VAN DEN BERG Parmentier werd niet gewaarschuwd dat de windsterkte was toegenomen LOOSJES' LITERAIR MAANDBLAD Ratten-bestrijding in Haarlem De drie oorlogsmonumenten in Haarlem NETTE JONGEN RADI0-GRAM0F00N- COMBINATIES HONDEN woongelegenheid ervaren verkoopstërs geroutineerde steno-typiste THUISNAAISTERS VOOR JAPONNEN Jonge mannen 2 flinke jongens mannelijk personeel Vertegenwoordiger DINSDAG II JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 De ramp met de Nijmegen Op Prestwick ontbraken 33 landingslampen Heeft de weerkundige dienst van het vliegveld Prestwick in de avond van 20 October verzuimd aan Parmen- tier,. de gezagvoerder van de K.L.M. Constellation „Nijmegen", juiste ge gevens over de toen heersende wind snelheid te verschaffen? Deze vraag rees gisteren tijdens het onder zoek, dat door het Britse ministerie voor de burgerluchtvaart wordt ingesteld'naar de oorzaak van de ramp met de „Nij megen", die aan veertig mensen het leven kostte. Bij dit onderzoek dat in het plaatsje Ayr in Schotland wordt gehóuden en waarvoor 77 getuigen zijn opgeroepen, 'verklaarde gisteren de vertegenwoordiger van het Britse ministerie, Leslie, dat Parmentier een landingskaart van Prestwick had, waarop de hoogte van een punt ten Oosten van het vliegveld stond aangegeven als 131/2 meter, hetgeen 135 meter had moeten zijn. (Naar aanleiding van deze verklaring deelt de K.L.M. mede dat de maat schappij voor haar kaarten de van een bepaalde streek bestaande kaarten als voorbeeld gebruikt, zodat dus ook daarop de fout zou moeten voortkomen.) Volgens Leslie seinde Parmentier om streeks 23.03 uur, dat hij over startbaan 32 van het vliegveld Prestwick heen zou vliegen en op startbaan 26 zou landen. Volgens ooggetuigen bevond het toestel zich 30 a 60 meter boven startbaan 32, vloog er boven en trok vervolgens naar links op, in de wolken verdwijnend. Om 23.32 seinde het toestel: „Wij hebben iets geraakt". Daarna zakte het geluid weg. De volgende verstaanbare woorden waren „brandweer" en wederom zakte het geluid weg. Tenslotte ving men op: „Wij klim men". Het laatste wat men hoorde was om 23.34 uur: „Hebt u enig idee, waar wij zijn?" De heer J. A. Augustijn van de tè'ch- nische dienst der K.L.M. verklaarde, dat de „Nijmegen" de dag voor de ramp gron dig was nagezien en volkomen in orde werd bevonden. De volgende getuige s was de heer J. Edwards, onderchef van de opei-ationele dienst der K.L.M. op Schiphol. Hij ver klaarde dat Parmentier acht maal op Prestwick was geland. De tweede piloot, Kevin O'Brien was er nog vaker geweest. De Engelse hoofdinspecteur voor de luchtvaart, Cameron, stelde de heer Ed wards een aantal vragen over de weers omstandigheden 'op'de avond van de ramp. De heer Edwards verklaarde dat inlichtin gen over zicht en wolkëndek van het groot ste belang waren voor de piloot die een nachtlariding moet maken. De weerkundige dienst van Prestwick had echter geen waarschuwing gegeven dat de weersom standigheden na elf uur 's avonds slechter waren geworden. Aantal landingslampen ontbrak Cameron haalde een passage aan uit het logboek van de verkeerstoren op Prestwick waarin gevraagd/wordt zo veel mogelijk gegevens te verzamelen, afkomstig van vliegtuigen, over wolkenhoogten en deze door te zenden aan de plaatselijke weer kundige dienst. Dit was nodig omdat men op Prestwick geen zoeklichten had en er geen andere middelen waren om de hoogte van de .wolken te bepalen. Edwards