3 ÊHmHïm.- Wij gaan Europa de motoren de vonk en de brandstof tot eenwording geven Protestants christelijke kraamverzorging werkt gedurende vijf en twintig jaar IssSSZ Nederlandse verliezen in Indonesië Eetbare kleren Q Wereldnieuws ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 CHURCHILL IN BRUSSEL: Bijeenkomst Internationale Raad der Europese Beweging geopend Vrijdagmiddag is in de grote zaal van het Paleis der Academiën te Brussel de plechtige openingsvergadering gehouden van de Internationale Raad der Europese Beweging. Om drie uur precies betraden de ere voorzitters Winston Churchill en Paul Henri Spaak in het felle licht der schijn werpers en blitzlichten de zaal. Beide staatslieden namen aan de bestuurstafel plaats, waaraan gezeten waren de Engel se oud-minister Duncan Sandys, voorzitter van het uitvoerend comité, de Nederlandse vice-voorzitter prof. dr. H. Brugmans, sir Harold Butler, ex-directeur van hei inter nationale bureau voor de arbeid, de Fran se gedelegeerde Marceau Pivert. de Bel gische oud-minister Paul van Zeeland, de Poolse schrijver dr. J. H. Retinger. die als secretaris-generaal optreedt, de Franse oud-minister André Philip, de Franse ex-staatsminister Guy Mollet, die de zieke ere-voorzitter Léon Blum vervangt, en signor Ruini, die de Italiaanse premier Al- cide de Gasperi, die door ambtsbezigheden is verhinderd de zitting bij te wonen, ver tegenwoordigt. Ook de reizende ambassadeur voor het Plan-Marshall, Averell Harriman, was aanwezig. In de zaal zaten de afgevaar digden van Oostenrijk. België, Denemar ken, Frankrijk, Groot Brittannië, Grieken land, IJsland, Italië, Luxemburg. Noorwe gen, Nederland, Zweden, Zwitserland. Tur kije en de Westelijke bezettingszones van Duitsland. Bovendien zijn er twee afge vaardigden aanwezig van elk der Oost- Europese landen, die een ..regering in het buitenland" hebben, n.l. Bulgarije, Honga rije, Polen. Roemenië, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Tevens zijn er twee vertegen-; woordigers van het republikeinse Spanje. Spaak: „Wij houden de vlam brandend" De Belgische premier Paul-Henri Spaak opende de vergadering. Hij wees met na druk op de absolute noodzaak van een verenigd Europa. Slechts wanneer Europa zich aaneensluit zal het zijn prestige in de wereld kunnen bewaren en zal het verval, dat op het ogenblik is waar te ne men, tot stilstand komen. „Het congres in Den Haag en de suc cessen, die hierna zijn bereikt, hebben grote verwachtingen doen ontstaan en het is thans zaak deze tijdens dit congres te verwezenlijken. Wij zullen de vlam hoog en brandend houden", zo besloot Spaak zijn luid toegejuichte rede. Churcliill: „Sterker dan de haat" Vier jaren na de oorlog, aldus Churchill, heeft deze Europese beweging reeds be wezen sterker te zijn dan de gevoelens van haat en vergelding, die de verschrik kelijke beledigingen, die wij elkaar heb ben aangedaan, opriepen. Wij komen hier niet alleen bijeen als Geallieerden in een zelfde strijd, wij verwelkomen hier even zeer als vrienden de vertegenwoordigers van de staten, waartegen wij een ver schrikkelijke strijd hebben gevoerd. De kracht van onze idee wordt het best be wezen door het feit, dat deze zegeviert over de diepste hartstochten van mensen en volken en onze gedachten afbui." van het verleden naar de toekomst. De Engelse staatsman verwelkomde hierna de vertegenwoordigers der Euro pese landen, „die zich op het ogenblik in de greep bevinden van een tyrannie, die vernietigender is dan die van Hitier". „Ons einddoel is hun bevrijding", zo riep de Britse ex-premier uit. Hij wees er op, dat wat verleden jaar De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30. 13.00. 19.30 en 23 00 uur Nieuws. 