c 3 mmm Nederlandse verliezen in Indonesië Q Wereldnieuws WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 2 Nederland heeft de bus gemist, meent Sjahrir Enkele grepen uit zijn heden in New York verschijnende boek. Vandaag zal in New York een boek van Sjahrir het licht zien, waarin deze schrijft dat de Nederlandse koloniale machthebbers in 1945 een kans gemist hebben om een vreedzame samenwerking tussen Neder land en Oost-Indië te verzekeren. Het boek van Sjahrir wordt gepubliceerd door de uitgeverij John Day, onder de titel „Vanuit de Ballingschap". Het boek gaat in hoofdzaak over het leven van de schrij ver in Nederlandse interneringskampen en eindigt met een korte beschouwing over de oorlogsjaren toen de Nederlanders zelf in Japanse kampen zaten en over de gebeur tenissen sedert Nederland de macht over nam. De Japanners, zo schrijft Sjahrir, wer den aanvankelijk als „bevrijders" verwel komd, doch allengs ging men de Japanners haten en deze haat werd zo sterk dat na hun capitulatie de houding der Indonesiërs jegens de Nederlanders die geleidelijk uit de kampen kwamen, zeker neutraal zo niet vriendelijk was. Sjahrir schrijft dan dat de terugkeer der Nederlanders teleurstelde. Zij streefden vóór alles naar de vernietiging van de In donesische republiek die gedurende de Ja panse overgave was uitgeroepen. „Japanse, Indo-Europeaanse en later speciaal Ambonese soldaten van het Neder landse koloniale leger", zo vervolgt Sjahrir, „reden rond Batavia in militaire voertui gen, daarbij met automatische wapens schietend op practisch alles wat zij meen den dat republikeins was, zonder vragen te stellen „Van toen af begon de haat tegen de Nederlanders en het terugkerende Neder lands-Indische burgerlijk bestuur. Dit kris talliseerde zich in de bescherming en hand having van de vrijheid van de republiek tegen het imperialisme, dat probeerde terug te keren en de met moeite verkregen vrij heid uit te wissen." „De vrede werd hersteld door de over eenkomst van Linggadjati, doch," zo schrijft Sjahrir, „door het toepassen van kunst matige interpretaties nadat het ontwerp dei- overeenkomst geparafeerd was, probeerden zij (de Nederlanders) terug te komen op de verbintenissen die zij waren aangegaan. En hoe meer troepen zij naar Indonesië stuurden, des te meer kwamen zij tot een eigen interpretatie." „Onze strijd heeft een nieuwe phase be reikt. Onze uiteindelijke overwinning de vestiging van de Indonesische vrijheid is verzekerd." Commissie-Byrnes: Amerika moet een leger van 1.000.000 op de been brengen De gemengde burgerlijke en militaire commissie van onderzoek, die door Truman is ingesteld en waarvan de ex-minister James Byrnes voorzitter is, heeft aanbe volen de wet op de militaire dienstplicht tot het uiterste door te voeren, ten einde de strijdkrachten van de nationale garde en van het reserveleger „om veiligheidsrede nen" op meer dan een millioen man te brengen. De commissie stelde voor de nationale garde tot 475.000 man en de reserve tot 579.000 man uit te breiden. De nationale garde telt thans 287.000 man. De huidige sterkte van de reserve is niet bekend. Proces van Kravchenko hervat Het gistermiddag hervatte proces van Kravchenko heeft, wat de getuigenverkla ringen betrof, geen enkel nieuw gezichts punt opgeleverd. Antonov, een der drie door de Sovjet-Unie als oorlogsmisdadiger opgeëiste getuigen a charge sprak langdurig over zijn verblijf in een Russisch dwang arbeiderskamp en haalde een eindeloze ceel namen aan om Kravchenko's beweringen te staven. Interessanter beloofde de zitting te worden toen maitre Izard de kwestie van de Sovjet-eis tot uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen aansneed. Hij vroeg zich af, waarom de Russen, die lijs ten van tienduizenden oorlogsmisdadigers hebben ingediend, nu juist deze drie perso nen altijd op die lijsten weggelaten hadden. Het klonk niet erg overtuigend, evenmin als trouwens het slappe verweer dat maitre Nordmann, die voor de „Lettres Frangai- ses" optreedt, als antwoord ten beste gaf, zodat ook deze zitting weer als een nacht kaars uitging en het overigens niet zeer talrijke publiek mistroostig uiteenging. Onlangs werd ik gevraagd te dineren. Ook moesten we „borrels" proberen. De een smaakte zoet En de ander ook goed Maar de „TIP" blijf ik toch prefereren! EEEI3E5IiEI Inz Hr- L. v. d. L. te Leiden ontv 1 fl TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Balletmuziek, 7 45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9 00 Voor de vrouw. 