Boekenweek 1949 krijgt een waardige artistieke omlijsting ÏID.»' Duitse landbouw wacht op machines c 3 Nieuwe Uitgaven SCHUDT UW LEVER WAKKER Wereldnieuws MAANDAG 14 FEBRUARI 1949 Ook Haarlem draagt zijn steentje bij De boekenweek 1949 van 26 Februari tot 5 Maart zal geheel het karakter dra gen dat dit hoogtepunt in de propaganda van het Nederlandse boek de laatste jaren heeft gekenmerkt. Wederom wordt aan aUen, die tijdens de boekenweek voor minstens 3,50 (a con tant) Nederlandse boeken kopen, een ge- schenk uitgereikt. Dit maal is dat de no velle „Twee Negerkopjes". Een jury, be staande uit mevrouw Jeanne van Schaik Willing, Victor E. van Vriesland, Ben Stro man, Antoon Coolen, benevens, als leden der commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek: Chr. Leeflang, F. J. Du- pont, P. Bergmans, Koos en bekroonde deze novelle uit twaalf inzendingen voor de let terkundige boekenweekprijsvraag. De teke naar G. Douwe verzorgde de omslag en maakte drie illustraties bij de tekst. De novelle wordt verspreid in een oplage van 152.000 exemplaren (het vorige jaar werd de novelle „Oeroeg", waarvan Hella Haasse de schrijfster was, verspreid in een oplage van 145.000 exemplaren). Lezersprijsvraag. De traditie: de lezers te doen deelnemen aan een tweede prijsvraag, wordt dit jaar eveneens voortgezet. Onder hen, die erin slagen te ontdek ken wie de auteur van het verhaal is, zul len drie boekprijzen a. 100 en vijftig prijzen a 5,worden verloot. De jeugduitgave van dit jaar is een bun del gedichten, handelende over een hand werk, een vak of een beroep, en heet „De muze en het ambacht". De verzen werden verzameld door Victor E. van Vriesland en Han G. Hoekstra. Het boekje is verlucht met de portretten van de dichters en voorzien van korte bio grafieën. De bundel is bestemd voor jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar en is tijdens de boekenweek in de boekhan del verkrijgbaar. Dit boekje wordt voorts gestuurd voor een geringe prijs 0,35) aan directeuren en rectoren van de middelbare scholen, aan de inspecteurs van het Middelbaar Onder wijs, benevens aan de wethouders van zes tig grote gemeenten. Men hoopt van deze uitgave voor de jeugd eveneens een traditie te maken. Voor jonge kinderen wordt een kruis- woordpuzzle beschikbaar gesteld, verband houdende met het boek. In een oplage van 90.000 exemplaren zal de boekhandel deze puzzle gratis verstrekken. Volgend jaar wordt uitgegeven „de muze op reis". De gala-avond in Amsterdam. De boekenweek wordt ingeluid met de ook reeds traditioneel gewórden litteraire gala-avond in de Stadsschouwburg te Am sterdam op 24 Februari. De avond heet dit jaar „het boék en de muzen". Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het erevoorzitterschap op zich te nemen van het ere-comité van deze avond. Voorzitter van het comité is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het programma van deze gala-avond, die woédt geopend met een rede van mr, H. J.' Reinink, secretaris-generaal van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vermeldt voor de pauze: voor drachten van Albert Vogel Jr. „De Nau- machie" van Louis Couperus - en Claudine Witsen Elias met Nederlandse verzen. Na de pauze voert de Nederlandse Opera Mau rice Ravels „l'Heure Espagnole" uit. Terstond na de voorstelling volgt het „schrijversbal". De zalen van de schouw burg worden daarvoor versierd. Op 2 Maart wordt een bijzondere boeken weekbijeenkomst voor volwassenen gehou den in het gebouw van de A.M.V.J. Me vrouw van Nijnatten Doffegnies en Diet Kramer houden voordrachten. Twee leer lingen van het muzieklyceum verzorgen een muzikaal intermezzo. Elders in het land. De afdehng Den Haag van de Nederlandse boekverkopersbond organiseert op 28 Fe bruari een avond in Pulchri-Studio, alwaar men kan kiezen uit een algemeen program ma in de grote zaal, en vijf lezingen in de kleine zaal. Het