Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers werd dertig jaar geleden opgericht SLEUTEL WEG! mm ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949 5 Centrum van maatschappelijke bezinning en geestelijke verdieping Het is nu, veertig jaar na de oprichting, een wonderlijke gedachte, dat de Wood- brookers-beweging in Nederland haai- ont staan dankt aanAbraham Kuyper. In 1903 kwam de theologische leerstoel in Leiden vrij en hoewel hij aan de ene kant in dat „liberale nest" zoals de Leidse universiteit toen wel werd 'genoemd moeilijk een rechtzinnige kon benoemen, kon de Anti-revolutionaire leider het ook weer niet over zijn hart verkrijgen er een uitgesproken vrijzinnig man heen te zenden. Dies zocht hij een tussenweg en bood een Engelse Quaker, Rendell Harris, de post aan. Deze bedankte evenwel, want hij had juist de leiding gekregen van een „Centrum voor geestelijke en- sociale scho ling" van de Quaker-beweging te Wood- brooke bij. Birmingham. Dat centrum was gesticht door de En gelse chocolade-fabrikant Cadbury, aan wiens producten we sedert de Mei-dagen van 1945 zulke aangename herinneringen bewaren. Kwam Rendell Hands niet naar Neder land, de Hollandse studenten gingen wel naar Woodbroolce, om de geest en werk wijze van dit Quaker-instituut te bestu deren. Zij werden er diep getroffen. Religieuze «n theologische geschillen leidden daar niet tot felle strijd, maar werden dank- aanvaard als de rijkdom van het geestesleven; politieke standpunten wer den er nimmer tot haatvervulde onver draagzaamheid opgezweept; standverschil len werden overwonnen door de belijdenis van de eenheid aller mensen als kinderen van één God; kleurlingen en blanken leef den samen in broederlijke gemeenschap, schrijft dr. W. Banning. De Nederlandse bezoekers besloten ook in hun land een werkverband te stichten, raar iedereen welkom zou zijn, die daar toe gedreven werd „in oprecht verlangen naar God". In de laatste dagen van 1908 werd de „Vereniging van Woodbrookers" ipgericht, die enkele jaren later de be- chikking kreeg over een prachtig terrein lij Barchem in de Achterhoek, geschon- ;en door jkvr. baronesse Van Heeckeren san Keil, Reeds van het begin af werden de maat- chappelijke vragen niet ontweken. Zo ermeldt het programma voor 1911 een le- ing van ds. A. van der Hoeven over: „De lassestrijd en haar invloed op het maat- chappelijk geestelijk leven". En mejuffrouw E. C. Knappert de hans 88-jarige oud-directrice van een chool voor maatschappelijk werk woont log steeds in het Woodbrooker-huis te ientveld beantwoordde de vraag „Wat aarborgt de levensvatbaarheid van het matschappelijk werk?" Allengs vatte de gedachte post, dat ge- racht moest worden diftypische Barchem- rerk ten dienste van de socialistische ar- ers te stellen en in 1919 werd daarom «sloten de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te stichten. De pioniers van it streven waren prof. dr. H. T.' de Graaf de vader van de Haarlemse, predikant ds. de Graaf), dr. W. Banning, mej. Joos- sn-Ohotzen, ds. ,T. J. Thomson, mr. M. J. L Moltzer en Dora de Jong. De Arbeidersgemeenschap aanvaardde ie gedachte van een economische en sociale ïdening op coöperatieve grondslag, waar- ioor de klassetegenstellingen zouden wor- ien opgeheven om plaats te maken voor en gemeenschappelijke verantwoordelijk- leid voor het geheel. En voorts erkende de positieve waarde der arbeidersbe weging. Tenslotte belijdt de Arbeidersge meenschap, dat religie, zowel voor het «rsoonlijk als voor maatschappelijk leven sen onmisbare kracht is. Er werd contact opgenomen met de groep teligieus socialisten, met de „Blijde We reld"-predikant .