Clandestiene vestigingen zijn soms moeilijk tegen te gaan Radio iVSoors Het slopen der Haarlemse poorten begon 125 jaar geleden Ernstige beschuldigingen aan het adres van André Marie HAGEMAN Predikbeurter ÏD ZATERDAG 5 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Meer samenwerking tussen het Bevolkings. en het Huisvestingsbureau Gaan de verwachtingen wat de weder opbouw betreft in vervulling, dan is het toch nog zeker dat wij wel 10 jaar rekening hebben te houden met een tekort aan wo ningen. In de eerste jaren zal in vele ge meenten de woningnood zelfs nog toenemen want voorlopig is het immers nog onmoge lijk overal zoveel huizen te bouwen dat de normale aanwas der bevolking wordt op gevangen. Het is dus, om een billijke verdeling der woonruimte te bereiken, nodig dat Huis- vestin-gsbureaux het „trekken" in de hand houden. Met de bestaande middelen blijkt dit niet altijd mogelijk te zijn. Wel mag men volgens de Woonruimtewet zich niet in een gemeente gaan vestigen zonder ves tigingsvergunning, maar ook hier zijn weer de bekende mazen van het wettelijke net gevonden om er door te kruipen. Vandaar dat zogenaamde clandestiene vestigingen geen zeldzaamheden zijn. Als iemand in een andere gemeente wil gaan wonen en hij heeft geen vestigings vergunning, dan kan de ambtenaar van de Bevolking hem eerst naar het Huisvestings bureau sturen. Maar als de betrokkene die toestemming niet krijgt en hij toch blijft aandringen op inschrijving in het Bevol kingsregister, dan.... is de ambtenaar, Volgens de wet, na 25 dagen verplicht hem In te boeken! .Dat zijn dan de clandestiene vestigingen die geregistreerd zijn. Daarnaast komt het ook nog voor, dat mensen, die geen vesti gingsvergunning kregen, toch gaan verhui zen, omdat zij er in geslaagd zijn een onder dak te krijgen. Zij geven dan geen kennis aan de Burgerlijke Stand. Dan maken zij zich wel schuldig aan een dubbele over treding, maar dat risico nemen zij. Zij ge troosten zich dan de moeite om in de vroe gere gemeente, waar zij ingeschreven blij ven. nog distributiebescheiden te halen. Nu zou het natuurlijk mogelijk zijn de bepalingen op het Bevolkingsregister te wijzigen, zodat de ambtenaar alleen nog inschrijft de mensen die een vestigingsver gunning kunnen overleggen, maar daaraan zijn ongewenste consequenties verbonden. Dan is er allereerst gevaar dat het Bevol kingsregister in de war komt, omdat er dan mensen wonen in een gemeente die niet in het Bevolkingsregister zijn opgenomen. Bovendien komt men voor allerlei onver wachte dingen. Als een man een vestigings vergunning voor zich zelf kreeg, omdat hij bij iemand ging inwonen, kan de ambtenaar van de Bevolking later niet weigeren ook zij vrouw en minderjarige kinderen in te schrijven, want. volgens de wet is de vrouw verplicht haar man te volgen en zijn minderjarige kinderen ook verplicht bij de ouders in te wonen! De meest aangewezen weg is een nauwe samenwerking tussen de bureaux voor de Bevolking en de Huisvesting. In de laatste tijd geeft het Bevolkings bureau te Haarlem aan het Huisvestings bureau een lijst van alle mensen die zich in Haarlem hebben laten inschrijven zonder dat zij een vestigingsvergunninig konden overleggen. Het Huisvestingsbureau kan dan een onderzoek instellen en maatrege len nemen. Voor die controle zijn natuur lijk ambtenaren nodig, temeer omdat ook nog geregeld gelet moet worden op de niet ingeschreven clandestiene vestigingen. In dien alle gemeentebesturen deze maatrege len nemen en in deze samenwerken kan veel voorkomen worden. Maar uitzettingen van clandestiene in woners stuiten ook soms op moeilijkheden. Vooral indien het in wonen den betreft. Met gezinnen is het gemakkelijker omdat dan de inboedel op skaat gezet kan worden. Maar met een kamerbewoner of een kost- Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) Voorzorgen tegen beschadiging van Waterstaatswerken Waarom het plan Ringers niet werd uitgevoerd Bij de wet van 4 April 1940 werden be palingen vastgesteld ter beperking van gevaren die konden voortvloeien uit be schadiging van waterstaatswerken, gelegen in de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht, in verband met de toen geldende bijzondere omstandigheden, 13 Maart 1940 hadden Gedeputeerde Staten van Noord- holland besloten tot uitvoering van het zogenaamde „Plan Ringers", voor zover dit op Noordholland betrekking had. Dit plan omvatte o.m. het leggen van verbindingsduikers voor het coördineren van polders, het