Nieuwtjes van Openbare Werken in Haarlem Iriomf van de wetenschap over de natuur Bouw van een openbare kleuterschool £jcAfa£en Amsterdamse Beurs VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 In de memorie van antwoord van B. en W. over vragen en opmerkingen in de af delingen van de raad, waarbij de begroting voor 1949 behandeld werd, vinden wij nog verscheidene nieuwtjes betrekking hebbend op Openbare Werken. De puinhopen aan de Kleverlaan Tengevolge van bezwaren, ingebracht van de zijde van de eigenaren van de afge broken huizen aan de Kleverlaan zijn pas zeer onlangs alle belemmeringen weggeno men om maatregelen te nemen de gronden voor de gemeente in eigendom te verkrij gen. De nodige opdrachten daartoe hebben B. en W. bereids gegeven. Zodra de gron den eigendom van de gemeente zijn zal Openbare Werken het nodige doen om het puin op te ruimen. De natte gronden aan de Orionweg en Planetenlaan Gevraagd is of de terreinen gelegen aan de Orionweg en de Planetenlaan op de een of andere wijze kunnen worden droog gelegd omdat van bebouwing daarvan voor lopig nog wel geen sprake zal zijn. Deze ter reinen zijn door hun lage ligging broeines ten van muggen. B. en W. antwoorden: Het is ons sinds lange tijd bekend, dat als gevolg van het ge deeltelijk bouwrijp maken van gronden de waterlozing van de hier bedoelde terreinen is gestoord. Technisch is het mogelijk om de terreinen ten Westen van de Planetenlaan en ten noorden van de Orionweg te ont wateren. De daarmede gepaard gaande kos ten houden ons hiervan terug. Er bestaan trouwens andere mogelijkheden voor de t uitroeiing van de muggen, welker toepas- 1 sing wij willen nastreven, zodra daartoe overeenkomstig de rapporten van de ge meentelijke geneeskundige en gezondheids dienst aanleiding is. Het hoge grondwater in het Slachthuiskwartier Overeenkomstig hun toezegging is op last van B. en W. een onderzoek ingesteld naar de bezwaren, ondervonden van verhoogde grondwaterstanden in het Slachthuiskwar tier. Dit heeft o.m. uitgewezen, dat de be zwaren worden ondervonden bij de wo ningen, welke zijn gefundeerd zonder ge bruik van heipalen. Door het samenpersen van de zich onder het ophoogzand bevin dende veenlaag zijn deze huizen sterk ge zakt. Hierin moet de belangrijkste factor van de ondervonden bezwaren zijn gelegen. Aangezien de regenval in het afgelopen tweede halfjaar van 1948 betrekkelijk ge ring is geweest, konden de in gang gezette proefnemingen niet worden afgesloten. Het ter zake door de directeur van Openbare Werken uitgebrachte voorlopige rapport ligt voor de raadsleden ter visie. „De Doelen" In dit jaar zal de binnenplaats van „de Doelen" in de Gasthuisstraat worden ver beterd. Een werk dat dringend nodig is. Een 10-jarenplan Haarlem moet verschillende huisvestingen van gemeentediensten verbeteren. Wij noe men: een nieuw politiebureau, een ander gebouw voor Openbare Werken, voor So ciale Zaken, voor de Bibliotheek en Open bare Leeszaal (waaraan verbonden is een uitbreiding van de lokalitèiten voor de se cretarie). Voorts zijn vele nieuwe school gebouwen nodig waaronder een nieuw ge bouw voor het Lorentz-lyceum. Bij de behandeling der begroting voor 1948 is reeds een motie door de raad aan genomen waarin B. en W. werden uitgeno digd een bouwprogramma voor tien jaar te ontwerpen. Hoe staat het daarmee? werd nu in de afdelingen gevraagd. Het antwoord van B. en W. daarop is: Aan bedoelde motie is onmiddellijk gevolg gegeven. Het opstellen van een dergelijk bouwprogramma vorderde geruime tijd, te meer daar- het bedrijf van Openbare Wer ken met andere werkzaamheden reeds zwaar was belast. Het rapport is echter in middels ingekomen en wordt thans onder zocht. Zodra dit onderzoek is beëindigd zullen wij het programma ter kennis van de