3 „Uw hoofd, uw hart en uw goede wil voor de volken, die leven willen" Wegennet der provincie Noordholland MIE? ZEGT: Vrees voor herstel der republikeinse regering Revue van het Haarlemse bedrijfsleven in het afgelopen jaar DE WALVISVANGST Wereldnieuws DINSDAG 25 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 2 >I1> Abbé Pierre vraagt: Concertzaal was haast te klein voor betoging der wereldfederalisten Wanneer men nog mocht twijfelen aan de snelheid waarmee de idee van het wereldfederalisme zich verspreidt, dan moet die twijfel althans wat Haarlem betreft gisteravond wel weggenomen zijn. Want in de Con certzaal was bij de vergadering van de WFB geen plaats onbezet. Zelfs in de gangen en in de nevenzaal stonden nog mensen. Ongetwijfeld waren velen gekomen om het Franse parlementslid ,,Abbé Pierre" te horen. Die velen heb ben zich laten overtuigen, want aan het einde van de avond kon de alge meen voorzitter, P. F. Kremers, onder donderende toejuichingen verklaren, dat 750 van de toehoorders zich als lid hadden opgegeven. Abbé Pierre Grouès. Frans parlementslid en oud-illegaal, die gisteravond op de bijeenkomst van de wereldfeaeralislen in de Concertzaal in een geïnspireerd betoog de noodzakelijkheid, onderstreepte, dat de mensheid die thans op het kruispunt staatzich uitspreekt voor wereld regering. Abbé Pierre Grouès, een tengere, ge baarde priester met tal van onderschei dingen op zijn kleed hield een gloedvolle rede, waarin hij zeide: „Wat is het wer kelijke probleem waarvoor de wereld zich gesteld ziet? Door de eeuwen heen hebben de mensen gestreefd naar een eenheid die nog nooit bereikt is. Integendeel de men sen hebben elkaar op steeds afschuwe lijker wijze bestreden. Weliswaar zijn tussen de oorlogen eenheden gesmeed, maar hoe groter die eenheden werden, hoe heftiger de botsingen. Nu groeit in ons de ontzaggelijke hoop dat het onze generatie zal zijn, die de laatste eenheid zal kunnen bewerkstelligen. Ik weet dat er sommigen zijn, die menen dat er nog een laatste oór- log moet komen. Maar zij vergeten dat wij er daarna niet meer zullen zijn. Zij zien niet, dat nü de kans zich voordoet, omdat de wereld rijp is. Op het kruispunt. Ik heb onlangs met Einstein gesproken en die zei mij: „Ik zou het willen uit schreeuwen tot de staatslieden en de vol keren dat wij op het ogenblik op het kruis punt staan. Wij kunnen nu de vrucht van de vrede plukken of wij zullen de laatste misdaad begaan die het leven zal vernie tigen". De mensheid zal echter aan één voor waarde moeten voldoen. Zij zal het leven en de morele wetten van God moeten eer biedigen. Zij zal de verantwoordelijkheid voor het leven met beide handen moeten De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00,en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Rallye Monte Carlo. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 "Charles Panzéra, bariton. 11.15 Luister spel. 12.00 Giaconda ensemble. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Trio Fantasia. 13.15 Vijf Za- pakara's. 13 30 Roger Machado, piano. 13.45 Bach-cvclus. 14.15 Symphonie no. IV, Ho- negger." 14.40 Voor de vrouw. 15.00 André Nada, viool en André Jurres, piano. 15.30 Orgel. 15.45 Blaaskwintet met piano. 16.15 Voor de jeugd, 17.30 Sweelinck kwartet. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Strijdkrachten. 1.9.15 Prik- kebeen. 19.30 Rallye Monte Carlo. 19.45 Engelse les. 20.15 Omroeporkest met Maartje Kliffen, sopraan en Henk Driessen, bariton. Werken van Mozart en Wagner. 21.15 Uit het Nieuwe Testament. 21.35 Marinierskapel. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Overdenking. 