Wefsontwerp Bewind Indonesië in overgangstijd :n lood Zandvoort en de volksgezondheid SLEUTEL WE© 2 De nieuwe water- en uitzichttoren van Zandvoort Güépin van der Vlagt Verschillen m welvaartspeil tussen Amerika en Nederland Verliezen in Indonesië k e s p Gr. Houtilraat 137 naast toxof ZATERDAG 15 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Toekenning van uitgebreide bevoegdheden aan de Indonesische organen Hoge vertegenwoordiger van de Kroon kan ingrijpen Bij de Tweede Kamer in ingediend het wetsontwerp „Bewind Indonesië in" Over gangstijd". In de Memorie van Toelichting wordt onder andere verklaard, dat dit ontwerp niet is bedoeld als een eerste proeve van de toekomstige grondwet van de Verenigde Staten van Indonesië. Het beoogt uitslui tend een overgangsvoorziening te treffen, te weten de instelling van nieuwe regeer- organen en de overdracht aan de nieuwe Indonesische regering van de uitoefening van bevoegdheden, welke tot dusver door de landvoogd of door Nederlandse organen werden uitgeoefend. Er is gestreefd naar een zodanig bewind voor de overgangsperiode, dat daarin het Indonesische karakter duidelijk tot uit drukking zou komen. In de artikelen 27 en 44 is bepaald, dat de uitoefening van bevoegdheden en ver- plichtingen z?wel op het gebied va^ be stuur als op dat van de wetgeving, toeko mende aan de Kroon, de Staten Generaal en de gouverneur-generaal, met inbegrip van die van laatstgenoemde, te zamen met de Volksraad of de Raad van Nederlands- Indië, zullen worden uitgeoefend door In donesische organen. In artikel 14 is bepaald, dat de leden van de federale regering Indonesiërs moeten zijn. Ook van Indonesische zijde wordt bij het begrip Indonesiër niet uitsluitend ge dacht aan personen, behorend tot de autochthone bevolking, doch ook aan hen, die in de toekomst het staatsburgerschap deelachtig zullen worden. Van een rasdxs- criminatie is dan ook hierbij geen sprake. Een tweede beginsel, dat de opzet van het onderhavige ontwerp heeft beheerst, heeft gelegen in de wens om de vorming en inrichting van de nieuwe organen te doen aansluiten aan de wensen, welke bij het gepleegd overleg naar voren werden gebracht. Een en ander komt tot uiting in de samenstelling en de bevoegdheden van de nieuwe organen: de federale regering, de federale raad, het federaal vertegenwoordi gend lichaam en de raad van secretarissen van staat. Oe federale regering De federale regering is het geheel Indo nesische toporgaan in het nieuwe bestel; dat met grote bevoegdheden is toegerust. De bevoegdheden, welke de federale re gering uitoefent, omvatten in het algemeen alle bevoegdheden met betrekking tot In donesië, welke volgens de bestaande wet geving toekomen aan de Koning en de gouverneur-generaal. Een bijzondere eis, aan de federale rege ring voor de overgangsperiode te stellen, is die van stabiliteit. Dientengevolge kon niet aanstonds de consequentie worden aanvaard van een normale parlementaire verantwoordelijkheid, voor zover deze is gelegen in het gedwongen aftreden om politieke redenen. De vraag is gerezen of de uniforme aan wijzing van een enkele afgevaardigde per deelgebied wel de meest wenselijke vorm van vertegenwoordiging kan worden ge noemd, aangezien daarbij moeilijk sprake kan zijn van een vertegenwoordiging, waar in rekening wordt gehouden met verschil lende stromingen, welke in de deelgebieden wellicht aan de dag treden. Hier heeft ech ter het karakter van vertegenwoordiging van de belangen van onderling gelijkwaar dige deelgebieden de doorslag moeten ge ven. Als een van de Indonesische organen, welke gedurende de overgangstijd hun ar beid zullen verrichten, is in het ontwerp het federaal vertegenwoordigend lichaam opgenomen. Van Indonesische zijde was men alge meen van mening dat deze aangelegenheid zo mogelijk geheel aan Indonesische orga nen ter regeling diende te worden overge laten Daarom zijn in het ontwerp slechts hoofdpunten vastgelegd. Omtrent de samenstelling van het ver tegenwoordigend college is voorts bepaald, dat daarin ten minste twee en ten hoogste tien afgevaardigden van elk deelgebied zit ting zullen