Menten voor het Bijzonder Hof te Amsterdam Dr. Sorge, een vermetele spion voor Rusland, stierf aan de galg Amsterdamse Beurs MAANDAG 14 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Woordengevechten inzake details in de ochtendzitting merkte enigszins schei p Vanmorgen is voor het Amsterdams Bij zonder Hof een nieuw hoofdstuk doorzocht over de zaak-Menten, thans wpct ir. het bijzonder van de verdachte zelf. Men zal zich herinneren dat deze industrieel uit Aerdenhout indertijd ten laste werd ge legd: dat hij in Duitse staatsdienst hulp en steun aan de vijand heeft verleend als lid van een Einsatzgruppe van de S.D. in Kra- kau en dat hij als Verwalter van een vier tal Joodse kunstzaken en een rijstpellerij meegeholpen heeft aan de roof van waarde volle, aan Poolse aristocraten toebehorende goederen. Bijgestaan door een drie man sterke ver dediging heeft de thans 55-jarige P. N. Menten, die uit de ziekenbarak van het kamp te Vught was overgebracht, het zo veelste vervolg van het rechtsgeding tegen hem ondergaan. In de ochtenduren ont stond een fel debat tussen verdediging, ver dachte en hof over diverse détails van het Verhoor, dat door de eerste getuige, mr. F. P. Th. Rohling, die het vooronderzoek tegen Menten leidde, werd naar voren ge bracht. In een gespannen sfeer vuurde de verdachte een aantal vragen af op getuige mr. Rohling, daarin bijgestaan door mr. G. Kortenhorst, een van de verdedigers. Mr. B. J. Besier, de procureur-fiscaal j aai in deze zaak Feestvreugde bij Nieuw Leven In afwijking van de gewoonte is het jaar lijkse bal masqué van de ledenrijke geheel- at souplesse met de verdediging van onthouders-toneelvereniging Nieuw Leven de ondergedoken verdachte is betracht en i deze keer gehouden op Vrijdag en Zater- dat he-, geen woont" is -ie raadslieden dag, als vanouds in het feestelijk versierde verdachten voort- nondeling te woord De nieuwste cijfers over woningbouw in Nederland 40.900 huizen in aanbouw Volgens de laatste cijfers (over December 1948) waren in ons land in aanbouw 40.900 woningen. In 1948 werden in totaal 86.269 woningen voltooid; alleen in December kwamen er 6.557 klaar. Over de provincies zijn deze huizen als- volgt verdeeld: Voltooid in In aanbouw Groningen 1761 1190 Friesland 1711 1095 Drente 1686 1257 Overijsel 2364 2468 Gelderland 5261 5680 Utrecht 1099 1563,. Noordholland 3599 5165' Zuidholland 3404 9823 Zeeland 2412 2531 Noordbrabant 8297 6202 Limburg 4675 3899 In 1948 zijn dus 36.269 woningen vol tooid. In 1936 was dit aantal 30.285 in 1937 29.119 en in 1938 38.375 en 1939 36.830. Het totaal was dus hoger dan in 1936 en 1937 en maar iets lager dan over 1938 en 1939. Wanneer het aantal in de provincies ge durende het jaar 1948 gereedgekomen woningen wordt vergeleken met het gemid delde voor die provincie van de 10 voor oorlogse jaren dan blijkt dat Friesland, Drente, Gelderland, Zeelahd, Noordbra bant en Limburg in 1948 boven het voor oorlogse jaargemiddelde uitkomen. Noord brabant bouwde daarvan bijna het dubbele en Limburg bijna het drievoudige. In deze cijfers zijn voor Noordholland ook de aantallen van Amsterdam begrepen. Daar kwamen 651 woningen klaar en 1553 zijn er nu in aanbouw. Bij Overijsel zijn opgeteld de aantallen Van de Noord-Oostpolder. Daar werden 194 woningen voltooid, trewijl er nog 446 in aanbouw zijn. De aantallen van Den Haag en Rotterdam zijn begrepen in het totaal van Zuidholland. In Den Haag werden 211 woningen vol tooid, 2220 zijn er in aanbouw. In Rotter dam zijn de cijfers: 579 voltooid, 3223 in aanbouw. Productie bouwmaterialen. In 1948 werden geproduceerd 374.600.000 straatklinkers. De voorraad was in Decem ber 19.700.000, maar orders tot een totaal van 212.100.000 stuks waren nog niet uit gevoerd. De productie van metselstenen beliep in 1948 972.300.000 stuks. De voorraad was in December 40.000.000 stenen, maar orders tot een totaal van 310.500.000 stenen waren nog niet uitgevoerd. Voor kalkzandsteen zijn de cijfers: ge produceerd in 1948 456.800.000 stuks. In voorraad in December 2.100.000 stuks, nog in voorraad orders tot een totaal van 201.900.000stuks. Dakpannen. Geproduceerd 79.200.000 stuks. In December waren in voorraad 2 100.000 stuks, maar de nog niet uitgevoer de orders beliepen 20.600.000 stuks. In 1948 werden 589.000 ton cement ge produceerd, de voorraad was in