c 3 Aanbevelingen van Europese Beweging Sport in het kort i jeu we Verkoudheid zl-t OP DE WALVISVANGST (Wereldnieuws DINSDAG 8 FEBRUARI 1949 2 EUROPESE EENHEID Duncan Sandys, voorzitter van de Be weging voor Europese Eenheid en schoon zoon van Winston Churchill, heeft gisteren tijdens een pers-conferentie verklaard", dat het van „enorm groot belang" is, dat West- Duitsland van het begin af aan in de voor gestelde Europese consultatieve vergade ring is vertegenwoordigd. Sandys sprak aan het einde van een vergadering van de uitvoerende commissie van de Beweging, welke vier dagen had geduurd. De commissie heeft een brief ge zonden aan de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf mogendheden van het ver drag van Brussel, waarin zij haar geluk wensen aanbiedt met het- door hen ge nomen besluit om een Europese raad van ministers en een consultatieve vergadering in te stellen, en het volgende voorstelt: 1. De daarin van het begin af aan ver tegenwoordigde landen moeten zijn de vijf mogendheden, die het verdrag van Brussel hebben gesloten Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Lu xemburg en West-Duitsland, de Scandi navische landen, Eire, Griekenland, IJs land, Italië, Portugal, Zwitserland en Tur kije. De uitvoerende commissie zegt verder dat het, teneinde de moeilijkheid, dat er nog geen Duitse regering of een Duits parlement bestaat, te overwinnen, niet moeilijk moet zijn een werkwijze te vinden voor het aanwijzen van Duitse vertegen woordigers. 2. Het moet van „essentiële" betekenis worden geacht, dat de leden hun gezag aan de parlementen in hun eigen landen ontlënen. 3. Het aantal leden moet niet meer dan nodig is worden beperkt. „Voorgesteld wordt, de vergadering uit in totaal onge veer 300 leden te doen bestaan." 4. De consultatieve vergadering be hoort vaker bijeen te komen dan eenmaal per jaar gedurende twee weken, zoals in het communiqué, dat te Londen door het secretariaat van de vijf mogendheden van het verdrag van Brussel werd uitgegeven, wordt voorgesteld. „Wij zijn van mening, dat de vergade ring elk jaar twee of drie zittingen moet houden, teneinde enige werkelijke invloed op de Europese openbare mening te kun nen uitoefenen", verklaarde Sandys. Voorts werd bekendgemaakt, dat de Be weging voor Europese Eenheid, nu een com- I sultatieve vergadering wordt ingesteld, I besloten heeft zich speciaal toe te leggen op het tot stand brengen van een Europees gerechtshof, ter beveiliging van de mense lijke rechten. Een ontwerpovereenkomst inzake de rechten van de mens, die in deze zitting reeds behandeld werd, zal nog nader wor den besproken op de bijeenkomst van de internationale raad van de Beweging te Brussel, welke van 25 tot 28 Februari a.s. zal worden gehouden. Men verwacht, dat deze vergadering door Winston Churchill en door minister Spaak zal worden bijge woond. OOSTENRIJKSE NAZI-BEWEGING MET HOOFDKWARTIER TE MADRID? De Oostenrijkse communistische partij heeft in Wenen verklaard een ondergrondse nazi-beweging in Oostenrijk te hebben ont dekt, die de naam „zwarte jagers" draagt en haar hoofdkwartier te Madrid heeft. De door het Sovjet-Russische bezettings leger uitgegeven „Oesterreichische Zeitung" meldt, dat de beweging vele oorlogsmis dadigers, onder wie het vroegere hoofd van de Gestapo te Smolensk naar Spanje gesmokkeld heeft. Het hoofdkwartier van de organisatie zou in de Galiostraat no. 14 te Madrid zijn en gefinancierd worden met Duitse valuta in Spanje. Onfwerp-grondwet voor West-Duitsland gereed De Duitse Constituerende Vergadering, die vijf maanden is bezig geweest met het uitwerken van een grondwet voor Wést- Duitsland, zal deze