Haarlems Dagblad cn <$prcctjte 'tjaaricmsdjc <£oucant (anno i6?6) Nieuwe Amerikaanse voorstellen over Atlantisch defensie-pact Minister Sassen is afgetreden Regeringsstandpunt wordt nog niet bekendgemaakt Weerbericht 63e Jaargang No. 19167 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkery Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. ZaterHag Ï2 Feliruari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. "irecteur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Grote ontevredenheid In West-Europese kringen WASHINGTON, 11 Februari. (Reuter). In Europese diplomatieke kringen te Washington betuigt men zijn grote onte vredenheid over Amerikaanse Voorstellen om de Amerikaanse verplichtingen inzake het voorgestelde Noord-Atlantisch Pact te beperken. De nieuwe Amerikaanse voorstellen, zo wordt vernomen, zouden een nauwkeurig omschreven verplichting van de onderte kenaars van het pact om militair op te treden, indien een ondertekenaar wordt aangevallen, onvermeld laten. Volgens de voorstellen zou het pact van kracht wor den, wanneer alle betrokken regeringen het hebben geratificeerd. Volgens het vo rige ontwerp zouden de ondertekenaars van het pact verplicht zijn „onmiddellijk een militaire of andere actie" te onderne men en zou het pact bindend zijn, zodra het door de helft der ondertekenaars was geratificeerd. De betekenis van de nieuwe Amerikaan se voorstellen is, dat het verdrag geen mi litaire alliantie zou zijn in de gebruikelijke zin. Afgezien van het ve<,o in de Veilig heidsraad blijken de verplichtingen, die de V. S. volgens de voorgestelde wijziging van het pact op zich nemen, minder verstrek kend te zijn dan die, welke worden aange gaan krachtens het handvest der UNO. Zij zijn eveneens minder verstrekkend dan die, welke de leden van de West-Europese Alliantie met betrekking tot elkaar aan gaan, en dan de militaire verplichtingen, die door Zweden in het voorgestelde Scan dinavische verdrag aan Noorwegen en Denemarken worden aangeboden. De bekendmaking van de nieuwe voor stellen, voor het eerst gepubliceerd in de „New York Times", wordt door ambtena ren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beschreven als een zaak. waardoor men zeer in verlegenheid is gebracht. Een der belangrijkste vragen, die door dr. Lange, Noors minister van Buitenlandse Zaken, aan de Amerikaanse regering werd gesteld, is thans nog dringender geworden. Deze vraag luidt: Welke bescherming en militaire bijstand zouden aan Noorwegen kunnen worden gegarandeerd in de tijd, welke verloopt tussen het zich aansluiten van Noorwegen bij de onderhandelingen over het verdrag en het van kracht wor den yan de garanties van het verdrag? Indien het verdrag, volgens de laatste Amerikaanse voorstellen, niet van kracht wordt voordat alle ondertekenende lan den het hebben ondertekend, kan deze pe riode maanden omvatten. Indien de krachtsverhouding der partijen in de wet gevende vergadering van een der onder tekenende landen zou omslaan, zou het van kracht worden van het verdrag ver moedelijk voor onbepaalde tijd uitgesteld kunnen worden. Dilemma. Reuters diplomatieke correspondent ver duidelijkt, dat het dilemma is gelegen in het feit, dat de grenzen, die door de Ame rikaanse grondwet aan het ministerie van Buitenlandse Zaken worden gesteld bij het aangaan van verbintenissen over de ver dediging van buitenlandse mogendheden, een belemmering vormen voor de dwin gende noodzaak om toekomstige Europese leden van een Atlantisch verdedigingspact te verzekeren, dat zij concrete waarborgen voor hun veiligheid zullen krijgen. Als gevolg van de besprekingen te Washington tussen de zeven landen was men in de veronderstelling, dat het op stellen van de voorwaarden van een voor gesteld Atlantisch verbond