De autobussen en het onderhoud der wegen m Haarlem en Heemstede KRAMERS WOORDENTOLK Prijs 5.75 Agemdai voor Haarlem Cognac groc I L I Verkeerstoestand bij „De Viersprong" zal voorlopig ongewijzigd blijven Kort en Bondig VRIJDAG 21 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 De N.Z.H.V.M. betaalt veel wegenbelasting, maar de gemeenten krijgen daarvan vrijwel niets! Toen de N.Z.H. nog de tramlijnen in Haarlem en omstreken exploiteerde, kwam een deel van het onderhoud van de wegen voor haar rekening. Zij had daarvoor zelfs een eigen bestratingsdienst. Dat was een billijke regeling. Nu de autobussen zijn gaan rijden, is het anders geworden. Thans moeten de ge meenten Haarlem en Heemstede alleen voor het onderhoud der wegen zorgen. Wel betalen de autobusondernemingen in de vorm van belasting voor het onderhoud van de wegen, maar de gemeente Haarlem krijgt daarvan niets en de gemeente Heemstede weinig. Dit komt door de wette lijke regeling die gemaakt is voor de be stemming der gelden die aan Wegenbelas ting inkomen. 70 werd bestemd voor aanleg en onderhoud van rijkswegen, ter wijl 30% aan de provincies werd toegezegd. In de laatste jaren, nu de opbrengst dezer belasting veel groter is dan verwacht werd, wordt door het rijk ook een belangrijk deel der gelden voor andere doeleinden aange wend, o.a. voor dekking van de Spoorweg tekorten. De provincies staan daarvan iets af aan gemeenten die zorgen voor het on derhoud van wegen die aansluiting geven op het provincale wegennet. Heemstede krijgt 6000, o.a. voor de Cruquiusweg. Daar rijden bussen van de N.Z.H.maar in het algemeen vallen de wegen waar op de bussen in Heemstede rijden buiten die subsidieregeling. De bestrating van verschillende straten en wegen in Haarlem en Heemstede blijkt niet bestand te zijn tegen het autobussen- verkeer. Nu rijst natuurlijk de vraag: hoe is het te verklaren dat dit euvel zich nu pas openbaart, want er hebben toch al jaren bussen in Haarlem en Heemstede gereden? Deskundigen op wegengebied verklaren dit alsvolgt: Voorheen reden de bussen op wegen die meer berekend zijn voor zwaar verkeer. Het waren gedeeltelijk wegen met asfalt of voorzien van klinkerbestrating op een onderbed. Overigens betrof het wegen die reeds lang in gebruik zijn en die door zwaar verkeer een bijna even solide ondergrond hebben gekregen. Type rende voorbeelden zijn de Bronstee- en de Binnenweg in Heemslede. Het euvel der weg-vernieling doet zich het meest voor op wegen en in stra ten waar vroeger niet veel verkeer was. In Haarlem zijn dat in het bijzonder de wegen in het Haarlemmer- en Zuiderhout- park en in Heemstede 't Schilderskwartier. Er zijn in de 2% maand dat de bussen daar rijden al heel wat herstellingen nodig ge weest en de gemeenten zijn overtuigd dat, indien geen afdoende maatregelen geno men worden, het tobben zal blijven. Pas zijn herstellingen uitgevoerd in de Ooster- houtslaan (in de bocht werd het wegdek versterkt met een puinbed) en de Lin- naeuslaan, maar het duurde niet lang of er werden daar weer verzakkingen geconsta teerd op plaatsen waar geen versterking was aangebracht. Eerst reden er twee autobussen door het Haarlemmerhoutpark en 't Schilderskwar tier. De Prins Mauritslaan bleek evenwel zo slap te zijn, dat langer gebruik niet toe laatbaar was. Nu gaat nog alleen 2 doör de Willem de Zwijgerlaan en de Jan van Goyenstraat. Lijn 1 volgt de Middenlaan en gaat dan naar Heemstede over de Heem- steedse Dreef. Openbare Werken vreest dat ook de Willem de Zwijgerlaan het niet zal uithouden. Voorheen reden daarop ook wel zware vrachtauto's maar dat kan niet ver geleken worden met een intensief verkeer van snel rijdende zware autobussen, die met de passagiers wel 11.000 kg. wegen. Het is een feit dat de autobussen, die nu in Haarlem en Heemstede rijden, zwaar der zijn dan de bussen die er vroeger op de locale lijnen