week beginnen met het stemmen over een ontwerp. Dit ontwerp is een compromis, waarover reeds door alle niet-communistische partijen overeen stemming bereikt werd. De opstellers zijn zich er van bewust, dat 't op een van of alle drie de belangrijkste punten de goedkeu ring van de geallieerden niet zal wegdra gen, zo meldt Reuter. Het ontwerp voor ziet in een federaal en democratisch regiem met een parlementaire regering, een senaat, waarin de staten zijn verte genwoordigd en waarborgen voor de indi viduele rechten. Ofschoon het in algemene zin in overeenstemming is met de hoofd lijnen van een „wenselijke" Duitse consti tutie, neergelegd in de Londense aesmo- gendhedenovereenkomst van vorig jaar Juni, wijkt het in een belangrijk opzicht af van de Geallieerde aanbevelingen door een grotere neiging tot centralisatie van de financiële bevoegdheid. Het ontwerp voorziet namelijk in de directe inning van de voornaamste1 belas tingen door een federaal ministerie van Financiën; het verleent de toekomstige federale regering het recht een federale circulatiebank onder haar toezicht te stichten; het verklaart de federale rege ring verantwoordelijk voor het betalen van bezettingskosten. Brits vertegenwoordiger in Israel benoemd De Britse gezant te Boedapest, A. K. Helm, is benoemd tot Brits vertegenwoor diger te Tel Aviv. De Britse consul-gene raal te Haifa, Marriott zal de vertegen woordiging waarnemen zolang Helm nog niet gearriveerd is. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 8.50 Orgel. 9.00 Voor zieken. 9.30 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Arthur Rubinstein, piano. 11.15 Luisterspel. 12.00 Harmonie-muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble. 13.15 Arthur Gray, orgel. 13.45 Kamermuziek. 14.15 Operette- melodieën. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Vocaal kwartet. 15.35 Platen. 16.00 „Arbeid in vrije tijd". 16.15 Voor de jeugd. 17,30 Koor en or k'est. 18.00 Diaconessenkoor. 18.30 Strijd krachten, 19.15 Prikkebeen. 19.30 Actueel geluid. 19 45 Engelse les. 20.15 Trio Fantasia. 20.45 Nieuwe Testament. 21.15 Bach-concert. 21 45 Roos Boelsma, alt met orgelbegeleiding. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Overdenking. 23.20 „Gezinsmoeilijkheden". 23.35 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8,50 Voor de vrouw. 9,00 Strijkkwartet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de vrouw. 11,00 Non stop-programma. 12.00 Vincentino. 12.30 Land en tuinbouw. 12 33 Platteland. 12.38 Hawaiian- orkest. J3.20 Metropole-orkest. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luister spel. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Voor de jeugd. 17 15 Ramblers. 17.45 „Geestesleven van de Indonesiër 18.20 Liedjes van Lotus Davids. 18.30 ..Tennessee Valley". 19.00 „Stedebouw en architectuur". 19 15 „Nieuws uit Indonesië". 19.30 Klank beeld. 19.40 Voor de jeugd. 20.20 Concertge bouworkest onder Igor Markevitch met Dinu Lipatti, piano: Symphonie no. 4. Schubert: Concert voor piano en orkest no, 3, Bartók. 21.15 Luisterspel. 22.15 Licht ensemble 22.45 Moderne poëzie, 23.15 Bruce Lowe, zang. 23.35 Charlie Barnet en zyn orkest. In Engeland maakt men nog steeds veel werk van eigen teelt In ons land vertoeft op het ogenblik reve rend Hugh S. Cuthbertson, president van de National Amateur Tobacco Growers Asso ciation (Natga), waarvan hij de oprichter is en die zich ten doel stelt Engeland min der afhankelijk te doen zijn van import van buitenlandse tabakken. Natga is in Februari 1948 gesticht als niet-commerciële organisatie. De nadruk werd gelegd op de verwachting dat na het ophouden van de