23=15 Air uit Suite in D, Bach. 23.20 „Gezinsmoeilijk heden". 23.35 Serenade op. 8 in D, Beethoven. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Suite uit „Rosamunde". Schubert. 9.35 Ka mermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Koolc- praatje. 10.30 Voor de vrouw. 11.30 Non-stop- programma. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland 12.38 Hawaiïan-orkest. 13.20 Ramblers. 13.50 Zang platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Luisterspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Voor de jeugd. 1.7.15 Orgel. 17.25 Piano-duo. 17.45 „Poëzie uit Curacao". 18.20 Balletmuziek. 18.30 Vraag gesprek. 19.00 Volkswoningbouw. 19.15 „Nieuws uit Indonesië". 19.30 „Ontspanning en ontsporing". 19.40 Voor de jeugd. 20.20 Concertgebouworkest onder Issai Dobrowen met Adrian Aeschbacher, piano: „Militaire symphonie", Haydn: Concert voor piano en orkest in a, Schumann. 21.15 Luisterspel. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Poëzie. 23.15 Bruce Lowe, zang. 23.35 Dansmuziek. grijpen. De wereld moet volwassen wor den en opgroeien over de enge grenzen van het nationalisme heen. Zolang de nationale souvereiniteit abso luut is, zal er oorlog komen. Wordt een •gedeelte van die souvereiniteit overgebracht naar een hogere autoriteit, dan zal de aar de weliswaar geen paradijs worden, maar de oorlog als beslechtingsmiddel van con flicten zal van de baan zijn en er zal vrede heersen. Daar ligt uw verantwoordelijkheid. Gij moet die eenheid realiseren, want gij be hoort tot het mensdom dat lijdt". Garry Davis. Over Garry Davis zei Abbé Pierre nog: „Toen de UNO vorig jaar haar poorten in Parijs opende, bespotte haast de gehele wereldpers de „dwaas van Chaillot". Wie is die dwaas? Hij is een jonge Amerikaanse oorlogsvlieger die op een kwade dag aan een bombardement op Bremen moest mee doen. En later moesten zijn vrienden atoombommen op Japan laten vallen. Toen heeft Garry Davis gezegd: „Ik ben bang. Niet voor mijzelf maar voor de mogelijk heid dat mijn land mij vandaag of morgen de order zal geven dat ook te doen." Davis wil niet dat iedereen afstand doet van zij® staatsburgerschap. Hij heeft slechts een symbool willen stellen. Hij heeft willen Moppen aan de deur van het geweten. Hij wil niet de leider of de held van een „Garry Davis-beweging" worden, maar slechts de kleinen en de verdrukten wakker schudden, hen opwekken zich aaneen te sluiten. Geef daarom uw naam aan de reusachtige administratie van wereldbur-1 gers. Geef uw hoofd, uw hart en uw goede wil voor de volken die willen leven". Nieuwe leden Behalve Abbé Pierre kwamen ds. C. H. Brandt, mevr. E. v. d. Sluïs-Fintelman en P. F. Kremers op het spreekgestoelte. Zij vertolkten alle drie hun gevoelen dat het hoog tijd wordt, dat wij zullen moeten handelen eer het te laat is. Eer men weer naar het geweld grijpt, dat nog nooit een oplossing heeft gebracht. Zo zei mevr. van der Sluis: „In de oorlog zijn honderden kathedralen ingestort, maar veel meer ka thedralen zijn in puin gevallen. In de har ten van de mensen". De algemeen voorzit ter P. F. Kremers vestigde nog eens de aandacht op de wereld volksstemming in de zomer van 1950 waarbij de volkeren der aarde zich kunnen uitspreken over hun wens tot staatkundige vrede. Tot slot vroeg hij iedereen op zijn plaats te blijven zitten om de adhaesie-lijsten te tekenen en zich. eventueel als lid op te geven. Er was niemand die opstond. En er rekening mee houdend dat er al honderden leden in de zaal waren, kan gezegd wor den dat vrijwel allé anderen thans ook lid