Glimlachende Sovjet-generaal contra woedende Kravchenko Kort en Bondig j Amsterdamse Beurs In EEN bepaald opzicht hebben de bakkers gelijk Vermaat's Moderne Bakkerijen c.v. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD De Sovjet-Russische luitenant-generaal Leonid Rudenko, die gisteren in het Krav- jhenko-proces in uniform optrad als ge- uige voor „Les Lettres Frangaises", noem- le de auteur van „Ik verkoos de vrijheid" oorlogsmisdadiger. Hij beschuldigde Cravchenko er verder van, zijn eed als oldaat te hebben gebroken, zijn land te lebben verraden en oorzaak te zijn geweest de Russische soldaten aan het Oostfront loor de Duitsers werden aangespoord zijn toorbeeld te volgen. Rudenko, die tijdens de oorlog de leider tas van de Russische inkoopcommissie in Washington waarvan Kravchenko toen ook eel uitmaakte, zei dat Kravchenko een niet zeer belangrijk" lid van die commissie ras geweest. „Ik besliste dat het nood- akelijk was geworden Kravchenko terug sturen, maar hij ging niet en op 3 April 944 brak hij zijn eed als soldaat en ver- ied zijn land", zei Rudenko, Kravchenko Irak aankijkend. Rudenko was gekleed in een fraaie _olijf- leurige tuniek met hoge kraag die ver- erd was met brede gouden epauletten en en donkerblauwe, lichtblauw gebiesde roek. Terwijl hij zijn verklaringen aflegde limlachte hij telkens. Hij had een volstrekt afwijzend oordeel rer „Ik verkoos de vrijheid" en zei dat >t boek heeft bijgedragen tot verhoging an het slechte moreel in de fascistische gers. Hij zei dat het boek door radio erlijn voor propagandadoeleinden werd ibruikt en dat het Duitse opperbevel bo rn de Russische linies pamfletten heeft ten vallen waarin de Russische soldaten erd aangeraden het voorbeeld te volgen an Kravchenko. Op dat ogenblik sprong Kravchenko ,-ereind en schreeuwde: „Jij hebt de Düit- rs sedert 1930 geholpen. Daarop kom ik wel nader terug". Rudenko beant- oordde die uitval met een glimlach. ,Achter Kravchenko staan de reaction- ire machten in de Verenigde Staten", jrvolgde Rudenko, „het Russische volk ihter snakt naar vredë". Om deze laatste uitlating begon Krav- lenko hartelijk te lachen. Hij vroeg: „heb- :n jullie daarom half Europa bezet?" Rudenko: „Dergelijke brutaliteiten mo- n niet voortduren". „Welke? Het bezetten van Europa?", ant- oordde mr. Izard, de advocaat van Krav- enko, gevat. Hij oogstte luide bijval van zaal. Izard vroeg dan sarcastisch" wat gebeu- zou indien iemand een boek als „Ik irkoos de vrijheid" binnen de Sovjet- lie zou schrijven. ,Geen Rus zou zulke propaganda tegen n vaderland toestaan", antwoordde Ru- nko. Woedend sprong Kravchenko op en „Rudenko is slechts een marionet, in getuigenis is kwaadwillig". Rudenko glimlachte om deze woede- barsting, doch Claude Morgan, de re- cteur van Les Lettres Frangaises, riep rtstochtelijk terug: „Het is een eer voor Lettres Frangaises om ,deze held van alingrad hier als getuige te hebben' ravchenko merkte toen op dat Rudenko .politieke generaal" was en voegde iraan toe: „Wat Stalingrad betreft izenden van mijn landgenoten zijn daar Rusland gevallen, niet voor het Sovjet-régime. Rudenko heeft zijn twee sterren gekocht met het bloed van mijn landgenoten te Stalingrad. Hiermee is hij naar hier gekomen vermomd als een ver tegenwoordiger van mijn land". De Sovjet-generaal die rustig had toege luisterd, stond toen op en vroeg aan de rechter of hij vertrekken kon omdat zijn getuigenis beëindigd was. „Ik ben met jou nog niet klaar", schreeuwde Kravchenko, doch Rudenko negeerde £iem en herhaalde zijn verzoek aan de rechter Deze willigde het in en de generaal vertrok, gevolgd door de andere Sovjet-getuigen die in de rechtszaal zaten. (United Press). Een gouden jubilé 22 Februari hoopt de heer H. Uilenbroek Sr. de dag te herdenken, dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij de firma Federmann. Nu leidt hij, eerst als medefirmant, latei- eigenaar, dit bedrijf al meer dan 25 jaar. Er is op de feestdag 's middags in café restaurant Brinkmann, Gr. Markt, gelegen heid tot feliciteren. Faillissementen Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank dd,. 