c De jubilerende Hoogovens als wereld-exporteurs, maar ook als bruisende industrie De 9 Muzen Controle op het regeringsbeleid wordt steeds moeilijker" De ine DONDERDAG 20 JANUARI ,1949 KWART EEUW I3MUIDENS IJZER De toekomst houdt grote plannen verborgen Het verhaal van de Hoogovens is een krachtig verhaal vol tendenzen, die de, bijna mannelijke aard van dit monster-bedrijf benaderen en omspelen. Het begint precies een kwart eeuw terug aan de Westelijke uitmonding van het Noordzeekanaal, waai de Breesaap ligt in de smalle hals van de provincie en de spelers zijn Henri Johan Eduard Wenckebach, wiens naam in het najaar van 1913 aan een groots plan werd gekoppeld: het plan om aan de jee een Nederlandse industrie te bouwen, die het binnenland en de wereld van ijzer en staal zou gaan voorzien. Het heeft vele jaren moeten duren voor Henri Johan, wiens ervaringen door de Limburgse mijnbouw grondig van een practische basis waren voorzien, een klein comité bijeen had, dat in 1917, op het heetst van de eerste wereldbrand, tot concrete resultaten kwam. Als gevolg van de ontwikkeling der Ne derlandse industrie en het beschikbaar komen van rijke financiële bronnen kwam er aandacht voor de ideeën van deze voor vechter Wenckebach en al gauw kon de eerste ronde voor de bouw van een splin ternieuwe industrie als gewonnen worden beschouwd: de interesse was er althans. De jacht op kapitaal, dat minstens 25 millioen zou moeten bedragen, werd de tweede grote taak van het „comité van voorberei ding", maar tenslotte kwam het geld er: van de staat, van de scheepsbouw en uit de middelen der gemeente Amsterdam. Een ogenblik heeft het er op geleken dat de Hoogovendroom aan de Rotterdamse Waterweg verwezenlijkt zou worden, maar de IJmuidense duinen bleken toch ge schikter te zijn en in September 1919 ging de eerste spade de grond in: de tegenwoor dige Buitenhaven was aan haar verwezen lijking begonnen. Amerikaanse ideeën. Deze tijd van studie in Amerika, Australië en Europa hadden de plannen makers hun ogen terdege de kost gegeven, zodat de IJmuidense Hoogovens de eerste op het continent is geworden, welke vol gens Amerikaanse tekeningen werd opge trokken legde de fundamenten voor een industrie, die de crisisjaren zou weerstaan en die Nederland eens tot de belangrijkste ruwijzer-exporteur zou maken. De ups en downs van deze eerste jaren vormen een roman op zichzelf: in Februari 1922 legde een staking het werk in Velsen plat, maar de zomer van 1923 ziet dan toch maar een geslaagd experiment met de eerste electrische installatieop 6 Sep tember 1923 wordt zelfs in 69 uur de eer ste ertsboot gelost. Het hoogtepunt in deze spanning komt de 22e Januari a.d. 1924. Des ochtends om 11 uur 15 wordt het vuur in Hoogoven I ontstoken; Donderdag 24 Januari stroomt het eerste ijzer de giethal binnen; de toe komst ligt open. Daarna wordt hét verhaal gelijk aan de ontwikkelingsgang van elke zware indus trie, al zullen er momenten blijven, die speciaal de IJmuidense Hoogovens hebben beroerd of getroffen. Een zware slag in casseerde het bedrijf op die droeve Fe- bruari-dag van 1924, toen ir. Wenckebach plotseling overleed en directeur Kessler de alleen-verantwoordelijkheid kreeg te dragen. Een van de tegenwoordige directieleden, lr. A. H. Ingen Housz, wiens naam van het prille begin af met de Nederlandse Hoog ovens versmolten is geweest, heeft ons Woensdagmiddag een exposé gegeven van verleden, toekomst en economische aspec ten der Hoogovens, waarin hij de nadruk legde op de strategische plaats, die zijn in dustrie zich bij de stichting heeft gekozen: vlak bij zee en dus betrekkelijk dicht op ertsbron en afzetgebied. De Nederlandse markt kan bijvoorbeeld ongeveer 1.200.000 ton walsproducten aan, een vraag welke door de nevenbedrijven der Hoogovens, de beide walserijen niet kan worden bevredigd, zelfs niet, als de twee andere grote Nederlandse wals-in- dustrieën hun volle capaciteit op. de bin nenlandse afzet werpen. Dus moet er op den duur over de hele linie uitgebreid worden; een kwestie, die niet zozeer aan ruimtegebrek dan wel aan materiaalmoge lijkheden