Haarlems Dagblad Gottwald zou willen aftreden wegens nieuwe Sovjet-eisen Plan-Beel wekt vertrouwen, doch interpretatie-Van Maarseveen niet Gewichtige besluiten inzake Indonesië Als Marshallhulp stopgezet zou worden, was ik niet hier" Weerbericht 63e Jaargang No. 19176 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 23 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom en <®pretljte 'Daartcmscfjc Courant (anno 1676) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hoogspanning in Praag Maar Wysjinski's tussenkomst schijnt de crisis bezworen te hebben Hoofdstad nacht en dag onder strenge bewaking PRAAG, 22 Februari (Reuter). De Tsjechoslo waakse premier Zapotocky heeft hedenavond de namen van vier Tsjeeho- slowaakse politici bekend gemaakt, die de „organisatoren van de staatsgreep" zouden zijn geweest, welke de nïet-communistische partijen, naar cloor'de communisten wordt beweerd, „in Februari 1948" hadden willen plegen. Volgens Zapotocky waren de vier schul digen: dr. Zenkl, de gewezen, socialistische vice-premier; dr. Drtina, gewezen socialis tisch minister van Justitie; monseigneur Sramelc, voormalig' (katholiek) vic'e-pre- mier en dr. Lettrich, gewezen president van de Slowaakse nationale vergadering. In een radiorede, die hij hield ter gelegenheid .van de viering van de eerste verjaardag der communistische overwinning, verklaarde minister president Zapotocky',' dat Tsjecho- Slowakije thans moet kiezen tussen voorwaarts gaan in socialistische rich ting of terug vallen op de „oude kapi talistische exploitatie". Hij verklaarde, dat de niet-communisti- fche partijen een kabinetscrisis hadden veroorzaakt, in de hoop daaruit voordeel te trekken, doch zij hadden geen rekening gehouden met de werkende klasse. (Dr. Zenkl en dr. Lettrich vertoeven bui- ten Tsjecho-Slowakije; dr. Drtina en mon seigneur Sramek bevinden zich binnen de landsgrenzen.) Uit een ander Reutel-bericht wordt geconcludeerd dat Zapotocky's verkla ringen over dit beweerde complot van 1948 wellicht een actuele aanleiding hebben. Het heèt in dit bericht name lijk: „Door uitgekozen groepen leden van de communistische partij wordt deze Week de gehele nacht door gepatrouil leerd in de straten van Praag. Ook vrouwen zijn voor speciale dienst op geroepen. De burgemeester van Praag heeft gewaarschuwd tegen het „illegaal vervaardigen van explosiva." president Gottwald zal Vrijdag een radio rede uitspreken. Op die dag zal ook een parade worden gehouden door troepen, veiligheidspolitie en arbeiders-militie. Een en ander kan wellicht verband hou den met een bericht van de diplomatieke medewerker van de Britse „News Chro nicle", dat te Praag onrust verwekt zou Zijn door een eis van de Sovjet-Unie, dat 400.000 Duitsers in de Sovjet-zóne naar Sudetenland moeten gaan om er de „ten achter blijvende" Tsjechoslowaakse indu strieën te gaan helpen. Als Rusland Frankrijk zou binnenvallen Thorez antwoordt op delicate vraag Volgens een communiqué van het hoofd bestuur der Franse communistische partij heeft Maurice Thorez, algemeen secretaris dier partij, tijdens een discussie in het hoofdbestuur gezegd: „Aangezien ons gevraagd wordt, wat wij zouden doen als het rode leger Parijs bezet antwoorden wij: „Als alle vrede- ën vrij heidslievende Fransen gezamenlijk er niet in slagen ons land de zijde van de demo cratie en de vrede te doen kiezen, als dien tengevolge ons volk tegen zijn wil in een Anti-Sovjetoorlog wordt meegesleurd en als het Sovjetleger dat strijdt voor de belan gen van het volk en van het socialisme, er in die omstandigheden toe genoopt wordt de overweldigers tot op ons grondgebied terug te slaan, wagen wij of de arbeiders, het Franse volle, zich tegenover het Sovjet- leger anders zouden kunnen gedragen dan de arbeiders en de bevolking van Polen, Roemenië en Joegoslavië". Tevoren had Thorez verklaard, dat de „Sovjetunie nooit enig land zal overvallen. Het Sovjetleger, het leger van de helden van Stalingrad heeft nooit een volk aange vallen. Het heeft tegen het Duitsland