KM GRIEP Over de gehele wereld verstrooid zien de Joden uit naar Palestina Nederlandse verliezen in Indonesië Het werk van het Haarlemse Huisvestingsbureau Na drie jaren keerde een verouderd huwelijkscadeau terug AKKERTJES &uépin van der Vlugt Moeilijkheden der industrie-financiering ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Israel, tehuis voor millioenen zwervers Hun getal en omstandigheden in de verschillende landen De staat Israël heeft het in zijn wor dingsgeschiedenis bitter hard gehad. Pa lestina is geworden tot een twistappel tussen wereldmachten, de Joodse strijd voor een vaderland heeft nu reeds sinds jaren zijn stempel gedrukt op de inter nationale verhoudingen in de wereld. Het vervolgde ras dat zijn zwaarste slag in de recente geschiedenis kreeg en daardoor een stimulans temeer ervoer om tegen alle moeilijkheden in te streven naar een tehuis, heeft nu eindelijk de zwaarste episode van zijn gevecht om een eigen nationaliteit achter de rug. Israël is erkend door tal van regeringen en er zijn reeds verkiezingen geweest, zodat de eerste stap op het pad dei- naties gezet is. Thans staan de bewoners en regeerders van Israël nog voor talrijke problemen: De opbouw van een staat en vooral van een staat die een zo be wogen en verbitterde jeugd heeft kost misschien nog meer verbeeldingskracht, lijden, ontbering, organisatietalenten en desillusies dan de strijd voordien. Vooral het vraagstuk der emigranten is een op gave die heel wat van de regering zal eisen. Van alle kanten immers stromen de landverhuizers in een niet te stelpen exo dus naar het beloofde land. Uit alle landen der wereld kijken Joden verlangend en hoopvol naar het nieuwe vaderland. Over de. hele wereld verspreid zien de historische zwervers uit naar de rust in de oase Waar verblijven *zij thans en onder welke omstandigheden? Uit een jaarverslag van de Nederlandse Zionistenbond zijn belangwekkende bij zonderheden te distilleren ten aanzien van het antwoord op deze vraag. Kort voor het uitbreken van de wereld oorlog werd het totaal aantal Joden geschat op bijna 17 millioen, in het midden van 1948 op 11 millioen. Ongeveer een vierde van de tegenwoordige Joodse bevolking leeft nog in Europa; het grootste deel daar van bevindt zich in Oost-Europa. In Rus land is emigratie onmogelijk en de situatie waarin de Joden daar verkeren alsmede de maatregelen van de regering werken assi milatie sterk in de hand. In Bulgarije, Roe menië. Hongarije, Polen en Tsjecho-slowa- kiie hebben de nationalistische maatregelen de Joodse middenstanders sterk getroffen. De Joodse bevolking van Oost-Europa is dan ook, afgezien van een minderheid, die toegang heeft weten te verkrijgen tot de ambtelijke posities, aan het proletariseren. Ook nemen de regeringen der genoemde landen, zij het nog lang niet in die mate als Rusland, allerlei besluiten, die het godsdienstig leven belemmeren en de assimilatie bevorderen. De communistische Joden in Oost-Euro- pese landen die bijna overal, met hulp van de overheid, de leiding van de Joodse ge meenten hebben veroverd, proberen emi gratie tegen te gaan. Deze situatie leidt tot tal van bittere conflicten, waardoor de Joodse gemeenschap in de landen van Oost-Europa vaak innerlijk verscheurd wordt. Waarbii komt, dat ondanks de scherpe bestrijding van het anti-semietisme de in de Oost-Enropese landen diep inge wortelde Jodenhaat zijn invloed doet gelden. Ontheemden. Het probleem van de Joden in Centraal- Europa is nog altijd het probleem der vér- plaatste personen. Midden 1948 leefden er ln Duitsland nog 127.000, in Oostenrijk 29.000 en in Italië ongeveer 50.000; aan tallen die aanmerkelijk lager zijn dan een jaar daarvoor. Het probleem der verplaat ste personen nadert