c 3 Regering zal dit jaar beslissen over verhoging der huren De 9 Muzen Jonge en oudere arbeidskrachten me Haarlemse Middenstand zorgt voor twee attracties tijdens de Bloemenweek Sport in het kort VRIJDAG 21 JANUARI 1949 TWEEDE KAMER Huren van Mei 1940 zullen vermoedelijk 30 pet stijgen Nieuwe loonregeling vpor de bouwvakken op komst Minister In 't Veld kon terecht aan het slot van zijn lang betoog van zichzelf zeg gen, dat hij met beide benen op de grond van de werkelijkheid staat. Dit viel uit zijn uiteenzetting van het wederopbouwbeleid ongetwijfeld op te maken. De belangrijk ste door hem gedane mededeling was wel, dat de regering in de doop van dit jaar een besluit inzake huurverhoging zal nemen, daarbij natuurlijk rekening houdende met de prijzen- en loonpolitiek. Maar zowel met het oog op de juiste verhouding tussen bouwkosten en huur als tussen onderhouds kosten en huur zal zulk een verhoging no dig zijn en die zal vermoedelijk op ongeveer 30 procent neerkomen, vergeleken met de huurbasis van Mei 1940. Dit betekent dus voor de sinds 1945 gebouwde huizen, dat men straks hun huurprijs eerst bij de be rekening brengt op een basis van 1940. In 1958 zal het woningtekort volgens het thans bestaande plan zijn weggewerkt. Tien jaar later zullen de duplexwoningen. enkel voudige woningen zijn en de volgende tien jaar zal men zich met krotopruiming bezig houden. De minister stelde in het vooruitzicht, dat de achterstand in de extra zwaar getroffen gemeenten zo spoedig mogelijk zal worden ingehaald. Hij kondigde verder aan wat minister Joekes al eerder had gedaan, dat er in Maart of April een nieuwe loonrege ling voor de bouwvakarbeiders zal komen, welke dat vak aantrekkelijker zal maken. De bewindsman gaf toe, dat er in de laat ste jaren in de drie Zuidelijke provincies veel meer dan voor de oorlog gebouwd is. Dans Roland Petit en de zijnen gaven klassieke balletkunst Ondanks onvolkomenheden kregen zij enthousiaste bijval De laatste voorstelling in ons land door de jonge Parijse balletgroep van Roland Petit had gisteravond te Haarlem in een overvolle schouwburg plaats met een stor menderhand tot ovaties aanzwellend suc ces. Voor de pauze werd het door Jean Anouilh bedachte kattenspel „Les demoi selles de la nuit" ten tonele gebracht met de ontroeringwekkende Colette- Marchand in de (oorspronkelijk voor Margot Fonteyn ontworpen) hoofdrol van de witte poes Agathe, die door de tovermacht der liefde in een vrouw verandert. Hoogtepunten van dit „choreografisch drama" waren het wonderbaarlijke slot van de eerste en de gehele sublieme tweede acte, met het even vurige als tedere diuet, waarin de uit onrust voortgekomen inner lijke bewogenheid de klassieke dansformu- les met een lyrische betekenis doordrong. Pantomimisch zeer fraai verwezenlijkt werd het volgen van de roepstem der na tuur. Helaas kreeg men van het laatste bedrijf een deerlijk verminkte uitvoering te zien, doordat de beperkte toneelruimte slechts een gedeeltelijke opstelling van het hoogst originele décor toeliet. In andere steden is dit tafereel gedanst op een hel lend dak, met uitstekende kapellen en een brede goot,, waardoor men een heel bijzon dere dynamische gang verkreeg, plus een zeldzaam plastische sterfscène. Doch het bleef ook nu een meesterwerk. De tamelijk dorre en bepaald saaie (men moet eigenlijk zeggen: in de problematiek vastgelopen) bewegings-symphonie „The ma en variaties" van Janine Charrat op muziek van Tschaikowsky zou alleen tot bloei kunnen geraken bij de gratie van een perfecte vormbeheersing, die thans slechts bij uitzondering zichtbaar was. Maar zelfs daaraan mag men twijfelen. Wie verleden jaar de „Symphonische Variaties" door Frederick Ashton bij muziek van César Franck (door het Sadlers Wells Ballet) heeft aanschouwd, kan voor deze povere orkestratie van schoolse passen nauwelijks waardering gevoelen. Minder slordig doch verre van zuiver kwam na de pauze het zogenaamde Rozen-adagio van prinses Aurora en de