December nog 10.000 ton. Aan schelpkalk werd 84.100 ton gepro- dueceerd, er was nog 2.100 ton in voorraad. Er is niet opgegeven hoe groot de nog niet Uitgevoerde orders zijn. In 1948 zijn ingevoerd 1.168.175 M3 ge zaagd naaldhout (26 M3 werd uitgevoerd), 119.470 ton betonijzer (uitgevoerd 713 ton), 74.951 ton hoekijzer (223 ton uitgevoerd) en 83.621 ton balkijzer (uitgevoerd 1388 ton). In 1940/4J werkten aan 493 inrichtingen waar bakstenen gemaakt werden 12.611 mensen. Zij produceerden tot 1.194.100.000 metsel- en straatstenen. De opbrengst was 19.666.000. In 1947 waren er 465 inrichtingen, waar 10.173 werkkrachten waren. De productie was 1.004.900.000 stenen en de" opbrengst 42.044.000. van voortvluchtige durend schriftelijk oi te staan. Doordat ver de ochtendzitting zes ge tuigen a charge gedagvaard waren en de eerste getuige reeds anderhalf uur opeiste verliep de zitting zeer traag en het valt te betwijfelen of de behandeling van de zaak- Menten vandaag tot een einde komt. (De zitting duurt voort) De Vrijwillige Ziekenfondsverzekering Tegemoetkoming bij de premieverhoging? Het raadslid de heer G. Blokdijk heeft de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. van J-narlem gesteld: I. Is het B. en W. bekend, dat de pre mies voor de vrijwillig verzekerden bij de ziekenfondsen onlangs belangrijk zijn ver hoogd? II. Achten B. en W. het niet gewenst om te trachten vanwege de Dienst voor Sociale Zaken en/of de Geneeskundige Dienst voor de minst draagkrachtigen hier voor enige compensatie te vinden? III. Achten B. en W. het verder niet gewenst oni in samenwerking met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten dit vraagstuk bij de Regering aanhangig te maken? Nieuwe woningen in Haarlem Weer 56 woningen in Haarlem-Noord B. en W. van Haarlem hebben aan de raad een plan overgelegd om over te gaan tot bouw van 56 woningen en een kan toortje op een terrein aan en nabij de Vondelweg door de woningbouwvereniging ,Zorgvliet". Het plan omvat 19 beneden- n 29 bovenwoningen, alsmede acht du- plexhuizen( -de laatste elk voor twee ge zinnen). De woningen bevatten een woonkamer van 15 m2, een kamer van 8 m2, een keu ken, een W.C. en een doucheruimte; voorts bevatten de benedenwoningen één, twee of drie slaapkamers en de bovenverdiepingen drie slaapkamers en een balkon. De duplexwoningen en het kantoortje zijn aan de Nachtegaalstraat ontworpen. Zij bestaan uit, beneden: een woonkamer van 15 m2, een slaapkamer van 8 m2, ee$ portaal, een gang, een keuken en een W.C., en boven: een woon kamer van 12 vierkante meter, drie slaap kamers, een keukentje en een W.C. Zij zijn later door het wegnemen van de por taaldeur op de begane grond en van het aanrecht op de verdieping tot normale woningen in te richten. Het kantoortje be staat uit een bestuurskamer, een wacht kamer, een portaal en een W.C. Alle be neden- en bovenwoningen hebben een schuurtje; de benedenwoningen hebben bovendien een achtertuin. De huur zal vermoedelijk gemiddeld 5.40 per woning per week bedragen. De Provinciale Directie van de Volks huisvesting, de Schoonheidscommissie en de Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken en eigendommen der gemeente kunnen zich met het plan ver enigen. De stichtingskosten worden begroot op 554.755. Terzijnertijd zullen B. en W. een voorstel doen om de benodigde gron den in erfpacht uit te geven. W. stellen thans voor aan de Wo ningbouwvereniging „Zorgvliet" een voor schot te verlenen van 554.755 en steun uit 's Rijks kas aan te vragen. en verlichte Concertgebouw. Hoewel het bezoek op de eerste avond enigszins bene den de verwachting bleef, was de stemming in beide gevallen geladen met ongeforceer de vrolijkheid. Op de klanken van twee orkesten The Merry Rowdies uit Am- Moskou wist alles van de Duitse en Japanse oorlogsplannen Het Amerikaanse leger heeft onlangs een rapport gepubliceerd over de activiteit, die sterdam en The Rhythm Collegians uit ^n^ovjet-Ru&sische^ionn^e^oep c^r Haarlem werd ook door de niet gemas- 1 T"" kerden tot diep in de nacht gedanst. De musici droegen (buiten mededinging) voor deze gelegenheid zelfs speciale samba-kle- ding. Speciaal op Zaterdagavond werd de uit drie leden bestaande jury na de parade der dikwijls zeer fraai gecostumeerden voor bijna onoplosbare perikelen geplaatst wat de toekenning van de tientallen prijzen be trof. Het bestuur kon zich te goed doen aan een stevige taart, door- dë feestcommissie aangeboden als loon voor onbaatzuchtig zwoegen om de naam en de eer der vereni ging hoog te houden. D. K. Populair H.O.V.