PHILIPS s Guépin van der Vlugt Predikbeurten Beroering op Amerikaanse goederenmarkt MODERNE HUISKAMER P. SCHOEN - MEUBILERING Kort en Bondig ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 HAARLE MS DAGBLAD Net begon met Ot en Sien Een gezellig weekeinde mef het ABC-cabaret Wim Kan heeft het vorig seizoen, toen hij met de voortdurend steekhoudende comedie van de variété „Salto Mortale" een veel scherpere koers wilde inslaan, helaas ondervonden dat hij zijn publiek, vooral in provincie, in niet geringe mate over schatte. En omdat men ook in het cabaret nu eenmaal de tering naar de nering moet zetten, was hij wel gedwongen vrij ingrij' pende concessies aan de gangbare smaak te doen, zoals men gisteren kon merken aan zijn nieuwste programma, een half jaar oud aleer het Haarlem bereikte, dat op het affiche „Het begon met Ot en Sien" doch binnen als vanouds „Tussen Ot en" Sien en Sartre" wordt geheten. Overigens komt de laatstgenoemde er nauwelijks bij te pas. Wat men nu te zien krijgt (vandaag en morgen volgen herhalingen van deze voor stelling) is een avond kleinkunst van tame lijk hoog gehalte en nog dezelfde kleur, maar dan veel gedempter, als verleden jaar. Men zal er zeker niet aanhoudend schateren van het lachen en evenmin bij sonder diep worden getroffen door onthul lingen van naakte waarheden. Wel vindt men er bijna steeds een lang nawerkende lanleiding van kostbare binnenpret. De antasie en de intelligentie van de toe- chouwer krijgen kansen te over om zich it te leven. Het heeft geen zin om alle zestien num- ners op de voet te volgen. De zaal schept iet meeste behagen in Corry Vonk met een itoere matrozenkiel, die schuimend van litaliteit een hartig verhaal afsteekt, op de mar volstrekt eigen manier, welke waar- ijk geen toelichting meer behoeft. Samen net Pam Henning promoveert zij het num- ner „Twee losgelaten meiden in de Kal- ierstraat" met meeslepende vaart van igenlijlc niets dan een banaliteit tot een frapperende zedenflits. Het is jammer dat reien de aardige parodie op een gedichtje ran Hieronymus van Alphen al kennen ioor de uitzending via de radio. „Mevrouw Bruin en de wereldsituatie" taat als opschrift boven een wrang liedje, raar Sophie Stein op navrante wijze haar aconische humor in uitspeelt. De acteur lliris Baay, van nature voorbestemd om ok eens, al is het dan maar voor een jaar, een cabaret te kijk te staan, plukt op een ;egeven ogenblik zo subliem zijn dronlce- aans-filosofie uit een krans van serpen- ine, dat men glad vergeet, dat het hele eval in kwestie, zoals trouwens de meeste ketches, nergens op uitdraait. Ton van luinhoven, zo uit de journalistiek op de lanken gestapt, brengt een goede stem en en aangename verschijning mee om een leug romantiek in het gewenste licht te laatsen. Als ik u met klem aanraadt om toch ooral deze voorstelling door het ABC- abaret niet over te slaan, is dat vooral om niet de zogenaamde bedtime-stories van /im Kan te laten missen. Hij verstaat de imst om met enkele simpele woorden en ;n verontschuldigende glimlach allerlei rote kopstukken uit de politieke «reld tot op hun menselijke ge- aante uit te kleden. Zp'n conférence ivasi voor de vuist weg gelanceerd, duurt echts een klein half uur, maar doet een ens meer deugd dan zeven bonte avonden. ?im Kan speelt als het ware met cursieve edachten. „Want je weet: van Ot en Sien, an Sartre tot voorbij Stalin, ligt iedereen ich doodgewoon onder een deken Biedt het feit dat Wim Kan en Corrie enk nu al 12 V2 jaar met een eigen gezél- ühap op de planken staan, geen voldoende /aarborg dat u zich best amuseren zult? DAVID KONING iederenavond Vrijdagavond werd in de Renaissancezaal an het Frans Halsmuseum te Haarlem Jor de sopraan Aaf van Epenhuysen met as Bunge aan de vleugel een liedetren- icital gegeven, dat niet zo maar met een aar woorden af te maken of goed te praten alt. Vooraf het omvangrijk en zeer verschei- sn programma inkijkend, kon men hoge erwachtingen koesteren, want wat daarin aloofd werd duidde op een geest van voor- ame intellectuele scholing en niet minder een vocaal instrument, dat, bij wijze i spreken alle kleuren van de regenboog toest beheersen. Na de "gebruikelijke Ita- aantjes een behoorlijke