'ABimsffioOP Restauratie van in de oorlog beschadigde monumenten HOEST Britse landadel luiddede alarmklok voor behoud van zijn vossenjacht riem we Uit gaven Wereldnieuws VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 2 HET WERK VAN MONUMENTENZORG Volledig herstel in de loop van circa dertig jaren Het ligt in tie bedoeling, in de loop van ongeveer dertig jaren te komen tot volledig herstel van die gebouwen met historische en kunstzinnige waarde in ons land, welke door de oorlogshandelingen schade hebben geleden. De restauratie over de gehele lijn zal niet eerder voltooid kunnen zijn, door dat, uiteraard rekening moet worden ge houden met de financiële positie van het Rijk, welke van dién aard is, dat slechts een klein bedrag kan worden gereserveerd voor het herstel van onze rijkdom aan monumenten. EEN MONTJMENTENRAAD De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is belast met de zorg voor de Nederlandse monumenten van geschie denis en kunst en voor die zorg heeft hij een adviserend lichaam in het leven geroe pen, opdat niet alle daaraan verbonden werkzaamheden door het departement ver richt behoeven te worden. Dat adviserend lichaam heet nog Voorlopige Monumenten- raad, doch zal, zodra de Monumentenwet in werking zal zijn getreden, Monumenten- raad genoemd worden. "Vijf commissies Deze Monumentenraad omvat vijf Rijks commissies: lo. die voor oudheidkundig bodemonderzoek; 2o. die voor monumen tenzorg; 3o. die voor de wetenschappelijke beschrijving; 4o. die voor de musea en 5o. die voor de bescherming van monumenten tegen oorlogsgevaren, welke laatste afde ling beschouwd moet worden als eeh voort zetting van de Rijksinspectie Kunstbescher ming, die dit werk tijdens de oorlog ver richtte. Deze vijf commissies hebben ieder een eigen arbeidsveld en verstrekken adviezen aan de minister, en iedere commissie staat, ter uitvoering van haar taak, een bureau ten dienste. Met eerstgenoemde com missie correspondeert de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek; de onder 2, 3 en 5 genoemde Rijkscommissies ressorteren onder de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die aan het Smidswater 7 te 's-Gravenhage is gevestigd, en met de onder 4 vermelde commissie correspondeert het bureau voor de adviseur voor de musea. Omvangrijke taak Alle aanvragen om herstel, welke door de eigenaren van monumenten tot de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen worden gericht, worden om advies doorgezonden aan de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, welke hierdoor een omvangrijke taak heeft. Momenteel zijn alleen tot herstel van oorlogsschade circa 300 aanvragen in behandeling, hoofdzake lijk betrekking hebbend op kerken, raad huizen, kastelen en woningen, gelegen in het Zuiden en Oosten van ons land, welke gedeelten het meest van de oorlogshande lingen gefêden hebben. Daarnaast komen ook talrijke gewone, normale restauraties voor, als gevolg van de omstandigheid, dat er in de oorlogs jaren practisch geen restauraties hebben plaats gehad, zodat er op dit gebied een grote achterstand is in te halen. Gebruik van oud materiaal Al deze restauraties geschieden in hoofd zaak met gebruikmaking van oud mate riaal. In de oorlog zijn zóveel steden en dorpen verwoest, dat oude stenen, die af- gebikt worden, en oud eikenhout in grote hoeveelheid beschikbaar zijn en mèt na tuursteen, dat niet in aanmerking komt voor gewone woningbouw, voor restaura tie-werkzaamheden worden opgeslagen. Waaruit dus kan worden opgemaakt, dat het herstel van monumenten geen afbreuk doet aan de zo nodige woningbouw. j/SSS^ Mé79^ C Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. TJw beklemde borst snakt pijnlek naar lucht! Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver zachtende. sljjmoplossende De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 „Maria ter ere". 