c J c 3 D.DtD. De 9 Muzen Uitt Q Wereldnieuws DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 2 Weinig enthousiaste staking in de hoofdstad Het heeft vooralsnog niet de schijn dat de reeks stakingen die in verschillende Amsterdamse bedrijven is uitgebroken, wegens allerlei „loon-eisen", binnen afzien bare tijd een algemeen karakter zal aan nemen. Weliswaar breidt zij zich nog steeds langzaam uit, maar een werkelijk dreigend aspect kan men haar vooralsnog moeilijk toekennen. Deze indruk wordt goeddeels bevestigd door de weinige hartstocht waar mee deze staking wordt uitgevoerd. Hij die zich op een wandeling langs de Am sterdamse haven begeeft, zal van de staking niet veel anders merken dan een wat ver minderde bedrijvigheid. Wèl wordt hier en daar vooral bij begin en einde van de Werktijd gepost om de werkwilligen tot andere gedachten te brengen en bij de British-American Tobacco is men er in derdaad in geslaagd een vrij groot aantal arbeiders dat aan de machines wilde blij ven, zoveel vrees aan te jagen, dat zij maar liever thuis blijven. De staking bij de British kon overigens wel eens sombere gevolgen voor de siga retten-positie hebben, want dit bedrijf dat per dag 7 a 8 millioen sigaretten afleverde (een derde van de totale productie in ons land) ligt totaal „plat". Ook bij de Turmac ligt het werk thans stil. De staking in de havens breidt zich nog uit. De los-arbeiders die het eerst het werk neerlegden hebben nu versterking gekregen van een aantal „vaste" collega's, onder andere bij de Koninklijke Hollandse Lloyd en het Verenigd Cargadoorskantoor en het personeel van de Mij. Nederland en de K.N.S.M. beraadt zich nog over zijn stand punt. Voorts staken er nog duizend werksters zowel van overheids- als van particuliere bedrijven en heeft een klein aantal bouw vak-arbeiders het werk neergelegd. Vol gens „De Waarheid" staken er nu in totaal 4000 mensen, een getal dat moeilijk te controleren is omdat de staking zeer inci denteel is en zich over allerlei kleine en zeer verschillende bedrijven heeft ver spreid. De harde verbetenheid die zovele sta kingen pleegt te kenmerken, blijft over het algemeen echter zoek. Zo vertelde een sta kende werkster, die in de kou welgemoed aan het collecteren was voor de stakers- kas, dat de hele ploeg waarmee zij er des ochtends op uitgetrokken was, haar al na anderhalf uur in de steek gelaten had. Decca bouwt nieuwe fabriek te Doetinchem Zoals man weet lag het in de bedoeling van de Hollandse Decca gramofoonplaten- distributiemaatschappij haar fabriek te Amsterdam naar elders over te brengen. Een tijd lang scheen het of Bloemendaal uitverkoren zou wórden, doch onlangs werd bekend, dat dit plan van de baan was. Thans blijkt, dat het bedrijf naar Doe tinchem zal verhuizen, waar op het ogen blik een fabriek met duizend vierkante meter vloeroppervlak gebouwd wordt. De nieuwe Decca-fabriek wordt een ulra-modern bedrijf in baksteenbouw met betonnen vloeren en meters-hoge glazen wanden. Er zal plaats zijn voor zestien Amerikaanse snel-persen, die een jaarpro ductie van vele millioenen platen mogelijk zullen maken. De voor de verwarming der persen benodigde stoom wordt geleverd dooi'" een in een afzonderlijk ketelhuis ge bouwde installatie,- welks veertig meter hoge schoorsteen in verre omtrek zicht baar is. Ook de matrijzen-makerij en het labora torium zullen hier ondergebracht worden. Zoals bekend,' vervaardigt Decca niet slechts platen van uit het buitenland ge- importeerde matrijzen, doch voor een be langrijk deel ook van matrijzen, afkomstig van eigen Nederlandse opnamen uit de Decca-studio te Hilversum. Belangrijke aantallen van de hiervan vervaardigde platen zullen voor export beschikbaar zijn. M1EP VINDT het nu geen bezwaar meer om wat vaker kool te eten. Er is zoveel variatie. Nu is