c D Winterflora opent morgen haar deuren K.P.-leider „Zwarte Kees" vrijgesproken De nieuwe bonnen PANDA OP DE WALVISVANGST Sportprogramma's Q Wereldnieuws DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 Krachtmeting van het bollenbedrijf „In Haarlem bloeien de bloembollen op de Winterflora!" Deze slagzin zal de Amsterdammers van morgen af vele keren onder de ogen ko men, omdat hij te lezen staat op een reclame wagen van waarlijk Amerikaanse af metingen liet gevaarte is bijna tien meter lang! die de gehele hoofdstad zal doorkruisen en daarbij het Muntplein niet zal schuwen. Het is een van de vele middelen, waar mee het bestuur van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur de aan dacht van het publiek op de Vrijdag in het Krelagehuis door minister Mansholt te openen Winterflora vestigt. Deze show is er niet in de eerste plaats voor de binnenlandse vakman, hij is er ook en vooral voor de leek om hem op de hoogte te brengen van de prestaties der kwekers. Het „vak" heeft reeds de ge legenheid gehad op plaatselijke tentoon stellingen vergelijkingen te maken. Het peil van de Winterflora wordt vooral ook omhoog gestuwd door het programma van prijsvragen, waaraan de inzenders deelnemen en dat soms aanleiding geeft tot een felle strijd lussen de prominente kwe kersfirma's uit de bollenstreek. Het is een bij „Bloembollencultuur" beproefd sys teem de exposities gepaard te doen gaan met zo'n wedkamp. De internationale jury begint Vrijdag morgen om tien uur in strikte afzondering met haar weinig benijdenswaardige taak. De voornaamste ereprijzen worden na de rede van minister Mansholt bekend ge maakt. Verscheidene inzendingen buiten mede dinging waarborgen afwisseling. Belang wekkend is een huisbroeikas, die het parti culieren mogelijk maakt zelf eens te expe rimenteren met het vervroegen der bloei perioden. Er zijn tal van buitenlandse deskundi gen te verwachten, omdat Nederland op dit gebied nog steeds onomstreden de toon aangeeft en er op deze floralische wapen schouwen altijd wel iets bijzonders te zien is. De Winterflora 1949 maakt daarop geen uitzondering, want juist gisteren zijn nog twee bijzondere collecties aan de 4o inzen dingen toegevoegd. Eén daarvan brengt het wonder van Bloeiende Irissen in Februari. De Iris bloeit in Juni en tot nu toe was het alleen mogelijk door broei deze tijd tot April te vervroegen. Deze firma is er dus in geslaagd de pracht van deze bloem nog zes weken eerder binnen ons bereik te brengen. Veel buitenlanders De Algemene Vereniging ontvangt haar gasten uit elf Europese landen op de ope ningsdag. Zaterdag fungeert de Bond van Bloembollenhandelaren als gastvrouwe. Het betreft hier de officiële afgevaardig den van de buitenlandse tuinbouworgani saties, zoals de bijna tachtigjarige voor zitter van de Engelse Royal Horticultural Society, de heer G. W. Leak. Maar ook van de zijde der Engelse particulieren bestaat grote belangstelling voor deze manifestatie: zo komt tijdens het week-einde een gezel schap van leden van Engelse tuiniersclubs een bezoek brengen en uit de inlichtingen die uit alle delen van het land en uit het buitenland worden ingewonnen, blijkt dat heel wat verkeersondernemingen en reis- bureaux excursies naar Haarlem op hun programma hebben staan. Ter gelegenheid van de „Winterflora' zullen de contouren van het Krelagehuis 's avonds weer door de feestverlichting worden gemarkeerd. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7..15 Gymnastiek. 7.30 Réveille. 7.45 Woord van de dag. 8,15 Gewijde muziek. 8.45 Cello—recital. 9.15 Voor jonge zieken. 9.30 Lichte muziek. 