KAHREL' KOPEN bü WINTER WINTER Amsterdam F. 484.- F. 595.- Minder autobussen in de Haarlemse winkelstraten? SLOT DEFECT? Amsterdamse Beurs Kort en Bondig J bespaart U honderden guldens KOFFIE EN THEE' WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 3 Het gemis van een goede verkeersweg Noord-Zuid doet zich steeds sterker gevoelen Blijkens het verslag over de beraadsla gingen in de afdelingen van de Haarlemse gemeenteraad over de gemeentebegroting is nog al wat aandacht gewijd aan het verkeer. Uit de gemaakte opmerkingen, trouwens ook uit de antwoorden van B. en W. daar op, biijkt bij vernieuwing dat de verkeers- toestanden in Haarlem niet gunstig zijn. Heel sterk wordt het gemis gevoeld van een goede en brede verkeersweg Noord- Zuid. De winkelstraten zijn veel te smal om het verkeer naar behoren te verwer ken. Alle dingen die men probeert om het verkeer in betere banen te leiden brengen geen afdoende oplossing. Dat kan ook niet! Elke verandering die men nu aanbrengt, is als regel met nadelen verbonden. Het wordt een „wikken en wegen" en wat het zwaarst weegt, heeft dan natuurlijk voor rang. De vragen en antwoorden geven daar van weer een bewijs. Ten aanzien van de autobuslijnen 1, 2 en 5 werd opgemerkt, dat de bussen alle dooi de nauwe binnenstad rijden. Verzocht werd stappen te ondernemen, opdat een der lij nen naar de Wilhelminastraat, waar geen enkele locale autobus rijdt, wordt verlegd. B. en W. antwoorden dat uit verkeers- oogpunt geen bezwaar bestaat om een der buslijnen naar de Wilhelminastraat te ver leggen. Maar van de zijde der N.Z.H.V.M. is opgemerkt, dat het publiek vervoerd wenst te worden van en naar de binnen stad, i.e. Grote Markt,Verwulft en Plein. Zou men een lijn door de Wilhelminastraat laten rijden, dan zou dat practisch de ver- keersfrequentie in de'binnenstad niét ver minderen, omdat dan de daar rijdende lijnen met bussen versterkt zouden moe ten worden. Het publiek zou namelijk toch niet naar de Wilhelminastraat lopen. Ver legging van een der lijnen naar die straat weegt tegen deze bezwaren niet op, nog afgezien van het economisch weinig aan trekkelijke van deze verlegging. Door raadsleden is ook gevraagd of het mogelijk is een inhaalverbod voor de bin nenstad uit te vaardigen, als ook of het doorgaande verkeer, in het bijzonder trucks met oplegger en grote vrachtauto's uit de binnenstad geweerd moeten worden. De verkeerssituatie in de binnenstad heeft de voortdurende aandacht van de verkeerspolitie. Tot nu toe werd het ne men van verdere beperkende bepalingen nog niet noodzakelijk geacht. Iedere ver- keersbeperking maakt het voor de wegge bruiker moeilijker en geeft aanleiding tot klachten van winkeliers en andere belang hebbenden. In verband hiermede zal niet verder mogen worden gegaan dan de noodzaak eist, te minder omdat er voor het Noord-Zuid verkeer en het verkeer in tegenovergestelde richting door de binnen stad, naast de smalle en drukke (winkel) straten geen behoorlijke parallelwegen zijn. Niet alle verkeer, dat b.v. op het Plein de stad binnenkomt is- „doorgaand ver keer", dat „omgeleid" zou kunnen wor den. Verdere verkeersbeperkingen in de Grote Houtstraat (evenals in de andere straten als Gierstraat, Koningstraat, Bar- teljorisstraat enz.) zouden, door dit ont breken van andere wegen, waarover het verkeer zou kunnen worden geleid, ernstige moeilijkheden veroorzaken. De verlegging van de route AlkmaarDen Haag