zijn oplossing. Slechts kleine aantallen Joden, de schattingen variëren tussen de tien- en vijftienduizend zullen onder de emigratiewetten van 1948 naar de Verenigde Staten gaan. De massa gaat naar Israël. Een kleine rest. gemengd gehuwden en sterk geassimileerden. blijft in Duitsland en Oostenrijk achter. In West-Europa kunnen de kleine Joodse bevolkingsgroepen van Zweden, Noorwegen en Denemarken zich, ondanks hef toe vloeien in beperkte mate van nieuw Joods bloed door emigratie uit Duitsland, dik wijls nauwelijks staande houden. In Neder land. België, Zwitserland en Portugal brokkelen de Joodse gemeenschappen in langzaam tempo verder af, ondanks soms verheugend bewust Joods leven, zo zegt het verslag. In Frankrijk, waar de grenzen sinds 1945 practisch open geweest zijn voor Jo den. is de Joodse bevolking weer op voor oorlogse sterkte en ze leeft er bewuster dan ooit. In Engeland doet de fascisten- leider Oswald Mosley, terzijde gestaan door I Zuid-Amerika kan practisch verwaarloosd Duitse anti-semieten (ex-krijgsgevangeneh, worden, nadat de meeste staten daar heb- die in Engeland mochten blijven) zijn ben verklaard, geen Joden toe te zullen Vier jaar geëist tegen Surinaams schoenmaker In de zomer van het vorige jaar liet een 28-jarige dienstbode de Surinaamse schoenmaker J. C., met wie zij in Amster dam samenleefde, in de steek en trok bij een ander in. De 40-jarigo Surinamer trok zich dit zeer aan en op 'n kwade dag kwam hij 's avonds laat in de Langestraat. Zijn ex-vriendin, die door de buren gewaarschuwd was, dat C. beneden stond, ging uit nieuwsgierig heid buiten kijken. Op straat gekomen, ontwaarde zij op enige afstand de Suri namer en toen zij naderbij kwam, richtte deze een revolver op haar. Toen kwam haar nieuwe vriend tussenbeide en het schol dat afgevuurd werd, trof geen doel. De juffrouw vluchtte naar boven terwijl de mannen beneden in een worsteling ge wikkeld waren. Tijdens deze worsteling ging de revolver nogmaals af en de nieuwe minnaar krees een schampschot achter hef linkeroor. Voor de Amsterdamse rechtbank, waar deze zaak Vrijdag diende, beweerd'- de Surinamer, dat niet. hij maar ziin tegen stander een revolver had en dat hij de pols van de ander gegrepen had. Toen zou de revolver afgegaan zijn. Een veertienjarige getuige had echter de revolver in C 's hand gezien De Of fir*-- van Justitie ohtte poging tot doodslag bewezen en eiste vier j jaar gevangenisstraf. Op 18> Februari zal rechten uitgevochten met het resultaat, dat de rechtbank uitspraak doen. I de Amerikaanse regering per slot van uiterste best om de Jodenhaat aan te wak keren In Noord-Afrika en Voor-Azië leven meer dan een millioen Joden in omstan digheden, die voor mensen uit West-Europa ongelooflijk lijken. De zuigelingensterfte onder deze Joodse bevolking is 250 op 1000 geboorten. Deze toestand bestaat sinds tien tallen jaren en ofschoon in het bijzonder van Frankrijk uit wel enige hulp werd ge boden, moet worden vastgesteld dat de Joden in Noord-Afrika door de Joden in Europa en Amerika feitelijk in de steek worden gelaten. Door de situatie in Israël is in alle landen van Noord-Afrika en Voor-Azië een felle anti-Joodse ompagan- da ontketend, die haar uitwejjHfe niet heeft gemist. Emigratie naar Isi^p is het wachtwoord geworden voor de Joden in Noord-Afrika. In de Nieuwe Wereld In Noord- en Zuid-Amerika tezamen wonen ruim zes millioen Joden, waarvan meer dan vijf millioen in de Verenigde Staten. In de Verenigde Staten is het anti semietisme in bepaalde staten ernstig, in andere staten overweegt de assimilatie tendens. In Zuid-Amerika leeft het anti semietisme sterk in Argéntinië, De 100.000 zielen tellende Zuid-Afrikaanse Joodse groep is door de verkiezingsoverwinning