zijn. De burgemeester, die voorzitter van het plaatselijk comité van aanbeveling is, was wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Wilt U vitamine C actief laten inwerken op de plaats, waar hel besmettingsgevaar zeer groot is: de mondholte. Poets dan s morgens en 's avonds met Heerlijk schuimend Fris van smaak Let op de groene band met: VITAMINE C op doosje en tube! Meer steun van rijkswege is nodig Zoals men weet zorgt de Provincie Noordholland voor een net van wegen. Sinds 1929 zijn voor aanleg uitgegeven ƒ38.542.636. Uit de gewone middelen is daarvoor beschikbaar gesteld 18.362,979, zodat het ontbrekende door leningen ge dekt moest worden. Sinds 1944 was het evenwel niet mogelijk op de gewone dienst voor deze wegenaanleg gelden beschikbaar te stellen. Ged. Staten mei-ken thans in een brief aan de Prov. Staten op: „Intussen bestaat geen ruimte voor een al te groot optimisme, nu uit het boven staande blijkt, dat nog tot een bedrag van 20.179.656,82 leningen lopende zijn. de provinciale begroting voor 1948 moest dan ook een bedrag van 1.486,500 aan rente en aflossing worden geraamd, welk bedrag uit de gewone middelen der provin cie moet worden voldaan. Het is duidelijk, dat een bedrag van die grootte nog in lengte van jaren op het provinciaal budget zal blijven drukken, niet alleen, maar dat AI is er geen ijs, het is toch winter en daarom weer eens een echte winterpot. Zy kreeg van Mevr. Lotgerïng-Hillebrand een recept voor: BOERENKOOL ïl/i kg. boerenkool, 50 gr. havermout, zout, 40 gr. boter, 1 dl. melk, (1 uitje). Stroop de kool, was ze. kook ze vlug gaar in water met zout. Laat ze uitlekken en maak ze fijn. Sloof de kool plm 10 min. met melk en boter (het zeer fijn gesnipperde uitje voor de lief hebbers) en de tussen de kool gestrooide (vlugkokende) havermout. Voeg zo nodig wat meer melk toe. als blijkt dat de kool tijdens het stoven te droog wordt.-Geef aard- appelpurée bij deze boerenkoolschotel. Hebt U de mooi gekroesde boerenkool bladeren wel eens gebruikt als garnering voor een schotel met appelen of andere vruchten? 't Is een mooie (en goedkope) gar nering als U de tafel een iets feestelijker moet geven. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Pessimisme in federale kringen Onze correspondent te Batavia seint ons: Overeenkomstig de door dr. Beel aan gegeven richtlijnen is men er te Batavia enige tijd van uitgegaan, dat de republiek, als zodanig, heeft opgehouden te bestaan. Allengs wordt die opvatting echter steeds meer tegengesproken door de ontwikke ling der gebeurtenissen, sedert de komst van dr. Drees. De tendenz van de Neder landse politiek om contact op te nemen met republikeinse regeringspersonen doet intussen opnieuw een straffe houding van de republikeinen vrezen. De te verwachten hereniging van de republikeinse leiders zal, zo meent men in Batavia, nieuw hou vast geven voor de C. V. G. D. en dus weer aanleiding zijn tot internationale be moeiingen, terwijl de kans voor de fede ralisten om de republikeinse leiders te be wegen tot het aanvaarden van een gelijk waardige status als deelstaat sterk ver mindert, indien de republiek in haar vroe gere positie wordt hersteld. De pers spreekt er reeds van, dat de republikeinse regering haar taak zal her vatten. De Masjoemi heeft al bekend ge maakt, dat zij de republikeinse regering niet zal steunen, indien deze afwijkt van haar vroegere houding, welke o.a. in houdt dat de hoge vertegenwoordiger van de Kroon geen zeggenschap mag hebben in het opperbevel van de weermacht bin nen de republikeinse gebieden. De hier door Drees gehouden