-concert Op Woensdag 16 Februari geeft de HOV in de Concertzaal een populair concert, waar aan solistische medewerking wordt verleend door de bekende zangeres Lola van der Ben. Als gastdirigent zal optreden Herman Wou- stra, die in Haarlem geen onbekende is en reeds meermalen de HOV heeft gedirigeerd. Het programma vóór de pauze is gewijd aan werken van Rich. Wagner; o.a. zullen ten gehore worden gebracht de Ouvertures„Tann- hauser" en „Die Meistersinger von Nürn- berg", alsmede de Siegfried Idyll: Lola van der Ben zingt een aria uit „Tannhauser". Na de pauze vermeldt het programma werken van Humperdinck (Hansel und Gretel) Berlioz (Marche hongroise uit La Damna tion de Faust), een werk van Rich. Strauss (te zingen door Lola van der Ben) en ten slotte twee werken van Joh. Strauss: Kaiser Walzer en Tritsch—Tratsch Polka. AAN ONZE ADVERTEERDERS Onze redactie wordt voortdurend opgebeld voor het opgeven van advertenties. Dat geeft veel oponthoud. Voor opgaaf van advertenties dienen de nummers van de administratie: 10724 en 14825 Dit geldt ook voor inlichtingen over de kleine advertenties. Stichting van Kunstenaars „Pro Deo, Pro Arte et Humanitate" Met de vorming van de Stichting van Kunstenaars „Pro Deo, Pro Arte et Huma nitate", op 6 Januari van dit jaar is een groepering tot stand gekomen, die voor de velen van ons volk, door omstandigheden, lichamelijke en geestelijke aanleg, buiten het maatschappelijke leven geplaatst, van buitengewone betekenis zal kunnen wor den. De kunstenaars, die zich bij de stich ting hebben aangesloten, behoren tot de meest op de voorgrond tredende figuren van de Nederlandse kunstwereld. Zoals uit de naam van de stichting blijkt, is hun stre ven idealistisch. Zij treden volkomen be langeloos op en zij gevoelen hun optreden n i e t als een daad van minzame, zich zelve zoekende weldadigheid, maar als een voor-pseudo-journalisten de oorlog in Japan heeft ontwikkeld, die er tóe heeft bijgedragen dat de oor logskansen zijn gekeerd. In dit rapport van het commando in het Verre Oosten van het algemeen hoofdkwar tier wordt verteld, hoe een vermetele en kundige spionnage-groep onder leiding van een Duitse communist, dr. Sorge, negen jaar lang het Japanse kabinet en de Duitse ambassade beroofde van de meest voor zichtig bewaarde geheimen. Dr. Sorge was in staat de Sovjet-Unie volledig op de hoogte te houden van het Japanse militair en industrieel potentieel. Het Russische leger was steeds op de hoogte van de Japanse plannen en kon zijn eigen plannen daarmee in overeenstem ming brengen. Sorge was een vertrouweling van de Duitse ambassadeur te Tokio en diens staf en zijn voornaamste medewerker, de Ja panner Ozaki Hozoemi, stond op even ver trouwelijke voet met de toenmalige minis ter-president Prins Konoe. Toen de Duitse legers in de zomer van 1941 zich in ijltempo een weg door West-Rusland sloegen en grote installaties van het Russische leger vernietigden, konden Sorge en zijn medewerkers Moskou verzekeren, dat Japan niet zou aanvallen en de Siberi sche divisies konden worden gebruikt voor de succesvolle verdediging van Moskou. De leiders van de groep zijn tenslotte aan de galg gestorven. Sorge werd in Zuid-Rusland uit een Duitse vader en een Russische moeder ge boren. Na in de eerste wereldoorlog te hebben gediend, werd hij lid van de com munistische partij. Hij doctoreerde in de politieke wetenschap te Hamburg en na in het Moskouse hoofdkwartier van de Comintern te zijn opgeleid, werkte hij in Scandinavië, Engeland en China, zoge naamd als Duits journalist, doch in werke lijkheid als Sovjet-Russische spion, aldus het Amerikaanse rapport. Voordat hij naar Japan werd gestuurd, waai- hij het hoogtepunt van zijn loopbaan bereikte, werkte hij enige tijd als journa list te Berlijn om zich een journalistieke dekmantel te verschaffen en om lid te worden van de Nazi-partij. In 1933 ging hij naar Tokio, waar hij uit het niets een uiterst actieve spionnage- groep schiep. Hozoemi, die tevens journa list was, zei later zijn beroep vaarwel en werd officieus adviseur van het Japanse kabinet en vervolgens van de Zuid-Mands- j oer ij