Italiaans dorp stroomde leeg Italianen hebben geen aandacht meer voor berechting der fascisten „srssxsüs? >°n"vs'naar semeivt,ivier te,n wcsten voor een „naderende aardbeving" Kort en BondigJ VRIJDAG 7 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Des te meer opwinding veroorzaakt een serie sensationele moorden-uit-hartstocht (Bijzondere correspondentie) Mussolini had het in zijn hoofd gezet de wereld te tonen, dat de Italianen ten on rechte de naam hadden,'een volk van ro mantici te zijn. Mussolini is gegaan, de romantiek gelukkig gebleven. Zij uit zich in alle mogelijke dingen, zij is de bemin nelijke eigenschap van het Italiaanse volk, die maakt dat wij vreemdelingen zo graag in Italië zijn. De verregaande welwillend heid, ja het enthousiasme, waarmee men ze tegemoet komt is er een uitvloeisel van. Ook het excessieve in alle mogelijke ge voelsuitingen: bewondering, verguizing, liefde, haat; het is alles gezond oerinstinct, dat prompt reageert zonder intellectualis tische remmen. Dat maakt, dat de Italiaan, mèt al zijn felle passies, tot werkelijke haat niet in staat is: die broeiende blijvende haat. die aan een leven vreet en op wraak zint. Omdat hij 't moment in al zijn felheid beleeft, ziet hij de wereld steeds vanuit dat moment, prachtig en heerlijk, öf in-zwart en uitzichtloos. Daarom is hij de geboren romanticus: hij kent slechts uitersten. De romantische aard der Italianen uit zich ook in de wijze, waarop ze reageren op de vele opzienbarende strafprocessen, waaraan Italië altijd rijk is geweest, maar die zich nu als een wai'e vloedgolf over het land schijnt te storten. Het grote proces tegen maarschalk Graziani waarin hele drommen getuigen, de voormalige Parti- sanenaanvoerder Ferruccio Parri voorop vertelden van de schanddaden, die de fascisten destijds in Noord-Italië tegen de partisanen hebben bedreven evenals het proces tegen vorst Borghese, de gewezen commandant van de „X-Mas" wekten eigenlijk weinig belangstelling, al bericht ten de kranten natuurlijk plichtsgetrouw het verloop. Dat alles was eens, het behoort nu tot het verleden. Daarentegen is heel Italië bijvoorbeeld hevig geinteresseerd in de sensationele ont vluchting en wedergevangenneming van Maestro Graziosi. De geïllusteerde bladen wijden er in grote opmaak talrijke foto pagina's aan en maken stemming voor deze misschien onschuldig wegens moord op zijn echtgenote veroordeelde musicus. „Ten minste vijftig procent der Italianen zijn overtuigd van de onschuld van Graziosi!" schrijft l'Europeo". Het geval was destijds sensationeel genoeg. De echtgenote van de „Maestro", een alom geëerd musicus, werd op een kwade dag dood in haar slaapkamer gevonden. Naast haar lag een afscheids brief waarin zij verklaarde zelfmoord te willen plegen omdat zij het niet langer kon verdragen, met het geheim van haar schuld naast de nog steeds door haar beminde echtgenoot te leven, die ze in een moment van zwakte met een huisvriend had bedro gen. Er rezen echter vermoedens, dat het geen zelfmoord was, doch moord, door Gra ziosi op zijn mooie jonge echtgenote ge pleegd. Reeds tijdens het proces was Italië verdeeld in „innocentisti" en „colpevolisti" (degenen, die in zijn onschuld geloofden en zij die hem voor schuldig hieldenIn de gevangenis 'kreeg hij door zijn charmante persoonlijkheid echter vrijwel iedereen op zijn hand, gevangenen zowel als bewakers. Men had hem de baan van „scrivafto" (klerk) gegeven en binnen de muren van de gevangenis mocht hij zich des daags overal vrij bewegen. Af en toe liet men hem zelfs uitgaan om een enkele pianoles te geven. Zijn opzienbarende vlucht nu, in gezelschap van twee medegevangenen, die voor hem door het vuur gaan en rotsvast aan zijn onschuld geloven, heeft hem be paald populair gemaakt. Ruim vier dagen had zijn vrijheid geduurd toen hij samen met zijn vluchtgenoot Normando in een kippenhok in de omgeving van Alatri door carabinieri werd ontdekt en gevangen ge nomen. Hij bracht daarna vier weken in eenzame opsluiting door, doch met Kerst mis kreeg hij alweer verlof het Kerstfeest voor zijn medegevangenen met pianospel op te luisteren. Tegelijkertijd liepen er niet minder dan drie dergelijke processen: Ettore Grande, ex-diplomaat advocaat, die ervan ver dacht wordt in Bangkok drie maanden na het huwelijk zijn jonge vrouw door revol verschoten te hebben gedood en reeds