Minister In 't Veld is diep gegriefd door critiek op zijn departement Verdediging en Hof zijn het nog steeds niet eens Kort en Bondig Amsterdamse Beurs DONDERDAG 24 FEBRUARf 1949 HAARLEMS DAGBLAD Begin 1950 komt waarschijnlijk de 100.000ste woning gereed In Tie! heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heden een gedenkplaat onthuld in de gevel van de 50.000ste woning welke in Nederland na de bevrijding is gereed ge komen. In een toespraak zeide de minister dat een productie van 50.000 woningen in ruim drie jaar geen prestatie is om prat op te gaan. Het is echter een misverstand, wan neer men meent dat er na de oorlog op het gebied van herstel van oorlogsschade niet meer is verricht. Aan herstel van lichte schade moest naar ruwe schatting een bedrag van ruim 300 millioen gulden verwerkt worden. Dit her stel is practisch geheel voltooid. Aan her stel van zware schade moest ruim 500 mil lioen gulden worden verwerkt. Daarvan is tot dusverre ongeveer 200 millioen gulden besteed. Voorts is een begin gemaakt met de herbouw van verwoeste bedrijfspanden, boerderijen, kerken en ziekenhuizen. In totaal is hiermede gemoeid een bedrag van 600 a 700 millioen, waarvan ongeveer 100 millioen gulden is verwerkt. Van de schade aan publieke eigendom men, in totaal rond 2i/2 milliard gulden, is zeker een bedrag van 100 a 200 millioen gulden verwerkt. Ongeveer 700 millioen gulden heeft het herstel van oorlogsschade tot nu toe gekost. Was ons land even ongeschonden uit de tweede wereldoorlog te voorschijn geko men als uit de oorlog 19141918 dan had den voor dit bedrag 60.000 woningen ge bouwd kunnen worden buiten de thans gereed gekomen 50.000. Bij een vergelijking van deze cijfers met de prestaties van na de eerste wereldoorlog is er volgens de minister geen reden voor de felle critiek op de ambtenaren van zijn departement, welke tot voor kort nog zo veelvuldig werd gehoord. Ook toen bracht men het in de eerste drie jaren na het einde van de oorlog niet verder dan in totaal ongeveer 80.000 woningen. In 1948 zijn er gereed gekomen 36.000 woningen. Bovendien werd verwerkt een bedrag van 75 millioen gulden aan herstel van oorlogsschade en naar matige schat ting een bedrag van rond 50 millioen gul den voor herbouw van verwoeste bedrijfs panden. Voor dit bedrag van 125 millioen gulden hadden ruim 10.000 woningen ge bouwd kunnen worden. De minister stelde er prijs op deze din gen eens te zeggen. Het grieft hem diep, dat vreemdelingen, die ons land bezoeken, uiting geven aan hun grote bewondering voor wat ons land op het gebied van de wederopbouw tot dusverre gepresteerd heeft, terwijl in eigen land tot voor betrek kelijk korte tijd aê critiek volledig over heerste. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor het werk van zijn voorgangers, de heren Ringers en Neher, zomede voor de talrijke ambtenaren, die aan deze arbeid hun beste krachten hebben gegeven en dikwijls met grote offers hun taak hebben volbracht. Hij hoopte, dat deze uiting van waardering liltor««tI prograihma: Zon^morgflVi Mf -GJ De kinderen vas de Brute Fjeld WlwIsinMpfalnng. aanbevolen j ypr»' .al heden prijien 50 et 73 et. lÖO o Woonhuis in Heemstede geheel uitgebrand Hedennacht om twee uur is brand uit gebroken in het perceel Prinsenlaan 7 te Heemstede, dicht bij De Glip, woning van de rijwielhersteller V. Hel gezin - man, vrouw en -twee kinderen - werd gewekt door een sterke rookontwikkeling. Men alarmeerde terstond de brandweer en met zes stralen van een mötorspuit heeft deze het vuur bestreden. Zij kon echter niet verhinderen dat huis en inboedel volko men verloren gingen. Wel konden de be lendende woningen, die groot gevaar liepen eveneens door het vuur aangetast te worden, behouden blijven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onder zoek ingesteld. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Februari 1949 ONDERTROUWD: 23 Febr.. T. D. van der Weide en M. P. Mulder; P. J. Stijnman en C. C Overbeek; A. Neuteboom en A. C. Koops: J. Rijbroek en J van Heerden: S. K. van der Zee en M. M. J. ^an Oosten: 7. H. van der Weide en A. M. E. Hoonhout: H. E. Noman en T. Benus; T. Vlaar en S. G. van der Ploeg: J. W. Hooreman en E. C. Lourenburg; J. C. Wijnrox en A. A. M. de Haan; R. den Oudsten en H. M. van Heerden: J. P. J. Paap en H. Koper: A. B M Blankwater en I. M. M. Dekkers: G. N. de Buur en A. E. Harmsen; J. Bakker en C. M. H. Post: C. J. van Veen en R. J Bahlen; K. Struik en J. T. de Korte: D. J. Postrna en R. C. Baaij: H. Bijster en M Koetje; T. C. A. de Ridder en