algemeen programma be vat o.a,: een rede van Ben van Eysselsteïjn, het optreden van het Quartet Sodderland, bestaande uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, gedichten voorge dragen door Albert Vogel Jr., waarop wordt gedanst door Hans Rijnberk. Gabriel Smit draagt voor uit eigen werk, en het mario nettentheater van Feike Boschma za sprookjes van Godfried Bomans en Jac. van Hattum ten tonele brengen. Na afloop is er bal. Zowel in Haarlem (1 Maart) als in Arn hem (3 Maart) verzorgt „Comedia" de op voering van Henriëtte Roland Hoist's „Tho mas More". Bovendien organiseert Haarlem een middag voor de jeugd, waar waar schijnlijk Feike Boschma's marionetten theater ten tonele zal komen. In Utrecht wordt de „Iphigeneia" van Euripides in de vertaling van M. Nijhoff gespeeld en wel op 1 Maart in het gebouw voor'Kunsten en Wetenschappen. In Leiden treedt het cabaret „De Inktvis" op. In Beverwijk zal Feike Boschma met zijn marionettentheater een opvoering geven van sprookjes van Godfried Bomans en Jac. van Hattum. Omlijstingen van de boekenweek in andere plaatsen worden voorbereid. Ook een kinderboekenweek. Men is voornemens ook een kinderboeken week te organiseren. Met de voorbereiding daarvan is een begin gemaakt. Voor het bereiken van een nauwer con tact met de schrijvers is een commissie ge vormd. Deze bestaat uit Victor van Vries land; professor A. Donkersloot, mr. P. J. Idenburg, Albert Helman, Anton van Duin kerken en professor Wab Smit. Expositie best verzorgde boeken. In samenhang met de boekenweek heeft de commissie weer doen herleven de vroe ger jaarlijks terugkerende expositie van de typografisch best verzorgde boeken. Mo gelijk gelijktijdig met de bekendmaking van de uitslagen der prijsvragen in April zullen te Amsterdam de vijftig fraaist uitgevoerde, in 1948 uitgekomen Nederlandse boeken worden tentoongesteld. Een klein aantal daarvan zal worden ge zonden naar de internationale tentoonstel ling van de Book League in Engeland. huidaandoeningen. I "Doet de jeuk bedaren en 1 doodt de ziektekiemen, zodat I de huid zich kan herstellen. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 8 00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Licht, concert. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Dansmuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Opge wekte klanken. 11.30 „Als de ziele luistert' 11.40 Strijkorkest. 12.03 Lichte muziek. 12.31 Land- en tuinbouw. 12.33 Tenor en orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Operettes van Léhar. 13 45 Kamerorkest. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Luchtige klanken. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de ieugd. 17.45 „Fau na én flora van Indonesië". 18.00 Orkest Paul Whiteman. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Kamermuziek. 19.30 „Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 „King Lear". Shakespeare. 22.30 Katholieke protestvergadering proces Minds zenty. 22.45 Gebed. 23.15 Piano-recital. 23.45 Werken van Bach. HILVERSUM II, 414.5 RL 7.00. 8.00, 13.00, 13.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7 50 Dagopening. 8.15 Lichte muziek. 8.55 Voor de vrouw., 9.00 Werken van Havdn. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Kamermuziek. 11.30 Voor zieke jongeren. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Jar,'.-kwartet. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Rina Ketty. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Oner a „Don Pasquale". Donizetti. 16.25 Be roemde componisten. 16.40 Voor de jeugd. 17 no Kinderkoor. 17.30 Russische liederen. 18 15 Piano-potpourri. 18.30 Gevraagde pla ten 19.00 Radiostrip. 19,1.5 Franse les. 19.30 Vico la Volpe. piano. 20.15 Bonte trein. 21.3c Brieven over hersengymnastiek. 21.45 Buiten lands overzicht. 22.00 Dansorkest. 22.30 Ri chard Lewis, tenor en het Stichts Pianokwin tet. 23.15 Reportage bokswedstrijd. 