7,45 Morgengebed. 8.15 „Pluk den dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Operamuziek. 10.00 Klein, klein kleutertje10.15 „Muziek houdt fit". 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 School radio. 12.15 Muzikale melange. 12.33 Amuse- ments-orlcest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Amusements-orkest. 13,50 Film en toneel. 14.10 S.vmphonie-orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Fluitreeital. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Platen. 16.00 „De uit bouw van de braille-bibliotheken. 16.10 Jon genskoor. 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 „De Wigwam". 18.00 Volks- liederenkwartet. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18,30 Voor de strijdkrachten. 19.15 „Kampvuren langs de evenaar". 19.30 Deanne Durbin. 19.45 Voor de Nederlanders in Duits land. 20.05 De gewone man. 20.12 André Kostelanetz. 20.20 Lichtbaken. 20,50 London Palladium orkest. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 „Wie neemt de hgndschoen op?". 22.00 Orkest zonder naam. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.25 Concertgebouw orkest. HILVERSUM II, 414.5 M. 7,00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 Lichte morgenklanken. 8.15 Joe Loss en zijn orkest. 9.00 Ocht,endconcert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voordracht door Wanda Reumer. 10.35 Uitzending voor de arbeiders. 11.40 Sonate. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platen. 12.55 Sport. 13.15 Kalender. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Socialisme in Noord- Brabant. 14.50 „Listen to the band". 15.20 Paul Robeson. 15.30 Philharmonïsch Orkest. 16.15 Komt u binnen. 16.30 Platen. 16.45 Nieuws van de platenmarkt. 17.15 Om en nabij de twintig. 17.45 Sport. 18,15 The Ram blers. 18.45 Franse chansons. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Dr. H. J. Mispelblom—Beyer. 19.45 „Passepartout". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Operette-muziek. 21.00 Socialistisch commentaar. 21,15 De winkel van Sinkel. 22.00 Vindobona schrammel'n. 22.25 De mens en z'n liefhebberijen. 22.40 Kwartet Jan Cor- duwener. 23.15 Sport. 23.25 „Sfeer en rhythme". Voorts beschikt men voor de restauraties over speciaal-geschoolde arbeiders met grote liefde voor hun vak, die de oude tech nieken. beheersen. Voorlopige inventaris Doordat reeds in de jaren 1900-1925 een voorlopige inventaris van de monumenten i geschiedenis én kunst in twaalf delen is opgemaakt, waarvan elke gemeente een exemplaar van de betreffende provincie heeft ontvangen (Amsterdam is afzonder lijk uitgegeven), beschikt men over een algemene leidraad betreffende de gebou wen, welke als monument worden aange merkt. Ook bezit de Rijksdienst een groot archief van foto's en bouwkundige tekeningen, be nevens een bibliotheek, waarin, voor zover mogelijk, alles wordt opgenomen, wat op het gebied van de kunstbeschrijving en op dat van de beschrijving van gebouwen van belang is. Natuurlijk is dat ar chief niet volledig, waarom dè Rijksdienst zich voor toezending van waardevolle foto's of boeken, van opmetingstekeningen van monumenten door particuliere „stille wer kers" houdt aanbevolen. Uit dit alles moge blijken, dat de Rijks dienst voor de Monumentenzorg er naar streeft, zoveel mogelijk monumenten voor het nageslacht te bewaren. Maar wil men aan alle verlangens tegemoet kunnen ko men, dan zal het noodzakelijk zijn, dat op de aanstaande begroting voor dit prachtige werk, voor dit belangrijke doel, een groter bedrag wordt gereserveerd dan tot dusver! Atoomgeleerden moeten „zwart" uranium kopen Professor Cosijns lucht zijn verontwaardiging Tijdens een conferentie voor studenten van de vrije universiteit te Brussel heeft professor Cosijns, welbekend door zijn stra