c J Amerika's welvaartsplan realistischer dan dat der Marshall-landen PANDA OP DE W. Wereldnieuws DINSDAG I! JANUARI 1949 Europese economen zijn te optimistisch Van onze financiële medewerker) Het min of meer sensationele succes van Truman bij de jongste presidentsverkie zingen. waarbij hij zich aandiende als de man der „kleine luyden", deed Wallstreet wat betreft de toekomstige economische politiek het ergste vrezen. Nauwelijks wa ren de verkiezingsuitslagen bekend, of de beurs kreeg een hevige daling te verwer ken en zij kon zich niet in belangrijke mate herstellen alvorens Truman zich na der omtrent zijn plannen had uitgelaten. Nu dit is geschied, is Wallstreet min of meer opgelucht en een ferme koersstijging is niet uitgebleven. Weliswaar is een dui delijke zwenking naar links te constateren men denke slechts aan Trumans wens de Taft-Hartley wet (anti-stakingswet) op te heffen doch anderzijds bevat het programma ook vele punten, die aan het zakenleven ten goede zullen komen Het voornaamste punt is wel dit, dat met alle ter beschikking zijnde middelen een ver der doorgaande inflatie zal worden voor komen en dat anderzijds in gezonde dagen reeds maatregelen worden .genomen om economische ziekteprocessen in de vorm van crises, te voorkomen. Een snelle en ongelijkmatige prijsdaling zal, evenals een dito stijging worden vermeden door ver standige maatregelen. Overigens kan men in Amerika terugzien op een gunstig jaar. De productie steeg in 1948 met 3 a 4 pet.; van de bevolking groot 148 millioen zielen, zijn er thans 49 mil- lioen in het productieproces opgenomen. De ondernemingswinsten waren hoger dan ooit. De arbeidslonen echter, hoewel be langrijk hoger, hielden met deze winststij ging geen gelijke tred en het zal de vraag zijn of onder deze omstandigheden een nieuwe (vierde) loonronde zal kunnen wor den voorkomen. Tot welk een omvang de landen buiten Amerika hebben moeten overgaan tot rea lisering van haar beleggingen in de V. S. blijkt uit de opmerkingen van Trumans economische adviseurs, die mededeelden, dat het netto-bedrag der buitenlandse in vesteringen in de V. S. van 8.9 millard tot S 1.8 milliard is gedaald.. Het Ameri kaanse export-overschot is ten dele met deze beleggingen gefinancierd. Om de binnenlandse geldverhoudingen gezond te houden, heeft Truman voorge steld de belastingen met 4 milliard te verhogen; de Amerikaanse staatsschuld zal met een overeenkomstig bedrag worden verlaagd. Eenzelfde streven als minister Lieftinck met de opbrengst der bijzpndere heffingen beoogde, maar waarvan nog weinig gekomen is. Evenmin als men zonder ernstige inspan ning welvaart terug kan winnen (Europa), zal men welvaart kunnen vasthouden, zonder verdere inspanningen en waakzaam heid (Amerika). Blijkens de jongste Euro pese plannen is Amerika op dit punt rea listischer dan Europa. Als de opvoedkunde bloeit, kwijnt de opvoeding, zeide een blijkbaar nogal nurks mens eens. Dit zou men ook kunnen zeggen van de Europese herstelplannen, die In het kader van de Marshall-hulp zijn ontworpen: Allemaal plannen, waarin met grote theoretische en ambtenaarlijke be rekeningen wordt aangetoond, dat Europa aan het einde van het vierjarenplan wel iswaar nog niet zo heel vlug ter been zal zijn, maar toch wel behoorlijk stappen kan zonder de Amerikaanse krukken. Maar in werkelijkheid berusten deze plannen op een onverantwoordelijk opti misme en een gevaarlijke speculatie. Want elk land heeft zijn exportplannen zeer hoog opgevoerd (speciaal Engeland) en MIEP WEET, dat de winter in Januari gewoonlijk eerst recht be gint. Daarom een recept voor winterlcost. Mevr. Lotgering—Hiilebrand adviseert: GESMOORDE UIEN MET BRUINE SAUS 3/4 kg. kleine gelijke uien, 40 gr. boter, wat peper. 1 jusblokje.' 4 dl. water, zo nodig aroma of tomatenpuree en zout. Maak de uien schooi^ maar laat ze heel. Was zo en smoor ze zachtjes in boter, iets zout en peper tot ze lichtgeel en glazig zijn. Maak van het jusblokje saus volgens gebruiksaanwijzing, bind ze zo nodig wat na en doe er wat toma- tenpurée bij. Laat de uien in deze saus 15 min. stoven. Grote platte uien of echte Lissabonse uien kan men bij gebrek aan tomaten om te vullen als groente gebruiken. Zij smaken uitstekend met pikante gort gevuld. Gefruite uien op een gehakte biefstuk is een pikant brood- schoteltje, bij bruine bonen verhogen het aroma van het gerecht. Publ. Centr- Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek: 7.30 Lichte muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 3.