MACHINESTIKSTERS De ouden van dagen Q Kort en Bondig „Ritsema" Stofzuigers JERCüRIUS" Verkaoplokaal NOTARISHUIS MEUBILAIR VEILING Hulp i. d. huishouding ZELFSTANDIGE VERKOOPSTER ETALEUE TEXTIELZAAK CHRISTENEN STELLEN TELEUR, DOCH CHRISTUS IS EEN VRIEND, DIE ZELFS IN DEN DOOD fVIET U GAAT ZATERDAG 29 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD De kans om een deel der invaliden weer maatschappelijk valide te maken In vorige nummers hebben wij aandacht gewijd aan het vraagstuk der oudere ar beiders. Hierbij ging het in het bijzonder over de moeilijkheid dat arbeiders boven de 40 jaar in veel gevallen uitgeschakeld worden bij het zoeken naar werk. Daarnaast is er ook een probleem van de mensen boven de 65 jaar. Door de sta tistiek is uitgemaakt dat het aantal van 65 jaar en ouder thans 1/7 van de gehele bevolking bedraagt, maar binnen afzien bare tijd zal dit gestegen zijn tot 1/6. Wat dit voor de structuur der bevolking be tekent bewijst een klein rekensommetje. Op de 160.000 Haarlemmers zijn nu 22850 mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, over enige tijd zullen het er 26.650 zijn, dus 4800 meer! Dr. Th. Beyerman te Laren schrijft in het maandblad voor Geestelijke Volksge zondheid een artikel over deze aangele genheid, waarin hij er wijst dat de toene ming van het aantal ouden van dagen een gevolg is van de vooruitgang van de me dische wetenschap, de praeventieve ge zond hei dszorg, het lage geboortecijfer, emigratie en beperking der immigratie. ,.Ret wordt zo vervolgt hij voor de wei kers tussen 20 en 60 jaar bij de tegen woordige sociale Omstandigheden een bijna ondragelijke last om alle leeftijdsgroepen te onderhouden. De aanwezigheid van een groot onproductief en ongezond segment van mensenmatei'iaal schept een financiële last, die de nationale economie in gevaar brengt. Daarbij komt, dat deze groep men sen. die door de slechte sociale omstandig heden ontevreden zijn, zich hoe langer hoe meer links oriënteren, daar hun daar een bel ore sociale positie beloofd wordt. De bevolking van een Gemeentelijke Verzor gingshuis voor Ouden van Dagen (te Am sterdam) stemde bij de laatste verkiezin gen voor het overgrootste deel communis tisch. Hoe moet aan deze toestand tege moet gekomen worden? 't Is te begrijpen, maar niet te verdedigen, dat de Regering met al de moeilijkheden die deze tijd me de brengt, dit vraagstuk voorlopig nog maar opzij schuift". Verder vertelt dr. Beyerman dat men in Amerika de koe al bij de horens gepakt heeft. Men heeft te Baltimore in het zie kenhuis een-afdeling ingericht waar alleen ouden van dagen verpleegd worden en klinische en laboratoriumonderzoekingen verdicht worden om de vraagstukken der gerontologie en geriatrie te bestuderen. Het Congres overweegt, omdat er ziekenhuis ruimte te kort is, een milliard dollar be schikbaar te stellen voqr het kopen van terreinen en het bouwen van^ziekenhuizen voor ouden van dagen. Bij de onderzoekingen is de grote in vloed gebleken die de geestesstoringen van ouden van dagen uitoefenen op de moge lijkheden ter verbetering van hun altijd als chronisch beschouwde ziekten, waaraan dan ook vroeger weinig aandacht is ge geven. Getracht wordt nu materiële hulp te verschaffen om daardoor te trachten de geestesstoringen op oudere leeftijd te verminderen. Het gevoel van niet meer nodig zijn, de economische onzekerheid en toenemend gevoel van eenzaamheid zijn de hoofdpro blemen van de ouden van dagen. Het licha melijk herstel wordt vertraagd door een ongezonde geestesgesteldheid. Het Congres overweegt een suijsidie van drie millioen dollar beschikbaar te stellen om plaatse lijke diensten voor de geestelijke volksge zondheid voor ouden van dagen op te rich ten, als ook voor opleiding van psychiaters en ander personeel voor dit speciale werk. Particuliere universiteiten, instituten en belangstellenden zullen dit werk aanvullen en subsidiëren. In Engeland heeft men ook reeds lang Ingezien, dat de behandeling van de bijna 7 millioen ouden van dagen onvoldoende was en dat er een dringende noodzakelijk heid is te zorgen