Minister S. L. Mansholt opende de Winter flora Februaristaking 1941 herdacht in de hoofdstad Guépin van der Vlugt Komt er een einde aan de „goedkoop geld"-politiek? ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Koninklijke medailles voor twee Santpoortse firma's Minister Mansholt in "bewondering voor een inzending hyacinten op de Winterflora. Op de voorgrond de Commissaris der Koningin in de provincie Noordhollanddr. J., E. baron de Vos van Steenwijk; geheel rechts de voorzitter van Bloembollencultuur jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Het restaurant van het Krelagehuis was stampvol, toen de voorzitter van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner den, de minister van Landbouw en Voed selvoorziening, S. L. Mansholt, de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, en de andere genodig den, onder wie wij nog de erevoorzitter van „Bloembollencultuur", dr. E. H. Kre- lage, de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, en verscheidene wethouders van Haarlem en de gemeenten uit de bollenstreek opmerkten, welkom heette voor de opening van de Winterflora 1949. Jhr. Van Nispen bracht dank aan de in zenders en aan de tentoonstellingscommis sie, die dit gebouw van Mercurius in een tempel Flora's kinderen waardig had weten om te toveren, aan de juryleden en de ver tegenwoordigers van buitenlandse tuin bouworganisaties en aan de overheids lichamen, ondernemingen en personen die ieder op hun eigen wijze tot het welslagen van de expositie hadden bijgedragen. In het bijzonder was Jhr. Van Nispen erkentelijk voor de belangstelling die de Koningin en de Prins ook dit keer voor het Bloembollen- vak hadden getoond door het beschikbaar stellen van medailles voor de mooiste producten. Minister Mansholt herinnerde in zijn openingsrede aan de „Bloemlusttentoon- stelling", die hij tien dagen geleden te Lisse had geopend. Deze Winterflora richt zich evenwel in de eerste plaats tot het grote publiek en zij is zeker niet uit louter altruïsme georganiseerd. Het gaat er om de bollenafzet in de toe komst zo groot mogelijk te doen zijn, een toekomst die het vak niet zonder zorgen tegemoet ziet. De binnenlandse omzet is weliswaar belangrijk: de Nederlander koopt per jaar voor twaalf gulden bloemen of hij geniet voor een dergelijk bedrag er van en er is zeker geen land, waar de bloemen zo in ere zijn als bij ons, doch dat is voor een stevige economische basis van de kwekerijen niet voldoende. Helaas is de buitenlandse afzet nog lang niet wat zij voor de oorlog was. De minister meende, dat men een oplos sing van de moeilijkheden niet zozeer moest zoeken in een onmiddellijke beperking van de teelt dan we! in een verbetering van de kwaliteit en meer propaganda en voorlich ting in het buitenland. De minister sprak tenslotte de hoop uit. dat de Winterflora 1949 er toe zal bijdragen, dat het buitenland zijn grenzen voor de bloembol weer zal openen. De onderscheidingen De voorzitter maakte vervolgens de win naars van de door Koningin Juliana en Prins Bernhard uitgeloofde onderscheidin gen bekend: respectievelijk de heren Anton en Piet Nijssen beiden uit Santpoort. De belangrijkste bekroningen^ waren: 1. Prijsvragen voor collectieve inzen dingen van afdelingen der Ver- eeniging: A De beste inzending van een collectie bolgewassen van één of meer der hoofdartikelen. Tweede prijs: Grote gouden medaille, aangeboden door Gemeente Hillegom, toe gekend aan de afdeling Bovenkarspel en Grotebroek der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. B. De beste inzending van een collectie bolgewassen van één der hoofdarti kelen. Eerste prijs: Ereprijs, aangeboden door hoofdbestuur Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, togeekend aan de afdeling Lim- menHeiloo der Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur. 2. Prijsvragen voor inzendingen van particulieren of handelsfirma's. A. Groepen. Prijsvraag No. 1De beste inzending Tul pen. Derde prijs: Gouden medaille, aangeboden door het hoofdbestuur der Alg. Ver voor Bloembollencultuur, toegekend aan G. B. de Vroomen en Zonen N.V., Sas- senheim. Prijsvraag no. 2: De beste inzending Nar cissen. Eerste prijs: Eereprijs, aange boden door Gemeente Haarlem, toegekend aan firma G. Lubbe en Zn., Oegstgeest. Prijsvraag no. 3: De beste inzending Hyacinten Eerste prijs: Ereprijs, aange boden door de Vereniging „De Hyacinth", toegekend aan N.V. H. de Graaff en Zonen, Lisse. Prijsvraag no. 5: De beste inzending ge mengde bol- en knolgewassen Eerste prijs: Ereprijs, aangeboden door het Hoofd bestuur der Alg. Ver. Voor Bloembollen cultuur, toegekend aan firma Anton Nijssen en Zonen, Santpoort. Prijsvraag 110. 6: De beste collectie Ama ryllis (Hippeastrum) Eerste prijs: Ere- pröc aangeboden door het Hoofdbestuur Al" voor RWmbolleneultuur. toege- fcp,- ™rarmonhnver f>r> Zonen Fv m B. bolgewassen Ir »ani>e" af kisten. Prijsvraag no. 7: Collectie enkele en dub bele vroege tulpen Eerste prijs: Gouden medaille, aangeboden door afd, Anna Pau- lowna der Alg Ver. voor Bloembollencul tuur, toegekend aan N.V. Verenigde Bloem bollencultures, Noordwijk. Prijsvraag no. 8: Collectie Mendel- en (of) Triumphtulpen Eerste prijs: Gou den medaille door afd. OverveenBloe mendaal der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, toegekend aan J. F. van den Ber; Anna Paulowna. Prijsvraag no. 9: Collectie Darwin en andere late tulpen Tweede prijs: Kleine gouden medaille, aangeboden door Gem. Midwoud, togeekend aan C. Soeteman, Noordwijk. Prijsvraag no. 10: Collectie Narcissen Eerste prijs: Gouden medaille, aangeboden door de afdeling Sassenheïm der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, toegekend aan N.V. Verenigde Bloembollencultuur. C. Inzendingen van collecties nieuwe aan winsten in pannen, kisten of potten. Prijsvraag no. 12: Collectie nieuwe tulpen Eerste prijs: Gouden medaille, aange boden door Rutgerd V. van Zanten N.V., Lisse, toegekend aan N.V. G. B. de Vroomen en Zonen, Sassenheim. Prijsvraag no. 13: Collectie nieuwe Nar cissen Eerste prijs: Gouden medaille, aangeboden door L. van Slaalduynen Jr., toegekend aan N.V. G. B. de Vroomen en Zonen, Sassenheim. Prijsvraag no. 14: Inzending nieuwe Hyacinten Eerste prijs: Kleine gouden medaille, aangeboden door het hoofdbe stuur der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, toegekend aan N.V. H. de Graaff en Zonen, Lisse. Prijsvraag no. 15: Collectie nieuwe Cro cus Eerste prijs: Kleine gouden medaille, aangeb. door Gem. Valkenburg Z.H.. toege kend aan N.V. W. J. Eldering en Zoon, Sas senheim. Nieuwe aanwinsten Prijsvraag no. 16: De mooiste nieuwe tulp Diploma voor gouden medaille toe gekend aan Leliebl. Tulp Marietta, inge zonden door G. B. de Vroomen en Zonen N.V., Sassenheim. Prijsvraag no. 18. Nieuwe Narcis Diploma voor gouden medaille toegekend aan Narcis Galway, ingez. door N.V. War- naar en Co., Sassenheim: Narcis Yellow Sun. ingez. door fa. G. Lubbe en Zn., Oegst geest; Nai-cis Mary Roozen, ingez. door H. P. Zwetsloot, Sassenheim; en Narcis Walt Disney, ingez. door N.V. G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim. Prijsvraag no. 19: De mooiste nieuwe Crocus Diploma voor gouden medaille, toegekend aan Crocus Little Dorrit. inge zonden door N. V. W. J. Eldering en Zoon, Sassenheim. D. Collecties afgesneden bloemen. Prijsvraag no. 20: De beste collectie Free- sia Eerste prijs: Gouden medaille, aan geboden door afd. Haarlem Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, toegekend aan M. C. van