v.v. respectievelijk via Iordensstraat, Wilhel minastraat en via Leidsevaart, heeft pro- centsgewijze wel enige ontlasting van de binnenstad gebracht, doch het absolute aantal door de binnenstad rijdende auto's is (dit is door verkeerstellingen gecontro leerd) desondanks toegenomen en zal zeker in de toekomst blijven toenemen. Een inhaalverbod (voor motorrijtuigen) kan de veiligheid in de binnenstad niet vergroten, daar reeds thans het op onge wenste wijze passeren slechts sporadisch voorkomt. Bij een inhaalverbod zou b.v. een langzaam rijdende bakfiets met hulp motor het overige verkeer ernstig kunnen belemmeren. Gemeend wordt, dat de tegenwoordige toestand een verbod voor motorrijtuigen met aanhangwagens of voor motorrijtui gen, welke een bepaalde lengte en/of breedte te boven gaan, nog niet noodzake lijk maakt. Nog afgezien van het plaatsen van talrijke borden, zou een zodanig ver bod met zich medëbrengen, dat vrijwel het gehele, binnen de singels gelegen ge deelte der stad, voor het zwaardere vracht autoverkeer ontoegankelijk zou zijn. Dit zou, vooral ook op economisch gebied, wel zeer verstrekkende consequenties hebben ten aanzien van de in de binnenstad geves tigde industrie-, handels- en winkelonder nemingen. Aflevering van goederen bij deze ondernemingen zou vrijwel onmoge lijk worden. Tot zover B. en W. Op den duur zullen ingrijpende maatre gelen om een goede verbinding Noord-Zuid „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 de ld, Burgerlijke stand van Haarlem Jj HAARLEM, 22 Februari 1949 zij GEHUWD: 22 Febr., C. Buzink en G. Bork- at, huis; B. Bergman en A. M. A. van Kampen. BEVALLEN van een zoon: 18 Febr., J. GiesbergerHarting; 19 Febr., M. Jansen Bruin; 20 Febr., A. B. Wikke—Massop; 21 Febr., M. T. ScholtenHeintjes; 22 Febr., L. BoumanHarder; C. J. Smitvan Eijk; G. KosterOverbeek, BEVALLEN van een dochter: 20 Febr., C. A. M. van der VeldtMeijnckens; 21 Febr., B. HemmenKramer; N. B. van Beekum Peereboom; 22 Febr., J. J. KoopmanBor. tij- OVERLEDEN: 18 Febr., C. Meester, 77 j„ Frans Halsstraat; 20 Febr., J. R. Borg, 39 j., Raamvest; D. HeiliegersBoeré, 79 j., Kedoe- straat; A. J. Faassen, 66 j., Brouwersstraat; dis 21 Febr., H. Roosse, 80 j., Schotersingel; J. :ke D. Bauer, 80 j., Crayenesterlaan; S. E. Suik —de Rooij, 57 j., Zijlweg; M. Haspels, 18 u., Hazepaterslaan. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Les ballets des Champs Elysées", 8 uur. Rembrandt: „Het meisje van de Veenhoeve". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Mijn zuster' Eileen", alle leeft., 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. Luxor: „Vijfde colonne", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City; „Harpoen", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Dood in de wolken", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Keizerwals", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. te krijgen toch niet kunnen uitblijven, Haarlem had daartoe reeds veel eerder maatregelen moeten nemen. Aldoor is dit uitgesteld en het noodlottige gevolg daar van is, dat een doorbraak steeds duurder wordt. Er zou reeds veel verbeteren als uit de Hout een goede aansluiting verkregen werd met de Gedempte Oude Gracht en de Nassaulaan. Verbreding van de Grote Houtstraat en de Gierstraat zouden de grootste kosten vragen. Ook vex-breding der Kleine Houtstraat zou met grote uit gaven gepaard gaan. Het Spaarne is een grote omweg. Mogelijk