voor een betere medische behandeling, gecombineerd met voor- en nazorg voor de oudere leeftijdsgroepen. In Nederland is onlangs de Vereniging voor Gerontologie opgericht, nadat dr. Muntendam op het Nationaal Congres voor Volksgezondheid een lezing over de ouder domsverzorging had gehouden. Men zou naar dr. Beyerman betoogt in Nederland kunnen beginnen met het instellen van adviesbureaux voor ouderen van dagen en de opleiding stimuleren van sociale werkers die begrip hebben voor het wezen der geriatrie. Dringend nodig blij ven verbetering van en toezicht op parti culiere en gemeentelijke verzorgingshui zen welke niet moeten functionneren alleen als opbergingshuizen voor ouden van da gen, maar waar getracht moet worden door arbeidstherapie en goede moderne me dische behandeling in samenwerking met de ziekenhuizen een groot deel der pa tiënten weer maatschappelijk valide te maken. Te Amsterdam is pas een daadwerke lijke prophylaxe op het gebied der ouder domskwalen begonnen. Dr. Beyerman houdt tweemaal per week spreekuur en doet, waar nodig, huisbezoek. Te Haarlem Wij bespraken dit onderwerp met dr. W. B. Smit, directeur van de Geneeskun- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Januari 1949 GEHUWD: 28 Jan., G. D. Uhlenbroek en L. W. Del Baere. BEVALLEN van een zoon: 2d Jan., J. E, M. Schavemakcr—Kramer: M. F. Verpoorten —Arts: 26 Jan., M. de Goeij—Zipper; A. M. Kater—Kres; T. Hollander—de Koker; 27 Jan.. A. J. Rijnhart—Veenstra: D. Kuijpers— van Diik; IJ. S. Slicker—Delissen; 28 Jan.. T. M. Manshanden—Meilink: C. van Ingen Schenau—Voetelink; G. Krom—Zwaanswijk; C. A. J. Lintermande Bruin. BEVALLEN van een dochter: 27 Jan., M. H. F. M. Geus—Willemsen; H. W. J. Schaars Kampschreur: A. P. RokersConsent; L. A. M. Borghouts—Beijsens; A. C. Meiman— Rijnierse; A. A. W. EerhartOut; 28 Jan., A. Guldemondvan Geffen. OVERLEDEN: 24 Jan., R. Renema, 72 j., Jansstraat: 26 Jan., A. J. Kruishaar. 71 j., Korte Begijnestraat; E. W. Groeneveld—van Bragt, 70 j., Kamperlaan; H. M. Quax—Cor net. 74 j.; Lange Annastraat; 26 Jan,, C. C. A. M. van Opzeeland. 3 m.. Grebbestraat; L. J. Holleboom, 57 j„ Lorentzkade; A. Heemskerk van Opzeeland, 75 j., Papetorenvest; A. C. II. Kuijper—Captijn. 66 j., Voorhelmstraat; D. J- van de Graaf, 59 j., Waarderpolder; 27 Jan., C. P. LadagePfanstiehl. 70 j., Wester- houtpark; M. Mensing—Homan, 82 j„ Ver- spronckweg; 28 Jan,, E, M. MulderIleide- man, 73 j., Raafstraat. dige Dienst te Haarlem, die ook overtuigd is van het belang van deze aangelegenheid. Deze opvatting werd gedeeld door dr. H. Piccardt, de Psyiater die de leiding heeft van de Voor- en Nazorgdienst. Deze laat ste wees er op dat hij reeds min of meer in dezelfde richting al enige tijd werk zaam is, ook al werd er hier geen speciale dienst voor opgericht. Wil men evenwel het vraagstuk op meer uitgebreide schaal aanpakken dan zal daarvoor een speciale dienst moeten worden opgericht met eigen personeel. Daaraan zijn natuurlijk finan ciële consequenties verbonden. Groot schoolzangconcours in de Haarlemmerhout Centrum-Comité „Koninginne dag" wil traditie vestigen Op Donderdag 5 Mei zal in de Haarlem merhout nabij Dreefzicht een groot school zangconcours worden gehouden. Deze zangwedstrijd wordt georganiseerd door het Centrumcomité van de Vereniging „Koninginnedag", dat hiermede wil bij dragen tot de verbetering van de volks zang. Het is de bedoeling, dat dit zangconcours een jaarlijkse traditie wordt voor de lagere scholen in de wijken, die door het Centrumcomité worden bestreken, zoals bet interscolaire culturele jeugdtournooi dat is voor de leerlingen van de ULO- en Middelbare scholen. Er kunnen zowel jon gens- en meisjes- als gemengde koren mee doen. Er wordt een fraaie wisselbeker uitge loofd, die in het bezit komt van de school die drie keer achtereenvolgens als eerste geklassificeerd wordt of vijf keer in totaal de wedstrijd wint. Bovendien worden geld prijzen beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten van de schoolreisjes of van de uitbreiding van de bibliotheek. Wielerwedstrijd. Het feestprogramma