reden. Als men op sommige punten op het trot toir in de Willem de Zwijgerlaan staat voelt men de grond trillen als een bus De ervaring heeft thans de wenselijk heid aangetoond, dat de bestrating van alle wegen en straten die door de zware bussen gebruikt worden, op een onderbed van puin gelegd wordt, want ook vele straten in Haarlem-Noord en Haarlem-Oost blijken Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Januari 1949 ONDERTROUWD: 19 Jan., J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer; 20 Jan., P. W, Kuipers en M. C. de Reus. GEHUWD: 20 Jan.. F, Hagedoorn en C. H. van de Voort; F. A. Numan en J. P. van Eerden: H, Valbracht en P. Verrijzer; L. H. Zieren en A. M. Roskam; L. J. Boeijinga en G. H. Afman. BEVALLEN van een zoon: 19 Jan., J. J. Bekkers—Zuiderduijn; 20 Jan., M. S. Ebbing —Assendelft. BEVALLEN van een dochter: 19 Jan., M. J. van der Knaap—van Es: M. G. C. Putvan der Eem; 20 Jan., J. C. Gelaudievan der Vossen; W. A. StöverKleef. OVERLEDEN: 17 Jan.. B. A. Spek, 46 j., Hazcpaterslaan; 19 Jan., A. SlotKuiper. 69 j., Borneostraat: J. Bottelier, 44 j., Gen. Bo- thastraat; F. W. Smits, 2 d., Florapark; 20 Jan.. P. Beaufort, 78 j., Camphuijsstraat. Verscheneai de 25ste druk van Verklaan 36000 vreemde woorden, uitdruk kingen en afkortingen op elk gebied. Omvang 949 bladz Linnen band Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96-98 - TELEFOON 11706 (Adv.J VRIJDAG 21 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw, openbare vergadering Communistische partij Neder land. 8 uur. Luxor: „Vogelvrij verklaard". 18 jaar, 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Frieda". 14 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9,15 uur. Spaarne: „De vliegende duivels", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 u. (Zondag 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur). Frans Hals: „Opium", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). Rem brandt: „Verwoeste levens", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Zijn laatste wed strijd", 18 j„ 2 00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. ZATERDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: „Kleine kinderen wor den groot", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. niet bestand tegen het intensieve auto- bussenverkeer. Dit zou alleen in Haarlem een uitgaaf van enkele millioenen guldens eisen. Voor Heemstede worden het enige tonnen. Als bovendien gevolg zou gegeven worden aan de wens van de N.Z.H., om de autobus Haarlem-Leiden over de Glip te laten lopen, komen nog meer wegen voor versterking in aanmerking en zouden dé kosten voor Heemstede tot verscheidene tonnen stijgen. Zulke ingrijpende verbeteringen van het wegennet zouden - zo werd verklaard - al leen verantwoord zijn, als 'n middel gevon den kon worden dat de gelden die de N.Z.H. aan Wegenbelasting betaalt voor de slijtage van het wegdek in Haarlem en Heemstede, zouden komen in de gemeentekas van Haar lem en Heemstede. N.Z.H. betaalt aan Wegenbelasting voor de autobussen die in Haarlem en Heem stede rijden meer dan 100.000 in het jaar! Wij hebben de indruk dat deze aangele genheid de volle aandacht der gemeente besturen heeft, zodat aan te nemen is, dat aan Den Haag verzocht zal worden een wetswijziging voor te bereiden om een regeling in die geest mogelijk te maken. Er zullen wel meer gemeenten zijn die met deze moeilijkheid zitten. In Utrecht zijn er evenwel minder klach ten over vernielde bestratingen. Ten eerste omdat het busmateriaal wat lichter is dan in Haarlem en ten tweede omdat de wegén daar een vastere ondergrond hebben. Meestal is het zand, terwijl er in Haarlem veel wegen door opgehoogd polderland lopen. In Den Haag lopen 8 autobuslijnen ter aanvulling van het tramnet. De bussen rijden voor een groot deel op versterkte of op oude wegen. Alleen een lijn gaat gedeeltelijk door