Wolf-reeks, daar- een reeks van zes liederen van Sas lunge (Engelse, Franse, Duitse), vervol- ens een vijftal van Fauré en tot slot „Het ilijke jonge eendje", het bekende sprookje Andersen, met muziek van Prokofieff. leen, waarachtig, daar begint de eerste de este zangeres niet aan. Na die hoge ver achtingen, was echter het entrée van het iogramma, met Cesti, Scarlatti en Gluck tn te groter ontgoocheling, want wat wij horen kregen was dunnetjes: een wiebe- stemmetje zonder vaste plaatsing, zon ar glans, zonder diepte, zonder licht- ansnrekende hoogte, zonder expressiemo- iliikheden voor het zuivere „bel-canto". Afgedaan dus? Neen lezer, nu begint het is, en wel in opgaande lijn. Tijdens de olf-reeks werd de stem minder flakke- ■nd en vond haar natuurlijke steunpun- n; ze bleef klein en tamelijk beperkt van at, wat in de loop van het lange pro- amma een gevoel van eentonigheid dreig- te wekken. Maar er kwam geleidelijk ai boeiend element in het geding; de zan- tres wist, toen zij zich volledig ging be ursen, intelligent voor te dragen en, met hulp van haar uitstekende begeleider, in elk lied een levendig tafereeltje te aken. Van de zes liederen van Sas Bunge sft mij vooral dat van „Der Dichter auf nibïigen Gebirg" sterk getroffen. Eerlijk gezegd heb ik, bij de onmoge- Ikheid om in het halfduister de teksten te flgen, te weinig aandacht kunnen schen- h aan deze Cybele-cyclus. Tk wil hopen zich daar nog eens een gunstige ge- eenheid toe voordoet, 't Was ondertussen in zeer zware opgave voor Aaf van Epen- uysen en het lijdt geen twijfel dat zij E*e liederen muzikaal en qua voordracht jlkomen beheerste. Toen kwam Fauré met délicate klankpoësie en zijn charme- 'ide, steeds lyrische vocaalmuziek, die, "dat ze zo zuiver muzikaal en zo synthe- is, weer heel dicht bij het „bel-canto" 4rnt te liggen, zij het dan wat rijker van tioud dan het 17e en 18e eeuwse. Doch, itgene wat de natuur geeft of onthoudt: =t reine volle geluid van een nachtegaal, hben we hier gemist, terwijl we volop inoten van de heerlijke klavierbegeleiding i" Sas Bunge. Maar met „Le vilain petit canard" van Nokofieff kon de zangeres haar beste troe- uitspelen. Het werd dan ook een idend muzikaal verhaal vol geestige ef- kten van voordracht en verrassend rake "onaties. Dit is een genre dat haar ligt; met alle mogelijke respect voor het j ;nre als zodanig gezegd. JOS. DE KLERK. Haarlemse U.V.V. verzette in 1948 veel zegenrijk werk De afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Unie van-Vrouwelijke Vrijwilligers heeft Vrijdagavond in het gebouw aan de Lange Margarethastraat haar jaarvergadering gehouden. De presi dente, mevrouw J. van Nispen-van Wely sprak een kort openingswoord, en hierna las de secretaresse mevrouw M. D. Eick- holtz-de Wijs haar jaarverslag voor, dat zij in een alleszins onderhoudende vorm had gegoten. Het U.V.V.-werk is tot een dergelijk grote omvang uitgegroeid, dat wij hier slechts een greep kunnen doen uit het voornaamste, dat in 1948 op sociaal gebied werd verricht. De belangrijkste feiten en gebeurtenissen uit dit Unie-jaar waren, in chronologische volgorde, de volgende: In het begin van 1948 werd de zoge naamde ruilbeurs geliquideerd; de over gebleven kleding ging voor een gedeelte naar de Christelijke Gezinszorg. Ook de Cadi-club aan de Zijlweg werd opgeheven, maar van de diensten der Cadi-meisjes werd nog verscheidene malen op avondjes voor militairen gebruik gemaakt. De U. V. V.-cantinewagen werd verkocht. In April trokken verschillende Haar lemse medewerksters naar Venlo, waar transporten kinderen uit Duitsland in ons land aankwamen. Ook later in het jaar bood de U.V.V. bij het verzorgen (van kin dertransporten dikwijls de helpende hand. In dezelfde maand is men ook begonnen met de zorg voor Haarlem'se Ouden van Dagen, en de ontspanningsmiddagen die voor hen zijn. gehouden hebben zich in een enorme belangstelling mogen verheugen; één middag trok 320 gasten. Ook het huisbezoek aan Ouden van Da gen bleek een succes en te voorzien in een werkelijke behoefte. Een vervoers dienst met particuliere auto's zorgde er voor, dat ook gebrekkige oudjes de bij eenkomsten konden bijwonen. Op 24 Mei namen, mevrouw Van Nispen en mevrouw Eickholtz zitting in het'Ü. N. A. C.