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Sympho- nisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ne- gro-spiriluals. 11.15 Luisterspel. 12.00 Platen. 12.15 Hawaiian-ensemble. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Volksliedjes. 13.15 Orgelcon cert. 13.45 Bachcyclus. 14.15 Koor. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano-duo. 15.15 Radio Phil- harmonisch Orkest met Gerard Hengeveld, piano. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Alfredo Campbli. viool. 17.30 Zangrecital. 18,00 Kerk koor. 18.30 Strijdkrachten, v 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.20 Concertgebouworkest onder Paul Hm- demith. met Franz Josef Hirt. piano. Mozart, Hinöcmith. 21.15 ..Hebben wij vier .Evan geliën?". 21.35 Zigeunerorkest. 22.10 „Missa Brevis", Kodalv. 22.45 Overdenking. 23.15 Kamermuziek. 23.20 „Gezinsmoeilijkheden". 23.35 Strijkkwartet. HILVERSUM II. 414.5 M. 7 00 8 00, 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Kwartet no. 1. Smetana. 9.35 Symphonisch concert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Non-slop- programma. 12.00 Accordeon-orkest. 12-30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Hawaiïan-orkest. 13.20 Werken van Johan Strauss. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Luisterspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Actualiteiten. 16.4c Beantwoording van vragen. 17.15 Ramblers 17.45 Exotische klanken. 18.20 Paul Robeson 18.30 „Ongeorganiseerde arbeidersjeugd" 19.00 „Student en socialisme". 19.15 Rege- rings-uitzending. 19.30 Klankbeeld. 19.40 Voor de jeugd. 19.45 Bijbellezing. 20.20 ProjJienade- orkest. 21.05 Luisterspel. 22.15 Tango's en rumba's. 22.45 Poëzie. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.35 Harry James en zijn orkest. zijn import zo drastisch mogelijk inge krompen; als ieder land-net laatste doet is het zonder meer duidelijk, dat er van het eerste niets meer kan komen. Nederlands plannen zijn naar het oordeel van de Euro pese Raad nog het meest redelijk. Maar het geheel der plannen is zodanig, dat de Raad het nodig oordeelde in een rapport zijn mening neer te leggen, waarbij\hij uit sprak dat aan het eind van de Marshall hulp nog met een dollartekort van 3 mil liard rekening moet worden gehouden. Ge volg is, dat er op korte termijn nieuwe plannen moeten komen, niet rustend op een ijsvloer, maar op een stevige realisti sche grondslag. GOED, GOED!, daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta (Adv.) Duitse dienstbode bestal en beloog haar werkgevers Een loodgieter in Amsterdam heeft slechte ervaringen opgedaan met een 23- jarig Duits meisje, dat clandestien de grens v/as gepasseerd. Zij had in October op een raamadver tentie gesolliciteerd en kwam als dienst meisjes in dienst. Spoedig daarna miste de loodgieter allerlei zilveren voorwerpen, kleine geldsbedragen en zeep. Bovendien bleek hem, dat zij in de winkel artikelen verkocht en het geld niet afdroeg. Toen het meisje eens de warmwaterkruik uit het kinderbedje nam om deze in haar eigen bed te stoppen ontsloeg hij haar op staande voet. Het meisje vond weldra een nieuwe betrekking bij een acrobaat. Deze vertelde zij allerlei verhalen over haar vorige werk gever, welke een zo slechte indruk maak ten, dat de acrobaat de loodgieter opzocht om hem over zijn slechte gedrag te onder houden. Nauwelijks was hij echter binnen of de loodgiéter ontdekte dat de acrobaat een gouden dasspeld droeg, die oorspron kelijk zijn eigendom was. Het meisje had de acrobaat deze dasspeld op zijn verjaar dag ten geschenke gegeven. Hierdoor werd het de acrobaat duidelijk dal het meisje hem maar wat wijs gemaakt had. De politie heeft het meisje gearresteerd. Twee schepen om de Kaap naar Indonesië Naar wij vernemen zijn het stoomschip „Utrecht" dat enige dagen