I G I R S Albert Heijn nette meisjes J. TH. KORT Q Kort en Bondig 1899 50 JAAR 1949 HAARVERZORGING Ds.S.Zylstra TE KOOP 4? UITVERKOOP MATRASSEN f LEERLING en WINKELJUFFROUW prettige werkkring aangeboden KAPSTER en LEERLING KAPSTER SLAGERSBEDIENDE echtpaar als filiaalhouders een machine-vouwer Magazijnmeester 2 DINSDAG 25 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD ,Als ik wilde! en Reprise van boulevardstuk in gewijzigde bezetting Gisteren zou de dartele klucht „Mary, ik jou van je" twee keer door de Haagse lomedie in de schouwburg te Haarlem [orden opgevoerd, namelijk des middags n de<oor de Vereniging van Huisvrouwen en p de fervolgens voor de houders van een abon- cten, fenent voor personeel van grote bedrijven, drijf foor ziekte van de vertolker van één der per-[oofdrollen, Jan Retèl, kwam hiervoor ech- e de fer in de plaats het uit 1929 stammende nder[oulevardstuk „Als ik wilde!" van Paul' igen Seraldy en Robert Spitzer, dat ongeveer ctri-jivee jaar geleden reeds, onder regie van zelf lets Ranucci Beekman, te dezer stede ver- itter pond werd. Thans stond evenwel Paul I van de gasprijs. Een duurtetoeslag gevraagd Actie van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel De Bond van Nederlands Overheids personeel heeft in een adres aan de Ge meenteraad van Haarlem aangedrongen op de verstrekking van een duurtetoeslag. In het adres betoogt deze bond, dat de prijzen op de wereldmarkt nog immer stijgen, zodat niet te verwachten is, dat door goedkopere aankoop van grondstof fen een deel van de subsidievermindering op het levensmiddelenpakket wordt ge vonden. Voorts wordt gewezen op de verhoging doe- Iteenbergen als spelleider vermeld en bleek >eri- flleen de bezetting van het eerste plan de- jf jifde te zijn gebleven. f,.Als ik wilde!" had nergens anders dan sits- p Frankrijk kunnen ontstaan. Het is geen Bneelstuk waarin men de stroeve realiteit (i volle kleuren weerspiegeld vindt, doch ^r" jen zuiver intellectueel spel ontrukt aan Mere invloed van zwaartekracht, dat men 'r' «oral bewondert om de elegante beheer de- waarmee het bedreven wordt. Al het dxi- jehthartige rumoer dat drie bedrijven oorziet van speelse conversatie komt voort ken de behoefte van een algemeen geachte van jouw, die na elf jaren van ongestoorde •ent (uweliiksvrede wel eens weten wil, of men en in de eerste plaats de echtgenoot lar eigenlijk als begerenswaardig be- ihouwt. De zes personen in deze delicate ntasie leiden strikt genomen geen eigen ven doch bestaan alleen bij de onschul- gratie van de amusante verwikke len, waarin zij elkander betrekken. Ge- kkig zijn de stervelingen, die dit zorg- uidig badineren met de nogal lichtzinnige ede onbevooroordeeld kunnen waarderen. Ida Wasserman mag dan geen actrice zijn iet een betoverende allure, zij construeert i'n rol als de onderhavige uit dozijnen ■ldere kleinigheden en doorgloeit het. ge- iel met de warmte van haar montere per- lonlijkheid. Naast haar zette Paul Steen- irgen een heerlijk onomwonden man, humor in elke situatie precies de riste temperatuur bereikte. Een samenspel, heel dicht aan de perfectie grensde, liet m enkele nuance, hoe subtiel ook aange- racht, ontglippen. Fan de anderen is weinig goeds te ver- illen, behalve dan van Pim Dikkers, die elaas slechts in één korte scène zijn bru- ile veroveringskunst kou demonstreren, enri Eerens sloofde zich niet bijzonder uit n de bon-vivant boven het cliché te ver- tifen. Annie van Duyn toonde meer uiter- ke charme dan gevoelig talent en Gerard jrtkamp degradeerde een ratelende puber een volslagen idioot. Als men deze comedie nog eens vertoont, at