Slechthorenden BROOD van FRANKEN Verkoop Auto's NO. 1 Woningruil BEZUINIGEN!!... dat kunt U Vrij Kool KELLER MACDQNALD Haarlems vuilafvoer Standpunt van Bloemendaa! ove verkoop van grond bij de Zeewei Vóór één wur bij U in huis! j. VAN DEN BERG Bal Masqué Kraagjeshuis Van Oeffel, Haarlem Constructie Werken Electr. Kracht installaties van Doom's Woninginrichting woning te ruilen Ha-ka, hij is er hoor!! DIVENDAL ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Reeds in de 17e eeuw had Haarlem vuil- ophalers. Die zullen er wel altijd blijven, maar in de loop der eeuwen is heel wat gemoderniseerd op dit gebied. De honden voor de karretjes zijn opgevolgd door de paarden, die heel wat zwaardere vrachten konden trekken. Nu rijden de grote trom mel-auto's door de gemeente, waarin de uniforme vuilnisemmers gestort - worden. Maar nu moet nog de afvoer van het vuil gemoderniseerd worden. Het Haarlemse vuil wordt nu aangewend om lage landen op te hogen. Maar op den duur wordt het moeilijker geschikte ter reinen voor storting te vinden. Bovendien wordt het wenselijker geacht om het vuil in bepaalde vuilverwerkings-installaties in compost te veranderen, omdat het land aan deze meststof behoefte heeft. Reeds sinds 1932 wordt het Haarlemse vuil door de V(uil) A(fvoer) Maatschap pij) in Wijster, een dorpje in de nabijheid van Beilen in Drenthe tot compost ver werkt. Onder geleide van de directeur der V.A.M., ir. G. F. H. Hoeben, hebben wij dit vuilverwerkingsbedrijf bezichtigd. Het was interessant te zien hoe het vuil in gesloten spoorwegwagens uit de Residentie wordt aangevoerd. In een halve minuut (of is het nog vlugger?) wordt de gehele trein gelost. Het vuil ligt meteen op de plaats waar het enige maanden kan broeien. Een automatische sproei-inrichting zorgt er voor dat het vuil voldoende vochtig ge houden wordt om dit broeiproces zo goed mogelijk te laten verlopen. Als dit tijdstip is aangebroken wordt het vuil met grijpers in kiepkarren geladen die naai" de ver werkingsinrichting gereden worden. Alles geschiedt met een minimum van mensen kracht. De meeste arbeiders zijn in die verwerkingsinrichting nodig, waar eerst de waardevolle metalen en schadelijke pot scherven uit het vuil gehaald worden, waarna het overschietende in de machine in compost wordt omgezet. Het is een werk aan de lopende band, want de compost wordt meteen in zakken gedaan, die op gereedstaande auto's worden geladen, of in scheepsruimen gestort. Vuil dat een half uur geleden nog rustig op de broeihoop lag, wordt dan als mest, die klaar is voor het gebruik, naar de landbouwer, tuinder of veehouder gebracht! De V.A.M. heeft een verkoop-afdeling, die voor alle compost die vervaardigd wordt, graag afnemers vindt. Hadden wij meer te verkopen zo zei ir. Hoeben dan zouden wij er ook gemakkelijk weg mee weten. Wetenschappelijke onderzoe kingen hebben aangetoond, dat door een geregeld gebruik van kunstmest de grond op den duur wordt uitgeput. Die uitputting is te corrigeren door een compost-bemes- ting. Compost en kunstmest zijn dan ook geen concurrenten, maar vullen elkaar aan. Op dit ogenblik .wordt in Wijster het vuil verwerkt uit Den Haag en Groningen. Alleen voor he't kleine Zandvoort is daar nog wel ruimte, maar daarmee is ook de grens van de capaciteit bereikt. Op den duur is het evenwel een landsbelang, dat het vuil van alle bevolkingscentra in ons land tot compost verwerkt wordt. Maar dan moeten er veel meer verwex-kingsinrichtingen wor den opgericht. Vele steden zitten met de moeilijkheid hun vuil kwijt te raken. Wij zijn ook aldus ir. Hoeben onderhandelingen met Haarlem begonnen. Als Haarlem een eigen inlichting bouwt waar het vuil in de spoorwagens gestort kan worden, wil de V.A.M. het weghalen tegen een vergoeding van 0.50 per emmer per jaar (voor 160.000 inwoners dus ƒ80.000). Komt