geleden en het motprschip „Modjokerto", dat Maandag van Genua vertrok, door de directie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd niet door het Suezkanaal, doch om de kaap naar In-' donesië gedirigeerd,niet omdat er moei lijkheden zijn. doch om eventuele moeilijk heden met deze schepen te voorkomen. De „Willem Ruvs", die op weg is naar Rot terdam, zal door het Suezkanaal varen. Korporaal der mariniers verdronken Nabij Boxtel is door onbekende oorzaak een jeep'van de Koninklijke Marine door de leuning van de oprit van de Bailey brug in de rijksweg Boxtel-Den Bosch in de rivier de Dommel gereden. In de jeep zaten twee militairen. Beiden werden uit de wagen geslingerd. De een viel op langs de brug aangebrachte gasbuizen en tele foonkabels en kreeg slechts^ enkele lichte kneuzingen. De bestuurder, de korporaal der mariniers H. Faas, afkomstig uit Den Haag viel in het water en is verdronken. Hij was gehiiwd en had twee kinderen. EX-WAARNEMEND HOOFDREDACTEUR VAN HET HANDELSBLAD BERECHT Voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam heeft Maandag terechtgestaan de thans 51-jarige S. S. H., die in Juli 1941 waarnemend hoofdredacteur werd van het Algemeen Handelsblad nadat de Duitsers de hoofdredacteur en de onderdirecteur hadde» gearresteerd. De advocaat-fiscaal, mr. H. G. Th. Keune, zeide in zijn requisitoir, dat H. het Algemeen Handelsblad had verlaagd tot een uitdagend, insinuerend propaganda- apparaat voor de Duitsers. Mr. Keune be toogde, dat vele SS'ers terecht hebben ge staan en tot hoge straffen zijn veroordeeld, die tot hun daden waren gekomen onder invloed van de schrijverijen van H. en zijn geestverwanten. Hij eiste tegen H. 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De raadsman, mr. Boor. betoogde, dat verdachte bij zijn daden gedreven is ge weest door de innerlijke overtuiging, dat zijn handelwijze voor het algemeen welzijn goed was. Helaas is zijn optreden het Han delsblad duur te staan gekomen, want na dat hij als hoofdredacteur optrad bedankten 70.000 abonnés. Op 24 Januari zai het Hof uitspraak doen. De uitbreiding van het Coorphert-Lyceum De nieuwe gebouwen krijgen een tijdelijk karakter Op de kapitaaldienst voor de begroting voor 1949 der gemeente Haarlem zijn be dragen tot een totaal van 275.000 uitge trokken voor de uitbreiding van het Coornhert-Lyceum in de Oosterhoutlaan. Die vergroting is noodzakelijk wegens de vermeerdering van het aantal leerlingen. Zoals men weet is het Lyceum tijdelijk ondergebracht in de door de gemeente gehuurde villa „Oosterhout". Met de cursus 1949/1950 moeten er 12 lokalen bijkomen. Daarvoor zal op het terrein der villa een noodgebouw gezet worden, waarvan de kosten op 200.000 geraamd zijn. Boven dien moeten in het villa-gebouw nog vak lokalen voor natuur- en scheikunde in orde gemaakt worden. Daarvan zijn de kosten op 50.000 geraamd. Tenslotte is 25.000 nodig voor de uitbreiding van de bestaande rijwïelbergplaats. Het gebouw voor 12 klassen wordt zo gemaakt dat het later elders geplaatst zal kunnen worden. Ook al is de aflossing van het bedrag op 20 jaar gesteld, dat wil dus geenszins zeggen, dat het 20 jaar zal duren voor in het Zuiden der gemeente een heel nieuw gebouw gezet zal kunnen worden, dat een waardige huisvesting zal vormen voor dit Lyceum. Trouwens als het de be doeling was hét Lyceum lang te laten voortbestaan in de Oosterhoutlaan, dan zouden nog heel wat meer lokalen vereist worden Premie voor verbouwing van schuren tol woningen De minister-van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een aanvulling gegeven op de premieregeling van 13 Maart 1948 voor het verbeteren en splitsen van wo ningen. Voortaan zal ook voor gebouwen of gedeelten daarvan, oorspronkelijk niet voor bewoning bestemd, bij verbouwing tot woning een premie kunnen worden ver leend. Pakhuizen, werkplaatsen, schuren en dergelijke, welke thans niet meer overeen komstig hun oorspronkelijke bestemming worden gebruikt, doch overigens in goede staat verkeren, kunnen met" behulp wan deze premieregeling voor woonruimte ge schikt worden gemaakt. Daarbij wordt de eis gesteld dat een volwaardige woning ontstaat. De te verlenen