Raad brengen. Stadsontwikkeling Binnenkort is de installatie te verwachten van een door B. en W. benoemde commis sie voor de Stadsontwikkeling, in verband met het ontwerpen en herzien van uitbrei dingsplannen. Trottoirs in de binnenstad Tegelijk met de uitvoering van de asfalteringsplannen in de binnenstad zullen dit jaar ook de aangrenzende trottoirs een beurt krijgen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Februari 1949 ONDERTROUWD: 23 Febr.. W. G. Leeuw en E. Rusienburg; 24 Febr., M. Klerk en G. E. Rijnders. GEHUWD: 24 Febr., E. Durans en A. Zaag- mans; C. W. Butter en C. P. Buschman; J. H. Meijer en M. M. Broekhof; W. C. van der Mije en C. J. van der Aar; W.»B. de Rooij en J. A. van Westrhenen; G. Cramer en M. A. G. Kattenbelt; J. Wesseling en C. Mackor; W. Kooij en E. H. J. Spruijt; H. Ducro en J. B. Kruijer; W. Nieuwenhuizen en M. E. van der Wal. BEVALLEN van een zoon: 22 Febr.. C. M. Meulmanvan Dijk; J. M. VerdelHirs; 23 Febr., E. M. Heijne—de Lange; A. G. C. de LeeuwKuilboer; J. M. SmitRijneveld: J. W. EmansDies veld; F. W. HoboGombert; J. H. Reker—Sarton; T. van der Wal—Mons- ma; 24 Febr., W. J. van den Bosch—Kramer. BEVALLEN van een dochter: 23 Febr., T. van der Wiele—Schuerman; J. G. Koster— Kooreman; J. D. J. van EschBaas; W. H. Kooijvan Buuren: 24 Febr. E. J. Kroon van Warmerdam: J. H. van Kessel—Hand- graaf: M. J. Nieuwendijk—Zwetsloot. OVERLEDEN: 22 Febr.. G. A. H. Wiewei. 73 j.. Saenredamstraat; J. E. M. Poulen. 81 j.. Rijksstraatweg: M. C. Horeman. 2 d.. Zuid- nolderstraat; J. H. van Bergen. 64 j.. Scher merstraat: J Nel. 74 j.. Gasthuisvest; S. B Landaal—Loch. 65 v Kinsbergenplein; C. Nobel, 81 j., Kenaupar. 23 Febr., J. A. van Vreeden. 77 3-, Rollandslaan; P. Slinger. 74 j., Marnixstraat; M. van den Burg—de Vink, 75 j., Kerkhofstraat; 24 Febr., C. Bakker, 65 j., Gasthuisvest. Er zullen binnenkort in de gemeente meer urinoirs geplaatst worden. In de af delingen is daarop aangedrongen in het bij zonder in de buitenwijken. Verbetering van bestrating In 1949 zal o.a. de bestrating van het Florapark (Zuidzijde) en van de Lange Margarethastraat verbeterd worden. Jan Visser zeventig jaar Een tentoonstelling van zijn werk Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag op 18 Maart wordt van Zater dag 5 tot en met Zondag 27 Maart onder auspiciën van de afdeling Haarlem van het Nederlands Kunstverbond in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling gehouden van werken van de schilder Jan Visser. In het ere-comïté hebben onder meer zitting mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken en de heer H. P. Baard, di recteur van het Frans Halsmuseum. Jhr. F. Teding van Berkhout, voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlands Kunstverbond zal de expositie openen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE De bfdeling Bloemendaal van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde hield Donderdagavond een ledenvergadering, waarbij twee zeer mooie films van het Inlichtingenbureau werden vertoond. De eerste gaf een beeld van Nederland met zijn landaanwinning, ontgin ning, landbouw- en veeteeltbedrijven, boer derijen, molens, klederdachten, oogstfeesten, enz. De tweede film gaf een beeld van de Ata- camawoestijn. ook met tekst. Een klein, doch zeer aandachtig gehoor volgde de causerie, die de heer A. Th. Bussink hield over het ge bruik en de betekenis van Chili- en kali- chilisalpeter in de tuinbouw. Hét was een duidelijke en overtuigende uiteenzetting, die zeer grote propagandistische waarde had. SCHEEPVAART Aldebaran, RotterdamGalveston. 24 Febr. 400 mijl O. Bermuda's. Alamak. Buenos Aires —Rotterdam 24 Febr. van Santos. Arends- kerk. RotterdamSydney 24 Febr. van Fre- mantle. Axeldijk. 25 Febr. van New Orleans te Havanna. Breda. 