c mm Samenstelling der leidende organen van de Europese Beweging Wereldnieuws MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 „Gordijnlanden" kunnen vertegenwoordigd zijn door hun leiders-in-ballingschap Volgens een rapport, dat aan de interna- ferentie. die door de beweging te West- tionale raad van de Europese beweging, die minster wordt bijeengeroepen van 19 tot van 25 tot 28 Februari te Brussel bijeen- 25 April van dit jaar. Verder is een cul- komt. zal worden voorgelegd, wordt voor ieder Europees land een nationale raad van de Europese beweging gevormd. De natio nale raden zijn samengesteld uit vertegen woordigers van „de organisaties, die voor de eenheid van Europa werken, alsmede uit leidende vertegenwoordigers van de democratsehe politieke mening en andere belangrijke aspecten van hat openbare le ven". aldus het rapport. „Onder auspiciën van iedere nationale raad worden speciale studiegroepen samengesteld ter bestude ring van economische, sociale, culturele en juridische vraagstukken van de Europese Unie. Voor die Europese landen, die een totalitair regiem hebben en waarin het onmogelijk is een representatieve nationale raad van de beweging samen te stellen, zullen voorlopige raden geformeerd wor den bestaande uit democratische leiders in ballingschap. Op het internationale niveau worden de politiek en activiteit van de Europese beweging geleid door een inter nationale raad, een internationale uitvoe rende commissie en internationale studie groepen". De gelden ter bestrijding van de kosten van de internationale activiteit der beweging zullen verkregen worden voornamelijk door contributies van de na tionale raden, van aangesloten organisa ties en door middel van speciale oproepen. De internationale raad is als volgt sa mengesteld: 1. Vertegenwoordigers van de nationale raden in landen, die deelnemen aan de organisatie voor Europese economische samenwerking (Frankrijk, Engeland, Italië en West-Duitsland ieder 8, Turkije 5, Oos tenrijk, België, Griekenland, Nederland, Potugal, en Zweden elk 4. Denemarken. Eire, Noorwegen en Zwitserland ieder 3, IJsland en Luxemburg ieder 1). 2. Twee vertegenwoordigers van iedere „voorlopige raad" voor Bulgarije, Tsjecho- slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië, Spanje en Joegoslavië. 3. Een vertegenwoordiger van de Heilige Stoel. 4. Een vetegenwoordiger van elk dér organisaties, die tot het medelidmaatschap zijn toegelaten (op het ogenblik zijn dit de liberale internationale en de internatio nale agrarische beweging. In totaal zullen er ongeveer 140 leden zijn. 5. Leden van de internationale uitvoe rende commissie. De executieve commissie De internationale uitvoerende commis sie bestaat uit: 1. Vertegenwoordigers van de aangeslo ten organisaties, namelijk: de Europese Unie van federalisten, de Beweging Ver enigd Europa, de Economische Liga voor Europese Samenwerking, de Franse Raad voor een Verenigd Europa Nouvelle Equipes Internationales de socialisti sche beweging voor de Verenigde Staten van Europa. 2. Een vertegenwoordiger van iedere nationale raad. 3. Vertegenwoordigers van nationalitei ten of belangrijke nog niet eerder verte genwoordigde sferen van activiteit. Het totaal aantal leden is ongeveer 45. Bizondere studiegroepen Er is een economische en sociale studie groep gevormd onder voorzitterschap van Harold Butler, Brits gezant in Washington van 1942-1946. Deze groep is op het ogen blik bezig met het voorbereiden van ma teriaal voor de Europese economische con- turele studiegroep opgericht onder voor zitterschap van professor Salvador de Madariaga, Spaanse diplomaat en schrij ver, met een bureau in Genève. Er worden voorbereidingen getroffen voor een Euro pese culturele conferentie in de herfst. Ook wordt een