G. A. Saeys; T. Cazander en A. Turkenburg; G. C. Kruup en M. A. Zwaneveld; P. Gw Stoof en M. S. Hermus. GEHUWD: 23 Febr., W. J. van Dijk en J. M. Visser; A. T. Keeman en M. J. van Lemel; K. Kampman en A. T. Peperkoorn; W. Holt- man en G. Mulder: W. B. Heeremans en T. Lodder; J. H. Geels en S. H. M. Brugman; W. Zandstra en A. M. Jongsma; A. van der Meulen en J. P. van der Veldt: W. S. Swart en A. C. M. Luyckx: T. P. E. Wijdemans en G. C. Laan: H. G. J. van Kessel en M. E. War- naar; J. Kolijn en M. A. Wullems: J Bosse en B. van den Haak: R. J. Licht en W. J. Pauw: A. J. Uitcndaal en I. M. Bastiaenen; J. W. Kaestner en M. E. Hoogendorp; G. J. Kooij en B. J. M. Demmers; A. Harmsen en R M J Sarot. BEVALLEN van een zoon: 22 Febr., M. E. Straathof—de Haa;; J. H. Kemink—van Rijn. BEVALLEN van een dochter: 19 FebrW. van TïenöerenDuizer: 21 Febr., M. N. Geerling—Mecnvaldt: 22 Febr.. J. Meijnik- man—Donker: 23 Febr.. M. E. van Duijnen— Wesselius; E Waldenmaier—Aangeenbrug. OVERLEDEN: 21 Febr.. B. Roest—van Woonins, 86 Schotersingel: A. M. Randag van Os, 81 j.. Regentesselaan; A. M. Vester Voskuijl, 85 j., Gen. Bothastraat; 22 Febr., C. H. de Bas—de Vos. 71 j., Wilhelminalaan; T. Kessel, 80 j., Hazepaterslaan; H. Kunne, 60 j., Gasthuisvest. hun enige compensatie moge bieden voor de vele critiek, waaraan zij hebben bloot gestaan. Tenslotte zeide de minister te verwach ten dat nog in het voorjaar van 1950 de 100.000ste nieuwe woning gereed zal komen. Weer een journalist gedagvaard Hij weigert de bron van zijn informaties te noemen Wederom is een Nederlandse journalist gedagvaard omdat hij weigert, zijn bron van bepaalde gegevens te noemen. Voor de Haagse rechtbank zal op 3 Maart terecht staan de heer J. L. de R., die in October 1947 redacteur was van de Nieuwe Haagse Courant. In die maand verdween een aan getekende brief met 100.000,die van het postkantoor te Alphen aan de Rijn ver zonden werd. De enveloppe kwam ledig bij de geadresseerde aan. Van een zijner relaties kreeg de heer De R. gegevens over genomen maatregelen tot opsporing van de dader en publiceerde deze in zijn blad. Hij verklaart, niet geweten te hebben, dat deze gegevens geheim waren en weigerde tegenover de rechtercommis saris bij de Haagse rechtbank zijn zegsman te noemen. Dinsdag deelden wij mede, dat de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen twee journalisten van de vakpers der N.V. Uitgeversmaatschappij „De Gelderlander" 100,boete en een maand gevangenis straf voorwaardelijk heeft geëist, omdat zij geweigerd hebben hun bron te noemen, waaruit zij gegevens geput hadden voor publicaties over de geheime „Margarine conventie". De verdediger van de beide journalisten, mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945", heeft in een uitvoerig pleidooi be toogd, dat de publicaties van zijn cliënten het algemeen belang hebben gediend. Zij hebben tot gevolg gehad, dat ook de han del bij het overleg inzake de margarine conventie is betrokken. Mr. Veenhoven zeide voorts, dat een journalist een vertrouwensman is, die zich desverlangd verplicht tot geheimhouding van zijn bron. In de Verenigde Staten is een wet in voorbereiding welke het ver schoningsrecht regelt. In de V. S. wordt ingezien, dat het falen van de Pers in een democratische staat steeds het gevolg is van het verwerpen van verschoningsrecht. De Pers heeft een opvoedende, schiftende, ordenende en controlerende taak. De wet gever heeft de openbaarheid overal toege staan. Indien de Pers haar openbarende taak naar behoren wil vervullen, dan moet zij vertrouwen hebben en zij kan dit slechts krijgen en daarmede maatschappelijke be langen dienen, wanneer zij zich op ver schoningsrecht kan beroepen. Zij dient uiteraard haar gegevens deugdelijk te veri fiëren. Waar het algemeen belang dit ver eist, moet de Pers haar openbarende taak kunnen vervullen zonder bedreiging met strafvervolging. Zolang het verschonings recht de Nederlandse journalist ontzegd wordt, zal hij zich moeten blijven beroepen op de internationale erecode. England-Spiel weer in hef geding Het waarnemend hoofd van het Bureau Bijzondere Opdrachten (B.B.O.), dat in de bezetting te Londen gevestigd was, de re- serve-majoor K. de Graaf, heeft zijn oor deel uitgesproken over een dezer dagen verschenen brochure, getiteld „Het Eng- land-Spiel, demasqué der Vau-mannen". In deze brochure geeft de schrijver, mr. J. E. van der Starp, de verdediger van Anton van der Waals, als zijn mening weer, dat het England-Spiel doelbewust door de Engelsen is ontworpen om het verzet in Europa