bijdrage komt overeen met de bijdragen volgens de geldende regé'ling bij splitsing van woningen. Voor het verkrijgen van de bijdrage moet men zich tot het gemeentebestuur wenden voor dat men met de verbouwing begint. Bij een afwijzende beslissing van het betrokken gemeentebestuur staat geen beroep op het departement open. Knaapjes waren vrijgevig met gestolen geld De Rotterdamse politie heeft twee kin deren aangehouden, twee broertjes van 7 en 10 jaar, die véél geld op zak hadden. De kinderen beweerden 25 van een vis kraam te hebben weggenomen, maar de politie geloofde dit verhaal niet. Tenslotte bekende de oudste jongen, dat hij 175 uit de tas van zijn onderwijzeres had weg genomen. Honderd gulden hadden zij onder een brug verstopt. Voorts gaven zij nog geld aan twee vriendinnetjes-van zes jaar, die hiermee uitdeling hielden ondér de voor bijgangers. Een van degénen, die zij ge lukkig wilden maken, waarschuwde de politie. Op 5 na, waarvoor paling was gekocht, is al het geld achterhaald. Arnhemse Orkestvereniging heeft tekort van f 140.000.— Het totaal tekort der Arnhemse Orkest vereniging bedraagt tot- en met het exploi tatiejaar 1947-'48 140.000. De in de laat ste jaren steeds groter wordende finan ciële moeilijkheden zijn er oorzaak van, dat het pensioenfonds der orkestleden, dat 80.000 groot was, geheel werd opge bruikt. v Het resterende tekort .wordt veroor zaakt door de nog verschuldigde sociale lasten en de nog uit te keren salarisver^ hoging der orkestleden over 1947. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereid het tekort met 70.000 te verminderen, mits de voorge stelde reorganisatie doorgaat en de ge meente Arnhem het restant der oude te korten voor haar reke'nïng neemt. B. en W. van Arnhem hebben thans in deze zin een voorstel aan de raad gedaan. Zij voe gen daaraan toe dat, wanneer niet op korte termijn ingrijpende maatregelen worden genomen, het A.O.V.-orkest moet worden opgeheven. ZES JAAR GEëlST TEGEN N.S.B.- RADIO-MEDEWERKER. Reeds in 1.933 werd de thans 36-jarige toneelspeler A. N. J. v^m H. uit Hilversum lid van de N.S.B. Na de bezetting kwam hij bij de radio, waar hij een eigen rubriek kreeg, getiteld „Uit het jonge hart". Dins dag stond hij terecht-voor het Amsterdam se Bijzondere Gerechtshof. Hij zeide „een afgod te hebben gediend", iet£ dat hij zelf als onvergefelijk kenschetste. De advocaat fiscaal, mr. H. G. Th. Keune, eiste tegen hem 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. Uitspraak op 24 Januari. De hogere premie der Vrijwillig Verzekerden Gaat a.s. Maandag in werking De reeds door ons aangekondigde verho ging van de premie der Vrijwillig Verze kerden gaat reeds a.s. Maandag in werking. - De verhoging is aan de Ziekenfondsen opgelegd, zodat die natuurlijk niet anders kunnen doen dan de besluiten van de Mi nister uit te voeren. De premie wordt per lid van 0.50 op ƒ0.63 gebracht, zodat het voor man en vrouw inplaats van 1.1.26 per week wordt. Gevreesd wordt dat die verhoging voor een deel der vrijwillig verzekerden, waaronder dus ook vallen de ouden van dagen, de kleine neringdoenden, enz., be zwaarlijk is. Gevreesd wordt dat er wel zullen zijn die zich daarom als verzekerden zullen laten schrappen. Verleden jaar is door de gemeente Haar lem, 'die de vrijwillige verzekering zoveel mogelijk wil steunen, getracht een bijslag regeling te maken voor de verzekerden die niet in staat waren de premie te betalen. Daartegen werden evenwel bezwaren ge maakt door Binnenlandse Zaken. Ongetwij feld zou er thans nog meer aanleiding zijn voor zo'n bijslagregeling. Wij vernemen dat er thans reden is te veronderstellen, cjat Binnenlandse Zaken geen bezwaren zal maken wanneer nu een regeling door ge meenten gemaakt wordt voor zo'n bijslag. Het nadeel van deze gang v.aji zaken is evenwel, dat op deze wijze de lasten ge deeltelijk op de gemeenten worden afge wenteld. Dit springt te sterker in het oog omdat de premieverhoging een gevolg is van de vermindering van de subsidie die door het Vereveningsfonds voor de vWjwil- lig verzekerden beschikbaar gestéld wordt, hoewel in dit fonds grote reserves zitten. Maar zo zei een der bestuurders van de