juridische studiegroep ge vormd, die tot taak zal hebben de vraag stukken te bestuderen, die vastzitten aan de oprichting van een Europees hof voor de rechten van de mens, zo besluit het rapport. iViajoor Bingham Sr. worcit gehoord over „Englandspiel" Naar het A.N.P. meldt zullen morgen door de Parlementaire Enquêtecommissie Regerigsbeleid worden gehoord de Engelse majoor Bingham Sr., die een zeer belang rijke rol heeft gespeeld in het „England spiel" door zijn hoge functie bij de Engelse inlichtingendienst en de Duitser dr. W. Harster, die in bezettingstijd bevelhebber was van de SD en de Sicherheitspolizei in Nederland. Beide getuigen zullen worden gehoord over de verbindingen met het be zette Nederlands gebied, in het bijzonder over de militaire en civiele inlichtingen diensten. Tot 15 Maart geven wij 10V. KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.) De beroemde negerzanger Paul Robeson, die op zijn Europese tournee ook Nederland zal bezoeken, is uit Amerika in Londen aangekomen, waar hij allereerst in de Albert Hall zal optreden. Robeson heeft een grote wens, namelijk in Londen zijn glansrol „Othcllo" te spelen. Hier is de zanger (rechts) in een opgewekt gesprek met de musicus Harold Fielding. seurs 26 FEBR. 5 MAART 1949 Vraagt naar het geschenk! De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 RL 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gitaar. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbeelden. 9.30 Symphonisch concert. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Melodieën van Johan Strauss. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Twee piano's. 12.03 Maria Neuss. viool en Cor van Boven, paino. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusements orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13 25 Piano-duo. 13.45 Uit de Bijbel 14.00 Kamerkoor. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pla ten. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd.. 17.45 „Wajang". 18.00 Li»ht ensemble. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Gitaarmu ziek. 19.30 „Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19,50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 Shakespeare's ..King Lear". 22.10 Kamer orkest. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM n. 414.5 RL 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Polka's 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Symphoni- sche muziek. 9.35 Lichte orkestwerken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters, 11.00 Nora Blok. zang. 11.30 Voor zieke jongeren. 12,00 Papavers. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Pierre Palla en Trio Melodia. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 ..Met naald en schaar". 14.30 Symphonisch concert. 16.25 Beroemde componisten- 16 40 Voor de jeugd. 17 00 Kin derkoor. 17.30 Musette-orkest. 18.15 Piano potpourri. 18.30 R.V.U. 19.00 Radiostrip. 19.15 Toneel. 19.30 Muziek-journaal. 20.15 Bonte trein. 21.35 Clinge Doorenbos. 21.45 Buiten lands overzicht. 22.00 Maria Zamora en haar Zuid-Amerikaans orkest. 22.30 Cello en piano. 23.15 Werken van Mozart. Hef Bergerbos blijft wellicht behouden Het gemeentebestuur van Bergen (N.-H.) heeft onlangs voorgesteld, een gedeelte van het Bergerbos, gelegen om „Het Oude Hof" tot bouwterrein te verkavelen. Een Koninklijk Besluit maakte het mogelijk, op deze percelen een verspreide bebouwing toe te staan. Natuurminnaars en de plaatselijke ver eniging voor vreemdelingenverkeer kwa men tegen deze plannen in verzet omdat naar hun mening onherstelbare schade zou worden toegebracht aan de schoonheid van dit eeuwenoude bosgebied. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer zond een adres aan de gemeenteraad, waarin het ongeschonden behoud van het bos bepleit werd. Het college van B. en W. heeft het be stuur geantwoord, dat de mogelijkheid be slaat, met de eigenaar van het bos een voor beide partijen aanvaardbare regeling te treffen, en alle in het Koninklijk Be sluit bedoeldepercelen tot bosterrein te bestemmen. Het college zou deze moge lijkheid met beide handen aangrijpen, om dat het van mening is, dat er thans paal en perk gesteld worde aan de verdere verkaveling van bos tot bouwterrein. In een vergadering van V.V.V. is met genoegen kennis genomen van deze ge wijzigde houding van B. en W., die reeds de raad een plan tot gedeeltelijke verka veling hadden voorgelegd. De vergadering sprak in een motie als haar overtuiging uit, 'dat met de eigenaar, die dit bos altijd voor vrije wandeling be schikbaar had gesteld, een aannemelijke regeling is te treffen en verklaarde zich bereid, indien voor het behoud van deze bossen financiële, offers van de burgerij mochten worden gevraagd, het initiatief tot het inzamelen van gelden te nemen. Tenslotte wordt in de motie een dringend beroep gedaan op allen, die bij deze zaak betrokken zijn. te bevorderen, dat het ge hele Oude Hof-complex in zijn geheel tot openbaar natuurreservaat wordt bestemd. Benelux-verdrag tot unificatie van accijnzen „Tweede Kamer wordt voor een voldongen feit gesteld" Op 16 December van het vorig jaar is tussen Nederland, België en Luxemburg een verdrag tot unificatie van accijnzen gesloten. Aan de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp inzake de goedkeuring en uitvoering van dit verdrag voorgelegd. In het Voorlopig Verslag verklaart de Kamercommissie voor de Belastingen, in wier handen dit wetsontwerp is gesteld, ernstig teleurgesteld te zijn over het feit, .dat de regering de Kamer thans wederom practisch voor een voldongen feit stelt, ondanks de toezeggingen, meer dan eens gedaan, om dit te zullen vermijden. Het ontwerp is bovendien zó laat ingediend en de inwerkingtreding is op zulk een korte termijn gesteld (1 April), dat het bedrijfs leven onvoldoende tijd wordt gelaten het ontwerp te bestuderen, zich in eigen kring te beraden en zich vervolgens nog tijdig tot de Staten-Generaal te wenden. De voor de parlementaire behandeling toege meten tijd is zo kort, dat wijzigingen slechts zeer bezwaarlijk zullen kunnen worden aangebracht. Aldus wordt aan de Tweede Kamer een van haar belangrijk ste rechten, het recht van amendement, ontnomen. De leden die deze bezwaren opperden, achtten deze gang van zaken zeer onbe vredigend. Het was hun bekend, dat het resultaat van de onderhandelingen welke tussen kleine ambtelijke commissies uit de drie landen zijn gevoerd, reeds in 1947 is neergelegd in een rapport. Dit is echter zorgvuldig geheim gehouden. Ook aan de volksvertegenwoordiging is nimmer een exemplaar aangeboden. Ware dit wel ge schied. dan had de Kamer zich een oor deel kunnen vormen. Thans wordt het aan deel der Kamer in de wetgevende arbeid op dit punt in wezen verlaagd tot het goedkeuren van reeds genomen beslissin gen. Een tijdschrift over Suriname en de Nederlandse Antillen Sedert Januari van dit jaar verschijnt iedere maand een in zijn omvang beschei den tijdschrift, waarvan het groen getinte omslag drie kringen vertoont: Suriname en de Nederlandse groepen van de Boven- cn Benedenwindse eilanden. Dit blad „Eldo rado" wil de belangen van Suriname en de Nederlandse Antillen behartigen en het wil dit, zoals de redactie in het eerste num mer heeft verklaard, op waardige wijze doen, wars van de voor de publieke tribune bestemde holle leuzen. Inderdaad doet de rustige, maar niet bedaagde, en vastbe raden. doch niet krampachtige toon der artikelen weldadig aan.. Goede Voorbeelden daarvan zijn „Suri name in de tweede