Haarlems Dagblad en <©pcettjte t^aaricmactje Courant (3teio 165^6) Twee Processen Kardinaal Mindszenty herroept zijn brief aan de bisschoppen Wegverkeer tussen Sovjet-zone en Bizonië door verbod getroffen Generaal" Markos krijgt zijn congé 63e Jaargang No. 19161 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukker^ Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 5 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaa 4.25. Franco per post 1 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem F^R WORDEN twee geruchtmakende pro- j cessen in Europa gevoerd: één tfl»-Parijs, één te Boedapest. Het Parijse is verreweg het minst ernstige. Daarin treedt Victor Kravchenko, ex-hoge functionaris in de Russische industrie, ex-lid van een Russi sche handelsmissie in Amerika, schrijver van het boek „I chose freedom" Ik koos de vrijheid als aanklager op. Hij heeft een aanklacht ingediend tegen het commu nistische weekblad Les Lettres Frangaises, hoofdredacteur Claude Morgan. Die hoofd redacteur is Fransman, ondanks zijn En gelse naam. Zijn medewerker André Wurm- ser, Fransman ondanks zijn Duitse naam, heeft met hem samen Kravchenko aange vallen. Zij hebben beweerd dat die zijn boek niet zelf heeft geschreven, maar dat het een product van de Amerikaanse Ge heime Dienst is, die de Rus heeft omge kocht om het met zijn naam te dekken. Volgens hen is Kravchenko te ongeletterd om zulk een werk tot stand te kunnen bren gen. En als het boek geen eigen ervaringen van een Rus zou verhalen, maar slechts een propagandistische fantaisie van de Ameri kanen zou zijn, kan aan zijn inhoud''immers geen waarde meer gehecht worden. Dat behelst de aantijging van Claude Morgan en André Wurmser, tegen hen heeft Krav chenko zijn proces wegens laster, met een eis tot schadevergoeding, aangespannenen nu speelt dit spektakel al meer dan een week. Er zijn van weerszijden advocaten van geduchte slimheid en welbespraaktheid bij aangesteld, getuigen zijn zelfs uit Rus land komen opdagen, het knettert en raast er in de rechtszaal op los en Parijs heeft weer eens een „Grande Affaire". Verheffend is de zaak niet. Het lawaai, de reclame en het toneelspel der acteurs zijn te opvallend. Er staan ook geen werke lijk grote dingen bij op het spel. Zelfs als Victor Kravchenko zijn proces mocht ver liezen zou dat niet bewijzen dat er- geen misstanden zoals hij beschreven heeft in de Sovjet-Unie bestaan. Hij is immers niet de enige die ze heeft onthuld. Tijdens dit proces is hij trouwens al door ver scheidene getuigen bijgevallen. En moeten wij ons nog illusies maken over toestanden die heersen onder een dictatuur, met haar onvermijdelijke geheime politie? Die ken nen wij immers zelf wel. De bijzondere be langstelling voor Kravchenko's boek, in een tijd waarin zoveel boeken met geruchtma kende onthullingen uitkomen, is trouwens alweer geluwd. Het is in 1945 verschenen. Dus is het jaren geleden dat wij het ge lezen hebben. Kravchenko windt zich op en zet hand tekeningen. Zijn politie-lijfwacht beschermt hem. Hij slaat met zijn vuist' op tafel. Hij wordt woedend als hem de vraag gesteld wordt hoe „Een Poppenhuis" begint en wil er niet op antwoorden. Waarom die vraag? Ibsen's toneelstuk „Nora, een Poppenhuis" is in het boek geciteerd. Hij zegt tenslotte dat het in Ruslandalleen maar „Nora" heet. Nu, het is in elk geval arglistig om alleen naar „Een Poppenhuis" te vragen, En meent men eigenlijk dat hij „Ik verkoos de vrijheid" niet gelezen heeft, dat hij het niet gelezen zou hebben zelfs als hij het niet geschreven, had? Dat soort vragen- stellerij doet aan een