(het blad „De blijde we reld" werd de voorloper van „Tijd en Taak") en met enkele christen-socialisten fan Gereformeerde huize. Bij de S.D.A.P. vond men weinig weer klank, men miste daar toen nog het ver- Ixouwen in deze christelijke bourgeois". Het werk der Woodbrookers bestaat voor een belangrijk deel uit het organiseren cursussen van verschillende duur over de maatschappelijke en geestelijke vragen van de dag, waarbij vooral genoemd moeten worden de internaten voor werklozen, die in de crisisjaren voor de oorlog op de ter reinen van de Woodbrookers te Bentveld to te Korteheum en in Friesland werden gehouden. Hier werd getracht de uit het arbeids leven uitgestotenen van alle politieke en godsdienstige richtingen te behoeden voor een-wegglijden in de apathie, de demorali satie, het nihilisme. Tenslotte noemen wij het vlak voor de oorlog opgerichte „Centrum voor geeste lijke en sociale scholing", dat schriftelijke tursussen over bepaalde onderwerpen com bineert met week-einden en studieweken, i'oor dit centrum heeft het Prins Bernhard- londs een subsidie toegekend. De Duitsers probeerden tijdens de oorlog iet werk te vernietigen. Zij slaagden daar in ten hoogste materieel, Dr. Banning, toen ürecteur van de A.G., werd van het huis Bentveld gejaagd. Dit prachtige, in 1931 in gebruik genomen, gedeeltelijk door werklozen gebouwde complex werd voor militaire doeleinden gebruikt. Ook de ge bouwen te Barchem en Korteheum gin gen verloren. Barchem is zelfs nu nog niet opgebouwd. Na de oorlog werd dr. A. van Biemen *ot directeur benoemd. Naar zijn oordeel is de Arbeidersgemeenschap der Wood brookers als een der stuwende krachten voor de verbreding van het socialisme te beschouwen. Het ledental steeg van 325 na de oo:rlog tot duizend thansen lid wordt men eerst als men drie cursussen heeft meegemaakt. Natuurlijk brengt de aard van het werk mee, dat eerder de hoofd- dan de hand arbeiders worden bereikt. Toch heeft men bijvoorbeeld met een groep metaalbewer kers van de scheepswerf Wilton over ar beidsvraagstukken een nauw contact. Eveneens bestaat een hartelijke samen werking met de a-politieke, uitsluitend open-religieuze „grote vereniging", waar uit de A.G. is voortgekomen en waarin onder meer zitting hebben mr. J. Bierens de Haan, mr. R. Mees en A. Oosterlee. Geen ophef Veel ophef zal van het dertigjarig bestaan van de A.G., dat in het voorjaar herdacht wordt, niet worden gemaakt. In een extra verzorging der cursussen zal men uiting geven aan de dankbaarheid jegens degenen, die dit werk van bezinning en verdieping gedurende die tijd met hun geestelijke en geldelijke steun schraagden. Luidruchtigheid is de Arbeidersgemeen schap trouwens altijd vreemd geweest, om dat zij met mevrouw Henriëtte Roland Holst- van der Schalk, die tot de verbrei ding van de Woodbrookers-idee zo onnoe melijk veel heeft bijgedragen de overtui ging is toegedaan, „dat de korrel rijpte in het verborgene gebied". „SLEUTELSPECJALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Agcmdai voor Ha ar Jem SATERDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De Herbergierster", 8 aur. Haarlemse Huishoud- en Industrie school: tentoonstelling Friese volkskunst, 2 lol 4 uur. (Zondag 10 tot 12 uur). Spaarne: .Het wilde westen grijpt in", 14 j 2.30, 7.00 «1-9.15 uur Frans Hals: „Iris', 18 j.. 2.30. 7.00 «19.15 uur (Zondag 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 u.) Rembrandt: Snip en Snap-revue „Tot genoe gen", 8 uur. (Zondag en Woensdagmiddag 130 uur), andere middagen „Always in my lieart". 14 j.. 2.30 uur. Palace: „Ditte, een mensenkind". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. bondag ook 11 uur). Luxor: „Geef mij maar (on tweeling", alle leeftijden, 2 00. 4.15, 7.00 «i 9.15 uur. Citv: „Robin Hood", 14 j., 2.15, 130, 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De Herbergierster". 