men dan de trap achter het in twee irdiepingen gebouwde décor zo opstellen it de toeschouwers niet steeds de acteurs klimmen en dalen, als men deze in hun aapvertrek moet wanen. In het laatste be- ijf leek de verlichting nergens op. DAVID KONING Twee jeugdige inbrekers op heterdaad betrapt Omstreeks het middernachtelijk uur erkte een surveillerende agent bij een inkel in huishoudelijke artikelen aan de ijksstraatweg te Haarlem-Noord een isetal jongens op, die op de vlucht sloe- n zo gauw zij hem zagen naderen. Met hulp van een burger zijn ze even later inter gegrepen; het bleken twee vijftien- irige boefjes te zijn. Zij hadden op hun ucht een spoor van vulpennen, zakmes broches, sigarenaanstekers en andere lorwerpen achter gelaten en hun zakken ïdden ze nog vol met dergelijke voorwer- B. Inmiddels hebben deze jeugdige boosdoe- Ers bekend ook in December van het trige jaar rijwielonderdelen te hebben stolen uit een fabriek aan de Leidse art. De politie verwacht overigens dat ze vangst tot opheldering van meer in- aken in1 Haarlem en omgeving zal leiden. MONTREAL-VANCOUVER IN ééN AVOND Hoe indrukwekkend, hoe afwisselend in hoonheid Canada's landschappen en ste- i zijn hebben de Haarlemse leden van Bond Nederland-Canada eens te meer urtnen constateren, toen Maandagavond hoofdbestuurslid mr. J. Blorn in Brink- ann een causerie hield over zijn pas ge- ndigde reis dwars door het Britse Domi- on. Aan de hand van een collectie gekleurde 'Uitbeelden voerde mr. Blom zijn toehoor- zrs door Canada's belangrijkste steden, aarbij hij de beelden op een allerprettig- manier aaneenpraatte. Zijn lezing was itelijk één aaneenschakeling van anecdo- en impressies, die met elkaar een glo- eal, doch gemakkelijk verteerbaar over- tot vormden van Canada's levenswijze en vensmogelijkheden. Zo had mr. Blom met in camera indrukken vastgelegd van, om echts enkele steden te noemen, het han- Iscentrum Montreal met zijn massieve mkgebouwen, het „Haagje" van Canada: ttawa, Toronto (de stad met het veilige rkeer. verleden jaar slechts 36 ongeluk met dodelijke afloop) en de brede tokelstraten van Winnipeg. Uit andere lantaarnplaatjes kreeg men 'n idruk van de uitgestrektheid van Canada's rairies en meren. Burgerlijke stand van Haarlem GEHUWD: 24 Jan., J. Jochemus en M. E. H. van Baekel. 3EVALLEN van een zoon: 20 Jan.. W, van •mersveldde Boo; 22 Jan., C. Slikker trhuis: 23 Jan., M. A. Koningvan Hulst; I. Mollevanger—van Klaveren; G. E. Ro- Unvan der Steijle; 24 Jan.. P. Bonkerk Lvan 't Hof'; H WerdekkerKolijn. BEVALLEN van een dochter: 21 Jan.. C. J. •ader VeldtBlaas: 22 Jan. G. Hendriks— liners: R Weijlandvan Leen; 23 Jan., A. 'k—Alberda; H. A. van der Weijden— <Eenegoor; 24 Jan., S. JettenSmidt; M. Son—Brand. OVERLEDEN: 21 Jan., J. Koers. 69 j.. «arne; 22 Jan.. W. Traksel, 69 j.. Een- •ehtstraat: A. HogervorstMathlener. 82 Brouwerskade; W. P. J. Overmeer, 78 j„ Mersingel; A. Mooijekind—Wubben. 74 j„ •mperlaan. 23 Jan.. D. J. Weijers, 71 j„ «ion weg. igeimdla voor Haarlem DINSDAG 25 JANUARI Gem. Concertgebouw: H O.V.-concert, 8 u. ^or: „Vogelvrij verklaard". 18 j.. 2 00, 4.15. en 9.15 uur. City: ..Frieda". 14 j 2.15. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De vliegende «veis", 14 j.. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. 'Frans 'Is: „Opium", 14 i 2.30. 7.00 en 9.15 uur inbrandt: „Verwoeste levens". 18 j„ 2.00. '5, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Zijn laatste •dstrijd". 