25 Januari 1949, waarbij Gerardus Nicolaas Schouten, reiziger, wo nende te Haarlem, Engelszstraat 26, in staat van faillissement werd verklaard, met benoe ming van mr. B. W. Stomps, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Wilhelmus Jacobus Holierook, banket bakker, wonende te Haarlem, Tetterode straat 98. Rechter-commissaris: mr. C. E, Muller. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem. Maandagmorgen werd door de Commissaris van het Verkeerswezen te Amsterdam in het Veiligheidsmuseum aldaar de semi-permanente Veilig Verkeer-tentoonstelling geopend. De jeugd ontvangt de eerste verkeerslessen. Julius Katchen, e griep in Haarlem semf af Ook nu nog geen ernstige complicaties Wij vernamen van de directeur van de neeskundige Dienst te Haarlem, dat het ntal griepgevallen thans aan het afne- i is. Dr. W. B. Smit kon dit gronden mededelingen die hij ontvangen had geneesheren die een grote fondspraktijk uben. Zij verzekerden hem dat zij het ie laatste dagen minder druk hebben, komen minder nieuwe ziektegevallen en de zieken herstellen. Gelukkig zijn heel weinig gevallen met complicaties. Ook het aantal ziektegevallen onder het neentepersoneel een goede barometer or de beoordeling van het aantal zieken neemt weer geleidelijk af. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Februari 1949 BEVALLEN van een zoon: 13 Febr. A. P. -Braspenning. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr., G. M. van LeuvenVogel; 14 Febr., J. Plan- Bultman; E. van IspelenGoudriaan; HomburgStandaar; A. Verharenvan luien; 15 Febr., C. van der HorstBrooij- IVERLEDEN: 12 Febr., A. S. M. Huijkman an Aalderen, 71 j., Westerhoutpark; M. A. istaalde Ruijter, 73 j., Gasthuisvest; W. a Eeden, 69 j., Thomsonlaan; G. Piazza rkmans, 57 j.. Lange Heerenstraat; L. van 61 j., Wilhelminapark; A. Kieftenburg, Kamperlaan; 13 Febr., J. van der Zalm ipeldekamp, 29 j„ Parklaan; H. van der luit, 74 j., Sumatrastraat; H. Nieuwenhui- i,79 j., Diederikstraat; M. H. Meijer, 87 j., He Herenstraat; 14 Febr., J. Wester, 78 j„ gijnhof; S. Kuipers, 62 j., van Sillemstraat; van Hemert, 91 j., Iordensstraat; A. F. lenk, 83 j., Jan Luijkenstraat. Jen da voor Haarlem WOENSDAG 16 FEBRUARI stadsschouwburg: Dansavond Harald ffltzberg, 8 uur. Gem. Concertgebouw: ?u!air concert HOV, 8 uur. Frans Hals: Verwals", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. hbrandt: „Green Dulphinstreet", 14 j., en 7.30 uur. Palace: „Ditte", 18 j., 2.00, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het leven 't", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: '"in Hood", 14 j., 2,15, 4.30, 7.00 en 9.15 Spaarne: „De godin der wildernis", 14 £30. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 17 FEBRUARI Westerhoutpark 1 a: O. R. G. centrum, 'tóracht ds. A. R. de Jong. 8 uur. Biosco- Middag- en avondvoorstellingen. nieuwe ster aan de pianistenhemel De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft het tot nog toe prachtig getroffen met de solisten en ensemblespe lers van haar Kamermuziekseizoen. De voor het publiek „onbekenden" van haar programmalijst blijken bijna stuk voor stuk sterren van eerste grootte: de violiste Ida Haendel, het Robert Masters Kwartet, de geweldige pianiste Rossana Bottai. En nu mocht men kennis maken met Julius Kat chen, weer een klavierheid van ongemene grootte. Katchen is een jong Amerikaans staatsburger, maar wat er, behalve dan misschien zijn fabelachtige virtuositeit, nog Amerikaans aan zijn kunstenaarswezen is, zou moeilijk te bepalen zijn, want hij is totaal op de midden-Europese muziekcul tuur ingesteld en wel met een flinke dosis romantische aanleg. Zijn aanhef met de Prélude en Fuga in e van Mendelssohn, met het koraal „Wir danken allen Gott", was, wat dit betreft, een eerlijk visitekaar tje. Het was geweldig van opbouw, maar het verraadde een onmiskenbare Ger maanse bewpgenheid. De „Appassionata" van Beethoven werd door de geweldige dramatische fantasie van Katchen het fel bewogen brok levens tragedie, dat slechts de grootsten onder de groten er in al zijn intensiteit weten uit te puren. Een techniek van oneindige kleur- wisselingen en verrassende effecten diende dit rake en spontaan klinkende herschep- pingsproces. Maar het beeldend vermogen van Katchen, beter gezegd nog: zijn pictu rale fantasie zou ons nog treffender dingen laten horen in „Tableaux d'une exposition'" van Moussorgsky. Het zou mij niet verwon deren dat hij dit stuk juist uitkoos om de gelegenheid die het biedt zijn uitzonder lijke gaven als karakter-uitbeelder te tonen. De oneindige facetten van zijn pianistiek vormden in dit stuk een even oneindige verscheidenheid van kleur en scherp beel dende rhythmische tekening. Men zou tal van détails willen aanhalen uit deze zeld zame herschepping van Moussorgsky's wonderlijk muzikaal prentenboek. Laat ik enkel wijzen op de geestig getekende por tretten van Samuel Goldenberg en Schmuyle, waarbij Katchen's repetitie techniek een oerkomisch effect sorteerde; en laat ik herinneren aan de machtige fi nale „La porte de Kiew" waarbij de piano een orkest gelijk werd. Twee Rhapsodieën en twee Intermezzi van Brahms kwamen de indrukken van Katchen's spel nog verhogen. De Ballade in As van Chopin leek ons echter meer virtuoos dan poëtisch. Met de Berceuse toonde hij iets meer beheersing. Doch met de Mephisto-Wals van Liszt demonstreerde hij zijn fabelachtig kunnen op buiten gewoon brillante wijze. Dat was pheno- menaal. Julius Katchen haastte zich olie te gie ten op de hoog opgezweepte golven van de Mephisto-pianistiek, door in alle ingetogen heid het Bachkoraal „Jesu, joy of men's desiring" in de bewerking van Myra Hess, als toegift te spelen. Ten slotte gaf hij nog de wals in cis van Chopin ten beste. Wij hebben deze avond kennis gemaakt met een nieuwe ster aan de pianistenhemel. JOS. DE KLERK Concertgebouw-orkest in Haarlem Vrijdag 18 Februari concerteert het Con certgebouw-orkest wederom te Haarlem en zal het 7e leden-concert serie B van de HOV verzorgen, Dirigent is ditmaal Hein Jordans. De on langs als eerste concertmeester bij het Con certgebouw-orkest aangestelde violist Jan Damen zal Beethoven's vioolconcert ver tolken. Het concert zal worden geopend met de Ouverture „Coriolan" van Beethoven, waar na het optreden van de solist volgt. Na de pauze is het concert gewijd aan werken van de twee Franse componisten Debussy en Ravel. Het oorspronkelijk op het programma geplaatste werk van Willem Pijper is ver vallen. Hiervoor in de plaats zullen worden uitgevoerd de Dansen voor harp en strijk orkest van Claude Debussy, met als soliste de harpiste Phia Berghout. Van dezelfde componist vermeldt het programma de Pré lude l'après-midi d'un Faune. Dit belang wekkende concert zal voorts worden besloten met een uitvoering van het beroemde werk van Maurice Ravel: de Boléro, welk werk „Babar Layar" speelt i Zijn er wegen, die de toenadering van de Oosterse en de Westerse mens mogelijk kunnen maken? Bernard IJzerdraat, de geestdriftige lei der van het Nederlandse Gamelangezel schap „Babar Layar", zal op deze vraag een bevestigend antwoord geven en, voor zover het de bevolking van Java betreft, wijzen op de inheemse muziek en dans kunst, welke als typerende levensuitingen door de Europeaan begrepen en gewaar deerd kunnen worden, zij het voorlopig slechts verstandelijk. Voor Bernard IJzerdraat lijkt deze ver standelijke tussenschakel niet nodig ge weest te zijn. Voor hem werd de kennis neming van de Javaanse muziek en dans direct een openbaring, welke een levens ideaal ging bepalen. En met welké kracht dit Bernard IJzerdraat bezielde, bewees de vorming van een gamelan-orkest, het groeperen van een aantal spelers tot een gezelschap en de overwinning van talrijke moeilijkheden bij het instuderen van de voor Europese oren exotische muziek. De resultaten heeft het gezelschap reeds enige malen getoond. Gisteravond