een stadium had bereikt waariti nog andere Europese landen konden worden uitgenodigd om aan de slotbesprekingen deel te nemen. Het is zeker, zo gaat Reuters diplomatieke correspondent voort, dat de Noorse minister van Buitenlandse Zaken met dit idee naar Washington ging na het mislukken van de Scandinavische besprekingen en de nota wisseling tussen Moskou en Oslo. Naar thans blijkt, hadden de Westelijke mo gendheden geen rekening gehouden met het resultaat van de polsingen door Dean Acheson van leiders van het congres in verband met de vraag, hoe het Congres zou reageren op de tekst van het pact, zoals het voorlopig is opgesteld. Lange naar Londen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Acheson hebben mede gedeeld, dat zij na zorgvuldige bestudering van de Noorse veiligheidsproblemen geen beslissing hadden bereikt ten aanzien van Noorwegens lidmaatschap van het Noord- Atlantisch pact. Halvard Lange zal Zondag in Londen aankomen voor een bezoek van drie dagen, aldus meldt een woordvoerder van de Noorse ambassade te Washington. Lange zal besprekingen voeren met zijn Britse ambt genoot Bevin. Lange's conferenties met Bevin zullen een voortzetting zijn van de besprekingen, die hij deze week te Washington heeft ge voerd met het doel te weten te komen welke politieke en militaire gevolgen een toetreding van Noorwegen tot het voorge stelde Atlantische pact zou hebben. Ulster stemde vóór eenheid met Engeland Volgens de thans bekende uitslagen van de verkiezingen voor de wetgevende ver gadering in Noord-Ierland zijn de unionis ten (regeringspartij, die de eenheid met het Verenigd Koninkrijk voorstaat) zeker van een absolute meerderheid in het Lager huis. Volgens de tot nog toe binnengekomen uitslagen is de stand der partijen als volgt: Unionisten 35 zetels, onafhankelijke unio nisten 2, nationalisten 9, socialistische repu blikeinen 1 en Ierse arbeiderspartij 1 zetel. Premier Basil Brooke (Unionisten) is herkozen, alsmede zes ministers van zijn kabinet. Afgezien van de uitslagen van de stem ming voor de vier zetels van Queens Uni versity (Belfast), die niet eerder bekend zullen zijn dan 26 Februari, zijn alle uitsla gen nu bekend gemaakt. Verwacht wordt dat de regering nog drie zetels van deze ';ste vier er bij zal krijgen en dat de resterende zetel naar een onafhankelijke candidaat zal gaan. Clay rapporteert: Generaal Eisenhower dienst i|k weer in President Truman heeft medegedeeld, dat generaal Dwight Eisenhower tijdelijk zal optreden als voorzitter van de vergade ring van stafchefs. Generaal Eisenhower, geallieerd opper bevelhebber tijdens de oorlog, trok zich in het begin van het vorige jaar uit het Ame rikaanse leger terug en werd president van de Columbia-universiteit. „De president heeft heden meegedeeld, dat een regeling is voltooid, waarbij gene raal Dwight Eisenhower tijdelijk als voor naamste militaire adviseur aan de opper bevelhebber (de president) en de minister van Defensie (James Forrestal) is toege wezen. In deze functie zal hij de bijeenkomsten van de gezamenlijke stafchefs bijwonen en als voorzitter optreden. Met het oog op generaal Eisenhowers andere verplichtingen is bepaald, dat deze regeling van betrekkelijk korte duur zal zijn," aldus de officiële verklaring. JOSJIDA WEER JAPANS PREMIER. De Japanse Landdag heeft Sjigoera Jos- jida als premier herkozen. Het oude kabinet is Vrijdag afgetreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe conservatieve coalitie. Bulgaarse predikanten voor het gerecht „Deviezenzwende! en spionnage" „In December 1948 werden 15 predikan ten gearresteerd, die aan het eind van deze maand, onder beschuldiging van spionnage en deviezenzwendel zullen worden be recht", zo maakte de Bulgaarse onder minister van Buitenlandse