van het Centrum comité vermeldt voor 30 April (Koningin nedag) een wielerwedstrijd voor amateurs in de binnenstad. De organisatie hiervan wordt door de Haarlemse Spcrtvei-eniging „De Kampioen" verzorgd. Behoudens toe stemming van de betrokken autoriteiten zal het volgende traject worden bereden Kinderhuisvest, Kenaupark, Kinderhuis singel, Kinderhuisvest. Er worden pogingen in het werk gesteld om op 5 Mei in de morgenuren een Singel loop voor hardlopers te houden. Natuurlijk zal er ook gelegenheid tot dansen zijn. Op 30 April wordt een groot Oranje-bal in het Krelagehuis gegeven en op 5 Mei een bal-champêtre op de Grote Markt. Costuum-show in het Proveniershuis Tenslotte zijn er plannen in voorbereiding de pittoreske geveltjes rond de binnen plaats van het Proveniershuis als décor te gebruiken voor een historische costuum- show met attracties. Zoals'altijd is er ook kei-mis op het Phoe- nixterrein en dit keer bovendien op het Wilsonsplein. Het ruimtevraagstuk wordt op den duur voor Lunaparken urgent, want het Phoenixterrein zal in de toekomst wor den bebouwd. Vertegenwoordigers van Openbare Wer ken, Hout en Plantsoenen, de Verkeers politie en de verenigingen, die in Haarlem Vakbond der kinderen jj De Daily Express" meldt, dal een nieuwe 8 vakbond is geslicht: namelijk de „Vakbond u der kinderen Het, initiatief gaat uil van dc 8 leerlingen der school te Horslcy Hall, die 8 ongeveer een maand geleden iemand, die de h lijfstraffen voor de .schooljeugd aanprees, 5 flink hebben afgerost. 8 De leerlingen van Horsletj Hall hebben een 8 vlugschrift uitgegeven, waarin het doel van 8 de vakbond wordt aangegeven. Er wordt op g gewezen, dat de kinderen het grootste deel 8 van de gemeenschap uitmaken, dat nog niet g door een collectieve organisatie wordt ver- g tegenwoordigd. Vervolgens worden onder- g staande eisen opgesomd: i Kinderen moeten het kiesrecht krijgen en in p het parlement kunnen zetelen. 8 Lijfstraffen in de scholen moeien bij de wet worden afgeschaft. De categorie „films voor volwassenen" moet 8 worden afgeschaftworden afgeschaft. Kinderendie een auto kunnen besturen, 8 97neten een rijbewijs kunnen krijgen. 8 Kinderen die wensen te roken en te drinken, 8 moeten hiertoe het recht hebben. 8 feestelijkheden organiseren hebben onlangs een bespreking gehad om een oplossing voor dit probleem te vinden. Men meende, dat de Dreef na de reorganisatie voor dit doel geknipt zou zijn, doch opmetingen wezen uit, dat dan de grote établissementen in gedrang zouden komen. Zo heeft men dit plan weer laten varen. Wellicht dat de gemeentelijke dienst voor stadsontwikkeling bij haar projecten voor een toekomstige sanering van sommige delen van de binnenstad (bijvoorbeeld voor het gedeelte tussen Kampervest en Ge dempte Oudegracht) met de behoefte, die er in Haarlem aan een terrein voor volks feesten en dergelijke vermakelijkheden bestaat, rekening kan houden. SCHEEPVAARTNTEUWS Alphard. Porto AlegreRotterdam pass. 28 Jan. Bonavista. Amsteldiik, 28 Jan. van Semarang naar Batavia. Arkeldijk. 27 Jan. van New York naar Antwerpen. Bengkalis, New YorkJava 28 Jan. van Suez. Boisse- vain, 28 Jan. van Rio de Janeiro naar Per- nambuco. Drente, 28 Jan. van Soerabaja naar Makassar. Joh. van Oldenbarnevelt, 28 Jan. van Sabang naar Belawan. Katwijk. Casa blancaKingslynn 28 Jan. Oost Noord Oost. Ouessant. Kota Agoeng. JavaRotterdam 29 Jaan. te Aden. Lievevrouwekerk, Calcutta Rotterdam 28 Jan. ten anker Chittagong. Loosdrecht, SingaporeRotterdam pass. 28 Jan. Perim. Marken, New YorkJava 28 Jan. 100 mijl West Gibraltar. Merwede, 28 Jan. v. Kaapstad naar Luderitsbaai. Molenkerk, 27 Jan. van Penang naar Colombo. Muiderkerk, 28 Jan. v. Amsterdam naar Hamburg. Nieuw Amsterdam, 28 Jan. te La Guaira. Niger- stroom, 28 Jan. van Novoredondo naar Porto Amboin. Ophir, 27 Jan. van Makassar naar Soerabaja. Oranjefontein, 28 Jan. ten anker Beira. Ossendrecht, TacoradiManchester pass. 28 Jan. Canarische Eilanden. Poseidon, 28 Jan. van Maracaibo naar New York. Rand- kerk, 28 Jan. van Las Palmas naar Genua. Rrja, 28 Jan. van Durban naar Lorenzo Marquez. Rempang, CristobalTrinidad pass. 28 Jan. Aruba. Rondo. 