Haarlems Dagblad De Passagier Binnen een maand interim-regering, souvereiniteitsoverdracht in 1950 Chinese communisten zetten Nanking het mes op de keel Engeland en Frankrijk bereiken overeenstemming over Duitsland UNO-waarnemers in Indonesië melden „vernielingen op grote schaal" 63e Jaargang No. 19143 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv, en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct -Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 15 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dptcdjtc lOaarletradje «Courant (3tnno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TOEN', honderdtien jaar geleden, de eerste spoorweg in ons land was aangelegd en de eerste treinen met de toen duizeling- wekkende snelheid van dertig kilometer J per uur tussen Amsterdam en Haarlem I heen en weer stoven, voorspelden vooruit- strevende lieden dat de trekschuit en de diligence binnen enkele jaren zouden heb- ben afgedaan. Er zijn altijd van die haas tige, vooruitstrevende mensen geweest. Zij I stelden het zich te kras voor. Want nevens het razende, rokende snelheidsmonster, dat 1 over de spoordijk stormde, bleef de trek schuit nog tientallen jaren lang statig voortglijden. Haar passagiers stapten in Halfweg uit, omdat de vaart daar ophield, wandelden rustig het dorp door en stapten in de tweede trekschuit ter andere dorps- zijde om hun reis voort te zetten. Trein of geen trein. Zij vonden het veiliger. Maar zij vonden het vooral oud en vertrouwd. Zij hadden geen zin om hun denk-tempo te versnellen. Zij wilden niet gejaagd worden. Het is waar dat zij in een trekschuit wel degelijk gejaagd werden, maar dat is weer zo'n geval van een woord met verscheidene betekenissen. De trekschuit hield zich nog 44 jaar varende na de komst van de trein. De diligence versaagde evenmin en een van haar exploitanten meende zelfs dat hij haar verbeteren kon en de trein daarmee over treffen. door haar op een speciaal daartoe aangelegde smalle baan te "laten rijden. Dan zou zij zoveel minder schokken dan het machinale monster-op-rails. Hij dacht dat comfort het altijd van snelheid moest win nen. -Nu, men gaf hem geen gelijk, maar intussen hield zijn diligence ook nog vele jai\gn klandizie. Plesman en zijn genoten zijn nu oolc al tientallen jaren bezig met het publiek „air- minded" te maken, gelijk indertijd de directie van de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij, telkens nieuwe lijnen ope nend. zich uitsloofde om het „railway- minded" te krijgen. Als u Plesman's taak een heel andere opgaaf lijkt dan die vroe gere zou ik willen vragen: waarom?_ De oude tegenstelling met het bestaande was niet minder groot. Men moest van de voortbeweging door mens of dier maar eventjes overschakelen op die schrikbarend lawaaiige machine, die zware, stinkende rookwolken uitstootte inplaats van de 'vriendelijke, geurige kringelt]es van een gouwenaar, die dreigend raasde inplaats van zacht, te hinneken en die je wist het toch maar nooit elk.ogenblik kon ont ploffen of in zijn dolle vaart uit de rails stuiven. Bovendien werd je erdoor uit je eenmaal gekozen tempo van voortbeweging gerukt; je denkwijze werd erdoor ver stoord; je moest sneller gaan kijken en opletten en een veel vlugger wisseling van indrukken ondergaan. De statistiek stond in die oude tijden nog in haar kinderschoenen, maar ongetwijfeld heeft de directie van de H.IJ.S.M. zich in de eerste tientallen jaren van het spoor wegwezen veel moeite gegeven om aan te tonen, dat zij toch zo weinig ongelukken had. In haar jaarverslagen moet zij ver meld hebben, dat zij alweer zoveel meer kilometers spoorlijn in exploitatie had ge nomen en dat in verhouding daartoe het percentage ongevallen gedaald inplaats van gestegen was. Ik weet niet of zij in 1850 al sprak van „slechts zoveel ongevallen per honderdduizend passagierskilometers" en vermoed dat dit niet het geval was. Maar de kiem voor het ontstaan van de term „passagierskilometer" is ongetwijfeld in die jaren