Haarlems Dagblad De President Souvereine V.S. van Indonesië moeten 1 Juli 1950 een feit zijn Tsjang Kai Tsjek „neemt afscheid van China" Weerbericht 63e Jaargang No. 19149 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-HoofdrecL 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®pcecbte tOaarlemsdjc Courant (Jrrno 165-6) Zaterdag 22 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 2i310t. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Te WASHINGTON heeft president Tru man zijn plechtige ambtsaanvaarding na zijn herbenoeming gevierd. Hij ^gtte een program van vrede en vrijheid uiteen. Hij zeide dat geluk voor de gehele mens heid het doel der Verenigde Staten is. Ook gispte hij het' Russische régime als aan hanger van een valse philosophie. Hij noemde'het niet bij naam, maar ieder kon begrijpen dat hij Rusland bedoelde. Bedrog en schijn, armoede en tirannie somde de president op als het loon der mensen, die er hun vrijheid voor hebben opgeofferd. Eco nomische, defensieve, wetenschappelijke en industriële maatregelen bleek zijn plan tot herstel en opbouw der wereld te om vatten. Hij prees de Westerse democratie en zei dat groter productie de sleutel tot voorspoed en vrede is. Democratie alleen kan de levenwekkende kracht geven, om de volken der wereld tot een overwinnende actie aan te zetten niet alleen tegen hun menselijke onderdrukkers, maar ook tegen hun oude vijanden: honger, ellende en wan hoop. Het was indrukwekkend. Duizenden m de landen van het Westen zullen het met voldoening gelezen hebben. Het verschilt aanzienlijk van Amerikaanse presidentiële redevoeringen uit vroeger tijden, die alleen het heil der Verenigde Staten beoogden. Men kan zeker niet zeggen: nu ja, dit zijn maar mooie woorden en wij geloven niet veel van die goede bedoelingen. Want de Verenigde Staten hebben al veel voor ons gedaan en het zijn bekrompen lieden, bui tendien slechte mensenkenners, die dit op hun eigenbelang gooien. Het moge om de hoek komen kijken, het is niet afwezig, maar een streven om het heil der wereld te dienen, om grote daden voor de mens heid te verrichten vervult Amerika's leiders zeker. Soms worden zij er waarlijk door bezield. Zij zijn geestdriftig voor hun grote land maar ook voor zijn wereldse taak, zoals zij die zien. Ik hoop dat president Truman meer heeft gedacht dan hij heeft gezegd. Dat is aan te nemen. Zulk een rede, bestemd voor de grote massa, wordt tevoren zorgvuldig ge wikt en gewogen en samengesteld in de termen, die naar men meent de meeste weerklank vinden. Misschien is die mening niet juist, misschien zou het beter zijn meer tot het hart van de mensen te spreken en minder over economie, organisatie, aggres- sie, defensie en wetenschappelijke en industriële vooruitgang. Maar u weet hoe dat gaat, ook in Europa: wij leven in een tijd waarin deze en dergelijke begrippen de propaganda beheersen. Men gelooft in dat magische woord: de propaganda. Het zal wel over gaan. De president moet meer gedacht hebben. Hij heeft gebeden in de episcopale kerk van St. John. Daar zal hij zeker beseft heb ben dat het niet voldoende is, groter pro ductie aan te duiden als de sleutel tot voor spoed en vrede. De arbeid is goed en schoon, maar niet genoeg om de vrede te winnen en het geluk voor de gehele mens heid. Dat zijn geen geringe zaken: de vrede en het geluk voor gans de mensheid. Is zelfs een president van Amerika groot genoeg om die in uitzicht te kunnen stellen in zijn program? Dat geloof ik niet. Alle mensen van goe den wille in al die talloze landen zullen daarvoor moeten bidden en daarvoor tot offers bereid moeten zijn. Moge Amerika zich niet groter gaan achten dan het is. De grootheid die vrede en geluk voor de men