-comité, dat op die datum in Haar lem werd opgericht. Een grootscheepse collecte voor de U.N.A.C. op 26 Juni bracht meer dan duizend collectanten op de been en 19.488 in de bussen. Een inzameling bij de film „Achter de wolken" bracht nog eens bijna 8.000 op. Verder verleenden de U.V.V. -medewerk sters hun steun aan de anjer-collecte van het Prins Bernhard-fonds, en konden in Augustus door bemiddeling van de Unie in Haarlem maar liefst 35.655 „Jubileum speldjes" worden verkocht voor ruim 21.000. Een ander werkobject betrof een rege ling voor oppashulp in gezinnen met jonge kinderen, geschoeid op Amerikaanse leest (waar men de „baby-sitters" reeds lang kent) en Hollandse degelijkheid. Inge schreven werden 99 oppashulpen die per avond 1.50 ontvangen en 97 ge zinnen, die hiervoor in aanmerking wen sten te komen. De verkoop van Kinderpostzegels ver- Anno 1804 Spaame 56 Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties Dezer dagen trekken vele gezinnen naar de nieuwe huizen in de „Provinciënbuurt"gelegen tussen de Kerklaan en Van Merleidaan te Heemstede. De totstandkoming van de drie en vijftig huizen is van grote betekenis. Ter her innering aan de eerste belangrijke woningbouw na de oorlog zal Maandagmiddag een gedenk steen worden onthuld. Een foto van een der straten in de nieuwe buurt. liep dit jaar voorspoedig. Het batig saldo bedroeg hierbij 9.000. Plet laatste hoogtepunt van 1948: de Kerstmiddag voor Ouden van Dagen, werd een enorm succes getuige vele dankbare brieven van leden der „oude garde". Nadat de penningmeesteresse eveneens haar verslag had voorgelezen (1948 bracht de Haarlemse U.V.V. een batig saldo van 4200), vertelden enkele medewerksters nog het een en ander over de verschillen de werkobjecten, waarvan het „exploite ren" van de sociëteit voor Ouden van Dagen in de Lange Margarethastraat een van de voornaamste is. Wij hebben reeds eerder medegedeeld dat de animo' voor deze sociëteit van de zijde der oudjes zeer groot is; in de maand Januari van dit jaar telde de instelling 200 leden. Na een rondvraag werd de vergadering door de presidente gesloten. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis, Ga dan naar: De Stofzuigercenïirale ZAGEMAN Ged, Oude Gracht 52 t/o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) Teruglopend vervoer In Haarlem en omgeving 10 a 15% In verschillende steden wordt door de tram- en autobusondernemingen geconsta teerd dat het vervoer in de laatste maand vrij sterk vermindert. In Rotterdam werd sinds November van 1948 een achteruit gang vastgesteld van 15 pet. De directie der N.Z.H.V.M. te Haarlem verklaarde ons, dat in Haarlem hetzelfde verschijnsel voor komt. De achteruitgang, die op alle lijnen is opgemerkt, bedraagt hier 10 a 15 pet. De oorzaak wordt gezocht in: le meer fietsen, 2e meer auto's, 3e. toerwagens, 4e minder geld onder de mensen. Salarissen vakonderwijzers Binnenlandse Zaken heeft bezwaar ge maakt tegen de door de raad vastgestelde jaarwedden-regeling voor het vakonder wijzend personeel aan de gemeentelijke openbare lagere scholen, daar de jaarwed den niet mogen uitgaan boven de rijks regeling. B. en W. stellen thans aan de raad voor de salarissen daarmee in overeenstemming te brengen. NACHTDIENST APOTHEKEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. HAARLEMS ELFTAL IN ACTIE. Zater dag 12 Maart zal het Haarlems voetbalelftal op een nog nader te bepalen terrein in Haar lem een wedstrijd spelen tegen een Westelijk KNVB-elftal. ZONDAG 13 FEBRUARI 1940 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie, ing. Oude Groenmarkt. Avondgebed. Ds. E. Pot. Zondag. Wegens ziekte geen dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. A. A. Wildschut, v. Amsterdam. Jeugd dienst. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. Saraber, Zandvoort. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Avondmaal. 7: Ds. G. Koch. Scho ten. Bakenesserlterk, Vrouwestraat. 9.30: Dhr. v. Eijsden, Kinderkerk. Kapel Bethesda Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. Joh. Brons geest, Kinderkerk. 