Zaken, To- pentsjarov tegenover journalisten bekend. Naar hij zei hebben de beklaagden vol ledige bekentenissen afgelegd. Onder de beschuldigingen komen voor: betrekkingen met buitenlandse spionnagenetten, voor namelijk met Amerikaanse, alsmede orga nisatie van militaire en economische spion nagenetten. Bovendien zouden de beklaag den in contact zijn geweest met vroegere oppositieleiders. De onder-minister ver klaarde, dat de berechting openbaar zal zijn en dat andere minder belangrijker processen van leden vande protestantse geestelijkheid op het platteland zullen plaats hebben. „De diverse protestantse kerken zullen hun activiteit kunnen voortzetten", aldus de onder-minister, „daar in Bulgarije niet aan de vrijheid van eredienst, die bij een Wet is gewaarbtorgd, wordt getornd". Joodse kampen op Cyprus gesloten Opmerkelijke vorderingen in West-Duitsland In een rapport aan de Amerikaanse rege ring heeft generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, de vorderingen die in het afgelopen jaar zijn gemaakt „opmerkelijk" genoemd; het personeel van het militair bestuur werd met meer dan 1000 man verminderd. Clay verklaart, dat de productie in West-Duitsland met meer dan vijftig pro cent is toegenomen in het laatste half jaar en dat vooral de voedselvoorziening als ge volg van een overvloedige oogst is ver beterd. „Wij hebben thans de levensstan daard van de West-Duitsers zodanig opge voerd, dat het volk voldoende te eten krijgt", aldus Clay. Clay zegt in zijn rapport te geloven dat de geschiedenis zal aantonen, dat de mili taire gouverneurs juist handelden toen zij de zuivering aan de Duitsers zelf overlieten en dat de werkelijk gevaarlijke nazi's lang genoeg uit hun functies zouden worden ge houden om andere leiders kans op ontwik keling te geven. In het afgelopen jaar is men een aan zienlijk stuk nader gekomen tot de instel ling van een vrije radio en pers. Het gevaar bestaat echter, dat een aggressieve en zelfs een anti-democratische pers de kop zal op steken, doch Clay is van mening dat men dit gevaar aa®kan. Voorts meldt generaal Clay, dat de Sov jet-Russische autoriteiten het voornemen hebben nieuwe identiteitskaarten aan de inwoners van Oost-Berlijn en de Oostelijke zone van Duitsland te verstrekken, wat naar zijn mening tot een verdere splitsing kan leiden, daar de Sovjetautoriteiten de Westelijke identiteitskaarten zouden kun nen negeren. In December meldden zich wekelijks 200 vluchtelingen uit de Sovjet-Russische sec tor bij de Amerikaanse autoriteiten. Meningsverschil over verder te volgen gedragslijn DEN HAAG, 12 Februari. Mr. E. M. J. A. Sassen lieeft aan de Koningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese Ge biedsdelen. In een officieel communiqué wordt ver klaard, dat in de boezem van het kabinet geen principieel verschil is gerezen over de staatsrechtelijke doelstelling met betrek king tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en, voor zover dat van de regering afhangt, op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele kabinet Wenste vast te houden aan de verklaring van dr. J. H. van Royen, op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad afgelegd namens de re gering, rees meningsverschil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zaken verder fei telijk te volgen gedragslijn. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, zal optreden als minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim. Mr. Sassen heeft een halfjaar het depar tement van Overzeese Gebiedsdelen be heert?. Hij was de jongste minister in het tegenwoordige kabinet. Op 8 September j.l. werd hij 37 jaar. „Geen besluit van mr. Sassen's politieke carrière". „Mr. Sassen's vertrek uit het kabinet DreesVan Schaik sluit ongetwijfeld zijn politieke carrière niet af" schrijft de par lementaire redacteur van de Volkskrant, die verder opmerkt dat mr. Sassen het Plein verlaat na preciès 27 weken het Generaal Markos de leider der Griekse guerilla- strijders, die deze week, na onenigheid met het bestuur, der Griekse communistische partij, ontslagen werd. Officieel protest tegen rede van minister Calwell 's-GRAVENHAGE, 11 Februari (Reuter). Heden werd in Den Haag officieel ver klaard dat een officieel protest is inge stuurd door de Nederlandse gezant in Australië, mr. P. E. Teppema, tegen de rede die de Australische minister van Immigra tie Woensdag in het Huis van Afgevaar digden hield. Dit werd medegedeeld in ant woord op de bewering van dr. Herbert Evatt in het Huis dat het voor hem „ge heel onmogelijk was verslag uit te brengen inzake een particulier onderhoud" met mr. Teppema. In welingelichte leringen in Den Haag beschouwde men de aanval van minister Calwell op de Nederlandse regering als tactloos. departement van Overzeese Gebiedsdelen te hebben beheerd en dat hij in het halve jaar van zijn ministerschap zijn 37ste ver jaardag heeft gëvierd. De parlementaire redacteur herinnert er aan dat mr. Sassen tijdens de jongste kabi netsformatie herhaaldelijk genoemd werd als aanstaand minister van Buitenlandse Zaken. Op 8 Augustus van het vorige jaar maakte hij echter zijn entree in het depar tement van Overzeese Gebiedsdelen, juist aan de overzijde van het Plein dus, waar hij ministeriële ervaringen opdeed tijdens een van de moeilijkste perioden van het Rijk. LEDEN UNO-COMMISSIE NAAR PANGKALPINANG Een communiqué van de Commissie van de UNO voor Indonesië meldt, dat leden van de commissie op uitnodiging van Hatta heden naar Pangkalpinang op Banlca reizen voor besprekingen met Soekarno en andere republikeinse leiders inzake de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari, Vandaag nog keren zij naar Batavia te rug. Zij worden vergezeld door enkele republikeinse vertegenwoordigers te Bata via. Russisch antwoord aan Joegoslavië Tass, het officiële Sovjet-nieuwsbureau, heeft bekend gemaakt, dat Rusland geant woord heeft op de onlangs door Joego slavië geuite critiek op de vorming van een Oost-Europese economische raad. De Sovjet-zaakgelastigde te Belgrado bracht gisteren een bezoek aan Edvard Kardelj, de Joegoslavische minister van Buitenland se Zaken, om hem een antwoord op een door Joegoslavië op 1 Februari ingediende nota te overhandigen. In dit antwoord zegt het Kremlin dat de critiek der Joegoslavische regering onge grond is, aangezien de Joegoslavische rege ring, door een vijandige houding aan te nemen tegenover de Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratieën, de mo gelijkheid van deelneming van Joegoslavië aan de Moskouse raad heeft uitgesloten. „De Sovjet-regering acht deelneming van Joegoslavië wenselijk. Deze deelneming is echter alleen mogelijk als de Joegoslavische regering haar vijandige houding tegenover de Sovjet-Unie en de landen van de volks democratieën wil laten varen en terug wil keren tot de oude politiek van vriend schap". In het Russische antwoord wordt nog verklaard, dat „iedereen weet, dat de Joegoslavische regering massa-représailles uitvoert tegen Joegoslavische burgers, die vriendschap willen met de Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratieën". Het woord is aan Paul Brulat: Men moet volharden, Dezelfde weg, trouw gevolgd, leidt altijd tot iets. Er wordt eerst overleg gepleegd met dr. Beel (Van onze parlementaire redacteur In aansluiting op het niet veelzeggende communiqué van de regering over de re sultaten van de gistermiddag gehouden be sprekingen kan ik nog mededelen, dat het kabinet voornamelijk gesproken heeft over het standpunt dat de regering thans tegen