Met bloedend hart tot verhoging van de gasprijs besloten f€®@p£ ge@ta kat Dr. G Spoelder 30 jaar rector van het Haarlemse Gymnasium WONINGZOEKENDEN!! Nog eens: de Haarlemse opcenten op de Personele Belasting 1 n DONDERDAG 27 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD '4 HAARLEMSE GEMEENTERAAD Bijna een millioen voor de woningbouw beschikbaar gesteld Zelden zal de gemeenteraad met zoveel tegenzin een besluit hebben genomen als gisteren het geval was met het voorstel „een ellendig voor stel", noemde wethouder Schreurs het van B. en W. tot verhoging van de gasprijs met twee cent per kubieke meter. De heer Alb recht (Arb.) wees op de gevolgen van deze maatregel voor de minst draagkrachtigen en kleine zelfstan digen. Deze groep heeft nog steeds een achterstand in te halen. Anderzijds had hij ook oog voor het feit, dat het hier geen eenzijdige maatregel betrof, doch een die genomen was in overleg met de Stichting van de Arbeid. Bovendien hadden B. en W. gepoogd een compensatie te bereiken door een wijziging van de opcenten van de per sonele belasting, al vroeg hij zich af of deze doeltreffend genoeg was. De verhoging be draagt voor een gezin van vier personen zestien cent per week. In de gulden loon- bijslag is hiervoor een dubbeltje verdis conteerd. Het is dus een centenkwestie, maar centen zijn dan ook in deze tijd van grote betekenis. Hij begreep, dat de gemeente de door de Verhoging van de kolenprijs ontstane lasten niet voor haar eigen rekening kon nemen, daar dit de gehele culturele en sociale politiek zou aantasten. Maar wellicht, zo vroeg hij tenslotte, is er een gaatje te vin den door bezuinigingen op de kapitaal- dienst, waarvan het urgentieplan nog steeds niet is geopenbaard. Voor de heer G r g o i r e (C.P.N.) was het voorstel natuurlijk een pracht gelegen heid al zijn eritiek oo de coalitieregering van P. v. d. A. en K.V.P. te spuien. Hij ging zelfs zover te beweren, dat B. en W. de arbeiders „een trapje in de rug" wilden geven welke uitdrukking hij terug moest nemen dat het brandgevaar zou toe nemen. omdat de mensen nu op petroleum zouden gaan koken en, kwam tot de con clusie. dat ondanks „de krokodillentranen van het stadsbestuur Jan Boezeroen weer voor het gelag opdraaide." Zijn remedie luidde: .beschouw het Energiebedrijf als een geheel en laat de verliezen van het gasbedrijf opvangen door de winsten op de electrische stroom. De heer Hooy (K.V.P.) stond niet onvoorwaardelijk achter het voorstel en hij kondigde aan, dat hii de kwestie bij de begroting nader zou bekijken. Voor de grote gezinnen was de verhoging vooral funest, terwijl de comDensatie door de verlaging op de personele belasting ten hoogste twee gulden per ia ar bedraagt. Hij hoopte, dat B. en W. eens ernstig de mogelijkheid van een orogressieve tariefs regeling van de bedrijven zouden onder zoeken. De heer Bakker (A.R.) sloot zich daarbii aan en de heer Proper vatte de argumenten van zijn partijgenoot Grégoire in eleganter vorm saam. „De feiten zijn brutaal, doch zij snreken het laatste woord", zo zei wethouder Schreurs in zijn pleidooi. De redene ring: het energiebedrijf maakt anderhalf millioen gulden winst, laat die zeven ton. waarop de verhoging van de kolenprijs de gemeente te staan komt, dus in mindering daarvan komen is door en door fout. Want deze winsten zijn altijd gebruikt voor cul turele en sociale doeleinden en niet voor ruime reserveringen voor de vernieuwing en uitbreiding der bedrijven. Daarbij vroeg hij de raad wel te willen bedenken, dat Provinciale Staten een in trekking van de subsidies voor het Nijver heidsonderwijs f 41.000,en voor d** krankzinnigenverpleging 50.000.