25 Febr. van Arica te Pisco. Hermes, 25 Febr. van Callao te Toco- pilla. Kelbergen, RotterdamSavona pass. 24 Febr. Gibraltar. Nieuw Holland, 24 Febr. van Singapore te Brisbane. Phrontis, Java New York 24 Febr. van Suez. Poseidon. 25 Febr. van Maracaibo te New York. Pr. Fre- derik Hendrik, 25 Febr. van Rotterdam te Esbjerg. Stad Arnhem, DanzigAmsterdam pass. 25 Febr. Brunsbuttel. Tawali, 24 Febr. van Londen naar Amsterdam. Tero, Rotter damMontevideo pass. 25 Febr. Madeira. Abbedijk, Buenos AiresNew York 24 Febr. van Montevideo. Roebiah, 24 Febr. van Bal timore naar Nederland. Westland, Buenos AiresAmsterdam pass. 25 Febr. Ouessant. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 24 Febr. Dondra Head. Zeeman, 25 Febr. van Makassar te Calcutta. Albireo, 24 Febr. van Buenos Aires naar Rotterdam. Alhena, Rot terdam—Hamburg 25 Febr. te Antwerpen. Heden een collectie, zoals in lange tijd niet gehad Bereid met middelen tegen houtworm lAdv.) Internationale zangwedstrijd te Haarlem Initiatief van „Polyhymnia" Het gemengd koor „Polyhymnia" kwam in jaarvergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer A. N. Zonneveld. Uit de verslagen van de secretaris, de heer Jac. Bos en de penningmeester, de heer H. P. Ulsamer, bleek, dat van een opge wekt koorleven kan worden gesproken en dat de financiële positie der vereniging gunstig is. De prestaties van het koor in het afge lopen jaar gaven reden tot grote voldoe ning. De dirigent, de heer Henk Arisz, werd wederom bij acclamatie herbenoemd. In beginsel werd besloten in het volgen de jaar een Internationale zangwedstrijd te organiseren ter herdenking van het 50- jarig bestaan der vereniging. Het ligt in de bedoeling de wedstrijd, evenals in 1925, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan geschiedde, zonder toe passing van het punten-stelsel te doen plaats hebben. Teraardebestelling P. Kooi Op de Algemene Begraafplaats te Heem stede is Donderdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer P. Kooi, vennoot van de Indische Maat schappij van de Accountantsfirma Frese en Hogeweg. Zondag, op de dag van de aankomst van de „Oranje", waarmee hij de reis naar Nederland heeft gemaakt, is hij onverwacht overleden. In de aula spra ken de heren A. M. van Rietschoten na mens de compagnons, H. M. Frese als col lega, L. van Essen, secretaris van het Ne derlands Instituut van Accountants, prof. di'. A. Mey als vriend, mi-. Hoekstra na mens het Rubberfonds te Batavia, De l'Ecluse, namens de Bond van Handels onderwijs in Nederlands Oost Indië en J. O. van Gruisen, namens de vrienden van de sociëteit „Harmonie" in Batavia. Uit de toespraken bleek dat de heer Kooi een werkzaam leven in Indonesië heeft gehad. Nadat de baar grafwaarts was gedragen dankte een zoon van de overledene voor de blijken van deelneming. Dood door schuld Op 9 December van het vorige jaar is te Zaandam de 27-jarige lerares aan de Vak school voor meisjes aan de Czarinastraat mej. H. M. A. M. Versteeg, toen zij op het fietspad van de Provinciale weg liep, terwijl zij haar fiets in de goot naast het trottoir liet rijden, door een veeauto be stuurd door P. J. A. B. uit Alkmaar ach terop gereden. De chauffeur reed zo sterk rechts, dat hij de fiets aan reed. Mej. V. werd mede- gesleurd. Zij viel onder de wielen van de auto. Ze moet op slag dood geweest zijn. Veertien dagen geleden had B. zich voor de Haarlemse rechtbank wegens dood door schuld te verantwoorden. Donderdag heeft de rechtbank in deze zaak uitspraak ge daan. B. is veroordeeld in overeenstem ming met de eis tot twee maanden hech tenis. Het recht om een motorrijtuig te be sturen is hem voor de tijd van één jaar ontzegd. Burgerlijk gepensionneerden Aan de oproep van het bestuur