10.45: Ds. S. J. Voors, Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Ver. van Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds, J. de Graaf. Church of England, Sunday, Feb. 13th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel Evening Prayer, followed by Holy Commu nion. Rev. W, Popham Hosford. Stads Evan gelisatie, L. Herenst*. 6 10 en 7.30: J. F. Snoeks en P. Wester. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. A. Vries, den Helder. 5; Dezelf de. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donder dag 8: Zendeling G. v. d. Weg. Driebergen. Vrije Evang. Gemeente. Bakenessergracht 65. 9.30 en" 5: Ds. J. Enter Sr. van Rotterdam Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. J. Dorsman, van Schel- luinen. Broedergemeente, Parklaan 34 Za terdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10,45: Ds. D. Boeke. Evang. Lutli. Gem., Witte Herenstraat. 10,30: Ds. W. Spliethoff Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Gercf. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel Wilhelminakerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. P. de Ruig, 5: Ds. A. M, Boeyinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. O. Gracht 47. Maandag 7,15: Ds. E, van Dijk. van den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor en Mevrouw Bosveld. Baptiste Gemeente, Park laan 34, 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugddienst (geb. Salem). Ned, Chr. Ge- meenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen, Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Brood- breken). Bijbellezing, Jansstr. 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Ge meente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods, Jans straat 85. 10: Samenkomst. De Christenge meenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Jansstr. 85. 10.30: Eredienst en Preek. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste Dagen, Ged. O. Gracht 47. 5: Zondagavondvergadering. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestr. 15 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Elsa Kaiser, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Ilerv. Kerk. Ju- lianakerk. Zatc-rdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Ds. J. de Jong. 7: Ds. A. G. den Her tog van Rotterdam, Jeugddienst. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon. H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zernike, te Rotterdam. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorderkapel. Mina- hassastr. 10.30: Ds. Hoekéma. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, Noord-Schoterkcrk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Prof. Dr. J N. Se- venster, Hoogleraar te Amsterdam. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Ds. F. R. A. Henkels. 7: Ds. J. v. d. Berg. te IJmuiden. Chr. Lyceum (ing. v. Merlen- straat) 10.45: Ds. J. W, v. Nieuwenhuijzen Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugd- gebouw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel. Dhr. J. de Smalen. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Janssen, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. de Ruig. Koediefslaan, 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P J. Richel. 5: Ds. A Dondorp. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERBENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. 7: Ds. M. L, W. Schoch. van Rotterdam, Jeugddienst. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds, F. Kleyn Remonstr. Pred., :s Gravenhage. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Ds. G. J. Sirks. Rem. A'dam. Jeugddag. Opwekkïngssamenkomst in Scha penduinen, Brederodelaan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Soefi-Beweging, Popellaan 1 2: Universele Eredienst. Vrije Kath, Kerk. Popellaan 1. 10,30: Gez. H. Mis. OVERVEEN, Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. 