door het Hof te Novara wegens gebrek aan be wijs was vrijgesproken, werd wegens ver nietiging van dit vonnis opnieuw gevangen genomen. Dan is er het geval van Lo Verso, de manke dokter te Palermo, die zijn zieke vrouw opzettelijk een dodelijke dosis „bi- cloruro di mercurio" (kwikchlooruur) zou hebben ingespoten, om met zijn amante de beeldschone novice van de „Figlie della Carita, die voor hem het nonnekleed had afgelegd te kunnen trouwen. En dan is er nog een vierde vrouwenmoordenaar te Padua, die zijn vrouw liefst levend begra ven zou hebben, nog wel onder zijn bed! Het is te begrijpen dat men temidden van al dezè opwindende gebeurtenissen voor de processen tegen de kopstukken van het fascisme al heel weinig belangstelling meer heeft. Wee degenen, die in de periode van de verhitte gemoederen in handen van hét volk vielen. Met Mussolini en zijn amante, Clara Petacci werd korte metten gemaakt; degenen echter, die zich door de vlucht wisten te redden, zijn weliswaar „in contumacia" (bij verstek) veroordeeld, doch voor een groot deel reeds weer bege nadigd. Zo heeft bijvoorbeeld Giuseppe Bottai (die tweemaal ter dood werd ver oordeeld, eerst in Verona als verrader van de Duce, later als fascistisch leider) thans, na vier jaar dienst in het Franse vreemde lingenlegioen weer in pais en vreê in zijn villa in Paiioli, een der deftigste wijken van Rome. En de zuivering der kleine mee lopers van het fascisme was ruim een jaar na het einde der vijandelijkheden reeds af gelopen. Men toonde er begrip voor, als ze „uit noodzaak voor de familie tot de partij waren toegetreden, gelijk het schertswoord luidde voor de P.N.F. (Partita Nazionale Fasciste)Per Necessita Familiare! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Januari 1949 ONDERTROUWD: 6 Jan., S. A. de Vries en H. A, Kolk. GEHUWD: 6 Jan., S. A. Winnubst en J. C. Fiege; A. van der Boom en H. de Wilde; J. Zwaan en M. A. Berkhout. BEVALLEN van een zoon: 4 Jan., M. Podt Bakker; 5 Jan., A. G. de ZangerOuwer- kerk; C. M. Dreesvan den Bosch; C. W. C. CornetVeen; 6 Jan., M. JansenDecker; F. J. WindigRavenhorst. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan., H. PortegiesJonkermans; A. M. Sengers Koster: T, J. VergersWildeman; M. M. KaagmanMöring; C, J. PerssonMulder; C. J. J. de Graaf—Duik; 6 Jan., J. M. van Rumptvan Halst. OVERLEDEN: 4 Jan., M. G. Negrijn, 81 j., Smedestraat; 5 Jan., H. A. F. C. Entzinger, 57 j„ Kinderhuissingel; M. J. LuuSpies, 73 j„ Jansstraat. liilifHWiftHfE hernia voor Haarlem VRIJDAG 7 JANUARI Gem. Concertgebouw (grote zaal): Concert HOV. 3 uur: (tuinzaal) Comité voor Vrede in Indonesië, openbare vergadering, 8 uur. Stadsschouwburg: „Schakels", 8 uur. Rem brandt: „Oliver Twist", 18 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur Luxor: „Olaf, de Pooljager", alle leeft.. 2,00, 4.15, 7,00 en 9.1.5 uur. City: „The talk of the town", 14 j., 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne; „Het lokkende goud", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals „Niet tevergeefs", alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2 00, 4.30. 7 00 en 9.15 uur). ZATERDAG 8 JANUARI j colonnes zich in beweging gezet. Een co- den van Ownht uur. Bioscopen: Middas- va" Pengpoe overgestoken en slaags ge- en avondvoorstellingen. 1 raakt met de regermgsstrydkrachten. Directeuren van de A.D.M. voor het Bijzonder Hof Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam hadden zich Donderdag te verant woorden de thans gepensionneerde 68-ja- rige directeur van de N.V. Amsterdamse Droogdokmaatschappij, P. R. F„ en zijn thans nog in functie zijnde mede-directeur, de 60-jarige A. M. V. Zij werden beschul digd van collaboratie met de Duitsers. Volgens velen der zestien getuigen a charge waren de beide verdachten de be zetter van dienst geweest bij hun pogingen om een voor de aanval op Engeland be stemde invasie-vloot bijeen te brengen. Bij de getuigen waren leden van het personeel der A.D.M., alsmede verscheidene scheepsmakelaars en sleepagenten. Zij ver klaarden, dat de beide verdachten geen lid van de N.S.B. waren geweest. Verdachte F. beschouwde de opdrachten van de Duit sers als orders van „normale klanten". Ver dachte V. was slechts sporadisch op de werf aanwezig, doch behartigde het com merciële gedeelte. V. verklaarde, dat hij opzettelijk zo wei nig mogelijk op de werf