Oosterkwartier miste niet minder dan vier strafworpen en verloor met 4-1 van D.E.D. Ruiters waren op de vossenjacht MAANDAG 14 FEBRUARI 1949 4 KORFBAL De wedstrijd DEDOosterkwartier le- i Het lot van Nieuw Flora werd beslist verde min of meer een verrassende over- i doordat ZKC met 63 van KVD won. winning van 41 voor DED op, dat dus 1 Nieuw Flora zal dus degraderen, blijkgeeft pogingen in het werk te stellen De overige uitslagen luiden: zich in de eerste ldasse te handhaven. Voor Eerste klasse: Blauw WitArchipel 91; de rust werd er nog aardig gespeeld, doch KZSwift t.a. daarna werd er teveel op de man gespeeld, Tweede klasse: 7 va luwenExcelsior waardoor het spel vele malen voor over- j 35; NieuwendamDl V 3—4 (DTV kam- tredingen moest worden onderbroken. Dat j pioen). daarbij practisch geen behoorlijk aanvals- Derde klasse: KVDZKC 36. worden ontwikkeld, was te ver- Reservc 2e klasse: ZKV 2-Eohda 2 t.a.; DED had alle oud-Bedienden opgeroepen. I Het frapperende wal, dat die veteranen '"Ji6 Haa,lemse Korfbal-bond rijn ge- beter waren dan de jongeren. Reeds na 9 i Eers:tp klasse- THR—Watervliet 2 4—9- minuten leidde DED door een zuiver schot Al^te3^s^ ™^Watervüet 2 4—2, van Fr. Brand. Osterkwartier speelde te j Tweede klasse- THB 9Watervliet 3 1-5' mat en vooral in de aanval kon men met Qnder Ons—Aurora4 4—4- OoSkwartier loskomen. Hier moest alles van Starink Jr. clnesSlT? 0osterkwartier komen, en deze kreeg enige kansen, 'doch had. óf pech óf schoot hopeloos naast. Een minuut vóór cpst gaf hij een prachtig schot, dat de korf trof. doch de bal rolde uit de mand.Ondertussen had Oosterkwartier reeds twee strafworpen gemist, zodat rust met 10 aanbrak. Na de hervatting maakte DED van een fout in het middenvak gebruik' en Van Someren scoorde fraai (20). Erger werd het toen J. Cupido na een volgens veler mening verkeerde beslissing van de scheidsrechter na 12 minuten de voor sprong tot 30 vergrootte. Mej. Schorna gel bracht'daarna weer hoop in de Haar lemse gelederen, toen zij in de volgende minuut een fraai tegendoelpunt maakte (31). Alles was nog mogelijk, doch er werd, vooral van DED-zijde, veel te zwaar verdedigd. Twee strafworpen waren hier van het gevolg, doch ze werden niet inge schoten. Toen na 30 minuten Pardick op fraaie wijze de voorsprong tot 41 ver grootte, was Oosterkwartier verslagen. De Haarlemse ploeg had een invaller voor D. Starink, voor wie Kuvener inviel. De stand in de staartgroep is nu: gesp. ptn. Oosterkwartier15 11 Rohda 14 10 Swift 13 8 D. E. D13 6 Sport Vereent 2 verloor met 61 van het sterke Blauw Wit 3. Ondanks deze grote nederlaag is het een fraaie wedstrijd ge weest. M. Rip scoorde het tegenpunt. Schaatsen rijden Maria Isakova kampioene op de schaats Maria Isakova, de 28-jarige schaatsen- fljdster uit Sovjet Rusland heeft de titel van wereldkampioene behouden. Zij won te Kongsborg de 3000 meter, deelde de eerste plaats op de 500 en op de 1000 meter, en werd zesde op de 5000 meter. Over laatstgenoemde afstand vestigde Verne Lesche, Finland, met een tijd van 9 min. 26.8 een nieuw wereld record. Het oude record stond op haam van Laila Schou Nilsen. Noorwegen, met 9 min. 28.3 sec. Ook de tweede aankomende, Rimina Sjoekova. Rusland, reed binnen de tijd van Laila Schou Nilsen. Voor haar werd 9 min. 27.1 sec. genoteerd. De kampioenschapen brachten Rusland de eerste drie plaatsen in het eindklassement, dat er als volgt uit ziet: 1. en wereldkam pioene, Maria Isakova, 212.400 pnt,; 2. Roya Choltsjevnikova 212.890 pnt.: 3. Rimina Sjoekova 213.793 pnt.; 4. Randi Thorvaldsen, Noorwegen 216.663 pnt.; 5. Vei-ne Lesche, Finland 217.897 pnt.; 6. Eevi Huttunen, Fin land 218.380 pnt.; 7. Marianna Walowowa, Rusland 218.403 pnt.; 8. Lydia Selichova, Rus land 222.227 pnt. Coede prestaties van Broekman De ijsclub Falken te Drontheim hield voor 13.000 toeschouwers een tweedaagse wedstrijd, waaraan de beste rijders van Europa deelnamen. Op de 500 meter werd de Europese kampioen Sverre Farstad eer ste in 43,2 sec., gevolgd door zijn landge noten Thomas Bijberg, Arne Johansen en Konsmo, allen met 44.4 sec. Kees Broekman