wederom in de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw, waar het optrad ten bate van het Medisch Opvoedkundig bureau te Haarlem. Het programma, dat bestond uit zelf standige muziek en dansen, welke door het orkest werden begeleid, werd toegelicht door Bernard IJzerdraat. De samenstelling van het orkest werd besproken, alsmede de taak, die elk der speler te vervullen had ten aanzien van rhythmiek, kernmelodie en geïmproviseerde omspelings-variaties. Deze bespreking werd van belang, omdat nu orde ontdekt kon worden in de schijnbare onbe stendigheid der klankenmengeling. En mo gelijk kan deze cerebrale ervaring leiden tot een zuivere meditatieve schoonheids beleving. Ook de dans heeft Bernard IJzerdraad tot een geestelijk bezit willen maken, even als de daarvoor vereiste lichaamsbeheer- sing. Twee dansen werden door hem ge danst: een Klono-dans en de dans van een clown, Semar genaamd. Daarbij viel de volstrekte eenheid van muziek en be weging op tot in de fijnste nuances van expressie. Een bewonderenswaardige syn these van de dans-elementen, de gesty- 1 eerde handelingen bracht Bernard IJzer draat tot stand, wel het meest overtuigend, althans voor het „Westerse" oog, bij de „Klono"-dans. De toeschouwers toonden zich uiterst voldaan, ook de secretaris van het Medisch- opvoedkundig bureau, dr. R. Burdet, die met een toespraak en een geschenk zijn dank tot het gezelschap uitte. P. ZWAANSWIJK. AAN ONZE ADVERTEERDERS Onze redactie wordt voortdurend opgebeld voor het opgeven van advertenties. Dat geeft veel oponthoud. Voor opgaaf van advertenties dienen de nummers van de administratie: 10724 en 14825 Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Haarlem van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond in Brink mann onder leiding van dr. A. J. Verhage een druk bezochte jaarvergadering. Het jaarverslag van de secretaris werd goed gekeurd. Het financieel verslag werd uit gesteld tot de volgende vergadering De aftredende bestuursleden de heren J. F. Ch. Dix, J. A. Dorresteijn en A. C. Kloet werden bij acclamatie herkozen. Meegedeeld werd, dat op 3 Maart in Dreefzicht het 70-jarig bestaan zal gevierd worden met een cabaretavond. Besloten werd in September mede te werken aan de grote dahliakeuring, welke gehouden wordt door de Nederlandse Dahliavereniging. De heer Van der Hart besprak de tem- peratuursmvloeden op het broei- en bloei vermogen van verschillende bolgewassen en langs welke wegen men trachtte nieuwe variëteiten te winnen. Enige leden stelden naar aanleiding van het behandelde vra gen, of gaven aanvullende beschouwingen. - Donderdag 17 Februari wordt er in het men sinds ettelijke jaren met in Haarlem Open Religieuse Gemeenschap Centrum, Wes- heeft gehoord en waarmede men ongetwij- terhoutpark 1 a. een openbare voordracht feld een groot aantal muziekliefhebbers ge- gehouden door ds. A. R. de Jong over: „De i noegen zal doen. Inwijding van ons Willen". Wanneer zien de Haarlemmers televisie? Kans dal Hilversum te ontvangen is De belangstelling voor televisie-uitzen dingen neemt toe. In Hilversum zal door Philips binnenkort de verwachting is in Maart of April met experimentele uit zendingen begonnen worden. Vermoedelijk nog alleen op enige avonden in de week. De antenne wordt 50 a 55 meter hoog. Aan genomen wordt, dat de uitzendingen kun nen worden ontvangen in een straal van 50 a 55 km. Er is dus een i-edelijke kans, dat de bewoners van Haarlem en om streken daarvan zullen kunnen genieten. Er komt ook een zendstation in Amster dam, maar ons werd medegedeeld dat die zender zich voorlopig nog tot het geluid be perken zal. Onder Haarlemse amateurs bestaat na tuurlijk ook belangstelling voor de televisie. Er zijn plannen tot de bouw van ontvangers over te gaan, maar voor die voltooid kun nen worden, moeten zij beschikken over alle gegevens over de uitzendstations. Ons werd verzekerd dat de bouw van een ontvanger voor een amateur op ongeveer 450,zal komen. Het beeldschema zal dan 18 a 20 centimeter