Staaveren, Aalsmeer. Vrije inzendingen Ereprijs aangeboden door de Bond van Bloembollenhandelaren, toegekend aan NV P. Bakker Mz., Enkhuizen, voor collectie nieuwe tulpen. Ereprijs: aangeboden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord holland, kantoor Haarlem, toegekend aan Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hillegom, voor uitgebreide collectie nieuwe tulpen en narcissen. Ereprijs aangeboden door de N.V. Konij nenburg en Mark te Noordwijk, toegekend aan: N.V. J. C. Maarse, Aalsmeer, voor groep cyclamen. Ereprijs aangeboden door de Onderlinge Bedrijfsvereniging Land- en Tuinbouw- belang te Utrecht, toegekend aan M. van Waveren Zn. N.V., Hillegom, voor uit gebreide collectie bol- en knolgewassen. Extra prijzen Gouden medaille aangeboden door de Vereniging „De Narcis" voor een inzending Narcissen, toegekend aan firma G. Lubbe en Zoon, Oegstgeest. Gouden medaille aangeboden door de Vereniging „De Iris" voor een inzending Bijgoed, toegekend aan N.V. C. G. Tuber- gen, Haarlem. Gouden medaille aangeboden door de N V. P. Bijvoet en Co., Overveen, voor de mooiste hyacint op de tentoonstelling, toe gekend aan Hyacint E. Rood Cycloop, in gezonden door G. van der Mey's Zonen, Lisse. Ontvangst op het Stadhuis Mr. P. O. F. M. Cremers sprak de binnen- en buitenlandse gasten van de Winterflora tijdens een ontvangst ten Stadhuize toe. Hij wees op de hechte banden, die er tussen de bloem en Haarlem bestaan. Niet alleen dat gedurende het grootste deel van het jaar straten, pleinen, gebouwen en brug leuningen niet bloemen getooid zijn, doch in de eerste week van Augustus is het stads bestuur zelfs in handen van een lieftallig meisje, dat met haar gevolg van elfen en kabouters als Bloemenkoningin wordt uit geroepen. Tussen de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en Haarlem be staan hechte banden zo herinnerde de bur germeester, en de stad heeft nog onlangs door het brengen van belangrijke offers 'etoond, dat zij het behoud van deze ban den op prijs stolt. Mr. Cremers hoopte, dat de 'lasten met genoegen aan hun verblijf in de Bloemenstad zouden terug denken. De voorzitter van de Engelse Royal Hor ticultural Society de bijna tachtigjarige heer W. G. Leak dankte in een hartelijk speeehje waarin hij verklaarde dat de kwaliteit van de geëxposeerde bloemen voortreffelijk is. „Zo goed als de Nederlan ders zullen wij nooit kunnen produceren", meende hij. Partijraad van de K.V.P. bijeen Instelling van een „College van Beraad" De partijraad van de Katholieke Volks partij houdt in Utrecht zijn negende ver gadering. De voorzitter, de heer W. J. Andriessen, heeft deze vergadering Vrijdagavond ge opend met een rede, waarin hij uitvoerig sprak over „het gruwelijk drama van Boe dapest. waar een prins der katholieke kerk, kardinaal Mindszenty, zogenaamd is be recht". „Het ergste is", aldus spreker, „dat de communistische machthebbers in Hon garije ons willen doen geloven, dat daar een man stond, die overeenkomstig zijn vrije wil zijn inzichten verkondigde en zijn daden besprak." De heer Andriessen wilde ook in deze vergadering hartstochtelijk protesteren tegen het onrecht kardinaal Mindszenty aangedaan. „In Hongarije blijkt opnieuw, zo zeide hij, „waarheen wij gaan, indien de staat wordt verheven tot de autonome bron van het recht." „Gelukkig begint het Westen de juiste betekenis van de activiteit van Rusland en zijn satellietstaten te beseffen en daarnaar te handelen. De noodzakelijkheid van een eensgezind optreden wordt meer en meer gemeengoed. De West-Europese Unie, het Atlantisch Pact, de conferentie in Londen over een Europese Raad, zij duiden onmis kenbaar op het groeiend besef, dat machts vorming tegenover het Russische imperia lisme gebiedende eis is." Ook nationaal vragen belangrijke zaken de aandacht van de partij, aldus de voor zitter. Allereerst het probleem van de loon- en prijspolitiek. Van de regering mag wor den verlangd, dat zij van haar politiek een overzichtelijke eenheid maakt en geen mo zaïek. Actueel is ook de middenstands- politiek. Spreker ontkende de juistheid van de klacht, dat bij de parlementaire werkzaam heden der K.V.P.