een vroeger poldergebied en daar worden wel wegverzakkingen ge constateerd. Als de regeling niet gewijzigd wordt zal het nodig zijn dat Haarlem en Heemstede voor tijdelijk herstel blijven zorgen, in de hoop, dat de straten en wegen op den duur meer ingereden worden. Bovendien is het dan waarschijnlijk dat men gedwongen zal zijn de autobussen meer en meer terug te dringen op de wegen De verbreding van de Boulevard in Zandvoort wordt in flink tempo uitgevoerd opdat alles straks, als het seizoen begint, gereed zal zijn. Afdeling van Demotex viert tweede lustrum Woensdag 26 Januari zal in restaurant Bolwerk het tienjarig bestaan gevierd worden van de afdeling Haarlem en om streken van Demotex (Nederlandse Bond van Détailhandelaren in Textiel- en Mode artikelen). Een tiental collega's kwamen in 1939 in restaurant Brinkmann bijeen en na een inleidend woord van de toenmalige voorzitter van Demotex, werd tot oprich ting van een plaatselijke afdeling besloten. Eerst was de heer Reens voorzitter en daarna nam de heer H. Schindeler de functie over. De afdeling is uitgebreid tot Beverwijk en Lisse. Door de samenwerking met de confessio nele zusterorganisaties werd de grondslag gelegd voor de F.M.T.O. (Federatie Mid denstands Textielorganisaties), welke na de oorlog in de Mitex haar voortzetting heeft gevonden. In de loop der jaren nam de afdeling aan vele acties deel. Sedert de oprichting hebben in het bestuur zitting de heren H. Schindeler, H. Reyngoud en G. W. Koel, die op het ogenblik het voorzit terschap vervult. Verder hebben in het be stuur zitting de heren C. de Jong, IJmui- den, C. W. Böttger, Driehuis, en D. Rei- mer, Haarlem. Ds. Jhr. L. W. Teding van Berkhout, legerpredikant wonende te Haarlem stelt zich weer beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. neem 'n Er is niet beter... Cognac Vieux f 4.45 p. fl. Authentique f 5.75 Ollanier f 7.10 Rouyer, Guillet Co f 7.65 Prunier f 9-60 Kleine Houtstraat 57 Amsterdamstraat 64 Rijksstraatweg 8 Rijksstraatweg 242 Kleverparkweg 24 Leidsevaart 132 V_Bloemend.weg 337 - telefoon 13676 Telefoon 12612 Telefoon 12036 Telefoon 23744 Telefoon 10644 Telefoon 17993 Telefoon 15123^/ (Adv.) die wel bestand zijn tegen zwaar verkeer. Natuurlijk tot ongenoegen der bewoners van de woonwijken die daardoor gedupeerd worden. De bewoners en eigenaars van huizen die in de straten en lanen staan die door autobussen bereden worden, klagen over het trillen van de grond, waardoor schade wordt aangericht. Vooral uit Heemstede komen deze klachten. Dit is zo werd ons medegedeeld een van de redenen die er voor pleiten de bestrating op een puinbed te leggen, want dan wordt dat trillen sterk verminderd. Oud-raadslid van Heemstede overleden Op 81-jarige leeftijd is ,te Heemstede overleden mevrouw R. C. A. de Voogtde Vogel. Mevrouw De Voogt heeft in 1923 zitting genomen in de gemeenteraad van Heem stede als vertegenwoordigster van de toen malige Liberale Staatspartij. Zij werd in 1927 herkozen en vervulde haar taak tot en met 1931. Zij was een ijverig raadslid met bijzondere belangstelling voor de be langen van de vrouw en voor vraagstukken betreffende de volksopvoeding en volks huisvesting. Buiten de raad maakte mevrouw De Voogt zich verdienstelijk op velerlei gebied. Zij was bestuurslid van de Vereniging voor School- en Kinderwerktuinen, zij wijdde zich aan huisverzorging, woningbouwver enigingen, was werkzaam tot bevordering van onderwijs, kinderverzorging en opvoe ding, gaf haar krachten aan de Volksbond tegen Drankmisbruik en op liefdadig ge bied kon men altijd op haar steun rekenen. Velen in Heemstede zullen met waarde ring en dankbaarheid aan mevrouw De Voogt blijven denken. Tweede tentoonstelling van „Bloemlust" te Lisse^ Dinsdag 25 Januari wordt de tweede bloemlusttentoonstelling van de Stichting Bloemlust te Lisse door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, ge