Veertig jaar Grote Houtstraat Vereniging EEEnBH; Hollywood gaat meer films maken om de depressie te overwinnen Bloemendaal verhoogt de gasprijs Amsterdamse Beurs VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Waardige feestviering wordt voorbereid De Grote Houtstraatvereniging is van plan haar veertigjarig bestaan deze organisatie werd op 25 Juni 1909 opgericht ondanks de voor de middenstand moei lijke tijdsomstandigheden waardig te vie ren. Op de gisteravond gehouden jaarver gadering werd over het „wat" en „hoe" van deze herdenking uitgebreid van ge dachten gewisseld en tenslotte aanvaardde mep algemeen de suggestie van hei bestuur het publiek in de feestvreugde te laten delen door tijdens een winkelweek een gratis loterij met attracties te organiseren. Deze winkelweek zal, zo mogelijk, eind Juni worden gehouden, wat dan meteen een mooie gelegenheid is de feestelijke heropening van de Grote Houtstraat voor het verkeer na de asfaltering te vieren. Mochten de werkzaamheden evenwel zo veel vertraagd zijn. dat de viering van het jubileum van de Grote Houtstraatvereni ging practisch onmiddellijk aan de Bloe- menweek zou voorafgaan, dan zal men de winkelweek met het Bloemenfeest com bineren, evenwel onder die voorwaarde, dat de attracties van de Grote Houtstraat in het algemene programma behoorlijk tot hun recht zullen blijven komen. Overigens zal het bij een winkelweek alleen niet blijven. Er is een commissie benoemd, die voor een passende omlijsting met concerten in den Hout, eventueel ook een taptoe op de Grote Markt, zal zorg dragen. De leden zullen van him kant de straat met vlaggen en bloembakken en fraaie étlages een fleurig tintje geven. Het parkeerverbod De leden waren eenstemmig van oordeel, dat het parkeerverbod merkbare schade aan hun bedrijven had toegebracht. Het bestuur en met name de voorzitter, de heer J. Voogd, was in deze buitengewoon actief geweest en had met Haarlems Bloei, de Middenstandscentrale en de Verkeers politie de bezwaren besproken, tot nu toe ■onder resultaat, omdat uit verkeerstech nisch oogpunt geen betere oplossing was te vinden. Wel had men bereikt, dat de politie jegens eventuele overtreders spoepe- ler is geworden dan vlak na de afkondiging van het verbod het geval was. Desondanks uitten verscheidene leden gisteravond toch klachten over de houding van sommige agenten, waardoor de klan ten uit de Grote Houtstraat worden ver jaagd. Men opperde de mogelijkheid de Boter markt in de toekomst als parkeerplaats te bestemmen, de markt zou dan op het middenterrein van de Nassaulaan kunnen worden gehouden. Voorts sprak men de wens uit, dat in de straat duidelijke borden zouden wor- Montage-woningbouw in Haarlem? Een studie over verschillende systemen De leden der commissie ad hoe, inder tijd door de gemeenteraad van Haarlem benoemd voor bestudering van de vraag stukken betreffende de woningvoorziening, hebben Donderdag een excursie gemaakt naar Eindhoven en 's-Hertogenboseh. Men weet dat de gemeenten van de We deropbouw thans c n aantal montage-wo ningen krijgen toegewezen als onderdeel van het bouwvolume. De commissie is er nu op uitgetrokken om in genoemde ste den verschillende systemen van montage woningen te bekijken en kennis te nemen van de bijzonderheden die op deze bouw betrekking hebben. Indien nu Haarlem ook montage-wonin gen moet bouwen, wil de ommissie in staat zijn een gefundeerd advies te geven over dè vraag aan welk systeem dan de voorkeur moet worden gegeven. Auto nam duik in Raamsmgei Omstreeks middernacht is een personen auto in volle vaart van de Emmakade in het water van de Raam-singel gereden; de be stuurder wist vermoedelijk niet, dat hij op diit punt -rechtsaf moest slaan, het Tuin- laantje in. De automobilist behield zijn tegenwoordig heid van geest, sloeg het ruitje van een der portieren stuk" en wist zich hier doorheen uit zijn wagen te werken. Hij zwom naar de kant en werd door omstanders op het droge geholpen. Een kraanwagen takelde later de auto uit hel water. m RAD/O-tN GRAMOFOONSPECtAUST GR00TE HOUrSfRAAT 108 fEUJOK. HAARLEM NIEUWE PLATEN!! Edith Piaf Les Trois Cloches Straatsburger Cath. Koor Ave Verum van Mozart Yehudi Menufain Ave Maria v. Schubert Orkest Melaehrimo Warsaw Concerto Richard Tauber Tristesse v. Chopin Ave Maria v. Gounod Agnus Dei v. Bizet liverpcol PhHh. Orkest Air van Bach Valse Triste v. Sibelius Volgende week nieuwe opgave! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Februari 1949 ONDERTROUWD: 17 Febr.. H. J. Habers en A. A. van der Voort; J. N. Vermeer en W. G. Verkaik. GEHUWD: 17 Febr.; L. L. Schreur en M. H. C. Piers; A. Plekkringa en A. E. Sijpe- stein: A. ter Haak en M. W. Driessen. BEVALLEN van een zoon: 16 Febr.. B. A. NumanDost; M. LigtvoetCats; 17 Febr., C. C. van der Vossen—Alleman. BEVALLEN van een dochter: 15 Febr., T. M. M. SpookVerbeek; 16 Febr., W. Lam- mertsmaPost; 17 Febr., P. A. Witting van Deursen. OVERLEDEN: 14 Febr., A. Tjemmes—Kist, 67 j.. Sophastraat; 15 Febr.. J. J. Serné, 67 j„ Saenredamslraat; C. A. de Zwart, 47 j.. Joh. de Breukstraat. J. F. van Garderen. 77 j., Rijksstraatweg; A. Stoeltje, 49 j„ Flores- straat: A. P. Brouwer, 79 j., Westerhoutpark; 16 Febr., H. Lippes, 75 j., Rollandstraat; W. Nijland, 72 j., Grote Houtstraat. den aangebracht, waarop de dichtstbijzijnde parkeerplaatsen staan aangegeven. De voorzitter deelde de vergadering mede, dat het bestuur niets onbeproefd zal laten een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Een der raadsleden had schrifte lijke vragen over deze kwestie aan B. en W. gesteld; deze zullen bij de begroting worden behandeld. De jaarverslagen van de penningmees ter en secretaris werden goedgekeurd, evenals de begroting voor 1949. De heren Oord en Vogelzang werden herkozen als bestuursleden. Aan de heer G. L. Borgelt, die met het oog op zijn gezondheid in Zwitserland ver toeft, werd een vriendschaps-telegram ge zonden. „Kerk en Vrede" en het Indonesische vraagstuk De groep Haarlem en omstreken van de broederschap „Kerk en Vrede" heeft Donderdagavond een bijeenkomst be legd, waarin de leden zich nader konden bezinnen op hun persoonlijke standpunt en dat van de broederschap over het Indone sische probleem. Ds. C. P. Hoekema, voorzitter, opende de vergadering en ging voor in een gebed. Hierna leidde hij de spreker van de avond in: dr. C. P. Gunning, rector van het Am sterdams Lyceum en voorzitter van de Vereniging van Ouderlingen. Het Indonesische vraagstuk is zo benau wend, zo angstwekkend, zei dr. Gunning, dat juist de kerk hier duidelijk haar stem moet laten horen. Het vraagstuk is ons voor de voeten geworpen wij zijn er prompt over gestruikeld. De kerk moet nu spreken, niet in de vorm van een com promis, maar lijnrecht en duidelijk. De kerk moet zich ook zulks in tegenstel ling met hetgeen zovelen menen wel degelijk met de politiek bemoeien; niet met de praetische gevolgen er van, maar wel met het uitstippelen van de Evangeli sche beginselen. Spreker zelf had zijn inzicht in drie pun ten, die alle ook in de Bijbelse boodschap besloten liggen, samengevat: schuldbelij denis, loslaten van hetgeen ons het meest na aan het hart ligt, en liefde in de ruim ste zin. De kerk moet oproepen tot het belijden van onze schuld, zei hij. En wij hebben schuld: tot tweemaal toe heeft Nederland eigenmachtig naar het Indische eilanden rijk gegrepen. De eerste maal, toen op 1 Januari 1800 in de grondwet van de Ba taafse Republiek Indië tot Nederlands be zit werd verklaard; de tweede keer na de de laatste wereldoorlog, waarin God ons de archipel uit de handen had geslagen. Kan Nederland er toe komen zijn schuld te bekennen in de UNO, tegenover de wereld, tegenover God, dan is er voor ons nog een waarachtige kans in Indonesië. Wat wij in de eerste plaats in Indonesië moeten doen, is: loslaten. Men wil Indo nesië niet graag los laten, en wijst op de dreiging van een chaos, die er zou ontstaan. De Bijbel wijst een andere weg dan die van het geweld: een strijd met geestelijke wapenen. De Bijbel zegt ons ook lief te hebben; dat geldt evenzeer voor Indonesië. Die boodschap heeft de kerk vooral uit te dragen: het is de harde realiteit van van daag. Wij hebben het in Indonesië met het Evangelie niet aangedurfd. Doen wij dat wel, dan hebben wij de zekerheid uit de moeilijkheden te geraken, waarmee wij thans