28 Jan. van Batavia te Singapore. Stad Maastricht, Rotterdam— Savona pass. 28 Jan. Gibraltar. Valerius, 28 Jan. van Makassar naar Tarakan. Van Riems dijk, 29 Jan. van Singapore te Hongkong. Winsum, LibrevilleAmsterdam pass. 28 Jan. Lissabon. Alhena, Buenos AiresRotterdam 29 Jan. te Santos. Breda. AmsterdamVal paraiso, 28 Jan. van Callao. Gouwe, 28 Jan. v. Rotterdam naar Gibraltar, Kota Gede, Java •New York pass. 27 Jan. Gibraltar. Tarakan, JavaAmsterdam pass. 28 Jan./Finisterre. Themisto, RotterdamKey west 28 Jan. 50 mijl West van Wight. Triton, 30 Jan. van Port au Prince te New York verwacht. Volendam. 28 Jan. van Sydney 4 Febr. te Fremantle verwacht. Waterman, 28 Jan. van Java te Rotterdam. Zeeland, (K.R.L.), Rotterdam Java 28 Jan. pass. Ouessant. Dagvaarding tegen Flesche verschenen Wij hebben reeds gemeld, dat de Duitse bankier Alfred Flesche, die zich kort voor de oorlog te Haarlem vestigde, zich op Donderdag 3 Februari vor bet Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam wegens spion- nage voor de vijand zal hebben te ver antwoorden. De ten laste legging vermeldt, dat Flesche een enveloppe met berichten, tekeningen, beschrijvingen en inlichtingen omtrent di verse Nederlandse militaire objecten uit handen van een of meer andere personen heeft ontvangen ter doorzending aan de Duitsers, in het bijzonder aan dr. Otto Butting, leider van de Landesgruppe „Nie- derlande" van de N.S.D.A.P. te 's-Graven- hage. De uitvoering van dit misdrijf werd voorkomen doordat de Nederlandse politie de enveloppe ontdekte en in beslag nam. Er zijn elf getuigen gedagvaard, waar onder verscheidene leden van de Haarlem se politie en de substituut-officier van Justitie te Haarlem B. v. d. Burg. Boksen Joe Louis wil weer in de ring Joe Louis heeft aangeboden zijn titel van wereldkampioen zwaargewicht in Juni in het stadion van Soldier Field te Chicago te verdedigen, mits hem een minimum beurs van 400.000 dollar gegarandeerd werd. De wedstrijd zou plaats hebben onder auspiciën van het plaatselijk afdelingsbestuur van de democratische partij, zo deelde een lid van dat bestuur mede. Hij zeide tevens dat de condities van Joe Louis niet zo maar aan nemelijk waren. Een ander bestuurslid ver- klaarde dat Joe Louis niet meer aan Mike Jacobs verbonden was. doch vrij om te doen en te laten wat hij wilde, Harry Markson, directeur van de 20th Century Sporting Club. waarvan Milce Jacobs president is, zeide dat het contract van Jacobs met Louis pas in October 1950 afloopt en dat de wereldkampioen niet voor een andere promotor zou kunnen boksen zolang het contract geldig is. Hiertegenover hield de juridische raadsman van Louis staande dat de wereldkampioen wel degelijk een vrij man is die zelfs kan beslissen met wie hij in zee wil gaan. Het bedrag van 400.000 dollar was naar voren ge bracht in antwoord op een verzoek van het afdelingsbestuur van de democratische partij. Het bestuur had dit bedrag afgewezen, maar zou tegenvoorstellen doen. Sport in 't kort ELFSTEDENTOCHT OP DE FIETS. De traditionele Friese Elfsteden rijwieltocht (250 km.) wordt dit jaar weer op Tweede Pink sterdag gehouden. Evenals vorige jaren wordt ook nu weer in drie klassen gereden n.l.: A. Amateur-renners; B, Vaardigheidsrit: C. Toertocht. De belangstelling voor dit Friese wielerevenement was vorig jaar buitenge woon groot, zodat ook dit jaar belangrijke deelneming is te verwachten. In alle klassen moeten wisselbekers worden verdedigd. Een groot aantal prijzen is beschikbaar gesteld. Het rapport van Roem Naar aanleiding van het rapport Roem (zie voorpagina) deelt onze parlementaire redacteur mee dat hem bij navraag in re geringskringen gebleken is, dat men in Den Haag geen aanleiding ziet verder op deze kwestie in te gaan na hetgeen reeds over dit „misverstand" is medegedeeld. Iïet schijnt dat men ook niet van plan is de inhoud van het rapport van de twee hoge Nederlandse regeringsfunctionarissen, die op Banka naar één en ander een on derzoek hebben ingesteld, bekend te