sen kan verwezenlijken wordt-niet afge meten naar maatstaven van welvaart en macht. Het is -zonder afgunst en zonder zucht tot critiek dat men dit denkt: moge Amerika zich niet overschatten. Het is het zeer werkelijke gevaar, waaraan alle mach tige landen ter wereld steeds hebben bloot gestaan en dat tot zoveler onheil heeft ge leid. „Honderdduizenden hebben de in zijn open wagen gezeten, stralende president toegejuicht toen hij, vergezeld door de vice- president William Barkley, door de straten van Washington reed. De parade begon bijna een uur later. Een luchtvloot van zevenhonderd vliegtuigen dreunde over de stad". Dat heeft men ons geseind en dat hebben wij u doen weten. Maar ik zou willen vra gen waartoe zoveel militair vertoon nodig is als men vrede, vrijheid en geluk belooft. Want het is geen symbool voor dit alles. Het moge een dreigende waarschuwing betekenen voor het régime met de valse philosophie, maar het duidt geen vrede, vrijheid en geluk aan. Een kleine dertig jaar geleden was er een geweldige parade in Versailles en dreunden talrijke toen nog zoveel kleinere oorlogsvliegtuigen over die stad, toen de vrede na de eerste wereldoorlog werd ondertekend. Een kleine twintig jaar geleden voer minister Frank Kellogg aan boord van een slagkruiser over de Oceaan, om het Briand-Kellogg Pact tot uitbanning van de oorlog te ondertekenen. En nu was er weer een parade en dreunden de honderden oorlogsvliegtuigen over Washington, toen de herkozen president Truman zijn program van vrede, vrijheid en geluk had verkondigd. Wat wilt ge dan? - kunt u mij toevoe gen. Plet is eenmaal niet anders. Maar waarom zou het nooit kunnen ver anderen? En als de mensen het willen ver anderen, zouden zij dan niet kunnen aan vangen met al die bewapening eerst eens als een kwaad te zien, al zien zij nog geen kans om er van verlost te rakenen haar tenminste niet als accompagnement voor beloften van vrede, uitbanning van oorlog, vrijheid en geluk te gebruiken? Men kan toch niet beweren dat dat nood zakelijk is? Misschien heeft de president iets derge lijks gedacht, toen hij voortreed onder het gedreun in de lucht. Wellicht heeft hij -het al eerder gedacht. Hij heeft, in elk geval, gebeden in St. Johns. Mpge God hem bij staan. R. P. Geen plannen tot intrekken van geld in Indonesië BATAVIA, 21 Januari (Aneta). Naar aanleiding van geruchten, die te Batavia de ronde doen en volgens welke het in omloop zijnde geld door nieuw geld zal worden vervangen, wordt van Nederland se zijde positief tegengesproken, dat plan nen aanhangig zouden zijn om het in om loop zijnde geld in te trekken. Drie kinderen, die op een kleuterschool in Zaandam gingen, zijn aan diphtheritis overleden. Enkele andere kleuters zijn vrij «rnstig ziek. Nieuwe Veiligheidsraad-resolutie verlangt: Opstellers - Amerika, Cuba, China en Noorwegen - verlangen directe vrijlating van republikeinse leiders De uitgestelde zitting van de Veiligheids raad over de Indonesische kwestie is gis teravond in Lake Success begonnen. De Verenigde Staten, Cuba, Noorwegen en China dienden de volgende gezamenlijke resolutie in: „De Veiligheidsraad, en overwegende dat zijn resoluties van 24 en 28 December 1948 niet volledig zijn na gekomen; en dat een blijvende bezetting van het grondgebied van de republiek door de strijdkrachten van Nederland onver enigbaar is met het herstel van goede be trekkingen tussen partijen en met de uit eindelijke voltooiing van een rechtvaardige en blijvende oplossing van het Indonesi sche geschil; Voorts overwegende dat de vestiging en handhaving van wet en orde over geheel Indonesië 'n noodzakelijke voorwaarde zijn voor het bereiken van de doeleinden en verlangens van beide partijen; constateert