van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Gepensionneerden, om Donderdag middag in het Verversingshuis „Groenen- daal" te Heemstede een bijeenkomst te bezoeken van gepensionneerden uit Heem stede, Bennebroek en gedeelte van Haar lemmermeer, hebben velen gehoor gege ven. Ruim 100 gepensionneerden waren aanwezig. De voorzitter deelde mee, dat het doel was, om te komen tot oprichting van een afdeling van de bond te Heemstede. De bondsvoorzitter, de heer G. Wolters uit Den Haag. zette de werking van de bond uiteen. Met één stem tegen, werd tot oprichting van de afdeling Heemstede be sloten. Hierna werd een comité gevormd, dat Donderdag a.s. met het bestuur van Haar lem zal samenkomen. In dit comité heb ben zitting de heren Arendsman, Heilen, Lammers, Uittenbogaard, Slagt, Spaarga ren, Verheul. Vis (Bennebroek) en Ytsma. In Heemstede waren reeds 117 leden en op de vergadering gavén zich enigen nog op. WINTERFLORA 1949 Een romantisch tuinhoekje in de grote zaal van het Krelagehuis. „Deze Winterflora zouden wij daar om willen noemen: Een grootse demonstratie van het kennen cn kun nen van onze kwekers en een triomf van de wetenschap die de ontwikke ling van onze bollen en bloemen grootendeels beheerst, al zullen onver wachte natuurlijke invloeden nimmer uitgeschakeld kunnen worden. Deze kenschetsing van de Winterflora, die vanmiddag door minister Mansholt in het Haarlemse Krelagehuis wordt geopend, in de uitgebreide catalogus zal iedere bezoe ker aan deze wereld van schoonheid vol komen kunnen onderschrijven. Het is zelfs moeilijk om over deze expositie de eerste Winterflora na twaalf jaar niet dan in louter superlatieven te spreken. In de hal wordt men al dadelijk getroffen door de tulpeninzendingen van de afdelin gen Bovenkarpsel en Grotebroek van „Bloembollencultuur", die de oudste bollen- lcwekers op de klei verenigen, en door de collectie van Anna Paulona, waar men al even fraaie resultaten op de zandgrond be reikt. In de grote zaal is het een en al kleuren- en geurenweelde en men komt onder de in druk zowel van de vaardigheid en het in zicht waarmee de inzendingen zijn opge steld en verzorgd als van de gedegen vak kennis en de goede smaak die de kwekers hebben geleid bij het bereiken van zoveel variëteiten. Tenslotte weet men niet meer waar men de voorkeur aan zal geven: aan het oranje-wonder: Tulipe of Albany, aan HAARLEMSE POLITIE SCHERMDE TE 's HERTOGENBOSCH Donderdag zijn te 's Hertogenbosch scherm- wedstrijden gehouden tussen het Haarlemse en het Bossche politiecorps. In de 1ste afde ling verwierf inspecteur G. J. Endlich van de Haarlemse politie een tweede prijs. Club genoot Holtslag werd vijfde in deze afdeling; zijn aantal gewonnen partijen was gelijk aan dat van de nummers drie en vier. In de zwaai- bezette tweede afdeling werd de Haarlemmer Rouwendal eveneens vijfde, en ook hij had evenveel partijen gewonnen als zijn beide voorgangers op de ranglijst. Biljarten Kampioenschap van Haarlem De stand van het biljarttournooi om het kampioenschap van Haarlem en omstreken eerste klas, libre, luidt na de tweede dag: 1. Karman vier partijen gespeeld, zes punten; 2. Hasselmeyer twee gespeeld, vier punten; 3. Oosterheert drie en vier;Wagenaar twee en vier; Wisker drie en twee; Zwart drie en twee; Boissevain drie en twee; Van der Put- tendrie en twee. De wedstrijden worden in café „Suisse" voortgezet. Jeugdleiderscursus HVB Donderdag is in restaurant Brinkman, Plein, de vijfde jeugdleidersavond gehouden van de afdeling Haarlem van de KNVB. De heer H. W. v. Turnhout, voorzitter der Jeugd commissie, leidde de sprekers van deze avond, de heer J. Keppels, voorzitter van de Westelijke Technische Commissie van de KNVB en L. Brunt, ambtenaar op het Bonds- bureau in Den Haag, in en deed mededelin gen over