10.00 Linzer Symphonie. Mo zart. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gerard Ruy- men, viool en Marinus Voorberg, piano. 11.30 Harmoniemuziek. 12.00 Licht ensemble. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Koor. 13.15 Neder landse liederen. 13.45 Trio Fantasia. 14.15 Symphonisch concert. 14.40 „Wonen in twee kamers". 15.00 Strijkorkest. 15.30 Platen. lo.40 Boekfragment. 10.00 Platen. 16.40 Voordracht. 17.00 Werken van Mendelssohn. 17.45 Orgel concert. 18.15 „Zending op de Evenaar". 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Actueel geluid. 19.45 C. M. B. 20.15 Deventer predikanten kwintet. 21.30 Kwartet in a. Brahms. 22.00 Licht orkest. 22.30 Piano- werken van Debussy. 22.45 Overdenking. 23 15 Orgelbespeling. 23.35 Balletmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Pianoconcert in F, Gershwin. 9,35 Orgel en piano. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10,30 Voor de vrouw. 10,45 Harmonie-orkest. 11.10 Voordracht. 11.30 Accordeon-orkest. 12.00 Licht ensemble. 12,30 Land- en tuinbouw. 12 33 Sport. 12.45 Dansmuziek. 13.20 Bandi Balogh. 13.50 Tlno Rossi, zang. 14.00 Kookles. 14 20 Kamerorkest. 15.00 Nederlandse poezie. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Johan Jong, orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 ..Wiji en de muziek". 18.15 Lichte muziek. 18.o0 Her denking Februari-staking. 19.00 ..Denk om de bocht". 19.15 Ex-politieke gevangenen uit bezettingstijd. 19.30 ..Godsdienstig leven in Zuidholland". 20.05 Alt en piano. 20.30 Jeugdwerk. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Ge vraagde platen. 21.30 Luisterspel. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22 40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 „Voor wie de klok luidt". 23.30 Hary Janos- Suite, Kodaly. Men zal dan ook op de spitsuren met een grote drukte moeten rekenen: wie rustig de stands wil genieten ga bij voorkeur in de morgenuren ol' in de vooravond. De morgenuren worden tevens gebruikt voor scholierenbezoek. Fotograferen is toege staan, doch dan liefst tussen de middag. Verder houde men zich strikt aan het voor geschreven éénrichtingsverkeer en het be stuur wekt het publiek uit Haarlem en omgeving op. op de drukke uren aan bui tenlanders en aan bezoekers uit afgelegen streken van ons land voorrang te verlenen. De Winterflora in overall We hebben vanmorgen reeds een rond gang gemaakt langs de 1500 m2 expositie ruimte. En hoewel de Winterflora om zo te zeggen nog in haar overall stak, kon men toch reeds waarnemen, dat hier, naar een ontwerp van de secretaris-penning meester van de Algemene Vereniging, de heer H. J. Voors, weer een nieuw bewijs geleverd zal worden van de vakkennis en de goede smaak beide van de Nedei'landse bloemenkwekers, die niet alieen ieder op het eigen bedrijf, maar ook gezamenlijk kunnen komen tot een grootse synthese van natuur en cultuur. Dat was reeds te bespeuren, ondanks de 600 baal turfmolm, die er nog in négligé bijlag, ondanks de hot en her verspreide bloembakken en sier- vazen, ondanks een schijnbaar vergeten berk waarover wij struikelen, ondanks een kaal muurtje, .dat straks tot onopvallende achtergrond van een hyacintentuin zal dienen, ondanks een zonnewijzer die achter een stapel kistjes schuil ging. Achter in de zaal was reeds de hoofdpartij te onder kennen: een verhoogd bassin met een tul penrand en tegen de achterwand zal een golvend veld van Amarillis, geflankeerd door narcissen, de bewondering der dui zenden opwekken. In de keuringszaal staan reeds de ingepakte Azalea's die straks met tulpen tot een kleurig mozaiek gecombi