opend. De tentoonstelling duurt tot en met 29 Januari. Het is bijna een maand geleden, dat de eerste tentoonstelling begon en verschil lende soorten bolgewassen, die toen nog niet tot bloei gebracht konden worden, zullen nu hun rijkdom aan vormen en kleuren laten zien. In een vreedzame, doch vinnige strijd zullen de kwekers met mooie sortimenten tulpen, hyacinten, narcissen en andere bloeiende bolgewassen kampen om de wis selbekers en andere prijzen. De tentoonstellingszaal zal door een ge wijzigde decoratieve opstelling een geheel nieuw beeld geven. Haarlemse expositie^ bij Heerkens Thijssen Publiek als jury In de kunstzalen van Heerkens Thijssen wordt van Zaterdag 29 Januari tot en met Zondag 13 Februari een speciale tentoon stelling gehouden van werken van Haar lemse kunstenaars. Deze expositie zal zich niet beperken tot schilderijen en tekenin gen maar ook beeldhouwwerken en deco ratieve kunst zullen er te bewonderen zijn. Het speciale aspect van deze tentoon stelling, die gehouden wordt onder aus piciën van de afdeling Haarlem van het Nederlands Kunstverbond, is dat het pu bliek als jury zal optreden. Ieder bezoe ker krijgt een stembiljet en daarop kan hij aangeven wat, naar zijn mening, het mooiste stuk is. De kunstenaar die de meeste stemmen op zich verenigt, krijgt een grote zilveren beker die door de heer Heerkens Thijssen beschikbaar wordt ge steld. De vacature-Van der Wall in de gemeenteraad Naar wij vernemen heeft de heer H. Peschar voor zijn benoeming tot lid van de Haarlemse gemeenteraad in de vaca ture-Van der Wall bedankt. Thans komt in aanmerking de heer J. Prikkel, die, evenals de overleden wethouder, lid is van de Protestants-Christelijke werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid. SCHEEPVAART Aludra, 24 Jan. van Galveston te Rotter dam verwacht. Akkrumdijk, IJmuiden Mobile pass. 20 Jan. Azoren. Aldabi, Buenos AiresRotterdam 20 Jan. 290 mijl Zuid Las Palmas. Algorab, 19 Jan. van Basra naar Djeddah en Rotterdam. Annenkerk, Rotter damSydney 20 Jan. van Bombay. Beng- kalis. New YorkJava 20 Jan. van Algiers. Eemland, Buenos AiresAmsterdam pass. 20 Jan. Kaapverdische Eilanden. Gaasterkerk, BeiraAmsterdam 20 Jan. van Mozambique. Ttterslm, AmsterdamLobito 20 Jan. te Las Palmas. Jacob Cats, 20 Jan. van Narvik naar Rotterdam. Klipfontein. 20 Jan. van Beira naar Zanzibar. Kota Gede, 20 Jan. van Port Said (JavaNew York). Laurenskerk, Cal cuttaRotterdam 20 Jan. van Marseille. Lom bok, 19 Jan. van Bombay naar Koweit. Rempang, 18 Jan. van Los Angeles naar Bal boa. Reiniersz, RotterdamJava pass. 20 Jan. Minicoy; Rotti. New YorkJava 20 Jan. te Madras. Sumatra, JavaAmsterdam 20 Jan. van Port Said. Sloterdijk, JavaNew York 20 Jan. te Phuket. Tjikampek, Singapore Buenos Aires 21 Jan. te Mombassa. Van Oslade, AmsterdamWest Indië pass. 21 Jan. Azoren. Volendam, 21 Jan. van Melbourne naar Sydney. Waterman, JavaRotterdam 20 Jan. van Port Said. Winsum, Libreville Amsterdam 20 Jan. van Dakar. Willem Ruys, 22 Jan. te Southampton verwacht. BLOEMENDAALSE RAAD Raadscommissie onderzoekt instelling wijkraden Met elf tegen vier stemmen besloot de gemeenteraad van Bloemendaal Donder dagmiddag geen wijziging te brengen in de toestand bü „De Viersprong" in Aerden- hout; de meerderheid was van mening, dat de plannen, om het verkeersprobleem op te lossen, niet de juist zijn en dat de kosten te hoog zijn. Burgemeester jhr. mr, C. J. A. den Tex deelde mee, dat brieven en telegrammen van de Vereniging „Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld", vereniging „Aerdenhout", de Bond „Heemschut", vereniging „Haer- lem", „Hendrick de Keijser" en de Rijks commissie voor Monumentenzorg over het behoud van het tolhuis „De Haringbuys" waren binnengekomen. Mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) betoogde, dat het in de eerste jaren beter is grote be dragen