onze overeenkomst eerder tot stand dan een nieuwe verwerkingsinrichting ge bouwd is, dan zou het Haarlemse vuil in Wijster zo lang „opgeslagen" kunnen wor den. De V.A.M. heeft verschillende plan nen voor nieuwe verwerkingsinrichtingen, o.a. in de gemeenten Apeldoorn en Eindho ven (ver van de bebouwde delen,' zodat Een belangrijk vraagstuk dat in de komende jaren moet worden opgelost Schoonmaken - Vernissen - Restauratie van oude en moderne schilderijen en prenten Vakkundige behandeling KUNSTHANDEL LEFFELAAR - HAARLEM Telefoon 14011-12068 De autobussen en de wegen Houding van Heemstede's gemeentebestuur Het is bekend dat de gemeente Heemstede aan de commissie uit het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland, die beslissen moet over de autobusconcessies, gevraagd heeft in de concessie der NZHVM de bepaling op te nemen, dat defe onder neming verplicht is de kosten te dragen van het herstel der wegen en straten, die door de autobussen vernield worden. Er werd aan herinnerd, dat in de tramcon cessie indertijd zo'n zelfde bepaling was opgenomen. Van de zijde der NZHVM werd daaren tegen opgemerkt dat de autobusonderne mingen zo'n verplichting niet op zich kun nen nemen, omdat zij reeds betalen moeten aan de belasting op Motorvoertuigen en benzine, die immers bedoeld is voor het onderhoud der wegen. Het staat nog niet vast welke maatrege len het gemeentebestuur van Heemstede zal nemen als eenmaal vastgesteld is dat het niet mogelijk is dat de gemeenten via de concessie-voorwaarden een vergoeding krijgen voor slijtage der wegen. De juiste oplossing werd geacht dat het Rijk aan de gemeenten uit het Wegenfonds een bijdrage geeft voor het onderhoud van de wegen die door de autobussen bereden worden. Er is nog geen juiste berekening gemaakt hoeveel schade de gemeente Heemstede reeds geleden heeft sinds 1 November 1948, toen de autobussen der NZHVM zijn gaan rijden, maar wel is zeker, dat die in de duizenden loopt. 1 Een actie van particulieren? Voorts vernemen wij dat verschillende eigenaars van huizen overleggen over de mogelijkheid van de NZHVM vergoeding te eisen voor de schade die door het autobus- senverkeer aan de huizen wordt toege bracht. De directie deelde ons mede dat zij zich niet verplicht voelt die schade te vergoeden. Het zal trouwens, zo werd gezegd, moeilijk zijn aan te tonen, dat schade aan huizen door autobussen veroorzaakt wordt. Een zware vrachtauto kan natuurlijk ook de oorzaak Zijn. voor overlast der bewoners niet gevreesd behoeft te worden). Trouwens Wijster heeft geleerd, dat er voldoende maatregelen tegen overlast te nemen zijn. Overal ziet men meer vliegen dan in Wijster! Boven dien is er ook geen sprake van stankver spreiding. Het is ook gewenst een verwerkings inrichting in het Westen des lands te maken. De V.A.M. had het oog gevestigd op terreinen in de nabijheid van Alphen, maar daartegen bestaat het bezwaar dat de grond zo slap is, dat 300.000 zou moe ten worden uitgegeven voor ophogen van grond die nodig is voor het maken van een spoorwegaansluiting. Tenslotte wordt er over gedacht in of nabij het Westland een speciale inrichting te maken voor het verwerken van vers vuil (niet gebroeid dus) omdat daarvan een meststof verkregen wordt die vooral door de tuinders op prijs gesteld wordt. Tot zover de mededelingen van ir. Hoe ben. In Den Haag vernamen wij dat door de Vereniging van Nederlandse gemeenten een commissie is benoemd (waarin ook verte genwoordigers van de departementen van Land- en Tuinbouw zijn opgenomen) die een uitgebreid onderzoek instelt naar het vraagstuk van de vuilafvoer. Van hetgeen wij daarover hooren kregen wij de indruk dat het in Den Haag gewenst wordt geacht het resultaat van het werk van deze com missie af te wachten voor medewerking wordt verleend aan het oprichten van nieu we