Marshall-hulp de rokers in Engeland niet zo veel behoeven uit te geven voor een genotmiddel, dat schier on ontbeerlijk is geworden. Engeland heeft, zo vertelde reverend Cuthbertson, al zeer lang eigen tabaksteelt gekend. De amateur-'tabaksteelt heeft zich sterk ontwikkeld, vooral door intensieve werkzaamheid der volkstuinders. De Engelse beroepsteelt van tabak biedt weinig mogelijkheden. In Engeland is het mengen van amateur tabak met import-tabak toegestaan. Men beschikt in Engeland nog steeds over tabak uit oude importvoorraad. Deze import tabak wordt tot een hoeveelheid van - 25 procent gemengd in de eigen teelt, die daar door kwalitatief zeer wordt verbeterd. De Engelse regering staat toe, dat deze eigen teelt wordt gefermenteerd en gekerfd, zonder dat accijns wordt geheven. Reverend' Cuthbertson hoopt een West- Europese federatie van amateur-tabaks telers te stichten met de medewerking van Nederland, België, Frankrijk, West-Duits land en eventueel Oostenrijk. Een roemloos einde tegemoet, - De „Royal Sovereign", het 29.000 ton metende slagschip dat Engeland in 1944 aan Sovjet-Rusland in bruikleen gaf, is in het moederland teruggekeerd om gesloopt te worden. Met de Russische naam „Archangel" nog op de steven passeert het mach tige schip hier de beroemde brug over de Firth of Forth om direct daarna het anker uit te werpen bij de sloperij van Thomas Ward. Waarschijnlijk vijfhonderd superforten voor de RAF Zestig Westeuropese divisies voor gezamenlijke defensie? Volgens de diplomatieke correspondent van de Britse „Sunday Dispatch" zal waar schijnlijk een vijfhonderdtal Amerikaanse superforten het type vliegtuig, dat ge bruikt werd voor het neerwerpen van de atoombommen op Japan aan de Britse R.A.F. worden geleverd in het kader van het voorgestelde Noord-Atlantische pact. Deze machines zouden gereserveerd wor den voor strategische bombardementen op lange afstand totdat de eigen zware bom menwerpers van de R.A.F. met straalaan drijving gereed zijn „voor eventueel ge bruik". Groot-Brittannië zou volgens de corres pondent bommenwerpers met straalaandrij ving leveren aan Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg. De R.A.F. zou de hoofdmacht gaan vormen van de lucht macht der Europese Unie onder Britse leiding. Aan de West-Europese Unie zou door Amerika verzocht worden te zorgen voor levering van 23 divisies (Groot-Brittannië 5, Frankrijk 15 .en. Benelux 3) in spoed geval en eventueel van zestig divisies (Groot-Brittannië 14, Frankrijk 40, Bene lux 6) in totaal. Tsjangs legers verloren volgens communisten 4.500.000 man Radio Moskou heeft een communiqué ge publiceerd van het opperbevel van het Chinees-communistische leger over de door de regeringstroepen sedert 30 maanden geleden verliezen. „Tijdens de twee en half jaar strijd voor de bevrijding van China", aldus het com muniqué, „heeft het Kwomintang-leger aan doden, gewonden en gevangenen 4,5 mil- lioen man verloren, waarvan 71% geregel de troepen. In dit cijfer zijn 869 generaals begrepen (67 doden). Tijdens dezelfde periode heeft het volksleger een grond gebied bevrijd waarop 100 millioen mensen leven, 737 steden werden veroverd, ander half millioen geweren, 170.000 mitrailleurs, 30.000 kanonnen, 3 "millioen granaten, 230 millioen patronen, 2 millioen handgranaten, 38 vliegtuigen. 