kwam, omdat hij zich tijdens de bezetting niet met het werk wenste te bemoeien. De president las een verklaring voor, die de vroegere directeur van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, de heer D. Goedkoop, voor zijn dood heeft afge legd. Tijdens de eerste jaren van de oorlog was de heer Goedkoop commissaris van de A.D.M. Volgens deze verklaring had F. voor de Duitse invasie-vloot talloze Neder landse sleepboten laten opkopen voor een totaal bedrag van een millioen gulden. Nadat de getuigen waren gehoord schor ste de president de zitting. Op 3 Februari zullen het requisitoir en de pleidooien worden gehouden. Ongeluksprofeet voorspelde catastrophe in Italië of Japan RIETI, Italië, 6 Jan. (United Press) Duizenden eenvoudige bergbewoners zaten vandaag rillend in de regen op de kale berghellingen, wachtend op een catastro fale aardbeving, die voorspeld was door een Engelse amateur-geoloog. Geologen en vulcanologen van de Ita liaanse universiteiten lachten om de voor spelling; zij zeiden dat zulke dingen niet voorspeld kunnen worden. De aardbeving-profeet, Wilfred Wheeler, maakte in October bekend, dat op 6 of 7 Januari een aardbeving zou plaatsvinden in Japan of in Italië. Hij gaf aan, dat niar zijn mening het gebied rond Rieti, ongeveer 70 kilometer ten Noorden van Rome, getroffen zou worden door een zware schok. Woensdag werden aardstoten gevoeld in het dorpje Rivodutri en andere punten rond Rieti, doch Wheeler zeide, dat dit niet de schok ken zijn waarover hij in October sprak. „Er zullen nieuwe schokken plaats hebben op Donderdag of Vrijdag," aldus de aard schokvoorspeller. De bevolking van het dorpje is door deze voorspelling zodanig verontrust geworden, Trumari zou de Sovjet-Unie zachter aan willen pakken President Truman voert binnen zijn kabinet een strijd om de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van de Sovjet-Unie te verzachten, aldus Jay Franklin, die de verkiezingsredevoeringen van de president heeft helpen schrijven, in het tijdschrift „Life". Franklin zegt, dat hij zijn conclusies trok uit gesprekken met Truman. Hij verklaart, dat de president er vast in gelooft, dat vrede met de Sovjet-Unie mogelijk is. De verklaring van Truman te Kansas City, dat bepaalde Sovjet-staats lieden verlangden naar beter begrip tus sen de Sovjet-Unie en de V. S., had de functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken „diplomatiek kippen vel" bezorgd, aldus Franklin. „In het kabinet ondervindt de president de grootste druk, want hier staat hij voor twee groepen die onheilspellend werkende belangen hebben bij de voortzetting van slechte betrekkingen tussen de V. S. en de Sovjet-Unie, de munitie-belangen en de Arabische olie-belangen", zo schrijft Franklin. Hij verklaart, dat de voorstanders van een militair program van 25 milliard dollar voor het volgende belastingjaar hun strijd in het kabinet hadden verloren en het thans aan het Congres willen voorleggen. K.L.M.-postvliegtuig in Dahran De Constellation „Batavia", die dezer dagen met gezagvoerder Viruly met post naar Batavia is vertrokken, is, naar de K.L.M. mededeelt, heden op het vliegveld Dahran in Saoedi-Arabië aangekomen. Tsjang wacht op antwoord Een woordvoerder van de Chinese regering verklaarde gisteren naar aanleiding van een door de communistische radio-omroep in de afgelopen nacht omgeroepen mede deling, waarin het vredesaanbod, dat door generaal Tsjang Kai Tsjek in zijn nieuw jaarsboodschap is gedaan, werd verwor pen, dat de regering weigert dit omroep- bericht als een communistisch antwoord „in welke vorm dan ook" te beschouwen. De woordvoerder beschreef het radio bericht als „de verklaring van een ver slaggever". Hij zeide, dat de regering geen antwoord op het vredesaanbod van de Chinese president, hetzij officieel of on officieel, heeft ontvangen. De woordvoerder ontkende voorts, dat de Chinese regering ooit aan de vier grote mogendheden om bemiddeling in de bur geroorlog zou hebben verzocht. Hij zeide; „voor zover mij bekend, is geen regerings autoriteit gemachtigd een dergelijke stap te doen". Offensief begonnen In gewoonlijk betrouwbare militaire kringen te Nanking is heden verklaard, dat de communistische legers het ver wachte offensief tegen de regeringstroepen in het gebied van Nanking en Sjanghai zijn begonnen. Van hun basis ten Noorden van de rivier Hwai op 174 