8 Our, Frans Hals: ..Post uit Nederland", 10.30 en 11 30 uur City: „Mrs Miniver", 11.15 uur. Rembrandt' Natuur en Sport in Zwitser land". 11 uui Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. MAANDAG 7 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Hef 8sfe leerjaar bij het L.O. te Haarlem Instelling zal vermoedelijk niet veel bezwaren opleveren Wij hebben er reeds aan herinnerd dat het achtste leerjaar bij het Lager Onderwijs in Nederland met 1 Januari 1950 weer in gevoerd zal worden. Bij informatie vernamen wij dat ver wacht wordt dat de uitvoering van deze maatregel voor Haarlem geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. Er moet alleen gezórgd worden voor plaatsing van leer lingen die niet naar het U.L.O. of het Mid delbaar onderwijs overgaan. Op de open bare centrale scholen is ruimte om nog een groot aantal leerlingen op te nemen. Ook wordt aangenomen dat er op de meeste bijzondere scholen nog ruimte is voor de leerlingen voor het 8ste leerjaar. Wat het aantal leerkrachten betreft, is al rekening gehouden mét de omstandig heid dat, in verband met dit achtste leer jaar, er meer onderwijzers beschikbaar moeten zijn. Met toestemming van de minister van Onderwijs zijn verschillende leerkrachten, die overbodig waren, toch aangehouden. Om deze onderwijzers werk te geven zijn toen enkele klassen gesplitst. In de 7 en 8st.e klassen wordt voortgezet lager onderwijs gegeven. De voorbereidende klasse aan de Ambachtsschool Het ligt in de bedoeling van de minister van Onderwijs aan de Ambachtsscholen, die nu een 2-jarige opleiding hebben, een voorbereidende klasse te verbinden. Daar in kunnen dan geplaatst worden de kinde ren van het 8ste leerjaar, die voorbestemd zijn om naar een ambachtsschool te gaan. Wij vernemen van de directeur van de Ambachtsschool te Haarlem dat reeds voor bereidende maatregelen zijn genomeri om te komen tot de vorming van zo'n voor bereidende klasse. Er zijn evenwel nog geen definitieve aanschrijvingen daarover gekomen. Het ligt intussen in de bedoeling van de minister om deze reorganisatie aan de ambachtsscholen geleidelijk in te voe ren. Vermoedelijk zal in Haarlem begon nen worden om in het komende jaar, dus bij het begin van de cursus 19491950, twee voorbereidende klassen te openen. Daartoe is in het gebouw der school wel ruimte te vinden. De directeur is over deze reorganisatie van het Ambachtsonderwijs zeer goed te spreken, want hij verwacht er een gunstig resultaat van. Op dit ogenblik heeft men op de Haarlemse ambachtsschool minder leerlingen, dan men plaatsen kan. Boven dien komen er ook wel jongens die minder geschikt zijn voor het vakonderw!;s. Nu is te verwachten dat door de invoering van die voorbereidende klasse op den duur vol doende leerlingen op de ambachtsschool komen. Bovendien leert men dan in dat eerste jaar de kinderen goed kennen en is "de kans groter, dat de meest-geschikten op de ambachtsschool komen. Bovendien zal het peil van het onderwijs op de ambachts scholen er door verhoogd worden, want nu krijgt men een cursus van drie jaar, ook al wordt in het eerste jaar alleen voor bereidend onderwijs gegeven. Winterflora Prins Bernhard heeft aan de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een medaille geschonken voor de bloembollen tentoonstelling „Winterflora", welke van 25 Februari tot en met 5 Maart in Haar lem gehouden wordt. In samenwerking tussen de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de Stichting „Haarlems Bloei" wordt op de avond van de tentoonstelling ter ere van de buitenlandse gasten, die deel uitmaken van de jury, een feestavond georganiseerd in hotel „De Leeuwerik", waaraan het ca baretgezelschap Chiel de Boer zijn mede werking verleent. IJSBAAN DE VOLHARDING BLIJFT NOG GESLOTEN. Het bestuur van de ijscluh „De Volhar- :riig" heeft besloten de baan aan dc Wagnerkade te Heemstede vanmiddag nog niet open te stellen. Toneel Een onderdeel van de demonstraties, welke Vrijdagochtend op het terrein van de Ripperda- kazerne in Haarlem werden gehouden, was net springen uit een rijdende auto. Ter gelegenheid van het beëindigen van de cursus van de K.