vier huwelijkscandi- daten uit het tweede bedrijf van „De schone slaapster" i-n de spectaculaire zet- - ting van Marius Petipa. Hiervoor is een technische virtuositeit nodig, die heden ten dage, voor zover wij kunnen nagaan, alleen Rosella High tower bezit. Niettemin demon streerde Nina Vyroubova enige series be wonderenswaardige pirouettes en révéren ces, al miste zij bij voorbeeld in de lang gerekte attitude met de handreiking aan de cavaliers de absolute zekerheid der supe rieur begaafden. Tot besluit de uitbundig vrolijke pot pourri van walsen, polka's en galops van Johann Strauss onder de titel „Suite de danses du Beau Danube" in de opzwepende choreografie van Leonide Massine, waarin de elegante Renée Jeanmaire (de straat danseres die haar vroegere minnaar in het park ontmoet) triomfeerde met haar tin telende levenslust. Roland Petit was de huzaar en Wladimir Skoutaroff de dandy. Beiden leverden met hun elastische spron gen het bewijs dat een mannelijke danser meer is dan het derde been van een be wierookte ballerina. En Jane Laoust draaide haar dertig of meer fouettés niet als een duizelingwekkende krachttoer, maar als een ongedwongen uiting van ontembaar ple zier. Alweer door gebrek aan diepte van het toneel ging het aanstekelijke slot-effect zo goed als geheel verloren. Het was jam mer, dat deze voorstelling ontsierd werd door wat men met een onvertaalbare vak term „schmiere" pleegt te noemen. Maar desondanks: men heeft genoten, zoals na de oorlog nog niet het geval is ge weest hier ter stede. Laten wij daarom hopen dat Haarlem zich mag blijven ver heugen in de gunst van de Wagnervereni- ging, die immers het initiatief en 't risico van deze tournée dorst te nemen. De altijd weer verrukking brengende danskunst zal er wel bij varen, omdat de familie der balletomanen met de slechts door hei-haai de aanschouwing te verkrijgen gave des onderscheids niet groot genoeg kan zijn. DAVID KONING De Westelijke provincies (met name Zuid en Noordholland) raken nu achter en daar om zullen de arbeiders zich weer daarheen moeten begeven. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met deze begroting, waarna zij zich 's avonds ging verdiepen in die van verkeer en Waterstaat. Hierbij trokken de afgevaardigden van Noord tot Zuid het hele land door, zowel klachten als wensen ten aanzien van allerlei vervoersaangele- genheden aanheffende. Vooral de Spoorwe gen moesten het nogal ontgelden omdat zij een door meer dan een spreker niet ge waardeerde concurrentiepolitiek bij de ta rieven zou voeren. De heer Schilthuis (Arbeid) wilde gaarne eens het naadje van de kous weten met betrekking tot de kos tende prijs van het personen- en van het goederenvervoer door de spoorwegen, want er was nu wel in een aan de Kamer over gelegde nota een het vorige jaar al ge vraagde splitsing tussen die beide tarieven gemaakt, doch de nota was vertrouwelijk en dus kon men er niet over debatteren, hetgeen deze spreker betreurde. Dezelfde afgevaardigde oefende ook kritiek uit op het feit dat de spoorwegen nu weer kleine tussenstations gaan bedienen. Ook mr. Al- gera (A.R.) liet een soortgelijk kritisch ge luid horen, dat men eveneens kon beluiste ren in het betoog van de heer Z e g e r i n g II adders (V.V.D.). Natuurlijk was er geen kwestie van dat minister Spitzen gis terenavond nog aan bod kon komen, want voor hem bleken reeds een zestiental afge vaardigden het woord te willen voeren. Ontsloeg Economische Zaken gehuwde ambtenaressen? Tweede-Kamerlid stelt vragen Het Tweede-Kamerlid mevrouw Forta- nier-De Wit (V.V.D.) heeft aan de mi nister van Economische Zaken gevraagd, of de minister per 1 Januari 1949 ontslag heeft verleend aan alle gehuwde vrouwe lijke arbeidscontractanten-niet-kostwin- sters bij alle diensten, welke onder zijn ministerie ressorteren. Zij vraagt voorts of bij andere ministeries een zelfde ge dragslijn wordt gevolgd, of deze ontslagen gegeven worden wegens inkrimping van werkzaamheden en of voor deze