Haarlems Dagblad Onrecht Ministers van West-Europese Alliantie besluiten „Raad van Europa'' te vormen Resolutie inzake Indonesië door Veiligheidsraad aangenomen Roem rapporteert over Banka Weerbericht 63e Jaargang No. 19155 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv. en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 29 Januari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©prcct)tc tsaaclcmactjc Courant (2tnno 165:6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De ZUIVERINGSWOEDE, na de oorlog in ons land losgebroken, heeft tót veel onrecht geleid. Nevens de- werkelijk-schul- digen zijn sommigen voor een aantal jaren of voorgóed uit hun beroep gestoten zonder dat hun zaak behoorlijk was be recht. Zuiverings-besluiten, waarop ge handeld werd, vertoonden in verscheidene gevallen grote gebroken. Dit gold o.a. voor F 70 en F 221, betreffende de zuivering van ambtenaren. Mr. E. M. M. Melchers, erover schrijvend in De Linie, heeft ze be titeld als „baarlijke juridische monstra, die maatstaven bevatten, waarbij de rekbaar heid van elastiek gering geacht moet wor den." Geheime aanklachten werden toege laten. Zuiverings-instanties adverteerden zelfs vragen om aanklachten, onder be lofte van geheimhouding. De beschul digden mochten in vele gevallen geen in zage van de stukken nemen. Het verslag van de afgenomen verhoren bleef gewoon lijk onbekend. Velen genoten geen rechts bijstand tijdens het .verhoor. Opgegeven getuigen a décharge werden vaak niet op geroepen. En dan moest volgens de genoem de besluiten „rekening gehouden worden met de algemene opinie omtrent de beschul digde"! Dit is een zo vaag en rekbaar be grip, dat er alles mee gedaan kan worden. Op een norm voor rechtspraak lijkt het zelfs niet. Ik herinner mij een geval waar in tegen een man werd aangevoerd, dat hij jarenlang niet geloofd had aan een gunstige afloop van de oorlog. Dat had „de algemene opinie" ontstemd. In het darp, buurman! Die man was schuldig aan zwart galligheid. Gij kunt er het strafwetboek op naslaan, maar ge zult vergeefs naar een artikel zoeken waarin zwartgalligheid strafbaar wordt gesteld. Het strafwetboek had er evenwel niets mee te maken, want dat behelst alleen de Rechtspraak. Die zuiveringsbesluiten behoorden evenwel tot de Bijzondere Rechtspraak. Ik heb hier al eerder opgemerkt, dat het begrip Bijzonder Recht mij nooit duidelijk is geworden. Er kan alleen Recht zijn..En in dit blad, even als in tal van andere bladen, is bij her haling geprotesteerd tegen de uitwassen bij de zuivering. Dit te meer omdat soms de verdenking rees, dat aan de onpartijdig heid van sommige commissieleden wat haperde. Personen, die geheime klachten Indienden hadden dus des te meer kans, persoonlijke rancune of naijver uit te spelen. In October 1948 is door de Kring van Oud-Ambtenaren F 221 (zich noemende dus naar het meest gewraakte zuiverings besluit) een adres aan de minister van Binnenlandse "Zaken gezonden. Zij hebben daarin nadruk gelegd op het feit, dat voor hen alleen recht van beroep bestaat in het bij uitzondering voorkomende geval, dat het ontslag is verleend in afwijking van het advies ener daarvoor ingestelde advies commissie. Zelfs politieke delinquenten, zeggen zij. genoten een- betere rechtsbe deling. Zij ..zijn van mening dat éen tekort in de rechtspleging, dat geenszins strookt met de Nederlandse tradities en waardoor rechtszekerheid en rechtsgelijkheid in de knel zijn gekomen, behoort te verdwijnen. Dus vragen zij recht van beroep bij de Kroon, volledige schadeloosstelling als in beroep mocht blijken, dat het ontslag ten onrechte is verleend (dus ook herstel van pensioen-aanspraken) en „zodra en zoveel mogelijk herplaatsing in de onder dwang verlaten overheidsfunctie of in een andere, die daarmee gelijk te stellen is." Die herplaatsing in overheidsfuncties levert natuurlijk de moeilijkheid op. want hun posten zijn nu allang door anderen Ingenomen en gelijkwaardige vacatures zijn