SCHUDT uw LEVER WAKKER Pajor wereldkampioen op de schaats Hegemonie van Noordelijke landen gebroken Bloemendaalse Badmmtonspelers waren sterker dan de Heemsteedse Leicester in de vijfde beker-ronde MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 Nadat Coen de Koning in 1905 het wereldkampioenschap te Groningen gewonne; had, waren in de strijd om de hoogste titel uitsluitend Noren, Russen en Finnen aai bod. De laatste 35 jaren kwamen de wereldkampioenen uitsluitend uit Noorweger en Finland. Zondag werd de hegemonie van de Noordelijke landen gebroken, niet bij toeval, maar omdat er twee rijders waren, die een klasse boven de Noren en twee klassen boven de Zweden en de Finnen uitstaken, Pajor, de Hongaarse student, en Broekman, de jeugdige Nederlander, die resp. wereldkampioen en tweede in het eind klassement werden. Geen afstand werd door de Noren gewonnen. De 500 meter was voor Ken Henry, de lange magere Amerikaan met zijn lange, ietwat stijve slag; de 1500 meter werd ge wonnen door zijn landgenoot Johnny Wer- ket, het kleine vinnige mannetje met zijn groene hardrijderspakje aan; de 5000 en de 10.000 meter waren voor Kornel Pajor, de rijder met de -fraaiste techniek en de op vallendste stijl van dit wereldkampioen schap. Dat de hegemonie der Scandinaviërs in gruzelementen viel moge ook blijken uit het feit, dat slechts één Noor zich onder de eerste vijf bevindt van de eindrangschik king, Odd Lundberg, de titelhouder van het vorig jaar. Pajor en Broekman streefden hem royaal voorbij en als vierde en vijfde eindigden de Amerikanen Ken Henry en Johnny Werket. Na de 1500 meter was de stand wat pun- .tenaantal betrof als volgt: 1. Werket 153.687 2. Ken Henry 153.813; 3. Odd Lundberg 153.910; 4. Broekman 154.953; 5. Pajor 154.973. De loting voor de 10.000 meter was zo danig uitgevallen, dat1 de Noren Lundberg en Lialdev als eerste paar zouden starten. Werket reed 'in de vierde serie, Henry (tegen Cronshey) in de vijfde en Pajor en Broekman de nummers 1 en 2 van de 5000 meter als zesde, tevens laatste paar: De strijd tussen de Noren ging volkomen gelijk op met Lundberg als winnaar, aan gezien hij op het zware ijs over iets meer kracht in de laatste ronden bleek te be schikken dan zijn landgenoot^ De tijden waren resp. 19 min. 41 sec. en 19 min. 41,7 sec. Dat betekende, dat Broekman en Pajor resp. 19.20,1 en 19.19,7 zouden moeten rij den om de titel in bezit te krijgen. Werket, een der andere favorieten, werd er glansrijk door Andersen uitgereden en Cronshey rekende af met Ken Henry, waar bij de Engelsman nog juist binnen de tijd van Lundberg bleef, doch niettemin, door lijn grote punten achterstand toch geen kans had voor een der' bovenste plaatsen. Pajor tegen Broekman Toen volgde aap het einde van de dag de 10.000 meter tussen Broekman en Pajor. Onder grote spanning werd de eerste ronde gereden. 46 Seconden werd er door de luidspreker aangekondigd. Tweede ronde 44 seconden, derde ronde een zelfde tijd. Een schok gihg er door de tienduizen den toeschouwers. Na drie ronden van de 25, lagen Broekman, die de leiding had, en Pajor reeds zes seconden vóór op de tijd van Lundberg. In de vierde ronde reden beiden een tijd van 43 seconden, acht seconden was het verschil geworden. Met elke volgende ronde klom de voorsprong op de tijd van Lundberg naar boven, 8 seconden, 9 seconden, elf, dertien, veertien, zestien. Het publiek was volkomen stil ge worden. Prachtig draaiden beiden rond, in elke ronde gingen er niet tienden van seconden af, maar twëS soms drie volle seconden tegelijk. Na 12 V2 ronde, dus op de helft van de afstand, was de tijd van Pajor 9,21 sec., die van Lundberg had 9,45 bedragen. De voorsprong van Pajor en Broekman. 