Behandeling van de begroting 1949 if- fpjyf) QjCort en Bondig DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD L PROVINCIALE STATEN Vanmorgen kwamen de Provinciale Sta ten van Noordholland onder leiding van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bij een, ter behandeling van de provinciale begroting 1949. i De heer Groen (KVP) opende de al gemene beschouwingen en besteedde eerst aandacht aan het uitvoeren van openbare werken. De regering heeft meegedeeld, dat de provincies geen taak hebben bij de be slissing van het Amsterdam-Rijnkanaal. Spreker heeft gelezen, dat de provincies wel financieel willen helpen. Welke con sequenties heeft dit echter? Het maken (van cultuur-gronden in de Zuidwestpolder :js van urgent belang. Nog dit jaar moet een beslissing worden genomen. Verder ïoet Marken uit zijn isolement geraken. )eze vraagstukken houden volgens spre- ;er verband met de vermoedelijk weer ko kende werkloosheid, vooral in het dicht bevolkte Westen. Sprekende over de fi nanciën zeide de heer Groen, dat zo zuinig mogelijk: moet worden gewerkt. Toch ziet Lij de toekomst niet pessimistisch in. gpreker wilde het voorstel, om geen sub sidie meer te verlenen aan het nijverheids- bnderwijs steunen, maar hij vroeg zich af, of het niet mogelijk is een regeling te tref fen, om de bedragen ieder jaar te verlagen. Js het bedrag van 100.000 voor aankoop Van „Meer en Berg" te Heemstede wel Verantwoord? Spreker ziet noch de nood zakelijkheid noch het nut van de aankoop In, vooral in deze tijd, waarin het moeilijk Is de begroting sluitend te maken en de teserve aangesproken moet worden., Spre ker noemde de uitgave niet in het belang van de provincie en deelde mee tegen het voorstel te zullen stemmen. De heer Polak (comm.) hield ter in leiding een beschouwing -over de toestand h het buitenland en over de rol, welke sovjet-Rusland daarbij vervult. Volgens hem is de kracht van de reactie in ons and groter dan elders. Spreker zeide, dat het welvaartspeil daalt en de werkloosheid [tijgt. Dan moet aandacht worden besteed fan Indonesië. Nederland is, merkte spre ker op, een goed land voor de kapitalisten, paar het schenkt het werkend deel van de bevolking geen voldoening. Sprekende [ver de financiën van de provincie zeide [e heer Polak, dat het nuttig is de reserve [e gebruiken. De communistische fractie [al het voorstel over de aankoop van Meer en Berg" steunen. Mr. de Roos (Arbeid) herinnerde aan let besluit van de Amsterdamse gemeen- [eraad, om de communisten .niet langer eel te laten nemen aan de werkzaamhe- en van het college van B. en W. Dit be- uit is genomen, omdat de wethouders oor hun functie bepaalde invloeden uit eenden, welke minder gewenst waren, e vraag is gesteld of de communistische ortegenwoordiger in het college van Ge- eputeerde Staten gehandhaafd kan blij- en. Bij de fractie van de Partij van de irbeid is nimmer iets gebleken van com- mnistische invloed op het beleid van de agelijkse werkzaamheden. Waakzaamheid echter nodig. Op de begroting van de :ovincie komt tot uiting, dat de inkom en dalen en de uitgaven gelijk blijven, aarom is het nodig enkele maatregelen treffen. Het gevolg zal onder andere p, dat de gemeenten meer subsidies zul- n moeten verlenen. Er -zijn bezwaren het schrappen van subsidies voor it nijvërheidsonderwijs, maar met andere oorstellen kan sprekers fractie zich ver- oigen. De heer Baas (A.R.) merkte op, dat De Roos de indruk gevestigd heeft, at er alleen in Amsterdam communisten ionen, die niet in een dagelijks bestuur horen. Spreker noemde dat niet rincipiëel. Het gaat bij hem om het feit, at de communist een functie in het open aar bestuur vervult. De fractie van spre- heeft bij de verkiezing van de heer larmsen tot lid van Gedeputeerde Staten aar vertrouwen niet gegeven en daarom êl de heer Baas geen motie over het af- eden indienen. Spreker had waardering oor de acties, welke gevoerd zijn om lerken, als de aanleg van het Amsterdam -Rijnkanaal en het bouwen van een tunnel Velsen, te bevorderen. Ook moet de rovincie aandacht besteden aan -het vraag- uk van Schiphol. De heer Baas betoogde, at de Provinciale Staten te weinig in de •erkzaamheden betrokken worden en roeg