gebonden is. In dit verband wordt gedacht aan de voorziening van vertind blik, dat nu nog voor dure dollars uit het buitenland moet komen; aan de bouw van een vierde Hoogoven en aan zo ontzaglijk veel meer, waaruit het voor beeld van de te kleine walserij-productie slechts een toevallige greep is. Toch is er ook een overschot aan het Noordzeekanaal, namelijk van ruw-ijzer, dat op den duur wellicht de stimulans zal worden tot de uitbreiding van de staal fabriek. Deviezen: 60 pet. De uitvoer van dit ruwe ijzer over de hele wereld steunt de deviezen-positie van ons land enorm; misschien nemen de Hoogovens, met de Landbouw, Philips, de textielnijverheid en de kabelindustrie op dit terrein wel de belangrijkste plaats in en dat vindt mede zijn oorzaak in de uit gerekende wijze van productie, die geen enkel bijproduct ongebruikt laat en op die manier de ijzerprijs concurrerend laag kan houden. De jaarlijkse export bedraagt niet min der dan 60 millioen ton ruw ijzer, waarvan ongeveer 60 pet. als schone deviezen-winst kan worden gezien, zodat deze industrie een zeer belangrijke kracht, in het grote Internationale veld is geworden. Uitbreidingen, productie op of zelfs over de topcapaciteit, een verbazingwekkende werkdrift en zijn uitdijende belangrijkheid doen voor dit bedrijf in het algemeen de vraag rijzen, of er niet eens een eind zal komen aan de ertsleveranties van de gulle aarde temeer omdat de Duitse industrie weer een vinger in de ijzer-pap gaat krij gen en de wereldvraag nog steeds schok kend groot blijft, „Ja", zegt ir. Ingen Housz peinzend, „in derdaad, in Amerika beginnen de rijkste gebieden een zekere moeheid te vertonen, maar hoe dit zich allemaal in de toekomst zal ontwikkelen is voor ons een even open vraag als voor u". Voorlopig zullen wij ons daarom echter niet al te bezorgd maken; de problemen van het directe moment houden "al meer Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: „Ballets de Paris". 8 uur. Palace: „Sensatie om Tosca", 14 j„ 2.00, 4.15, 7 10 en 9.15 uur. Luxor: „IJscapade", alle leeft., 2.00. 4,15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Voor beulen geen genade". 18j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Olie in Oklahoma", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Al Jolson story", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De poorten van de nacht", 18 j., 2.00, 4,15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 JANUARI Gem. Concertgebouw: Openbare vergade ring Communistische Partij Nederland. 8 uur. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. Hoogovens, Benelux en Marshall „Als partner in het Benelux-verband zal j Nederland ook wat aan zijn vrienden moeien overlaten", zo schetste de heer A. H. Ingen Ilousz de positie van de IJmuidense Hoog ovens ten opzichte van de nieuwe econo- mische structuur der lage landen „en waar wij Siemens-Marten staal maken (voor scheepsbouw) Zegt België zich toe op Tho mas-ijzer". De tweede opmerking op inter- nationaal gebied was een klacht over het 8 weinige begripdat de doorsnee-Nederlander X toont voor het feit, dat de economie in ons j land goeddeels gesmeerd wordt door de I 8 Marshall-dollars. „Het is toch zo heel be- i X langrijk, dat wij dit grondig gaan beseffen", aldus de Hoogovendirecteur. dan voldoende aandacht gevangen: de zes duizend-drie-honderd werkers aan de Hoogovens, de Walserijen, de Staalfabriek, de MEKOG en de CEMY hebben nog lang niet allemaal een Velsens dak boven het hoofd, hoezeer de plaatselijke overheid ook doordrongen blijkt van de noden, die hier aan ontspruiten; geschoolde arbeiders zijn ongelooflijk moeilijk te krijgen en zo is er nog veel, dat de onweerlegbare successen van ir. Wenckebach's schepping afremt. Maar moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden en in de meest letterlijke zin des woords kan van dit imposante stuk industrie gezegd worden: „Ze hebben er voor hetere vuren gestaan". „Niet vouwen s.v.p." Uit het Metropoli tan Museum te New York werd in 1944 een kostbaar Italiaans schilderij uit de veer tiende eeuw gestolen. Thans is het