iv en De regering hoopt spoedig te weten welke Indonesiërs tot overleg bereid zijn Aan Portugal's zonnekust verzamelen zich reeds weer de banghartigen QKort en Bondig Z MAANDAG 31 JANUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD y ymptoom, ur bij ge- terug, die kt of ge- wijt van r auteurs r nieuwe laatste .nir komt zij wordt 'aaald: de s zelfs al geet" be- in het onder een de fabel- engt. F. -ntjes bij, verstaat de werd de aten die den-erp de 'on- be van idcrt en dit de 'inokkio ïet al te t zoete en dus andere Voordrachten van fragmenten uit „Het Zevende Kruis" In de muziekzaal van restaurant Brink- Expositie van Haarlemse kunstenaars geopend Een respectabel aantal kunstminnaars had mann droeg Rolien Numan eergisteren voor j een kleine honderd leden van het Instituut Thijssen te verdringen voor de opening van voor Arbeidersontwikkeling een handig ge- ^e tentoonstelling van schilderijen.' aqua- monteerde reeks fragmenten voor uit de i rellen, tekeningen, grafische werken, plasti- at. De le linie is is serie Wolf, zijn de ieders vlotte, en de stui- ioeiend op- onge- gen- dit e prijs J. F. ich 1LEM ücieel kar- 1 be- com- „ten zijn chti- ress) ,Pan New irolle and, jlier km een eide tuig 3, of ikte of ge- indringende roman „Het zevende kruis' van Anna Seghers, voor het eerst gepubli ceerd te Amerika in het jaar 1942, welke een beklemmende beschrijving geeft van leven en vooral lijden in het chaotische Duitsland van kort voor de jongste wereld oorlog. De kennelijk mede om hun sterk dramatisch waarde gekozen brokstukken bevatten een gloeiend doch als gevolg van de samentrekking wellicht net iets te sensationeel relaas van de vlucht van de politieke gevangene Georg Heisier uit het concentratiekamp Westhofen. Rolien Numan liet bijna twee uur lang door het tot luisteren dwingend vermogen van haar enigszins bitse, stem de gespannen aandacht van haar toehoorders geen enkele gelegenheid om af te dwalen. Scherp rezen uit de met enkele suggestieve zinnen ruw geschetste taferelen de uiteenlopende ka rakters op van de schaarse vrienden en de verblinde vijanden in de duistere politie staat die Hitier en zijn trawanten bouwden. Bezwaar moet slechts worden gemaakt te gen de fanfare-achtige manier, waarmee de verschillende passages telkens werden ingezet en tegen de oratorische overdrij ving, welke te vaak de zuivere gebonden heid van de tekst nodeloos geweld aandeed. Na de pauze volgde nog een tamelijk onbeduidende vertelling over Mozart, de lieveling der goden, welke door de pianist Han Aufdemkampe muzikaal werd inge leid. DAVID KONING Twee schoolvoorstellingen van „Een Midzomernachtdroom" In de Kerstvacantie hebben leerlingen van de Toneelschool in het eigen huis te Amsterdam een serie van tien opvoeringen gegeven van het verrukkelijke blijspel „Een Midzomernachtdroom" door de grote tove naar William Shakespeare, ingestudeerd onder leiding van hun docent Johan Fiolet. Destijds heb ik er in mijn verslag op aan gedrongen dit of een daarop volgend ex periment indien mogelijk ook eens in de schouwburg te herhalen. Gelukkig dacht de commissie voor de schoolvoorstellingen te Haarlem, nog voor deze aanbeveling door de persen aan het papier was doorgegeven, er net zo over. Zaterdagmiddag had de eer ste vertoning hier ter stede plaats. Er bleek onder de jeugd zoveel belangstelling voor te bestaan, dat dit evenement gebisseerd zal moeten worden in het begin van Februari. De directeur van de Toneelschool, de heer W. Ph. Pos, heeft ongeveer veertig verzoeken gekregen om de „Midzomer nachtdroom" in andere gemeenten voor het voetlicht te brengen. Het is echter in geen enkel opzicht de bedoeling geweest om deze proefneming te laten leiden tot de geboorte van een nieuw gezelschap en daarom kon slechts van enkele aanbiedin gen (te Haarlem en Bussum) gebruik wor den gemaakt. De geldelijke baten vloeien in een fonds tot steun aan minvermogende studenten in de dramatische kunst. Het is niet de hoogte van enkele per soonlijke prestaties, die de bekoring van deze voorstelling wekken, doch de uit slaande vreugde van het vrijmoedige sa menspel. Gezegd moet worden dat deze leerlingen zich ook op het grote toneel, dat hun thans ter beschikking stond, uitstekend wisten te bewegen. Het was alleen jammer dat de achtergrond iets te donker bleef. Er werd bij de verlichting onvoldoende reke ning gehouden