afscheids rede wordt bemoedigend geacht voor een hervatting van de republikeinse actie in de oude stijl en heeft verbittering gewekt in federale kringen, zomede wantrouwen tegen de Nederlandse politiek. De vrees herleeft dat uiteindelijk de federalisten toch zullen worden geofferd aan de over levende republiek. Indien Den Haag het vertrouwen niet kan herstellen, wordt weldra een „sauve qui peut" verwacht naar het republikeinse kamp. „Willem Ruys" met beschadigde schroef gearriveerd De „Willem Ruys" die op 3 Januari uit Batavia naar Nederland vertrok, is te Rot terdam aangekomen. Door een beschadiging van de schroef ondervond het schip een dag vertraging. Onder de 800 passagiers, van wie 150 in Southampton aan land gingen en de rest Maandagmorgen debarkeerde, bevonden zich 169 kinderen en ruim 160 evacués. In de ruimen vervoerde het schip een la ding van 1600 ton, Een deel daarvan be staat uit 60.000 kg Vorstenlanden tabak nieuwe oogst. Wij vernamqn nog, dat de „Slamat" begin Februari een lading Deli- tabak nieuwe oogst zal meebrengen. Aan boord bevond zich prof. dr. J. W. F. C. Proper, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Bandoeng, die 33 jaar in de tropen heeft doorgebracht en elf jaar niet in Nederland is geweest. Hij vertelde, dat de Indonesische studenten van deze hoge school na de militaire actie na een korte aarzeling de colleges zijn blijven volgen. Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maar wel de béste verkoudlieidszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. (Adv.) dit bedrag groter zal worden, naarmate tot verdere afwerking van het Wegenplan wordt overgegaan. Het Beheersplan immmers is nog niet gereed. Van de rond 375 km die 't provin ciale Beheersplan thans bevat, zijn rond 313 km voltooid, 19 km in uitvoering en 43 km in voorbereiding. Het vorig jaar raamde de Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat, dat voor de af werking hiervan nog 34.968.000,beno digd zou zijn, waarbij intussen wel moet worden bedacht, dat bij enkele wegen, die overigens werden aangelegd en voltooid, de aanleg van verschillende kostbare kunstwerken is uitgesteld. Het is in deze omstandigheden duidelijk, dat de afwerking van dit plan aan het provinciaal bestuur grote zorgen baart en gevreesd moet worden, dat zonder grotere bijdragen van de zijde van het Rijk, afwer king niet mogelijk zal zijn." Opgemerkt wordt nog, dat terwijl op grond van de besluiten der Staten van 17 Januari 1930 en 18 Juli 1939, Gedeputeerde Staten werden gemachtigd leningen voor een bedrag van 10.000.000 -f 14.000.000 of 24.000.000 op te nemen, een bedrag van 20.179.656,78 aan leningsgeld is vastge legd. Nu volgens de begroting van het We genfonds voor 1949 nog een nadelig saldo van 5.910.750 uit leningsgeld moet worden gedekt, zijn Gedeputeerde Staten voorne mens in de aanstaande zomerzitting een aanvullend crediet te vragen. Sultan Hamid acht resolutie van Veiligheidsraad denigrerend BATAVL.\, 24 Januari (Aneta) „Met pijnlijke bevreemding", aldus Sultan Ha mid de Tweede, het hoofd der regering van West-Borneo, „heb ik kennis genomen van punt e van artikel 4 der bij de Veiligheids raad ingediende ontwerp-resolutie, waarin wordttg ezegd, dat aan vertegenwoordigers van andere delen van Indonesië dan de republiek kan worden toegestaan, deel te nemen aan de onderhandelingenen zovoort." Hij zeide verder dat, naar hij meent te mogen veronderstellen, deze bevreemding ongetwijfeld zal worden gedeeld door de regeringen van de andere deelstaten Indonesië. „Dat aan deze deelgebieden, die twee derde gedeelte van de bevolking