goedkope klucht denken. In elk geval niet aan „Nora", dat allerminst kluchtig is. Hoe lang dit Parijse proces nog duren zal valt niet te voorspellen. Er schijnt geen reden te zijn waarom er voorlopig een eind aan zou komen. Door incidenten met kreten en ballende vuisten zal het ongetwijfeld nog ruimschoots geïllustreerd worden. Tot het Parijs zal vervelen. Parijs is altijd grillig en nogal verwend geweest. En dan zal het snel zijn eind vinden. Overigens zijn er lang niet genoeg zitplaatsen voor de reporters bij. Dit is altijd zo geweest, bij alle geruchtmakende processen in alle lan den. Ik weet niet waarom. Maar zij komen toch altijd allemaalop dé publieke tribune, in getuigen- en advocaten-banken. Het proces te Budapest is anders dan het Parijse. Ge weet het: daarin staat de kardi naal Mindzenthy, prins-primaat van de R.K.-Kerk in Hongarije, onder beschuldi ging van landverraad, deviezen-handel en spionnage terecht. De communistische regering heeft hem veor haar rechters ge sleept, nadat zij de bisschop der Evange lische Kerk, dr. Lajos Ordass, alleen wegens deviezenliandel, reeds voor een paar jaar in de kerker geworpen heeft. Erf nadat, zij de vice-patriarch der Grieks-Oriëntaalse Orthodoxe Kerk, de Német-h, gevangen ge nomen en mishandeld had. Hij slaagde erin te ontvluchten en is pas in ons land geweest; het weekblad De Linie publiceert een door -hem ondertekende verklaring, waarin hij o.a. zegt dat het einde van de onderwerping der Kerken aan de -commu nistische regering niet anders wil zijn dan de totale onderdrukking en, uitroeiing van het Geloof. „Het levende geweten van Hongarije was kardinaal Mindzenthy. die als hoofd der Kerk in Hongarije en goed vaderlander met ongeëvenaarde ijver streed voor de rechtvaardigheid, want hij was ervan overtuigd dat het ook dan een plicht is te strijden voor recht en recht vaardigheid, als op de overwinning geen hoop bestaat. Hij stond tegenover een vreselijke overmacht, maar gaf geen kamp, totdat menselijke sluwheid de pen uit zijn hand sloegIk spreek tot het geweten der wereld. Laten de strijders voor het recht en de beschermers der Westerse beschaving de handen ineenslaan en de helden der rechtvaardigheid; kardinaal Mindzenthv en bisschop Ordass. redden en met hen Hongarije. .Er zijn. zegt men, tegenwoordig nog slechts drié soorten mensen in dat land-: zij, die in de gevangenis gezeten hebben, zij.- die in de gevangenis zitten en zij, die in de gevangenis zullen zitten". Zo schrijft de vice-patriarch der Grieks- orthodoxe Kerk over de leiders der andere kerken en over de toestand in hun vader land. Kardinaal Mindzenthy heeft „bekente nissen" afgelegd. Hij heeft tevoren een waarschuwing uitgezonden om daar niet aan te gelcen. Maar die brief verloochent hii hu. De werekj kent dit soort bekentenissen sinds lang uit de vroegere Moskou'se processen tegen de eigen oude aanvoerders der communisten. Een soort bekentenissen-epidemie was hun kenmerk. Z>: herinnert zich ook de commentaren die schrijvers als Koestier in zijn boek „Darkness at Noon" en.... Kravchenko en anderen daar later op gegeven hebben. Bij het proces te Boedapest is de wereld- 1 Men verwacht reeds Maandag de vonnissen Te Boedapest is men van mening, aldus een correspondent van Reuter, dat Maandag uitspraak zal worden ge daan in het proces tegen kardinaal Joseph Mindszenty en zijn zes mede beschuldigden. Men verwacht, dat heden de laatste zitting van het proces zal worden gehouden. De algemene op vatting vóór het proces, dat de kardi naal ter dood veroordeeld zou worden, heeft plaats gemaakt voor twijfel. De verklaringen