Haarlems Dagblad Treinramp inSpanje eist 28 doden Sherlock Holmes Geen compromis tussen Atlantische en Scandinavische pact-plannen Dr. Beel komt naar Nederland voor overleg met het kabinet Washington: Amerikaanse troepen blijven in Japan Weerberi 63e Jaargang No. 19168 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel, Adv, en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 14 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®preti}tc 'ifjaaclcmactic Courant (3t!nno t6^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BIJ DE LONDENSE UITGEVER Murray is een boek van John Dickson Carr verschenen over het leven van sir Arthur Conian Doyle, die iin 1930 op 71-jarige leef tijd gestorven is en-de schepper was van Sherlock Holmes. Het herinnert niet alleen aan deze verinaardste vain alle .detectives der fictie, maar ook aan Conan Doyle's zeer- uitvoerige litteraire arbeid op ander gebied dan dat der detective-verhalen. En aan zijn tijd. Doyle had als jong medicus een begin van een practijk in het stadje Sowthsea, toen hij het plan uitvoerde de strict-wetenschappelij k-werkende detective te creëren. Een van zijn docenten aan de universiteit te Edinburgh, dr. Bell, had hem op die gedachte gebracht. Sherlock Holmes leefde ongetwijfeld steik in Conan Doyle's eigen natuur: hij was als jonge man overtuigd materialist, had de kerk waartoe hij behoorde verlaten en behoorde tot de genen die de vooruitgang der mensheid meenden te zien in de ontwikkeling der natuurwetenschappen. In 1887 liet hij Sherlock Holmes voor het eerst optreden in zijn boek A Study in Scarlet. Eerst in 1891 evenwel begon het grote succes met dè verschijning van de eerste reeks verhalen over de geniale detective: The Adventures of SherlockHolmes, in Strand Magazine.' De flegmatische, onbewogen; schijnbaar nimmer-falende denker die Sherlock Hol mes was sprak sterk tot de publieke ver beelding van die tijd. Conan Doyle had hem in voldoende mate van menselijke zwakheid voorzien om hem meer te doen zijn dan een koel-verstandelijke reken machine; zijn vioolspel droeg bij tot de romantische geheimzinnigheid van de fi- guur. De trouwe vriend en tegenspeler .dr. Watson, die hem op de weg der logica nooit scheen te kunnen volgen en telkens weer perplex stond van de onweerlegbare een voud van. zijn gevolgtrekkingengaf hem het volle relief. Misschien heeft na Jules Verne met zijn iheld Phileas Fogg (in De' Reis om de Wereld in Tachtig Dagen) Conan Doyle met zijn Sherlock Holmes er wel het meest toe bijgedragen om de legen de van de onbewogen, steeds flegmatische Engelsman te doen ontstaan. Hijzelf de Engelsman moet zich daar vaak over Verwonderd hebben en er zijn schouders over hebben opgehaald. Een Fransman en een Ier hebben, met hun bewogen tempe rament, de Engelsman getypeerd zoals zij hem zagen of wensten te zien en tallozen hebben die visie aanvaard. Oonan Doyle, die een Ier was met een grote toewijding aan Engeland, is spoedig pogingen gaan doen aanvankelijk ver geefs om van zijn detective-roman figuur verlost te raken. Toen hij twaalf Sherlock Holmes-verhalen had geschreven had hij er al meer dan genoeg van en schreef aan zijn moeder met wie hij een zeer uitvoerige briefwisseling blééf voeren, die bewaard gebleven is „dat hij van zins was Holmes om zeep te brengen en er voorgoed een eind aan -te maken." Hij „leidde hem af van beter dingen." De aan drang van het publiek en niet het minst van zijn uitgevers, die hem voortdurend smeekten om nieuwe Holmes-stories, was evenwel zo groot, dat zelfs nadat hij hem inderdaad had doen omkomen in de water val van Reichenbach hij zich genoodzaakt zag hem te doen herleven. Daarna kwam er evenwel