tosfeertochten en het diepzee-onderzoek met professor Piccard verklaard dat het Belgische instituut voor atoomonderzoek waarvan Cosijns de leider is voor het wetenschappelijk onderzoek een procent van de uraniumproductie der Belgische Congo had gevraagd, doch dat dit door de Belgische regeling was geweigerd. Hij zei dat de Belgische, atoomgeleerden nu op de zwarte markt zijn aangewezen om de be nodigde uranium te verkrijgen. „Het is nog niet te laat, aldus Cosijns, maar het is tijd, dat de stilte, die rondom de uraniumkwestie in België heerst, wordt v'erbroken". De Belgische hoogleraar beschuldigde dè Verenigde Staten, de bijproducten van het uranium voor de geneeskunde en de indus trie „reeds vier jaar" systematisch te heb ben vernietigd. Volgens professor Cosijns wordt de atoomenergie op het ogenblik slechts voor oorlogsdoeleinden gebruikt en wordt op industrieel gebied geen vooruitgang ver^ wezenlijkt. In België, aldus professor Cosijns, „zijn zeer gunstige voorwaarden aanwezig om vruchtbare onderzoekingen te verrichten in het belang van de geneeskunde en de industrie, maar op ieder gebied worden wij tegengewerkt". NIEUWE E.C.A. AANKOOPMACHTIGINGEN De Economie Cooperation Administration heeft 16 Februari aan Nederland nieuwe aankoopmachtigingen verstrekt tot een totaalbedrag van 520.000 dollar voor nik-, kei, hout, boekweit, etherische oliën en diverse niet-eetbare dierlijke'en plantaar dige producten. VITA VONK WINTERZON o BIRD'S EYE KRISTAL* m Bw; q Panklaar en gelijk aan 2 pond vers! BIRD'S EYE KRISTAL VITA VONK WINTERZON Duitse herstelbetalingen blijven traag verlopen lARA-jaarverslag 1948 verschenen Het intergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen (IARA) te Brussel heeft het verslag gepubliceerd over zijn werk zaamheden in 1948. Het rapport releveert, dat er begin 1948 goede redenen waren om aan te nemen, ■dat de bezettings-autoriteitenin Duitsland de aan de leden-staten van de IARA toe gewezen industriële uitrusting sneller ter beschikking zouden stellen dan tót op dat tijdstip het geval was geweest. Deze hoop, aldus het verslag, is ijdel gebleken. In de loop van 1948 ontstond onder meer van de zijde van het Amerikaanse Congres en van het Britse Lagerhuis verzet tegen de ontmanteling der Duitse fabrieken èn van Duitse kant werd bovendien een syste matische propaganda gevoerd tegen deze ontmanteling met het gevolg, dat de Duit sers de demontage van verscheidene be langrijke fabrieken hebben weten te ver hinderen of te vertragen. Voor het gehele jaar 1948 werden door de bezettingsautori teiten slechts 157 op de lijst, staande fabrie ken en gedeelten van fabrieken ter beschik king verklaard van de staten-leden der IARA. Er dienden er 858 verdeeld te wor den. Het verslag stelt verder in het licht, dat de eerste Sovjet-Russische tegenprestatie in 1948 werd verricht. Het betreft hier producten, die geleverd moeten worden door de Sovjet-Unie in ruil tegen de indus triële uitrusting, die zij heeft ontvangen uit de Westelijke zones. Na deze eerste levering werd echter geen regeling getrof fen voor verdere tegenprestaties. De Duitse handelsvloot In 1946 was bepaald, dat bijna de gehele Duitse koopvaardijvloot verdeeld zou wor den tussen de leden-staten van IARA, doch in 1948 werden slechts één zeeschip en twee onvoltooide en door bommen beschadigde schepen toegewezen. Wat betreft de definitieve regeling van de schulden der neutrale landen inzake de Duitse bezittingen in het buitenland is, volgens het rapport, geen enkel bevredi gend resultaat bereikt. Noch Zwitserland, noch Zweden hebben de fondsen ter be schikking gesteld van de IARA, die dit bureau op grond van de in 1946 gesloten verdragen zonder beperking meende te mogen verwachten. Wel is in Mei 1948 een overeenkomst met Spanje getekend en een eerste som van 80 millioen peseta's is