haalde een andere opmerking uit het logboek aan, waarin de "dienst doende ploeg rapporteert, dat 33 landings lampen van de landingsbanen 14 en 32 ontbraken. Volgens een mededeling in het logboek kreeg het grondpersoneel opdracht de ergste gapingen aan te vullen met Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 5 Jan,, J. G. WillemseSpigt; 6 Jan., J. W. van den Bosch Weerdenberg; 8 Jan., H. D. de GrootVos; H. Blankestijn—Timmerman: G. M. Uljee— van der Stel; C. T. van KesselAafjes; 9 Jan., J. E. KlinkKrikke; G. L. H. T. de Ruiter Groeheweg; C. C. SnoelcsStoop; A. C. F. JanssenRohling; 10 Jan., W. J. van Zeist van der Stelt; P. MeijerWolterson. BEVALLEN van een dochter: 7 Jan., F. H. KuiperHoekstra; J. A. TemmeGroot veld; A. Vinkvan Amstel; 8 Jan., M. Smit Krom; A. M. van der ZandeStokman; N. RooseKol; W. A. SpijkersVisser; 9 Jan. A. Doets—Brandse; J. G. van Diggelen—van Egmond; H. J, de RoosHenning; A. J. HartogSpierings; M. C. de Gier—Geldorp; H. J. ValkFortgens; A. W. DuijtsBerends; H. H. de Ruig—van Beusekom. OVERLEDEN: 7 Jan., L. Jonker, 3 m„ Gen. de Wetstraat; A. P. Meermande Munnik, 57 j„ Zijlweg; A. M. C. Schöyer—de Roos, 93 j., Kloppersingel; J. SchoereeLock, 91 j., van Zeggelenplein; A. E. van Egmond. 19 j., Gasthuisvest; 8 Jan., M. Castricpm—Saaie man, 62 j., Plataanstraat; 9 Jan., C. Möhrin- ger—Buurman, 65 j., Rijksstraatweg; L. Bak ker, 82 j., Gasthuislaan; W. F. Hekhuijsen, 72 ,j„ Zuidpolderstraat; K. E. van der Zee— Gartner, 42 j., Ohmstraat; W. Koppies—Ros kam, 59 j., Raamvest. vestigt de aandacht op de nieuwe jaargang van Voor slechts f 1.50 per jaar elke maand uitvoerige artikelen en besprekingen over de nieuwste boeken op elk gebied. Abonnementen kunnen nog tot 1 Febr. worden aangenomen. Onontbeerlijk voor elke boeken liefhebber. GR. HOUTSTRAAT 100 TEL. 13060 Agenda voor Haarlem DINSDAG 11 JANUARI Gem. Concertgebouw: H.O.V.-volksconcert, 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: „Oliver Twist", 18 j., 2.00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan", 14 j., 2.00, 4.1.5, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „The talk of the town", 14 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het lokkende goud", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Niet te vergeefs". alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 JANUARI Gem. Concertgebouw (Tuinzaal): Psycho metrische en helderziende experimenten, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- itellingen. draagbare electrisclie lampen. Deze waren echter niet aanwezig. Cameron las nog enige passages uit het logboek van Prestwick. Hieruit bleek, dat sinds Ti uur geen weerkundige waarnemin gen waren gedaan. Om 8.40 uur moest men om de barometerstand verzoeken. Dan gaat het logboek aldus verder: „De gebruikelijke controle toegepast. Zo druk gehad deze ochtend, had anders de hele zaak opge nomen met het hoofd van de weerkundige dienst. Reeds genoeg tijd verloren". Came ron achtte dit een zeer ongebruikelijke passage in het logboek van een verant woordelijke afdeling van het vliegveld. De heer Edwards verklaarde, dat de piloot op het ogenblik, dat hij wilde gaan landen gemerkt moet hebben dat hij ver keerd was ingelicht over de weersomstan digheden. De berekening van Parmentier omtrent de landingssnelheid kon niet juist zijn, daar de waren windsnelheid hem niet was op gegeven. Op de vraag van Cameron of de „dwalingen" van de