of een wijziging mogelijk is. Mr. Bakhuizen van den Brink VVD) besprak de vertegenwoordiging van e communisten in het college van Gede- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Januari 1949 BEVALLEN van een zoon: 29 Jan., G. E. tan der MeijOelmann; A. G. van der Lin- lenHorst; B. H. BruijnClaij; M. C. Pardon -Dekker; 29 Jan., N. Vijlbriefde Graaf; 30 fan., B. E. MantelSmink; J. van Hardevèld -Vergers; J. M. GebeDuin. BEVALLEN van een dochter; 29 Jan., A, C. S. GrandiaKeevel; W. de Heerde loer; A. W. Jansenvan der Heide; C. J. HdenburgSpee; A. C. BreuringSchipper; OJan., J. E. SalaTresfon; H. PanderSme- es; E. de KuijperSixma; J. M. S. Sussen- lachGötte; 31 Jan., C. Ottevan Brug- |en; L. HogaartsHolwerda; C. H. van Riet •Mathot. OVERLEDEN: 28 Jan., A. Hermsen, 68 j„ e Witstraat; 29 Jan., W. van Dokkumburg -Veenema, 72 j„ Julianapark; L. E. Elandt teen, 82 j., Iordenstraat; 30 Jan., J. H, He- '8 j., van 't Hoffstraat. Xovg, dat ïff dagelijkse vriend ook des nachts goed geborgen is. Ion goede en ruime stalling vindt U in garage OLIESLAGERSLAAN 36-44 TELEF. 10570 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 1 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, Uur. City: ..Buffalo Bill", 14 j., 2.15, 4.30, 'Wen 9.15 uur. Spaarne: „China's jonge hel- im", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: •Moeders jongen", alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 •'Jr. Rembrandt: „Gentleman's agreement", ,'j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Po pe-spoor", 18 j„ 1.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ■Uxor: „De beste jaren van ons leven", 14 j., «0 en 7.30 uur. WOENSDAG 2 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmona", 8 uur. Bioscopen: 'J g- en avondvoorstellingen. puteerde Staten. De fractie van spreker zou verwijdering van het lid toejuichen. Er is echter een bezwaar tegen het nemen van 't initiatief daartoe en dat is van staats rechtelijke aard, omdat de desbetreffende wet te vergaat. Een eventueel voorstel zal echter wel gesteund worden. Spreker had waardering voor het werk van Gedepu teerde Staten, doch hij zou inschakeling van de Provinciale Staten bij belangrijke financiële uitgaven gaarne zien. Spreker zei, dat de wijze, waarop Gede puteerde Staten de aankoop van „Meer en Berg" hebben geschetst, van die aard is, dat het voorstel aanvaard dient te wor den. Hierna werd de zitting geschorst. Geschenken voor het jarige prinsesje De verjaardag van Prinses Beatrix werd in huiselijke kring gevierd. Prinses Wilhel- mina kwam haar oudste kleindochter zelf gelukwensen. Zaterdag was er een kinderpartij gege ven voor vriendinnen van Prinses Beatrix. Als verjaardaggeschenken kreeg Prinses Beatrix leesboeken, een schooltas, slofjes en gereedschap voor haar boetseerles. Jubilaris dr. C. Spoelder gehuldigd Dr. C. Spoelder, die heden 30 jaar rector van het Gymnasium te Haarlem is, had zich tegen een officiële herdenking van dit jubilé gekant. Maar toch kon hij zich aan een beseheiden huldiging niet onttrekken en het is hem door de vele bewijzen van belangstelling die hij ontving, bij vernieu wing gebleken,- dat hij om zijn werk en persoon algemeen wordt gewaardeerd. Het begon al vanmorgen vroeg op school. Behalve een bloemenhulde van het gemeentebestuur was er ook een van de leerlingen en waar de rector zich vertoon de werd „lang zal hij leven!" aangeheven. De jongelui mochten in de feestvreugde delen, zij kregen om 10 uur vrij af, zelfs zonder huiswerk. Daarna werd dr. Spoel der in de docentenkamer door de leraren gehuldigd. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, kwam zijn geluk wensen aanbieden, maar hij was lang niet de enige die naar het Gymnasium geko men was, om zijn belangstelling te doen blijken. Er was ook het college van de Brandweer. Vanavond zal het be stuur van „de Tien" gaan gelukwensen. Ook directeuren van H.B.S.'en en Lycea, als ook vele leraren, kwamen dr. Spoelder even de hand drukken. Evenzo oud-leer lingen en ouders van leerlingen. Vermel ding verdient ook nog de heer A. G. Boes, de vroegere wethouder van Onderwijs. Expositie van Friese volkskunst in Haarlemse Huishoudschool Op initiatief van de Foriening foar Fryske Folkskunst is een handwerkwed- strijd gehouden in het versieren van ge bruiksvoorwerpen. Voor de versiering moest gebruik worden gemaakt van drie oude Friese motieven, ontleend aan een zeventiende eeuws kistje, een mangel- plank en een merklap. Deze wedstrijd is een groot succes ge worden, die niet alleen in Friesland, maar ook in andere provincies de aandacht trok. Meer dan zeventig werkstukken werden ingezonden, onder meer ook door leerlin gen van de Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool en de Industrieschool van Amsterdam. De jury stond bij de beoor deling voor de lang niet eenvoudige taak, om diegene uit te kiezen, welke naar haar mening het meest voldeden aan de eis, die men aan echte volkskunst stellen moet, namelijk te zijn een logische en eerlijke compositie en grondstof, én een aanpassing van de elementaire grondvormen der mo tieven aan de wensen van deze tijd. De uitslag van de wedstrijd is Zaterdag 15 Januari 1.1. te Leeuwarden, waar de werkstukken het eerst geëxposeerd zijn, bekend gemaakt. Mejuffrouw T. Ellfers uit Heemstede behaalde een derde prijs. Een gedeelte van de ingezonden werk stukken voor deze wedstrijd wordt achter eenvolgens in verschillende steden varj ons land tentoongesteld. Ook in Haarlem zijn de werkstukken te bezichtigen in het ge bouw der Öaarlemse Huishoud- en Indus trieschool, Voorhelmstraat 25, en wel op: Vrijdagmiddag 4 Februari, Zaterdagmid dag 5 Februari en Zondagochtend 6 Febr. Feest in tolgaarderswoning bij Spaarndam In de oude tolgaarderswoning aan de Slaperdijk nabij Spaarndam wordt in in tieme kring vandaag feest gevierd. Het is namelijk honderd jaar, dat de familie De Vries in het huis woont. Vijf en zeventig jaar heeft de familie tolgeld geïnd en de laatste jaren woont mejuffrouw G. -de Vries in deze oude woning, zonder bijzondere aandacht aan het verkeer te besteden. Honderd jaar geleden nam Willem de Vries, die uit Oude Wetering kwam, met zijn vrouw en zijn bijna eenjarige zoon Willem, zijn intrek en kreeg de functie van tolgaarder. Na zijn overlijden nam zijn zoon de werkzaamheden over en toen deze op 1 Mei 1909 overleed, namen zijn vrouw en zijn dochter het werk over. In de loop der jaren verminderden de inkomsten en aan de wegen kon weinig aandacht worden besteed wegens gebrek aan geld. De toestand voor het verkeer was kritiek. Dank zij een actie in 1923 werd besloten de tol op te heffen en het onder houd van de weg aan de overheid over te laten. Op 1 Mei 1924, dus binnenkort over vijf en twintig jaar, verdwenen de tol bomen voor goed. Mejuffrouw G. de Vries, die in Augustus zestig jaar wordt, en na het overlijden van haar moeder het huisje bewoont, be waart aangename en minder aangename herinneringen aan de tijd, dat de tol nog bestond. Minder prettig waren de ogen blikken, als woonwagenbewoners wilden passeren, zonder te betalen. Er waren drie tollen. Eén op de Slaperdijk, één op de vroegere Vergierdeweg (op het ogenblik komt deze weg een dertig meter verder op de Slaperdijk uit) en de derde bij de Westlaan, een verbinding tussen Spaarn dam en Santpoort, op een afstand van honderd meter van de woning. In de oor logsjaren heeft mejuffrouw De Vries haar huis korte tijd moeten verlaten, maar sedert enige jaren woont zij er weer rustig. Het tolgaardershuisje is in 1824, bij de invoering van de tol, gebouwd. Eerst waren de heren Spanjaard en Casembroot de tol gaarders en honderd jaar geleden werd de grootvader van de tegenwoordige bewoon ster in deze functie benoemd. De vis was vanmorgen peperduur in IJmuiden Vrije prijsvorming veroorzaakte enorme hausse Vanmorgen was het ongewoon druk in de IJmuidense vishal; na een maand van zeer geringe visaanvoeren blies de opheffing van de maximum-prijs voor verse zeevis leven in de handel en er waren niet minder dan ruim twintig schepen van diverse pluimage aan de afslag, om van de eerste hoge verdiensten te profiteren. De prijzen lagen in de vroege ochtend onbereikbaar hoog althans voor de klein handelaar zo werd er bijvoorbeeld meer dan 200 voor een kist kabeljauw van 50 kilo betaald en de schelvis haalde een paar keer de 100. De wijting ging voor 44 per 50 kilo grif van de hand en