vuilverwerkingsinrichtingen. Niet om dat men ook niet tenvolle overtuigd is van de noodzakelijkheid dat het vuil op zeer grote schaal verwerkt wordt tot meststof, maar omdat men eerst meer zekerheid wil hebben welk systeem van verwerkings inrichting het meest gewenst is. Ook punt van groot belang is waar de nieuwe in richtingen moeten komen. Er wordt veel gevoeld voor decentralisatie. Dat wil zeg gen betrekkelijk kleine inrichtingen, die alleen het vuil der nabij-gelegen bevol kingscentra verwerken. Dat geeft een be langrijke besparing op de vervoerkosten van het vuil. Bovendien is het gewenst dat de inrichtingen in de nabijheid van land en tuinbouwcentra komen, want anders wordt de transport van compost weer duur. In dat geval zou het dan mogelijk wor den een vuilverwerkingsinrichting te maken voor Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, Zandvoort, Velsen en misschien nog' enkele andere gemeenten. Heemstede DOKTERSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandv.laan 70, tel. 27913; dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Portugese presidentsverkiezin gen met slechts één candidaat Liberale oppositieleider trekt zich terug Generaal Norton de Matos, de candidaat van de oppositie voor de Portugese presi dentsverkiezingen van Zondag aanstaande, heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat hij besloten had zich terug te trekken. De 81-jarige generaal Norton de Matos was de enige mededinger van de 79-jarige president Carmona. Hij heeft tijdens de verkiezingscampagne verklaard zich te zullen terugtrekken, tenzij de verkiezingen geheel vrij zouden zijn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had j uist te voren verklaard, dat de Portugese regering maatregelen had genomen om vrije ver kiezingen te waarborgen. De mededeling omtrent het retireren van De Matos werd gedaan in een kort com muniqué, waarin verklaard werd, dat gene raal De Matos Zaterdag aan het hoogge rechtshof een verklaring zou overhandigen, waarin mededeling wordt gedaan dat hij zich zou terugtrekken als candidaat omdat „hij van de regering niet voldoende waar borg heeft ontvangen ten aanzien van de ernst der komende verkiezingen". De Matos was gouverneur-generaal van 1912—1915. Van 1915 tot 1917 was hij mi nister van Oorlog en organiseerde hij een expeditionaire macht, die in 1917 aan de zijde der geallieerden vocht. Hij was lid van de Portugese delegatie naar de vredes conferentie in 1919, hoge commissaris van Angola van 19211923 en voorts tot 1926 Portugees ambassadeur te Londen.- Toen hij zich in Juli officieus candidaat stelde, zeide hij: „Mijn candidatuur is een strijd tegen het huidige régime in Portugal met het doel een democratie te vestigen. Als candidaat onderhoud ik geen betrek kingen met enige partij, geloof of ideolo gie. Ik ben geen conservatief, vakvereni gingsman, communist of monarchist, ik ben een liberaal zoals de Britse liberalen en als zodanig geloof ik in de democratie in de volste zin van het woord". De hoofdpunten van zijn program zijn afschaffing van de perscensuur, vrijheid voor de oprichting van nieuwe politieke partijen, ruime maatregelen op gebied van steim en sociale zekerheid en voortzetting van de nauwe betrekkingen met Engeland. MEDEDELINGEN VAN Dr. SOEMITRO „De Aziatische landen, die de conferentie over Indonesië te New Delhi hebben bij gewoond, zal wellicht spoedig worden ge vraagd economische sancties tegen Neder land toe te passen," aldus dr. Soemitro, de Indonesische republikeinse afgevaardigde bij de UNO, die zojuist uit New Delhi te New York is teruggekeerd. „Ik heb reden te geloven, dat er zeer spoedig besprekingen langs diplomatieke weg zullen worden begonnen door de lan den, die deelnemen aan de Aziatische con ferentie", aldus verklaarde dr. Soemitro tijdens een perconferentie. „De bedoeling van