met de vermeerderde diepte van het speelplan. De omstandigheid, dat enkele rolien wegens ziekte door anderen moesten worden opgenomen, betekende nauwelijks een verzwakking. Het is helaas noodzakelijk er op te wijzen dat de scholieren, als zij er prijs op stellen, dat het instituut dér school voorstellingen behouden blijft, er voor moeten zorgen tijdig in het gebouw aan wezig te zijn. Als zevenhonderd mensen om vijf minuten voor half drie arriveren, kan de fietsenstalling de ongewone drukte onmogelijk verwerken, met als gevolg dat, zoals thans geschiedde, de lichten in de zaal bijna een half uur te laat pas gedoofd konden worden. Het theaterbedrijf is op een dergelijke vertraging in de gang van zaken geenszins berekend. Door het luid keels slaken van begroetingen en het wilde dichtsmijten van deuren waren de ope ningswoorden van de heer Pos, ter in leiding van de vertoning, nauwelijks ver staanbaar. Kan dat in de toekomst nu niet anders? DAVID KONING H.O.V.-volksconcert Op het Volks-concert van morgen, Dinsdag, .at "wederom onder leiding van Marinus Adam staat, treed op de pianist Johan Patist Vóór de pauze speelt hij het piano-concert in A gr. terts K.V. 488 van Mozart en na de pauze de Variations Symphoniques van César Franck. Deze werken zullen worden omlijst door Handei's Concerto grosso in d kl. terts eii de Suite Algérienne van Saint-Saëns. De bakkersgezellen en de broodprijskwestie in Haarlem De Bedrijfsunie voor het bakkers-, cacao- chocolade- en suikerbewerkersbedrijf te Haarlem zal a.s. Donderdagavond een pro testvergadering houden in het gebouw Jansstraat 48-50. Als spreker treedt op de heer L. P. Ruigrok v. d. Werven. De bedoe- |ling is dat de bakkersgezellen zich dan zul len beraden welk standpunt zij dienen in te nemen ten aanzien van de broodprijskwes tie hier ter stede. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 29 Januari 1949 GEHUWD: 29 Jan., A. T. de Koningh en D. P. de Voogt. BEVALLEN van een Zoon: 27 Dec., W. Steenborgde Haas: 28 Jan., A. Heemstra van der'Tang: A. KuitBuss: C. J. M. Umans —van den Raadt; H. A. van HamWillemsen. BEVALLEN van een dochter: 28 Jan., P. KammingaGiesbergen C. HesselingBlei; A. GerritsSchuïtz: C. E. van der Blom Visser: 29 Jan.. M. H. J. SchuitMuré; J. van Jen RaadtWunderink; H. C. Woltman Stolvoort. OVERLEDEN: 27 Jan.. J. de Pagter. 93 j., Koudenhorn; H. WagemakerKeerwolf, 66 j-, Damstraat; 28 Jan. J. C. Daniels, 69 j., M. van Heemskerkstraat. Agenda voor Haarlem MAANDAG 31 JANUARI Gem. Concertgebouw: Piano-avond Willem Andriessen, 8 uur. City: „Buffalo Bill", 14 j., 2-15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „China's ionge helden", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeders jongen", alle leeft., 2.30, "00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gentleman's Agreement", 14 j„ 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Politie-spoor". 18 j., 1.00, 4.15. 7.00 en 5-15 uur. Luxor: „De beste iaren van ons ■'even". 14 j.. 2.30 en 7.30 DINSDAG 1 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Volksconcert. HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. 1 sche en decoratieve kunst van Haarlemmers en oud-bewoners van de Spaarnestad en omstreken. Jhr. F. Teding van Berkhout, voorzitter van de afdeling Haarlem van het Neder lands Kunstverbond, onder welks auspiciën de expositie wordt gehouden, heette in zijn openingswoord in het bijzonder wethouder Geluk welkom en verzekerde zijn gehoor, dat zelden een tentoonstelling zo de moeite van het bezichtigen waard was als deze. Hij roemde üe voortvarendheid van de heer Frans Heerkens Thijssen en diens staf en herinnerde eraan, dat de economische nood van ons land een zware terugslag had op de verkoopbaarheid van kunstproducten. De heer Tedink van Berkhout hoopte, dat dit spoedig zou veranderen, daar ook de kun stenaar voor zijn werk behoorlijk materiële omstandigheden en rust van node heeft. De exposanten hadden het beste gegeven wat in hen was, hetgeen de taak van de jury er niet gemakkelijker op maakte. Speciaal bij de plastieken waren voortreffelijke presta ties. De spreker ging in het kort nog in op het doel van het Nederlands Kunstverbond, dat jonge artisten op weg helpt door koop van hun werken en in moeilijke pe rioden de nood van alle beeldende kunste naars op dezelfde wijze tracht t'e lenigen. „De Haarlemse