-fractie een gemis aan „de grote lijn" te constateren is. Tenslotte besprak hij de agenda der vergadering, waarbij hij het voorstel tot instelling van een „college van beraad" van grote beteke nis achtte. De bedoeling er van is, aldus de heer Andriessen, een reële meningsvor ming mogelijk te maken en deze tot een weerslag te maken in de partij en haar politiek. Op de basis van het partijprogram en in het licht van de reële verhoudingen moet het worden gebruikt om de partij innerlijk te versterken. Daarom is het een partij orgaan, ten dienste van en voor de partij. Het college bestaat volgens het voorstel uit het dagelijks bestuur der partij, de voor zitter en secretaris van de Eerste en Tweede Kamerfracties, drie leden van het Centrum voor Staatkundige Vorming en een zodanig aantal personen als het dagelijks bestuur telkens voor de bereiking van het doel van het college noodzakelijk acht. Tiroolse padvinders bieden Koningin een boek aan De Tiroolse padvinders, die in 1937 deel namen aan de Wereldjamboree te Vogelen zang, hebben Koningin Juliana -dank ge bracht voor de uitstekende ontvangst, die zij destijds ondervonden en de vorstin een boekwerk in prachtige uitvoering over de stad Innsbruck overhandigd. Tijdens een gala-ontvangst in het hótel Post hebben „Les petits chanteurs d'Inns- bruck" Tiroolse en Nederlandse liederen gezongen ter ere van het Koninklijk gezin. Spoorboekje weer „vooroorlogs" Het spoorboekje met de dienstregeling welke op 15 Mei ingaat, zal weer een vrij wel vooroorlogs formaat krijgen. Het zal 192 pagina's bevatten en evenals voor de oorlog ook, cursief gedrukt, de aansluitin gen vermelden. Op de omslagen komen spoorwegkaartjes van Nederland en van de Benelux-landen. Geestelijke en maatschappe lijke activiteit in wijkverband De contact-commissie inzake de wijkge- dachte, werkende onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw is voornemens op Za terdag 26 Februari te Den Haag een ver gadering te beleggen over waarde en ver wezenlijking van de wijk- en gemeen schapsgedachte in ons land. De vergadering zal worden bijgewoond door minister In 't Veld, die een inleidend woord zal spreken. De volgende inlei dingen over verschillende aspecten van de wijk- en gemeenschapsgedachte worden gehouden: prof. dr. S. Hofstra, bijzonder hoogleraar te Leiden, over het maat schappelijk cultureel aspect; ir. H. M. Buskens, directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Brabant over het stedebouwkundig aspect; de heer A. J. van der Vlerk, wethouder van on derwijs en volksontwikkeling te Rotterdam 'over het bestuurlijk aspect; mevr. mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom over de wijk- en gemeenschapsgedachte en de vrouw; de heer J. du Bois, voorzitter van de Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties, over. de wijk- en gemeenschapsgedachte en de vrije-tijdsbesteding; de heer drs. W. F. Geyl, over de verwezenlijking van de wijk- en gemeenschapsgedachte. HET DOEL VOORBIJGEVLOGEN. Een twintigjarig Nederlands meisje stapte op het Londense vliegveld Northolt uit een vliegtuig van de British European Airways en zei: „Sorry, ik heb me vergist. Ik moest naar Amsterdam". Zij had twee maanden in Zwitserland doorgebracht en uit Genève naar Amster dam terug willen vliegen. Op het Zwitserse vliegveld stapte zij bij vergissing in een Viking van de B.E.A. Zij is met de K.L.M. van