hebben. De mogelijkheid is geopend, dat de fede rale regering de uitoefening van haar be voegdheden aan een of meer secretarissen van staat opdraagt. De Koning kan aanwijzingen geven aan de federale regering met betrekking tot maatregelen en voorbereidingen tot de overgang naar en de vestiging van de nieu we rechtsorde. Het ligt niet in de bedoeling, dat dergelijke aanwijzingen zullen worden gegeven buiten de hoge vertegenwoordiger van de Kroon om. Een belangrijke functie, welke aan de Koning in het ontwerp is toegekend, be treft die van beroepsinstantie voor die ge vallen, waarin in het ontwerp overeenstem ming tussen de hoge vertegenwoordiger van de Kroon enerzijds en de federale re gering en de federale raad anderzijds is voorgeschreven. Aan de beslissing des Konings is de fe derale regering gebonden. Een sooortgelijke beslissingsbevoegdheid kent het ontwerp aan de Koning toe inge val bij de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bezwaar is gerezen tegen een besluit van de federale regering, dan wel tegen een federale wet of federale verordening en het overleg dienaangaande tussen de daarbij betrokken instanties niet tot over eenstemming heeft geleid. I Beide bevoegdheden vormen in de over ga'ngsperiode, waarin zeer uitgebreide be voegdheden aan de Indonesische organen zullen toekomen, de waarborgen, dat de in die periode nog gehandhaafde Nederlandse souvereiniteit ook tot gelding zal kunnen worden gebracht. Een goede samenwerking tussen de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en de federale regering zal de basis moeten vor men voor de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde. Dit komt tot uiting in de bepa lingen, volgens welke beide instanties el kaar over en weer inlichtingen zullen ver strekken en met elkander in overleg zullen treden. Desgevraagd moet wederkerig bijstand worden verleend bij de vervulling van ie ders taak. Tot de bevoegdheden van de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon behoren eveneens bevoegdheden, welke in de be staande wetgeving aan de gouverneur-ge neraal zijn toegekend. Een nieuwe functie, welke aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon is toegekend, betreft de mogelijkheid voorstellen te doen aan de federale regering tot het treffen van maatregelen ter voor ziening in de overgang naar de vestiging van de nieuwe rechtsorde: ter voldoening aan of waarborging van een rechtsplicht van Indonesië, de eisen van rechtszeker heid, de fundamentele menselijke rechten en vrijheden en een deugelijk bestuur en ter voorziening in een belang, dat in onder linge samenwerking tussen Nederland en Indonesië moet worden behartigd. Deze bevoegdheid is het vooral, waardoor ook in de overgangsperiode met haar zeer grote bevoegdheden voor de Indonesische organen een positieve werking van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon zal kun nen uitgaan, zij het, dat deze werking tot een welomschreven gebied is beperkt. Tevens is bepaald, dat de hoge vertegen woordiger, indien de voorgestelde maat regel geen uitstel gedoogt, ook bevoegd is, de maatregel op eigen gezag en verant woordelijkheid vast te stellen en het nodige te verrichten voor de afkondiging en be kendmaking. Aan de hoge vertegenwoordiger is ook nog een negatieve bevoegdheid tot ingrij pen gegeven ten aanzien van eventuëlè be palingen welke strijdig zijn met de grond wet of Koninklijke beschikkingen, of die gevaar opleveren voor de nakoming van de rechtsplichten van Indonesië of een aan tasting of bedreiging vormen voor de fun damentele menselijke rechten en vrijheden of de rechtzekerheid, en voor gewichtige belangen, welke in onderlinge samenwer king tussen Nederland en Indonesië moeten worden behartigd. Tot dit ingrijpen wordt de hoge vertegen woordiger van de Kroon in staat gesteld door het voorschrift, dat de federale rege ring al haar besluiten en voorstellen van federale wet en federale verordening ter kennis brengt van de hoge vertegenwoor diger. Tevens is bepaald, dat de besluiten niet worden uitgevoerd en de federale wetten en verordeningen niet in werking