van de nationalist Malan ernstig bedreigd. Exodus. Sinds de zomer van 1945 tot en met September 1948 hebben 206.000 Joden Europa verlaten; 141.000 daarvan gingen naar Israël. In Augustus 1948 kwamen in Israël 8.000 „oliem" aan, in September 10.500, in October 12.800, in November ca. 16.000. Behalve naar Israël vertrokken niet onbelangrijke aantallen Joden naar de Verenigde Staten en in mindere mate naar Canada en Australië. De emigratie naar laten. Geen schip of vliegtuig, dat in Australië aankomt, mag meer dan 25 pro cent Joodse emigranten aan boord hebben. De toekomstige Joodse emigratie zal practisch geheel op Israël gericht zijn. In 1949 zullen vermoedelijk tien maal zoveel Joden naar Israël gaan als naar alle andere landen van de wereld tezamen. Hulp. In de periode 19451948 werd in de Verenigde Staten 681 millioen dollar voor Joodse doeleinden bijeengebracht. Hiervan was 478 millioen voor Europa en Palestina bestemd, de rest voor Amerikaanse sociale noden. Alleen in 1948 werd voor Europa en Israël circa 145 millioen dollar bijeen gebracht. Ook landen als Argentinië, En geland, Canada en Zuid-Afrika hebben be langrijke financiële offers gebracht ter stimulering van het Joodse leven in Europa en voor de opbouw van Israël. Overal valt sinds de vestiging van de Joodse staat de nadruk op het laatste. Een record aantal van 23.546 Joden heeft in de loop van de maand Januari Europa verlaten, zo deelde dezer dagen de „Ame rican Joint Distribution Committee" mede. Daarvan vertrokken meer dan 20.000 naar de nieuwe staat Israël, 868 naar de Ver enigde Staten, 303 naar Australië, 230 naar Zuid Amerika en 36 naar Canada. De orga nisatie voorspelde dat in Februari het aan tal uit Europa vertrekkenden nog groter zal zijn. De uittocht van Joodse ontheemden den uit Duitsland, Oostenrijk en Italië is in de laatste maanden van 1948 belangrijk toegenomen. Verwacht wordt dat tegen het eind van dit jaar de laatste voor landver huizing in aanmerking komende Joodse ontheemden zullen zijn vertrokken. In de cijfers over Januari zijn niet begrepen de 11.800 op Cyprus geïnterneei'de Joden die tegen het eind van Januari naar Israël mochten beginnen te vertrekken. Het tafelzilver van Berlijn De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 19 Januari 1949: Sold. M. Goossens, legernr. 270425076, afkomstig uit Gemert (N.-Br.). Gesneuveld 20 Jan. 1949: Sold. K. Schilder, legernr. 250615143, afkomstig uit Volendam. Gesneuveld 25 Januari 1949: Sold. J. A. Meijs, legernr. .241215661, afkomstig uit Oisterwijk. Ge sneuveld 26 Januari 1949: Sold. M. A. Küesken, legernr. 250715037, afkomstig uit 's-Gravenhage; korp. C. M. Planije, leger- nummer 250217087, afkomstig uit Schie dam. Gesneuveld 27 Januari 1949: Sold. Ie ld. J. W. Pas, legernr. 280702212, afkomstig uit Arnhem. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 9 Januari 1949: Amb. sold. 2e kl. J. Berhitoe, stbnr. K. 44714649, af komstig uit Indonesië; Jav. sold. Ie kl. Mangi, stbnr. 2407, afkomstig uit Indone sië; Jav. sold. Ie kl. Soekoer, stbnr. 28143, afkomstig uit Indonesië; Tim. sold. 2e kl. G. M. Tabor, stbnr. 44714335, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 10 Januari 1949: Jav. korp. Amathasan, stbnr. 21819, af komstig uit Indonesië. Jav. korp. Samid, stbnr. 12751, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. Ie kl. inf. Gijo, stbnr. 22848, afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 11 Januari 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Djenal, stbnr. K. 14820767. afkomstig uit Indonesië; Mad. sold. 2e kl. inf. Slasih, stbnr. K. 84717793, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 12 Januari 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Dira, stbnnr. 