door dit land ter be schikking van de IARA gesteld. STERKE MILITAIRE BASIS IN DE BELGISCHE CONGO. Het militaire vliegveld te Kamina in de Belgische Congo zal een der sterkste mi litaire steunpunten in Midden-Afrika wor den. Het vliegveld zal een grote opper vlakte hebben en er zal nog dit jaar een baan worden aangelegd, waarop viermo torige vliegtuigen kunnen landen en op stijgen. Het werk aan de basis zal vier a vijf jaar in beslag nemen. Verwacht wordt, dat op de hoogvlakte van Kamina binnen.' een tiental jaren een •stad zal verrijzen, die in belangrijkheid slechts'zal worden over-r troffen door Leopoldstad en Elisabethstad;; Drie watervallen zullen de drijfkracht; voor de nieuwe luchthaven leveren. Het vliegveld zal worden verbonden met de spoorweg Elisabethstad-Fr anquihaven. Aan het vliegveld zal een school voor jachtpiloten worden verbonden, die het personeel zal leveren voor een tachtigtal' bases voor jachtvliegtuigen in de Belgischej Congo. Sovjet-manifest over Duitsland op komst Als antwoord op Westduitse grondwetplannen Volgens berichten van Duitse zegslieden, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Sovjetrussische autoriteiten in Duitsland is het ontwerp opgesteld van een manifest, dat in de Oostelijke zóne van Duitsland, als antwoord op het opstellen van een 'grondwet voor West-Duitsland, zal worden uitgegeven. Dit ontwerp zou zich thans te Moskou bevinden, waar het Politbureau er zijn goedkeuring aan moet hechten. Volgens deze zegslieden zal in het mani fest uit naam van het. Duitse volk worden verklaard, dat dit afziet van alle aanspra ken op voormalige Duitse gebieden, die thans door Polen en de Sovjet-Unie wor den bestuurd, zonder dat dit in een vredes verdrag is neergelegd. Voorts zou in dit manifest een beroep worden gedaan op de geallieerden om alle bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken en af te zien van alle aanspraken op herstelbetalingen voor Duitsland. Ook zou in het manifest worden ver klaard, dat Duitsland één behoort te zijn.. De grondwet voor West-Duitsland zou wor den veroordeeld. Voorstel van Snyder: Overleg met Marshall-landen over eventuele devaluaties De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder heeft in de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen te Washington verklaard, dat het vraagstuk der devaluatie tezamen met de Europese Marshall-landen onderzocht moet worden. Hij voegde daaraan nog toe, dat deze lan den „krachtiger pogingen dienen te on dernemen om in financiëel opzicht orde in eigen huis te scheppen". De minister zeide verder, dat het een betere politiek van het Congres zou we zen, wanneer het de hulpverlening aan Europa zou verlengen zonder de clausule, welke de landen dwingt een deel van de verleende hulp in de vorm van leningen te aanvaarden. De ECA dient gemachtigd te worden, om vast te stellen of hulpverle ning in de vorm van een lening zal ge schieden en tot welk bedrag. Snyder deelde mede, dat het afgelopen jaar „belangrijke tekenen te zien heeft ge geven van een verbetering in de finan ciële toestand van Europa". Er bestaan echter nog steeds „enige financiële i o- blemen" in Europa.' Snyder stelde voor, dat de Verenigde Staten in het diepste ge heim met deze landen de vraag zullen onderzoeken, of zij hun munt zullen de valueren, teneinde evenwicht te brengen in hun internationale rekeningen en aldus hun afhankelijkheid van ae Amerikaanse hulpverlening minder groot te maken. „Het wordt een zaak, die ons zeer recht streeks raakt", aldus Snyder, „wanneer een Europees land neiging toont zijn export te vertragen, of zijn handel op onjuiste wijze te leiden en het nadelige saldo met het Westelijke halfrond te ver- gróten, waardoor op indirecte- wijze zijn beroep op de V.S. tot steun toeneemt." Vijfde bonaanwijzing voor sinaasappelen i De aanvoer van