Ziekenfondsen ons de brandkast van het Vereveningsfonds zit met zeven sloten dicht en alleen de minister houdt de sleutels. Toneel „Hals over kop" Een vlotte opvoering van een miserabele klucht Dat zulke vooraanstaande artisten als Rïe Gilhuvs, Enny Meunier, Louis de Bree en Joan Remmelts bereid zijn gevonden hun krachten te verslingeren aan-een soort toneelstuk, dat men uit volstrekt overbo dige beleefdheid een blijspel zonder enige pretentie pleegt te noemen, doch in feite de kwalificatie: een schaamteloos prul ver dient, is per slot van rekening hun eigen zaak. Scherp echter moet de politiek van het Rotterdams Toneel veroordeeld wor den in eerste instantie (doch gaat ons minder aan) wegens de keuze van het zouteloze misbaksel „Hals over kop" van Kenneth Horne en vervolgens om de on vergefelijke euveldaad hiermee de argeloze houders van een schouwburg-abonnement voor de mal te komen houden. Aan een dergelijke gelegénheid kleeft immers geen enkel risico. Worden daarom de treffers van het répertoire, die de moei te van een serieuze nabetrachting lonen, voor de vrije voorstellingen aangewezen of heeft men (om thans nog iedere ge dachte aan kwade trouw even ter zijde te schuiven) het onderscheidingsvermogen van de toeschouwers onderschat? Haarlem behoeft toch niet de dupe ge maakt te worden van het voor geen der partijen aantrekkelijke doublure-systeem! Het is in elk' geval te hopen, dat dit ge zelschap zo spoedig mogelijk ook de werken zal laten zien, waarmee het bezig blijft zich een goede reputatie te verwerven: het be langwekkende „Jeanne van Lorraine" door Maxwell Anderson of het aangrijpende „Christopher Blake" door Moss Hart. Gis teravond werd een zeldzame kans gemist Met de nu geboden dwaasheid van de derde rang verzekert men zich ten hoogste van de tijdelijke gunst der trouwelozen. „Hals over kop" liet zien, en vooral breedvoerig horen, wat er allemaal voor onnozele dingen kunnen gebeuren, als een bruid verstek laat gaan teneinde het karak ter van haar toekomstige echtgenoot nog wat langer en van een gewijzigde gezichts hoek uit te bestuderen. Zij geraakt zulks doende tot allerlei vreemde conclusies, waarvan „de kluis kwijt zijn is in wezen iets physieks" wel een zeer fraai voorbeeld vormt. De weinig genuanceerde manier, waarop Enny Meunier dit nogal zonderlin ge voornemen uitvoerde, moet men maar op rekening van haar verkoudheid boeken. Rie Gilhuys laveerde in de rol van moeder met vleermuisachtige bewegingen over de planken. Hoe zij het echter klaar speelde om met nuchtere mededelingen in de trant van „nou doet de geyser het weer niet" een gierende lach in de zaal te doen opste ken, mag een raadsel heten.... De enige, die een werkelijk amusante figuur liet rondwandelen door al het tumult zonder kop of staart, was Louis de Bree in dit geval een onderdanige vrijgezel van een overigens vrijwel ondefinieerbaar type. Voor de rest moest het succes aan deze miserabele klucht, waarvoor amateurs hun schouders zouden ophalen, van een mis bruikte telefoon en een in de weg staande koffer komen. En van het zonnige décor, door regisseur Jean Remmelts ontworpen. Maar veel langer dan de duur der ver toning zal wel niemand om deze flauwjiteit gegrinnikt hebben. DAVID KONING Ontslag. Dr. Anthon van der Horst heeft ontslag genomen als dirigent der Koninklijke Oratoriu^ivereniging te Amsterdam. 13. „Nu hen ik er hij," bromde Panda in zichzelf. „Tenminste als ik zo'n suffert ben om die twee schurken een kans te geven om me te pakken. En dat hen ik niet. Vooruit Panda, laat ziert dat je lopen kunt." Nu, dat was wel nodig want de stuurman cn de harpoenier kwamen op hem af met gezichten, die niet veel goeds - voorspelden. „Dat zullen wij je inpeperen," brulde Stomp, ik zal je leren om af te staan luisteren, akelig, ongeleerd misbaksel, dal je bent! Vooruit Lummel, grijp hem!" Lummel nam een sprong, doch Panda wachtte het twee tal niet af. „Zie maar, dat je me krijgt!" schreeuwde hij, terwijl hij zich pijlsnel uit da voeten maakte. Nu volgde er een wilde jacht over het dek en omdat het intussen helemaal donker teas geworden, 'viel dat niet mee. „Jc kunt hier nel zo veel je nek breken, als je