versnelling" van mr. dr. J. A. E. Buiskool en „Guadeloupe en de Caraïbische conferentie" van mr. I. C. Debrot. Interessante bijdragen uit de Februari-aflevering zijn voorts H. de Rui ter: Curagao en de olie; drs. R. van Lier: Culturele activiteit contra verstedelijking, en J. A. Philipszoon: Zwangerschap en kraambed in de West. Wij hopen van harte, dat „Elderado", waarvan de redactie bestaat uit Albert Hel man, drs. Rudi van Lier, W. L. Salm, H. de Ruiter, Luis H. Daal, Cola Debrot, dr. L. A. G. O. Lash'ley, mr. W. Ezechiëls en W. M. van Kanten, een lang leven beschoren is om ons over het eigen karakter van de met de Nederlandse kroon verbonden vol ken in de West in te lichten. Dat het blad daarbij de humor niet schuwt moge blijken uit de volgende anecdote, die wij te mooi vonden om haar niet over te nemen: In Paramaribo, waar men mensen van allerlei landaard kan aantreffen, zaten eens een Spanjaard, een Noor en een Surinamer in gesprek. Zij kwamen op de ontdekking van Amerika. ,Ah", zei de Spanjaard, die trots was op de glorie van zijn volk, „Ah, 1492, de illus tere Cristobal Colón, de stoutmoedige zee vaarder." Maar de Noor. die de geschiedenis van zijn Volk ook goed geleerd had. zei bedacht zaam: ,A1 700 jaar vroeger voeren de Vikings naar Amerika. Eric de Rode en Leif de Fortuinlijke maakten er reeds nederzettin gen. Zij waren ook grote zeehelden, want zij staken de oceaan over in hun ranke scheepjes." „Dat is alles niet goed", merkte de Suri namer op met een glimlach die de anderen ontging. „De Batavieren ontdekten Ame- rike!" „De Batavieren?" „Ja. In alle Surinaamse scholen wordt het geleerd: 50 jaar voor Christus, de Bata vieren komen in ons land. En zij waren wel de meest onverschrokken zeevaarders, want zij staken de oceaan over op vlotten, uit boomstammen gemaakt." ivLivi viiegt weer drie Keer per week naar Batavia 's Maandags is er slaap gelegenheid aan boord voor 16 passagiers Met ingang van Maandag 28 Februari gaat de KLM weer drie keer per week van Amsterdam naar Batavia vliegen. 's Maandags vertrekt een machine met slaapaccommodatie voor zestien passagiers; 's Woensdags vertrekt een van alle over bodig meubilair ontdane Constellation, die uitsluitend post vervoert Elke Vrijdag ver trekt een Constellation die post en twintig passagiers zal vervoeren. Deze machine heeft geen slaapaccommodatie. Deze vluch ten gaan alle via Karthoum en Mauritius. De vliegtuigen zullen na twee dagen ver blijf in Batavia terugkeren. De KLM beschikt over zeventien „Loek- heed-Constellations" waarvan vijf van het type L-49 en twaalf van het type L-749. Van deze laatste zijn vier vliegtuigen voor zien van slaapaccommodatie, namelijk de „Pontianak", de „Roermond", de „Soera- baja" en de „Tilburg". In de zijwanden boven de zitplaatsen zijn negen bedden aangebracht. De fauteuils zijn zo geconstru eerd dat de leuningen horizontaal neer geklapt kunnen worden. Vier fauteuils vor men op deze wijze een comfortabel bed. Het gebruiken van deze „slaapvliegtui- gen" is een zeer belangrijke verbetering op de huidige Amsterdam^-Bat. a via-rou te waarbij betrekkelijk grote afstanden zonder tussenlanding worden gevlogen. Bij wijze van proef was de Constellation, die op 12 Februari naar Batavia vloog, van slaapgelegenheid voorzien. De passagiers waren zeer tevreden. Waarschijnlijk zal morgenavond weer een Constellation met slaapaccommodatie vertrekken. Verwacht wordt dat met deze machine dr. L. J. M. Beel naar Batavia zal terugkeren. Donder dag gaat een Constellation naar Batavia, die uitsluitend post vervoert. MINISTER UEETÏNCK: „Hoop op belastingverlaging zal niet ijdel blijken te zijn" In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Financiën ^verklaart minister Lieftincli onder andere over de