nog vergeefs worstelen. WANDELENDE KERSTBOOM Langs Haarlems dreven bewoog zich dezer dagen een alleszins merkwaardig heerschap, gekleed in de uniform van gezagvoerder ener luchtvaartmaatschappij. Opvallend veel onderscheidingen sierden zijn borst: onder andere het Kruis van Verdienste, het Vlieger- kruis. het Orde en Vrede-teken, de Militaire Willemsorde, de Bronzen Leeuw en de on derscheidingstekens van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dit imponerende geheel trok uiteraard de bewonderende aan dacht van de voorbijgangers, en het voor werp hunner bewondering nam iedere ge legenheid te baat om zich op zijn „talloze heldendaden" uit de laatste oorlog te be roemen. Weinigen zullen waarschijnlijk hebben vermoed, dat hij noch uniform noch lintjes gerechtigd was te dragen. Wel de Haarlemse politie, "die tegen deze „held" proces-ver- baal opmaakte wegens het zonder verlof dragen van onderscheidingstekenen. Het bleek een 29-jarige Haarlemse transport arbeider te zijn; hij had zijn volledige uit rusting in Amsterdam gekocht. SCHEEPV A ART1YIEUWS Alchiba. CalcuttaRotterdam pass, 17 Febr. Finisterre. Alhena, Buenos AiresRot terdam pass. 17 Febr. Ouessant. Aldegonda Ct), 16 Febr. van Bangkok naar Singapore. Almkerk. 17 Febr. van Brisbane n. Sydney. Amsteldijk, 37 Febr. van Penang te Belawan. Congostroom, 17 Febr. van Antwerpen te Hamburg; Delfshaven, BordeauxCasa blanca pass. 17 Febr. Kaap Roca; Hugo de Groot, 18 Febr. van New Orleans te Kaap stad verwacht. Jaarstroom, 17 Febr. v. Lagos te Kribi. Johan van Oldenbarnevelt, Java- Amsterdam pass. 17 Febr. Minicoy. Jobs haven, 17 Febr. van Bagnoli naar Gibraltar. Kenlehaven, CardiffFreetown pass. 18 Febr. Las Palmas. Lawak, 18 Febr. van San Fran cisco te Singapore verwacht. Loenerkerk, 17 Febr. van Basra te Korramshar. Madoera, 18 Febr. van Batavia te Soerabaja. Merwede, WalvisbaaiAntwerpen 17 Febr. ter hoogte van Madeira. Nieuw Holland, Singapore Brisbane, 17 Febr. nabij Timor. Nigerstroom, 17 Febr. van Monrovia te Grandbassa. Oranje, JavaAmsterdam pass. 17 Febr. Gibraltar. Ossendrecht, ManchesterTacoradi pass. 17 Febr. Finisterre. Plancius, 17 Febr. van Be lawan naar Singapore. Poelau Laut, 17 Febr. van Belawan naar Colombo. Raki, 37 Febr. van Cheribon naar Semarang. Ridderkerk, BrisbaneRotterdam pass 17 Febr. Kaap Guardafui. Salland, AmsterdamBuenos Aires 18 Febr. te Rio de Janeiro. Sibajak, RotterdamJava 17 Febr. v. Sabang. Tabinta, AmsterdamJava pass. 17 Febr. Perim. Tawali, JavaAmsterdam 18 Febr. te Lon den. Ternate, RotterdamJava pass. 37 Febr. Kaap Guardafui. Tiba, 17 Febr. van Rosario te San Nicolas. Tjipanas, 16 Febr. v. Bombay naar Singapore. Utrecht, 18 Febr. van Sema rang te Soerabaja. Van 't Hoff, Java—Rot terdam pass. 17 Febr. Kaap St. Vincent. Waterman, RotterdamBatavia pass. 17 Febr. 19 uur Ouessant. Westland. Buenos Aires Amsterdam pass. 17 Febr. Kaap Verdische Eilanden. Zeeland (KRL), RotterdamJava 17 Febr. te Aden. Zuiderkruis, Soerabaja Amsterdam pass, 17 Febr, Minicoy. PTT-zangers gaven goed mannenkoor-concert Haarlems Postaal Mannenkoor gaf Don derdagavond een uitvoering en genoot daar bij de medewerking van de Amsterdamse zustervereniging „Getea". Beide boren traden apart en eenmaal ook gezamenlijk op en zo werd het een belangwekkende mannenkoor-avond met heel wat wissel werking. De heer P. M. Germes, dirigent van Haarlems Postaal Mannenkoor, was op het originele Idee gekomen een van de grote missen van Philip Loots, de „S. Mariae Magdalenae", uit te voeren. Het werk ver draagt die transpositie van kerk naar con certzaal heel goed en het speet mij aileen dat de Cred'o weggelaten werd, want van het oorspronkelijke slot daarvan, een koor fuga, had ik mij juist in deze omgeving heel veel voorgesteld. In deze mis hoort men Loots op z'n best, spontaan en toch ingetogen en zeldzaam ingesteld met een eigen stijl vol beweeglijkheid op het mannenkoorgenre. Directeur Germes be reikte met het koor goed klinkende resul taten, heel fraaie zelfs in het Agnus Dei. De samenwerking met het orgel (bespeeld door Frans Pielage) had evenwel hechter mogen zijn. Met het a capella-nummer „Psakn 83" van N. H. Andriessen