelageliuis: Bond NederlandIsraël „De tien stammen", 7.45 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Vooral in het Haarlemmer- en Zuiderhout- park zijn slechte wegen. Die zijn inder tijd aangelegd zonder dat gerekend is op zwaar verkeer. Nu dat gekomen is, gaan de wegen „mankementen" vertonen. Het gemeentebestuur heeft evenwel reeds aan dacht aan deze quaestie gegeven, ook al zal het niet mogelijk zijn op korte termijn alle gewenste verbeteringen in te voeren. Er blijkt bij het publiek enig misverstand te zijn over de rijtijden der bussen op de lijn Haarlem-Heemstede. Lijn I en II rijden elk tot 9 uur een tienminutendienst, van 913 uur een twaalf-minutendienst; van 1320 uur een tien-minutendienst en na 20 uur een twaalf-minutendienst. Daarbij is geen rekening gehouden met de extra bussen die in de speruren zijn ingelast. De bus in de Bollenstreek (Van onze correspondent le Hillegom) Niet zonder reserve heeft het publiek in de Bollenstreek Maandag afgewacht, hoe de bus het vervoer zou verwerken. En ook de volgende dag, toen de gladde wegen en het slechte weer de bussen zwaar op de proef stelden, was men nieuwsgierig hoe het zou gaan. In het algemeen er zijn altijd uitzon deringen kan men zeggen dat het is meegevallen. De N.Z.H. zette blijkbaar alles op alles om de proef te doorstaan. Met de regelmaat van een klok arriveerden de bussen aan de halten. Controleurs van de Rijksverkeersinspectie hadden daar post gevat of volgden per auto de route. De conducteurs waren nog wat onwennig, maar blijkbaar in de beste stemming. Want het ging goed. Het publiek was over het algemeen prettig verrast dat het zo vlot en zo vlug ging. Velen kwamen 's morgens veel te vroeg op hun werk, omdat ze "het zekere voor het onzekere hadden geno men! Maandagmiddag werden de bussen naar Haarlem zwaar belast door de grote trek naar de BloembSllenbeurs en de stad. En ook 's avonds is het grote aantal forensen, dat in Haarlem, vrijwel gelijktijdig een- aanval op de bus doet, een zware opgave voor de N.Z.H.-directie. Maar vooral de sterk opgevoerde frequentie doet de wel licht nog min of meer aanwezige tegen stand van het publiek wegsmelten. Hierbij moet evenwel rekening gehou den worden met het feit, dat de scholen in deze dagen vacantie hebben. Daardoor zijn er thans 's mórgens tussen 7V2-SV2 uur en 's middags van 4-5 uur veel minder passagiers. Honderden kinderen uit Hille gom en Bennebroek gaan namelijk op Haarlemse scholen. De meedte scholen be ginnen Vrijdag a.s. weer, zodat dan de N.Z.H. voor een nieuwe beproeving staat. De directie heeft evenwel daarop gerekend. De „protestactie" tijdens de laatste rit van de tram, die zich geuit heeft in daden van sabotage, onder Bennebroek gepleegd, zijn als kwajongensstreken niet te veront schuldigen, al werden ze vrijwel zekei door kwajongens verricht. De politie, stelt een onderzoek in naar de daders. Vast staat dat noch te Bennebroek, noch te Hillegom de burgerij zelve iets met deze actie te maken had en dat deze ook ver oordeeld wordt. Men heeft in de Bollen streek krachtig het pleit gevoerd voor het behoud van de tram, echter steeds met legale middelen. Nu dit pleit beslecht is, heeft men zich. daarbij neergelegd en afge wacht hoe de reorganisatie zou verlopen. De behandeling der Haarlemse begroting De Haarlemse raad zal op Woensdag 12 Januari in afdelingen vergaderen over de Haarlemse gemeentebegroting. Verwacht kan worden, dat de openbare behandeling begin Maart zal plaats hebben. Record aantal bezoekers aan Frarts