treden dan na verloop van acht dagen nadat zij ter kennis zijn gebracht. Uw suitedeuren vlug en voordelig De radio-auto's der Haarlemse Politie Zijn nu binnenkort te verwachten Reeds bij de Haarlemse begroting voor 1948 werden gelden toegestaan voor de aan schaffing van drie mobiele radiozenders. Twee daarvan waren bestemd om in auto's te worden gezet, terwij] de derde bestemd was voor plaatsing in het hoofdbureau van politie. De bedoeling van 4eze politie- radio's is, dat het personeel van de auto altijd in contact staat met het bureau. Voor vele gelegenheden is dat gewenst. Een auto die straatdienst doet kan dan in enige seconden uitgezonden worden naar een plaats waar onmiddellijk hulp of optreden 'van de politie gewenst is. Bovendien kun nen door deze radio-auto's bij bijzondere gebeurtenissen (betogingen, branden, onge lukken, ongeregeldheden enz.) aan het politiebureau aanwijzingen gegeven wor den, zonder dat gebruik behoeft gemaakt te worden van een telefoon, die eerst nog op gezocht moet worden en soms nog vrij ver van de plaats verwijderd is. De i"adio-installaties hebben enige tijd op zich laten wachten, maar nu zal het toch niet meer dan enige weken duren. De Amsterdamse politie beschikt reeds drie maanden over zulke radio-auto's. De ervaringen die men daar met dit voor ons land nieuwe hulpmiddel der politie heeft opgedaan zijn zeer gunstig. Plannen vooreen zuiveringsinstallatie voorde riolering en een afvoerinrichting voor het vuil „SLEUTELSPECIAMST" LANGE VEEKSTKAAT 10 - TE1. 11493 Maandag zal in Zandvoort worden aan besteed het leggen van een nieuwe rio lering van 1500 meter in Zuid. Een werk waarvan de kosten wel is waar beneden de 100,000 zullen blijven, maar dat toch van veel betekenis is voor de Volksge zondheid. Want zo vernamen wij van de burgemeester, mr. H. M. van Fenema, daarbij blijft het niet. Aan Zandvoorts riolering moet nog meer verbeterd worden. Tot. nu toe wordt het rioolvocht afge voerd naar open bevloeiïngsvelden die in de duinen nabij de Corodex liggen. Die toestand kan op den duur niet bestendigd worden. Het is in het belang van de Volks- [ezondheid dat die broeiplaatsen van ratten en vliegen, die bovendien stank versprei- verdwijnen. Het gemeentebestuur heeft aan de Riza in Den Haag (Rijks In stituut voor de zuivering van afvalwater) gevraagd een plan te maken voor een zuiveringsinstallatie van het rioolvocht. Het is de bedoeling dat deze verder in de duinen zal worden gebouwd. In dezelfde omgeving vindt men thans ook de open stortplaatsen van het vuil der Reiniging. Ook die moeten, mede in het belang van de Volksgezondheid verdwijnen. Door het gemeentebestuur-, worden thans onderhandelingen gevoerd met de V.A.M. (Vuil Afvoer Maatschappij) te Amsterdam. In beginsel is al overeenstemming bereikt over het weghalen van het Zandvoortse vuil. Het is nog niet bekend waarheen; de V.A.M. het zal transporteren, daar de vuilverwerkingsinrichting in Drente prac tise?), geheel bezet is. Misschien is het even wel nog mogelijk om het vuil van Zand- oort daarbij te nemen, omdat het niet veel is vergeleken bij de grote hoeveel heden die daar nu reeds uit Den Haag en Groningen verwerkt worden. De V.A.M. heeft evenwel plannen om ook elders in het land zulke vuilverwerkingsinrichtingen te maken. In elk geval is de V.A.M. bereid het weghalen van het vuil uit Zandvoort op zich te nemen. Waar het heen gaat in- Een wijziging in de plannen Enige maanden geleden deelde de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van NACHTDIENST APOTHEKEN Firma C. G. Loomeiier en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, telef. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13, telef. 