het jubileumtournooi dat ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de Haarlemse Voetbalbond gehouden wordt. De uiteenzettingen van de SDrekers vonden een aandachtig gehoor. De laatste bijeenkomst van de cursus is bepaald op Donderdag 24 Maart. Dan zal als spreker optreden dr. C. Spoelder, Rector van het Stedelijk Gymnasium. Gemeenteraad van Heemstede In de Donderdag gehouden vergadering jan de gemeenteraad van Heemstede is besloten B. en W. een crediet te verlenen van f 48.000, teneinde daarmee op het bij de Crayenesterschool behorende speelveld een semi-permauente kleuterschool van twee leslokalen en een speellokaal te kun nen stichten, ten dienste van het openbaar kleuteronderwijs. Van omwonenden van de Crayenester school was een adres binnengekomen, waarin opgemerkt werd dat de rust ge stoord zal worden als de school in gebruik genomen is en verzocht werd het voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Bij de gedachte-nwisesling zei mr. Van Wijk (A.R.) dat hij sympathiek staat tegenover het voorstel, doch hij wil ook de belangen van de omwonenden niet uit het oog verliezen. Van de tekening had hij de indruk gekregen dat een „loods" ge bouw zal worden. Is de plaats bij de Dreefschool niet geschikter? De heer Reynders (Arbeid) noemde de bouw urgent, omdat er een groot tekort is aan kleuterscholen. Vroeger werd te weinig aandacht aan het vraagstuk besteed en de tegenwoordige wethouder van on derwijs wil de achterstand inhalen. Mevrouw Van N i s p e n-V an Wely (VVD) merkte op, dat zij niet geïmponeerd is door de brief van de omwonenden. Het 1 gaat over de opvoeding van hel kind en dat achtte zü het voornaamste. Nadat nog enkele leden hun mening hadden gezegd, deelde wethouder Dis selkoen (Arbeid) mee dat op het ogen blik 144 leerlingen het kleuteronderwijs volgen. De behoefte aan dit soort onder wijs zal in de naaste toekomst groter wor den. Op de nieuwe school zullen hoog stens tachtig kinderen geplaatst kunnen worden. Het terrein bij de Dreefschool achtte spreker uitstekend geschikt, maar het ligt te ver van het Westelijk en Noor delijk deel van de gemeente. De bedoeling is een „vriendelijk" gebouw te stichten en van een „loods" kan niet gesproken wor den. Tot voor kort sprak men van semi permanent, maar dit is veranderd in „ver eenvoudigd-permanent". Er behoeft geen vrees te bestaan, dat omwonenden last hebben van de kinderen. Wel stelde spre ker voor het gebouw Zuidelijker te plaat sen. Dan behoeft het uitbreidingsplan niet gewijzigd te worden. De raad besloot het adres voor kennis geving aan te nemen en tot de bouw van de school over te gaan. Op verzoek van mr. Zeelenberg (WD) werd het voorstel van B. en W., om subsidie te verlenen aan fondsen voor ziekenverpleging tot de begroting aange houden. Bij het voorstel van B. en W., om de ge meente niet in kieskringen in te delen, merkte mr. Van W ij k op, dat de moge lijkheid, om groepen in een kieskring te verenigen, ontnomen wordt. De voorzitter, wethouder Van Lent, (KVP) zeide, dat het aantel stem- bureaux (vijftien) onveranderd blijft. Het samenstellen van drie nieuwe hoofdstem- bureaux brengt weer moeilijkheden met zich. Wethouder mr. Bakhuizen van den Brink (WD) deelde mee, dat samen voegen van groepen in kieskringen uit eindelijk toch geen voordelen zal opleve ren, als een restzetel verdeeld moet wor den. Het voorstel van B. en W. werd aan vaard, evenals dat over ruiling van grond op de buitenplaats „Meer en Berg". De bussen De voorzitter déelde mee, dat het bericht, waarin vermeld stond, dat B. en W. een brief van tevredenheid aan de directie van de Noord Zuid Hollandse Ver voermaatschappij hadden gezonden, niet juist is. Het college heeft een onderhoud gehad met de directie der maatschappij. Daarbij bleek dat