Halsmuseum Het bezoek aan de tijdelijke tentoon stellingen in hét Frans Halsmuseum mag dan al teleurstellend zijn, de permanente verzameling trekt steeds meer belangstel ling. In het afgelopen jaar werd zelfs sedert de oprichting van het museum een record aantal bezoekers geboekt, namelijk 27259. Met dit getal werd het cijfer van 1947 zelfs nog met 9.000 overtroffen. Buitenlanders vormden het leeuwen aandeel van deze bijna dertigduizend zoe kers naar schoonheid; de Haarlemmei-s bleven ver in de minderheid. Het opgeven van het daggemiddelde heeft geen enkele zin, het aantal bezoekers gaat op en neer met het kwik in de ther mometer en schommelt grillig, gelijk de wijzer van het weex-glas, waai'bij het won derlijke feit zich voerdoet, dat een flinke regenbui het museumbezoek zeer stimu leert. Dat de oude meesters op hun voor deligst uitkomen bij zonneschijn, is nog maar tot enkelen doorgedrongen. Op tien tot vijftien bewonderaars per dag kunnen Hals en de zijnen wel x-ekenen, maar een stortbuitje in Augustus doet de cuvve van de bezoekstatistiek soms ineens uitschieten tot 600, een „omzet" waarop menig bioscoopexploitant in de zomerdag jaloers zal zijn. De schatkamer tussen de beide Heilig landen blijft er zelf evenwel onbewogen bij, of er nu twee of tweehonderd voeten haar drempel overschrijden. Zij is op ieder tijdstip bereid de dorst naar schoonheid zowel van de enkeling als van de massa te lessen en eist daax-toe alleen een ontvanke lijk gemoed van hen, die tot haar komen. Maar voor de heer Baard en zijn staf ligt er in de toenemende belangstelling voor het Huis van Hals toch een grote bevrediging. Moge dat in 1949 zo blijven; nog beter: moge het percentage der stad genoten-bezoekers de verbetering onder gaan, die het zo dringend nodig heeft. SCHEEPVAART Amstelveen. RotterdamCalcutta 4 Jan v. Antwerpen. Bloemfontein. KaapstadAm sterdam pass. 4 Jan. Kaap Blanko. Drente, Ned OrleansJava 5 Jan. te Belawan. Ga- roet, 5 Jan. van Makassar te Balikpapan. Oranjefontein. 4 Jan. van Kaaps.tad naar East London. Polyphemus, Makassarjonden pass. 4 Jan. Ouessant. Roepat. New York Java Jan. van Colombo. Sloterdijlc, Java New York 6 Jan. te Singapore verwacht. Sumatra, BataviaAmsterdam 4 Jan. van Belawan, Bantam, JavaRotterdam pass. 3 Jan. Kaap Del Armi. Kota Gede, JavaNew Yoi'k 4 Jan. van Penang. Slamat, JavaRot terdam 4 Jan. van Belawan. Waterman, 4 Jan. van Batavia via Karachi naar Rotterdam. Willem Ruys, BataviaRotterdam 4 Jan. van Singapore. Groote Beer, JavaAmsterdam pass. 4 Jan. Ouessant. Oranje, Amsterdam Batavia gass. 3 Jan. Gibraltar. „Burgemeester Jansonius- schoo!" geopend In October 1946 is in Hoofddorp de ver eniging „Ambachtsschool Haarlemmer meer" opgericht en aan de grote activiteit van het bestuur is het te danken, (Jat reeds in October 1947 een avondcursus begon, dat in September j.l. een dagcursus ge opend werd en dat Dinsdag een nieuw ge bouw in gebruik genomen werd. De voox-- zitter van de vereniging, de heer G. W. van Driel besprak deze feiten in ..een bijeen komst in het Raadhuis te Hoofddorp uit voerig en dankte allen, die aan de tot standkoming van het gebouw medewer king hebben verleend. De voorzitter deelde mee, dat als waardering voor hetgeen de burgemeester heeft gedaan, de naam van het gebouw zal zijn „Burgemeester Jan- soniusschool". Mr. J. F. Jan^onius wenste het bestuur geluk met het in gebruik nemen van het sobere, maar doelmatige gebouw en droeg namens de gemeenteraad een gebrandschil derd raam over, dat ontworpen en geschil