worden. Het is dus waarschijnlijk dat de Haar lemmers over enige maanden het wonder der televisie kunnen aanschouwen. De vrijwillig-verzekerden Verhoogde premie een ernstig bezwaar Men weet dat de Haarlemse ziekenfond sen de door de regering opgelegde premie verhoging voor de vrijwillig-verzekerden „onder protest" hebben aanvaard. Reeds verleden jaar werd de toen ingevoerde verhoging tot 50 cent per verzekerde te hoog geacht. Nu deze op 63 cent is gebracht is het natuurlijk voor velen nog bezwaar lijker geworden. Als men ook op de aan vullende ziekenhuisverzekering aangeslo ten is, wil dat zeggen dat voor man vrouw thans tezamen 1.42 per week moet worden betaald. (De kinderen onder 16 jaar zijn vrij). Er komen dan ook bij de ziekenfondsen vele klachten binnen over de verhogin gen. Al is het aantal mensen dat de ver zekering heeft opgezegd in verhouding tot het grote aantal verzekerden geenszins be langrijk te noemen, de overtuiging bestaat toch, dat de premie zoals die nu is niet sociaal verantwoord is te achten. De ver zekerden zien tegen het bedanken op, om dat zij niet graag van de verzekering af stand willen doen, maar velen moeten op andere toch ook noodzakelijke dingen be zuinigen om het geld elke week te kunnen opbrengen. Jubilerende conducteur onderscheiden Vandaag is de heer J. G. C. Honkoop, conducteur bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam. De directeur, de heer J. J. Jurrissen, heeft de jubilaris toegespro ken en hem meegedeeld, dat bij Koninklijk besluit de heer Honkoop is toegekend de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Voorts overhan digde de directeur de jubilaris een ge schenk onder enveloppe, namens de maat schappij en de oorkonde met gouden draag- medaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer H. Groenink, controleur, was vijf en twintig jaar in dienst. Ook hij werd door de heer Jurrissen toegesproken, die hem een geschenk onder enveloppe en de oorkonde en zilveren draagmedaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aanbood. In de loop van de dag ontvingen de jubi larissen bezoek van een deputatie van het jubileumfonds en hun werden geschenken aangeboden. Bankbiljettencirculafie beneden 3 milliard gedaald De geldmarkt is in de tweede helft van de vorige week ruim geworden. Volgens de verkorte balans van de Nederlandse Bank, opgemaakt per 14 Februari, zijn voorschot ten met ruim 3.000.000 gestegen tot 147.085.522, hetgeen moet worden toe geschreven aan de incidentele geldbehoefte, die zich vaak omstreeks het midden van de maand openbaart. Dat de gelden bij de ultimo aan de banken onttrokken, nog aan het terugvloeien zijn, blijkt uit de stijging van saldo's van banken in Nederland met circa 12.500.000 tot 52.894.863. Voorts is het tegoed van de schatkist met 14.000.000 vooruitgegaan tot 239.583.825. Het totaal der vorderingen op het bui tenland is met circa 10.000.000 gedaald tot 390.555.798. De vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken zijn met ruim 7.000.000 toegenomen tot 181.323.621. Crediteuren in vreemde geldsoort zijn met bijna 1.000.000 toegenomen tot 100.878.474, zodat onze guldenspositie ten opzichte van het buitenland iets is ver beterd. De bankbiljettencirculatie is met ruim 18.000.000 ingekrompen tot 2.991.030.685. Men moet tot de weekstaat van de Ne derlandse Bank van 26 Juli 1948 terug gaan opi een geldcirculatie van minder dan 3.000.000.000 aan te treffen. De circulatie van muntbiljetten is met ruim 1,000.000 verminderd tot 138.628.574. Tabak en woningbouw Als er minder gerookt werd, zouden er meer huizen ge bouwd kunnen worden Tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Tweede Kamer heeft minister In 't Veld, sprekende over de deviezenmoeilijkheden die de materiaal aankoop voor de bouwnijverheid belem meren, gezegd dat een vermindering van het jenever verbruik de deviezenpositie voor de bouwnijverheid zou kunnen verbeteren. Een nadere bestudering van de cijfers heeft deze opvatting van de minister