ook de andere soorten werden meegesleept in de plotse linge, verklaarbare stijging. Later trad er reeds een eerste terugval in, hier en daar tot één-derde van de oorspronkelijke prijs. De eerste trawlers, loggers en kotters, die aan de markt waren, hebben na een slechte reeks van weken vandaag een prachtige uitkomst kunnen boeken. De eerste besommingen, die tegen de middag bekend werden, bevestigden het vermoeden, dat er hoge uitkomsten waren behaald, ten volle: de Katwijker logger KW 84 die slechts een weekend viste, be- somde bijvoorbeeld 8840 en de trawler „De Hoop" werd geschat op 35.000. BOLLENTOCHT VOOR KANOVAAR DERS. De Haarlemse Kanovereniging „De Spaarnevogels" houdt op Zondag 1 Mei een tocht naar de bollenvelden voor kano vaarders. Midden op de Slaperdijk nabij Spaarndam, op de hoek van de vroegere Vergierdeweg (links op de foto is deze weg zichtbaar) staat een oude tolgaarderswoning, welke honderd jaar bewoond wordt door de familie De Vries. Op het huis staat nog het naambordje Jan Odé speelt op H.O. V-volksconcert De pianist Johan Patist, die hedenavond met de HOV zoü concerteren, kan wegens ziekte niet optreden. In zijn plaats speelt nu de pianist Jan Ödé op het volksconcert van de HOV het vierde pianoconcert van Beethoven en de Variations symphoniques van Franck. Meer post en passagiers per K.L.M. naar Batavia De machine die Woensdag 2 Februari des avonds 19 uur van Schiphol via Khartoum en Mauritius naar Batavia vertrekt is de Constellation „Delft", onder gezagvoerder Risseeuw. Dit toestel zal vier ton post mee nemen. Uit de ervaringen van gezagvoer der De Haas met de „Franeker" is gebleken dat het mogelijk is één ton post meer mee te nemen dan op de eerste vlucht. De machines, die Vrijdag en Dinsdag naar Batavia zullen gaan, kunnen elk twintig passagiers meenemen. Het staat nog niet vast. welke route de laatstgenoemde twee toestellen zullen vliegen. (Zie ook pag. 2). Broederij-besluit 1949 In het Voedselvoorzieningblad is gepubli ceerd het Broederij-besluit 1949 van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, dat de teeltregeling voor 1949 voor de pluim veehouderij bevat en het broeden van kui kens in de periode 1 Januari 19498 Mei 1949 regelt op basis van de beslissing van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, inhoudende, dat in het voorjaar van 1949 niet meer dan 15 mil- lioen kuikens zullen mogen worden ge broed. Het Broederij-besluit 1949 stemt in grote lijnen overeen met dat van 1948, evenwel met dit verschil, dat in het nieuwe besluit de mogelijkheid is geopend, dat zij. die vol doende vakbekwaamheid bezitten en be schikken over een behoorlijk broedlokaal, thans een nieuwe broederij kunnen begin nen. Deze nieuwe maatregel beoogt een zekere verstarring in de bedrijfstak te voor komen. Voor de individuele kuikentoewijzingen gelden nagenoeg dezelfde bepalingen als in 1948, met dit verschil, dat de regeling, waarbij het aantal bij een verzamelaar in geleverde eieren 'als één der factoren gold voor de bepaling van de grootte der kuiken toewijzing, is komen te vervallen. SCHEEPVAART Almkerk. 1 Febr. van Sydney te Townsville; Amstelveen, RotterdamCalcutta pass. 1 Febr. Aden; Boskoop, AmsterdamLissabon pass. 31 Jan. Ouessant; Johan van Oldenbar- nevelt, AmsterdamJava, pass, 31 Jan. Sin gapore; Maashaven, Buenos AiresRotter dam pass. 31 Jan. Fernando Noronha; Meer kerk. Rotterdam—Japan 31 Jan. Hongkong; Polydorus, 31 Jan. van Batavia naar Soera- baja; Prins Willem III, ValenciaEngeland pass. 31 Jan. Gibraltar; Randkerk, Las Pal- mas—Genua pass. 31 Jan. Gibraltar; Reiniersz 31 Jan. van Belawan te Batavia; Ridder kerk, BrisbaneRotterdam. 1 Febr. te Fre- mantle; Sunetta, HaifaGibraltar, pass. 31 Jan. Kaap Bon; Tjipanas 31 Jan. van Perzi sche Golf te Bombay; Winsum, DakarAm sterdam pass. 31 Jan, Ouessant; Zeeman, 31 Jan. van Makassar te Balik Papan; Albireo 2 Febr. van Rotterdam te Buenos Aires ver wacht; Aldebaran, 31 Jan van Baltimore te Rotterdam; Alhena. Buenos Aires—Rotterdam 31 Jan. van Rio de Janeiro; Alkaid 1 Febr. van Rio Grande te Rotterdam; Alphard Por te AlegroRotterdam 31 Jan te Las Palmas; Danae 1 Febr. van Venetië te Rotterdam; Kota Agoeng 30 Jan. van Aden naar Rotter dam; Merwehaven 31 Jan. van Rotterdam naar Rouen; NIjkerk AmsterdamMarseille pass. 31 Jan. Ouessant; Sallando. HuilGi braltar pass. 31 Jan. Finisterre; Ternate, 31 Jan. te Genua; Titus 31 Jan. van Rotterdam te Amsterdam; Van 't Hoff 30 Jan. van Aden naar Rotterdam; Westerdam 31 Jan. van New York te Rotterdam; Zeeland (K.R.L.) RotterdamJava, pass. 31 Jan. Gibraltar, HONDEN vakk. plukken, scheren, enz. Spec, inrichting Warmoesstr. 