derd is door mevrouw Femmy Schilt-Gee- sink uit Ovexween. De technische xiitvoe"- x-ing geschiedde door haar echtgenoot, de heer Joop Schilt. Als toepasselijk onder werp is gekozen een persoon uit de Griek se mythologie en wel Hephaestus. De bur gemeester overhandigde verder namens het gemeentebestixur een voorzittershamer. Nadat ir. L. Th.'H. Hesselfelt, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heren J. A. Qudheusden en Th. van der Geest, wet houders, Gunst, chef van de technische dienst der K.L.M., A. den Hertog, directeur, H. P. van de Werve, oxid-directeur van de avondcursus en mejuffrouw A. van der Veen, dix-ectrice van de Vakschool voor meisjes gelukwensen hadden aangeboden, begaf het gezelschap zich naar het gebouw. Dit is een van de twintig semi-permanente dagnijverheidscholen volgens een plan van de Rijksgebouwendienst. .In September is met de bouw begonnen en dezer dagen is men gereed gekomen. De school telt nu 90 leex-lingen voor de dagcursus, welk aantal kan opgevoerd worden tot 180. De avond cursus wordt door 120 leerlingen bezocht. BESTELWAGEN RAMDE SPOORBOOM. Een bestuurder van een bestelauto be merkte in de afgelopen nacht te laat op, dat de spoorbomen van de overweg aan de Pijls laan waren neergelaten, en reed een der bomen in tweeën. Een rangerende goederen trein kon nog tijdig op het geschreeuw van de overwegwachter tot stilstand worden gebracht. De auto werd aan de voorzijde zo ernstig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De inzittenden kregen geen letsel. STUDIE VOOR DIPLOMA'S Vraag, alvorens mondelinge of schrifte lijke cursus te volgen naar de mogelijk heden en resultaten van onze schriftelijke privé-opleidingen Boekhouden - Talen - Middenstandsdlpl. M.B.A. - H.B.S. - M.U.L.O. ROTTERDAM Erkend door Inspectie schriftel. onderwijs. Jac. P. Thysse-Lyceum geopend Hedenmiddag wordt het Jac. P. Thysse Montessori-Lyceum op Elswout officieel geopend en waar wij in'ons nximmer van 30 December reeds in het kort de historie van dit oude buiten memoreerden en zijn verbouwing tot school beschreven, is het niet ondienstig iets te vertellen over het geen zijn toekomstige inwoners binnen de oude, thans van een fleurig verf laagje voorziene muren, gaan doen. De school is ontsproten aan 'een onder afdeling van het Kennemer Lyceum. Déze Montessori-afdeling begon zich al spoedig in een zo sterke populariteit te verheugen, dat de behuizing te eng werd en nadat men gedurende de oorlog al op andere plaatsen onderdak had moeten zoeken, liep het na de bevrijding de spuigaten uit, en men moest een definitief tehuis gaan zoe ken. Elswout betrekken betekende inder daad een grote stap, maar dank zij de me dewerking van allerlei officiële instanties en vooral ook door de overheidssubsidie die voor het Montessori-onderwijs be schikbaar is gekomen, kon zij thans wor den gedaan. En wanneer de leerlingen Vi-ijdag het gebouw zullen binnentreden zijn Haarlem en Omstreken een zeer bij zonder soox-t school rijker geworden. Zo bijzonder, dat zij zelfs officieel als expe rimenteer-school erkend is. Hetgeen ove rigens niet wil zeggen dat de leerlingen er als een soort proefkonijnen zullen wor den beschouwd, want het Montessori-sys- teem is uit en te na op zijn prachtische waarde beproefd en de successen van zijn leerlingen bij de eind-examens zijn daar het beste bewijs voor. Bij het Montessori-onderwüs stelt men zich niet op het standpunt dat het kind een klein mensje is dat volgepropt dient te worden met kennis, maar men ziet het als