242 pantserwagens, 214 pantserauto's, 772 locomotieven en 9.500 vrachtwagens werden buit gemaakt en 161 vliegtuigen en 129 pantserwagens werden vernietigd. Van het strijdtoneel Verscheidene duizenden communisten zijn de Beneden-Jangtse overgestoken en hebben een bastion gevormd in de bergen op ongeveer 160 km ten Westen van Sjang hai. De nationalistische regering is Zaterdag officieel met haar werk in de nieuwe hoofd stad Kanton begonnen. De waarnemende president, generaal Li Tsoeng Jen, bevindt zich nog in Nanking. Hij zou gedreigd heb ben de eerste-minister, dr. Soen Fo, te ontslaan als deze niet naar Nanking zou terugkeren wanneer dat nodig was. Toen dr. Soen Fo Vrijdag in Kanton arriveerde, ging het gerucht dat er een kabinetscrisis dreigde. Emigranten naar Israel Sedert de vrije immigratie in Israël mo gelijk is, bestaat er ook in Nederland bij de Joodse bevolkingsgroep een sterke i drang tot emigratie. Het emigratiebureau van de Jewish vgency in Nederland heeft besloten in na volging van het transport in October 1948 •an Amsterdam uit met het s.s. „Negbah", egelmatig aan hen die naar Israël willen imigreren de mogelijkheid te bieden I groepsgewijs via Marseille te vertrekken. De eerste groep is Maandag uit Amster dam vertrokken. Geen reden tot angst voor depressie in Amerika Minister John Snyder is optimistisch De Amerikaanse minister van financiën, John Snyder, heeft als zijn mening uitge sproken, dat „er geen aanleiding bestaat om bevreesd te zijn voor een economische depressie in de Verenigde Staten". Tijdens een dezer dagen gehouden pers conferentie zeide hij: „Wij zijn tot dusverre vrij gebleven van de symptomen die in het verleden de werkelijke oorzaak van de depressie zijn geweest, zoals bijvoorbeeld het overmatige inkopen door het publiek en vérgaande speculatie. Ik ben altijd van mening geweest, en ik ben het nog steeds, dat er geen aanleiding" voor ons bestaat om ons ongerust te maken over onze economische vooruitzichten. Ik geloof, dat wij ons hoge welvaartspeil kun nen handhaven, vooropgesteld dat wij ons verstand gebruiken om de fouten van het verleden te vermijden". Grenscorrectie-commissie stelt slotbijeenkomst uit Naar Reuter uit Londen-meldt, is de slotbijeenkomst van de werkcommissie dei- zes mogendheden terzake van de Duitse Westgrens, welke Dinsdag te Parijs fou worden gehouden, op verzoek van Neder landse zijde opnieuw uitgesteld. Op deze slotbijeenkomst moest een grenscommissie worden ingesteld voor het uitvoeren van kleinere grenswijzigingen ten gunste van de Westelijke geallieerden. Het ANP verneemt te 's-Gravenhage, dat de besprekingen met verschillende groepen belanghebbenden een langere tijd hebben gevergd dan oorspronkelijk berekend was. Daarom is verzocht de slotbijeenkomst uit te stellen. Men neemt aan, dat deze bijeenkomst over ongeveer tien dagen zal worden ge houden. Marshall-hulp 1949-1950 De Amerikaanse regering heeft Maan dag het Congres verzocht een bedrag van in totaal 5.430.000.000 dollar toe te staan voor de hulpverlening aan Europa. In dit bedrag is begrepen de hulpverlening voor het tweede jaar van het plan-Marshall, lopende van 3 April 1949 tot 30 Juni 1950. Kaasvergiftiging in Roermond Elf slachtoffers ernstig ziek Elf personen moesten tijdens het voorbije weekeinde in het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond worden opgenomen, daar zij in ernstige mate vergiftigd, waren door het eten van ondeugdelijke kaas. Deze oorzaak kon spoedig worden opgespoord, daar alle patiënten uit dezelfde wijk te Roermond afkomstig waren en de kaas in dezelfde winkel hadden gekocht. Kaasvergiftiging komt slechts zelden voor en de kaas, die in dit geval de boosdoener bleek te zijn, zag er uiterlijk volkomen gaaf uit. In Utrecht zal onderzocht worden of men hier te doen heeft met een bacteriologische of een chemische vergiftiging. De fabrikant heeft onmiddellijk zijn af nemers gewaarschuwd, dat een party, welke op dezelfde dag verstuurd was als de