schilderij over de post aan het museum teruggestuurd. Het was helaas in twee stukken. Kamer-symphonieorlcest. Te 's Graven- hage is de stichting „Het Nederlands kamer- symphonieorkest" opgericht, die de verzor ging van de materiële belangen van musici, die niet of nog niet in de bestaande sym- phonieorkesten kunnen worden opgenomen, beoogt. Het thans opgerichte kamersymphonie- orkest bestaat uit 38 leden met als directeur- dirigent de heer Sam Swaap. Het orkest is samengesteld uit afgestu deerden van conservatoria en uit musici, die door hun leeftijd niet meer voor de pensioen fondsen van de bestaande grote orkesten in aanmerking komen. De orkestleden werken in coöperatief verband. Het ensemble wil de bestaande symphonie- orkesten geen concurrentie andoen. Dit is in de eerste plaats al mogelijk doordat zijn be zetting veel kleiner is en' het hoofdzakelijk concerteren zal in plaatsen waar de grote oi'kesten geen uitvoeringen geven. Het ensemble werkt ook samen met koren, oratoriumverenigingen, opera- en operette gezelschappen. Jaap Spaanderman verlaat dc A. O. V. Aan het einde van dit seizoen zal de eerste dirigent van de Arnhemse Orkestvereniging, Jaap Spaanderman, het orkest verlaten. De ramp met de Nijmegen Bij de voortgezette behandeling van de ramp met de Nijmegen bij Prestwick kwam gisteren in Ayr weer een stroom getuigen voor. Na de ochtendzitting werd het ver hoor verdaagt omdat 's middags het Hof een bezoek aan de plaats van de ramp en aan de luchthaven van Prestwick wilde brengen. .De getuigen waren voornamelijk lieden die iets van of over het ongeluk ge hoord hadden en zij wierpen geen nieuw licht op de zaak. Wel bleek weer eens hoe lang het geduurd heeft, voordat er hulp kwam opdagen. Thomas Neill, de boer op wiens land de Nijmegen neerstortte, verklaarde dat men hem gewekt had om te vertellen dat er een ongeluk was gebeurd. Hij bad er zelf niets van gehoord. Uit de schepen stroomt het erts de Hoogovens binnen; de machtige dreun van het jarige bedrijf aan het Noordzeekanaal klinkt dag en nachtnu reeds 25 jaar lang. En de toekomst zal nog meer en nog grotere bedrijvigheid laten zien in dit industriële inferno. Douane-beambten hadden zelf iels aan te geven Clandestiene dollars vooi Amerikaanse nylons Voor de Haarlemse economische politie rechter hadden zich Woensdag twee op Schiphol werkzame douane-beambten te verantwoorden voor een overtreding van het deviezenbesluit. Amerikaans kleingeld, afkomstig van fooien die de bagageknechts op het vliegveld plegen te ontvangen, had den zij bij een kellner van het restaurant ingewisseld voor biljetten van een dollar. Voor vier van deze dollars had een stewar dess op hun verzoek in Amerika enkele paren nylon-kousen gekocht. Ze behoefde volgens haar opdrachtgevers niet bang te zijn voor ontdekking, en bovendien zouden zij eventueel „de verantwoording wel op zich nemen". De officier van justitie, die in zijn requi sitoir breedvoerig op de zaak inging, achtte deze overtreding, hoe gering van omvang ook, des te ernstiger waar het hier ambte naren betrof, van wie toch in de eerste plaats onkreukbaarheid wordt verwacht. Bovendien zag hij deze zaak als één van een reeks gevallen, hetgeen hij onder meer afleidde uit het feit dat de verdachten bij hun clandestiene transactie van verschil lende zijden medewerking hadden onder vonden. De smet die door een geval als dit op het douane-corps wordt geworpen is moeilijk uit te wissen. De woorden „Dit moet maar eens uit zijn" bekrachtigde hij met de eis van een maand gevangenisstraf voor beide verdachten en de ontzegging het beroep van ambtenaar uit te oefenen voor een periode van twee jaar. De verdediger was van mening dat te veel nadruk werd gelegd op het ambte naarschap van de verdachten. Nederlanders behoeven aan de grens dikwijls kleine be dragen aan buitenlands geld niet af te geven, en de douane-beambten daar heb ben zelfs van hogerhand de opdracht ge kregen in dit opzicht zeer soepel te zijn. Daar het hier eveneens slechts een kleine som gelds betrof en de verdachten af gezien van het rechterlijke vonnis bo vendien schorsing