van Hitier zijn glorievolle missie van bevrijder der volleen vervuld en werd door die volken met vreugde begroet." Ook Saoedi-Arabië en Trans- jordanië naar Rhodos Op Rhodos verneemt Reuter dat Saoedi- Arabië „vrijwel zeker" de uitnodiging om Vredesbesprekingen met Israel te beginnen zal aanvaarden. Saoedi-Arabië zou willen wachten met aanvaarding van de uitnodi ging, totdat een Israelisch-Egyptische wa penstilstandsovereenkomst practisch zeker Was. Een Transjordaanse delegatie wordt mor gen op Rhodos verwacht voor besprekingen over een wapenstilstand met Israel. CONFERENTIE OVER HET PROBLEEM DER DUITSE VLUCHTELINGEN. Dinsdag is in Hambux-g een internatio nale conferentie begonnen over het lot Van de 10.000.000 Duitse vluchtelingen. De conferentie is bijeen geroepen door de af deling voor vluchtelingenzaken van de Wereldraad van Kerken en goedgekeurd door het Britse ministerie van Buiten landse Zaken. Zij wordt bijgewoond door vertegen woordigers van de Duitse Evangelische kerk, de Britse en Amerikaanse Evangeli sche kerken, de Wereldraad van Kerken en de Britse controlecommissie voor Duitsland.- 1 De Tsjechoslowaakse president Gottwald zou gedreigd hebben met ontslag of vol gens zekere berichten reeds afgetreden zijn. Wysjinski, aldus het blad, werd uit Mos kou naar Praag gezonden om de twist bij te leggen tussen Gottwald, die zich tegen de eis verzette, en de Tsjechische minister president Zapotocky en Rudolf Slansky, secretaris der communistische partij, die zich er achter stelden. De News Chronicle voegt er aan toe, dat „Wysjinski schijnbaar voor een rustkuur naar Karlsbad ging, doch in werkelijkheid met de Tsjechoslowaakse leiders overlegde en dat Gottwald overreed werd als president aan te blijven." Koningin in Sankt Anton hartelijk begroet Koningin Juliana en prinses Margriet, die Dinsdag omstreeks twaalf uur per vliegtuig van Soestei'berg waren vertrok ken, zijn in de namiddag in Sankt Anton in Tirol aangekomen. Het laatste gedeelte van de reis werd per trein gemaakt. Op het station werden de Koningin en prinses Margriet verwelkomd door Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene. Acht meisjes in nationale klederdracht overhandigden de Koningin en prinses Margriet bouquetten in de kleuren van het Huis van Oranje en de Nederlandse nationale kleuren. Voorts waren ter verwelkoming op het station aanwezig dr. Weissgatterer, hoofd van het provinciaal bestuur, kolonel Na- deau, namens generaal Bethouart, de Franse hoge commissaris in Oostenrijk, en namens generaal Voizard, het hoofd van de Franse missie. Een grote menigte juichte het Konink lijk Gezin hartelijk toe tijdens de rit van het station naar hotel Post. Een paar zwartgeblakerde wiekbalken is vrijwel alles wat overbleef van de fraaie molen De Strijd" bij Zaandamdie zoals gemeld gisternacht door brand verwoest werd. ANAK AGOENG VERKLAART: Souvereiniteitsoverdracht mag niet afhankelijk gesteld worden van totstandkoming van Unie-Statuut De premier van Oost-Indonesië Anale _Agoeng Gde Agoeng heeft - - voor Radio-Makassar in het Indonesisch en het Nederlands een rede over de huidige poli tieke toestand gehouden. Anak Agoeng zeide, dat in de principiële aanvaarding door de Nederlandse regering van het denkbeeld van een versnelde sou- vereiniteïtsoverdracht een blijk van ver trouwen in het Indonesische volle gezien mag worden. Hij achtte het noodzakelijk dat de volgens het plan-Beel te vormen nationale federale interim-regering op voet van volledige gelijkberechtigdheid en gelijkwaardigheid met Nederland een ver drag zou sluiten, waarin de ixoodzakelijke voorzieningen betreffende de overgang naar de nieuwe rechtsorde worden overeengeko men. „De interpretatie van het plan-Beel, die wij ontwaren in de verklaring van minister Van Maarseveen bevredigt ons echter zeer moeilijk. Immers wanneer, zoals deze mi nister zegt, de tot standkoming van het sta tuut van de Unie en van verdragen gesteld wordt als voorwaarde, waaraan moet wor den voldaan voordat van souvereiniteits