2, Tel. 17254 (Adv.) OVERWEG PIJLSLAAN WORDT ééN NACHT VOOR HET VERKEER GESLOTEN De spoorwegovergang in de Pijlslaan zal wegens werkzaamheden in de nacht van Donderdag 3 op Vrijdag 4 Februari (ongeveer van 's avond 12.00 uur tot 's ochtends 6.00 uur) voor het verkeer afgesloten zijn. Koorbanken in de Si. Bavo ie Haarlem „Koorbanken in Nederlandse kerken" is de titel van een lezenswaardig boekje ge schreven door de heer H. G. Stuvel (uitga ve van „Boek en Periodiek" in Den Haag) Uit vroeger eeuwen zijn veel begaafde Nederlandse schilders bekend, terwijl bo vendien veel van hun werken bewaard zijn. Daarentegen is er heel weinig herinnering aan grote beeldhouwers. Blijkbaar hadden wij niet veel prominente meesters op het gebied van de sculptuur. Toch bezitten wij. juist uit de perioden van Gothiek, Renais sance en Barok, nog wel mooi beeldbouw werk, maar dat is gemaakt door de veelal anonieme kunstenaars die de koorbanken sneden. De schrijver geeft een opsomming van hetgeen op dit gebied nog in verscheidene kerken te vinden is. Helaas moet hij ook betreuren dat in de laatste oorlog veel ver loren is gegaan. Vooral in Oirschot is veel vernietigd toen van het kerkgebouw niet veel meer dan een ruïne overbleef. Evenzo in Wouw. Koorbanken werden steeds in het koor voor het altaar gevonden, zij waren be stemd voor de kanunniken tijdens de dienst Vandaar dat zij gemaakt werden in kapit telkerken en in kloosters. Elke bank be staat uit een rij zetels naast elkaar, geschei den door tussenleuningen, dikwijls versierd met snijwerk. Een tentoonstelling met een beker als publieksprijs In de Kunstzalen Fr. Heerkens Thijssen wordt tot en met 13 Februari een tentoon stelling gehouden van werken door kun stenaars uit Haarlem en omstreken en enige oud-Haarlemmers. De bezoekers wordt verzocht uit het werk het huns in ziens beste te kiezen en hun keuze op een stembiljet kenbaar te maken. De geluk kige, die de meeste stemmen op zich ver enigt krijgt een zilveren beker. Het bezoek op de openingsmiddag was enorm en ook thans is er grote toeloop van stem-lustigen. Zulle een publiekskeus ver dient navolging al was het alleen maar als vorm van een vriendelijk soort impératief: ga toch asjeblief naar de tentoonstellingen van uw stadgenoten, de ploeterende Kun stenaars. Want laat ons het nu maar eens zeggen zoals we er over denken: Eigenlijk is het toch meer dan erg, dat voetbaltribu nes volstromen, hockey en dergelijke wed strijden tienduizenden op de been brengen en dat er in een stad van welhaast 160.000 inwoners nauwelijks enige tientallen wor den gevonden die hartelijk en welgemeend een uurtje van hun tijd geven aan de be schouwing van kunstwerken. Ik waardeer gezonde sport en zo van ganser harte. Zelf behoor ik tot degenen die, via de radio luisteren naar ooggetui genverslagen. Maar als ik het eerlijk moet zeggen waarom, dan doe ik dat, omdat ik geniet van het „enthousiasme", een ding, dat je in 't leven niet missen kunt, doch niet omdat 't me erg ongelukkig maakt als de bal net tégen de lat springt in plaats van er onder door. Ook spring ik geen meter hoog de lucht in als ie wèl onder de lat in de goal terecht komt. Maar als ik nu zie, dat ontelbaren, jonge ren en ouden van dagen, peper- en zout- achtigen en grijsaards vol spanning weer en wind trotseren om dat laatste te be leven, terwijl er op zo'n middag tien of twintig, hoogstens!, bezoekers op een Kunsttentoonstelling zijn geweest, dan schud ik toch mijn hoofd èn, als ik senti menteel genoeg was, zou ik zeggen: dan schiet mijn gemoed vol. Neem mij deze ontboezeming niet kwalijk, maar, en daar komt 't op neer: een zilveren beker moest niet nodig zijn in de stad van Frans Hals, Geertgen tot Sint Jan, Verspronck, Jacobus van Looy en zoveel