of ontslag boven het hoofd hangt, achtte de raadsman een vrij heidsstraf te hoog en bepleitte hij een zo licht mogelijke geldboete. De politierechter was van oordeel, dat een veelvuldig voorkomen van soortgelijke overtredingen niet kon worden bewezen; wel was hem uit het feitenmateriaal geble ken dat op Schiphol verscheidene beamb ten genegen zijn aan dergelijke praktijken hun medewerking te verlenen. Hij veroordeelde de verdachten tot vijf dagen gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis die overigens voor hen ook vyf dagen had geduurd. .Adel in livrei voor ouden van Enige honderden ouden van dagen, uit verschillende inrichtingen en tehuizen, zagen zich gistermiddag in de schouwburg door de nijvere „Personeelsvereniging Sociale Zaken" getracteerd op een paar uur va-olijk toneel. Dank zij de medewerking van enkele grote bedrijven behoefde het niet bij dit amusement alleen te blijven doch konden de bejaarde bezoekers voorts hun hart ophalen aan chocomel, biscuits en andere lekkernijen, die in de pauze door vele hulpvaardige handen werden rondgediend. Op het programma stond als hoofdschotel de comedie „Adel in livrei" van Henk Bakker, geserveerd onder lei ding van Cees van Dijk. Aan hel succes van deze vriendelijke onderneming behoeft geen schijn van twij fel te bestaan, want de grijze toeschouwers voorzagen de achter het voetlicht met veel animo gesproken tekst met loslippige 'bij val aanhoudend van energiek commentaar en zij verwekten stormen van applaus voor iedere omhelzing, die de gelukkige ontkno ping der komische verwikkelingen een stap dichterbij bracht. Een dankbare oude heer, maakte zich, na afloop van de voorstelling, onder het aanbieden van een reusachtige taart tot tolk der aanwezigen door op zijn eigen manier te verklaren, dat het heel mooi was geweest. En moet daar dan in de courant nog crïtiek op volgen, die afbreuk aan het genoegen zou kunnen doen? Laat mij deze keer volstaan met een goede raad. Waar deze door blijde wil be zielde krachten in de eerste plaats voor dienen te zorgen, als zij het peil van hun thans reeds bezienswaardige opvoeringen willen verbeteren, is stellig: het brengen van veel meer afwisseling in het tempo, opdat niet, zoals nu nog geschiedde, iedere mededeling of gevoelsexplosie met precies dezelfde nadruk wordt belast. Deze kwaal is onder amateurs vrij epidemisch. Heus niet ieder woord is belangrijk. Men kan daar alleen van genezen, door zich los te maken van het papier en zich te verplaat sen in de gemoedstoestand van de persoon in kwestie. Dan komt men ook tot de ont dekking, dat een pauze in het gesprek niet behoeft samen te vallen met het einde van een zin of van een claus en dat. men een reeks stippen niet kan vervangen door een dooddoend uitroepteken. Als voorop staat, dat de natuur ster kei- moet spreken dan het boekdeel, dan kan men van deze aardige toneelgroep veel goeds verwachten. De bekwaamheid tot krasse typeringen werd gisteren duidelijk bewezen. Door alle medewerkers. DAVID KONING. De heer M. Brandenburg te HMversutn heeft in opdracht van Prinses Wilhelmina een schilderij gemaakt van het speelgoed van Prinses Margriet. Het schilderij is Woensdag als verjaringsgeschenk door Prinses Wilhel mina aan haar kleindochtertje aangeboden. Volgens de Sportkroniek zijn voor de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond de volgende wedstrijden vastgesteld. District I, eerste klas: HaarlemStormvogels; DOS Xerxes; VolewijckersADO; GooiSparta; SWAjax. Tweede klas A: ZFCRapiditas; Alcmaria VictrixOSV; West-FrisiaUW; SDWTOG; KennemersHercules. Derde klas: WEZilvermeeuwen; VitesseBever wijk; DEMKinheim; IWZandvoortmeeu- wen; OWOHalfweg; AalsmeerHFC. Vierde klas: DSSVVB; OntwaaktDCO; IEVBDK; EHSNFC; DIO—Sloterdijk; SpaarnevogelsTHB: Onze GezellenLOC; Olympus—Lijnden; St. PancratiusSpaarn- dam; SchinkelhavenVVD; ETOVliegende Vogels; NASRipperda. District II, eerste klas: NeptunusHermes DVS; Zeeburgia DFC; HBS—DWS; Feijenoord—EDO; VSV— KFC. Tweede klas A: RFCVelsen: Scheve- ningenCoal; FortunaQuick: RCHEmma; UVS—DCV. Derde klas: HillinenRooden- burg: LFCHBC. Vierde klas:Lisse—Hille- gom; BSMRouwkoop. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden gespeeld: eerste kla-s A: Waterloo DIO 2; RCH 5EDO 3; Zandvoortmeeuwen 4—Haarlem 3 a: Geel Wit—HFC 3; Kinheim 2 ADO 2. Eerste klas B: Nieuw Vennep RCH 4; Haarlem 4Beverwijk 2; Terrasvo gels 2DSK; DEM 2Concordia: EDO 4 Schoten 2. Tweede klas B: Haarlem 5 TYBB 2; Waterloo 2Kennemers 4; Schoten 3—VVB 3: WH—WE 2; VSV 4—Storm vogels 3. Tweede klas D: DIO 3Schoten 4; TYBB 3—Haarlem 6; Ripperda 3—Beverwijk 3; Stormvogels 4Onze Gezellen 3; Kinheim 3 Kennemers 5 Zaterdagmiddagcompetitie: afdeling A: WRATelefonia. Afdeling B: Nieuw VennepKinheim 2; IJmuiden 3 SIZO 3. Afdeling C: SIZO 4—SVJ 3: Kenne- merland 5—WSV; Telefonia 2—RCH 2. Hockey. Voor de Amsterdambeker (herent worden de volgende wedstrijden gespeeld: BMHC 2—SCHC; Strawberries—MRHC. Voor de Treslingbeker: Alliance 3Gooi 3; Dr. Exaltobeker (dames): MRHCBDHC 2; Amsterdambeker: AllianceLaren; BDHC 4 Hudito. Het korfbalprogramma luidt: Eerste klasse: ArchipelSwift: Oosterkwartier Koog Zaandijk; RohdaSVK. Tweede klasse A: AuroraSport Vereent; AmumOlympia; ZwaluwenExcelsior. Derde klasse A: Roda—KVD: ZKC—OKV (22 Januari, 3 uur"). Reserve eerste klasse: Archipel 2Ooster kwartier 2, 12 uur; Blauw Wit 2—SVK 2; DTV 2—Westerkwartier 2, 12 uur; Swift 2— KZ 2. Reserve tweede klasse: ZKV 2Amum 2, 12 uur; Blauw Wit 3A'dam Zuid 2, 12 uur. Rohda 2Aurora 2. 12 uur. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Oosthoek 1Animo Ready 2. Tweede klasse: Aurora 4O'kwartier 4; SV 3—Oosthoek 2: N. Flora 2—THB 2. Derde klasse: SV 4Watervliet 5; Haar lem 2THB 3; Animo Ready 3Watervliet 4. Twee KLM-films voor „Oost en West" Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Vereniging „Oost en West" wer den gisteravond in de H.K.B. twee KLM- kleurenfilms vertoond, die zeer toepas selijk het vliegbedrijf van de KLM in West-Indië en de route Amsterdam Batavia tot onderwerp hadden. De eerste film „Bound for the Carribbean" is ken nelijk voor de V. S. vervaardigd. Om deze rolprent niet al te zeer het aspect van een serie prentbriefkaarten te verschaffen heeft men er een verhaaltje van gemaakt met een nogal kinderlijk gegeven, dat niet geheel en al aan zijn doel het hand haven van een zekere continuïteit be antwoordt. Niettemin zijn de kleurige tafreeltjes die er getoond worden, volko men het aanzien waard. De film over de route Amsterdam-Bata- via stond op een veel hoger plan, al is zij niet meer actueel omdat zij vervaardigd werd in de tijd dat deze lijn door de rege ring werd geëxploiteerd. Toch geeft zij een voortreffelijke indruk van deze fascinerende route. Op alle plaatsen waar tussenlandin gen worden gemaakt, heeft de camera man zijn toestel mee de stad in genomen en hij is er met indrukwekkende opnamen van terug gekomen. Het is niet te verwon deren dat deze film in het buitenland da verende successen heeft geoogst, want zo'n goed-gemontedrde reis-film ziet men zelden. Daar de taak van de Raad van Defensie thans door andere organen wordt vervuld, is deze raad opgeheven. Aan jhr. mr. A. C. D. de Graeff en jhr. G. L. Schorer is eervol ont slag verleend als lid van de raad. Schaken Haarlemse clubs in de competitie In de eerste klasse B kwamen enige afge broken partijen tot een beslissing: Aalsmeer zag daardoor zijn voorsprong tegen Haarlem II nog vergroot. De einduitslag was 2V>7'a, Het Oosten IRolland I leverde een gelijk spel op (55). In de eerste klasse C werd de definitieve uitslag CaissaHaarlem 4\é5'i. In de derde klasse A won HSG IV met grote cijfers, n.l. 28 van Santpoort II. Het Oosten III won in de derde klasse C met 4—6 van Zandvoort I. SSCH II heeft het in de vierde klasse B hard te verduren en verloor met 7'>22 bi van" Het Oosten IV. PEN daarentegen doet het uitstekend, maakte tegen Oude Slot III ook ditmaal geen fout en won met 2Vt6"j voorlopig. In de vierde klasse C tenslotte ging Rol land III met een nederlaag van 5Vj4'4 tegen Weenink m huiswaarts. Eerste Kamerleden verklaren Waarom trad minister Cielen af? Is het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de