km van Nanking hebben zeven dat niemand meer de huizen durft binnen te gaan. Het leger heeft een veldkeuken naar de berghellingen gezonden om de bevolking van voedsel te voorzien. Politieke partijen delen brood en soep uit. De Romeinse brandweer heeft tenten gestuurd om mensen, die niet naar huis durven gaan. onderdak te verschaffen. Dieven maakten gebruik van de angst van de bevolking en hebben op verschei dene plaatsen hun slag geslagen. De politie en de carabinieri stellen alles in het werk om de in de steek gelaten eigendommen van de dorpelingen in bescherming te nemen. Donderdagavond om halfzeven deelde de directeur van het observatorium te Florence mede, dat sedert middernacht geen enkele seismograaf van het instituu' ook maar de geringste trilling had opge tekend. In Rieti werd in de cafés hartelijk om de angst voor een aardbeving gelachen, maar de vrees is desondanks nog niet ge heel verdwenen. De politie waarschuwt voor „misdadige agitatoren" die de angst onder het publiek aanwakkeren ten einde hun slag te kunnen slaan zodra in paniek geraakte mensen uit hun woningen zijn gevlucht. De politie merkte cynisch op dat in Rieti alle koffiehuizen de gehele nacht open waren geweest en onderdak hadden verschaft aan personen die een aardbeving vreesden en de nacht niet thuis hadden durven doorbrengen. Intussen heeft Wheeler, nadat er Don derdag niets gebeurde, de voorspelling her haald; nu voor heden. Hij verklaarde gis teren nog overtuigd te zijn, dat een aard beving in Italië of Japan op handen is. Zoals wij reeds meldden zal mr, dr. S. de Vries Czn., die van 1918 tot 1921 minister van financiën was, Zondag in Wassenaar zijn tachtigste verjaardag vieren. Sociëteit voor ouden van dagen In aansluiting op een vroegere mededeling bericht het bestuur van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers dat Maandag 10 Januari de „Sociëteit voor Ouden van Dagen" om 10 uur v.m. geopend zal worden in het gebouw Lange Margarethastraat 13. De Sociëteit zal in het vervolg geopend zijn op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9.3012 uur en van 1.305 uur. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam 6 Jan. van Montevideo. Amsteldiep, JavaAmster dam pass. 6 Jan. Kaap St. Vincent. Amstel- kerk. 7 Jan. van Manoca te Lagos. Bloem fontein, KaapstadSouthampton pass. 6 Jan. Las Palmas. Duivendijk, RotterdamVan couver 6 Jan. te Antwerpen. Japara, 7 Jan. van Singapore te Manilla. Joh. van Olden- barnevelt, AmsterdamJava pass. 6 Jan. Dover. Kamerlingh Onnes, RotterdamJava 7 Jan. te Port Said. Nieuw Holland, 6 Jan. van Melbourne naar Sydney. Noordam. RotterdamNew York pass, 6 Jan. Nan tucket. Oranje. AmsterdamJava pass, 6 Jan. Malta. Ruys. 6 Jan. van Singapore te Batavia. Amsteldijk. New YorkJava 6 Jan. van Singapore. Bantam, JavaRotterdam 6 Jan. te Mai'seille. Waikelo, RotterdamBatavia 5 Jan, te Port Said. Weltevreden, JavaRot terdam pass. 6 Jan. Gibraltar. Hoogleraren zenden adres aan Amsterdamse raad Over benoeming aan Zevende Faculteit Zeven-en-twintig hoogleraren, oud-hoog leraren en lectoren aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad de volgende verklaring ge zonden: „Ondergetekenden, erkennende dat het recht van de gemeenteraad om hooglera ren te benoemen het recht insluit benoe mingen buiten de voordracht om te doen, zijn niettemin van oordeel dat de raad daarvan in zijn zitting van 28 Juli een ge bruik heeft gemaakt, dat door de wetgever niet bedoeld kan zijn, aar^ftzien hier de door alle betrokken universitaire instan ties voor benoeming tot hoogleraar in de wetenschap der politiek als no. 1 voorge- dragene, dr. J. Suys, niet is benoemd, klaar blijkelijk op grond van onbewezen politieke veronderstellingen. Zij betreuren daarom het gebeurde in bedoelde raadszitting ter- wille van de vrijheid van wetenschap, te meer daar hierdoor een geleerde van bete kenis voor de universiteit is verloren ge gaan". De ondertekenaars zijn: prof. dr. B. Bec ker, prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, dr. P. M. Boer-Den Hoed, dr. L. J. F. Broer, prof. dr. J. ten Cate, prof. dr. D. van Dantzig, prof. dr. W. Doctors van Leeuwen, prof. dr. N. A. Donkersloot, prof. dr. B. Faddegon, prof. dr. W. G. Hellinga, prof. dr. A. N. J. den Hollander, prof. dr. J. J. van