- overwegen, terwiil de Bijzondere uitkering uit het gemeentefonds nog niet vast. staat. En de wethouder gaf een paar verge lijkende cijfers, die aantoonden, dat de gemeente er nu niet bepaald als de kippen bij was geweest, iedere gelegenheid tot tariefsverhoging aan te grijpen. Want de kolenprijs steeg van negen (1939) tot 38 gulden per duizend kiloeram. doch de gas prijs van negen cent (1939) tot 14Va cent thans. En de electrische stroom onderging in de zak, maar laat U bij het kopen van een nieuwe of gebruikte auto adviseren door een betrouwbaar deskundige. Wendt U dus tot AUTOGARAGE Beëdigd taxateur OLIESLAGERSLAAN 36-44 - TELEF. 10570 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLSM. 26 Januari 1949 ONDERTROUWD: 26 Jan., R. K van de Steeg en H. G, C. van de Steeg; C. Scholten en G. Borkhuis; J. A. Ebeli en M. P. Haze- voet; B. van Veen en H. van Slooten; H. Zwa german en C. F. Smolenaars; J. Hagen en G. P. Peulen; A. van den Ban en N. Man; W. J. Rosenhart en M. G. W. Braakman; J. A. Plantinga en H. Guichelaar; J Ouwerkerk en J- Ouwerkerk; A. Bloem en J. van den Broek; T. A. Schoo en E. H. Günther; J. Verkaik en J. Boll; P. G. M. Kaptijn en W. A. Ooster- wijk; P. Hartog en W. Neele; J H, Meijer en M. M. Broekhof; H. Bosgraaf en M. Huijs- mans; R, de Goede en A. W. C. Alders; F. ter Heide en J. A. H. Visarius; M. Gerritsen en A. W. Sluis; W Kooy en E. H. J. Spruijt. GEHUWD: 26 Jan.. S, A. de Vries en H. A Kolk; J, A. van Kuijk en C. E. Scheelings; W. J. Sondorp en M. G. Bouman; M. Ouds hoorn en P. J. Aubroek; M. A. Smeets en A. Ruygh; G. de Paus en M. L. W. J. Bercht; L. Vervoort en P. van Es; F. T. M. van der Wij den en C. G. Verver; H. P, Postma en M. van 't Hof: A. M. Harren en E. C. Metselaar: B. J. Roosloot en A. Zegwaart: J Broekhuizen en A van der Genugten; P. J. van Baekel en J. Verkerk; J Dekker en W. A. van Dijk; C. Krab en W. H. Raar; B. Koekkoek en A. J. in 't Veld: J. van Bogget en A. van der Mije; K. Seits en J. de Kievit. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan., B. KrikkeSteggink; M. C. Huis in 't Veld— Post; 26 Jan.. H. de Jong—de Broekert. BEVALLEN van een dochter: 26 Jan., E. M. van der Heiden—Geus; M. E. Jansen— Jong; J. P. Veen—Berkhof. OVERLEDEN: 23 Jan.. C. H. van Heulen— Steenkist, 63 j.. Kritzingerstraat; 24 Jan.. A. Hazevoet. 67 j„ Buitenrustlaan; A de Mun- nik. 64 j.. Riouwstraat; 25 Jan., P. van der Vorst—de Graaf, 86 j„ Leidsestraat. nog slechts een zeer geringe verhoging. Mr. Schreurs was van oordeel, dat een progressief tarief vrijwel onuitvoerbaar was, doch hij wilde de mogelijkheid van een nader onderzoek in deze kwestie niet uitsluiten. Misschien ook dat een verhoog de productie in komende jaren hogere winstcijfers ten gevolge zal hebben. De heer Geluk vulde als wethouder van Financiën het betoog van zijn ambt genoot nog aan door erop te wijzen, dat deze jaren nu de belastingbron wie weet hoe kort nog? wat rijker vloeit, gebruikt moeten worden de schuldenlast der ge- meent te verminderen. Hij kon de heer Albrecht ook geen hoop geven op een gaatje in de Kapitaaldienst, want de aan leg van wegen, de bouw van scholen en de uitvoering van openbare werken, die er voor de komende jaren op het programma staan, vormen al een minimum. Aantasting van de 'post onvoorziene uitgaven was al evenmin raadzaam. De heer Albrecht deed nog de sug gestie voor het „normale" verbruik per ge zin een minimumtarief vast te stellen en alles wat daarboven verbruikt werd zwaar der te belasten. Het voorstel werd vervolgens aange nomen met de stemmen der Communisten tegen. De gemeentelijke efficiency. De voorzitter van de Katholieke fractie verklaarde, dat hij met enige ergernis het prae-advies van B. en W. over zijn voorstel tot het instellen van een onderzoek naai de efficiency van het gemeentelijk' appa raat had gelezen, een ontstemming die nog verhoogd werd door het feit, „dat net zo lang had geduurd, voor dat B. en W. het kluitje gevonden hadden, waarmee zij hem in 't riet wilden sturen". B. en W. zeggen: „alles is bij ons best in orde", maar het is niet de bedoeling dat B. en W. dat uit maken, doch een