de Rijksverkeersinspectie een controle heeft uitgeoefend bij de druk te in de autobussen tijdens spitsuren. Er was een groot verschil bij goed en slecht weer. De inspectie had echter geen klach ten. In de toekomst zullen de lijnen 1 en 2 naar Heemstede niet meer gesplitst wor den en alle bussen gaan dan door de Jan van Goyenstraat. Bij de laatste voetbal wedstrijden zijn weer meer busdiensten ingelegd. De vakorganisaties stellen even wel prijs op het zoveel mogelijk geven van vrij op Zondag. Daarmee moet ook reke ning worden gehouden. Het tarief Station- Rijnstraat zal niet verlaagd worden. An ders wordt de lijn te overbelast. Voorlopig kan er niet toe worden overgegaan, om op bepaalde uren een bus naar Leiden over de Glip te laten rijden. Dat hangt ook af van de toestand van de wegen. Aan het maken van een beschutting op het Stationsplein zal aandacht worden besteed. Op een vraag van de heer Brink (WD) antwoordde de voorzitter, dat B. en W. besloten hebben een ventverbod in winkelstraten in te voeren. Het aantal ventvergunningen is niet aanzienlijk ver groot (1940 105 vergunningen en 1948 110). De politie zal er op letten, dat ven ters in het bezit moeten zijn van een ver gunning. de rode „Blijheid", aan de zwarte Queen of night", aan de Reform of aan de Nivea, die beide te vinden zijn in die voortreffe lijke tulpenborders rond het verhoogde en verlichte bassin. Het betreft hier een geheel nieuw assortiment, maar dat is op zichzelf niet eens zo bijzonder, want vrijwel alles op de Winterflora moest twaalf jaar ge leden nog gekweekt worden of bevond zich nog in het stadium der proefnemingen. In die experimenten hebben „Wageningen" en de broeiproefbedrijven een groot aan deel. Van zo'n experimenteerstation trekt een inzender met talrijke aanwinsten van de vroege trek in het bijzonder de aandacht. Tegen de achterwand eisen gigantische Amaryllisgroepen aller blikken op en in een hoek slaat men de handen in elkaar bij een gedurfde combinatie van bloeiende hei met narcissen. Maar nauwelijks heeft men dat gezien of men wordt al weer ge boeid door de geurende hvacintentuin, die de buitenlanders toont, dat Nederlandse bollenkwekers ondanks alle belemmerin gen die deze cultuur in het verleden heeft ondervonden, deze bloem niet hebben ver waarloosd. Tegenstellingen op de Winterflora zijn er volop: zo heeft men moeite om in de veel heid vg£i tinten en trossen de bescheiden Rotsnarcis niet over het hoofd te zien en nog minder bedenkt men dat in dit nietige gewas de trompetnarcis in beginsel reeds aanwezig is. En een paar meter verder ge raakt men in de ban van een overstelpend arrangement cyclames, de trots van Aals meer. De keuringszaal biedt het grote voordeel door de lichtbakken in het plafond, dat men zich in de broeikas zelf waant en dan komt de onmiskenbare climax: de feestelijke eet zaal, die, één een al freezia's en Amaryllis beurtelings in innige en in uitbundige scha keringen. Tenslotte wijzen wij nog op een klein vertrekje bij de uitgang, waarin de resul taten van een in Anna Paulona gehouden huisbroeiwedstrijd te bezichtigen zijn en waarmee gedemonstreerd wordt wat ama teurs op dit gebied kunnen bereiken. A. B. Michielsen benoemd tot officier van Oranje-Nassau Onze oud-stadgenoot de heer A. B. Michielsen heeft Donderdag afscheid ge nomen als voorzitter van de Raad van Arbeid te Breda. Bij het afscheid waren aanwezig mr. dr. A. A. van Rhijn, secre taris-generaal van het ministerie van So ciale Zaken, de heren J. Ceuterink, secre taris van de Volksgezondheid in België, R. van Groningen, sociaal attaché bij de Ambassade te Brussel, M. Harts en mr. G. Snoeck Henkemans, beiden namens de Vereniging van Raden van Arbeid en ver tegenwoordigers van gemeentebesturen. Mr. dr. Van Rhijn herinnerde