is een oplossing te vinden in aansluiting op het saneringsplan van het Rozenpriëel en een doorbraak van het blok Kleine Houtstraat-Kampervest- Ged. Oude Gracht. Dan zou er natuurlijk ook een nieuwe brug over de Kampervest moeten komen. Zandvoortse watertoren wordt zo spoedig mogelijk herbouwd De Zandvoortse gemeenteraad besloot gisteravond tot herbouw van de in 1943 op last van de Duitsers opgeblazen water toren. Met de uitvoering van het nieuwe project is een bedrag van 435.000 gulden gemoeid. De burgemeester, mr. H. M. van Fenema, merkte nog op, dat de watervoorziening van het dorp zo deplorabel is, dat met het werk als het ware geen uur meer gewacht kan worden. De raad besloot tevens tot een verbou wing van het Raadhuis. Nu de politie een eigen onderdak gekregen heeft, kan de af deling Bevolking meer ruimte krijgen. De kosten zijn op 21.000 gulden geraamd. De raad besloot bovendien tot de bouw van een dubbele woning aan de Brederode- straat, die voorlopig als ambtswoning voor de burgemeester zal worden gebruikt. De bouwkosten bedragen 64.000 gulden. Toneel „Liefde in 1906 Beneden de middelmaat Eugene O'Neill-de eerste en voorlopig waarschijnlijk enige Amei'ikaanse toneel schrijver, wiens oeuvre er binnen zekere grenzen aanspraak op kan maken tot de meesterwerken der dramatische litteratuur te worden gerekend, al dient men zich exmstig voor een kortzichtige overschatting te hoeden heeft zich alleen bij wijze van jeugdzonde met het blijspel ingelaten. Lx liet jaar 1933 echter zocht zijn donkere, vulkanische geest afleiding van zijn in lange reekseix moderne tragedies uitgelekte studie van de ontstellende relatie tussen mens en noodlot, waarvoor hem behalve ettelijke andere notoire onderscheiding ook de Nobelprijs voor lettexkunde werd toegekend. Hij zette haastig en louter ter wille van de aardigheid een sentimentele conxedie in elkaar die hij, uit een bei'oemd kwatrijn van Omar Khayarn citerende, on der de benaming „Ah! Wilderness" de we reld in stuurde. De bijzonder povere handeling speelt zich af in een grote-kleine-stad in Con necticut, waar O'Neill als kind van een reizend acteur de zomervacaixties placht door te brengen en waar hij later korte tijd als aankomend journalist heeft gewerkt. Waardevolle autobiografische gegevens kan men er xiiet in vinden, maar wel een luchtige verwoording van zijn heimwee naar een gezinsleven vol schone, verwar rende beloften. De gevoelens van een ze ventienjarige jongen, met een hoofd vol gedichten en onverteerbare revolutionnaire uitspraken, voor de lieve dochter van een puriteinse kruidenier vormen het centrale thema, waar vrijwel alle min of meer ver makelijke gesprekken om draaien. Het ge weldige succes was in New York voor namelijk te danken aan de karakterbeel- dende creatie (door George M. Cohan) van de martiale doch innerlijk zachtmoe dige vader des huizes. Bij de gisteravond door het Rotterdams Toneel aan de abonnementhouders gepre senteerde voorstelling onder de titel „Lief de in 1906" openbaarde Richard Flink in deze rol uitsluitend een stevige dosis bruik bare routine. Dat was evenwel meer dan waarover het grootste deel der bezetting kon beschikken. Ondanks Willy Haak en Ko Arnoldi, Georgette Reyewski en Annie de Lange, die nxx ook niet bepaald schitter den met de sterkste of meest verfijnde zij van hun talenten, kreeg men een nau welijks middelmatig te noemen vertoning voorgezet. Van de jongeren van dit gezel schap schonk alleen Jan Velzeboex- enig vertrouwen in een beginnende reputatie. De toeschouwers, die zich tamelijk grif tot lachen lieten overhalen, hebben het meeste genoegen geput (dunkt mij) uit het beschouwen van het net iets te mooie décor van ir, A.