39952, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 14 Januari 1949: Sold. Ie kl. inf. S. Koetoe, stbnr. K. 10469963, afkom stig uit Indonesië. Sold. 2e kl. inf. Moha mad Saleh, stbnr. K. 9465454, afkomstig uit Indonesië. De salarisregeling bij de politie Laagst bezoldigden nemen vaak hun toevlucht tot bijbaantjes „Om aan een al te zorgelijk bestaan het hoofd te bieden, zoeken tal van politie ambtenaren naar een weg om in hun mate riële tekort te voorzien. Velen vervullen in hun vrije tijd een niet met het politievak verband houdende op hand- of hoofd arbeid ingestelde bijbetrekking of knappen karweitjes op." Deze zinsnede uit een artikel in het „Tijdschrift voor de politie" van de hand van de Amsterdamse Commissaris W. H. Schreuder trof ons omdat het politie-amb- tenaren verboden is, nevenbetrekkingen aan te nemen. Toch komt dat voor en zelfs vaker dan men denkt. Wij hoorden van een geval, waarin de agent zijn uniform op gezette tijden verwisselt voor het som bere pak van de doodgraver. Een andere ging regelmatig uit „barbieren", een derde schreef in zijn vrije tijd adressen, een vierde ging 's zomers bij de oogst helpen. En dan spreken we nog niet van de vele gevallen, waarin de vrouw van de politie ambtenaar uit werken gaat om op die manier de inkomsten te vermeerderen. Uit een salarisschaal, die commissaris Schreuder publiceert, blijkt, dat een ge huwde adspirant-agent van 23 jaar of ouder met twee kinderen per week een netto salaris van 46,08 ontvangt. „Het zal wel weinig verbeeldingskracht kosten om zich voor te stellen, dat eer gezin van vier per sonen van zulk een inkomen thans niet behoorlijk kan bestaan" merkt de schrijver op, die voorts naar aanleiding van het veel vuldig voorkomen van bijbaantjes schrijft: „Dit zijn toestanden welke afgeschei den nog van de mogelijkheid van het in ge vaar komen van de onpartijdig- en de onafhankelijkheid van de politie-ambtenaar Een stormloop van huizen-zoekers! Berlijn is door de oorlog een arme stad geworden. De rijkdommen, waarop de voormalige rijkshoofdstad eens kon bogen, zijn deels tijdens de oorlog vernietigd, deels na de capitulatie weggevoerd. Veel van wat als krijgsbuit werd weggesleept, zal wel als voor altijd verloren moeten worden beschouwd. Berlijns museumschatten, eens de trots der burgerij, zijn over de halve wereld verstrooid en slechts een klein ge deelte heeft de weg naar Berlijn terugge vonden. Ook de kostbare inrichting van het oude raadhuis is, voor zover zij niet vroegtijdig werd geëvacueerd, een prooi der vlammen of een buit van plunderaars geworden. Een blijde verrassing heeft de stad dezer dagen beleefd, toen zij haar beroemde collectie tafelzilver na drie jaren terug kreeg. Ik heb zelf in de goede oude tijd, toen de vroedschap der stad nog galadiners gaf en de buitenlandse journalisten tot hun eregasten behoorden, met de zilveren lepels en vorken van de thans teruggevonden schat gegeten en ik herinner me nog goed de zilveren schalen en figuren, die de feestdis overdadig sierden. De ontwerpen zijn nauwelijks origineel en de stijl der figuren getuigt niet van bijzondere smaak, maar voor Berlijn betekent de verzameling een stukje historie. Toen ex-kroonprins Wilhelm in Juni 1905 in het huwelijk trad, besloten de steden van Pruisen onder haar inwoners een geld inzameling te houden om het vorstelijk bruidspaar gezamenlijk een geschenk aan te bieden. 