wilt." hijgde Panda, terwijl hij zo goed mogelijk zijn weg zocht door alle rommel, die aan dek lag. De twee anderen zaten hem vlak op de hielen. Abdoel Kadir over de'practijk van het Republikeinse gezag Abdoel Kadir, voormalig secretaris van staat van algemene zaken en plaatsvervan gend luitenant-generaal, bezocht de nieuwe onder Nederlandse controle gebrachte ge bieden van Midden-Java, in het bijzonder de residentie Kudus, om zich op de hoogte te stellen van de practijk van het republi keinse gezag in de lagere regionen. Hij ver klaarde, dat hij bij de gesprekken met de hogere en lagere bestuursambtenaren in tellectuelen en andere burgers als voor naamste indruk heeft gekregen, dat in de practijk van centraal republikeins gezag buiten Djokja en de onmiddellijke om geving niet kan worden gesproken. In elk regentschap waren de politieke verhoudingen anders en het bestuur af hankelijk van groepen, die wapens bezaten. De regenten hadden geen werkelijke macht, aangezien zij niet zoajs vroeger hoofd van de regentschapspolitie waren. Herstel van de veiligheid is thans eersfe noodzaak, aldus Abdoel Kadir, aangezien medewerking van de bestuursambtenaren uit de republikeinse tijd grotendeels afhan kelijk is van de vraag of veiligheid kan worden gegarandeerd. Hij zeide te ver wachten. dat thans de „renaissance van Midden-Java" meer van Solo dan van Djoxja zal uitgaan. Solo was vroeger altijd het cultureel centrum van'Midden-Java en ook thans is daar nog een groter aantal intellectuelen dan elders. Belangrijk is dat Solo zich reeds voor samenwerking met het nieuwe gezag uitsprak, aldus Abdoel Kadir. Djokja is te ver gegaan, Solo zal thans het centrum van de herleving zijn. Hij zeide, dat naast de republikeinse topfiguren er een groep van republikeinse persoonlijk heden is, die allerwege vertrouwen geniet en verantwoordelijkheidsgevoel heeft. Symington pleit voor sterke luchtmacht De Amerikaanse minister van luchtvaart, Stuart Symington, houdt in zijn eerste jaarrapport een pleidooi voor het scheppen van een grotere Amerikaanse luchtmacht. Symington verklaart in zijn rapport: „Dit land heeft zeker niet teveel tijd meer beschikbaar om zich de middelen te ver schaffen, die het moeten beschermen". De Amerikaanse luchtmacht bestaat thans uit 60 vliegtuiggroepen. Symington wenst er 70, die de ruggegraat moeten vormen van het door hem opgestelde vier jarenplan, dat erin voorziet de Verenigde Staten in 1952 „de oppermacht in de lucht" te geven. In Juni 1948 werd bij het Congres een wetsontwerp ingediend, dat voorzag in het tot stand brengen van deze 70 vliegtuig- groepen. In de haast, die voor de Congres leden werd betracht om tot verdaging van de Congreszitting over te gaan, is dit ont werp echter niet meer in behandeling ge nomen. In vredestijd bestaat een groep zware bommenwerpers, waarbij superforten zijn ingedeeld, uit 30 vliegtuigen, door in totaal 2300 man personeel bemand. Een groep gevechtsvliegtuigen telt 75 toestellen, door totaal 1900 man bemand. In oorlogstijd zijn deze groepen minstens de helft groter. Minister Symington v.erklaart in zijn rapport nog dat één van dé zaken, waarin de Verenigde Staten het meest behoefte hebben, bestaat uit het scheppen van een „Radar-gordel", waardoor luchtaanvallen direct worden gemeld, zodat de geschikte verdedigingsmaatregelen zonder uitstel kunnen worden genomen. Stroeve handelsbetrekkingen tussen Engeland en USSR Gezaghebbende kringen te Londen heb ben meegedeeld dat het antwoord dat Enge land ontvangen heeft op zijn klachten over moeilijkheden in de handelsbesprekingen die momenteel gaande zijn, de deur open laat voor het sluiten van een voorlopige Brits-Russische handelsovereenkomst. Engeland had de vertegenwoordigers der Sovjet-Unie er op gewezen dat het niet in de gelegenheid werd gesteld om grofkorre lige granen en tarwe aan te kopen, terwijl de Sovjet-Unie vrijelijk op de Britse mark ten aankopen kan verrichten. De Sovjet- Unie had hierop geantwoord, dat zij aan Groot-Brittannië de goederen had geleverd die in de handelsovereenkomst die beide landen voor de duur van een jaar hadden afgesloten, waren voorzien, doch dat zij niet in staat was