18 j„ 2 00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 26 JANUARI wscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Gevraagd wordt een toeslag te verstrek ken tot een bedrag van 2.50 en daarbij de loonbelasting ten laste van de gemeente te nemen. De toeslag wordt gevraagd voor - alle mannelijke en vrouwelijke werknemers in dienst van de gemeente, dus ook voor hen, die jonger zijn dan 23 jaar, of een hoger salaris verdienen dan 71 per week of 308 per maand. Eis tegen Bruynzeel hoger dan vonnis van tuchtrechter In de zaak tegen de N.V. Bruynzeels Deu- renfabriek te Zaandam, die gisteren voor de Haarlemse economische rechter werd behandeld, eiste de Officier van Justitie twee boeten van 5000,wegens niet na koming der administratieve verplichtingen en bevestiging van de boetes, door de tuchtrechter opgelegd wegens het rekenen van te hoge prijzen, tot een bedrag van 88.483,50. De tuchtrechter had de eerste twee feiten niet bewezen geacht. Hij com plimenteerde de opsporingsambtenaren met hun moed om een groot bedrijf als dit „aan te pakken", al was hij dan van oor deel dat de overtredingen niet waren be gaan met de opzet het publiek te benadelen. De raadsman, mr. F. van Dijk, achtte de overtreding op administratief gebied niet strafbaar, omdat van opzet niets gebleken was. Voorts voerde hij aan dat Bruynzeel meer dan welke andere fabriek ook, goed kope en goede utility-meubels op de markt heeft gebracht. De rechter zal over acht dagen schrifte lijk vonnis wijzen in deze zaak. Collecfie van Looy's onder de hamer Hedenmorgen is men onder grote belang stelling in het van Huis van Looy begonnen met de veiling van een groot aantal teke ningen, pastels, aquarellen en schilderijen van de bekende schilder en schrijver Jacob van Looy, die afkomstig zijn uit de na latenschap van mevr. Titia van Looy-van Gelder. Alras bleek, dat het comité dat onlangs gevormd is om te redden wat er te redden viel, duchtig aan bod kwam. In totaal was er om half één voor zijn reke ning al voor ruim zevenduizend gulden gekocht. Onder de aankopen bevinden zich onder andere vele series zwartkrijttekenin- gen en een aantal aquarellen en pastels. Van de grote stukken werd het bekende schilderij „Reizigers in 'n derde klas spoor wegcoupé" voor 775,aangeschaft. Ook de „Oude zeeman met rarekiekkast" bleef a raison van 1600,voor het museum behouden. Een zeer interessante serie voor studies van het schilderij „Boerenmeisje liggend in het gras, blazend aan een paar debloem" kwam voor 610,in handen van het comité, alsmede twee doeken van „Aaltje" op 12- en 13-jarige leeftijd. Onder de kopers die voor de niet gemak kelijke taak stonden met het comité te concurreren, bevond zich het Rijksprenten kabinet in Leiden dat een vrij groot aantal tekeningen aankocht en het gemeente museum van Den Haag dat met enige doeken ging strijken. Verder waren er enige bekende Haarlemse kunstminnaars die zich ook niet onbetuigd lieten. Tevens was er een parti culier die zeer veel kocht, maar er zich niet over uit wenste te laten, wat hij met zijn nieuw verworven bezit zal gaan doen Hij kreeg het haast aan de stok met zijn buurvrouw die het niet netjes vond dat hij het comité concurrentie aandeed. Tot ieders verwondering had het comité geen belangstelling voor het bekende doek van de Oont-Indische kers dat voor 580,- naar een (als wij het wel hebben) Haar lemse kunsthandel verhuisde. Onder de belangstellenden bevond zich hedenmorgen ook de heer Alberdingk Thijm (Lodewijk v. Deyssel). Vanmiddag zouden boeken en manuscripten onder de hamer komen. Nederlanders hebben voor een kort ver blijf in Frankrijk geen Frans visum nodig. Wie langer dan drie achtereenvolgende maanden in Frankrijk wil verblijven, moet zich in Nederland bij een Franse