7.45-8.15: Avondwijding, uitgaan de van de Geref. en Herv. Kerken van Overveen, Kerk Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds, W. Fijn van Draat. PI. Avondmaal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Br. A. Veenhof. Meer en Bos 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emma school, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, PI. Doop. Effecten- en Geldmarkt Het is een schrijnende tegenstelling en tegelijk een bewijs voor het gebrekkige in alle menselijke organisatie- en coördina tievermogen, dat wat men de laatste jaren als wenselijk en economisch noodzakelijk heeft aangeprezen, bij zijn verwerkelijking tot vrees voor nieuwe complicaties ten- aanzien van het welvaartsstreven aanlei ding geeft. De prijzen van grondstoffen en goederen waren als bekend tijdens de oorlog als gevolg van kleinere productie en onder consumptie tot aanzienlijke hoogte geste gen, hetgeen voor de producerende landen grote winsten, voor de andere even grote moeilijkheden meebracht. Men weet dat de Nederlandse regering bij haar na-oorlogse economische politiek feitelijk op een spoe dige prijsdaling der goederen heeft ge speculeerd door aanzienlijke subsidies op eerste levensbehoeften, etc. Dat deze sub sidies onlangs aanzienlijk zijn verlaagd vond niet zijn oorzaak in een prijsdaling op de goederenmarkten. Daarvoor golden andere motieven (begrotingsevenwicht, Benelux). Het indexcijfer der groothan- delsprijzen in Nederland is in 1948 nog van 271 tot 281 gestegen. In het nieuwe jaar echter schijnt nu toch eindelijk de ver wachting van de Nederlandse regering te worden vervuld. Immers, op de wereld-goederenmarkten is sinds de laatste weken een scherpe daling ingetreden, welke als gewoonlijk met de lai we is begonnen, maar die zich thans ook over andere producten uitstrekt. Wat de tarweprijs betreft, deze vond zijn boog' tepunt in Juni 1947, toen per bushel te Chicago 3.12 dollar werd genoteerd tegen 1.03 dollar in Januari 1938. Begin 1948 stond de notering nog op 3.01 /2 dollar, de laatste dagen is zij tot 2.06 dollar gedaald, zodat op de Internationale Tarwe-confe- rentie door de importerende landen reeds een verlaging van de maximum prijs van 2 dollar is voorgesteld. Mais, dat begin 1948 nog 2.531/2 dollar per bushel noteerde, is tot 1.16 dollar gedaald, cacao van 42 dollar cent tot 221/2 dollarcent per pound en ook voor katoen, rubber, lijnolie bewegen de prijzen zich in dalende richting. De vee- prijzen in de V.S. zijn thans de laagste sinds October 1946, reuzel, dat in 1946 met 39 dollar per 100 pound moest worden betaald, is thans voor lli/2 te krijgen, kort om over vrijwel de hele linie kan op de Amerikaanse goederenmarkten van een verzadigingspunt worden gesproken. Het algemeen indexcijfer is van 135.37 tot 124 teruggegaan. Alleen de metalen maken nog een uitzondering: ijzer, koper, tin, lood handhaven zich tot dusver. Gelijk wij reeds opmerkten, heeft deze prijsdaling in de V.S. tot verontrusting aanleiding gegeven. Wallstreet heeft sinds het begin van de vorige maand een scherpe koersval te zien gegeven; Industrials daal den van circa 180 tot 173, Spoorwegwaar den van 52.69 tot 49.90 en heel de Ameri kaanse pers houdt zich bezig met de vraag nf dit als een begin van een economische depressie moet worden beschouwd. Als steeds zijn de deskundigen het on eens. Maar zeker is dat men in de V.S. in de economische verhoudingen naar een nieuw evenwicht moet zoeken en dat heel de wereld en ook ons land dus, daarbij ten nauwste betrokken is. Reeds enige tijd kan worden geconsta- teer dat de bedrijfsvoorraden in de V.S, op een hoger niveau zijn aangeland en dat dit in het algemeen als een waarschuwings- signaal moet worden beschouwd. Het merkwaardig verschijnsel, waarop wij in het begin doelden, is echter dit, dat stijgende productie en grotere voorraden de laatste jaren noodzakelijk zijn geacht voor het wereldherstel en dat ook thans in en voor West-Europa nog steeds op stimu lering van arbeidsproductiviteit en pro ductie wordt aangedrongen Nog dezer dagen door Paul Hoffman in zijn zes pun ten als voorwaarde van de Marshallhulp in het tweede jaar, waarvoor de Ameri kaanse regering een bedrag van 5% mil liard dollar bij het Congres heeft aange vraagd. Ondanks het feit dat de bedrijfsvoorra den in de Verenigde Staten en ook in Europa toenemen, is het natuurlijk onjuist te zeggen dat de wereldbehoefte aan goede ren bevredigd is. In vele landen is er nog een groot tekort. Het probleem is echter dat hier de nodige koopkracht ontbreekt en het door de oorlog verbroken evenwicht nog steeds niet is hersteld. Zolang dit niet het geval is, zullen de V. S., het voornaamste productiegebied, moeten voortgaan met de koopkracht van de Westerse landen te sti muleren, niet alleen om die landen te hel pen, maar ook om in eigen land de produc tie op peil te kunnen houden, stijgende werkloosheid tegen te gaan, etc. In dit licht bezien is men geneigd zich niet te bezorgd te maken over lie' voorstel var. negen senatoren in Washington om de Marshall hulp aan Nederland in te trekken. iets aparts compleet 745.