gelegd. Nu delen „de erkende Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen" zakelijk mede, dat het aantal personen dat in het jaar 1948, reizend met haar vlieg tuigen, het leven verloor slechts 1.41 per honderd millioen passagiersmijlen bedroeg. In 1947 was het 3.2. De cijfers voor 1948 betekenen,' dat als een vliegtuig 2380 toch ten om de aardbol zou maken, slechts één reiziger op al die kluchten het slachtoffer zou worden van een dodelijk ongeval. (U moet daar geen grapjes over proberen te maken; het is niet de bedoeling van de statistiek dat er grapjes over gemaakt worden- en enig medegevoel met het lot van die ene reiziger en zijn familie mag er ook wél zijn). Men is teveel in de gewoonte verzeild, de mensen als „het publiek" te beschouwen, doortrokken van een gemeenschappelijke opvatting. Die hebben ze zelden of nooit. Als passagiei-s zeker niet. Ge ziet hen in verschillende graden van ondernemings geest, durf en vooruitstreven nieuwe ver voermiddelen bejegenen. Het heeft veel met hun leeftijden, maar ook veel met hun karakters te maken. Daarom voeren de luchtvaartmaatschappijen een minstens even langdui-ige strijd om de menigte naar de wolken te lokken als indertijd de spoor wegmaatschappijen om haar van trekschuit en diligence óver te brengen naar het mecha- Br. Van Roy en in de Veiligheidsraad: In de Veiligheidsraadszitting van Vrijdag heeft de Nederlandse vertegenwoordiger dr. Van Royen medegedeeld dat de Nederlandse regering alles zal doen wat in haar macht ligt om in de loop van 1950 de Verenigde Staten van Indonesië souvereiniteit te ver lenen. Hij verklaarde dat de overdracht der souvereiniteit waarschijnlijk niet op 1 Januari 1950 zal kunnen geschieden, ofschoon dit de wens van Nederland is. Het za! practisch onmogelijk zijn om het gehele programma in zo korte tijd uit te voeren, aldus dr. Van Royen, die verder aankondigde dat binnen een maand de federale interim regering zal zijn ingesteld. Terstond daarna zullen de voorbereidingen tot algemene verkiezingen beginnen. Tenslotte zal een rondetafelconferentie worden gehouden om het statuut voor een Nederlands-Indonesische Unie te bespreken. Dr. Van Royen ver klaarde dat de Nederlandse regering geen gevolg zal kunnen geven aan een eventueel bevel tot terugtrekken der troepen, aangezien de extremistische benden dan weer de macht in handen zouden nemen en représailles zouden toepassen op de groepen die thans samenwerken om het extremisme te bestrijden. Een Amerikaans plan Van gezaghebbende zijde meldt Reuter dat de Verenigde Staten onder verschei dene leden van de Veiligheidsraad een ontwerp-voorstel hebben doen circuleren voor een regeling in Indonesië. Het voorstel, dat is opgesteld door de delegaties van de Verenigde Staten, Cuba, Canada en Noorwegen, houdt de volgende punten in: 1. Dat de Nederlanders de militaire opera ties staken en dat de Indonesische repu blikeinen daartoe medewerken; 2. Dat alle republikeinse leiders worden vrijgelaten; 3. Dat tegen 1 Maart 1949 overeenstem ming wordt bereikt over de Verenigde Staten van Indonesië en dat de verkie zingen voor een constituerende vergade ring zijn voltooid tegen 1 October 1949. 4. Dat de overdracht van de souvereiniteit aan de nieuwe regering is voltooid tegen 1 April 1950. Volgens United Press zou het plan bovendien inhouden dat de bevoegdheden van de Commissie van Goede Diensten worden uitgebreid. Bij meerderheid van stemmen zou de commissie concrete vredes voorstellen kunnen doen en zekere gebie den kunnen aanwijzen die geleidelijk aan het republikeinse bestuur zouden worden ovei'gedragen. Tevens zou de commissie de bevoegdheid ontvangen om aan te wijzen, welk gebied tijdelijk nog onder politie-contróle van de Nederlandse troepen zou vallen. Eind 1949 verkiezingen Ten aanzien van de verkiezingen zeide dr. Van Royen: „Het is de bedoeling van de Nederlandse regering de waarnemers van de UNO bij deze verkiezingen uit te nodi gen. Met het oog op het feit, dat nog niet in alle gebieden algehele