maken. Engeland erkent Israel de facto Engeland heeft vandaag besloten de staat Israël de facto te erkennen, aldus wordt officieel uit Londen gemeld. Militaire waarnemers in Indonesië zijn ontevreden SOERABAJA, 29 Januari (Aneta). De Vrije Pers schreef gisteren in een hoofd- I artikel onder meer: „Er bestaat bij vele militaire waarnemers grote ontevredenheid over de wijze waarop de militaire rappor ten door de Commissie voor Goede Diensten behandeld worden. Volgens verschillende waarnemers, die wij spraken in diverse delen van Java, wordt zo raar omgespron gen met wat de militaire waarnemers te berde brengen, dat veelal als resultaat te voorschijn komt een zeer eenzijdig beeld, dat dan aan de Veiligheidsraad wordt voor gelegd. Enkele waarnemers stelden het zelfs zo, dat vrijwel alles, wat voor Nederland pleit I uit de rapporten zou worden gelicht en wat i dan overblijft wordt doorgegeven aan de I Veiligheidsraad. In zoverre heeft de nieuwe Rotterdamse Courant volkomen gelijk; mocht onverhoopt door de militaire waarnemers nog niet of ficieel zijn geprotesteerd, dan wordt het hoog tijd dat dit dan alsnog gebeurt", aldus de Vrije Pers. De politie volgt bet spoor (Cinema P a 1 a c e). De werelden van de music-hall en van de recherche hebben misschien al honderden films tot kader gediend en wan neer het milieu van „Quai des Orfèvres" (de oorspronkelijke titel van „De politie volgt het spoor" is ontleend aan de naam van de Seine-kade, waar de justitiële poli tie van Parijs haar bureaux heeft) ons desalniettemin als een volkomen onbe treden gebied voorkomt, dan is dat daaraan te danken dat Georges Clouzot erin geslaagd is de coulissen van de revues en de loka liteiten van de opsporingsambtenaren van alles te ontdoen, waarvan tot nu-toe aan genomen werd, dat het bij die omgeving behoorde. Alle kunstmatige trucjes en ticjes zijn verdwenen: Clouzot heeft te midden van het turbulente leven van het variété en de grimmige, onaandoenlijke atmosfeer van het politie-bureel de mens gezocht, ook al heeft hij dan niet bepaald de aangenaamste typen uitgekozen; een zangeresje, dat niet kieskeurig is in haar middelen om carrière te maken, haar onbe nullige, laffe en jaloerse echtgenoot, de onverschillige, automatische rechercheur, een lesbische juffrouw. Maar waar de cineast deze figuren aan de zelfkant dei- samenleving meedogenloos observeert, sluit hij de camera voor hun menselijkheid toch niet af en zo wint onze deernis het van onze minachting jegens hen. In de détails zijn er heel wat fraaie vondsten op te merken en we denken dan vooral aan de scène van het verhoor, waar- .ve het leven zelf zien verstollen tot de standaard-uitdrukkingen der processen- verbaal. Het buitengewone meesterschap van Clouzot komt niet alleen in de beelden die trouwens, zoals in iedere Franse film, met nog teveel toneelgewoonten be hept zijn doch ook in de pittige, scherpe, hondige dialoog tot uiting. Louis Jouvet maakte een juweel van een politieman door zowel het belachelijke als het verheerlij kende te vermijden, dat in maar al te veel films aan dergelijke creaties 'verkleefd is. J. H. B. Gentleman's agreement (Rembrandt) Wanneer de Amerikaanse film in het alge meen iets wordt verweten dan is het haar gebrek aan moed, dat, gecombineerd met een begrijpelijk verlangen naar de dubbel tjes van het publiek, meestal resulteert in een critiekloos tegemoetkomen aan de wen sen van de grootste gemene deler van de massa, het vermijden van „pijnlijke" pro- bi emen en het achterwege laten van de soms onbarmhartige waarheid. Nu men er in „Gentleman's agreement" in geslaagd is met grote moed en eerlijkheid zeer onbarm hartige waarheden te zeggen over een zéér pijnlijk probleem, daarbij vrijwel alle ba naliteit vermijdend, verdient deze film al leen daarom al grote lof. Een journalist (vaardig gespeeld door Gre- gox-y Peck) krijgt opdracht om voor een weekblad een serie artikelen over anti-Se- mitisme te schrijven. Hij geeft zich daartoe uit als Jood en van dat moment af botst hij voortdurend tegen een onzichtbare muur van ondragelijke vernederingen. Zijn