er weer een ffln recept van Mevr. Lotgering-Hillebrand voor: SAVOYEKOOL RIET KA A 1 kg, gesneden savoyekool, 1/4 1. melk, 100 gr. geraspte kaas (of meer), zout, aroma, 40 gr. boter, 35 gr. bloem. Was de kool en kook ze in weinig water met zout vlug gaar. Maak intussen van boter, bloem en melk een dikke saus, roer er de geraspte kaas door, de uitgelekte kool en zo nodig nog wat aroma. Laat de kool pl.m. 10 min. stoven en dien ze heet op met aardappelpurée. Dit gerecht is goed voor een vleesloze dag. Voor de geraspte kaas kunnen harde en onbruikbare stukjes worden opgemaakt. Laag om laag met aard appelpurée in een vuurvaste schotel is dit gerecht een mooie winterschotel. Met een paar gebakken saucijsjes boven op wordt het nog beter. Publ, Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 De Moldau, Smetana. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 9.35 Balletsuite. 10.30 Morgendienst. 11.00 Engelse volksmelodie. 11.15 Luisterspel. 12.00 Meisjesschool. 12.15 Edmund Kurtz, cello. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek, 12.45 Vocaal kwartet. 13.15 Mando- linata. 13.45 Bach-cyclus. 14.15 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamermuziek. 16.00 Postzegels. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Zigeu nerorkest. 18.00 Rosendaalse Kapel. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Prikkebeen. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Koor met solisten. 20.45 Luisterspel. 21.30 Trio Fantasia. 22.00 La Mer, Debussy. 22.25 Bariton met piano. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. 23.20 „Gezinsmoeilijkheden". 23.35 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M. 7,40, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Svmphonie no. 5 in Es, Sibelius. 9.35 Kwintet in G. Brahms. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Non- stopprogramma. 12.00 Accordeola. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Ha- waiïan-orkest. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinder koor. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Licht ensem ble. 17.45 Regeringsuitzending. 18.20 Cowboy- rhapsodv. 18.30 Astronomie. 19.00 „Christel, politiek". 19.15 „Nieuws uit Indonesië". 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „Lezen in de Bijbel". 20.20 Opera-concert. 21.20 Vondel's „Lucifer". 22.15 Ines Carrillo, piano. 22.45 Boekbespre king. 23,15 Amusementsmuziek, 23.45 Platen. Beperkt passagiersvervoer per KLM naar Batavia De K.L.M.-Constellation, welke Vrijdag 4 Februari van Schiphol naar Batavia ver trekt zal niet alleen post vervoeren, doch ook een beperkt aantal passagiers. Boven dien zal op Dinsdag 8 Februari nog een Constellation de reis naar Indonesië aan vaarden. Ook dit toestel zal post en een beperkt aantal passagiers meenemen. Het Woensdag 2 Februari via Mauritius vliegende K.L.M.-toestel neemt geen pas sagiers mee. Dit toestel vertrekt om 19.00 uur. De beide andere machines vertrekken des morgens om acht uur. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft men op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Engelse regering aan de Nederlandse re gering heeft toegestaan de naar Indonesië gaande Nederlandse vliegtuigen te laten landen op Mauritius, op voorwaarde echter, dat deze vliegtuigen geen oorlogsmateriaal meevoeren. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefsels. Ex-„lnselkommandant" van Voorne en Putten berecht De voormalige „Inselkommandant" van Voorne en Putten, de 36-jarige Ernst Schermuly, heeft voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechts hof terecht gestaan wegens daden in strijd met de menselijkheid, begaan in de periode van 1 September 1944 tot 1 Januari 1945 op het eiland Voorne en Putten. Deze vroegere kantoorbediende uit Löhn- berg an der Lahn, later majoor bij de Duitse weermacht, werd er van beschul digd zeven bewoners van het eiland, die verdacht werden van illegale activiteit, zonder vorm van proces te hebben doen fusilleren. Uit verklaringen, die zich in het dossier bevonden, bleek, dat verdachte zes huizen met de inboedels in brand heeft laten ste ken. waarbij twee mensen omkwamen. Uitvoerig ging het Hof in op de vraag in hoeverre Schermuly bevel tot de execu tie had gekregen van de S.D. of van zijn divisie-commandant of dat hij zelfstandig had gehandeld en voorts of er sprake was geweest van een proces. Alleen de getuige Scheelhaase, een ondergeschikte van ver dachte, sprak van een dergelijk bevel en een vonnis van een „Standesgericht". Enige S.D.'ers beweerden echter, dat er geen sprake van een proces was geweest, welke verklaringen door schriftelijke ge tuigenissen van Ranter, Christiansen en andere Duitse functionarissen werden ge steund. Verdachte zelf verklaarde niet ge weten te hebben of er een proces was ge weest. De advocaat-fiscaal eiste twintig jaar gevangenisstraf. S. F. van Oss, hoofdredacteur van „Haagsche Post" overleden In de nacht van Zondag op Maandag is na een ziekte van enkele dagen overleden de uitgever en hoofdredacteur van de „Haagsche Post", de heer S. F. v. Oss. De heer Van Oss werd in 1868 te Vierlings beek geboren. Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1888 als correspondent van het „Algemeen Handelsblad" te Londen. In 1902 werd hij benoemd tot hoofd redacteur van „De niéuwe Financier en Kapitalist". Deze functie vervulde hij ruim 20 jaar. Intussen richtte hij in 1910 Van Oss en Co's Bank op, van welke instelling hij directeur werd. In 1914 begon hij met de uitgave van de „Haagsche Post", welk blad hij sedertdien als hoofdredacteur heeft geleid. Memorandum van Europese Federalisten aan Tweede Kamer Naar aanleiding van de behandeling der begroting van Buitenlandse Zaken, welke vandaag in de Tweede Kamer begint, heeft de Nederlandse Raad der Europese Bewe ging een memorandum aan de leden der Tweede Kamer gezonden. In dit memorandum geeft de Nederlandse Raad een verklaring van de doeleinden der Europese Beweging en heldert zij een aantal misverstanden op inzake het Euro pees federalisme, welke naar aanleiding van deze Memorie van Antwoord zouden kunnen rijzen. Artis kost de provincie dit jaar 23 mille Sinds 1939 neemt de provincie Noord holland een derde deel van de exploitatie tekorten van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" kortweg Artis te Amsterdam voor haar rekening. Uit de begroting van het Genootschap voor het lopende boekjaar blijkt, dat er een tekort van 69.000,geraamd is. Gede puteerden stellen de Provinciale Staten voor een subsidie van 23.000,te ver lenen onder voorwaarde, dat Amsterdam de overige 46.000,dekt. (Adv.) Jongkindtentoonstelling. De tentoonstel ling van werken van de Hollandse schilder Jongkind is dezer dagen in de „Musée de 1' Orangerie" te Parijs geopend. De expositie bevat meer dan driehonderd doeken, aquarellen enzovoorts afkomstig uit Nederland, het Louvre en particuliere col lecties. De tentoonstelling geeft een overzicht van het leven van de schilder, die van 1846 tot zijn dood in 1891 in Frankrijk leefde. Paul Robeson komt. De negerbariton Paul Robeson vertrekt 12 Februari met de „Queen Mary" uit New York voor twintig concerten in Groot Brittannië en Ierland. Robeson zal einde April zes concerten in Denemarken, Zweden en Noorwegen geven. Verder begin Mei twee concerten in Ne derland. Theo Bruins. De ook bij het Haarlemse muziekminnende publiek bekende jeugdige pianist Theo Bruins, die op het ogenblik in Parijs studeert, heeft in de Lichtstad, waar hij op een recital met werken van Sweelinclc, Van Beethoven, Pijper en Ravel optrad, een éclatant succes geoogst. BEGRAFENIS