8.15 Strijkorkest 8.30 Kerkdienst uit Haar lemse Begijnhofkapel. 9.45 Platen. 9.55 Hoog mis. 11 30 Suite in d. Handel. 11.40 Piano concert no. 18 ir. Bes. Mozart. 12.15 Beant woording van vragen. 12.40 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Nederlands Strijktrio met Roos Boels- ma. alt en Gerard Hengeveld, piano. 15.40 Amusementsorkest. 16.10 Voetbal-reportage. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijd krachten. 19 00 Koor. 19.15 ..Kent gij uw Bijbel?". 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.13 Gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed. 23.15 Smetana en Dvorak. HILVERSUM II. 414.5 M. 8.00, 13.00, 18 00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws 8.18 Beethoven. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Tweede pianoconcert, Saint- Saëns. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondags halfuur. 10.30 Oud-Katholieke kerkdienst. 12.00 Scheepskapel. 12.30 Zondagclub. 12.40 Nederlandse pianomuziek. 13.20 Italiaanse liederen. 13.50 Schets. 14 05 Boekenhalfuur. 14.30 Koor. 14.50 Filmpraatje 15.05 Neder lands Symphonic-concert, IC. 10 Dansorkest.] 16.30 Sport 17 00 Reportage. 17 30 Ome Kees je. 17.50 Sport 18.15 Cabaret 19.00 Radio- lympus. 1930 Lichte muziek 20.15 Vrolijke weeuwtje. operette, Léhar. 21.15 Luisterspel. 21.50 Speeldoos. 22.05 Vlijmscherp. 22.30 Sextet in Bes. Brahms, 23.15 Orkest. BLOEMENDAAL: 10.30 Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk, 15.45 Idem. Mei nog slechts de uiting was van een onofficieel congres, thans geestelijk eigen dom is van bijna alle regeringen van West-Europa. Churchill legde er (fe nadruk op, dat het tijdstip is aangebroken opnieuw tot be langrijke beslissingen te geraken over de toekomstige structuur van een verenigd Europa. Hij besloot: „Wij zullen tijdens deze bijeenkomst de weg moeten banen voor de voertuigen der uitvoerende macht van de Europese beweging en zullen hen, die ze besturen, onze plannen moeten voorleggen. Door een actieve, verlichte en steeds meer dominerende publieke opinie zullen wij ze tevens de brandstof en de electri- sche vonk kunnen verschaffen, die zij no dig hebben om vooruit te komen". Hierna werd in plenaire zitting een be gin gemaakt met de agenda-werkzaamhe den onder voorzitterschap van Paul van Zeeland. Duncan Sandys, de Britse oud-minister die het uitvoerend comité presideert, schetste het doel van de bijeenkomst in Brussel: het bestuderen van de problemen die zich voordoen bij de vorming van een Europese Unie en het concipiëren van zijn organen, zodat straks weloverwogen voorstellen voorgelegd zullen kunnen worden aan de Europese Assemblée en aan de raad van Europese ministers zowel als aan de regeringen der landen. Het werk der commissies Sandys wees er op dat de economische studiecommissie reeds goede resultaten heeft geboekt en dat in April a.s. te Westminster een belangrijke economische conferentie zal worden gehouden. De culturele afdeling onder voorzitter schap van professor De Madariaga bestu deert op het ogenblik op welke wijze de Eurpese volken op geestelijk en cultureel n nader tot elkaar kunnen komen en bereidt de organisatie voor van een Euro pese culturele conferentie in Zwitserland, zoals door het Haagse Congres was voor gesteld. „Voeten op de grond!" Binnenkort zal voorts een juridische studiecommissie worden ingesteld, welker voornaamste taak zal zijn de beslissingen uit te werken, die de internationale raad zal nemen met betrekking tot de oprich ting van een Europees hof voor de rechten van de mens. Duncan Sandys stelde vervolgens in het licht, dat de invloed der Europese bewe ging op de regeringen reeds zeer groot is. De beweging moet daarom iedere opwel ling verdringen om plannen in te dienen, die, hoewel