ontslagen gehuwde vrouwelijke arbeidscontractanten niet-kostwinsters de. tijdelijke uitkerings regeling wordt toegepast. Stakers veroordeeld die werkwilligen lastig vielen De Amsterdamse politie heeft drie las sers van de N.D.S.M. aangehouden, die rondgingen met intekenlijsten voor steun aan de stakei-s. Dit is op grond van artikel 74 van de Amsterdamse Politieverordening zonder verkregen toestemming verboden. Twee stakende lassers, die enkele dagen geleden vier werkwilligen lastig vielen, zijn door de politierechter tot zes. dagen hechtenis veroordeeld. Tekort weggewerkt. De Arnhemse raad heeft met algemene stemmen het voorstel aanvaard om het tekort van de Arnhemse Orkestvereniging, dat aan het einde van het boekjaar 1948 "geraamd werd op f 140.000, weg te werken door het beschikbaar stellen van een bedrag van f70.000. Het Rijk zal de andere helft voor zijn rekening nemen. Berlijnse Philharmonie naar Edinburgh. Het Berlijnse Philharmonische Orkest, dat onlangs van een Engelse tournée terugkeer de, zal onder directie van Bruno Walter aan het festival te Edinburgh deelnemen. De „Bochumer Verein", één van de enorme hoogoven- cn staal-industrieën van het Ruhr- gebiecl, is als typisch oorlogsbedrijf door de Engelse bezettingsautoriteiten aangewezen voor ontmanteling. Van Duitse zijde is hiertegen op verschillende wijzen geprotesteerd en slechts enkele arbeiders zijn bereid gevonden de demontagewerkzaamheden te verrichten. Een deel van het grote fabriekscomplex met op de voorgrond een ertsbunker. Geweigerd telegram Op vragen van het Eex-ste-Kamerlid Van Santen (Comm.) naar aanleiding van het weigeren van een telegram, afkomstig van het comité „Hulp aan Indonesië", te Am sterdam, en gericht aan de voorzitter van de Veiligheidsraad te Parijs, heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat geant woord: „De in het telegram voorkomende onware voorstelling van zaken (bombar dementen Indonesische volkscentra) en de in verband daarmede opgenomen aanspo ring aan de Veiligheidsraad, een bevel te doen uitvaardigen, dat de door de rege ring tot handhaving en herstel van de openbare orde in Indonesië noodzakelijk geachte maatregelen op grond van die on ware voorstelling zou kunnen verhindei'en of teniet doen, hebben tot de slotsom ge leid, dat de verzending van dit telegram in strijd moest worden geacht met de vei ligheid van de staat en met de openbare orde". Sterkte der Amerikaanse strijdkrachten Het Amerikaanse ministerie van Lands verdediging heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse strijdkrachten thans 1.621.000 man sterk zijn, het hoogste cijfer, dat door de wet is toegestaan; de manschappen zijn verdeeld als volgt: 675.000 man in het landleger-, 411.000 bij de luchtmacht, 447.000 bij de vloot en 88.000 mariniers. Eerst goed Engels leren. In alle grote centra van Canada toerden speciale cu<sussen georga niseerd voor de duizenden immigranten, die na de oorlog en speciaal in 1948 uit Europa naar Canada zijn gekomen. liet eerste vak, dal deze toekomstige burgers van Canada moeten léren, is de Engelse taal. Hier is een leraar van hel gymnasium te Otlowu bezig het woord „hoofd" te onderwijzen, wat hij visueel illustreert. In zijn klas zitten immigranten uit bijna alle landen van Zuid- en Midden-Europa. Geheel links een Italiaanse priester. Een blik in de toekomst waaraan consequenties vastzitten De bevolkingsaanwas is van veel belang voor de Arbeidsmarkt. Dit blijkt opnieuw bij de lezing van een artikel van dr. W. Steigenga uit den Haag in de Economisch- Statistische Berichten. Ter inleiding is het noodzakelijk de stand op de Arbeidsmarkt van heden te bestu deren. Het grote tekort aan arbeidski-achten, hoe reëel ook, geeft in geen enkel opzicht reden tot enig optimisme voor de toekomst. Het is zelfs de vraag of er in Nederland een belangrijk tekort aan arbeidskrachten zou bestaan, indien de verhoudingen tussen vraag en aanbod niet volledig" verstoord waren door de volgende