spoedig voorgoed een eind aan, ondanks de grote financiële voordelen die Holmes hem bezorgd had. In 1893 waren The Memoirs of Sherlock Holmes versche nen, in 1902 The Hound of the Baskervilles, In 1905 The Return of Sherlock Holmes. Onder de vele historische romans en no vellen die van Doyle's hand versdienen behoren de avonturen van de kolonel Génard, een ongelofelijk stoutmoedige ca- valerie-officier uit het leger van Napoleon, ongetwijfeld tot het beste. Later schreef hij de geschiedenis van Waterloo en twee boe ken ovei- de Boerenoorlog. Na de eerste wereldoorlog sdireef hij daarover een boek, dat in twaalf talen verschenen is. Zo ver wierf hij buiten zijn detective-verhalen nog wel veel succes. Maar toen hij later over tuigd spiritist en een schrijver over spiri tisme werd overkwam het hem wel eens, dat hij geld moest geven om zijn boeken te doen verschijnen. Zijn nagedachtenis zal onafscheidelijk aan de figuur Sherlock Holmes verbonden blijven en de meeste mensen herinneren zich van zijn andere werk niets. Dat hij zijn meesterwerk -en zijn hoofdfiguur zo spoedig verloochende en ervan verlost poogde te raken was een verschijnsel, dat hij met. menige andere auteur ook met auteurs van groter gaven gemeen had. Ivor Brown heeft er in die Observer aan herinnerd, dat zelfs Shakespeare zich ver zet moet hebben tegen het schrijven van een derde stuk over zijn prachtige figuur Sir John Falstaff. Conan Doyle is in 1902 door Koning Edward VII geridderd en werd dus toen Sir Arthur. Hij voelde daar niets voor en schreef aan zijn moeder dat hij zulke on derscheiding niet wenste. Zij bracht" hem tot andere gedachten door te antwoorden, dat hij tegenover zijn Koning niet weige ren kon. Conan Doyle is een sterk, gezond man en een harde werker geweest. De pogingen, dooi- anderen gedaan om zijn Sherlock Holmes na te bootsen hebben hem niet gedeerd en zijn zoals het altijd met nabootsingen gaat slechts zwakke imita tie gebleken. Buiten die navolging gerekend 'heeft hij een grote aansporing gegeven tot de bloei van het detective-genre in het algemeen, dat na hem andere voortreffelijke beoefenaars heeft gevonden, vooral in En geland, Frankrijk en Amerika. Sherlock Holmes blijft evenwel de grote legendari sche figuur. Weinigen, die in Londen dooi de niet zeer aantrekkelijke Baker Street komen, zullen niet even aan de grote detective denken. Want daar woonde hij Immers? R. P. "N Leider van ontbonden Moslem broederschap vermoord Sjeikh Hassan el Banna, de leider van de ontbonden Moslemse broederschap (Extreem-nationalistische beweging in Egypte) is te Cairo het slachtoffer gewor den van een aanslag. Zaterdagavond laat is Sjeikh Hassan in het ziekenhuis overleden. De broederschap is in December van het vorig jaar verboden, nadat verschillende leden wegens beweerde aanslagen en Moorden waren gearresteerd. De beweging lelt een half millioen aanhangers. De man, die onlangs Nokrasji Pasja vermoordde, Was lid van de broederschap. Noordeuropa 's defensie-dilemma Minister Lange, terug uit Washington Wij moeten ons langzaam haasten De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange is Zondagmorgen vroeg uit Washington in Londen aange komen. Hij verklaarde terug te keren met „een duidelijker beeld van de situatie". Hij heeft te Washington besprekingen ge voerd over Noorse defensieproblemen en over het voorgestelde Noordatlantische pact. Toen tegenover hem de mening geuit werd, d»t de Noorse defensiecrisis door zijn bezoek aan Washington toegespitst zou zijn, antwoordde Lange: „Dat is kenmerkend voor een zekere reactie in Stockholm, welke met de feiten zeer weinig heeft uit te staan." Hij verklaarde verder, dat het Noorse