maakte het koor een goede beurt. Dit stuk is geen meesterwerk, maai- het geeft gelegenheid tot mooie klankversmelting en hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt. Het Amsterdamse koor „Getea", onder leiding van W. H. Lehmain de Lehnsfeld, liet zich prachtig gelden, vooreerst met „Trösteriin Musik" van Bruckner, met orgelbegeleiding, die door de heer Pielage uitstekend gerealiseerd werd en die prach tig klopte met de fraaie koorzang. „Getea" heeft een mooie bezetting van soepele en welluidende stemmen, en de heer Lehman weet er met een rustige, concrete directie gezond muzikale effecten mee te bereiken. De atmosfeer, bereikt in „Wanderers Nachtlied" van Bruno Stürmer, was wel een zeldzaam resultaat van samenzang. Ook „Alter Baum" van Ernst Honegiger was heerlijk van stemming; en met „De Dorsers" van Boedijn werden treffende karakteristieke' dingen gedemonstreerd. In combinatie klonk aan het slot van de avond, onder leiding van de heer Germes de „Hymne an die Musik" van Lachner als een machtige apotheose. Voor de uitvoering van de Mis van Loots waren vier mannelijke solisten aangewor ven, waarvan de twee bassen, wegens on gesteldheid verstek lieten gaan. Hun taak werd in het koor evenwel zonder haperin gen opgelost. Na de pauze kwam echter de heer Lucien Louman tonen, dat zelfs een zieke bariton nog tot voortreffelijk zingen in staat kon zijn; zijn Schubert-liederen en zijn aandeel in duetten met Han le Fèvre waren afwis selend daverend en innig van geluid en prachtig van uitdrukking. De tenor Jan Laarveld vergastte het publiek op een vlotte en muzikale voordracht van twee Mozart-composities en de. tenor Han le Fèvre vertolkte klankschoon en plastisch een drietal liederen van Wolf en toonde zich als interpreet van Italiaanse opera muziek een volbloed lyrisch-dramatisch zanger. Emmy van Eden begeleidde de solisten zoals men dat van haar gewend is: correct, volgzaam en door en door muzikaal. JOS. DE KLERK. Formulier voor schade-enquête commissie onjuist ingevuld Een Haarlemse slager, die voor de recht bank terecht stond wegens valsheid in ge schrifte, had in een formulier, dat hij naar de schade-enquêtecommissie had gezon den, meegedeeld, dat hij door oorlogshande lingen zijn slagersartikelen was kwijt ge raakt. De schade had hij op ruim 9000,— geraamd en dit bedrag was hem uitge keerd Uit een onderzoek was gebleken, dat hij de goederen had verkocht of bij anderen had ondergebracht. Toen dit uitgekomen was, heeft hij het bedrag terugbetaald. De officier van justitie merkte op, dat er zich vele gevallen van onjuist invullen van formulieren hebben voorgedaan. Deze zaak neomde hij zeer ernstig en hij eiste een ge vangenisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. Reyer K. P. Kalb- fleisch, betoogde, dat verdachte een formu lier heeft ingevuld, dat niet bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd. Hij heeft een be wering op schrift gesteld, doch van valsheid in geschrifte is volgens pleiter geen sprake. Hij vroeg daarom vrijspraak. Voorts her innerde mr. Kalbfleisch aan de moeilijk heden, waarmee verdachte te kampen heeft gehad. Na de bevrijding had hij geen geld meer en na veel moeite is het gelukt weer een zaak te beginnen. De rechtbank zal op 3 Maart uitspraak doen. De eerste zitting van de pas gekozen Israëlische Constituerende Vergadering is deze week in Jeruzalem geopend. De minister van buitenlandse zaken van Israel .Mosje Sjertok in de zittings zaal in gesprek met de hoofden van de Grieks-orthodoxe en Mohammedaanse religieuze gemeenschappen, die als gasten de eerste vergadering bijwoonden. Grote werkloosheid onder spelers en technici De Hollywoodse filmindustrie heeft op het ogenblik met een grote depressie te kampen die zij wil trachten te overwinnen door een record-productie van 393 nieuwe films in 1949, hetgeen 48 films meer is dan in 1948 vervaardigd werden. Alle "Studios hebben voor de komende maanden grote plannen. Samuel Goldwyn maakte deze week be kend tenminste zes grote films te gaan maken, dat is tweemaal zoveel als in andere jaren De Metro Goldwyn Mayer is van plan in de komende vijftien maanden 67 films te fabriceren met aan