zoon tje wordt door vriendjes op school uitge jouwd, zijn beste vriend, een Joods officier, (John Garfield) wordt door een dronken man toegevoegd, dat hij niet van Joden in uniform houdt, hem zelf wordt een kamer in een hotel geweigerd, zijn collega's mijden hem en zijn Joodse secretaresse voelt haar afkomst als iets pijnlijks. Maar al deze din gen, die tenminste min of meer openlijk ge schieden, verzinken in het niet bij de kleine, ongewilde beledigingen die hij moet in casseren van uiterst „weldenkende" mensen. Zelfs het meisje dat hij lief heeft Dorothy Mc. Guire) merkt met zekere opluchting op, dat het gelukkig allemaal maar spel is, een houding die culmineert in de afzichte lijk wrede opmerking: „Het is prettiger om rijk te wezen dan arm. prettiger om mooi te wezen dan lelijk, prettiger om Christen te zijn dan Jood". Dan komt de journalist tot het besef dat het meest kwetsende anti-Se- mitisme niet bestaat uit progroms van wilde haat, maar uit de houding van allerbraafste, ethische lieden die progroms en positief anti semitisme betreuren, maar niettemin mis schien onbewust de qualificatie „Jood" denigrerend gebruiken. Dat zijn zij naar wie deze film met strie mend sarcasme „Gentleman's agreement" is genoemd. De overeenkomst van „gentlemen" om Joden buiten te sluiten. Zeker, deze film heeft enige technische te kortkomingen, maar zelfs de onwaarschijn- lijke happv-ending die er aan-gefrunnikt is, weegt niet op tegen het alles-overheer- sende probleem. Een probleem dat verder gaat dan het anti-Semitisme alleen. Het strekt zich uit tot het fatale superiorieits- gevoel van bepaalde groepen, dat volstrekt tegenstrijdig is aan ieder begrip van men selijke waardigheid. Ook in dit land zal deze film vele mensen beschaamd maken. Omdat zij eerlijke zelfcritiek geeft. W. L. B. Buffalo Bill (City) De Amerikaanse re gisseur William A. Wellman, die kort na de oorlog verraste met het gave filmwerk „The story of G. I. Joe", heeft zich in een iets lichtzinnige bui gewaagd aan een verfilming van het leven van de half-legendarische prairie-held „Buffalo Bill"*- Cody. En het onderwerp schijnt voor hem niet geheel van inspiratie verstoken te zijn geweest, want hij kwam voor de dag met een Wild-West in optima forma, vol fiere Indianen die voor hun bestaansrecht vechten in wijde Techni- color-landschappen. De tragische strijd tus sen roodhuid en blanke liet hij hier culmine ren in een machtig gevecht om een bergpas in de Rocky Mountains, waarbij hij met de woeste galop van Indiaanse horden en char gerende Amerikaanse cavalerie omsprong op een wijze, die zijn regie-capaciteiten vol doende verraadt en de toeschouwer van een imposant schouwspel doet genieten Het scenario schreef echter voor dat Buf falo Bill na die slag die hem tot veraf gode held maaktehet beschaafde Oosten opzoekt, en dan zakt de film in elkaar als een leeglopende ballon. Frisheid en vaart maken plaats voor gekunsteldheid en Ame rikaans sentiment, en een opvallende ver slapping in tempo en temperament heeft tot gevolg dat de tweede helf van de rolprent onder het middelmatige blijft, ondanks het niet onverdienstelijk spel van Joel McCrea, Maureen O'Hara en anderen. Laten we ech ter dit gedeelte buiten beschouwing, dan blijft er voor Wellman's Indianen-epos niets dan bewondering en lof. M. J. E. C. China's jonge helden (Spaarne thea- t e r) schildert een aangrijpende episode uit de oorlog iia China vóór Pearl Harbor. Een groepje Amerikaanse vliegers de „Vliegende Tijgers" helpt als vrijwilligers de Chinese strijdkrachten in hun ongelijke strijd tegen de Japanners. Bij !n noodlanding vinden zij in een platge- een noodlanding vinden zij in een platge brand en uitgemoord dorp als enige over levende een Chinees jongetje, dat zij adop teren en dat later de ziel wordt van een soort van kleuter-illegaliteit tegen de Jap pen. Misschien is dat alles „historisch en op ware gebeurtenissen gegrond", zoals de ma kers van deze film in de aanvang verzeke ren, maar men vraagt zich toch af, waarom het nodig was, de gruwelijke belevenissen en de afzichtelijke