schaars. De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit punt dan ook naar voren gebracht, toen de zaak bii de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer te berde kwam. Minister Van Maarseveen stond er overigens geenszins onverschillig tegenover. Maar het recht van beroep is nog niet aan de betrokkenen verleend. Zij vragen nieuwe beoordeling van hun zaak. ditmaal door een bekwame, onpar tijdige rechter. Zij, die zich ten onrechte gestraft voelen, wensen in de eerste plaats volledia eerherstel en in de tweede nlaats vergoeding van de door hen geleden schade. Zowel het een als het ander is uitvoer baar. De mogelijkheid tot het instellen van hoger beroep tegen hun Qntslag behoort hun dus te worden gegeven. Dat is Recht De toestand waarin die mensen nu ver keren is Onrecht, want hun zaak is niet behoorlijk behandeld. Voor zulke misstanden, in de eerste periode na de bevriiding ontstaan, valt alleen als excuus aan te voeren, dat chaos heerste in vele geesten en dat remmen, in oorlogstijd losgelaten, nog niet onnieuw in werking gesteld waren Nu het gezond verstand is weergekeerd in de gebrui kelijke mate althans en men ook het enigszins-onuitvoerbare bijzondere rechts principe „iedereen had een held moeten zijn: wie zich desgewenst niet als een held heeft gedragen is strafbaar" heeft losgelaten is het noodzakelijk, de fouten uit die tiid te herstellen. Laat ik eraan toevoegen: voorzover dat noa mogelnk is. want som migen zijn intussen gestorven en in een zaak als deze moet al dadeliik de reserve gemaakt worden, dat herstel in de .oude functies in verreweg de meeste gevallen onmogelijk zal zijn. Hoeveel ontslagen ambtenaven deze actie betreft is mij niet bekend. Het aantal zal wel in de hondérden lopen. Maar bet aan tal doet niets tot de zaak af Als het één man gold zou hem'ook gelegenheid moeten worden gegeven in hóger beroen te komen Wij dienen eindelijk weer de zekerheid te erlangen, dat wij in een rechtsstaat leven. Voor het geval dat ooit weer de ramp van overweldiging van ons land en daar op volgende bezetting mocht treffen zon het nuttig zijn als iemand met veel men senkennis. mensenliefde en dus een niet gering gevoel voor humor eens Hand leiding schreef voor Gedrag in Bezettings tijd en daarna. Zij zou natuurlijk .berekend zijn als zo iemand het deed od het feit dat de mensen zeer •verschillend ziin. zo wel 'rni-rikt"" als i-n e" hekwaatn- heid Zii zou alle goed-willenden, binnen de grenzen van hun mogelijkheden, aanmer kelijk van dienst kunnen wezen. Zij zou de losgeslagenheid in bezettingstijd zowel als de losgeslagenheid daarna en de aan zienlijke mate van farizeïsme, die in dit land leeft, in aanmerking moeten nemen Enfin: het zou een erg geslaagd boekje kunnen worden. R. P. Maandag wordt Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, het oudste prinsesje, elf jaar. Een der laatste portretten van Trix Communiqué in Londen Andere Europese landen zullen worden uitgenodigd LONDEN, 28 Januari (Reuter) De consultatieve raad der Westelijke Alliantie heeft tijdens zijn hedenavond geëindigde tweedaagse zitting te Londen besloten over te gaan tot vorming van een „raad van Europa", aldus een hedenavond gepubli ceerd officieel communqué. Deze raad zal bestaan uit een commissie van ministers, die in het geheim bijeenkomt, en een con sultatief lichaam, dat' in het openbaar bijeenkomt. De vergadering besloot an dere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming van de raad van Europa. De raad bestudeerde eveneens een rap port over kwesties, de defensie betreffende, en er was een nuttige gedachtenwisselirg over bepaalde belangrijke politieke aan gelegenheden. Ten aanzien van Palestina was men het er algemeen oven eens, dat het stadium thans bereikt is, waarin men de regering Israel erkenning de fact'- kan ver lenen. Het communiqué bevat twee aanhangsels betreffende culturele en sociale samenwer king tussen de vijf landen der Westelijke Alliantie. Volgens de verklaring heeft de culturele commissie de volgende maatrege len genomen: 1. Er zullen cursussen voor onderwijs krachten over het onderwerp: „De Weste lijke Alliantie en de scholen" achtereen volgens in elk der vijf landen georgani seerd worden. 