Londen naar Amsterdam gevlogen. Sport in 't kort BLOEMENDAAL—ZANDVOORTMEEU- WEN. Zondagmiddag zullen de derde klassers Bloemendaal en Zandvoortmeeuwen elkaar in een vriendschappelijke wedstrijd op 't terrein aan de Brederodeweg te Bloe mendaal ontmoeten. Gymnastiek Kennemer Turnverenigingen In aanwezigheid van een groot aantal leden werd tijdens de jaarlijkse algemene vergade ring van Turnlust (Haarlem) door het be stuur verslag uitgebracht over de gang van zaken, gedurende het afgelopen verenigings jaar. Technisch kwam Turnlust goed voor de dag. Deelgenomen werd aan de Sportweken te Zandvoort en Haarlem, aan het Regionale Bondsfeest in Den Haag en aan de wed strijden en demonstraties, georganiseerd door de KT.K. Deo nderlinge wedstrijden voor de leden hadden tot resultaat, dat de wisselbekers voor de tweede maal gewonnen werden door mejuffrouw A. v. d. Vliet en de heer J. Roodenburg. Bij de oudste adspi- ranten plaatsten Steintje Ket en Gerie Silvis zich nummer één. Ook financieel staat de vereniging er goed voor. Bij de verkiezingen werden alle aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs- en com missieleden bij acclamatie herkozen. Turn lust zal op Zaterdag 2 April de jaarlijkse propaganda-uitvoering geven. Bato. Het bestuur van Bato heeft een keurig verzorgd jaarverslag over 1948 uitgegeven. Het voordeel van een gedrukt jaarverslag is. dat de leden thuis rustig van een en ander kennis kunnen nemen. Zeer uitvoerig worden de werkzaamheden van Bato gememoreerd, t.w. de deelname aan de K.T.K-keurcorpsen, Districtskam- pioenschapswedstrijden in Krommenie, het Jubelfeest vaij het K.N.G.V. in Arnhem, de Sportweken in Zandvoort en Haarlem, Bloe mencorso en Allegorische optrocht, de ver enigingswedstrijd tegen Brunhilde en Excel sior te Leiden en de graadwedstrijden van de K.T.K. Verder organiseerde de vereniging voor haar leden nog onderlinge gymnastiek- en atletiekwedstrijden. Bovendien werden nog een jeugd- en een grote ledenuitvoering gegeven, welke beide zeer goed slaagden. Voor hun vele arbeid in dienst van de lichamelijke opvoeding werd de heren C. Th. Smal en J. H. O. v. d. Wall toegekend de medaille van Verdienste van het K.N.G.V. Het aantal werkende leden bedroeg op 1 Januari 1949 602 (568) verdeeld als volgt: dames 135. heren 54, meisjes 259, jongens 121, (263), jongens 121 (123), handbal 33 (0), handbal 33, derhalve een stijging van 34. Tot besluit van de bijeenkomst op het Waterlooplein te Amsterdam, welke Vrijdag ter herinnering aan de staking van Februari 1941 werd gehouden, defileerden de aanwezigen langs het schild, waarop de namen der gevallenen vermeld zijn. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties Op het Waterlooplein in de hoofdstad is Vrijdagmiddag de Februaristaking van 1941 herdacht. De burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, bracht de historische betekenis van deze staking in herinnering en legde vooral de nadruk op de algemeenheid van deze actie van de, Amsterdamse bevolking, die een vruchtbare bodem vormde voor het ondergrondse verzet. Hij deelde mede, dat binnenkort een geldinzameling zal worden gehouden voor de oprichting van een monument. „Deze cproep geldt voor de gehele Amsterdamse bevolking, ook voor hen, die meenden niet aan deze herdenking te moeten deelnemen". De heer A. D. Schoonenberg, hoofdredac teur van „De Waarheid", zag de Februari staking in het licht van de strijd van de arbeidersklasse tegen de oorlogzuchtige overheersers. „De kostbaarste les van deze staking is: door eenheid van optreden kan de oorlog voorkomen en de vrede behouden worden." De heer Th. van Dorp, tweede voorzitter van de Bond van oud-B.S.'ers, noemde deze staking een verzetsdaad, zoals in de geschie denis nog nooit is voorgekomen. Hij