te breken en daardoor een verenigd en krachtig Europa, dat de suprematie van Engeland in de weg kon staan, onmogelijk te maken. Majoor de Graaf, die onder hei pseudo niem Noel de Gaulle een roman heeft ge schreven over gebeurtenissen die verband houden met het England-Spiel moet de „oplossing" van mr. Van der Starp mis leidend en volkomen onjuist. Hij ïs tot de overtuiging gekomen, dat er in Engeland bij de S.O.E. (Special Operational Execu tive) verraad in het spel is geweest. In berichten welke door agenten, die in Duitse handen waren gevallen, naar Engeland moesten worden overgeseind, was namelijk steeds op soms opvallende wijze aangege ven, dat zij niet meer vrij waren. Majoor de Graaf acht het niet aanneme lijk, dat het hoofd van deze dienst in al de maanden, dat het England-Spiel duurde (tot Augustus 1943) niet gemerkt zou heb ben, dat in Nederland de zaken verkeerd gingen. De Nederlandse Inlichtingendienst werd door de Engelsen niet toegelaten tot bespre kingen over operaties in Nedeuland. Pas enige tijd nadat de uit Duitse gevangen schap ontvluchte agenten Dourlein en Ub- bink in Engeland waren aangekomen, kre gen de Nederlanders inzage in de plannen der S.O.E. Daarna werden er volgens majoor De Graaf geen ernstige fouten meer gemaakt. Majoor de Graaf heeft verder verklaard, dat de Engelse majoor Bingham, die een tijd lang hoofd van de S.O.E. in Londen is geweest, een bloedverwant had die in Ne derland voor de Gestapo werkte. Deze twee Binghams zijn thans onvindbaar. Majoor de Graaf, die lange tijd gewerkt heeft aan een reconstructie van het England-Spiel doch volgens zijn zeggen daarmede op be vel van de Nederlandse regering moest ophouden, heeft verschillende malen ge tracht met majoor Bingham in contact te komen, hetgeen echter niet mogelijk bleek. Majoor de Graaf is van oordeel, dat Schreieder zeker iets te maken heeft gehad met de moord op vijftig gevangen agenten in het concentratiekamp Mauthausen. Schreieder heeft echter zorg gedragen, dat geen van hen thans nog tegen hem kan ge tuigen. Majoor de Graaf heeft veel respect ge had voor het werk van de Parlementaire Enquêtecommissie. Hij kan evenwel niet aannemen dat deze commissie de waarheid over het Englan'd-Spiel zal ontdekken. PROF. DR. S. HOFSTRA Tot gewoon hoogleraar in de geschie denis en problematiek der sociologie aan de gemeente-universiteit van Amsterdam is benoemd prof. dr. S. Hofstra. Dr. Hofstra was sedert 1937 directeur van het Museum voor Land- en Volken kunde en het Maritiem Museum „Prins •Hendrik" te Rotterdam. Sedert 1947 is prof. Hofstra bijzonder hoogleraar in de volkenkunde van Afrika aan de Leidse universiteit. MENTEN (VIERDE VERVOLG) Vanmorgen begon de vierde aflevering van het juridische feuilleton, dat het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof tezamen met de drie verdedigers van houtindus- triëel P. N. Menten uit Aerdenhout over diens activiteit in Polen bezig is te schrijven. Mr. Besier knoopte direct na de hervatting aan bij de verklaring, die de getuige a décharge P. Marseille aan het einde van de vorige zitting had afgelegd en die bijzon der onaangenaam was voor de vroegere Nederlandse consul te Krakau, de heer J. L. de Brum De advocaat-fiscaal had zich hierover verwonderd, omdat in het begin van het onderzoek was gebleken, dat De Bruin en Marseille dikke vriend waren geweest. Wellicht dat het uittreksel uit het strafregister van getuige Marseille, waar uit bleek, dat deze in 1947 nog veroordeeld was wegens verduistering ten nadele van een Poolse gravin, hiervan iets verduide lijkte. Voorts deelde mr. Besier mede, dat hij een verzoek van de verdediging Menten met het oog op zijn slechte gezondheidstoe stand naar een andere inrichting over te brengen, had afgewezen. Nadat hij deze beslissing had genomen, ontving hij een rapport van de kamparts, dat in tegenstel ling tot de mening van verdediging, ver meldde, dat Menten hét best maakte. De heftige woordenwisselingen tussen het Hof en de verdediging, die reeds de eerste zitting een zo levendig karakter hadden gegeven, braken al direct in volle heftig heid los bij het verhoor van de eerste ge tuige a décharge, de inspecteur van p»litie E. Woud uit Heemstede. Deze had in April 1946 een verhoor afgenomen aan de Sipo- generaal Schöngarth, die in Polen Menten had ontmoet. Deze verklaarde, dat hij ge hoord was door „enige heren uit Bloemen- daal" in de zaak Menten en dat hij sterk de indruk had, dat men Menten iets in de schoenen had willen schuiven, wat hij niet gedaan had. Schöngarth, die kort daarop door de En gelsen als oorlogsmisdadiger werd opge hangen, heeft toen een verklaring afgelegd, waarin hij uitdrukkelijk naar voren bracht, dat Menten nooit lid was geweest van de S.S. en het S.S.