dergelijke besprekingen is te over wegen, welke wegen en middelen tegen de Nederlanders kunnen worden gebruikt, in dien zij voortgaan de wereldopinie in het algemeen en die der Aziatische landen in het bijzonder te trotseren", aldus dr. Soe mitro. II ij verklaarde verder dat hij volle dig vertrouwen heeft in de uitslag van de Indonesische strijd. „Het is er verre van, dat de republiek verslagen is", zo zei hij. „Onze militaire toestand is goed, zelfs beter dan wij oorspronkelijk verwacht hadden. Zelfs zonder hulp van buitenaf kunnen en zullen wij jaren volhouden met ons guerilla- verzet". Het werk van Pa v. d. Steur Het persbureau der Ned. ITerv. Kerk meldt: De gestichten van Pa van der Steur te Magelang, waarin kinderen, merendeels uit Indo-Europees milieu waren opgenomen, zijn gedeeltelijk gespaard gebleven. Sinds April 1946 kwam de Stichting onder het Ministerie van Sociale Zaken der republiek, hetwelk de begroting vaststelde en aanvankelijk goede hulp kon verlenen. Van verschillende republikeinse autoritei ten blijkt men belangrijke medewerking te hebben ontvangen. Thans bedraagt het totaal aantal kinde ren op de stichting: 90 meisjes en 89 jongens, beneden de 17 jaar. Daarboven 13 meisjes en slechts 1 jongen. Met de leerlingen bui ten en met het personeel, bleken 262 perso nen op de stichting aanwezig te zijn. Op Dinsdag 21 December j.l. vervoegde zich een man in het zwart gekleed aan de Stichting, die beweerde in opdracht zijner regering de gebouwen te moeten vernielen. Hout werd opgestapeld, overgoten door benzine, en het vernielingswerk nam een aanvang. Een viertal pupillen kon dit zo maar niet aanzien, en aan hun moedig optreden is het te danken, dat het grootste gedeelte der gebouwen gespaard bleef. De zware regens kwamen hen goed te stade. Vóór de verwoesting was er een capaci teit van 1500 pupillen, thans wordt ze ge schat op 500. Onmiddellijk na de komst der Nederland se troepen te Magelang, is men begonnen met de rehabilitatie, werden voedsel en kleding verstrekt, waartoe het Departement van Sociale Zaken zeer belangrijke hulp verleende. In opdracht van het Bestuur der „Oranje Nassau-stichting" heeft ds. C. Spoor van Semarang, zich thans naar Magelang be geven om de mogelijkheden van voortzet ting van de arbeid van Pa van der Steur na te gaan. Burgers nog steeds in het bezit van grote hoeveelheid munitie Na een succesvolle actie van het politie corps te Den Helder om achtergehouden wapens en munitie op te sporen, heeft de commandant van de Hulpverleningsdienst, de heer G. J. D. Franken te 's-Gravenhage, een overzicht gegeven van de explosieven die in de loop van 1948 werden ingeleverd of opgehaald. Deze cijfers, tot nog toe niet bekend gemaakt, gevens tevens aan welke hoeveelheden door de Nederlandse bur gers werden achtergehouden, ondanks on gelukken, waarschuwingen en actie. In het afgelopen jaar kwamen bij de Hulpverleningsdienst binnen: 85.996 gra naten, 19.338 handgranaten, 7.627 bommen, 7.858 mijnen, 1.488 pantservuisten, 16.918 mortiergranaten, 878 phosphorgranaten, 2.950 rookgranaten, 171.647 kg munitie en 11.201 kg springstoffen. Reeds werd in 120 gemeenten een huis- aan-huis-actie ondernomen door de politie. In de provincie Noordholland gebeurde dit het eerste in Den Helder. De bedoeling is, dat het gehele kustgebied van deze pro vincie zal worden „uitgekamd". Inspecteur van Financiën te Bussum blijft ontslagen Het Ambtenarengerecht heeft een be slissing genomen in een kwestie welke reeds drie jaar aanhangig is, namelijk het ongevraagd oneervol ontslag van de in specteur van gemeentefinanciën van Bus sum, de heer H. de R. Ongeveer 14 jaar geleden zou deze handelingen hebben ge pleegd als secretaris-penningmeester van de federatie van beheerders van met over heidssteun gebouwde woningen, welke on verenigbaar waren met zijn