belastingvraagstuk ken dat de regering zich eerst moet be raden over het complex van verscheidene met elkander in verband staande en op zeer verschillende wijzen in elkander grij pende maatregelen, ook wat de loon- en prijspolitiek betreft. Over de fiscale vaststelling van de be drijfswinst kan binnenkort een wetsont werp tegemoet worden gezien. De minister is van mening, dat er geen aanleiding bestaat bij het bepalen van het belastingvrije minimum of bij het bepalen van samenstellende bestanddelen van het zuiver inkomen rekening te houden met de beweerde ongunstige sociale positie van de kleine zelfstandigen. De Kamerleden, wier hoop op de aange kondigde belastingverlaging is gevestigd, belooft de minister dat die hoop, indien de van hem te verwachten voorstellen wor den aanvaard, niet ijdel zal blijken te zijn. Naar de mening van de minister is het niet wenselijk thans tot afschaffing van de verplichting tot. dividendbeperking en van de superdividendbelasting over te gaan. Een wetsontwerp inzake dividend- beperking, zal spoedig worden ingediend. Het is niet uitgesloten, aldus minister Lieftinck, dat de nauwe economische sa menwerking tussen Nederland, België en Luxemburg ook op de belastingopbrengst van invloed zal zijn. Wegens de verschil len in heffing van omzetbelasting "tussen de drie landen is het zeer wel mogelijk, dat bij deze samenwerking de druk van de omzetbelasting in Nederland zal toe nemen. De minister is van mening dat het van de behandeling ten departemente afhangt, in hoeverre ten aanzien van de na-inleve ring van bankbiljetten van 500 en 1000 in de practijk een bevredigende regeling wordt bereikt. Bij deze behandeling wordt steeds voldoende rekening gehouden met het feit, dat het bewijs, dat men op 13 Maart 1943 de biljetten reeds in zijn bezit had. moeilijk is te leveren. Ook worden klachten over afwijzingen zodanig behan deld. dat indien alsnog gegevens worden verstrekt, op grond waarvan het bezit op 13 Maart 1943 aannemelijk wordt, de af wijzende beslissing in gunstige zin wordt herzien. Er wordt zeer zeker de nodige soepelheid betracht. KUNSTHANDELAREN MAKEN BEZWAAR TEGEN VERKOOP IN RIJKS- OF GEMEENTE-MUSEA. De Algemene Vereniging van Kunsthan delaren in Nederland, „Die Constghesel- len", heeft zich met een request tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gewend. Daarin wordt bezwaar gemaakt tegen het feit, dat in rijks- en gemeente-musea de verkoop ter hand wordt genomen van reproducties van kunstwerken en in sommige musea ver kooptentoonstellingen van kunstwerken worden georganiseerd. De kunsthandela ren zijn van oordeel, dat musea, die eigen dom van rijk of gemeente zijn of door deze worden gesubsidieerd, hierdoor het terrein van de kunsthandel betreden en deze ontoelaatbare concurrentie aandoen. Zij verzoeken de minister aan deze han delingen een einde te maken. £.en primeur voor Haarlem Bachs Mattheus-Passle in Nederlandse vertaling De Haarlemmers zullen binnenkort een artistieke primeur van de grootste be tekenis kunnen genieten. Op 24 Maart zullen de Doopsgezinde zangkoren van Haarlem en Beverwijk in de Gemeentelijke Concertzaal name lijk de eerlfce uitvoering geven van Bachs Passïe-muziek naar 't Evangelie van Mattheus, waarbij de tekst niet in het Duits, doch in de Nederlandse ver taling van Jan Engelman zal worden gezongen. Zoals men weet gaf de Nederlandse re gering, toen prof. dr. G. van der Leeuw nog minister .van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen was, opdracht tot deze verta ling. De minister was van oordeel, dat Bachs Lïjdensmuziek een bezit van de ganse Christenheid is geworden en dat ieder volk in de gelegenheid moest zijn dit werk in zijn eigen taal te zingen. In andere landen, met name in Frank rijk en Engeland, wordt