2. Ieder land zal een mobiele tentoon stelling van onderwijsmateriaal organise- vor de vier andere landen. Hiermede zal in April 1949 begonnen worden. 3. In ieder land zal een voorlichtingsbro- ontvangst en'logies voor schoolkinderen en studenten worden uitgegeven. 4. Elk van de vijf landen zal een lijst van zijn beste films op opvoedkundig ge bied opmaken. 5. Inspecteurs van het onderwijs zul len achtereenvolgens elk der vijf landen bezoeken. 6. Er zal een lijst worden samengesteld van congressen, welke in de vijf Iancien zullen worden gehouden De volgende vergadering van de cultu- •ele commissie zal op V? Feoruari 1949 m Den Haag worden gehóuden, alwaar het uiteindelijke rapport van le werk-com- rr.issies zal worden be.woicen en aanbe velingen aan de permanente commissie zullen worden gedaan In de verklaring over somenwerking in sociale aangelegenheden wordt ;ezegd dat de consultatieve raad uitdrukking heeft gegeven aan grote voldoening over de vooruitgang, die de laatste drie maanden is bereikt, in de samenwerking op sociaal ge-bied tussen de vijf mrvgenrlho.len, die het Brussels pact hebben ondertekend" Voordat het officiële communiqué gepu bliceerd werd, verklaarde Rooert Schuman, de Franse minister »-an Buitenlandse Za ken, die zich onmiddellijk na de bespre kingen naar een te zijner ere georganiseerde receptie van de vereniging van in Engeland wonende Fransen begaf: „Het verheugt mij zeer u te kunnen mededelen, dat de besprekingen buitengewoon, ja buitenge woon succesvol zijn geweest Wij zijn bui tengewoon tevreden met alles". Commentaar De diplomatieke medewerker van Reuter te Londen ziet de instelling van een Euro pese raad als een kruising van het Britse denkbeeld van een werkende raad van ministers die thans een ministeriële commissie wordt genoemd en van het continentale denkbeeld van een Europese wetgevende vergadering welke nu een consultatief lichaam heet. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat elke regering vrij zal zijn haar eigen, het meest aan de grondwettelijke voor schriften van het desbetreffende land be antwoordende systeem te volgen bij het aanwijzen van vertegenwoordigers in de twee nieuwe lichamen. Deze vertegenwoor digers kunnen dus door hun regeringen, via de parlementen der respectieve landen of ook door rechtstreekse verkiezingen wor den aangewezen. Beslissingen zullen in de consultatieve raad bij meerderheid van stemmen worden genomen. Hetzelfde geldt voor resoluties. Het verluidt, dat de ministeriële com missie uiteindelijk controle zal uitoefenen over de onderwerpen, welke in de con sultatieve raad zullen worden besproken. Dit betekent niet, dat de consultatieve raad het recht zal missen om zelf te be palen, welke onderwerpen hij wenst te behandelen. Het houdt slechts in dat, indien de consultatieve raad heeft besloten een bepaald onderwerp te bespreken, dit door de ministeriële com missie kan worden verhinderd. Het ligt niet binnen de bevoegdheid van de consultatieve raad om defensie-aange legenheden te bespreken. De Beweging voor Europese Eenheid heeft verklaard de beslissing welkom te heten, waarbij een Europese raad van mi nisters en een Europese consultatieve ver gadering worden ingesteld. In een boodschap aan de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf Westelijke landen, zegt Duncan Sandys, de voorzitter der beweging, dat „door middel van de instelling der consultatieve vergadering voor de eerste maal een officieel democra tisch instrument is geschapen, waardoor de stem van Europa zich kan doen horen" Hedenmorgen enkele minuten na zeven uur arriveerde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikleer, met het s.s. „Duke of Rothesay" uit Har wich in Hoek