aan het vele werk, dat de heer Michielsen voor de Benelux heeft gedaan en aan zijn arbeid bij de voorbereiding van wetsontwerpen. Tenslotte deelde spreker mee, dat de heer Michielsen benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Nederlandse Reisvereniging In de Donderdagavond onder leiding van de heer C. Spaargaren gehouden jaarver gadering van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging bracht de se cretaris, de heer W. E. Zuurendonk het jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat in 1947 weer belangrijk werk is verricht. Vele lezingen, feestavonden en excursies zijn gehouden. Het aantal leden steeg met 156 en bedroeg aan het einde van het jaar 2836. De penningmeester, de heer H. van Don kelaar, bracht het financieel verslag uit. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. van Dijk en P. van Wijngaarden, werden bij acclamatie herkozen. De heer J. Ph. van Vliet, die zijn functie ter be schikking stelde, werd opgevolgd door de heer C. Ligtvoet. De voorzitter bracht de heer Van Vliet voor zijn arbeid, sedert 1932 in het bestuur verricht dank en zegde een geschenk toe. Het lid van het hoofdbestuur dr. G. Wallagh deed enige mededelingen over het werk van de N.R.V. Binnenkort wordt een generale-reis naar Lugano gehouden. Hiervoor schreven vijf dagen na de aan kondiging reeds meer dan zeshonderd leden in. Er staan weer reizen naar Zwit serland op het programma en ook zal evenals vorig jaar Oostenrijk worden be zocht. De reis naar Oostenrijk zal niet per spoor gemaakt kunnen worden. Dan zal gebruik gemaakt worden van de autobus en de vliegmachine. Leren zolen duurder, rubber goedkoper Op grond van de nieuwe prijsbeschik- king voor schoenreparaties, die binnen kort in werking treedt, zal de prijs voor leren zolen en hakken met ongeveer 10 pet. stijgen. De prijzen voor gespijkerde rubberzolen en -hakken worden verlaagd van ƒ3.60 tot 2.90. Gelijmd zal de prijs 3.30 be dragen. Deze bedragen hebben betrekking op de prijs, welke wordt berekend voor herenschoenen. Voor andere categorieën schoenen gelden verhoudingsgewijs lagere prijzen. De kabellegger „Poolster" van de P.T.T. is Donderdagmiddag bij Hollum op Ameland aan de grond geraakt, doch 's avonds op eigen kracht weer vlot gekomen. Venlo is bij de carnavalsviering in tweeën gedeeld: de Bailey-brug die Venlo- Oost en -West verbindt is te nauw om een carnavalsstoet te laten passeren, en dies zul len beide stadsgedeelten hun „prins" en hun optocht met wagens, muziekcorpsen, narren, clowns en muzikanten hebben. - Uit een pakhuis te Rotterdam is een personenauto gestolen, vermoedelijk door een 25-jarige monteur en oud SS'er, die de auto moest repareren. Hij had meermalen gezegd graag naar Duitsland te willen. Ook Zaandam verhoogt de gasprljs, na melijk met lti cent per kubieke meter over de gewone meter en met 1 cent voor ver bruikers met een muntmeter. Op 4 Maart zal een Wereldgebedsdag voor vrouwen worden gehouden. Zeepost naar Indonesië kan worden ver zonden met de „Oranje", die op 1 Maart ver trekt (posten uiterlijk Zaterdag 26 Februari) en met het m.s. „Mapia" dat op 5 Maart ver trekt (posten uiterlijk 3 Maart). Correspon dentie voor Suriname en de Nederlandse Antillen, welke uiterlijk Zaterdag 26 Fe bruari gepost is, gaat mee met het ss.. „Stuy- vesant", dat op 1 Maart vertrekt HAARLEM EN OMGEVING De heer C. H. L. F. Tillmanns te Bloe mendaal is geslaagd voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft. In het Jeugdhuis te Santpoort wordt 28 Februari een kunst- en propaganda-avond gehouden ten bate van de Ned. Blindenbond. Vertoond zal worden de film „Wakende ogen" die de africhting van geleidehonden zal te zien geven. Zondagmiddag zal in het Kerkgebouw der Ned. fieri'. Gemeente van Spaarndam