Ds. H. J. VISSER. Donderdagmiddag om halfdrie zal het stoffelijk overschot van ds. H. J. Visser, predikant van de Provinciale Ziekenhuizen te Santpoort en Bakkum op de algemene begraafplaats te Bloemendaal worden ter aarde besteld. Tevoren, om één uur, wordt in de kapel van het ziekenhuis bij Sant poort een rouwdienst gehouden. Pétain hoopHIO jaar oud te worden. Hij „verbruikte" reeds twee lijfartsen (Van onze correspondent te Parijs) Enige maanden geleden richtten de ad vocaten van Philippe Pétain zich tot de Franse regering met het verzoek hun cliënt toe te willen staan zijn domicilie op het eiland Yeu tegen een verblijfplaats in een wat mildere streek, in of buiten Frankrijk, te mogen verwisselen. De gezondheid Van de gevangene baarde zorg, verklaarden zij. en uit Canada en Zwitserland was al be richt ontvangen, dat de vroegere Franse staatschef- er gastvrijheid zou genieten. In de boezem der regering heerste echter onenigheid over het lot, dat Pétain ver diende en daarom besloot de ministerraad een maatregel afhankelijk te stellen van het medisch rapport, dat een vermaard spe cialist, dr. Racine, na onderzoek van de 92-jarige veldheer op zou maken. Dit rap port moet gunstig zijn geweest, want op het verzoek van Pétain's advocaten is thans afwijzend beschikt. Pétain, wiens familie al verscheidene honderdjarigen moet hebben opgeleverd, ziet de toekomst echter met patriarchale gelatenheid tegemoet. Ik heb al zoveel ministers zien komen en gaan, zegt hij tegen zijn bewakers, dat mijn geduld niet gauw op de proef wordt gesteld. Maar ik hoop nog wel 110 jaar te worden. Van ouds putte Pétain moed en optimis me uit zijn fabelachtige lichamelijke weer stand. Toen op de historische dag van 10 Juli 1940 80 Franse parlementsleden tegen de overdracht hunner bevoegdheden aan Pétain durfden te stemmen, verklaarde de maarschalk dat hij er zeker van was, dat hij hen allen nog wel eens begraven zou. Twintig hunner zijn sedert dien gestorven Sinds zijn gevangenschap heeft de rege ring al driemaal een nieuwe lijfarts moe ten aanstellen: de eerste twee zijn beiden dood. Nu de Amerikaanse jeugd langzamerhand een beetje blasé begint te worden van haar „hot rods" dwergautotjes, die zij zelf in elkaar prutst en dan bij voorkeur van veel te zware motoren voorziet is er alweer een andere sport om snelheids- en sensatie-hartstocht in uit te leven: het miniatuur-vliegtuig. Dit model, de „Weebee" is dezer dagen in San Diego, Cali- fornië, ten luchtdoop gehouden. Het is ontworpen voor zelfbouwers en hoeft dan slechts een paar honderd dollars te kosten. De. voornaamste attracties bestaan voorts uit een maximum snelheid van een slordige 150 kilometer per uur en uit het feit, dat de eigenaar-piloot er klaarblijkelijk min of meer bovenop behoort te liggen, zoals de foto laat zien. Verdere ontwikkeling der Amerikaanse atoomindustrie WASHINGTON, 31 Januari (Reuter) In haar vijfde half-jaarlijkse rapport aan het congres heeft de Amerikaanse commis sie voor de atoomenergie meegedeeld, dat de Verenigde Staten thans beschikken over „super-atoombommen", waarvan de explo sieve kracht groter is dan van die, welke Nagasaki en Hirosjima getroffen hebben. Uitvoerige analyse van de nieuwe typen bommen, welke onlangs op Eniwetok be proefd zijn, heeft uitgewezen, dat „een aanzienlijke toeneming der vrijgemaakte energie" is bereikt. Te Los Alamos in Nieuw-Mexico, waar 2700 mensen op het laboratorium werken, zijn nieuwe ontwerpen van atoomwapens beproefd en worden thans vorderingen ge maakt met nieuwe ontwikkelingen in het gebruik van atoomkracht voor oorlogsdoel einden. Moeilijkheden bij de productie van splijt bare materialen, die eens de uitvoering van het gehele program bedreigden, zijn thans grotendeels opgelost. De productie van splijtbare materialen geschiedt in 15 