aanbrengen van nood- keringen in boezemwateren, het aanschaf fen van noodbemalingsinstallaties en hulp materialen e.d. Het plan, waarvan de kos ten geraamd werden op 2.000.000,is echter in dat jaar ten gevolge van het uit breken van de oorlog slechts voor een be trekkelijk gering gedeelte ten uitvoer ge bracht. Op last van de bezettende macht is eind 1943 een aanvang gemaakt met de ontbre kende werken; wegens tekort aan mate rialen zijn ook deze slechts ten dele uit gevoerd. Er is ongeveer 400.000,verwerkt. Volgens de wet zou 50 procent der lasten door het rijk gedragen worden, de overige door de provincies, die een deel daarvan konden velmalen op andere belanghebben den. Tegen toepassing van dit laatste werd evenwel in de Provinciale Statenvergade ring bezwaar gemaakt. Ged. Staten delen die bezwaren, zodat zij voorstellen van dit verhaal af te zien. Het vraagstuk van het verhaal heeft overigens aan belang verloren, nu de wer ken op veel beperkter schaal zijn uitge voerd dan aanvankelijk in het voornemen lag. zodat het thans voor de Provincie in plaats van om een bedrag van 1.000.000, om rond 200.000 gaat. De enige werken van blijvende aard zijn enkele verbindingsduikers, welke slechts in stand zijn gelaten, omdat hun aanwezig heid niet hinderlijk is en de kosten van het opruimen vermoedelijk groter zouden zijn dan de opbrengst van de vrijkomende materialen. De provincie zal dus, indien de Prov. Staten zich met het voorstel van Ged. Sta ten verenigen, die f 200.000 geheel voor haar rekening nemen. ganger is het anders. De „sterke arm" kan de man met zijn koffertje op straat zetten. Dan is aan de wet voldaan. Maar als de betrokkene dan zegt; „ik ga nog even een kopje thee drinken bij mijn hospita", dan kan ook de sterke arm het niet beletten. Zelfs niet als hij dan weer zijn koffertje meeneemt. Een uur later kan dan opnieuw de officiële uitzetting beginnen! In de laatste tijd wordt in Haarlem stren ger gelet op de aanvragen om vestigings vergunningen voor alleenwonenden, omdat die op den duur in verscheidene gevallen aanleiding worden tot in beslagneming van meer woonruimte. De laatste maand zijn een kleine 30 aanvragen afgewezen, meestal omdat de betrokkenen hier geen werk had den. Komt bij controle uit dat personen zich zonder vergunning in een gemeente geves tigd hebben, dan is de gemeente van her komst verplicht deze mensen weer op te nemen. Dat geeft wel eens aanleiding tot verschil van mening tussen de betrokken Huisvestingsbureaux, vooral omdat niet overal één lijn getrokken wordt in gevallen waarin het clandestien wonen al enige tijd geduurd heeft. Agrarisch congres van de Partij van de Arbeid In Utrecht is het tweedaags agrarisch congres begonnen dat georganiseerd is door de dr. Wiardi Beckmanstichting en de Partij van de Arbeid. Vrijdagmiddag woon de minister Mansholt een deel der bespre kingen bij. Prof. dr. E. de Vries hield een inleiding over: „De Nederlandse landbouw en het buitenland". Dr. ir. A. Vondeling, de land- bouwspecialist.yan de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, besprak het toekom stig landbouwbeleid in Nederland. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Verdeling. Om de woningnood te lenigen heeft de Roemeense ministerraad beslo ten de woonruimte in Roemenië wette lijk te regelen. De regeling bepaalt dat ieder echtpaar recht heeft op één kamer. Toewijzing van andere kamers hangt af van het aantal kinderen en hun ge slacht. Houders van sommige onder scheidingen, de „hoogwaardigheidsbe kleders van de republiek" en de „pro gressieve" wetenschapsmensen, letter kundigen en kunstenaars nemen een meer bevoorrechte positie in. Veel wat waarde als bouwkunst had moest opgeofferd worden aan het verkeer In het begin van de 19e eeuw werd het keurslijf van vestingwallen en poorten voor Haarlem, dat zich steeds meer begon te ontwikkelen, te kneüend. Met de sloping werd begonnen. Het begin was evenwel schoorvoetend. Blijkbaar vond men het jammer die herinneringen aan vroeger af te breken, ook al hadden zij als verdedi ging voor de stad niets meer te betekenen. In 1824 dus nu 125 jaar geleden vielen de eerste slachtoffers, de Grote Houtpoort en de Zijlpoort. Zij werden ver vangen door hekken, omdat men controle wilde houden op allen (en op alles) die de stad uit- en ingingen. Ongewenste elementen konden daardoor geweerd worden. De voornaamste reden was evenwel dat er op moest worden toe gezien dat de stedelijke accijnsen, die op verschillende voedings- en genotmiddelen geheven werden, niet ontdoken werden. Daarom werden bij het Houthek de com miezen huisjes voor belastingambtenaren gezet (die daar gestaan hebben tot 1928). !