-troepen, welke in de Ripperda-kazerne te Haarlem gehouden is, kwamen de cursisten Vrijdagmiddag in de duinen nabij het Brouwerskolkje bijeen voor een demonstratie van een aanval van een compagnie. Een groot aantal ouders waren daarbij tegenwoordig. Na de oefening keerden allen naar de Ripperda-kazerne terug, waar het officiële deel van de dag besloten werd met een défilé. Des avonds verenigden de militairen en familieleden zich in het Krelagehuis, waar onder leiding van Dick Gabel een cabaret programma werd afgewerkt. Na afloop volgde een bal. Jacques Héberfot land in ons In de bibliotheek van de Franse Ambas sade aan de Nieuwe Uitleg te 's Gravenhage hage heeft de door zijn van goede smaak getuigende experimenten en onblusbare ondernemingslust wereldvermaard gewor den theater-directeur Jacques Hébertot een klein gezelschap pérsvertegenwoordigers op een allervriendelijkste manier in kennis gesteld van zijn idealen. Deze receptie had plaats ter inleiding van de korte serie voor stellingen, welke zijn tegenwoordig ensem ble binnenkort in enkele steden van ons land onder auspiciën van de Alliance Fran- caise zal geven. Jacques Hébertot is evenals de dezer dagen 75 jaar geworden Jacques Copeau een rusteloos zoeker naar nieuwe wegen ter vermeerdering van de glorie der dramati sche kunst, onder meer door het aantrek ken van buitenlandse krachten met een persoonlijke visie. Mede door zijn toedoen kwam destijds de groep van Stanislavski naar Europa en vonden de regisseurs Theo dore Komissarzhevski en Georges Pitoëff in Parijs een vruchtbaar werkterrein. Hij stichtte in 1913 het Théatre des Champs Elysées en tien jaar later de slechts twee honderd zitplaatsen tellende miniatuur schouwburg Studio, waar Louis Jouvet en Gaston Baty hun grote gaven ontplooiden. De schrijvers Denis Amiel, Henri Duvernois en Jean Sarment zagen daar hun eerste lingen ten doop gehouden. Paul Claudel droeg uit dankbaarheid zijn nieuwe versie van het prachtige „Maria Boodschap" van hem op. Tenslotte nam hij zijn intrek in het schil derachtige theater aan de Boulevard des Batignolles, waarvan de fagade schuil gaat achter machtige kastanjebomen. Dit Théatre Hébertot, in zékere zin te be schouwen als het voorportaal van de illus tere Comédie Frangaise, wil een uitstalkast zijn van de beste nationale toneelspeel kunst, waar getracht wordt, zonder ver heerlijking van sterren, maar door geza menlijke krachtinspanning een solide re pertoire op te bouwen. Hier vindt de Parij- zenaar, wee van de substantieloze vaude villes, stevige dramatische kost. Wie van het toneel meer vraagt dan een aangename tijdpassering tussen twee borreluren, kan er zijn hart ophalen aan Ibsen, Strindberg, Crommelynck, Gorki en enige tientallen andere werken van grote klasse. Als Hébertot ergens een hekel aan heeft, dan is het aan de cinematografie. Een bioscoop is alleen maar goed om er te gaan schuilen als het regent, verkondigde hij gis teren. er aan toevoegend dat „De sproeier besproeid" de eerste en de laatste film was die hij zag. Hij is voortdurend op zoek naar nieuwe talenten. De door de film-van-de-maand „Van de duivel bezeten" ook hier te lande bekende acteur Gérard Philippe kreeg bij hem zijn eerste kans. Voor een hoofdrol in „Muizen en Mensen" van Steinbeck