geweest in ruil voor haar leve ranties de in deze overeenkomst opgeno men goederen aan te schaffen. Naar aanleiding van het Russische ant woord heef£ de Britse minister voor de buitenlandse handel, Bottomley, mede gedeeld dat de Britteni de levering hebben aangeboden van 95 procent van de door de Sovjet-Unie verlangde goederen, doch dat de Sovjet-Unie de prijzen te hoog achtte, terwijl deze in werkelijkheid niet hoger zijn dan die welke aan de afnemers in an dere landen in rekening worden gebracht. Anderzijds heeft de Sovjet-Unie het groot ste gedeelte van de ponden, die zij ont vangen heeft voor de verkoop van 750.000 ton graan aan Engeland, bestemd voor de aankoop op de Britse markt van machine rieën en industriële installaties, ter waarde van ongeveer 10 millioen pond sterling, die niet in de handelsovereenkomsten waren opgenomen. Bovendien heeft de Sovjet-Unie volgens de minister op andere markten rubber, wol, cacao, koffiebonen en andere producten aangekocht. De „Daily Mail" bericht, dat de Russi sche handelsdelegatie aan de Britse fabri kanten, die exporlorders voor de Sovjet- Unie willen aanvaarden, hebben mede gedeeld dat zij hun fabrieken voor Russi sche technici moeten openstellen en moeten toestaan, dat ieder procédé door deze tech nici wordt geïnspecteerd. De weigering van de Britse fabrikanten om deze voorwaarde te accepteren is volgens het blad waar schijnlijk een van de voornaamste redenen, die zullen leiden tot een volledige misluk king van de Brits-Russische handelsbespre kingen, die thans reeds acht maanden duren. Lichtstad in het duister Wegens het tekort aan door waterkracht opgewekte electriciteit. een gevolg van de huidige droogte, branden te Parijs geen lichtreclames, lichtsignalen en étalagever- lichting meer. Electrische treinen worden door stoomtreinen vervangen. Twee dagen in de week is de electriciteitstoevoer voor particuliere huizen afgesloten. De fabrieken hebben order gekregen 15 pet. op het ver bruik te bezuinigen. De Belgische minister van Openbaar Onderwijs, de heer Camille Huysmans, is I benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. I „Babar Layar" naar Parijs De Franse Omroep houdt in Februari een tiental gala-avonden te Nice onder de titel „Gala des Etoiles du Monde". Hiertoe is ook het Nederlands Gamelangezelschap „Babar Layar", onder leiding van Bernard iJzerdraat uitgenodigd. Het orkest vertrekt 21 Februari, om vooraf op te treden voor de Nationale Omroep te Parijs. Ook staat een televisie-uitzending op het programma. In Haarlem zal het gezelschap voor zijn vertrek nog een uitvoering geven ten bate van het Medisch Opvoedkundig Bureau te Haarlem. Boksen Haarlemmers boekten successen in Hypolytushoef Leden van de boksvereniging „De Ring" hebben deelgenomen aan bokswedstrijden in Hypolytushoef (Wieringen). Van de A-klassers was J. Brouwer goed op dreef en won op punten van D. Sandbrink uit Den Helder, H Antonisse bokste een prima wedstrijd. Hoewel hij nog B-klasser is, won hij op punten van H. Fock uit Alkmaar in een van de mooiste partijen van de avond. A. Visser, sedert kort uit Indië terug, kwam uit tegen Josephs uit Den Helder. Hij was weliswaar nog niet zo goed op dreef, maar hij was toch sterker dan zijn tegenstander, die in de tweede ronde op doktersadvies de partij moest staken. A. Visser stond ruim op pun ten voor toen hij winnaar werd verklaard. De nieuwelingen waren ook goed in vorm. Vooral de mooie stijl van H Govers trok de aandacht, maar hij verloor van zijn zwaar dere tegenstander H. Vermansen. J. C. An tonisse van de nieuwelingen bokste de beste partij van de avond. Het goede boksen van J. Spit verdient vermelding. De verdere uitslagen waren: Broekhof won door k o. in de 2e ronde van A. Winter (Den Helder): J. Spit won op punten van J. Veen- stra. Alkmaar; J. C. Antonisse won op pun ten van J. Nebbeling uit Den Helder, Alles (school Bruggink) verloor op punten van S. Bakker, Den Helder. Handbal H.O.C. kampioen Grote vreugde heerste er in de gelederen van HOC na de wedstrijd tegen de heren van Tonegido, De Haarlemmers behaalden na een fraaie en uiterst spannende strijd een zege van 32 en legden hiermede beslag