-uniform slechts gedurende korte tijd voor eigen veiligheid had gedra gen. dat Menten reeds vóór de Duitse inval in Polen zeer rijk was en dat hij zeker geen Poolse kunstschatten had geroofd. Menten had veel moeilijkheden met de Duitsers, die hem niet vertrouwden, hetgeen Schön garth toeschreef aan de invloed van De Bruin bij de Duitse Seyss-Inquart in Polen, Frank. De president, mr. A. C. P. Ruys, noemde het hoogst onbehoorlijk, dat de getuige zich had gemengd in een zaak, die reeds bij de rechter-commissaris was. Getuige: „Ik ben niet bereid deze op merking te aanvaarden. Ik heb alleen iets te maken met m'n chef!" De onvriendelijke opmerkingen kaatsten daarop over de paarse tafel over en weer tot de president er een einde aan maakte. Twee andere vroegere P.R.A.-recher- eheurs bevestigden, dat Schöngarth zich verwonderd had over de weinig objectieve wijze, waarop hij volgens hem in de zaak- Menten was gehoord. Mr. L. G. Kortenhorst: „Er zijn hier vele abnormale dingen in deze zaak ge beurd, maar het gekste is wel, dat Schön garth buiten tegenwoordigheid van de ver dachte gehoord is." President: „De verdachte was voort vluchtig." De verdediger: „Hij was niet voort vluchtig. Er was geen arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd." Advocaat-fiscaal en Hof: „Hij was wél voortvluchtig." Mr. Kortenhorst slaat op zijn lessenaar. De president hamert. (De zitting duurt voort.) SCHEEPVAART Alamak, Buenos Aires—Rotterdam 23 Febr. te Santos. Alchiba, CalcuttaRottérdam 23 Febr. van Havre Aldabi, RotterdamBuenos Aires pass. 24 Febr. Madeira. Aludra, Rotter damPerz. Golf 23 Febr. te Marseille. Am- steldyk, 21 Febr. van Kantang naar Aden. Bloemfontein, 23 Febr. van Kaapstad naar East London. Drente, 23 Febr van Makassar naar Soerabaja. Groote Beer, Amsterdam— Batavia 23 Febr. van Sabang. Heelsum, Am sterdam—Java 23 Febr. van Londen. Kamer- lingh Onnes, 23 Febr. van Probolinngo te Makassar. Kota Agoeng, 23 Febr. van Rotter dam te Bremen vermoedelijk 25 Febr. naar Rotterdam. Kota Inten, Rotterdam—Batavia 23 Febr. van Port Said. Limburg, San Fran ciscoSoerabaja 24 Febr. te Manilla verw. Lombok, 23 Febr van Colombo naar Penan g Maas, 23 Febr. v. Demerara naar La Guaira. Meerkerk, JapanRotterdam 23 Febr. te Colombo. Mentor, 23 Febr. van Haifa naar Tel-Aviv. Molenkerk, CalcuttaRotterdam 23 Febr. te Marseille. Nigerstroom, 1 Maart van Dakar te Havre verwacht. Nijmegen, MelillaAmsterdam pass. 22 Febr. Finisterre. Oranjefontein, BeiraAmsterdam 24 Febr. te Suez. Sibajak, 23 Febr. van Batavia te Soe rabaja Tabian, Java—Amsterdam 23 Febr. van Gibraltar. Zeeland. Rotterdam.Java pass. 23 Febr. Point de Galle. Zuiderkruis, SoerabajaRotterdam pass. 23 Febr. Port- Soedan. Algenib. Rosario—Rotterdam 22 Febr. van Bahia naar Antwerpen. Averdijk, 24 Febr. van Galveston te Mobile. Boskoop, 24 Febr. van Curacao te La Guaira. Delf land. AmsterdamBuenos Aires 23 Febr. te Las Palmas. Grootekerk, AntwerpenMar seille, pass. 24 Febr. Gibraltar. Jobshaven, 23 Febr. van Gibraltar naar Tabon. Joh. v. Oldenbarnevelt, BataviaAmsterdam pass. 24 Febr. Daedalusrif. Maaskerk. 24 Febr. van Port Harcourt naar Calabar. Molenkerk, Cal cuttaRotterdam 23 Febr. van Marseille Nigerstroom, West AfrikaAmsterdam, pass. 24 Febr. Las Palmas. Noordwijk, 24 Febr v Tunis naar Sfax. Rossum. 23 Febr. van Im- mingham te Gibraltar. Abbedijk, 22 Febr. v. Buenos Aires naar New York Alblasserdijk, 24 Febr. van Londen te Antwerpen verw. Almdijk, 26 Febr van Houston te Londen verw Alpherat, New YorkBuenos Aires 23 Febr. van Pernambuco. Arendsdijk. 22 Febr. van Rotterdam te Norfolk. Arnedijk, 23 Febr. van Rotterdam te New York. Blijder.dijk. 23 Febr. van New York te Boston. Duivendijk. 