met voldoening dat beide par tijen blijven vasthouden aan de beginselen van het Renville-accoord en ermede in stemmen dat vrije democratische verkie zingen zullen worden gehouden over geheel Indonesië voor een constituerende verga dering op zo kort mogelijke termijn en verder ermede instemmen dat de Veilig heidsraad maatregelen treft voor obser vatie van dergelijke verkiezingen door een lichaam van'de UNO; overwegende dat de vertegenwoordiger van Nedex'land het verlangen van zijn re gering heeft kenbaar gemaakt dat deze verkiezingen niet later zullen worden ge houden dan 1 October 1949; eveneens met voldoening constaterend dat de Nederlandse regering het voornemen heeft de souvereiniteit over te dragen aan de verenigde Staten van Indonesië op 1 Januari 1950, indien dit mogelijk is en in ieder geval in de loop van het jaar 1950; 1) doet een beroep („calls upon") op de Nederlandse regering om te verzekeren dat onmiddellijk alle militaire operaties, worden afgebroken, en een beroep op de regering van de Indonesische republiek gelijktijdig haar gewapende aanhangers te bevelen de guerilla te staken, en een beroep op beide partijen samen te werken tot her stel van de vrede en handhaving van recht en orde over het gehele hierbij betrokken gebied. 2) Doet een beroep op de regering van Nederland onmiddellijk en onvoorwaarde lijk alle politieke gevangenen, sinds 17 December 1948 gearresteerd in de repu bliek, vrij te laten en aan de officiële per sonen van de republikeinse regering toe te staan onmiddellijk naar Djokja terug te keren opdat zij hun verplichtingen ge noemd in paragraaf 1 kunnen uitvoeren en opdat zij hun toegewezen functies kunnen uitvoeren in volle vrijheid, inclusief het be stuur van de stad Djokja. 3) Beveelt aan, dat in het belang van de uitvoering van de door beide partijen tot uitdrukking gebrachte doeleinden en ver langens om een federale onafhankelijke en souvereine verenigde staten van Indo nesië te vormen op zo kort mogelijke ter mijn, onderhandelingen zo spoedig moge lijk zullen worden begonnen tussen Nederalnd en de Indonesische republiek en met behulp van de commissie genoemd in paragraaf 4 op basis van de beginselen van de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville en gebruikmakend van de overeenstemming door partijen bereikt met betrekking tot de voorstellen ingediend door de vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten in de Commissie van Goede Diensten op 10 September 1948 en in het bijzonder op de volgende basis: a) Dat de instelling van een federale interimregering waaraan de bevoegdheid voor het interne bestuur gedurende de overgangsperiode zal worden gegeven, het resultaat zal zijn van deze onderhandelin gen en deze instelling niet later zal plaats vinden dan 15 Maart 1949; b) Dat de verkiezingen voor een con stituerende vergadering voltooid zullen zijn op 1 October 1949; c) Dat de overdracht van de souve reiniteit aan de verenigde staten van In donesië zal plaats hebben zo spoedig mo gelijk en in ieder geval niet later dan 1 Juli 1950. Indien echter geen overeenkomst is be reikt één maand vóór de data, genoemd in de sub-paragrafen a, b en c hierboven, zal de commissie, welke genoemd wordt in paragraaf 4a, of het lichaam der UNO, waarover gesproken wordt in paragraaf 4c, onmiddellijk hiervan rapport uitbren gen aan de Veiligheidsraad en hierin aan- Robert Parker, een jonge Britse tekenaar uit Surrey, heeft in zijn vrije tijd een „luchtvlo" geconstrueerd die minder weegt dan een zwaar motorrijwiel én tijdens de proefvluchten een snelheid bereikte van tachtig kilometer per uur. Het vliegtuig, dat de Ileaih Parasol" gedoopt is, werd deze week getest voor het lucht- vaardigheidsbrevet. bevelingen