ondeugdelijk gebleken kaas, verdacht was. Behalve de elf patiënten in het zieken huis, van wie verschillenden er zeer ernstig aan toe zijn, wordt nog een aantal minder ernstige gevallen thuis verpleegd. Sterf gevallen zijn er tot nog toe niet te be- Diamanttentoonstelling in de hoofdstad Onder het motto „Amsterdam Diamant stad" zal van 16 Juni tot en met 3 Juli in de hoofdstad een dia'manttentoonstelling wórden gehouden. Aan deze tentoonstelling zullen ook ver scheidene buitenlandse inzendefs deel nemen. Tot de initiatiefnemers van' de expositie behoort de Zondag overleden voorzitter van de Diamantbeurs, de heer M. van Moppes. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap aanvaard van de tentoonstelling. Het erecomité wordt gepresideerd door de minister-president. Ook de ministers van Financiën en Economische Zaken, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en de burgemêester van Amsterdam hebben er zitting in. Auto rijdt op Haarlemmerweg een lichtmast omver Maandagavond omstreeks tien uur is' een personenauto uit Amsterdam op de Haar lemmerweg met grote snelheid tegen een lichtmast gereden. De auto werd zwaar beschadigd. De paal kaapte af en viel over de rijweg.' Doordat de paal onder stroom stond kon hij pas verwijderd worden .na dat de stroom was uitgeschakeld. Van de vier inzittenden van de wagen werd een dame, vrij ernstig gewond en overgebracht naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. Twee anderen konden te voet naar huis gaan. Toen de politie de bestuurder wilde ondervragen bleek hij verdwenen te zijn. De politie zoekt hem thans. Provinciale subsidie voor de collectie Van Looy Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld aan het comité tot behoud van het Huis Van Looy te Haarlem een bijdrage in de kosten van aankoop van een collec tie nagelaten werken van de schilder en schrijver Jacobus van Looy uit de provin ciale kas te verlenen ten bedrage van ƒ2500. In hun toelichting doen Gedeputeerde Staten mededelingen over de werkzaam heden van het comité van kunstminnende ingezetenen. Door toezeggingen tot het verlenen van financiële steun en door bij dragen van belangstellenden, variërende van 2.50 tot 2500, waaronder een ber drag van 1500 van de afdeling Noord holland van het Prjns Bernhardfonds en giften van onderscheidene stichtingen en verenigingen, had het comité een som van ruim 14.000 bijeen gebracht. Het was daardoor in staat op de onlangs te Haar lem gehouden openbare veiling van de kunstwerken van Van Looy 98 van de 220 in de catalogus vermelde nummers aan te kopen, welke tezamen met vijf door de Erven Van Looy aan het comité ten ge schenke aangeboden belangrijke schilde rijen, een representatieve collectie uit de nagelaten werken van de kunstenaar vor men. Voor de verkoping heeft het comité zich ook tot het college van Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek voor het doel mede de financiële steun van de pro vincie te mogen ontvangen. Onder het voorbehoud, dat door de vergadering van de Provinciale Staten dienovereenkomstig zou worden beslist, hebben Gedeputeerde Staten een subsidie van 2500 uit de pro vinciale kas in het vooruitzicht gesteld. 