Haarlems Dagblad en <Dpretljtc 'tjaarlcmscbe Courant (anno i60) Eva Peron Drie planters vermoord nabij Medan Scandinavische verdedigingsunie thans definitief van de baan Kwart millioen Katholieken protesteren in Rome tegen kardinaal Mmdzenty's veroordeling 63e Jaargang No. 19174 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 21 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TEMIDDEN van de vele politieke economische crises in deze onrustige wereld is een nieuwe ontstaan, die op enige originaliteit kan bogen.Want zij betreft wel een staatshoofd, maar is veroorzaakt door zijn vrouw. Het Argentijnse leger heeft genoeg van de invloed op staatszaken van Eva Peron, oud dertig jaar en echtgenote van de zeer autoritair regerende staats president, generaal Peron. Zijn bewind, dat dictatoriale trekken bezit en zich aan merkelijk vermeit in martiaal vertoon, heeft bij na-oorlogse bezoekers aan het schone Zuid-Amerikaanse land onbehage lijke herinneringen aan de Duitsers-onder- Hitler doen opwellen. Maar met zulke machtsuitoefening is het toch niet verge lijkbaar: het Argentijnse volkskarakter en het Duitse liggen te ver uiteen en in hun buitenlandse betrekkingen hebben Argen tijnse regeringen ten zeerste rekening te houden met de Verenigde Staten. Argen tinië is een geweldig groot land met een oppervlakte van meer dan een millioen vierkante mijlen. Het is evenwel, behou dens het district Buenos Aires, maar heel dun. bevolkt en telt niet zo heel veel meer inwoners dan Nederland (ruim dertien mil lioen tegenover de bijna tien millioen, die op ons kleine stukje grond tezamen ge drongen zijn). Natuurlijk bezit Argentinië nog zeer grote ontwikkèlings-mogelijk- heden; het is een gebied waarop de Euro pese en niet het minst de Nederlandse be langstelling in vooroorlogse jaren zich al sterk gericht had. Het is nu een jaar of twaalf geleden dat een Nederlandse han delsmissie onder leiding van de oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Van Karnebeek erheen toog, welker rapport grote aandacht trok. De oorlog heeft ook deze verwachtin gen toen verstoord. Generaal Peron is nog niet lang presi dent van Argentinië. Hij werd drié jaar geleden gekozen voor een periode van zes jaar en begon met daverende plan nen tot verdeling van het groot-grondbezit en nationalisatie van honderden onder nemingen. Hij diende zich aan als een man des volks en zijn jonge vrouw, Dona Maria Eva Duarte de Peron, bevorderde zijn ver- kiezings-overwinning in niet geringe mate door haar populariteit bij. de linkervleugel van zijn partij. Zij is een ex-filmspeelster, zeer schoon en zeer opvallend en zij ver wekte in 1947 tamelijk wat opschudding door een reis naar Europa te ondernemen, waarop zij in menige hoofdstad officieel ontvangen werd. Dona Eva, die zich verder onderscheidde door een uitgebreide keur van robes en juwelen, voerde toen een op zienbarende correspondentie over haar be zoek aan Londen, dat 'evenwel tenslotte niet doorging. Maar in Frankrijk genoot zij een officiële ontvangst en zij werd er met het Legioen van Eer begiftigd. Het Argentijnse leger blijkt nu genoeg van de invloed van deze pittoreske ver schijning te hebben. Volgens de New York Times zouden trouwens „de politiechefs" het met de legerofficieren eens zijn. Het leger heeft een aantal verloven ingetrok-' ken en speciale bewaking van vliegvelden gelast. In een staatsgreep heeft het even wel blijkbaar nog geen zin, met het gevolg dat een soort „deadlock" is bereikt ook hier dus de gebruikelijke deadlock- want de president toont, geen neiging om de mi litaire eisen in te willigen. Die zijn: Eva moet Argentinië verlaten, bij voorkeur ver dwijnend in de richting-Europa, of zij moet zich volkomen uit het openbare leven