deed er 46,2 sec. over en bezette de 17e plaats. Zeven en twintigste werd Jan Langedijk met 47,4 sec., daarna Huiskes' met 47,6 sec. en ten slotte Van der Vooxd met 47,8 sec. Bij de 3000 meter verbeterde Broekman met 4 min. 57,5 sec. zijn persoonlijk record, dat op 5 minuten pi-ecies stond, met 2.5 sec. Farstad werd tweede met 4.59,2 en Pajor derde met 4.59,8. Langedijk wist zich 15e te klasseren met 5.10,6 en Van der Voort 18e met 5.12,2. Op de tweede dag was Sverre Farstad heer en meester op de 1500 meter, welke hij in 2 min. 19,5 sec aflegde. Broekman behaalde de tweede prijs in 2 min. 23,2 sec. en Pajor werd derde in 2.23,9. Van der Vooi't eindigde als elfde met 2.26,2. Het laatste nummer was de 5000 meter, welke door Broekman gewonnen werd in 8 min, 27,2 sec. De Zweed Hedlund werd tweede met 8 min. 29 sec. en Andersen derde in 8.36,5. In het algemeen klassement werd Far stad eerste met 192.317 punten gevolgd door Hedlund met 194.100 en Broekman met 194.236 punten. Na Broekman kwamen nog: Pajor 195.354, Hjalmar Andersen 195.600, Odd Lundberg 196.477, Reidard Liaklev 196.980 punten. Voetbal Derde klassers s.n.o. Derde klasse: SV 4Haarlem 2 19; WatervlietAnimo Ready 11; Oosthoek 3Aurora 5 63. Adspiiranten: Eerste klasse: Animo Ready aOosterkwartier a 27. Tweede klasse: Haarlem aOosterkwar tier b 22 (Haarlem a kampioen); Water vliet bSV a 13; Nieuw Flora bAurora b 2—0. Derde klasse: Oosthoek bSV b 07; Oosterkwartier eOosthoek a 02. De „Maria" 60 meter dichter bij de vrijheid Zondagmorgen bij hoog water zijn de sleepboten „Noordholland" en „Storte- melk" erin geslaagd beweging te krijgen in de Donderdagmoi-gen bij Texel gestrande coaster „Maria". Het vaartuig, dat bij laag water droog lag, werd 60 meter zeewaarts versleept. Toen bleef het opnieuw steken, omdat het tij zakte. Zondagavond tegen zeven uur trokken de beide sleepboten op nieuw de kabels aan in de hoop het scheepje eindelijk te kunnen bevrijden. In de afgelopen dagen had de vijf koppen tellende bemanning van de „Maria" reeds een derde deel van de uit 210 ton oud ijzer bestaande lading over boord gewoi-- pen, ten einde het schip lichter te maken. Ten gevolge van de ongunstige waterstand werden de pogingen van de beide sleep boten om de „Maria" vlot te krijgen niet met succes bekroond. Door het vrij stille weer bereikte het water ook bij vloed geen hoge stand. Wel kwam er even beweging in het scheepje, doch daar bleef het bij. Met man en macht werken bemanning van sleepboten en van de „Maria", geassisteerd door havenarbeidei'S uit Den Helder, die per motorvlet heen en weer gaan, aan de lossing van het oude ijzer-; Daarna zal men hei-nieuwe pogingen doen de coaster vlot te krijgen. De strijd in de derde klas D blijft, wat de bezetting' van de onderste twee plaatsen be treft, bijzonder spannend en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Zondag de drie can didate» Terrasvogels, Bloemendaal en Swift gelijk eindigen. Er zijn nog andere mogelijk heden. hetgeen blijkt uit de stand: Terras vogels 17 wedstrijden 11 punten; Bloemen daal 17 en 10 en Swift 17 en 9. Zondag wor den de uitgestelde wedstrijden SwiftTer rasvogels en BloemendaalAalsmeer ge speeld. Wat de wedstrijden betreft, zij meegedeeld, dat Bloemendaal met 2—3 van Swift verloor en dat Terrasvogels een punt op HFC ver overde. Bloemendaal speelde een slechte partij en kon niet tegen de geestdriftige Am sterdammers op. In de wedstrijd Terrasvogels —HFC hadden de Haarlemmers tot twee maal de leiding. De thuisclub maakte gelijk (2—2). Schoten heeft tegen OVVO een goede wed strijd gespeeld. Er hing weinig van het resul taat af en daardoor hadden de spelers gele genheid alle aandacht aan de techniek te wijden De voorwaartsen zetten goede open aanvallen op en het gevolg was vijf doelpun ten. waarvan Alkema er drie en Van Oosten er twee voor zijn rekening nam. OWO, dat de leiding genomen had, doelpuntte ook voor het laatst (2—5). Schoten is uitgespeeld en zal vermoedelijk op 20 Maart de eerste promotiewedstrijden spelen. Do thuiswedstrijden worden op het terrein van EDO gehouden. In de derde .klas A van