23 Febr. van Vancouver te Tacoma. Pygma lion. 24 Febr. van Trinidad te Paramaribo. Veendam, 23 Febr. van Bermuda te New York. Volendam, SydneyRotterdam 24 Febr. van Port Said. Zwijndrecht, 24 Febr. van Emden naar Narvik. Van der Waals, 24 Febr. van Amsterdam te Batavia. Waterman, Rotterdam—Batavia 24 Febr. te Port Said. ,,Meer en Berg" wordt als wandelbos vergroot Het herenhuis met omliggend terrein be horende tot de buitenplaats „Meer en Berg werd op 26 April 1946 verkocht aan de St. Hippolytusstichting te Delft en het overblij vende gedeelte van deze buitenplaats is op 19 November 1948 overgedragen aan de ge meente Heemstede. Bij de akte van over dracht van het verkochte aan de St. Hip polytusstichting werd gevestigd de erf dienstbaarheid van weg voor alle rij- en voertuigen en voetgangers ten laste van de meest noordelijk gelegen weg van de twee wegen, welke uitkomen op de Herenweg. Deze bepaling brengt volgens een mede deling van B. en W. aan de gemeenteraad grote bezwaren met zich voor een goede in deling als wandelbos van het door de ge meente aangekochte terrein. Zij hebben daarom overleg gepleegd met de vertegen woordiger der Stichting, waarna is over eengekomen dat de erfdienstbaarheid wordt opgeheven en daarvoor in de plaats wordt gevestigd een zelfde erfdienstbaarheid ten laste van de bestaande, meer zuidelijk ge legen weg, welke uitkomt op de Herenweg 'tegenover de Manpadslaan. Ten einde een meer regelmatige begren zing van het terrein te verkrijgen zijn tevens onderhandelingen gevoerd over rui ling van enkele percelen grond. Voor de oppervlakte terrein welke de St. Hippo lytusstichting meer verkrijgt- dan zij af staat, zal door haar een toegift worden be taald van 6200. Door deze regeling wordt het voor openbaar wandelbos bestemde ge deelte met ruim 3900 vierkante meter ver groot, terwijl het af te stane gedeelte niét als zodanig was bestemd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, hen te machtigen de aangelegenheid met de Stichting te regelen. Jubileum H.B.S. A Op 24 Februari 1909 nam de Haarlemse Gemeenteraad het besluit om over te gaan tot oprichting van een Handelsschool. He den werd deze gebeurtenis in de school, die thans H.B.S.-A heet, op eenvoudige wijze herdacht, door een samenkomst van een klein aantal genodigden, directie, lera ren en alle leerlingen der school in de gymnastiekzaal. De bijeenkomst werd ge opend door de directeur, de heer dr. A. Dekker, die de hamer overdroeg aan de heer R. Prosée, voorzitter van de Jubileum commissie. Deze spreker hield een korte jubileumrede, waarin hij de verzamelde leerlingen voor het eerst mededeelde, waar toe zij op deze wijze en op deze schooloch- tend bijeengeroepen waren. Hij vertelde o.a. voorts, dat in het najaar, ter herden king van het feit dat op 9 September 1909 het onderwijs aan de Handelsschool een aanvang nam, een uitgebreider jubileum viering zal plaats vinden. De directeur der school, daarop het woord verkrijgende, herdacht voorgangers in zijn functie en verscheidene oud-leraren, waaronder speciaal de heer Mulder en wees op de geheel eigen plaats die de school in het cultuurleven inneemt. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs sprak eveneens over het grote belang van deze school en hoe zij indertijd ontstond uit de behoefte aan een geheel nieuwe vorm van onderwijs. Dr. S. Elzinga, oud-directeur en oud-inspecteur van het Middelbaar onder wijs, haalde herinneringen uit vroeger ja ren op en stond vooral stil bij de school- gerpeenschapsgedachte. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer P. C. André de la Porte, voorzitter van de Vereniging van Oud-Leerlingen, door de heer G. H. Onstein en door de voorzitter van de ver eniging van leerlingen. Tenslotte ontketende de heer Dekker een ware ovatie van de leerlingen met de mede deling dat deze schooldag verder een vrije dag voor hen zou zijn. Terwijl de jeugd ten snelste verdween, bleven de genodigden nog korte tijd met het ophalen van herinneringen en het ver nieuwen van oude kennismakingen bijeen. Het ballet komt terug! Het is mogelijk gebleken nog een tweede voorstelling door de fameuze Ballets des Champs Elysées in de Haarlemse schouw burg te organiseren. Dit optreden heeft plaats op Woensdag 9 Maart. Men zal bij die gelegenheid kennis kunnen maken met de eerste choreografische schepping van de danser Jean Babilée onder de titel „1'Amour et son Amour" op muziek van César Franck. Van Roland Petit \yordt te zien ge geven „Le Bal des Blanchisseuses" op een thema van Boris Kochno en muziek van Vernon Duke, handelend over de sentimen tele verliefdheid van een paar vrolijke meisjes uit een wasinrichting op een fla nerende winkelbediende. Door Felix Weingartner gearrangeerde muziek van Georges Bizet begeleidt de wonderlijke gebeurtenissen in „Mascarade" van Victor Gsovsky, waarvoor eveneens Boris Kochno de idee leverde. Op een ge- costumeerd bal ontvlamt Hamlet in liefde voor Julia en Don Juan in hartstocht voor een onbekende, terwijl Othello niet de trouwe Desdemona doch een andere heldin uit een klassieke tragedie met zijn jalouzie achtervolgt. Helaas is het technisch niet doenlijk om het „essai choreographique" (zonder mu ziek) van