theoretisch wenselijk, politiek onmogelijk kunnen worden uitgevoerd. Zij moet evenwel niet aarzelen om, ver voor de regeringen uit, de weg te wijzen en zij moet zonder vrees alle maatregelen eisen, die noodzakelijk en practisch uitvoerbaar zijn. Professor dr. H. Brugmans (Nederland) legde de nadruk op de noodzakelijkheid van volksopvoeding met betrekking tot het tot stand brengen van een Europese eenheid. De agenda van het congres omvat de volgende punten: 1. Bestudering van een ontwerp van een Europese conventie, welke voorziet in de instelling van een Europees „hof voor de rechten van de mens". De re geringen zal worden verzocht een der gelijk hof te erkennen. 2. Bestudering van de beginselen, waarop een Europese politiek gegrondvest moet zijn. 3. Bespreking van de algemene organisatie en propaganda. VISSEIilJ OP HET IJSELMEER HERLEEFT. Het zachte weer betekent een voor deel voor de visserij op het IJselmeer. In de havens rond onze binnenzee heerst al een gezellige drukte en spoedig hoopt men een aanvang te maken met de palingvisserij. Op een in 1924 gehouden vergadering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond had mevrouw De Graafv. d. Eist, verlos kundige, een rede gehouden en hierin voor al doen uitkomen, dat er behalve aan de verzorging van moeder en kind, een grote behoefte bestond aan een goede verzorging van de huishouding, om daardoor de kraamvrouw de zo nodige rust te geven. Op de daaropvolgende vergadering in het begin van 1924, dus dezer dagen vijf en iwintig jaar geleden, werd besloten tot de oprichting van de Christelijke Vereniging tot Kraamhulp voor Haarlem en omstre ken. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: mejuffrouw mr. dr. G. H. J. van der Molen, presidente; mevrouw A. Groe nendijkPoederbach, leidster van het bu reau: mejuffrouw M. J. Lasschuit, secre taresse; mevrouw De Vriesv. d. Werf, penningmeesteresse; mevrouw A. Anema Gertsen, algemeen adjunct en presidente van het bezoekcomité. Als lid gaven zich op twee en twintig dames en als begunstig- sters twee. Alvorens te starten werd een bazar gehouden in Hotel Lion d'Or. Dank zij de medewerking van de heer en me vrouw A. M. Duytshoff en vele dames werd de bazar een groot succes. Op 1 Maart 1924 werd het bureau ge opend. Het was gevestigd ten huize van mevrouw Groenendijk, Wagenweg 15. Hier konden de kraamvrouwen hulp aanvragen en de betaling werd geregeld. Een gedeelte der verpleegkosten werd door de Vereni ging betaald, terwijl de patiënten naar ver mogen bijdroegen. Voor hulpverlening aan behoeftige gezinnen stelde de vereniging zich in verbinding met de diaconieën van de Ned. Hervormde Gemeente en Gerefor meerde Kerk. De eerste patient werd door Zuster Van El, de eerste kraamverzorgster, op 31 Maart 1924 geholpen. Sedertdien is het aantal patiënten en kraamverzorgsters steeds ge groeid. Spoedig bleek, dat er meer vaste verzorgsters nodig waren en van hen geven Zuster Van El en Zuster Van Hemert nog steeds haar beste krachten aan Kraamzorg en Kliniek. Behalve het bestuur was een dames- ■bezoek-comité w<h-kzaam, waarvan me vrouw JongejanVallen tgoed vele jaren de leiding had, daarna, tot haar overlijden, mevrouw M. PoleyWessels. Het doel van dit comité was de gezinnen te lereVi kennen en een goed overzicht te krijgen van het werk der zusters. Het werk groeide, het aantal leden en begunstigers steeg. De vereniging mocht zich verheugen in veler sympathie en vriendschap. Vooral van dr. J. J. van Ko nijnenburg, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst en van het gemeente- 4 pers. Sedan Prijs f 3795. Geert Hoogeveen's Garagebedrijf Mr. Cornelisstraat 54 Telefoon 16270 Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8 00. 33.00. 19.00. 