- rrr: ,;V/4 De Houtpoort. In 1853 werd de vestingmuur tussen de Amsterdamse Poort en het Grote Houthek gesloopt. In 1856 ging ook het deel tussen het Houthek en het Zijlhek er aan, waar na in 1859 ook de wallen bij de Papen toren verdwenen (de Papentorenvest her innert daaraan). De Papen toren en de Kalïstoren zelf bleven nog enige tijd ge spaard, omdat zij gebruikt werden voor het bewaren van kunst, maar zij werden toch in 1868 en 1858 afgebroken. De Raampoort werd in 1849 dus nu juist een eeuw geleden afgebroken. Op die plaats werd aanvankelijk ook nog een hek (Raamhek) gezet. Toen kregen de slopers enige tijd rust, want het duurde tot '6 voor zij naar de Schalkwijker-, de Nieuw- en de Eendjespoort gestuurd wer den. De Kleine Houtpoort had aanslagen op zijn bestaan aanvankelijk kunnen voor komen. Dat was te begrijpen, want het was één der mooiste. Bovendien was de com missie uit de Koninklijke Academie van Wetenschappen er voor om deze poort te behouden. Ook werd daar krachtig voor gepleit door de oudheidkenners W. J. Hof dijk en J. A. Alberdingk Tliym Deze actie had tot gevolg dat besloten werd alleen twee beren van de poort te verbouwen tot wachthuisjes voor commiezen. Maar in 1873 werd tenslotte door de raad toch tot afbraak besloten. 0In datzelfde jaar werd ook het restant van de wallen, tussen het Zijlhek en de Papentorenvest geslecht. Toen bleef alleen de Amsterdamse Poort over. Nu denkt niemand meer aan het slopen van deze poort. De vei-keersmoei- lijkheden heeft men (al is het dan ook niet volkomen!) ondervangen door naast de brug die toegang geeft tot de poort, een nieuwe brede brug te bouwen. Het kan niet ontkend worden dat onder de poorten die gesloopt zijn monumenten waren, die uit bouwkundig oogpunt veel waarde hadden. Behoud was evenwel niet mogelijk; daartegen verzetten zich de eisen van het verkeer, dat van jaar tot jaar toe nam Snip en Snap-revue „Tof Genoegen" De nieuwe René Sleeswijk-Snip en Snap- revue, die gisteravond in het Rembrandt Theater haar Haarlemse première beleefde, bevestigde opnieuw de prettige traditie, gevestigd door haar tien roemruchte voor gangsters, dat er ook in dit genre klein kunst gezond amusement gebracht kan worden waaraan men, gezien de ver richtingen van diverse andere ensembles in Nederland wel eens was gaan twijfelen. Weliswaar waren er weinig brillante hoogtepunten het met veel stijlbegrip en uitstekende expressie dansende duo Ida Hajos-Surany uitgezonderd en ook ge tuigde de opzet van het geheel met de stereotype volgorde sketehje-liedje-balletje ad infinitum van weinig originaliteit, maar de frisheid en het enthousiasme waarmee dit alles gebracht werd vergoedde veel en de changementen verliepen dermate vlot, dat de meeste toeschouwers zich het ldeine gebrek aan afwisseling en contrast waar schijnlijk niet eens gerealiseerd hebben. De decors en costuiïms waren eenvoudig maar fleurig, de grapjes onschuldig en nieuw en zij werden met veel brio ten toneele ge bracht. Vooral door Willy Walden, de voor treffelijke droogkomiek, die de ziel van de revue was en die gisteravond in sommige scènes herinneringen opwekte aan zijn grote voorganger Buzio in diens glorietijd, hij begint trouwens ook in civiel steeds meer op „Buuz" te lijken Uitstekend tegenspel kreeg hij van Piet Muyselaar en broeder Gerard (die vooral uitblonk in de half pantomime als de fiet- senbewaarder) en van de van levensvreug de bruisende „leading lady". Berry Kievits. Goede dingen zagen wij ook van de Sza- mossy Sisters, een acrobatisch danspaar en van Rodney en Sann. Het orkestje zorgde, behalve in het Warsaw Concerto voor een goede muzikale illustratie; de balletmeisjes zagen er lieftallig uit in hun kleurige cos- tuumpjes, maar erg goed vlotte het in hun rijen toch niet: een beetje meer discipline en vooral wat meer geestdrift zou hun nummers stellig ten goede komen. Politiek complot tegen het Franse kabinet? Toen premier QueuiUe twee weken geleden zijn staatslening lanceerde, die de basis voor het economisch herstel van Frankrijk moet leggen, drong hij er bij de politieke partijen op aan, gedurende enkele weken of maanden een politieke wapenstilstand af te sluiten. Het scheen dat zijn verzoek wel was gehoord en vorige week kon de premier al verklaren, dat de lening voor viervijfde