enga geerde Hébertot een jeugdige apotheker, omdat diens type hem zo geschikt voor kwam. Thans is deze aan de Comédie Fran- gaise verbonden. In Nederland wordt vertoond het thans reeds als „klassiek" gedoodverfde religieuze drama „Le maitre de Santiago" van de veelomstreden Henri de Month er lant, ge volgd door een onbekend maar charmant divertissement van de dichter Gérard de Nerval, genaamd „Corilla" en spelend in Italië. Ook in het lichtere genre wordt al leen het beste van het beste aan het publiek voorgesteld. Het is jammer, speciaal voor de minnaars van het Franse toneel, die zel den of nooit een bezoek aan Parijs kunnen brengen, dat deze hooggestemde theater kunst noch in Haarlem, noch in Amsterdam te aanschouwen zal zijn. DAVID KONING Vanavond toch voorstelling van „De Herbergierster" De voorstelling van „De Herbergierster" in de Stadsschouwburg zal vanavond wel doorgaan en is dus niet uitgesteld zoals Vrijdag ten onrechte in de agenda is mee gedeeld. Ook Zondag wordt een voorstel ling gegeven. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Duyn en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, tel. 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, telefoon 23525. Athletiek Fanny geslagen op de 100 meter Fanny BlankersKoen heeft een invitatie wedstrijd op de 100 m verloren van Mar- jorie Jackson, een 17-jarige athlete, die een tijd maakte van 11.8 sec. De Nederlandse kampioene had 40 centimeter achterstand. De tijd van miss Jackson is 0.1 sec. beter dan die, waarin Fanny Blankers de finale van de 100 meter bij de Olympische spelen won, en 0.7 sec. beter dan het Australische record. Later op de middag brak Fanny Blankers het Australische record kogelstoten door een afstand van 10 meter 617 te halen. Het record stond op naam van Miss P. Lucas, de Australische kampioene, met 10 meter i 47 Miss Lucas werd tweede met: 10 meter 426 en verbeterde dus ook haar eigen re cord. Crematie S. F. van Oss „Als ik aan mijn vader denk, is het altijd in de zin van: Wat een merkwaardig mens. Het meest merkwaardige is en blijft echter de Haagse Post op zijn levensweg". Deze woorden werden in de aula van het crema torium te Velsen gesproken door de heer A. O. van Oss, zoon van de overleden hoofdredacteur en oprichter van de Haag se Post, wiens stoffelijk overschot op het marmeren podium stond opgebaard. Spreker eerde zijn vader om zijn groot élan en noemde de journalistiek „de rode draad die door zijn leven gleed". Mejuffrouw dr. H. M. Jacobs vertolkte als oudste lid van de redactie de gevoelens van de staf ten opzichte van hem, die er de „primus inter pares" was, zoals zij zeide, Zijn rechtschapenheid strekte ons persoon lijk tot lichtend voorbeeld, aldus spreek ster. De heer W. C. Burger bracht namens de directie en uitgebreide staf van medewer kers de overledene dank voor zijn coulance en souplesse, die hij steeds ten opzichte van het personeel heeft getoond. Nadat de met witte bloemen bedekte kist onder orgelspel was gedaald, bracht de zoon dank voor de betoonde belangstelling. Crematie ir. H. C. Stal Onder zeer grote belangstelling werd in het crematorium te Velsen aan ir. H. C. Stal, hoofdingenieur der Nederlandse Spoorwegen de laatste eer bewezen. De chef van de afdeling Weg en Werken de heer J. C. Cuperus sprak namens de directie. Vervolgens voerden het woord de heren Bruyns, inspecteur eerste klasse en Heikes, directeur van het Electriciteitsbedrijf te Utrecht. Nadat de kist onder de tonen van een koraal van Bach was gedaald, bracht een broer van de overledene dank voor de betoonde belangstelling. Dr. E. H. Krelage op de voordracht voor vice-president van de R.H.S. Uit de agenda der jaarvergadering van de Royal Horticultural Society te