beschikbaar te stellen voor andere doeleinden, zoals woningbouw. De inge diende plannen vragen meer dan 100.000. Is dat bedrag wel verantwoord? Er zijn goedkopere middelen, om verbetering te krijgen in de verkeerssituatie. Spreker gaf in overweging de toestand onveranderd te laten totdat een gunstiger tijdstip aange broken is. Ir. De Vassy (Arbeid) betoogde, dat de plannen niemand bevredigen. Beter is 't te wachten tot de weg zal kunnen lopen op plaatsen, waar nu een villa en een boer derij aan de zuidzijde van de Zandvoorter- weg liggen. De toestand te verbeteren met een weg, vlak langs het tolhuis, is niet mogelijk, wel als het huis afgebroken wordt. De heer Bier (WD) daarentegen beval het verbeteren van de verkeerstoestand ten zeerste aan, en gaf in overweging het plan, met behoud van het tolhuis, te aan vaarden. Mr. De Jong Schouwenburg (C. H.) deelde mee, dat er weinig verkeers ongelukken bij „De Viersprong" gebeurd zijn, n.l. twee in 1935, vier in 1936. twee in 1937, twee in 1938, één in 1946, drie in 1947 en drie m 1948.. Nooit zijn er ernstig gewonden geweest en de schade viel altijd mee. Van een verkeersprobleem is dus geen sprake. De heer Smid van Gelder (VVD) was van mening, dat er zich geen verkeers moeilijkheden voordoen. Wethouder R o h 1 i n g (KVP) merkte op, dat het Tolhuis op de monumentenlijst staat. Het zou vreemd zijn, als de raad tot afbraak besloot. Uit de statistieken is ge bleken, dat de weinige ongelukken niet in het zomerseizoen zijn gebeurd. Spreker achtte het beter geen geld voor het doel af te staan en meer aandacht te besteden aan verbetering van schoolgebouwen of aan het bouwen van een school. Wethouder Van Geluk (WD) meen de, dat het niet verantwoord is de situatie onveranderd te laten. Stemmingen Het voorstel tot verbetering, met afbraak van het Tolhuis, werd verworpen met 11 tegen 4 stemmen (ir. De Vassy, mr. Vliegen, de heren Van Geluk en Schulz stemden voor), dat met gedeeltelijk behoud van het tolhuis eveneens met 11 tegen 4 stem men (mevrouw Fahrenfort en de heren Bier, Van Geluk en Schulz) en het voorstel mr. Hijszeler (ongewijzigd laten van de toestand) werd aangenomen met 11 tegen 4 (tegen stemden mevrouw Fahrenfort en de heren Bier, Schulz en Van Geluk). Wijkraden Naar aanleiding van het debat over het voorstel van B. en W., inzake het instellen van wijkraden, gehouden in de raadsverga dering van 16 December, had het college in meerderheid besloten zijn voorstel in te trekken. Mr. De JongSchouwenburg deel de mede namens andere leden mee, dat het niet in de bedoeling van de raad heeft gelegen het voorstel van B. en W. opzij te leggen. Het betrof echter een zeer belang rijke principiële beslissing en het verdiende ernstig te worden vooibereid. Het debat van de vorige vergadering moet niet als een wantrouwen of niet-waardering van het voorstel worden opgevat, Het voor stel moet grondig worden onderzocht en daarom stelde spreker de raad voor te besluiten te zijner verdere voorlichting op het stuk van de wijkraadgedachte in het algemeen en van haar toepassing voor de gemeente in het bijzonder, een commissie ad hoc in het leven te roepen, bestaande uit de fractie-voorzitters van de WD, KVP, Partij van de Arbeid, C.H. en A.R. uit de raad, met opdracht een diepgaand onderzoek naar de vraagstukken in te stel len. De Voorzitter deelde mee, dat B. en W. grote waardering hebben voor het feit, dat de raad „het wagentje, dat in het moe ras is vastgereden", er weer uit wil trek ken. Van de bewoners heeft spreker geen enkele reactie vernomen. Mogelijk begrij pen zij de bedoeling niet. Spreker zeide bereid te zijn als voorzitter van de com missie op te treden. Wethouder Schulz (Arbeid), die de minderheid in het college vormde, zeide, dat hij het betreurd zou hebben, als het voorstel van de agenda was afgevoerd. Ge lukkig is een nieuw voorstel gekomen. Het voorstel