en meer dan driekwart van de oppervlakte van In donesië omvatten, thans kan worden toe gestaan enzovoort, acht ik een tegenover deze gebieden zodanig denigre rende formulering, dat ik u kan verzeke ren, dat althans West-Borneo van een op dusdanige wijze gestelde gelegenheid tot deelneming aan de besprekingen geen ge bruik zal maken, welk voorbeeld ongetwij feld door andere deelstaten zal worden gevolgd." Onder verwijzing naar de met algemene stemmen aangenomen resolutie van de bij eenkomst federaal overleg en de als gevolg daarvan getroffen voorbereidingen to nader overleg met een aantal vooraan staande republikeinen, zeide Sultan Ha mid: „Moge de Veiligheidsraad toch tot het besef komen dat het hier in eerste „instan tie een aangelegenheid betreft, welke door ons, Indonesiërs, zelf in onderling overleg tot oplossing dient te worden gebracht." De Wali Negara van Oost-Sumatra, dr. Mansoer, heeft tegenover een correspon dent van Aneta te Medan zijn oprechte instemming met de verklaring van Sultan Hamid geuit. Mansoer zeide: „Ik wens uiting te geven aan mijn diepe veront waardiging over de beledigende en deni grerende houding ten opzichte van de deelstaten, welke blijkt uit de jongste re solutie van de Veiligheidsraad, maar bo vendien over de strekking en de inhoud van de resolutie in het algemeen. Wij wil len volledige vrijheid voor Indonesië, maar om dat doel te bereiken hebben wij geenszins neerbuigende en ondeskundige adviezen van het buitenland nodig. Dit is een zaak, die het volk van Indonesië al leen aangaat en verder alleen Nederland betreft". Mansoer zeide: „Wij vertrouwen volle dig in de vervulling van de beloften van Koningin Juliana en de Nederlandse re gering. Inmenging van de Veiligheids raad is in deze binnenlandse aangelegen heid alleen maar verwarrend en hinder- :jk", aldus Mansoer. K. V. K. HERVATTE EEN TRADITIE 25. „Brr, hlub, drommels» koud, blub, wat," proestte kapitein Kupido, terwijl hij wild met zijn armen zwaaide om zich drijvende te hou den. „Hoe blub komen we toch hieruit?" „We moeten een stuk wrakhout te pakken zien te krijgen", sputterde Panda al trappelend, „anders zinken we als bakstenen." De twee drenke lingen graatden wild om zich heen en eindelijk op. Kijk uit, kapitein, die moeten we te pakken hadden ze een paar behoorlijke planken te zien te krijgen!Mei inspanning van hun laal- pakken. „Pff. brr. het ergste is, prr, dat ik de 1 de krachten scharrelden ze naar de schots toe. Jonas ook nergens meei zie," romde dc kapi- j „Prrr! Pff! Au, dal drommelse ding is glad," tein. „Maar ik zie wal beters!juichte Panda mauwde Kupidoterwijl hij op de schots opeens. „Daar komt een grote ijsschots aan-1 trachtte te klauteren, wat niet meeviel. Doch drijven, daar kunnen we gemakkelijk alle twee I even later zaten ze er alle twee bovenop. Maandagavond hervatte de Raad van Bijstand van het Kantoor Haar lem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland een traditie van vele jaren: namelijk de Januari-zitting, waarin de voorzitter een overzicht geeft van al datgene wat, in het hijzonder voor het bedrijfs leven in het Haarlemse ressort, in het afgelopen jaar bij heeft gedragen tot de ontwikkeling van handel en indus trie, nering en ambacht. Dit gebruik werd tengevolge van de reorganisatie van de Kamer van Koophan del in de bezettingstijd gedurende enige jaren onderbroken en na de bevrijding be stond er geen onmiddellijke aanleiding toe, zo zette de heer J. J. Swens gisteravond uiteen, gezien de grote gebondenheid en de restricties waaraan het economische leven in ons land was onderworpen. De heer