worden onthuld en aan de Kerkvoogdij over gedragen èen glas-in-lood-raam (een vredes- raam). Hét raam is vervaardigd naar een ontwerp van de heer Joh. Mekkink uit Oosterbeek door de heer J. Ie Nobel uit Haarlem. Het motief is ontleend aan Jesaja II vers 6 tot 10. Ds. D. Henstra, Chr, Geref. predikant te Broek op Langendijlc en voorheen te Haar lem-Noord heeft voor het beroep naar Pa- pendrecht bedankt. Aan de Gemeente-universiteit te Am sterdam zijn de heren G. S. van Dorp te IJmuiden en H. A. Thïe te Haarlem geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. De heer A. E. F. H. Meyer te Aerden- hout is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Zondag houdt de afdeling Haarlem van de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad" een bijeenkomst in gebouw „Cultura", waar op de heer C. de Dood zal spreken over „De rampen van onze cultuur". Mr. B. H. A. van Kreel, directeur van de Deli Spoorwegmaatschappij, zal Donderdag 3 Maart in hótel „De Leeuwerik" spreken over „Deli voorheen en thans" op een ver gadering van de afdeling Haarlem en omstre ken van de Koninklijke Vereniging „Oost en West". Henriette Roland HolstVan der Schalk is voornemens Dinsdagavond de eerste voor stelling van „Thomas More", welke Comedia in de Haarlemse Stadsschouwburg ter ge legenheid van de Boekenweek geeft, bij te Was Uw wol veilig m (Adv.) Veilingen De uitslag van de veilingen die Donder dag in het Notarishuis te Haarlem zijn ge houden, is: Delfstraat 45 zw. en rd., Haar lem f 1975 S. L. Mok qq. Jan Haringstraat 93, 95, 97, 99, 101, 103, Haarlem f 35200 E. Honderdors qq. Schotersingel 41 zw. en rd. Haarlem f 6020 D. de Vries qq. Regulier straat 7, Haarlem f 3900 J. C. Demoitié c.s. Witte Herenstraat 39, Haarlem (op gehouden) f 3500, Lange Poellaan 12, Haarlem niet verkocht. Spieringweg 477, Vijfhuizen f 2300 J. W. P. Groot, Spiering weg 479, Vijfhuizen f 2300 J. W. P. Groot. Linschotenstraat 33, Haarlem, f3060 J. G. Buys. Van Marumstr. 37, Haarlem f 2750 H. v. d. Poll qq. Spaansevaartstraat 32 Haarlem f 3225 N.N. De Clercqstraat 160 Haarlem f 2300 J. Heuperman qq. Oos terlaan 16, Heemstede f 7825 H. v. d. PoR qq. Schouwbroekstraat 20, Heemstede f 7900 M. van Dijk qq. Leidsestraat 140 Haarlem (opgehouden) f 3200. Lange Raamstraat 30, Haarlem (wordt in vei ling 10 Maart a.s. verkocht). Kath. Volkspartij" Op Maandag 28 Februari zal de afcL Heemstede van de Kath. Volkspartij een ledenvergadering houden in het R.K. Ver enigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m. de candidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezing. OFFICIËLE PUBLICATIE EVACUATIEKOSTEN. Op 1 Juli 1949 sluit de termijn voor de in diening van: a. rekeningen van opslag- en inrichtings kosten van evacués betrekking hebbende op een tijdvak, gelegen voor 1 Januari 1949. Particulieren moeten de rekeningen indienen bij de gemeentebesturen, rekeningen welke betrekking hebben op bedrijven dienen rechtstreeks aan mijn dienst, R. J. Schimmel- pennincklaan 1, 's Gravenhage te worden ingezonden. b. Aanvragen om toekenning van huur waardevergoeding, welke aanvragen zowel voor particulieren als voor bedrijven bij mijn dienst moeten worden ingezonden. Rekeningen en aanvragen, welke na 1 Juli 1949 worden ingediend en betrekking hebben op tijdvakken, gelegen voor 1 Januari 1949, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. De directeur van de dienst voor Maatschappelijke Zorg' van het" Ministerie van Binnenlandse Zaken Mr. J. H. J. SCHOUTEN Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton My. II Slotkoers gisteren 29614 237% 222% 155 134 255 267 107i/2 15944 162 143% 157% 152% 160% 113 361 Openings koersen 291% 23454 219% 1551/2 140-54 155'

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6