- SPAARNYVOUDERSTRAAT 130 De Medisch- Opvoedkundige bureaux Werk wordt, geremd door te magere subsidiëring Aan de zorg voor.de lichamelijke volles- gezondheid in ons land ontbreekt zeker wat de prophylaxe betreft eigenlijk maar weinig meer. Elke gemeente van enige om vang heeft sinds jaar en dag haar medische advies- en consultatiebureaux, welker activiteit ons volk veel leed en de staatskas grote sociale lasten bespaart, te meer om dat veelal behoorlijke subsidies deze in stellingen in staat stellen, hun hulp en voorlichting ook tot de minst-vermogenden uit te breiden. Met de even belangrijke zorg voor de geestelijke volksgezondheid staat het helaas veel minder gunstig. Aanvankelijk bepaal de deze zich noodgedwongen tot de evident- hopeloze debielen en geesteszieken; pas door Freud, Adler e.a. werden de wegen geopend tot onderkennen en genezen van wat men zou kunnen noemen, de „kinder ziekten" onder de neurosen. Dat was van veel belang omdat kleine psychische „rem mingen" op jeugdige leeftijd vrij gemakke lijk te genezen zijn, daarentegen bij ver waarlozing tot zeer hardnekkige geestes ziekten en -afwijkingen leiden, die op hun beurt vaak weer aanleiding geven tot aller lei zware lichamelijke complicaties. Van daar dan ook dat er, zodra de nieuwe theorieën genoegzaam aan de praktijk ge toetst waren, enkele instellingen verrezen, die zich daadwerkelijk met de geestelijke gezondheidszorg in deze zin gingen bezig houden in Nederland de „consultatie bureaux voor moeilijke kinderen", :r*TT „medisch-opvoedkundige bureaux" ge heten. De werkzaamheid van deze bureaux, die half-particuliere instellingen zijn en waar van ook Haarlem er een rijk is werd echter geremd door.de weinige belangstel ling van officiële zijde, en zeer in het bij zonder door een veel te kleine subsidiëring. Dat zij desondanks in een dringende be hoefte voorzien, bewijzen de resultaten van het Haarlemse bureau, dat in de circa dertien jaren van zijn bestaan een groot aantal jeugdige patiëntjes behandeld en genezen heeft en dat op het ogenblik nieuwe aanvragen om behandeling soms vier maanden op de wachtlijst moet laten prij ken, hetgeen ook alweer een gevolg is van de weinig scheutige hulp van de overheid. Maar zelfs met de korte riemen die men heeft is het goed en heilzaam roeien in deze instelling, welker activiteit zich niet in de eerste plaats op de uitgesproken mentaal- invaliden, doch .veeleer op de licht-,,gerem- den", zoals „achterblijvertjes" op school, kinderen met driftbuien, angstcomplexen, sexuele problemen e.d. richt, waarbij het psychische aspect dikwijls nog niet eens onderkend is. Een belangrijke plaats bij het drieledig onderzoek medisch, psy chologisch en psychiatrisch is ingeruimd aan het observeren van de kinderen bij het spel, omdat zij daarin hun milieu-ervaring en hun geestelijke verwerking daarvan af spiegelen. Vandaar, dat het Haarlemse bureau, gelijk trouwens al zijn soortge noten, op het eerste gezicht meer weg heeft van een speelgoedparadijs dan van het streng-wetenschappelijke psycho-laborato- rium, dat het in feite natuurlijk is. Het ganse instituut ademt trouwens een sfeer van gemoedelijkheid, die misschien een beetje synthetisch is, maar die in elk geval een goed doel dient: het vertrouwen der kinderen te winnen. En om dat vertrouwen gaat het bij de diagnostiek en genezing van alle psychische aandoeningen. Het valt daarom wel zeer te betreuren, dat deze met aanvragen overladen instellingen bij de andere medisch-opvoedkundige bureaux in het land kan men de stroom van gegadig den evenmin aan niet wat ruimer uit bouw-mogelijkheden geschapen worden, hetgeen tevens tot gevolg zou hebben, dat het nu nog vrij dure onderzoek, c.q. de be handeling, aanmerkelijk