2000 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Wijdingsavond. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 1 Kamermuziek 9.15 Voor zieken 9.30 Schu- bert. 10.30 Morgendienst 11.00 Peter Pears. 11.20 Voordracht. 11.40 Piano 12.10 Platen. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Schoolradio. 14.35 Wagner. 15.00 Tuin- praatje. 15.30 Trio van Pizetti 16.00 Bijbel lezing 16.45 Orgel. 17 00 Voor kleuters. 17.15 Koor 17 45 Causerie. 18.00 Piano. 13.15 Sport 1830 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 1930 Reportage 19.45 Landbouwrubriek. 20.15 Omroeporkest met saxofoonsolist. 21.00 Luisterspel ..Een liefde in de achttiende eeuw". 2130 Platen. 2145 Geestelijke liede ren. 22.15 Platen. 22.45 Avondwijding. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8,00. 13.00, 18.00 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. S.55 Voor de vrouw. 9 00 Platen. 30.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Causerie 11.15 Orgel en cello. 12.00 Lunchmuziek. 1°30 Voor platteland en In 't spionnetje. 12,38 Piano. 13.20 Strauss. 14.00 Causerie. 14.15 Operettemuziek. 15.00 Geva rieerd programma 16.00 Sopraan en piano. 16.30 Musicalender. 17.30 Voor padvinders. 17 45 Dansorkest. 13.30 Film 19.00 Strijk orkest, 19.30 inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Oproep Steun wettig gezag. 19 50 Platen. 20.05 Gevarieerd programma. 21.30 Luister spel. 22.30 Piano. 23.15 Sportreportage. 23.30 Swingplaten. Bevin houdt voet bij stuk in ontmantelingsgeschil Zolang de driemogendheden-besprekin- gen over de verboden Duitse industrieën niet voltooid zijn is Engeland niet bereid tot besprekingen over de Amerikaanse voorstellen om 167 Duitse fabrieken van ontmanteling te vrijwaren aldus verneemt Reuters diplomatieke correspondent te Londen. Minister Bevin zou dit aan de Ameri kaanse ambassadeur in Londen, Douglas, hebben medegedeeld. Douglas zou thans Washington om machti ging verzocht hebben om te Londen be sprekingen te voeren over de geschillen onder de drie mogendheden over de ver boden industrieën in West-Duitsland. Het voornaamste verschil van mening betreft de steun, die door generaal Clay is gegeven aan de hervatting op grote schaal van de Duitse scheepsbouw. Tot dusver heeft Engeland slechts toe gestemd in het schrappen van 117 fabrie ken van de lijst der te ontmantelen fabrie ken. De Ver. Staten hebben schrapping van 167 fabrieken gevraagd. Naar verluidt zou iedere verdere Britse concessie gekoppeld worden aan de over eenkomst, dat geen verdere herziening van de lijst ten gunste van de Duitse fabrieken zal geschieden. De Franse regering wordt van de be sprekingen tussen Bevin en Douglas op de hoogte gehouden. KIESWET VOOR WEST-DUITSLAND AANGENOMEN. De Constituerende Vergadering te Bonn heeft een kieswet voor de samenstelling van het eerste parlement van West-Duits land aangenomen met de stemmen van christen-democraten en communisten tegen. Volgens deze wet zullen tweehonderd van de vier honderd leden van het parle ment worden gekozen volgens het stelsel van relatieve meerderheid in districten voor een lid. De overige zetels zullen wor den verdeeld onder de verschillende lijsten met dien verstande dat de totale sterkte der fracties wordt vastgesteld volgens evenredige vertegenwoordiging. Israel verzoekt opnieuw toelating tot de UNO LAKE SUCESS, 24 Febi'uari. (Reuter). Israel heeft gisteren opnieuw om toelating tot de UNO verzocht. Het verzoek was vergezeld van een ver zekering. dat Israel de bepalingen van het Handvest zou nakomen. Verwacht wordt, dat de nieuwe lidmaat- schapsaanvrage binnenkort door de Veilig heidsraad in behandeling zal worden ge nomen. CHIN. 1ND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraai 21 - Telefoon 21375 VERLAAGDE prijzen (Adv.) bestuur heeft Kraamhulp steeds veel mede werking ondervonden. Opleiding van kraamhulpen. Op de vergadering van 4 Februari 1929 werd besloten een opleiding voor kraam hulpen ter hand te nemen. Het resultaat was, dat in Juni 1930 van de vier geëxami- neerden er drie slaagden. De groei van de vereniging leidde tot veranderingen. Het bureau werd verplaatst naar Nieuwe Gracht 64, waar ook de vaste zusters woon den. Vele gezinnen werden geholpen. De bestaande opleiding werd in 1939 gesteld onder toezicht van de Commissie voor Kin- derhygiëne in Noordholland en de Com missie inzake Kraamhulp te Den Haag. De leerlingen ontvangen daardoor, na een op leiding van anderhalf jaar en met goed ge volg afgelegd examen, het rijksdiploma „Kraamverzorgster". Zij zijn dan in staat een mooie en nuttige plaats in de maat schappij te bekleden. Voor deze opleiding was het noodzakelijk dat een gediplomeerd kraamverpleegster werd aangesteld. De eerste, die deze functie vervulde, was Zus ter D. van Leyenhorst. Ook werd een bemiddelingsbureau voor Kraamverzorging aan de vereniging ver bonden. Het huis Ripperdapark 16 werd het centrum, waarvan het. werk der vereniging uitging. De kraamverpleegster, de vaste zusters en de leerlingen van de opleiding vonden hier een tehuis. Op 29 September 1939 werd dit huls ge opend in tegenwoordigheid van de ere presidente mevrouw J. W. baronesse de Vos van SteenwijkVan Royen en de oud presidente mejuffrouw mr. dr. G. H. J. van der Molen en vele belangstellenden. Daar Zuster Van Leyenhorst in het hu welijk trad, ging zij de vereniging verlaten. Zij werd op 1 Maart 1941 opgevolgd door Zuster Van der Meulen, wier persoonlijk heid onafscheidelijk is verbonden met het werk van de Protestants Christelijke Kraam verzorging. De opleiding wordt nog steeds in de Flora kliniek voortgezet, waar ook het centrum der kraamverzorging is gevestigd. Vele moeilijkheden werden het werk ge durende de oorlogsjaren in de weg gelegd. Maar hoe ook geprobeerd werd alle moge lijke valstrikken van de bezetters te ont lopen, het bestuur oordeelde het toch raad zaam contact te zoeken bij de kerken. De Gereformeerde Kerk kon niet helpen, daar dit werk niet op de weg van de Gerefor meerde diaconie ligt. De Hervormde Ker- keraad was bereid de vereniging onder zijn vleugelen te nemen. Het werk is niet alleen in stand gebleven, maar ook zó zeer uitge breid, dat vele gezinnen in de wijk worden geholpen en dat op 28 Juni 1947 de mooie Florakliniek in het Florapark geopend kon worden, waar plaats is voor twintig pa tiënten. Duitse ingenieur vorderde Nederlandse machines Zeven jaar gevangenisstraf is geëist te gen de Duitse ingenieur G. Serosa, die sinds 1919 in Nederland woonde en die tijdens de bezetting de machines van ver scheidene Nederlandse fabrieken heeft gevorderd en naar Duitsland laten vervoe ren. Bij de behandeling van deze zaak voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag verklaarde verdachte, dat hij na de be vrijding niet naar Duitsland was gegaan omdat hij medewerking wilde verlenen bij het terugbrengen van Nederlandse machines uit Duitsland. Het was de Duit sers, naar hij zeide, niet om de machines te doen geweest, doch om verhoging van de productie. Verdachte had altijd in de overtuiging geleefd dat Nederland alle machines terug zou krijgen. De raadsvrouwe, mej. mr. Boon, vroeg zich af, waarom de negen collega's van verdachte, die voor de „Rüstungsïnspek- tion" in Nederland machines hebben ge vorderd, niet worden vervolgd. Een hun ner, de Duitser ir. P., woont zelfs weer in Den Haag. De hinderlijke overwegen Geen luchtbrug bij de Westergracht De spoorwegovergangen bij Wester gracht en Pijlslaan (en natuurlijk ook