een wezen wiens normale ontwikke- lingsdrang gestimuleerd dient te worden en aan wiens persoonlijke talenten volle gelegenheid moet worden gegeven zich te ontplooien. De voorstanders van dit sys teem zien hierin in tegenstelling tot het klassikaal onderwijs waar het tempo zich uiteraard moet richten op het gemiddelde van de klas het voordeel dat met de individuele behoeften van het kind meer rekening kan worden gehouden Tevens is men vaji oordeel dat de sterk-bevorderde zelfwerkzaamheid de leerling zowel bij voortgezette studie als in het maatschap pelijke leven zeer te pas zal komen. Op karaktervorming wordt bovendien in hoge mate de nadruk gelegd. Het Jac. P. Thysse-Lyceum zal de twee H.B.S.- en de twee Gymnasium-richtingen omvatten plus eert meisjes-H.B.S. Eerst na het doorlopen van de eerste twee klassen zal de leerling een definitieve keuze hoe ven te maken. Tevens zullen allerlei nieu we methoden zoals het laten vallen van het cijfer-systeem (behalve in de hoogste klasse) worden toegepast. Ook voor de H. B.S. is een zes-jarige cursus ingevoerd. De inrichting van het gebouw is voor zover dat mogelijk was aangepast aan de speciale behoeften die dit onderwijs stelt. Speciale aandacht is besteed aan de hulp middelen voor de natuur- en scheikunde lessen, waarbij iedere leerling naai (voor- ziclitig-gecontroleerde) hartelust zal kun- nen experimenteren. De technische eisen die hiervoor vervuld moesten worden, brachten wel enige moeilijkheden met zich mee want er was geen gas, water of elec- tra in het gebouw en slechts met kunst en vliegwerk heeft men dat kunnen ver zorgen. In ieder geval hebben de waax-nemend- rector dr, W. Jong en zijn docenten reden te over om trots te zijn op hun nieuwe school, die nu het vijfde Montessori-Ly ceum in ons land is geworden. Rijwiel-diefstal opgehelderd Enige dagen geleden deed een koopman bij de Haarlemse recherche aangifte van de diefstal van zijn fiets, die voor een café aan de Amsterdamse Vaart had gestaan, en van een herencostuum dat op de fiets lag. Een oud rijwiel was er voor in de plaats gezet. De recherche heeft thans in het politie bureau te Velsen, waar hij voor een ander delict wordt vastgehouden, een 31-jarige grondwex-ker zonder vaste woonplaats ver hoord, die bekende fiets en costuum te heb ben gestolen en een oud exemplaar te hebben achtergelaten, dat hij eerder in Velsen had buitgemaakt. Het costuum had hij in Amster dam voor f 20 verkocht en de fiets had hij voor f 25 overgedaan aan een Amsterdamse harmonicaspeler. De Amsterdamse politie heeft tegen deze laatste proces-vex-baal op gemaakt. Klassieke avond bij de H.O.V. Op Vrijdag 7 Januari zal de H.O.V. het zesde Vrijdag-ledenconcert geven, waaraan solistische medewerking zal worden verleend door Hans Henkemans. Deze pianist-compo nist vooral bekend als vertolker van Mozart- concerten, brengt op deze avond dan ook een van de werken van de Salzburger meester ten gehore, namelijk het bekende concert in d. kl. t. Dit werk wordt voorafgegaan door het Derde Brandenburgs concert van Bach en gevolgd door Beethoven's Vijfde Symphonie. Kees Hartvelt dirigeert. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in slaat van faillissement verklaard: Jannus de Vries, zaakdrijvende onder de naam firma Chemi sche Fabriek de Moriaan, te Koog aan de Zaan, Hyacinthstraat 57. Rechter-commissa- ris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. H. M. C. Delchxiijzen, advocaat en procureur te Zaandam. Wegens het vei'bindend worden der enige uitdelingslijst is- geëindigd het faillissement van: de nalatenschap van W. J. van Steen, in leven reder en transportondernemer te Haarlem. AANBESTEDING MEKOG Hedenmorgen heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van 48 woningen in Vel sen Noord, ten laste van de Mekog. De uit slagen zijn (A-prijzen voor houten vloeren, B-prijzen voor stenen). J. W. Seysener te Hillegom A f 509.136, B f 506.108; Chr. de Goede te Wijk aan Zee A f518.500, B f515.500; Philips Bouwbedrijf te Haarlem A f512.000, B f500.860: J. F. Koks te Beverwijk A f 485.583, B f 483.266; Bouw bedrijf Noordholland te Heemstede f527.000, B f522.000; Bowa, Beverwijk A f498.000, B f495.000; A. v. Duyn te Noordwijk aan Zee A f 511.800, B f506.100; W. A. Bulters, Heemstede A f507.500, B f499.500; Johan Meesters, IJmuiden' A f534.000, B f525.000: H. Ridderink te Soest A f489.500, B f478.500: Smits bouwbedrijf, Beverwijk A f538.112, B f 532.452; A. P. Winnubst, Haarlem A f 558.978, B f 549.978; II. M. de Koning, Santpoort A f 531.000, B f 524.500; De Haan en Reek. Alk maar A f 522.370, B f 505.870; fa. van der Put ten, Haarlem A f528.450, B f537.450; K. G. v. Wijnen, Haarlem f559.000: Rizzi en Stor, Wijk aan Zee A f547.450, B f543.000; A. Klomp, Beverwijk A f 526.974, B f 519.980; M. Ebbing, Haarlem A f 502.500, B f 498.800. Spel met de dood eist twee slachtoffers In een bovenhuis aan Het Plantsoen te Leiden heeft zich hedenmorgen een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor gaten in de muren wex-den geslagen en het dak ge> deeltelijk werd afgerukt. Een achtjarig zoontje van de bewoners was met een negenjarig vx'iendje op de zolder gaan spelen met een mortiergranaat, die al drie jaar in hxiis werd bewaard. Het projectiel is ontploft, waardoor de beide jongens op slag gedood werden. Hxm ern stig verminkte lichamen werden gevon den door de brandweer, die was xiitgerukt om een begin van brand op de zolderver dieping te blussen. Fusieaccoord Inzake Bizonië verlengd Te Washington is officieel bekend ge maakt dat de Ver. Staten en Engeland zijn overeengekomen de overeenkomst betref fende de fusie van de Britse en Ameri kaanse zones van Duitsland met ingang van Januari met drie maanden te vex-- lengen met het doel de voox-bereidingen voor de fusie van de Franse zóne van Duitsland met Bizonië te kunnen voltooien. Volgens diplomatieke waarnemers te Londen betekent de verlenging van de fusie-overeenkomst dat de Westelijke mo gendheden hebben besloten de trizonale fusie uit te stellen tot na de vox-ming van een West-Duitse regering. Indien een West- Duitsé regering tegen 31 Maart nog niet tot stand is gekomen, zouden Engeland en Amerika kunnen besluiten tot een verdere vei'lenging van bovengenoemde overeen komst. Militair hulpprogramma der V.S. in voorbereiding Te Washington is, zo meldt Reutei's cor respondent, medegedeeld, dat een Ameri kaanse commissie van drie leden bezig is met het ontwerpen van een uitgebreid pro- gram van militaire hulp aan andere landen, dat aan het Congres zal worden voorge legd in de huidige zittingsperiode. Het program zal voorzien in hulp aan West- Exxropa en zonodig aan andere gebieden van de wereld. Men verwacht niet, dat het vóór Mei op zijn vroegst tot wet verbeven zal worden, daar het Atlantisch Pact, waar over nog onderhandeld wordt, eerst door de Senaat moet wox-den geratificeerd. Paniek door voorspelling De voorspelling van de Britse meteoro loog William "Wheeler, dat zich morgen in Italië een ernstige aardbeving zal voordoen, heeft in vele delen