wreedheden die deze kinderen meemaken, zo reëel af te schilde ren als hier gebeurde. De film ademt trou wens ook overigens zulk een grenzenloze wraakzucht en bloeddorst, dat men haar be ter als een tweederangs sensatie-rolprent kan klassificêren dan als de documentaire, die zij schijnbaar bedoelde te worden. De fotografie is nochtans uitstekend. Vooraf de onvermijdelijke Wildwest van het bekende recept. H.C. Moeders jongen (Frans Hals) De jeugdige zanger Bobby Breen speelt in deze film de rol van een levenslustig knaapje, dat met zijn moeder genadebrood moet eten in het huis van zijn hardvochtige oom. Als Bobby ten onrechte verdacht wordt van diefstal gaat hij er vandoor met een rond reizende marskramer en belandt in de grote I stad, waar de directeur van een ijsshow zijn zangtalenten zodanig in dollars waardeert, dat hij zijn moeder verlost van ooms tyran- nie en haar regelrecht in de armen van zijn toekomstige tweede vad§r voert. Ernst en luim wisselen elkaar af in dit verhaal, waarin Charles Ruggles voor tal van vrolijke ogenblikken zorgt. Bobby Breen af en toe zingt dat het een lieve lust is en een vijfjarig „schaatsenwonder" in een aardige ijsshow aller harten verovert. S. K. De beste jaren van ons leven (Luxor). Is een woord van aanbeveling nog nodig voor deze film, die het Nederlandse publiek op slag veroverde en waarover reeds zoveel Werd geschreven en gezegd? Het feit dat Luxor een tweede reprise in Haarlem aan durft spreekt voor zichzelf, al willen we niet gaarne beweren dat een groot kassa-succes van een film ook een hoge kwaliteit ga randeert Ook ditmaal zal „De beste jaren" nog wel volle zalen trekken en dat kan niet het min ste kwaad, want de film heeft, zoals men dat noemt, ongetwijfeld „iets te zegge7i". Het onderwerp: het probleem van de soldaat uit Wereldoorlog II die zich over moet schake len op de vrede heeft trouwens nog steeds niet aan actualiteit ingeboet. H, J. E. C. De heer Jo Visser te Haarlem is aai de Technische Hogeschool geslaagd voor he candidaatsexamen .scheikundig ingenieur. Mr. dr. A. F. H. Schreurs, wethoude: van de Bedrijven der gemeente Haarlem, i verhinderd Maandag spreekuur te houdeij OFFICIËLE PUBLICATIE SCHULDVORDERINGEN OP HET RIJK OVER 1948. De minister van financiën maakt bekend dat alle vorderingen over het jaar 1948 te laste van de verschillende departementei van algemeen bestuur en daaronder ressor terende administratiën, zo spoedig mogelijk doch uiterlijk ultimo Mei a.s. bij het betrok ken departement moeten zijn ingediend. Schuldvorderingen ten laste van de staats bedrijven (staatsdrukkerij en uitgeversbedriji staatsbedrijf der posterijen, telegrafie e telefonie, staatsmuntbedrijf, staatsvissers havenbedrijf te IJmuiden en de staatsmij nen) zullen echter uiterlijk 15 Maart a. moeten worden ingezonden. Latere indiening kan tot langdurig uitste der afdoening leiden. "Van de indiening kan, op verzoek, ee schriftelijk bewijs worden verkregen. Leer in 9 maanden moderne bouwen, of studeer met onze schriftelijke lessen voor de officiële diploma's Radio monteur of -technicus. Stuur deze advertentie slechts naar RADIOSCHOOL MAXWELL Steenstraat 9—11 te PAN- NINGEN (bij Venlo) en U ontvangt gratis en zonder enige verplichting volledige inlichtingen en proefles 15 KUNSTGEBITTEN REPARATIES billijk en snel gereed. Desge wenst 's avonds gebracht, 's morgens vroeg klaar. Tandheelk. Adviesbureau „HAARLEM", Stuyvesantstr. 77 rd. H'lem. H'stcde: Binnenweg 172. WoraisigruiS ADAM—HAARLEM. Aangeb. zonn. bv. won. Aals- meerpl. schitt. uitz. 4 k„ bad- kam., zolclerk. huur f 35 p. m. of bv. won. Sloterkade 7 k., badk., zolderk., bergr. huur f 40 of mooi vrij huis te Hen gelo. Gevr. huis te H'lem of omg. 6 k. huur ca. f 45. Brie ven no. 2538. Steigerhout te koop gevraagd. Aanb. A. L. van Beek, Berkenstr. 6, Haarlem-N. LAAT UUr STO^Zur&e/? GAU*/ £<V GO£Ü R.LPARERte/ oor? „RITSA" Voor reparaties aan alle mer ken Stofzuigers. Verkoop van alle merken. Alleenverkoop van Haarlem, Gr. Houtstr. 