se spoorweg. Sorges nuttigste contact met de Duitse ambassade was kolonel Ott, die later am bassadeur werd en Sorge Ln 1939 als pers- attaché aanstelde. Volgens het rapport waren andere vajn Sorges groep Tot wederdienst bereid" Agenda voor Haarlem MAANDAG 14 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: „Het jónge geluid", concert met Annie Woud, Marinus Voor berg, Joris de Lange en zangkoren, 8 uur. Frans Hals Museum: Dans-miniaturen, te leven door Lissi May. 8 uur. Frans Hals: ..Keizerwals", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Green Dulphinstraat", 14 I., 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Ditte", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het leven roept", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: ..Robin Hood", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 u. Spaarne: „De godin der wildernis", 14 j„ 2.30, 700 en 9 15 uur. DINSDAG 15 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Gamelang orkest i,Babar Layar", 8 uur Stadsschouwburg: Mij. tot bevordering der toonkunst, Julius Kat oen", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Veorstellingen. Donateurs en leden van de Haarlemse To neel Vereniging „Vriendschap zij ons Doel" hebben Zaterdagavond veel plezier beleeft aan een opvoering van het blijspel „Tot Wederdienst Bereid" in de Kegelbond. Een genoeglijk pretentieloos geval over min of meer amusante familieverwikkelingen zoals er dertien in een dozijn gaan. Wij zullen onze lezers de weinig priginele intrige tussen diverse tantes, neven, schoonmoeders en an dere personages besparen, maar niet in ge breke blijven regisseur en spelers een be scheiden pluim op de hoed te steken voor de wijze waarop zij van de meeste rollen nog betrekkelijk veel hebben gemaakt. Goede rolvastheid en veel enthousiame vormden overigens mede de grondslagen voor een succesrijk resultaat. Zonder de andere krachten te kort te doen moet Leen van Meerem genoemd worden voor zijn vertol king van een oude butler die alle voor naamheid welke des butlers behoren te zijn missend uiterst gemoedelijk over het toneel scharrelde. In de pauze werd de tradi tionele verloting gehouden en na afloop van de voorstelling heeft men nog enige uren met animo gedanst. S. Crommelin In de ouderdom van 71 jaar is Donder dag overleden de heer S. Crommelin, ii Haarlem een bekende persoonlijkheid in het verenigingsleven. Hij gaf o.a. zijn krachten aan de vereniging „Liefdadigheid naar Vermogen", waarvan hij bijna 40 jaar penningmeester was. In 1945 moest hij dit werk dat hem zeer lief was, aan jongere krachten overgeven. Ook was hij vele jaren kerkvoogd der Ned. Hervormde Kerk, in welk college hij optrad als secre taris. Van het hofje van Heijthuysen aan de Kleine Houtweg was de heer Cromme lin ook zeer veel jaren regent. Bovendien was hij indertijd secretaris van de Ver- niging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem. De crematie heeft heden in stilte plaats gehad. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Februari 1949 ONDERTROUWD: 11 Febr., A. J. van Breemen en U. Visser. GEHUWD: A. J. van Breemen en U. Visser BEVALLEN van een Zoon: 11 Febr. F. van der WalKamphuis; 12 Febr., A. A. Koster —de Jong, BEVALLEN van een dochter: 10 Febr. A. M. E. RosierKrom; E. M. WestJansen; J. M. GoemansBuschman; 11 Febr., G. M. H. van der HorstSchouten. OVERLEDEN: 9 Febr., H. Drenth, 70 j., Kamerlingh Onnesstraat; 10 Febr., H. B. Hes- seling, 4 i.. 2e Zuidpolderstraat: J. F, Pee lers, 73 j., Wiligenstraat: E. van den Eshof 69 j.. Gasthuissingel: 11 Febr., M. Otger. 70 j„ Potgieterstraat: W. J. Tarner, 72 j„ Mars straat; S. A. H, Stokman, 21 m., Kamperlaan; F. SwierErbrink, 78 j„ Schotersingel; Feddema—Dolstra, 88 j., Lorentzkade. recht, omdat het gaat om het contact met het beste, dat in de menselijke geest leeft. Zondagmiddag is de Stichting in deze zin haar arbeid begonnen met een concert in de strafgevangenis te Haarlem, waar de gedetineerden verzameld waren om te luisteren naar de zang van Annie Woud, die begeleid werd door de pianiste Emmy van Eden, en naar het spel van het Röntgen- kwartet. Voor een voortreffelijke inleiding van de kunstenaars zorgde de adjunctdirecteur van de gevangenis, de heer R. S. Wierda. Hij wees de mannen op het doel van de Stich ting, die beoogt hen het beste op kunst gebied