23.30 Werken van Zdenjek Fibich. Bijna 96?° der Nederlanders heeft een slecht gebit Schooltandverzorging kan begin van tandbederf voor komen „De statistieken hebben aangetoond, dat het gebit van bijna 96 pet. der Nederlandse bevolking is aangetast door tandbederf. Bij 80 pet. der leer lingen van het lager onderwijs in Den Bosch bleken de tanden bij een con trole in 1939 reeds te zijn aangetast. Bij de mobilisatie in dat jaar wees een onderzoek uit, dat bij 70.000 militairen het aanbrengen van een kunstgebit noodzakelijk was. In Amsterdam bezit slechts drie procent van .de 20-jarige vrouwen een gaaf,gebit". Dit vérktaarde de secretaris, van de Cen trale Raad voor Sociale Tandheelkunde, tandarts F. J. J. Scherphuis, in zijn inlei ding over doel en ontwikkeling van de schooltandverzorging op de vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde,1 welke Zaterdag te Utrecht werd gehouden. In slechts. 20 gemeenten werkt de school tandverzorging. De enige weg die er toe leidt, dat in de toekomst de lacune in de tandheelkundige verzorging van ons volk zal verdwijnen, is naar sprekers overtui ging: schooltandverzorging, Immers het blijvende gebit vormt zich in de leerplich tige leeftijd." De schooltandverzorging is in de eerste plaats preventief, een voortdu- ende waakzaamheid tegen elk begin van tandbederf. Een systematische preventieve behandeling vraagt niet meer dan 15 minu ten per jaar per kind. Spreker wees ook op opvoedende waarde welke de schooltand verzorging dient te hebben. De noodzaak van de halfjaarlijkse controle moet aan ouders en kinderen worden bijgebracht. Wanneer oud en jong de waarde van een goed gebit voor de algemene gezondheid van het lichaam zullen gaan beseffen, zal volgens de heer Scherphuis het doel van de schooltandverzorging zijn bereikt. De voorzitter van de Vereniging voor Sociale Tandheelkunde, prof. dr. G. C. Heringa, bepleitte samenwerking tussen de verschillende onderdelen der pyramidale, organisatie. De basis van deze pyramide wordt gevormd door de kinderen, de ouders, de tandartsen en de onderwijzers, hier boven de ziekenfondsen, de gemeentedien sten en de Kruisverenigingen. Na de stich tingen en de gemeenten volgen de overkoe pelende organen, met de overheid aan de top. Duitsers op de vlucht voor „kleine grenscorrecties" Naar in het grensgebied nabij Glanerbrug verluidt, zouden de bewoners van die Duitse gebieden, welke vallen onder de zo genaamde grenscorrecties, aanstalten ma ken zich elders in Duitsland te vestigen. De „Gronauer Nachrichten" heeft ge meld, dat de grenscorrectie, volgens welke de textielfabriek „Eilermark", die juist over de grens is gelegen en Nederlands eigendom is, op Nederlands grondgebied zou komen te liggen, binnenkort een feit zal worden. Tweederde deel van het fa- briekspersoneel woont thans reeds in Ne derland. Duitse kampcommandant liet „sportoefeningen" houden Doodstraf geëist tegen Martin Bruckner Voor het Bijzonder Gerechtshof in Am sterdam heeft de Duitse commandant van het strafkamp in Hamm (Duitsland), Mar tin Bruckner uit Hergolhausen, terecht gestaan. Hem was ten laste gelegd het mis handelen van naar Duitsland gedeporteerde Hilversummers. De Hilversummers, die waren opgepakt bij een razzia op 23 October 1944, werden aan het werk gezet bij het aanleggen van een spoorweg. Zij leefden onder de slechtst denkbare omstandigheden in oude paarden stallen. Aan het kamp Hamm, waar zij waren ondergebracht, was een strafkamp verbonden, waar onwerkwilligen of weer- barstigen „ter opvoeding" aan de hoede van Martin Bruckner werden toevertrouwd Bij zijn eerste verhoor had hij beweerd, dat hij daar „sportoefeningen" liet houden, waaraan hij zelf ook meedeed. Voor het Hof kwamen deze woorden niet over zijn lip pen, want een dozijn Hilversummers kwam vertellen hoe het er was toegegaan. Velen hunner toonden thans nog de spo ren van