bedrijfseconoom van bui ten af, met een frisse kijk op de zaken. De heer H a p p (Arb.) indertijd ook een der voorstellers betoonde zich dank baarder jegens het College dan de heer Hooy, doch dat wilde nog niet zeggen, dat hij nu ook voldaan was. Evenals zijn voor ganger had hij „bij geruchte" vernomen, dat bij het Energiebedrijf een bedrijfs econoom zou worden aangesteld. Hij zou tevreden zijn, indien deze ook de andere gemeentediensten en -bedrijven eens op hun efficiency onderzocht. Wethouder Geluk tekende protest aan tegen het kluitje en betwijfelde of er wel een bureau was, dat zich - gespecialiseerd had op overheidsadministratie. Een dooi de heer Hooy geciteerde auoriteit op dit gebied, bracht er volgens hem met een veel tijd en geld kostend onderzoek in de praktijk ook niet veel van terecht. Boven dien is er geen gemeente in ons land, die zo efficient werkt als Haarlem, hoewél B. en W. zo haastte hij zich er aan toe te voegen dit geen reden vinden zich fier op de borst te kloppen. De wethouder deed evenwel de toezeg ging na te gaan of de bedrijfseconoom, die ter gelegenheid van de. samenvoeging der lichtfabrieken tijdelijk als assistent van de directie wordt aangesteld, na af loop van zijn taak ook tijdelijk bij andere diensten gedetacheerd kan worden. Een toezegging, die ook de heer Hooy zich bij het prae-advies deed neerleggen. BINNENLAND Minister Van Schaik is gisteren van zijn reis naar de West op Schiphol teruggekeerd. Tot advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. F. J. C. baron van Voorst tot Voorst, ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Hertogenbosch, met gelijktijdige aanwij zing tot waarnemend procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhagé. HAARLEM EN OMGEVING Van eind Januari tot half Maart zal opnieuw een Amerikaans Youth for Christ team een tournée door ons land maken. Haarlem zal twee maal door hen bezocht worden om een jeugdrally te houden. De eerste avond wordt gehouden op Vrijdag 28 Januari in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden in de Jacobstraat en de tweede avond op 2 Maart. De Haarlemse politie heeft een 25-jarige electricien aangehouden, die in het onrecht matige bezit was van 80 textielpunten. Hij bekende bovendien een textielkaart voor f 25 te hebben verkocht. Aan de Landbouwhogeschool te W»ge- ningen slaagde voor het candidaats-examen tropische bosbouw de heer W. M. van Erpers Roij aards te Heemstede. De lezingen op 28 Januari en 4 Februari van Jhr. dr. J. O. Mollerus over een reis naar Midden- en Zuid-Amerika voor de Volks universiteit zullen niet gehouden worden in het gebouw van de N.P.B. te Heemstede, maar in dat van de Kamer van Koophandel aan het Nassauplein te Haarlem. De heer J. Timmer te Haarlem, hoofd boekhouder bij de N.V. Van der Sluijs' Vlees- en Veehandel, is Vrijdag een kwarteeuw bij deze N.V. in dienst, In ons overzicht van het aantal griep- patiënten bij de grote Haarlemse bedrijven is door een misverstand het percentage uit vallers bij Hin verwisseld met de grieplozen. Er staat nog 80 van het aantal werkkrach ten achter de machine en de overigen liggen met een warme kruik in bed. Juist 5 jaar geleden werd het volgende berichtje in de courant opgenomen; „Het is de wens van dr. C. Spoelder dat zijn zilveren jubileum als rector van het Haar lemse Gymnasium op 1 Februari, onopge merkt voorbijgaat". Daaruit blijkt dus dat dr. Spoelder op 1 Februari a.s. 30 jaar rector van ons Gym nasium zal zijn. Ook is,dr. Spoelder voorzitter van het college van diakenen der Verenigde Doops gezinde Gemeente. Ongetwijfeld zullen nu zeer velen deze gelegenheid aangrijpen om hem te laten blijken dat zij zijn werk en persoon op hoge prijs stellen. Daarbij zal naar voren komen dat hij niet alleen gewaardeerd wordt door het gemeentebestuur, onderwijsautoritei- ten, leraren, oud-leerlingen en leerlingen, maar nog door zeer veel