sprak over „landverraders en collaborateurs, die weer in vrijheid rondwandelen" en bracht het Koninklijk woord in herinnering „Voor deze lieden zal na de oorlog geen plaats meer zijn in ons land". Voorts critiseerde hij onder andere de berechting van Schreieder. Tot slot van de herdenking werd het Wil helmus gespeeld en werden kransen gelegd aan de voet van het tijdelijk monument: een bekken met een brandende vlam. Effecten- en Geldmarkt Voor minister Lieftinck en voor hem niet alleen nadert een belangrijke da tum. Op 1 Maart en daarna zal bet mogelijk zijn de 3 Grootboek inschrijvingen 1946, waarop de houders van geblokkeerd geld destijds konden inschrijven, vrij ter beur ze te verkopen. Sinds enige tijd was dit alleen mogelijk tegen een koers van ten minste 98 op welk niveau inderdaad een zeker bedrag van eigenaar is verwis seld. Na 15 Februari echter is er geen koers meer tot stand gekomen, omdat niemand bereid was nog 98 te be- laten. Intussen heeft de minister de le ningsvoorwaarden wat aantrekkelijker gemaakt door de looptijd van 50 tot 34 jaar in te korten, zodat de obligaties thans een gemiddelde looptijd hebben van on geveer 18 jaar. Maar ook dit was tot dus ver niet in staat kopers te trekken tot een koers van 98 daar inmiddels de gehele staatsfondsenmarkt een dalende richting is ingeslagen. Ten einde hiervan een beeld te geven, vindt men in onderstaande tabel de voornaamste Nederlandse staatsfondsen met de koers van 30 December 1948, die van 23 dezer en de theoretische koers, die gelden zal als de rentestand tot 4, respec tievelijk 41/2 stijgt. 3—31!;% Nederl. 1947 3% Nederl. 1937 1) Onbepaalde looptijd. Men ziet dat zelfs de 33%% lening 1947, die per 15 Februari 1957 3YZ% rente gaat dragen, tot 96V2% is gedaald, hoewel de schatkist krachtens de leningsovereen komst verplicht is 2V2% van het op 1 Januari uitstaande bedrag in te kopen zo dra de koers beneden 97% is teruggelopen. Daar van deze lening 2.7 milliard uit staat. wordt sinds enige tijd ca. 250.000 per dag ingekocht, maar de omzetten lo pen soms tot boven het rmllioen op, zodat ook hier van een groot aanbod kan worden gesproken. Ongetwijfeld zou de koers van deze en de andere staats-obligaties zich nog lager stellen, ware het niet dat de kopers ze a pari voor de betaling der bij zondere heffingen konden gebruiken. Dit laatste geldt ook van de 3% Groot Gemidd. Koers Koers Theoretische looptijd 30 Dec. 22 Febr. koers 1948 1949 bij 4% bij 4!s% 100 5/8 100 1/2 88,4% 78,6% 100 1/8 99 7/8 87,4% 79,3% 99 5/8 99 1/2 87,1% 79,5% 1) 98 1/8 96 1/2 75,7% 67,4% 38 98 1/8 96 1/2 87Ü% 79,1% 80,4% 2314 98 1/8 96 1/2 8 6'<!;% 99 1/8 97 1/8 89 83.6% 1414 98 3/16 96 5/8 89,6% 84,5% 1) 80 13/16 80 1/4 62,5% 55,6% boekinschrijvingen, welke van 1 Maart af vrij ter beurze kunnen worden verhandeld. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat zij belangrijk beneden 98% zullen da len. Want deze obligaties mogen bij een rentestand van 3V2% theoretisch niet ho ger dan 94% noteren, bij 4% niet hoger dan 89% en bij 4Vfe% niet hoger dan 84% Maar niet alleen wegens deze rendements verhouding worden deze obligaties aange boden. ook het verlangen om in plaats van deze obligaties vrij geld te krijgen, is groot. Van deze lening staat ca. 1.3 mil liard uit en naar verluidt hangen er voor millioenen verkooporders boven de markt, zodat op 1 Maart en daarna een zeer le vendige handel in deze stukken verwacht wordt en men op de beurs in de grootste spanning verkeert over de koers, welke dan voor den dag zal komen. Een min of meer gevoelige koersdaling beneden 98% is voor de minister van Fi nanciën niet alleen zeer onaangenaam," omdat hij zowel bij de uitgifte als nog onlangs in de Kamer beloofd heeft de houders zoveel mogelijk tegen