Bruckner's „oefeningen". Een hun ner kreeg een slag met een pikhouweel op de borst, waardoor hij thans nog onder doktersbehandeling is, een ander werd het gezicht volkomen door vuistslagen ver minkt. Het gezichtsvermogen van deze man heeft hieronder zwaar geleden. De gestraf ten moesten dag en nacht strafexereeren, waarbij zij in de modder moesten kruipen, gehurkt moesten springen en op de elle bogen moesten voortkruipen, waarbij Bruckner zich veelal op de ruggen van de ongelukkigen liet voortdragen. Gedurende deze „oefeningen" bewerkte hij de Hilver summers met zijn wilgenstok. De Hilversummer Van Reenen had hij twee dagen en nachten opgesloten in een kelder bij een koude van 20 graden, zonder eten en drinken. Het hoogtepunt van zijn mishandelingen vormt wel de Hilversum mer Lensink, die omstreeks Kerstmis 1944 was overleden aan de kwetsuren opgelopen bij Bruckners mishandelingen. Na het aanhoren van zijn euveldaden, die de getuigen stuk voor stuk memoreer den, legde Bruckner een volledige bekente nis af. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier, zeide in zijn requisitoir: met ontzetting heb ik geluisterd naar wat de getuigen hebben verteld. Deze verdachte heeft zich niet ont zien de kampbewoners te mishandelen op de allerergste wijze, zoals wij ons nimmer hebben kunnen indenken. „Ik kan me niet indenken" aldus mr. Besier „dat over vijf of tien jaar de misdadigers, die deze ellende over ons volk hebben gebracht, weer vrij zouden kimnen rondlopen. Daarom zie ik voor deze man dan ook maar als de enig mogelijke straf de zwaarste, de doodstraf." Nadat Bruckner zijn spijt Over zijn daden had betuigd, werd de uitspraak bepaald op 26 Februari. Treinverbinding Twente- Amsterdam wordt verbeterd Nieuwe stations in Hengelo en Enschedé Ir. F. Q. den Hollander, president-direc- téiir der Nederlandse Spoorwegen heeft irf Enschedé enkele mededelingen gedaan over verbeteringen in de verbinding met het Westen des lands. Men beschikt op het ogenblik nog slechts over de helft van het aantal reizigers-zit plaatsen, dat men bezat op de dag toen in 1944 de spoorwegstaking begon. Weliswaar komt er geregeld nieuw materiaal aan, maar van grote betekenis is dit nog niet. Tal van onderdelen moeten uit het buiten land komen en de levertijd is vaak enkele jaren. Op 15 Mei hoopt men in Limburg met de electrificatie gereed te zijn en daar door komen wat meer locomotieven voor andere trajecten beschikbaar. De dienst regeling Amsterdam-Enschedé zal verbe terd worden, de rijtijden worden 16 minuten korter. Van 15 Mei af wordt ook een aantal Die- sel-eleetrische treinen ingelegd. Zij zullen honderd kilometer per uur rijden. Ze kun nen veel sneller, maar daar gaat men nog niet toe over. Over de afstand Enschedé- Amsterdam doet de Diesel-electrische 2 uur 22 minuten. Zij stoppen niet in Apeldoorn, behalve de laatste trein in beide richtingen. Tenslotte deed ir. Den Hollander enkele mededelingen over de nieuwe stations, welke in Hengelo en Enschedé gebouwd zullen worden. Het oude station Enschedé zal verdwij nen. Het nieuwe station zal met zijn hoofd ingang ongeveer 300 meter dichter bij de stadskern komen te liggen. Het wordt een kopstation, dat zich uit strekt in de richting van het spoor dat vroeger de verbinding met Duitsland vorm de. VERTEGENWOORDIGENDE RAAD VOOR MIDDEN-JA VA. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft telegrafisch zijn in stemming betuigd met de door de verte genwoordigers van de bevolking van Mid- den-Java naar voren gebrachte wensen betreffende de instelling van een vertegen woordigende raad voor Midden-Java. Deze zal bestaan uit 81 leden, nl. 71 Indonesiërs, 5 Chinezen, 4 Nederlanders en 1 Arabier. Van de Indonesische leden zijn 50 ver tegenwoordigers van de plattelandsdistric ten en 21 vertegenwoordigers van de steden. Dennenscheerder heeft het op onze naaldbossen voorzien Voor de wederopbouw heeft ons land veel hout nodig. Voor het overgrote deel moet dit uit het buitenland worden be trokken, hetgeen dus deviezen kost. Daarom wordt alles in het werk ge steld om onze toch al geringe hout stand, die tengevolge van de oorlog nog is teruggelopen, zo niet uit te breiden dan toch in ieder geval te handhaven. Ten einde hierin te slagen, moet naast een zorgvuldig onderhoud van de bossen iedere aanval op de houtopstanden krachtig wor den geweerd. Tot de gevaarlijkste aanval lers behoort de dennenscheerder, een klein kevertje, dat in het najaar de dennebomen van de jonge loten berooft. De schade, die dit insect jaarlijks aanricht, is aanzienlijk. Tegen het einde van de oorlog en kort daarna veroorzaakte de dennenscheerder in de Nederlandse naaldbossen een ernstige plaag. Tengevolge hiervan liep de hout opbrengst aanmerkelijk terug, een schade post, die geheel voor rekening van deze „deviezenvreter" onder de insecten komt te staan. Hoewel de plaag thans vrijwel teneinde is, blijft uiteraard een afdoende bestrij ding dringend gewenst. Deze kan preven tief worden uitgevoerd door dode of kwij nende bomen, in de schors waarvan zich de larven van deze insecten ontwikkelen, te verwijderen of te ontschorsen. Dit moet vóór omstreeks half Mei geschieden, aan gezien de larven zich anders reeds tot vol wassen kevers hebben ontwikkeld. Op grond hiervan is bij de wet bepaald, dat voor 15 Mei al het liggend dennenhout moet zijn ontschorst of verwijderd. Ter bestrijding van de dennenscheerder worden z.g. vangstammen gelegd, waarin de wijfjes hun eiei'en leggen. Dit broed wordt door het schillen der stammen ver volgens vernietigd. Aangezien in Maart en soms al eind Februari de vlucht van de dennenscheerder kan worden verwacht, moeten thans reeds de vangstammen wor den gelegd. Voorts moet na 15 Mei geen ongeschild naaldhout in de buurt van dennenbossen worden opgeslagen. De zich hierin ont wikkelende kevers kunnen over betrek kelijk grote afstanden vliegen en bereiken op deze wijze de nabijgelegen bossen, die dan ernstig te lijden hebben. Niet alle voorlichtings ambtenaren lichten voor In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Alge mene Zaken is onder andere medegedeeld dat bij de verschillende voorlichtingsdien sten der overheid 410 ambtenaren werk zaam zijn. Van officiële zijde in Den Haag wordt er de aandacht op gevestigd, dat van deze voorlichtingsstaf 303 personen in Ne derland werkzaam zijn van wie een groot aantal belast is met documentatiewerk- zaamheden, archief- en bibliotheekwerk. In dit cijfer zijn tevens de administratieve krachten, het bodenpersoneel en de typis ten begrepen. Het noemen van het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad in de Memorie van Antwoord duidt er ook op, dat bij de opsomming van het totale aantal voorlichtingsambtenaren het begrip voor lichting zeer ruim is geïnterpreteerd, zo wordt verklaard. Op de muur van de St. Catharina-kerk in Frankfort am Main werd gedurende de nacht aan het opschrift Vrijheid voor Max Reimann" (de gevangenisstraf ondergaande Westduitse communistJ de zin „Waarom niet voor Minds- zenly Braziliaanse opstel kampioene in Haarlem „De Hollander bewondert de tulpen op de dijken" „God maakte de wereld, de Hollander maakte Holland", schreef de 18-jarige Nice Lobo de Cunha, in het Portugees dan, want ze woont in Rio de Janeiro. „Het huis is voor de Nederlander zijn heiligdom", zo vervolgde zij. „Als hij thuis komt, bewon dert hij de tulpen op de dijken, die stille helden," die de geweldige worsteling met de oceanen doorstaan". Zij verluchtte haar opstel over ons land met charmante waterverftekeningen van Volendamse vrouwtjes en molens, typte het op fraai perkament papier en smaakte het genoegen er de eerste prijs mede te bemachtigen in de prijsvraag die was uit geschreven door het in Brazilië gevestigde Instituto Brasil-Olanda en in samenwer king