tot instelling van een com missie ad hoe werd goedgekeurd. De raad verleende eervol ontslag aan de heer J. de Jong Czn., als directeur van Publieke Werken, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, stelde een crediet van 1250 beschikbaar voor socio grafisch onderzoek ten behoeve van het maken van het uitbreidingsplan en ver leende ontheffing der bebouwingsvoor schriften aan J. H. Baggerman te Bloemen daal en G. Smit te Aerdenhout. Bij de rondvraag merkte ir. De Vassy op, dat sedert 1 Januari Gedeputeerde Staten beslissen over het bouwvolume. Het resultaat is nogal teleurstellend voor de gemeentebesturen. B. en W. moeten thans beslissen wie er mag bouwen. Als de animo groot is, zal het moeilijk zijn tot verdeling over te gaan. Welke richtlijnen zullen B. en W. volgen bij de verdeling? De voorzitter antwoordde de vraag in het college aan de orde te zullen stellen. De heer Daams (WD) deelde hij mee, dat hem nog niet bekend is wanneer „Wild hoef" ontruimd zal worden, mevrouw Fah renfort (WD) dat haar vraag over het eventueel invoeren van een inhaalverbod op de Bloemendaalse weg tussen de spoor wegovergang te Overveen tot aan de Don kere laan. later beantwoord zal worden en mr Vliegen, dat dc klacht over slechte voetpaden in „Duin en Daal" onderzocht zal worden. Koor „Katholiek Haarlem" bracht „Die Schöpfung" De dirigent van het R.K. gemengd koor „Katholiek Haarlem", Albert de Klerk, lieeft met de keuze van het oratorium „Die Schöpfung" van Jos. Haydn voor het gis teravond in de Gem. Concertzaal gegeven concert vele muzie-kminnaars aan zich ver plicht. De grote belangstelling, die op dit concert getoond werd, zal voor een deel op de prestaties van het koor gericht zijn ge weest. Zonder twijfel kan echter gezegd worden, dat zij aanzienlijk gestimuleerd is geworden door Haydn's meesterwerk. Al is het werk reeds talloze malen ten gehore gebracht en al zijn er in de loop der tijden vele voortreffelijke koorcomposities naast „Die Schöpfung" ontstaan, in geen enkel opzicht is zijn aantrekkingskracht op een groot deel der concertbezoekers verzwakt. Laat men de literaire waarde van de tekst buiten beschouwing, dan wordt de aan dacht in de eerste plaats gevestigd op de muziek, welke hetzij in de kinderlijk- naïevè eenvoud van de vaak volkslied achtige melodiek, hetzij in de verheven ontwikkeling van een meerstemmige struc tuur een treffende eenheid met de woord betekenis vormt. Na de vele Paradijs schilders uit voorgaande eeuwen (Michel angelo!) treedt Haydn hier op als de klan kenschilder, die met verrassende instru mentaties de illusie van de Paradijs-sfeer wil geven. Met het karakter van Haydn's muziek is een twintigste-eeuws koor in het algemeen wel vertrouwd. Dit wil echter niet zeggen, dat het voor een uitvoering van „Die Schöpfung" geen moeilijkheden overwin nen moet. Het koor „Katholiek Haarlem" heeft deze in technische zin uitnemend kunnen overwinnen en waar de technische beheersing gepaard ging aan een levendige bezieling werden hoogtepunten bereikt, die de betekenis van het oratorium volkomen liet beseffen. Er zij hierbij verwezen naar de vertolking van „Stimmt an die Saiten", van „Vollendet ist das grosse Werk" en het indrukwekkende slotkoor „Singt dem Herrn". Het koor kon zich gelukkig achten bij het grote aantal vrouwenstemmen een voldoen de aantal mannenstemmen te kunnen tellen. Van deze omstandigheid heeft de dirigent Albert de Klerk voortreffelijk gebruik weten te maken om een prachtige klank verhouding te krijgen, die in het bijzonder bij de polyphone fragmenten opviel. De zang van Jo Vincent, die de sopraan soliste was bij deze uitvoering, culmineerde met de voordracht van haar aandeel in het duet van Adam en Eva. verrukkend door klank en uitmuntend door expressiviteit Ook de tenor Han Le Fèvre kon met zijn optreden veel voldoening geven. Verder werd men bijzonder getroffen