an de kardinaal voor het Hof, zijn brief aan de minister van Justitie en zijn openlijke intrekking van zijn verklaring voor zijn arrestatie, dat elke bekentenis, die aan hem mocht worden toegeschreven, vervalst zou zijn „te wijten zou zijn aan menselijke zwakheid", maken, naar men meent, de doodstraf voor de kardinaal twijfel achtig. Het belangwekkendste moment van de zitting kwam gisteren toen de kardinaal beheerst en duidelijk „Ja" antwoordde op de vraag van de president van het Hof of de brief aan de bisschoppen, waarin hij voor zijn gevangenneming schreef dat" hij nooit afstand zou doen van zijn primaat schap, dat hij niet in een complot betrok ken was geweest, dat hij geen bekentenis-, sen zou afleggen en dat mochten er beken tenissen worden gepubliceerd, deze ver valst zouden zijn of te wijten aan het gebruik van middelen waartegen het men selijk lichaam niet bestand is, inderdaad van zijn hand was. Op de vraag hoe hij thans over deze brief dacht, antwoordde Mindszenty: „Ik wens dat deze brief beschouwd wordt als te zijn van nul en gener waarde. Ik betreur mijn dwalingen." Ook verklaarde hij dat het Hof hem geen enkele belemmering in de weg had gelegd om zijn verdediging te voeren. Tijdens de middag-zitting stond de kar dinaal op om te verklaren dat hij de Hon gaarse regering de volle schade wilde, ver goeden die hij had veroorzaakt door de clandestiene verkoop van dollars die hij van het Vaticaan en uit Amerika had ont vangen. De kardinaal verklaarde later in de mid dag: „Er moet eigenlijk een ontmoeting plaats hebben tussen vertegenwoordigers van Kerk en Staat in Hongarije waarop een verzoening tot stand zou kunnen worden gebracht. Zelf zou ik van nu af aan ook anders willen optreden en een goed burger van de Hongaarse republiek zijn". Graaf Paul Esterhazy, een groot-grond bezitter, had tijdens de ochtendzitting al erkend zich aan deviezen-overtredingen schuldig te hebben gemaakt. Zijn secretaris nam daarna echter de gehele schuld op zich, hetgeen door Esterhazy op zijn beurt weer werd bestreden. Dr. Miklós Nagy, president van de Ka tholieke actie in Hongarije, ontkende ver raad te hebben gepleegd doch gaf toe dat hij zich schuldig had gemaakt aan devie zen-overtredingen. Het Hof deelde mede Noorse regerings-delegatie naar Washington Voor besprekingen over het Atlantisch pact Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft heden bekend gemaakt, dat de Amerikaanse autoriteiten verheugd zijn, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, en zijn delegatie te Washington te kunnen ontvangen, voor het voeren van besprekingen over het voorge stelde Atlantische verdrag. Men verwacht, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, met zijn Noorse collega zal beraadslagen. Te Washington is men van mening dal- de Noorse regeringsdelegatie hetzij Zondag avond laat, hetzij Maandagochtend vroeg, zal aankomen. Het bezoek, dat gisteren te Oslo werd be kend gemaakt, kwam voor Washington als een verrassing, daar er nog geen uitnodi ging aan Noorwegen of aan enig ander land was gezonden om toe te treden tot de uit zeven landen bestaande groep, die bezig is het voorgestelde veilisheidsverdrag op te stellen. ..Wel werd reeds enige dagen ver wacht, dat dergelijke uitnodigingen zouden worden gezonden. Andere landen die be halve Noorwegen, mogelijk eveneens zul len worden uitgenodigd, zijn: Denemarken, Eire, Portugal en Italië. Door het initiatief te nemen met naar Washington te gaan, hebben de Noorse autoriteiten duidelijk getoond vastbesloten te zijn, zonder uitstel te handelen, zulks als gevolg van de