vrede en orde is gevestigd en voorts met het oog op de. nodige administratieve en technische voor bereidingen zal het practisch onmogelijk zijn deze verkiezingen binnen zes maanden te doen houden. Mijn regering zal echter al het mogelijke doen om de verkiezingen nog in het derde kwartaal van dit jaar te doen plaats hebben. Deze verklaring zal, hoop ik, aldus Van Royen, „de raad er van overtui gen, dat de Nederlandse regering haar 'uiterste best doet tot een spoedige en be vredigende oplossing van de Indonesische kwestie te komen". Wat betreft de vooraanstaande Indonesi sche leiders, die een verblijfplaats hebben aangewezen gekregen, zeide dr. Van Royen: „zij genieten op enkele na volledige vrij heid van beweging". - Het is volkomen normaal, niet slechts in geval van internationale oorlogen, doch nog meer in geval van binnenlandse onlusten of actie tegen een groep of partij, wanneer de leiders tijdelijk hun bewegingsvrijheid wordt ontnomen. Hoevele leiders van "een politieke opposi tie mogen hun vrijheid behouden, zelfs in vredestijd, in de Sovjet-Unie?", aldus vroeg dr. van Royen. Hij verklaarde verder dat de drie doel stellingen van de Veiligheidsraad zover als mogelijk was gerealiseerd zijn. „Mijn land moet ook wel opmerken, dat sommige van de heftigste aanvallen op ons zijn gedaan door de vertegenwoordigers van regeringen, wier staat van dienst, wat betreft het gevolg geven aan de resoluties van de raad, allesbehalve «vlekkeloos is," aldus dr. van Royen. „Syrië nam er meer dan drie maanden voor, na de eerste resolutie van de raad inzake .staken van het vuren in Palestina voordat het een bestand in practijk bracht. Bij India thuis De vertegenwoordiger van India heeft het eveneens nodig gevonden ons te beschuldi gen van trotsering van de resolutie van de nische snelheidsmonster op rails. De passa-raad. Wij zouden verwacht hebben, dat de gier wellc een veelsoortig begrip. Een regering van India voorzichtiger zou zijn pionier, een nieuwlichter, een rustige kat- met dergelijke beschuldigingen. Ik heb hier uit-de-boom-kijker, een man die het wel voor mij de tekst van een brief van de ver eens een keertje pi-oberen wil, een koppige tegenwoordiger van India aan de voorzitter die er niets van moet hebben, een angstige die zich alle gevaren voor de geest haalt en zit te bibberen in de cabine, een conserva tief die steevast en stelselmatig al het nieuwe verwerpt..Alle varianten bestaan in het begrip passagier. Het is niet zo mak kelijk verkeersmaatschappij te wezen. R. P. Vliegtuig met parachutisten stortte neer De leider van een groep parachutisten liet de 35 onder zijn bevel staande man nen van een vliegtuig, waarvan beide mo teren in de buurt van. Fayetteville (Noord- Carolina, V. S.) in het, ongerede raakten, binnen zeven seconden allen naar bene den springen, kon zelf het toestel niet meer verlaten en overleefde de daarop volgende ramp. De uit drie leden bestaande beman ning kwam om het leven. De motoren weigerden op 100 meter hoogte. De parachutisten overleefden allen de sprong; enkelen liepen verwondingen op Daar de leider der parachutisten, sergeant Robert Lee Hodgkiss, wist dat het voor hem zelf te laat was om nog te springen, bereidde hij zich voor op de dood. Het toestel botste tegen een boom op en vloog in brand. Hodgkiss kwam er ongedeerd uit en trachtte tevergeefs de bemanning te redden, die omkwam in de vlammen. DRIEHONDERD DODEN IN DURBAN. Volgens Reuter zijn bij botsingen in Durban (Zuid-Afrika) tussen Indiërs en Afrikaners 300 personen om het leven ge komen. van de Veiligheidsraad, gedateerd 5 Mei 1948, en betrekking hebbend op de resolu tie van de raad van 21 April over de kwes- tie-Kasjmir, waaruit ik de volgende zin aanhaal: „De regering van India betreurt het, dat het haar niet mogelijk is te voldoen aan die gedeelten van de resolutie waartegen haar bezwaren door haar delegatie duidelijk uit eengezet zijn." Dr. van Royen beschuldigde ook de Ame rikaanse afgevaardigde, dr. Philip Jessup, van aan „kennelijk