district II heeft Hillinen vidh door een zege op Alphen ge- r-rr handhaafd. RKAVV ën'SJC spelen degrada- gespeeld: Gooi—Kieviten o—1; Hilversum— tiewedsiriiden. Laatstgenoemde club was bij j Amsterdam 3—2; Be FairRood Wit 4—0. TYBB op bezoek en behaalde een gelijk spel In de tweede klas verloor Zandvoort met (1j.), HBC verloor van RKAVV met 64. I 80 van Zuidwijck. De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging hield Zaterdagmiddag een zeer geslaagde jacht achter de meute harriers van de heer Hensen uit Renlcum. Bij de meet in Noordwijkerhout i-iep de fieldmaster jhr. P. Quarles van Ufford de ruim veertig deelnemers een hartelijk welkom toe en wenste het veld „good luck and good hun ting". Toen ging het met .een korte stap en draf naar de landerijen van De Boender, waar de eerste slip was getrokken. Het idee van een slipjacht is n.l. een zo goed mogelijke imitatie te geven van een wer kelijke jacht met een meute fox hounds of harriers op een vos of een haas, over een willekeurig niet van te voren uitgezocht terrein. Een vorm van jacht, welke in Engeland door nog ruim 200 meutes enkele malen per week van September tot April wordt beoefend. Aangezien deze wijze van jagen in ons dichtbevolkte land niet moge lijk is, werd nu een bos stro uit een vossen- hok genomen en deze z.g. slip was enige tijd van te voren over die weilanden en terreinen getrokken, waarover men wilde jagen. De „vos", die deze middag gejaagd werd, was zoals gebruikelijk in de vossén- wereld, in de maand Februari op het lief despad en ver van huis gedwaald. Overdag verschuilt hij zich dan ergens in het open veld, een z.g. „outlier". Bij de eerste run van 4500 meter ging het over prachtige droge weilanden met. vele natuurlijke hin dernissen, welke reeds onmiddellijk ruiters en paarden op de proef stelden. Na een korte stap vonden de honden het spoor weder in het z.g. Paardenkerkhof. Daarna begon de tweede run van ruim 3000 meter in een prachtige omgeving van oude duin weiden met dennenbosjes en laag eiken hout. De vos stak in het nauw gebracht de verkeersweg naar Noordwijk over en de honden volgden hem in een derde run over een weiden-complex onder het dorp de Zilk. Het spoor werd toen zwak ker en de honden en ruiters moesten naar het fraaie landgoed „Vogelenzang"' van jhr. W. P. Barnaart rijden, om het spoor te vin den voor een vierde run van _t 3000 m. De vos kwam hier dicht bij huis en draaide op alle mogelijke manieren door deze oude buitenplaats aan de voet van de duinen. De ruiters moesten hier over hekken en vele droge en natte sloten springen, om de honden te kunnen volgen. Na een lange stap door de prachtige lanen kwamen de honden aan de laatste run van 2500 m. In de omgeving van zijn hol trachtte de „vos" nog te ontkomen, maar in de parkweide voor het grote huis onder een paar eeuwen oude beukenbomen vond de vreedzame kill plaats. De honden kregen hun beloning in de vorm van een portie vlees. De honden had den hun taak voortreffelijk vervuld, vooral gezien de enorme belangstelling van auto mobilisten en de locale bevolking voor dit hyppisch gebeuren. De benzinedampen hadden het de honden moeilijk gemaSkt het vossenspoor steeds in de neus te hou den, vandaar dat het niet altijd even snel kon gaan. De lieer Van Veelen overleden De heer v. Klep, voorzitter van de orga niserende vereniging vroeg na de kill de aandacht van de deelnemers voor het droeve bericht dat de heer J. v. Veelen, pi keur van de Hollandse Manége te Amster dam, tijdens de rit onwel was geworden en kort daarna was overleden. Diep onder de mdruk van deze mededeling beperkte de voorzitter er zich toe met enkele woorden de landeigenaars en boeren te danken voor hun medewerking om deze bijzondere dag in de ruitersportwereld te doen slagen. Hockey-uitslagen In Haarlem en omgeving zijn de hockey wedstrijden niet doorgegaan. De kampioenscompetitie heren werd voort gezet tussen HDM en HOC. Het resultaat was 11. Voor de damescompetilie eerste klas zijn Zaterdag werd een jacht achter de meute van Noordicijkerhout naar Vogelenzang georgani seerd door de Haarlemse Rij- en Jachtvereni