op de kampioenstitel eerste klas Noordholland. In de hoofdklasse voor dames was de over winning van PSV op Zeeburg (01) de ver rassing. Ook de dames van Concordia lieten zich niet onbetuigd. Haar uitstekende men tale eenheid deed Hygiëa struikelen en zo dwong Concordia Hygiëa een gelijk spel (2—2) af. DES was Vlugheid en Kracht iets de baas en won met 21. UDI stelde enigs zins teleur en moest met 01 voor Turnlust (Den Haag) zwichten. In de eerste klas van het district heren, werden slechts twee van de vier wedstrijden gespeeld. Concordia,' dat door het ontbreken van twee zijner beste verdedigers, verzwakt in het veld verscheen, kon zich in de eerste helft tegen Aalsmeer nog aardig handhaven, doch moest daarna het hoofd buigen. Aals meer won met 61. Attila won verdiend van Achilles met 30. De heren van Rapiditas moesten aan Aals meer 2 een punt afstaan, Met het gelijke spel (66) handhaven zij weliswaar buo reputa tie ongeslagen te zijn, doch Turno ligt op de loer. „De Catchers" won met 53 van HAV. Het eerste reserve elftal van Gita verloor met 03 van Animo en Gita 3 kon het tegen OSS 2 al evenmin tot een overwinning bren gen (13). De Concordiareserves verloren met 08 van de dames van OSS. Ruitersport Mej. Wallage y/int Nefoack-beker Zaterdag werd door de Vereniging „De Haarlemse Manége" de juniores-dressuur* wedstrijd om de mr. Noback-beker gehouden. Het was 9 jaar geleden dat er voor het laatst om deze wisselbeker werd gestreden. De beker werd ditmaal gewonnen door mej. L Wallage op Sans-Souci. Twee,werd mej. T, v. d. Meer op Jacky, drie mej. A. Schoen ojk Monty. De vierde en de vijfde prijs gingen respectievelijk naar J. Daniels op Teacher en B. Wallage op Maquis. In een springconcours voor juniores zege» vierde mej. M. Schoen op Spunky. Het sprin* gen voor seniores werd gewonnen door dr. Eysvogel op Lucky Strike. De heer J. Quiclï fungeerde als jury en hij was zeer tevreden over de bereikte resultaten. Finland kucht verlegen. Finse regeringS autoriteiten zijn ten zeerste in de wa£ gebracht door de verklaring van de opiumcommissie van de UNO uit Genève, die gezegd heeft, dat Finland de grootste verbruiker van verdovende middelen ter wereld is. Naar verluidt moet Finlan^ wegens zijn tekort aan deviezen de goedkoopste grondstoffen gebruiken voor hoestpastilles die in Fin land meer gebruikt worden dan in enig ander land door het ongunstige klimaat. Hiertoe behoort ook heroïne, een ver dovingsmiddel. Predikanten. De persdienst van de Pro testantse kerk te Hamburg deelt mee, dat talrijke predikanten in de Sovjet- zóne van Duitsland verplicht zijn op werkdagen in de mijnen te werken wegens de financiële moeilijkheden, waarmede de Protestantse kerk dahr te kampen heeft. Betreurde aanwezigheid. In antwoord op de Russische verklaring, dat er nog steeds 250.000 Sovjet-burgers in Oosten rijk en Duitsland gevangen worden ge houden, heeft de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, ver klaard, dat. op het ogenblik precies 5.007 Sovjet-onderdanen in Oostenrijk zijn geregistreerd. „De Oostenrijkse regering betreurt de aanwezigheid van deze mensen, die een voortdurende bron van onenigheid met de Sovjet-Unie vormt, ten zeerste", aldus Helmer. Oude graven. Dezer dagen is te Wolt- wiesche, nabij Brunswijk (Duitsland) een begraafplaats gevonden die volgens archeologen 3000 jaar oud is. Tot dusver heeft men 15 graven ontdekt uit de eerste periode van het ijzeren tijdperk, die vermoedelijk circa tien eeuwen voor Christus zijn gegraven. Geld uit de aether. Twee omroepers van de Franse radio, Francis Bernard en Jean Nohain, hebben tot de luisteraars het verzoek gericht om oude, versleten en gescheurde bankbiljetten aan hen op te zenden, teneinde hiermede een dorp te herbouwen. De luisteraars vol deden aan dit verzoek en binnen enkele dagen was er een millioen oude bank biljetten bijeen. Epron, een dorpje in Normandië, dat tijdens de gevechten in 1944 volkomen met de grond gelijk ge maakt was, werd door het lot aange wezen om van deze uit de hemel ,of liever gezegd uit de aether gevallen hulp te profiteren om weer opgebouwd te worden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2