weerkundige dienst een ramp tot gevolg konden hebben antwoordde de heer Edwards: „Onder de gegeven omstandigheden ja". De heer Edwards zeide van oordeel te- zijn, dat Parmentier besloten had naar Amsterdam terug te keren. De vraag van de piloot: „Weet gij waar ik ben?" wees er op, dat hij meende zich op een veel grotere hoogte te bevinden. De heer Edwards meende, dat Parmen tier deze vraag gesteld heeft nadat het vliegtuig de hoogspanningsleiding had ge raakt. Hij verklaarde voorts, dat het toe stel zeer waarschijnlijk normaal geland zou zijn, als de aan Parmentier opgegeven windsnelheid van ongeveer 30 km per uur juist geweest was. De windsnelheid be droeg echter ongeveer 80 km per uur. Op een vraag van de voorzitter der com missie van onderzoek zeide de heer Ed wards dat naar zijn mening de fout op de kaart niet de oorzaak is geweest dat het vliegtuig met de hoogspanningslijn in aan raking is gekomen. Dr. Bruinburg van het K.N.M.I. die voor het vertrek van de „Nijmegen" van Schip hol aan Parmentier inlichtingen over de weersomstandigheden had gegeven, deelde mede geen reden gehad te hebben om aan te nemen dat in het gebied van Prestwick een windsnelheid van ongeveer 80 km per uur te verwachten was. De zitting werd hierna verdaagd. Een jaarlijkse grote beurt! Verleden jaar is in ons land) ook in Haar lem, op grootscheepse wijze een campagne tegen .de ratten gevoerd. Deze week zal opnieuw in Haarlem een jacht op de lastige en schadelijke lang staarten worden gehouden. Er worden wel geregeld door de Reiniging, als er klachten inkomen over overlast van ratten, maatre gelen genomen, maar eens in het jaar is het nodig eens extra aandacht aan de zaak te wijden. Daartoe wordt de medewei-king van het publiek ingeroepen om nu met aan- wijzigingen bij de Reiniging te komen. De directeur, de heer M. Renne, deelde ons mede, dat er wel geen rattenplaag in Haarlem woedt, maar toch zijn er plaat sen waar de dieren lastig zijn. In het bij zonder is dit het geval in oude huizen en in de nabijheid van sloten, vaarten en grachten en open terreinen. Hef is niet te zeggen hoeveel ratten er bij zo'n campagne vernietigd worden „want als de dieren van het vergif gegeten hebben worden zij ziek en zoeken dan hun heil in het' nest. In de regel verstenen zij daar. De statistiek kan dus niet met overtuigende cijfers werken. Dat het toch hier en daar wel erg' is bleek toen verleden jaar bij een boerderij aan de Oude weg 18 dode ratten gevonden werden. Het Hildebrand-monument Naar een geschikte plaats wordt gezocht Naar wij vernemen wordt thans een on derzoek ingesteld naar een geschikte plaats voor het Hildebrand-monument. Daaruit mag worden afgeleid, dat met de mogelijkheid dat het monument binnen afzienbare tijd werkelijk in Haarlem ge plaatst zal kunnen worden, rekening ge houden wordt. Schmidt heeft de leiding in Hoogoven-schaaktournooi Maandag was het de dag, dat de deelnemers aan de achtkampen in het Hoogoven-schaaktournooi voor het eerst ten strijde trokken. De afgebroken partijen van de hoofdgroep werden uit gespeeld en leverden geen verrassingen op. Zoals te verwachten was, won Dr. Bergsma van Golombek en Schmidt ,.van Tartakower. De partij Henneberke Baay eindigde in ï'emise. Uitslagen tienkamp A: J. Donnei'G. H. Prahl 10; J. v. d. ZandenK. D. Mulder van Leens Dijkstra 01; J. BosG. Kroone 01; J. J. Oosterwijk Bruyn Mevr. F. Heemskerk afgebr.; W. H. Sandi- fortJ. G. F. Donk afgebr. Tienkamp B: R. GigengackR. J. Bij kerk 01: A. v. d. BiessenB. Wulms 0—1; H. Zadek—Th. Sellenraad 0—1; M. N. PrangerM. Beinema 01; W. Steeman M. Soeteman 01. Achtkamp A: T. T. GroosM. Jonkman 01; J. BeentjesA. P. de Bruin afgebr.; P. HartJ. Brugman 01; W. Cordan Th. Spijker 10. Achtkamp B: Ds. Van DorpA. Slings 01; J. v. d. SteegMevr. Klijnde Bruyne 10; A. KruithofH. v. 