te brengen en daarmee de sleur van alle dag te breken. Daarna sprak de be stuurder van de Stichting de heer Paul Boswinkel een enkel woord om de toehoor ders een richtlijn te geven bij het luisteren naar de uitgevoerde muziek. Met de uitvoering van twee delen van het Kwartet in Bes (K.V. 458) van W. A. Mo zart, het zogenaamde Jacht-kwartet, werd hierna het muzikale gedeelte van de mid dag door het Röntgen-kwartet begonnen. De acoustiek van het kerkgebouw van de gevangenis, waar het concert werd gege ven, bleek verrassend goéd te zijn. Bijzon der doorzichtig was de samenklank van de violen, bespeeld door Joachim Röntgen en Piet Nyland, van de alt-viool in handen van Wim de Soete en de violoncel, die Corn. Pruyt bespeelde, waarmede de fijne structuur, het kantwerk van Mozarts mu ziek uitnemend gediend werd. Een ander genre muziek, door haar vol heid en warmte van klank en romantische, spanningen ongetwijfeld zeer gewaardeerd, kwam er met de voordracht van drie frag menten van Dwowjall's Kwartet in F. De prachtig gespeelde violoncel-solo hierbij verdient afzonderlijke vermelding. Annie Woud wisselde de instrumentale uitvoeringen af, allereerst met acht Zigeu nerliederen van Joh. Brahms. Haar zingen, dat zich kenmerkte door klank, schoonheid en expressiviteit, maakte diepe indruk en de tekstgedachte kreeg vaak in deze kring een niet vermoede, diepe zin. Haar tweede optreden gold enige Nederlandse liederen van Kuiler en Zweers, alsmede een paar bewerkingen van oud-Nederlandse liederen van H. Schouwman en Alb. de Klerk. Annie Woud, die in Emmy van Eden een uit nemende steun vond, ontkwam niet aan een toegift: „De nacht is gezonken" van Cath. van Rennés. Er was op dit concert een verheugende aandacht. De heer Wierda gewaagde er van in een slotwoord dat in het bijzonder van dank jegens de solisten getuigde. P. ZWAANSWIJK staat inlichtingen uit de Amerikaanse, Franse en Britse ambassades te Tokio te winnen, wat als weerlegging kon dienen van eventuele conclusies, die de Duitsers zouden trekken. In Mei 1941 waarschuwde Sorge Moskou, dat de Duitsers 170 tot 190 divisies aan de Russische grens zouden samentrekken en dat zij op 20 Juni zouden aanvallen. Zoals bekend vielen de Duitsers op 22 Juni de Sovjet-Unie binnen. De spionnage-groep werd opgerold, toen de Japanse communist Ito Ritsoe, die in het rapport als de huidige leider der Ja panse communisten genoemd wordt, na gearresteerd te zijn, doorsloeg en als mede- communist een vrouwelijk lid van Sorges groep noemde. Zij verraadde zichzelf en anderen, en in October 1941 waren alle voorname leden van de groep gearresteerd. Van de 35 verdachten werden 20 ver oordeeld. Sorge en Hozoemi tot de strop en anderen tot gevangenisstraffen. Zij die niet in de gevangenis stierven werden door de geallieerden bevrijd. Publiek bekroonde schilderij Gedurende twee weken is in de zalen van Heerkens Thijssen aan het Plein een expo sitie van werken van Haarlemse kunste naars gehouden. Iedere bezoeker kon op een stembiljet zijn voorkeur voor het naar zijn mening mooiste stuk kenbaar maken. De grote zilveren beker, door de initiatief nemer beschikbaar gesteld, werd Zondag middag door de voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlands Kunstverbond, Jhr. F. Teding van Berkhout, uitgereikt aan-mevrouw E. L. H. Woutersen van Does- burgh. Haar schilderij „Roman" (voorstel lende een lezende vrouw, zittend op een rustbank) lokte zestig stemmen van het publiek uit. Veel waardering kwam voorts tot uit drukking voor een landschap van A. Pot gieter, dat 47 stemmen incasseerde, even als het portret van dr. A. R. de Jong door Simon de Heer, dat door 40 personen werd uitverkoren. Een damesportret van Frans Funke stond als vierde op de ranglijst, de beeltenis van een meisje met rood haar door mevrouw >H. DingemansNumans als vijfde. Bij de prijsuitreiking bracht jhr. Teding van Berkhout dank aan de heer Frans Heerkens Thijssen en richtte zich verder tot de heer J. D. Voskuil, die ook deze ten toonstelling, welke in veertien dagen tijds vijftienhonderd bezoekers trok. heeft inge richt. De conservator van Teylers Museum, de heer H. van Borssum Buisman heeft voor het museum aangekocht een tekening van de oud-Haarlemmer Herman Vredenburgh. Het werkstuk is een expressief getekend stilleven met een karper, een kunstwerk, dat zeer zeker