9.05 Lichte klanken. 9.40 Schoolradio. IflOO Sonate in b. Bach. 10.15 Morgendienst. 10 45 Vocaal kwartet. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.08 Thea van der Steen, so praan en Jaap Hillen. piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestwerken. 12.o5 Zonnewijzer. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest. 14.40 Voor de vrouw. lo.OO Piano. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16,45 Brandenburgs Concert no. 2, Bach. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger' des Heils. 18.15 C. N. V. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. 20.15 Ster-avond. 21.30 Familie-competitie 22.05 „Vaart der volken". 22.25 Oud-Hollandse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Klassieke muziek. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13 00, 18.00, 20.00 en 23-00 uur Nieuws. 7,15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Kwartet „Uit mijn leven", Smetana. 9.3o Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Middenstandsbond. 12.00 Zweedse muziek. 12 30 Land- en tuinbouw. 12.33 Soionnetje. 12.38 Pierre Palla, piano. 13.20 Dansorkest. 13.50 Orgel en piano. 14.00 Mariette Serlé. chansons. 14.15 Kamermuziek. 15 00 Voor zieken. 16.00 „Assortimento" 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?" 17,30 Mo del vliegtuigbouw. 17.35 Licht ensemble. 17.50 Nederlandse Antillen 18.15 Sport. 18.30 Melodie en rhythme". 19.00 Radiostrip. 19.10 Avondschool. 1945 Platen. 20:15 Beethoven- concert. 21.10 „Romeo en Julia", luisterspel. 22.15 Metropole-orkest. 22.45 „Akkerbouw". 23.15 Platen. 23.30 Reportage schrijverstaal. 23.45 Platen, Rumoer om „Oliver Twist'7 te Berlijn „Film is anti-semietisch" Zoals wij Maandag reeds kort mededeel den. is Zondagmiddag een honderdtal Jood se Berlijners een bioscoop in de Britse sec tor binnengedrongen om de première van de Engelse film „Oliver Twist" onmogelijk te maken. Zij schreeuwden „deze film is anti-semietisch en wij willen niet, dat zij vertoond zal worden." De demonstranten waren hoofdzakelijk Joden uit Oost-Europa. Een kwartier voor dat de voorstelling zou beginnen, begonnen zij op te dringen. Duitse politieagenten werden met stenen bekogeld en moesten van him gummi-knuppels gebruik maken, maar konden niet verhinderen dat de menigte de zaal binnendrong. Daarna braken op straat gevechten uit. De menigte was intussen tot 5.000 man aangezwollen. De politie kon het niet meer bolwerken en nam haar toevlucht tot brandslangen Het Duitse publiek nam over het alge meen een neutrale houding aan. Men zei: „Dit is een gevecht tussen Joden en Engel sen". Er was evenwel geen Brits personeel bij betrokken. Alleen sloegen drie Britse politiemannen in burger het toneel gade. Ten slotte wist de politie, die veel ver sterking had gekregen, het plein voor de bioscoop schoon te vegen. Drie Duitse politie-agenten, die door steenworpen gewond waren, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Ook verschillende demonstranten liepen wonden op. De Berlijnse Vereniging van Slachtoffers van het Nazisme hebben officieel protest ingediend bij het Britse militaire bestuur tegen de vertoning van de film. Reuter meldt verder uit Londen dat het Londense hoofdbureau van het Joodse Wereldcongres er bij de regering op aange drongen heeft de film in Duitsland uit de circulatie te nemen vanwege de „groteske caricatuur van een Jood" in de film, „die de rassentegenstellingen slechts kan be vorderen". In het protest wordt verder ge zegd, dat „het zichtbare symptoom