Swens stipte in zijn algemene beschouwingen de troonswisseling, het vraagstuk van de atoom-energie, van de tegenstelling tussen Oost en West, van Duitsland, het Marshall-plan en de Bene lux aan en sprak zijn ongerustheid uit over het vigerende belastingsysteem, dat geen .ruimte laat voor afschrijvingen op basis van de vervangingswaarde en voor belas tingvrije reserveringen. Vervolgens liet de heer Swens de gang van zaken in de bedrijven in het gebied van het Haarlemse kantoor de revue pas seren. Daarbij releveerde hij allereerst het jubileum van de Hoogovens. In Februari 1948 werd de derde hoog oven weer ontstoken, zodat thans drie ovens tegelijk in bedrijf zijn. De productie van de derde oven draagt belangrijk bij tot de exportmogelijkheden van het bedrijf. In Maart werd de vijf millioenste ton ruw- iizer afgetapt. Teneinde het streven van de Regering naar prijsverlaging te steunen, is het bedrijf overgegaan tot prijsverlaging voor dunne plaat, bestemd voor de ver vaardiging van utility-prod ucten. In Mei werd in de walserij overgegaan tot het werken in trwee ploegen, waardoor de pro ductie belangrijk kon stijgen. Tevens werd het Lloyds' certificaat verleend, waardoor de Hoogovens metterdaad begonnen zijn met de levering van scheepsplaat. Het totaal aantal personen in dienst van het bedrijf overschrijdt thans de drie en zestig hon derd. De productie bij de MEKOG verliep be vredigend;. de uitbreidingswerkzaamheden vonden gestadig doorgang. De voortbrenging in de cementfabriek overschreed in 1948 de twee honderd dui zend ton, hetgeen een record-prestatie be tekende. De afdeling fabricage van pijpleidingen ontving opdrachten tot ongekende hoogte. Grote bedrijvigheid heerste ook in de afdelingen voor het vervaardigen van scheepsmasten, laadbomen en ketels. De bezetting van de industrieën van transportinstallaties, hijskranen en derge lijke was in 1946 voldoende, ook voor de toekomst zijn in ruime mate opdrachten aanwezig. Ofschoon de materiaalvoorzie ning niet altijd even vlot verloopt, is de toestand toch zodanig, dat aflevering over het algemeen niet gestagneerd wordt. Al leen bij het afleveren van installaties voor zien van electromotoren, wordt vertraging ondervonden in verband met de zeer lange levertijden van electrische uitrustingen. In de grafische bedrijven is een kentering in de conjunctuur merkbaar, zodat het element concurrentie weer min of meer naar voren komt. Men is langzamerhand van een 'produceren op bestelling voor een produceren voor de markt gekomen. Textielindustrie. De productie in de textielindustrie ont wikkelde zich in stijgende lijn. De export van textielproducten nam in belangrijke mate, vooral naar de Scandinavische lan den, België, Luxemburg en Indonesië toe. De binnenlandse voorziening is nog steeds zeer slecht en kwalitatief minder goed. Voor de uitbreiding van het machinepark wor den nog steeds niet voldoende deviezen beschikbaar gesteld. Hierdoor is Nederland b.v. verplicht belangrijke hoeveelheden kousen te importeren tegen prijzen, die anderhalf a tweemaal zo hoog liggen als die van de Nederlandse industrie. Deze politiek kost ons land elk jaar grote be dragen aan vreemde valuta, afgezien nog van het feit, dat bij de uitbreiding van het bestaande machinepark, ook nog aan export van kousen kan worden gedacht. Bij de chemische industrie valt te ver melden dat de algemene toestand in de zeepfabricage enige vooruitgang te zien gaf. Zo namen de mogelijkheden voor export wat toe. Verminderde omzetten in de cacao- en chocoladebranche. In vergelijking met 1947 kenmerkte het afgelopen jaar zich