terugtrekken. Het is een nogal bijzondere situatie, die niet eenvoudiger gemaakt wordt door de omstandigheid dat -het land tevens in eco nomische crisis Verkeert. Die heeft pas ten gevolge gehad dat het zich uit de Inter nationale Tarwe Conferentie heeft terug getrokken, omdat het zich niet kan aan sluiten bij een verdrag, waarin een volgens Argentijnse berekening te lage tarweprijs zou worden vastgesteld. President Peron heeft verleden jaar ge ijverd voor de vorming van een Zuid- Amerikaans economisch blok. Hij ver klaarde toen hulp, door hem aan Franco verstrekt, met een betoog waarin hij tegen stelling tussen de belangen der Latijnse landen enerzijds en Angelsaksische en Sla vische anderzijds vooropstelde. „Argentinië ls een Latijns land en de Spanjaarden zijn van hetzelfde ras en bloed als wij", zei hij. ,Als Argentinië het oude moederland hulp Verleent, op het ogenblik waarop het door Slavische en Angelsaksische volken tot afzondering is veroordeeld, is dit een ge baar van wettige zelfverdediging. Want afzonderlijke Latijnse land-en zijn ertoe Veroordeeld het jachtterrein te worden van de andere rassen, die machtige politieke en economische blokken hebben tot stand ge bracht. Met de val van Frankrijk en Italië is voor de. Latijnse wereld een invloeds crisis begonnen. Wij hebben geen vrede Jmet de terugkeer naar een régime van economische slavernij, waarvan wij ons na ïmeer dan een eeuw hebben kunnen be vrijden." I Het was deze taal van rassen-tegenstel lingen, die ons weliswaar niet als iets nieuws in de oren klonk, waarop de Argen- presiüent een half jaar geleden de Wereld onthaalde in een interview met het Braziliaanse blad „Mundo". Hij blijkt nu door de opvallende persoonlijkheid, die zijn eugdige gade is. in moeilijkheden te ver ieren welker verdere ontwikkeling grote aandacht zal trekken. R. P. veroordeling van Kardinaal Mindszenty Massaal protest der R.K. hongeren Ruim 18000 katholieke jongeren uit alle delen des lands hebben Zondag in een bij eenkomst in het RAI-gebouw te Amster dam geprotesteerd tegen de veroordeling Van de Hongaarse kardinaal Mindszenty. Nadat mr. Jan Derks uif Amsterdam, Pater Jelsma uit Den Haag en Michel vice-voorzitter van de Jongeren organisatie in de K.V.P. het woord hadden 'gevoerd, zijn telegrammen gezonden aan de Paus en aan kardinaal De Jong. De Franse minister van Onderwijs, Yvon Delbos, die drie dagen in ons land vertoefde in antwoord op het bezoek dat indertijd door minister Gielen aan Frankrijk werd gebracht, bezocht gisteren in gezelschap van de heren Sarrail rector van de Parijse universiteit, G. Baillou en M. Abraham, en de chef van t kabinet van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. Schölvinck, het Frans Halsmuseum. Hij werd er ontvangen door Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremersen door de Franse consul in de Spaarnestad de heer B. F. Enschedé. De directeur van het museum, de heer H. P. Baard, leidde de hoge gast langs de voornaamste rijkdommen van Haarlems kunstbezit, Op de.foto ziet men minister Delbos in geanimeerd gesprek met mr. Cremers en de heer Baard, Uit een kantoortje bij een steenkolen- opslagplaats te Rotterdam is f2700 gestolen. Be 19-jarige kantoorbediende werd telefo nisch verzocht, even iets aan een der kolen- J'erkers te gaan vragen. Toen hij terugkwam "eek de kas leeg te zijn, Te Lierop (gemeente Someren) is de boerderij van M. van Eijnden met, de inven- Jaris en de veestapel, bestaande uit zes Weien en twee varkens in vlammen op- logaan. Alleen een paard kon worden gered. Gemaskerde bende overviel tabaksondernemingen Drie Nederlandse planters werden ge dood en vier personen gewond bij een aanval door een gemaskerde bende op de ondernemingen „Klumpang" en „Klam bir