van Holland. De minister was bereid een verslaggever van het ANP enige ogenblikken te woord te staan Minister Stikleer verklaarde zeer ver heugd te zijn over de besluiten, welke gis teren door de consultatieve raad van de West Europese Alliantie waren genomen. Er is, zo zei hij, door alle aangesloten lan den zeer "hard gewerkt om tot deze zeer betekenisvolle resultaten te komen. De tegenstellingen, welke vroeger wel eens in de West Europese Alliantie aan de dag waren getreden, zijn thans verdwenen". Op de vraag of de erkenning de facto van de regering van Israël ons land niet in een moelijke positie geplaatst had in verband met de Mohammedaanse bevol king van verschillende van oijze overzeese gebiedsdelen, antwoordde de minister, dat andere landen van de West Europese Alliantie voor dezelfde moeilijkheid staan. De minister noemde Frankrijk als voor beeld. In de Franse overzeese gebieden leven 25 millioen Arabieren, De minister verklaarde voorts, dat de" vijf landen het er over eens waren, dat thans het ogenblik gekomen was waarop de regering van Israël de facto erkend kon worden. „Wij hebben toen besloten", aldus de minister. ,,om het gezamenlijk te doen". Minister Stikker weigerde zeer beslist nader commentaar te geven op de in Lon den genomen besluiten. Dr. Van Royen wijst enkele punten als onaanvaard baar van de hand De ontwerp-resolutie van Amerika. Cuba, China cn Noorwegen, bestaande uit zeven punten die een regeling van het Nederlands-Indonesische geschil beogen, is gister avond in de Veiligheidsraad aanvaard na een langdurige stemming over de onderdelen die alle de vereiste meerderheid van zeven stemmen verwierven. De resolutie verlangt een onmiddellijk staken van liet vuren, vrijlating van de politieke gevangenen, instelling van een interim-regering voor 15 Maart 1949, verkiezingen voor 1 October, overdracht der souverein iteit voor 1 Juli 1950, uitbreiding van de bevoegdheden der UNO-commissie, nersiel van de republikeinse regering en herstel van het gezag dezer regering over Djokja en omgeving. De Nederlandse vertegenwoordiger dr. Van Royen heeft verklaard dat zijn regering de resolutie zal uitvoeren voorzover deze te verenigen is met de verantwoordelijkheid der Nederlandse regering in Indonesië. LAKE SUCCESS, 28 Jan. (ANP/Aneta). Dr. van Royen verklaarde, dat Nederland fundamentele bezwaren heeft tegen ver schillende onderdelen van de resolutie. „Deze punten vragen van Nederland een afstand van zekere vitale rechten in Indonesië' gedurende de overgangstijd", aldus dr. van Royen, die een beroep deed op de raad om niet een dergelijk offer te vragen, waartoe de raad volgens het Hand vest niet gerechtigd is. In feite stelt deze resolutie Nederland onder toezicht van de UNO, aldus de Nederlandse' afgevaardig de, die ten slotte verklaarde „De Nederlandse regering zal de reso lutie uitvoeren voor zoverre deze te ver enigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handhaving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indo nesië, welke verantwoordelijkheid niemand anders kan overnemen van ons". Hij verwierp de punten betreffende het herstel van de republikeinse regering in Djokja, betreffende de aanbevelingen van de commissie van de UNO in geval geen oplossing zou worden bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de com missie en betreffende de terugkeer van de voormalige republikeinse gebieden onder republikeins bewind. De Veiligheidsraad heeft nog in de af gelopen nacht een beroep gedaan op de partijen om onmiddellijk het vuren te staken. Hij heeft voorts een beroep gedaan op Nederland om onmiddellijk de repu blikeinse leiders in vrijheid te stellen en hun vrijheid te geven hun functies uit te oefenen. India ten voorbeeld gesteld. In een uitvoerige rede critiseerde dr. van Royen het feit, dat verscheidene te New Delhi vertegenwoordigde regeringen op eigen initiatief de Nederlandse regering doorgangsfacaliteiten hadden geweigerd. „Het schijnt