gebrek aan onpartijdig heid en billijke waardering van de feiten". Antwoordend op de Amerikaanse be schuldiging, dat Nederland in gebreke is gebleven gevolg te geven aan de verzoeken van de Veiligheidsraad het vuren te staken en de republikeinse leiders vrij te laten, zeide dr. van Royen: „Ik daag iedereen uit enig geval te noemen, dat voor de Veilig heidsraad is gebracht en waarbij gewa pende conflicten zijn betrokken, waarin zo spoedig en in zulk een mate aan de verzoe ken van de raad gevolg is gegeven." Ten aanzien van het voorstel, dat de raad een tiidstabel zou opstellen voor ver kiezingen en de vorming van onafhanke lijke verenigde staten van Indonesië, zeide dr. Van Royen, dat Nederland dit zou be schouwen als „een nog minder aanvaard bare inmenging in binnenlandse aange legenheden. Mijn regering wenst ook dit programma op te stellen, zo precies moge lijk, met inbegrip van de aanwijzing van specifieke data binnen welke het zou moe ten worden uitgevoerd." „Geef hun een kans" Sir Alexander Cadogan (Groot-Brit- tannië) kwam hierna aan het woord. Engeland heeft, aldus deze spreker, de verklaring van Koningin Juliana en de Nederlandse minister-president over de oprichting van Verenigde Staten van In donesië en de overdracht van de macht toegejuicht. De wereld wacht op het be wijs, dat de verantwoordelijke Nederlandse autoriteiten practische stappen doen om de belofte ten uitvoer te brengen of de reso lutie van de raad van 24 December uit te voeren. Sir Alexander Cadogan adviseerde de raad een „hands off'-politiek te volgen. Als de Nederlanders opbouwend werk willen verrichten laten wij hun dan de kans geven." Cubaans voorstel Hierna kreeg de afgev-aardigde van Cuba het woord. Deze diende geen resolutie in, doch verklaarde zijn steun te zullen geven Slachtoffers van terreur op Java Vrijdagmorgen is op de weg tussen Tiga Binanga en Kota Boeloeh bij Medan een jeep met vijf inzittenden, behorende bij de algemene politie en de Daerahpolitie in een door terroristen gelegde hinderlaag gereden. De inspecteur Mas Soeratman van de Daerahpolitie werd onmiddellijk gedood. De Nederlandse inspecteurs J. Ph, W. Kretz en E. W. Fransz werden zeer ernstig gewond en overleden kort na de aanslag in het ziekenhuis. De Indonesische chauf feur werd niet levensgevaarlijk gewond. De loerah van desa Apekadjangan, on geveer acht k.m. van Pekalongan, is door vijf personen met revolverschoten gedood. De loerah bevond zich in de woning van een kapper toen plotseling vijf mannen binnenkwamen, die hem naar een gange tje naast de kapperszaak sleurden. Hier werd de loerah met revolverschoten gedood. Militairen, die te hulp snelden, konden geen spoor van de daders ontdek ken. De kapper werd, verdacht van mede plichtigheid, in arrest gesteld. Op een nacht meldden zich bij de wo ning van de loerah van Gentawangi (Ban- joemas) twee in het uniform van de Daerah-politie gestoken lieden. De vrouw van de loerah deelde hen mede dat haar man niet thuis was, doch toen zij meende met politiemannen te doen te hebben, spoorde zij haar man aan zelf even met hen te gaan praten. De loerah had zich nauwelijks buitenshuis begeven of er klon ken een paar schoten en hij zakte dode lijk getroffen in elkaar. De daders zijn onbekend. Drie Indonesische bestuursfunctionaris- sen van desa Kedoengwringin onderdis trict Soeroeh (Salatigar) werden des nachts door een bende uit hun woningen ontvoerd. Twee van hen werden vermoord, doch de derde wist door een list aan de dood te ontsnappen. aan elke resolutie die de volgende punten zou bevatten: a) Terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de vroegere status quo- lijnen, behalve in die gevallen waarin de Commissie van Goede Diensten zou menen dat terugtrekking gevaar zou opleveren voor verstoring van rust en orde. b) Volledige vrijheid voor alle politieke gevangenen. c) Een tijdschema voor de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië waarin zou moeten worden opgenomen een datum voor algemene