Loghem, prof. dr. H. Meyer, prof. dr. J. F. Niermeyer, prof. dr. H. M. J. Oldewelt, prof. dr. H. J. Pos, prof. mr. N. W. Posthumus, dr. J. Presser, prof. dr. J. M. Romein, prof. dr. M. G. Rutten, prof. di'. A. C. Ruys, ir. J. Straub, prof. dr. N. H. Swellengrebel, prof. dr. J. B. Tielrooy, prof. dr. Th. Weevers, prof. dr. W. F. Wertheim en prof. dr. N. Westendorp Boer- ma. Oliemannen klagen hun nood Vele venters maken de spoeling dun Iedere stad en ieder dorp kent zijn eigen petroleumventers met hun kleine wagen tjes, die de huisvrouw van vloeibare brand stof voorzien. Maar in deze na-oorlogse tijd met zijn verhoogde kosten van levensonder houd brengt de petroleumventer nauwe lijks een weekloon thuis van 30,tegen ongeveer 40,voor de oorlog. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Petroleumdétaillisten „Door Een heid Sterk" is er niet over te spreken dat aan de grote petroleummaatschappijen, na de opheffing der petroleumdistributie door de regering de verdeling van het product over de venters werd toegewezen. „Zij voe ren geen onderlinge concurrentie", ver klaarde de voorzitter, de heer B. J. de Winter „en verwaarlozen de belangen van de kleine petroleumventer." De venters zijn niet in vaste loondienst van deze maat schappijen, al venten velen met wagentjes, die hun door de maatschappijen ter be schikking worden gesteld. Hoe meer ven ters, zo redeneren de maatschappijen, hoe meer petroleum er wordt verkocht. Hoe minder venters, hoe beter het individueel voor iedere venter is, zo redeneren de olie mannen. Dit is het kernpunt van de onge lijke strijd tussen de petroleummaatschap pijen en de ongeveer 2000 kleine petro leumdétaillisten in ons land. De bond vraagt van het' Nederlandse publiek en van de regering enige aandacht voor hun moei lijkheden De venters ontvangen als zelf standige handelaren geen kindertoeslag. Zij hebben de regering gevraagd niet langer toe te staan, dat iedereen, die meent daarin een bestaan te kunnen vinden, bij de grote maatschappijen kan aankloppen, van een wagentje wordt voorzien en petroleum gaat verkopen. Dat kan worden verhinderd door het uitvaardigen van een verbod tot petro- leumventen zonder een officiële ventver gunning. De centrale overheid heeft hen naar de gemeentebesturen verwezen. Bij slechts 20 Nederlandse gemeenten, waar onder Amsterdam en Rotterdam, vonden zij gehoor. In de hoofdstad zijn thans 94 officiële venters, die het uiteraard nog niet ruim hebben, maar voor wie het gevaar thans geweken is van een te groot aantal verkopers. Begin Februari zal de bond in alle delen van het land protestvergaderingen be leggen. „Wilt U deze granaat even demonteren In Leiden zijn dezer dagen, zoals gemeld is, twee jongens gedood toen een mortier granaat, waarmee zij waren gaan spelen, ontplofte. Zij hadden de granaat reeds drie jaar lang in huis gehad. Bij een onderzoek, dat de Dienst Hulpverlening van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in de woning instelde, werden nog een mortiër- granaat en onderdelen van brandbommen gevonden, welke groot gevaar konden op leveren. Blijkbaar onder de indruk van de nood lottige explosie kwamen reeds enkele uren later enige kinderen een pantservuist, twee kleine vliegtuigbommen en drie luchtaf- weergranaten op het Leidse politiebureau in leveren. Twee jongens brachten een lichte vlieg tuigbom waarmee zij, zoals zij vertelden, altijd een soort kegelspel hadden beoefend! Een jonge kwam aandragen met een gra naat van veertig centimeter lengte. Hij vroeg laconiek: „Wilt u hem even demon teren, want mijn vader wil er een bloe- menvaas van maken" Men had dit gevaar lijke projectiel reeds twee jaar in een schuurtje bewaard. Er zijn dus nog steeds mensen die on danks de uit den treure herhaalde waar schuwingen niet beseffen aan welke grote gevaren zij zichzelf en hun naaste om geving blootstellen door oorlogstuig in of bij hun huis te bewaren. Onbegrijpelijk is het ook, dat ouders hun kinderen zoals in Leiden is gebeurd de gevaarlijke projectielen naar het politiebureau laten brengen. Niet alleen de kinderen zelf maar ook voorbijgangers worden daar door aan grote gevaren blootgesteld. Wan neer men oorlogstuig in huis heeft, dient men de politie te waarschuwen, die er voor zorgt dat de gevaarlijke voorwerpen door deskundigen worden weggehaald en onschadelijk gemaakt. Veilingen De uitslag van de veilingen die Donder dagmiddag in het Notarishuis te Haarlem gehouden