staten, in 30 fabrieken op 25 verschillende plaatsen. Zij verschaft werk aan tienduizenden personen. De commissie verklaarde voorts, dat de Verenigde Staten nog grotendeels afhan kelijk zijn van de uraniumproductie in de Belgische Congo en Canada doch dat in het bijzonder in het gebied van het Colorado- plateau „energiek" naar deze delfstof wordt gezocht. j'JS' Verdere organisatie van de „Raad van Europa" De permanente commissie van het pact van Brussel zal deze week te Londen bijeenkomen om plannen uit te werken voor de instelling van een raad van Europa, zo wordt van gezaghebbende zijde ver nomen. Daar de vijf ministers van Buitenlandse Zaken, zoals gemeld, vorige week te Londen volledige overeenstemming hebben bereikt over alle principe-kwesties, zal de commis sie in hoofdzaak de practische détails be handelen, zoals de wijze van stemmen en de grootte der delegaties van-elk land. Als men het over deze punten eens ge worden is, zal de permanente commissie Italië en zekere andere Europese landen (die geen lid zijn van de Westelijke Allian tie) formeel uitnodigen tot de raad van Europa toe te treden. Men gelooft dat in eerste instantie niet meer dan vijf landen zullen worden uit genodigd. - INLANDSE TABAK EN SIGAREN De bepaling volgens welke uit inlandse tabak vervaardigde sigaren moesten zijn voorzien van een banderolle met opdruk van twee rode balken is vervallen wegens de unificatie van de tabaksaccijns in de Benelux -landen. In het vervolg moet, indien deze sigaren stuksgewijs van een banderolle zijn voor zien, op de binnenkant der banderolle ver meld zijn: „Vervaardigd uit inlandse ta bak". Bij sigaren waarvan de banderolle op de verpakking is aangebracht alsmede bij kerftabak dient deze aanduiding duide lijk op de verpakking vermeld te zijn. PANDA OP DE WALVISVANGST 31. Ze maakten een complete luchtreis, be schreven een grote boog en kwamen met een smak boven op de ijsberg terecht en de over gebleven beren schrokken zo van deze zonder linge luchtreizigers, dat ze hals over kop het water in sprongen. „Au! Dat geeft ook niets meewat' bromde kapitein Kttpido, terwijl hij met een pijnlijk gezicht zijn ledematen wreef. Ook Panda was tamelijk onzacht terecht gekomen en moest even proberen of hij niets gebroken had. Maar toen keerde zijn oude op gewektheid terug. „We zijn er nog, kapitein," riep hij uit, „dat had U vijf minuten geleden ook. niet gedacht. En nog een gratis luchtreis op de koop toe. Zodra U van de schrik be komen bentgaan we onze nieuwe verblijfplaats eens bekijken. Die is in elk geval ruimer dan de vorige!" Nu begon ook de kapitein weer moecl te scheppen. Moet je die melkmuilen van beren zien!" riep hij uit, terwijl hij naar de laatste beren luees, die maakten dat ze weg kwamen. „Ze zijn zo bang ah wezels, wat. Dachten zeker, dat ik de vliegende Hollander wasl" Willem Andriessen speelde voor Haerlems Studenten Gildt „Haerlems Studenten Gildt". viert zijn tweede lustrum en knoopt daaraan vast een actieve propaganda voor het studenten sanatorium, waarvoor, zoals de Meester- Deken van het Gildt, de heer G. F. de Clerck, Maandagavond in de rijkelijk be zette Concertzaal meedeelde, nog vele dui zenden guldens nodig zijn. Onze meester- pianist Willem Andriessen kwam hier nu een handje meehelpen. Het plan van de studenten was geweest ook toneel, film en schilderkunst in de lustrumviering en de „bouwstenen-actie" te betrekken, doch ten slotte lukte het alleen, deze piano avond op touw te zetten, dank zij de sym pathieke geste van de heer Andriessen om de zaal welwillend met een recital te die nen. Zijn beloning vond hij in een hartelijk onthaal en in een practisch souvenir, waar mee hij zich zeer in zijn schik toonde. Andriessen maakte een merkwaardig programma: twee sonates van Beethoven, A gr. t. uit de jeugdperiode