verkiezingen voor een Juli van dit jaar. Daarna was het woord aan de afgevaar digde van Birma. So Nyoen (Birma) deed een beroep £p Nederland „billijk en redelijk te zijn". blijven beweren, dat het een zuiver binnen landse aangelegenheid betreft zou slechts doen blijken dat de Nederlanders ofwel ongeneeslijk koppig zijn ofwel dat hun manier van denken hopeloos ouderwets is, of dat zij het gezamenlijke intellect van de leden van de V. N. grotelijks hebben on derschat". Na de rede van de afgevaardigde van Birma kreeg de Australiër het woord en noemde de verklaring van dr. Van Royen eveneens teleurstellend en zonder nieuwe gezichtspunten. De door dr. Van Royen ontvouwde plannen noemde hij een wils- oplegging van Nederland aan de republiek. Hierna werd de vergadering van de raad verdaagd, zonder dat een resolutie werd ingediend, tot Maandag des namiddags 15 uur (21 uur Nederlandse tijd). Dean Acheson geaccepteerd De commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse Senaat heeft de benoeming van Dean Acheson tot mi nister van Buitenlandse Zaken eenstem mig goedgekeurd. Men verwacht, dat de Senaat komende week deze goedkeuring zal bevestigen. Het woord is aan Voltaire: Een nieuw woord is alleen ie ver geven als het bepaald nodig is, begrijpelijk, en welluidend ACHT VOORWAARDEN Succesvol tête-a-tête Schuman en Bevin maken reis door de wereldpolitiek De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Scliuman, heeft gisteren tijdens een persconferentie te Londen ver klaard, dat er thans geen fundamentele meningsverschillen lussen Engeland en Frankrijk meer bestaan ten aanzien van Duitse problemen. Schuman heeft in de Britse hoofdstad besprekingen* met Bevin gevoerd. Schuman zeide, dat de conferentie van komende week te Londen tussen Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten over het bezettingsstatuut voor West-Duits- land zonder enige bezorgdheid kan wor den tegemoetgezien, daar juist ten aanzien van dit punt de Britse en Franse standpun ten zo veel meer tot elkander zijn geko men. Zij verschillen, aldus Schuman, thans alleen nog maar in „nuances". Ook Rome krijgt thans zijn ondergrondse -spoorweg. Bij het beroemde Colosseum is men reeds druk bezig met de aanleg van de ingangen naar wat. eens het hoofdstation van de Romeinse „metro" zal worden. „Bevin en ik," aldus ging Schuman voort, „gevoelden de noodzakelijkheid van een tête-a-tête buiten de conferentiezaal, zodat we met minder terughoudendheid met elkander konden spreken. Wij maak ten zeer goede vooruitgang ten aanzien van alle problemen, welke thans op inter nationaal gebied hangende zijn". In de besprekingen van de laatste 48 uur hebben wij, aldus zeide Schuman, „een complete reis door de wereldproblemen gemaakt zonder iets over te slaan". Schuman voegde er aan toe, dat natuur lijk niet op alle punten overeenstemming was bereikt, doch dat hij kon zeggen, dat er minder meningsverschil bestaat tussen hem en Bevin dan hij dikwijls in de boe zem van zijn eigen coalitieregering had meegemaakt. Italië. Het probleem ten aanzien van de toe lating van Italië tot de verschillende Wes terse groeperingen, zoals het Atlantisch pact en het pact van Brussel, heeft een belangrijke onderwerp van de conferentie uitgemaakt. Het probleem van de beschik king over de voormalige Italiaanse kolo niën was ten volle onderzocht. Bij de besprekingen over Europese een heid zou men binnenkort tot overeenstem ming komen over het aanvaarden van zowel het Britse voorstel tot instelling van een Europese raad van ministers als het Franse voorstel tot vorming van een Euro pese assemblée. De Westelijke mogendheden zijn ge plaatst tegenover het probleem in het Verre Oosten en moeten haar houding vast stellen ten opzichte van de twee nieuwe factoren van communisme en nationalisme. Hij en Bevin waren het er over eens ge worden, dat deze houding wat Groot- Brittannië en Frankrijk betreft, niet ge heel negatief kon zijn. Schuman zeide, dat er in de afgelopen 24 uur „nieuwe factoren" waren