Lima" van de maatschappij „Rends- burg" nabij Medan, 'aldus meldde Aneta Zaterdag. De gedoden zijn de hoofdadministrateur van „Arendsburg", de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur van „Klambir Lima", de heer C. H. Oldings, wiens vrouw en drie employés werden gewond. De overval had plaats Donderdagavond half elf op de ondernemingen, die onge veer 20 km buiten Medan liggen. Toen de heren de Meyere en Fortanier in Medan de vuurgloed zagen van de brandende ta- baksschuren réden zij per auto naar e ondernemingen, doch vielen op Klambir Lima in een hinderlaag, werden door de bende gevangen genomen en vermoord. Er zijn vele tabaksschuren verbrand. De gewonden zijn opgenomen in ziekenhuizen te Medan. Van Nederlandse militaire zijde zijn inmiddels maatregelen genomen. Vrijdagmiddag vond de begrafenis der slachtoffers plaats onder grote belangstel ling, onder andere van de commissaris der Kroon, dr. M. Brouwer, de directeur voor bestuurszaken, de territoriale comman dant, Generaal-majoor P. Scholten honderden Deliplanters. Aan de groeve voerden velen het woord. De voorzitter der vereniging van assistenten in Deli deed een krachtig beroep op de regering om door daadwerkelijk ingrijpen de planters te beschermen. Te Medan hingen Vrijdag vele vlaggen half stok. Ter Sumatra's Oostkust is men door deze brutale overval in de nabijheid van Me dan, nadat het in Deli op alle onderne mingen geruime tijd rustig was geweest diep geschokt. Het „Nieuwsblad van Su matra" sprak van een „dies ater". Terreurbenden opgerold Opleving van bende-activiteit in Oost-Sumatra In een overzicht van de militaire situatie in Indonesië, van militaire zijde verstrekt, wordt gezegd: West-Java: bij de voortgezette patrouille activiteit in het Bantamse is een der voor naamste bendeleiders, Djallani, gearres teerd. In de Negara Pasoendan worden de zuiveringsacties der Nederlandse troepen tegen nog rondzwervende gewapende groe pen, als onderdelen der voormalige Sili- wangi-divisie, met toenemend succes voort gezet. Verschillende officieren van deze divisie kwamen zich vrijwillig melden. Midden-Javaï de zuiveringsacties in het gebied tussen Djokja en Solo werden voortgezet. In het gebied tussen Bandjar- negara en Magelang zijn de aanvankelijk aggressief optredende benden reeds ver strooid. Thans is tegen de restanten een opruimingsactie ingezet. In het berg-gebied ten Zuiden van Pemalang hebben de daar samengedrongen benden aanzienlijke ver liezen geleden. Oost-Java: in het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapende ter reurgroepen zeer zware verliezen aan per soneel en wapening toegebracht. De als gevolg van deze actie naar 'het Malangse uitgeweken groepjes h.ebben in dit gebied enige onrust veroorzaakt. In de Oosthoek werden met succes terreurbenden opge rold. Onder de druk van de patrouille acties van Nederlandse zijde wordt in het nieuw bezette gebied van Oost-Java het resterende bendewezen steeds minder actief Nog steeds richten deze benden haar acti viteit in hoofdzaak op economische objec ten en op de bevolking. Sumatra, in het Noordelijke deel van de Negara Sumatra Timoer valt een ople ving van de bende-activiteit waar te ne men. In het overige gebied van Sumatra, in het bijzonder in Midden-Sumatra, wer den aan de benden aanzienlijke verliezen toegebracht. Dr. Beel woonde heden kabinetszitting bij Heden is het kabinet weer bijeen ge weest. De beraadslagingen betreffende Indonesië werden bijgewoond door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. L. M. Beel. Hinderlaagmoord bij Poerwokerto Acht personen gedood BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat acht personen zijn gedood - 5 burgers en 3 militairen - toen een herstelploeg van de waterleiding nabij