-Viergever met de provinciale pronk van satijn en rozenhout of van de gezellig ouderwetse klederdrachten, com pleet met stofbrillen, omslagdoeken en knoopschoenen. Maar misschien houdt men werkelijk van dit soort familietaferelen? DAVID KONING. Jeugdpredikant Ned. Herv. Gemeente Het kiescollege der Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem heeft het volgend drietal samengesteld voor het benoemen van een jeugdpredikant: ds. W. E. den Hartog te Loosduinen en ds. H. Aalbers te Vlissingen. WENTERFLORA- CABARET. Het tentoonstellingsbestuur van „Winter- flora" en het bestuur der Stichting „Haar lems Bloei" bieden op Vrijdag 25 Februari in hotel „De Leeuwerik" een cabaretavond aan de binnen- en buitenlandse gasten van de „Winterflora" aan, uit te voeren door het gezelschap Chiel de Boer. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 297 297% 236*4 238 220% 223% A. K. U 155% 155% 128% Nederlandse Ford 255 Nederlandse Kabel 265 v. Berkel's Patent 109% Scheepvaart-Unie. 159% 160% Holl.Amerika Lijn 161% Deli Maatschappij 140% 143% H. V. A 155 158% A'dam Rubber 152 153 Ned. Handel Mij. 161% N.-I. Handelsbank 112% •*- Biliton Mij. II w 355 H.O. V.-Volksconcert Peter de Kleer speelde Ravels Concert voor de linkerhand Het Volksconcert van Dinsdagavond, onder leiding van Max'inus Adam en met medewerking van de pianist Peter de Kleer, was buiten kijf een van de belang rijkste en tot nu toe best geslaagde van het H.O.V.-seizoen. Het begon met de grote symphonie in C van Schubert, wier lengte, naar het geestdriftige woord van Schumann waarlijk „himmlisch" mag he ten, vooral wanneer ze, zoals nu het geval was, uitgevoerd wordt met fantasie en romantische klank-cherrneEen paar ver gissingen van de hobo daargelaten, was het technisch een gaven vertolking. Maar het voornaamste was, dat de geest over het orkest vaardig was en dat de dirigent zijn poëtische visie op deze heer lijke muziek vrij kon xxitleven en tot klin kende werkelijkheid maken. Doch ook de opbouw van de architectoraal zo stevige compositie liet geen wensen onbevredigd. Peter de Kleer kwam met niets minder dan het piano-concert in D van Ravel, voor de linkerhand. Zoals men weet heeft Ravel dit stuk geschreven voor de Oosten rijkse oorlogsinvalide Wittgenstein, die in de eerste wereldoox'log zijn rechterarm verloren had; en als wij Henri Gil-Marchex mogen geloven, dan heeft de componist zich vaak kunnen ergeren om dè vrijmoe digheid waarmee Wittgenstein met de ge schreven tekst omsprong. Een dergelijk verwijt mag de solist van deze avond niet treffen. Peter de Kleer heeft het eigen aardige werk vertolkt naar al de eisen die de pianistiek van Ravel vergt. En hij deed het op overtuigende wijze, zodat niet al leen het apart virtuoze van het geval de aandacht vroeg, doch vooral de diepe zin van dit muzikale kunstwerk er uit sprak. Zeer treffend was het melodische thema uit het eerste deel, waar zich een expres sieve zanglijn welft boven een begeleiding van triolen. Het concert voor de linkerhand is een zeer geladen dramatisch werk, het toont ons Ravel wellicht op zijn meest humane wijze; hij had hier iets meer te zeggen dan alleen de