24 seconden, was voldoende om aan Lund berg alle- illusies omtrent een hernieuwd wereldkampioenschap te ontnemen. Broekman heeft echter de strijd tegen Pajor verloren. Wel bleef hij goed volgen, maar in elke ronde verloor hij terrein, het geen ook niet anders kon, want Pajor gooi de er op de tweede helft nog steeds ronden van 44 en 46 seconden uit. Pajor nam de bochten zo zuinig mogelijk, Broekman daarentegen zocht in elke ronde zijn weg teneinde de slechte plekken te vermijden. Zo maakte hij menigmaal een „omweg", met het gevolg, dat zijn achterstand zien derogen groter werd. Pajor eindigde de race met een prachtige eindspurt in de tijd van 18 min. 42 sec., practisch één minuut sneller dan Lund berg. Kees Broekman eindigde in de tijd van 18 min. 53,3 sec. Dus bijna 50 seconden beter dan de Noor, waarmede hij glans rijk de tweede plaats in dit wereldkam pioenschap veroverde. De wedstrijden van Zaterdag De weers- en ijsomstandigheden mogen abnormaal bij de wereldkampioenschap pen worden genoemd, een feit is, dat de strijd nog nimmer zo open is geweest als ditmaal. Nooit waren de verschillen na de eerste dag, met de 500 en de 5000 meter achter de rug; zo klein. In het eindklasse ment stond bovenaan Ken Henry, de lange Amerikaan met zijn fantastische tijd, voor dit ijs natuurlijk, van 46,3 sec. op de 500 meter, met 103,08 punten. Op hem volgde Odd Lundberg, de Noor, met 103,31, daarna Johnny Werket de lichte Amerikaan, die 103,42 punten liet noteren. Op de vierde plaats kwam Pajor met 103,44 punten en op de vijfde Kees Broekman met 103.72 De techniek was zeer belangrijk geweest, hetgeen het duidelijkste bleek op de 5000 meter, waarop Pajor, de wereldrecord houder het beste bleef glijden en dit num mer won in de'tijd van 9 min. 9,4 sec., een tijd, welke voor hen dje fabelachtige pres taties gewend zijn bijzonder teleurstellend mocht zijn, maar degenen, die deze wed strijden hebben aanschouwd en geconsta teerd met welke moeilijkheden de deel nemers te kampen hebben gehad, begrepen volkomen dat deze tijd onder deze omstan digheden genoteerd slechts door een rijder van de allergrootste klasse kon worden gemaakt. Opmerkelijk was de vechtlust van Kees Broekman. Nu had hij gelukkig geloot voor de 500 meter, met Johnneyj Cronshey als tegenstander, die nooit snel begint en het ook dit keer niet deed, al startte hij op de buitenbaan. Broekman vocht tegen de snel lere Engelsman fel en had hij geen misslag gemaakt bij het ingaan van de tweede bocht wellicht zou hij de race hebben ge wonnen. De tfjd van Cronshey was 48,3 sec., die van de Westlander 48,5 sec. Farstad bracht het tot 4,7,5 sec., maar deze tijd was niet voldoende voor zijn zege. Het opmerkelijke was, dat deze tijd slechts één seconde boven die van Broekman en andere favorieten voor de titel lag, een be langrijk verschil met Davos, waar Farstad 3,1 sec. sneller was dan de Westlander. Werket en Lundberg, eveneens concurren- •ten van Broekman voor de titel, waren resp. 1,4 en 0,8 sec. sneller, Pajor had een zelfde tijd n.l. 48,5 sec. en Hjalmar Ander sen was zelfs 0,1 langzamer dan onze land de onderste regionen terecht kwamen met de 22e tot en met de 24e plaats. De 5.000 meter De eerste serie op de 5.000 meter ging tussen Van der Voort en Liaklev, een be langrijke rit, immers hier zouden twee sterke lange afstandrijders starten en de op hen volgende deelnemers konden dan hun schema's opmaken naar de door hen genoteerde tijden. De beslissing viel in de laatste bocht, waarin onze landgenoot de buitenbaan had en een stuk zeer slecht ijs trof. Met 0,1 sec. verschil werd Liaklev eerste in 9.20,9 sec. Lundberg sloeg Ijferket royaal in de fraaiste tijd van 9.16,1, Ken Henry bracht het enige series later tot 9.27,8, maar eerst tegen het slot van de dag kwamen de andere cracks aan de beurt. Langedijk viel in zijn rit te'gen Lee in de eerste buitenbocht en maakte een slechte tijd. Cronshey viel tegen op deze afstand, maar Pajor maakte gebruik van zijn prach tige techniek en gooide er een tijd van "7,4 uit. 1-Iet" rijden van Farstad vlak na Pajor leek wel strompelen en dit kwam dan ook duidelijk tot uitdrukking in de tijd Van de Europese titelhouder. Vervolgens kwam Broekman in zijn serie tegen Huis kes. De eerste 1000 meter reed hij één