anderen die met hem in aanraking komen. Dr. Spoelder be perkt zijn belangstelling niet alleen tot zijn Gymnasium, al blijft dat steeds nummer één, maar ook veel andere dingen mochten beslag leggen op zijn werkkracht en liefde. Wij noemen onder meer H.F.C., waarvan hij indertijd voorzitter was, nu nog erelid, alsook de Brandweer. Van de vereniging „Haerlem" is hij een ijverig lid, hij be hoort tot de beste kenners van de geschie denis van onze stad en kan bovendien daarover in vergaderingen onderhoudend vertellen. Dr. Spoelder werd in 1885 te Haarlem geboren. Dat wil dus zeggen dat hij in 1950 de pensioengerechtigde leeftijd he- reikt, zodat hij in September, bij het begin van de cursus 1950-1951, gedwongen zal zijn het Gymnasium vaarwel te zeggen. Hij zal het zelf jammer vinden, maar nog sterker zal dit door anderen betreurd wor den. De levensloop van de rector vermeldt Een bouwmaatschappij is voornemens het komende jaar in Haarlem een serie PER MANENTE middenstandswoningen te bouwen, bevattende: Dubbele woonkamer, keuken, vestibule, hall, toilet, kelderkast, trappenhuis, drie slaapkamers, badkamer, zolder, schuur alsmede tuin. Deze woningen worden gebouwd op naam van de(n) toekomstige(n) bewoner(steri worden eigendom, terwijl deze woningen na ca. 20 jaar geheel onbelast zijn. De voorwaarden hiertoe zijn, dat: 1. Toekomstige bewoner(ster) thans in Haarlem of directe omgeving woont óf werkzaam is; 2. Toekomstige bewoner(ster) thans niet ouder dan 50 jaar is; 3. Toekomstige bewoner bij het geven van de opdracht f 530.aan architect- kosten en waarborg betaalt, welk bedrag in mindering van de bouwkosten wordt gebracht, zulks tegen afgifte van kwitantie, acte, bouwtekening en situatieschets/grondplan. De maandelijks verschuldigde aflossingssom zal ongeveer gelijk zijn aan het anders te betalen huurbedrag en ca. f 50.bedragen. Brieven worden naar volgorde van binnenkomst behandeld. Alleen serieuze gegadigden, die aan bovengenoemde voorwaarden kunnen voldoen, gelieven te schrijven aan: H. C. WDGERGANGS, POSTBOX 169, HAARLEM weinig data. Hij bezocht ln Haarlem eerst de school van de heer Hubrechtse en ging toen naar ons Gymnasium, waar toen dr. Garrer rector was. In 1904 slaagde hij voor het eindexamen en begaf zich vervolgens naar Leiden voor zijn verdere studie. In 1909 was zijn studie voltooid en werd hij leraar. Na van 1911 tot 1913 in Zwolle werkzaam te zijn ge weest, volgde zijn benoeming tot leraar aan het Haarlemse gymnasium. In Juni 1918 werd de heer Spoelder bevorderd tot doctor op een proefschrift „De Sophocles in dagatorum fragmentis papyraceis". De gemeenteraad van 29 Januari 1919 besloot de a.s. jubilaris te benoemen tot rector en op 1 Februari d.a.v. aanvaardde hij zijn ambt. Het zag er in de zomer van 1924 naar uit, dat hij Haarlem ging verlaten. Hij was namelijk benoemd tot rector van het Am sterdams Lyceum. Het bleek gelukkig voor de stad, dat hij niet kon scheiden van de school aan het Prinsenhof en hij bleef voor Haarlem behouden. Bij die gelegenheid is dr. Spoelder spon taan gehuldigd. Dr. J. B. Schepers hield daarbij een rede, waarin hij zo kernachtig zei: „Zijn krachtig tot in de ziel van leerling I en ouder doordringend woord, zijn kijk vol humor, zich uitende in een plotselinge rake uitdrukking, die de ernst van een geval terstond weet te temperen; wie i zou te graag in Haarlem missen; wie i zijn geweldige werkkracht? Waarlijk onze goede stad kan niet dankbaar genoeg i zijn voor het behoud van deze frisse, geest driftige, stoere rector, onder wiens leiding wij mogen hopen, dat het verjongde Gym nasium nog .een grote bloeitijd tegemoet za) gaan". Die verwachting is inderdaad vervuld! In 1937 werd dr. Spoelder vanwege het Genootschap van Leraren aan Nederlandse Gymnasia benoemd, als opvolger van dr. Alma, tot lector in de didactiek en metho diek aan de Universiteit te Amsterdam, welk werk hij ook