oplossing te geven van het probleem hoe hij een eenarmige aan een piano-concert zou helpen. Van daar dat ook het orkest in de compositie eeix zo stexdc overwegende rol speelt en wel in een muziektaal die, vergeleken bij die van het Coxxcert in G voor twee han den, voor Ravel verrassend mag heten. Hij is hard, maar niet cynisch; doch hij stelt daar een lyriek tegenover die een diepmenselijk accent suggereert. Bij onze oprechte hulde voor de vertolking der solopartij voegen wij onze hulde aan Adam en zijn paraat orkest voor hun belangrijk aandeel in de levendige herschepping van Ravel's prachtige compositie. Met de drie dansen uit „El sombrero de tres picos" van Manuel de Falla werd de avond op brillante wijze besloten. JOS. DE KLERK. Nieuwe directeur van het Haarlemse postkantoor Met ingang van 1 Maart is bexxoemd tot directeur van het Postkantoor te Haarlem de heer C. Bakker, chef van de afdeling bestelling op het Postkantoor te Axnster- dam. De nieuwe dix'ecteur is op 7 October 1887 in Alblasserdam geboren en trad in October 1906 in dienst van de posterijen en wel op het telegraafkantoor te Rotter dam. In de loop der jaren was de heer Bak ker op verschillende afdelingen van de postex-ijen werkzaam in Leerdam, Amster dam, Purmerend, Rotterdam, Den Bosch en Den Haag (hoofdbestuur en postkan toor). In 1943 werd hij benoemd tot chef van de bestelling op het postkantoor .te Amsterdam. „FILM AND REALITY" IN HET FRANS HALS MUSEUM De sectie Film van de Haax-lemse Kunst gemeenschap geeft op Vrijdag 4 Maart in het Frans Hals Museum (expositiezaal) een voorstelling van „Film-and Reality". Deze intelligente filmmontage werd in 1942 in opdracht van het Britse Film-instituut door Alberto Cavalcanti gemaakt. Zij geeft een voortreffelijke indruk van de ontwikke ling van de filmkunst. SCHEEPVAART Aldabi, RotterdamBxxenos Aires 22 Febr. dwars van Oporto. Arendskerk, Rotterdam Sydney 23 Febr. te Fremantle verwacht. Arkeldijk, RotterdamHavanna pass. 22 Febr. Azoren. Bali, New YorkJava 22 Febr. van Suez. Bengkalis, 22 Febr. van Singapore naar Batavia. Congostroom. 22 Febr. van Hambxxrg naar Amstex-dam. Friesland, Rot terdam—Java 22 Febr. van Port Said. Gor- dias, 21 Febx-. van Alexandrië naar Istanbul. Hecuba, ParamariboAmsterdam 23 Febr. te Antwerpen verwacht. Kelbex-gen. Rotter dam—Italië pass. 22 Febr. Finisterre. Kota Agoeng, 22 Febr. v. Rotterdam naar Bremen. Java, Amsterdam—Java 23 Febr. te Genua. Lawak, 22 Febr. van Singapore naar Bombay. Madoex'a, 22 Febx-. van Soerabaja naar Pana- roekan. Marken, New York—Java pass. 22 Febr. Point de Galle. Meex'kerk, JapanRot terdam 22 Febr. te Colombo. Merwede, Kaap stad—Hamburg 23 Febr. te Antwerpen. Mui- derkex'k, BordeauxDakar, pass. 22 Febr. Canai'ische Eilanden. Nieuw Amsterdam, 22 Febr. van Cristobal naar Kingston. Nijkerk, Amsterdam—Mombassa 22 Febr. te Port Said. Pericles, Amsterdam—Curasao 22 Febr. van Madeira. Waterman, Rottex'damJava pass. 22 Febx*. Malta. Weltevreden, Rotter damJava pass. 22 Febr. Ouessant. Aardijk, 21 Febr. van Batavia naar New York. Alcyone, Bxxenos AiresRotterdam, pass. 22 Febr. Ouessant. Alphacca, 22 Febr. van Rotterdam te New Port News. And-ijk, 20 Febr. van Rottex'dam te Vera Cruz. Blij- dendijk, 21 Febr. van Rottex'dam te New York. Camphuys, RotterdamBatavia 23 Febr. te Port Said. Klipfontein, BeiraAm sterdam pass. 22 Febr. Finisterre, 24 Febx\ te Southampton verw. Molenkerk. 