de Mattheus-passie reeds lang in de landstaal uitgevoerd. Engelmans vertaling, die in 1947 gereed kwam. heeft algemeen waardering gevon den. Een commissie, bestaande uit prof. Van der Leeuw, Hendrik Andriessen en dr. K. Heeroma, toetste haar op haar theo logische, muzikale en litteraire waarde en er behoefden slechts op ondergeschikte punten wijzigingen te worden aangebracht. Dat wilde echter niet zeggen, dat zij nu ook direct gemeengoed werd en tot uitvoe ring kwam. Daartoe waren er teveel be lemmeringen van zakelijke en van on zakelijke aard. Vele solisten en koorleden brengen nu een keer de Mattheus-passie al jaar op jaar in het Duits en een uitvoe ring in het Nederlands vereist een geheel opnieuw instuderen. Bovendien zijn de' partijen met de Duitse tekst veelal in het bezit der koorverenigingen, zodat de aan schaffing van de Nederlandse uitgave meer kosten met zich. meebrengt. En ook voor de Nederlandse vertaling moeten auteurs rechten worden betaald. Daarnaast worden natuurlijk nog tal van gevoelsargumenten aangevoerd, die vaak alleen in de traditie wortelen, waarbij wij nog niet eens willen opmerken, dat een tikje snobisme en een flinke dosis Duitse eultuurinfiltratie ook wel eens in de afwijzende houding van sommige koorleiders hebben meegesproken. Als het grootste bezwaar tegen een vol ledige uitvoering werd gevoeld, dat wel de tekst in druk Was verschenen, doch niet de partijen. Men moest dan de oude Duitse partituren nemen en de Nederlandse ver taling bijschrijven of over de Duitse tekst heenplakken. Dank zij een subsidie van het Prins Bernhardfonds zijn thans de partijen, zowel met de Nederlandse als met de oor spronkelijke woorden in druk verschenen. De Doopsgezinde koren van Haarlem en Beverwijk hebben overigens niet op die publicatie gewacht: de voorzitter van het Haarlemse koor, de heer C. Overbeek, die een niet gering aandeel in de voorberei dingen van deze eerste Nederlandse uitvoe ring heeft, zorgde ervoor dat zijn zangers de beschikking kregen over een gestencilde tekst. Wij vernamen, dat bij de koorleden de vertaling in goede aarde valt. Men heeft gemerkt, dat de dichter over de klank waarde van ieder woord ter dege heeft na gedacht, waarbij hij er zorg voor droeg, dat ook de typische U-klanken van liet oor spronkelijke in het Nederlands behouden bleven. Zoals gezegd, krijgt Haarlem de primeur, de Katholieke radio-omroep overweegt een uitzending in April en verder staan er nog uitvoeringen in Brussel, Zwolle en den Haag op het programma. Als solisten zullen optreden Anneke van der Graaf, sopraan, Jouck Cuperus, alt, Han le Fèvre, tenor, Lucien Louman en Peter de Vos, bas, Jan Hesmerg, viool, Marius Ruysink en Jan Tames, fluit, August Grentzius en Bernard de Vries, hobo. Voorts heeft men, evenals het vorige jaar, de wewillende medewerking van het versterkt knapenkoor van de St. Jozefkerk onder leiding van Tom de Vries. Aan de speeltafel van het orgel zit Gosse Kroeze, aan het clavecimbel Bets Nederkoorn. De Haarlemse Orkestvereniging verzorgt de begeleiding en het geheel staat onder lei ding van Jac. Zwaan. De „Bloemlusf-tentoonstelling De laatste tentoonstelling van „Bloem- lust" te Lisse is een groot succes geworden. Ongeveer 10.000 bezoekers hebben de kleurenpracht aanschouwd. Toch is het bestuur van Stichting „Bloem- lust" teleurgesteld, daar de lasten zo zwaar zijn, dat indien er geen oplossing gevonden wordt om de grote kosten te dekken voor het volgend seizoen, dit voorlopig de laat ste show zal zijn. Wij twijfelen niet of er Z^I een oplossing gevonden worden daar dit in het belang is van de gehele streek. NEDERLAND ZAL TABAKSPLANTEN EN ZAAD AAN ENGELAND LEVEREN. Als resultaat van de reis, die reverend Hugh S. Suthbertson, uit Essex, president van