niet bevestigd. Daar voor de bereiding van ge distilleerde dranken practisch geen invoer van grondstoffen behoeft te geschieden, zou een beperking van het jeneververbruik geen deviezenbesparing van enige betekenis tot gevolg hebben. De minister stelt er daarom prijs op te verklaren dat zijn des betreffende mededeling niet juist is ge bleken. In tegenstelling tot het jeneververbruik heeft het tabaksverbruik wel een nadelige invloed op de positie van de bouwmateria len, al mag deze invloed niet te hoog wor den aangeslagen. Minder roken zou echter inderdaad kunnen betekenen: meer huizen bouwen. Dr. W. Harster zal op 9 Maart terecht staan Dr. Wilhelm Harster, van Juli 1940 tot September 1943 „Befehlshaber" van de Sipo en SD in Nederland, zal zich op 9 Maart voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof moeten verantwoorden. Deze vroegere plaatsvervangende leider van de Staats politie te Berlijn stond hier te lande recht streeks onder Rauter en was belast met de zorg voor de veiligheid van de bezettende macht. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor het optreden van de Duitse politie, de uit voering van de deportatiebevelen, het in „Schutzhaft" nemen en houden van hon derden Nederlanders zonder vorm van proces, het beheer over de kampen Wester- bork, Schoorl en Amersfoort, het fusilleren van Russische krijgsgevangenen en de represailles voor de Meistaking van 1943. Men beschouwt deze jurist als „de tech nicus van het Duitse politiesysteem". Het tweede punt van de tenlastelegging, het in „Schutzhaft" nemen van Nederlan ders, kan een interessant juridisch pro bleem opleveren. Deze handeling is tot dusver noch in Neurenberg, noch in ons 'land aan een uitspraak onderworpen. Het systeem „Schutzhaft" is van Duitse afkomst en gebaseerd op de grondwet van Weimar. Na door de nazi's te zijn omgewerkt, werd het veelvuldig toegepast. Wanneer een rechter een groot aantal zaken moest be handelen, wijdde hij zijn aandacht alleen aan de belangrijkste en stelde de rest weer in handen van de „Befehlshaber" der Sipo, die dergelijke arrestanten in „Schutzhaft" nam. Aanvankelijk duurV deze verzekerde bewaring drie tot zes weken, later echter voor de duur van de oorlog. Er waren drie groepen van kampen, waarin een gevan gene kon worden opgesloten, al naar ge lang van zijn persoonlijkheid en de graad van gevaar, die hij voor Duitsland vormde. Verwacht wordt dat de behandeling van de zaak-Harster niet meer dan één dag in beslag zal nemen. Er worden geen getuigen gedagvaard. Patiëntje kreeg in ziekenhuis kokend water over het lichaam Een maand voorwaardelijk geëist tegen verpleegster De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank eiste een maand hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen een 23-jarige verpleegster, wie ten laste was gelegd, dat zij in het zie kenhuis, waar zij werkzaam was, een croupe-ketel, die bij het bedje van een ernstig ziek jongetje van negen maanden moest worden geplaatst, tot op te grote hoogte met water had gevuld en dusdanig verhit, dat het water ging koken en uit het toestel op het gezichtje en een arm van het patiëntje- spoot. Tengevolge van de daardoor ontstane brandwonden zou het kind zijn overleden. Dr. M. Straub, die de sectie op het stof felijk overschot van het patiëntje had ver richt, verklaarde dat een gezond kind ten gevolge van de brandwonden niet over leden zou zijn. Dit kind, dat aan. een bron- chiale aandoening leed, kon echter de vochtonttrekking aan het lichaam tenge volge van de verbranding niet doorstaan. Tevens bleek bij de lijkschouwing dat de aandoening waaraan het kind leed, veel ernstiger was dan men had aangenomen en dat het kind daaraan ongetwijfeld zou zijn overleden. De verdediger mr. M. J. M. van Kinde ren, noemde het bijzonder tragisch, dat juist deze verpleegster, die uit roeping het vak had gekozen, dit ongeluk was over komen. De geneesheer-directeur en de hoofdzuster hadden hem verklaard, dat zij haar werk met grote nauwkeurigheid ver