onloochenbaar", aldus dr. van Royen, „dat een dergelijke maatregel, die los van de Veiligheidsraad tegen een lid van de UNO is genomen, niet in overeen stemming is met de beginselen en de geest van het Handvest. Tenslotte moet ik be kennen, dat de rfesolutie van New Delhi meer indruk op ons zou hebben gemaakt, als zij niet, gelijk sommige leden van de Veiligheidsraad, zo duidelijk het bewijs had geleverd, dat er met twee maten ge meten wordt. De resolutie gaat, zo wordt gezegd, van het Handvest uit en van de bewering, dat Nederland vredesbreuk en een daad van aggressie gepleegd heeft en zij dringt aan op onmiddellijke en volledige vrijheid voor de republikeinse leiders. De conferentie werd gehouden in Hyderabad House. Nu heb ik toevallig een brief ontvangen, aan mij geadresseerd door het hoofd van de Hyderabad—delegatie aan de UNO en ge dateerd Karatsji, 18 Januari 1949. De brief luidt: „Uwe excellentie wees er terecht op, dat de Nizam feitelijk een gevangene was van de Indische militaire regering en niet kan doen wat hij wil. Ik moge er te uwer infor matie aan toevoegen, dat de Indische mi litaire regering in Hyderabad de premier, Laik Ali, en de andere ministers van zijn kabinet gevangen gehouden heeft sinds de Indische troepen op 19 September 1948 Hyderabad binnentrokken. De regering van India betitelde de invasie van Hyde rabad als een „politiële actie" ter hand having van orde en gezag in Hyderabad en verkondigde wijd en zijd, dat de toe standen aldaar weer bijna normaal waren geworden. Nu rijst dus de vraag hoe zij deze bewering over het herstel van orde en gezag in Hyderabad en haar eis voor de onmiddellijke vrijlating van zekere In donesische ministers in overeenstemming kan bréngen met de voortdurende inter nering van de ministers van Hyderabad, wier enige fout is geweest, dat zij zich kantten tegeen Indische aggressie en maat regelen hadden genomen om hun land tegen deze agressie te beschermen". De brief citerende zeide dr. van Royen, dat de schrijver verklaarde, dat de Indi- De Consultatieve Raad van de landen van het Pact van Brussel is deze week in Londen bijeen gekomen. De ministers Stikker (rechts), Ernest Bevin en Schuman (Nederland, Enge land en Frankrijk) op weg naar de beroemde ambtswoning der Britse premiers, Downing- street 10, waar zij met minister-president Altlee de lunch gebruikten, sche autoriteiten niet alleen oogluikend de massaslachting van de Mohammedaanse bevolking in Hyderabad en het roven van haar bezittingen hadden toegestaan, maar ook de vrijwilligers, die zich tegen hen in Hyderabad hadden verzet, onmenselijk be handelden. Dr. van Royen citerde vervol gens letterlijk: „Andere berichten, die zo nu en dan ontvangen werden, tonen aan, dat duizenden mensen onder de erbarme lijkste omstandigheden uit Hyderabad worden getransporteerd. De Indische ge delegeerde beweerde in de vergadering van de Veiligheidsraad op 28 September 1948, dat er geen censuur bestond in Hyde rabad. In werkelijkheid echter is er niet alleen een scherpe censuur, doch wordt de gehele plaatselijke pers gemuilkorfd." De Russische afgevaardigde, Malik, had voor de stemming nog eens zijn kritiek op de voorgestelde resolutie herhaald en stel de het volgende amendement voor: „De Nederlandse troepen moeten onmid dellijk worden teruggetrokken tot op de stellingen ingenomen bij het sluiten van de overeenkomst van de Renville" Zonder een dergelijke voorziening, aldus Malik, betekent de resolutie niets anders dan een sanctioneren van de aggressie. Dit Russische amendement werd ver worpen. Tsjechoslowaaks generaal tot de strop veroordeeld Een Praags militair gerechtshof heeft generaal Heliodore Pika tot de strop ver oordeeld wegens verraad en misbruik van zijn gezag. Pika, die vroeger hoofd van de Tsjecho- slowaakse militaire missie te Moskou was, wordt ervan beschuldigd in 1940 contact met de Britse geheime dienst tehebben opgenomen, die hem betaald zou hebben voor spionnage tegen de Sovjet-Unie. Pika