neerd zullen worden. De rondgang eindigt met een exquise apothéose: de zaal van het scheidsgerecht met zijn betimmering wordt van oud-Hol lands meubilair voorzien en de mooiste soorten Amaryllis, Freezia en Lelie zul len ei' pronken in het schijnsel der elec- trische kaarsenkronen. Morgenmiddag om drie uur gaan de deuren van dit bloemenparadijs open om de drommen, die zich in deze kille winter dagen gedurende een uur 'willen ver kwikken met de geur en de fleur van de bloeiende bollen, ie ontvangen. BETALINGSVERKEER NEDERLAND— ISRAEL. Tussens de Nederlandse Bank N.V. en de Anglo-Palestina Bank te Tel-Aviv is een overeenkomst in werking, getreden, welke voorziet in een regeling nopens het beta lingsverkeer tussen Nederland en Israel. Er zijn contingenten vastgesteld voor de goederen welke Nederland uit Israël zal kunnen betrekken, alsmede voor de goede ren welke aan Israel zullen kunnen worden geleverd. Als een gevolg van de getroffen overeen komst zal binnen zekere grenzen de transfer van gelden ten behoeve van naar Israel geëmigreerde of nog te emigreren personen mogelijk zijn. Nadere inlichtingen hierom trent kunnen schriftelijk worden ingewonnen ten kantore van de vertegenwoordiging van Israel, Joh. Vermeerstraat 26 te Amsterdam- Zuid. Westeuropese tuinbouw- conferentie Afgevaardigden van tuinbouworganisa ties uit de Benelux-landen, Denemarken, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zul len op 20, 21 en 22 April vergaderen te Londen ter bespreking der West-Europese tuinbouwproblemen. Het voorstel tot het houden van déze conferentie is uitgegaan van de commissie voor Europese samen werking inzake de organisatie der Marshall-hulp. (GPD). Tot 15 Maart geven wij lO'/o KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.) de goede NAAM van de fabrikant is de waarborg voor de kwaliteit Oordeel der huisvrouwen over de winkelsluiting Voorkeur voor thans bestaande regeling Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft zijn standpunt bepaald ten aanzien, van het voorontwerp-Winkelsluitingswet.Hethoofd- bestuur acht het geopend zijn van winkels op Donderdagavond tot 21 uur niet van- zo overwegend belang, dat hieraan, wan neer van de zijde der winkeliers daartegen gegronde bezwaren bestaan, zal moeten ■worden vastgehouden. Voor het aanschaffen van duurzame ge bruiksgoederen is het kopen op Zaterdag middag een gewoonte geworden, waarvan men niet licht zal afwijken. Handhaving van het geopend zijn op Zaterdagmiddag wordt dan ook gewenst geacht. Het hoofdbestuur is van oordeel dat bij een sluiting der winkels om 18 uur ook werkende mannen en vrouwen voldoende gelegenheid zullen hébben, inkopen te doen, bijvoorbeeld tussen 1'3 en 14 uur, wanneer tenminste een verplichte openstelling voor bepaalde tijden van bijvoorbeeld 9 tot 18 uur gehandhaafd blijft. In het algemeen kan men zich verenigen met een uniforme winkelsluiting voor het gehele land op Dinsdagmiddag na 13 uur. Voor toeristen zal deze regeling echter nog wel eens moeilijkheden opleveren. Daarom, zo verklaart het hoofdbestuur, ware mis schien voor de grote steden een sluiting bij toerbeurt te overwegen, hoewel de controle hieron moeilijk zal zijn. Het hoofdbestuur kan zich niet vereni gen met de bepaling, dat voortaan ook het venten met zogenaamde „geringe eetwa ren" op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen verboden zou zijn, omdat de betrokkenen, die hierin slechts een bescheiden bestaan vinden, niet te veel moeten worden bemoeilijkt en omdat het voor het publiek zeer bezwaarlijk zou zijn wanneer Zondags onderweg geen kleine versnapering gekocht