kapitaal verlies te zullen beschermen, maar ook en dat is voor heel de beleggingsmarkt en het toekomstige financieel beleid der rege ring van betekenis omdat daarmede de goedkoopgeldpolitiek in het gedrang komt. De minister heeft op dit punt hier en daar reeds wat water in de wijn moeten doen, ïn zoverre, dat thans leningen met betrek kelijk korte looptijd tegen een rente van 3V2% worden uitgegeven, maar het ziet er naar uit, dat ook een rentevoet van 3i/2% in de naaste toekomst niet zal kun nen worden gehandhaafd, daar men zijn geld voor dat percentage niet meer kwijt wil. Dat tot voor kort de goedkoopgeldtheo- rie kon worden gehandhaafd, was mogelijk door de tekorten der staatshuishouding met nieuw geld te financieren. Nu naar een sluitende begroting wordt gestreefd en het geld schaarser wordt, zal ook de regering gedwongen worden bij de uitgifte van nieuwe leningen, straks nodig ter consolidatie van de grote vlottende schuld, een hogere rente te betalen. Nog noteren de 3V2% Grootboek en de 31'»% Nederland 1948 omstreeks pari, maar de koersdaling van de andere leningen is een teken aan de wand. Van goede industriële aandelen wordt thans 5 6% rente gemaakt. In België is de rentestand ongeveer 4V2% en de Econo mische Unie, welke op 1 Januari 1950 moet ingaan, zal ook een nivellering van de rentestand moeten brengen, wil zij effec tief zijn. In Frankrijk is de latente crediet- crisis door het succes der nieuwe 5% staatslening opgelost. Hoe het hier zal gaan moet worden af gewacht. Dat de periode van geforceerd goedkoop geld op haar eind loopt, is wel 7eer waarschijnlijk, hetgeen ook in het 1 financieel beleid der regering tot koers verandering zal moeten leiden. Daarom is 1 Maart voor minister Lief tinck en voor onze nationale economie een belangrijke dag. Voetbal Aad van Leeuwen spreekt te Haarlem De Ontspannings-Commissie van de Haar lemse Scheidsrechters Vereniging heeft de radioreporter Aad van Leeuwen uitgeno digd. om op Maandag 14 Maart in het Gem Concertgebouw te Haarlem een nabeschou wing te geven van de daags te voren gespeelde wedstrijd NederlandBelgië. Haarlemse combinatie tegen Nederlands Jeugdelftal - De Haarlemse combinatie, die Donderdag avond 3 Maart op het terrein van Haarlem een oefenwedstrijd zal spelen tegen het Nederlands Jeugdelftal, is als volgt samen gesteld: doel: Kokhuis (Haarlem): achter Karpes (EDO) en Van Gooi (Haarlem) midden. Van den Oever (Stormvogels), Ds Vos "RCH), Odenthal (EDO); voor: Spek (EDO). Strieker (VSV>. Van Onselen (VSV), Biesbrouck (RCH) en Groeneveld (Haarlem). Technische dag De Technische Commissie van de KNVB heeft Zondag gelegenheid de Nederlandse voetballers onder de loupe te nemen. In vij! plaatsen worden wedstrijden gehouden. De districtswedstrijden in het Goffert-staöion ir Nijmegen zijn de belangrijkste. Om een uur komen het Westen en het Zuiden tegenover elkaar en om drie uur het Noorden tegen hel Oosten. Op het terrein van „Haarlem" speelt eer Westelijke tegen een Oostelijke combinatie, De volgende spelers zijn uitgenodigd voor de Westelijke ploeg: doel: Van der Bijl (Feijenoord); achter: Spel (DWS) en Dj Jong (ADO); midden: Fanger iDWS), Pou- lus (Hermes) en Van Zijl (DOS): voor: Van Hoek (Feijenoord). Michels (Ajax). Rijs- houwer (Xerxes), Timmermans (ADO) Groeneveld (Haarlem). In Breda, Goes, Leeuwarden spelen ook Westelijke ploegen, waarin spelers uit Haar lem en omgeving zijn opgesteld. RCH zal met belangstelling het resultaat van EmmaUVS afwachten. De Leidenaren hebben nog een kans gelijk te komen, ali RCH de laatste wedstrijd van Velsen ver liest. Emma zal dus op een felle tegenstand moeten rekenen. Handbal Bondsploegen treden aan In Aalsmeer op het terrein Aalsmeer Oost (station) zullen de dames en heren bonds ploegen