was van 1945 tot 1948 plaatsver vangend chef van de Tsjechoslowaakse generale staf. Volgens het Tsjechoslowaak se nieuwsbureau is zijn schuld bewezen door documenten en getuigen en heeft hij bekend. Als plaatsvervangend chef zou hij met vooraanstaande personen van de Britse dienst contact onderhouden en belangrijke geheimen, zowel militaire, industriële als staatkundige, doorgegeven hebben. De generaal werd er eveneens van be schuldigd met Tsjechoslowaakse generaals en vluchtelingen te Londen gewerkt te hebben tegen de belangen van de Sovjet- Unie en de Tsjechoslowaakse republiek. Australië erkent Israel Joseph Chifley, premier van Australië, heeft heden medegedeeld, dat Australië besloten heeft de regering van Israël vol ledig te erkennen. De regering van Australië gelooft, 'zei hij, dat „de nieuwe natie van Israël een macht van bijzondere waarde in de wereld gemeenschap zal worden". Australië zal Israël's verzoek om toe lating tot de UNO steunen, aldus Chifley. De internationale vluchtelingenorganisa tie (IRO) heeft ondanks sterke oppositie van Britse zijde besloten het door haar op 18 Mei 1948 uitgevaardigde verbod tot immigratie van Joodse vluchtelingen in Israël np te heffen. Voor de resolutie stem den Amerika, Australië, België, Canada, China, Frankrijk, Noorwegen en Venezulea. De Zwitserse regering heeft heden mede gedeeld, dat zij de staat Israël de facto er kent. Het besluit van de Zwitserse regering is onverwacht, daar men te Bern verwacht te, dat Zwitserland pas tot erkenning zou overgaan nadat Engeland een dergelijk besluit had genomen. Plan de campagne op Malakka De bevelvoerende officier in Malakka, generaal-majoor Boucher, heeft nieuwe plannen aangekondigd voor een snelle actie op de grond en uit de lucht tegen de „geweldige benden" ten-oristen. Een gecombineerde actie door de strijd krachten van Malakka en Siam zou nodig kunnen zijn om de benden aan de gr te bestrijden, zo verklaarde de generaal tegenover verslaggevers. De campagne had een stadium bereikt, waarin de remedie niet lag in het gebruiken van meer troe pen, maar in een resoluut optreden door de bevolking van Malakka. De toestand is nog ernstig, aldus Boucher. Versterking van de troepen zal geen nut hebben als de bevolking voortgaat met het betalen van „dwanggeld", inlichtingen aan de terroristen verschaft en zich ont houdt van samenwerking, met de regering, besloot de generaal. Nederlandse regering erkent Israel Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelt mede, dat de Neder landse regering besloten heeft de staat Israël de facto te erkennen. Gevaarlijk brandhout In een woning te Groningen deed zich een vrij hevige explosie voor tijdens het stoken van hout in een open haard. Bij het politie-onderzoek bleek, dat in een van de blokken hout een twee centimeier luchtafweergranaat heeft gezeten, welke door de hitte tot ontploffing is gekomen. Het hout was afkomstig van een hout verkoper uit Arnhem. Het woord is aan Napoleon: De een, minister geworden, had een eenvoudig koetsier moeten zijn en de ander, koetsier gebleven, verdiende minister te zijn. In een rapport aan de Commissie van Goede Diensten over de positie van de republikeinse leiders op Banka, zegt dr. Mohamed Roem onder meer: „Nadat het Nederlandse leger te Magoewo was ge land, begon men op dezelfde dag het paleis van president Soekarno aan te vallen. De Maandag daarop bracht men de president naar gen.