sinaasappelen vanover- 'zeè .geschiedt thans Uri eén "zp'dShig snel tempo dat-een vijfde bon aangewezen kan worden. Uiterlijk 26 Februari moet hét publiek de bonnen 008 en 016 Algemeen bij een handelaar in groenten en fruit in leveren. Bon 008 Algemeen (voorkomende op de A- en B-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 016 Algemeen (voorkomende óp de D-kaarten) op 1 kg sinaasappelen. Bloemendaler reed te snel op de Kleverparkweg Op Donderdagmiddag 7 October reed een dertigjarige bedrijfsleider uit Bloe- mendaal op de Kleverparkweg, oostzijde, in de richting van de Kleverlaan. Uit de Meester Cornelisstraat naderde een auto, waarna de bedrijfsleider meer gas gaf en over het in het midden van de Kleverpark weg gelegen plantsoen reed. De bumper van de auto raakte een boompje en de be stuurder kwam weer op de rijweg. Daar fietste een twee-en-zestigjarig Haarlem mer, die ernstig gewond werd. Met een hersenschudding en een gecompliceerde beenbreuk is hij naar een ziekenhuis ver voerd. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld had de bedrijfsleider zich voor de Haarlemse rechtbank te ver antwoorden. Hij gaf toe te hard te hebben gereden. De officier van justitie was van mening, dat verdachte te hard gereden heeft in de stad. Dit achtte hij onverant woord en hij eiste een hechtenisstraf van 6 weken en ontzegging van de bevoegdheid, om voertuigen te besturen voor een tijd van één jaar. Uitspraak Donderdag 3 Maart. Siamese handelsmissie bezocht ons land Een Siamese handelsmissie, onder leiding van de heer Luang Char au Sanidvongse, welke een bezoek van enkele dagen aan ons land heeft gebracht, is na een af scheidsdiner, dat werd aangeboden door de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, naar België ver trokken. In ons land werden bezoeken gebracht aan verschillende grote industriebedrijven en werden onder andere bruggen, de IJmuider sluizen, de Afsluitdijk en een post-sorteermachine te Utrecht bezichtigd. Ex-majoor van Oranje Nassau- regiment staat terecht Het Gerechtshof in Den Haag hoorde gisteren een aantal getuigen a décharge in de zaak tegen K., ex-majoor van het ille gale Oranje Nassau-regiment in Den Haag, die tijdens de bezetting enige personen die met de Duitsers sympathiseerden, heeft doodgeschoten. Uit dit getuigenverhoor bleek, onder andere dat er een sterke con troverse bestond tussen de Binnenlandse Strijdkrachten en het Oranje Nassau-regi ment. De president moest de getuigen er enige malen op wijzen, dat het Hof geen belangstelling had voor de strijd tussen de B. S. en het regiment, maar dat het slechts wilde vaststellen in hoeverre K. over de schreef is gegaan. Een der getuigen ver klaarde dat de commandant van het regi ment volkomen op de hoogte moet zijn ge weest met hetgeen K. deed. „Hij heeft alles toegelaten, maar nu laat hij K. in de steek", aldus deze getuige. Op de derde dag van het proces komt de advocaat-generaal aan liet woord. Vijf jaar voor Flesche Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof veroordeelde gisteren de Duitse banker Alfred Flesehe tot eén gevangenisstraf voor de tijd van vijf jaar met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat -hij kort voor de'Duitse inval in ons land te Haar- ,lem.--opzettelijk kaarten, plannen, telcenin- gjëS' vah Nedêrlahdse militaire werken aan devijand' heeft medegedeeld of in handen hééft gespeeld. De' advocaat-fiscaal had zes jaar tegen Flesche geëist. Zijn advocaat pleitte vrij spraak op grond van de omstandigheid dat vóór 10 Mei 1940 Duitsland geen vijande lijke mogendheid was. Diens verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling werd door het Hof afgewezen. Britse filmindustrie „aan de rand van het bankroet" Een vierde van het personeel van Rank-concern ontslagen De Britse filmmagnaat J. Arthur Rank heeft opnieuw 550 