de kop een productie van drie millioen dollar, de film „Quo Vadis". De Twentieth Century Fox heeft zeven films meer op haar program staan dan ver leden jaar. Andere studios hebben soortgelijke grootse planntn. Doch terwijl de hoofden van de studios plannen beramen om meer films te produceren, in sommige gevallen duurdere films, staan de sterren, de extra's en de productie-experts in de rij om weke- Vergoeding voor oude bankjes van f 500 en f 1000 vlot niet erg De stichting „500 en 1000" te Amsterdam, die zich ten doel stelt uitbetaling te ver krijgen voor bezitters van tijdens de bezet ting ongeldig verklaarde bankbiljetten van 500 en 1000, heeft dezer dagen weer een brief gericht aan de leden der Eerste Kamer. De stichting geeft daarin een kort over zicht van de vergeefse pogingen die de bona-fide bezitters na de bevrijding hebben aangewend tot schadeloosstelling en schrijft: „Wij zijn van mening, op grond van de bij de stichting ingekomen brieven, dat door de ten departemente van Financiën in deze gehuldigde practijk een zeer groot aantal fatsoenlijke burgers moet lijden met een klein aantal anderen, die bovendien juridisch nog het gelijk aan hun zijde heb ben. Er is voorts alle reden aan te nemen, dat de opkopers van medio Maart 1943 hun bezit via hun NSB- of Duitse relaties on middellijk hebben weten om te wisselen". Deminister vanFinanciën heeft bepaald, dat na-inleveraars, die aantoonden, dat zij op 13 Maart 1943 deze biljetten bezaten en sindsdien bij voortduring In hun bezit ge houden hebben, vergoeding zou worden uit betaald. De stichting zegt hierover: „Het verlangde bewijs is onmogelijk te leveren, zodat men in de practijk geheel is over geleverd aan de willekeur van de in feite beslissende ambtenaren, die volgens in ons bezit zijnde brieven van gedupeerden in tegenspraak tot de opvattingen in' deze van de minister, uitermate weinig coulance be trachten bij hun beslissingen op de ont vangen aanvragen om uitbetaling". lijks 25 dollar werkloosheidstoeslag te ontvangen. Deze tegenstrijdige situatie is het gevolg van de na-oorlogse herordening in Hollywood die hier twee jaar later plaatsvond dan in andere industrieën, aldus verklaarde een zegsman. Maar wat de reden ook is, ongeveer de helft van de mensen die leven van de film industrie is zonder werk. In Maart van verleden jaar stonden 742 spelers onder contract. Op het ogenblik 375. Hetzelfde geldt ongeveer voor alle 8000 mensen die voor de camera spelen. Ook sterren werkloos. Onder hen bevinden zich niet alleen de kleine sterren, doch ook sterren als Irene Dunn, James Cagney en Ronald Colman, die in geen jaar meer voor de camera ge staan hebben. Het is waar, dat sommige grote sterren rollen hebben afgewezen om dat zij gages vroegen tot 200.000 dollar per film. Anderen geven er de voorkeur aan weinig films te maken, doch weer anderen kunnen gewoon geen baan vinden. In de afgelopen week waren 22 grote films in productie, tegen het vorig jaar om deze tijd 34 en drie jaar geleden 48. Uit de statistieken van de arbeidsbeurs in Caüfor- nië blijkt, dat op het ogenblik 10.000 men sen minder aan het werk zijn dan in het haussejaar 1946 toen 24.000 mensen, als timmerlieden, toneelknechten,- make-up- men, in de filmindustrie arbeid vonden. Een zegsman voor de filmindustrie weet de neergang die voor een jaar begon aan twee oorzaken: het verlies van de buiten landse markt en een tekort aan dure films. Hij zei tevens, dat de binnenlandse inkom sten ongeveer tien procent gedaald waren. De neergang van de buitenlandse markt is ten dele te wijten aan de voorschriften van de buitenlandse regeringen omtrent de invoer van Amerikaanse films en ten dele aan de langzame gang van het herstel In het buitenland. In 1946 haalde Eric John ston, de president van de Motion Picture Producers Assocition 125 millioen dollar binnen uit het buitenland, in 1948 bedroeg dit nog slechts 50 millioen. Voor vele stu dios betekende dit het verschil tussen winst en verlies. Bovendien kon niet alle geld, dat in het buitenland verdiend werd naar Amerika gebracht worden in verband met deviezen- bepalingen. Daarom besloot Hollywood in het buiten land films te