bij de Zandvoortse laan, maar die ligt niet op het gebied der gemeente Haarlem) zijn hindernissen voor het verkeer, zowel voor auto's, fietsen als voetgangers. In de afde lingen van de Haarlemse raad is gevraagd of het niet mogelijk is bij de Westergracht- overweg een luchtbrug te bouwen. Natuur lijk alleen voor voetgangers en fietsers. B. en W. antwoorden: Zowel de overgang a niveau bij de Westergracht als die bij de Pijlslaan veroorzaken voor voet- en rij- verkeer veel tijdverlies wegens de vele doorgaande treinen en het veelvuldig ran geren, dat ten behoeve van het tussen deze overgangen gelegen goederenemplacement plaats vindt In de toekomst zullen deze moeilijkheden v/orden opgeheven door het maken van viaducten in de op te hogen spoorbaan HaarlemLeiden. Het zou, ge zien de precaire financiële toestand van de gemeente, onverantwoord zijn door noodoplossingen, welke alleen voor het voetverkeer resultaat zouden opleveren, het ongerief te verminderen. Jammer is dat in het antwoord van B. en W. niets te lezen is over de vraag wan neer er tot verhoging van de spoorbaan zal worden overgegaan. Een half jaar ge leden vernamen wij van de directie der Nederlandse Spoorwegen dat „voorlopig'" nog niet aan de uitvoering van dit werk gedacht kan worden, omdat andere spoor- wegwerken in ons land aanspraak kunnen maken op voorrang. Toch lijkt het ons gewenst dat het Haar lemse gemeentebestuur „op het vinke- touw" blijft zitten om aan te dringen op zo spoedig mogelijke uitvoering van de spoorwegplannen die Haarlem aangaan. Behalve de verdere ophoging der spoorbaan van de Brouwersvaart tot voorbij de Zand voortse laan een werk waarvan de uit voering noodzakelijk is om daardoor een ontsluiting van Haarlem-West te verkrij gen hebben wij de verplaatsing van het Goederenst^tion naar het gebied van de nieuwe Haarlemse haven- en industrieter rein in de Waarderpolder. Beide werken houden met elkaar nauw verband. De gemeente Haarlem moet dan drié viaducten bouwen, namelijk bij de Wester gracht, de Pijlslaan en de Munterslaan. Ook het viaduct bij de Brouwersvaart moet dan verbeterd worden. Heemstede, Bioemendaal en Zandvoort hebben belang bij het viaduct aan de Zandvoortse laan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in' Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 10 Februari 1949: Serg. B. Groeneveld uit Vlaardingen; 15 Febr.: sold. Ie kl. K. W. van den Berg uit Amsterdam-O.; serg. D. Hiemstra, Leeuwarden; sold. L. Konings, Leens(Gr.); 16 Febr. sold. Ie kl. J. Bosmann Arnhem; 17 Febr.: sold. Ie kl. H. Dekker uit Amsterdam; huzaar le kl. A. T. G. Ha ring uit Schipluiden; korp. G. van Zwieten uit Amsterdam-N.; 18 Febr.: sold.. J. M. Versteeg uit Utrecht: sold. B. J. H. Wassink uit Bathem (O.); 19 Febr.: sold. W. F. Der- nison uit Haarlem; sold. H. Kroes uit Blij a 143 (Fr.); sold. M. J. Zuurhout uit Vrees wijk; 20 Febr.: sold. P. M. Verstraten uit Badhoevedorp (gem. Haarlemmermeer). Kon. Ned. Ind. Leger: Overleden tenge volge van oorlogsverwonding op 6 Febr. 1949: Man, sold. 2e kl. inf. L. Kabelatoe. Gesneuveld 7 Febr. 1949: Man. korp. cav L. Pongilalatan; Amb. sold. 2e kl. inf. T. Galaki; Jav. sold. 2e kl. inf. Ratio; 8 Febr.: Man. sold. 2e kl. inf. H. W. Wawo; 9 Febr.: Man. sold, le kl. inf. L. Kawulusan; Jav. korp. inf. Sarman; Amb. korp. inf. Assa- tumalay; Jav. serg. art. Slamet; 10 Febr.: Man. sold, le kl. inf. J. Kasek; Amb. sold, le kl. inf. D. Tumanserij; Man. sold, le kl. inf. D. H. Wokas; 11 Febr.: Jav. sold, le kl. inf. Miskoen; 12 Febr.: Jav. sold. 2e lel. Keri; Jav. sold. 2e ld. Slamet; Jav. sold. 2e kl. Soewanto; Man. serg. inf. J. F. Wui- san; allen uit Indonesië; 17 Febr.: serg. pantsertroepen D. J. Udink uit Deventer. Japanse concurrentie