was volgeboekt. Een hoop op herstel en een betere toekomst scheen voor Frankrijk gemotiveerd te zijn. Deze verwachtingen werden gisteren zwaar bedreigd door een nieuw schandaal, waarbij de minister van justitie André Marie betrokken moet zijn, en dat door een sensationeel artikel in de Rassemblement, het orgaan van de Gaullisten, tot explosie is gebracht. De betrokken minister heeft aanstonds na het verschijnen van het blad, dat giste ren vooral in de buurt van de kamer en de beurs druk werd verspreid, een exposé van zijn handelingen in de kamer gegeven. Deze uiteenzettingen waren helder, doch niet geheel volledig, en ofschoon op initia tief van 's ministers liberale geestverwan ten een motie van vertrouwen door het parlement werd aanvaard, gelooft men in politieke kringen niettemin, dat het kabinet zonder direct bedreigd te worden een slag is toegebracht. Familielid gesauveerd? In het bewuste artikel werd André Marie er van beschuldigd de loop van een proces tegen economische collaborateurs en enkele vleespotentaten doorkruist te hebben, ten einde een bij "deze affaire betrokken fami lielid te sauveren. Wat hier precies van waar is, is thans nog onbekend, doch het is opmerkelijk, dat de naam van het be trokken familielid door geen der kamer leden genoemd bleek te kunnen worden. Zeker is echter wel, dat de regerings commissaris, die de betrokken zaak moest voorbereiden, indertijd ontslag heeft ge nomen en dat door hem een nota is geredi geerd, waarin hij aangeeft dat het dossier op last van hoger hand geclasseerd is moeten worden. Ook moet hij een brief geschreven hebben aan de minister, waarin ernstige beschuldigingen zijn vervat. De juiste inhoud van deze brief heeft Marie echter nog niet bekend, willen maken. De Gaullisten beweren nu, dat een copie van deze brief zich in communistische han den bevindt en met deze bewering raken wij het derde belangwekkende punt in deze affaire. De hoofdredacteur van het communistische blad Humanité gaf name lijk enkele dagen eerder al een artikel, waarin hij op dit schandaal zinspeelde, zonder het voor honderd procent te exploi teren. De Gaullisten insinueren nu, dat achter deze ongebruikelijke discretie een poging tot chantage schuilt. Door de minis ter namelijk te doen gevoelen,' dat zij „iets van hem weten", aldus de Gaullisten, menen de communisten Marie te kunnen gebruiken voor een complot met hoge poli tieke oogmerken. Chantage? André Marie zal nog steeds volgens de Gaullisten onder druk van deze chantage SCHEEPVAARTMEUWS Aagtekerk, 4 Febr. van Rotterdam te Ham burg. Algorab, Basra—Rotterdam 4 Febr. te Djeddah. Andijk Rotterdam—Vera Cruz 4 Febr. van Antwerpen. Bengkalis, New York —Java pass. 4 Febr. Guardafui. Bonaire, 4 Febr. van Paramaribo te Demarara. Coryda, Las Piedras—Rotterdam pass. 4 Febr. Azoren. Cronenburgh, Port LyauteyDuinkerken pass. 4 Febr. Finisterre., Garoet, 4 Febr. van Makassar naar Banjoewangi. Hestia, Curaago Antwerpen 5 Febr. te Lissabon. Joh. van Oldenbarnevelt 5 Febr. van Semarang te Soerabaja verwacht. Kelbergen, 4 Febr. van Huclva naar Rotterdam. Klipfontein, 4 Febru van Port Soedan naar Suez. Larenberg, 5 Febr. van Havre te Hamburg. Manoeran, 3 Febr. van San Francisco naar Manilla. Noord- wijk, 4 Febr. van Duinkerken naar Bougi. Oranje, 4 Febr. van Colombo tiaar Port Said. Pr. Willem 5.' Rotterdam—Valencia pass. 4 Febr. Dungeness. Raki, 4 Febr. van Penang te Singapore. Sommelsdijk, 5 Febr. van New York te Baltimore. Stad Alkmaar, Dakar- Kaapstad, 4 Febr. 415 mijl N. van Walvis baai. Stad Vlaardingen, 4 Febr. van Narvik te Antwerpen. Sunetta, 3 Febr. van Gibraltar naar Curagao. Tabinta, Amsterdam—Java pass. 3 Febr. Gibraltar. Ternate, Rotterdam- Java 4 Febr. van Genua. Tegelberg, 4 Febr. v. Bangkok naar Singapore. Utrecht, 5 Febr. van Rotterdam te Batavia verwacht. Van 't Hoff, Java—Rotterdam 4 Febr. van Djeddah. Volendam, SydneyRotterdam 4 Febr. van Perth. Waterland, Buenos Aires—Amsterdam 4 Febr. van Las Palmas, Zuiderkruis, Rot terdamJava 4 Febr. van Sabang. Alderamin, 5 Febr. van Rotterdam naar Montevideo. BI ij - dendijk, Rotterdam—New York. 4 Febr. .van Antwerpen. Friesland, vermoedelijk 7 Febr. van Londen 8 Febr. te Rotterdam verwacht. Groote Beer, AmsterdamJava pass. 4 Febr. Finisterre. Japara (KRL), 2 Febr. van Los Angeles te San Francisco. ICertosono, Ver moedelijk 4 Febr. van Bangkok naar Soera baja. Lutterkerk, 5 Febr. van Antwerpen te Rotterdam. Overijssel, vermoedelijk 5 Febr. van Lorenzo