nog steeds met veel ambitie verricht. In de 30 jaar dat dr. Spoelder thans rector van ons Gymnasium is heeft hij zeer veel gedaan voor de vorming van duizenden jonge Haarlemmers, die hem ongetwijfeld j daarvoor dankbaar zullen zijn. SCHEEPVAART Abbekerk, Brisbane—Rotterdam 26 Jan. te Aden. Alchiba, CalcuttaRotterdam 26 Jan. 1 te Massawa. Aldabi, 26 Jan. van Buenos Aires te Rotterdam. Alderamin, AntwerpenHam burg pass. 26 Jan. Térschellingerbank. Delfs- 1 haven, 26 Jan. van Antwerpen naar Duin- kerken. Drente, 24 Jan. van Soengei Gerong naar Soerabaja. Garoet, 25 Jan. van Sorong naar Makassar. Joh. van Oldenbarnevelt, AmsterdamJava pass. 25 Jan. Dondra Head. Kertonoso, 24 Jan. van Makassar wordt 30 Jaan. te Bangkok verwacht. Maaskerk, Am sterdam—West Afrika pass. 26 Jan. Las Pal- mas. Mariekerk, 26 Jan. van Hamburg te Rot- terdam. Meerkerk, RotterdamJapan 27 Jan. te Shanghai. Plancius, 26 Jan. van Soerabaja naar Batavia. Pr. Willem 3, 27 Jan. van Rotterdam te Valencia. Randkerk, 26 Jan. van Dakar te Las Palmas. Stad Maastricht, Rot terdamItalië pass. 26 Jan, Finisterre. Ter- nate, RotterdamJava pass. 26 Jan. Gibraltar. BF[>KRKTV£RKR1JGBAAÏÏ- (Adv.) De salarissen van de H.O.V. De heer H a p p wilde weten, of, nu de gemeente en het Rijk een aanvullend sub sidie over het jaar 1947 voor de H.O.V. ter beschikking stelden om de verwezenlij king van de op papier verbeterde salarissen der orkestleden mogelijk te maken, de uitbetaling van de achterstal lige salarissen over 19-47 verzekerd is. Wethouder Geluk verwachtte even wel dat het bestuur der H.O.V. een andere mening toegedaan zou zijn, omdat buiten de salarispost om de exploitatie toch verlies had opgeleverd. Hij stelde zich op het standpunt, dat het bestuur door reser- veringen toch de uitkering van het salaris had moeten garanderen en hij beloofde de heer Happé, dat B. en W. er op zullen aan dringen, dat de orkestleden het hun toe komende deel inderdaad krijgen. Overigens zal het College binnenkort over de gehele materie van de subsi diëring der H.O.V. prae-advies uitbrengen. „SchooF'zwemmen. De heer Voogd (Arb.) vond het voor stel om dertienduizend gulden uit te geven om de zwemkunst een deel van het licha melijk onderwijs te maken, niet erg dui delijk, weshalve hij een een salvo vragen op zijn partijgenoot Geluk afvuurde. Deze betoogde, dat het voorstel was in gegeven door de gedachte, dat iedere Hol landse jongen en ieder Hollands meisje moet kunnen zwemmen. De moeilijkheid is, dat de openluchtbaden te kort open zijn en de overdekte niet voldoende capa citeit hebben. Anderzijds zijn er scholen, die gaan zwemmen. omdat ze niet vol doende gymnastieklokalen hebben. De ontworpen regeling voorziet in een keer per 14 dagen zwemmen, zodat de gym nastiek ook niet in gedrang komt. Er zal les gegeven worden door vakmensen. De praktijk zal moeten uitwijzen hoeveel kin deren per uur aan de beurt kunnen komen en de kosten bedragen een kwartje per bad per leerling. De Bijzondere Scholen kunnen van deze regeling- ook profiteren. Dezelfde wethouder moest mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (WD) teleur stellen, die een warm pleidooi hield het aan te kopen gebouwtje van de Ned. Her vormde gemeente te Spaarndam aan het Roerdompplein de eerste jaren ter be schikking van Spaarndam te stellen als wijklokaal. Er moet op het ogenblik in dat stadsgedeelte al zo gegoocheld worden met de ruimte voor de scholen en dat wordt alleen maar erger dat er geen denken aan was. Toch wilde hij wel eens naden ken of het uiterste puntje van Haarlem dan op andere wijze te helpen was. Van Looy-huis. Het laatste 32ste! punt van de agenda betrof de aankoop voor tien mille van de bij het. Huis Van Looy behorende expositie ruimte, vermeerderd met 1110,voor enkele onontbeerlijke meubelen, die de gemeente Dinsdag op de veiling had aan gekocht. Mevrouw Van EekTh ie] (Arb.) wilde evenals