gaan vervaardigen met ge blokkeerd geld. Verleden jaar werden 35 films in het buitenland gemaakt met Ame rikaanse sterren en productieleiders. Hol lywood denkt dat dit jaar 65 films in het buitenland vervaardigd zullen worden. Hierdoor worden de grote sterren, scena rio-schrijvers en directeuren niet getroffen, maar wel de extra's en vaklieden. Botsing. Twee „Spitfires" zijn ter hoogte van de kust van Harlegh (Wales) te gen elkaar gevlogen. Eén der toestellen stortte in zee; het andere slaagde er in op zijn basis te landen. De Donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal begon met een besloten zitting van ruim een uur. In de openbare vergadering kwam in be spreking de motie van B. en W. over de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Zandvoort inzake afstand van grond door Bloemendaal aan Zandvoort ter ver breding van de Zeewegboulevard. B. en W. gaven de raad in overweging Gedeputeerde Staten te berichten, dat het ongewenst is hen in het geschil te betrekken. Voorts komt het B. en W. onjuist voor bij even tuele onteigening gebruik te maken van het Koninklijk Besluit F 67 (wederopbouw). Ter inleiding van de besprekingen zeide de voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, dat het vragen van be middeling aan Gedeputeerde Staten op een eigenaardig soort arbitrage gelijkt. Hierbij komt nog een bedreiging, dat getracht zal worden door onteigening de gronden in het bezit te krijgen. Mr. Vliegen (Arbeid) kon zich met de conclusie van B. en W. verenigen. Spre ker vroeg of Bloemendaal zich verzet heeft, toen in 1935 een bouwverbod op de gron den werd gelegd. Het bedrag, dat Bloemen daal vraagt, achtte de heer Vliegen juist, omdat het overeenkomt met de kosten van de aanleg van de weg. Ook verwachtte hij, dat Zandvoort geen succes zal hebben, als getracht wordt de gronden te onteigenen. De voorzitter deelde mee, dat er een voorlopig bouwverbod is gemaakt. Er was geen mogelijkheid hiertegen bezwaar in te dienen, omdat eerst een uitbreidings plan afgemaakt moest worden. Dat plan is er nog niet. Voorts merkte spreker op, dat als het gaat om verbetering van de weg er geen bezwaren zijn, maar -wel als de grond bestemd is voor het inrichten van een parkeerterrein. De raad verenigde zich met de conclusies van B. en W. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om de gasprijs te verhogen, diende dc heer Bier (VVD) een motie in, waarin de vergadering als haar mening uitspreekt, dat het een gedwongen verhoging betreft, welke in strijd is" met de politiek van de regering, inzake de verhouding tussen lonen en prijzen. De verhoging betekent extra inkomsten van 1500,per jaar voor het rijk aan omzetbelasting en een afstraf fing van de spaarzin, welke zo bijzonder gepropageerd wordt. De reserve van het gasbedrijf van 38.000 wordt aangetast. Voorts spreekt de motie over het onge lukkige contract met Haarlem, waardoor Bloemendaal een te hoge prijs betaalt. De heren Pin x ter (KVP) en N ij- dam (Comm.) steunden de motie. Ir. De Vassy (Arbeid) merkt op, dat de motie suggereert, dat de regering de schuld heeft van de verhoging van de kolenprijs. Met de motie kon hij zich niet verenigen. De heer Smidt van Gelder (VVD) was eveneens van mening, dat hef''niet aan gaat de verhoging van de kolenprijs toe te schrijven aan het beleid van de regering. M r. H ij s z e 1 e r (A.R.) zeide, dat in de motie te veel punten aangehaald worden. Het beste lijkt hem alleen te spreken over de politiek van Haarlem, inzake de gas prijs. Wethouder Van Geluk merkte op, dat contract contract is. Het gaat niet aan daartegen te protesteren. Wethouder R oh ling (KVP) zeide, dat de heer Bier zijn hart gelucht heeft. Met een motie zal hij echter niets bereiken. De voorzitter gaf de heer Bier in overweging de regering en de gemeente Haarlem buiten het geding te houden. Hierna trok de heer Bier zijn motie in. Sprekende over het voorstel van B. en W. stelde Ir. De Vassy (Arb.) voor de prijs voor de groep, die het minste gas ge bruikt op tien cent per M3 te laten er de andere groepen op twaalf cent te brengen. De heer Pinxter (KVP) heeft tegen deze gedachte bezwaren, omdat de grote gezinnen