een waardevolle aanwinst voor de beroemde Teyler collectie genoemd mag worden. Haarlemse kinderen naar het Bio-vacantie-oord Brandweer in actie De brandweer is in het afgelopen week einde twee maal uitgerukt. Zaterdagmorgen speelde een driejarige jongen op de slaap kamer van een woning aan de Dr. Leyds- straat met lucifers. Een matras raakte in brand. Met enkele emmers water heeft de brandweer het vuur geblust De matras en -•en deken verbrandden en hehang 'iep ichade op. In de nacht van Zaterdag op Zondag is brand ontstaan in een brand- stoffenpakhuis aan de Hooimarkt. Met één j deling. Donderdag^vertrekken de kinderen en A. I straal heeft de brandweer het vuur geblust, de directies van de bioscopen zullen hen nog Kisten en papieren zakken zijn verbrand. 1 41"'- Ruim twintig meisjes en jongens uit Haar lem worden in de gelegenheid gesteld wat aan te sterken in het Bio-vacantie-oord te Bergen, uitgaande van de Nederlandse Bioscoopbond. Het werk wordt voor een belangrijk deel in stand gehouden door het 'jioscooopubliek dat met gulle hand aan ■ollecten geeft Dat de opbrengst ook be stemd is voor stadgenoten blijkt uit de mede- I een extra-pakje meegeven. Een woordvoerder van de Japanse com munistische party heeft het Amerikaanse communiqué tegengesproken, volgens het welk een lid van het hoofdbestuur zou zijn betrokken bij een spionnagezaak. Hij heeft verklaard dat uit het onder zoek, dat na de ooi-log door de party is in gesteld, gebleken is dat de communisten hoegenaamd niet in dienst hebben gestaan van het Russische spionnagenet. De zegsman heeft voorspeld, dat minis ter-president Josjida het Amerikaanse communiqué zal gebruiken om de Landdag te verzoeken een commissie van onderzoek inzake anti-Japanse gedragingen in te stellen naar het voorbeeld van de com missie voor anti-Amerikaansegedragin gen in de V.S. Hij wees er op, dat de libe ralen eergisteren een resolutie hebben goedgekeurd, waarbij de oprichting van een dergelijke commissie wordt aanbevolen. De communist Ito Ritsoe wiens naam genoemd wordt in het Amerikaanse rap port, heeft geweigerd enige verklaring af te leggen. (Reuter) Paus Pius: „Mindszenty moet beïnvloed zijn" Buitengewoon geheim consistorie in Vaticaanstad bijeen Vaticaanstad, 14 Februari (Reuter). Het buitengewoon geheim consistorie, dat on middellijk na het uitspreken van de levens lange gevangenisstraf over kardinaal Mindszenty is bijeengeroepen door Paus Pius XI, is hedenochtend in Vaticaanstad geopend. Zestien kardinalen woonden het consisto rie bij. De Paus en de kardinalen droegen paarse gewaden ten teken van rouw. Tijdens het consistorie sprak de Paus van zyn „bitter verdriet" over de levenslange gevangenis straf, die tegen kardinaal Mindszenty is uit gesproken. Hij herhaalde zijn plechtig pro test hiertegen en verklaarde, dat het proces tegen de kardinaal „niet te verklaren was tenzij men aanneemt dat er gebruik is maakt van een geheime invloed, die niet openlijk blijkt". „Als bewijs hiervoor kan worden aange voerd het feit, dat een man, begiftigd met rijke energie en een krachtige natuur plot seling zo zwak en geestelijk onevenwichtig is geworden". De Paus zeide voorts: „Gij zult maar al te goed de reden van ons verdriet begrij "•en zij betreft een allerernstigste schanddaad, die een diepe wond heeft geslagen niet alleen in uw eerwaardig college en de kerk, doch eveneens in een ieder, die de waardig heid en de vrijheid van de mens hoog houdt." Spaak is optimistisch De Belgische minister-president, Paul Henri Spaak, heeft op een bijeenkomst van 3000 Belgische socialisten te Luik verklaard overtuigd te zijn, dat „er zeker mogelijk heden zijn, evenwicht te scheppen tussen de door de communisten beheerste wereld van het Oosten en de door de democratieën be heerste wereld van het Westen." „Wy staan niet aan de vooravond van een derde wereldoorlog", aldus Spaak. West-Duitse premier over de grenscorrecties Tijdens een te Hamburg uitgesproken ra diorede, heeft Karl Arnold, minister-pre sident van Noord-Rijnland-Westfalen er de nadruk op gelegd, dat de door de Be- neluxlanden geëiste grenscorrecties „in werkelijkheid een verlies van grondgebied betekenen ten koste van Duitsland". HU herinnerde er aan dat de geallieerden in 1918 elke gedachte aan gebiedsafstand van de hand wezen, indien zij door de betrokken bevolking niet