22 Febr. van Genua naar Marseille. Nieuw Holland, Singa- pox-eBrisbane. 22 Febr. ter hoogte Towns- ville. Polydorus, 22 Febr. van Balikpa'pan te Makassar verw. Prins Elexander, 22 Febr. van Halifax naar St. John N.B. Prins Willem II, 23 Febr. van Aruba te Puerto Cardon. Riouw, 22 Febx\ van Bahrein te Aba dan. Rondo, 23 Febr. van Kantang te Colombo verw. Salland, 22 Febr. van Santos naar Mon tevideo. Sibajak, 22 Febr. van Batavia naar Soerabaja. Sommelsdijk, 19 Febr. van Galve ston te Hoxxston. Straat Malakka, 22 Febr. van Batavia naar Singapore. Streefkei'k, Madras —Aden pass, 22 Febr. Ceylon. Tarakan, 22 Febx-, van Antwerpen naar New Yox'k. Tegel berg, Hongkong—Rio de Janeiro 22 Febr. v. Mam'itius n. Mombassa. Volendam, Sydney —Rotterdam pass. 22 Febr. The Brothers (Rode Zee). Westland, Las PalmasAmster dam 22 Febr. dwars Lissabon. Zuidex'kruis, SoerabajaRotterdam pass. 22 Febr. Perim. Blijdendijk, 23 Febr. van New York te Boston verwacht. Breda, 22 Febr. van Iquique naar Arica. Friesland, Rotterdam—Java 22 Febr.- van Suez. Stad Haarlem, Rotterdam— Italië pass. 23 Febr. Finisterre. Kota Inten, RotterdamJava 23 Febr. te Suez verwacht. Nieuw Amstex'danx, 23 Febr. van Cristobal te Kingston (J,). Rondo, Java—New Yoi-k 23 Febr. te Colombo. Schie, 22 Febr. van Puerto Cabello te Maracaibo. Veendam, 23 Febr. van Bermuda te New York verw. Barendrecht, HambleCuragao pass. 22 Febr. Sombrero eiland. Colytto, 21 Febr. van Pensacola naar Nederland. Themisto, 22 Febr. van Houston naar Nederland. BINNENLAND De behandeling van de zaak tegen „Jxiden-Fischer", tegen wie de avocaat- fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's Gi'avenhage de doodstraf had geëist, zal op 3 Maart worden voortgezet. De president zou Dinsdag uitspraak hebben gedaan, maar wil de zaak opnieixw in behandeling nemen om nog enige getuigen te horen. In de districten Hengelo en Zwolle zal men de zogenaamde draaggolftelefonie in gebruik nemen, waardoor het telefoonver keer in deze streken belangrijk verbeterd zal worden. Het nieuwe m.s. „Mataram", op de werf P. Smit Jr. voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd gebouwd, is Dinsdag vertrokken voor een proefvaart naar het Engelse Kanaal. Borculo zal het door een wervelstorm getroffen stadje Warren in Arkansas (V. S.) veertig stoelen en acht eikenhouten tafels aanbieden, die bestemd zijn voor een open baar gebouw. In navolging van verscheidene anderen heeft dezer dagen de heer P. Albers uit Enschedé, een bekende figuur uit de illega liteit, de onderscheiding die hij in 1946 van de Amerikaanse regering had ontvangen ge- retourneerd als protest tegen de houding van de Verenigde Staten ten aanzien van de Indonesische kwestie. Twee bejaarde mannen zijn Dinsdag avond te Amsterdam door een personen auto aangereden, die daarop de lampen doofde en doorreed. Beide slachtoffers zijn in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis vex'voerd. Een van hen heeft beide benen gebroken. Di'. ïi'. W. T. Koiter, directeur van de Rijksluchtvaartdienst, is bij Koninklijk Be sluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de toegepaste mechanica aan de Technische Hogeschool te Delft, Een 17-jarige timmermansleerling was aan de Baarsjesweg te Amsterdam bezig balken af te laden van een vrachtauto. Zon der uit te kijken wilde hij met een 6 meter lange balk op zijn schouder de rijweg over steken. De balk sloeg door een voorruit van een passerende auto, werd een