employés van zijn film onderneming ontslagen, waardoor het aantal werklozen van zijn tienduizend man tellend personeel tot 2500 is geste gen. De Arthur Rank-organisatie maakt een ernstige depressie door en in het al gemeen heeft de Britse -"dmproductie het laagste peil sinds 1942 bereikt. Het Lagerhuislid Tom O'Brien, dié se cretaris is van de nationale bond van toneel- en filmemployés, heeft om de be middeling van premier Attlee gevraagd teneinde de Britse filmindustrie voor de totale ondergang te behoeden. „Zo kan het niet langer doorgaan", verklaarde O'Brien. „Dit betekent het einde van de Britse filmindustrie. Wanneer de Engelse filmproducenten niet meer in staat zijn films te maken, moeten zij hulp inroepen van de Amerikanen of anderen, die daar toe wel bij machte zijn. De regering moet zich meer voor de industrie interesseren en haar voor. de ondergang behoeden. Dé zaak heeft thans zo'n ernstig karakter ge kregen, dat het kabinet er zich mee bezig moet houden. (United Press). „Een verbod van onze sport is het ergste wat dit land kan overkomen" De Britse aristocratie en landadel verzet zich krachtig tegen het voornemen van de Labour-regering om de vossenjacht te vér- bieden. Op een in Bristol gehouden protest meeting hebben de landjonkers deze week hun ontstemming gelucht. „Wanneer het parlement de anti-vossen- jachtwet aanneemt, gaan we ondergronds", kondigde de vermaarde jager, de hertog van Beaufort aan. „Wanneer de tegenstanders van de vos senjacht soms denken, dat zij met een pen- nestreek een einde kunnen maken aan. de sport, die onze voorvaderen gedurende hon derden jaren hebben beoefend dan snap pen zij geen sikkepit van het Britse karak ter", verzekerde hij verder. De hertog gaf een schildering van de vossenjacht in haar „illegale" gedaante, en liet er op volgen: „Ik heb werkelijk mede lijden met de arme dorpspolitieagent, die zich het vuur uit de sloffen moet. lopen om overal de namen van de overtreders te 46. Toen de twee schurken waren opgesloten en de opwinding een beetje bedaard was, merkte een der matrozen op: „Dat is nou alle maal goed en wel, maar daarmee hebben we de ouwe nog niet terug. En be^in hier maar eens te zoeken in die ijswoestijn. Doch nauwelijks had hij dat gezegd, of de walvis begon opnieuw te spreken: Ga hier vsjido&n rechtuit naar het Oosten. Na een half uur zul je een verlaten Eskimodorp zien. Daar zul je de kapitein vin den. Vlug, voor het te laat is." Onmiddellijk gingen er een paar mannen op we° en inder daad vonden ze even later de verlaten igloos. ,,'t Is toch merakels, zoals dat beest alles weet. Eigenlijk is het toch maar een griezelige ge schiedenis," merkte een van hen op, terwijl ze tussen de igloos naar een spoor van de ver dwenen kapitein zochten. „Hij kan ons best voor de gek gehouden hebben," meende een ander. „Ik zie tenminste nogl niets. En wie Hij zweeg en luisterde evernls de anderen ver schrikt naar de gesmoorde kreten, die uit een der ijshutten klonken. noteren. Er is nog een andere kwestie aan verbonden. Ik weet hele rechtbanken in Gloucestershire, waarvan zes van de zeven leden tot het jagersgilde behoren. Die komen bepaald in een alleronplezierigste positie." De hertog van Beaufort die ,lord-lieute- nant van Gloucestershire is, wees er ver der op, dat de presidente van de „Bond tegen wrede sporten", die een belangrijk aandeel heeft gehad bij het ontstaan van het wetsontwerp, een in Frankrijk geboren actrice is, n.l. Yvonne Arnaud. „Zij staat op de hoogste sport van de dramatische ladder", zeide de hertog „maar er zal toch zeker niemand zijn die meent dat, zij iets afweet van de kern der sportbeoefening". Hij wees er verder op, dat een vos altijd een kans van vijf tegen een heeft om te ontkomen en dat hij nog nooit een vos had gezien, die enige angst aan de dag legde. „Ik zeg u: wanneer deze wet