de National Amateur Tobacco Gro wers Association, naar Nederland heeft gemaakt ter bestudering van de mogelijk heden voor het telen van tabak in onder scheiden delen van het Britse rijk, zijn overeenkomsten gesloten voor de levering van tabakszaden en -planten uit ons land aan Engeland. Voor het kweken der plan ten maken de Aalsmeerse kwekers een goede kans wegens de daar aanwezige mogelijkheden. PANDA OP DE WALVISVANGST „Ik begrijp er niets can, mannen," zuchtte de kapitein, terwijl ze weer op weg naar de Jonas waren. „We hebben alles afgezocht. In iedere hut gekeken, achter iedere sneeuwhoop. Die Panda moet toch ergens gebleven zijn, wat? Maar ik verzeker je, dat ik die Stomp net zo lang in zijn neus zal knijpen, tot hij mij vertelt, waar hij Panda gelaten heeft. Ik ga niet zonder hem weg." Even later kregen ze de Jonas in zicht. „Hè, kapitein," riep de bootsman plotse ling. „Ik geloof, dat er iets mis is!" Én dal was er inderdaad. Het ijs was intussen gaan breken, en er was een brede vaargeul tuisen hen en het schip Hoe moeten we ooit aan de overkant komen?" bromde de kapitein. „En er is geen sloep meer op de Jonas, anders konden ze ons komen halen, Kijk. zie je datde wal vissen liggen nog om het schip heen." „Jonas ahoi!" riep hij, terwijl hij zijn handen als een scheepsroeper aan de mond zette. Aan dc andere kant van de geul verschenen direct dc achtergebleven matrozen en op hetzelfde ogenblik begon een walvis te spreken. „Gooi mij in het water, met die twee anderen, dan kunnen wij een brug vormen." Zomerkampen voor oorlogsslachtoffertjes De stichting „Het Vierde Prinsenkind' zal ook in de komende zomer aan duizen den oorlogswezen, -halfwezen en lichame lijk door de oorlog getroffen kinderen een kosteloze vacantie aanbieden. De overheid heeft een aantal vacantie- oorden, kampen van de D.U.W., ter be schikking gesteld. Honderden geschoolde jeugdleiders en -leidsters, doktoren en verpleegsters, hebben belangeloos hun medewerking toegezegd. Het bestuur schat, dat dit jaar ongeveer 4500 kinderen aan de zomerkampen zullen deelnemen. Bovendien zullen ongeveer 200 jeugdige oorlogsinvaliden worden uitge zonden naar een speciaal daartoe ingericht vacanlie-oord. De stichting strekt haar zorgen uit tot alle kinderen wier vader of kostwinner in of tengevolge van de oorlog het leven ver loor of invalide werd, waardoor hij niet meer in staat is in het levensonderhoud van zijn gezin te voorzien. In de practijk blijkt dat niet alle daar voor in aanmerking komende kinderen bij de gemeente-secretarieën of gemeentelijke diensten voor sociale zaken bekend zijn. Moeders of verzorgers van kinderen, die niet voor 10 Maart vanwege de ge meente zijn geregistreerd, kunnen zich in de grote plaatsen met de diensten voor Sociale Zaken en in de kleine gemeenten met de gemeente-secretarieën in verbin ding stellen. Hierdoor wordt voorkomen dat kinderen, die volgens de doelstelling van de stichting recht op uitzending naar de vacantie-oorden hebben, zouden worden overgeslagen. „Omzichtig" program voor meer handel tussen Oost.en West De Verenigde 'Staten en 24 Oost- er. Westeuropese landen hebben Zaterdag avond overeenstemming bereikt over „een omzichtig program" voor uitbreiding van de handel tussen Oost en West. De conferentie instrueerde de economi sche commissie der UNO voor Europa, die de bijeenkomst bijeenriep, een lijst op te stellen van goederen waaraan Europa ge brek heeft en met name van die goederen, die op het ogenblik met dollars gekocht worden. Deze lijst, die hoofdzakelijk zal zijn gebaseerd op de lijst van import-be hoeften, die reeds door de Marshall-landen werd samengesteld, zal aan de Oostelijke landen worden aangeboden op een bijeen komst te Genève in Mei van dit jaar. Zij zullen dan verzocht worden, mede te delen tot op welke hoogte zij met hulp van het Westen hun productie van voedsel en an dere grondstoffen kunnen opvoeren om aan de behoeften van de Westelijke landen te voldoen. DE HEER A. BUYTERSE VERLAAT DE P.T.T.