anderen, een stad met een wereldnaam als Kunststad, met een Frans Halsmuseum en een Teylersmuseum. Ik heb mijn stem uitgebracht en hoop voor mijn candidaat, dat hij de zilveren beker zal winnen. Om nu in geen enkel op zicht de stemming te beïnvloeden, zal ik mij tot enige algemeenheden beperken. Er is veel goeds en er zijn ook dingen, die beter in portefeuille waren gebleven. Ik heb een uitmuntend „bloemstukje" ge zien, 'n paar goed-begrepen portretjes, die in een fijne sfeer gegeven zijn. Ik zag een uitstekend schilderij, dat evenwel onder zulk een dikke, gele vernislaag schuil gaat, dat ik betwijfel of het wel is zoals wij het zien. Een zeer mooie portretschets merkte ik op, knap en eenvoudig van factuur: een paar dromerige fantasieën een paar uitstekende stillevens, aardewerk, brons en klei-arbeid, die zeer te waarderen is. Ik zag ook goede landschappen waarbij er één is, dat ik op mijn stembiljet heb gezet en dat ik buitengewoon mooi vind. Het is uitnemend gecomponeerd, magni fiek van kleur en zoals men dat pleegt te noemen: echt iets van 'n schilder. Ik heb ook dingen gezien, die ik niet waarderen kan, omdat ik ze niet begrijp: omdat zij hun bedoelingen achter zulk een, voor mij, raadselachtige vorm verbergen, dat ik geen bedoeling vinden kan. Ook zag ik een paar dingen van akelige middelmatigheid en dat is nog erger dan onbegrijpelijkheid. Maar in 't algemeen is er veel goeds op deze expositie en ik begrijp hoe moeilijk het zal zijn voor de, laat ons hopen, dui zenden bezoekers, om te bepalen aan welke kunstenaar zij de voorkeur zullen geven. Mag ik het zeggen? Welnu: dit is nu eens een tentoonstelling met sensatie. En, dat is wat, dat betekent tegenwoordig heel wat. Goed, enfin, als men maar steeds meer de wegen wil gaan naar de musea en de kunstzalen! Wat zou men er van zeggen als achter de leuningen om een voetbalveld twintig mensen 'n sigaretje rookten en zo nu en dan een flauw applausje klonk als ABC of E F G een goal maakte? Ik mag er niet aan denken! HERMAN MOERKERK Wijziging van een busroute gevraagd De buurtvereniging Floresstraat en Omge ving heeft aan de directie der N.Z.H.V.M. gevraagd de route van buslijn 6 te wijzigen voor de richting noord en deze te bepalen als volgt: StationKennemerpleinZocher- straatPres. SteinstraatSpaarndamscheweg Jan Gijzenkade of StationPrinsen Bol werkKloppersingelPres. Steinstraat en vervolgens als boven. Sommige der koppen op de tussenleuningen in de Bavokerk doen ondanks hun hoge ouder dom sterk aan moderne maskers denken. Het overgrote deel der koorbanken in ons land dateert uit de Gothische periode. Men vindt ze in Zalt Bommel, Sittard, Den Bosch, Breda, Venlo, Groenloo, Bolsward, Haarlem en Alkmaar. Geringer is het aan tal Renaissance-koorbanken. De belang rijkste staan in Dordrecht, Weert, Roer mond en Rhenen. Barok-banken waren er alleen in Wouw, maar die waren uit Vlaanderen afkomstig. Van de mooiste details der banken geeft de schrijver reproducties. Daaronder zijn er twee van de St. Bavo. Over deze banken deelt de schrijver mede: Deze banken zijn in 1512 gemaakt door Jasper Petersz, ter vervanging van oudere, die reeds in 1439 vermeld waren. Thans zijn er twee enkele rijen met elk 22 zetels. Vroeger waren het dubbelrijïge banken, maar de voorste rij werd in de Franse tijd weggebroken, toen de kerk dienst deed als paardenstal. De Haarlemse banken dienen gerekend te worden tot het beste wat in de laat-Gothiek tot stand kwam. Hier kan men het resultaat zien van het beheerste gebruik van een beperkt aantal motieven; de kunstenaar had geen al te weelderige voorstellingen van node om een eventueel tekort aan talent te maskeren. Op het eer ste gezicht lijken deze uitbeeldingen van louter mensenkoppen en dierenfiguren pro faan, maar hier vooral dient men de schep ping als geheel te zien en te begrijpen. Dan zal men verrast zijn door de constructieve gedachte, die aan de banken ten grondslag blijkt te liggen. Het beeldhouwwerk munt uit door grote natuurlijkheid, hetgeen zowel geldt voor de koppen op de tussenleuningen als voor de misericordes. Die mensenkoppen zijn in één woord meesterlijk en daarom onverbe terlijk; een moderne kunstenaar zou met soortgelijke