Postfanfarè" Een programma vol afwisseling bood de muziekvereniging van PTT-personeel „De Haarlemse Postfanfarè" op het Zaterdag avond in de Haarlemse gemeentelijke con certzaal gegeven concert. Een verscheiden heid, die niet alleen voortkwam uit de aard der gespeelde composities, maar die ook ontstond door de uiteenlopende instrumen tale bezettingen, die voor de uitvoeringen werden aangewend. Het fanfarecorps begon het concert, na een vlot vertolkte inleidende mars, met de Ouverture „Regina", die de pistonjsten en de saxofonisten gelegenheid gaf te demon streren wat zij ten aanzien van melodisch spel kunnen presteren. En hier bespeurde men de leiding van de diiigen^ Adr. Nie- man, die met juist inzicht een stabiele toonvorming noodzakelijk acht en deze van de leden van het corps over het algemeen met succes weet te verkrijgen. Hiervan getuigde ook de uitvoering van „Volhynie" een sympohnisch gedicht van H. ViUette, die speciale aandacht vroeg voor de pistons, saxofoons en baritons. Het volgende „Cor- tège et Carillon" van J. E. Barat, een stuk met goede kwaliteiten, gaf in de vertolking eveneens reden tot tevredenheid, vooral door de goed getroffen instrumentale kleur bij de klokken-imitatie a la Bizet. Later op de avond trad het corps nog op met de Ouverture voor „Orphée aux En ters" van J. Offenbach, die mooi van klank en met levendige stuwing werd gespeeld en waarbij zich de solo-saxophonist bij zonder wist te onderscheiden. Dan wijdde het corps zijn krachten aan de bekende variaties van S. Ochs over „Er komt een vogel gevlogen". Jammer genoeg had men verzuimd de namen der compo nisten, in wier stijl Ochs het volksliedje heeft gevarieerd, op het programma te vermelden. Want vermelding van namen als Bach, Haydn, Mozart. Strauss (Weense wals), Verdi, Gounod, Wagner (Tannhau- ser-muziek) en Brahms (Wiegenlied), als mede het wijzen op de geestige militaire mars als variatie, had de betekenis van het werk van Ochs nog meer doen beseffen. Een Andante religioso van Von Gluck en „Laatste lente" van Edv. -Grieg bracht het saxophoon-ensemble ten gehore, objec tief weliswaar door een strakke metriek, maar beschaafd van toon. Dit was ook ken merkend voor de vertolking van Griegs „Harteleed" en de cavatine uit de opera „Faust" door het koper-sextet, bij welke uitvoeringen de pistonisten en baritonisten voor de cantilènes een mooie klank ontwik kelden en een trombonist verdienstelijk solo-spel deed horen. Een bewerking van het voorspel van „Traviata" van G. Verdi werd de overgang naar een andere bewerking; het bekende kwartet uit „Rigoletto" voor koperkwartet en saxofoon-ensemble. De solo-baritonïst speelde zijn aandeel prijzenswaardig en onder leiding van Adr. Niemann konden de andere instrumentalisten zich op een zelfde niveau handhaven. Niet alleen de fanfare-muziek heeft de liefde van het PTT-personeel. Ook voor de klavier-literatuur bestaat een levendige belangstelling en als bewijs hiervoor kwa men mejuffrouw N. Warners en de lieer W. v. Baekel op deze avond een respec tabele voordracht geven van een bewer king van de 2e Hongaarse Rhapsodie van Fr. Liszt (4-h.). Verder vermeldde het programma het optreden van Fantasio en van het gezelschap „De Rackers". P. ZWAANSWIJK. Talrijke boeren uit de Zuid-Oosthoek van Drente, die geen maatregelen tegen de Coloradokever hadden genomen, zijn door de kantonrechter veroordeeld tot geldboeten variërende van f 20 tot f 200. SCHEEPVAART Aalsum, 30 Jan. van Antwerpen naar Ham burg. Abbekerk, BrisbaneRotterdam 30 Jan. te Suez. Alderamïn, 30 Jan. v. Hamburg naar Antwerpen. Almkerk, 29 Jan. v. Sydney naar Townsville. Bali, 30 Jan. van Baltimore te New York. Boissevain, 30 Jan. van Rio de Janeiro te Pernambuco. Bonaire, 30 Jan. van Amsterdam te Paramaribo. Breda. Am sterdamValparaiso 29 Jan. van Molendo. Dalerdijk, RotterdamNew York, 30 Jan. v. Antwerpen. Eemdijk, 30 Jan. van Antwer pen naar Londen. Johan van Oldenbarnevelt. AmsterdamJava 30 Jan. van Belawan. Ker- tosono, 30 Jan. van Makassar te Bangkok. Larenberg, Dakar—Amsterdam 30 Jan. te Havre. Lemsterkerk, 30 Jan. van Basra naar Abadan. Molenkerk, 1 Febr. van Penang te Colombo verwacht. Nieuw Amsterdam. 30 Jan. van Curacao naar Cristobal. Oranje. 30 Jan. van Batavia naar Singapore. Orestes. 