over de resolutie van de Veiligheidsraad zal aannemen en binnenkort bekend maken. In grote lijnen schijnt dit standpunt er op neer te komen dat Nederland zo veel als maar enigszins mogelijk is de resolutie zal uitvoeren en niet tegen enig onderdeel van dat besluit zal ingaan, maar ten aanzien van die punten die onzes inziens practisch niet uitvoerbaar zouden zijn ook de voor alle partijen bevredigende wegen zou be wandelen. Men kan er ook wel op rekenen dat de regering besloten heeft het pijnlijke vraag stuk van de bewegingsvrijheid voor de re publikeins prominenten te regelen en wel zo dat men met hen tot een behoorlijk gentleman's agreement komt. Verder ligt het voor de hand aan te nemen dat de re gering ook niet van zins is om zich te ge dragen alsof de Commissie van de U.N.O. te Batavia niet bestaat, maar dat integen- In hel Leids Academisch Ziekenhuis werd, zoals reeds eerder gemeldvoor de eerste maal in de geschiedenis van Europa een operatie per televisie zichtbaar gemaakt voor een tweehonderd tal medici, die in een andere vleugel van het gebouw in de collegezaal aanwezig waren. Dit door Philips verzorgde experiment demonstreerde de grote mogelijkheden om het medische ■mdenvijs nieuwe hulpmiddelen ter beschikking te stellen, De operatie werd verricht door de Donderdagavond zijn de laatste t.595 Joodse immigranten op Cyprus met het Joodse schip „Atzamut" de haven van Fa- magusta uitgevaren met bestemming Haifa De kampen voor illegale Joodse immi granten op Cyprus werden dezelfde dag Professor ar. Vv. tbuermondt en dr. J. Kwekel. die men respectievelijk links en rechts deel daarmede tijdig het vereiste contact zal worden opgenomen. Om al deze redenen wenst minister Sas sen niet langer aan te blijven. Hij wordt aan Overzeese Gebiedsdelen vervangen door minister Van Maarseveen. die, indien zijn gezondheidstoestand dat enigszins toe laat, Maandag de portefeuille waarschijnlijk eerst ad interim zal overnemen. Op het ogenblik lijdt hij aan een lichte griepaan val. Mocht minister Van Maarseveen daar toe tijdig genoeg gelegenheid hebben, dan zou hij Dinsdag bij de voortzetting van het Kamerdebat over Indonesië het Neder landse standpunt inzake de resolutie van de Veiligheidsraad mededelen. De mogelijk heid bestaat echter dat dit wegens zijn ge zondheidstoestand pas Woensdag of Don derdag zal gebeuren. Mogelijk is, dat zolang men niet een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken heeft, tijdelijk de minister zonder porte feuille, minister Van Schaik, de leiding van dat departement op zich zal nemen. Maar ook in dat opzicht sclfijnt nog geen defini tieve beslissing gevallen te zijn. Uit de aard der zaak heeft de regering gisteren telegrafisch aan de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, medegedeeld hetgeen zij heeft ontworpen als het binnenkort te publiceren Neder landse regeringsstandpunt. Aan dr. Beel is verzocht tijdig eventuele opmerkingen naar aanleiding van dit ontwerp aan Den Haag te doen toekomen, zodat denkbaar is dat op het een of andere onderdeel de ontworpen formulering nog enige wijzi gingen zal ondergaan. Daardoor kan men op het ogenblik nog niet overgaan tot pu blicatie van het standpunt, dat de regering thans inneemt. Brits-Nederlandse besprekingen over Indonesië De Britse ambassadeur in Nederland, sir Philip Nicols, heeft Vrijdag een bezoek ge bracht aan het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag voor besprekingen over Indonesië, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen mede gedeeld. De woordvoerder wilde niets mededelen omtrent het besprokene. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat de Brits-Nederlandse bespre kingen over Indonesië een voortzetting vormden van de algemene bespreking van het probleem door de consultatieve raad van de West-Europese Alliantie op zijn bijeenkomst te Londen van einde Januari. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het doel van het bezoek van sir Philip Ni- cols was kennis te krijgen van de bedoeling van de Nederlandse regering voordat de kwestie te Lake Success verder in het openbaar wordt besproken. Alles wat deze stakkers verlangen is naar hun woonplaatsen terug te kunnen keren om er in vrede te leven. Zij zijn réfugiés in Kasjmir, verdreven van huis en haard door de voort durende woelingen tussen Hindoes en Moham medanen; hun aantal loopt in de duizenden. Zij lijdiSi honger en tal van ziekten eisen van hen een hoge tol. De foto is er een van vele, die dezer dagen door leden van de United Nations- commissie voor onderzoek in India en Pakistan genomen werden. gesloten. operatietafel ziet staan. DE KONINGIN DIT WEEKEND NIET NAAR TIROL. De algemeen secretaris van het Koninklijk Huis deelt mede dat het bericht in een ochtendblad als zou de Koningin dit weekend in Sankt Anton doorbrengen, niet juist is. Nederland in de mist Vrijdagmiddag had de luchtverkeersbe veiliging van de Rijksluchtvaartdienst op het Leeuwarder vliegveld het druk met het binnenloodsen van de vliegtuigen, die Schiphol door de mist niet kon ontvangen. Tegen het middaguur kondigde zich het eerste KLM-toestel aan namelijk de „Prin ses Irene", komende uit Johannesburg. Daarop volgden in de namiddag onder andere nog een Convair-liner van de KLM uit Stockholm, een Constellation uit New York bestemd voor Amsterdam en een toe stel van een Zwitserse maatschappij uit Zürich. De KLM nam direct maatregelen om haar passagiers per autobus naar Amsterdam te brengen; voor de bemanningen werd onderdak gezocht in hotels, daar er nog geen hoop was, dat de mist boven Schiphol spoedig zou optrekken. Gisteravond was Nederland met uitzon dering van twee kleine hoekjes bij Maas tricht en Vlissingen volledig toegedekt door een witte ondoordringbare mist. Op de meeste plaatsen was het zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvel den zaten potdicht en op de verkeerswegen kropen de auto's uiterst langzaam voort. Ook het verkeer te water had veel hinder van het slechte zicht. CONFERENTIE OVER OOSTENRIJK De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogend heden zijn Vrijdagmorgen met hun bespre kingen over de militaire clausules van het Oostenrijks vredesverdrag, waar nog geen overeenstemming over heerst, niet verder gekomen. De zitting werd tot Maandag l verdaagd. Duitsland-conferentie in moeilijkheden LONDEN, 11 Februari. (Reuier). He- den geraakte de plenaire zitting der drie- mogendhedenconferentie te Londen over het bezettingsstatuut voor West-Duitsland verder in moeilijkheden. De gedelegeerden waren gedwongen tot ruggespraak met hun respectieve regeringen, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. In welingelichte kringen is men van oordeel dat het dispuut over de samen stelling van een Duits hooggerechtshof en de instelling van een trizonaal bestuur na de totstandkoming van een regering voor West-Duitsland nog steeds niet is opge lost. Drie mogendheden-overleg over zaak-Mindszenty Gisteravond werd in diplomatieke krin gen der Amerikaanse hoofdstad verklaard, dat thans overleg zal worden gepleegd tussen de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk om eventueel een klacht in te dienen bij de UNO in verband met de veroordeling van kardinaal Minds- zenty, waardoor Hongarije sommige bepa lingen van het vredesverdrag zou hebben geschonden. AMERIKA VERZOEKT TERUGROEPING HONGAARS DIPLOMAAT. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de terugroeping geëist van de eerste secretaris van de Hongaarse legatie te Washington. Kortgeleden heeft de Hongaarse regering de terugroeping geëist van twee Amerikaanse diplomaten. Er was geen reden opgegeven. McDermott, de woordvoerder van het ministerie, verklaar de, dat het „zuiver toeval" was, dat dit verzoek volgde op de uitwijzing van Ame rikaanse functionarissen te Boedapest. Uit gevangenis ontsnapte autodief gegrepen De Centrale Recherche van de Amster damse politie heeft Vrijdagavond een ge raffineerde autodief gearresteerd, namelijk Manus Oly die tezamen met „Revolver- Henkie" in November uit de strafgevange nis te Hoorn was ontsnapt. „Revolver-Henkie", die na zijn ontvluch ting zijn operatieterrein naar het Noorden had verlegd, werd reeds enkele weken ge leden gegrepen. Sedert November heeft Oly ongeveer dertig inbraken gepleegd en vijftien auto's gestolen. Tot zijn buit be horen varkens, vee uit de weide, fietsen, motoren, leren jassen, radiotoestellen, stof zuigers en wasgoed. Van zijn buit is weinig of niets meer terug gevonden. Hij deed zijn gestolen waren steeds direct van de hand en leefde van het geld dat hij ontving op grote voet. Wat gebeurt er met Schreieder? Zoals reeds gemeld heeft de procureur fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden, mr. L. W. E. M. Lasonder cassatie aangetekend tegen de sententie van het Leeuwarder Bijzondere Hof in de zaak Schreieder. Schreieder zal hangende dit cassatie beroep niet naar Duitsland leunnen ver trekken, aldus mr. Lasonder, gezien het algemene gebruik, dat in dergelijke geval len de gerequireerde ter beschikking van de justitie blijft. Een speciaal verzoek in deze richting is door mr. Lasonder niet gedaan. Wel heeft hij de instanties, welke betrokken zijn bij de uitleiding van Schreieder op de hoogte gesteld van zijn cassatie-beroep. Mocht het verworpen worden door de Bijzondere Raad van Cas satie, dan staat nog niet vast, aldus mr. Lasonder, of Schreieder nog voor andere gevallen, welke thans nog bij de procu reur-fiscaal te Leeuwarden in onderzoek zijn, vervolgd zal worden. Het ANP verneemt echter, dat thans onderhandelingen gevoerd worden met de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland met het doel Schreieder over de grens te zetten. De justitie beschouwt hem als een ongewenste vreemdeling, die men zo spoe dig mogelijk kwijt wil zijn. Mocht het be roep van de procureur-fiscaal nog tijdens de aanwezigheid van Schreieder in ons land dienen, dan kan hij zelf beslissen of hij bij de behandeling aanwezig wil zijn. Wanneer het nog geruime tijd zou duren voordat deze zaak voor de Raad van Cas satie dient, dan bestaat de mogelijkheid dat men ondertussen met de Britse auto riteiten tot overeenstemming gekomen is en Schreieder zich in Duitsland bevindt. Zou de Raad van Cassatie het beroep ge grond achten, dan moet in dat geval weer om de uitlevering van Schreieder ge vraagd worden. c— De Parklaan tussen het Kenaupark en de Kruisweg zal hersteld worden en daardoor zullen de autobussen van Maandag af en kele dagen een andere route moeten nemen. Autobussen, welke van het Station komen, rijden niet over de Kruisweg, maar gaan via de Rozenstraat en het Kenaupark naar de Nassaulaan. Op de route naar het Station rijden de bussen van het Nassauplein langs de Nieuwe Gracht, over de Kruisweg, Park laan, Jansweg naar het Station. TIJDELIJK REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Vanavond en vannacht tijdelijk regen. Morgen overdag enkele plaatselijke buien en opklaringen. Weinig veran dering in temperatuur. Tijdelijk krach tige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 13 Februari: Zon op 8.00 uur, onder 17.49 uur Maan op 17.56 uur, onder 8.35 uur (Volle maan) 14 Februari: Zon op 7.58 uur, onder 17.51 uur Maan op 19.30 uur, onder 8.52 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1