factoren: de da ling der arbeidsproductiviteit, de mobilisa tie ten behoeve van Indonesië, de uitbrei ding van het overheidsapparaat en de werkzaamheden ten bate van het herstel en de wederopbouw. Het is, aan de hand van de ter beschik king staande gegevens niet mogelijk, de grootte dezer posten te schatten. Men kan evenwel aannemen, dat het tekort aan ar beidskrachten in onze industrie en land bouw zeker niet groter is dan het totaal aantal arbeidski-achten, dat op bovenge noemde wijze aan de normale vraag is ont trokken. De grootste tekorten aan arbeidskrachten treden thans op in de metaalindustrie, de bouwnijverheid en de textielindustrie. Vooral voor de metaalindustrie schijnt de behoefte aan arbeidskrachten in de eerst volgende jaren te blijven bestaan. Behalve onder ongeschoolde arbeiders komen overschotten thans ook voor onder chauffeurs, handelsreizigers, bepaalde be roepen in de voedings- en genotmiddelen industrie, doch vooral ook onder het kan- tooi-- en administratief personeel. Ten dele is deze werkloosheid het gevolg vari een partiële verzadiging van de arbeidsmarkt, ten dele van het feit, dat bepaalde delen van het economisch leven nog niet voldoen de op gang zijn gekomen. Vervolgens gaat dr. Steigenga na het verloop van de beroepsbevolking in ons land naar de leeftijdklasse. Deze is voor mannen: 1920 1930 1939 1946 1955 1960 83 90 101 100 .102 121 73 87 91 100 102 104 78 88 97 100 102 113 67 79 93 100 111 116 64 77 81 100 120 132 Leeftijd 14-19 20-24 (14-24) 25-49 50-64 Daaruit blijkt dus dat van 1920 tot 1946 de oudere leeftijdsgroepen sterker zijn toe genomen dan de jongere. Gedurende de jaren 1939-1946 is het aantal 1419-jarigen in verhouding teruggelopen als een gevolg van de daling van het geboortecijfer. Voor de periode 1946-1955 wordt ver wacht dat de bezetting der groep van 20-24 Parlement van Noord-lerland ontbonden De premier van Noord-lerland, sir Basil Brooke, heeft medegedeeld dat het parle ment van Ulster heden ontbonden zal worden. Er zullen tien Februari algemene verkiezingen worden gehouden. Men beschouwt te Belfast de algemene verkiezingen als een antwoord op de ver breking van de banden met Engeland door Eire (Zuid-Ierland). Het houden van algemene verkiezingen is versneld door de proclamatie van Eire tot een onafhankelijke republiek. Zij zul len gelijk staan aan het houden van een referendum over het handhaven van de band tussen Noord-lerland en het Ver enigd Koninkrijk. Op 31 Januari zal de candidaatsstelling plaats hebben. Rusland accoord met nieuwe besprekingen .over Oostenrijk Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft volgens Reuter medegedeeld, dat de Sovjet-Unie accoord is gegaan met het beginnen van nieuwe besprekingen over het vredesver drag met Oostenrijk door de plaatsver vangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden op of omtrent zeven Februari te Londen. Het Russische antwoord werd gisteren aan de secretaris-generaal van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken mede gedeeld, zo zei hij. Engeland, Frankrijk en Amerika hadden reeds ingestemd met tijd en plaats van de besprekingen. Duitse film mag vertoond worden De eerste na-oorlogse Duitse film „Die Mörder sind unter uns" is heden na herkeu ring door de Centrale commissie voor de filmkeuring voor vertoning in Nederland vrijgegeven. Fabrikant uit Bentveld aangehouden Bij verhuur van fabrieken vroeg hij een enorm sleutelgeld De Amsterdamse politie heeft een 37- jarige meubelfabrikant uit Bentveld aan gehouden, die er van wórdt verdacht zich te heb.ben schuldig gemaakt aan het Vragen van sleutelgeld. Hij bood een meubelfa briek aan de Gerard Doustraat te Amster- dem voor 65 gulden per maand te huur aan, maar bedong vooruitbetaling van 5000 gulden als vergoeding voor de over te ne men electrische leidingen, telefoon en machinerieën. Toen de huurder deze ma chinerieën niet wilde hebben omdat ze voor hem van geen belang waren, verlaag de de verhuurder het bedrag