zou kunnen worden. Praehistorische skelet-resten gevonden bij Maastricht Oudste beenderen, ooit in ons land aangetroffen Te Maastricht zijn in een bouwput aan de Westzijde van de Maas, op een diepte van zes-en-een halve meter beneden het verlaagde Maaiveld, een aantal praehisto rische menselijke skelet-delen gevonden, hoogstwaarschijnlijk de oudste menselijke lichamelijke overblijfselen die tot nu toe in Nederland aan het daglicht zijn geko men. De beenderen, alle van één individu afkomstig, zijn uitstekend geconserveerd. Volgens een biologische medewerker van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek zijn deze skelet-delen uit een latere periode van de IJstijd, hetgeen men onder meer concludeert uit het feit, dat zij gevonden zijn in de rivierklei on der de oudere en jongere Limburgse löss. Trouwlustige dames bedrogen De Amsterdamse politie heeft een 58- jarige man, J. de G. aangehouden, die enige tijd geleden in de dagbladen een huwelijks advertentie liet plaatsen, waarin een be middeld heer, vermogend en grootgrondbe zitter, kennismaking zocht met een be schaafde dame. Op deze advertentie waren 60 brieven binnengekomen. De thans aan gehoudene heeft 30 van de 60 schrijfsters bezocht. Hij stelde zich voor als de secre taris van de „vermogende heer" en ver klaarde de opdracht te hebben kennis te maken en inlichtingen in te winnen. Aan een van hen vertelde hij een gering salaris te hebben en graag voor zijn bemiddeling wat te ontvangen, bijvoorbeeld een bedrag van 3 a 400. De vrouw had geen geld in huis en de „secretaris" nam genoegen met een voorschot van 10. Toen hij weg was kreeg de vrouw argwaan en waar schuwde de politie. De G. is thans, ver dacht van oplichting, in het Huis van Be waring opgesloten. Tien directeuren van Schotse reisbureaux zijn op Schiphol aangekomen. Zij zullen een rondreis door ons land maken. Toen na de bevrijding de leden van verschillende verzetsgroepen in de openbaar heid verschenen, waren zij kenbaar aan een oranjeband om de arm, waarop de letters B.S. waren aangebracht. De K.P.'ers in de Haarlemmermeer vormden daarop een uit zondering. Op hun banden stond te lezen „Zwarte Kees". Zo brachten zij hulde aan de man, die de K.P. in de Haarlemmermeer had opgericht, georganiseerd en met onver schrokken moed had geleid. Niet minder dan vijftien zware opdrachten had deze groep met succes volbracht, waaronder een aanval op het bevolkingsregister te Hoofddorp. Een schietpartij met Duitse militairen eindigde met de aftocht, onder achterlating van enkele slachtoffers, van de vijand. Als men „Zwarte Kees" dan vroeg hoe het mogelijk was, dat hij zijn mannen tot zulke prestaties kon opvoeren, dan luidde zijn antwoord steevast: „Dat heb ik bij de S.S. geleerd". in de Ha ai-lemmer meer en omgeving. In October 1944 ruimde hij de beruchte chef van dè Haarlemse Inlichtingendienst, Fake Krist, uit de weg. „Tegen deze man, die het vaderland zo vele diensten heeft bewezen, kan ik alleen maar vrijspraak vragen", zei de advocaat fiscaal in zijn requisitoir, nadat ook de president meer dan eens van zijn bewon dering voor de houding van „Zwarte Kees" had blijk gegeven. Het Hof deed nog dezelfde middag uit spraak, conform de eis. Smokkelaars van Belgische tapijten veroordeeld Heel wat Belgische tapijten zijn fraudu leus over de grens gekomen. Onlangs heeft men de leden van een smokkelaarsbende gearresteerd,- die een groot aantal tapijten naar Nederland hebben gebracht. De man nen achter de schermen waren de drie ge broeders Van de B. uit Den Haag. Bij boe ren wist men de smokkelwaar tijdelijk onder te brengen, waarvoor