doen opnemen voor een oplos sing van de moeilijkheden. De bevoegdheden der C.V.G.D. 4) a. De Commissie van Goede Diensten zal voortaan bekend zijn als de commissie der UNO voor Indonesië. De commissie zal optreden als de vertegenwoordigster van de Veiligheidsraad in Indonesië en zal alle functies bezitten sedert 16 Dec. door de Veiligheidsraad aan de C.V.G.D. gegeven, welke functies haar in deze resoluties wor den verleend. De commissie zal handelen bij meerderheid van stemmen, maar haar rapporten en aanbevelingen aan de Veilig heidsraad zullen zowel meerderheids- als minderheidsstandpunten bevatten indien er een verschil van mening onder de leden van de commissie bestaat. b) De consulaire commissie wordt ver zocht het werk 'van de commisise van de Verenigde Naties te vergemakkelijken door het verschaffen van militaire waarnemers en ander staf-personeel en door het ver lenen van faciliteiten om de commissie in staat te stellen haar plichten te vervullen volgens de resoluties van 24 en 28 Dec. j.l. en van deze resolutie. De consulaire com missie zal haar andere activiteiten tijdelijk opschorten. c) De commissie zal partijen bijstaan bij de naleving van deze resolutie. Zij zal de onderhandelingen bijwonen, welke ge voerd moeten worden volgens par. 3 dezer resolutie en is gemachtigd aanbevelingen te doen aan partijen of aan de Veiligheids raad. Na een overeenstemming, bereikt bij deze onderhandelingen zal de commissie aanbevelingen doen aan de Veiligheidsraad met betrekking tot de aard, macht en functies van het lichaam der UNO, dat in Indonesië zal blijven om behulpzaam te zijn bij de nakoming van de bepalingen dezer overeenkomst totdat de souvereini teit zal zijn overgedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië. De commissie zal de bevoegdheid hebben om de vertegenwoordigers van de niet- republikeinse gebieden in Indonesië te raadplegen. De commissie of het lichaam van de UNO dat zal worden ingesteld overeenkomstig haar aanbeveling volgens deze paragraaf is gemachtigd om in naam van de Ver enigde Volken de verkiezingen te obser veren en aanbevelingen te doen betreffende de voorwaarden noodzakelijk om: 1) te verzekeren dat deze verkiezingen vrij en democratisch zijn: 2) vrijheid van verga dering, van woord en pers ten allen tijde te garanderen mits dergelijke garantie niet zo wordt toegepast dat hierbij toevlucht genomen wordt tot geweld of représailles De commissie behoort behulpzaam te zijn bij een zo spoedig mogelijk herstel van het burgerlijke bestuur van de republiek. Hier toe zal zij na overleg met partijen aanbe velingen ertoe strekkende, dat, in over eenstemming met de redelijke eisen gesteld door openbare veiligheid en bescherming i leven en veiligheid, de gebieden vol gens de Renville-overeenkomst behorende tot de renubliek (met. uitzondering van de stad Djokja) successievelijk kunnen terug keren onder het burgerlijke bestuur van de republikeinse regering. De regering zal eveneens toezien op deze terugkeer. De aanbevelingen van de commissie kunnen voorzieningen inhouden met betrekking tot het economische welzijn van de bevolking van de gebieden, welke bij deze terugkeer betrokken zijn. De commissie zal, na over leg met de partijen, aanbevelingen doen met betrekking tot een eventueel tijdelijk stationneren van Nederlandse strijdkrach ten- in enig gebied om behulpzaam te zijn bij het handhaven van wet en orde. In dien een der partijen in gebreke blijft met betrekking tot het aanvaarden der aanbe velingen van de in deze paragraaf genoem de commissie, zal de commissie onmiddel- Lijk aan de Veiligheidsraad rapport uit brengen met aanbevelingen voor een op lossing van de moeilijkheden. De commis sie zal periodieke rapportenzenden aan de Veiligheidsraad en speciale rapporten zo dikwijls zij dit noodzakelijk oordeelt. De commissie zal die waarnemers, officieren of andere personen kunnen gebruiken, die zij noodzakelijk acht. Vraagt de secretaris-generaal aan de commissie een staf beschikbaar te stellen, alsmede geldmiddelen en andere facilitei ten, die de commissie bij de uitoefening van haar functies nodig heeft. 