consulaire ambtenaar van een verblijfsvisum voorzien. NOG ENKELE DAGEN ALLE SOORTEN ZONDER PUNTEN EN 10% KORTING RESTANTEN HALVE PROS HAARLEM - HEEMSTEDE - ZANDVOORT Stijgende werkloosheid Ook in Haarlem en omstreken Enige dagen geleden deelden wij mede dat de werklozencijfers in ons land de laatste tijd gestegen zijn, waardoor zij on gunstig afsteken bij die van verleden jaar. Ditzelfde verschijnsel doet zich in Haar lem en omgeving voor. Thans staan ingeschreven in Haarlem, Heemstede, Bloemendaal. Bennebroek en Haarlemmerliede 1088 geheel werklozen, 3 wachtgelders en 274 arbeiders opgenomen in de D.U.W. Totaal dus 1365. Juist een jaar geleden waren de cijfers: geheel werklozen 638, wachtgelders 14, D.U.W. 313. Totaal 965. Een vermeerdering dus van 400 of 41% procent. Verleden jaar stonden bovendien inge schreven 397 niet-werklozen die ander werk zochten, thans 196. Jhr. ir. J. Röell overleden In leven directeur van W.S.M. en N.Z.H. V.M Vrijdag is jhr. ir. Röell, directeur van de Westlandse Stoomtramweg Maatschappij tot 1 Januari 1949 directeur van de Noord-Zuïd-Hollandse Vervoer Maat schappij op 68-jarige leeftijd overleden. Jhr. Röell werd op 28 Maart 1941 tot lid van het bestuur van de N.Z.H. als op volger van ir. W. J. Burgersdijk benoemd. Hij was toen reeds 25 jaar directeur van de W.S.M. Hij heeft deel uitgemaakt van verscheidene commissies op vervoersgebied. Op zijn initiatief werd de Vereniging van Werkgevers op tramweggebied opgericht, voorts was hij bestuurslid van de Neder landse Vereniging van Tramweg- en Autodiensten. Hij had een scherp inzicht in de ontwikkeling van het locale ver voer, hetgeen wel het best wordt aan getoond, door het feit, dat de W.S.M. de eerste tramwegmaatschappij was die de bakens verzette en haar tramdiensten door autobustractie verving. De heer Röell leed de laatste tijd aan een zwakke gezondheid. Dat was ook de reden, dat hij het directoraat over de N.Z.H. on langs neerlegde. Zijn toestand was toen reeds zodanig, dat het officiële afscheid uitgesteld moest worden. Het heeft niet meer mogen plaats hebben. Vandaag is zijn stoffelijk overschot ge cremeerd. Hoewel op zijn verzoek aan zijn overlijden geen ruchtbaarheid werd ge geven. hebben toch zeer velen op Wes- terveld de baar gevolgd om aan de waar dering x de achting, die zij jhr. Röell toe droegen, uiting te geven. Toen de stoet vanmorgen op weg van Den Haag, waar de thans overledene woonde, naar het Crematorium het hoofd kantoor van de N.Z.H. aan de Leidsevaart te Haarlem passeerde, voegde de heer J. J. Jurrissen namens de maatschappij en haar personeel een krans aan de vele bloem stukken toe. Biljarten PIET VAN DE POL IN HAARLEM Voor de Haarlemse biljartliefhebbers valt er morgen wat te genieten, want niemand minder dan de wereldkampioen Piet van de Pol zal in Café Suisse aan de Rijksstraatweg de strijd aanbinden tegen de hoofdklasse speler II Metz Gespeeld wordt een partij van 600 caramboles. 37/2 kader en de baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor de sport artikelenactie van de Niwin. Ds. Adr. Oskamp, predikant in buiten gewone dienst te Makassar, heeft het beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente te Heem stede aangenomen (vacature ds. Barger). Ds. J. de Jong, emeritus-predikant bij de Ned. Hervormde Kerk, thans hulppredikant in Haarlem-Noord, heeft nog geen beslissing genomen over het aanvaarden vari zijn be noeming tot hulppredikant in Roderwolde. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Halfweg is benoemd de heer H. Boon Amstelveen. Nabij de Stadskweektuin aan de Klever laan te Haarlem is vannacht om half drie de bestuurder van een personenauto door de gladheid van de weg zijn macht over het stuur kwijt geraakt, met het gevolg dat de wagen achtereenvolgens een lantaarnpaal en een boom omver reed. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept, de bestuurder kreeg geen letsel. Op de Vrijdagen 28 Januari en 4 Februari zal jhr. dr J. C. Mollerus in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Heem stede een lezing houden over „Een reis naar Curagao, Suriname, Trinidad, Barbados, Venezuela". Deze voordracht, die van de Volksuniversiteit uitgaat, zal met lichtbeel den worden geïllustreerd. Sterrif naar Monte Carlo is begonnen Gisteravond is het vertreksein gegeven voor de 230 équipes, die deelnemen aan de eerste na-oorlogse sterrit naar Monte Carlo. In Stockholm, Glasgow, Monte Carlo, .Lissabon, Florence en Praag zijn de sportieve automobilisten gestart voor de ruim 3000 k.m., welke zij moeten afleg gen om in de loop van Donderdag in de hoofdstad van het vorstendom Monaco te arriveren. Tussen de controlepunten in er zijn er 43 op de diverse routes dienen de deelnemers een gemiddelde van 50 k.m. per uur te bereiken, een moeilijke opgave, want vergoeding van tijd voor reparaties, maaltijden en slaapuurtjes kent men niet. Voor alle deelnemers, met uitzondering van degenen die in Lissabon zijn gestart, loopt de route over Amsterdam, waar zij in de vroege morgen van Woensdag heel wat leven in de brouwerij zullen brengen, met name op het Muzenplein en in de buurt van de Apollo-hall. De eersten wor den tussen vijf en zes uur aan de controle post verwacht. Naar schatting zullen 200 wagens Am sterdam aandoen en wat later, met tussen pozen van een minuut, naar de volgende controlepost (Den Haag) vertrekken. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 310% 311 Unilever 246% 249% 222% 224% A. K U 161% 161% Fokker 136 Nederlandse Ford 238i/2 Nederlandse Kabe 265 v. Berkei's Patent UOI/2 Scheepvaart-Unie 164% 165% Holl Amerika Lijn 163 Deli Maatschappii 152% 153% H. V A 169% 171% Vdam Rubber 164% Ned Handel Mij !60% N.-l. Handelsbank 116 Billiton Mij 11 379 W. P. J. Overmeer ten grave gedragen Talloze familieleden en vrienden hebben vanochtend op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan de laatste eer bewezen aan de heer W. P. J. Overmeer, oud-ge meente-ambtenaar van Haarlem en be kend om zijn werk voor de Ned Her vormde Kerk en op het gebied van reclas- serings- en drankbestrijdingswezen. In het colombarium van de begraafplaats brach ten vertegenwoordigers van de Reclasse- ringsraad en van het bestuur van de af deling Haarlem van het Nederlandse Ge nootschap tot Reclassering als ook van de Reclasseringscommissie van de Nationale Christen Geheelonthoudersvereniging de overledene dank voor zijn grote en onver moeide arbeid voor deze verenigingen. Namens de arrondissements-rechtbank te Haarlem sprak de vice-president der rechtbank, mr. E. J. W. Top. die de ge voelens van dankbaarheid vertolkte welke in justiële kringen te Haarlem heersen voor het reclasseringswerk dat de heer Overmeer heeft verricht. Ds. van Elden wees op de toegewijdheid en de vroomheid, waarmee de heer Over meer jarenlang het lidmaatschap van de kerkeraad der Ned. Hervomde kerk te Haarlem heeft vervuld. Hij las een gedeelte voor uit Mattheüs 25 en ging daarna voor in gebed. De organiste speelde bij het uit dragen van de baar een gedeelte uit de Mattheüs Passion van J. S. Bach. Bij de groeve bad ds. v. Elden het Onze Vader. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Minder validen worden vol waardige arbeidskrachten Voor de Vereniging tot bevordering van de Belangen van Slechthorenden heeft de heer G. W. Pauw, van het ministerie van Sociale Zaken, gisteravond in Brinkmann, Grote Markt, een uiteenzetting gegeven van de wet van 1 Augustus 1947 (Staats blad H 283) en haar betekenis voor min der valide arbeidskrachten. Deze wet, die de werkgevers onder meer de verplichting oplegt, op elke 50 man personeel ten min ste een minder valide aan te stellen, heeft in de Kamers practisch geen verzet ont moet, hetgeen wel bewijst, dat men het roerend eens was over de noodzakelijkheid van zulke voorzieningen. Het grote pro bleem is echter, hoe men tewerk moet gaan bij het bemiddelen voor deze naar men vroeger zeide onvolwaardige arbeids krachten. Aan elk der 24 Gewestelijke Arbeidsbureaux in Nederland zijn daartoe secties „speciale bemiddeling" ingesteld en deze werken volgens het principe dat iedere minder valide die plaats in het ar beidsproces moet innemen, waar zijn de fect geen rol speelt bij de uitoefening van zijn functie. Om het in duidelijker termen te zeggen: men laat een man met een kunstbeen geen loopjongen worden. Maar is aan genoemd principe voldaan dan kan ook de minder valide volwaardige arbeid verrichten, zoals spreker met voorbeelden uit eigen ervaring toelichtte, en dan dient zulk een arbeider ook het loon of salaris van een geheel valide te verttïenen. Al voorziet de genoemde wet nog niet in alïe moeilijkheden, die zich hierbij voordoen, toch heeft zij de weg naar gelijkgerech tigdheid geopend en dat stemt tot grote vreugde, temeer daar nu ook de door het Rijk gesubsidieerde scholing van minder validen in een ambt of beroep mogelijk is geworden. Het is echter nog maar een eer ste stap en mogelijk zal men althans voor de minst-validen zoals b.v. de geeste lijk niet-volwaardigen tot bescherm de beroepen moeten komen, zoals in En geland reeds het geval is. Maar met dat al betekent ook deze eerste stap een grote morele en materiële winst, niet slechts voor de betrokken minder validen, maar ook voor de gemeenschap als geheel. Van Driel: „Ik zie nog steeds veel goeds in het nationaal-socialisme" „Ik zie nog steeds veel goeds in het nationaal-socialisme". verklaarde de 47- jarige Marinus van Driel, gewezen leraar, ex-wethouder en ex-waarnemend burge meester van Haarlem, vanmorgen voor de Bijzondere Kantonrechter. Hij had zich ten tweede male wegens zijn gedragingen in de bezettingsjaren te verantwoorden, omdat de Hoge Autoriteit op het advies van het Tribunaal, waarbij hem drie-en-half jaar internering, waar van een jaar voorwaardelijk, werd opge legd, het fiat had geweigerd. Mr. J. E. Goudsmit deed slechts een enkele greep uit de ten laste legging om de mentaliteit van de beschuldigde te peilen. Het lidmaatschap van de NSB. van het Opvoedei-sgilde, van de Nederlands-Duitse Kuituurgemeenschap, van het Nationaal- Socialistisch Studentenfront, het aanvaar den van een benoeming als wethouder van personeelszaken en loco-burgemeester en als gemachtigde van het Kennemer Ly ceum waren bij de eerste behandeling reeds door Van Driel erkend en maakten geen punt van bespreking meer uit. doch wel herinnerde mr. Goudsmit aan de cor respondentie die de beschuldigde gevoerd had met „Den Haag" omdat een Christe lijke school in de Haarlemmermeer gewei gerd had affiches van de Jeugdstorm op te hangen. .Vindt u dat juist," vroeg de Kanton rechter. waarop de ex-wethouder ant woordde: „Ja zeker. Den Haag had het goed ge vonden. dus wat zou ik er tegen kunnen hebben". Bovendien beweerde hij. dat het hem niet bekend was. dat de Jeugdstorm een politieke organisatie was. Mr. Goudsmit