zijn, is: Percelen Oranjeboomstraat 107 en 109, 4510,koper P. Geukers; 2e Hoger- woerddwarsstraat 13, 3775,W. Th. Vogel qq: Riouwstraat 31, 4200,P. de Beurs; Leidsestraat 80, 4200,J. L. de Vries; Vaartstraat 15, 4225,H. Kroo- nenburg. De raadsverkiezingen te Haarlem Stemming in het eind van Juni De candidaatstellingen voor de aan staande raadsverkiezingen in ons land zijn bepaald op 10 Mei. De colleges van B. en W. in de verschil lende gemeenten moeten de dag vaststellen voor de verkiezingen, die uiterlijk 45 dagen na de candidaatstelling moeten worden gehouden: Het is aan te nemen dat te Haarlem de stemming bepaald zal worden op een Woensdag in het laatst van de maand Juni. Er bestaat namelijk voorkeur voor de Woensdag, omdat dan de scholen vrij hebben. Een nieuw raadslid in Haarlem Thans 5 vrouwelijke leden De heer C. J. M. van der Weiden, lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid, heeft bedankt, wegens drukke werkzaamheden. In zijn plaats is tot raadslid aangewezen mej. Mr. M. van Beek, advocate te Haar lem, die deze benoeming heeft aange nomen. Mej. van Beek behoort, evenals de heer v. d. Weiden, tot het R.K. werkverband in de Partij van de Arbeid. Mej. van Beek is bestuurslid van „Pro Juventute" en behoorde tot de oprichters van-de Jongeren Werkgemeenschap in de Nederlandse Volksbeweging te Haarlem. In de raad hebben thans 5 vrouwelijke raadsleden zitting. Betaalt gemeente of N.Z.H. wijziging Stationsplein? Commissie zal uitspraak doen Nu de stadstram door autobussen is ver vangen kunnen verschillende bestratings- werken worden uitgevoerd, waarover B. en W. van Haarlem reeds met de N.Z.H.-direc- tie onderhandelingen hebben gevoerd. Overeengekomen is, dat de maatschappij het volgende voor haar rekening zal nemen: Het asfalteren van die wegoppervlakten, waar de gemeente geen aansluitende vlak ken vernieuwt (zoals in Jansweg en Gier straat). Een derde gedeelte van de kosten voor de asfaltering van die gedeelten van het wegdek, die niet Zouden worden vernieuwd als de tramlijn niet was opgeheven. De kosten die zijn verbonden aan de werken, die moeten worden uitgevoerd als gevolg van het opbreken van de tramrails, voor zover die werken moeten worden uit gevoerd binnen 1,25 m uit de as van de trambaan. De kosten verbonden aan de verbetering van de wegen tussen Kleine Houtweg en Hertenkamplaan. Stationsplein Men kon echter nog niet met de maat schappij tot overeenstemming komen over de betaling van 8.500,van de in totaal op 10.700,geraamde kosten voor de wijziging van het Stationsplein. B. en W. stellen nu de gemeenteraad voor een besluit tot de instelling van een commissie van drie personen (waarvan de gemeente en de maatschappij elk één lid zullen aanwijzen, waarna deze twee gezamenlijk een derde die tevens als voorzitter zal optréden zullen benoemen) goed te keuren. Deze commissie zal uitspraak moeten doen of de maatschappij dan wel de ge meente deze 8.500,ten volle moet be talen, maar is ook gemachtigd te beslissen, dat maatschappij en gemeente elk een be paald gedeelte van het bedrag voor hun rekening moeten nemen. Eén millioen sigaretten liggen op straat Wij hebben door een straat gelopen waar één millioen sigaretten zo maar op het trot toir lagen. Een straat in Haarlem nog wel. Wij zullen niet zeggen welke, want wij willen onze lezers niet in verleiding brengen. Om op die sigaretten terug te komen. Zij waren verpakt in pakjes van twintig, die op hun beurt weer in dozen waren ge stoken. In zo'n doos zaten vijfduizend siga retten oftewel 250 pakjes. Van alle merken, Egyptische, Virginia en American blend. „Daar ligt voor zeven-en-veertig-duizend gulden handel op de keien", zei de grossier, die de weinig trotse eigenaar was. Hij keek troosteloos naar de lucht, want hij vreesde de regen zéér. Hij verhaalde van het nij pend gebrek aan ruimte in zijn pakhuis, dat hem er toe dwong zijn rookwaar in de zeer smalle straat op te slaan. Hij vertelde dat hij van het kastje naar de muur, in casu van het huisvestingsbureau naar de politie was gelopen om opslagruimte te krijgen. Want niet alleen vreesde hij de regen, maar ook de lange vingers van som mige lieden die voor zijn zaak heen en weer wandelden. Hij verklaarde dat dit niet de eerste keer was dat de boel buiten lag, maar dat het deze keer wel heel erg was, omdat hij ook nog de zendingen van drie