antwoord op het Sovjet-Russische aanbod inzake een Russisch-Noors nietaanvalspact niet voor zijn terugkeer, op Woensdag aanstaande, en niet voordat Noorwegen tijd zou hebben gehad voor bestudering van de kwestie, gegeven zou worden. „Ik geloof, dat we over het algemeen ons langzaam zullen haasten", aldus Lange. Maandag zal Lange een onderhoud heb ben met Bevin. De Noorse ambassadeur in Londen zal hierbij tegenwoordig 'zijn. Lange zeide, dat hij met Bevin dezelfde problemen wilde bespreken als hij met president Truman had gedaan. „Het voornaamste probleem betreft na tuurlijk Noorwegens veiligheid", zo ver volgde Lange. „Wij zullen de manieren be spreken, waarop wij onze veiligheid kunnen verzékeren en ter zelf der tijd nauwe samen werken tussen de drie Scandinavische lan den mogelijk maken." Lange heeft voor zijn vertrek naar Lon den te New York nog-verklaard, dat een compromis tussen het voorgestelde Atlan tische pact en een Scandinavisch pact on waarschijnlijk scheen. „Het is of het een, of het ander" zei hij. Lange noemde zijn, bezoek „aangenaam en verkennend". Hij zou verslag aan kabinet en parlement uit brengen en deze moesten uitmaken welke weg zou worden ingeslagen. „Ik kwam hier om inlichtingen in te winnep en ik heb lichtingen gekregen, die de toestand hebben opgehelderd. Wij kunnen beter dan tevoren de te volgen gedragslijn bepalen." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft zijn Noorse ambtgenoot „enkele harde ant woorden op enige harde vragen gegeven omtrent het voorgestelde Noord-Atlanti sche pact", zo schrijft de „New York Times". Medewerkers van Acheson verklaarden, dat hij Lange medegedeeld had, dat Ame rika het grootste belang stelde in het handhaven der Noorse veiligheid, zo gaat het blad verder. Hij zou er aan toegevoegd hebben, dat het onmogelijk was te zeggen hoever precies het Amerikaanse wapen- program voor West-Europa zou gaan en op welke wijze enige hulp volgens het pro gram zou worden toegewezen. In dit op zicht, zo werd Lange medegedeeld, kon Amerika geen specifieke garanties geven. De correspondent meent verder te weten, dat men te Washington, op ver zoek van Lange de middelen zal over wegen om „sommige vitale punten" in Noorwegen te beschermen. Dit on derzoek zou kunnen leiden tot enkele positieve beslissingen. Het blad verklaart, dat „Acheson blijk baar de verzekeringheeft kunnen geven, dat de V. S. nooit zullen aandringen op het beschikbaar stellen van Noorse bases als voorwaarde voor de deelneming van dit land aan het verdrag". Volgens, de ver klaringen van Acheson aldus de corres pondent, dient Noorwegen, in deze aan gelegenheid zelf een beslissing te nemen. De Scandinavische verdediging. Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan de Ame rikaanse journalisten, die op het ogenblik een bezoek aan Denemarken brengen, een uiteenzetting gegeven over de jongste be sprekingen inzake de Scandinavische ver dediging. Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn het tenminste over vijf grondbeginselen van een Scandinavische verdedigingsimie eens, aldus minister Rasmussen: 1. Ieder Scandinavisch land, indien aan gevallen, zou zich met alle beschikbare krachten verdedigen. Een aanval op één land zou beschouwd worden als een aanval op de beide andere. 3. Verdedigingsplannen der drie landen zouden gecoördineerd worden. 4. De verdedigingsunie zou beschouwd worden als een regionaal verdrag. 