-major Meyer die hem vroeg de order „Staakt het vuren" aan de TNI te geven. De president antwoordde daarop dat hij dit als gevangene niet kon doen". Op 31 December werden dr. Ali Sastro Amidjojo en Roem overgevlogen naar Banka. Daar vonden zij Hatta en drie anderen. In het huis te Muntok waar zij werden ondergebracht stond hun een slaapkamer van 6 X 6 met zes bedden ter beschikking, plus een met prikkel draad afgeschoten ruimte van 4 X 10 in een grote ontvangkamer. Deze prikkeldraad-afzetting werd op 1 Januari 1949 voltooid en naar aanleiding hiervan merkte Hatta met een glimlach op dat 1 Januari 1949 de datum was, waarop volgens het Linggadjati-accoord de vrije en souvereine staten van Indonesië gevormd zouden zijn. Voor de deur van het huis bevond zich een gewapende wacht. Iedere ochtend en iedere middag werd de geïnterneerden toegestaan om een tijdje naar de daktuin te gaan, ten einde een luchtje te scheppen en wat te zonnen. De deur van hun kamer was ver wijderd om de geïnterneerden geen ogen blik uit het gezicht te verliezen. Het voedsel dat zij kregen, beschrijft Roem, als zeer naar ijfun smaak. Ook de medische verzorging was voldoende en zij mochten schrijven. Er waren Nederlandse kranten en periodieken beschikbaar. Op 8 Januari vernamen de geïnterneer den dat dr. van Royen in de Veiligheids raad verklaard had dat vier republikeinse leiders op Banka volledige vrijheid geno ten op het gehele eiland. De tiende Januari kregen de geïnter neerden bezoek van de heer Brouwer, com missaris van de Kroon voor Oost-Sumatra, vergezeld door de heer Lion Cachet, resi dent van Banka. Deze deelde hun op gezag van dr. Beel mede dat de Neder landse regering de republiek niet langer als een politieke organisatie met een eigen grondgebied beschouwde. De Nederlandse regering' had besloten aldus de heer Brouwer de geïnterneerden vrij te la ten binnen de grenzen van Banka, mits zij bereid waren een verklaring af te leggen dat zü zich van politieke activiteit zouden onthouden. Ook zouden hun gezinnen dan 0%'er mogen komen. Uit naam van allen antwoordde Hatta, dat zij om principiële redenen zo'n verklaring niet konden af geven. Beperking stroomverbruik in de spitsuren vervallen Verbod inzake étalage verlichting opgeheven Naar wij vernemen komen met ingang van 1 Februari de beperkende bepalingen tenaanzien van liet electriciteitsverbruik op de spituren te vervallen, hetgeen moge lijk is doordat het des ochtends reeds vroe ger licht is en de duisternis des avonds later invalt dan enige maanden geleden, zodat het electriciteitsverbruik in de critie- ke perioden aanzienlijk minder is. Deze omstandigheid heeft er tevens toe geleid, dat met ingang van Februari ook de étalageverlichting niet meer aan be perkingen onderhevig is. De minister van Economische Zaken is erkentelijk voor de wijze, waarop de voor schriften over het algemeen werden nage leefd en voor de medewerking van de in dustrie en het publiek. Er wordt op gewezen, dat de kolenpositie thans nog moeilijk is, hetgeen met name bij de huisbrandvoorziening tot uitdrukking komt. Zuinigheid met electriciteit blijft dus geboden. Daarom is het' noodzakelijk het verbod voor reclameverlichting voor lopig te handhaven. Er moet rekenifig mede worden gehou den, dat in het winterseizoen 1949-1950 wederom beperkende maatregelen voor het electriciteitsverbruik in de spitsuren nodig zullen zijn. De „Franeker" begint vandaag vlucht over Indische Oceaan De K.L.M.-Constellation „Franeker" zou hedenochtend elf uur Ned. tijd van het vliegveld Mauritius starten voor de vlucht over de Indische Oceaan naar Padang op Sumatra. De „Franeker" is Vrijdagmiddag te 17.30 uur Ned. tijd van het vliegveld op Reunion vertrokken en een uur later op Mauritius aangekomen. Oorspronkelijk zou het toestel niet op Mauritius landen wegens de op dit eiland heersende kinder verlamming. Gezagvoerder De Haas besloot echter toch naar dit Britse eiland te gaan wegens een gebrek aan benzine-voorraden op Reunion. AANHOUDEND RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K-NM.T in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tn de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst met hier en daar mist Overdag licht bewolkt maar enigszins nevelig weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. 30 Januari: Zon op 8.24 uur. onder 17.23 uur Maan op 9.33 uur onder 18 45 uur 31 Januari: Zon op 8.23 uur. onder 17.25 uur Maaan op 9.46 uyr, ond«* 19.58 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1