van het land paniek veroorzaakt. Vele mensen kamperen op het platte land en meteorologische instellingen in Italië worden bestormd door personen die inlich tingen wensen. Het centrale meteorologi sche instituut te Flox-ence heeft een officiële mededeling uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat het nooit voox-gekomen is dat een aardbeving nauwkeurig kon worden voorspeld en dat dergelijke gebeurtexxissen in Gods hand liggen. Kolonel Howley Amsterdamse Beurs Slotkners Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 317*$ 318 275 276V2 231^ 233 Vt A. K. U 162 162 X 139 Nederlandse Ford. Nederlandse Kabel 258 v. Berkel's Patent 113 - Scheepvaart-Unie 167% i68y2 Holl.Amerika Lijn 165 y2 Deli Maatschappij 159 1601/2 H. V. A 173 176 y2 A'dam Rubber 170 172 Ned. Handel Mi.) 158 N.-i. Handelsbank BiUiton Mij 11 400 „Geen verbroedering meer met de Russen in Berlijn" De Amerikaanse bevelhebber in Bellijn, kolonel-Frank L. Howley heeft zijn staf dezer dagen botweg verteld dat het maar eens uit moet zijn met vriendschappelijke omgang met de Russen. Howley nam de kwestie op met een functionaris die naar verluidt een Rus van lage rang „zijn beste wensen voor het nieuwe jaar" had overgebracht en hem ten eten had gevraagd. „Zolang de Russen hun onmenselijke blokkade van Berlijn handhaven, terwijl Amerikaanse en Britse vliegers sterven en grote ontberingen lijden om de luchtbrug in stand te houden, en zo lang het Ameri kaanse volk gedwongen is millioenen dol lars aan deze blokkade te besteden, zolang wens ik niet dat mijn mensen vriendschap pelijke omgang met hen hebben", verklaar de Howley aan United Press. Hij meende dat indien de Russen op hoog niveau wei gerden zich als beschaafde mensen met de geallieerde naties te vei-staan, er ook geen sociale betrekkingen met hen op lager niveau kunnen bestaan. „Onze houding dient uniform te zijn", was zijn standpunt. De bevelhebber verklaarde, niet geïnteres seerd te zijn in een vriendschappelijke hou ding met ïaag-geplaatste Russen in Berlijn. Indien de Russen vriendschap willen, moe ten zij op hoger niveau beginnen en een eind aan de blokkade maken en dan kun nen we tot normaler betrekkingen terug keren; aldus Howley. Indien zijn mensen zakelijke kwesties met de Russen moeten bespreken, dan kunnen zij hun gang gaan, doch gezellige omgang met hen is in de toekomst „taboe". (U.P.) Hongaarse regering publiceert de Mindszenty-documenten Kort na de arrestatie van kardinaal Mindszenty beloofden de Hongaarse auto riteiten de compromitterende documenten te publiceren, die in zijn paleis waren ge vonden. Zulks is thans geschied. Zij bestaan uit een verklaxing van prins Esterlxazy, dal hij dollars van de primaat had gekocht om „het onbetwiste hoofd van het Hongaarse vorstenhuis te steunen" en enige brieven die tot onderwex-p hebben de overhandiging van de kx-oon van de Heilige Stefanus aan de Paus, die echter geen van allen door de kardinaal zijn geschreven. In één er van wordt echter melding gemaakt van een verzoek van de kardinaal om de kroon aan de Paus te overhandigen. Dat schijnt alles te zijn. Gisteravond is in Boedapest een bijeen komst geopend van Rooms-Katholieke bisschoppen en leden van de Hongaarse regering. Deze bijeenkomst was bijeenge roepen door premier D'obi „ter bespreking van hangende kwesties tussen kerk en staat." Men weet dat ten minste tien bis schoppen de bijeenkomst bijwonen en de premier .de regering vertegenwoordigt. De minister van onderwijs, Ortutay, zou ook aanwezig zijn. De aan