11793. Teyler- apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946. Anno 1804 Spaarne 56 Telefoon 11396 Effecten - Safe Assuranties tuurlijk enige vertraging ontstaan. Wel is het de bedoeling het werk zoveel mogelijk te bespoedigen, maar bij het jaar zullen nu wel wat maanden komen. Een overdekt zwembad? Er is zo vernamen wij van de burge meester ook nog over gedacht het bene- dengedeelte van de watertoren te gebrui- renema, mede dat hl, er van overtuigd was. ken voor het onderbrengen van een nieuwe dal Zandvoort voor er een jaar verstreken i badinrichting, waar behoefte aan is. Daar- zou zijn. een nieuwe watertoren zou heb- van is evenwel afgezien omdat gemeend ben. Zoals men weet is uitvoering van dit I wm.dt dat hct gewJ„st in Zandvoort in werk gewenst omdat er nu niet voldoende de toekomst een overdekte zweminrichting annex badinrichting te bouwen. Maar dat is een plan dat voorlopig nog niet aan de beurt kan komen. Er zijn ver schillende andere dingen die voorrang moeten hebben. druk op de waterleiding staat, waardoor o.a. de brandweer gehandicapt is. De Duit sers hebben in de oorlog de watertoren omver gehaald. Toen de burgemeester zijn voorspelling deed waren de plannen voor de nieuwe watertoren vrijwel gereed. Wij deden er toen uitvoerige mededelingen over. De toren zou op het lage duin bij de Wester- parkstraat komen te staan bij de parkeer plaats aan de Hogeweg. Vroeger heeft daar het Kinderhuis Kijkduin gestaan. Het was toen de bedoeling beneden een restaurant te maken, en de bovenste verdieping zou bestemd worden voor een uitzichttoren. Daarna kwam evenwel de wenselijkheid naar voren om de plannen te herzien. Voor een restaurant gelijkvloers werd niet veel gevoeld omdat die plek voor dit doel niet •voldoende aantrekkelijkheid heeft. Toch was het nodig het benedengedeelte van de toren een bestemming te geven.'Die is nu gevonden door het te bestemmen voor kan toren der bedrijven. Daardoor komt woon ruimte in het dorp vrij, want die wordt nu gebruikt voor deze kantoren. Aan de heer J. Zietsma (destijds hoofd van het Zandvoortse bureau van de Weder opbouw) die het eerste ontwerp gemaakt had, is gevraagd een nieuw plan te verzor gen. Dit is nu vrijwel gereed. Het wordt nu een achthoekig gebouw. De uitzichttoren krijgt aanvankelijk nog geen lift in verband met de kosten. Het is nog niet beslist of wel teen liftkoker zal worden gemaakt. Voorlopig zullen de bezoekers van de uit zichttoren dus trappen moeten klimmen. Door de omwerking der plannen is na- teresseert Zandvoort tenslotte niet. Het is de bedoeling dat bij het spoorweg emplacement. een stortingsplaats voor het vuil komt. Dit gaat dan in gesloten spoor wegwagons naar de verwerkingsinstallatie. Gedurende dertig jaar is de vuilnisbelt in de duinen êen ergernis geweest. Daaraan komt dan nu een einde. 1-Iet gemeentebestuur heeft het voorne men de daardoor vrij komende gronden in de duinen te bestemmen om daarop in de toekomst sportvelden te maken. Zij lenen zich daarvoor uitstekend. De reserve-politie te Haarlem Ruim 100 man is thans beschikbaar Indertijd hebben \vij medegedeeld dat de gemeentebesturen uit den Haag de aan schrijving hebben gekregen om reserve afdelingen bij de politie in het leven te roepen, met het doel die in bijzondere tijds omstandigheden te kunnen gebruiken voor versterking van het gezag. Natuurlijk moest dit reservepersoneel opgeleid worden. Haarlem heeft thans de beschikking over ruim 100 man. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld dat het alleen de bedoeling is deze reserve afdeling op te roepen als er zich bijzondere omstandigheden voordoen. Dan krijgen de opgeroepenen de salarissen die voor het gewone personeel gelden. Het is mogelijk dat op den duur deze reserve-afdeling nog enige versterking ondergaat. Geregeld melden zich nog nieuwe mensen aan, terwijl er natuurlijk ook weer afvallen. Sportweek wordt half Juni gehouden In de vergadering van de Commissie tot het organiseren van een Sportweek te Haarlem zijn de verslagen van de in het vorig jaar gehouden sportweek g9edge- keurd en de secretaris-penningmeesfier, de lieer F. K. Hellemink, werd décharge ver leend. De voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, sprak zijn vreugde uit over het feit, dat er een saldo is eri dat tevens de te korten van vorige jaren vereffend zijn. - De vergadering stemde in met het hou den van een sportweek van Zaterdag tot en mei Zaterdag. Dit jaar zal zij van 11 tot en met 18 Juni op het programma staan. Medegedeeld werd, dat de sportbeoefe- naars(sters) uit Derby in de eerste dagen van Augustus, als de bloemenweek gehou den wordt, naar Haarlem komen. Welke sporten zij vertegenwoordigen, is nog niet bekend. Aan het uitvoerend comité werd verzocht na te gaan, of het mogelijk is ook sportuitwisselingen met andere landen te organiseren. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KIVA L l TE IT ONDERGOED Effecten- en Geldmarkt TEXTIEL UITVERKOOP ZONDER PUNTEN VOOR DË BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., E. M. HuissenHazenberg; A. E. MinnisHarte- mink: P. van AmsterdamSmeele; 14 Jan., J. L. Baars—Schijf. BEVALLEN van een dochter: 13 Jan., M. M. MarchandHom, OVERLEDEN: 12 Jan., A. W. C. M. Roozen, 73 j., Zijlweg; 13 Jan., J. Versteeg, 87 j., Crayenesterlaan; 14 Jan., I. Suwijn, 78 j., de Haasstraat. Ook voor de oorlog was men in West- Europa en met name ook in Nederland, sterk geïnteresseerd bij de regeringspolitiek en de daarmede verband houdende gang van zaken in het economisch leven der Verenigde Sta ten. In de financiering hiervan had West- Europa en ook Nederland een belangrijk aandeel. De buitenlandse investeringen in de V. S. beliepen destijds weinig minder dan negen milliard dollar en de hieruit voort vloeiende baten vormden een niet te ver waarlozen deel van de inkomsten der West- Europese bevolking. Thans, na de oorlog, heeft Europa opnieuw grote belangstelling voor de Amerikaanse economie en alles wat daarop van invloed is, maar de interesse spruit niet meer voort uit onze investeringen, die tot minder dan twee milliard dollar zijn teruggegaan, maar uit onze financiële en economische afhankelijk heid van het dollarland aan de overzijde van de grote plas. Daarom heeft men ook hier te lande grote aandacht gewijd aan Truman's boodschap aan het Congres en de door hem bekend ge maakte budgetcijfers voor het dienstjaar 1949/50. En tiet was een zekere geruststelling dat men onder de geprojecteerde uitgaven ook een post „Hulp aan het buitenland" aan trof van rond 4R- milliard, een bedrag dat wonderwel overeenkomt met de som, welke de Europese beneficianten van het Marshall plan voor 1949/50 nodig achten, nl. 4.347 mil lioen dollar. Al is dan ook de commissie, die de uitwer king van het Marshall-plan bestudeert, tot de conclusie gekomen, dat de Europese beta lingsbalans, ondanks de Marshall-hulp in 1952 nog een tekort van 3 milliard dollar zal aanwijzen, er kan tegen die tijd nog zoveel gebeuren dat we ons over deze ramingscij- fers vooreerst niet al te bezorgd maken, al thans niet wanneer we de overtuiging'mogen hebben dat de West-Europese bevolking haar best doet om de arbeidsproductieviteit en de productie zo hoog mogelijk op te voeren. In elk geval is het voor Europa een uiterst gelukkige omstandigheid, dat het Uncle Sam naar den vleze blijft gaan, want al wordt de Marshall-hulp niet uitsluitend ten behoeve van 't buitenland verleend, een terugslag in de Amerikaanse conjunctuur zou ongetwij feld een ernstige bedreiging voor haar zijn. Bij de huidige conjunctuurstand in de V. S. betekent dc Marshall-hu:,;, hoe belangrijk ze voor Europa moge zijn, voor de Amerikaanse bevolking geen bovenmatige opoffering. Het bedrag van ©a milliard, dollar is iets^ meer Geen belangstelling voor bonkaarten Nu de distributie op haar laatste benen loopt, slinkt de belangstelling van het pu bliek voor de uitreiking der bonkaarten merkbaar, Vroeger kon men er niet. vlug genoeg bij zijn, thans laten duizenden de dag, waarop zij hun bescheiden in ont vangst kunnen nemen verlopen. De Haarlemse distributiedienst is nu al twintigduizend ten achter, terwijl de uit reiking voor de volgende periode bijna ten einde is. Men haaste zich dus, wil men lang wachten bij de na-uitreiking voor komen. Werpt Uw projectielen niet op straat! De Haarlemse politie heeft de laatste weken geconstateerd, dat er nog steeds wonderlijk met munitie wordt omgespron gen. Er zijn mensen.' die blijkbaar bang geworden door de vele ongelukken die er met explosieven gebeuren, de projectielen die zij in huis hadden voor het gemak maar op straat deponeerden. Met het gevolg dat onlangs