met de Koninklijke Hollandsche Lloyd, de K.L.M. en de Vereniging Nederland- Zuid-Amerika. Als beloning werd haar een gratis overtocht naar en een verblijf van drie weken in ons land aangeboden. Maar zonder begeleiding mag een 18- jarig Braziliaans meisje zo'n lange reis niet maken en dus boden de organisatoren aan haar 24-jarige zus Nilze aan haar zus Nice, die leeriinge is van een' kweekschool en ons land nooit eerder heeft bezocht, naar Nederland te escorteren. Met de „Water land" maakten de dames de overtocht en in Amsterdam werd alles in gereedheid gebracht voor een hartelijk welkom. Maar de havenstaking gooide roet in het eten. De „Waterland" kon in de hoofdstad niet gelost worden en wendde dus de ste ven naar Antwerpen, waar zij Donderdag nacht binnenliep. Toen was de treinexpress Parijs-Amsterdam reeds onderweg en er was heel wat voor nodig om tijdig alle papieren en passagebiljetten voor de niet- voorziene doorreis door België gereed te krijgen. Toen de trein echter Antwerpen uitreed, zaten de beide meisjes er in, op weg naar Den Haag. Om zes uur stoomde de Parijs-express Vrijdagavond het Haagse station binnen en vergezeld door hun Haarlemse gastheer de scheepsbouwer H. W. de Voogt zetten de beide Braziliaansen de eerste voet op Nederlandse bodem. In gebroken Engels vertelden zij een uitstekende reis achter de rug te hebben. De oudste, Nilza, is on-, derwijzeres aan de niet minder dan 4000 leerlingen tellende kweekschool in Rio, de jongste, Nice, die het opstel maakte, leer iinge. Thans hebben de meisjes hun intrek genomen in het huis van de heer De Voogt in Haarlem. De- opstellen over Holland, ook die van de andere mededingers, zullen in het VW-gebouw aan het Rokin te Am sterdam tentoongesteld worden. Rode Kruis zendt medicamenten en voedsel naar Indonesië Het Nederlandse Rode Kruis heeft met de „Willem Ruys" en de „Friesland" de eerste zendingen geneesmiddelen ver zonden, die als resultaat van de inzame lingsactie voor het Rode Kruiswerk in In donesië konden worden aangekocht. Daar behalve giften in geld ook schen kingen in natura zijn gedaan en nog steeds bedragen worden gezonden of toegezegd, is een eindcijfer van de inzameling nog niet te géven. Het staat echter' al wel vast dat het Nederlandse Rode Kruis voor een waarde van 400.000,aan genees-, voe- dings- en versterkende middelen naar In donesië zal kunnen verschepen. Voor de medische arbeid zijn thans reeds ter be schikking: 75 kg aïasphine; 7V-? kg belas- phine; 6.000.000 tabletten vitamine B; 3.000.000 tabletten vitamine C; 35.000 fla cons leverpreparaten en 3000 1. scabicidol. Bovendien is voor 30.000 babyvoedsel aangekocht. Er wordt onderhandeld over de aankoop van een partij geconserveerde melk ter waarde van 40.000, „MINISTERIEEL VERWIJT ONVERDIEND" De Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een nota gezonden naar aanleiding van de verklaring van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting op 19 Januari afgelegd in de Tweede Ka mer over het Aannemerscongres te Utrecht. De minister zeide toen, dat voor noch na het congres men ook maar de minste moeite heeft genomen om de minister over wensen en grieven persoonlijk te benaderen. Ach teraf heeft hijzelf de wens kenbaar gemaakt over deze kwesties met de betrokkenen te spreken. De Raad van Bestuur zet in de nota uit een dat naar zijn mening 's ministers ver wijt onverdiend is. 300.000 tradoren zullen een millioen paarden moeten vervangen Dr. Schlange Schoeningen, leider van landbouw en voedselvoorziening in Bizonië, verklaarde aan een verslaggever van het ANP dat zijn streven erop gericht is West- Duitsland in de toekomst voor 75 procent in zijn eigen behoeften aan levensmiddelen te doen voorzien. Op het ogenblik kan het gebied zich nog slechts voor 50 procent zelf voeden. Het bereiken van een zelfvoorzie ning van 75 procent eist, volgens dr. Schlange Schoeningen, de