maskers eer inleggen, omdat ze in feite universeel zijn, dat wil zeggen ontheven van elk tijdsbegrip. Het s.s. „Groote Beer" vertrekt op 2 Februari met militairen uit Amsterdam naar Batavia. De opvarenden kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 3 Februari gepost is. De Zeeuwse gemeente Kapelle krijgt dw jaar een nieuw raadhuis. Het oude gemeente» huis werd in de Meidagen van 1940 geheel verwoest en sindsdien zetelt het gemeente bestuur in een oude bewaarschool. Aan de heer L. Neher is met ingang van 1 Februari 1949 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem als zodanig bewezen. De heer Neher is bevorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Gisteren berichtten w(j dat het Bijzon der Hof in Leeuwarden sententie had ge wezen in de zaak tegen de Duitser W. Al- brecht, die tijdens de bezetting commandant was van het „Aussenkommando" in de Friese hoofdstad. Door het wegvallen der laatste regel van dit bericht ontbrak de mededeling, dat Albrecht conform de eis tot de doodstraf werd veroordeeld. De K.L.M. zal met ingang van 16 Mei ook via de Ierse luchthaven Shannon naar New York en Curacao vliegen. Het motorschip „Oosterschelde" van de Zeeuwse provinciale stoombootdiensten is thans met een radarinstallatie uitgerust. Het schip zal de dienst tussen Zierikzee en Kat- teveer uitvoeren. Tweehonderd Franse kinderen uit Nor- mandië zyn in Nijmegen aangekomen. Zij worden bij pleegouders in Helmond en om geving ondergebracht. In Venlo verwacht men eveneens tweehonderd Franse kinderen. Het getal der politieke delinquenten, die uit het recht bij de gewapende macht te dienen zijn ontzet, is niet zo groot, dat wet telijke maatregelen, beogende hun alsnog dienstplicht op te leggen, gewettigd zijn. De minister van Justitie zal overwegen, of politieke delinquenten, die op 1 Januari 1945 nog geen 18 jaar waren, in het recht bij de gewapende macht te dienen kunnen worden hersteld. In het arrondissement Breda zyn in 1948 1905 personen veroordeeld wegens dronken schap. Hierbij waren 56 automobilisten. Hun werd in totaal f 12.795 boete en 662 dagen hechtenis opgelegd. Twee auto's werden ver beurd verklaard. Verscheidene rijbewijzen werden ingetrokken voor een totale tijd van 33 jaar. Ir. J. M. Unk, ingenieur bij de Neder landse Seintoestellenfabriek te Hilversum, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft om onder wijs te geven in de apparatenbouw voor de telecommunicatietechniek. Tot buitenge woon hoogleraar in de stei'kstroomtechniek en de telecommunicatie aan de Technische Hogeschool is benoemd ir. F. M. Roeterink, procuratiehouder bij de N.V. Philips te Eind hoven. HAARLEM EN OMGEVING Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen voor als bijdrage in het nadelige saldo van de exploitatierekening van het 22ste internationale muziekfeest der International Society for Contemporary Music, dat in 1948 werd gehouden, alsnog duizend gulden ter beschikking te stellen. Het Amsterdamse tramkoor „Kunst en Broederschap" heeft het ere-lidmaatschap aangeboden aan de directeur van de N. Z. H. V. M„ de heer J. J. Jurrissen uit erkentelijk heid voor allés wat hij in de bezettingsjaren voor het Amsterdamse trampersoneel heeft gedaan. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, afdeling Haarlem, hield haar eerste ledenvergadering in dit jaar. Besloten werd aan de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen met een eigen lijst deel te nemen. De heren J. v. Wyk en A. Noortman zullen, respectievelijk op 4 en 11 Februari de dag herdenken, dat zij 25 jaar geleden in dienst traden van Droste's Cacao- en Choco ladefabrieken N.V. te Haarlem. De Marinierskapel zal op 10 Februari in hét Concertgebouw te Haarlem een concert geven, waarvan de opbrengsten ten goede zullen komen aan het Marine-Sanatorium fonds. De radio- en operettezangeres Dora Schrama zal aan dit concert haar medewer king verlenen. Over de wereldconferentie en haar betekenis spreekt op Donderdagavond 3 Februari in de Kapel Nw Vredenhof aan de van Oldenbarneveldtlaan, dr. H. v. d. Linde, secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland over „De Ene Kerk van Christus en de vragen van deze tijd". Zandvoort