3aag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloedzuiverende Kruschenrkuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit Kruschen bestaat, zijn een wondere stimulans voor de bloedzuiverende organen. Le'ver, nieren en ingewanden hebben de op wekking nodig, die Kruschen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw on dragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen en vrouwen over de. hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heil zame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraagt Kruschen bij Apotheker of Drogist. (Adv.) De „Slamat" bracht rubber en Deli-tabak Maandag is de „Slamat", een der nieuwe schepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, van zijn eerste reis naar Indonesië teruggekeerd. De „Slamat" heeft een recordlading rubber, namelijk bijna vier millioen kg. meegebracht, alsmede de eerste 920 balen Delitabak, voor het merendeel bestemd voor de N.V. Tabakmaatschappij Arends burg en het overige voor de Deli Maat schappij. De passagiers hadden in Antwer pen het schip reeds verlaten en zijn per autobus naar Nederland gereisd. Woensdag en Vrijdag weer KLM-vluchten naar Batavia Deze week zal de KLM wederom twee vluchten van Amsterdam via Mauritius naar Batavia uitvoeren. Woensdag zal een Constellation met ge zagvoerder Le Goud van Schiphol ver trekken met 4350 kg. post aan boord. De tweede machine vertrekt Vrijdag en zal post en een beperkt aantal passagiers mee nemen. Plan-Schiphol wordt cfoor betrokken ministers besproken Naar wij vernemen is het niet onwaar schijnlijk, dat het plan voor de uitbreiding van de luchthaven Schiphol te zijner tijd onderwerp van een bespreking door de betrokken ministers zal uitmaken. Er zijn verscheidene belangen bij dit plan betrok ken, o.a. regionale, die diepgaand overleg nodig maken.- Zoals bekend is ten behoeve van lucht vaartterreinen op de begroting 1949 van het departement van Verkeer en Water staat twintig millioen uitgetrokken. Van •.dat bedrag moeten niet alleen de thans reeds aan de gang zijnde werkzaamheden op het vliegveld Schiphól, maar bovendien de verbeteringen en inrichting van andere vliegvelden worden bekostigd. Aan de andere kant bevindt de burger lijke luchtvaart zich nog steeds in een sta dium van snelle ontwikkeling. Er zal dus niet kunnen worden ontkomen aan hoge uitgaven voor de burgerlijke luchtvaart, wanneer men de concurrentie met het bui tenland wil volhouden en de Nederlandse luchtvaart niet wil laten verdringen van de •plaats, die zij thans inneemt. Amsterdam leent 7% millioen voor woningbouw B, en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld ten laste van de gemeente bij de rijksverzekeringsbank een geldlening aan te gaan van 5.690.000 ter financiering van de bouw van drie woningcomplexen, bij woningbouwver enigingen in uitvoering. Voorts stellen B. en W. voor bij enkele particuliere instel lingen geldleningen aan te gaan tot een totaal van 2.000.000, eveneens voor fi nanciering van woningbouw en dekking van kapitaaluitgaven. De looptijd der leningen is 50 jaar. Tafeltennis Hongarije wereldkampioen Maandag zijn de tafeltenniswedstrijden om het wereldkampioenschap te Stockholm ge ëindigd. In de finale bij de heren kwamen de winnaars van de groepen A en B Honga rije en Tsjechoslowakije. Met 54 wonnen df Hongaren. Nederland kwam in groep B uit en bezette de vijfde van de tien plaatsen. Vijf partijen werden gewonnen en vier ver loren. Bij de dames ging de eindstrijd tussen Verenigde Staten en Engeland. Verenigde Staten won met 31 en bleef in het bezit van de Corbillon-beker. In groep A bezetten de Nederlandse dames de zesde plaats. Acht landen waren in deze groep ingedeeld. Voetbal Manchester United 'komt uit tegen Yeovil Town Manchester United heeft Maandag met 50 van Bradford gewonnen in een wed strijd van de vierde bekerronde. Zaterdag a.s. komt de United op eigen terrein in de vijfde ronde uit tegen Yeovil Town. Hockey HHIJC—TOGO EINDELIJK GELIJK Voor de hockèycompetitie is de wedstrijd HHIJCTOGO wel doorgeg'aan. De ontmoe ting stond op een hoog peil. De uitslag werd 00. HHIJC