werd goedgekeurd. Hij was echter van 'oordeel, dat het af staan van gebieden, waardoor een gedeelte der Duitse grensbevolking verplicht zou zijn van nationaliteit te veranderen, strij dig was met de beginselen van het Atlan tisch handvest. Dorst en hongersnood in gebied van Bombay In Goedjerat, het Noordelyke deel van het gebied van Bombay, heerst hongers nood en dorst. Het leger heeft hier meer dan 1000 putten geslagen en het drassige veen en de melkkoeien worden bijeenge bracht om behoed te worden voor de dood. Het leger voert water, voedsel en voer aan. De bevolking krijgt vitamine-tabletten en melkpoeder. Pandith Nehroe, de premier van India, zou dit weekeinde een bezoek aan de rampspoedige streek brengen. „Principieel onjuist" Verklaring van Voormalig Verzet over vrijlating van Schreieder De Nationale Fedex-atieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland heeft een verklaring gepubliceerd naar aanleiding van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden in de zaak-Schreieder. Naar gemeld is, stelde het Hof de ge wezen „Kriminaldirektor" buiten vervol ging en begon de Nederlandse justitie onderhandelingen te voeren met de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland met het doel Schreieder als ongewenste vreemdeling over de grens te zetten. Intussen tekende de procureur-fiscaal bij het Leeuwarder Bijzonder Hof cassatie aan. In de verklaring spreekt de Raad zyn ernstige bezorgdheid uit over de bijzondere rechtspleging in Nederland, „die nu weer Schreieder zijn straf laat ontlopen". De Raad critiseert het tijdsbestek van vier jaar, dat verlopen is tussen de „door Schreieder bedreven misdaden en zijn be rechting" en beschuldigt de autoriteiten „Schreieder de gelegenheid te hebben ge geven zijn medeplichtigen direct of via een omweg te instrueren" Volgens de Raad is hiervan het gevolg geweest, „dat de ver dachte wegens gebrek aan bewys" van rechtsvervolging is ontslagen. „Als de Ne derlandse regering te Londen een overeen komst sluit, waarin zy zich verplicht, leden van een organisatie later door het inter nationale gerechtshof te Neurenberg als misdadig beschouwd, als oorlogsmisdadigers te vervolgen, wanneer dan de procureur fiscaal Schreieder als zodanig beschuldigt en hel Bijzonder Hof ontslaat hem des on- I danks van rechtsvervolging, dan geschiedt er iets, dat principieel onjuist is", aldus be sluit de verklaring. Gebroeders De V. worden opnieuw berecht De Bijzondere Raad van Cassatie deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de gebroeders A. F. en C. F. de V., direc teuren van de N.V. Amsterdamse Ballast- maatschappy en L. D„ directeur van de N.V. Hollandse Betonmaatschappij. Aan de gebroeders De V. en aan D. was ten laste gelegd, dat zy leveranties had den gedaan aan de Duitsers en werkzaam heden aan vliegvelden hadden verricht. Het Haagse Byzondere Hof heeft deze fei ten voor bewezen verklaard, doch hen van alle rechtsvervolging ontslagen omdat de bewezen verklaarde feiten naar het oor deel van het Hof geen grond voor rechts vervolging vormden. Tegen deze sententie ging de procureur fiscaal by het Haagse Bijzondere Gerechts hof in cassatie. Zyn .beroep werd heden door de Raad van Cassatie gegrond ver klaard. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal bij de Raad werd de sententie vernietigd en de zaak verwezen naar het Arnhemse Byzondere Hof ten einde op de bestaande tenlastelegging op nieuw te worden berecht. „Advies van dr. Hirschfeld onjuist". Ten aanzien van de gebroeders De V. was de raad van oordeel, dat zij zich had den schuldig gemaakt aan de in de ten laste legging omschreven feiten. Zij heb ben zich beroepen op het advies van dr. Hirschfeld, dat de raad echter onjuist en in strijd met het Landoorlogsreglement acht. Q.e gemiddelde staatsburger kon in de oorlog, aldus het arrest van de Raad, moeilyk bepalen, wat wel en wat niet ge oorloofd was. Dit wil echter niet zeggen, dat iedereen daarom te verontschuldigen is. De dwaling van de gerequireerden was naar het oordeel van de Raad niet ver schoonbaar. Zij hadden rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat werken aan vliegvelden de oorlogvoering van de vyand zou vergemakkelijken. De Raad ge lastte bii het hernieuwd onderzoek na te gaan of de gerequireerden zich strikt heb ben gehouden aan het advies van dr. Hirschfeld en of zij zich later nog beraden hebben op dit advies. Dit onderzoek zal, aldus de Raad, van grote waarde zijn bij het bepalen van de strafmaat. Ten aanzien van D. golden in hoofdzaak dezelfde overwegingen. Verder gelastte de Raad een onderzoek naar het verweer van D., dat hy in 1942 zyn werkzaamheden aan het vliegveld Gilze-Ryen had geëindigd en later niet meer voor de Duitsers heeft gewerkt. Mijnramp in Moravië In een kolenmijn te Ostrava in Noord- Moravië is brand uitgebroken. 