tot ƒ4000, Met de verhuur van eep fabt'iek aan de Rózenstraat te Amsterdam welke honderd gulden per maand moest opbrengen, trachtte hij hetzelfde te doen: alleen was het bedrag hier 10.000,dat later tot 7000,— werd teruggebracht. Het bleek dat hij in het bezit was van drie vergunningen tot het huren van een fabrieksgebouw. De politie vermoedt, daar hij deze vergunningen niet aan zijn huur ders heeft aangeboden, doch dat hij deze wilde gebruiken om steeds opnieuw panden te huren en te verhuren met sleutelgeld. In een bouwval aan de O. Z. Achter burgwal te Amsterdam werd enige weken geleden het lijk gevonden van een 63-jarige man. Aanvankelijk meende de politie dat de man tengevolge van het drinken van spiritus was overleden, doch thans zijn er sterke ver moedens dat misdrijf in het spel is. Wij hebben reeds meegedeeld, dat tijdens de komende zomer in Haarlem een Am bacht- en Industrie-tentoonstelling zal worden gehouden met het doel bij de jon geren de liefde voor het handwerk, dat de laatste jaren ietwat in discrediet is ge raakt, op te wekken. De tentoonstelling wordt door de drie Middenstandsorganisaties te Haarlem in samenwerking met „Haarlems Bloei" ge organiseerd en valt samen met het Bloe- menfeest. Zij wordt 29 Juli in het Gemeen telijk Concertgebouw, dat voor dit evene ment in zijn geheel is afgehuurd, geopend en duurt tot 6 Augustus. Op Zondag zal de expositie gesloten zijn. De voorbereidingen zijn al in volle gang, speciale commissies voor de technische uitvoering, de financiële aangelegenheden en de propaganda zijn gevormd en reeds is de helft van de beschikbare ruimte bijna 1200 vierkante meter verpacht. De grote attractie van de tentoonstelling, waarvan de naam nog niet is gekozen wij hoorden, dat „Nijver Kennemerland" wel een kans maakt wordt gevormd door de verschillende bedrijven, die men in werking kan zien, bijvoorbeeld kleer-, meubel- en schoenmakerijen, timmermans werkplaatsen en stnederijen, maar ook wordt gedacht aan tapijtweverijen, nelten- makerijen en gobelin-reparatie-inrichtin- gen. Daartoe is reeds eontact opgenomen met vakgroepen en ondernemingen. De Ambachtsschool, eventueel ook de Visserijschool, hoopt men bij de expositie te betrekken. Bovendien zal een afzonder lijke afdeling geheel aan de prestaties der beoefenaren van huisvlijt gewijd worden. Van het hoofddoel afleidende attracties, zoals variété en filmvoorstellingen, zullen niet plaats vinden, wel overweegt men een verloting van de op de tentoonstelling vervaardigde producten. En natuurlijk is er een verversingsstand met een strijkje. In het bijzonder zal getracht worden de jeugd tot een bezoek aan het Concertge bouw te bewegen. De toegangsprijs zal zo laag mogelijk gehouden worden en gediffe- rentiëerd worden naar gelang 't uur van de dag. Wellicht ook, dat men tevens voor de tegelijkertijd te houden tentoonstelling van de Vereniging van Aquariumhouders ge combineerde entréebewijzen afgeeft. Ook een winkelweek. Tegelijkertijd wordt in Haarlem en de omliggende gemeenten een algemene win kelweek gehouden, waardoor de midden stand van geheel Zuid-Kennemerland deze zomer zijn eigen activiteit aan die van Haarlems Bloei zal paren, hetgeen de aan trekkelijkheid van dit gebied voor vele vreemdelingen zeer zal verhogen. Het gemeentebestuur heeft het belang van het streven van de Middenstandsver enigingen erkend en zijn volle medewer king toegezegd, jaar iets zal toenemen. Er wordt evenwel een sterke toeneming in de oudere leef tijdsgroepen verwacht. De 50-64-jarigen zullen in sterker mate toenemen dan men op grond van de toeneming der totale be roepsbevolking zou verwachten. Voor de jaren 1955-1960 is de verwach ting heel anders. Dan zal de vermeerdering het sterkst toenemen in de jongste en oud ste leeftijdsgroepen. Bijna de helft van de nieuwe werkgelegenheid (zo zij in even redigheid met de toeneming der bevolking kan worden gecreëerd) zal door personen van 14 tot 20 jaar worden bezet. Uiteraard is het