van een opnieuw uitbreken van rassenhaat tegen de Joden klaarblijkelijk wordt aangemoedigd door toegevendheid van de zijde der bezet tingsautoriteiten." De Berlijnse vertegenwoordiger van de „Eagle Lion Films", Henry Durban, ver klaarde later: ..Wij hebben ..Oliver Twist" uit de circulatie genomen, maar als wij be scherming van de Britse militaire politie kunnen krijgen, zullen wij trachten de film spoedig weer te draaien." In Wenen. De gemeentelijke autoriteiten van Wenen hebben een speciale vertoning gelast van de Britse film „Oliver Twist" om te kun nen beslissen of zij verboden moet wor den. De Joodse culturele organisatie te Wenen heeft bekend gemaakt, dat zij ge protesteerd had tegen de vertoning van deze film op grond van haar „anti-semie- tische" strekking. HET KANAAL ANTWERPEN— MOERDIJK. Een afvaardiging van het Antwerpse schepenencollege bestaande uit de heren Craeybeckx, burgemeester, en Segers, schepen van de haven, is Maandagmiddag door de heer Spaak ontvangen. Zij wezen de eerste minister op de toestand van de haven van Antwerpen en hebben hem ver zocht de kwestie van het Moerdijkkanaal, dat de verbinding tussen de Schelde en de Rijn uitmaakt, aan de orde te stellen tijdens de aanstaande Benelux-conferentie in den Haag. Hoover-commissie rapporteert: „Staie Department behoeft dringend reorganisatie" De „Herbert Hoover-commissie", een or gaan der beide Amerikaanse partijen on der leiding van ex-pi'esident Hoover, heeft haar vijfde rapport aan het Congres uit gebracht over het „stroomlijnen" van de regering. De commissie -wil een vérgaande reorga nisatie van het departement van buiten landse zaken doorgevoerd zien. Opgemerkt wordt dat dit departement „gebukt gaat onder ambtenarij" en „slecht voor zijn taak is toegerust" en dat „het Congres, de pers, het publiek in het algemeen en zelfs vele van zijn eigen mensen, er weinig achting voor hebben." De commissie stelt voor de leiding van het departement te versterken en verschil lende diensttakken te coördineren, opdat meer armslag en groter efficiency bereikt worden. Verder beveelt de commissie aan dat de vertegenwoordigers van de Verenigde Sta ten in het buitenland meer gezag krijgen, daar het ministerie geneigd is met betrek king tot hen de teugels te strak te houden. De Hoover-commissie bevond de geheime dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken het zwakste en minst doeltreffende onderdeel van dit departement. Dagorder van Boelganin Radio-Moskou meldt dat maarschalk Boelganin, de Sovjet-minister van de ge wapende strijdkrachten, een dagorder heeft uitgevaardigd, waarin wordt aangedrongen op „een hoge standaard van militaire paraatheid, die constant wordt gehand haafd". De dagorder werd uitgegeven aan de vooravond van de 31ste verjaardag van het Rode Leger. In de order wordt onder meer gezegd: „In de huidige omstandigheden moeten de Sovjet-strijdkrachten onver moeid een voortdurende paraatheid voor de strijd op hoog niveau handhaven. De Sovjet-volkeren kunnen verzekerd blijven, dat ons leger, luchtmacht en marine nauw lettend zullen waken over hun socialistisch vaderland". Receptie in Berlijn Ter gelegenheid van de 31ste verjaardag van het Rode Leger heeft maarschalk Sokolofsky in Potsdam een receptie gehou den. Sir Brian Robertson, zijn Engelse ambtger wees de persoonlijke uitno diging va. ie hand doch liet zich vertegen woordigen door brigade-generaal H. M. Curtis, hoofd der missie van de Britse gou verneur bij het Sovjet-hoofdkwartier. Zuiderzeeraad geïnstalleerd De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft Dinsdagmiddag de Zuiderzeeraad geïnstalleerd. Hij herin nerde er aan. dat de Zuiderzeeraad in 1943 door periodieke aftreding een deel van zijn leden heeft verloren, wier plaatsen om be grijpelijke redenen niet opnieuw konden worden bezet. Bij de periodieke aftreding in 1946 der nog zitting hebbende leden kon de Raad in het geheel niet meer functio neren. Thans is de Zuiderzeeraad in verjongde samenstelling weer bijeen. Nu de regering het voornemen heeft de verdere drooglegging van gedeelten der af gesloten Zuiderzee weer aan te vatten, zul len in het bijzonder verschillende vragen, die zich daarbij voordoen, om advies aan de Raad worden voorgelegd. De voorzitter van de Zuiderzeeraad, de heer E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in Groningen, heeft de installatierede be antwoord. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht. Gesneuveld 3 Februari 1949: sold. H. J. van Amstel uit Vreeswijk; 9 Februari: 2e It. J. J. Bottinga uit De Lier (Z.H.); 11 Februari: 2e It. M. T. C. Klom penhouwer uit Tilburg; sold. J. E. Note- boom uit Rotterdam; 13 Februari: sold. A. W. Gijzen uit Rotterdam; serg. A. J. Hoe- boer uit Nijmegen; opperwachtm. H. J. Schreuders uit Klundert (N.Br.); 16 Febru ari: korp. J. Frans uit Oude Pekela: sold. Ie kl. J. J. van Leuken uit Erp (N.Br.); 18 Februari: maréchaussée le kl. W. J. Hen driks uit Oeffelt. Economische Zaken ontsloeg gehuwde ambtenaressen Wegens inkrimping van werkzaamheden Op vragen van het Tweede Kamerlid me vrouw Fortanier de Wit (WD) over het aan gehuwde vrouwelijke arbeidscontrac tanten niet-kostwinsters bij het ministerie van Economische Zaken en daaronder res sorterende diensten verleende ontslag heeft de minister van Economische Zaken geant woord, dat hij inderdaad per 1 Januari 1949 ontslag heeft verleend aan de gehuwde vrouwelijke arbeidscontractanten niet- kostwinsters bij zijn departement en de daaronder ressorterende diensten. Een uit zondering is gemaakt voor die gevallen, waar uit sociale overwegingen aanleiding bestond deze arbeidscontractanten te hand haven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft geen algemene regeling getroffen, die voor andere ministeries een zelfde ge dragslijn voorschrijft. De dispensatie op het nog steeds bestaande verbod gehuwde vrouwen in rijksdienst te houden geldt dus elders nog tot 1 Januari 1950. De minister antwoordt bevestigend op de vraag of deze ontslagen worden gegeven wegens inkrimping van werkzaamheden, die hem er toe heeft geleid een schema op te stellen, dat in acht moet worden geno men, wanneer tot ontslag moet worden overgegaan. Dit schema beoogt de sociaal nadelige gevolgen der verleende ontslagen zoveel mogelijk te beperken. De op 1 Jan. genomen maatregel vormt een onderdeel van dit schema. De minister is van oordeel, dat ten aan zien der ontslagen de tijdelijke uitkerings regeling hier toepassing kan vinden. Jaap Eden Jr. onderscheiden met de Bronzen Leeuw Op het vliegveld Twenthe, waar hij is gedetacheerd, heeft de eerste luitenant vlieger Jaap Eden, zoon van wijlen de in ternationaal bekende Haarlemse sports man. de onderscheidingstekenen van de Bronzen Leeuw ontvangen uit de handen van zijn commandant. H. M. de Koningin heeft besloten hem deze onderscheiding toe te kennen voor de grote moed, die hij in de Meidagen van 1940 aan de dag heeft gelegd. In de toelichting van het ministerie van Oorlog op dit besluit wordt onder meer gezegd, dat Jaap Eden zich onderscheiden heeft door zijn bijzonder moedig en be leidvol optreden op 10 Mei 1940, op en bij het vliegveld Ypenburg. In de vroege mor gen is hij van dit vliegveld met zijn DXXI- jachtvliegtuig bij het naderen van een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op gestegen en heeft met goed gevolg vele transportvliegtuigen, die volgepakt zaten met valschermtroepen aangevallen. Eden's toestel werd daarbij verscheidene malen getroffen. Toen hij wegens benzine en munitiegebrek moest landen werd zijn machine in brand geschoten. Het gelukte hem echter de DXXI aan de grond te zet ten en zich uit het vliegtuig te werken. Een andere DXXI, waarmee hij daarna wilde opstijgen, werd kort voor de start eveneens in brand geschoten. Eden heeft toen het grondpersoneel van zijn afdeling zoveel mogelijk verzameld en met hen het vliegveld helpen verdedigen. Kort daarop werd hij door een groep Duitse valscherm jagers gevangen genomen. Tijdens een be schieting wist hij echter, ondanks wonden aan