functie als in specteur van gemeentefinanciën. Dit kwam begin 1946 aan het licht en in Januari van dat jaar schorsten B. en W. van Bussum de inspecteur. Aan de noodraad werd voor gesteld hem ontslag te verlenen doch deze nam in Februari 1946 het besluit een com missie buiten de raad te benoemen om deze zaak te onderzoeken. Gedeputeerde Staten keurden dit besluit niet goed en in Augustus 1946 nam de noodraad in zijn laatste zitting het besluit, de inspecteur te ontslaan uit de gemeen tedienst. Het Ambtenarengerecht, waarbij de in specteur in beroep ging', stelde de gemeente op formele gronden in het ongelijk, waarop B. en W. bij de intussen nieuw gekozen gemeenteraad de zaak opnieuw aanhangig maakten en de inspecteur wederom voor ongevraagd ontslag met onmiddellijke in gang voordroegen. De gemeenteraad besloot in zijn zitting van 18 December 1947 dat de inspecteur zich schriftelijk mocht verweren. Op 27 April 1948 besloot de raad met 14 tegen 9 stemmen de inspecteur, die meer dan 30 dienstjaren heeft, ongevraagd oneervol te ontslaan met onmiddellijke ingang. De inspecteur, wiens functie intussen is opgeheven, ging weer in beroep bij het Ambtenarengerecht. Dit heeft thans uit- i spraak gedaan en het beroep van de in- i specteur ongegrond verklaard, zodat deze oneervol ontslagen blijft. Nieuwe Britse ambassadeur te Moskou Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat sir David Kelly, Brits ambassadeur te Ankara, benoemd is tot ambassadeur te Moskou, ter vervanging van sir Maurice Peterson, die zich binnen kort zal terugtrekken. Sir Noel Charles wordt ambassadeur te Ankara. Hij is voormalig ambassadeur in Brazilië en Italië. Hij was tot voor kort verbonden aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Noord holland gewend met verzoek bemiddeling te willen verlenen over de aankoop van grond, gelegen op het grondgebied van Zandvoort, dat eigendom is van Bloemen- daal. De grond ligt aan weerszijden van de Zandvoortse Noord-Boulevard, van het eindpunt van de Zeeweg in Zuidelijke rich ting tot een afstand van ongeveer 710 strek kende meter. De Westelijke strook heeft een diepte van 26 meter en de Oostelijke van 25 meter. De oppervlakte is 34.200 vierkante meter en de grond is bestemd voor de verbreding van de rijweg en het aanleggen van rijwiel- en wandelpaden en parkeergelegenheid voor het auto-circuit. Zandvoort wil voor de grond 43.000 be talen, waarbij de gemeente tevens aan Bloemendaal aanbiedt de strandexploitatie van 250 meter op Zandvoorts gebied. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft aan Zandvoort een prijs van 200.000 ge vraagd voor de stroken grond, gemeten van 200 meter uit de Bloemendaalse grens, de vrije beschikking over 250 meter strand en de exploitatie daarvan. Het gemeente bestuur van Zandvoort kon zich hiermee niet verenigen en heeft zich in verbinding gesteld met Gedeputeerde Staten. Het meent voorts, dat indien besprekingen niet tot een' bevredigend resultaat zouden lei den, het onteigening zou verzoeken. De voorzitter van het college van Gede puteerde Staten heeft zich tot het ge meentebestuur van Bloemendaal gewend, met verzoek zijn mening kenbaar te maken. B. en W. dezer gemeente menen, dat thans het ogenblik is aangebroken de gemeente raad inzage te geven. In een brief aan de raad geven B. en W. een uitvoerige uiteen zetting en merken o.a. op, dat de gronden in 1918 na een onteigening van de Erven Van der Vliet gekocht zijn voor de aanleg van de Zeeweg en de verbinding van het eindpunt van de Zeeweg naar de Boulevard Barnaart in Zandvoort. De kosten voor de aanleg en de aankoop van grond bedroegen 201.349. Bloemen daal meende, tegenover de uitgaven voor die weg een vergoeding te kunnen vinden in het feit, dat het aan de weg ge legen duinterrein waardevol bouwterrein zou worden. Met de aanlegkosten