30 Jan. van Rio de Janeiro te Paramaribo. Poelaulaut, 30 Jan. van Panaroekan te Ma kassar. Prins Johan Willem Friso Haifa Rotterdam pass. 30 Jan. Gibraltar. Prins Wil lem Hl, 30 Jan. van Valencia naar Engeland. Raki, AmsterdamJava 31 Jan. te Belawan. Reiniersz, BelawanBatavia pass. 30 Jan. Singapore. Riouw. HalifaxJava pass. 30 Jan. Gibraltar. Roepat, 30 .Tan. van Soerabaja n. Pladjoe. Salatiga, 29 Jan. van Houston naar New Orleans. Slamat. MakassarRotter dam wordt 2 Febr. te Vlissingen verwacht. Van der Waals. AmsterdamJava. 29 Jan. in Suezkanaal. Van 't Hoff, 30 Jan. van Aden n. Djeddah. Westerdam. New YorkRotter dam 30 Jan. Land's End. Winsum. Dakar Amsterdam pass. 29 Jan. Finisterre. Zeeland (KRL), Rotterdam—Java 30 Jan. te Lissabon. Friesland. RotterdamJava pass. 30 Jan. Vlissinsen. Kamerlingh Onnes. Rotterdam Java 30 Jan. 7 uur te Belawan Marken. New YorkJava pass. 28 Jan. 23 uur Gibraltar. Sibajak, RotterdamJava pass, 30 Jan. Kaap Bonn. Ternate, RotterdamJava 30 Jan. van Marseille. Memorie van Antwoord over Indonesië: Wisselende situatie maakt voorlichting moeilijk Wij ontlenen aan de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voor 1949: Nog steeds vertoont de situatie in In donesië een voortdurend en snel wisselend beeld, soms zo snel wisselend, dat de re gering er steeds rekening mee moet hou den, dat de gebeurtenissen van heden reeds morgen door nieuwe feiten kunnen zijn achterhaald. Hierdoor en door het vaak zeer delicaat karakter van de kwesties welke zich mede in verband met de belangstelling van het buitenland voor het Indonesische vraagstuk in de ontwikkeling der ver houdingen in Indonesië voordoen, is "een van dag tot dag voor ieder bevredigende publieke voorlichting vaak niet wel mo gelijk. De regering hoopt, dat binnenkort meer duidelijkheid zal bestaan wat betreft de groepen en personen uit de republiek, die tot overleg met Nederland en de federalis ten bereid zijn en langs welke wegen dit overleg het best en het snelst tot resultaat zal leiden. De regering mag zich niet ont veinzen dat de intensieve belangstelling welke het buitenland getoond heeft en nog toont voor de Indonesische kwestie, er be paaldelijk niet toe heeft bijgedragen om de situatie in Indonesië te verhelderen. Een tweede punt van onzekerheid is de vraag, in welke mate en door welke groe pen de strijd met gewelddadige middelen op den duur zal worden voortgezet. Het is bekend, dat Tan Malakka zichzelf gesteld heeft als leider van het verzet. Dat Tan Malakka destijds Hatta ge steund heeft bij het onderdrukken van de communistische machtsgreep onder Moesso, Soeripno en Sjarifoeddin doet aan het feit, dat hij een overtuigd communist is, niet af. Zijn oppositie tegen de PKI vloeide voort uit zijn nationaal-communistische visie. Inderdaad heeft in enige gebieden in Woningbouwvereniging „de Voorzorg" Herdenking 30-jarig bestaan De woningbouwvereniging „De Voor zorg" te Haarlem bestaat 30 jaar. Ter her denking daarvan wordt een feestavond ge organiseerd op Maandag 7 Februari in de Gemeentelijke Concertzaal. De personeels-ontspanningsvereniging van de N.V. Amsterdamse Chininefabriek „Povac" voert dan het blijspel „Familie problemen" op en zorgt ook voor muziek. „De Voorzorg" had tot voor kort 251 woningen onder haar beheer. Daarbij komt nu het nieuwe complex van 95 dat in Haarlem-Noord wordt gebouwd. 60 dezer huizen zijn al bewoond, de overige komen begin Maart klaar. Daardoor stijgt het totaal tot 346. De Haarlemse Raad Op de candidatenlijsten zullen de namen van enige zittenden ontbreken In de a.s. zomer zullen de periodieke verkiezingen voor de «gemeenteraad gehou den worden. Enkele politieke partijen zijn reeds be gonnen met voorbereidingen voor het op maken van de candidatenlijsten voor deze verkiezingen. Daarbij komt natuurlijk al lereerst aan de orde de vraag welke zitten de leden niet meer in aanmerking wensen te komen. Van enkelen staat dit nog niet vast. Wel is evenwel als zeker aan te nemen dat in de nieuwe raad niet meer zullen terugkomen de heren H. J. L. Klein Schip horst (R.K.), M. Meyers (PvdA) en F. H. W. Vliegen (PvdA). Alle heren behoren'tot de oudere garde. De heer Klein Schiphorst is 73 jaar. Hij vierde in de afgelopen zomer zijn 25-jarig jubilé als raadslid. De heer Meyers is 61 jaar. Hij werd reeds in 1917 (dus ruim 31 jaar geleden) tot raadslid in Spaarndam gekozen. Van 1919 tot 1927 was hij daar wethouder. Na de annexatie in 1927 werd hij in de