132 Tel. 16693. Steno-Typen Aanv. volgende week Boekhouden 3 Febr. aanv. Engels-convers. Hanclverb. HOUTPLEIN 1 rd. I Gev. 1917 i Tel. 17764. Vereeniging der Notarissen te Haarlem Directeur W. N. Wolterink Bïlderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem. Tel. 11928 'o.m. Sieraden, Zilver werk, Perz, Kleedjes, Ameublementen schil derijen, t.o.v. Notaris W. H. van Arkel te Haarlem, op DINSDAG 1 en WOENSDAG 2 Fe bruari 1949 des voorm. 9.30 uur. Kijkdag Maandag 31 Januari ^^^9^^^^tot 4 uur.^_ GEVRAAGD: Vloerleggers in hout, steen-graniet, ce ment en linoleum. Gunstige voorwaarden. Reis- éh ver blijfkosten worden vergoed. Ultra Naadloze Bison Vloe ren en Wanden. Dir. Jan Wil lem van Dijk, Hoogte Kadij 145, Amsterdam-C. In gezin met kinderen waar 3 x p. week werkster aan wezig is wordt gevraagd een flinke kunnende koken. Mevrouw Zeelenberg, Zomerlaan 6, Heemstede. Nel Dagmeisje gevraagd. Mevr. Mühlhaus, Gen. Cronjéstraat 84. DAME, succesvol werkzaam in leidende functie, voor pro paganda, verkoop en wer ving personeel: jarenlange ervaring aan grote bedrijven, in het bezit van rijbewijs, wil van positie veranderen, bij voorkeur verkoop en daar waar wagentje beschikbaar is. Brieven no. 2548. Aankom, manlijk Correspondent hoofdzakelijk Engels, geyr. op Exportkantoor te Haar lem. Brieven no. 2551 Wij vragen voor directe in diensttreding een Jongeman leeftijd 20-22 jaar. voor het verrichten van magazijn- en expeditiewerk en lichte ad ministratieve werkzaamhe den. Schriftelijke aanbiedin gen te richten aan Ruys' Handelsvereniging N.V., Ged, Oude Gracht 83, Haarlem. Advertentie- Acquisitie Voor de advertentie-acquisi tie van een weekblad een beschaafde dame of heer ge vraagd. Brieven met volle dige inlichtingen no. 2546. FLINKE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. Aanmelden EERSTE HAARLEMSE STOOMWASSERIJ N.V. Kampersingel 5056. Haarlem. GEVRAAGD: NETTE MANGELSTERS MEISJES voor alle afdelingen bij FIJNWASSERIJ HAAK, Mr. Cornelisstraat 33-35 WOLCOFA Confectiefabriek Herengracht 607, Amsterdam, zoekt voor direct volslagen voor Japonnen. GEVRAAGD: Dameshoedenzaak te Haarlem. Brieven met opgave verl. salaris no. 2517 bur. van dit blad. geen thuiswerk Haarlemsche Metaalwaren- Lampekappenfabriek H. VAN UITERT, Zoetestraat 23A, Haarlem, vraagt voor direct: BEKWAME ZIJDENAAISTERS PERKAMENTMJGSTERS NETTE JONGEMAN voor opleiding in de schildersafdeling. Aanmelden van 8—17 uur. Na 19 uur bij de Bedrijfsleider J. Vrouwe, Emmalaan 13A, Haarlem. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk een DRUKKER Loon volgens C.A.O. met aandeel in de winst. Aanmelden N.V. DRUKKERIJ AMICITIA, Mr Cornelis straat 2. Na 18 uur Mr. Cornelisstraat 2a rd. Gevraagd op fabriekskantoor in de omstreken van Haarlem een ijverige en accuraat werkende AANKOMENDE BEDIENDE die na enige tijd in staat is zelfstandig de orderadministratie en het facturen te verzorgen. Uitvoerige sollicitaties worden ingewacht onder no. 2549. Technische Import Export J. L. BIENFAIT te Aerdenhout (importeurs van machines en gereed schappen voor de metaalindustrie) vraagt voor zijn. afdeling gereedschappen administratieve kracht die geheel zelfstandig de Nederlandse, Engelse en Duitse correspondentie kan behandelen, vanaf het uitwerken van offertes, plaatsen en bevestigen van opdrachten tot de inklaring toe. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van oplei ding en/of ervaring, leeftijd moeten binnen 10 dagen worden ingezonden. Bezoek uitsluitend na oproep. Voor energieke jongeman die opgeleid wil worden voor is plaats in grote Brieven no. 2552 bureau van dit blad. BROMS UHLENBROEK N.V. Teerproduclen, Brou wersgracht 112, AMSTERDAM, vraagt ACTIEVE VERTEGENWOORDIGER tegen salaris en provisie Alléén zij, die over uitgebrei de relaties onder Scheepswerven, Aannemers, Ge meente-instellingen, etc. beschikken gelieven te sol liciteren. Br. mei uilv. inl omtr. leeft., schoolopl., vorige werk kring. referenties etc. dienen vergezeld te gaan van goed gelijkende pasfoto. Want Hij heeft gezegd; Ik zal u niet begeven en Ik zal u niet verlaten. (Hebr. 13 ;5).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8