de vermaarde David Lichine hier tot opvoering te brengen, evenmin als het door deze meester op de „Valse Caprice" van Gabriel Fauré gestelde ballet. Irene Skorik en Youli Algaroff herhalen de spec taculaire pas-de-deux uit „Het Zwanen- meer" van Tschaikowski. Een zeer aantrek kelijk programma! D. K. (Voor de bespreking van de voorstelling van de Ballets des Champs Elysées van gisteravond zie men in dit nummer pagina drie. vierde kolom). Haarlemse Kiezerslijst B. en W. van Haarlem delen mede dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1949-1950 tot en met 16 Maart ter secretarie der gemeente, afdeling Be volking en Verkiezingen, voor een ieder ter inzage is. Tot en met 9 Maart is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor enige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Kippen gestolen in Driehuis De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een koopman uit Haarlem en een tuinder uit Zandvoort, die zich in de tweede helft van December verschillende malen hadden schuldig gemaakt aan diefstal van kippen uit de tuin van het Missiehuis te Driehuis. Beiden werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden. De offi cier van justitie had een straf van tien maanden geëist, Merdeka over de positie der republikeinse noodregering Aneta meldt uit Batavia: Republikeinse leringen die in nauw contact staan met de republikeinse delegatie in Batavia, gaven tegenover de correspondent van „Merde ka" een uiteenzetting over de positie der republikeinse „noodregering" op Sumatra en de republikeinse leiders op Banka „naar aanleiding van de indruk, die men gekre gen heeft, dat op dit ogenblik twee repu blikeinse regeringen bestaan die tegen overgestelde verklaringen afleggen in het bijzonder met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad". „Ook van de zijde van de commissie der UNO zouden hier over vragen zijn gesteld", aldus „Merdeka". Het blad meldt dan dat „Hatta bevestigd heeft, dat zolang de republikeinse regering niet in staat is gesteld haar taak uit te oefenen, de noodregering het bestuur over de Indonesische republiek vertegenwoor digt naar binnen zowel als naar buiten". De besprekingen met de BFO en met de commissie-leden te Banka waren infor meel. Toegegeven wordt, dat wegens de moeilijkheden bij het contact met de noodregering schijnbaar geen overeen komst tussen de verklaringen van beide groepen bestaat doch de verklaringen zijn niet bindend, aldus „Merdeka", omdat het officiële standpunt van de Republikeinse regering eerst kan worden vastgesteld na dat het republikeinse kabinet in staat is gesteld zittingen te houden en besluiten te nemen. Berlijn vierde de verjaardag van het Sovjet-leger In Berlijn is gisteren de verjaardag van het Sovjet-Russische leger gevierd met een parade van 100 Sovjetrussische officieren, begeleid door 20 Russische vrouwen, naar het grote witte oorlogsgedenkteken, dat binnen de Britse sector ligt. De groep marcheerde over de Unter de Linden door de Brandenburger poort de Britse sector binnen. Zij legde twee kran sen voor het gedenkteken en ging daarna uiteen om in kleine groepjes naar de Sov jet sector terug te keren. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de Russen niet om toestemming hadden verzocht om de Britse sector te betreden, doch daar de parade een vaste gewoonte is, zullen de Britse autoriteiten geen protest indienen. Bij het Sovjetrussische gedenkteken was een grote macht -van de Westberlijnse politie gestationneerd om incidenten te voorkomen. Commissie voor Duitse West grens weer bijeen De zesmogendhedencommissie, die even tuele wijzigingen van Duitsland's westgren zen bespreekt, is na vele maanden deze week voor het eerst weer te Parijs bijeen gekomen. Men verwacht, dat de zitting verschei dene dagen zal duren. In de commissie hebben vertegenwoordigers der ministeries van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Bene- lux-landen zitting. Naar verluidt zijn de aanbevelingen van de subcommissie, die in October verslag uitbracht aan de zes regeringen, reeds in beginsel aanvaard met enig voorbehoud, dat men thans in onderzoek heeft genomen. „RAAD VAN VRIJE TSJECHO- SLOWAKEN" IN DE V.S. GEVORMD. WASHINGTON, 23 Februari (Reuter). - Verbannen Tsjechoslo waakse leiders heb ben in de Verenigde Staten een „raad van vrije Tsjechoslowaken" gevormd teneinde als centrale organisatie te fungeren voor de oppositie tegen de communistische over- heersing van hun geboorteland. Een van de voornaamste doeleinden zal zijn het zorg dragen voor de duizenden