wethouder Geluk over de voorgeschiedenis niet nakaarten en bracht warme hulde aan het Comité tot behoud van het Huis Van Looy, waarbij zij in het bijzonder de activiteit van de betreurde eerste voorzitter yan het-Comité, dr. J. van der Eist, roemde. De actie van het Comité heeft grote weerklank gevon den bij de burgerij waardoor het mogelijk werd, dat de zeer belangrijke, representa tieve Van Looy-collectie voor Haarlem be houden is gebleven. Mevrouw Van Eek bracht tevens dank aan degenen, die op zo onbaatzuchtige, toegewijde en zorgvuldige wijze de verzameling in stand hadden ge houden. De heer Geluk sloot zich bij deze woorden van harte aan en specificeerde dat van de 220 nummers, die geveild wer den, er 98 in handen van het Comité kwa men, waarbij de vijf representatieve doeken nog gevoegd moeten worden, die de erf genamen afstaan en vele andere werken, die in bruikleen zullen worden gegeven. Wat betreft het eigenlijke Huis Van Looy aan de Kleine Houtweg deelde hij mede, dat hierover nog besprekingen gaande zijn. Het is een vrij oud huis en de mogelijk heden het goed te gebruiken zijn beperkt. De gemeente beraadslaagt ook nog met Cruys Voorbergh teneinde diens costuurn- verzameling onder dak te brengen. Van de overige punten vermelden wij nog, dat de wethouder van Financiën aan het begin van de vergadering meedeelde, dat het College van Regenten, van het St. Elisabeth-gasthuis een strop had van zeven duizend gulden, omdat de lift, die het voor een schappelijk prijsje voor de nieuwe af deling had willen overnemen, gedurende de langdurige voorbereidingen aan een andere gegadigde was verkocht. De gemeenteraad verhoogde de lening met het gevraagde bedrag. De onteigening van gronden aan de Faradaystraat ten behoeve van de bouw van duplex-woningen noopte de heer Bakker Schut (Arb.) onder meer tot de vraag of er niet al eerder tot de bouw van dit soort huizen kon worden overge gaan, daar zo'n onteigeningsprocedure wel twee jaar kan duren. Wethouder Angenent deelde mede, dat in duplexbouw ook is voorzien aan de Pleiadenstraat. Hamerstukken. De gemeente ging een geldlening aan van twee ton tegen 3 (na tien jaar 3% procent). Voor de woningbouw werd bijna een millioen gulden ter beschikking gesteld, n.l. 159.500,voor de bouw van zestien wo ningen aan de Reggestraat en 768.000, als voorschot aan de woningbouwvereni ging „St. Bavo-Oost", die 68 huizen bij de Zomervaart wil laten zetten. Bovendien zullen nog enige beschadigde percelen her steld worden. Personalia. Mr. Cremers sprak vriendelijke woorden jegens het vertrekkende raadslid M. van der Weiden. De geloofsbrieven van Mej. mr. M. van Beek, zijn opvolgster, en van de heer J. Prikkel (vacature-Van der Wall) werden in orde bevonden. De gemeenteraad verleende op haar ver zoek eervol ontslag onder dankbetuiging aan Mejuffrouw P. C. Wezel als onderwij zeres aan de Frans Halsschool, eveneens eervol ontslag aan de gemeente-genees kundige C. H. W. Heusdens. Ir. R. G. Veenenbos werd tot directeur van Bouw- en Woningtoezicht en het Ge meentelijk Woningbedrijf benoemd. Ook bij de verschillende onderwijsbe- noemingen volgde de raad de voorstellen van het College. Textielhandelaren vierden feest In restaurant Bolwerk kwamen Woens dagavond de leden van de afdeling Haar lem en omstreken van DEMOTEX (Neder landse Bond van Détailhandelaren in Tex tiel- en Modeartikelen) in feestelijke kring bijeen, om het tienjarig bestaan van de afdeling te vieren. De voorzitter, de heer G W. Koel, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. J. ten Cate uit Winschoten, de heer Beers, secretaris van de Vakgroep en de heer Van der Ham, vertegenwoordiger van de afdeling Haar lem van de R.