5. Indien één van de drie landen zou wor den aangevallen, zou hulp verzocht wor den van buiten de unie. Necmeddin Sadak, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, die heden in Lon den een onderhoud zal hebben met zijn En gelse ambtsgenoot Bevin, heeft tijdens een interview met Reuter verklaard, dat Wes telijke staatslieden in de nabije toekomst moesten overwegen een eventueel Atlan tisch veiligheidsstelsel tot het Middellandse Zeegebied uit te breiden. „Turkije hoopt, dat het Atlantisch verdedigingsverdrag zo spoedig mogelijk gesloten zal worden", al dus minister Sadak. „Hoewel Turkije geografisch niet tot de Atlantische groep behoort, heeft dit land er belang bij, dat West-Europa sterk is en een Doch vrede in Europa is evenals alders on goed georganiseerde verdediging heeft, deelbaar. Geen veiligheidsstelsel kan doelmatig vrede in Europa garanderen, indien het alleen voor een deel daarvan geldt." Sadak wilde niet pogen vooruit te lopen op de juiste formule voor een „mediterrane unie", doch naar zijn mening zouden de volgende landen eventueel alle lid kunnen worden: Turkije, Griekenland, Italië, Frankrijk en ook Engeland als een mogend heid, die direct belang heeft bij veiligheid in het gebied van de Middellandse Zee. Portugals president „vrijwel zeker herkozen" Oppositie-candidaat deed toch nog mee De verkiezingen voor een president zijn Zondag in Portugal in het moederland en in de overzeese gebiedsdelen begon nen. De minister van binnenlandse Zaken verklaarde Zondagmiddag dat alles rustig verliep en dat de opkomst groot was. Uit de eerste resultaten, die door het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn be kend gemaakt, blijkt, dat 60 tot 80 procent van de kiezers gestemd heeft. De stembureaux waren tot zonsonder gang geopend. De definitieve uitslagen zul len pas over een week of twee kunnen worden gepubliceerd, aldus het ministerie. Volgens officieuze cijfers zou echter reeds vaststaan dat president Carmona met on geveer 80 van het totaal-aantal uitge brachte stemmen herkozen is, aldus A.F.P. Wonderlijk genoeg wisten weinigen in Portugal op de verkiezingsdag officieel of Carmona nu een tegencandidaat bad of niet. Het hof van justitie had Zaterdag name lijk geweigerd het document te aanvaar den, waarbij generaal Norton de Matos, de enige overige candidaat, het intrekken van zijn candidatuur had aangekondigd. Maar van deze beslissing van het hof konden alle kiezers niet tijdig officieel meer op de hoogte gesteld worden. De stembiljetten, die op naam van gene raal Norton de Matos zijn gedeponeerd, zul len dan ook als geldig worden beschouwd, ondanks het verzoek van deze gewezen candidaat van de oppositie. „De uitslag van de verkiezingen, die Zon dag in Portugal zijn gehouden, bewijst, dat ons, land zijn plaats wenst te behouden in West-Europa en buiten het ijzeren gordijn", zo heeft de Portugese minister van Bin nenlandse Zaken, Cancela de Abreu, tijdens een persconferentie verklaard. Doodvonnissen voltrokken Bij Koninklijk Besluit is afwijzend be schikt op het gratieverzoek van Otto Bau- man, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van de Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden. Het vonnis is voltrokken. Bauman was gedurende de bezetting „Opperschaarleider" bij de Landwacht Ne derland. Hij heeft met drie SD-mannen de caféhouder Heine uit Groningen van het leven beroofd. Ook heeft hij vele arrestan ten mishandeld. Het middel om zijn slacht offers, tot spreken te dwingen was de „bad- kuipkuur". De arrestant werd in een ijs koud bad ondergedompeld tot hij bijna stikte, vervolgens boven water gehaald, gesommeerd te spreken en indien hij dit weigerde wederom ondergedompeld of met een gummiknuppel afgeranseld. Voorts is afwijzend beschikt op het gratie verzoek van M. Jansen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Het vonnis is vol trokken. De doodstraf bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden opge legd aan M. Vonk, is bij wijze van gratie veranderd in levenslange gevangenisstraf. Overplaatsing van Sovjet- hoofdkwartier in Berlijn? De Sovjet-autoriteiten treffen maatrege len om het hoofdkwartier „de Karlshorst" aan de buitenrand van Berlijn gelegen, ge deeltelijk over te plaatsen naar Münche- berg, twintig mijl ten Oosten van de'stad gelegen, zo meldt het met Britse licentie werkende blad „Montags Echo". Dit zou, aldus het blad, de eerste faze zijn van het terugtrekken der Sovjet-Russen naar een meer naar achteren gelegen linie, toe te schrijven aan „de mislukking der Sovjet- politiek in Berlijn". Nieuwe socialisaties. Een Berlijnse renbaan, drie chocolade- firma's en alle brouwerijen behoren tot de 465 firma's, in de Sovjet-sector van Berlijn, wier socialisatie Zondag krachtens de wet van 8 Februari j.l. werd bediend gemaakt. De firma's, zo wordt medegedeeld, waren vroeger eigendom van actieve nazi's en oorlogsmisdadigers en worden thans, zon der dat schadevergoeding wordt uitbetaald, als „eigendom van het volk" aan de stad Berlijn overgedragen. Ook wordt de gehele inrichting van de A.E.G. (electriciteitsbedrijf) overgedragen. Het woord is aan Emerson: De natuur is vol grillen; nu eens zet zij een oud hoofd op jonge schou ders; dan weer laat zij een jong hart kloppen in een tachtigjarige. BENELUX EN ZWITSERLAND TEKENEN DOUANEACCOORD BRUSSEL, 12 Februari (A.N.P.) Za terdag is op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken tussen België, Luxem burg en Nederland enerzijds en Zwitserland anderzijds de handels- en tarievenover- eenkomst getekend. Deze overeenkomst voorziet in een wederzijdse verlaging der douanetarieven voor bepaalde goederen en wordt op 1 Maart a.s. van kracht. De lijsten van goederen, waarop deze vermin dering betrekking heeft, zullen binnenkort worden gepubliceerd. HARRIMAN NAAR PARIJS Averell Hamman, reizend ambassadeur van het plan-Marshall, is per vliegtuig naar Parijs vertrokken voor de bijeenkomst van de organisatie voor Europese economische samenwerking. BATAVIA, 14 Febr. (Aneta). Dr. L. J. M. Beel, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Batavia, vertrekt hedenavond naar Nederland teneinde In Den Haag over leg te plegen met de Nederlandse regering. Dr. Beel wordt vergezeld door de directeur van zijn kabinet, dr. Koets. De reis wordt gemaakt per K.L.M.-Constellation. Onze parlementaire redacteur meldt: Het bezoek dat dr. Beel, vergezeld door de chef van zijn kabinet, dr. J. P. Koets, aan Den Haag zal brengen, waar men hem Woens dag verwacht, wijst er wel op dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon niet ter stond op de telegrafische uiteenzetting van de Nederlandse regering, waarin zij haar ontworpen standpunt ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad had weer gegeven, ja en amen heeft kunnen zeggen. Nu de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Den Haag komt praten, zal de regering, naar ik vermoed, het afleggen van Andersluidende uitlatingen van „hoge Amerikaanse autoriteit" gedementeerd Een oud gebruik in Zandvoort, het bruidsuikers- strooien van het bordes van het Raadhuis door bruidsparen is weer in ere hersteld. Zaterdag morgen trad- de onderwijzer de heer H. Beeds in het huwelijk met mejuffrouw Kion uit Haarlem. Natuurlijk was de schooljeugd aanwezig om in de tractatie te delen. De waarnemende Amerikaanse minister voor het leger, William Draper. heeft Za terdag categorisch ontkend, dat minister Royall zou hebben verklaard dat de Ame rikanen zich uit Japan zouden terugtrek ken. Draper zeide te spreken namens Royall zelf. Washington ontkende voorts, dat hoog-- geplaatste Amerikaanse legerofficieren