de conferentie deelnemende bis schoppen hebben bekend gemaakt, dat „de besprekingen in een atmosfeer van weder zijds begrip gehouden werden, ondanks het feit, dat er enig verschil van mening be stond". De onderhandelingen zoxiden wor den voortgezet. Naar radio-Vatikaan meldt, zou volgens het Italiaans Katholiek nieuwsbxireaxi de moeder van kardinaal Mindszenty door de Hongaarse politie aangehouden zijn. Dit bericht wordt in Boedapest met klem tegengesproken. De Nederlandse kustvaarder „Elisabeth" van de Rotterdamse Kustvaartcentrale die in de Golf van Biscaje tijdens storm in nood verkeerde, is door een sleepboot naar de Spaanse haven Ferrol gesleept. Het schip is vrij ernstig beschadigd, de opvarenden zijn ongedeerd. Vorig jaar is reeds gewerkt aan het aanleggen van dubbel spoor op dc spoorlijn Leeuwarden—Meppel. Het traject Leeuwar denWirdxxm kwam al gereed. Men is thans begonnen met de werkzaamheden aan het baanvak HeerenveenWolvega. De noodbrug bij Grouw verhindert voorlopig nog de vol tooiing van het gehele traject. Voor de oorlog was er tussen Leeuwarden en Meppel ook dubbel spoor, maar tijdens de bezetting hebben de Duitsers een van de beide banen weggehaald. Het wederzijds giroverkeer tussen Ne derland en Luxemburg is hervat met inacht neming van de geldende deviezenbepalingèn. Aan bankdïrecties is vergunning ver leend haar personeel in dc periode van 3 tot en met 29 Januari overwerk te doen ver richten. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gevvex-kt worden. Betaling van dit overwerk moet geschieden volgens de lucht lijnen voor de loonregeling in het bank bedrijf. In November maakten ambtenaren van de Centrale Controle Dienst in totaal 2604 processen-verbaal op. De meeste overtredin gen werden geconstateerd op het gebied van vee en vlees, namelijk 1476. Op akkerbouw- en zuivelgebied bedroeg het aantal geconsta teerde vergrijpen respectievelijk 435 en 387. In beslag genomen werden 21.006 kg. granen, zaden en peulvruchten, 4356 kg. vlees en spek, 22.944 stxiks eieren en 151 varkens. Ede zal de stad Samarinda op Oost- Borneo adopteren. Ir. H. Vos is benoemd tot buitengewoon commissaris van de Maatschappij tot Finan ciering van het Nationaal Herstel. In Zwolle zullen patiënten, aangesloten bij het Algemeen Zwols Ziekenfonds, zelf de Röntgenbehandeling in een der beide zieken huizen moeten betalen. Volgens de zieken huisdirecties betaalt het ziekenfonds nauwe lijks de helft van de kosten der Röntgen behandeling terug. HAARLEM EN OMGEVING Voor leden van de R.K. Middenstands- vereniging zal Blanche Holzhaus op Dinsdag 11 Januari in de tuinzaal van het Concert gebouw voordragen „Leontientje", een be werking van het boek „De pastoor uit de bloeiende wijngaard" van Felix Timmermans. Het provinciaal bestuur voor Noord- liolland van de Organisatie voor Hervormde Mannen „In dienst der kerk" houdt Zater dagmiddag in het gebouw van de Haarlemse Jongemannenvereniging aan de Lange Mar- garethastraat een bijeenkomst voor vertegen woordigers van de afdelingen. Ds. M. M. de Jong uit Nieuw Vennep zal spi'eken over „Onze taak". Aan de heer M. F. Heemskerk, werk zaam bij de Erven F. Bohn N.V. te Ilaailem, is de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden ere-medaille in brons verleend. Bij Droste's Cacao en Chololadefabrieken N.V. te Haarlem, zal zich van 1024 Januari het bijzondere geval voordoen, dat in 2 we ken vijf personen hun 25-jarig jubilé zullen vieren. Het zijn: 10 Jan. P. Fortgens; 14 Jan. H. J. Beksvoort;. 