overdracht sprake zal kunnen zijn, dan blijft er weinig plaats voor de verwach ting, welke de aan dit plan ten grondslag liggende conceptie zo aantrekkelijk en aanvaardbaar maakt, namelijk, dat de overdracht van de souvereiniteit inderdaad op zeer korte termijn zou kunnen geschie den. De regering van Oost-Indonesië acht het noodzakelijk, dat reeds aanstonds de Ex-N.S.B.'ers hielpen hun voortvluchtige kameraden De Rijkspolitie te Amsterdam heeft drie personen gearresteerd, die zich bezig hielden met het verlenen van hulp en steun aan ontvluchte en voort vluchtige politieke delinquenten. De gearresteerden waren in November van het vorig jaar eveneens voor het zelfde feit aangehouden, doch betrek kelijk kort daarna op vrije voeten ge steld. Spoedig daarna bleek, dat zij weer met deze practijken waren be gonnen. De rijkspolitie' in het gewest Arnhem heeft daarna de ontvluchte politieke delin quent J. F. C., een voormalig politieman, in de gemeente Wijchen aangehouden. Daar na werd gearresteerd de ex-NSB'er De J. wonende aan de Leliegracht te Amsterdam, die vorig jaar ook reeds was geai'resteerd, en de gewezen ï'adiopropagandist De M. Bij huiszoeking werden bescheiden in be slag genomen waarronder een compleet kaartsysteem met de namen van een groot aantal politieke delinquenten. Daags na de arrestatie van De J. ontdekte de rijkspolitie voor het raam van het huis op de Lelie gracht een kaartje met de woorden: „Heden geen zitting". Deze „zittingen" wer den 's Maandags, Woensdags en Vrijdags gehouden. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. noodzakelijke voorzieningen voor de over dracht van de souvereiniteit op een in de nabije toekomst liggend tijdstip zal worden vooi-bereid. Zij treedt daarbij op als eerste regering van de onafhankelijke souvereine verenigde staten van Indonesië en zal op de dag van de souvereiniteitsoverdracht voorlopig een bilateraal verdrag sluiten waarin in afwachting van een definitieve regeling van de verdragsverhouding tussen Indonesië en Nederland op voorlopige, tijdelijke voet de voor de nieuwe rechts orde noodzakelijke voorzieningen worden getroffen". Trein Malang-Soerabaja op mijn gelopen Drie doden SOERABAJA, 23 Februari (Aneta). De trein MalangSoerabaja is Maandag middag nabij de brug tussen Sengon en Lawang op een mijn gelopen. Doordat de trein wegens verdere beschadiging aan het baanvak langzaam reed stortte geen wa gons in het ravijn, doch de locomotief, het bagagerijtuig en twee wagons werden zwaar beschadigd. Drie personen werden gedood en twee gewond. Havenstaking in Amsterdam opgeheven De Amsterdamse havenai'beiders hebben Dinsdagmiddag besloten de staking, die zes weken geleden uitbrak, op te heffen. Zij zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Noorwegen krijgt voorrang voor Amerikaanse wapens Het nieuwe program voor militaire steun van Amerika aan West-Europa is nog niet gereed, maar het is reeds duidelijk, dat de V. S. niet in staat zullen zijn alle uitrus ting te verschaffen, die Europa in het eer ste jaar wenst, aldus wordt uit gezagheb bende bi'onnen te Washington vernomen. Het program zal naar schatting in het eerste jaar ongeveer V/2 milliard dollar kosten. Daarvan zou voor ongeveer een milliard aan Europese leden van het At lantische pact ten goede komen. In een opzicht zijn deze cijfers mislei dend, daar een aanzienlijke hoeveelheid uitrusting voor Europa overtollig mate- i-iaal zal zijn en tegen een veel lagere prijs dan de kostprijs zal worden berekend. De „New York Times" suggereerde van daag, dat Noorwegen waarschijnlijk het eerste Europese land zal zijn, dat een be langrijke hoeveelheid Amerikaanse wa pens zou ontvangen. Staat van beleg ïn Iran De Iraanse regering heeft de staat van beleg uitgeroepen voor het gehele Iraanse grondgebied „ter voorkoming van activiteit- van de onlangs ontbonden Toedehpartij en ter verzekering van de orde", zo wordt ambtelijk medegedeeld. Zij worden Zaterdag gepubliceerd DEN HAAG (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld: Gedurende het bezoek van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon aan Neder land heeft deze een intensief overleg ge pleegd met de Nederlandse regering over het Indonesische vraagstuk in al zijn aspec ten en over de in de toekomst te volgen vaste gedragslijn. Daarover zijn gewichtige besluiten genomen, welke onverwijld gepu bliceerd zullen worden, zodra dr. Beel in Batavia is teruggekeerd. De publicatie, die Zaterdag verwacht kan worden, zal gelijk tijdig te Batavia en te 's-Gravenhage plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar Indonesië terug, geheel op de hoogte van de inzichteix van de Nederlandse regering en voorzien van de nodige volmachten. Dr. Beel vertrokken. Om precies drie minuten over acht is vanmorgen de Constellation PH-TER on der commando van gezagvoerder Vis van Schiphol naar Batavia vertrokken met dr. L. J. M. Beel die na zijn besprekingen met de regering naar Batavia terugkeert. Dr. Beel heeft geen Verklaring afgelegd op Schiphol. Hij werd uitgeleide gedaan door minister-president Drees en leden van het kabinet. Australische premier over Indonesische kwestie Joseph Chifley, minister-president van Australië, heeft in antwoord op een verzoek der oppositie over de politiek der Australi sche regering ten aanzien van Nederland verklaard, dat zijn eigen persoonlijke be trekkingen met de Nedei'landers uitstekend waren en dat de houding der regering in zake Indonesië duidelijk is. „Ik heb uiting gegeven aan de mening, die ondersteund werd door drie vooraan staande Engelsen, die in direct contact staan met hun eigen regering, dat de gelegenheid om een compromisovereenkomst in Indo nesië te verkrijgen werd aangeboden en door beide partijen aangegrepen had moe ten worden. De politiek van Australië is nooit gewij zigd. Men heeft de veronderstelling geuit, dat ten gevolge van verklaringen van mi nister Calwell een slechte verstandhouding met de Nederlandse regering bestaat. Kleine verschillen waren er van tijd tot tijd, doch dat kan men verwachten", aldus Chifley. „Sovjets handhaven zelf prominente nazi's" Brits antwoord aan Yelisarof Het Britse militaire bestuur in Duits land beweerde gisteren, dat „voormalige prominente nazis" leidende posities in de industrie en politiek in de Sovjet-zóne innemen. Dit is een officieel antwoord aan de Sovjet vice-commandant te Berlijn, kolonel Yelisarof, dat de Westelijke mogendheden de zuivering te Berlijn „saboteerden". Dei'gelijke critiek zou „dichter bij huis moeten beginnen", aldus de Britse ver klaring. De Britse autoriteiten zeggen, dat prof. Herbert Sedlaczek, die de titel van „Wehr- wirtschaftfühi'er" (leider van de oorlogs economie) van Hitier kreeg wegens zijn werk in de oorlogsprodüctie, thans direc teur is van de grootste ijzerfabriek in de Sovjet-zóne, de „Maxhütte" te Unterwel- lenborn. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de archieven van de Gestapo aantoon den, dat Ernst Lohagen, voorzitter van de Socialistische Eenheidspartij in Saksen, Gestapo-agent was geweest. „Wanneer Yelisarof deze twee schanda lige gevallen heeft opgehelderd, kan hem een tweede aflevering worden bezorgd en nog vele daarna", aldus de verklaring. Arts uit Kollum bekent Verpleegster na twist geslagen en in het water geduwd Dezer dagen is medegedeeld dat de arts T. de J. uit Kollum in Friesland op last van de justitie is gearresteerd, verdacht van doodslag op de 31-jarige verpleegster R. V., wier stoffelijk ovei'schot op 5 Juli van het vorig jaar onder een brug in Kollum werd gevonden. Naar het A.N.P. verneemt heeft de arts bekend, de ver pleegster op de avond van de eerste Juli na een hooglopende twist te hebben gesla gen en haar daarna bij de brug in het water te hebben geduwd. De arts had zich in 1947 bij het Rode Kruis aangemeld voor uitzending naar Indonesië. Begin 1948 kreeg hij bericht dat hij op 6 Juli naar Borneo zou vertrek ken. Hij vond eexx plaatsvervanger en gaf op 1 Juli een afscheidsavond voor patiën ten en kennissen. Na afloop zei hij