ging. D.e stoel op weg naar de meet. Jubileum Jan van Ees In de Amsterdamse „Kleine Comedie" werd Zaterdagnacht in de loop van een speciale voorstelling onder leiding van Toon Hermans de acteur Jan v. Ees in de bloemen gezet, omdat hij 35 jaar geleden zijn loop baan begon. Van Ees, die enige jaren geleden het „grote toneel" de rug toekeerde om zich aan het cabaret te wijden, had niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Talrijke pro minente kleinkunstenaars lieten zich te zijner ere zien en horen, o.a. Heintje Da vids, Wim Sonneveld met zijn voltallig ge zelschap, Cruys Voorbex-gh incluis, Fran- goise Flore en Guus Hermus, Alex de Haas, Tilly PerinBouwmeester en de pianisten Gerard van Krevelen en Peter Kellenbach. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, huldigde in Jan van Ees de trouwe radio-figuur Paul Vlaanderen. De oudste zoon van de jubilaris, gedemobili seerd terug uit Indonesië, kwam op het toneel zijn vader na jaren van scheiding be groeten. De huldiging van Jan van Ees blijft tot deze ene voorstelling in Amsterdam beperkt. Zangwedsfrijd „Het Neder landse Lied" te Hilversum Zaterdag en Zondag werd te Hilversum de merkwaardige zangwedstrijd van „Koor- en Kunstleven" en de Kon. Bond van Gem. Zangverenigingen in Nederland voortgezet en besloten. Jury-leden waren ditmaal: Henk Badings, G. van Raven- zwaay en Jaap Vranken. Voor zoverre wij konden nagaan, werd streng de hand gehouden aan de normen die op de beide vorige concoursdagen ge golden hadden, dat wil zeggen, dat niet alleen op góed materiaal en zuivere sa menzang, maar vooral op stijlvolle inter pretatie gelet werd, alsmede op de waarde van het vx-ije werk. Uitstekend materiaal was er rijkelijk bij elkaar; trouwens dit spreekt al vanzelf uit de aanwezigheid van een aantal Lim burgse en Brabantse ensembles. En daar kwam dan, als de grote verrassing van de Zondag-namiddag, nog bij het optreden van een gemengd en een mannenkoor uit Sint Nicolaas, België, dat met zeldzaam sonore en goed ontwikkelde stemmen, qua materiaal boven al het overige uitblonk. Maar alleen daarmee was het niet te halen. Dit werd interessant gedemonstreerd door het Belgische mannenkoor, dat met een zeer muzikale en correcte vertolking van het zeer lastige verplichte werk van Jan Koetsier, een hoge eerste prijs ver wierf, doch met een vrij onbeduidend stukje van zijn dirigent naar de kelder ging, alhoewel het dit even klankrijk en correct gezongen had. En toch was dit oor deel zuiver, want er was een aesthetische vergissing begaan. Gelukkiger waren de Vlamingen met hun Gemengd Koor, het „Kon. St. Gregorius- gild"; niet alleen het verplichte werk van Ary Verhaar kon hoog getaxeerd worden, doGh nog hoger steeg de waardebepaling van het werk naar keuze, een px-achtige compositie Van Robert Hex-berigs, destijds winnaar van de Prijs van Rome. Hiex-mee werd artistiek een hoge troef in 't spel ge gooid, en zo kwam dit koor met twee eer ste prijzen, toegekend met lof, aan de spits te staan. Naar verhouding waren prestaties die met een of twee eerste prijzen getaxeerd werden het talrijkst onder de vrouwenko ren. Rotterdam leverde er een behoorlijk aantal en het was prettig dat een veteraan onder de koordirigenten, als de oude heer C. J. Nogarede, met een smaakvolle uit voering van het eigen gekozen werk een hoge onderscheiding in de 'wacht wist te slepen. De dubbel mannenkwartetten uit Tilburg (Sine nomine) en Schin op Geul (Inter nos) bleven van hun sectie aan de kop. „Con Amore" uit Haarlem, dirigent Frits Mondriaan, moest tevreden zijn met een tweede prijs. Dubbel gemengd kwar-. tet J. S. Bach, dirigent P. M.,Germes was gelukkiger; het verplichte werk verwierf een tweede (190 p.) maar het vrije een mooie eex-ste .prijs (225 p.); „Matona mia cara" van Lassus, dat op dit concours zo wat geregeld een stijlmislukking werd, bleek dus nu naar de smaak van de jui~y geweest te zijn. Een niet onbelangrijk suc ces voor de Haarlemmers. Uit onze omgeving was er verder nog Kennemei'land's Gem. Koor uit Beverwijk, dir. Ben Nuyen, welks prestaties met twee tweede prijzen beloond