Marquez naar Rotterdam, Poly phemus, 4 Febr. van Liverpool te Rotterdam. Slamat, vermoedelijk 5 Febr. des middags v. Antwerpen naar Rotterdam. Zeeman, ver moedelijk 5 Febr. van Balikpapan naar Tarakan. /%m7rrTT772$ Ditte (P a 1 a c e) werd reeds ter gele genheid van de Amsterdamse première besproken. De Nederlandse Filmclub onder scheidde deze Deense film met het praedicaat ,Film van de maand". Volkomen verdiend, vant regisseur Bjarne I-IenningJensen vond de juiste filmische verteltrant om het in zijn eenvoud zo ontroerende verhaal van het. in het leven teleurgestelde meisje Ditte weer te geven. De film is vrij van iedere gewildheid in draaiboek en décor, onopgesmukt en ongekunsteld werd het povere bestaan van vissers en keuterboeren, maar tevens hun deerniswekkende menselijkheid op een voor iedere toeschouwer begrijpelijke wijze uit gebeeld. En dit is wellicht de grootste ver dienste van dit werk: dat het erin slaagt ons te interesseren in het lot en het lijden van gewone mensen, waaraan wij in het dagelijks leven vaak zo achteloos voorbijgaan. J. H. B. Iris (Frans Hals). Een Zweedse film op het bekende thema van de rijke jongeman van goeden huize die zijn hart verliest aan een mooi. maar arm meisje van eenvoudige koni-afi zij het dan dat dit thema met wat meer vrijmoedigheid is behandeld dan meestal geschiedt. De sombere Scandina vische inslag van dit verhaal culmineert in het moment, dat hij kort na zijn besluit om haar te trouwen, het slachtoffer wordt van een dodelijk ongeluk. Wanneer haar huzaren luitenant zo op trieste wijze aan zijn eind gekomen is, besluit zij weer haar vroegere dienstmeisjes-betrekking op te nemen. Haar enige troost is dat het laatste woord over haar minnaar van wie zij een kind ver wacht gesproken wordt door een minder ethisch heer, die diepe eerbied, heeft gebre ken voor de morele opvattingen van de ge storven echtgenoot-in-spe. Men kan moeilijk zeggen dat het toch al niet fascinerende gegeven bijster boeiend is verwerkt. Daar voor ontbreken de psychologische détails die ons dit drama wat levendiger voor ogen hadden kunnen brengen, te zeer. De acteurs doen overigens hun best. W. L. B. Avonturen van Robin Hood (C i t y). De belevenissen van „de grootste avonturier aller tijden" hebben reeds vaker stof ge leverd voor bizonder spannende avonturen films en Errol Flynn heeft ongeveer tien jaar geleden reeds getoond, dat hij voor deze rol geknipt is. Wie van een romantische ge schiedenis houdt kan aan deze nieuwe Robin Hood (thans in kleuren) zijn hart ophalen. De bekoorlijke Olivia de Haviland is ook nu zijn tegenspeelster in deze historie, waarin het zwaard en pijl-en-boog eén hartig woordje meespreken. S. K. Geef mtf maar 'n tweeling Luxo r) In deze film, die geen andere pretentie heeft, dan de toeschouwers eens flink te laten lachen, wordt de dwaasheid ten top gedreven. Een stel bekende Amerikaanse komieken doet allerlei gekke dingen, die op zich zelf al voldoende zijn om iemand lachkrampen te bezorgen. Het komisch effect wordt evenwel nog met honderd procent verhoogd, doordat men deze dolle geschiedenis laat spelen in het oude Griekenland, zodat zij wemelt van anachronismen. De intrige is niet bijster origineel en gebaseerd op het welbekende thema der persoonsverwisselingen. Er komen twee paar tweelingen aan te pas om de vele complicaties zo ingewikkeld mogelijk te maken. Het geheel is gemengd met wat zang, jazzklanken, swing en dergelijke en het slot wordt gevormd door een race met Romeinse zegewagens, uitgerukt na de oproep: „Cal ling all cars". S. K. De Wild-West-film viert; deze week in Spa a me weer hoogtij. „Utah de Wreker" is de naam van de eerste hoofdfilm en van een nobele cowboy, die het met de gebruike lijke bende aan de stok krijgt. Deze boeven leggen er zich niet zo zeer op toe postkoetsen aan te houden dan wel de vallen van eerlijke pelsjagers te ledigen. Natuurlijk wordt de bende onschadelijk gemaakt, en als een soort beloning vindt Utah de vrouw, zonder wie zijn ranch niet volledig was. In de tweede film, die de pakkende titel draagt „Het Wilde Westen grijpt in" kon er een kleine Indianenstam af, verschijnt Buf falo Bill ten tonele en heeft het Californische struikgewas van de eerste rolprent plaats gemaakt voor de stoffige prairie. Ook hier bijt een kwaadaardige bende in het zand, zij het pas na verwoede schietpartijen: de laat ste, schoten vallen tegelijk met het doek. H. J, E. C. de weg moeten effenen tot een nieuw con tact van de