't Hoff 10;'D. VergunstG. J. Krijgsman 01. De uitslagen in de derde ronde luiden: HenneberkeO'Kelly de Galway 10; Van ScheltingaSchmidt 01; Van Steenis Tartakower 01; GolpmbekWade af gebroken; BaayBergsma afgebroken. De uitslag van de uitgestelde partij uit de eerste ronde luidt: SchmidtWade y2 -y2. Na de derde ronde is de stand in de hoofdgroep aldus:-Schmidt 2yz pt.; Tarta kower en Henneberke 2 pt.; Baay iy2 pt. plus 1 afgebr.; Van Scheltinga iy2 pt.; Go lombek en Bergsma 1 pt. plus 1 afgebr,; O'Kelly 1 pt.; Wade y2 pt.; Van Steenis 0 punten, De tekorten der ziekenhuizen Een onbillijkheid waaronder ook de gemeente lijdt Enige tijd geleden wezen wij reeds op de grote financiële tekorten op de exploitatie rekeningen der ziekenhuizen in Haarlem. Dit betreft niet «Heen het St. Elisabeth's Gasthuis (gemeente-instelling), maar ook het Diaconessenhuis, de Mai-iastichting en de Joannes de Deo. Het tekort van het St. Elisabeth^ Gasthuis wordt voor 1949 ge raamd op 395,489 (voor 1948 was de raming 332.056, maar het werkelijke te kort was over 1947 455.700). Dit is een ge volg van de omstandigheid dat, al zijn in de loop der jaren vanwege de Prijsbeheer- sing enige verhogingen van de verpleegprij- zen toegestaan, deze nog steeds ver beneden de kostende prijs liggen. Ook de verplicht verzekerden betalen niet meer. Dit is een grote onbillijkheid, want het Verevenings fonds bezit een kapitaal van vele millioe- nen, zodat zonder bezwaar aan de zieken huizen de prijs betaald kan worden die de verpleging inderdaad kost. Het Gasthuis (dus indirect de gemeente Haarlem) moet op elke verpleegdag van een verplicht- verzekerde meer dan 3 toeleggen. Naar wij vernemen zal deze aangelegen heid binnenkort in de Haarlemse gemeen teraad aan de orde worden gesteld. Hef 50-jarig bestaan der Mariastichting Geen herdenking Dezer dagen deelden wij mede dat het 15 Mei a.s.'50 jaar geleden zal zijn dat de Mariastichting te Haarlem plechtig werd ingewijd. Het ziekenhuis werd in Juli daaropvolgend in gebruik genomen. Dit gouden feest zal evenwel niet ge vierd worden omdat reeds in 1946 het feit herdacht werd dat het 60 jaar geleden was, dat de Zusters Franciscanessen van Salz- kotten zich te Haarlem vestigden om zich aan de ziekenverpleging te wijden. In de eerste jaren had dit betrekking op de wijkverpleging in de gezinnen. Auto geslipt op Slaperdijk Gisteren moest 'de bestuurder van een auto op de Slaperdijk ter hoogte van de Vergierdeweg remmen voor twee voor hem rijdende fietsers. Door de gladheid slipte het voertuig, dat ongeveer zestig kilometer per uur reed en het raakte de achterwielen van de fietsers. Deze werden in de berm geslingerd, terwijl de auto naar lir\ks gleed en in een greppel tot stilstand kwam. Eén der fietsers liep een hoofdwonde op en moest met een ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd. Moeilijkheden zijn opgelost. Plaatsing in dit jaar. Indertijd hebben wij medegedeeld dat er moeilijkheden waren die de voorbereiding van de drie Haarlemse oorlogsmonumen ten vertraagden. Deze zijn thans