algemene politieke beschou wingen ten aanzien van de rijksbegroting 1949 verklaren verscheidene leden dat de controle van de Staten-Generaal op de voornemens der regering met steeds gro tere moeilijkheden gepaard gaat. Deze leden zouden gaarne vernemen, welk standpunt de regering te dezer zake in neemt. Heeft zij zelf reeds overwogen, op welke wijze onder de huidige omstandig heden aan de Staten-Generaal de hun toch ongetwijfeld toekomende invloed op het regeringsbeleid in dit opzicht zou kunnen worden gegeven? Zij achtten het een onge wenste situatie, dat bij de regeling van in ternationale vraagstukken de volksverte genwoordiging zich steeds meer voor het feit ziet geplaatst, pas achteraf te worden ingelicht of dat haar taak wordt beperkt tot het ook weer achteraf goedkeuren van reeds gesloten, uiterst belangrijke overeen komsten. Deze leden spraken er voorts hun teleur stelling over uit, dat de Anti-Revolution- naire Partij de opneming van een of meer harer leden in dit kabinet onmogelijk had gemaakt.Had deze partij 'n andere houding aangenomen, dan was het, volgens deze leden, waarschijnlijk geweest, dat de vroe gere oppositie met vijf in stede van twee leden in het ministerie was vertegenwoor digd. Kunstwerk van Nederland na v Onder de vele kunstschatten van de Kathedraal van Straatsburg, die in Maart in het Delftse Prinsenhof tentoongesteld zullen worden, zal ook de wereldberoemde Gouden Schrijn te bewonderen zijn. Deze schrijn die de gebeenten van de Heiligen Gervasius en Protatius bevat is Straatsburgs goudsmidswerk en één dei- meest gewaardeerde heiligdommen van het aartsbisdom Freiburg in Breisgau. Dit is ook de eerste keer, dat deze schrijn in Nederland zal worden tentoongesteld. Wij geven hierbij een foto van een der be kendste beelden, die bijna alle van de hand van de Nederlander Nicolaas Gerhaert van Leyden zijn. Deze kunstenaar trok in het midden van de vijftiende eeuw uit ons land en hem werden ter versiering van de Kathedraal te Straatsburg zeer belangrijke en omvangrijke opdrachten gegeven. In Nederland is geen wei-k van hem bekend, zodat het merkwaardige feit zich voordoet, dat eerst na bijna vijf eeuwen zijn artistie ke prestaties in ons land bezichtigd kunnen worden. Het had deze leden verbaasd, dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen uit het kabinet-Beel was afge treden. De redenen, waarom dit was ge schied, waren deze leden nog steeds niet duidelijk. Sociaal-economisch beleid Verscheidene leden hielden beschou wingen over het sociaal-economisch beleid der regering. In het algemeen konden zij zich met dit beleid verenigen. Wel waren zij van mening dat de maatregelen, door de regering in dit opzicht genomen bij ons volk juistere waardering zouden vinden, indien de betekenis van die maatregelen tij dig in een voor een ieder begrijpelijke uit eenzetting in het licht werd gesteld. Voorts betoogden zij, dat onder de hui dige omstandigheden de tendens waar neembaar is, het loon te bepalen naar de behoefte en niet naar de prestatie. Zij kon den dit voor de tegenwoordige tijd tot op zekere hoogte billijken. Huns inziens zal evenwel eens het loon weder naar prestatie moeten worden bepaald. Hoe langer dit wordt uitgesteld, des te moeilijker zal het volgens deze leden zijn, tot de normale toe stand van de loonbepaling terug te keren. Enkele leden zouden 't op prijs stellen in dien de regering enige concrete medede lingen wilde doen aangaande haar plannen tot verhoging van de huren en de verdere afschaffing van de subsidies op de levens middelen en andere dagelijkse verbruiks- artikelen. Zware belastingdruk Van meer dan één zijde werd geklaagd over de zware druk der belastingen. De ondernemerslust. zo merkten sommige le den op, wordt er ernstig door geremd. Her ziening van het belastingstelsel tot ophef fing van dit euvel achtten zij zeer gewenst. Enige leden sloten zich hierbij aan en verklaarden tegen 's ministers financiële en fiscale politiek bezwaar te hebben, om dat daardoor een te groot deel van het volksinkomen in de richting van de staat wordt gestuwd. Verschillende