extra belast worden. Het voorstel-De Vassy werd verworpen met 115 stemmen en dat van B. en W, werd aanvaard met 115 stemmen. Ophalen van huisvuil. Vervolgens kwam in bespreking het plan om twee maal per week huisvuil te doen ophalen. Mevrouw Fahrenfor tM e u f f e 1 s (VVD) kan zich voorstellen, dat inwoners bezwaren zullen hebben tegen het betalen van een bijdrage. Toch is het noodzakelijk een regering te treffen. Spreekster achtte 't van belang het contract met degeen, die belast is met het ophalen van vuil. op te zeggen. Misschien kunnen B. en W. een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om een vuilverbrandingsoven te bouwen. Wethouder Van Geluk antwoordde, dat het enige geschikte terrein voor een dergelijke oven tussen Overveen en Aer- denhout ligt. B. en W. zijn bereid hiernaar een onderzoek in te stellen, evenals naar de mogelijkheid van eigen exploitatie. Het systeem van de roltrommelautö's is door gebrek aan materiaal voorlopig niet toe te passen. Ir. De Vassy en mr. Vliegen (beiden Arbeid) bespraken de moeilijk heden welke door vliegas zullen ontstaan. Op advies van de heer Pinxter (KVP) werd besloten de zaak in handen te stellen van de commissie voor Publieke Werken. Tot onderwijzer aan de Vondelschool werd benoemd de heer G. J. Bosch uit Har- denberg. Bij de rondvraag merkte de heer D a a m s (VVD) op, dat als de Stormschool.naar het Zuiden van ons land overgeplaatst wordt, „Wildhoef" gebruikt wordt voor huisves ting van ouden van dagen. De gemeente beschikt dan over woningruimte. Daarom is het van belang, dat „Wildhoef" spoedig ontruimd wordt. De voorzitter antwoordde, dat de commandant van de Stormschool hem dezer dagen bericht heeft nog niets van over plaatsing vernomen te hebben. Voorts bracht de voorzitter hulde aan het hoofd van de Bornwaterschool, dat het initiatief genomen heeft Franse kinderen, die tijde lijk bij pleegouders in Bloemendaal zijn ondergebracht, onderwijs te geven. Op initiatief van de bibliotheek voor zeevarenden te Rotterdam, gesticht door de Nederlandse Zeemanscentrale en de Neder landse Chr. Zeeliedenvereniging, wordt Zondag onder het motto: „Geef de zeeman een goed boek" een landelijke boekeninzame- ling gehouden. In alle Protestantse kerken zal Zondag bij de ingang gelegenheid worden geboden boeken af te geven. Op 2 Maart komt Voorhoeve, vroeger leider van het Verdinaso, later tijdens de bezettingsjaren verbonden aan het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, voor het Bijzondere Hof te Arnhem. De Nederlandse Bond van Goochelaars houdt op 26 Februari zijn jaarlijks congres te Bussum. 's Avonds wordt in Concordia een „mysterie-show" gegeven. Een nieuwe veerboot van de Provinciale Stoombootdiensten te Zeeland, het motor schip „Koningin Juliana", zal op 2 Maart van de werf „De Schelde" te Vlissmgen te water worden gelaten. Het schip zal dienst doen tussen Vlissingen en Breskens. Hedenmorgen is voor de haven van Hansweert het motorscheepje „Maria An tonio", geladen met aardappelen, door het Amerikaanse s.s. „Magnolia State" aange varen. Het motorscheepje is direct in diep water gezonken. De beide opvarenden van de „Maria A'ntonio" wisten zich met de red dingboot in veiligheid te stellen. In Amsterdam hebben zich Donder dagavond in de Indischebuurt en de Trans- vaalbuurt moeilijkheden voorgedaan tussen stakers uit de haven en de politie. Het is de laatste dagen tamelijk rumoerig in deze buurten en de werkwilligen, die hier wonen, worden sedertdien door de politie van en naar huis begeleid. Gisteravond hadden zich vrij grote groepen stakers verzameld om de werkwilligen op te vangen. Deze opzet is door het ingrijpen van de politie' niet gelukt. Enkele personen kregen klappen of werden gebeten door honden van de hondenbrigade. Wegens het verzwijgen van een vijan delijk vermogen van f450.000 heeft het ge rechtshof te 's Hertogenbosch mr, L. W. J. M. uit Vught veroordeeld tot een boete van £20.000, subsidiair zes maanden hechtenis. HAARLEM EN OMGEVING De Moderne Jeugd Raad, bestaande uit de jeugdgroepen van éfe Algemene Bouw- arbeidersbond, de Algemene Mètaalbewer- kersbond, de Algemene Bond Mercurius, de A. J C., het