wordt aangenomen en het geluid van de jachthoorn en dat van de vos verstomd is, dit het allerergste is wat dit land ooit overkomen kan." Deze laatste woorden werden uitgesproken temidden van een storm van „hear, hear!" geroep en andere bijvalsbetuigingen. Een portestresolutie tegen het wetsont werp werd aangenomen met 600 tegen 12 stemmen. PENICILLINE TEGEN INFLUENZA. Dr. Nevil Leyton, een bekende Londense specialist, heeft verklaard, dat hij er in geslaagd was een groot aantal gevallen van influenza snel te genezen, door het toe dienen van grote doses penicilline. „Het zal blijken, dat dit een zeer be langrijke ontdekking is, omdat men tot nu toe van mening was, dat influenza niet kon worden genezen door het toedienen van langs scheikundige weg vervaardigde pre paraten of zelfs, door middel van penicil line", verklaarde hij. Hij had een dozijn patiënten behandeld door het toedienen van doses penicilline, die tien tot twintig maal zo groot waren als normaal. Binnen enkele uren was de temperatuur van de patiënten weer nor- maai, terwijl de piin. welke de influenza met zich brengt, was verdwenen. Volgens di-. Leyton zou het toedienen van grote doses penicilline niet gevaarlijk zijn. Het sprookje zal tijd zowel als beeld romans trotseren en daarom vindt elke nieuwe bewerking van de oude wonderver halen uit onze eigen kindertijd weer gretige oren en glinsterende kijkers, die alleen al de moeite van het her-vertellen belonen. B. J. Douwes en J. Nowee hebben onder de verzameltitel „In sprookjesland" de bekend ste verhalen van Grimm, Andersen en andere vorsten van het verdichtsel aaneengevijd en al hebben ze er de bekoorlijke gruwelen, waarmee de overlevering deze symboliseren de verhalen vaak overgoot, er wel eens wat al te rap afgeroomd: de kern bleef en zal als -voorlees-stof of anderszins de kinderen blijven boeien. Jaap Veenendaal illustreerde een en ander vx-ij onhandig, hoewel er in zijn vele producten een menigte beter geslaagde tekeningen te ontdekken is. (Uitgeverij Ten Brink, Meppel). Bij „de Sleutel" in Haarlem zag een oor spronkelijk sprookje van Aleid van Rhijn het licht onder de naam „Jacomijntje", dat in eenvoudig proza de droom van een meisje vertelt en al zal het onderwerp voor de meeste kinderen weinig nieuws meer bevat ten, de manier waarop de schrijfster het rijk der kabouters schildert kan gematigde be wondering voor haar talent afdwingen, al betreedt zij meermalen wel erg uitgesleten paden. Nans van Leeuwen zorgde voor een aantal pretentieloze plaatjes. Béter is deze zelfde Aleid van Rhijn met haar „Feest in het dorp", dat in een door zijn kortheid voor jonge ldnderen zeer begrijpelijke zinsbouw en zijn interessantere fantasie dan van „Jacomijntje" werd vertoönd, een ogenblik doet denken aan Roggeveen's bijzondere „Daantje"-serie. Een zekere studio Teles maakte zich wat al te makkelijk van de illustratieve kant af. ^„Klavertje vier" van Hanna Hagen, dat bij Biteot en van Rossurn in Amsterdam werd uitgegeven, blinkt allerminst uit door een eigen stijl: de zinnen rijen zich aaneen tot een stotende cadans van feitelijkheden, waar het sentiment bijna niet meer tussen kan komen. Af en toe weet Hanna Hagen eén suggestie te plaatsen, die de kleur even over het ver haal doet komen maar daar Jan Wiegman zich kennelijk door het verhaal niet tot zijn bekende tekeningen kon laten inspireren, is dit boekje nog al droog geworden. Tenslotte is er bij Sijthoff in Leiden een markant bundeltje van de pers gekomen, dat de dichter Han Hoekstra aan het (veder lichte) woord laat over de vaderlandse ge schiedenis in het algemeen en die van het Oranjehuis in het bijzonder. Hoekstra moet oppassen, om zijn poëtische gaven, die hij sinds de bevrijding enige malen op een vol komen nieuwe manier in dienst der kinder literatuur stelde, niet in de gemaniëreerd heid