maatregelen van deze bewindsman hadden huns inziens een geruisloze socialisatie tot gevolg. Verschillende leden wezen er op, dat in het gehele belastingstelsel in de laatste jaren een sterke neiging tot verhoging van de druk der indirecte belastingen merk baar is. Op een totale raming van 2,919.050.450 is deze druk bijna 43 'A procent. De vraag mag worden gesteld of de verhouding tus sen directe en indirecte belastingen niet ongunstig dreigt te worden ten aanzien van de laatste categorie. Amsterdam krijgt zijn „Kunstraad" De gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel aanvaard tot instelling van een Amster damse „Kunstraad", waarvan de leden door de gemeenteraad worden benoemd op voor dracht van B. en W. Voor de werkzaamhe den dezer raad wordt voorlopig voor het jaar 1949, een crediet van 5000,be schikbaar gesteld. Wethouder mr. De Roos erkende dat de instelling van deze raad een proef is. De kunstraad kan wat doen waar B. en W. en de raad de vat missen op het nu nog chaotische kunstgebied. De taak van de kunstraad is adviserend, coördinerend en organiserend. Effecten voor Nederland uit Duitse oorlogsbuit Volgens United Press heeft het Ameri kaanse militaire bestuur in Duitsland be kend gemaakt dat van 650.000 effecten uit de Duitse oorlogsbuit die zullen worden, teruggegeven, cv 1700 zullen worden over gedragen aan de Nederlandse regering en 800 aan België. Werken Dat is voor een onderwijzer een aardig tijdverdrijf, wanneer de lessen van de dag gedaan zijn en er schiet nog een kwar tiertje over: Om zijn mannekes en meisjes eens stuk voor stuk te vragen wat zij later willen worden. Dat is een aardig tijdverdrijf om die kleine mensen eens hun toekomst plannen te laten onthullen. Op die leeftijd denkt ge dat ge worden kunt wat ge wilt, ge meent dat ge maar te kiezen hebt uit die bonte, kleurige staalkaart van gezellige ambachten en beroepen. Als ge maar een maal van school af bent, dan kunt ge uw gekozen weg gaan. Dan ligt het leven voor u open als een grote groene wei met bloe men. Plukken maar, jongens, de mooiste en de grootste! Die mannekes en meisjes vertellen met overtuiging en trots wat zij voor zich ge kozen hebben: De een zal postbode worden, de ander chauffeur. De derde wil als een. vrolijke zwarte machinist op een locomotief staan, de vierde wordt kruidenier. De vijfde zal voor dokter studeren, de zesde heeft haar zinnen erop gezet om eens een onder wijzeres te zijn. En zo hebben ze allemaal gekozen wat zij het schoonst en het aar digst vinden: Zij willen hun hele leven door een werk met plezier doen. Het is de schitterendste schat op de we reld, te kunnen werken met plezier. Het is een penitentie te moeten stilzitten als er met plezier te werken valt. En het is de enige aardigheid die het leven biedt zonder dat er voor geboet moet worden. Het is schoon, een vrouw die u liefheeft, een gezin te hebben. Maar de boete komt wanneer ze u worden afgenomen, zij kun nen u ontvallen op duizend manieren. Het is de betaling van een groot geluk. Het is schoon, vele vrienden en dierbaren te heb ben. Maar omdat ze u geschonken werden komt er een moment van scheiden. Maar dat werk, dat glorieuze werk dat uw handen en gedachten bezig houdt, dat uw geest boeit en u als in een charmant spel ieder ogenblik voor nieuwe, bekoorlij ke problemen stelt. De bankwerker, de schrijver, de timmerman, de tuinier, de boer: Zij spelen met hun werk het spel der kleine en grote problemen. Hoe zal ik dat nu doen? Èn hoe moet ik dit nu aan de steel steken? En zou ik het zo voor elkaar krij gen? En ik krijg het voor elkaar, zij allen krij gen het voor elkaar als zij plezier in hun werk hebben. Zij zien dan met trots op hun werkstuk neer, dat gegroeid is onder hun nijvere handen, dat geboren is door hun inspanning. Zij voelen in hun spieren de tintelende moeite die het kostte. Zij voelen in hun hart de vreugde van het werk, dat de ruggegraat van het leven is. Daar kan een lanterfanter niets van we ten: Hij hangt met zijn lamlendigheid over een brugleuning zichzelf in een golvende lachspiegel te bekijken, hij mist de onbe taalbare