seconde langzamer dan Pajor, maar daarna draaide onze landgenoot die op het schema van de Hongaar reed, regelmatig rondjes van 43 seconden. Na 3200 meter lagen de tijdschema's precies gelijk, vier minuten. Pajor had over de volgende vierhonderd meter 45 sec. gedaan, maar Broekman no teerde 43 seconden, met andere woorden, Broekman had een voorsprong van twee seconden. Maar na 4200 meter deed het groter energieverbruik op deze zwaré baan zich gevoelen en met een ronde van 45 seconden lagen de tijdschema's weer gelijk, 7.41,0. In de voorlaatste ronde reed Broek man één seconde langzamer en hij had zich dermate leeg gereden, dat hij er geen snelle eindspurt pit kon gooien, waardoor hem de eerste plaats op de 5.000 meter ontging. Voor de tweede maal in dit sei zoen was Broekman op de 5000 meter ge slagen. Het was ongetwijfeld een kleine teleurstelling voor hem, maar aan de andere kant had hij de voldoening met zijn fraaie tijd van 9.12,2 dat hij de grote race -f Zondagmiddag zijn mevrouw Blankers-Koon en haar echtgenoot Jan Blonkcrs per vliegtuig van htm Australische reis in Amsterdam teruggekeerd. De kinderen van „Fanny en Jan' bekijken de presentjes die moeder uit het verre werelddeel heeft meegebracht. in de algemene rangschikking had bijge houden. 500 meter: 1. Henry 46,3 sec.; 2. Werket 47,1 sec.; 3. Farstad 47,5 sec.; 4. Lundberg 47,7 sec.; 5. Moon 47,8 sec.; 6. Cronshey 48,3 sec.; 7. Laitinen 48,3 sec.; 8. Broekman 48,5 sec.; 9. Pajor 48,5 sec.; 10. Andersen 48,6 sec.; 11. Liaklev 49 sec.; 22. Langedijk 50,5 sec.; 23. v. d. Voort 50,7 sec.; 24. Huiskes 50,9 sec. 5000 meter: 1, Pajor 9.09,4; 2. Kees Broekman 9.12,2; 3. Lundberg 9.16,1; 4. Liaklev 9.20,9; 5. Van des Voort 9.21,0; 6. Laitinen 9.22,8; 7. Werket 9.23,2; 8. Ander sen 9.23,8; 9. Henry 9.27,8; 10. Cronshey 9.34,5; 11. Huiskes 9.35,4; 16. Farstad 9.44,2; 17. Jan Langedijk 9.52,9. 1500 meter: 1. Werket 2.30,8; 2. Lundberg 2.31,8; 3. Hehry 2.32,2; 4. Farstad 2.33,3; 5. Broekman 2.33,7; 6. Pajor 2.34,6; 7. An dersen 2.36,5; 8. Laitinen 2.36,5; 9. Hall qvist 2.37,1; 10. Cronshey 2.3*7,3; 12. v. d. Voort 2.38; 19. Huiskes 2.42,8; 21. L a n g e d ij k 2.45,4. 10.000 meter: 1. Pajor 18 min. 42 sec.; 2. Broekman 18.53,3; 3. Cronshey 19.40,2; 4. Lundberg 19.41; 5. Liaklev 19.41,7; 6. An dersen 19.48,3; 7. Henry 19.55,7; 8. Werket 20.01,5; 9. Hallqvist 20.03,9; 10. Huiskes 20.18,5; 11. Laitinen 20.19,3; 12. v. d. Voort 220.502; 11. Van der Voort (Nederland) 221.947; 12. Huiskes (Nederland) 223.632. Eindklassement Het eindklassement voor het wereldkam pioenschap luidt: 1. Pajor (Hongarije) 211.073 pnt.; 2. Broekman (Nederland) 211.618; 3. Lundberg (Noorwegen) 212.960; 4. Henry (VS) 213.598; 5. Werket (VS) 213.762; 6. Andersen (Noorwegen) 216.562; 7. Cronshey (ISU) 217.193; 8. Liaklev (Noorwegen) 217.408; 9. Laitinen (Fin land) 217.712; 10. Hallqvist (Zweden) 220.502. In ons land is het badmintonspel nog vrij onbekend, alhoewel de laatste jaren reeds diverse clubs zijn gevormd, die deze sport met enthousiasme beoefenen. In Engeland werd het spel voor het eerst officieel in 1873 gespeeld op een buiten ge naamd „Badminton". Hieraan heeft het spel dan ook zijn naam te danken. In de Scandinavische landen, Amerika en Enge land is deze sport zeer populair en wordt daar meer beoefend dan tennis. Het spel vertoont veel gelijkenis met tennis. De racquets, welke ook bij badmin ton gebruikt worden, zijn echter kleiner. Inplaats van een tennisbal wordt een kurkjë, waaromheen een krans van veertjes gebruikt (z.g. shuttle). Het spel vraagt een -uiterste concentratie en reactievermogen, ook van het uithoudingsvermogen van de speler wordt veel gevraagd. Na een demonstratie in October in Bloe- mendaal, gegeven door de heer L. Verhoef, werd aldaar de badmintonclub „Duin wij ck" opgericht, die met 70 leden startte en met buitengewoon enthousiasme deze winter deze sport beoefenden. Het laat zich dan ook aanzien, dat badminton in de toekomst tot een onzer populairste