verweet Van Driel voorts, dat hij. toen hij ontevreden was over een door dr. A. de Vletter vastgesteld lesroos ter. rechtstreeks was gaan klagen bij de Beauftraate. ..Er was geen andere instantie tot wie ik mij kon wenden", voerde de be schuldigde aan. ,.Een goed vaderlander had er dan helemaal van afgezien", wees de rechter hem terecht. Tenslotte roerde mr. Goudsmit nog het ontslag van mejuffrouw Burgers, in die tijd directrice van de meisjes HBS aan Mejuffrouw Burgers had door haar tac tisch optreden weten te bereiken, dat slechts twee van de honderd leerlingen de tentoonstelling ..Het Duitse boek", waar oor het NSB-stadsbestuur op de middel bare scholen nogal wat tam-tam maakte, bezochten. Zij moest dit echter met haar ontslag bekopen. .Niet fraai, vindt u wel?" meende mr. Goudsmit. doch Van Driel vond. dat daar nog wel over te praten viel. ..Zeker een kwestie van appreciatie", besloot de rech ter het verhoor en bepaalde de uitspraak op 3 Februari. Voor politieke delinquenten De stichting Toezicht Politieke Delin quenten in Haarlem heeft een inzameling gehouden om aan stille armen onder de politieke delinquenten een Kerstgave te kunnen geven; aan 38 gezinnen kon zo'n uitkering gegeven worden. Er werd 802.50 ingezameld, bovendien stelden verschillen de industriëlen en kerkelijke instanties goe deren in nature beschikbaar. Bij de uit kering werden sociale werkers ingescha keld. Daar nog na de Kerstdagen 692,50 in kwam (o.a. een gift van 500) is het ook mogelijk met Pasen in de ergste nood te voorzien. Dr. E. H. Krelage Dezer dagen wezen wij er op dat dr. E. H. Krelage op 28 Januari zijn 80ste ver jaardag zal vieren. De heer Krelage ver zoekt ons evenwel mede te delen dat hij die dag niet in Haarlem zal zijn. SCHEEPVAART Blommersdijk. 23 Jan. van New York te Philadelphia. Boissevain, 24 Jan. van Santos naar Rio de Janeiro. Duivendijk, Rotterdam —Vancouver 25 Jan. van Curagao. Leerdam, New YorkRotterdam wordt 26 Jan. te Ant werpen verwacht. Veendam, 26 Jan. van New York te Rotterdam verwacht. Water man. JavaR'dam pass. 25 Jan. Gibraltar. Tot ons genoegen kunnen wij U mededelen dat ons bedrijf thans een halve eeuw bestaat. Gedurende deze tijd hadden wij het volste vertrouwen van onze geachte clientèle en hopen dit nog vele jaren te mogen behou den, wat door ons ten zeerste op prijs gesteld wordt. U kunt altijd op een uiterst correcte en vakkundige bediening van ons rekenen. Venn, o/d fa. 99- 99 Hazepaterslaan 16, Haarlem Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. Donderdag 27 Jan. 8 uur: Evangelist v. h. Zoeklicht. Zang door ADR. PAPE. Wegens te klein te Aerden- hout te huur aangeboden in ruil voor groter WOMXGRÜIL Aangeb. vrij bov.h., prima st. omtr. Concertg. te A'dam, 7 kam. in ruil voor vrij huis, minstens 5 kam. huur tot ca. f 50 p. m. Heemstede-Aer- denhout-Haarlem. Brieven no. 2522. halve villa met garage, centr. verw. 5>/z kamer, gezocht liefst te koop vrijstaande villa omg. Wes terlaan, Viersprong met 7 ka mers centr. verw. garage. Brieven no. 2511. Ford, Chevrolet, Opel, D. K. W„ Citroen, Luxe en Bestel wagens. Ook genegen te rui len. In- en verkoop gebruikte Automobielen. Te bezien Ga rage Floraplein 25 A, Telef: no. 12972. Voor eerste hypotheken ongelimiteerd, zowel in GROTE als in KLEINE GE MEENTEN heeft steller bil lijk gelden te beleggen. Br. no. 2520. WAARSCHUWING. Schulden, gemaakt door mijn vrouw G. v. d. Linde-v. Bly- derveen, worden door mij niet voldaan. J. v. d. LINDE. Havenstraat 4a, H'stede. Flink Meisje v. d. e. n. niet ben. 20 j. Loon f 20. Liefst v. direct. Mevr. v. d. Drift, Kennemerplein 1 rd. Net dagmeisje gevraagd Mevr. Boot, Vrijburglaan 46. Overveen. Mevrouw Veenstra, Juliana- laan 17, Overveen, vraagt een FLINKE HULP van 9—3 uur. Goed kunnen de koken en werken. Zonder goede getuigen onnodig zich aan te melden. Flinke Werkster gevr. Aanmelden Woensdag van 46 uur. Gonnetstr. 