6. Doet een beroep op de regering van Nederland en van de Indonesische repu bliek om mede te werken tot volledige na koming van de bepalingen dezer resolutie. Jozef Nisot, de vertegenwoordiger van België, opende de debatten. Hij waar schuwde de raad, niet verder te beraad slagen over bepaalde maatregelen zonder dat de raad zich tevoren door het Interna tionale Hof heeft doen verzekeren dat zij in deze kwestie bevoegd is. De raad' dient niet af te wijken „van de voorzichtige weg der goede diensten". Dr. Tsjang (China) verklaarde, dat de mede door hem ingediende resolutie een gezamenlijke poging was, die een compro mis inhield en ook van de partijen in het geschil eèn verzoenende houding eiste. Nog geen Nederlandse commentaar De Nederlandse vertegenwoordiger dr. Van Royen verklaarde dat de resolutie was doorgestuurd naar Den Haag en dat hij wachtte up verdere instructies, alvorens commentaar te leveren. Met betrekking tot de zinsnede in de re solutie, dat de vertegenwoordigers van niet- republikeinse gebieden zouden worden toe gelaten bij de besprekingen tussen de Ne derlanders en de republikeinen zeide dr. Van Royen: „Ik vrees dat dit een pijnlijke indruk zal maken op de federalisten. De niet- republikeinse gebieden zouden rechtens behoren te worden uitgenodigd aan de be sprekingen deel te nemen. De Russische afgevaardigde, Malik, ver klaarde de resolutie niet te kunnen steu nen omdat zij onvoldoende bescherming verleent aan de republiek en in feite een steun betekende voor de Nederlandse aggressie. Rusland is van mening dat alle Neder landse troepen onmiddellijk moeten wor den teruggetrokken. De republiek is in staat zelf orde en veiligheid te verzekeren zonder hulp van buitenlandse binnen dringers. Na de rede van Malik werd de zitting verdaagd tot Dinsdag a.s. 21 uur Neder landse tijd. Australië en India zullen naar Reuter verwacht, de resolutie critiseren. Een Franse woordvoerder heeft te ver staan gegeven, dat Frankrijk, indien de resolutie onveranderd gelaten wordt, zich van stemming zal onthouden. Indien zij echter wordt geamendeerd, zodat zij, zoals de woordvoerder het uitdrukte „gevaarlijk" wordt, dan behoudt dit land zich het recht voor, een veto te gebruiken. De resolutie is op dit ogenblik zeker van zeven stemmen, n.l. van de V.S., Cuba, China, Noorwegen, Engeland, Canada cn Egypte. Soekarno wellicht naar Batavia BATAVIA, 22 Januari (Aneta) In welingelichte kringen te Batavia verwacht men, dat Soekarno morgen aldaar zal arri veren, tezamen met de naar Pi'apat en naar Banka vertrokken federale en republikeinse persoonlijkheden. Hoffman vraagt een aantal Duitse fabrieken te sparen Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den meegedeeld, dat de administrateur van het plan-Marshall, Hoffman, het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft aanbevolen 167 Duitse fabrieken, die op de ontmantelingslijst voorkomen, in het belang van het Europese herstel te sparen. De aanbeveling was gebaseerd op het rapport van de speciale adviescommissie onder leiding van George Humphrey, die ter piaatse een onderzoek heeft ingesteld. Donderdagavond is de architect ir. Jos. Th. J. Cuypers te Meerssen overleden. Elders in dit nummer is zijn necrologie opgenomen, hierboven plaatsen wij een luchtfoto