spor ten zal gaan behoren. Vooral voor ten nisspelers, die aan het einde van het ten- nisseizoen node hun racquet opbergen, is badminton een prachtige aanvulling. In Heemstede speelt reeds enige jaren een clubje van ongeveer 20 personen bad minton. Tot besluit van het badminton- seizoen werd Vrijdagavond in de Bronstee- school te Heemstede een wedstrijd ge speeld, waarop ondubbelzinnig „Duin- wijck" de sterkste bleek te zijn. Met deze wedstrijd is gebleken, dat ook deze sport een goede voorlichting en training ver eist. De heer L. Verhoef die in „Duinwijck" de mentor is, geeft met zijn soepel en tactisch spel aan zijn spelers een prachtig voorbeeld, wat een mogelijkheden dit spel biedt. Er zijn totaal negen partijen gespeeld, waarvan twee damesdubbel, drie heren- dubbel en vier gemengd. Slechts één wed strijd werd door Heemstede gewonnen met 2117, door de heren Smit en Stokvis tegen B. Jansen en Bolleman. Vermeld mag worden een zeer spannen de partij tussen de heren De HaanStok vis (Heemstede) en BollemanHouwen Zwemmen Bonte vestigt record op schoolslag Onlangs nam de F.I.N.A. het besluit, om een aantal afstanden van de wereldrecord- lijst te schrappen en tevens de schoolslag te splitsen in butterfly en de orthodoxe schoolslag, waardoor op deze beide laatste zwemslagen de wereldrecordlijst blanco kwam te staan. De Nederlander Bob Bonte werd door het eerste gedeelte van het besluit gedupeerd, want zijn wereldrecords op de 400 en 500 meter schoolslag, die hij sinds kort in zijn bezit had, verloor hij weer omdat de af standen van de wereldrecordlijst afgevoerd werden. Zondagmiddag heeft hij echter als eerste zijn naam op de nieuwe wereldrecordlijst op de schoolslag geplaatst. In het Sport- fondsenbad-West te Amsterdam startte hij voor de 100 meter schoolslag en de tijd die hij op deze afstand zou maken, zou als wereldrecord aangevraagd worden. Zijn tijd was 1 min. 15.2 sec. In April zal op de jaarvergadering van de Koninklijke Neder landse Zwembond besloten worden of ook (Duinwijck) welke door Duinwijck met 2116 werd gewonnen. Een demonstratie werd gegeven in een partij waarin de heer L. Verhoef mede- speelde en die een nederlaag voor Heem stede werd van 215, gespeeld door de heren SmitKwak (Heemstede) en B. JansenL. Verhoef (Duinwijck). Ook bij de dames bleken goede krachten te schuilen, o.a. kwam dit naar voren in een wedstrijd tussen mevrouw Smitme vrouw Stokvis (Heemstede) en mevrouw v. Veelenmejuffrouw Verhagen (Duin wijck) die door „Duinwijck" gewonnen werd met 218. Heringa Wuthrich HAARLEM ELÏCTRISCHE INSTALLATIES GRONDVER WARMING (Adv.) Athletiek Nieuwe zege van Slijkhuis op de mijl in New York Tijdens de Amerikaanse indoor-kampioen- schappen in Madison Square Garden ge houden, heeft Slijkhuis met groot gemak de mijl gewonnen !n 4 min. 11.2 sec. Hij had meer dan 20 meter voorsprong op dè Zweed'Bengtsson, de enige die goed partij gaf, ofschoon hij, onze landgenoot geen ogenblik bedreigde. Derde werd Neil Pratt en vierde Twomey. Toen Slijkhuis als eer ste door de finish ging bra ent het publiek hem een grootse ovatie en onmiddellijk daarna werd het Wilhelmus gespeeld. Niet minder dan vijftien lopers verschenen aan de start, wat een geweldig gedrang veroor zaakte. Bengtsson kwam spoedig naar de vierde plaats, terwijl Slijkhuis nog in het peloton bleef. Na een halve mijl ging de Nederlander aan het hoofd, met Quinn, de winnaar van het vorig jaar in de tweede positie. Daarna kwam Twomey en vervol gens Bengtsson, die spoedig naar voren spurtte en de plaats achter Slijkhuis innam. Turnen Kennemer Turnkring groeide in 1948 Versohenen is het jaarverslag over 1948 van de Kennemer Turnkring, samengesteld door de heren A. J. Fortgens en F. Bischot Jr., respectievelijk secretaris van het be stuur en van de technische commissie. Na een korte inleiding wordt een over zicht gegeven van de gebeurtenissen, welke de Kring georganiseerd heeft of waaraan is deelgenomen. In 1948 waren de werk zaamheden in hobfdzaalc