als basis zou een prijs van 103.80 per strekkende meter berekend worden. In 1935 is op de gronden een bouwverbod gelegd en an dere percelen zijn zodanig verkaveld, dat er niet veel meer te bereiken is. B. en W. „Het Leven Roept" (Lux or). Een deprimerende, troosteloze geschiedenis, waarvoor een novelle van- Erich Marie Remarque het gegeven leverde. Barbara Stanwyck en David Niven spelen de tragi sche levens van een ten dode opgeschreven jonge vrouw en een gelaten zijn ongeluk aanvaardende dokter; zij spelen die levens gedeeltelijk in een Zwitsers- sanatorium, waar de sfeertekening; huiveringwekkend is, al moet er enige twijfel rijzen aan de juistheid van de gang van zaken ten aan zien van de behandeling der patiënten, die over meer „bewegingsvrijheid" blijken te beschikken dan men in deze gevallen van uiterst-ernstige tbc-aandoeningen zou ver wachten. Er is een overvloed van sentimentaliteit verwerkt in het laatste deel van deze, overigens vaak sterk en gaaf gecomponeer de film. Het is de vraag of het een verant woorde keuze der filmmakers was dit nare verhaal van Remarque als rolprent de wereld in te sturen een wereld die wor stelt met de verschrikkelijke ziekte welke hier als dramatisch element wordt gebruikt. J. L. „Green Dolphin Street" (Rembrandt). Deze superproductie (de film is bijna tweemaal zo lang als normaal vertelt de geschiedenis van twee dochters van een rijke scheepseigenaar, die beiden verliefd raken op de zoon van een arme dokter. Deze meer voorkomende gang van zaken speelt zich echter af in een niet-alledaagse omgeving, namelijk op het rotsachtige eilandje St. Pierre in het Engelse Kanaal, waar louter zeevaarders wonen. Het ver haal heeft aanvankelijk wait moeite op gang te komen, maai" als de zoqn-in-kwestie gaat varen en tenslotte in Niëuw-Zeeland be landt wint de film aanmerkelijk aan vaart. Toch heeft men meermalen het gevoel, dat de makers zelf eigenlijk niet goed hebben geweten wat ze ervan zouden maken: een grootscheepse avonturenfilm (waarbij men voor een dosis toevalligheden graag een oogje sluit), of een ontroerend familie drama (waarbij men minder geneigd is zulks te doen). Ook de spelers Lama Turner, Donna Reed en "Van Heflin hebben de hoofdrollen voor hun rekening genomen schijnen door die halfslachtigheid aan getast, al doen zij ongetwijfeld hun best. Overigens heeft men een volledig gebruik gemaakt van alle hulpmiddelen der moder ne Amerikaanse filmtechniek, waardoor regisseur Victor Saville van een grote aard beving in Nieuw-Zeeland en een opstand der Maori's tenminste toch nog iets bijzon ders heeft kunnen maken. H. J. E. C. Keizerwals (FransHals). De Ame rikanen hebben een andere gedachte van het leven aan het hof van Keizer Frans Jozef van Oostenrijk dan de Europeanen. Het koopmanschap treedt bij hen het meest op de voorgrond en dat komt tot uiting in de film „Keizerwals", waarin een handels reiziger hardnekkige pogingen in het werk stelt zijn artikelen aan de keizer te ver kopen.' Hij meent, dat de hulp van een gravin van groot bèlang is en dank zij haar tussenkomst slaagt hij er in goede zaken'te maken. De honden van de gravin en van de handelsreiziger spelen een be langrijke rol. De Amerikaanse vervaardi gers van de film doen het voorkomen, of de keizer er op uit is over een sterk hon denras te beschikken. Een veearts spant daarvoor zijn krachten in en het resultaat is een verrassing' voor de velen, die met verlangen de geboorte van jonge hondjes tegemoet hebben gezien. De film is bijzon der vlot, dank zij de wijze, waarop Joan Fontaine en Bing Crosby hun rollen ver vullen. Crosby is de brutale handelsreizi ger, die alle middelen te baat neemt, zich naar voren te dringen en af en toé zingt hij enige liederen. Vooral het gedeelte, dat zich in Tyrol afspeelt, is bijzonder grappig. Van de Weense muziek zal