communisten met de regerings partijen, hetgeen tot rehabilitatie van Tho- rez en de zijnen zou moeten leiden. Het klinkt fantastisch in het politieke klimaat dat momenteel in Frankrijk heerst, in ernst een communistische deelname aan de regering te overwegen. André Marie, die de laatste zomer een blauwe Maandag premier is geweest, staat aangeschreven als een integre politicus en een hoogstaand patriot. Een groot deel van de oorlog heeft hij in het concentratiekamp Buchenwald doorgebracht, dat hij als een menselijk wrak verliet. In zoverre kan zijn reputatie derhalve een stoot verduren. Niettemin zouden er twee punten in deze affaire opgehelderd dienen te worden de inhoud van de bewuste bi'ief van de regeringscommissaris en het feit waarom de minister niet direct op de communisti sche verdachtmakingen heeft gereageerd alvorens men met een gerust hart deze zaak als gesloten kan beschouwen. De economische politie en de huren Inwoningsgevallen worden onder het mes genomen De economische dienst van de Velsense politie houdt zich op het ogenblik onledig met een controle op de huren in deze ge meente, vooral daar, waar de huizen dubbel bewoond worden. In Driehuis zijn reeds vijf overtredingen geconstateerd. Deze materie verborg vele voetangels en klemmen, omdat het prijzen- bureau voor onroerende goederen in Haar lem een nieuwe verordening afkondigde, die tot zekere hoogte terugkomt op eerdere beschikkingen en waardoor de. huiseige naar wordt bevolen, de eerder "toegestane huurverhogingen bij inwoning weer ge deeltelijk ongedaan te maken. Hoe ingewikkeld deze kwestie -is moge uit een voorbeeld blijken: als er inwoning plaats heeft mag de huis eigenaar voor twee mensen 10% meer rekenen, voor drie 15% en voor één persoon 5%, maar als er familieleden bij de „inwoners" zijn, worden zij weer van het totaal afgetrokken. In elk geval hebben verscheidene huis eigenaren verzuimd, de nieuwe bepalingen in de praktijk te brengen, waarbij niet altijd kwaadwilligheid in het spel is, maar ook vaak vergeetachtigheid of slordigheid. De economische politie probeert dan ook zoveel mogelijk regelènd en zo weinig mo gelijk werkelijk „beboetend" op te treden. „Eerst een Verenigd Eire, dan Atlantische samenwerking" De Ierse minister van defensie, dr. T. F. O'Higgins, heeft gisteravond te Cork ver klaard dat Eire bereid is de mogendheden die leden zijn van de Westelijke unie, mede te delen, dat „niet van een verminkt en verdeeld land kan worden verwacht, eens gezind samen te werken met het land, dat het heeft verdeeld en dat nog steeds een gedeelte van dat verdeelde land bezet houdt". Wij verhuren sto fzuigers voor f 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Zandvoort NIWIN-AVOND. De NIWIN afd. Zandvoort organiseert een „Niwin-contact-avond" op Donderdag 10 Februari in gebouw Zomerlust. Er zullen films over Indonesië worden ver toond en Ds. J. A. G. van Zanten zal als spreker optreden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Harry Johannes, z. van J. K. Haarsma en C. M. Koopman. ONDERTROUWD: A, Molenaar en J. Welage; H. van Oorschot en C. M. Bakker; G. van der Werff en W. C. M. Miljoen; J. A. van Hoorn en H. J. Klijn; G. Drommel en G. Jacquemier. GEHUWD: A. van Zijst en P. M. Koper. OVERLEDEN: D. Sebregts, 46 j., echtgen. van B. G. te Kloeze. Lisse ZONDAGSDIENST DOCTOREN A.s. Zondag wordt de dienst waargenomen door dr. J. M. v. Dijk. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Joannes Maria Cornelis, z. van B. H. Wetter en C. A. Berg; Gerarda Henrica Wilhelmina, d. van J. C. Beijk en C. J. v. d. Lans; Cornelia Elisabeth, d. van N. J. Ne- derpelt en M. W. Lieverse; Albertus, z. van A. Claij en A. Burgerhout; Anneke Elisabeth, d. van K van Egmond en E. Cammenga. ONDERTROUWD: P. Star en J. v. Duyn; H. v. d. Kwaak en W. v. Dam. GEHUWD: J. C. v. Lierop en J. P. A. Sal man: P. v. Loenen en J. Keijzer. OVERLEDEN: Catharina Maria v. d. Valk, oud 84 j., wed. van J. van J. van Paridon. Bennebroek Volendammer kermis Ten bate van de Katholieke jeugdvereni gingen wordt tot en met Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een fancy-fair in de vorm van een Volendammer Kermis ge houden. Vrijdagavond is, onder grote belang stelling, deze vermakelijkheid geopend. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. H. J.. Steenge, Rijksstraat weg, tel. 300. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538; dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. ZONDAG 6 FEBRUARI HAARLEM. Ne<l. Herv. Kerk. Grote Kei Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgeb: Consistorie, ing. Oude Groenmarkt. Zone 10: Ds. E. Dijkhuis. 4: Liturgische Gck dienstoefen ing voor Doofstommen en Sleci horenden in de Consistoriekamer. Nicu Kerk, Nieuwe Kerksplein, 10: Ds. G. J. Wa; denburg, H. Doop. 7: Ds. S. L. Knottner Hillegom. Noorderlcerk, Velserstraat. Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. H. Bartlen Heemstede. Oosterkerk, Zomerkade. P. J. Mackaay. 7: Ds. A. J. van Rhijn, Vo; bereiding H. Avondmaal. Bakenesserke: Vrouwestraat. 9.30: Ds. E. Pot, Kinderke 10.30: Ds. R. Bijlsma, Amsterdam. Jeu; dienst. Kapel Bethcsda Sarepta, Hazepatè laan. 9.30: Ms. S. M. de Milde-Kapteijn, Ki Stil derkerk. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Dim flat nessenhuis, Hazépaterslaan. .4.15: Ds. S. H. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. E, P Jeugdkapel. Centrum, Consistorie Gr, Ke 10: Dhr. J. de Nie. Noord, Wijkhuis Mo naers'traat 10.30: Dhr. J. E. v, Epen. Oc Wijkgebouw Oosterkerk, 10: Dhr. de Gra West, Wijkgebouw Leidsestr. 10: Dhr. J, Eijckman, Utrecht. Ver. van Vryz. Hervor no( den, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidin; Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche Fevrier a 10 h. 15: Culte, présidé par le p; teur M. Jospin, a 19 h. 45: Reunion de Jt nesse. Etude sur la Palastine. Mr. P Malus Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. en 7.30: Ds. J. A. Monsma, Rotterdam. Zt derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. F. D. B; delmeyer, Noordwijk a. Zee. H, Avondm. v voor alle gelovigen. 5: Dezelfde Evangeli; mei tiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenfcomst o.l Theo Dikkes. Opwekkingssamenfcomstf Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J, Ki directeur van het „Brandpunt", Doorn. Vri Evangelische Gemeente. Bakenessergr. t 9.30 en 5: Ds.'D. J. D, du Fossé. (5: H. Avon maal.) Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan Woensdag 7.30: Ds. P. Zand, v. Delft. Br» dergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.3 Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: I Schutz. Evang. Lutherse Gemeente, Wil Herenstraat 10.30: Ds. C. H. Brandt. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daaldt Fryske Tsjinst de jouns healwei achten 1 Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.3 Dr. J. C. A. Fetter. Geref. Kerk. KloppersiqVei gellterk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Hoorweg Jr. Wilhelminakcrk 10: Ds. ic Siertsema. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oo terkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J van Arkel. Geref. Kerk, Begijnhofkapel, en 5: Ds A. Bos. Geref. Gemeente onder Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: D wei J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Gen ieit Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maand; ver 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptis:^; Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. We nink, H. Avondmaal. 8: Jeugdsamenkom (geb. Salem) Leger des Heils, Schagchelsl 26. 10: I-Ieiligingsdienst, 8: Verlossingssamei komst o.l.v. Envoy Schenkman, Majoor Mevr. Bosveld. Donderdag 8: Heiliging ook dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Lit naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkom; fan Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. li iee Samenkomst (Broodbreken)Pinksterg|,( meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7 31 Samenkomst. Gemeente des Heren, Lang Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ofp meente Gods, Jansstraat 85. 10: Samenkonis Gemeente van Christus, Jansstraat 85. 10.31 woi Eredienst en preek. Kerk van Jezus Christmla; van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Gracht 47. 6: Zondagavondvergadermijj^ Christian Science, Jansstraat 74. 10: Nef Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apo Zendingskerk. Wilhelfninastraat 21. 10 en Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Ze dingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en;®-: Godsdienstoefening. Universele Erediens le (Soefi Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienslne; Psycho-Synthese, Wilhelminastraat 22. 