tabaks- en twee sigarenfabrieken verwachtte. Hij was bij zonder gebelgd, maar aangezien men niét de moeilijkheden van iedereen op de schou ders kan nemen, bleven wij nog neutraal. Toen sprak hij scherp: „Ook uw sigaret ten liggen erbij" en deed alsof hij de bege rige vraag van uw verslaggever: „Waar?", niet hoorde. „Want", voegde hij eraan toe, „die sigaretten zijn distributie-goed. Voor u en voor een ander. Daarom moet ik ge holpen worden". Bij welke gebiedende wijs wij ons dan maar aansluiten. Wethouder Geluk is ziek Sommige lezers zullen zich wellicht hebben afgevraagd, waarom de Wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, Woensdagmiddag niet bij de opening van de P. H. van der Leyschool aan de Vondel weg tegenwoordig was. In aanvulling op ons verslag delen wij mee, dat de heer Geluk wegens ziekte verhinderd was de in ge bruikneming bij te wonen. Burgemeester Cremers betreurde dat ten zeerste, omdat, 1 naar hij in zijn openingswoord zei, „onze energieke Wethouder van Onderwijs een j groot aandeel in het werk heeft gehad." Naar wij vernemen, hoopt de heer Geluk Maandag zijn werkzaamheden te her vatten. INDIë-AVOND Ds. I. Vasseur, die verleden jaar als veld- orediker op Java gearbeid heeft en nu weer in ons land is teruggekeerd zal op Donder dagavond 13 Januari a.s, des avond om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem spreken over: „Mijn ervaringen onder de jongens in Ned.-Indië". BINNENLAND Zaterdagmiddag zal in de Westerkerk te Delft de Dies-vergadering van de Tech nische Hogeschool worden gehouden. De rector-magnifieus, prof. dr. A. J. Kluyver, zal het rectoraat overdragen aan zijn opvol ger prof. dr. ir. C. B. Biezeno. Na de bevrijding moest worden be paald, dat briefpakjes. waarvoor aantekening werd gevraagd, niet zwaarder mochten zijn dan 500 gram. Met ingang van 17 Januari komt deze beperking te vervallen, zodat van die datum af in het binnenlands verkeer aan getekende briefpakjes weer tot 2 kg. kunnen worden verzonden. Tot plaatsvervangende onderdirecteuren van de hoofdbank der Nederlandse Bank zijn benoemd mr. L. L. J. Dons en mr. A. W. R. baron Mackay. Uit de Kortenhoefseplas is het lijk op gehaald van de 44-jarige heer J. B., een der jagers die Dinsdag bij de eendenjacht is verdronken. Het stoffelijk overschot van zijn metgezel is nog niet gevonden. Een 24-jarige kantoorbediende uit Delft ging op Oudejaarsavond met 1' 3000 van zijn patroon naar Amsterdam. Hij bezocht ver scheidene cafés en daarna een nachtgelegen heid. Toen hij 's.morgens naar Delft wilde terugkeren kwam hij tot de ontdekking dat vrijwel al zijn geld verdwenen was. Enige dagen is de jongeman met deze weinig be moedigende wetenschap blijven rondlopen en tenslotte heeft hij zich bij de politie gemeld. Te Utrecht is in een vergadering van bestuursleden van niet bij een vakcentrale aangesloten vakorganisaties besloten tot het oprichten van een nieuw Nederlands vak verbond op vrijzinnige grondslag, welk ver bond de naam zal dragen van „Algemeen Vrijzinnig Vakverbond in Nederland". Voorzitter is de heer O. Erkelijn te Hilver sum, secretaris de heer J. van Beeken te Hilversum. Inbrekers hebben kansj, gezien met een valse sleutel de brandkast van een handels onderneming op de Nassaukade te Amster dam te openen en daaruit f 4600 te stelen. Twee jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 36-jarige Rotterdamse bankwerker, die valse kwartjes vervaardigde en deze door zijn kinderen liet uitgeven. Donderdag liepen alle boeren van het dorpje Ubagsberg bij Heerlen in hun Zon dagse pak. Niet minder dan vijf plaatselijke boerenorganisaties vierden die dag een jubi leum. De Boerenbond bestond 50 jaar. de Boerenleenbank 40 jaar, de Jonge Boeren 25 jaar, de Fokvereniging 20 jaar en de Boe- rinnenbond 15 jaar. Alle jubilarissen hebben elkaar gefeliciteerd op een gemeenschappe- lijke receptie. De doodstraf is uitgesproken tegen dï 37-jarige Amsterdammer J. R., die in 1P4I dienst nam bij de Waffen SS en in 1942, en '44 in Amsterdam talrijke Joodse landge noten heeft gearresteerd, waarvan er vele*»-, in Duitsland de dood vonden. HAARLEM EN OMGEVING Een 56-jarige bewoonster van Hillegom kreeg gisteravond toen ze in de Tempeliers straat te Haarlem uit de tram Amsterdam Zandvóort wilde stappen 'het ijzeren hek van het trambalcon, dat zij niet goed had vast gezet, tegen de