door de prachtige zang en de grote zeggingskracht van de bas Herman Schey. Van belang voor de uitvoering werd ook de begeleiding door het orkest der HOV, dat mede betrokken werd in de waardering die door de aanwezigen werd betoond. P. ZWAANSWIJK. Dr. E. H. Krelage 80 jaar Dr. E. H. Krelage een bekend stadgenoot, wiens naam tot in verre streken van de wereld bekend is, hoopt Vrijdag 28 Januari zijn tachtigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige heeft zeer grote verdien sten voor de bloembollencultuur. Vele jaren was hij voorzitter van de Algemene Vere niging voor Bloembollencultuur, nam op congressen en tentoonstellingen op het ge bied van bloembollen en tuinbouw in het algemeen een vooraanstaande plaats in en verrichtte verder op ander gebied nuttig werk. De heer Krelage, die op 28 Januari 1869 te Haarlemt geboren is, bezocht de lagere school en het Gymnasium en studeerde vervolgens aan de Amsterdamse Universi teit in de botanie. Omstreeks 1890 kwam een wijziging in zijn plannen en hij werd in de zaak van zijn vader gesteld, waarvan hij later de leiding op zich nam. De heer Krelage maakte vele reizen door bijna alle Europese landen en naar Amerika. Na enige jaren als lid van het hoofdbe stuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te zijn opgetreden, werd dr. Krelage in 1906 benoemd tot voor zitter. Op 16 December 1935 legde hij de voorzittershamer neer, waarna hem het ere-voorzitterschap werd aangeboden. Hij was een der oprichters van de Bond van Bloembollenhandelaren, maakte van 1908 tot 1915 deel uit van de Haarlemse gemeen teraad, vervulde van 1922 tot 1932 het voorzitterschap van de Kamer van Koop handel en Fabrieken en was voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad. Een be langrijk aandeel heeft de aanstaande jarige in de organisatie van de grote internatio nale voorjaarstentoonstellingen in 1925 en 1935 in het wandelbos Groenendaal gehad. Dat hij na het nemen van afscheid van Bloembollencultuur grote belangstelling bleef tonen voor het vak bleek uit het samenstellen van zijn groot standaardwerk over bloembollen en alles wat met teelt, handel en uitvoer verband houdt. Op Maandag 11 Maart 1947 werd de heer Krelage in Wageningen het doctoraat in de Landbouwkunde honoris causa aangeboden. Vroeger heeft de regering zijn verdien sten erkend door hem te benoemen tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw j Uit een woning aan de Pynboomstraat j te Haarlem zijn vier jassen gestolen. De da- der is binnengekomen door de keukendeur, die niet afgesloten was. j De Nederlandse marine-attaché te Washington, de kapitein ter zee F, Stam, is tijdelijk bevorderd tot Schout bij nacht. De kapitein ter zee F. J. Kist, tot voor kort com mandant van Hr. Ms. „Karei Doorman", is belast met de functie van sous-chef der marinestaf, als opvolger van de kapitein ter zee jhr. H. A. van Foreest. De torpedobootjager „Evcrtsen" zal van 29 tot 31 Januari in Durban vertoeven. Op varenden kunnen daar post ontvangen, mits deze uiterlijk 23 Januari gepost wordt. HAARLEM EN OMGEVING De Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders, afdeling Haarlem, houdt zijn jaarlijkse tentoonstelling van postdui ven in het Krelagehuis aan de Leidsevaart op 22 en 23 Januari. Ongeveer 1000 vogels zullen worden geëxposeerd. Geslaagd zfjn voor het practijkexamen van de Nederlandse Associatie voor practijk- examens. voor Frans: E. Mijnen en Bakker; voor Duits: T. de Ridder; vpor Engels: H. Haartman en P. Stassen. V*der voor het practijkexamen van de Ver. van Leraren, Engels: B. Willemsen en P. Stassen. De Nederlands Zuid-Afrikaanse Vereni ging, afdeling Haarlem en Omstreken, houdt een Zuid-Afrikaanse avond op Vrijdag 28 Januari in de aula van het Chr. Lyceum te Haarlem. De heer H. Bloem uit Amsterdam, zal een inleiding houden over: Voortrekker- idealen en Hedendaags