te laten verzeilen, maar de versjes, die ver van deze dreiging blijven, zijn weer zo kostelijk en zo innemend, dat dit boekje waar Frans ter Gast rake silhouetten voor tekende om meer vraagt. Lees maar eens, wat Han Hoekstra over de Batavieren vertelt: Eerst had je de Batavieren, die gingen gewoon op een boom uit varen op de rivieren, naar hun tante of naar hun oom. Dat is nu al lang geleden, al meer dan 2000 jaar, ze waren toen heel tevreden en gelukkig met elkaar. Ze droegen geen jasjes maar huiden, en gingen op jacht met een speer, ze maakten heel vreemde geluiden, die hoor je nu niet meer. J. F. HERDENKING FEBRUARISTAKING 1941 TE AMSTERDAM De Februaristaking 1941 te Amsterdam zal dit jaar op Vrijdag 25 Februari te vier uur 's middags op het Waterlooplein wor den herdacht. 1 De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'AiRy en de heren A. D. Schoonenberg, lid van de Eerste Kamer en Th. van Dorp, tweede voorzitter van.de Nederlandse Bond van Oud-B.S.'ers zullen het woord voeren. Speciaal verlof. Volgens het Britse instituut van ambtenaren in beroepen zijn vier Britse „deskundigen" met speciaal ver lof gezonden door het ministerie van bevoorrading en de admiraliteit. Dit houdt v.erband met de zuivering der ambtenaren van communisten, fascisten en hun partijgangers. De vier betrokke nen zouden met „geheime werkzaam heden" belast geweest zijn en leden zijn van de communistische partij. Attlee heeft vorige maand mededeling gedaan van de verwijdering van elf andere ambtenaren. Naam gevraagd. Paul Henri Spaak, de voorzitter van de organisatie van Euro pese economische samenwerking, heeft aan de pers medegedeeld, dat gezocht wordt-naar een nieuwe xxaam voor deze organisatie, een naam „die een mense lijke weerklank zal vinden in de harten van het publiek". Margaret. Prinses Margaret Rose zal enige dagen doorbrengen ten huize van de hertog van Buccleuch. De zoon van de hertog, de 25-jarige graaf van Dalkeith, behoort tot de vriendenkring van de prinses en wordt een der meest passende huwelijkscandidaten in Groot-Brittan- nië geacht. Groeten. Prins Valerio Borghese is tot twaal jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers in Italië. Op grond van een amnestiebesluit is hem acht jaar kwijt gescholden. Vier jaar had hij reeds in arrest doorgebracht Hij is heden Vrijdag in Rome vrijgela ten. De menigte juichte hem toe en velen brachten de fascistische groet. Storm. Over het Zuidwesten der Middel landse Zee heeft een geweldige ox-kaan gewoed. De verbindingen met de Ba- leax-en zijn verbroken. De vuux-toren van Villa Joyosa wex'd herhaalde ma len geheel overspoeld. De wachter en zijn gezin hebben het vasteland kun nen bereiken en kort na un vertrek is de vuurtox-en onder het geweld van de golven bezweken. Tal van vaartui gen zijn tijdens de storm verlorexi ge gaan Volhardend. De 52-jarige Maurice Abras kwam in Brussel deze week onder een trolleybus. Hij werd aan het hoofd ge wond in een nabijgelegen winkel bin nengedragen. waar hij eerste hulp ont ving. De omstanders pi-aatten nog na over het ongeval toen Abras zich op eens weer op straat vertoonde, i-eso- luut de rijweg opstapte en prompt voor de tweede keer door een trolley bus werd oven-eden. De trolley moest ditmaal worden opgevijzeld voor men hem opnieuw kon wegdragen. (U.P.) Waterchinezen. Te Bangkok is een besluit afgekondigd, waarbij zekere beroepen, als het verbouwen van rijst, voor Sia mese burgers zijn gereserveerd. An dere beschermde beroepen zijn onder meer die van bus- en taxi-chauffeur, kapper en arbeider op de zoutvelden. De bedoeling is de Siamezen te be schermen tegen de Chinese concurren tie. Deze laatsten zouden alleen in baantjes als havenai'beider en bij de zee- en riviervaart gelijkgerechtigd blijven aan de Siamezen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2