gericht op het tachtigjarig bestaan van het K.N.G.V. en op het regeringsjubileum, culminerende in de Bondsuïtvoering in Arnhem met de Pinksterdagen en het regionale bondsfeest in Den Haag op 29 Augustus. Kringvereni- gingen namen ook deel aan de Olympise dag. Een belangrijk aandeel heeft de Kring gehad bij de organisatie van de Sportweken in Zandvoort en Haarlem. Verder memo reert het verslag de vele gymnastiek- en athletiekwedstrijden, demonstraties Ven- delzwaaien; Krihgwandeldag, de Tweekrin gen wedstrijd tegen Leiden, de Driekringen- wedstrijd tegen Alkmaar en de Zaan en de Driestedenwedstrijd tegen Dordrecht en Groningen. Het aantal aangesloten verenigingen op 1 Januari 1949 bedroeg 16, dit is één meer dan een jaar tevoren, ontstaan door het toetreden van GIOS (Haarlem) en Vijfhui zen en het bedanken van Haerlem. Het aantal werkende leden bedraagt thans 5378 tegen 4527 op 1 Januari 1948? derhalve, een stijging van 851 leden. De stijging is vooral veroorzaakt door uitbreiding van het aan tal kleuters, waarvan er thans 2247 geno teerd zijn tegen 1701 op 1 Januari 1948. Zondag 27 Februari wordt de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Behalve het vaststellen van de verschillende ver slagen, de begroting en het technische pro gramma voor 1949, moet door de vergade ring worden voorzien in de vacature van Kringvoorzitter, wegens bedanken van de heer F. v. d. Berg. Ook in de technische commissie is een vacature wegens het be danken van de heer B. J. Wieland Los. Aan de beurt van aftreden zijn de heren F. Rik- kerink, penningmeester, C, Versteeg en J. Groeneveld, commissarissen en F. Bischot Jr. en J. van Doorn, leden van de techni sche commissie. Allen zijn herkiesbaar. Uitvoeringen. Van de bij de K.T.K. aangesloten vereni gingen zijn de volgende uitvoeringen vast gesteld: 24 Februari: Turiilust, Beverwijk; 26 Februari: Sport Vereent, IJmuiden; Sparta, Velsen-Noord; O.S.S., Zandvoort, kleuterafdeling; 8 Maart: O.S.S., adspiran- tenafdeling; 12 Maart: Concordia, Haarlem. Bondscongres KNGV Toen enige jaren geleden besloten werd, de jaarlijkse algemene vergadering van het K.N.G.V. te doen bestaan uit afgevaardig den van de Turnkringen, werd de wens te kennen gegeven, een mogelijkheid te schep pen om de verenigingen toch in persoonlijk contact met het bondsbestuur te brengen. Dit eerste contact zal nu geschieden in de vorm van een congres, dat gehouden zal worden op 12 en 13 Maai-' in Utrecht in gebouw Tivoli. Een viertal sprekers is uit genodigd om inleidingen te houden. Zater dags zullen het woord voeren de heer Joh. Dijk uit Winterswijk over: „De overheid, de jeugd en het K.N.G.V." en de heer P. J. Slothouwer uit Duivendrecht (lid van de paedagogische commissie van het Verbond) over „Sfeer en stemming in de K.N.G.V.- verenigingen." Zondags worden de inleidingen voortge zet door de heer C, Ras, rijks-gecommiteer- de voor de lichamelijke opvoeding over het leidersvraagstuk in het K.N.G.V. en door de heer Th. W. Aalbers uit Arnhem over het onderwerp: „Met welke vraagstukken hebben bestuur, functionnarissen en tech nische leiders in het K.N.G.V. rekening te houden." Verder zullen nog demonstraties gehou den worden en de kleurenfilm van het Jubelfeest Arnhem 1948 zal vertoond wor- en u zult 'a morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter g3l In uw In gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, liét bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LÈVERPILLETJF.S om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Waterpolo Haarlem versloeg AZ en PC In de eerste ronde van de bekercompeti tie van de Koninklijke Nederlandse Zwem bond behaalde Haarlepx een overwinning op AZ en PC. Voor de rust verkregen de Amers- foorters, door goed samenspel, een voor sprong van 2—0. Na de hervatting bracht F. Paanakker met een doorslagbal de stand op 12 en nadat de bal keurig door Haarlem was opgespeeld scoorde Hoogland uit een voorzet van Verdel (22). Paanakker be zorgde Haarlem de leiding, waarna L. ten Berge en D. Verdel er 52 van maakten. Door deze overwinning is Haarlem in de tweede ronde geplaatst. De volgende wed strijd is tegen SVH. De wedstrijd HVGB bHPC werd ge speeld voor afdeling I van de kringcompeti tie. De rust ging in met 0—0. Na de hervat ting nam HVGB de leiding met het inschieten van een stokhoogbal door J. Hogeland. K. Anthoni deponeerde na een rush de bal in het net (20). Uit een corner scoorde Piet Smit een tegenpunt voor HPC en hiermede kwam het einde. HVGB b is nu kampioen en de stand in afdeling I is: gesp, gew. gel. verl. pnt. v.