het gezicht, te ontkomen en zich bij zijn eigen troepen te melden. Arrestant van Bloemendaalse politie bekende nog meer Inbraken in Haarlem en Zandvoort De havenarbeider J. B., die door de Bloemendaalse politie is gearresteerd en zoals wij reeds meedeelden. Maan dag bekende de inbraak bij Publieke Werken in Bloemendaal op zijn ge weten te hebben, heeft vanochtend bekend ook in Haarlem en Zandvoort inbraken te hebben gepleegd. Eind Januari heeft hij bij een benzine station aan de Amsterdamse vaart een hoeveelheid gereedschappen en een splin ternieuwe fiets buit gemaakt; de gereed schappen zijn inmiddels door de politie in beslag genomen. In de eerste week van Februari „ope reerde" B. in Zandvoort, waar hij ver scheidene kledingstukken en gebruiks voorwerpen ontvreemdde. PANDA OP DE WALVISVANGST 50. „En nou lichten we zo gauw mogelijk het anker r.n we gaan huistoe. wat?" zei kapitein Kupido, toen hij veilig en wel aan boord van de Jonas was aangeland en daar door de juichende bemanning was ontvangen. „En de man, die op het idee kwam om een brug van die walvissen te wie tcin," zei een walvis zelf? Man. hou me' niet voor de gek! Wat bedoel je? Daar net hadden ze ook al van die praatjes. Zijn jullie soms behekst?" Doch op dat ogenblik klonk een stern: „Zouden jullie me niet eens aan boord hijsen?" De kapitein keek alsof hij het in Keulen hoorde donderen, doch de bemanning haastte zich aan het bevel van de vis gehoor te geven. Terwijl het beest met vereende krachten op het ijs gehesen werd, sprak het: ..Jullie denken zeker, dat hel een pretje is, om daar in dat ijskoude water rond te hangen. Ik zal blij zijn, als ik weer vaste grond onder de voeten heb." De bemanning stond er met verbaasde gezichten omheen en de kapitein brulde: „Dat is toverij! Snij dat dier aan reep jes. wat. Met' dergelijke hocus-pocus wil ik niets te maken hebben! Tanker brengt 10.000 ton walvistraan naar Nederland Tot 13 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 69.112 barrels (11.518 ton) traan tegen 43.888 barrels (7314 ton) traan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De spermolieproductie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De tanker „Mijdrecht", die zich op de thuisreis be vindt, heeft een lading van 10044 ton traan aan boord. Jubileum H. Uilenbroek Dinsdag was het vijftig jaar geleden, dat de heer H. Uilenbroek in dienst trad bij de firma Federman, waarvan hij eerst medefirmant en later eigenaar werd. Nadat de jubilaris des morgens op het bedrijf was gehuldigd hield hij in de middaguren een receptie in restaurant Brinkmann. De ad junct-secretaresse van de Vakgroep opti ciens bood gelukwensen aan, eveneens namens de Nederlandse Opticiens Vak Organisatie (NOVO). Alle collega's uit Haarlem waren op de receptie aanwezig, alsmede het bestuur van de Grote Hout straatvereniging en afgevaardigden van verenigingen, waarvan de jubilaris deel uitmaakt. Ongeveer honderd dames en he ren hadden hun handtekening in het recep- tieboek geplaatst. R.K. Middenstandsvereniging vierde vastenavond Broederlijk tezamen hebben de afdelin gen Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Overveen Dinsdag vastenavond gevierd in enige zalen van Brinkmann. Zowel in de kroonzaal als in de benedenzalen speelde een ensemble beurtelings dans- en amuse mentsmuziek. en balleider W. S. Schroder zorgde er voor dat moderne foxtrots door de zwierige en sierlijke dansen van een generatie terug werden afgewisseld. Als aardig intermezzo voerden leden van de K.J.M.V. het zangspel „Die land- liche Konzertprobe" op, in fleurige Tiroler costuums. Later voerden de spelers op kaasberries een verzameling van ruim twintig taarten de zalen rond. Deze mees terstukjes van banketbakkerskunst waren bijeen gebracht door de R.-K. Banketbak kersvereniging; later werden zij onder veel hilariteit verloot. Tot na het middernachtelijk uur werd de feestvreugde voortgezet. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Deze mooie windkorenmolen in Holten werd enige jaren geleden wegens ouderdomsgebreken buiten bedrijf gesteld. De molenaar schafte zich een electromotor aan en de molen raakte geheel in verval. Men is nu echter met de eigenaar tot overeenstemming gekomen om de molen te laten restaureren met subsidies van het rijk. provin cie, gemeente, „De Hollandse Molen" en de A.N.W.B. Biljarten Kampioenschap van Haarlem Onder leiding van de biljartclub „Suisse" beginnen vanavond in café „Suisse" aan de Rijksstraatweg de wedstrijden om het kam pioenschap van Haarlem eerste klas, libre. De wedstrijden duren tot en met Zondag avond. Wedstrijden van TOP In restaurant Brinkmann houdt de biljart vereniging TOP een cadre-tournooi om een wisselprijs, waaraan deelnemen J. Lamers, Beverwijk, J. Steffers, J. Lunenburg, G. Metz, D. Dollé, D. Swart, H. v. d. Broek en J. Willemse, allen Haarlem. Vandaag worden de eerste partijen gespeeld. Het tournooi duurt tot en met Zondag. Voetbal Elftal der Rode Duivels De ploeg van de Rode Duivels, die Dinsdag 1 Maart tegen een Londens elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht)achter: Aer- naudts (Berchem) en Vaillant Anderlecht) midden: Coppens (F. C. Mechelen), Carré (F. C. Luik) en Henriet (S. C. Charleroi); voor: Dewaele (Anderlecht), Govard (F. C. Luik), Mermans (Anderlecht), Albert de Herdt (Berchem) en Thirifays (S. C. Charleroi). Reserves zijn: Daenen, Hendrickx, Valet en Sadeleer. IJshockey Nederlands team-Mora 2-10 Dinsdagavond is op de Hokij te Den Haag een wedstrijd gespeeld tussen een versterkt Nederlands team en Mora (Zweden), welke in 2—10 eindigde voor de gasten. De tussen standen waren 14, 04, 12. In de eerste periode werd het Nederlands doelpunt ge scoord door Loek en in de laatste door Andreola. DE HEREN J. KEPPELS EN L. BRUNT SPREKERS VOOR JEUGDLEIDERS. Op een Donderdagavon in restaurant Brinkman aan het Plein te houden bijeenkomst van de Jeugdcommissie van de afdeling Haarlem van de KNVB zullen de heren J. Keppels en L. Brunt spreken voor jeugdleiders van de aangesloten voetbalclubs. De heer Kep pels bespreekt het technische werk en de heer L. Brunt de administratieve werkzaam heden van de KNVB. „Reclassering werd een belangrijk sociaal werk7/ Normale toestand in de gevangenis bereikt „Het jaar 1948 was voor hen, die zich met de reclassering bezig hielden, een druk jaar. Steeds meer is op dit gebied te doen, waardoor de reclassering een belangrijk sociaal werk geworden is. Aan de andere kant is de uitbreiding een bedenkelijk teken voor het tegenwoordig gehalte van de maatschappij", aldus begon mi-. C. Blankevoort zijn jaarverslag, dat hij Dinsdagmiddag uitbracht in de jaarlijkse algemene vergadering van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering. Mr. BI anke voort vervolgde dat het nog niet te voorzien is, dat daarin binnenkort 'n verandering ten goede zal komen, weshalve het bestuur op de bres blijft staan. Als ambtenaar, speciaal voor de Zaanstreek, werd aangesteld de heer A. J. Loppersum uit Haarlem. De vele fabrieksdiefstallen in de daar gevestigde grote bedrijven maakten de aanstelling nog dringender. Over de Haarlemse Strafgevangenis schrijft de secretaris, dat er in 1948 over bevolking heerste, al kwam het niet meer voor, dat drie personen in één cel inge sloten waren. In de loop van 1949 hoopt men de „normale" toestand weer te berei ken. Dan zal de nieuwe richting, zo veel mogelijk invoering van de straf in gemeen schap en niet meer in afzondering in de cel, kunnen baanbreken. Tot heden is, zoals te verwachten was, van de reorganisatie van het strafstelsel niets gekomen. Aan de ingrijpende herziening zijn veel kosten verbonden door noodzakelijke verbouwin gen van werkplaatsen, zalen. enz. Een com missie uit de plaatselijke reclasseringsvere- nigingen gaat na, welke verbouwingen op eenvoudige wijze zouden kunnen worden gedaan. Er zijn reeds enkele tekenen van de straf in gemeenschap. Getracht is een uur voor gezamenlijke gymnastiek in de gevangenis in te voeren, hetgeen echter door de werkzaamheden moest worden