werden. Dit is niet te veel gezegd, want op dit concours heeft men geleerd waarde te hechten aan tweede en zelfs aan derde prijzen. Als confrontatie tussen theorie en wer kelijkheid inzake concoursvernieuwing, is deze wedstrijd uiterst belangrijk geweest. JOS. DE KLERK. Wielrijden Zesdaagse te Gent Na de sprints van Maandagmorgen een uur was de stand: 1. CarraraGoussot 148 pnt.; 2. OckersThyssem 100 pnt.; 3. BruneelDe Kuysscher 91 pnt.; 4. Naeyev. d. Meer- schaut 72 pnt.; 5. KintVan Steenbergen 65 pnt.; 6. StromArnold 50 pnt.; 7. Ollivier Buyl 48 pnt.; 8. De BackerSpelte 42 pnt.; 9. SchutteBoeyen 33 pnt. en 10. PietersDe Clerck 31 pnt. De overige koppels hadden van één tot twaalf ronden achterstand. Prins Bemhard is reeds lang een ervaren skiër, maar ook Trix en Irene raken al aardig thuis op de lange latten. Hier zijn zij in gezelschap van hun skileraar gereed voor een tocht in de bergen. Trix en Irene genieten met volle teugen Skiën, jodelen en het eerste bal Onze verslaggever seint ons uit Sankt Anton: Zaterdagavond werd in hötel Post waai de Prins en zijn dochtertjes logeren, door jodelers en „Schuplattlex-s""uit 't Itztal een speciale avond gegeven ten bate van de ski club Arlberg, welke door de prins en de beide prinsesjes werd bijgewoond. Het was voor de twee kleinen een ongewoon en on verwacht pleziertje, voor-al ook omdat zo wel prinses Beatrix als haar zusje Irene zowaar enige aarzelende schreden op de dansvloer mochten zetten tussen het zeer gemengde gezelschap der gasten. Om tien uur echter was het bedtijd. Zondag zijn de prinsesjes met hun skileraar, even als Zaterdag, weer hoog de Galzig op ge weest waar nog mooie poedersneeuw lag. Dit keer was het een buitengewone tocht want de onderwijzer van de volksschool in Sankt Anton, die door de week piet vrij is, ging mee naar boven. De onderwijzer is een vermaard jodelaar. Skileraar Hei-man Spiesz verstaat de kunst eveneens zeer goed, zodat de tocht nu wel een heel bij zonder sportief en muzikaal festijn werd. En natuurlijk jodelden de zusjes uit volle borst mee. Ir. W. J. Burgersdijk 75 jaar Woensdag 23 Februari hoopt ir. W. J Bui-gersdijk, oud-directeur van de Noord- ZuidhollandseTramwegmaatschappij (thans spreekt men van Vervoermaatschappij) zijn vijf-en-zeventig*ste verjaardag te vie ren. De aanstaande jarige, die in Deven ter geboren is, bezocht aldaar de H.B.S. en studeerde te Delft voor civiel-ingenieur. In 1896 slaagde hij vqor het diploma. Na eerst een jaar assistent in de graphostatica en beschrijvende meetkunde in Delft te zijn geweest, werd de heer Burgersdijk be noemd tot ingenieur bij de Gemeentewer ken te 's-Hertogenbosch. Twee jaar later kwam hij bij het trambedrijf in Rotterdam en was werkzaam bij de aanleg van lijnen naar de Zuidhollandse eilanden. Ook werkte hij mee aan de aanleg van de lijn terdam-Scheveningen, welke in 1907 tot stand kwam. Nog twee jaar was ir. Bur gersdijk werkzaam bij Gemeentewerken in Utrecht, alvorens in 1909 in dienst te tre den bij de N.Z.H.T.M., van welke maat schappij hij in 1911 directeur werd. Onder zijn leiding is zeer belangrijk werk ver richt. Een groot aantal electrische tram lijnen werd in de periode in exploitatie gebracht. Twee-en-dertig jaar stond de maat schappij onder directie van de heer Bur gersdijk, die op 1 September 1941 afscheid nam. Hij bleef echter als commissaris aan het bedrijf verbonden. Leerlingenuitvoering Muziekschool van „Toonkunst" Zaterdagnamiddag beleefde de Schouw burg te Haarlem weer eens de bedrijvigheid van een leerlingenuitvoering van de Mu ziekschool van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. De door elkaar zoe mende klanken die men dag aan dag als een chaos van geluid door het gebouw op de Nieuwe Gracht kan horen dwarrelen, lijken op zo'n middag blots hun ronding in hun ordelijke bestemming gevonden te heb ben: er is muziek uit gegroeid die mag ge- hoox'd worden. Bij de demonstratie van de klasse voor muzikale ontwikkeling van mejuffrouw Michielse is het schijnbaar nog wel een openbare les, maar dan ene waarvan men alleen de prettige kanten en het mooie resultaat