tegen zijn echtgenote, dat hij nog enkele patiën ten ging bezoeken. De volgende dag ver liet hij Kollum en nam hij tot de-dag van zijn vertrek naar Indonesië zijn intrek bij familie in een andere plaats. Op grond van een proces-verbaal, dat rijksrechercheurs hadden opgemaakt over de omstandigheden waaronder de verpleeg ster om het leven gekomen was, werd de arts op vei'zoek van de officier van justi tie te Leeuwax'den in Batavia gearresteerd, nadat hij daar door de commissaris van politie was verhoord. Hij werd per vlieg tuig naar Nederland teruggebracht en in het Huis van Bewaring te Leeuwarden opgesloten. Na aanvankelijk ontwijkende verklaringen te hebben afgelegd heeft hij tenslotte een bekentenis afgelegd en onder andere toegegeven, omgang te hebben ge had met mej. V. Bij de gerechtelijke sectie op het stoffe lijk overschot van de verpleegster is des tijds gebleken, dat zij in verwachting was. Het woord is aan Henry Home: Wij scheiden gemakkelijker van wat wij bezitten dan van onze verwach tingen, omdat de verwachting altijd boven het genot uitgaat. Huis Ten Bosch wordt gerestaureerd Geschenk der regering Bij de regering bestaat het voornemen om naast het geschenk van het Nederlandse volle in de vorm van een nieuwe tuinaanleg, het Koninklijk Paar ter gelegenheid van zijn koperen huwelijksfeest aan te bieden een restauratie van het paleis Huis ten Bosch, namelijk het weer bewoonbaar ma ken van de rechtervleugel van het paleis. Thans geldt voor het gehele paleis een stookverbod. De verwarming moet geschieden door middel van electrische- en gaskachels. Thans zal centrale verwarming worden aangelegd. De rechtervleugel zal van een passende stoffering worden voorzien voor zover dit onder de huidige omstandigheden moge lijk is. Met de restauratie zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. Frankrijk eist geen Duits grondgebied „Frankrijk eist geen duimbreed Duits grondgebied. De minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft mij Zondag bij mijn bezoek aan Parijs daarvan de verze kering gegeven", aldus heeft Altmeier, eerste-minister van de Rijnpalts, vei'klaard op een vergadering van de grenscommis- sie in Baden-Baden. Dr. Valentine (terug uit de V.S.): Groeiend begrip in Amerika voor Nederlands moeilijkheden Terwijl het toestel, dat dr. Beel naar In donesië brengt, naar de startbaan taxiede, landde op Schiphol hedenochtend de K.L. M.-Constellation PH-T.D.K. die dr. Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.-commissie in Nederland, naar ons land terugbracht. Dr. Valentine heeft een maand doorge bracht in de Verenigde Staten, waar hij besprekingen heeft gevoerd over het Marshallplan. Dr. Valentine legde er de nadruk op, dat er bij de Amerikanen nim mer gebrek aan sympathie jegens de Ne derlanders is geweest. Ten hoogste een ge brek aan begrip en kennis van zaken. Doch thans heeft dr. Valentine een groeiend be grip kunnen constateren voor de compli caties en de moeilijkheden, waarmede oixs land in Indonesië heeft te -kampen. „Wat denkt u van de resolutie van sena tor Brewster over het terugtrekken der troepen en de houding van het Congres daax'tegeno ver „Ik kan u dit wel zeggen: indien het Congres van plan was de Marshall hulp aan Nederland stop te zetten, was ik niet hier." „Gelooft u, dat de instelling van een federale interimregering voor de Verenigde Turkije krijgt twee Amerikaanse kruisers De Verenigde Staten zullen aan Turkije twee moderne ki-uisers van het Dalton type (13.500 ton) afstaan. Dit zou het eer ste concrete resultaat zijn van het jongste bezoek van de afvaardiging der Amerikaan se vloot aan Turkije. (A.F.P.) pif! In het Arnhemse V.V.V.-gebouw werd men deze week verrast door het bezoek van een wel zeer opdringerige vreemdeling, een vrachtauto van Bols die zich via de pui toegang tot het kantoor probeerde te verschaffen, en niet geheel zonder resultaat zoals uit de foto blijkt. U V 1 Moskou eist het volle pond van Wenen voor Joegoslavië De Russische vertegenwoordiger bij de besprekingen over het Oostenrijkse vredes verdrag te Londen, Zaroebin, heeft gisteren opnieuw zijn steun toegezegd aan de Joego slavische regering met betrekking tot haar eisen jegens Oostenrijk, te weten: 1. De Oostenrijkse activa op Joegosla- visch grondgebied (120 millioen dollar). 