414 steden deden mee. Een com missie besloot het geld te besteden voor de aankoop van tafelzilver. Jarenlang werk ten de bekendste kunstenaars aan de ont werpen, die vervolgens door de bekwaam ste zilversmeden van het toenmalige Duits land werden uitgevoerd. De collectie, die uit 1936 lepels, vorken en messen en 105 kandelaars, vazen, schalen en andere tafel decoraties bestond, kwam pas 11 jaar later, dus tijdens de eerste wereldoorlog, gereed. De tijden waren ernstig, bovendien bevond de kroonprins zich bii de troepen, zodat de plechtige overhandiging van het cadeau werd uitgesteld. De revolutie maakte van uitstel afstel. De magistraat van Berlijn besloot toen de andere steden haar aandeel af te kopen en kwam op die manier in het bezit van het kroonprinselijk zilver, dat sindsdien in de veilige kluis van de ge meentekas werd bewaard en alleen bij fees telijke gelegenheden in gebruik werd ge nomen. Teneinde de brave burgers ook van die schitterende schat te laten genie ten, werd hij eens in het jaar in het keizer lijk paleis tentoongesteld en daarna weer zorgvuldig in de slotkelder opgeborgen. Ook de nationaal-socialistische bestuur ders der stad tooiden bij de representatieve ontvangsten de tafels met het gemeente zilver. Toen in 1943 de bomaanvallen op Berlijn een hoe langer hoe gevaarlijker karakter aannamen, werd de schat in een Spree-aak geladen en naar Lenzen aan de Elbe gesleept, waar hij op het buitengoed van graaf Köningsmarck een plaats kreeg in een bomvrije kelder. In 1945 werd de schat door Amerikaanse soldaten ontdekt en meegenomen naar Amerika Baltimore en Washington beleef den exposities. Tot de bezoekers van een dezer tentoonstellingen behoorde dr. Huth. 'ie directeur van het stedelijk museum te J Chicago. Als geboren Berlijner voelde zich I de naar de Verenigde Staten geëmigreerde j dr. Huth verplicht voor de rechten van zijn moederstad op te komen. Onder grote be langstelling van de Amerikaanse doenbare 1 mening werd een strijd om de eigendoms rekening de aanspraken van Berlijn moest erkennen, aangezien de schat uit kunst voorwerpen bestond. Dezer dagen is het stoomschip „General Patch" met de zilveren schat te Bremers- haven aangekomen. De 44 geplombeerde kisten zijn doorgezonden naar Frankfurt aan de Main, waar dr. Friedensburg in naam van de stad Berlijn de schat uit han den van de Amerikaanse militaire regering in ontvangst heeft genomen. De toestand te Berlijn, waar het als het ware wemelt van burgemeesters en waar het ook in ander opzicht nog niet helemaal pluis is, heeft de magistraat van het westen doen besluiten de schat voorlopig maar te Frankfurt te laten, waar hij in de bank der Duitse Landen is gedeponeerd. iSnlpverkouden of alleen fmaar hoofd- en keelpijn? f Verwaarloos zo'nkou toch niet, de gevolgen kunnen ernstig zijnl Bestrijdt de Infectie daarom direct, neem n„AKKERTJE^ en ga dan vroeg naar bed. „AKKERTJES bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts Let goed op het AKKER-merkl helpen direct! Zwitserse boeken. Van 4 tot 28 Maart zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een expositie van 3000 Zwitserse boeken wor den gehouden. De collectie bestaat voor een derde uit wetenschappelijke werken, voor een derde uit kunstboeken en voor een derde uit belletttrie. Haarlems burgemeester heeft in zijn Nieuwjaarsrede in de gemeenteraad reeds enige cijfers gegeven over het werk van het Huisvestingsbureau te Haarlem. Wij herinneren er aan dat mr. P. O. F. M. Cremers er op wees, dat het woning vraagstuk nummer één blijft onder de ge meentelijke zorgen. In 1948 werden 276 woningen voltooid, bovendien zijn er 264 in aanbouw. Voorts werden nog 15 per celen, die in de bezettingstijd „uitgesloopt" werden, weer in bewoonbare staat ge bracht. Haarlem mag in 1949 316 woningen aanbesteden, terwijl er kans is, dat er nog 187 bijkomen. Maar dit alles .zo conclu deerde de burgemeester betekent nog geen verbetering van de huidige woning toestand, doch alleen, dat het woningtekort minder sterk zal toenemen. Door het Huisvestingsbureau werd