wang. Zij werd zo ernstig gewond, dat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Per auto is zij naar de Mariast.ichting overgebracht. „De Verenigde Spelers" geven Zondag» avond 9 Januari een toneelvoorstelling in „De Leeuwerik", Kruisstraat te Haarlem. Er zal opgevoerd worden het blijspel: „Ge vraagd! Een Man". Door de recherche is een 29-jarige Haar lemse koopman aangehouden, die in Haar lem-Noord met nylonkousen ventte. Deze kousen, die hij in Amsterdam voor f 11 het paar had gekocht, deed hij met, een gulden winst van de hand. Op het Spaarne is gistermiddag een elfjarig meisje, dat op de fiets de straat over stak, door een onbekend gebleven wiel- rijdster aangereden. Zij viel en is met. een beenbreuk naar het Grote Gasthuis over gebracht. De politie verzoekt eventuele ge tuigen van deze aanrijding zich te melden.. De heer A. de Graaf uit Zandvoort is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een Chr. school te Sassenheim. Ds. F. T. v. d. Bom te Amersfoort, die voordien predikant bij de Gereformeerde Kerk van Heemstede was, is beroepen bij de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Kampen. Een schoolgaand meisje uit Haarlem mermeer, dat op een bespannen wagen was meegereden, sprong op de Cruquiusweg plot seling van het voertuig en werd aangereden door een passerende auto. Tot verbazing van ijlings toesnellende voorbijgangers bleek het kind slechts enkele schaafwonden te hebben opgelopen. Een dokter heeft haar verbonden waarna zij naar school is gegaan. De Arbeiders toneelvereniging „Her man Heijermans" geeft op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Januari in de Stadsschouwburg voorstellingen van het blijspel „De familie m mijn vrouw". Zaterdagavond zal in het Gemeentelijk Concertgebouw optreden de mentalist Chan- du. Na een kort overzicht der verschillende experimenten te hebben gegeven, zal hij op allerlei gebied, zoals telepathie, mnemotech niek, psychotechniek en graphologie, de monstreren. - De Haarlemse Klavarskribo accordeon club geeft Zondag 16 Januari in hötel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat een concert onder leiding van de heer J. Hagenaar jr. Als solisten werken mee Tiny en Wim Kem penaar (accordeon), Rudi Kinsbergen (piano) en Inge Christoffer (zang). Het programma bevat werken van Chopin, Verdi, Lehar en Ketelbey. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de heer C. H. W. Heusdens ongevraagd eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van gemeente-geneeskundige, voornamelijk omdat de ontwikkeling van het ziekenfonds wezen zijn functie overbodig maakt. Nu in 1949 het aantal leerlingen van de Anslijnschool te Haarlem wederom beneden het minimum ligt, dat de Lager-onderwijs- wet 1920 voorschrijft, adviseren B. en W. op nieuw de gemeenteraad tot instandhouding te besluiten, gezien de specifieke bevolking van deze school en ook omdat de leerlingen anders zouden moeten worden verwezen naar ver verwijderde scholen Gedeputeerde Staten verleenden tot nu toe steeds toestem ming tot het handhaven van de Anslijnschool. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de heren C. van Baaren en J. Krins te benoemen als leraren in tijdelijke dienst aan de Gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs. Verder stellen B. en W. van Haarlem de raad voor de heer W. H. J. A. Oldenhave als onderwijzer van de Centrale School no. I naar de School voor u.l.o letter A over te plaatsen. Jubileum N.V. Rijwiel- en Automo bielmaatschappij Ed. Kimman en Co. Dinsdag is het dertigjarig bestaan gevierd van de N.V, Haarlemse Rijwiel- en Auto mobielmaatschappij Ed. Kimman en Co., gevestigd te Haarlem en Amsterdam. Des morgens kwam het personeel in het bedrijf aan de Zijlweg bijeen, waar de heer J. H. Kimman uil Den Haag zijn broer, de heer J. J. Kimman, mede-oprichter van de naamloze vennootschap, die deze dag even eens jubileerde, huldigde. Namens het per soneel richtte de chef van de werkplaats, de heer J. van Nes zich tot de heer J. J. Kimman en bood een geschenk aan. Tijdens de lunch sprak de directeur de heren J. van Nes en H. de Rooy, die vijf en twintig jaar aan het bedrijf verbonden zijn, toe. Beiden ontvingen een geschenk. Des middags hield de directie een recep tie in restaurant Brinkmann. Vele relaties hebben gelukwensen aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6