kinderen werden aangetroffen, die met een op straat gevonden granaat speel den. Wij vestigen er daarom de aandacht op, dat zij, die nog munitie in huis hebben, dit zonder vrees voor onaangename conse quenties aan de politie kunnen opgeven. Deze zorgt prompt, dat het gevaarlijke spul onder deskundige leiding wordt afgehaald. dan de belastingverhoging van 4 milliard dollar, welke Truman voor 1949/50 heeft ge projecteerd en deze belastingverhoging van 4 milliard dollar bedraagt nog geen twee procent van het totale volksinkomen voor 1948, dat op 224 milliard dollar wordt ge schal. Ook de totale staatsuitgaven van de V. S. 42 milliard dollar zijn tegenover dat volksinkomen voor deze tijd nog alles behalve buitensporig, althans niet wanneer men de overkomstige cijfers van Nederland er naast stelt; In de V. S. bedragen die totale staatsuitgaven, zoals boven bleek, 42 milliard dollar of wel ongeveer 18 pet. van het volks inkomen. Ten onzent geeft het staatsbudget voor 1949. zonder de zuivere kapitaalsuitga ven, een totaal van 3 1/4 milliard te zien., dat is dus bij een nationaal inkomen van rond 12H milliard, c.a. 28 pet. Men ziet hier uit dat de Amerikaanse burger op dit punt in een heel wat gunstiger positie verkeert dan wij, afgezien nog van het feit dat het gemiddeld inkomen in de V. S., aanmerkelijk hoger is dan ten onzent. Bij een bevolking van circa 150 millioen zielen bedraagt dat gemiddeld inkomen in de V. S. aanmerkelijk dollar, d.i. 4000. ten onzent bij 9 millioen inwoners en f 12"* milliard nationaal inko men. ca. f 1400. Ook al houdt men er rekening mee dat men hier voor f2,65 vermoedelijk meer kan kopen dan ginds voor een dollar en dat het hier ook overigens slechts zeer globale vergclijkingscijfers betreft. Zij vor men toch wel een sprekende illustratie van de gevolgen, welke de oorlog op het wel vaartspeil van ons lar.ri heeft gehad. Zolang 30 a 35 procent van het volksinko men aan belastingen moet worden betaald, is het geen wonder dat particuliere bespa ringen nog nauwelijks mogelijk zijn. In En geland, waar de particuliere besparingen voor de oorlog c.a. 5.2 pet. van het nationaal inkomen bedroegen, zijn ze thans nagenoeg geheel verdwenen. Evenals ten onzent is het nog in hoofdzaak het bedrijfsleven, dat op zijn inkomen soaart, terwijl voorts de Over heid via haar belastingpolitiek sparen kan Maar ook als ze dit dpet, hetgeen vandaag in ons land nog niet het geval is, betekent dit een soort revolutie in de structuur van het financiewezen, waarvan de gevolgen diep in het bedrijfsleven zullen ingrijpen. Een er van is al vast de voortdurende bloedarmoede van de effectenbeurs, die ook deze week, ondanks gunstige berichten en I j beschouwingen over Indonesië, de potenties! meuT orengf hier de geluidsband aan in de t mist om daarop als. vroeger te reageren. synchroonmotor Sprekende stoplichten die de voetgangers ver tellen wanneer zij mogen oversteken, vormen liet nieuwste snufje op verkeersgebied. Hel Britse transportministerie neemt op hef ogenblik proeven mei deze robotslem. die gesynchroni seerd wordt met de contacten der rode, gele en groene lichten der verkeersmuslen. Een in ge- Jubileumconcert van „Inter Nos" Het dertig-jarig bestaan van Hooger- werf's Dubbel Mannenkwartet „Iniier Nos" is. op schitterende wijze gevierd. Het jubileum-concert dat Vrijdagavond in Haarlem gegeven werd met Jo Vincent en Frieda Hoogerwerf als solisten, was een prachtig sluitstuk van de herdenking, waaraan de belangstelling van een volle zaal luister bijzette. „Inter Nos" heeft tijdens zijn dertig jarige loopbaan heel wat opmerkelijke pres taties geleverd; niet voor niets is het in den lande bekend als het onoverwinnelijke dubbel-mannenkwartet 'op de zangwed strijden. Maar wat het op deze feestavond wist te geven zal toch wel als het hoogte punt van zijn kunnen mogen worden ge rekend. Of er dan geen critiek op is? Zo ja, dan zou die eigenlijk het genre treffen: maar daar het blijkt dat „Inter Nos" be wust streeft om aan de zwakheden van het genre te ontkomen en niet schroomt om vernieuwende experimenten te wagen is het overbodig