10J^n Nieuwe Zekerheid. Ned. Ver. v. Spiritisiet ja, „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. du Jong-Harmeyer, Haarlem. O. R. G. Centrum, Weslerhoutpark 1 10,30: Ds, A. R. de Jong. Bijbellezing, Jansst!s°l 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Juilat lianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Ds. G. Koch. H. Doop, Immanuèlkerijj,; 10: Ds. J. de Jong. 7: Dr. I-I. v, d. Loos. Bij zondere dienst. Ned. Prot, Bond, Berkens!? 10.30: Ds. C. B. Heyn, te H'lem. Geref. Kcrl!16" Noord-Scholerkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoor?eci Weg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema Christ. Ge-S® ref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. Cjls Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen kels. 7: Ds. P. J. Mackaay, ,té Haarlem. Ka pel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. H. Bartlenï"^ Jeugddienst. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzeï Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45. Ds. W. v. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3: 10.3fged Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef 1( kor Geen Jeugdkapel, Ned. Prot. Bond, Postlaai fer 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Hv„ Amsterdam Geref. Kerk. Chr. Lyceum 9.30: Ds. A. Dodi. dorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefslaan 10: D:, P. J. Richel. 5: Ds. Th. Swen, Hardenberf Ied Camplaan. 10: Ds. Th. Swen. 5: Ds. A Don dorp Geref. Kerk. Herenweg 111, 9.30 en 4.K "p1 Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leen weriklaan. 10: Ds. D. Crommelin, em. pi'M^ te A'hout. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.3^; Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez. pred. ti Haarlem. oec BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Di W. M. Maas. H. Avondmaal. 7: Dezelldi Dankzegging BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Dr. J. H. Steima. 7: Ds. G. Koch, Jeugddienst Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10 30: Prol Dr. M. A. Reek, Hv., Amsterdam. Opwel kingssamenkomst in Schapenduinen, BrsT® ----- - - nat I. nwai 'seh llan- det Ple tuil de gel; ez vol derodelaan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brinï Vrye Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.3! Gezongen H. Mis. Geref. Kerk. 9, 10.30 3.45: Dr. J. L, Koole. OVERVEEN. N ed. Herv. Kerk. 10.30: Dl he Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Fijn van Draat. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dor 9.30: Dhr. Baay, Amersfoort. 3: Ds M. M. Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3 1 Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. J. Breeuw sma, Bevestiging ouderl. en diakenen. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J fa Winter. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Int manuëlkerk. 10: Ds. C. J. Meilink, H. Doojy, 7: Dezelfde. Geloof- en Liefdekerk, Lijnden - 10: Ds. G. W. IJzerman, H. Av. 7: Dezelfdt'6 H. Av. met Dankzegging, Rehoboth, Nieuwe Meerdijk, 10: Dhr. H. C J& v. Gaasbeek, Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr, A. C. Brörens. 3: Dhr. J. J. Brörens, Drifr bergen. SANTPOORT. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds J. C. Maris. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. J. Mudde. Toorts", Duinweg. 10: Ds. A. Trouw, Den Haag. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. D, C van Wijngaarden, van IJmuiden. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oudo Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West Kon. Emmaschool, Raafstraat 10: Ds Kroon. 5: Ds. G. H. v. d. Woord Evangelist tie Bethel, Oost Kolk. 10: Dhr H. de Wach ter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Prol Dr. J. N. Sevenster, Hoogleraar te Amster dam. 7: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. Geer dienst. Gemeenschappelijke dienst in dl Ned. Herv. Kerk, 10 uur. Ned. Chr. Gemeen schapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh H. Oostveen, Evangelist te den Haag Gerei. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter- Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Mit sen om 7, 8.30 en 10 uur v.m. de Hoogmis." n.m. Lof. In de week om 7 en 7.45 n.m, LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr. G A Alma. 5: Ds. Tras, van Katwijk. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruys. Geref. Kerk (Art. 3D 10.30 en 4.30: Ds, J, J. Verleur. Geref. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gerf'. Gemeente, 9.30 en 3: Leesdienst, Christ, Get Kerk, 10 en 4; Ds. H, W. Eerland. hei

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8