dan royale vergoedingen werden gegeven. Ongeveer dertig van deze „bewaarders" hebben voor de Bredase bijzondere politie rechter terecht gestaan. Zij werden ver- Lof voor zijn illegale werk Gommert Krijger, zoals „Zwarte Kees" eigenlijk heet. maakte er geen geheim van, dat hij in 1940 dienst had genomen bij Hitlers Schutz-Staffel, zoals hij altijd zei, om de vijand des te beter met zijn eigen wapens te kunnen bestrijden Niemand had reden om die verklaring in twijfel te trekken en zeker had niemand van zijn medewerkers in 1945 ooit gedacht; dat „Zwarte Kees" nog eens wegens „vrij willige dienstneming bij de Waffen S.S." moest terechtstaan, zoals gisteren voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg hel geval was. Er waren drie getuigen, die de lezing van Krijger bevestigden. In de eerste plaats de Middelburgers Jan Boone en Henk Nosee? die verklaarden dat Gommert Krijger, dié voor de oorlog in Zeeland woonde, na de capitulatie van het Nederlandse leger, waarin hij als sergeant bij Katwijk en Val kenburg tegen de parachutisten had ge vochten, hen had voorgesteld, zich gedrieën bij de V/affen S.S. te melden om het geheim van de Duitse militaire successen te be grijpen ten bate van het vaderlandse ver zet. Krijger-had tenslotte alleen zijn plan doorgezet en was in Münehen beland Daar 00r[ieeld tot stra(fen v^iërend van f 600 was hij het centrum van het verzet tegen de Duitsers geworden, zo verklaarde de copy-writer Hoogland uit Assen, die met ongeveer gelijke bedoelingen bij de S.S. verzeild was geraakt. "Wankelmoedigen wist hij tot desertie te bewegen en waarschuwde hij tegen de werkelijke bedoelingen der Duitsers, name lijk de inlijving der Nederlanders in het Duitse leger. Toen men hem wilde pressen de eed op de Fiihrer af te leggen, kwam het tot een felle botsing tussen Krijger, die met zijn kornuiten de naam van „de druk- ploeg" had gekregen, en de S.S.'ers. Hij werd gearresteerd en zat bijna twee jaar in het concentratiekamp Sachsen- hausen. De president haalde een brief van een Duitser aan, die zich erop beroemde Krij ger bij die gelegenheid van de dood voor het vuurpeloton te hebben gered. Na zijn terugkeer uit Duitsland had <Krijger zich geheel aan de illegaliteit ge geven, zoals uit talrijke stukken uit het dossier bleek. Eerst in Zeeland, dan in Den Plaag, vervolgens in de Biesbosch, tenslotte tot 10 en van vier maanden gevangenis straf tot enige maanden voorwaardelijk. De drie Hagenaars stonden eveneens terecht. Zij duldden geen concurrentie bij hun smokkelpraktijken. Zij werkten met gepantserde en met gewone vrachtauto's. Zij verrieden de „concurrenten" door de politie op te bellen, wanneer vrachtjes van dezen onderweg waren. Twee hunner, C. en J. van de B., werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De derde, P. van de B., kreeg acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. De chauffeur G. uit Den Haag, die bij de smokkelaars in dienst was ge treden, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk. Hij werd met een groot aantal ta pijten na een hardnekkige achtervolging over de Moerdijkbrug en door Dordrecht bij Hendrik-Ido-Ambacht gegrepen, toen zijn wagen niet meer verder kon. Twee gebroeders Van de B. uit Amster dam, die ongeveer tachtig tapijten hadden verkocht, kregen ieder twee maanden ge vangenisstraf. Prof. J. A. van Hamel richt ver wijten tot prof. Schermerhorn In een vergadering van de" Partij van de Ai-beid te Baarn heeft prof. ir. W. Scher merhorn gesproken over: „Drie jaar Partij van de Arbeid en hoe verder". Spreker roerde daarbij ook het Indonesische pro bleem