grote belangstelling, welke in de laatste tijd in Scandinavië voor het sluiten van een Atlantisch verdrag is ge wekt. Geen speciale onderhandelaars AFP meldt uit Washington dat volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken niets be kend is over een ontwerp tot oprichting van een speciale dienst belast met de lei ding van de internationale besprekingen. De woordvoerder die de beweringen van het artikel in de New York Times" tegen sprak. voegde er aan toe: ..Als de andere landen op een grote internationale confe rentie zijn vertegenwoordigd door Bevin, Molotof en Schuman, kunnen de Verenigde Staten zich niet veroorloven 'n andere af gevaardigde dan de minister van Buiten landse Zaken te zenden. pers niet vertegenwoordigd zoals bij dat te Parijs. Visa voor Hongarije zijn aan de buitenlandse journalisten, die ze aanvroe gen, geweigerd. Alleen dete Boedapest wonende correspondenten mogen voor bui tenlandse bladen het proces bijwonen. Twee processen. zeer verschillend in betekenis. Maar toch: wortelend in het zelfde tragische conflict. R. P. dat het de schitterende staat van dienst in het verzet tegen de nazi's van dr. Nagy in aanmerking zou nemen. De priester dr. Bela Ispansky bekende schuld aan verraad en spionnage. Protesten. Aan de Amerikaanse ambassade in Boe dapest, Selden Chapin, is machtiging ver leend om een protest in te dienen tegen de uitsluiting van Amerikaanse waarnemers bij het proces tegen kardinaal Mindszenty, aldus is door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De Britse regering heeft de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken een nota doen overhandigen, waarin zij haar „ern stige bezorgdheid" uitspreekt over de wei gering van de Hongaarse regering een ver tegenwoordiger van de Britse legatie toe te laten als waarnemer bij het proces. Het Hongaarse nieuwsagentschap heeft gemeld, dat de Katholieke volksdemocrati- sche partij, die een politiek van oppositie tegen de regering voert, ingevolge een be slissing van het politieke bureau der partij is ontbonden. De leider der partij, Banko- vicz, is enige dagen geleden naar Wenen gevlucht. (Reuter) Stalin zou bereid zijn tof vierlanden-conferentie In welingelichte kringen te Moskou ge looft men, dat maarschalk Stalin bereid zou zi.in deel te nemen aan een vierlanden- conferentie met president Truman, de Britse premier Attlee en de Franse premier Henri Queuille. Dit zou tegemoet komen aan het be zwaar,. dat de V. S. niet bereid zijn alleen met de Sovjet-Unie kwesties te bespreken, die ook voor andere landen van belang zijn, zoals de kwestie-Duitsland. Mislukte aanslag op de Sjah van Perzië Mohammed Reza Pahlevi, de Sjah van Perzië is gistermiddag licht gewond door schoten, die werden afgevuurd door een journalist, Fachre Rai genaamd. Volgens een kort na de aanslag uitge geven communiqué van het bureau van de minister-president en de stafchef werd de Sjah door de van dichtbij afgevuurde scho ten licht gewond aan zijn lip en in de rug. Nadat de eerste hulp verleend was in een naburig ziekenhuis, is de Sjah naai' zijn paleis teruggekeerd. De man, die de aanslag pleegde, werd door het publiek aangevallen en later ern stig gewond naar een ziekenhuis gebracht. Volgerfs het communiqué had de Sjah zich van zijn paleis naar de universiteit van Teheran begeven om de plechtigheid ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan bij te wonen en prijzen aan de studenten uit te reiken. De aanslag werd gepleegd, toen de Sjah op een podium de rector en de andere universitaire autoriteiten de hand schudde. A.F.P. meldt uit Teheran, dat