Londen, welke op 15 Februari a.s. gehouden wordt, blijkt, volgens een bericht in het Week blad voor Bloembollencultuur dat, voor zover bekend, voor het q^rst in de ge schiedenis dier maatschappij een Neder lander wordt voorgesteld voor de benoe ming tot een der veertien vice-presidenten, nl. dr. Ernst H. Krelage. Onder de veertien candidaten, die door de voorzitter der maatschappij. Lord Aberconway, en de Hertog van Devonshire worden voorge dragen is Azië vertegenwoordigd door de Maharadja van Jammu en Kashmir, Afrika door veldmaarschalk Jan C. Smuts, Ame rika door prof. dr. L. H. Bailey, terwijl de overige candidaten bekende Britse figuren zijn op het gebied van tuinbouw en plant kunde. Het vice-presidentschap der Royal Hor ticultural Society is een zuivere eretitel waaraan geen enkele practische werkzaam heid verbonden is. De heer S. C. v. d. Burg tc Haarlem is geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands Recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden De burgemeestersvacafure in Heemstede Benoeming voor 1 Juli te verwachten Het is bekend dat de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn, tegen 1 Juli a.s. ontslag gevraagd heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Er zijn reeds sollicitanten opge roepen, die voor 1 April hun stukken moeten hebben ingezonden. Het is de be doeling van Binnenlandse Zaken om het daarheen te sturen dat de nieuwe burge meester onmiddellijk na 1 Juli kan wor den geïnstalleerd. Voor Bussum is dezelfde gedragslijn gevolgd. Het wordt blijkbaar, in verband met de raadsverkiezingen, die tengevolge zouden kunnen hebben dat er nieuwe wethouders optreden die zich nog niet ingewerkt hebben in de gemeenteza ken, ongewenst geacht de burgemeesters zetel enige tijd onbezet te laten. Jhr. van Doorn is reeds enige weken on gesteld, vermoed wordt dat er nog wel enkele weken zullen verstrijken voor hij zijn werk weer kan hervatten. Begroting van Heemstede voor 1949 Sluitend door aanwending van reserves Thans staat vast dat de ontwerpbegro ting van Heemstede voor 1949 zeer binnen kort zal verschijnen. B. en W. zijn er in geslaagd de begroting sluitend te maken, hoewel het nodig was daarvoor resérves aan te wenden, Heemstede is een der weinige gemeen ten die geen bijzondere -uitkering krijgen uit het Gemeentefonds, daar zij indertijd aan de noodlijdendheid wisten te ontkomen. Er worden door B. en W. in deze be groting geen nieuwe belastingen aan de ingezetenen opgelegd. Alleen zal (tenge volge van de verhoging van de kolenprijs, moet Heemstede ook meer voor het gas, dat van Haarlem betrokken wordt, be talen) worden voorgesteld de gasprijs met 2 cent per m3. te verhogen. Heemstede zal niet (zoals het college van B. en W. van Haarlem van plan is) voor de lagere inko mens een compensatie zoeken in het in voeren van een progressieve heffing van de opcenten op de Personele Belasting, maar er zal getracht worden een andere tegemoetkoming te vinden. Vrouwen verkochten sigaretten zonder bon aan kinderen De officier van justitie sprak Vrijdag middag zijn teleurstelling uit over het: feit, dat Haarlemmers die sigaretten zonder bon verkopen, daarbij kinderen inschakelen. Volgens hem dient er daarom strenger te worden opgetreden. Twee vrouwen, die in voorarrest zitten, hadden zich te verant woorden wegens overtreding van de ta- baksdistributiebeschiklcing. Een van haar, een bijna één en zestigjarige echtgenote van een caféhouder, gaf toe, dat zij in de afge lopen zes maanden ongeveer vijftien h zes tien gulden per week verdiende met de verkoop van sigaretten. Ook verkocht zij zeep, toen dit artikel nog op de bon was, en vleesbonnen. Nadat de officier van justitie een gevangenisstraf van drie maanden