2. 150 millioen dollar herstelbetalingen. De Westelijke Drie meenden dat zulk een last Oostenrijk niet kan worden opgelegd en stelden voor dat Belgrado genoegen zou nemen met de 120 millioen Oostenrijkse activa. Birmese Karenstrijders vallen Siam binnen Bangkok, 22 Februari (Reuter). In Bang kok werd gisteren medegedeeld, dat kleine eenheden uit Birma afkomstige Karen- strijders op verscheidexxe plaatsen in Noox'd- en Noord-Oost-Siam de grens zijn overge stoken. Enkele van deze Karens zijn reeds gearresteerd. De langs de Siamese grens gelegen politie-troepen zijn gealarmeerd. TSJECH VERZOEKT ASYL IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 22 Februari. (AFP). De Tsjechoslowaakse ijshockey-speler Stenek Marek heeft Zweden om asyl ver zocht, zo heeft de Zweedse immigatie- dienst meegedeeld. Staten voldoende grond zou zijn om de Marshallhulp aan Indonesië weer te her vatten?" „De V. S. zullen zich ten aanzien van dit probleem spiegelen aan de houding van de Veiligheidsraad. In elk geval zal geen her vatting van Marshallhulp aan Indonesië volgen vóór het departement van Buiten landse Zaken der V. S. de absolute over tuiging heeft, dat de situatie dit volkomen wettigt", „Gelooft u, dat het -bedrag, dat voor de komende 15 maanden als Marshallhulp is uitgetrokken, zal worden verlaagd?" „Men heeft deze verlaging voorgesteld op grond van de verwachting, dat de prijzen zullen dalen, maar ik geloof, dat het met deze pi'ijsverlaging niet zo hard zal lopen". Tweede spionnageproces in München begonnen Vier Puiteers en een Poolse ontheemde staan momenteel voor een Amerikaanse militaire commissie in München terecht onder beschuldiging gegevens verzameld te hebben over het Amerikaanse bezettings leger met het doel deze aan een buiten landse mogendheid te overhandigen. Alle beklaagden ontkennen schuld. Dit is de tweede groep van vijf personen die zich voor genoemde beschuldigingen heeft te verantwoorden. In totaal zullen ongeveer twintig personen in deze zaak terecht staan. In tegenstelling tot de eerste zaak, waarbij een der verdachten tot twin tig jaar dwangarbeid werd veroordeeld wegens het bespionneren van Amerikaanse installaties ten gunste van Tsjecho-Slowa kije, is de zitting ditmaal openbaai'. Het vijftal, dat nu terecht staat, wordt spionnage-activiteit ten laste gelegd in fabrieken in Neurenberg en in het Ameri kaanse militaire opleidingsterrein te Gra- fenwohr bij de Tsjechische grens. Een der verdachten zeide, blijkbaar in zijn zenuw* achtigheid, dat de beschuldigingen „juist* waren. De verdediging gaf echter te ver staan dat alle beklaagden zich onschuldig achtten. Britse waarnemers bij proces te Sofia Het Bulgaarse ministerie van buiten landse zaken heeft het Foreign Office doen weten, dat twee leden van het Britse ge zantschap als waarnemers zullen worden toegelaten bij het proces tegen de Bul gaarse predikanten, die van hoogverraad worden beschuldigd. Accoord tussen Parijs en ex-keizer Bao Dai PARIJS, 23 Februari (Reuter). Alhier is officieel bekend gemaakt, dat de Franse regering en ex-keizer Bao Dai van Annam overeenstemming bereikt hebben over In- do-China. Er zijn nog geen verdere bijzon derheden bekend. Bao Dai en de Franse premier, Henri Queuille, verklaarden in een gemeenschap pelijk communiqué, dat zij gisteren een onderhoud hadden „in een atmosfeer van volkomen begrip en w.ederkerig vertrou wen". lcc,:o<XCOOCCOCCOOOOCOOCCCOOCOOOCCOOOCOOOCCOCCOOOOOO( AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later voornamelijk in het Noorden van het land opklaringen. Krachtige tot matige Westelijke wind. Iels minder zacht 21 Februari: Zon op 7.38 uur, onder 18,20 uur Maan op 6.54 uur, onder 14,02 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1