Programma V.V.N.F. onthuld De Vereniging tot viering van nationale feestdagen (V.V.N.F.) te Zandvoort bood haar leden en begunstigers Maandagavond in „Monopole" een feestavond aan. Op het op treden van het cabaretgezelschap, bestaande uit Lia Bos, cabarietière. Bob Steffin, humo ristische goochelaar, buikspreker en parodist, Carlo als antipodist en komisch acrobaat en de heer Bogman als pianist-begeleider, viel wel het een en ander af te dingen, doch als excuus kan wellicht gelden, dat het gezel schap Carter dat oorspronkelijk voor deze avond was geëngageerd, wegens ziekte ver stek moest laten gaan. Burgemeester van Fenema hield in de pauze een pleidooi voor de vereniging, al had hij herwaar tegen de volgens hem nietszeg gende naam: Waarom niet kortweg Oranje vereniging stelde hij voor. Met de Stichting voor Sport en Toerisme zal nauw worden samengewerkt. Nadat mr. Van Fenema het donateurschap van V. V. N. F. ward had aanbevolen onthulde hij het vol gende programma voor het komende seizoen. 19 Februari (Zaterdag) ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke op 18 Februari groot kinderfeest in Monopole. 30 April Koninginnedag: Aubade der schooljeugd met concert van de muziekkapel. Schoolvoetbalwedstrijden om de zilveren wisselbeker. Op diverse plaatsen avondfees ten met Oranje-bal. 5 Mei Nationale feestdag: Bloemencorso en des avonds groot vuurwerk. 28 Mei: Groot vuurwerk in samenwerking met de stichting, tot besluit van de stertocht (Hemelvaarts-weekend) 29 Juni: Verjaardag Prins Bernhard: Groot vuurwerk met speciale attractie door hoog- draad-acrobaten. eveneens met vuurwerk. Eerste week van Juli: Kermisweek eh op 7 Juli extra vuurwerk ter gelegenheid van het 12%-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk paar. 5 Augustus Verjaardag van Prinses Irene; Kinderfeesten en vuurwerk. 31 Augustus Verjaardag van Prinses Wil- helmina. Volksspelen, optocht, concert met gelegenheid tot dansen: een vuurwerk als sluiting van het seizoen is nog in voorbe reiding. Met de heer Hugenholtz wordt nog over leg gepleegd over het eventueel combineren van feestelijkheden op sporthoogty-dagen op het auto-circuit by auto- en motorraces. NOOIT VITRAGE MEER NODIG! Glas in lood in Uw bovenlichten weer in elke gewenste uitvoering te leveren. Wij geven U vrijblijvend prijsopgaaf. Lisse „Hollands Glorie", tentoonstelling die succes belooft te worden Van 18 tot 26 Maart zal in de grote hal van de Ho Ba Ho te Lisse de tentoonstelling „Hol lands Glorie" worden gehouden, die een overzicht zal geven van hetgeen Lisse en omgeving aan handel, industrie en ambacht biedt. De tentoonstellingshal, ter beschikking gesteld door de directie van Hollands Bloem bollenhuis, heeft een oppervlakte van 2000 m2, waarvan nu reeds ongeveer de helft i« besproken. Van de zijde der plaatselijke autoriteiten werd de volle medewerking toegezegd. Er is een ere-comité gevormd, waarin zitting heb ben genomen mr. W. J. H. M. Lambooy, bur gemeester van Lisse, de wethouders J. W. A. Lefeber en A. Tibboel en de directeuren van de Ho Ba Ho D. Hogewoning Hzn. en Th. Zwetsloot. In de technische commissie hebben zitting de heren Th. M. van der Eerden, directeur Openbare Werken, J. M. J. G. Henkens. direc teur van het Electriciteitsbedryf en J. Zon neveld, directeur van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf. De heer Van der Eerden heeft toezicht op de bouw van de stands; hy wordt bijgestaan door decorateurs en des kundigen uit Haarlem. De heer W. van der Lee, de arrangeur van „Bloemlust", draagt zorg voor de tuinarchitectuur. De toegangswegen zullen van een speciale illuminatie worden voorzien. Er zal een ten- toonstellings-krant worden uitgegeven met een oplaag van ongeveer 20.000 exemplaren. Elke honderdste bezoeker zal een surprise worden aangeboden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 312% 313% 247% 249% 222% 222% 161% 161% 134% Nederlandse Ford 244 Nederlandse Kabel 275 v. Berkel's Patent 111 Scheepvaart- Unie 162 160% Holl.Amerika Lijn 162 Deli Maatschappij 142 150% H. V A 167 168% A'dam Rubber 161% 164 Ned. Handel My 161% N.-L Handelsbank 117 Bllliton Mij H

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3