niet mogelijk te voor spellen, in hoeverre ons bedrijfsleven in staat zal blijken deze toeneming te verwer ken. Het is mogelijk dat door nieuwe tech nische vindingen of andere factoren be langrijke nieuwe arbeidsmogelijkheden worden geopend. De enige conclusie, wel ke met zekerheid kan worden getrokken, is, dat met het oog op het grote aanbod van arbeidskrachten in de naaste toekomst met de mogelijkheid rekening moet worden ge houden, dat de uitbreiding van het arbeids potentieel groter zal zijn dan de uitbreiding der werkgelegenheid. Dr. Steigenga vreest dat wanneer werk loosheid optreedt, men kan verwachten dat juist de ouderen hiervan in de toekomst het slachtoffer zullen worden, gezien de voorkeur van het bedrijfsleven ouderen door jongeren te vervangen. Dit is een probleem op zich zelf, waar aan wij in een volgend nummer aandacht zullen geven. Ter inleiding daarvan was het evenwel nodig eerst een blik te werpen op de toestand en de verwachtingen op de Ar beidsmarkt in Nederland. Panter was onder de indruk van de vrijheid Een oppasser van circus Strassburger, dat voorstellingen geeft in theater Carré te Amsterdam, heeft bij het schoonmaken van de panterwagen een der deuren van de kooien niet goed afgesloten, waardoor een der panters de vrijheid nam eens piste te gaan kijken, waar juist enige werksters bezig waren en de hondendres- seur met zijn hondjes repeteerde. In tegenstelling tot de panter, die de bedrijvigheid rustig gadesloeg, stoven d. werksters gillend uiteen en maakte d< dresseur zich schielijk met zijn hondjes uit de voeten. De panter begreep maar weinig van de onrust, die hij zo plotseling had veroorzaakt, in plaats van op mensen af te vliegen en zijn roofdierlijke instincten op hen bot te vieren, keek hij hulpeloos en angstig in het rond en verzette geen poot meer. Inmiddels weerklonk in heel Carré van de koffiekamers tot de hoogst gelegen amphitheaters de roep: „Er is een panter los." Ogenblikkelijk werden alle deuren afgesloten om het dier geen gelegenheid te geven de stad te gaan bekijken. Deze nuttige maatregelen bleken echter onnodig te zijn, want de panter was zo onder de indruk dat hij zich rustig liet vangen en weer in zijn kooi kroop. Het financieringsinstituut voor de detailhandel Begint half Februari zijn werkzaamheden Half Februari zal het Credietsysteem van de Haarlemse Middenstandscentrale, waarover wij reeds uitvoerige mededelin gen deden, in werking treden. Daartoe is dezer dagen de notariële acte gepasseerd, waarbij werd opgericht tie stichting „Kennemer Instituut tot bemid deling bij de financiering van aankopen in de detailhandel". Deze stichting, waarin behalve de Mid denstandscentrale de Kamer van Koophan del en de Volkscredietbank voor Haarlem en omstreken deelnemen, maakt in de ge meenten Haarlem, Velsen, Beverwijk, Heemstede, Haarlemmermeer, Hillegom, Bloemendaal, Aalsmeer. Zandvoort, Haar- lemmerliede, Heemskerk en Bennebroek een economisch en sociaal verantwoord afbetalingssysteem voor de aankoop van duurzame, consumptieve artikelen moge lijk, bijvoorbeeld fietsen, naaimachines, meubilair, radio's wasmachines, baby-uit zetten en dergelijke. Zoals wij uiteengezet hebben, wendt de winkelier, die van een klant het verzoek heeft gekregen hem op afbetaling te leve ren, zich tot het Financieringsinstituut om inlichtingen. Dit onderzoekt via de over vele gegevens beschikkende Volkscrediet bank over de soliditeit van de cliënt. Meent het Financieringsinstituut dat het zonder groot risico als borg voor de cliënt kan optreden, dan krijgt de winkelier binnen zes dagen daarvan bericht. Het voor het aan te kopen artikel ver schuldigde bedrag wordt door het Finan- cieringsinstituut aan des winkelier over gemaakt, dit zorgt via een ophaaldienst tevens voor de inning van de termijnen bij de koper, voor zover deze in Haarlem woont; in de buitengemeenten moet hij deze bedragen gireren. De aanvraagformulieren voor het crediet kosten de consument een gulden; dit om