aan en zei, dat de controverse welke hierover tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. bestaat, Nederland en Indonesië reeds veel schade heeft berokkend. Het voortdurend touwtrekken tussen K.V.P. en de P.v.d.A. heeft een pijnlijke toestand geschapen, om dat een oplossing van het probleem er on mogelijk door dreigt te worden, aldus prof. Schermerhorn. Bij het debat kwam prof. mr. J. A. van Hamel aan het woord, die verklaarde als particulier, geheel vrijstaande van enige partij, te spreken. Hij oefende criliek op de Partij van de Arbeid en op prof..Schermer horn als „spitsfiguur" van deze partij. Hij kon de partij niet losmaken van prof. Schermerhorn. De naam van de P.v.d.A. deed hem aan als onwaar, omdat er ook buiten die partij Nederlanders zijn, die willen werken en met idealen zijn bezield. Volgens prof. Van Hamel is de moeilijke situatie, waarin ons land zich door de In donesische kwestie op het ogenblik bevindt, door de leiding van prof. Schermerhorn geschapen. „De regering-Schermerhorn heeft", aldus prof. Van Hamel, „met geld gesmeten. Het land kreeg de last van een geweldig amb tenarenapparaat te dragen. Met het geëx- perimenteer heeft prof. Schermerhorn, die het ambt van minister-president ambiëerde, zich op een terrein begeven, waarvoor hij niet voldoende bekwaam was. Hij was het, die de verantwoordelijkheid droeg voor het opstellen van het accoord van Linggadjati met het beruchte artikel 1, waarin de re publiek voor geheel Java en Sumatra de facto werd erkend, in strijd met alle feiten. Dit is de oorzaak geworden van alle moei lijkheden". Prof. Schermerhorn antwoordde, nimmer het ambt van minister-president te hebben geambiëerd. Zelfs had hij getracht het te weigeren. Hij verzekerde, dat het niet licht viel om kort na de oorlog met een zware verantwoordelijkheid te worden belast en bestreed, dat hij de ontwerper was van artikel 1 van het accoord van Linggadjati. Het is door een college van juristen opge steld, waarna het door het kabinet en de Tweede Kamer werd goedgekeurd. „Niet het kabinet-Schermerhorn doch de rege- ring-Gerbrandy in Londen heeft de zaak in Indonesië verprutst door tijdelijk af stand te doen van de Nederlandse souve- reinïteit, welke pas op 1 December 1946 werd hersteld", zei prof. Schermerhorn. Van 27 Februari tot en met 12 Maart zijn de volgende bonnen geldig: BONNEN VOOR VLEES 021, 023 Vlees: 100 gram vlees 022 Vlees: 200 gram vlees ALLE BONKAARTEN 903 025 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of vet BONKAARTEN KA, KB 903 026 Algemeen: oOO gram boter of marga rine of vet 027 Algemeen: 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 028 Algemeen: 125 koffie 032 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 008 Algemeen (reeds aangewezen) 500 gram sinaasappelen. BONKAARTEN KD 903 034 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of vet 035 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 016 Algemeen (reeds aangewezen) 1 kg sinaasappelen TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 903 64, 66 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 903 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook F. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Februari a.s. worden gebruikt. De reeds aangewezen bonnen 008 Alge meen (500 gram sinaasappelen) en 016 Algemeen (1 kg sinaasappelen) moeten uiterlijk op 26 Februari bij de handelaar worden ingeleverd. De oude tabaks-, versnaperingen- en diversenkaarten QA, QB en QC 901 kun r\en vernietigd worden, evenals de bon nen 004, 009, 010, 011, 013, 017, 018 en 019 Algemeen der bonkaarten voor voedings middelen. 