staat nog met één punt voor op TOGO en speelt de laatste wedstrijd op eigen terrein tegen BMHC. TOGO krjjgt HOC .nog op bezoek. NOLTEN BOKST ONBESLIST TEGEN TRULLEMANS. Tijdens wedstrijden te Vilvorde bokste Nolten onbeslist tegen de Belg Trullemans. DELANNOIT VERSLAAT LAURENT. Te Luik is een bokswedstrijd gehouden tus sen de Belgische middengewicht-kampioen Delannoit en de Fransman Laurent, welke door Delannoit op punten gewonnen werd. De strijd ging over 10 ronden. VOETBALLERS GAAN KLAVERJASSEN. De supportersvereniging EDO organiseert en klaverjaswedstrijd, waaraan voetballers van de clubs Schoten, RCH en EDO deelne men. Woensdagavond wordt in café Aker sloot aan de Koudehorn de wedstrijd Schoten —EDO gespeeld. Uitg; Kurt Baschwitz: De strijd met den duivel Uitgeverij Andries Blitz, Amsterdam. De mensen zijn altijd op hun boeiendst, want hartstochtelijkst, geweest als zij zich direct gingen inlaten met vermeende mani festaties van absoluut goed en kwaad. Het jezonde verstand (wat verslapte betiteling 'an het gevoel voor proportie), lijdt eronder; ■naar de problemen die er bij in het geding komen geven aan beschouwelijker mensen en tijden onuitputtelijk materiaal. Professor Baschwitz maakt er hier gebruik van in een studie over de heksenprocessen in de 16e, 17e en 18e eeuw. In zijn geval is er meer sprake van een beschouwelijk mens dan van een beschouwelijke tijd; dit geeft hem aan leiding vergelijkingen met moderne toestan den zowel als uitvoerige" interpretatie van oudere te schuwen waardoor het boek wel onbetwistbaar en belangwekkend wordt in zijn gegevens, maar, door die koele rust, niet beeldend. Of is dit alleen de reactie van iemand die te veel in zijn tijd opgaat? Het feit is er dat men, om Professor Basch witz te volgen, soms zo onbewogen acade misch moet worden, dat men het beschreven fanatisme over het kwaad niet meer mee voelt. Dit bezwaar zal de schrijver minder zorg geven dan sommige lezers; hij wil het verschijnsel van de heksenprocessen van sociaal-psychologisch standpunt behandelen, en heeft dus niet met de aard van de harts tochten te doen, maar met de wijze waarop zij zich uiten als men tenminste wil aan nemen, dat dë aard van menselijke hartstoch ten alleen persoonlijk begrepen kan worden. Die sommige lezers zullen voornamelijk degenen zijn, die naar een historische wer kelijkheid zoeken. Men zoeke hier naar iets anders; na de manier bewonderd te hebben waarop in het begin de superioriteitsgev9elens, die het nageslacht eigen zijn, worden onderdrukt, kan men genieten van de helderheid van het zicht op de weg naar de voornaamste con clusie: dat de emoties van een massa niet losslaan voor er leiders zijn, die de natuur lijke verhoudingen met overtuigingskracht forceren. Die conclusie noemt professor Baschwitz bemoedigend; in hoeverre zij dat is, kan men zich nader afvragen. De moeite van dit boek waard is zij in ieder geval. S. M. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met 37. „Wel hier en daar! Daar is me die drommelse kerel rustig aan het passagieren, nadat hij ons in de steek heeft, gelaten, wat!" brulde kapitein Kupido en hij stormde op stuurman Stomp af. „Dat is muiterij mijn- heerl Ik zal je leren, wat!" Een ogenblik later was de kapitein in hevig gevecht mei het tweetal gewikkeld en Panda, die eerst achter de kapitein was aangehold, bleef nu op een afstand staan. „Ik kan hem tegen die twee grote kerels toch niet helpen,' zuchtte hij. En dat was ook zo. De kapitein was niet zo jong en de laatste dagen hadden zijn krachten uit geput. „Kom maar op, geknakte bezaanmast," j schreeuwde Stomp. ,.Hé Lummelhelp eeiis\ een handje!" Dat liet