en c kl. t. op. 111 de laatste, het werk waarmee de dove meester van de compositie voor klavier afscheid nam aldus het „alpha en omega" van Beethoven's pianowerk; en ten slotte de 24 Préludes van Chopin, het opus waarin men de synthese kan zien van een geweldig artistiek vermogen, een won derbaar schetsboek van gemoedservaringen en als zodanig ook een A-Z van een kun stenaar. Zo pril en jeugdig Willem Andriessen de sonate van de jonge Beethoven liet ho ren, waarin eerbied voor de traditie, blij moedigheid en vertrouwelijke ernst trou wens geen donkere schaduwen wekken, zo zwaar geladen van kracht en levensleed was de opzet van op. 111. Voor de vierde maal reeds in dit seizoen kregen wij dit machtige muzikale epos te horen, maar ik aarzel niet om de interpretatie van Willem Andriessen de sterkst doorleefde, de meest dramatisch bezielde, de compleet waar ge maakte te noemen. Wat daar in noten op getekend staat is niet met noten alleen uit te drukken en eer men er goed en wel achter komt heeft men met de jaren van Beethoven allicht iets van zijn levensrijp heid meegekregen. Met dit en met zijn poëtische zin bleek Willem Andriessen in het voordeel. En het werd steeds mooier bij de Arietta en haar van de aarde los- wiekende variaties, die in het ijle ver klonken. Buitengewoon boeiend waren ook de 24 Préludes van Chopin: De romantiek van dit kleurig, hartstochtelijk en contempla tief, juichend en snikkend, hoopvol en tra gisch brok muzikale autobiografie leefde onder Andriessen's merkwaardig toucher als een klinkende werkelijkheid in al zijn veelzijdige aspecten. En het had mogen uit zijn na de drie fatale d's, die het werk een tragisch besluit geven. Maar de gulle Andriessen gaf het publiek nog als toegift de bekende wals in cis. „Haarlems Studenten Gildt" mag deze heerlijke lustrumavond wel dankbaar ge denken. JOS. DE KLERK Tafeltennis Groot-Brittannië oppermachtig bij Nederlands kampioenschap Groot-Brittannië heeft Zaterdagavond in Utrecht alle titels in de wacht gesleept bij de open tafeltenniskampioenschappen van Nederland. De wereldkampioen Bergman sloeg in de finale de Fransman Lanskoy met 20-22, 21-10, 21-17, 21-9. Barna en Leach wonnen hét heren-dubbel door in de eindstrijd de Fransen Amouretti en Hagenauer te kloppen met 17-21, 21-15, 14-21, 21-5, 22-20. Bij de dames was het Miss Barnes die het enkelspel won. In de finale klopte zij haar landgenote miss Franks met 21-15, 21-18, 18-21, 21-18. Samen met miss Crosbie won zij bovendien het dubbelspel door in de eindstrijd miss Franks en miss Wood te slaan met 21-15, 19-21, 21-17, 21-19. De mixed was voor miss Crosbie en Sharman die miss Franks en Leach versloegen met 9-21, 21-10, 28-30, 21-11, 21-10. De suprematie van de Engel sen in deze sport is weer eens overtuigend bewezen. De Nederlandse cracks kwamen er in hun eigen kampioenschap eenvoudig niet aan te pas. Schaken Haarlemse clubs in de competitie Bloemendaal I kan zich nog niet geheel veilig noemen in de eerste klasse A, waar door de wedstrijd tegen ASC II van groot be lang was. Het resultaat staat nog niet vast; voorlopig staat Bloemendaal met 3Vi4Ï£ achter. Ook in de eerste klasse B is de degra- datiecandidaat nog niet bekend; Rolland I had zich in veiligheid kunnen brengen, doch verloor met 64 van HSC II. Thans zijn er drie clubs, die ernstig gevaar lopen: de beide genoemde clubs, die beide 1V1 punt bezitten, en Haarlem II, dat het slechts tot 1 overwin- nig bracht. Pas in de laatste ronde zal de beslissing vallen. Door de overwinning van Kijk Uit I (Vel- sen) op Haarlem III, voorlopig 3!45Vj, is ook in de tweede klasse A de strijd om de onder ste plaats te ontgaan in hevigheid toegeno men: Kijk Uit I, Rolland n en Het Oosten II vechten het uit. De ontmoeting tussen laatst genoemde clubs bleef nog onbeslist: 44 (voorlopig) met'grote kans op 55. In de derde klasse C gaat Het Oude Slot I rechtstreeks op het kampioenschap af; ook HSC V moest het hoofd buigen: voorlopig 70. Voor laatstgenoemde club gaat het er donker uitzien. Het Oosten III heeft goede winstkansen in de wedstrijd tegen Spaarn- dam I, voorlopig 4%3%. Zandvoort I won met 73 van Het Schouwtje I. Voetbal Loting vijfde cupronde Te Landen is de loting gehouden voor de vijfde cup-ronde, welke op 12 Februari gespeeld zal worden. Het programma ziet er als volgt uit: Manchester United of BradfordYeovil Town; Portsmouth Newport of HuddersfieldWest Bromwioh AlbionChelsea; Stoke City of Blackpool -Hull; Luton TownLeicester; Brentford BurnleyWolverh amptonLiverpool Derby County—Cardiff City. De onbesliste wedstrijden van de vierde ronde worden Zaterdag 5 Februari over gespeeld. HANDBALUITSLAGEN In de districts tweede klas is gespeeld HAV—GVA 6—3. De vriendschappelijke ontmoeting HOC Concordia heren eindigde in een 43 zege voor de afdelingskampioen. HOC De Con- cordia-achterhoede liet zich door switchen danig uit het verband trekken, waarvan HOC dankbaar gebruik maakte. WERELDRECORDS VOOR DE VLINDER SLAG. Het bestuur van de FINA heeft besloten met ingang van 1 Januari j.l. af zonderlijke wereldrecords in te stellen voor vlinderslag zowel by de dames ai de. heren. I ieuwe laven Een vorige keer hebben wij ons reeds be klaagd over het gebrek aan originele stof, dat verscheidene uitgevers noopt tot het her- publiceren van reeds in het buitenland ver schenen jeugdlectuur. Dat het niet hoeft te blijven bij meer of minder geslaagde verta lingen of bewerkingen, bewijst een pas- begonnen reeks van Bigot en van Rossum in Amsterdam, die een aantal buitenlandse schrijvers aan het woord laat onder de verzamelnaam: „Jongens zien:" en dan volgt een onderwerp van technisch-populaire aard, waarover elke opgroeiende knaap ongetwijfeld het fijne zal willen weten. Reeds is verschenen: „Jongens zien de auto", een prettige verhandeling met talloze tekeningen en foto's over de geheimen der explosiemotor, die zelfs als een bijdrage aan een veiliger verkeer beschouwd kan worden, omdat de auteur Walter Roth zijn beschrij ving eindigt met een complete rij-les met de nadruk op de verantwoordelijkheid, die elkè nieuwbakken automobilist dient te voelen, voor hij het projectiel, dat auto heet, be stijgt. Het is jammer, dat een slordige cor rector de meest ongelooflijke fouten door de tekst, de onderschriften en de synchronisatie van beeld en woord heeft laten zwerven. „Jongens zien door de lens" mengt op de zelfde manier spelenderwijs theorie en praktijk van het fotograferen door elkaar, waarnaast „Jongens zien het schip" de jeugd wil vertellen over scheepvaart, navigatie en zelfs een kleine dosis meteorologie toedient. Misschien is in het feit, dat Karl Rinder- knecht een Zwitserse jeugdschrijver is, de verklaring te vinden voor de omstandigheid, dat de romantische zeilvaart de boventoon in zijn werkje voert; de moderne scheep vaart komt er lichtelijk bekaaid, af. De serie, die door J. C. Alders voor de Nederlandse jeugd wordt bewerkt, is nog niet voltooid en alleen het idee al houdt ongetwijfeld een belofte voor de toekomst in. Bij N.V. Kemink en Zoon in Zutfen ver scheen G. J. Tranters machtige verhaal over de „Politie der Poolzee", een boeiend ge schreven documentaire naar historische be levenissen van kapitein H. A. Larsens op de Noordelijke ijskap van de wereld. Het werd een groots avontuur met de kleine politie- schoener St. Rochus, onopgesmukt maar levendig naverteld door mr. H. J. P. Hem- sing, getuigend van de hardheid der natuur binnen de poolcirkel, die slechts door een nog grotere hardheid van de mens overwonnen kan worden, ethnologisch volkomen betrouw baar en daarnaast voor een ieder bevattelijk. Een