voor de cacao- er chocolade-industrie door verminderde om zetten. De toewijzingen van grondstoffen voor verwerking in producten voor de bin nenlandse markt, werden aanzienlijk ver minderd, waarbij komt 't feit, dat de sterk gestegen prijs van de grondstoffen, waarvan een aanzienlijk deel in dollars moest wor den betaald, een rol heeft gespeeld. Boven- dien werden aan het begin van het jaar de .grondstoffen, bestemd voor de verwerking i,n export-artikelen tegen aanzienlijke hogere prijzen in rekening gebracht: de daaruit voortvloeiende hogere prijs van de eindproducten, gevoegd bij een verzadiging van verschillende buitenlandse markten tengevolge van de in 1947 ingevoerde grote hoeveelheden en de maatregelen van diverse Europese landen om de invoer van chocolade en cacaopoeder rigoureus te be perken, waren oorzaak van deze vermin derde bedrijvigheid, welke vooral in de eerste helft van 1948 tot uiting kwam. In de tweede helft van het iaar heeft de uitvoer weer een behoorlijke herleving te zien gegeven. De uitvoer van azijn vertoonde een be langrijke stijging, grote hoeveelheden wer den vooral naar Indonesië verzonden. Ook de omzet in mosterd is zeer belangrijk ge weest. De omzetten in sterke drank waren in 1948 belangrijk groter dan in voorgaande jaren. Ook de exporten, vooral naar de landen in het Sterlinggebied, namen be langrijk toe, De heer Swens analyseerde vervolgens de ontwikkeling in de geld- en effectenhan del. in de bloemboll enk weker ii en -handel gaf een overzicht van de Aalsm^orsp on Bcerwijkse tuinbouw en van de visserij zeevisgreothandel te TJmuiden. Voor de Horeca-bedrijven was 1948 in het algemeen, een gunstig jaar. De heer Swens herinnerde voorts aan de lasten, die ook in het verstreken jaar op de schouders van de middenstander drukten, waarbij hij aanstipte hoe het winkelbedrijf nu weer getroffen wordt door de beper king van het stroomverbruik gedurende de topuren. „Zelfs wordt de middenstander het initiatief ontzegd om naar zijn eigen inzicht een bepaalde hoeveelheid electri sche stroom daar te gebruiken, waar hij zelf het nodig oordeelt," merkte de voorzitter van het Kantoor Haarlem bitter op, doe lende op het niet-gesanctioneerde experi ment van het Haarlemse Energiebedrijf. De Haarlemse Eïectriciteits- voorziening. Die moeilijkheden met de étalage-ver lichting vormden ook de kern van de dis cussie, die ontstond na het referaat dat ir. J, H. Kouwenhoven, directeur van het Ge meentelijk Energiebedrijf over de Electri- citeitsvoorziening hield. Zijn uiteenzetting liep in grote trekken parallel met de lezing, die prof. ir. J. C. van Staveren kort geleden voor het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijver, heid en Handel hield, waarvan wij een uit voerig verslag gaven. „Wij verkeren met de Haarlemse centrale nog niet in nood. Wanneer de machines in goede staat blijven, de koppelleiding met de centrales te Amsterdam en Velsen voor aanvullende leveranties versterkt zijn en maatregelen getroffen zijn om de belasting op de topuren te verminderen, dan zullen we de eerste vier, vijf jaar zeker aan de vraag kunnen voldoen." Ir Kouwen hoven meende evenals prof. Van Staveren, dat het dan noodzakelijk was om een win tertijd in te voeren, de arbeidstijd te ver vroegen en de spitsen van huishoudelijk en industrieel verbruik niet meer te doen samenvallen. Bovendien overweegt men nieuwe, gro tere machines aan te schaffen, doch hier over zijn nog geen resultaten mee te delen. De Haarlemse centrale behoort tot de klei nere bedrijven met een totaal verbruik van 65 millioen kw. in 1948 bij een maxi male