Lummel zich geen twee maal zeggen en binnen enkele ogenblikken was de arme Kapitein overmeesterd en stevig ge bonden. „Heb jij die kleine nog gezien?" vroeg Stomp aan de harpoenier, doch Panda had zich ijlings uit de voeten gemaakt, toen hij zag, wat. eT Sinë gebeuren, en hield zich nu schuil achter een der igloos. Strijbis reed 32.6 km in één uur Op de baan van de IJsclub te Hamar heeft Strijbis uit Harenkarspel een poging gedaan, om de prestatie van Coen de Koning, die in 1906 té*Davos in 1 uur 32 km. 370 m. reed te verbeteren. Hij is hierin geslaagd, want hij reed in 1 uur 32 km. 660 m„ dat is dus 290 meter meer dan De Koning had gehaald. Hoewel het hier geen officiéél wereldrecord geldt omdat er geen wereldrecord voor één uur bestaat, heeft Stijbis toch een prachtige verrichting geleverd, welke in Noorse schaatsenrijderskringen sterk de aandacht heeft getrokken. Kegelen Haarlem verloor van Amsterdam De Zondag gespeelde stedenwedstrijd Haarlem—Amsterdam hebben de Amster dammers gewonnen. De uitslag was: Amsterdam (1000 worpen) 6358 houten; Haarlem (1000 worpen) 6203 houten. Hoogste werper bij Amsterdam was Luijt met 279 houten en bij Haarlem Renting met 294 houten. Schaken DE HAARLEMSE CLUBS IN DE COMPETITIE k In de tweede klasse B kwam Kennemer- land 1 een belangrijke stap dichter bij het kampioenschap door met 6-4 te winnen van De Torens 1. Onbesb in deze afdeling bleven nog de wedstrijdt. Haarlem 4-H. W.P. en Heemstede 2-Blounendaal 2, die voorlopig in 4%4]/2 en 3J/2U/2 eindig den. Heemstede 3 behield zijn kansen in de tweede klasse C door een ferme 7-3 over winning op O.A.G., tegen Amstel 1 staat het voorlopig met 5-4 voor. Ook Kenne- merland 2 staat voorlopig met 5-4 voor, n.l. in de wedstrijd tegen O.A.G. Het Oude Slot 2 schijnt grote plannen te hebben in de vierde klasse A: het won ook nu weer en wel van Heemstede 5 met 6-4. Wachtwoord. Westelijke waarnemers te Moskou geloven, dat maarschalk Stalin het laatste woord over een vredespact en een ontmoeting met president Tru man heeft gezegd en dat hij thans op het standpunt staat, dat verdere stappen van het Westen moeten komen. "•'Talaventura. Volgens een bericht uit Bo- goté is een vliegboot van de Colum- biaanse luchtvaartmaatschappij nabij de Bonavèntura-baai neergestort, waar door vijf personen om het leven zijn gekomen, en negen anderen werden ge wond. Generaal. De radio der Griekse guerilla- strijders zou medegedeeld hebben, dat de Griekse communistische partij gene raal Popovitsj, die aangeduid werd als Joegoslavisch militair adviseur van ge neraal Markos, heeft ontslagen. Volgens waarnemers te Athene zou dit, indien het waar is, het einde kunnen betekenen van de Joegoslavische militaire hulp aan de guerillastrijders. Stroomlijn. Een Amerikaanse regerings commissie onder leiding van de vroegere president Hoover heeft in een rapport verzocht om reorganisatie van het re geringsapparaat. De regering moet „ge stroomlijnd", worden in de tegenwoor dige critieke internationale toestand, aldus het rapport. De commissie stelt voor, dat 65 bureaux tot één compacte groep samengevoegd worden met een totale omvang van een derde der be staande bureaux. Deze organisatie moet onder directe leiding van de president staan. Aanleiding. Op de Butlers-kade in het Lon dense havenkwartier zijn heden vijf honderd arbeiders in staking gegaan naar aanleiding van de overplaatsing van een kraanbestuurder. De staking is niet door de vakbond erkend. Onder de schepen, die door de staking vertra ging ondervinden, is het Rotterdamse schip „Prins Willem II" met een lading sinaasappelen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2