Haarlemse raad gekozen. De heer Vliegen werd in October 1948 60 jaar. Na dat hij in Ned. Indië bij het onderwijs was werkzaam geweest, werd hij in 1938 tot raadslid gekozen. FIETSENDIEF ACHTERHAALD. Zaterdagavond omstreeks tien uur kreeg de Haarlemse politie bericht dat een fiets, die een kwartier tevoren op de Bakenes- sergracht was geplaatst, was verdwenen. Even later bleek, dat een politie-agent even tevoren een man met grote snelheid over de Bakenessergracht had zien fietsen. De eigenaar van het gestolen rijwiel is daarop met de politie per motor in de richting Amsterdam gereden en met suc ces. Enige kilometers voorbij Halfweg werd de fietsendief gesignaleerd. Het bleek een schippersknecht te zijn, die prompt werd ingesloten. De eigenaar krijgt zijn fiets terug. Wandelsport Noordhollandse Wandelsportbond De meeste wandelsportverenigingen uit de provincie waren op de jaarvergadering van de Noordhollandse Wandelsportbond, welke in Alkmaar is gehouden, bijeen ge komen. Vertegenwoordigers van de pro vinciale bonden van Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant waren ook aanwezig. De voorzitter gaf een overzicht van de werk zaamheden in het afgelopen jaar. Geble ken is, dat er een goede samenwerking op velerlei gebied bestaat. De heer Janbroers uit Haarlem, die vele jaren lid van de technische commissie is geweest, legde zijn functie neer en werd benoemd tot lid van verdienste van de N.H.W.B. Bij de vaststelling van het programma werd bepaald, dat „Jan Pastoors" de jaar lijkse bollentochten organiseert: ook wor den tochten gehouden door „Onder Door", D.V.Z., „Sint Bonifacius" en de plaatselijke spoorwegwandelvereniging. Op 5 en 6 Maart worden propagandatochten gehou den. over afstanden van 10 en 20 km. Indonesië clandestiene immigratie van Chi nezen plaats. De maatregelen tegen het communistisch gevaar hebben reeds geleid tot de uitwij zing van een aantal Chinezen. Een uitspraak over de toekomstige posi tie der Indo-Europeanen als door vele le den gewenst, is in dit stadium moeilijk te geven. Het is duidelijk, dat deze groep een keuze zal hebben te doen. hetzij Neder lander te blijven, hetzij het Indonesisch staatsburgerschap te aanvaarden. Ten aanzien van de verdere financie ring van de Indonesische pensioenen, wel ke trouwens in de eerste plaats een zaak van Indonesië is, kan worden medegedeeld, dat in verband met het uitermate belang rijke karakter van deze aangelegenheid, de regering besloten heeft dit pensioen-finan cieringsvraagstuk om advies in handen te stellen van een commissie van deskun digen. Een verhoging van de duurtetoeslag op Indonesische pensioenen is thans in be schouwing genomen. Waals Congres te Charleroi Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons heden: „Wij willen van België een federalistische staat maken om te beletten, dat de Walen in het parlement door een meerderheid van Vlamingen zouden worden beheerst", aldus verklaarde de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Van Belle (een Waal met een Vlaamse naam) op het Waals congres, dat gisteren te Charleroi werd gehouden. Dit congres was gewijd aan de studie van de aanpassing van het aantal zetels in de Tweede Kamer aan de resultaten van de jongste volkstelling in 1947. Deze zal tot gevolg hebben, dat er in het Belgische parlement een tiental zetels bij komt, waarvan er tenminste acht naar de Vlaamse provincies zouden gaan. alwaar de bevolking gestegen is; de Waalse bevol king liep terug. De Walen verzetten zich tegen deze aan passing en gaan met de verhoging van het aantal zetels slechts accoord, indien België een federale staat wordt, met andere woor den, indien er een Vlaams en een Waals parlement komt. De betekenis en invloed van het Waalse congres is echter in grote mate afgenomen. Spaak heeft onlangs verklaard, dat de aanpassing van het aantal zetels aan de resultaten der volkstelling een democratisch beginsel is en dat daarvan niet kan worden afgeweken. Zaterdag berichtten w*ü dat de Neder landse regering besloten heeft, de staat Israël de facto te erkennen. De regering stel' zich voor de Nederlandse consul-generaal te Jeruzalem, ar. J. A. Nederbragt tot haar ver tegenwoordiger in Israël te benoemen. In St. Michielsgestel is een gemeentelijk gasbedrijf in werking gesteld. De vroegere WA-man A. N. uit Laren is veroordeeld tot 23 jaar gevangenisstraf; 18 jaar wegens zijn activiteit als W.A.