vorige week te Tokio zouden hebben yer- klaard, dat Amerika overwoog zijn bezet tingstroepen uit Japan terug te trekken. Beide dementi's hebben in welingelichte kringen te Tokio verrassing gebracht. Vorige Zondag heeft een hoge militaire autoriteit een bijzondere persconferentie gehouden, waartoe slechts zekere Ameri kaanse correspondenten toegang hadden en waarvan generaal Mac Arthurs perschef was uitgesloten. - De onthullingen, die op deze persconfe rentie waren gedaan, dienden zonder bron vermelding te worden gepubliceerd. Reuter kreeg een afschrift in handen van hetgeen op de persconferentie werd be sproken. Hierin wordt een hoge militaire autoriteit aangehaald, die gezegd zou heb ben: „Ik ben geneigd te geloven, dat Japan waardeloos is in geval van een oorlog met de Sovjet-Unie. Het zou beter zijn ze terug te trekken vóór de oorlog begint". Volgens het Japanse nieuwsagentschap Kyodo heeft „een hooggeplaatst officier van het oppercommando in Japan" verklaard, dat er nergens iets was voorgevallen, waar uit men enige verandering van politiek in de V.S. zou kunnen afleiden. „Het Japanse volk kan gerust zijn, dat het niet zal wor den opgeofferd door enigerlei actie van de V.S.", aldus de verklaring. William Mac Mahon Ball, voormalig lid van de geallieerde Bestuursraad in Japan, verklaarde, dat volgens hem de verklarin gen, dat de V.S. Japan zouden kunnen prijsgeven wanneer een oorlog dreigde, be doeld waren om gematigde Japanse ele menten op te schrikken, zodat zij meer actief zouden zijn tegen het communisme. Ball, die thans hoofd is van de afdeling politieke wetenschappen aan de universi teit van Melbourne, zeide: „De Japanners hebben het kalmpjes aan gedaan en de pogingen der Amerikanen om het land weer op zichzelf te laten staan gesaboteerd in de veronderstelling, dat zij onontbeerlijk zijn voor Amerika tegen de Sovjet-Unie" Hoorspel ontketende aanval op omroepstudio Naar verluidt, zijn vier personen om het leven gekomen toen in Quito (Ecuador) een menigte een radiostation plunderde en in brand stak, dat haar de schrik op het lijf had gejaagd met een zeer realistisch hoor spel over een „invasie" uit Mars, naar het bekende boek van H. G. Wells „War of the Worlds". Het bericht van de aanslag op het station werd gerelayeerd uit Quayaquil (Ecuador) en in New York opnieuw om geroepen. Volgens Reuter zouden vele per sonen gewond zijn. De radio-omroep van de New York Times meldde, dat minstens 6 personen de dood vonden. Verscheidene personen, die uit ramen van het brandende radio-station sprongen, liepen verwendingen op. De materiële schade werd geschat op 909.000 gulden. een verklaring in de Tweede Kamer pas kunnen doen na afloop van dat onderhoud, zodat te verwachten valt, dat de vergade ring van de Kanier Woensdag niet door gaat. Verder mag men aannemen dat aan de Commissie van de U.N.O. zal kenbaar zijn gemaakt, dat in de gegeven omstandig heden nog niet vóór 15 Februari mede deling kan worden gedaan over de houding, die Nederland thans wenst aan te nemen, aangezien ook dit zal moeten wachten op het mondeling overleg met dr. Beel. Minister Stikker, die Dinsdag te Parijs had moeten deelnemen aan de bijeenkomst van de Uitvoerende Commissie van de negen Europese Marshall-landen, heeft hiervan afgezien wegens de besprekingen, die over het Indonesische vraagstuk in Den Haag gehouden moeten worden. Hij zal zich in die commissie laten vertegenwoor digen door dr. H. M. Hirschfeld, die ook de Donderdag in de Franse hoofdstad te hou den vergadering van de Raad van de Euro pese Marshall-landen zal bijwonen. Gevraagd ontslag verleend aan mr. E. M. J. A. Sassen. DEN HAAG, 14 Febr. De Koningin heeft met ingang van