richtte. Tevens verklaarden zij, dat met dit toe stel nooit dergelijke ongelukken waren voorgekomen. Op het peilglas was trou wens niet aangegeven, waar de gevaar- grens was, juist omdat het risico zo gering werd geacht. Uitspraak op 1 Maart. De algemene vergadering van de Kon, Bond van Chr. zang- en oratoriumverenigin gen zal dit jaar 18 en 19 April te Haarlem gehouden worden. Heemstede Huishoudelijke cursussen Onder grote belangstelling werden Dins dagmiddag in de Crayenesterschool de huishoudelijke cursussen, welke hoofdza kelijk bestemd zijn voor de hogere klassen van de drie Mulo-scholen alhier geopend. Na een openingswoord van mevrouw Ver- looy-Oskam, presidente van de Heem- steedse afdeling van de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting, hield wethou der H. Disselkoen een toespraak, waarin hij wees op het belang van dit huishoud- onderwijs. x Nadat de leidster van de cursussen, me juffrouw Kikkert uit Haarlem, het woord had gevoerd, waren intussen enige leerlin gen reeds begonnen met hun kunst te to nen en konden de gasten de eerste resul taten proeven. Er is voor deze cursussen een afzonder lijk lokaal van de Crayenesterschool be schikbaar gesteld dat door de gemeente- lichtbedrijven keurig werd ingericht. De leerlingen van alle Mulo-scholen uit de hogere klassen zullen aan deze cursussen deelnemen, die geen extra-kosten met zich medebrengen. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst ook voor andere leerlingen soortgelijke cursussen in het leven zullen worden geroepen. Een televisie-amateur te Enschedé heeft met zijn zelfgebouwd ontvangtoestel op een scherm van 7x7 centimeter verrassend dui delijk een uitzending door Philips uit Eind hoven kunnen waarnemen. De ontvanger is gebouwd volgens een Amerikaans schema en de antenne geplaatst op het dak van een groot warenhuis. Twee ongelukken met dodelijke afloop binnen een kwartier hadden gisteravond plaats op de rijksweg van Steenwijk naar Heerenveen. Een 42-jarige aannemer slipte met zijn motorfiets, reed tegen een boom en werd veertig meter weggeslingerd. Onge veer tezelfder tijd kwam een 12-jarige jongen met zijn fiets tegen een stoeprand terecht. Hij viel op de straatweg en werd door een vrachtwagen overreden. De Vereniging voor Internationale Rechtsorde houdt 19 Februari een vergade ring in de Rolzaal te 's Gravenhage, waar de Indonesische kwestie en de behandeling hiervan door de Veiligheidsraad besproken zullen worden. Inleidingen zullen worden gehouden door de heer L. Neher, oud-gede legeerde van het Opperbestuur in Indonesië en dr. B. H. M. Vlekke. secretaris-generaal van het Nederlands Genootschap voor Inter nationale Zaken. Op de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Philips gloeilampenfabrieken, die op 24 Februari wordt gehouden zal een voorstel van com missarissen en de raad van bestuur ter goedkeuring worden voorgelegd tot het aan gaan van een obligatielening groot 5 millioen dollar. Tydens baggerwerkzaamheden in de Waalhaven te Rotterdam is op de zandzuiger „Sliedrecht 9" een bom. die in de pomp- installatie was doorgedrongen, ontploft. De perspomp werd totaal vernield. De beman ning van de zandzuiger kwam met de schrik vrij. In het wachtlokaal van de Koninklijke Maréchaussée in het fort De Bilt heeft zich hedenmorgen een tragisch ongeval voorge daan. Een soldaat richtte spelenderwijs een geweer op een van zijn kameraden, niet ver moedend dat het wapen geladen was en trof deze, toen op een kwaad ogenblik een schot af ging, in de heupstreek. Een geneeskun dige, die snel ter plaatse arriveerde, moest de dood constateren. De „Rukun Peladjar Indonesia", een organisatie van Indonesische studenten in Nederland, heeft besloten de Indonesische studenten, die als protest tegen de poli tiële actie hun studiebeurzen niet langer accepteren en de studie in Nederland hebben gestaakt, steun te verlenen. Voorts heeft de organisatie voor haar leden een staking van de studie aan de universiteiten en hoge scholen voor de tijd van een week, te be ginnen 18 Februari, geproclameerd. Het comité „Hulp aan Indonesië" deelt mede, dat thans negenendertig Indonesische studenten de studiebeurzen, welke zij van de Nederlandse regering ontvingen ten einde in Nederland te kunnen studeren, niet langer aanvaarden. Het comité heeft een fonds ge sticht teneinde deze Indonesiërs financieel te kunnen steunen. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdag 22 Februari zal in Restaurant Brinkmann, Grote Markt, een lezing met lichtbeelden gehouden worden door de „Stichting Goed Wonen". In aansluiting op deze middag zal op 15 Maart een excursie worden gemaakt naar de toonzalen van de „Stichting Goed Wonen' te Amsterdam. Mejuffrouw C. P. van Asperen van de Velde, presidente van de Vrouwengemeen schap „Geluk door Geestelijke Groei" zal vanavond op een bijeenkomst van deze ge meenschap in gebouw Theosofia gehuldigd worden ter gelegenheid van het bereiken van haar tachtigste verjaardag. Voor de competitie van de Nederlandse Politiesportband zijn de volgende voet balwedstrijden gespeeld: HeemstedeZand- voort 10; Alkmaarse Gemeente-politie Bloemendaal 9I. In een vergadering van de Haarlemse Politie Muziekvereniging is tot voorzitter gekozen de heer L. D. Beumei-, die de plaats van de heer J. Boon zal innemen. Deze heeft zijn functie neergelegd. Plannen zijn bespro ken om in Juli een nationaal muziekconcours te houden Dinsdagmiddag vond een chauffeur op dc Waarderweg een man liggen, die bewuste loos was. Na enige tijd kwam hij bij kennis en verklaarde, dat hij in de richting van de polder fietste met enige bussen olie op zijn rijwiel. Hij is de macht over het stuur kwijt geraakt en in de berm gereden. Voor nader onderzoek is de wielrijder naar een zieken huis overgebracht. Assemblée van de Wereldraad van Kerken Dinsdagavond 22 Februari zal er in het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloe mendaal een avond worden gegeven, waar gesproken zal worden over het congres van de Wereldraad van Kerken, Dr. J. H. Stelma, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal, zal de lezing houden over het congres, waarvan hij vele bijeenkomsten bijwoonde.. De geluidsfilm die er van de hoogtepun ten gemaakt werd, zal vertoond worden en mejuffrouw N. Hogepbirk hoopt enige lie deren te zingen, typerend voor sommige van de aan de Nederlanders minder be kende kerken, die daar verenigd waren. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 294% 290% 238% 235% 218% 216% A. K. U 157% 155% Nederlandse Ford 251 Nederlandse Kabel 261 v. Berkei's Patent 1071/2 Scheepvaart-Unie. 158% 158 Holl.Amerika Lijn 163% Deli Maatschappij 140% 138% H. V. A 154% 153% A'dam Rubber 151 148% Ned. Handel Mij. 159% N.-I. Handelsbank 112% Biliton Mij. II 341 Aangeb. in Villa 2 GROTE KAMERS m. uitzicht, met of z. pens. centr. en tel. aanw. Brieven no. 2664. FORD V 8 1934 te koop, van merzorgerlaan 27, daal. Tel. 23639. part. Zo- Bloemen- REMINGTON Kantoorschrijfmachine f 115. Zijlweg 81. Er Is een aanmerkelijk mindere consumptie van brood OVERAL in Nederland. Dat deze consumptie-vermindering in geen verband kan staan met de lagere broodprijzen te Haarlem, zal wel voor alle mensen duidelijk zijn. De ware reden van deze mindere consumptie is gelegen in het feit dat onge veer alle mensen in Nederland beter worden gevoed, en daardoor minder eetlust hebben. Dit wordt bewezen door de duizenden kilo's brood die bij de schillenboeren belanden. Doordat wij nu kaas, vlees, boter, margarine, vis en eieren kunnen kopen, eten wij minder brood. ALs men de achteruitgang van het brood-verbruik doelmatig zou willen be strijden, zou de strijd dus gericht dienen te worden tegen de veroorzakers van die achteruitgang, namelijk tegen het melk- en slachtvee, tegen de wal vissen, de haringen en andere eetbare zeebewoners, en tegen de kippen allerbesfe broodbak? broo<1prijsverlaSing to* stand bracht, en die het PAUL KRUGERKADE 31 TELEFOON 11496

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3