in 1948 in 72 „onhoudbai'e" en 330 „zeer urgente gevallen" geholpen. Maar daar tegenover staat dat in dat jaar weer 69 ,jonhoudbare" en 540' „zeer urgente geval len" werden ingeschreven. De balans ver slechterde dus. In de gegevens van het Huisvestings bureau vonden wij nog enige oudere cijfers die interessant genoeg zijn om te vermel den. Er werden in 1948 1862 vergunningen uitgereikt voor zelfstandige bewoning en 3342 voor«oinwoning. Tezamen dus 5204. Afgejvezen werden voorts 361 aanvragen voor 548 voor zelfstandige bewoning en 361 voor inwoning, totaal 909. Er zijn in Haarlem ook nog veel andere gezinnen ingeschreven die om woonruimte gevraagd hebben, maar waarvan de om standigheden nog niet zo onhoudbaar zijn dat zij in aanmerking kunnen komen voor gerangschikt te worden onder de „onhoud bare" en „zeer urgente gevallen". Maar als een geval alleen slechts als „m-gent" aangemerkt kan worden, is het toch al erg genoeg! Wanneer Haarlem, als door een wonder, in eens de beschikking kreeg over 2000 nieuwe huizen, zouden er ongetwijfeld nog als urgent aan te merken gevallen over blijven ter voorziening. Wij hebben er indertijd al eens op ge wezen dat de jongeren, die willen trouwen, of die getrouwd zijn maar niet meer dan één kind hebben, niet als woningzoekenden door het Huisvestingsbureau worden inge schreven. Zij moeten zelfstandig trachten ergens een onderdak te vinden als inwo- nenden. Slagen zij daarin dan krijgen zij in de regel ook wel de woonvergunning. 941 bewoners zijn aangeschreven dat zij in aanmerking kwamen om woonruimte beschikbaar te stellen. Het eindresultaat was dat in 300 gevallen daaraan voldaan is, terwijl nog een klein aantal in behan deling is. In meer dan 200 gevallen gaf de Geneeskundige Dienst een verklaring dat het betrokken gezin uit medische over wegingen niet in aanmerking kan komen voor inwoning. Bij een nader onderzoek bleken ook een vrij groot aantal huizen niet geschikt om er meer bewoners te huis vesten wegens het ontbreken van voldoende stookgelegenheden. Elke morgen houden enige ambtenaren van het Huisvestingsbureau zitting om in lichtingen te verstrekken. In 1948 kwamen niet minder dan 15.600 mensen op dat be zoek uit. De laatste tijd is het opgelopen tot gemiddeld 80 op een morgen! Bijna alle bezoekers kwamen vragen om woonruimte, velen voor de zoveelste keer. Bovendien kwamen nog 4000 andere be zoekers op het bureau omdat zij opgeroepen waren. Bij elkaar dus bijna 20.000 bezoekers! Er is niet veel kans dat in Haarlem een huis of zelfs een étage of een enkele kamer enige tijd ledig blijft staan zonder dat het Huisvestingsbureau het verneemt. Daar voor zorgen de woningzoekenden wel. Als er 's nachts iemand overlijdt komen er in veel gevallen de volgende morgen al men sen vragen of zij voor de nu vrij gekomen woonruimte in aanmerking mogen komen. Soms komen er al gegadigden als de tegen woordige bewoner in een ziekenhuis is op opgenomen en de verwachting is, dat er wel kans is, dat hij niet herstellen zal. Kies is dit natuurlijk allerminst, maar wel illustreert het de woningnood. RODE KEEL? Direct gorgelen met Superol Eén tabletje opgelost in een glas water doet wonderen. (Adv.) met de op het ambt rustende waardig heid niet verenigbaar kunnen worden ge acht." Wij vernamen nog, dat in de laatste tijd het vraagstuk van de salariëring der laag ste rangen daarom zo urgent was geworden, omdat de promoties en salarisverhogingen voor hen, die niet in het bezit zijn van een politie-diploma, werden stopgezet. Nu kan men enerzijds zeer wel overtuigd zijn van het nut van dit diploma, doch an derzijds is gebleken.dat een aantal op gevor derde leeftijd in dienst getreden ambtena ren, die overigens goed en zelfs zeer goed