goedkoper zouden worden. Ook de zorg voor de geeste lijke volksgezondheid dient zich tot alle lagen der bevolking uit te strekken. Wordt in Bloemendaal huisvuil twee maal per week opgehaald? Mevrouw Fahrenfort-Meuffels heeft in de Bloemendaalse gemeenteraad enige ma len gevraagd het huisvuil niet een, maar twee maal per week te doen ophalen. B. en W. delen de raad mee, dat de verhoogde kosten zullen bedragen 19.000 per jaar. Dat bedrag zal niet uit de tegenwoordige middelen kunnen worden bestreden. Indien de raad mocht besluiten het huisvuil twee maal per week te doen ophalen, zal een nieuwe belasting nodig zijn, hetgeen voor de inwoners het opleggen van een nieuwe last zou betekenen. Indien een opbrengst van 19.000 bereikt moet worden, dan zou een regeling getroffen kunnen worden, waarbij bedragen van 2 (huurwaarde tot en met 300) tot en met 9 (boven 900) gevraagd kunnen worden. Laatste wedstrijden van Fanny Koen in Australië Fanny BlankersKoen nam voor het laatst in Australië deel aan wedstrijden en startte in de athletiek-kampioenschappen van Nieuw Zuid-Wales. welke te Sydney werden ge houden. Op de 80 m. horden eindigde zij met bijna 4 meter voorsprong op Shirley Strick land als eerste in 11.4 sec. Op de 100 yards gleed zij op ongeveer drie kwart van de afstand op een door de hevige regens spiegelglad geworden stukje van de baan uit. Op dat ogenblik had zij een ruime voorsprong op Marjorie Jackson, die haar vorige week Zaterdag op de 100 m. had ge slagen. Marjorie Jackson werd nu eerste in 11 sec., waarmede zij het Australisch record evenaarde. Shirley Strickland en June Maston werden respectievelijk tweede en derde. Boksen Giel de Roode krijgt zijn kans tegen Minelli Het lang verwachte gevecht tussen onze landgenoot Giel de Roode en de Italiaan Livïo Minelli om de Europese titel zal ein delijk doorgang vinden, aldus vernamen wij van Van der Keyl, de manager van De Roode. De ontmoeting zal in Amsterdam worden ge houden, hoogstwaarschijnlijk op 4 Maart. De internationale boksfederatie heeft besloten dat het gevecht vóór 15 Maart moet zijn ge leverd, daar anders de aanspraken van de oeide candidaten als vervallen worden l beschouwd. BINNENLAND Een vliegtuig van de N.V. Aero Holland heeft in Portugal een noodlanding moeten ■maken. Het toestel werd bestuurd door de heer J. K. Hoekstra, chef vliegdienst der N.V. Aero Holland. Het vliegtuig is licht beschadigd. Het consultatiebureau te Goes heet,, van de „Help Holland Council" in Engeland een z.g. „schermbeeld-fototoestel" ten geschenke gekregen, waarmede het mogelijk is een groot aantal personen in korte tijd door te lichten. Reeds eerder ontving het bureau vail deze instelling een Röntgenapparaat. Te Haps (Noord-Brabant) is in het gezin van L. van Haren—Kool een drieling gebo ren. allen meisjes. Een jaar geleden werd het zelfde gezin verblijd met een tweeling. De politie, te Heerlen heeft twee man nen uit Brunssum en Waubach betrapt op het verkopen van verdovende middelen. Zii had den een hoeveelheid verborgen achter de zitting van een taxi en zo naar Heerlen- gebracht. Twee kinderen uit één gezin, jongens van negen en vijftien jaar te Doornenburg in de Over-Betuwe, zijn door het ijs gezakt en verdronken; de laatste toen hij zijn broer tje wilde redden. Op een bespreking in Amsterdam tus sen vertegenwoordigers van de K.L.M. en de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. werd besloten tot een hechtere samen werking tussen beide maatschappijen. Wegens dienstweigering werd een 23- jarige Haagse assistent-accountant door de Asser rechtbank tot een maand gevangenis straf en vier maanden Rijkswerkinrichting voorwaardelijk veroordeeld. By een ontvluchtingspoging uit de Rijks werkinrichting te Veenhuizcn werd enige tijd geleden een 33-jarige timmerman uit Amsterdam gegrepen. De rechtbank te Assen veroordeelde hem nu tot een gevangenisstraf van twee jaar. HAARLEM EN OMGEVING Wegens ziekte zal er Zondagmorgen geen dienst zijn in de Grote Kerk. De heer A. H. Bloem heeft eervol ont slag gevraagd als onderwijzer aan de Buitett- ruslschool en de avondverzorging van oud- leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs Eervol ontslag is ook gevraagd door de