had geëist legde de politierechter haar een straf van twee maanden op, waarbij hij rekening hield met de' leeftijd van de verdachte. Een andere vrouw had reeds een straf van twee weken ondergaan wegens het ver kopen van sigaretten zonder bon en ook was zij voorwaardelijk veroordeeld. Toch is zij doorgegaan, merkte de officier van justitie op en zij trekt zich niets van de vonnissen aan. Daarom verdient zij een gevoelige straf en hij eiste drie maanden. De verdediger, mr. J. H. van Wijk herinnerde aan de moeilijkheden waarmee het gezin te kam pen had en verzocht clementie. De uit spraak luidde drie maanden gevangenis straf. Hoewel de vrouw het grootst aantal sigaretten afleverde, had haar echtgenoot ook wel eens sigaretten verkocht. Tegen hem eiste de officier van justitie een straf van zes maanden. De politierechter zal eerst een voorlichtingsrapport inwinnen, alvorens uitspraak te doen. Een metaalbewerker, die in 1948 invalide was geworden, zette iedere veertien dagen veertig a vijftig bonnen in sigaretten om. Vroeger was hij ook reeds veroordeeld en daarom meende de politieerechter, dat een straf van één maand op zijn plaats was. Voor pluimveehouders Het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord holland heeft een brochure uitgegeven voor liefhebberij- of stadspluimveehouders, ge schreven door de heer B. van Asperen Ververine, rij kspluimveeteeltconsulent te 's-Gravenhage. Deze brochure zal de amateur-pluim veehouders bij het broeden en de opfok uitstekende diensten kunnen bewijzen. Naast een beschrijving van een electrische broedmachine en kunstmoeder wordt in de brochure ook de voeding en huisvesting van kuikens en kippen behandeld, terwijl de pluimveehouder aan de hand van de bijgevoegde werktekeningen zelf een broedmachine, een kunstmoeder en een kippenhok kan vervaardigen. BINNENLAND Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de heer G. Veeneman te Apel doorn. die tijdens de bezetting veel illegaal wei'k verrichtte en daardoor geruime tijd in Duitse gevangenkampen heeft doorgebracht. Hij heeft daarvan een aandoening aan de ruggewervel overgehouden, waardoor hij al verscheidene jaren in een gipsverband ligt. HAARLEM EN OMGEVING De heer F. Beukenkamp, meesterknecht bij Wed. G. Oud Pzn. en Co. N.V. heeft na een dienstperiode van acht en veertig jaar het bedrijf wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd verlaten. Op zeven tienjarige leeftijd kwam de heer Beukenkamp bij de firma Oud, welke destijds in Purmerend gevestigd was, in dienst. Bij het afscheid heeft hij blijken van belangstelling ontvangen van de directie, commissarissen en personeel. Van de ondervakgroep groothan del in wijn, ontving hij een getuigschrift. Op de hoek Verwulft—Koningstraat botste gisteravond een personenauto tegen een bus van de N.Z.H.V.M. op. Beide wagens werden licht beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De aan rijding ontstond, doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang verleende. In de afgelopen nacht raakte de motor van een N.Z.H.-bus, die op het Plein reed, in brand. De chauffeur doofde de vlammen met een snelblusser; de wagen is later naar de garage gesleept. Cor de Groot (pas teruggekeerd van een tournée door Frankrijk en Spanje) zal Woensdag 9 Februari in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een Chopin-avond geven, waar o.a. de vier Ballades worden uitgevoerd. Op 12 Februari geeft Lissi May in het Frans Hals Museum een voorstelling bij kaarslicht van dansen in oude stijl onder de titel Dansminiaturen. Aan de vleugel Henk van Eeuwijk. Vanavond wordt In het Sportparkrestan- rant te Heemstede het tienjarig bestaan gevierd van de E. H. B. O. Tegelijkertijd vie ren drie leden mejuffrouw C. Kroonsberg en de heren J. Hessels en L. Band hun tien jarig lidmaatschap. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem wordt sedert October een Esperantocursus gegeven, waaraan ongeveer 60 der leerlingen vrijwillig deelneemt. Iedere klas ontvangt gedurende één uur per week les. De groep Haarlem en omstreken van „Kerk en Vrede" houdt Donderdag 17 Februari een besloten bijeenkomst in het ge bouw van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden, waarop dr. C. P. Gunning uit Amsterdam zal sprek nover de Indonesisch* kwestie. NOOIT VITRAGE MEER NODIG! Glas in lood In Uw bovenlichten weer in elk* gewenste uitvoering te leveren. Wij geven U vrijblijvend prijsopgaaf. Oud-gemeenteontvanger van Zandvoort overleden Te Zandvoort is in de nacht van Donder dag op Vrijdag, in de leeftijd van 67 jaar, plotseling overleden de oud gemeente-ont vanger van Zandvoort Jhr. Ridder Baronet C. J. Speelman. De heer Speelman kwam reeds in 1907 als volontair bij de gemeente en was tot Mei 1945 als gemeente-ontvanger in Zand voort werkzaam. De ter aarde bestelling heeft op Maan dagmorgen op de Algemene begraafplaats te Zandvoort plaats. Aanbesteding te Zandvoort B. en W. van Zandvoort zullen op Maan dag 14 Februari het slopen van het perceel Kostverlorenstraat 89, ten kantore van Pu blieke Werken aanbesteden. Op Maandag 21 Februari zullen B. en W. in het raadhuis aanbesteden het herstellen en verbeteren van de Noordboulevard en zeeweg van de Dr. Smitstraat tot de grens van Bloemendaal. De groentemarkt In ons nummer van Vrijdag namen wij een bericht op over de groentemarkt. Dit had evenwel geen betrekking op de Haar lemse, maar op de Beverwijkse markt. De prijzen op de Haarlemse markt wa ren: Spruiten 4580 cent, boerekool 2030 cent, andijvie 90100 cent. Alles per k.g. De laagste prijzen gelden voor 2e soort. Bevestiging en intrede Ds. L. 3. Boeyinga Candidaat L. J. Boeyinga van Haarlem, werd door zijn vader, ds. A. M. Boeyinga uit Haarlem, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Fijnaart, na een preek over 1 Petr. 4 11a. Ds. L. J. Boeyinga deed des namiddags zijn intrede met een preek over 1 Petr. 4:11b. Na de bevestiging volgden toespraken namens kerkeraad, classis, het Gemeente bestuur en de Ned. Herv. Kerk. In beide diensten was het kerkgebouw stampvol. Verscheidene Haarlemmers woonden de beide diensten bij. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Februari 1949 ONDERTROUWD: 4 Febr., E. P. M. Ko ning en A. M. Boon. BEVALLEN van een zoon: 2 Febr., A. PauelBos; 3 Febr., A. J. van DuinKoele- mij; E. PiepersT-Attema; C. W. H. van Straa- tenRoest: A. E. van EisZeulevoet; M. P. Weijman—Trappenberg; 4 Febr. S. Henkes— Veltman; P. C. Koning—Steenkist; M. E. Nijk—Jaspers; M. C. van der Weiden—van Wieringen. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., M. C. OosteroaanBoelens: A. G. W. Borgmeijer Meenderink; A. M. A. Bakker—van Soest. OVERLEDEN: 2 Febr., W. de Vreugd, 55 j., Hazepaterslaan; M. E. HoijerSmit, 72 j.. Westerhoutstraat: L. J. Schütz—van den Burg. 84 j.. Deckerstraat: E. S. KleijnZon- De Raad van Beroep in Neurenberg heeft zijn eindoordeel over de voormalige ice-kanselier neve\d. iRijksstraatweg F. Piet, 13 m., Wt+ r"m h'i f «•"tvwezen,è'Sg. U70V]M Anslijnstraat; H.°lSéï! .-in de acht jam dwangarbeid- - lrsU mstantte opgelegd, kwamen tt cnallen er» der vv'al. 78 j.. Voorhelmstraat; J. B van /W1moeten voldoen. Von Papen met zijn dochter Veen—Wester, 71 j„ Cam phuijss't raat; M. M. Tafelstoel (Hoogwoud) momenteel in voorraad VOOR DE BABy slechts een boete van 30.000 mark zal ii (links) en zijn vrouw na de uitspraak. i Martin—Barnhoorn, 86 j., Sckouwtjeslaau.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7