ontstaan, waarover Bevin hem had ingelicht en waarvan hij hoopte, dat zij zouden mede helpen tot een oplossing in het Verre Oosten. Sommige waarnemers meenden dat deze opmerking betrekking had op verklarin gen van Nederlandse zijde in de Veilig heidsraad over de toekomst van de Indo nesische onafhankelijkheid. De Chinese communistische radio meldde gisteren, dat de communis tische troepen Tientsin, de grote haven van Noord-China binnengerukt waren, doch maakte tegelijkertijd het eerste aanbod voor vredesonderhandelingen met de nationalistische regering bekend. Het vredesaanbod is afkomstig van de grote man der communisten, Mao Tze Toeng. De regering van Tsjang Kai Tsjek, die reeds herhaaldelijk de voelhorens heeft uitgestoken om de communisten over vredesbesprekingen te polsen, zal in acht voorwaarden moeten toe stemmen, voordat een begin met de onderhandelingen kan worden ge maakt. Deze voorwaarden zijn: Bestraffing van de „oorlogsmisdadigers",, onder wie Tsjang Kai Tsjek zelf. Afschaffing van de Chinese grondwet, zoals deze door de nationale vergadering in 1947 is goedgekeurd. Afschaffing van de huidige regerings vorm. Organisatie van het nationalistische leger in overeenstemming met de „democratische beginselen". In beslag neming van het „bureaucrati sche kapitaal". Hervorming van het landbezit. Intrekking van alle verdragen die het „verkopen" van China aan buitenlandse mogendheden beogen. Het uitschrijven van een politieke con sultatieve conferentie, vrij van „reactio naire vertegenwoordigers" en vorming van een „democratische regering" die de bevoegdheden zal overnemen van de be staande en lokale bestuurslichamen. De verklaring van Mao Tze Toeng, die tweeduizend woorden telde, werd eerst mondeling voor de radio voorgelezen en daarna in Morsetekens geseind. De com munistische leider trekt heftig van leer tegen wat hij noemt de obstructie van de Kwomintang tegen vroegere vredespogin gen. „De Kwomintang smeekt nu om vrede, aangezien zij niet in staat is de strijd voort te zetten. Wanneer het de Kwomintang ernst is, zal zij de acht voorwaarden dienen te aanvaarden", verklaarde hij. (U.P.) De burgemeester van Tientsin, generaal Toe Tsjien Sjih, heeft de regering in Nan king dringend om versterkingen verzocht teneinde de stad te redden. Hij zeide de stad zonder versterkingen niet te kunnen houden. Het moreel van de verdedigings troepen is nog steeds hoog, maar de toe stand is „wanhopig". De communistische strijdkrachten, die Tientsin belegeren, onderwierpen de stad gisteren aan een genadeloos artilleriebom- bardement. Vele personen werden gedood of gewond. Vele bekende gebouwen wer den getroffen. Volgens een bericht uit Sjanghai ontplofte een granaat in een munitieopslagplaats in de buurt van het Amerikaanse consulaat te Tientsin. Later werd gemeld dat infanterie van de communisten Tientsin binnenmarcheer de zonder dat verzet werd geboden. De communistische troepen trokken ordelijk op en waren op ongeveer vier en een halve kilometer afstand van de zakenwijk. Reuters correspondent in Tientsin heeft om 10.40 uur plaatselijke tijd zijn „af- scheids-telegram" uit Tientsin gezonden, „terwijl Chinese communistische man schappen met bontmutsen op door de hoofdstraten marcheerden." Het aantal Nederlandse troepen zou onvoldoende zijn om orde te handhaven BATAVIA, 14 Januari (Aneta). De Commissie van Goede Diensten zond heden telegrafisch een rapport naar de Veilig heidsraad, waarin is opgenomen het eerste rapport van de militaire waarnemers uit het gebied van Soerabaja. De commissie zegt: „Daar dit het eerste rapport is uit het operatiegebied meent de commissie dat de Veiligheidsraad belangstelling zal hebben voor de volgende punten van dat rapport zelfs voordat een analyse van de gehele militaire situatie mogelijk is." De door de commissie genoemde punten zijn: a) Vernielingen van wegen, bruggen en bezittingen heeft plaats gehad en heeft nog plaats op veel groter schaal dan dooi de Nederlandse militaire autoriteiten ver