heden aan mr. E. M. J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Overzeese Gebiedsdelen, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten, door hem onder zeer moeilijke om standigheden aan Haar en den lande be wezen. Het beheer van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen is tijdelijk opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen. Iedere dag maken de oudste twee prinsesjes skitochten in de omgeving van het Oosten rijkse wintersportplaatsje Sankt Anton am Arlberg, waar zij nu juist een week geleden met haar vader, Prins Bernhard, zijn aangekomen. Prinses Beatrix (links) en prinses Irene in volledige ski-uitrusting klaar voor de tocht. Franse minister van financiën afgetreden De Franse minister van Financiën, André Marie, is om gezondheidsredenen afge treden. Hij wordt opgevolgd door Robert Le- court (MRP). André Marie is lid van de rad.-soc. partij. Hij is in een ziekenhuis opgeno men omdat hij opnieuw lijdt aan longaan doeningen, die het gevolg zijn geweest van een verblijf van twee jaar in het concen tratiekamp Buchenwald. Edgar Faure (rad.-soc.) is tot onder minister van Financiën benoemd. Het kabinet-Marie van de vorige zomer, dat slechts een kort bestaan had, moest aftreden in verband met onenigheid tussen de ministers over de voorstellen van de minister van Financiën, Paul Reynaud, over financiële, economische en administra tieve hervormingen. Het ontslag van Marie wordt in poli tieke kringen te Parijs beschouwd als een verzwakking van het kabinet van Queuille en een succes voor De Gaulle. Men ver wacht echter niet direct een kabinets crisis. Door de benoeming van Faure is in een vacature voorzien, welke ontstond door de bevordering van Maurice Petsche, die 12 Januari minister van Financiën werd. De aftredende minister is de laatste da gen scherp aangevallen in pers en parle mentaire kringen om wat men noemt zijn aarzelen om in te grijpen in de beweerde corruptie-schandalen op zijn departement, die onlangs aan het licht kwamen. Vier wagons in ravijn gestort; sabotage in het spel? Te Mora la Nueva niet ver van Tarra gona is in de nacht van Zaterdag op Zon dag de sneltrein Barcelona-Madrid ont spoord. Vier wagons waaronder een slaap wagen braken door de hekken van het via duct waarop het ongeluk plaats greep en stortten in een 35 meter lager gelegen droge rivierbedding. De gevolgen waren verschrikkelijk, drie der wagons werden volkomen opgevouwen en van de zich daarin bevindende slacht offers konden een aantal na urenlange red- dingsarbeid uit de ravage bevrijd worden. Er zijn reeds 28 doden geteld, dertig an- Russen zetten zwaarder geschut tegen Kravchenko in Zaterdagavond is generaal Roedenko, in 1944 leider van deSovjet-Russische aan koop-commissie te New York, waarvan ook Kravchenko deel uitmaakte, te Parijs aangekomen. Hij zal als getuige voor „Les Lettres Frangaises" tegen Kravchenko op treden dere passagiers zijn zwaar gewond naar ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. De bergingswerken worden voortgezet. De wagons zijn echter zodanig in elkaar gereden, dat het moeilijk is de slachtof fers die nog onder het wrak kunnen liggen, te bereiken. Een onderzoek werd ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Deze zou, volgens spoorwegpersoneel zijn te wijten aan een defect van de rails. Men acht sa botage niet uitgesloten. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige en in het Noorden van het land tijde lijk krachtige wind tussen Zuid en West. Aanhoudend zacht. 15 Februari: Zon op 7.56 uur. onder 17.53 uur Maan op 21-02 uur, onder 9.07 i OKCOOOroOOÖ^aXXXKOMOOOXOMoOOOOC

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1