aantal authentieke foto's verlucht dit geslaagde boek over de Royal Canadian Mounted Police. Bij J. J. Kuurstra In Amsterdam kwam een opmerkelijke, serie wetenschappelijke reis beschrijvingen van de Engelse reiziger James Riddell in de vertaling van Johanna E. Breijer uit: „In het nachtelijk duister van het oerwoud", dat de Afrikaanse wildernis bijzonder fascinerend beschrijft naar aanlei ding van een expeditie door Aequatoriaal Oost-Afrika, die juist voor de laatste oorlog werd volbracht. Een verbluffende hoeveel heid foto's laat de lezer vaak de grandiose beklemming van het oer-woud zien en Riddel vertelt daar droog-weg heel veel interes sants, zonder ophakkerij, maar met als ondertoon de eerbied voor de donker groene, klamme wereld der jungle, vol van het onspiedbare leven wan gorilla's, olifan ten en gnoe's. J. F. Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maar wei de beste verkoudheidszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. (Adv.) Zwemmen Jaarvergadering H.V.G.B. Op de ledenvergadering van de Haar lemse zwem- en poloclub HVGB werd het bestuur als volgt samengesteld: J. H. B. Hackenitz, voorzitter; J. Hogeland Sr., vice- voorzitter; A. Boeree, penningmeester; mej. T. Hollander, secretaresse; me;j. C. Halleen, H. Koolhaas en J. Rol, commissarissen. Ere-insignes zijn uitgereikt aan het ere lid, de heer J. Bongertman Sr. en de leden van verdienste, de heren Joh. Rol Sr., P. v. Ommeren, L. Brunt, J. Hogeland Sr. en A. Boeree. De prestatiebekers voor 1948 kwamen in het bezit van Margot Marsman en Wioher Nijenhuis. Het vijftigjarig bestaan zal in 1950 wor den gevierd. Een commissie onder leiding van de heer J. Bongertman Sr. is samen gesteld. Zaterdagavond nam HVGB deel aan het door de Leidse zwemclub „De Sleutelstad" jeorganiseerde internationale polotournooi. In de eerste wedstrijd verloor HVGB v- ZIAN met 51. SVH verloor van de Brus sels Swimming Club. De finale ging dus tussen ZIAN en BSC. De Hagenaars won nen op overtuigende wijze. In de verlie zersronde versloeg HVGB SVH met 83. Taal der dieren. Prof. Enrico Fulchignoni van de universiteit van Rome legt zich sedert geruime tijd toe op de studie van de „taal der dieren". De hoogleraar wil namelijk het phonetische gamma ont dekken, met hetwelk zij uiting aan hun gevoelens geven. Wol. De president van de Board of Trade, Harold Wilson, heeft onder luide toe juichingen gisteren in het Engelse La gerhuis medegedeeld, dat practisch alle costuums, colberts, pantalons, overjas sen en geweven wollen kleding niet langer onder de distributie zullen vallen. Naar Wilson mededeelde is er thans ge weven wollen stof en daarvan gemaakte kleding in overvloed. Voorstel. De Franse MRP-volksvertegen- woordiger Abbé Gau heeft aan de Hongaarse gezant te Parijs, graaf Karor lyi, een telegram gezonden, waarin hij voorstelt door een internationale com missie van artsen een onderzoek te laten instellen ter beantwoording van de vraag, of gebruik gemaakt is van zekere preparaten om de geestvermogens van kardinaal Mindszenty te beïnvloeden, aldus meldt AFP. Sneeuwstorm. Ingevolge 'n hevige sneeuw storm aan de gehele kust van de Atlan tische Oceaan zijn heden de meeste rei zen op de nationale en transatlantische luchtvaartlijnen afgelast De vliegtuigen die uit Europa komen zijn voorlopig op gehouden in Boston, Miami en op Gan der (New Foundland). Aanwinst. De vorsten van Baroda en Kol- hapur hebben medegedeeld, dat zij het staten bij de provincie Bombay zullen aansluiten. De maharadja van Baroda is de op een na rijkste man ter wereld. Zijn staat behoort tot de grootste staten van India en heeft een bevolking van bijna drie millioen zielen. Kolhapur is veel kleiner dan Baroda en heeft een bevolking van één millioen zielen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2