Tsjechoslowaakse vluchtelingen. NEDERLANDSE CULTURELE SPORTBOND Zaterdag en Zondag wordt in Haarlem een Sportbondsjeugd-weekeinde met 175 deel nemers uit Amsterdam, Den Haag, Leiden en Haarlem gehouden. Zaterdagmiddag komt de jeugd aan in de Tempeliersstraat. Na een gemeenschappelijke broodmaaltijd in het ge bouw van de Haarlemse Jonge Mannen Ver eniging volgt een bonte avond, waar ook de pleegouders welkom zijn. Het programma bevat zang, spel, lekenspel, gymnastiek en kampfilm en na de pauze de opvoering van het sprookje „De Ganzenhoeder". Zondagmorgen verzamelen de deelnemers zich op de Grote Markt voor een tocht naai de duinen en het strand. Om vier uur begint de afscheidsbijeenkomst in de „Doelen". Biljarten Kampioenschap van Haarlem In café Suisse zijn Woensdagavond de wedstrijden begonnen om het kampioenschap van Haarlem eerste klas libre, waaraan deel nemen L Wester (Cronjé), L. de Zwart (1939), J. Hasselmeyer (Insulinde), E. K. Boissevain (Hof van Heemstede), M. v. d. Putten (Centrum), T. Oosterheert (Haarlem Noord), M. Wagenaar (Vriendenkring) en C. Karman (Noorden). Na de eerste avond was de stand: 1. Hasselmeyer. twee gespeeld vier punten: 2. Wisker een gespeeld en twee punten: 3. Boissevain twee en twee; 4. Ooster heert een en twee; 5. Karman twee en twee; 6. Van der Putten een en nul; 7. Wagenaar één en nul; 8. De Zwart twee en nul. Bloemendaal Ds. Th. J. Mudde Ds. Th. J. Mudde, die de overleden Ds. H. J. Visser zal opvolgen als predikant der Provinciale ziekenhuizen Santpoort en Bak- kum, is in 1899 geboren. Hij werd candi- daat in Friesland in 1924, was enige maan den hulpprediker te Horsten en aanvaai-dde de evangeliebediening 5 April 1925 te Made (N.Br.), vertrok in 1927 naar Horsten (Musselkanaal) voor het werk te Exloër- mond en in 1930 naar Brummen. Thans was Ds. Mudde predikant in algemene dienst te Dieren. Heemstede Kath. Arbeidersbeweging Onder voorzitterschap van de heer N, J. v. d. Linden kwam Woensdagavond de afde ling Heemstede van de Kath. Arbeiders beweging in jaarvergadering bijeen. Uit de uitgebrachte jaa.rverslagen bleek dat de afdeling groeit en er financieel goed voor staat. De aftredende bestuursleden de heren L. J. Floris. G. Kuiper. L. Roest en J. Kui pers werden, evenals het nieuw voorgestelde bestuurslid, de heer G Leuven, bij acclamn tie benoemd. Nadat de begroting voor 1949 met een totaal bedrag van f2385 aan inkomsten en uitgaven was vastgesteld, hield de geestelijk adviseur, kapelaan J. v. Adrichem een toe spraak over „Godsvertrouwen", J De emissie van nominaal f75 millioen 3V4 procent converteerbare obligatiën met 25-jarige looptijd der Lever Brothers and Unilever N.V. te Rotterdam is zodanig over- tekend, dat bij de toewijzing een zeer be langrijke reductie op de inschrijvingen zal moeten worden toegepast. Een pompenfabriek te Hengelo heeft van de Egyptische regering een opdracht ontvangen voor de levering van 150 pompen met toebehoren voor de inrichting van drinkwaterstations. De Nederlandse fabriek werd voor deze opdracht uit 26 bedrijven over de gehele wereld gekozen. In Amersfoort begint dit jaar een fabriek met de productie van spiraalboren, welke tot dusverre geïmporteerd moesten worden. De fabriek zal ten nauwste samenwerken met een der grootste Amerikaanse boren- fabrieken. Belgische en Nederlandse instel lingen verlenen financiële medewerking. Op aanwijzing van een Dnitse journa list, die in kamp Westerbork gevangen heeft gezeten, is nabij dit kamp het graf gevonden van tien Drentse verzetstrijders, die na een aanslag op het raadhuis en op een N.S.B.'er in Stadskanaal door de Duitsers zijn gefusilleerd. Een wielrijdster werd op de Ceintuur baan te Amsterdam onwel en ging een apotheek binnen. Toen zij wat opgeknapt was, bleek haar fiets verdwenen te zijn. Haar tas, die zij aan het stuur had laten hangen, bevatte f 1200. De tuchtrechters voor de voedselvoor ziening legden in Januari in totaal f 110.353 aan boeten en f 4395 aan waarborgsommen op. Voorts betaalden overtreders f 33.850 aan schikkingen. In 13 gevallen werd sluiting van het bedrijf bevolen; 20 vergunningen wei-den ingetrokken en 7 bedrijven werden uitgesloten van toewijzingen. De Amsterdamse politie is er in geslaagd de auto, waarmede Dinsdagavond in de Commelinstraat twee bejaarde mannen wer den aangereden, op te sporen. Een agent trof 's nachts in de Bankastraat een auto aan met een ingedrukte radiator, die bovendien een dop miste, welke na het ongeluk in de Commelinstraat was gevonden. De auto behoorde aan een autoverhuurinrichting. De man, die