Poerwokerto in een hinderlaag viel. Onder de ge dode burgers is het hoofd van de wa terleiding te Poerwokerto. COCHRAN BIJ ELINK SCHUURMAN BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) Het Amerikaanse lid van de commissie der UNO voor Indonesië, Merle Cochran, heeft hedenochtend een ontmoeting gehad met de voorzitter van de Nederlandse delegatie, Elink Schuurman. Denemarken staakt zijn pogingen om de Noren tot andere gedachten te brengen Uit Oslo wordt bericht, dat na de aldaar gevoerde besprekingen tussen de drie Scan dinavische premiers een einde gekomen is aan de pogingen „een gemeenschappe lijke Noors-Deens-Zweedse buitenlandse en verdedigingspolitiek te vormen". De Deense premier, Hedtoft, heeft in Oslo voor de laatste maal gepoogd Noorwegen er toe te brengen zijn besluit om tot het Atlan tisch pact toe te treden op te schorten, doch „Noorwegen heeft zijn besluit geno men en is vastbesloten het zonder verwijl ;en uitvoer te leggen", zo meldt Reuter. Deze berichten werden te Kopenhagen met grote teleurstelling ontvangen. De voorzitter van de commissie van Buiten landse Zaken, Bomholt, verklaarde: „Zeer tot mijn spijt heb ik het nieuws ontvangen, dat de mogelijkheden van een Scandina visch verdedigingspact thans moeten wor den uitgesloten, nu Noorwegen besloten heeft zijn eigen weg te gaan en zich bij het Atlantisch 'pact aan te sluiten." Denemar ken zou zeer nauwkeurig alle mogelijk heden moeten overwegen voordat het be sluiten zou nemen over de te volgen ge dragslijn, aldus Bomholt. Minister Lange overtuigt de regeringspartij. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft op een beslo ten vergadering van het Congres der Noor se regeringspartij (de arbeiderspartij) een verklaring afgelegd over de stand der Noorse veiligheid. Met algemene stemmen nam het Congres een resolutie' aan, waarin de partij verklaart, dat „Noorwegen de vraagstukken aangaande zijn veiligheid moet oplossen door bindende samenwer king met de Westerse democratieën." De partij sprak zich uit voor steun aan de politiek van het kabinet ten opzichte van de veiligheid. In de resolutie wordt verklaard: „Het congres steunt de maatregelen, welke door de regering zijn genomen om tot een uit breiding van de samenwerking tussen de Scandinavische landen te komen, evenals de pogingen, die zijn gedaan om een bin dende Noordse verdedigings-unie te sluiten, doch het moet opmerken dat het thans niet mogelijk is het sluiten van een dergelijke unie in overeenstemming te brengen met de samenwerking in het algemeen, welke De Paus verzekert hen: Wij blijven voortgaan langs de wegen van God Op het St. Pietersplein te Rome was Zon dag tegen het middaguur een menigte van naar schatting 250.000 mensen samenge stroomd om deel té nemen aan de demon stratie, georganiseerd door de „Katholieke actie"-groeperingen van Rome, om de Paus de trouw van de gelovigen en hun deelne ming in zijn smart bij de veroordeling van Kardinaal Mindszenty te betuigen. De menigte op het St. Pietersplein bracht de Paus een langdurige ovatie, toen de grote balkondeuren van de basiliek open .gingen en Pius XII verscheen boven het grote rode tapijt versierd met de Pauselijke wapens. Minutenlang juichte de massa „leve de Paus". Daarna nam de Heilige vader het woord. De Paus zei onder meer: „De veroordeling van de Hongaarse prelaat heeft in de wereld een uitbarsting van ver ontwaardiging teweeg gebracht. „Deze veroordeling staat niet alleen; zij is een schakel in de keten van haat, die de dienaars der kerk vervolgt. De vervolgers beschuldigen en slepen hen niet alleen voor de rechtbanken, maar zij willen hen ook vernederen voor hun volk". „De kerk van Christus gaat voort op de weg, die door haar Goddelijke verlosser is gewezen. Zij