51. Met messen cn bijlen viel de bemanning op het dier aan. doch de walvis schreeuwde: „Hédaar! Voorzichtig een beetje!" En voor de ogen van de verbaasde bemanning kwam Panda uit de walvismaag te voorschijn. Goeie, mid dag. Alles wel aan boord? Pfff, ik ben blij, dat ik weer In de frisse lucht ben. Het werd me daar een beetje benQuwdl* „Pandal" stamelde kapitein Kupido verbaasd en ook de matrozen deinsden geschrokken achteruit, doch Panda zei. terwijl hij uit de walvis klauterde: „Wat nu? Ik ben geen geestverschijning' Het was de enige manier om de kapitein te redden, want ik wist al een hele tijd. dat de stuurman kwade bedoelingen met hem haden do stuurman wist, dat ik het wist en als hij me gevonden had, had hij me vast en zeker over boord gegooid en daarom ben ik toen maar in die walvis ge kropen. Maar ik kan het niemand aanraden, hoor. Brrr. wat was dat benauwd." „Panda," sprak kapitein Kupido bewogen, terwijl hij met uitgestoken handop hem toekwam. „Je hebt me het leven gered. Geef me de vijfl" In de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond worden Zondag o.a. gespeeld: District I: Tweede klas B: TOG—Kennemers. Vierde klas: Wilskracht—IEV; BDKDSS; Jan HanzenkwartierNFC; ASVKTHB; Rodi —VVD: BPC—ETO; Vliegende Vogels—NAS. District II, tweede klas: CoalFortuna; Emma—VVS; DCV—RFC. Vierde klas: Tey- lingen—Hillegom. "Voor de afdeling Haarlem van de KNVB zijn vastgesteld: eerste klas A: Kïnheim 2 DIO 2; Haarlem 3a—EDO 3; RCH 5—HFC 3; Zandvoortmeeuwen 4Geel Wit; Waterloo ADO 2. Eerste klas B: EDO 4—RCH 4; DSK Beverwijk 2; Haarlem 4DEM 2; Terras vogels 2—Concordia; Nieuw Vennep—Scho ten 2. Tweede klas A: HeemstedeTHB 2; Halfweg 2DCO 2; Hoofddorp BoysZand voortmeeuwen 5: DSK 2Ripperda 2: HFC 4 —DSS 2. Tweede klas B: WH—Schoten 3; Stormvogels 3Waterloo 2; WB 3Haarlem 5: Kennemers 4—TYBB 2: SVY—VSV 4. Tw. klas C: SpaarnestadRCH 6; Hillinen 2 Bloemendaal 3; VogelenzangHFC 5; Vlie gende Vogels 2—ETO 2; HBC 3Hillegom 2. Tweede klas D: TYBB 3Ripperda 3; Scho ten 4Stormvogels 4; Kinheim 3Bever wijk 3; Onze Gezellen 2—Kennemers 5; Vel- sen 3-DIO 3. Zaterdagmiddagcompetitie, afdeling A: TelefoniaZandvoortmeeuwen; SIZO 2ETO; IJmuiden 2Kinheim; Tweede Jeugd—VEW. Afdeling B: Kinheim 2—RCH; SVJVEW 2: Nieuw VennepKennemer- land 3; IJmuiden 3—Kennemerland 4. Af deling C: Kennemerland 6Zandvoort- meauwen 2; WSVKennemerland 5; RCH 2_SV.J 3. In de Koninklijke Nederlandse Hockey- bond worden de volgende bekerwedstrijden gespeeld: Amsterdambeker, heren, derde ronde: TOGO—BMHC 2. Dr. Exaltobeker, dames, tweede ronde: BDHCPinoké; Rood WitLeiden. Promotieklas, heren: HBS Alliance; StrawberriesAmsterdam 3. Twee de klas: HBS 2Kieviten. Promotieklas, dames: HBSStrawberries; BDHC 2Amers foort. Tweede klas: ZandvoortLeiden 2; Amsterdam 3BDHC 3. Het KNKB-programma luidt: Eerste klasse: Koog ZaandijkSwift; DED Rohda; SVKO'kwartier; ArchipelWes terkwartier. Tweede klasse A: DTV—Allen Weerbaar? KCNOlympia; ZwaluwenAmum. Derde klasse A: ZKCRoda. Derde klasse C: BEPOBZB. Reserve le klasse: Westerkwartier 2— Blauw Wit 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Haarlem—Water vliet 2. Stads-Editiebeker: TBH—Animo Ready 2. Tweede klasse: Aurora 4Watervliet 3; Oosterkwartier 4Oosthoek 2; N. Flora 2 SV 3. Derde klasse: Animo Ready 3Haarlem 2; Oosthoek 3—Watervliet 5; SV 4—THB 3. Schaken Competitie loopt ten einde Reeds zijn in verschillende afdelingen vaö de Noordhollandse Schaakbond de laatste wedstrijden gespeeld. In de eerste klasse C werd de definitieve uitslag HaarlemZaandam: 64, waardoor Haarlem met vier overwinnigen en