met het oog op de aanslag op de Sjah, te Teheran de staat van beleg is uitgevaardigd. SOEN FO NAAR CANTON De Chinese minister-president, dr. Soen Fo, is per vliegtuig van Sjanghai naar Canton vertrokken. Hij verklaarde, dat de regering van heden af officieel te Canton gevestigd zou zijn. bommenwerper Amerikaanse neergestort Een „Mitcheir-bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, met een uit acht koppen bestaande bemanning, is gisteren tengevolge van een ontploffing aan boord, in het ten Noorden van New Orleans ge legen Point-Chartrain-meer neergestort. Er zijn geen overlevenden aangetroffen. Het vliegtuig was op weg van een basis in Mississippi naar Texas. Massa-arrestaties in Polen De Poolse regering heeft gisteren voor het eerst officieel gewag gemaakt van ge melde massa-arrestaties in het gehele land door de geheime politie onder voormalige offiiceren van de „A. K." tijdens de oorlog een ondergronds verzetsleger, dat zich onderscheidde bij de opstand te War schau. Volgens officieuze schattingen van diplomaten zouden in totaal enkele hon derden arrestaties in Warschau zijn ver richt en meer dan 1000 arrestaties in de provincies. De woordvoerder der regering, kolonel Grosz, weigerde echter commen taar te leveren op deze cijfers. Kolonel Grosz zei dat de autoriteiten binnenkort over de redenen van de arresta ties inlichtinge zouden geven. Volgens niet-officiële berichten zouden studenten en enkele priesters, die vroeger als aalmoezeniers van A.K.-eenheden op traden, gearresteerd zijn. De binnenlandse strijdkrachten van de A.K. werden door de Poolse oorlogsleider, generaal Sikorski, in het leven geroepen en van Londen uit geleid door de Poolse rege ring in ballingschap. In 1945, tegen het eind van de oorlog, sloten enkele leden van de A.K. zich bij de ondergrondse beweging tegen de regering aan en vochten tegen regeringstroepen nabij de Oekraïnse grens. Enkelen hunner werden gevangen genomen, doch later vrijgelaten krachtens een am- nestiebesluit. Later werd officieel bekend gemaakt, dat de Poolse geheime politie een complot heeft verijdeld, dat ten doel had de voor aanstaande leden van de Poolse regering te vermoorden. Nadat de politie in de loop van de vorige maand het bestaan van deze samenzwering op het spoor was gekomen, zijn op grote schaal arrestaties verricht onder de voormalige leden van de Poolse verzetsorganisatie in de oorlog. „De arrestaties hebben voortgang, ten einde de restanten van de misdadige bende op te ruimen", aldus de officiële bekend making. Italië uit isolement De Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, verklaarde gisteren, dat Italië thans uit zijn isolatie was getreden, waarin het was geraakt door het vroegere totalitaire regiem. Hij deelde dit aan verslaggevers mede, nadat het kabinet het besluit van de Westelijke landen had besproken om Italië uit te nodigen voor de nieuwe con sultatieve commissie van de Europese or ganisatie voor economische samenwerking. Naar de Gasperi zeide, waren de stappen ter organisering van een Europese raad en een consultatieve commissie „een beslis sende bijdrage tot de zaak van de vrede en de veiligheid van alle landen". Generaal-majoor T. S. Airey, bevelheb ber van de Brits-Amerikaanse zóne van Triest, heeft in een rapport, dat door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gepubliceerd, de overdracht van het vrije gebied van Triest aan Italië aan bevolen. Inspiratie voor een schilderij? Parijs heeft weer de première beleefd van de serie mode-sliows, die de nieuwe voorjaarsmodellen der grote modehuizen onder de aandacht