zal niet beven voor de be dreigingen en ongunst van de wereldlijke machten. Zij mengt zich niet in uitsluitend politieke of economische problemen en tracht niet de verdiensten of fouten van de ene of andere regeringsvorm aan dis cussie te onderwerpen. Zij kan den keizer geven was des keizers is, doch zij kan nooit verraden of verzaken wat Gode toekomt". „Het is welbekend, dat de totalitaire en anti-godsdienstige staten als prijs voor hun tolerantie en erkenning een kerk willen hebben, die zwijgt wanneer zij moet spre ken; die de goddelijke wet overtreedt door deze aan menselijke verlangens aan te pas sen en die in kruiperige onderdanigheid binnen de vier muren van de tempel blijft en het Goddelijke mandaat van Christus: „ga uit in de wereld en predik het evan gelie" vergeet". „Kunnén wij blijven zwijgen, wanneer een staat zijn macht misbruikt om de ker kelijke organisatie te ontwrichten; wan neer ouders het recht ontnomen wordt om hun eigen kinderen op te voeden en dat door een regime, dat hen van Christus weg zal sleuren, of wanneer het punt is bereikt dat een priester met gevangenisstraf wordt gestraft omdat hij weigert het meest on schendbare en allerheiligste biechtgeheim te schenden?" De Paus smeekte kracht en licht af over zijn toehoorders en over hen „wier harten nog voor de waarheid gesloten zijn" en gaf vervolgens zijn apostolische zegen. Naar verluidt zou kardinaal Mindszenty uit de gevangenis een brief aan het Hon gaarse episcopaat gezonden hebben, waarin- hij op de bisschoppen een beroep zou heb ben gedaan te trachten met de regering tot overeenstemming te komen, daar de hui dige verhouding tussen kerk en staat „pijn lijk en gevaarlijk" zou zijn, aldus meldt Reuter uit Boedapest. De Hongaarse bisschoppen zouden bij eengekomen zijn om de brief te bespreken. op het gebied der landsverdediging tussen de democratische staten moet bestaan. Het congres is derhalve van mening, dat Noorwegen het probleem van zijn veilig heid moet trachten op te lossen door zijn lot op politiek gebied in solidariteit en bin dende samenwerking te verbinden met dat van de Westelijke democratieën." „Deze samenwerking", aldus wordt ver der in de resolutie verklaard, „moet steu nen op het Handvest der Verenigde Volken en zij moet zowel in opzet als streven van volkomen vreedzame en verdedigende aard zijn." Aan de resolutie ging een inleiding voor af, waarin onder meer wordt verklaard dat, aangezien de Verenigde Volken er nog niet in zijn geslaagd voldoende veiligheid aan haar leden te verschaffen, het sluiten van regionele verdragen, waarin door het Handvest wordt voorzien, noodzakelijk is. Hoewel sommige congresleden naar men meent nog steeds voor een Scandinavische Unie waren, is het duidelijk geworden, zo zeggen waarnemers, dat de Noorse politiek dit denkbeeld heeft laten varen. Een Scan dinavische Unie was onder de huidige om standigheden niet mogelijk. Op het congres was men algemeen tegen het aanvaarden van het Sovjetrussische voorstel een non-aggressiepact te sluiten. Men acht het waarschijnlijk, dat het ant woord aan de Sovjet-Unie gezonden zal worden na het parlementsdebat, dat deze week gehouden zal worden. Aantal doden bij treinramp in Frankrijk tot 50 gestegen AFP meldt uit Port d'Atelier, dat het aantal doden bij de treinbotsing, welke al daar heeft plaats gevonden tussen de snel trein Nancy-Dijon en een locomotief, Zon dagavond tot 50 was gestegen. Verschei dene lijken van slachtoffers konden niet worden geïdentificeerd. Nazi-magnaten candidaat voor Duitse staalcontröle Kriedemann, de socialistische leider in de Duitse bizonale economische raad, heeft Zondag in Frankfort verklaard dat vier van de twaalf voorgestelde beheerders van de Duitse staalindustrie vertegenwoordigers