de auto had gehuurd, bleek een gefingeerd adres te hebben opgegeven. Zaterdagmiddag zal in Pulchri Studio in Den Haag de oprichtingsvergadering wor den gehouden van de Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie. De Heerlense carnavalsvereniging „De Winkbülle" zal dit jaar een oude middel eeuwse carnavalstraditie, namelijke de tocht van de z.g. „blauwe schuit", in ere herstellen. Deze schuit was een narrenschip op wielen, dat voor het eerst in 1133 van Munster via Vaals en Maastricht naar St. Truiden in België werd gesleept. Op 17 September 1944 sprong Amerikaan Reardon boven Noord-Brabant uit zijn vliegtuig. De Duitsers arresteerden hem op het station te Breda. Iemand wist de Amerikaan een paar appels en wat sigaretten toe te stoppen. Als dank daarvoor heeft Reardon nu twee kisten appels en 10.000 sigaretten naar Breda gezonden. Het is de bedoeling de schenking te verdelen onder hen, die zich bij het onderduiken van ge allieerde militairen en bij het binnenlands verzet verdienstelijk hebben gemaakt. Dit jaar zal de A. O. A. op de lijn New YorkAmsterdam een Boeing Stratocruiser in dienst stellen. Dit vliegtuig heeft een kruissnelheid van 550 km. per uur. Het biedt plaats aan 80 passagiers. Uit Amerika is een 17 ton wegende sneeuwblazer gearriveerd, welke voor het sneeuwvrij houden van de startbanen op Schiphol zal worden gebruikt. De machine kan in één uur een baan van 2 km. lengte en 40 meter breedte schoonblazen. Een vrachtauto met 35 balen textiel ter waarde van f 10.000 reed van Tilburg naar Amsterdam. Toen de wagen daar aankwam bleken de balen op een paar na gestolen te zijn. Van 12 tot 16 Maart zal de Zweedsö kruiser „Gotland" in de haven van Rotter dam vertoeven. De „Gotland" is het eerste Zweedse oorlogsschip, dat na de oorlog ons land bezoekt. De Tsjechische regering laat in Nederv land tien lichters bouwen van 725 ton. De op drachten zijn over vijf Nederlandse werven verdeeld. HAARLEM EN OMGEVING Door de Jonge Kerk te Haarlem zal Zaterdag 26 Februari in de Bagijnhofkapel een bonte avond worden gehouden. Na „community singing" en het opvoeren var. een schetsje zal een uitgeweken Tsjechische student een causerie houden over zijn land. In de hedenmiddag te houden vergade ring van de gemeenteraad van Heemstede zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om de gemeente bij de verkiezingen niet in te delen in kieskringen. Op het drietal van jeugdpredikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Haar lem waarover wij gisteren berichtten, is ook geplaatst ds. A. A. Koolhaas te Amersfoort. Het Harmoniegezelschap „Oefening kweekt Kunst" van het Provinciaal Zieken huis te Santpoort, directeur de heer L. v. d, Hoef, geeft Zaterdagavond 26 Februari een concert in Hötel Vreeburg te Bloemendaal, met medewerking van 't Haarlemse cabaret gezelschap De Vonk, Dr. M. van der Voet, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem Noord, die destijds gevolg heeft gegeven aan de oproep van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk om gedurende twee jaar de Prot. Kerk in Indonesië te dienen, is voornemens in Mei naar zijn gemeente terug te keren. De afd. Haarlem en omstreken der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" komt Zaterdag 26 Februari voor het eerst na de bevrijding in algemene vergadering bijeen. De agenda vermeldt: samenstelling van het bestuur en verkiezing van een voorzitter. ONDERLINGE TUINLIEDEN VERENIGING. Woensdagavond vergaderde in het Volks koffiehuis de Onderlinge Tuinliedenvër- eniging Aerdenhout en omgeving, onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Za del. Waarschijnlijk zal in Maart een lezing over het gebruik van groeistoffen als be strijdingsmiddel tegen onkruid gehouden worden door de heer De Jager uit Bloe mendaal. Voor deelname aan de Lathyruswed- strijd gaven verschillende leden zich'op, waarna de prijzen voor de huisbroeiwed- strijd werden uitgereikt. Over de inzending Fresia's van de heer J. Boot werd van gedachten gewisseld tussen de inzender en de heer Wesseling, die later een lezing hield over het gebruik van rots- planten en vaste planten. Slotkoers Openings gisteren koersen koninklijke Olie. 298% 296% 238% 237 223% 222 A. K. U 157 155% Fokker 130 Nederlandse Ford 256 Nederlandse Kabel 265% v. Berkei's Patent IO8I/2 Scheepvaart-Unie. 161% 159 HLoll.Amerika Lijn 162% Deli Maatschappij 1331/z 143% H. V. A 161 158 A'dam Rubber 156 151% )Ied. Handel Mij. 162 N.-I. Handelsbank 114%: mm Biliton Mij. II A

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6