-man in Laren en 5 jaar wegens de actie welke hij gevoerd heeft tegen de schrijver A. M. ae Jong. waardoor deze het slachtoffer werd van een „Silbertanne"-moord. Er was levens lang tegen N geëist. In Doetinchem zal voortaan Vrijdags een automarkt worden gehouden. De heer C. H. Bloem uit Haarlem is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het propaedeutisch examen electro-technisch ingenieur. Na maandenlang speuren heeft de politie een inwoner van Bussum gearresteerd, die de dader blijkt te zijn van tientallen inbraken in villa's, waarbij radiotoestellen, antieke voorwerpen, kledingstukken en fototoestelen waren gestolen. Ook heeft hij jarenlang rij wieldiefstallen gepleegd. Aan mr. dr. L. J. F. van Riemsdijk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als con sul-generaal der Nederlanden te Winnipeg. In Amsterdam is opgericht de stichting „Wetenschappelijk Impresarium". welke ten doel heeft de belangen van wetenschap pelijke sprekers internationaal te behar tigen. Minister In 't Veld gaat op 24 Februari naar Tiel om een gedenkplaat te onthullen in de gevel van de 50.000ste woning, die na de bevrijding in Nederland werd gebouwd of Herbouwd. Uit de étalage van een modemagazijn te Amsterdam verdween 's nachts een bontjas van f 4250. De ruit was met een trottoirtegel ingegooid. De recherche had de dader, een kellner, spoedig gevonden. Hij bleek boven dien uit een boekhandel vijftig vulpennen gestolen te hebben. De vaste walploegen van de Kon. Hol landse Lloyd en hel Verenigd Cargadoors- kantoor in Amsterdam, twee groepen van 80 man, ziin ook in staking gegaan. Voorts heb ben 240 bouwvakarbeiders, werkzaam op drie bouwwerken in de hoofdstad, het werk neergelegd. HAARLEM EN OMGEVING Morgen. 1 Fehruari. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer P. Zandstra (één der oprichters van de H.F.C. „E.D.O.") bij de Haarlemse Sodafabriek in dienst trad. Een Haarlemmer trachtte vanmorgen in de Tempeliersstraat nog net in een weg rijdende bus te springen. Hij tuimelde achterover en kreeg een flinke wonde in het achterhoofd. Zondagmorgen ontstond tengevolge van de zeer slechte toestand van dc schoorsteen een begin van brand in een huis aan de Bakkerstraat. Enkele dekens, een kin derbedje en enig ander beddegoed zijn verbrand. Door de brandweer is het vuur geblust. Het strand van de Atlantische Oceaan ten Westen der Portugese hoofdstad, in de buurt van de kustplaats Praia da Rocha. (Bijzondere correspondentie) De „Costa do Sol" met Estoril als glan zend middelpunt is voor Portugal, wat de Rivièra met Nice is voor Frankrijk. Gedurende de oorlog waren hier duizen den rijke vluchtelingen uit geheel Europa saamgestroomd, om het einde van de oor lóg af te wachten. Een prachtig landhuis, eh paradijsachtige tuin, vlak tegen de dooi de Atlantische Oceaan bespoelde kust bij Estoril was het centrum der Duitse spion- nage. Het buiten, de gehele inventaris en de complete zender die men binnen vond, zijn thans in beslag genomen. Ook thans zijn er al weer mensen met hazeharten en goedgevulde portemonnaies die in de luxueuze hotels van Portugees' Zonnekust zijn neergestreken, waar zij het veiliger vinden dan in West-Europa, voor het ge val de Russische Beer onverhoopt zijn klauwen mocht uitslaan. Vooral tijdens de jongste stakingen in Frankrijk waren er heel veel vooraanstaande Fransen, die plotseling behoefte gevoelden te gaan ku ren aan de Costa do Sol Enfin, men kan zich slechtere asylen in Europa uitkiezen dan deze ideale kust strook, welke zich van Lissabon over een lengte van dertig kilometer langs de At lantische Oceaan uitstrekt. Zonniger dan Nice. Van Lissabon heeft men een schitteren de autoweg langs de gehele kust en voor de mensen met kleinere beurzen is er een goede electrische treinverbinding die u in een half uur van Estoril naar de hoofdstad brengt. Estoril biedt alles wat de verwen de badgast zoekt, strand, roulette, golf en een klimaat dat de meeste zon heeft van geheel Europa, nl, 3163 uren heldere zon neschijn (tegen 2725 in Nice en 1800 aan de Zuidkust van Engeland) per jaar. In de onmiddellijke omgeving van Estoril vindt men de oude Koningsstad Sintra met het beroemde Kasteel der Moren boven op de Sintrabergen, waaraan Lord Byron enkele prachtige gedichten wijdde. De driehoek Lissabon-Èstoril-Sintra biedt uit