van de toe komstige kopers moeten brengen. Zoals gebrui kelijk is, waren alle prominenten uit het open bare leven bij deze gebeurtenis aanwezig en zij werden ijverig gefotografeerd. De manne quins mochten echter niet worden vereeuwigd om de geheimen van de nieuwe mode zolang mogelijk veilig te stellen. De bekende Neder landse schilder Kees van Dongen maakt zijn entrée. TEGENBLOKKADE Nederlandse expediteurs gedupeerd Britse en Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben een verbod gelegd op ieder internationaal wegverkeer over de grens tussen de Brits-Amerikaanse zóne en de Russische zóne. Het verbod wordt a.s. Zondag van kracht. De vertegenwoordigers te Berlijn van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Denemarken en Zwitserland zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. In de be kendmaking der militaire gouverneurs wordt verklaard, dat de nieuwe maatre gelen „in overeenstemming zijn met de beperkingen op het vervoer door de Sovjet- zone". Deze week is in geheel India het feit herdacht dat een jaar geleden Mahatma Gandhi vermoord werd. Op de nationale rouwdag was alle arbeid stilgelegd en grote processies trokken naar de plek aan de Jumna-rivier icaar Gandhi's resten gecremeerd werden. De premier van India, Pandit Nehroe legt bloemen op deze inmiddels heilig verklaarde plaats. Gevallen van „ernstige ziekte" in rebellen-regering „Generaal" Markos. de Griekse rebellen leider. is door het hoofdbestuur der Griek se communistische partij uit zijn functie ontheven, aldus meldde gisteren de radio der opstandelingen. Dit bericht komt iets meer dan een week nadat de „vrije Griekse regering" van Markos voorwaarden tot samenwerking met. de Griekse regring bekend had ge maakt. Volgens het bericht van de radio der opstandelingen is Markos „ernstig ziek en niet in staat de hem toegewezen taak te vervullen.?' Het besluit is „ergens in het gebied van het Grammosgebergte" in Noord-Griekenland op 30 en 31 Januari genomen. De zitting van het hoofdbestuur werd door 26 leden bijgewoond, aldus dit radiobericht. Ook Chrysa Hatzivassïlioe, voormalig echtgenote van Roessos, minister van Buitenlandse Zaken in de „democra tische regering", zou van alle plichten ont slagen zijn, daar zij ook „ernstig ziek" is en onmogelijk enige „taak van de partij" kon vervullen. Men gelooft te Athene, dat Markos zal worden opgevolgd door generaal Goessis, die tijdens de jongste regeringsaanvallen op Kastoria voor het eerst de aandacht op zich vestigde. Markos werd in 1906 geboren. Na zich uit Klein-Azië in Saloniki te hebben ge vestigd, sloot hij zich in 1924 bij de com munistische partij aan. Chrysa Hatzivassilioe staat bekend als de „Anna Pauker der Griekse commu nisten". Drie maanden geleden was zij te Athene, doch de politie slaagde er niet in haar in handen te krijgen, omdat zij iedere dag een andere vermomming aannam. De speciale correspondent van het ANP meldt nog nader uit Berlijn: Op dit algemeen verbod zijn enkele uit zonderingen gemaakt. Zij betreffen per sonenauto's voor zover deze alleen passa giers en hun persoonlijke bagage met zich voeren, alsmede legervoertuigen die naar hun .eigen land terugkeren en hun reis zijn begonnen, voordat het verbod was uitge vaardigd. Het verbód treft inde eerste plaats de Nederlandse expediteurs, die met vracht wagens een uitgebreid verkeersnet tussen Nederland en de Sovjet-zóne, Polen en Tsjecho-Slowakije hadden georganiseerd en die ondanks de blokkade en de tegen- blokkade tot dusverre er in waren ge slaagd het handelsverkeer met de ge noemde landen gaande te houden. Of schoon