19 mijnwer kers worden vermist. 9 zyn in een zieken huis opgenomen. Volgens een officiële verklaring is er geen hoop, dat de 19 ingesloten arbeiders kunnen worden gered. Gasontwikkeling maakt verdere reddingspogingen onmoge- lyk. Zondagochtend waren 61 redders in de schacht afgedaald toen zich een nieuwe ontploffing voordeed, die 5 man van de ploeg het leven kostte. Daar de schacht vol ledig in "brand staat heeft men besloten haar dicht te metselen. Zondagochtend is een Amerikaans leger vliegtuig nabij Omaha (Nebraska! te pletter gevallen. Zeven personen kwamen hierbij om het leven. Het vliegtuig dat deelnam aan de ravitaillering van ingesneeuwde dorpen, vloog van Chicago naar Omaha. Vier leden der bemanning werden slechts licht gewond. SCHEEF V AARTMEUWS Abbedijk, New YorkMontevideo, 13 Febr. van Santos; Alcynous, Singapore—Amsterdam 13 Febr. te Aden; Alphena, Buenos Aires— Rotterdam 13 Febr. van Las Palmas; Amstel- diep, Amsterdam—Java pass. 12 Febr. Gi braltar; Amsteldijk, 13 Febr- van Pon Swc-t- tenham naar Penang; Arendsdijk. Rotter damNorfolk pass. 13 Febr. Lizard; Arnedijk, Rotterdam—New York, 12 Febr. van Antwer pen; Alchiba, CalcuttaRotterdam, 13 Febr. van Marseille; Bacchus, 12 Febr. van Para maribo naar Buenos Aires; Bengkalis, New Orleans—Java 12 Febr. van Colombo; Cotti- ca, 13 Febr. van Trinidad naar Paramaribo; Congostroom, 12 Febr. van Havre naar Ant werpen; Garoet, 13 Febr. van Soerabaja naar Semarang; Groote Beer pass. Daedalusbank (Rode Zee) AmsterdamJava; Kamerlingh Onnes 12 Febr. van Batavia naar Cheribon; Kertosono 14 Febr. van Soerabaja te Batavia verwacht; Kota Gede 14 Febr. van Halifax te Boston; Kota Inten, RotterdamJava, Chittatong; Loosdrecht, SingaporeRotter- pass. 13 Febr. 13 uur Ouessant; Lievevrouwe- kerk, Calcutta—Rotterdam, 12 Febr. van dam pass. 13 Febr. Kaap St. Vincent; Meer kerk, JapanRotterdam, 12 Febr. te Port Swettenham; Molenkerk, Colombo—Rotter dam 13 Febr. van Port Said; Muiderkerk, AmsterdamWest-Afrika 13 Febr. te Bor deaux; Nieuw-Holland 13 Febr. van Singa pore naar Brisbane; Nigerstroom 12 Febr. van Tacoradi naar Grand Bassa; Oranje, BataviaAmsterdam 13 Febr. van Port Said; Oranjefontein, 13 Febr. van Tanga te Mom- bassa; Prins Frederik Hendrik. 12 Febr. van Carthagena naar Rotterdam; Sloterdijk, JavaNew York 13 Febr. van Port Said; Stentor, ValenciaRotterdam pass. 13 Febr. Ouessant; Tabinta, Amsterdam—Java, 13 Febr. te Port Said; Tjisadane 12 Febr. van Hongkong naar Amoy; Van der Waals, Am sterdamJava pass. 12 Febr. Malediven) Veendam, 14 Febr. van Bermuda te New York; Volendam, SydneyRotterdam, 13 Febr. 300 mijl Zuid Malediven; Weslland, Buenos AiresAmsterdam pass. 12 Febr. Fernando Noronha; Zeeman, 12 Febr. van Tarakan te Makassar; Zuiderkruis, Soera bajaAmsterdam pass. 12 Febr. Straat Soen- da; Kota Ago.eng, JavaRotterdam pass. 13 Febr. 12 uur Finisterre, wordt 16 Febr. 12 uur aan Hoek van Holland verwacht; Sibajak, Rotterdam—Batavia pass 14 Febr. 7 uur Point de Galle; Van 't Hoff, JavaRotterdam pass. 13 Febr. 9 uur Kaap Bon; Willem Ruys Rotterdam—Batavia pass. 13 Febr. 15 uur Kaap Bon. Zeeland (K.R.L.) RotterdamJava 13 Febr. te Suez. Nieuw Amsterdam, 14 Febr. van New York te Cap Haitoen. Aalsdijk, New YorkRot terdam 14 Febr. te Antwerpen, Joh. van Ol- denbarnevelt, 11 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Klipfontein, Beira—Amsterdam 13 Febr. te Genua. Zeeland, Rotterdam Java 14 Febr. van Suez. Slotkoers Openings Vrydag koersen Koninklyke Olie 299 295% 242% 241 215% 215% A. K. U 159% 157% Fokker 130 Nederlandse Ford 250 Nederlandse Kabel 260 v. Berkel's Patent 108 Scheepvaart-Unie. 157% 158% Holl.Amerika Lijn 165 Deli Maatschappij 131 137% H. V. A 157% 152% A'dam Rubber 151% 146 Ned. Handel Mij. 159% N.-I. Handelsbank 116 Biliton My. U 350

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3