opgelost, zodat te verwachten is dat de monumenten nog in de loop van dit jaar geplaatst zul len zijn. De ontwerpen zijn gereed en bovendien reeds goedgekeurd. Het monument dat aan de Dreef komt zal gemaakt worden door de heer Mari Andriessen te Haarlem. Een schetsontwerp daarvoor hebben wij onlangs al gepu bliceerd. Het stelt een man voor staande voor het vuurpeloton. Deze figuur wordt in brons gegoten en komt op een granie ten voetstuk te staan. De hoogte van het beeld wordt 1.85 meter. Door het Comité wordt gehoopt dat de onthulling zal kunnen plaats hebben op de Bevrijdingsdag 1949. De heer Theo van Reyn te Haarlem zal het monument verzorgen dat aan de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord komt. Als onderwerp koos hij een man en een vrouw die hulde brengen aan de slachtoffers van de oorlog. Dit beeld zal in steen gehakt worden. Het monument, dat aan de Westergracht komt. is opgedragen aan prof. L. O. Wenckebach in Noordwijk. Zijn motief is twee symbolische vrouwenfiguren die hulde brengen aan de slachtoffers van de oorlog en verzet eren. Ook dit monument zal in steen worden gehakt. Wanneer de monumenten aan de Jan Gijzenkade en de Westergracht gereed zuilen zijn is nog niet met zekerheid te zeggen, maar de verwachting is dat de kunstenaars met hun werk in het komende najaar gereed zullen komen. De monumen ten komen op plaatsen dïe zeer sterk her inneren aan de noodlottige gebeurtenissen die in de oorlogsjaren in Haarlem plaats hadden. Aan de Dreef werden op 6 Maart 1945 16 Nederlanders, die in de Amster damse gevangenis-waren opgesloten ge weest, gefusilleerd. Aan de Westergracht werd 25 October 1944 als vergeldings maatregel door de Duitsers, voor het uit de weg ruimen van de hoofdwachtmeester Fake Krist van de Inlichtingendienst, een aantal Nederlanders ter dood gebracht. Bovendien werden enige woonhuizen in brand gestoken. Tenslotte zijn aan de Jan Gijzenvaart op 10 Februari 1945 tien Nederlanders, als représaille voor het neerschieten van een lid der Feldgendarmerïe, door de Duitsers terecht gesteld. Indertijd is er van de zijde van het ge meentebestuur op aangedrongen dat in Haarlem met één oorlogsmonument vol staan zou worden, maar de betrokken co mités zijn daarover niet tot overeenstem ming kunnen komen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U. Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij LI Slotkoers gisteren 315% 272 Vz 228 y2 162% 251 1121/2 166 165 156% 172 166% 1561/2 118 414 Openings koersen 314i/2 272 228% 162% 157% 173% 166% Duitse chemici ontvangen Nobelprijs STOCKHOLM, 11 Januari. (Reuter). Het comité voor de Nobelprijzen zal de Nobelprijzen voor scheikunde van 1939 weer toekennen aan de Duitse hoogleraren Richard Kuhn en Adolf Butenandt, wie Hitier verbood deze onderscheidingen in ontvangst te nemen. De 45 jaar oude prof. Butenandt is di recteur van het Kaiser Wilhelm Instituut voor biochemie te Tübingen. De in Wenen geboren 48-jarige prof. Kuhn is diretceur van het Kaiser Wilhelm Instituut voor scheikunde te Heidelberg. De prijzen werden hun toegekend als beloning voor hun arbeid op het gebied der hormonen en der vitaminen. De hoogleraren zujlen nu de medailles en de diploma's ontvangen, maar niet de ge bruikelijke 100.000 kronen. Hitier verbood in 1936 de Duitse onder danen Nobelprijzen te accepteren omdat de Ndbelprijs voor de vrede was toegekend aan wijlen Carl von Ossietzky, die de nazis in een