zijn van de oude staalconcerns onder het nazi-bewind. Behalve deze vier is nog een van de- candidaten een bankier, die met de oude staalmagnaten gelieerd is. Slechts drie voorgestelde beheerders zijn vertegenwoor digers van de vakverenigingen. Kriedemann verklaarde, dat de Duitse sociaal-democraten „hun uiterste best" zul len doen om de terugkeer van de Ruhr- magnaten in hun oude posities te verhin deren. Verkeersstaking van 24 uur in Italië In geheel Italië is vannacht een staking begonnen van het personeel van openbare vervoerdiensten, die 24 uur za) duren. Naar AFP verneemt, is deze staking het gevolg van de mislukking van onderhan delingen met de overheid over een her ziening van de lonen. In Rome staakten alle bussen, trams en trolley-bussen de dienst. Enkele particuliere vrachtauto's onderhielden een dienst langs de voor naamste routes. Gewapende politieman nen reden mee. Veertien personen werden gedood in een bot sing in de lucht, die Zaterdag nabij Coventry in Engeland plaats had tussen een Dakota van de B.E.A. en een lesvliegtuig van de R.A.F. Tien der slachtoffers vlogen met de Dakota, die op weg was van Northolt naar Glasgow. De foto toont overblijfselen van beide vlies- Het ligt in het voornemen van de Ko- tlligeili die achter het Exhall-Hospitaal, een De Koningin gaat morgen naar Oostenrijk ningin morgen naar Oostenrijk te vertrek ken om zich bij haar man en kinderen te voegen. H.M. zdl prinses Margriet meene men. Tegen liet einde van, deze week zal de Koninklijke Familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij de gast zal zijn van de gemeente Zermatt. De duur van de afwe zigheid van de Koningin zal geheel af hangen van de ontwikkeline van de poli tieke toestand. Tijdens de afwezigheid van Koningin Juliana zal Prinses Wilheimina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op rich nemen. tehuis voor ouden van dogen-ten Noord-Óoslen Coventry te pletter vielen. Driehonderd mensen verplet terd onder neerstortende muur Een negen meter hoge muur is te Cicade Apraia op een der Kaap Verdische eilan den op een menigte mensen terecht geko men, die in de rij stonden voor maaltijden, die van regeringswege verstrekt worden. Driehonderd mensen werden gedood, velen gewond. Brits-Griekse besprekingen over Atlantisch pact De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Constantin Tsaldaris, is Zondag in Londen aangekomen. Hij zeide dat hij „als een Europeaan" met minister Bevin „de middelen, noodzakelijk om het Atlantische verdrag uit te voeren" zou bespreken. Bevin zal hem vandaag ontvangen. BRITTEN RUSTEN SIAMESE BATALJONS UIT. Groot-Brittannië heeft er in toegestemd, terstond wapenen te verstrekken voor het uitrusten van vijf infanteriebataljons van het Siamese leger. De Britse en de Siamese regering werken samen in de strijd tegen de communisten in Zuid-Oost-Azië, in het bijzonder in het grensgebied van Siam en Malakka. (Reuter). Het woord is aan Anonymus Levensgeluk is een schat, die geens zins in de eerste plaats door mate riële welvaart verworven wordt. Japanse stad door brand geteisterd De stad Hosjiro in Noord-Japan is Za terdagnacht door een geweldige brand ge teisterd, aldus meldt AFP. Ongeveer 3.000 gebouwen, waarvan talrijke openbare in richtingen, zijn volledig vernield. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend*. Senator Brewster hekelt Nederland Senator Owen Brewster uit Maine (V.S.) wiens ontwerp-resolutïe aan de senaat voorstelt aan Nederland verdere ECA- hulp te ontzeggen, tenzij het zich houdt aan de resolutie inzake Indonesië van de Veiligheidsraad, verklaarde gisteren in een radiorede, dat het State Department zich overgeeft aan het spreken van dubbele taal inzake de Indonesische situatie. „In dien wij de Nederlandse samenwerking in het Atlantische Pact moeten kopen tot de prijs van kruisiging van een volle, dat wij onze vrienden noemen, dan ben ik er ze ker van, dat het Atlantisch Pact en de Verenigde Naties een bedroevend eind zullen hebben". Oostenrijk verwerpt gebieds- en herstelbetalingseisen Dr. Figl, de Oostenrijkse kanselier, heeft te Haugsdorf in Oostenrijk verklaard, dat het land slechts een vredesverdrag zal aan vaarden dat Oostenrijk volledige souverei- niteit geeft. Oostenrijk zal geen grenswij zigingen of aanspraken op herstelbetalingen accepteren, aldus Figl. Griekse rebellen loochenen moord op UNO-waarnemer De Griekse guerillisten hebben in een radio-uitzending, die door het Joegogsla- vische persbureau Tanjoeg werd aange haald, bevestigd dat zij Donderdag 't vlieg tuig hebben neergehaald, waarin zich twee waarnemers van de UNO „een Engels man en een Amerikaan" bevonden. „Beide inzittenden vonden de dood", al dus dit radio-bericht. In de uitzending werd gezegd, dat het toestel werd getrof fen door afweergeschut der guerilla's na dat het een dorp had „gebombardeerd en gemitrailleerd". De radio sprak de Amerikaanse verkla ring tegen, dat kolonel Selden Edner, de Amerikaanse waarnemer, „op beestachtige wijze" door de guerilla's werd vermoord. „Markos gevangen in Moskou" zegt Griekse radio Radio-Athene meldt „uit betrouwbare bron" vernomen te hebben, dat generaal Markos, de op 8 Februari afgetreden of af gezette Griekse guerilla-leider, zich thans in de Moskouse „Lublianka" gevangenns in arrest bevindt. Volgens de radio werd Markos naar de Bulgaarse stad Stolnilc „gelokt onder voorwendsel van een confe rentie over partisanen". Daar zou hij door de Bulgaarse politie gegrepen zijn, die hem aan de Sovjet-autoriteiten overleverde. PREMIER EN PRESIDENT VAN CHINA ZIJN HET NOG STEEDS NIET EENS In Nanking verneemt Reuters corres pondent, dat indien president Li er niet in slaagt premier Soen Fo naar de hoofd stad te doen terug keren, een reorganisa tie in het Chinese kabinet te verwachten is. Na het Zaterdag genomen besluit om de nieuwe zitting van het parlement te Nanking te openen heeft president Li zo wel de grondwettelijke middelen als de politieke ruggesteun om een dergelijke reorganisatie ten uitvoer te leggen. Waarnemers zijn van mening, dat de president naar Kanton gegaan is met een „beleefd ultimatum" aan dr. Soen Fo. NOORS SCHIP VERGAAN Oslo, 20 Februari (Reuter). Een klein Noors motorschip is Zondag tijdens een dichte mist in de aan de Westkust van Noorwegen gelegen Sogne-Fjord vergaan. Drie Deense passagiers en de uit vier kop pen bestaande Noorse bemanning verloren het leven. De doodslag op de Amster damse logementhoudster Drie verdachten tot 15 jaar veroordeeld L. van der H. en de gebroeders C. en J. H. zijn heden door het Gerechtshof te Am sterdam conform de eis van de procureur- generaal ieder tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. De rechtbank te Amsterdam had hun destijds dezelfde straf opgelegd wegens de moord op de 61-jarige logementhoudster M., ge pleegd op 2 November 1946 in de Warmoes straat te Amsterdam. Het Hof heeft het vonnis van de recht bank op formele gronden vernietigd. Het achtte het primair ten laste gelegde, moord, niet bewezen, doch wel het subsidiaire: het plegen van doodslag in vereniging na on derling overleg. IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking met voorna melijk in het Noorden en midden van het land hier en daar enige lichte regen of motregen. Meest matige, langs de Waddenkust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets minder zacht dan vandaag. 22 Februari: Zon op 7-42 uur. onder 18.06 uur Maan op 5.23 uur, onder 11.51 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1