van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, aie hij in Haarlem bouwde en die ongetioijfeld het machtigstemonument van de laat-negentiende eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland is. Hel woord is aan Marie von Ebner- Eschenbacli De kunst raakt in verval, wanneer zij in plaats van de hartstocht de zonde gaal weergeven. Moeilijkheden op Rhodös vrijwel overwonnen Britse erkenning van Israel verwacht De impasse tussen de Israëlische en Egyptische delegaties over de wapenstil standslinies in Zuid-Palestina was gister avond, na een dag van geheime besprekin gen, bijna verbroken. De UNO-bemiddelaar clr. Ralph Bunche, was er in geslaagd bijna algehele overeen stemming tussen de delegaties tot stand te brengen. Men voorspelt, dat de confe rentie spoedig zal zijn geëindigd. David Ben-Goerion, minister-president van Israël, heeft in een verkiezingsrede te Haifa verklaard, dat Israël bereid is met alle Arabische staten vredesbespre kingen te houden, doch niet over vrede tot elke prijs. Hij verklaarde dat zich nog één strook Joods gebied in Oost-Galilea in Irakese handen bevindt en dat Israël het door vrede of oorlog terug moet krijgen. „De regering van Israël kan niet de vijf millioen Angelsaksische Joden vergeten, die aanspraak zouden kunnen maken op hun recht naar Israël te komen, evenmin als het recht van drie millioen Joden in de Sovjet-Unie. om naar hun land, Israël, terug te keren", zei hij. Erkenneng van Israël en Transj'ordanië. Volgens Amerikaanse regeringsambtena ren zullen de V. S. waarschijnlijk komen de week Transjordanïë erkennen, tegelijk met het verlenen van volledige erkenning aan Israël. Reuters diplomatieke correspondent schrijft dat men gelooft, dat de „de facto- erkenning" van Israël door Engeland Maandag bekend zal worden gemaakt, aan de vooravond van de eerste algemene ver kiezingen in Israël. Franse staat geeft nieuwe lening uit Parijs 21 Jan. (Reuter). Alle Franse effectenmarkten zijn gisteren op last van de regering gesloten met het oog op de komende uitgifte van een nieuwe staats lening. Gisteren is het kabinet in buiten gewone zitting bijeengekomen, om over de voorwaarden der lening te beraadslagen. De nieuwe lening vormt een onderdeel der financieringsplannen van de begroting van wederopbouw voor 1949, die 620 mil liard francs bedraagt. De begrotingswet machtigt de regering om dit jaar maximaal 100 milliard francs voor wederopbouw- en moderniserings doeleinden op te nemen. Een communiqué van het ministerie van financiën meldt, dat de nationale lening voor wederopbouw en wederuitrusting ten bedrage van 100 milliard francs, waarvan de modaliteiten door de ministerraad zijn goedgekeurd, Maandag 24 Januari zal wor den uitgegeven. Het communiqué zegt voorts, dat de Parijse beurs, de provinciale beurzen en die van Noord-Afrika gesloten zijn om iedere ongezonde speculatie te vermijden. Van Maandag af zullen de noteringen weer vrij zijn. De nieuwe Franse lening voor wederop bouw en wederuitrusting, zal een rente van 5 pet. dragen. Amerika wil „achterlijke" landen helpen Ook door belegging van particulier kapitaal Men verwacht dat het Midden-Oosten, Azië en Afrika de eerste gebieden zijn die in aanmerking zullen komen voor de ver hoging van de levensstandaard, die" één van de programmapunten in president Truman's inaugurele i-ede was, aldus meldt Reuter's correspondent uit Washington. Amerikaanse functionarissen en industrië len hebben dit punt van het programma dat voor in ontwikkeling achter gebleven gebieden geldt, thans in studie. In diplomatieke kringen wacht men met belangstelling op de reacties van de be trokken regeringen overzee, in het bijzon der van landen als Engeland, Frankrijk en België, die daar grote