dagr op in te gaan. Laat ons alleen maar constateren, dat die derti; jaren van „Inler Nos" een grote climax betekenen. Dat we het oude succesnummer „Der Fremdenlegionar" mochten horen, maar verderop ook een even succesvolle vertolking van Dresden's „Boerenfeest' markeert die opgang wel heel sterk. Er van belang is, dat het daar niet bij,blijft, getuige de Slavische liederen die zo bril- lant en karakteristiek gezongen werden, en tevens ook de aanhef van Hoogerwerf' jongste compositie „Toen Jozef", waarin de baritons zo delicaat dé tekst declameerden, 't Heeft .geen zin op het uitgevoerde koor programma verder in te gaan; het was zeer verscheiden en het werd uitgevoerd met een merkwaardige zin voor evenwichtige samenzang. Dat Hoogerwerf dit bereikt heeft, is de zeldzame bekroning van zijn werk. Mevrouw Jo Vincent bracht de zaal in verrukking met haar rein geluid en ge voelige voordracht van een aantal liederen van Brahms, Grieg, Schumann en Löwe. Mej. Emmy van Eden was haar een be trouwbare en kunstzinnige begeleidster. Mej. Frieda Hoogerwerf stelde zich als solopianiste een zware taak met de Fan- taisie-Impromptu op. 66 en de Fantaisie op. 49 van Chopin, en in een tweede beurt met de Pavane van Ravel en de Etude de Con cert op. 13 van Pierné. Haar optreden was een succes, wat haar laatste nummer be treft, zelfs een met onderscheiding. De heer J. A. Dal was de woordvoerder om het kwartet te huldigen. De twee vete ranen van het ensemblé de heren Drogtrop en Van Paradijs, die vanaf het ontstaan onafgebroken lid zijn van „Inter Nos", werden tot Lid van Verdienste benoemd. Ook de heer Neuman, die eveneens al menig jaar dienst doet in het kwartet, ontving een dergelijke onderscheiding. En de directeur, de heer Nico Hooger werf, de stichter van Inter Nos" en de man waarop alles drijft en steunt, hoe hem in het zonnetje te zetten? Ere-directeur? Dat zou gelijk staan met op pensioen gaan; en daar is nog geen denken aan! Hij weet '"at „Inter Nos" waard is, en dat kan hem hoop" '- "old^""i"p zii". H-un werd eon j fraaie mand met fruit aangeboden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. Ill z.m. J. L. M. Basi. uit Rotterdam. Gesneuveld 6 Jan. 1949. Tijd. serg.-majoor der Mariniers U. du Cloo uit Soerabaja. Gesneuveld 11 Januari 1949. Mar. Ill z.m. L. Hagting uit Fries (Dr.). Gesneuveld 12 Januari 1949. Koninklijke Landmacht: Sold. W. J. M. Aarns uit Andelst. Gesneuveld 3 Januari 1949. Sold. J. N. H. van den Bergh uit Rot terdam. Gesneuveld 4 Januari 1949. Sold. J. I. Bervoets uit 's-Gravenhage. Gesneu veld 6 Januari 1949. Serg.-majoor V. P. Blomjous uit Voorburg. Gesneuveld 2 Januari 1949. Sold. Ie kl. J. Bos uit Hil versum. Gesneuveld 2 Januari 1949. Sold. J. Bravenboer uit Rotterdam. Gesneuveld 3 Januari 1949. Sold. J. de Bruijn uit Wou- brugge (Z.-H.). Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. M. P. C. de Bruijn uit Breda. Ge sneuveld 1 Januari 1949. Sold. A, Cnossen uit Heeg (gem. Wijmbritseradeel). Gesneu veld 3 Januari 1949. Sold. G. van Dijk uit Amersfoort. Gesneuveld 3 Januari 1949. Sold. W. Th. v. d. Geest uit Oud-Ade. Ge sneuveld 2 Januari 1949, Sold. J. Dijkstra, uit Huizum. Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. H. Goeree uit Post Valthermond. Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. C. A. de Haas uit Eindhoven. Gesneuveld 9. Januari 1949. Sold. Ie kl. L. van Haastrecht uit Leiden. Gesneuveld 7 Januari 1949. Sold. J. F. van Hugten uit Asten (N.-B.). Ge sneuveld 6 Januari 1949. Sold. H. H. Jan sen uit Voorburg. Gesneuveld 31 Decem ber 1948. Serg. J. Jung uit Delft. Gesneu veld 7 Januari 1949. Sold. T. J. W. Kamp- chreur uit Eist. Gesneuveld 5 Januari 1949. Korp. T. van der Knaap uit Maas sluis. Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. J. Koster uit Groningen. Gesneuveld 3 Jan. 1949. Korp. G. Manussen uit Amsterdam. Gesneuveld 5 Januari' 1949. Sold. A. H. Marges uit Delft. Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. B. W. C. Massop uit Ulft. Ge sneuveld 6 Januari 1949, Sold. J. Meer man uit Holten. Gesneuveld 6 Januari 1949. Sold. J. B. Meerssman uit Maurik. Gesneuveld 7 Januari 1949. Sold. J. Mein- ders.uit Wildervank. Gesneuveld 3 Januari 1949. Sold. W. Metting uit Nieuweschans. Gesneuveld 3 Januari 1949. Sold. J. M. A. Mourits ui? Noordwijk. Gesneuveld 4 Jan. 1949. Korp. D. Perlot uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 7 Januari 1949. Sold. A. C. de Rooij uit Boskoop. Gesneuveld 29 Decem ber 1948. Sold. C. J. Schaap uit Schiedam. Gesneuveld 3 Januari 1949. Ie luit. J. R. Simonis uit Utrecht. Gesneuveld 7 Jan. 1949. Sold. Ie kl. J. Verbeek uit Rotter dam. Gesneuveld 3 Januari 1949. Huzaar D. J. Verhoog uit 's-Gravenhage. Gesneu veld 6 Januari 1949. Korp. C. H. Vink uit Rotterdam. Gesneuveld 31 December 1948. Huzaar G. Vis uit Heerenveen. Gesneuveld 29 December 1948. Sold. B. de Wit uit Amersfoort. Gesneuveld 27 December 1948. Sold. Ie kl. W. Th. van.Zantvoort uit Oss. Gesneuveld 7 Januari 1949. Sold. M. J. van Zoggel uit Sehijndel. Gesneuveld 4 Januari 1949. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Serg.-maj.- instructeur E. G. van Ling uit Indonesië. Gesneuveld 4 Januari 1949. Amb. sold. 2e kl. inf. W. Gerrits uit Indonesië. Gesneu veld 26 December 1948. Jav. sold. 2e kl. inf. Ngadio uit Indonesië. Gesneuveld 26 December 1948. Jav. sold. Ie ld. infanterie Wijono uit Indonesië. Gesneuveld 26 De cember 1948. Tim. sold. Ie kl. inf. R. Raturadja uit Indonesië. Gesneuveld 26 December 1948. Toradja sold. 2e kl. inf. Rante Danoen uit Indonesië. Gesneuveld 29 December 1948. Jav. sold. Ie kl. inf. Sanbardi uit Indonesië. Gesneuveld 29 De cember 1948. Chin. sold. 2e kl. inf. Ang T.ian Tjoei uit Indonesië. Gesneuveld 31 December 1948. Jav. sold. 2e kl. infanterie Senen uit Indonesië. Gesneuveld 29 Decem ber 1948. Soend. sold. 2e ld. inf. Idi Alias Achmat uit Indonesië. Gesneuveld 31 De- cember 1948. Jav, korp. inf. Paino uit In donesië. Overleden op 30 December 1948 ten gevolge van oorlogsverwonding. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Lewaherila uit Indone sië. Gesneuveld 23 December 1948. Man. sold. 2e kl. inf. W. Palar uit Indonesië. Gesneuveld 24 December 1948. Hol brilloglas waardoor U botor ziet dol tovert Haarlemmers gaan meer lezen Een statistiek van de Stads bibliotheek en Leeszaal De Haarlemmers gaan meer lezen. Zij ma ken althans meer gebruik van de Stads bibliotheek en Openbare Leeszaal. In 1948 werden uitgeleend 182.214 wer ken tegen 163.336 in 1947. Een vooruitgang dus van 18.878 of bijna 12 pet. Dat is op zichzelf mooi, mits het nu maar elk jaar zo doorgaat. Dan kan het op den duur worden wat het moet zijn. Want het is nu nog veel te weinig. Het wil zeg gen dat gemiddeld alle Haarlemmers slechts één keer in een heel jaar een boek uit deze rijk. voorziene bibliotheek halen. Er zijn vele vaste klanten die elke week trouw een of twee, soms wel meer boeken halen, zodat het een feit is, dat vele Haar lemmers nog nooit in de Stads-Bibliotheek en Openbare Leeszaal zijn geweest. Dat is jammer. Van de 188.214 werken die nu werden uitgeleend werden er 50.620 afgehaald in het filiaal Iiaarlem-Noord (Iiuis ter Zaa- nen) en 7572 aan de afdeling muziek bibliotheek. De instellingen werden in 1948 bezocht door 62.179 bezoekers (1947: 51.098). „Dreefzicht" op 5 Februari voor hef publiek open Het paviljoen „Dreefzicht", dat zo lang aan de ingang van de Haarlemmerhout een haveloze bouwval is geweest, zal binnen kort weer een oase voor de dorstige en hongerige voorbijgangers vormen. Zoals men weet besloot de gemeenteraad in October van het afgelopen jaar het ge bouw voor twintig jaar aan de heren C. Keur en P. Wempe voor een gulden per jaar in gebruik af te staan, mits zij „Dreef zicht" voor 1 Juni van dit jaar op hun kosten restaureerden. De exploitanten zullen ver voor deze ter mijn klaar komen, want reeds is de ope ning op 5 Februari bepaald. Op het ogenblik wordt er nog duchtig ge werkt, doch wij hebben reeds kunnen oon- "••ateren dat Haarlem spoedig behalve een gezellig restaurant ook een fraaie toneel- zaal, die plaats biedt aan driehonderd per- JOS, DE KLERK I sonen, rijker zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6