Humanistisch Verbond, het In stituut voor Arbeiders Ontwikkeling, de Nederlandse Culturele Sportbond en de V. J. B., zal Zondag een Kameraadschapsdag houden in het gebouw van de A. J. C, op de Bakenessergracht. Kolonel Bra-mwell Coles uit Londen, een van de bekendste componisten van het Leger des Heils, zal Maandag in de Doopsgezinde kerk aan de Grote Houtstraat een avond van gewijde zang en muziek door koor en muziekkorps van het Leger der Heils te Haarlem presideren en tevens op deze bij eenkomst het woord voeren. De toneelgroep Comedia zal Zaterdag avond in de Stadsschouwburg de gala- première brengen van het blijspel „Korporaal Elisabeth" van Terence Rattigan. De baten zullen de Maatschappelijke Zorg voor Zieken ten goede komen. De Haarlemse rechtbank heeft de Haar lemse caféhoudster A. K. wegens diefstal en verduistering tot een gevangenisstraf ver oordeeld van één jaar. Haar was ook poging tot moord ten laste gelegd, doch dit punt werd niet bewezen verklaard. Een 28-jarige Haarlemse monteur liep Donderdag een dijbeenbreuk en een gecom pliceerde onderbeenbreuk op, toen hij op de Zijlbrug tegen de voorkant van een personen auto opreed. De autobestuurder en de fietser hadden elkaar niet zien aankomen, doordat zch een paard en wagen, die bezig was de Zij-Zijlweg in te draaien, tussen hen in be vond, Eventuele getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich bij de Haarlemse polite te melden. De Koninklijke Vereniging „J. J. Cre- mer" geeft Maandag 21 Februari in de Stads schouwburg een voorstelling van „Uitvaart", toneelspel in drie bedrijven van Sutton Vane. De beer O. K. L. Peiger te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. Mej. A. Joustra te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het docto raal examen geneeskunde. Het Humanistisch Verbond houdt a i. Zondagmorgen in restaurant Brinkmann, Gr. Markt, een bijeenkomst, waar de heer W. F. Happé zal spreken over „Het enthousiasme van de jeugd in de hardheid van het Leven" en mevr. G. BrakelSwarts zal declameren. Het vraagstuk van het actief vrouwen kiesrecht in de kerk zal behandeld worden op de eerstkomende vergadering van de classis Haarlem der Gereformeerde Kerken. Voor de Antirev. partij, district Mr. Mackay, spreekt Vrijdag 25 Februari in een der zalen van de Wilhelminakerk te Haar lem dr. P. J. Richel uit Heemstede over „Het beginsel van de A. R. Partij en de daarop uitgebrachte kritiek". De heer H. S. Langerveld te Haarlem, stemmer-techniker b.ij de Pianohandel Kett- ner Duwaer N.V. te Amsterdam, hoopt op 25 Februari de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Op verzoek is, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend aan de referendaris der P.T.T., de heer A. J. van de Velde te Overveen, werkzaam aan het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem. Ds. J. J. Buskes, predikant bij de Neder lands Hervormde Gemeente van Amsterdam hoopt op 9 Maart zijn zilver én jubileum te vieren. De Kerkeraadscommissie „Woord c Wereld" heeft het plan opgevat de jubilaris een geschenk onder envelop aan te bieden, dat hy voor zijn werk kan besteden. Reisindrukken van Oostenrijk De heer B. van der- Weij uit Bergen op Zoom heeft Donderdagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging zijn reiservarin gen verteld van zijn tocht door Tyrol en Vorarlberg. Vorig jaar heeft hij een bezoek aan Oostenrijk gebracht en vele uitstapjes gemaakt. Tijdens zijn tochten heeft de heer Van der Weij prachtige kleurenfoto's ge maakt, waarvan lichtbeelden zijn gemaakt. De toehoorders kregen door het gesproken woord en de beelden een goede indruk van de schoonheid van het land. De spreker had ook een bezoek gebracht aan Sankt Anton en vertelde daarover enige aardige bijzonder heden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 298% 302% 241 242 218 221 A. K. U 157% 1571/2 127% Nederlandse Ford 255 Nederlandse Kabel 261 v. Berkel's Patent 109% Scheepvaart-Unie. 162 164 Holl.Amerika Lijn 163% Deli Maatschappij 146% 147 H V. A 159% 161% A'dam Rubber 156% 158% Ned. Handel Mij. 161 N.-I. Handelsbank 115% Biliton Mij. II

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6