koloniale verant woordelijklieden hebben. Nederland werd niet genoemd. In de besprekingen te Washington komen vooral de volgende aspecten van dit pro gramma naar voren, aldus de correspon dent. De Amerikaanse industrie en de Ameri kaanse regeringsinstanties zouden voor de betrokken regeringen bekwame ingenieurs, administratieve krachten en technici ter beschikking stellen. De V.S. zouden het beleggen van particu lier Amerikaans kapitaal in de overzeese landen aanmoedigen door hulp te verlenen bjj het opstellen van een beleggingspro gramma, door op vele wijzen de beleggers garanties te verlenen en door te trachten, bedreigde gebieden langs diplomatieke wegen te vrijwaren tegen agressie en on veiligheid. De V.S. zouden de bevolking van in ont wikkeling ten achter gebleven gebieden tegen onbeperkte uitbuiting op handelsge bied beschermen en zich prepareren op de weerlegging van de verwachte beschuldi ging van imperialisme. DE SPLITSING IN HET W.V.V. De Belgische assistent-secretaris-gene raal van het Wereldvakverbond. W. Sche- venels, heeft verklaard, dat het uittreden van de Britse, Amerikaanse en Nederland se afgevaardigden uit het Wereldvakver bond „door anderen zou worden gevolgd.'- Cacaopoeder zal waarschijnlijk over enkele weken vrij van distributie komen. De maximumprijzen voor dit artikel worden dan opgeheven. Hij zou afgetreden zijn met behoud van zijn gezicht Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft gisteravond een afscheidsboodschap gericht tot het Chinese volk, waarin hij verklaart, dat het de verhoring van zijn „dringendste beden" zou betekenen, wanneer de commu nistische partij uiteindelijk tot de erken ning zou komen van de ernst van de toe stand, waarin het land verkeert, order gaf het vuren te staken en er in toestemde vredesonderhandelingen te beginnen, aldus meldt Reuter. Nader bericht het persbureau dat Tsjang Vrijdag Nanking verlaten heeft na het presidentschap te hebben overgedragen aan vice-president Li Tsjoeng Jen. Volgens een vooraanstaande functionaris van de Kwomingtang zal hij vermoedelijk naar het eiland Koeloen gaan, 16 km buiten Amoy, waar een verblijf voor hem in ge reedheid is gebracht. Er was geen sprake van, dat Tsjang naar Formosa of naar de V.S. zou gaan. Men gelooft dat de belangrijkheid van „zijn gezicht behouden" (de eer aan zich houdende voornaamste factor bij de menselijke betrekkingen in China van invloed is geweest op de wijzg waarop Tsjang afstand van het presidentschap heeft gedaan. Hij zei niet, dat hij was af getreden of dal hij zich terugtrok. Tsjang is als president door de Nationale Vergadering gekozen en als hij ophoudt president te zijn, dient hij dat lichaam' daarvan in kennis te stellen. Hij heeft dat echter niet gedaan. Een der leiders van de Kwomintang, Sjao Li-Tze, een voorstander van vrede, Chinese woord voor Tsjang's handelwijze Geschil Tito-Moskou nog „verre van opgelost" Servische communistenleider hekelt de Kominform Mosje Pijade, vice-voorzitter van het presidium van de Joegoslavische commu nistische partij, heeft op het congres der Servische communistische partij hen, die in een „mysterieuze en absolute macht van de Sovjet-Unie" over andere door de com munisten geleide landen geloven, berispt. Het was, zo zeide hij, reeds bijna zeven maanden geleden, dat de Kominform een resolutie aanvaardde, waarin de houding van Tito afgekeurd werd. Het dispuut was nog verre van opgelost. De Joegoslavische communisten waren „ouderwets en naïef genoeg geweest om zich te verbeelden, dat de goede wil aan beide zijden de overhand zou behalen". De Kominform had zijn hoop gevestigd op „de naïeve en idealistische overtuiging in de macht en het gezag van de bolsjewis tische partij