begint scherper te worden Een ambtenaar van het Japanse ministe rie van Handel heeft verklaard, dat Japan zijn prijzen op de internationale markt niet tot het vooroorlogse peil omlaag zal kunnen brengen. De Japanse lonen zullen waarschijnlijk echter lager blijven dan die in het Westen, zo zeide hij. Deze ver klaring legde hij af naar aanleiding van oplopingen" ontstaan, die vanzelf een ge- de vrees, die in het Britse Lagerhuis tot uitdrukking was gebracht met betrekking tot de Japansen handelsconcurrentie met lage goederenprijzen, welke gebaseerd zijn op goedkope arbeidskrachten. De Japanse ambtenaar merkte op, dat het natuurlijk is, wanneer Japan alles wat het kan, ex porteert, evenals Engeland dit thans doet. De Japanse exporthandel wordt nog ge handicapt door het ontbreken van een en kelvoudige wisselkoers voor de Yen en door diverse controles, zo zeide hij, maar wanneer de omstandigheden weder nor maal geworden zijn, zal Japan zijn uiterste best doen om de export te vergroten en de zo dringend noodzakelijke buitenlandse valuta te verdienen. Panda en de Meester "Ontdekkingsreiziger 1. „Tja," dacht Panda, en hij ging op een i stoep zitten om beter te kunnen denken, want zittend denk je beter dan lopend dat vond hij ten minste. „Het leven is moeilijk," peinsde hij. Je moet weten, dat hij weer een betrekking aan het zoeken was en dat het hem tot toe i nog niet gehikt was om iets te vinden. Als hij langere benen had gehad had hij loopjongen I kunnen worden bij ccn slager, maar aangezien hij korte benen had, paste hij niet op zon loopjongens-fiets, en daarom had hij nn nog maar steeds geen betrekking. „Wat moet ik he- finnen?" dacht hij. De stoep, waar hij op was gaan zitten, was echter geen gewone stoep. I Het was de stoep van het Hótel Modernlssimo, en die stoep werd door de huisknecht van het hótel altijd keurig aangeveegd. De vlijtige man verrichtte ook nu zijn zindelijke bezigheid en bezemde alle sigaretten-peukjes en stukjes papier weg, en hij was zó verdiept in zijn werk. •lat hij Panda niet eens zag. „Alles loopt me tegen!" dacht Pandaen juist toen hij dat dacht veegde de huisknecht hem met de stukjes papier opzij. Hij had hem eerlijk niet gezien. De moderne wetenschap staat voor niets en nu is weer ontdekt dat van oude kleren een prachtig voedingsmiddel kan worden bereid. Over het hoe moet u mij nooit vragen. Wanneer er iemand is die niet we tenschappelijk is, dari is het ik-zei-de-gek. Maar ik mag wel zeggen, dat het spraak gebruik des simpelen volks op deze vin ding reeds vooruitgelopen is met het woord (en begrip), soepjurk. Van economie weet ik ook niets. Maar toch altijd wel genoeg om te weten dat er een duurzaam-ijzeren wet van vraag en aanbod bestaat die ondanks de almacht des staats en de geheide geleide economie zich altijd weer doet gelden. Wanneer er vraag naar iets is en het aanbod is gering, of wordt door die vraag gering, dan wordt dat iets duurder. Dat hangt weer samen met die vreemde menselijke eigenschap om overal een slaatje uit te slaan: zelfs in Rusland (zie het begrip: Russisch slaatje). Dit overwogen hebbende kom ik dan nu tot de staalharde consequentie van deze ijzeren logica: hoe meer oude kleren gege ten zullen worden, hoe duurder de oude kleren zullen worden, hoe meer de soep jurken en vetlappen waard zullen worden en zo is wiskunstig vast te stellen dat een eenvoudig menu'tje bestaande uit: Potage Jacquet Tournedos Gilet Petits pois Calegon Pommes a la Robe-Spierre Zool Meunière Gateaif Chemise-enveloppe Glacé Deux Pièces Café Demi-Saison Cognac Manteau op de lange duur óók wel weer een tientje zal gaan kosten. Toen iemand aan de Aartshertog Lens- velt de Nicola eens vroeg: „Meneer de Ai'jiduuk, wat doet u met uw oude kle