Zuid-Afrika, waarna de fraaie film over de tocht van een der eerste voortrekkers, Louis Trigardt, van de Kaap door Transvaal naar Delagoabaai zal worden vertoond. De burgemeester van Haarlem, mr. P, O. F. M. Cremers, is dezer dagen geïnstal leerd als beschermheer van de R.K. Zwem vereniging „De Watertrappers". De voorzit ter, de heer A. de Keulenaar heeft hem toegesproken en na de installatie volgde de aanbieding van een oorkonde. De afdeling Haarlem van de Vereniging NederlandCanada houdt Maandag in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann een bijeenkomst, waarop mr. J. Blom, directeur van de Nederland-Canada Hypotheekbank, zal spreken over zijn reis naar Canada. De Ver. van Vrijz. Herv. houdt een ge meenteavond op Maandag 7 Februari. In de vacature dr. Bakker moet een bestuurslid worden gekozen waarvoor het bestuur can- dideert de heer C. J. Mieras. Ds. J. de Graaf zal een inleiding houden over „Wordt de Kerk anders?". De afd. Bloemendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt 27 Januari een verga dering in de consistorie der Gereformeerde Kerk, ds. J. C. Koningsberger uit Amster dam zal spreken over het onderwerp „Wat de geestelijke verzorging van de militairen ons leerde". Dr. H. Piccardt, psychiater aan de Ge meentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst te Haarlem, zal, voor de Vereniging van ouders van leerlingen van de HBS A, op Woensdagavond 26 Januari in de aula van de HBS een inleiding houden over „Sexuele Voorlichting". In het gebouw van de Protestantenbond aan de Postlaan te Heemstede heeft 27 Januari een wijkavond van wijk Zuid der Ned. Herv. Gemeente plaats met als spreker ds. K Strijd van Den Bosch over het onder werp „De kerk en het communisme". Ds. H. J. Visser, predikant aan de Pro vinciale ziekenhuizen te Santpoort en te Bakkum gaat met emeritaat. Hij preekt zijn afscheid op Zondag 30 Januari des namiddags te 3.30 uur in de ziekenhuiskapel te Sant poort. Maatregelen tegen eventuele werkloosheid Interdepartementale commissie ingesteld Met het oog op de mogelijkheid dat ons land door de wisselingen in de con junctuur nog weer eens zal worden bedreigd door massa-werkloosheid, heeft de regering besloten reeds thans maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen worden gesteld, in dien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voelbaar zou den worden. Overgegaan is tot instelling van een in terdepartementale commissie voor de werk gelegenheid, waarin alle ministeries zijn vertegenwoordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uit oefenen. Deze commissie zal omtrent voor genomen maatregelen regelmatig overleg plegen met de Stichting van den Arbeid. Als voorzitter is aangewezen mr, dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Autodief verongelukte met gestolen wagen Terwijl een garagehouder uit Heerde zich in een café te Epe bevond, stal een 22-jarige jongeman uit Nunspeet diens voor het café staande personenauto. Hij reed er mede in de richting Apeldoorn, maar in Ernst, waar de weg een gevaarlijke bocht maakt, raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed in volle vaart tegen een boom. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij is overleden. ALLE ZEEVISPRIJZEN VRIJ Per 1 Februari wordt de maximumprijs regeling, welke ten aanzien van bepaalde soorten verse zeevis nog van kracht is, in getrokken. De bestaande maximumprijsregeling voor haring en haringproducten blijft onvermin derd van kracht. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 314 312% 262 255% 224)4 223 16214 162% 1351/2 Nederlandse Ford Nederlandse Kabei 270 v Berkel's Pateni 111 Scheepvaart-Unie 168% 167 Holl Amerika Lijn 167>/2 Dell Maatschappij 158% 157% H. V A 177 175 A'dam Rubber 168% 167 Ned Handel Mij 158% N.-l Handelsbank 117% JBilIiton M|j n 390 «3»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6