het technisch mogelijk zou zijn. de verbinding met Tsjecho-Slowakije door de Brits-Amerikaanse zóne in stand te hou den, zouden door het nemen van deze om weg toch financiële offers worden gevergd. Twijfelachtig is het, of een transport uit en naar de Sovjet-zóne van Duitsland langs deze omweg uitvoerbaar is. Een ge deelte van onze handel met het Oosten zal evenals t.ot nü toe langs de zeeweg via het Kielerkanaal en de Oostzee kunnen wor den voortgezet. Dit geld in de eerste plaats voor het transport van kali en super fosfaat. DIPLOMATIEKE STATUS VAN ISRAEL. De „Palestine Post" heeft gisteren ge meld, dat de Sovjet-Unie. en de Verenigde Staten hun diplomatieke vertegenwoordi gingen bij de Israëlische regering de status van ambassades zouden verlenen. Noorwegen heeft gisteren, als 35ste staat, Israel erkend. Gisteravond werd te Jeruzalem verno men, dat de verzoeningscommissie van de UNO bij de Israëlische regering zal pro testeren tegen de beslissing van deze rege ring, om het Israëlische militaire bestuur van Jeruzalem te doen eindigen. Heeft de griepepidemie haar hoogtepunt bereikt? Ten aanzien van de griep-epidemie kan gezegd worden dat deze zich op het ogen blik over het gehele land verspreid heeft. Er is de laatste weken een toeneming van het aantal griepgevallen vastgesteld, maar in medische kringen neemt men aan, dat thans waarschijnlijk het hoogtepunt is be reikt. Hoewel er zich enkele sterfgevallen hebben voorgedaan, behoudt de griep epidemie een zeer goedaardig karakter. Voorlopig geen vergunning voor de bouw van kerken De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft bepaald, dat voorlopig geen rijksgoedkeuringen voor herbouw, bouw en uitbreiding van kerken kunnen worden verleend. Er is thans een dusdanig aantal kerken in aanbouw, dat door uit breiding daarvan het in het bouwplan 1949 voor kerken gereserveerde bouwvolume zou worden overschreden. Het is echter wenselijk, dat met de voor bereiding tot de bouw van kerken wordt, voortgegaan, aangezien daarmede veel tijd is gemoeid. Het woord is aan Gomt esse Diane: Het hart zegt tik tak, niet tactiek. Soekamo vliegt naar Banka Overleg met B.F.O. en Hatta c.s. Mohammed Hatta en de andere republi keinse leiders, die op het eiland Banka ge detineerd zijn, hebben de officiële tekst van de resolutie, die de Veiligheidsraad op 28 Januari heeft goedgekeurd, nog niet ont vangen, zo verklaarde gisteren een woord voerder van de UNO-commissie voor In donesië. Hij voegde er aan toe, dat Hatta noch zijn collega's antwoord hebben ontvangen op de brieven, die zij op 10 Januari aan hun familieleden hebben gezonden. Conferentie op Banka. Naar Reuter meldt, zal ir. Soekarno zich morgen met een Nederlands vliegtuig van Prapat naar Banka begeven, om met Hatta overleg te plegen over de brief van de B. F.O., terwijl van Batavia uit enige voor mannen der B.F.O. en republikeinen zich eveneens per vliegtuig naar Banka zullen begeven. Het Franse persbui-eau A.F.P. meldt hier over, dat op deze bijeenkomst eveneens overleg zal worden gepleegd over de reso lutie van de Veiligheidsraad en voorts, dat Hadji Agoen Salim Soekamo naar Banka zal vergezellen.'Anak Agoeng zal zich on der de federalisten bevinden die naar Ban ka gaan en dezen zullen de republikeinse leiders op de hoogte stellen van het behan delde in de recente B.F.O.