stopgezet. De avonden zijn meer tot hun recht gekomen. De afdeling maakte 162 voorlichtings rapporten op. 75,personen werden onder toezicht gesteld en het aantal bedraagt thans 352. Mr. Blankevoort herdacht het in 1948 overleden bestuurslid, de heer F. van Wou denberg en het in Januari j.l. overleden ere-lid de heer W. P. J. Overmeer. Voorts bracht hij in herinnering dat de afdeling in Juni 125 jaar bestaat. De heer S. Rijkes bracht het financieel verslag uit. Er is een nadelig saldo van bijna 700. De afdeling telt 282 leden. De penningmeester legde wegens zijn leeftijd zijn functie neer. De heer F. S. Noordhoff, die de boeken nagezien heeft, bracht de heer Rijkes hulde voor zijn werk. De voorzitter, mr. Th. F. Raedt, drukte zijn spijt uit over het feit, dat de heer Rijkes de wens te kennen heeft gegeven te zullen aftreden. Namens het bestuur stelde spreker voor hem te benoemen tot ere-lid. Nadat hiertoe besloten was, dankte de heer Rijkes voor de onderscheiding. Dr. P. C. de Weerdt uit Velsen werd als bestuurslid herkozen en gekozen werden de heren G. E. V. L. Beekman uit Heem stede, J. G. Nikkels, ds. A. J. van Rhijn, beiden uit Haarlem, mr. J. M. Brinse Bos goed uit Bloemendaal en. G. W. Fransen uit Zaandam. De Haarlemse kioskhouders tegen ongewenste lectuur Dezer dagen heeft de Commissaris der! Haarlemse politie, de heer W. J. Gorter, een bespreking gehad met de kioskhouders te Haarlem over de verkoop van naai pornografie zwemende lectuur. De kioskhouders gingen er volledig mee accoord een bepaald Amerikaans blad, dat zich toelegt op zinnenprikkelende afbeel dingen, niet te verkopen en zegden voorts toe zorg te dragen in jonge (en oude) har ten al te veel verwarring stichtende plaat jes van vrouwelijk schoon niet te etaleren, Bekentenitis. Radio-Moskou maakt bekend dat een katholieke priester in Warschau voor een militaire rechtbank had be kend, dat hij hulp verleend had aan een terroristische organisatie en dat hij daarvoor gestraft moest worden. Hij zou verder gezegd hebben, dat de ter roristische organisatie waaraan hij zijn steun gegeven had ook diefstallen pleegde en moorden, en tenslotte hoop te hij, dat zijn gedrag een waarschu-, wing zou zijn voor andere priesters,: aldus Radio-Moskou. Poste restante. Borba, een orgaan der Joe-l goslavische communisten, schrijft dat: in overeenstemming met de anti-Joe- goslavische houding van Albanië, del Albaanse posterijen geweigerd hebbenl om zelfs hun eigen post aan te pakken die via Joegoslavië is gekomen. Zij verboden aan Joegoslavische post auto's om Albanië binnen te komen en weigerden hun eigen post in ontvangst; te nemen. Tenslotte stelden de Alaba- nezen voor dat de Joegoslaven de post maar zouden neergooien op een open: stuk land aan de grens. Zij hebben de post echter ook daar niet weggehaald.. De Joegoslaven hebben nu aan hun bu ren doen weten dat zij nu eens moeten beginnen hun post op te rapen daar zij anders naar de afzenders retour gaat.; Basis. De door de economische UNO-com- missie voor Europa ingestelde commis sie, ter bestudering van de handelsuit breiding tussen Oost- en West-Europa, heeft haar bijeenkomst te Genève be ëindigd. Men heeft zich er toe beperkt een praktische basis te leggen voor een, uitbreiding van het ruilverkeer. De commissie zal begin Mei opnieuw bij-| een komen. Revisie. De Sovjetregering kondigt herziening van de Sovjet-encyclopae aan, bedoeld om „ernstige polit" vergissingen" te verwijderen. De ziening is toevertrouwd aan Vavilov, president van de Acade van Wetenschappen. In de aankonc ging wordt gezegd, dat de tweede een bredere blik moet geven op de sultaten, die in de Sovjet-Unie zijn op het gebied der econor wetenschappen, cultuur en kunst. (United Press). Zoet geluid. De Engelse minister van Voed-i selvoorziening John Strachey heeft ini het Lagerhuis bekend gemaakt dat in April de distributie van suikerwerk zalj eindigen. Dit is sedert 26 Juli 1942 io| Engeland gerantsoeneerd geweest.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2