waarneemt. Er wordt zuiver zongen en pittig gerythmeerd; op een der gelijke fundament kan met succes voort- gebouwd worden. Dé goede grondslagen treden echter ook overtuigend aan 't licht in de elementaire pianoklassen van de dames Bekker, Neder- kooni, Davelaar en de heer Zwaan. Er is orde, systeem en verantwoording in het geen men te horen krijgt. Wat de heren Althuizen, Biele en Otto, respectievelijk leraren voor viool, cello en klarinet, als resultaat toonden, mocht er eveneens wezen; en een belofte gaf het nog jonge, maar zuivere stemmetje uit de zang klas van mejuffrouw Broekman, waar genomen door mejuffrouw' Kitty Neder- koorn. Het hoger piano-onderwijs kwam met een viertal belangwekkende beurten zijn be tekenis aantonen. De heer Riphagen bracht een leerlinge naar voren met een gevoelige Pavane van Ravel en een brillante Etude de concert van Pierné; de heer A. de Vogel had niet minder succes met zijn discipel, die Debussy s Dr. Gi'adus ad Parnassum en Albeniz' Seguidillos heel vlot vertolkte. Leraar Karei de Jong liet een leex-linge het eerste deel uit het Krönungsconcert van Mozart spelen, die daarmee bijval verwierf; en de heer Vin cent kon met voldoening constateren dat een van zijn leerlingen van het hoofddeel van Beethoven's Vijfde concert een opmer kelijke prestatie maakte, die het publiek bijzonder op prijs bleek te stellen. De Ox-kestklasse, onder leiding van Eduard Biele, gaf van mijn oude Romance voor strijkers een behoorlijke uitvoering, waai'in de concertmeester zich aan het slot wist te ondex-scheiden. Verder speelde het ensemble met 'stevige klank en straf rhythme het Concerto Grosso op. 6 no. (g. kl. t.) van Handel. JOS. DE KLERK Dans-miniaturen Lissi May vond een tamelijk grote kring van belangstellenden tegenover zich, toen zij Zaterdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum met geleidelijk groeiend succes (zodat zij zelfs een menuet op muziek van Handel moest bissex-en) een uitvoering gaf van een negental dans- miniaturen bij kaarslicht. Reeds deze be naming wijst op een verstandige beschei denheid der pretentie en een gelukkig be grip van eigen beperkingen. Het programma was afgestemd op de verbeeldingswereld van ï-enaissance en ba rok. Van de omstandigheid dat in die tijden een codificatie van dansvormen niet of nauwelijks bestond, heeft Lissi May het geoorloofde gebruik .gemaakt om de lijnen van haar fantasie in het denkbeeldige vlak van de genoemde perioden te projecteren. Zo zag men zelfs de tegenwoordige klassiek geheten techniek als het ware met terug werkende kracht van toepassing gebracht. In het algemeen zou men aanmerking kun nen maken op de vrij zwakke gelaats expressie (hetgeen zich vooral wreekte in de toch al vrij spanningloze pantomime) en op de eentonigheid van de geometrische patronen. Helaas kon ik slechts aanwezig zijn bij het gedeelte vóór de pauze, Daarin heeft mij eén zogenaamde Italiana (muziek van Respighi) het meest getroffen, vooral door de lichte en originele zetting. Naar mijn mening dienen de op zichzelf dikwijls fraaie bewegingen scherper in de ruimte gegrift en door sterkere drijfveren verbonden te worden. Niettemin was dit een interessante kennismaking, die van een ernstige voor bereiding getuigde. Henk van Eeuwijlc, die ook enige piano- soli vertolkte, fungeerde als begeleider. Vermoedelijk komt een optreden als dat van Lissi May tot beter recht als onderdeel van een programma, waarvan ook zang en de schouw en niet de lambrizering tot ach tergrond heeft gekozen. DAVID KONING. Kleinkunst in Dreefzicht Zaterdagavond kon nxen in het ook als bescheiden toneelzaal te gebruiken restau rant Dreefzicht voor de eei'ste keer na heropening een uitvoering bijwonen. Voor donateurs van de Haarlemse Kunstgemeen schap trad daar een klein cabaretgezel schap onder leiding van de conférenciere Martie Verdenius op, dat de talrijke aan wezigen plezierig bezig hield met sketches en chansons, vertolkt door Lizzy Valesco en Dick Gabel. Verder verleenden hun medewerking de danseres Steffa Wine en de pianist Jo Spiers. Het is niet mijn bedoeling om hier de mérites van