concentratiekamp hadden opge sloten. Slachtoffers van griep in Parijs In Parijs is een twintigtal lijders aan de zogenaamde „Italiaanse griep" overle den, meldt United Press. Men overweegt tehuizen van ouden van dagen te ontrui men om meer bedden beschikbaar te krij gen voor het steeds groeiend aantal griep- patiënten. Alle Parijse ziekenhuizen zijn overvol, hoewel extra bedden zijn aange voerd. Naar verluidt breidt de griep-epidemie zich ook snel in de Oostelijke provincies van Frankrijk uit. DE HEER REITH 25 JAAR SCHOOLHOOFD De heer H. A. Reith, die vijf en twintig jaar hoofd is van de R. K Schoolvereniging aan de Cruquiusstraat, is Zaterdag gehul digd. Namens het schoolbestuur sprak mr. dr. F. A. Bijvoet de jubilaris toe en bood een geschenk aan. Verder voerden het woord de heren Weterman, namens het personeel, W. Schoenmakers, inspecteur van het lager on derwijs, H. van de Weijer, oud-inspecteur van het L. O. en Gerard van den Aardweg namens de leerlingen. Een speciale bijeen komst is voor oud-leerlingen gehouden, waarop de heer B. M. Brans jr. een geschenk heeft overhandigd. SCHEEPVAART Aldabi, Buenos AiresRotterdam 10 Jan. van Rio de Janeiro. Bosfontein,, 10 Jan. van Lorenzo marquez naar Durban. Joh. van Oldenbarnevelt. AmsterdamJava 11 Jan. te Algiers verwacht. Nieuw Amsterdam, 10 Jan. te La Guaira. Nieuw Amsterdam, 10 Jan. van La Guaira naar Curagao. Noordam, 10 Jan. van New York naar Rotterdam. Eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend aan de reserve-luitenant-kolonel voor algemene dienst prof. dr. ir. J. Gou- Bloemendaal Jaarfeest K.A.B. Woensdagavond 12 Januari houdt de afde ling O verveen van de Katholieke Arbeiders Beweging haar jaarfeest in gebouw „Domi" te Overveen. De heer A. van der Veldt, districtsbestuurder zal een toespraak houden De R.K. Gem. Toneelvereniging „St. Gene- sius" voert het blijspel in drie bedrijven „De Baas in Huis" op. QKort en Bondigj De „suïkeroorlog" in Rotterdam maakt maatregelen op korte termijn door de over heid noodzakelijk, aldus heeft de Ned. Chr. Kruideniersbond aan de minister van Econo mische Zaken medegedeeld, De Alg. Ned. Kruideniersbond en de R.K. Kruideniers- bond delen dit standpunt. Koningin Juliana heeft het bescherm vrouweschap aanvaard van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. In een likeurstokerij te Waalwijk is een distilleerketel ontploft. Het deksel van de ketel vloog door het dak. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Na het ongeluk met een granaat, waarbij in Leiden twee jongens om het Teven kwa men, zijn bij de Leidse politie ingeleverd 19 mortiergranaten, 21 handgranaten, 22 andere granaten, 3 pantservuisten, een bvandstaaf, een magneetmijn, een nevelbus, 14 mijnont- stekers en twee bussen buskruit. Prinses Wilhelmïna heeft het ere-voor- zitterschap van de Nederlandse Centrale Ver- niging tot bestrijding der tuberculose aan- HAARLEM EN OMGEVING De heer Kees Hana uit Heemstede zal Donderdag 13 Januari in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw voor leden van de Nederlandse Reisvereniging spreken over „Tussen rotswanden en stortbeken in de Pyreneën. De Buurtvereniging Pretoria heeft een kienavond gehouden in gebouw „Flora". De heer C. F. van de Klashorst werd gehuldigd voor het vele werk, dat hij voor de ver eniging heeft gedaan. De heer Van de Klas horst is oprichter van de vereniging, welke bijna vijf jaar bestaat. De studievereniging voor „Psychical Research" houdt Donderdag 13 Januari in restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waarop de heer N. van Tiel zal spreken over „Experimentele onderzoeken van W. Wha- tely Carington, ten aanzien van de telepathie en'trance-persoonlijkheden". De violiste Renate Zwaardemaker zal hedenavond op het volksconcert van de HOV met orkestbegeleiding een tweetal werken, n.l. „Poème" van Chausson en „Havanaise" van Saint-Saëns spelen. Het orkest brengt onder leiding van Kees Hartvelt de volgende \yerken ten gehore: „Psyché" van C. Franck, Adagio voor strijkorkest van Guillaume Lekeu en tenslotte de Espana Rhapsodie van Chabrier. Het Tweede Kamerlid de heer J. H. Scheps zal Vrijdag 14 Januari in het Wijk- gebouw, Ged. Oude Gracht 104. voor de afde ling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen spreken over „Het eigen wezen der illegaliteit". De speeltuinvereniging „Flora", die haar arbeidsterrein heeft aan de Leidse buurt en in de omtrek van het „Schouwtje" heeft op haar terrein aan de Van Oosten de Bruyn- straat een nieuw clubgebouw geopend. Dit clubhuis, dat in de plaats komt van het in de oorlog verloren gegane gebouw, werd geheel belangeloos bijeengebracht en ge bouwd door het verenigingsbestuur en de werkers der vereniging. De heer Kees Haa uit Heemstede zal 13 Januari voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging in de tuinzaal van het Gemeentelijke Concertgebouw een lezing „Tussen rotswanden en stortbeken in de Hoge Pyreneeën'. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Christen Vrouwenbond vergadert Maandag 17 Januari in het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104. Dr. J. A. v. cl...Hoeven spreekt over: „De leugen in de geneeskunde". De viering van het dertigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Vereniging tot het exploiteren van Herstellingsoorden en Sanatoria voor handels- en kantoorbedienden „Dennenheuvel" heeft tot nu to^een bedrag van f 2296 opgeleverd. VerwachT wordt, dat een bedrag van f 3000 afgedragen kan wor den. De kans daartoe bestaat, omdat begin Februari in „De Leeuwerik" de jubileum feesten besloten worden met een vrolijke avond. P. Hoogeveen en Zoon NIEUWE GRACHT 74 Makelaars. Veilingmeesters Taxateurs. Sinds 1909. INBOEDEL- VEILING Donderdag 20 Jan. waarbij o.a. Slaapka mer-, eetkamer- en sal onameu bl ementen, schilderstukken, por selein, kristal, opklap- bedden, bad met gey ser etc. etc. T/m. 17 Jan. lcunt U goederen, voor deze veiling bestemd, in brengen, of .laten af halen. (Tel. 13845). Werkster gevr. voor 3 ocht. p. w. bij wer kende vrouw, 3 kam. bewo nend. Aanm. Woensd. of Donderd.av. v. 7-8 u. Ds. Herfst, Verspronckweg 92. 1619 jaar gevr. voor win- kelopleiding. Goede vooruit zichten. Coöp. Vooruitgang, KI. Houtstraat 26. Jongedame, 22 j. v. g. h. met huish., k.- en kantooropl. zoekt pass. werkkr. voor Verzorging v. d. kinderen intern. Te bevr. tel: 13301 Haarlem, Met Februari goede zelfst. HULP IN DE HUISHOUDING gevraagd in klein gezin, in- of extern. Brieven no. 2396. en Onderzettafels Levert ze. ZIJLSTRAAT 87 Tel. 11110 Haarlem TAPIJTEN LOPERS Opruimingsverkoop en Restanten Karpetten van f 105 voor f 80; van f 119.50 voor f 75, enz. lopers van f 8.20 voor f 6.95 p. mtr.; Bedstellen van f 52.50 voor f 48. Verder res tanten keukenlopers, tafel kleden, dekens enz. Verkoop Woensd. Donderd. Vrijd. Za- terd. van 1—5 uur. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Ge bouw St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. Wassen, Plukken, Trimmen Gebr. Veeninga, Jacobijnestr. Tel. 13265. WONINGRUIL Aangeboden: Vrij huisje in zeer goede- staat bevattende mooie suite, 2 slaapkamers, voor- en achtertuin f 30.— per maand (in het Kleverparkkwartler). Gevraagd: Grotere woning liefst met garage in Haarlem of directe omgeving. Brieven onder no. 2403. Zakenman met klein gezin vraagt met spoed in Haarlem of omgeving. Brieven no. 2399. VROOM DREESMANN HAARLEM N.V. vraagt enige voor de afdelingen: Herenmode I Damesmode Lingeries Ba by-artikel en Mantels Stoffen Bij voorkeur dames, die reeds eerder in deze branches werk zaam zijn geweest. Persoonlijke aanmelding iedere middag van 35 uur en 's Maandagsmorgens van 1012 uur afd. Personeelszaken, Grot® Houtstraat, Ba étage, MANGELSTERS EN LEERLINGEN GEVRAAGD WASSERIJ BOSqH EN VAART, Brouwersvaart 24. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk op handelskantoor voor- plastics met kennis van de Engelse taal en liefst ook Frans en Duits Gegadigden dienen consciëntieus en ijverig te zijn en bij voorkeur zakelijke aanleg te hebben. Aangeboden wordt een afwisselende werkkring In een prettige omgeving. Br. 2402. FLINKE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. Aanmelden EERSTE HAARLEMSE STOOMWASSERIJ N.V Kampersfngel 5056. Haarlem N.V. STORK'S CONFECTIE-INDUSTRIE vraagt Gunstige vooruitzichten voor energieke werkers tot 25 jaar die in hun huidige werkkring geen voldoening vinden, wordt gelegenheid geboden een modern, goed vak te leren en zich een leverspositie te verwerven, waaraan •een flink inkomen is verbonden. Voor een onderhoud wordt U uitgenodigd Woensdag avond tussen 7.30 en 9.30 in Café Rest. „SUISSE" (Kick Smit), Rijksstraatweg 191, Haarlem-Noord. BANKETFABRIEK NEERLANDIA vraagt voor direct voor inpakwerk 1517 jaar. Aanmelden aan de fabriek Vroomstraat 14. J. SEIJFFERT, Loodlndustrie, Oudeweg 121 Haarlem, vraagt tot 20 jaar. Loon volgens Arbeidsovereenkomst. Aanmelden aan de fabriek dagelijks van 9— 5uur. Handelskantoor hier ter stede zoekt een AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE (mnl. of vrl.) Alleen zij die over een flinke werklust beschikken gelieven te solliciteren. Brieven voorzien van afschriften van getuig schriften en diploma's in te zenden onder no. 2400. Een LIMONADEFABRIEK en wijnhandel zoekt voor zijn rayon Haarlem en omstreken een Uitsluitend enthousiaste, actieve en accurate personen in bezit van rijbewijs A worden verzocht hun uitvoerige solli citaties met opgave van referentie en vergezeld van een foto in te zenden onder po. 2401. Werktuigenfabriek B J PAASMAN, Leidsevaart 14, Haarlen? vraagt voor spoedige indiensttreding: bekwaam MACHINE-BANKWERKER DRAAIER SCHAVER N.V. Haarlemsche Auto Centrale vraagt voor een van haar bedrijven allround 1e MONTEURS bij voork. gedSpl. Fordmonteurs tevens AUTO-ELECTRICIEN PLAATWERKER AANK. PLAATWERKER Aanmelden hoofdkantoor Stationsplein. De Koninkl. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. BEIJNES, N.V. te Haarlem vraagt voor haar afd ijzerconstructie een constructeur tekenaar-constructeur tekenaar met M.T.S. of gelijkwaardig diploma, en een jong aank. tekenaar met einddiploma ambachtsschool. Schriftelijke aanmeldingen met uitvoerige gegevens en referenties aan het kantoor Stationsplein 14, Haarlem J

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3