-t. HVGB b 6 4 2 - 10 27—10 HPC 5 3 117 18—15 DWR 4 2 115 17—12 HVGB a 4 2 115 18—14 Haarlem 3-121 6—11 DWT 3 - - 3 - 6—17 VZV 3 - - 3 - 10—23 Het eerste dameszevental van DWT ver sloeg HPC met 71. Ook het tweede dames zevental van DWT boekte succes en won met 2—0 van HVGB 2. In de wedstrijd DWT 3— HPC 4 moest DWT met 50 het onderspit delven. De wedstrijd HPC 2HVGB 3 werd door de thuisclub gewonnen met 30. Waterpol oprogramma. In het Sportfondsenbad worden Zaterdag 26 Februari de volgende waterpolowedstrij- den gespeeld: Van Duylbeker-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond: DWR 1—VZC 1 Comoetitie kring Haarlem van de KNZB: Heren," afdeling II: HPC 2—DWR 2; Haar lem 3—HVGB 3. Afdeling III: DWT 2—DWR 3; HPC 3—HVGB 4. Afdeling IV: Haarlem 4 HZV 1. In Velsen zullen worden gespeeld: dames, afdeling I: VZVHaarlem, Heren, afdeling I: VZVHaarlem. Adspiranten: VZVHsar-lem. V - Door een 2—1 overwinning op Eindhoven is de Tilburgse club Noad Zondag kampioen van afdeling IV geworden. Het kampioenselftal van Noad: eerste rij van links naar rechts: Balhaut, van Hees wijk. RomboutVriens en Louer. Geknield van links naar rechts: Engelvan Gender, Tarok, Wagemaker. Daniels en van der Sanden. Korfbal Sport Vereent speelde gelijk tegen Excelsior In de eerste klasse won Rohda van Swift met 84 en DED verloor met 41 van Koog Zaandijk, waardoor DED in ieder geval zal degraderen. Deze uilslagen waren voor Oosterkwartier niet slecht, zodat er volop kans is, dat Oosterkwartier zich in de eerste klasse zal handhaven. Het is echter van belang, dat de heren der Haarlemse ploeg geducht oefenen. WesterkwartierBlauw Wit werd door laatstgenoemd twaalftal met 42 gewon nen. Het gevolg hiervan is, dat er zeer Waarschijnlijk een beslissingswedstrijd zal volgen tussen beide ploegen. De stand is thans: gesp. pnt. Blauw Wit 16 28 Westerkwartier 15 26 Archipel 15 15 Koog Zaandijk 15 14 S. V. K15 14 Rohda 15 12 Oosterkwartier 15 11 Swift14 8 D. E. D14 6 In de tweede Jclasse speelde Sport Ver eent tegen Excelsior gelijk (33). Deze uitslag kan nog gewijzigd worden, daar Excelsior tegen het tweede doelpunt pro test. aantekende. Sport Vereent begon met vijf heren en eerst tegen de rust werd het twaalftal gecompleteerd. Intussen had Ex celsior een 20 voorsprong genomen, doch even voor rust bracht Ritburg.de stand op 21. Onmiddellijk na de hervatting ver grootte Excelsior de voorsprong tot 31. Doch de derde verdediging van „Excelsior" was zwak en Dr. Kaavk en K. Rip maak ten hiervan twee maal gebruik (33). Aurora leed tegen de nieuwe eerste klas- ser DTV een eervolle 74 nederlaag. In deze klasse heerst nog grote spanning, wie van de ploegen zal degraderen. Slechts DTV, Allen Weerbaar, Aurora en Sport Vereent zijn buiten gevaar, zoals uit on derstaand ranglijstje blijkt: gesp. pnt. D. T. V15 28 Allen Weei'baar14 20 Sport Vereent 16 18 Aurora 15 17 Zwaluwen 15 12 Excelsior 16 11 Olympia 14 10 K. C. N14 9 Amum 15 9 De overige uitslagen luiden: Kampioenschap van Nederland: Rigters- bleck-PSV 1-2. Eerste klasse: Rohda-Swift 84; ArchipelSVK 24; Westerkwartier Blauw Wit 24; Koog ZaandijkDED 41. Tweede klasse A: KCNZwaluwen 14. Reserve 2e klasse: Amsterdam Zuid 2 ZKV 2 00: Amum 2Olympia 2 01. In de Haarlemse Bond zijn gespeeld: Stads Editiebeker: HaarlemOosthoek 3-3; Aurora 3THB 16. Tweede klasse: Oost hoek 2Oosterkwartier 5 126; Aurora 4 Onder Ons 03; Oosterkwartier 