historisch, zowel als uit een oogpunt van natuurschoon onvergetelijke indrukken. De politieke constellatie. Men weet dat het thans circa acht mil- lioen inwoners tellende land, sinds 1910 een republiek is. Na de moord op Koning Carlos en de Kroonprins in 1908 volgde zijn jongste zoon Manuel hem op. maar de politieke gemoederen waren zo beroerd dat hij het veiliger vond naar Engeland uit te wijken. Daarop werd de Republiek uitgeroepen. Het leger nam de teugels in handen. In 1926 werd maarschalk Car- mona president der republiek, nadat de periode tussen 1910 en 1926 zich door tal loze woelingen had gekenmerkt. In 1932 werd professor Olïveira Salazar tot minister-president benoemd en sinds dien is hij de eigenlijke heerser in Portu gal. In 1934 hervormde hij de staat tot een corporatieve. Naast de „Nationale Vergadering", welke bestaat uit 120 leden door direct kiesrecht door het volk geko zen, heeft men de „Corporatieve Kamer", samengesteld uit vertegenwoordigers van de autonome plaatselijke corporaties. Deze Kamer geeft advies over alle wetsvoorstel len, verdragen enzovoorts voor ze in de „Nationale Vergadering" behandeld wor den. Premier Salazar is in feite dictator en schroomt niet. zich vaak als zodanig te ge dragen. Dat bleek nog onlangs, toen weer enkele ministers door hem aan de kant werden gezet, onder anderen de minister van Economische Zaken, In Portugal werd gefluisterd dat deze Excellentie allerlei onnodige dollars verslindende inkopen in Amerika had gedaan, waaronder de aan koop van zovele millioenen „ballpoint- oennen", dat iedere Portugees er wel een winkeltje in beginnen konEn dat ter wijl een groot deel der bevolking noch lezen noch schrijven kan. Salazar heeft in ieder geval, hoe men ook over zijn systeem denken mag, economisch wel wat voor zijn land weten te bereiken. De laat ste tijd worden de banden tussen Spanje en Portugal inniger op het gebied van militaire samenwerking en de broer van Franco, die ambassadeur van Spanje in Portugal is. houdt de laatste tijd opvallend vele conferenties met Salazar. De nauwe relaties welke Portugal sinds eeuwen met Engeland heeft onderhouden, dat zich een soort toeziende voogd achtte, zijn door de groeiende betekenis van de Verenigde Sta ten aan het verslappen en ook hier oriën teert men zich meer en meer op het Ame rikaanse wereldrijk, waarvan men de eco nomische en culturele invloed in alle stra ten van Lissabon bemerkt. „Heemskerck" In zijn element Op de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam is Zaterdag het motorvrachtschip „Heemskerck" met goed gevolg te water gelaten. De bouw van het schip, waarvan de constructie geschiedt onder toezicht van Lloyds „register of shipping", heeft onge veer negen maanden geduurd. De „Heemskerck" heeft een waterver plaatsing van 14200 ton en een deadweight van pl.m. 9800 ton. Het is voorzien van twee doorlopende dekken en een tussen dek, vijf grote laadruimen, vier dieptanks en acht wingtanks, geschikt voor plant aardige oliën. Het is gebouwd in opdracht van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij te 's-Graven- hage. Het Amerikaanse stadje Chanule, dat Zevenbergen heeft geadopteerd, heeft een groot aantal pakketten voor arme gezinnen en een zending goederen, bestemd voor alle inwoners, gestuurd. Bennebroek Gouden jubileum Zondag herdacht de heer M. v. Lierop, organist in de R.K. kerk. het feit dat hij een halve eeuw aan het zangkoor was verbonden, het meest aantal jaren als organist. Na de Hoogmis werd hem en zijn familie een feeste lijk ontbijt in de pastorie aangeboden, waarbij pastoor J. Janssen Schmidt mede deelde, dat de jubilaris de Pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" kreeg. De versierselen waren evenwel nog niet aan gekomen. Voorts werden de jubilaris namens het zangkoor een foto en een kistje sigaren aangeboden, terwijl mevrouw v. Lierop bloe men ontving. Des middags vond ten huize van de jubilaris een drukbezochte receptie plaats. Heemstede Kerkzangers gehuldigd Zondagmorgen werden in het R.K. Ver enigingsgebouw de heren P. de Wildt en J. Prins gehuldigd omdat zij 40 jaren lid van het zangkoor waren. Beiden kregen de Pau selijke onderscheiding „Pro Ecclesia Pontifice". Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie- Ünilever Philips K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Berkei's Patent Scheepvaart- Unie Hoil Amerika Lijn Dell Maatschappti H V A A dam Hubuer Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij Q Slotkoers Vrijdag 31 Ui 249% 22314 161% 131 Vi 2431/2 273 111 163% 163 141% 169 V2 162% 164 116% 382 Openings koersen 311% 245% 221% 161% 160% 167 161 Lisse Kringvergadering L.T.B. Zaterdagmiddag hield de Kring Lisse van de L. T. B. een bijeenkomst in het Parochie huis aan de Beekbrug. De voorzitter, de heer P. Oosterveev sprak in zijn openingswoord over het collectief arbeidscontract. Vele moeilijkheden hebben zich de afgelopen zomer voorgedaan, maar men hoopt nu alles in goede banen te krijgen. Verschillende punten werden onder de loupe genomen en speciaal de functie-inde ling voor leidinggevend en meer vakbe kwaam personeel in de bloembollenbedrijven. Bij de eerste besprekingen uitten verschil lende leden hun bezwaren hierover. De heer v. d. Kolk kon zich over het algemeen met de voorstellen verenigen. De heer L Schoorl verzocht om gedurende enige maanden in de zomer de werktijd na 's avonds 6 uur iets te verlengen, omdat 's morgens vroeg niet in de bollen gewerkt kan worden. De voorzitter antwoordde, dat in het drukke seizoen de werktijd reeds langer is. In de rondvraag besprak de heer J. W. A. Lefeber het gevreesde „Aardappelaaltje" en wees er op, dat verschillende moeilijkheden kunnen ontstaan met het telen van aard appelen. Daarom adviseerde hij de kwekers, zo weinig mogelijk aardappelen te telen, De heer Slaman sprak hierna over de Tuin bouwschool te Hillegom. Hij wekte de jonge kwekers op om zich meer via het tuinbouw- onderwijs te bekwamen. Huishoudboekje van Lisse openbaar gemaakt De gemeentebegroting van Lisse is dezer dagen verschenen en uit dat boekwerk van 221 bladzijden, kan iedere Lissenaar, die be nieuwd is naar de bestemming van zijn be lastingpenningen, vernemen hoe de ge meente de haar toevertrouwde gelden be steedt Allereerst komt dan op de begroting voor de post „Algemeen Beheer", waarvoor uit getrokken is een bedrag van f 115.339.25, waarin verwerkt zijn de salarissen van het gehele gemeentepersoneel, van de Burge meester af tot de laagste ambtenaar toe, voorts het onderhoud van het Raadhuis, reis- en verblijfkosten, drukwerken, enz. De Openbare Veiligheid kost de gemeente Lisse nog geen f 25.000. waarbij in aanmer king moet worden genomen, dat de Rijks politie niet ten laste der gemeente komt. In deze post zijn wel begrepen de kosten van de brandweer en de straatverlichting. Dan volgt de post „Volksgezondheid" met een bedrag van ruim f 30.000, waaronder be grepen zijn de kosten van de Vleeskeurings dienst, waartegenover staat een post van f 9000 als ontvangsten aan slachtlonen en f 12.000 als bijdrage van andere gemeenten die bij de keuringskring zijn aangesloten. Aan „Volkshuisvesting" wordt f 76731,83 uitgegeven, terwijl ruim f 72.000 terugkomt aan bouw voorschotten aan de Woningbouw verenigingen. Dan wordt een flinke hap uit de gemeente- financiën genomen door het bedrijf Open bare Werken, dat niet minder dan bijna f 200.000 in de wacht sleept. Daarvan worden betaald de salarissen en lonen van allen die aan deze dienst verbonden zijn; onderhoud straten en pleinen met inbegrip van plant- soenonderhoud en aanplanting ruim f 25.000; gemeentereinïging f 9400; losse werklieden f 13.000; vervoermiddelen f 9000. Het eindcijfer van het Hoofdstuk „Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen" bedraagt niet minder dan ruim f 115.000, waartegen over een bedrag aan inkomsten staat van ruim f 40.000 aan schoolgelden en Rijksver goedingen. Dan gaat een bedrag van ruim f 150.000 naar de dienst „Maatschappelijke voorzorg en steun" waarvan we enkele posten noemen Krankzinnigenverpleging f 34.724. Dienst voor Sociale Zaken f 68.000: salarissen Amb tenaren Sociale Zaken f 7000. De belastingen leveren t 357.000 op. n.l. Grondbelasting f 36.000: opcenten grondbe lasting f 8600; Personele belasting f 35.000; Vermakelijkheidsbelasting f 17.000; Onder- nemïngsbelasting f 98.400. De post „Onvoorziene Uitgaven" f 68,373.39 is naar het oordeel van B. en W juist voldoende om alle nog suppletoir te ramen hogere uitgaven te dekken De begroting sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van bijna f 900.000. Lisse kan voor het eerst na vele jaren weer met een sluitende begroting uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3