het gedistingeerde programma te bespreken. Alleen moet ik vragen waar om men van een in het Nederlands vertaal de roman van Vicky Baum volstrekt node loos tot tweemaal toe de Duitse titel noem de. Liever wil ik hier de aandacht er op vestigen, dat dit nieuwe podium heeft be wezen het ondernemen van kleinkunst zeer wel te kunnen steunen. Het. is te hopen dat deze gelegenheid goed gebruikt zal worden. De verlichting van het toneel voldoet, even als de eenvoudige aankleding, aan heel redelijke eisen. Uiteraard mag men het gezichtsveld niet ideaal noemen, doch even min onbevredigend. Er heerst bovendien als gevolg van de rustige ligging' en dank zij het smaakvolle intérieur een intieme sfeer. Als Dreefzicht niet in een behoefte voor ziet, dan is de wens gewettigd, dat. dit ge zellige paviljoen een bijdrage zal leveren om deze te scheppen. DAVID KONING. Tante Mietje (105 jaar) overleden Hedenmorgen is te Bai-neveld op 105- jax-ige leeftijd overleden mejuffrouw M. Janssen. Tante Mietje, zoals mejuffrouw Janssen in Barneveld genoemd werd, is in deze plaats geboren op 2 October 1843. Tante Mietje vertoefde met haar gedach ten nog slechts in het verleden. EIRE ERKENT ISRAëL.- De regering van Eire heeft besloten de Israëlische regering „de x acto" te er- - De nog ontbrekende waarden van de nieuwe serie poi-tzcgels, de 30 cent, de f 1, zijn aangemaakt en worden ter beschikking van de postzegelverzamelaars gesteld op die postkantoren, waar een verzamelaarsloket is. In de gemeente Ede bestaat nog steeds de buurtschap Ede—Veldhuizen, welke kan terugzien op een vei'leden van meer dan duizend jaren. Vorige week is onder leiding van de buurti-ichter een buitengewone buurt- spraak gehouden. Men besloot meer dan de helft van het bezit (f612,50) beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een ver licht electrisch torenuurwerk in de oude dorpstoren. De postzegelautomaten van de P.T.T. zullen weer in ere worden hersteld, zodra het nieuwe geld in voldoende mate in circu latie is gebracht. De „Johan van Oldenbarneveldt" is Vrij dag met enige detachementen van de Ko ninklijke Landmacht, het K.N.I.L. en de Koninklijke Marine naar Nederland ver trokken. De Koningin en Prins Bernhard zullen waarschijnlijk op 18 Mei een officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Op de Benoordcnhoutseweg te 's Gra- venhage zijn' tijdens een dichte mist een vrachtauto en een personenauto in botsing gekomen. De bestuurder van de personen auto, de 26-jarige C. van O. uit Den Haag, werd op slag' gedood. Een huis aan de Columbusstraat te 's Gravenhaêe is Zondagmorgen gedeeltelijk uitgebrand. De brand is ontstaan doordat de hoofdbewoonster, een 88-jarige weduwe een petroleumkachel omstootte. Haar kleren vat ten vlam, waardoor zij ernstige brandwonden opliep en naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De vyfde klasse van de Daltonschool te Amsterdam heeft een bezoek gebracht aan het vrachtschip „Stuyvesant" van de K. N. S. M. De Daltonschool heeft de „Stuyvesant" geadopteerd. Helaas moest kapitein Mole naar bij aankomst in Amsterdam met zware griep van boord worden gebracht. De kin deren kregen van de bemanning chocola en koek en bezichtigden het schip. KaatsheuvelLoon op Zand is de eerste gemeente in de Langstraat, die door de mijnen van gas wordt voorzien. Zaterdag kwamen uit het gehele land afgevaardigden van het personeel van het Nederlands Beheers Instituut naar de op richtingsvergadering te Utrecht van de bond van N.B.I.-personeel. Besloten werd tot stichting van een belangengemeenschap van N.B.I.-personeel. Er is een bestuur gevormd van negen personen, dat van de vergadering opdracht kreeg maatregelen te nemen om te komen tot een zo. sterk mogelijke eenheid. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft, die de heer Vorrink vervangt als voor zitter van de Partij van de Arbeid moet op medisch advies rust houden. Op het terrein van de Willem ï-kazerne te 's Hertogenbosch zijn de stoffelijke, over schotten van twee burgers opgegraven. Men vermoedt, dat het slachtoffers zijn van de Duitsers. De lijken zijn door de Dienst Iden tificatie en Berging overgebracht naar Amersfoort. Toen de 44-jarige Amsterdammer F. D. Zatei-dag in de machinefabriek „Artillerie- inrichtingen Hemburg" een partij van 4000 tijdens de oorlog vervaardigde slaghoedjes wilde controleren, zijn er enkele ontploft, waardoor D. op slag gedood werd. Een G0-jarige vrouw, die op de tweede verdieping van een huis aan de Eerste Oos- terparkstraat te Amsterdam ruiten lapte,'is uit een raam op een auto gevallen. Zij werd ernstig gewond en is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. Twee nieuwe schepen zijn Zaterdag van Rotterdam naar Indonesië vertrokken, na melijk het m.s. „Camphuys" van de K.PJVL en de „Friesland" van de Koninklijke Rot terdamse Lloy.d. Hedenmorgen brak brand uit in een grote b o er d éi-ij te Wijngaarden bij Sliedrecht, bewoond door drie gezinnen. De boerderij brandde geheel uit. Een schuur geraakte eveneens in brand. Hierdoor vonden tien stuks vee de dood. Van de inboedel der boer derij kon een klein gedeelte worden gered. HAARLEM EN OMGEVING De Kwekelingen Werk Gemeenschap, afdeling Haarlem, gaat een eigen orgaan uit geven. Het eerste nummer (gestencield) is verschenen. De heer J. v. d. Meulen, direc teur der Kweekschool, schreef daarvoor een korte inleiding. Het Nederlands toeristenverbond „Na- tura", afd. Haarlem, houdt Zaterdag 19 Februari in het Krelagehuis een feestverga- dering ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. B. en W. van Bloemendaal stellen voor om het gedeelte van de Boslaan, waar de woningen voor ouden van dagen zijn ge bouwd, te noemen „Zonnehof", omdat door de bestaande naamsaanduiding vergissingen ontstaan, o.a. met postbestellingen. De Doopsgezinde Kring Heemstede zal bijeenkomsten houden in het gebouw van de Volksbond aan de Dreef, op Vrijdagen 18 en 25 Februari en 4 Maart, waarin ds. C. P. Hoekema. Doopsgezind predikant, lezingen zal houden over de Openbaringen van Jo hannes. De Haarlemse politie heeft een een en twintig-jarige los werkman aangehouden, verdacht van verduistering van tachtig kilo gram lood en een drié en dertig-jarige kou- senbreier uit Hilversum, die in Haarlem met een pakje kousen en sokken onder zijn arm liep. Het bleek, dat hij deze goederen ten nadele van zijn patroon uit Hilversum ver duisterd had. „Hare Majesfeit Heintje" Henriette Davids heeft als gevolg van haar in alle windhoeken des lands gevierde jubileum en haar daaropvolgende reis naar Hollywood een zeer ruime publiciteit ge noten. Speculerend op de daardoor ver friste algemene belangstelling' is men voor deze gevierde revue-artiste een nieuw emplooi gaan zoeken onder het motto: variatie doet verkopen. Meyer Hamel be werkte een ouderwetse klucht voor haar pasvorm en liet haar in het begin van dit jaar als toneelspeelster debuteren in een speciaal voor deze gelegenheid gerecruteerd gezelschap onder leiding van Jacques van Bijlevelt, dat gisteren in de Haaxiemse Concertzaal de onverklaax'bare lachlust van een groot aantal bezoekex-s wakker riep. Als men van een inhoud mag spreken, dan komt deze hier op neer, dat een ver loofd student, uitermate zwak belichaamd door Flip van der Schalie, die voortdurend van ouders wisselt, wordt ontvoerd door een stel operette-schurken, die voorwenden hem de kroon van het een of andere exoti sche rijk aan te bieden. De enige, die te midden van al de grove consternatie een te aanvaarden komisch talent demonstreerde, was de droge Sylvain Poons. Het aardigste van deze avond bleek ten slotte de huldiging van Heintje Davids, die Iwee manden met bloemen en een met fruit kreeg aangeboden begeleid door vrien delijke woorden van Meyer Hamel om dat zij de leeftijd van 61 jaar had bereikt. Het publiek voegde daar door een extra hartelijk applaus een klinkende felicitatie aan toe. Nu er toch van wensen sprake is: geef ons deze populaix-e en onverminderd levenskrachtige diva, hoe voortvarend zij zich ook van deze taak hoeft gekweten, zo spoedig mogelijk weer terug in haar eigen genre. "Want daarin blijft zij enig, hoe men er vender ook over denken moge. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6