22 Jan. J. Marchand; 23 Jan. J. A. Kaagman: 24 Jan. J. Kol. Voor „Les conférences francaiscs" zul len Lode Rosquin (pianist)' en Ivan Domi nique (declamateur) op Woensdagavond 12 Januari in Brinkmann een avond van Franse muziek en poëzie geven. Ex-hoofdredacteur van „Vova" tot negen jaar veroordeeld De 46-jaxnge journalist L. L., tijdens de bezetting hoofdredacteur van het N.S.B.- orgaan „Volk en Vaderland", is door het Haagse Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 jaar met af trek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Verder werd hem verboden op enigerlei wijze in het^erswezen werk zaam te zijn. Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Fc:o Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Telcf. 10866. Voor zelfbewoning te koop: zeer mooie stand in Klever park. Bev. vest., gang. keu ken, gr. suite, sex-re, voor- en achtertuin, schuur, 2 gr. en 2 kl. slaapkamers, 2 W.C.'s, vrij uitzicht. Brieven no. 2338. te koop aangeb. 98 c.c.; 1938 Prijs f 250. Moet weg. van Dortstraat 76, tel. 19838. a 3 1/4 pet. beschikbaar. Inl, makelaar J. P. v. Velsen, Kle verlaan 174. Tel. 12840. ter overname gevr. annex woongelegenh. Br. no. 2331. Aanv. nieuwe clxxblessen half Januari. Voor de beginners en gevorderden les vragen wij nog enige DAMES. Inschrijving dagelijks. Privé les op elk gewenst uur Heer vraagt NET KOSTHUIS liefst bij part. Chr, orag Br. voor Vrijdag a.s. ond. no. 250 Adv. Bui-, De Altena, Lage- weg, Dokkum Eindelijk weer ontvangen. Ratiné Kinderjekkers, lft. 3 tot 8 j.. Jongens plusfours, Plusfours pakjes, kamgaren en Tweed Pantalons. Prima Hcrenwin ter jassen. KLUMPERS' KLEDING Rijksstraatweg 39, Hoek Zaanenlaan, H.-N. Aangeboden: gedeelte van Villa bij Station Haarlem, bev. 2 gr. kamers en suite, serre. gr. kelder. keuken, slaapkamer, telefoon, voor-, zij- en achtertuin. 50 M. diep. Huurprijs f 40 p. m. Gevr.: VRIJ HUIS, minstens bev. 2 kamers en suite, badkamer, 1 zijkamertje, geschikt voor kahtoortje, 2 slaapkamers, keuken, kelder, tuin, liefst met garage. Maximum pl,m, f 75 per maand (bij grotere bewoning), onverschillig welke gemeente. Persoonlijk bezoek gaarne gewenst, ook indien men iets anders heeft aan te bieden. Elskamp Prin sen Bolwerk 7, Haarlem. Tel. no. 14823. Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen Tel 14637 Zijlstraat 62 van Kronen, Lampckappen, Leeslampen enz. 5 lichts Kroon f 9.98, Slaapkamer Schalen 98 cent, Kapjes, Wandlampjes vanaf 24 ct. Schemerlampkapjcs vanaf 49 ct. Pianolampen f 1.98, prima Strijkbout f 7.50, hou ten Wandlampen vanaf f 1.98 SCHAGCHELSTRAAT 2 Tel. 12430. Te koop gevraagd: oude ge bruikte f 7.50 per stuk. D. Breur, Jansweg 30. Tel. 20672. DONDERDAG 6 JANUARI TIENTALLEN EXTRA KOOPJES BIEDEN WIJ U AAN o.a. coupons lopers, gordijnen, schoorsteenlopers, tafel kleden enz. Old finish boekenkasten f 87.50 2 Fauteuils. 4 stoelen, old finish f 159 50 Complete Old Finish Huiskamer f 325.— Karpetten f 97.50 Old finish bankstel met riet, eompl. met tafel f 325.— Old finish Dressoir, grote maat f 135- Haar<3fauteuils, verend f 27.50 Salontafels f 27.50 Bijzettafels f 7.75 4 Fauteuils met tafelf 272.50 Al deze artikelen zijn van prima kwaliteit en afwerking PROFITEERT VAN DEZE OPRUIMINGSPR1JZEN slaagt U voordeliger GEN. CRONJéSTRAAT 113 - HAARLEM - TEL. 19141 Onze gehele voorraad MANTELS EN JAPONNEN van dit seizoen bieden wij vanaf heden aan tegen zeer 6terk gereduceerde prijzen- Haarlem, Koninginneweg 71 b(i lordensstraat

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3