voldoen, maar wie het studeren niet meer zo vlot afgaat, door deze maatregel is gedu peerd. Het wordt algemeen billijk gevonden, dat voor deze catagorie een overgangsbepaling in het leven wordt geroepen. WAGON-LITS INSPECTEUR HOUDT ANDERHALF JAAR Het Amsterdamse Gerechtshof heeft, het in September van verleden jaar door de rechtbank uitgesproken vonnis over de 56-jarige ex-inspecteur van de Compagnie Internationales des Wagons Lits, W. Th. A. K. bevestigd: iy2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Het Hof bestrafte de verdachte boven dien met verbeurdverklaring van bij hem in beslag genomen bankbiljetten: elf van f 1000 en 435 van 100, tezamen voor een bedrag van 54.500. De beschuldiging betrof knoeierijen met distributie-toewijzingen voor de Wagons Lits. SKYMASTER IN LYBIë NEERGESTORT Een viermotorige Skymaster van de „Skyways Charter Company", die door het Britse ministerie von Oorlog gecharterd was, is gisterochtend vroeg bij Castel Benito in Lybië neergestort. Het toestel was op weg van Nairobi naar Londen. Uit Londen wordt vernomen, dat alle 44 passagiers Brits dienstpersoneel en hun gezinnen er met lichte verwondingen zijn afgekomen. De piloot kwam om het leven, vijf andere leden van de bemanning liepen verwondingen op. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Girorerkeer Effecten- en Geldmarkt Het verloop van de effectenbeurs gedu rende de maand Januari, met name de koersbeweging op de aandelenmarkt, is een weinig hoopgevende aanwijzing voor de financieringsmogelijkheden van oude en nieuwe industrieën. Het is bekend, dat hiervoor grote bedragen nodig zijn. Men spreekt voor de eerste jaren van ettelijke milliarden. Maar ook wanneer met een kleiner bedrag zal kunnen worden volstaan, blijft de vraag op welke wijze deze midde len zullen moeten worden opgebracht. Normaliter moet het Nederlandse volk deze gelden op zijn inkomen overhouden en aan de industrie ter beschikking stellen. Voorlopig durft hierop niemand te rekenen, al is het enigszins bemoedigend dat de spaargelden bij enkele spaarbanken in Januari niet onbelangrijk zijn toegenomen in tegenstelling met het verloop van de in leg in Januari 1948. Maar als bedacht wordt, dat er in de eerste maand van het jaar doorgaans grote bedragen aan rente bij het fondsenhoudend publiek binnenkomen, blijft het een decep tie, dat de beurswaarde van index-aandelen in Januari met ƒ178 millioen is terug gegaan, na een stijging van 120 millioen in December. Een geheel ander beeld dus dan een jaar geleden, toen in genoemde maand de waarde dier 100 fondsen met 814 millioen vooruitging. Tegenover elke verkoper staat een koper en men kan dus niet zeggen dat er meer fondsen zijn verkocht dan gekocht. Maar wel kan worden geconcludeerd dat het aanbod in Januari groter was dan de vraag, tengevolge waarvan de gemiddelde koers van bedoelde 100 aandelen van 231.4 tot 224.5 procent is gedaald. Hierbij is het van belang op te merken, dat, ongeacht de petroleumaandelen, van alle rubrieken die der industriële aandelen het meest is teruggelopen, gemiddeld met ruim 10 procent. Het is vooral deze geringe vraag naar industriële papieren, die wegens de noodzakelijke uitbreiding van de Neder landse industrie, een bedenkelijk verschijn sel is. Immers, als men geen belangstelling toont voor de aandelen van oude, geves tigde ondernemingen, die hun sporen ver diend hebben, veelal financieel goed in het zadel zitten en flinke dividenden kunnen uitkeren, hoe kan men dan verwachten dat er gelden zullen worden beschikbaar ge steld voor nieuwe industrieën, die, hoe veelbelovend de vooruitzichten ook mogen zijn, toch hun bestaansrechl en rentabiliteit nog moeten bewijzen. Er zijn de laatste tijd een paar nieuwe emissies