heer C. G. Jonkergouw als onderwijzer in de lichamelijke opvoeding bij het onenbaar onderwijs en door mej. A. F. Nijhoff, onder wijzeres aan de Tetterodeschool. Op de Ouderavond van HBS A. die Donderdag 17 Februari in de Aula van de HBS gehouden wordt, zal de heer J H. Textor, voorzitter van de Academie '•nor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem, een causerie over deze Stichting houden. Verder zal de directeur enige mededelingen over de school doen. waarna nog de film „Texel" vertoond zal worden. Onder auspiciën van de Mij. tot hevor- dering der Toonkunst zal de vermaarde 22- jariae Amerikaanse pianist Julius Katchen op Dinsdag 15 Februari een recital «even in de Stadsschouwburg te Haarlem. Het pro gramma bevat werken van: Beethoven, Brahms. Chopin, Liszt, Mendelssohn en Moussorgsky. De jonge Haarlemse Voordracht,skunste- nares Blanche Holzhaus zal op Woensdag 16 Februari een voordrachtavond geven in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw- te Haarlem. Zij zal o.a. voordragen „Leonficn- tie" uit de Bloeiende Wijngaard van Felix Timmermans. Een autobus van de N.Z.H.Y.H. kwam Vrijdagmorgen op de hoek Schalkwijkerweg Slachthuisstraat in botsing met een vracht auto'. Beide wagens werden licht beschadigd. Bij het gemeentebestuur van Bloemen daal is bericht ingekomen van de directeur van het Gasbedrijf te Haarlem, dat de eas- prijs verhoogd dient te worden. Daarom stel len B. en W. van Bloemendaal de gemeente raad voor de prijzen als volgt te bepalen: tot en met 24 m3 per maand: 12L cent per m3; van 25 tot 1G0 m3 ner maand: alles tegen 11 cent per m3, plus f0,36 vast recht: n.eer dan 100 m3 per maar.d: 10 cent ner m3. plus f 1.36 vast recht; meer dan 5000 m3 in een kalenderjaar: alles tegen een gemiddelde van 10 cent per m3. De heer Ch. L. van de Bilt, oud-lid van de Tweede Kamer, die op 22 Februari zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren, ver zoekt ons mee te delen, dat het feit in huiselijke kring gevierd zal worden wegens zijn gezondheidstoestand. SLEUTEL WEG? „SLEUTTELSPECJALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Februari 1949 ONDERTROUWD: 11 Febr. D. G. Lam en P, F. de Boer. BEVALLEN van een zoon: 10 Febr., J. S. BoekeiNoorlander; C. van den Berg—Hil- berts; W. A. SlingenbergIJpelaar: N. Visser —Schalk: M. P. van der SluisWielart; 11 Febr., C. J. van den Berg—van Horick. BEVALLEN van een dochter: 10 Febr. G. C. M. StoelmanMica. OVERLEDEN: 8 Febr., M. van der Zwet, 79 j.. Schotersingel: A. van de Windt, 76 j., Kopstraat; 9 Febr., J. Timmerman, 58 j., Voorhelmstraat: C. Cancrinusvan der Vel den, 70 j„ Kleverlaan; P. J. W. Dernison, 5 m., Bakkerstr.; 10 Febr., J. A. M. van Velt- hoven, 52 j„ M. v. Heemskerkstraat; S. Crom- melin, 71 j., Westerhoutpark. H00GTEZ0N 240 IHFRAPHIL f 36.— THEO VAN AMERONGEN Raadhuisstraat 35 - Heemstede - Tel. 29449 (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering Muziekschool, 2 uur: ABC-cabaret „I-Ict be gon met Ot en Sien", 8 uur. Frans Hals Museum: Dans-miniaturen. te geven door Lissi May, 8 uur. Frans Hals: „Keizerwals", alle leeft,, 2,30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). Rembrandt: Oreert Dulphinstraat", 14 j., 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Ditte", 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 u. Luxor: „Het leven roept", 18 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Robin Hood". 14 j.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarnc: „De godin der wilder nis", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. H ZONDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: ABC-cabaret „Het begon met Ot en Sien", 8 uur. Gemeentelijk Con certgebouw: Filmvoorstelling „Sjors en ziin kornuiten", 2 en 4 uur Henriëtte Davids m „Hare Majesteit Heintje", 8 uur, Frans Hals: Instituut voor Arbeidersontwikkeling „Je kunt het toch niet meenemen", 10.30 uur. Rembrandt: „Natuur en sport in Zwitser land", 11 uur. Palace: „Roverssymphonie". 11 uur. Luxor: „Rebecca", 11.15 uur. City: „Alibaba en de veertig rovers", 11 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen (zie programma Zaterdag). MAANDAG 14 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7