-DIENST. De heer A. Buvterse, directeur van het postkantoor te Vlissingen, zal op 1 Maart de P.T.T.-dienst met pensioen verlaten. De heer Buyterse trad in 1904 te Amsterdam in dienst der posterijen, doorliep de ver schillende rangen en werd op 16 Januari 1935 directeur van het kantoor te Soest. In Juni 1938 volgde zijn overplaatsing als refe rendaris naar IJmuiden en tenslotte op 10 Januari 1944 de benoeming tot directeur van het kantoor te Vlissingen. ENERGIE VOOR BEDRIJVEN IN NOODTOESTAND. Naar aanleiding van berichten, welke ln de dagbladen zijn verschenen bij de aan komst van het eerste gedeelte der trans- formatorengroep bestemd voor het koppel station te Lutterade, deelt het Directoraat- Generaal van de Energievoorziening mede, dat over de genoemde transformator be langrijke energieuitwisselingen in nood gevallen met België en Duitsland plaats zullen kunnen hebben. Of met deze trans formator in de allernaaste toekomst reeds de energiebehoefte van het bedrijfsleven veilig gesteld kan worden, hangt er van af of Duitsland en België voldoende electri- sche energie tegen redelijke prijs ter be schikking zullen kunnen stellen. Goed begin. Costa Rica en Nicaragua zijn overeen gekomen een einde te maken aan het grensgeschil, dat sedert twee maanden tussen de beide landen be staat en in het kader van het pact van Bogota een vriendschapsverdrag te slui ten, dat Maandag door de pan-Amerl- kaanse Unie getekend wordt. Treinbotsing. Een reizigerstrein, die uit d« richting van Madrid kwam, is nabij Villalba, 20 km ten Noordwesten van Madrid, op een goederentrein gelopen, uit uit Venta de Banos (provincie Val- ladolid) was vertrokken. Er zijn twee doden en 13 gewonden. Acht wagons zijn vernield. Animo. Radio-Keulen deelt mede, dat tot dusver 4.115 personen zich te Keulen als candidaat voor het wereldburger schap hebben doen inschrijven. Erekwesties. Het officiële Sovjet Persbu reau Tass heeft verklaard, dat de Rus sische uitvinder Alexander Mozhaisky „in 1882 het eerste vliegtuig ter wereld ontworpen, gebouwd en beproefd" heeft. Te Moskou is Zaterdag een ten toonstelling, gewijd aan deze „merk waardige Russische uitvinder" geopend. In October j.l. meldde Tass, dat Rus land de „geboorteplaats van het motor loos vliegen" was en dat de eerste zweefvlucht in Rusland werd gemaakt in de achttiende eeuw door een boer, genaamd Ostrokof, uit Ryazan in Mid den-Rusland. In de afgelopen maanden hebben Tass of officiële Sovjet publi caties gemeld, dat de Russen het eerst duikboten, helicoptères, stoommachines en een machine voor het kammen van wol uitvonden. Bewijslast. De Hongaarse regering heeft Zaterdag een „zwartboek" gepubliceerd, getiteld „Joseph Mindszenty voor de volksrechtbank", waarin een volledig verslag wordt gegeven van de rechts zitting. De tekst van het zwartboek be slaat 186 bladzijden.In tegenstelling tot de Anglo-Amerikaanse procedure, volgens welke de openbare aanklager de schuld van de beklaagde moet bewijzen, is het volgens de procedure van de rechtban ken van centraal-Europa de beklaagde, die zijn onschuld moet bewijzen, zo heet het in de inleiding. Twist. In een bioscoop in de Britse sector van Berlijn heeft een aantal Poolse Joden de première van de film „Oliver Twist" verhinderd. Zij drongen de bioscoop binnen en riepen: ..Deze film is anti-semietisch". Brand. Rij een brand, die Zondagochtend in een bioscoop te Jemeppe (Luik) is uitgebroken vielen één dode en drlfl ernstig gewonden te betreuren.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2