aardigheid die de wereld gratis aan de werkers geeft. Hij kan dat niet weten. In het zweet uws aanschijns zult ge uw boterham verdienen, dat is de mens eens gezegd in den beginne, toen er nog geen brugleun ingen waren om overheen te hangen. We zouden daar achter dat woord in de bijbel nog moeten bijzetten: Maar het zal een allemachtig groot plezier kunnen zijn. Het is alleen jammer dat ge niets te kie zen en te vertellen hebt. Die mannekes en meisjes op school kunnen wel zeggen: ilc word dit, en ik word dat. Maar als ge hen later eens bekijkt" De machinist, de chauf feur, de vliegenier, de circusdirecteur, de toneelspeler ze zijn niet allemaal gewor den wat zij wilden. Zij zitten bijna allemaal met een bril op achter grote boeken van half negen tot vijf met een half uur ertussen voor de boterham. En al die kantoorklerken krijgen eens een moment dat ze denken: Ik loop weg, ik smijt de boel erbij neer. ik ga mijn eigen zin doen. Maar het ogenblik daarna schrijven ze weer vlijtig debet- en credit- posten op, want er zitten thuis wat kinders en een vrouw die blij is met het maandloon. En er gaat een grandioze toneelspeler, een prachtige machinist, een koene vliegenier voor de wereld verloren voor eeuwig. Er gaat een goede gave voor duizenden mensen verloren voor eeuwig: De gave van te kunnen werken met plezier. De gave, moe te zijn dat ge geen pap meer zeggen kunt en dat te voelen als een vreugde. Als een cadeau van het leven, waar ge nooit de nota voor gepresenteerd krijgt. J. L. Wat doen de nationale en plaatselijke Vrouwenraad? Mevrouw mr. C. F. baronesse Mackay Katz heeft Woensdagmiddag op een bijeen komst in restaurant Brinkmann voor de Plaatselijke raad van de Nationale Vrouwen raad gesproken over „Vrijwillig maatschap pelijk werk door vrouwen voor vrouwen in de Nationale Vrouwenraad". Daarbij had zij gelegenheid een overzicht te geven van het werk van de raad. welke het vorig jaar zijn vijftigjarig bestaan heeft gevierd. In de lóóp der jaren is gebleken, dat er grote belang stelling heeft bestaan voor het werk van de raad en dat er veel tot stand is gekomen. Spreekster memoreerde het werk. dat Koningin Emma, Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana met grote toewijding prac- tisch verrichtten ter leniging van de noden in de maatschappij. In het kort besprak mevrouw Mackay het ontstaan van verenigingen op maatschappe lijk gebied in de vorige eeuw. Mannen en vrouwen werkten veel samen en aan het einde der eeuw ontstonden organisaties, waarvan uitsluitend vrouwen lid waren. Spe ciaal in Protestantse kringen werd er op allerlei gebied gewerkt. Later volgden Rooms Katholieke en Joodse verenigingen. De Nationale Vrouwenraad werd in 1898 met twee en twintig verenigingen opgericht: acht er van maken er nog deel van uit. Het aantal aangesloten verenigingen bedraagt thans ongeveer zeventig. De raad is alzijdig en spreekster betreurde het, dat de Rooms Katholieke verenigingen niet aangesloten zijn. Zij verheugde zich echter over de aan wezigheid van mejuffrouw Bolsius, lid van de gemeenteraad van Haarlem en hoopte, dat een goede samenwerking tussen de R.K. organisaties en de raad zal ontstaan. Ook deelde mevrouw Mackay mee welke taak het Vrouwencomité heeft en hoe het arbeids gebied afgebakend is. In vele gemeenten bestaan Plaatselijke raden en die werken op dezelfde wijze als de landelijke. Haarlem heeft ook een raad, die nuttig werk verricht. Tenslotte lichtte spreekster nog enkele punten toe. zoals het op de hoogte komen van het werk van de aangesloten verenigingen, waardoor het mogelijk is bij acties onderling samen te werken, de werkzaamheaen van de internationale comités, welke er toe kun nen bijdragen, dat er nuttig werk verricht wordt, het bestuderen van actuele vraagstuk ken, het bewerken van de publiek opinie en de invloed van de raad op autoriteiten. België, Nederland en Luxemburg heb ben een douane-ovoroenkomst met Zwitser land gesloten. De lijst van douane-tw icveu die verlaagd of geconsolideerd zijn zal vol gende maand worden gepubliceerd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5