een maar los en vast crediet vragen te voorkomen. Het Financieringsinstituut houdt daar trouwens bij zijn onderzoek ook rekening mee en het let er tevens op, dat geen artikelen worden aangeschaft die boven de koopkracht van de consument uitgaan. Zowel voor de detaillist als voor het publiek is dit afbetalingssysteem het voor deligst. Blijft iemand door omstandigheden buiten zijn wil in gebreke de overeengeko men termijnbetaling uit te voeren, dan zal een soepele regeling getroffen kunnen wor- deh. Het bestuur van het Financieringsinsti tuut legt er de nadruk op, dat dit afbeta lingssysteem niet als een reclame-element gepropageerd wordt, doch het vormt in wezen de erkenning van de behoefte, die er in de toekomst nog meer dan thans zal blijken te bestaan, aan het kopen op crediet. In het gebied van het Financieringinsti tuut komen ongeveer 2000 georganiseerde winkeliers voor deelneming aan dit stelsel in aanmerking. Het bestuur bestaat uit vijf leden; B. W. Lasschuit, voorzitter; F. S. Noordhoff, vice- voorzitter; A. M. van Koningsbruggen, se cretaris-penningmeester; jhr. dr. J. C. Mollerus en J. Bonsel. De deelnemende winkeliers storten be dragen, variërende naar hun omzet van ƒ50.tot ƒ16.00.in het garantiefonds en betalen een entreegeld van vijf gulden. Zij verplichten zich dan aan geen enkel ander afbetalingssysteem deel te nemen» Holland Het wekt scherpe herinneringen aan kale heidevlakten en vennen en aan de vlammende schoonheid van de Bossche Sint Jan, wanneer ge als Brabanters elkan der ontmoet hier in het Westen. Wij liepen elkaar tegen het lijf in de schaduw van een hoge hefbrug over het Spaarne, waar langs cle kaden en op het water een druk vertier was. De levendige harteklop van Westelijk Holland, die altijd een slagje voor is bij die in andere gewesten, kunt ge ook aan het Spaarne voelen. Dit water is een Amstel in het klein, het is er sierlijker en fijner langs de boorden, er hangt niet zoveel vuile rook. Wij lopen daar elkander tegen het lijf, hij woont hier al jaren en zal er binnenkort een jubileum vieren. Hij is 'een schilder, een tekenaar; hij is uit zijn Brabant weg gelopen toen er daar geen landschap, geen kerk, geen boerenhoeve en geen boeren gezichten meer waren die hij niet op doek en papier had uitgetekend. Hij is naar het Westen gegaan en hij is er gebleven. En heeft de Sint Jan u niet terugge roepen? Het is hier zo anders, de mensen en de dingen hebben een mistige frisheid van de zeewind meegekregen, zij vatten uw langzame aardigheden niet gemakkelijk. De Sint Jan? Ik ga nog wel eens stie- kum naar heAi kijken, hij roept niet zo lichtvaardig, hij weet dat de mens niet aan een vierkante meter grond gebonden moet blijven, evenmin al# zijn eigen schoonheid toebehoort aan een mensenleeftijd. Hij staat er voor eeuwen, hij is niet kleinzielig. Dus ge hebt het goed kunnen stellen hier, al die jaren. Ge hebt hier inspiratie opgedaan. Ja, hij heeft hier inspiratie opgedaan. Hij heeft hier de beelden en woorden uit zijn schoolboek der Vaderlandse Geschiedenis levend teruggevonden, hij heeft hier de kleuren ontdekt waarvan hij gedroomd heeft als jongen op de grauwe hei. Hij heeft hier de wereld horen kloppen aan de kleine Hollandse deur, waarachter het propere huisvrouwtje de glimmende tegels boent en waarachter de kleine ruzietjes worden uit gevochten. Achter dat kleine Hollandse deurtje, dat uitziet op de wijde Noordzee, daar steggelen de politieke partijtjes en de stadsklieken, dahr worden kleine dingen opgeblazen tot grote en daar worden grote zaken klein gezien. Maar het is Holland, het is de slagader van de elf provincies, zij liggen er rondom en kijken er naar. En ge trekt er vroeg of laat naar toe, om er te blijven en te sterven, of om er na jaren weer weg te vluchten uit heimwee naar uw heide. Maar ik zeg u, ge kunt weer blij zijn terug te komen in uw Peel of uw Meijerij, ge zult toch de harteklop van het Westen nooit meer kun nen vergeten. Want het is Holland, zoals