4THB 2 10. Derde klasse: Watervliet 4Animo Ready 3 03; SV 4—Aurora 5 12. Internationale wedstrijden Te Utrecht werd een hoofdbestuuvsver- gadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond, waarbij net hoofdbestuur de volgende data en plaatsen vaststelde voor interland- en districtswed strijden: NederlandBelgië zal op 15 Mei te Am sterdam worden gespeeld en Nederland b Engeland op 1 Augustus in een nader te bepalen plaats. Op 26 Mei zullen Noordhol land en Zuidholland elkaar te Delft ont moeten. Een bespreking werd gevoerd met de medische commissie omtrent het vraagstuk der'medische sportkeuring. Nader in over weging zal worden genomen de verplich ting voorlopig op te leggen aan minder jarige korfballers en leden, die voor de eerste maal lid worden van de K.N.K.B., om later te gaan tot invoering van de alge hele verplichting. Verder werd besloten zo spoedig mogelijk regionaalsgewijs een aan vang te maken met de organisatie van een leidei'scursus voor spel- en clubleiders, mits daarvoor gelden beschikbaar worden ge steld. Damn Bavo-wisselbeker 'an dat ogenblik VrïpeeÜeVdVOTiSS PP. npmprs ppph rnl itippi- Rliik-hnic haH pcnaaKciuD „ai öavo ie neemsieae is een deelnemers geen rol meer. Slijkhuis had na 34 mijl ruim vier meter voorsprong op Bengtsson en behield die tot twee ronden voor het einde. Toen begon hij uit te lopen en steeds vaart, versnellend, bracht hij zijn voorsprong op de Zweed op meer dan 20 meter in de laatste ronde. Fanny is teruggekeerd Het echtpaar BlankersKoen is Zondag middag op Schiphol aangekomen. De koffers van Fanny BlankersKoen waren vol cadeaux en prijzen, die zij tij dens haar verblijf van vijf weken in Australië heeft verzameld. Ook de kinderen van Fanny zijn door de Queensland Wo men's Amateur Athletic Association niet vergeten. Speelgoed-kangeroe's, houtsnij werk en andere snuisterijen zijn de ver rassingen, die de moeder aan haar kinderen, namens de Australische sportvrienden zal overhandigen. Op de vraag naar haar toekomstplannen zeide Fanny, dat zij voorlopig rust wil ne men. Zij heeft uit Jamaica een verzoek ge- beslissingswedstrijd gespeeld tussen „St. Bavo" en het tweede tiental der Haarlemse Damclub om de Bavo-wisselbeker. Na spannende strijd won „St. Bavo" met 119, waardoor de Haarlemse Damclub de wissel beker aan „St. Bavo" moest afstaan. Het tweede tiental van „St. Bavo" speel de een ere-wedstrijd tegen het derde tien tal van de Haarlemse Damclub ter gelegen heid van het door de H.D.C. III behaalde afdelingsclubkampioenschap der tweede klasse van de Provinciale Dambond. In deze wedstrijd zegevierde de Haarlemse Dam club III met 119. Voor de finale eerste klasse clubkam pioenschap van Noordholland classificeer- den zich de Haarlemse Damclub II, de R.K. Damclub D.C.G. (Amsterdam), de Enkhui- zer Damclub en de Zijper Damclub, die het afdelingsclubkampioenschap in de distric ten behaalden. Aan de demi-finale hoofdklasse club kampioenschap van Nederland zullen deel nemen „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam), „Ons Genoegen" (Utrecht), „Huissen (Gel derland), het Residentie Damgenootschaj 7ampr nan nn7P mnn Zondag 27 Februari zal Bob Bonte de t ^zamer aan onze aanu 2qo meter schoolslag in wereldrecordtijd genoot. Intussen zij nog vermeld, dat de gaan zwemmen, mits een ander hem deze andere Nederlandse vertegenwoordigers in week niet voor ia. 'an Blankers heeft in Australië een aan. bod van het gouvernement gekregen voor een vaste aanstelling als athletiekinstruc- teur. Hij weet echter, nog niet of hij dit aanbod zal aanvaarden, omdat hem de condities nog niet bekend zijn. Mevrouw BlankersKoen schijnt niet de Nederlandse recordlijst op de schoolslag erg bereid te zijn zich in Australië te ves- lesplitst zal_worden. tigen. De overweging, dat zij haar familie in Nederland zou moeten achterlaten speelt hierbij een rol. Wel zal zij, indien zij zich in Australië zou vestigen, haar kinderen mee kunnen nemen. ^uaajii itziiij, j nijic