-K. Bond Willibrord. Spreker verheugde zich over de goede samenwer king van de plaatselijke afdelingen en sprak de beste wensen uit voor de toe komst van de jubilerende afdeling. De heer J. J. Korff voerde als president commissaris van de Inkoop-combinatie het woord en besprak de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; welke op komst is en van groot belang is voor de middenstand. De Inkoop-combinatie noemde hij een goed wapen tegen de grote winkelbedrijven. Ook besprak hij andere vraagstukken, welke de middenstand raken, zoals de vakopleiding, waaraan Demotex grote aandacht besteedt en het wetsontwerp winkelsluiting. De winkeliers moeten dit onderwerp niet al leen door hun eigen bril bezien, maar ook door die van het publiek. Na de pauze bood de heer D. J. ten Cate namens het hoofdbestuur gelukwensen aan. In de laatste jaren is de toestand in de middenstand zeer gewijzigd en het is te verwachten, dat de winkeliers nog moeilijke jaren- tegemoet gaan. De vakor ganisatie is van belang. Met vertrouwen zag spreker echter de toekomst tegemoet. Voorts herinnerde hij er aan, welke stap pen Demotex ondernomen heeft ten aan zien van de Benelux. Namens de R.-K. organisatie wenste de heer Van der Ham de afdeling geluk en sprak over de prettige samenwerking in Haarlem. Het verdere deel van de avond was ge wijd aan hersengymnastiek, onder leiding van mevrouw Koel-Eek en de heren De Jongh en Beers en spel. Een gezellig bal besloot het feest. H.O.V.-concert met Roos Boelsma Het HOV-concert van 28 Januari staat onder leiding van Marinus Adam. Aan dit concert werkt de alt Roos Boelsma mede, die tezamen met de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" de Altrhapsodie van Brahms zal zingen. Vóór de pauze ver meldt het programma voorts de Ouverture van Brahms en de Haydn-Variaties van Brahms. Na de pauze zal een uitvoering gegeven worden van de Derde Symphonie met orgel en piano van Saint-Saëns, waarin de orgel partij gespeeld zal worden door Albert de Klerk, terwijl de dames Ans Bouter en Miep van Luin de vierhandige pianopartij zullen vervullen. Zandvoort vindt het Haarlemse gas te duur Zandvoort heeft bezwaren tegen de prijs van het door Haarlem geleverde gas. Het contract daartoe werd in 1921 aangegaan voor de tijd van dertig jaar en indien dit niet voor Juli 1949 wordt opgezegd, loopt het nog vijf jaar door. Daar de gemeente Haarlem niet bereid bleek de overeenkomst tussentijds te wijzi-1 gen hoewel zij aan Heemstede tegen een j aanzienlijk lagere prijs levert stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor het con tract op te zeggen. 1 Ook de tegenwoordige heffing werkt reeds in zekere zin progressief In ons nummer van Vrijdag maakten wij een berekening welke gevolgen er aan ver bonden zouden zijn indien.de raad van Haarlem 't voorstel van B. en W. aanneemt om een progressieve schaal vast te stellen voor de opcenten op de Personele Belasting, lopend van 100 tot 250. Thans worden in Haarlem 150 opcenten betaald. Men weet dat B. en W, zich hebben laten leiden door het streven om de minstdraag- krachtigen tegemoet te komen als compen satie voor de gasprijs verhoging. Voor 1949 is dé opbrengst van de op- centenheffing voor Haarlem geraamd op 700.000. Wat de een dus minder betaalt, zal de ander meer moeten opbrengen om aan dezelfde opbrengst te komen. Hel zou onjuist zijn te menen dat er thans in de Personele Belasting geen en kele progressie zit, ook al worden geen pro gressieve opcenten geheven. Dit komt door de klasse-aftrek, die op de huizen met lage huurwaarde van meer invloed is dan op die met een hogere huur. Een belangstellend lezer heeft om dit aan te tonen een berekening gemaakt bij een gelijk aantal opcenten (150 voor de gemeente Haarlem en 50 voor de Pro vincie). Haarlem valt in de 3de klasse. De bere kening is gemaakt bij aftrek voor 2 kin deren. O CTJ cü o S O C, 4) s- O 200 200 nihil 300 195 105 10.50 2.94 7.56 15.12 22.68 7.56 400 195 205 20.50 5.74 14.76 29.52 44.28 11.07 500 195 305 30.50 7.32 23.18 46.36 69.54 13.91 600 195 405 40.50 9.72 30.78 61.56 92.34 15.39 700 195 505 50.50 10.10 40.40 80.80 121.20 17.31 800 195 605 60.50 12.10 48.40 96.80 145.20 18.15 900 195 705 70.50 11.28 59.22 118.44 177.66 19.63 1000 195 805 80.50 12.88 67.62 135.24 202.86 20.29 1200 195 1005 100.50 12.06 88.44 176.88 265.32 22.11 1800 195 1605 160.50 geen 160.50 321.