wacht werd. Honderden bruggen zijn ver nield, waaronder vele belangrijke. Alle spoorwegen zijn geheel geblokkeerd wegens vernielingen van bruggen en spoorweg- installaties. Vele van de voornaamste wegen in Midden-Ja va zijn nog niet open gesteld en op die wegen welke wel zijn opengesteld is het verkeer alleen in con- vooien mogelijk." b) „De steden Lamongan en Bodjone- goro zijn naar gemeld hevig door brand en vernielingen beschadigd en zijn praktisch onbewoond. c) In de vroegere Nederlandse gedemi litariseerde zone kon worden waargenomen dat bijna alle bruggen zijn vernield. Tevens zijn daar een aantal kampongs vernield, voornamelijk door brand. De meeste kam pongs in dit gebied zijn geheel verlaten. Het aantal Nederlandse troepen in de pas bezette gebieden is onvoldoende om te voorkomen dat rondtrekkende guerilla- benden zich vrijelijk bewegen en sabotage daden uitvoeren zoals vernielingen van pas gerepareerde bruggen. De Nederlandse troepen zijn ook onvoldoende om de rust en orde in de steden te handhaven en vele Chinese kooplieden hebben ernstig van plundering geleden." Het rapport is ondertekend door Herre- mans en Critchley. De Chinese vereniging Tsjoeng Hwa Tsjoeng Hwi te Soerabaja, vertegenwoor digende 52 Chinese verenigingen, zond telegrammen aan verschillende autoriteiten over de toestand van de Chinezen in de nieuw bezette gebieden. Aan dr. Beel en generaal Spoor is het volgende telegram gezonden: „Sinds het begin van de laatste militaire actie in Indonesië zijn onschuldige Chinezen in vele plaatsen zwaar getroffen. Eigendommen werden gestolen, huizen verbrand en Chinese vrouwen verkracht; honderden mannen werden op de afschu welijkste wijze vermoord en duizenden werden weggevoerd, over hun lot is niets bekend, duizenden zijn dakloos geworden. Volgens te Soerabaja ontvangen berichten is Chinese eigendom en zijn zelfs de levens van de Chinezen in de pas bezette gebieden nog steeds in gevaar. Daarom verzoeken wij u onmiddellijk maatregelen te nemen voor afdoende bescherming." 1-Iet telegram was ondertekend: Federa tion of Chinese Associations Soerabaya. Aan de republikeinse delegatie in Lake' Success en de republikeinse afgevaardig den naar de conferentie te New Dehli werden bijna gelijkluidende telegrammen gezonden; de laatste regel hiervan luidt als volgt: „In naam van de menselijkheid en met het oog op het voortduren van de goede betrekkingen tussen onze twee vol ken in de toekomst, doen wij een dringend beroep op u om alle mogelijke maatregelen te nemen om deze gruweldaden te doen eindigen." 's-GRAVENHAGE, 14 Januari (A.N.P.) Naar aanleiding van de bovenstaande mededeling van het rapport der militaire waarnemers in Indonesië, verklaart een woordvoerder van het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen tegenover A.N.P.dat deze mededeling volkomen in tegenspraak is met de hier ontvangen militaire berich ten. Er wordt nog wel activiteit van ben den gerapporteerd en de verbindingen tussen de hoofdplaatsen zijn daarom nog niet geheel veilig, maar er is geen sprake van een geprononceerde onveiligheid in de onder de controle van onze troepen staande gebieden, aldus deze woordvoerder. Grote kans op uitstel van proces-Kravchenko Victor Kravchenko Zoals wij al bericht hebben, lijkt het onwaarschijnlijk dat de vele getuigen van communistische zijde in het proces- Kravchenko tijdig van achter het IJzeren Gordijn te Parijs zullen kunnen arriveren. Zo niet dan zou „Les Lettres Francaises", als aangeklaagde partij, een verzoek om uitstel in kunnen dienen. Men heeft rede nen om aan te nemen dat van Franse offi ciële zijde zulk een verzoek met instem ming zou worden onderzocht WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenktist mogelijk harde wind uit Westelijke richtingen. Vrij zacht. Zon op Maan op Zon op Maan op 16 Januari: 8.41 uur, onder 16,59 uur 18.57 uur. onder 10.12 uur 17 Januari: 8.40 uur, onder 17.01 uur i 20.30 uur, onder 10,33 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1