heide-Friesland) en „Twente's Eerste' (Hengelo). Van de provincies Groningen en Drente zijn nog geen kampioenstientallen bekend. Sport in 't kort TSJECHOSLOWAKIJE WERELDKAM PIOEN. Tsjechoslowakije won te Stock holm het wereldkampioenschap ijshockey door Zweden in de finale-poule met 30 te slaan. De tussenstanden waren 0—0, 20, 1-0. ENGELS VOETBAL Opvallend was, dat de vier clubs, die in de eerste divisie leiden, n.l. Portsmouth, Newcastle, Derby en Manchester United, in uitwedstrijden verloren, terwijl de vier, die onder aan de lijst staan, Sheffield United, Aston Villa, Preston en Hudders- field, ditmaal goede overwinningen boek ten. Manchester United, de houders van de cup, en Huil, welke elkaar a.s. Zaterdag in de zesde ronde zullen ontmoeten, hebben sedert hun laatste nederlaag op 16 Octo ber 1948 ieder 18 wedstrijden gespeeld, welke alle tot overwinningen hebben ge leid. Manchester United verhuisde van de eerste naar de tweede plaats door een 21 nederlaag in zijn wedstrijd tegen Aston Villa, welke het grootste aantal toeschou wers trok, n.l. 75.000. De rust was zonder doelpunten ingegaan. Dixon gaf Aston Villa de leiding door een kopbal en midvoor Aston maakte er even later 20 van. Rowley verkleinde twee minuten later de achterstand met een kopbal. De wedstrijd tussen Sheffield United en Portsmouth was vrij ruw en de beide doel- verdedigers werden zwaar op de proef ge steld. Portsmouth had tot twee minuten voor rust de leiding door een doelpunt van Frogatt, maar Sheffield gaf niet toe en Hitchen maakte gelijk met een prachtig schot, kort voor de scheidsrechter voor rust floot. De strijd werd in de tweede helft onvermoeid voortgezet en geen van beide oartijen wist van opgeven. Hagan ver hoogde de score, evenals Collindridge, die na een ren over het halve speelveld van een afstand van ruim 25 meter scoorde. Een doelpunt in de tweede speellielft gaf Manchester City de overwinning op New castle, dat zich uitstekend verdedigde waarbij Westwood uitblonk. Het enige doelpunt in de wedstrijd Sunderland Huddersfield Town werd in de tweede helft door de Ierse international Doherty uit een strafschop gescoord. Dit betekende twee punten voor de hekkensluiter Huddersfield, waarvan de voorhoede aanmerkelijk ver sterkt was door de Deen Karl Hansen. Door zijn 53 zege gaat Leicester City over naar de zesde ronde ten koste van Luton Town. Luton, versterkt door de te rugkomst van zijn Zuid-Afrikaanse mid voor Billy Arnison nam in de eerste mi nuut de leiding, maar Leicester kwam ten slotte als overwinnaar uit de strijd, waarin hun snelle voorwaartsen de kansen tot het uiterste uitbuitten. Op een gegeven ogen blik stond Leicester in de tweede helft met 41 voor. Luton zorgde toen voor een sensatie door twee maal binnen twee mi nuten te scoren, maar hiermede was al zijn kruid verschoten en tenslotte bracht de midvoor van de thuisclub Lee de stand op 53. Lonend cup-voetbal Ruim 81.000 toeschouwers woonden vo rige week Zaterdagmiddag de beker-wed strijd Manchester UnitedYeovil bij en zorgden voor een recette van meer dan 7000 pond sterling. Hiervan ontving Yeovil, een non-league club, 3000 pd. st., dat is meer dan Manchester United, een ploeg, die evenals alle league-clubs een derde ge deelte van haar aandeel in een pool moet storten. Aan het eind van het seizoen wordt het bedrag van deze pool over alle bij de league aangesloten clubs verdeeld. De acht wedstrijden van de vijfde beker ronde werden in totaal door meer dan 385.000 toeschouwers bijgewoond, die sa men ruim 40.000 pd.st. in het laatje brachten. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaManchester United 21 Bolton WanderersDerby County 40 BurnleyChelsea 30 Charlton AthleticMiddlesbrough 20 LiverpoolBlackpool ll Manchester CityNewcastle United 10 Preston North EndEverton 31 Sheffield UnitedPortsmouth 31 Stoke CityBirmingham City 21 SunderlandHuddersfield Town 0-^-1 Wolverhampton WanderersArsenal 1S

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5