het publiek in het bijzonder genieten. A. O. De camera brengt een bezoek aan de bin- De camera brengt een bezoek aan de bin nenlanden van Afrika en men beleeft bij zondere avonturen. Een expeditie is op zoek naar een Amerikaan, die vermist is en bij haar poging blijkt zij niet die medewerking te hebben van de bewoners, welke gewenst is. Dezen zijn namelijk bevreesd, dat men tevens op het spoor lcomt van smokkelhan del in ivoor. De deelnemers houden echter vol en bereiken hun doel, zij het ook na zware strijd. Op hun weg ontmoeten zij wilde dieren en daarover worden beelden op het doek gebracht. „Het hoedendoosmysterie" is een detec- tieve-film van het goede soort. Enige jonge- mensen menen, dat zij in staat zijn het beroep van detective uit te oefenen, maar spoedig komen zij in moeilijkheden door dat een medewerkster de indruk vestigt dat zij in plaats van een foto te maken een schot heeftg elost op een dame. Zij wordt verdacht een misdrijf gepleegd te hebben, doch haar „firma" slaagt er in de daders op te sporen. A. O. Geprolongeerde films. Ook deze week zullen vertoond worden „Ditte" in Palace en „De avonturen van Robin Hood" in City. merken op, dat op deze wijze Bloemend; in zijn belangen ten zeerste is benadee Tenslotte schrijven B. en W. de dat het hun ongewenst voorkomt Gedet teerde Staten in het geschil te betrekki Onteigening, zoals Zandvoort zich voorstelt, 'komt het college e' eens onjuist voor, daar de onderhav grond niet is begrepen in het Weden bouwplan-Friedhoff, waarom een dest treffend Koninklijk besluit hier niet te passen is. Predikant-journalist tot 9 jaai veroordeeld Het Amsterdamse Bijzondere Gerech hof veroordeelde heden de 60-jarige pi dikant-journalist dr. H. W. van der V. tot negen jaar gevangenisstraf met afti en ontzetting uit de politieke rechten vt de duur van het leven. Bewezen werd geacht, dat hij heeft a: gespoord tot loyale samenwerking' met bezetter, beledigende uitdrukkingen he gebezigd jegens het vorstenhuis en de gering in Londen en tenslotte person aan vrijheidsberoving heeft blootgesteli AAN ONZE ADVERTEERDERS Onze redactie wordt voortdurend opgebe! voor het opgeven van advertenties. D; geeft veel oponthoud. Voor opgaaf van advertenties dienen d nummers van de administratie: 10724 en 14825 S CHEEP VAARTNIEUWS Abbedijk, New YorkBuenos Aires Febr. van Rio de Janeiro. Algenib, Pc: AlegreRotterdam H Febr. van Paramagi Alehorab, BasraRotterdam 10 Febr. Port Said. Almdijk, 12 Febr. van New Orle; te Houston. Axeldijk, 12 Febr. van Havar te Corpus Christi. Beverwijk, Gibralta Amsterdam pass. 11 Febr. Ouessant. Co» stroom DakarAntwerpen 11 Febr. te Hat Kota Gede, 9 Febr. van Java te Halii Lombok, BahreinBombay pass. 11 Fe Straat Ormus. Malvina. SingaporeSuez, Febr. 350 mijl Oost van Ceylon. Marpe; 11 Febr. Diego Garcia naar Singapc Nieuw Amsterdam, 11 Febr. van New Yc naar Cap Hatien. Ophir, 11 Febr. van Mat sar te Soerabaja. Oranje, BataviaAmst dam 11 Febr. te Suez. Phrontis, 11 Febr. Colombo naar Calicut. Plansius, 11 Febr, Batavia naar Muntok. Rijnland, Amsterd Buenos Aires 12 Febr. te Montevidi Saidja, 10 Febr. van Miri te Pladjoe. Sa wati, SoerabajaSuez 11 Febr. te Semarai Streefkerk, 9 Febr. van Calcutta naar E; terdam. Tabian, JavaAmsterdam pass. Perim. Tasman, 11 Febr. van Batavia n; Singapore. Tegelberg, 11 Febr. van Sin; pore naar Penang'. Ternate, Rotterdam Java 11 Febr. van Suez. Tjibesar, 12 Fe van Menado te Balikpapan. Veeiidam?» E -terdamNew York 11 Febr. te Berm» Westland. Buenos AiresAmsterdam 11 Febr. Pernambuco. Willem Ruys, Rotti damBatavia pass. 12 Febr. Gibraltar. Z', derkruis, 11 Febr. van Soerabaja naar E terdam. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING HAARLl Gedurende het tijdvak van 14 Februari 1! tot 9 April 1949 zullen worden uitgerei bonkaarten levensmiddelen, textielkaart! en toeslagkaai'ten a.s. en. jonge moeders. Hiertoe dienen bij het afhalen te word! overgelegd: a. de Tweede Distributiestamkaart; b. de inwisselingsbonnen, voorkomen links bovenaan op de bonkaarten K 9! c. de kaarten CA en CB voor a.s. en jon moeders. De uitreiking heeft plaats in: Haarlem, Vleeshal, 14 Febr. t.m. 29 Mrt Spaarndam, Dienstgebouw. 1 en 2 Maart Aerdenhout, Gem. Kwekerij, 3 t.m. 8 Mrt Vogelenzang,' Gem. school, 9 en 10 Maart Heemstede, kantoor Binnenweg 160, 14 t 29 Maart '49. O verveen, kantoor Bloemendaalseweg li 30 Maart t.m. 5 April '49. Zandvoort, Haltestraat 4, 30 Maart t.m April '49. Bloemendaal, Hartelustschool, 6 t.m. April '49. Bennebroek, Uitreiklokaal Schoollaan 6 t! 8 April'49. Het publiek wordt dringend verzocht kaarten af te halen op de op de achterzij van de levensmiddelenkaarten KA stempelde datum. De Directeur, A. VAN DRIi De Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, vraagt een geroutineerde APOTHEKERS ASSISTENTE Werktijd nader overeen, te komen. Geen Zondags* en nachtdienst. GEVRAAGD. Bij metaalwaren en lampe- kappenfabriek te Haarlem, kunnen bij de karkassenaf- deling enige nette Personen geplaatst worden. Leeftijd c.a. 16 tot 20 j. Brieven on der no. 2643. De Inspecteur der domeinen te Haarlem, Nieuwe Gracht 13, zal op Donderdag 24 Fe bruari 1949 des v.m. 11 uur te zijnen kantore bij inschrij ving verkopen: 32 auto's en 5 motorrijwielen gestald in garage Hulpverle ningsdienst te IJmuiden, ga rage de Boer te Zaandam en wachtlokaal der Inv. en Acc. Sluisplein 24 te IJmuiden. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van voorn. Inspecteur uiterlijk 24 Februari vóór 11 uur. Nadere inl. en voorw. ten kantore van voorn. Inspec teur. ZIJLSTRAAT 87, Tel. 11110 op radio reparatie gebied. Voor het huren van Cos- tuums voor Dames- en Herenkleding is het adres: Aangeb. Villa m. centr. verw. in Velserbeek, huurw. f 700, ook genegen van bezit te ruilen. Gevr. woning in Heemstede-N. Aerdenhout of Bloemen daal, huur tot f 900. Brie ven bij fa. Spruit, Grote Houtstraat 136. Tel. 13658 17638 20862 als U meubelen, bedden, tafelkleden, lopers enz. koopt bij Een vertrouwd adres en wij leveren met volledige garantie. Complete Old Finish Huiskamers f 325. Prima 2 pers. 3-delige kapokmatrassen f 155. Dubbel verende rookstoelkussens, diverse prijzen. Let op het juiste adres Gen. Cronjéstraat 113, Haarlem - Tel. 19141 Wie is genegen uit Voorhout of omstreken een met een nette woning te Strijen. Brieven no. 2641. Vraagt vrijblijvend demonstratie aan huis van het nieuwste AUPIUM MONOPAC HOORTOESTEL Oranje Nassaulaan 162 Tel. 14057 Bus 4 halte Stoop's Bad Overveen JANSWEG 42, HAARLEM - TELEFOON 11828, 18626 ELECTRICITEIT Licht- en kracht-, signaal- en telefooninstalla ties, Neon, bliksembeveiliging. RADIO Geluidsinstallaties, gramofoons, pick-ups, repa raties. ELECTROMEDISCHE APPARATEN Hoogtezon, infraphil, etc. PHILISHA VES Levering en reparaties, reparatie van alle electr. techn. apparaten. De nieuwste eSecïr. WASMACHINE met draaibare electr. WRINGER Natuurlijlt weer alleen bij de enige speciaalzaak voor wasmachines ANTONIESTRAAT 3 - HAARLEM - TEL. 16269 Verder alle soorten wasmachines en wringers. OOK VOOR REPARATIE UW AANGEWEZEN ADRES NIEUWE GRACHT 74 j P. HOOGEVEEN ZOON - Ae. 170? Makelaars - Veilingmeesters - Taxateurs VEILEN DONDERDAG A.S. Inboedelgoederen en afzonderlijk Meubilair, waarbij i.; een 8-tal eikenhouten Toonbanken m. Vitri- Eetkamer-, Salon- en Slaapkamerameuble- I I menten; stalen Bureau, gebeeldh. Danziger kast; 1 I worteln. Salonkastje; Crapauds; Serviezen etc. etc. 1 Voor deze veiling kunnen tot uiterlijk Dinsdag 12 I uur goederen worden bijgevoegd. Voor afhalen en taxatie Tel. 13815 1 KIJKDAG: Woensdag a.s. van 10 tot 15 uur. PARKLAAN 22

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8