één ne derlaag op de eerste plaats achter VAS Iï eindigde. In- de tweede klasse A werden enige wed strijden van zeer groot belang gespeeld. Kijk Uit stelde zich door een 73 overwin ning op Rolland II veilig voor degradatie, waardoor of Rolland II o£ Het Oosten Ilhet gelag zal moeten betalen. ASC III ontnam Haarlem III alle illusies door met 6Vs3',4 van de Haarlemmers te winnen. De uitgestelde wedstrijd HSG III—Het Oosten II zal hier beslissen, zowel ten aanzien van de bovenste als van de onderste plaats. Niet minder spannend is de strijd in da tweede klasse B. Kennemerland had hier verreweg de beste kansen, maar schijnt er tegen H'stede II (voorl. 23) echter niet al te best voor te staan. De Torens verzuimde evenwel van de kans afdoende gebruik te maken, want het speelde tegen Haarlem IV gelijk. Eerst de arbitrage van de afgebroken partijen zal opheldering brengen. In de derde klasse A verloor Bloemendaal UI met V/~2¥i van Hoogovens II. In de derde,klasse C werd de definitieve uitslag Het SchouwtjeHet Oude Slot I: 3Vi6Ï4. Zandvoort won in deze afdeling met 64 van Spaarndam. In de vierde klasse A heeft Het Oude Slot II zijn fraaie kans verspeeld, hetgeen het aan onvolledig uitkomen te wijten heeft. Tegen De Lil II werd (voorlopig) met 36 ver loren en doordat SSCH met niet minder dan 8—2 van Het Zwarte Paard won, hebben thans de Spoorwegschakers de besta papieren. Stichting Totalisator Nederland Ten behoeve van de organisatie van de totalisator en ter bestrijding van het onge oorloofd wedden bij paardenrennen en harddraverijen is de „Stichting Totalisator Nederland" opgericht. Algemeen voorzitter is oud-minister mr. dr. L. N. Deckers. Voorts zijn twee leden benoemd door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, namelijk een financieel deskundige, de heer G. de Jonge van de Accountantsdienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, en een deskundige op het gebied van de paardenfokkerij, ir. T. C. J. M. Rijssen- beek, directeur van het Veeteeltwezen. De minister van Justitie heeft mr. E. J. Hogen- raad van het ministerie van Justitie als bestuurslid aangewezen. Tevens zal worden opgericht de „Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport", welke stichting ten nauwste met eerstgenoemde stichting zal samenwerken. De voorzitter van deze stichting, de heer J. H. W. Pasman, be noemd door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal zitting nemen in het bestuur van de „Stichting Totalisator Nederland". Protest. Meer dan 500 man personeel van de Staatsspoorwegen van India zullen gaan vasten in protest tegen loon- en arbeidsvoorwaarden. Zij zullen aan het werk blijven tot zij door zwakte niet meer daartoe in staat zullen zyn. Projectielen. Amerikaanse autoriteiten te Frankfort hebben verklaard, dat vief projectielen, die blijkbaar door raket ten of straalmotoren werden voortge dreven, in de Amerikaanse zöne van Duitsland zijn geland. Luchtbrug. De luchtaanvoer naar Berlijn vestigde Dinsdag een nieuw record, toen de Britse en Amerikaanse vlieg tuigen in 24 uur in 876 vluchten 7513,9 ton goederen naar Berlijn brachten. Zielen. De Japanse dienst voor volkstel ling meld, dat Japan een bevolking van 78 millioen zielen bezit, onder wie 58 honderd-jarigen. Vuurwerk. Ter gelegenheid der viering van het 31-jarig bestaan van het leger der Sovjet-Unie hebben gisteren de kanonnen van het Kremlin 20 salvo's afgevuurd. Vuurpijlen en vuurwerk werd afgestoken. Een grote menigte was op de been. In 25 andere steden der Sovjet-Unie had een soortgeljjU leest plaats,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2