uitvoering van PANDA OP DE WALVISVANGST 42. De matrozen lieten van schrik alles uit hun I handen vallen en stonden als aan de grond ge- j nageld. „Heb je dat gehoord?" fluisterde er eentjedoch hij had het'nauwelijks, gezegd, toen de walvis zich opnieuw liet horen: Haal de\ kapitein! Ik wil de kapitein spreken?' Nu tww| er geen houden meer aan. Alle matrozen renden weg alsof de duivel hen op de hielen zat. Het leek wel, alsof de walvis er plezier in had, want hij begon nu nogveel harder te schreeuwen. „Waaï is de kapitein? Wat heb jullie met je een groot programma van mechanisering. Het tempo waarin dit kan worden verricht hangt geheel en al af van de mogelijkheid der Duitse industrie om de nodige land bouwmachines te leveren. Er zouden 300.000 tractoren moeten worden gefabri ceerd. Op het ogenblik is het evenwel nog niet te voorzien wanneer de Duitse indus trie in staat zal zijn aan deze grote behoefte van de landbouw te voldoen. Volgens dr. Schlange Schoeningen zullen minstens een millioen van de anderhalf millioen paarden, die op de boerenbedrijven nog in gebruik zijn, moeten worden afgeslacht daar zij te grote eisen aan de voedselvoorziening stellen. De structuur der kleine bedrijven in Zuid-Duitsland zal speciale moeilijk heden voor de uitvoering der mechanise ring brengen, doch men hoopt deze door ruilverkaveling te ondervangen. In het Noorden worden deze moeilijkheden niet zo groot geacht. Op het gebied van ontginnin gen is in West-Duitsland niet veel groot werk meer te doen. Het ligt in de bedoeling de structuur van de landbouw er op te richten dat Duitsland zoveel mogelijk slechts granen behoeft in te voeren en voor de rest zich zelf kan voorzien. Daartoe wordt thans de inge krompen veestapel weer op het oude peil gebracht. Ook voor zijn groentenvoorzie- ning streeft Duitsland naar zelfvoorziening en reeds thans zijn er bepaalde streken met overschot. Een zekere import van groen ten, vooral vroege groenten van Nedei'land naar het Ruhrgebied, zal evenwel volgens kapitein gedaan? Dacht je soms dat je die hier dr. Schlange Schoeningen altijd wel nood- rustig kon achterlaten?" Doch niemand luisterde zakelijk blijven. De bodemopbrengst is zeer meer. Allen renden zonder op of om te kijken goed, er is evenwel ten plattelande een naar de .Jonas" en een ogenblik later was er I toenemend gebrek aan arbeidskrachten en niemand meer te zienbehalve dan de drie ook daarom moet met het mechaniserings- walvissendie daar doodstil op het ijs lagen. programma haast worden gemaakt. Bertus Aafjes, Circus L. J. C. Boucher, 's Gravenhage. Onder de titel „Circus" heeft Bertus Aaf jes een aantal korte stukjes geschreven, die ieder een enkele lichte emotie weergeven. Sommige betreffen het circus zelf; de meeste zijn aan het alledaagse leven ontleend. Een voud is van alle de voornaamste karak teristiek, zowel in gedachten („Ons oog van volwassene ziet nu eenmaal de kinderwereld als één geheel, als één grote gemeenschap en bemerkt niet dat twee, drie jaar verschil in leeftijd er even zwaar telt als in de grote gemeenschapsmensen het verschil van twin tig, dertig jaar") als in stijl „(Ik heb nu een maal een krankzinnig zwak voor rozen. Een soort lek in mijn ziel. Als ik ze zie word ik dada."). De affectatie en de platheid liggen daar zo dicht naast, dat hij ze af en toe niet ontwijken kan; sommige beelden en verge lijkingen die hij gebruikt zijn niet te ver schonen met het goed recht van de persoon lijke impressie (de weiden in de lente, dik beboterd en besuikerd met boterbloemen eri madelieven) Maar het aantrekkelijke van al deze on schuldigheid is zuiver genoeg om zich boven de tekortkomingen uit te werken. De ontroe ringen die hij overbrengt vervluchtigen snel, maar ze zijn werkelijk, en niet met valse pretenties opgesierd: ze worden op de plaats gehouden waar ze horen, en geven daar iets onbedorven Hollands aan de atmosfeer, van kleine huizen en grachten en kinderen. Wie zo'n voortdurende milde gevoeligheid niet moe raakt, en niet eens wat scherpers of in- grijpenders wil, kan veel ervan laten smelten op de tong; anderen zullen de lach in „In de Waterlandse tram" met blijde ver lichting aanhoren. S. M. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter ga! op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen- „Staking niet de juiste methode" In Rotterdam hebben enige honderden havenarbeiders Zondagmorgen gevolg ge geven aan de oproep van de OVB (de des tijds van de EVC afgescheiden groep) tot het bijwonen van een vergadering, waarop het door de OVB opgestelde urgentiepro gramma werd besproken. Enige Amster damse havenarbeiders waren aanwezig. Op deze vergadering traden als sprekers op J. Bestman, secretaris van de bedrijfs organisatie „Verkeer" van de OVB en A. van den .Berg, landelijk secretaris van deze vakbeweging. Zij drongen aan op eenheid met de Amsterdamse havenarbeiders en op het toepassen van nieuwe methoden bij de strijd voor hün belangen. Een staking, zoals nu in Amsterdam gaande is, achtten zij niet de juiste weg. HALF -AUTOMATISCH TELEFONEREN TUSSEN ANTWERPEN EN ROTTERDAM Een bijzondere telefoonverbinding is ge opend met een telefoongesprek tussen de directeuren-generaal van de Belgische en de Nederlandse P.T.T. De heien Henri (België) en Neher (Ne derland) hebben namelijk het half-auto- matische telefoonverkeer van Antwerpen naar Rotterdam in dienst gesteld. Dit systeem maakt het mogelijk, dat de tele foniste in Antwerpen rechtstreeks de abonnés in Rotterdam kan kiezen. Het te lefoonverkeer van Rotterdam naar Ant werpen zal voorlopig nog op de gewone wijze worden afgewikkeld. Vrijheid. De Britse militaire gouverneur in Duitsland heeft de in arrest gestelde oommunistische leider Max Reimann tijdelijk uit de gevangenis doen ont slaan. Reimann zal zijn gevangenisstraf van drie maanden op een later tijdstip moeten uitdienen. Volgens DPD werd Reimann op vrije voeten gesteld, ten einde hem in staat te stellen de verga dering van de parlementaire raad te Bonn, waarvan hij lid is, bij te wonen. Aflossing. Een escadrille straalvliegtuigen van het type „Vampire" is te Nicosia op Cyprus aangekomen, ter vervanging van de huidige eenheid der Britse lucht macht, welke aldaar is gestationneerd en die uit „Spitfires" is samengesteld. Verkiezingen. Het bureau van de hoge commissaris van Eire te Londen heeft een verklaring uitgegeven daarin ver klaard wordt, dat de partij van sir Basil Brooke, de Unie-partii, de verkie zing in Ulster gewonnen heeft, door een „willekeurige indeling der kiesdistric ten en trucs met het kiesregister". De kiesdistricten zouden zodanig ingedeeld zijn dat de uitslag voordeliger was voor de Unionisten. Er was voorts gebruik gemaakt van een drie jaar oud kies register, waardoor tenminste 40 procent der gerechtigden niet had kunnen kie zen en tot hen behoorden juist vele jongeren, die nationalistisch gestemd zouden hebben. Passiespelen. Te Oberammergau worden thans voorbereidingen getroffen voor de opvoeringen der Passiespelen in 1950. Er zullen 60 voorstellingen worden gegeven. Verzoeners. De verzoeningscommissie van de UNO voor Palestina is uit Amman te Cairo aangekomen. Zij zal gedurende drie dagen in de Egyptische hoofdstad verblijf houden. Ban. De congregatie van het Vaticaanse consistorie heeft bekend gemaakt dat allen, die betrokken zijn in het proces tegen en de veroordeling van kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, in de ban zijn gedaan. In de bekendmaking wordt onder meer gezegd, dat de ex communicatie geldt voor „allen, die het in heilitrheidsschennis hebben gewaagd hun handen te verheffen tegen de hoogst eminente aartsbisschop van Stri- gonia (Esztergom, de stad waar kardi» naai Mindszenty ambtshalve woonde)'S

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2