ren?" antwoordde de eenvoudige edelman met een nogal bittere glimlach: „die draag ik, waarde heer". Dit is een even historisch als gevleugeld woord geworden. Thans zou Zijne Hoogwelgeborene on getwijfeld antwoorden: „die soupeer ik op, kameraad". Ja, ja, de tijden veranderen en wij, aartshertog of inktkoelie, mèt hen. Er zal een tijd komen dat wij elkander de kleren van het (vege) lijf eten. Dat het osse- door het pannelapje vervangen zal worden en dat wij voor het naar bed gaan een letter lijk slaapmutsje nemen. Zo gaat dat. ELIAS. JtSL n op korte termijn incl. weeldebelasting GARAGE VERBEEK BIOEMENDAAL Telefoon 22276. Bloemendaalseweg 5-9 STUDEBAKER - SKODA - VOLVO (Adv.) NIEUWE AANKOOPVERGUNNINGEN VAN DE E C A. De E C A heeft, nieuwe aankoopvergun ningen tot een totaalbedrag van 7.971.000 dollars voor Nederland bekend gemaakt voor motorvoertuigen, vliegtuigen en grondapparatuur, machines, machinewerk tuigen, constructie en mijnbouwuïtrusting, electrische apparaten, motoren en turbines, generatoren en motors, onderdelen en metalen. Luchtbrug. De Britse en Amerikaanse autoriteiten bespreken plannen om de luchtbrug een „permanente basis" te geven door een standaardtype vliegtuig te gebruiken, aldus wordt in hoge Britse kringen te Berlijn vernomen. Men zou voortaan uitsluitend van de Amerikaanse Skymaster C 54 gebruik willen maken, waardoor de dagelijkse toevoer tot 8000 ton zou stijgen. Men beschouwt het als landingstijdverlïes, wanneer ook vliegtuigen als de Dakota C 47 moeten landen met slechts **rie ton. Arrestatie. De Sovjetrussische veiligheids politie te Weimar heeft Heinz Baumann gearresteerd, hoofdredacteur van het chx-isten-democx-atische blad „Thüringer Tageblatt", meldt Reuter. Het Sovjet hoofdbureau te Weimar verklaarde, dat Baumann niet op grond van zijn bezig heden als journalist of partijlid was ge arresteerd. maar een andere reden werd niet opgegeven. Draak. De Ku Klux Klan zal „tot de laat ste druppel bloed" vechten voor het behoud van de blanke supx'ematie van de Zuidelijke staten en voor de rechten dier staten, aldus heeft de iGrote Draak" van de Klan, Samuel Grèen, in Zuid-Carolina verklaard. Plaatselijk? Een plaatselijke religieuze groep te Mannheim bereidt zich voor op het einde van de wereld, dat. naar zij gelooft, tussen 10 en 20 Maart zal komen. Zetels. Na een langdurig debat heeft de Braziliaanse Kaber van Afgevaardigden een wet goed gekeurd betreffende de verdeling van de zetels der uitgestoten communisten onder de andere partijen. Deze maatregel is het gevolg van het besluit van 7 Mei 1945. waarin de com munistische partij onwettig werd ver klaard en krachtens hetwelk het parle ment alle gekozenen van de communis tische partij als van hun mandaat ver vallen bschouwt. Op speciaal verzoek. Radio-Sofia heeft meegedeeld, dat de „Bulgaarse Natio nale Vergadering" een speciale parle mentaire commissie heeft ingesteld, welke een onderzoek moet instellen naar de „tegen de staat gerichte" acti viteit van bepaalde leden van de natio nale vergadering. De minister van Justitie, Radi Naidenof, had het verzoek tot instelling van een dergelijke com missie gedaan. Bio-logisch. Professor Antonin Klecka, de nieuw benoemde voorzitter der Tsje- choslowaakse landbouwhogeschool, heeft in een toespraak aldaar aange drongen op hervorming der biologische opleiding en practijk naar 't voorbeeld der Sovjetrussische theorieën. Hij stelde de theorieën van de Sovjet-ge leerde Trofim Lysenko tegenover „de onmachtige en vruchteloze idealistische biologie van laboratoria, die los staan van de werkelijkheid". Professor Klecka hangt het Sovjetrussische biologisch beginsel aan, dat d„e natuur kan wor den veranderd".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2