eind mee gesleurd en raakte een hoofdonderwijzer en een scholier. Beiden kregen inwendige kneu zingen. De jongen die het ongeluk had verooi-zaakt, werd gearresteerd wegens het verooi'zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij is ter beschikking van de Kinderpolitie gesteld. In de 22 kilometer-grensstrook zal voor taan geen nationaliteitsbewijs voor motor- x-ijtuigen meer vereist zijn. Vijf van de zes Duitse trawlers, die als herstelbetaling aan Nederland werden aan gewezen, zijn door de bezettingsautoriteiten vrijgegeven. De gemeente Heemskerk, die voor 1949 een boxiwvolume van 4515 kubieke meter kreeg toegewezen, heeft binnen de gemeente grenzen nog slechts bouwruimte voor 2700 kubieke meter. De bankbiljettericirculatie is naar uit de weekstaat van de Nedex-landse Bank blijkt met f 12 millioen gedaald tot f 2.979.172.345. De muntbiljettencirculatie daalde met fl millioen tot f 137.698.933. Sinds 1309 hebben Venray, Vierlingsbeek en Oploo elkaar het eigendomsrecht betwist op de 264 ha. grote „Vredepeel". Na 640 jaar is dit geschil opgelost. Venray krijgt de „Vredepeel", maar moet zowel aan Vier lingsbeek als aan Oploo f 10.000 betalen. De ex-inspecteur der Amsterdamse politie L. J. P., die leider is geweest van de afdeling politie van het „Nederlands Rechts front", is vex'ooi'deeld tot 10 jaar gevangenis straf. Tijdens de bezetting had hij zijn onder geschikten opgedragen Joodse landgenoten, illegale werkers en zwarte handelaren te arresteren. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal in plaats van op Donderdag 3, op Vrijdag 4 Maart audiëntie ver-lenen. Op Zaterdag 26 Februari zal in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum de tweede kamermuziekavond van het „Trio 1948" in dit seizoen worden gegeven. Dit trio bestaande uit Carolien van der Heide, viool, Norbert Visser, viool en Hendrik Willem Poldermans, piano, zal werken uitvoeren van Handel, Haydn, Glüek, Honeger, Ravel en Bartólc. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort kwam met het bestuur van de afdeling van de Ned. Prot. Bond ter plaatse overeen, dat eens per maand een dienst in de kei'k door een vrijzinnig predikant zal wor den vervuld. De dienst in het gebouw van de Ned, Prot. Bond zal eens per maand ver vallen. teneinde de leden gelegenheid te geven een dienst onder leiding van de recht zinnige predikant te kunnen bijwonen. De heer Sam de Wolff spreekt Woens dag 2 Maart voor de Vlamgx-oep Haarlem over Palestina in café-restaurant Brinkman, Plein. Mevrouw dra. M. M. Boldingh zal oxd Donderdagavond voor Weten en Werken een voordracht houden over de denkbeelden in de 18e eeuw met voordracht uit „De Hol landse Spectator". Voor „Succxxlenta", vereniging van lief hebbers van cactussen en andere vetplanten, wordt een lezing met gekleurde lichtbeelden gehoxxden door de heer J. A. Janse op Don- dex-dag 24 Februari in Lion d' Or, Kruisweg. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van het Institut Francais te Amster dam is mejuffrouw L. Ruinen uit Haarlem, secretaresse van het Instituut, benoemd tot officier d'academie van Frankrijk. Deze onderscheiding is haar Zondag tijdens de viering van het jubileum voor de Franse minister van onderwijs en kunsten over handigd. Een 36-jarige Haarlemse radio-telegra fist, die reeds uit andere hoofde in het Huis van Bewaring was gedetineerd, heeft bekend drie spaarcertificaten van honderd gulden van zijn