30. Door Wasserij te Haarlem worden gevraagd: voor eenvoudige werkzaam heden. Ook gehuwde vrou wen die een gedeelte van de dag productief willen maken komen in aanmerking. Vak bekwaamheid niet vereist. Aanmelding Arbeidsbureau, KI Houtweg 18, Kamer 15, iedere morgen of Woensdag avond van 7.308.30 uur. HUIS TE HUUR GEVRAAGD waarin praktijkruimte en zolder, ev. garage. Dringend! Onverschillig waar in Haar lem. Direct te betrekken. Br. no. 184 Wensing's Adv. Bur„ Haarlem. Te koop of te huur gevr. 2 HUISJES liefst vrijstaand, Haarlem of omgeving; ev. contact met bouwer gezocht. Etage-wo ning A'dam-W. disponibel. Aanb. Zilverindustrie Gebr. v Domburg. 2e Const. Huy- gensstraat 83. A'dam. Kilometerteller, Snelheids meter, Klokjes en andere Auto-instrumenten worden weer als vanouds vlug gere pareerd door H. B. HULSEBOS Instrumentmaker. KL. HOUTSTRAAT 91 vanaf 10.p. stuk Wederom hebben wij een partij Legermatrassen (gestoomd als nieuw) aangekregen, waarvan de verkoop begint a.a. WOENSDAG 9 UUR Haast U! Wij zijn zo weer uitverkocht! gevraagd. Enige bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling. CRAMA, Kleine Houtstraat 7 (naast de bioscoop) KL. HOUTSTRAAT 81 TEL. 20171 NETTE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. Reisgeld wordt vergoed. WASSERIJ HOEK EN VAART. Bloemendaalsestraatweg 1T Santpoort-Station. FLINKE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. Aanmelden EERSTE HAARLEMSE STOOMWASSERIJ N.V. Kampersingel 50—56. Haarlem. Aan MEISJES van onbesproken gedrag wordt een door FI3NWASSERÜ HAAK Mr. Cornelisstraat 33-35 gevr. Hamburg. Spaarnwou- derstr. 29. Tel. 14367. H'lem. Dameskapper en -tapster gevraagd in luxe zaak. Al léén prima krachten gelieven te solliciteren bij A Buhler, Lucas Bolwerk 13, Utrecht. Net meisje gevr. ca. 20 j. v. huish. werk van 9-12 u. Loon n o. t. k. Aanm. Wagnerkade 45. Heemstede. Gevr. zelfst. en aank. NAAISTER JONGEMAN, gevaren als ass. v. d. administrateur, dipl. boekhouden, zoekt wal- betrekking. Br. no. 2518. Gevraagd: -Vijk kunnende bedienen. Fa. C. Booy en Zn. Barre- voelgstraat i2. voor brood- en banketbakkerswinkel. Het is gewenst dat de man banketbakker Is. Woning is be schikbaar. Brieven onder no. 2516. ALBERT HEIJN vraagt EEN AANKOMENDE KRUIDENIERSBEDIENDE Voor een goede kracht hebben wij een pret tige, afwisselende werkkring, goede vooruit zichten. vacantie-toeslag enz. Filiaal Kerkstraat 30. Zandvoort JOH. ENSCHEDé EN ZONEN GRAFISCHE INRICHTING N.V. te Haarlem vraagt voor haar Afdeling Binderij: bekend met Cundall vouwmachlne. Schriftelijke sollicitaties: Klokhuisplein 5, Haarlem. cjaraCjebedrijf-Heemsled* vraagt 1e KLAS AUTOMOBIELMONTEURS Aanmelden: Blekersvaartweg 9a. Heemstede. Gevraagd voor de expeditie van Luxe Brood- en Banket» bakkerij EEN NETTE BEZORGER voor het berijden van een Batavus motordriewieler. Reflectanten moeten in het bezit zijn van een rijbewijs voor het berijden van een motorrijtuig op meer dan 2 wie len. Brieven met opgave van leeftijd, laatste werkkring en verlangd salaris onder no. 2519. Bakkerij vraagt voor haar magazijn een liefst in het vak bekend doch niet vereist. Moet bewijzen van absolute betrouwbaarheid kunnen over leggen anders onnodig te solliciteren, fcgenhaadlg geschreven brieven ooder no. 2523.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3