— 481.50 26.75 Bij deze berekening is geen aanslag voor meubilair geteld, omdat die zeer indivi dueel is. Interessant is dezelfde berekening te maken bij het toepassen van progressieve opcenten. Nu is nog niet bekend welke schaal B. en W. van Haarlem voor de pro gressie willen voorstellen. Wij moeten dus een gissing daarover maken. Alleen is bekend dat B. en W. de schaal willen laten lopen van 100 tot 250 opcenten. Indien wij veronderstellen dat, de bewo ners van huizen tot 300 huur 100 opcen ten zullen betalen, van ƒ400 huur 125 opcenten, van 500 150 opcenten, van 600 160 opcenten, van 700 170 opcenten, van 800 180 opcenten, van 900 190 opcenten, van 1000 200 opcenten, van 1200 225 opcenten en van 1800 250 opcenten, dan wordt het percentage van de huur dat aan belasting betaald zou moeten worden: Percentage Huurwaarde Belasting van de huur 300 18.90 6.3 400 40.59 10.15% 500 69.54 13.91% 600 96.12 16.02% 700 130.— 18.57% 800 159.72 19.96% 900 „201.35 22.37% 1000 236.61 23.66% 1200 „331.65 27.64% 1800 „641.50 35.64% (Bij een huurwaarde van. meer dan ƒ1600 wordt geen kinderaftrek toegestaan). De lezer die ons de eerste berekening zond maakte de volgende opmerking daarbij. Heeft men al eens overwogen wat be lastingverhoging betekent voor een kleine rentenier die zijn rente (en daardoor zijn inkomen) zag dalen? Verder ook voor een gepensionneerde bij een particuliere maatschappij en die geen toeslag kreeg? Indien nu nog de opcentenheffing pro gressief wordt vermeerderen de moeilijk heden zich nog. En als nu binnenkort ook nog de huur verhoging komt is het voor deze mensen heelemaal orp te rillen, Wij wezen er reeds op in ons eerste arti kel dat de komende huurverhoging geen invloed zal hebben op de Personele Belas ting van 1949. De personele Belasting wordt berekend naar de toestand van 1 Juni (dus niet 15 Januari zoals wij eerder schreven, de termijn is namelijk onlangs veranderd) Alleen wanneer de huurverhoging, die door de regering in de loop van dit jaar is aan gekondigd, zou ingaan voor 1 Juni zou het 1 nders worden, maar dat wordt niet waar schijnlijk geacht. Indien de gemeente Haarlem voor dit jaar progressieve opcenten vaststelt, zal het ongetwijfeld nodig zijn om de opcenten heffing voor 1950 opnieuw te bezien omdat de omstandigheden dan, door de huurver hoging, natuurlijk sterk veranderen. Verlaging van opcenten helpt kin derrijke gezinnen het minst Het eigenaardige geval doet zich evenwel voor dat door een verlaging van opcenten de kinderrijke gezinnen het minst geholpen worden. Dit komt door de. progressie die er reeds in de kinderaftrek zit. Deze is: Huurwaarde Kinderaftrek Tot en. met 400 14% 600 12% 800 10% 1000 8% 1200 6% 1400 4% 1600 2% Dit wil du zeggen dat de gezinnen met 2 kinderen die niet meer dan 400 ver wonen 28aftrek hebben, met 3 kinderen is dit 42%, met 4 kinderen 56%, met 5 kin deren 70%, met 6 kinderen 84% en met 7 kinderen 98%. Een gezin met 3 kinderen in een huis van 300 betaalt, bij 150 opcenten voor Haarlem, f '8.27 belasting. Met 100 opcen ten voor Haarlem zou het worden ƒ15.23. Voordeel slechts ƒ3.04. Met 4 kinderen wordt het voordeel 2.31, met 5 kinderen 1.57, met 6 kinderen 0.82 en met 7 kin deren vrijwel nihil. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 308% 309% 248% 247 Va 226 3/16 225 161% 161% 131 Nederlandse Ford 236 - Nederlandse Kabel 271 v Berkel's Patent 111 Scheepvaart-Unie 163% 1631/2 Hnll Amerika Lijn 163 Dell Maatschappij 152% 153 H. V A 168% 168% A'dam Ruhbei 162 162% Ned Handel Mij 163 N.-l Handelsbank 115 Billïton Mij U 376

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6