en haar leiders in ons land". In Joegoslavië was alles gedaan tot zelfs het riskeren van de eigen zaak om het gezag van de Sovjet-Unie onbezoedeld uit het conflict te voorschijn te doen komen. „De nieuwe socialistische landen hebben verplichtingen jegens het eerste land van het socialisme, maar dat eerste land heeft eveneens verplichtingen tegenover de nieu we landen". Alle aanwezigen wisten, dat Joegoslavië zijn verplichtingen jegens de Sovjet-Unie was nagekomen. De Komin form kon niet doorgaan, zonder reden te lasteren. Vroeg of laat zou een verklaring van het dispuut gegeven moeten worden aan de communistische arbeiders in de gehele wereld. De resolutie had verder de droom vernietigd van de vorming van een balkanfederatie. De onderlinge betrekkin gen van partijen en andere organisaties waren „vergiftigd door falsificatie, laster, omkoperij en zo meer". Dit geschiedde zonder te letten op de resultaten, welke dit zou hebben op de proletarische moraal. heeft Vrijdagavond verklaard te geloven, dat de generalissimus „zich had terugge trokken". Sjao is een dergenen, die gro tendeels verantwoordelijk zjjn voor Tsjang's stap. Volgens Chinese deskundi gen is „zich terugtrekken" de term, die het het dichst benadert. In welingelichte kringen te Nanking is gisteren vernomen, aldus AFP, dat de Chinese regering besloten heeft, ontslag te nemen. Besprekingen over bezettings statuut vastgelopen Uit Londen wordt gemeld, dat de Brits- Frans-Amerikaanse besprekingen te Lon den over het bezettingsstatuut voor Duits land volledig zijn vastgelopen op de vol gende twee belangrijke punten: of de toe komstige West-Duitse regering verantwoor delijk dient te zijn voor de inning van be- zettingskosten, dan wel de regeringen der afzonderlijke landen, en ten tweede de samenstelling en functies van het hoogge rechtshof voor Duitsland. Wat dit hooggerechtshof betreft zijn de voornaamste geschilpunten o£ het hof een Duits lid dient te hebben en de omvang van de bevoegdheid van het hof bij de in terpretatie van het bezettingsstatuut. Naar van gezaghebbende zijde vernomen wordt, handhaafden de afgevaardigden vandaag allen hun vorig standpunt. Maandag zal men opnieuw vergaderen. Militaire samenzwering in Tsjecho-Slowakije ontdekt Reuter verneemt uit Praag, dat 200 a 400 officieren van de Tsjechosiowaakse ge wapende macht op het ogenblik te Praag gevangen worden gehouden wegens een militaire coup, die naar verluidt, omstreeks Kerstmis zou worden uitgevoerd. Men ver wacht deze week een officiële verklaring. Tot de gevangen genomen militairen be horen verschillende generaals, zo verneemt men. Volgens gewoonlijk welingelichte bron is generaal Karei Kutlvashr, de bevelheb- van de Britse, Ameriakanse en Nederland- één van hen. Naar verluidt zit hij reeds sinds December gevangen. Verliezen in Vietnam SAIGON, 21 Januari (A.F.P.) Volgens een officiële mededeling bedragen de ver liezen bij de actie, die sedert vijf weken door de gecombineerde Franse strijdkrach ten in het gebied van Hanoi in Vietnam wordt gevoerd, volgens de laatste opgave 41 doden aan Franse zijde en 717 aan Viet namese zijde. Door de Franse strijdkrach ten zijn verscheidene duizenden tonnen materieel buitgemaakt. TIJDELIJK IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aanvan kelijk 7.wakke wind. later vooral langs de kust sterk toenemend uit Zuidwes telijke richtingen. Vannacht in hc-t Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, morgen overdag tijde lijk iets zachter dan vandaag. 23 Januari: 8.34 uur. onder 17.11-uur 3,41 uur. onder 12.03 uur 24 Januari: 8.32 uur. onder 17.13 uur 5.05 uur, onder 12,29 uur Zon op Maan op Zon op Maan. op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1