het woord dat zegt. In dat woord ligt dat Westelijke Hol landse wereldje besloten, als in een kalei- doscoop ziet ge er de drukke havens en de nijvere steden in, ge ziet er de begijnhofjes en de bloemenvelden in liggen, de oude trapgevels en patriciërshuizen langs de grachten. En als ge goed luistert naar de klank van dat woord Holland, dan hoort ge de wervelende tonen van het pierement, en de driekwartsmaat der Jordaner wijsjes. En daarom ben ik er gebleven, en ik voel me er wel bij, als ik nu en dan maar eens naar mijn Sint Jan kan kijken gaan. Ge begrijpt dat wel. Ja, ik begrijp dat wel. Het is een aardig ding dat wij elkander hier zijn tegengeko men. Ge zijt hier allang, ik kan nog wat van u leren Het wordt mij wel eens be nauwd tussen die vlugge, wakkere mensen met hun radde tong en hun snelle spot. Ik kom eens bij u in de leer. Wij wandelen langs het water, dwars door de schaduw van de Bavo, en langs de oude gevels. Wij laten Holland om ons heen dan sen, wij blijven er rustig en gezapig onder naar onze aard. En wij zien ergens aan de voet van de Bavo een grote witte kok met een hoge muts, die echte Hollandse wafelen bakt. Grote, bruine wafels, die wit van de suiker op de tafeltjes komen. Kijk, dat woord Holland met zijn klank van muziek en zijn kaleidoscoop van nij vere mensen tegen een achtergrond van historische gevels, dat woord heeft ook een reuk: Ge ruikt er de verse, warme wafelen in, die ge voor een krats kopen en eten kunt. Wat wij dan ook doen. Zó zullen wij er kunnen wennen. Want Holland is ee.i schoon woord voor een schoon oord. J. L. Schaatsen rijden Nederlandse deelneming aan het wereldkampioenschap Twee weken na de Europese kampioen schappen te Davos worden te Oslo, op 19 en 20 Februari, de wereldkampioenschappen in het hardrijden gehouden. Men mag aanne men, dat enkele Nederlandse rijders, die op het ogenblik te Davos vertoeven, door de KNSB naar de wedstrijden om de wereldtitel zullen worden uitgezonden. Voorwaarde is evenwel, dat Broekman, Langendijk, Huiskes en Van der Voort in het klassement over de vier afstanden te Davos onder de eerste twaalf zullen behoren. Hoewel Langendijk. Van der Voort en Huiskes reeds geruime tijd in Davos vertoeven, is de training nog niet zo intensief geweest, omdat er nog geen 400 meter baan op het ijs was uitgezet, een han dicap, welke dezer dagen zal verdwijnen, nu de organisatoren van de Europese kampioen schappen van plan zijn de baan uit te zetten. Van de Voort en Langendijk bevinden zich in goede conditie en vooral de eerste blijkt reeds goed in vorm te zijn. Met Huiskes is het niet zo goed gegaan, omdat hij last heeft gehad van een griepje, hetgeen niet bepaald bevorderlijk is geweest voor zijn vorm. Van Vrijdag af is ook Broekman in Davos en dan zal het viertal onder leiding van dr. ir. A. F, van der Scheer de training voortzetten. Een week na de wereldkampioenschappet) worden te Helsinki internationale wedstrij den gehouden op uitnodiging over de vier klassieke afstanden. Broekman heeft hier voor een invitatie ontvangen en naar wij vernemen zal hij op 26 en 27 Februari in de Finse hoofdstad aan de start verschijnen. Verder is de mogelijkheid groot, dat hij op 5 en 6 Maart voor de laatste maal in Noor wegen zal rijden, namelijk te Brandbu. het stadje waar Liaklev vandaan komt. die hem heeft uitgenodigd de strijd aan te binden in eigen omgeving. WATERPOLOWEDSTRIJD HAARLEM- COMBINATIEC.I.O.S. Woensdag was de poloploeg van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportinstructeurs (C.I.O.S.) uit Overveen te gast bij Zwemclub „Haar lem" en speelde een snelle en goede wed strijd tegen een combinatie van het tweede en derde zevental dezer vereniging, daarbij aangemoedigd door een groot aantal mede leerlingen. De uitslag werd 6—3 in het voor dcel van Haarlem. Bij C.I.O.S. waren vooral Stegeman en Wólters op dreef en bij Haar lem vielen Ijzer en F. Paanakker het Ijneest op,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5