-bijeenkomst, die gisteren werd gesloten nadat daar het be sluit was genomen, met de republikeinse leiders overleg te plegen, alvorens men zijn houding jegens de Veiligheidsraads-resolu- tie zou bepalen. Een telegram, waarin ir. Soekarno aan de BFO transportgelegenheid naar Banka verzocht, luidt als volgt: „Teneinde het telegram van Uwe Ex cellentie van 3 Januari te kunnen bespre ken, mede gelet op de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari, waarvan ik de tekst op 3 Februari ontving, is het noodzakelijk, dat ik en Salim vergaderen met Hatta c.s. Ik zal het ten zeerfrfe op prijs stellen, indien u behulpzaam wil zijn met het transport naar Banka." In verband met de gezondheidstoestand van Hadji Salim verzocht ir. Soekarno een Catalina-vliegboot naar Prapat te dirige ren. Aneta verneemt dat, naar kan worden verwacht, dit vliegtuig reeds morgen zal vertrekken. „Franse televisie probeert zelfmoord te plegen" Haar ingenieurs wandelden met het hoofd in de wolken „Frankrijk heeft prachtige prototypes van vliegtuigen vervaardigd, maar tot een serie-productie van enige betekenis is het nooit gekomen, zoals West-Europa in het, voorjaar van 1940 tot zijn schade ervaren heeft. De Franse televisie is thans op de zelfde weg: de ingenieurs en productielei ders wandelen weer met hun hoofd in de wolken met het gevolg, dat zij straks op dit nieuwe arbeidsveld geen voet aan de grond zullen krijgen". In deze geest, en nog scherper, laten de Franse radiobladen zich de laatste tijd uit over de ontwikkeling of beter: het ge brek aan ontwikkeling van de binnen landse televisie-industrie. Het is namelijk zo, dat de kwaliteit van het televisie-beeld bepaald wordt door het aantal „beeldlij nen". (Hoe meer beeldlijnen, hoe beter de „definitie" van het beeld), alleen blijkt bij de huidige stand der techniek een stan daard van meer dan circa 500 beeldlijnen niet meer exploitabel. De ontvang-appara- ten zouden dan zeer gecompliceerd en dus peperduur moeten worden zodat de markt vanzelfsprekend heel klein zou worden. Inplaats van hieruit de consequenties te trekken, verloor de Franse televisie- research zich in toekomst-speculaties, waarbij zij zich als norm stelde oen sys teem van 819 beeldlijnen. Het gevolg daar van was, dat er wel enkele zeer interessante laboratorium-modellen tot stand kwamen, maar dat de ontwikkeling van de commer ciële mogelijkheden in de geestdrift van het experimenteren geheel op de achter grond raakte. En zo staat men dan thans voor de harde werkelijkheid, dat de tele visie in de Verenigde Staten en Engeland kennelijk „aan het begin is van een lange en zeer profitabele carrière, terwijl zij in Frankrijk door eigen schuld een voortijdig einde tegemoet snelt". De andere landen van ons werelddeel zien dan ook weinig heil in het Franse streven en schijnen .er meer voor te voelen, om gezamenlijk tot een Europese televisie-Standaard van onge veer 450 lijnen te komen. Temeer, omdat de eerste ontvangstdemonstraties met het „système-819" in veel opzichten teleurge steld hebben, althans niet de kosten en risico's, die aan de ontwikkeling van een zo hoog lijnensysteem verbonden zijn, leken te rechtvaardigen. Fabrieken. Berlijns „Oostelijke" burge meester, Friedrich Ebert, heeft ver klaard, dat 440 bedrijven en fabrieken in Oost-Berlijn zullen worden onteigend en aan de arbeiders overgedragen. TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tijdelijk veel bewolking en plaatselijk mist. maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht voorna melijk in het Zuiden van het land lichte vorst. Morgen overdag tempe ratuur iets boven het vriespunt. 6 Februari: Zon op 8.13 uur. onder 17.36 uur Maan op 10.53 uur. onder 1.53 uur (Eerste kwartier) 7 Februari: Zon op 8.11 uur, onder 17.38 uur Maan op 11.13 uur, onder 3.10 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1