aantreden voor oefenwedstrijden et wel voor de dames tegen Hygiëa uit D.en Haaj (hoofdklasse) en voor de heren tegen Aals meer (kampioen le klasse District West A) De ontmoetingen, welke respectievelijk oir. 1.45 u. en 2.45 u. aanvangen, worden met grotê belangstelling tegemoet gezien, aangezier het de eerste wedstrijden van de ..Antilopen' worden in dit seizoen. De tegenpartijen staat bekend als zeer homogeen. De opstellingen zijn als volgt: Antilopen hei-en: doel: Ten Napel (Olymp, Hengelo). Achter: Meyer (Blauw Wit), Erdmai (Niloc). Midden: Holtman (HS), van Westrhenef (Niloc) .Rijnecke (CWP). Voor: Bruins (Olymp., Gron.), Smit (Vl en Kr.). Kleinstra (Jahn II), Rutjes (Hellas' en Saes (DES). Reserve: doel: Slaats (PSV); veld: Walkei (Olymp., Den Haag). Antilopen dames: De definitieve opstel ling wordt Zaterdag bekend gemaakt waar bij een keuze wordt gedaan uit de volgend! dames: Annv Mewe, Fook Klinkenbijl. Adrl Kloos—Klinkenbijl. Elly Dammers, Corrie SteenhorstSchuurman. Netty Witzien Timmer, Meta Ferdidant, Nel Karssen, J01 van Ham, Nelleke van Ginnip. Tini Hand- graaf. Jos Ermers, Alie van Seters, Assink Nel de Jong en Agaat Grauwelman. Te halfeen wordt als voorwedstrijd d( eindstrijd van het kampioenschap van Am sterdam 1948 gehouden tussen de dames Va 1 Blauw Wit en Vriendschap. Het programma voor Zondag luidt: District West A: eerste klasse: Sport Vei- eent—Amersfoort. Tweede klasse, heren AnimoRapiditas. Tweede klasse, dames AnimoRapiditas. Prom./degr. tweede klasse, dameè: Nieuw NïedorpConcordia II. Afd. "Noordholland. Eerste klasse, dame: BatoForesters. Tweede klasse, dames: Gil; H_Foresters II. Tweede klasse, heren: HCk II—Vlug en Vaardig; Rapiditas II—DWO BGV IITonegido II. Korfbal De beslissing kan Zondag voor Oosterkwartier vallen Zondag gaat Oosterkwartier naar SVK blijft bij een overwinning eerste klasse: Gemakkelijk is deze taak niet. temeer da; de Haarlemmers met een invaller voor I Starink uitkomen. In Haarlem won Ooste: kwartier met 20, doch de ploeg heeft in uitwedstrijden in dit seizoen nog gei enkele wedstrijd gewonnen. Maar, indien m; overleg wordt gespeeld, en vooral de sche vaardigheid beter is dan in de wedstri. tegen DED dan moet het mogelijk zijn m één winstpunt naar Haarlem terug te komt Indien Koog Zaandijk van Swift wint 11 len DED en Swift degraderen en Ooste. kwartier blijft eerste klassers Bekerwedstrijden Voor de wedstrijden om de zilveren ko hebben 39 twaalftallen ingeschreven. Vl de Haarlemse twaalftallen nemen Ooste kwartier en Süort Vereent hieraan de welke als volgt zijn ingedeeld: Afd C: Oosterkwartier, Swift, Luto Nieuwendammerham. D: DED. Rohda. ZKV en Sport Vereent. De deelname voor de zilveren Nieuws va de Dasrbal is vrij groot, niet minder dan twaalftallen schreven in. De Haarlem! twaalftallen zijn als volgt geplaatst: Afd. B: Archipel 2. Animo Ready, Amui 2 en Roda 3 C: Aurora I, DDV. Amsterdam Zuid 2 TCNH D: DTV 2. Giraffes. Aurora 2 en Weste kwartier 3. J: Olympïa 1-2 comb.; Nieuw Flora I DE 2 en Rohda 4. K: Oosterkwartier 2, OBZ B, DTV 3 Sport Vereent 2. L: SVK 2. Oosterpark 1, Groen Geel 2 Watervliet 2. P: Victoria, Watervliet 1, Oosterpark 2 Zwaluwen 2 Biljarten Spanning in de strijd om het kampioenschap van Haarlem Bij de wedstrijden in café Suisse om l> kampioenschap van Haarlem en omstrek: eerste klas, libre, heerst grote spanni: Twee spelers hebben na vier partijen punten en twee anderen hetzelfde aantal: vijf partijen. Vandaag en Zondag worden: wedstrijden voortgezet De stand na de derde dag luidt: gesp. gew. verL pnt ns: Wagenaar4 3 1 6 Hasselmeijer 4 3 1 6 Wisker 5 3 2 6 Karman 5 3 2 6 Oosterheert 4 2 2 4 5' v. d. Putten 5 2 3 4 5- Boissevain 4 1 8 2 Zwart 6 1 4 I f

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6