pensionhouder te hebben ontvreemd en verkocht. In de Spruitenbosstraat liep een twee- en-een-halfjarig jongetje de stuiter waarmee hij aan het spelen was achterna en botste daarbij tegen een bespannen kar op. Het knaapje moest met een schedelbasisfx'actuur naar het Diaconessenhuis wox'den over gebracht. De 7e Maart hoopt de heer N. H. Wit- braad te Heexnstede de dag te herdenken waarop hij 60 jaar geleden in dienst trad bij Cubing, makelaars in tabak te Amsterdam. De heer Witbx'aad is een bekend figuur in de tabakshoek en bij de Veem- bedrijven. De „Verfrissingscursus" die hier ter stede gehouden wordt gaat uit van de afde lingen Kennemei'land van de Vereniging van Christelijke onderwijzers van de Unie van Christelijke onderwijzers. Ongeveer 90 onder wijzers en onderwijzeressen nemen aan deze cursus deel. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft aanbesteed het verrichten van grond werk en het geschikt maken voor beplanting van een strook grond langs de omtrek van een terrein, gelegen op de hoek van de Sportparklaan en de Meerweg, waar in de toekomst een zweminrichting zal komen. Ingekomen waren negentien biljetten. Laag ste inschrijfster Aannemersbedrijf Bowa, Beverwijk voor f 28.800. Mr;.F- P- Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal, zal op 25 Februari, 4 en 11 Maart geen spreekuur houden. Wijziging telefoonnummers in Hoofddorp Sinds gisteren zijn de telefoonnummers van de abonnés van het telefoonnet Hoofd dorp, welke tot nu toe uit 3 cijfers waren samengesteld, gewijzigd in 4-cijferige. Deze wijziging houdt in, dat voor ieder telefoon nummer van het net Hoofddorp het cijfer wordt geplaatst. Een afscheid Met ingang van 1 Maart is de heer J. H. F. Baars, Chef-Hoofdinspecteur Afd. Dis tributie Gas, van het Gemeentelijk Energie bedrijf, benoemd tot Adjunct-Directeur van de Gem. Lichtfabrieken te Hilversum. Het afscheid van het personeel zal plaats hebben op Zaterdag 26 Februari om 11 uur in het gebouw Kruisstraat 45. Eervol ontslag verleend Met ingang van 1 Maart 1949 is aan de heer F. Smit, directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de door hem aan het Staatsbedrijf der PTT en daarmede aan den lande bewezen diensten. De heer C. SchuJ.z, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, zal deze week geen spreekuur houden. ll SsSsWasfe riïmm Blank Eiken Slaapkamer Eén der beste mo dellen uit onze collectie. Het bin nenwerk van kast en nachtkastjes is van mahonie. 5 Jaar garantie Uit voorraad le verbaar, slechts Pracht Goihische Huiskamer Zeer degelijk van afwerking. Bekle ding naar kenze uit de beste stoffen. 5 Jaar garantie. Uit voorraad leverbaar, slechts Levering franco door geheel Nederland. Betaling uitsluitend a contant. WONINGINRICHTING Weteringschans 165 - Amsterdam - Tele?. 31045 Naam C O U P O N 3 sratls Uw bV/UI vlv nieuwe meubelcatalogus. Bonnendag is een hoeraatje waard, omdat het betekent, dat het nieuwste nummer van Kahrel'8 Stripblad morgen uit is! Je weet het: Vraag moeder of zij een pak van die echte Kahrel'8 koffie op haar bon neemt. Zij krijgt er dan dit reuze spannende stripblad bijgeheel MOEDER! de koffiebon is uit. De hinderen reke nen erop dat U Koffie neemt can Kahrel 'de vak man,want dan krijgen zij het geestige Kahrel stripblad geheel GRATIS. En U? Wel IJ drinkt de onovertroffen koffie van Kahrel de vakman, In één woord i Heerlijk.'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3