belasting van 17000 kilowatt. De heer Kouwenhoven vertelde, dat tijdens de campagne van het Energiebedrijf het stroomverbruik te beperken gebleken was, dat de bevolking zij het niet altijd in positieve zin zeer meelevend was en dat de Haarlemse winkeliers bij de proef met een vrijwillige étalageverlichting-be- perking goed hadden meegewerkt. De heer Swens deelde mede, dat deze materie nog steeds onderwerp van studie bij de Provinciale Kamer is. De heer B. W. Lasschuit gaf nog een toe lichting op de werkwijze van het Finan cieringsinstituut voor de détailhandel en de secretaris. Jhr, dr. J. C. Mollerus. gaf een bondig doch veelzeggend cijferbeeld van de activiteit van hel Kantoor. Er wer den adviezen gegeven over winkelsluitings verordeningen. met PTT werd druk ge correspondeerd over de opheffing van postagentschappen, klachten over de tele fooncentrale, over openstelling van' loket ten, over de invoering van een tweede postbestelling op Zaterdag, een enquête met zeer onbevredigend resultaat overigens werd ingesteld naar het turtnelvraagstuk en evenzeer naar de huisvesting der werk nemers bij de Haarlemse industrie, die aan het licht bracht, dat 5,5 der arbeiders onvoldoende was gehuisvest en 7,8 op meer dan tien kilometer afstand van het bedrijf woonde. (De enquête had betrekking op 118 ondernemingen, waarvan er 83 antwoordden). Rattenbestrijding. Jhr. Mollerus deelde voorts mede, dat in samenwerking met de GGD een doeltref fende rattenbestrijding in Haarlem in studie is. Met een overstelpende hoeveelheid in drukwekkend cijfermateriaal illustreerde hij vervolgens de vele bemoeiingen van 't Kantoor ten dienste van handel en industrie in Kennemerland. Vluchtelingen. De burgemeester van Dur ban heeft medegedeeld, dat vandaag de kampen voor Indische vluchtelingen te Durban gesloten zullen worden. De vluchtelingen zullen huiswaarts keren. Dit geldt niet voor de 2500 dakloze per sonen. Deze zijn in vijf scholen onder gebracht. Volgens een politie-rapport zijn 136 mensen bij de jongste onge regeldheden omgekomen en 1.966 ern stig gewond. Sterfdag. Arturo Toscanini heeft 6.000 dollar uit de V. S. gezonden ter verde ling onder behoeftige Milanese musici op a.s. Donderdag, de sterfdag van Verdi. „Kop op, er zal eens een betere tijd voor u aanbreken", zei koning George van Engeland tegen een gasfittersvrouw, toen deze in December 1940 met haar baby voor de ruïne van haar gebom bardeerd huis stond. Dezer dagen won haar man 737.950 gulden in een voet balpool. Vee in de sneeuw. Door de sneeuw en de koudegolf in het Westen van de V. S. wordt de toestand van het geïsoleerde vee in de Amerikaanse staten Wyoming, Montana, Colorado, Zuid-Dakota, Ne braska, Kansas, Nevada en Utah steeds hachelijker. Ongeveer twee millioen stuks vee lopen gevaar te sterven. Zestien legervliegtuigen, die voed sel voor de dieren zouden uitwer pen, konden door het slechte zicht niet starten. Gegrepen. Een zelfportret van Gova dat 14 Januari uit een museum te Agen (Frankrijk) werd gestolen, is door de Zwitserse politie ontdekt in een rol oude kranten, toebehorend aan een man en een vrouw die in een trein nabij Luzern zijn gearresteerd. De arrestatie is het. resultaat van een week intensief speuren door de politie in geheel Euro pa. nadat de Franse politie het signa lement van de vermoedelijke dieven had doorgegeven. Sabotage. De Italiaanse politie is op het spoor gekomen van een samenzwering tot sabotage aan de oorlogsbodems, die aan de Sovjet-Unie moeten worden af gestaan. Zeven personen zijn gearres teerd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2