geweest van gerenommeerde be drijven tegen koersen, welke beneden de intrinsieke waarde liggen, maar die voor de oude aandelen een koersdaling hebben teweeggebracht, waaruit wel bliikt dat het Twee oorzaken zijn er in hoofdzaak voor het hier genoemde verschijnsel: ten eerste het gebrek aan beleggingskapitaal bij het publiek en ten tweede de vrees voor een onvoldoende rentabiliteit der nieuwe be drijven. Wat dit laatste betreft, is reeds het denkbeeld geopperd de nieuwe industrieën voorlopig geheel van belastingen vrij te stellen, mits de daarmede bespaarde gelden tot versterking van het bedrijf worden ge bruikt. Voor bestaande bedrijven, welke tot uitbreiding overgaan, zou gedeeltelijke ont heffing moeten worden verleend. Wij twijfelen of minister Lieftinck voor een dergelijke radicale maatregel te vinden is, afgezien van het feit dat hier dan wel op zeer ruwe wijze onderscheid zal worden ge maakt tussen oude en nieuwe onder nemingen, hetgeen zeker niet billijk is. Maar in elk geval kan deze suggestie voor de regering een prikkel zijn om op korte termijn een zodanige reconstructie van het belastingstelsel te ontwerpen, dat de renta- biliteitsmogelijkheden, zowel van oude als van nieuwe bedrijven, worden verhoogd en op dit punt bij het geldbeleggend publiek weer een sfeer van vertrouwen wordt ge schapen. De sfeer van vertrouwen is overigens ook nodig, wanneer gepoogd wordt buitenlands kapitaal voor de Nederlandse industrie aan te trekken. Men kan er dankbaar voor zijn dat Harriman, de reizende ambassadeur van de E.C.A. sympathiek staat tegenover het verstrekken van gelden door Amerika 'voor de ontplooiing van de Nederlandse industrie en de ontsluiting van de over zeese gebiedsdelen der West-Europese lan den en dat de Commercial Credit Corpo ration, een officieel Amerikaans lichaam, aan onze overzeese gebiedsdelen met Ne derlandse garantie een crediet van 25 mil lioen dollar heeft verstrekt. Maar uit het geen van Amerikaanse zijde over deze par ticuliere credietverlening wordt gezegd, blijkt wel duidelijk dat men zich de -risico's hiervan niet ontveinst en dat men op het stuk van rentabiliteit, fiscale lasten, valuta, transfermogelijkheid, nationalisatie en der gelijke eerst zekerheid wenst, alvorens men op ruimere schaal tot dergelijke credieten wil overgaan. Willen wij, behalve op de Marshallsteun, op nieuwe dollars rekenen, dan zullen we dergelijke experimenten moeten nalaten en zowel voor het buiten lands als voor het binnenlands kapitaal, het zogenaamde risicodragend kapitaal, betere voorwaarden dienen te scheppen. Ruhr mag meer staal produceren Uit Düsseldorf wordt vernomen, dat het toegestane productie-niveau van de staal industrie in West-Duitsland, na herziening klimaat voor dergelijke uitgiften nog altijd niet gunstig is. Tal van nieuwe emissies i van de ontmantelingslijst, van 10.700.000 op hangen nog boven de markt. 13.000.000 ton ruw staal per jaar zal wor- Het is daarom geen wonder dat men zich den gebracht. De hoeveelheid van 2.300 000 over de mogelijkheden der industrie-fin an- i ton, die jaarlijks meer zal mogen worden ciéring bezorgd maakt er. bevreesd :s dat geproduceerd, zal ter beschikking worden ■Je protserige bouwwerken die de nazts voor hun „Ouaend/arig rijk helen verrijzen, vallen tegen 1952/53, als de Marshallhulp eindigt, gesteld van het internationaal "eza»sor- stuk voor stuk onder de hamer van de slopers. Ook de bunker van de voormalige Rijkskanselarij, het gat in de Nederlandse handelsbalans gaan van het Ruhrgebied en krachtens hét waar de „Fülirer" zift laatste ogenblikken doormaakte, wordt met de grond gelijk gemaakt, I niet zal zijn gestopt. i'Kuhrstatuut worden ingevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6