Genezing van gezwelziekfen volgens methode-dr. Samuels niet mogelijk Radi® - £lram@f®©ns en Platen Mevr. Cremers-De Bruyn erevoorzitster van de Huisvrouwenvereniging Donderdag wordt met herasfaltering begonnen Kort en Bondig SLEUTEL WEG? ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 HA UU.FM? n» G B T A TV Officieel onderzoek wijst uit: In December 1947 heeft de toenmalige minister van Sociale Zaken de voorzitter van de Gezondheidsraad opgedragen een onderzoek in te stellen naar de waarde van de kortegolvenstralen-behandeling volgens di'. J. Samuels, in het bijzonder ten aan zien van kanker. In October 1948 heeft de voorzitter van de Gezondheidsraad een verslag van zijn onderzoek en bevindingen aangeboden. Daar de huidige minister het van belang acht, dat ieder van de inhoud er van kan kennis nemen, is het verslag thans gepu bliceerd. Het rapport geeft allereerst een over zicht van hetgeen aan de instelling van dit onderzoek vooraf ging. Sedert ongeveer 10 jaar beweert dr. Samuels, dat hij een behandelingsmethode heeft ontdekt waarmede een gehele reeks van ziekten waaronder_ook kanker kan wordn genezen. In 1940 verscheen van zijn hand een boek, getiteld: „De ontdekking van de oorzaak en de genezing van kanker". Na de bevrijding in October 1946 gaf dr. Samuels in een gesprek met de toenmalige voorzitter van de Gezondheids raad te kennen, dat hij het ogenblik ge komen achtte zijn ontdekkingen voor het forum van het publiek te brengen. Sinds dien is door publicaties de bewering van dr. Samuels, dat hij, behalve vele andere ziekten, ook kanker kan genezen in toe nemende omvang bij het publiek bekend geworden. In 1939 was reeds overeenstemming be reikt tussen de voorzitter van de Gezond heidsraad en dr. Samuels over de samen stelling van een commissie, welke een. on derzoek zou instellen. In -April 1941 bracht deze commissie rapport uit. Haar conclusie luidde: gedurende de tijd, dat de commis sie patiënten, behandeld door dr. Samuels, controleerde, is noch een genezing, noch een verbetering geconstateerd, die met ze kerheid aan de behandeling moet worden toegeschreven. Het rapport vermeldt dat dr. Samuels een methode van onderzoek naar de waar de van zijn methode afwijst' welke door 3, door hem zelf aangewezen artsen wordt aanvaard en een methode van onderzoek bleef voorstaan welke door 5 van de 6 door hem aangewezen arts'en onaanvaard baar werd geacht. Dr. Samuels heeft zijn afwijzende hou ding ten opzichte van het onderzoek zo ver doorgevoerd, dat hij ook zijn patiënten er van heeft teruggehouden hun medewer king te verlenen. Het onderzoek was beperkt tot de gene zende werking der stralen-therapie ten aanzien van 49 proliferatie-ziekten, in het bijzonder van kanker. In eerste opzet be stond het voornemen ook de uitwerking op andere ziekten in het onderzoek te betrek ken. De weigering tot medewerking van dr. Samuels heeft de uitvoering van deze opzet verijdeld. Het rapport geeft voorts verslag van het individuele onderzoek ten aanzien van verscheidene groepen van patiënten. Met de uitkomsten daarvan acht het rapport de bewering van dr. Samuels dat hij de gezwelziekte geneest, weerlegd. Bij 22 patiënten werd de door dr. Samuels gestelde diagnose „kwaadaardig gezwel" door andere artsen niet bevestigd. Geen van deze patiënten is aan kanker overleden. Het resultaat van de behande ling van deze patiënten kan niet bijdragen THEO VAN AMERONGEN DE RADIO-SPECIALIST van HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 39449 (Adv.) De Volksdouchebadhuizen Zal Haarlem de exploitatie overnemen? Het is bekend dat de exploitatie van de volksdouchebadhuizen in Haarlem in han den is van het Witte Kruis.' De gemeente betaalt evenwel de tekorten op de exploi tatie. Op de begroting voor 1949 is daar voor een bedrag uitgetrokken van 11.200. Er is thans bij het college van B. en W. de vraag in studie, or het niet gewenst is dat de gemeente de exploitatie zelf in han den neemt. Ook van de kant van raadsleden is op die wenselijkheid de aandacht geves tigd. In de loop van dit jaar zullen B. en W. het resultaat van hun onderzoek bekend maken. In de afdelingen van de raad is de vraag gesteld of het niet gewenst is, nu vele par ticulieren door de beperkte woonruimte (vele badkamers zijn in geval van samen woning in keukens veranderd) geen bad kamer meer hebben, in de volksdouche badhuizen de gelegenheid te openen om ook kuipbaden te nemen. De badhuizen zouden daardoor meer rendabel worden. B. en W. ontkennen niet dat het moge- lijK is dat er dan meer gebruik gemaakt zou worden van de badhuizen, maar er zouden veel kosten gemaakt moeten worden om de kuipbaden te plaatsen. Er zouden verbouwingen nodig zijn en ook zouden machines aangeschaft moeten worden. Bo vendien zou er dan tegenover staan, dat het aantal douchebaden waarschijnlijk terug zou lopen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat ver wacht kan worden dat het badhuis aan het Drilsmaplein over enkele maanden her opend zal worden. Het is onze lezers bovendien bekend, dat Het Witte Kruis het voornemen heeft het badhuis aan de Koudenhorn (het oudste) te sluiten als het badhuis aan het Drilsmaplein weer functionneert. Het is te verwachten dat de mensen die nu noodgedwongen naar de Koudenhorn komen zich zullen verdelen over de Schotersingel en het Drilsmaplein. Bij wijze van proef is in het vorige win terseizoen het badhuis aan de Schotersingel op Vrijdagavond voor het publiek openge steld; deze proef is in de afgelopen zomer voortgezet. Ook in deze winter geschiedt zulks. De proefneming kan geslaagd wor den genoemd; het publiek is met deze maat regel zeer ingenomen en steeds meer per sonen gaan hiervan gebruik maken. „Het Witte Kruis" zal binnenkort dezelfde proef nemen met het badhuis aan de Van Eg- mondstraat en eveneens met het badhuis aan het Drilsmaplein zodra dit wederom geopend is. tot het vormen van een oordeel omtrent de waarde van de toegepaste behandeling, omdat daarvoor allereerst noodzakelijk is dat de diagnose vaststaat. Bij 2 patiënten bestond bij andere art sen onderling twijfel omtrent de diagnose. Zij zijn aan kahker gestorven. Bij 2 patiënten kon de diagnose „kwaad aardig gezwel" door dr. Samuels gesteld, niet worden bevestigd. Zij bleken te lijden aan andere aandoeningen die dr. Samuels zegt eveneens te kunne» genezen. Gene zing werd echter niet bereikt. Bij 30 patiënten, lijdende aan kwaad aardige en goedaardige gezwellen, werd in geen enkel geval genezing bereikt. Met deze uitkomst is de bewering van dr. Samuels, dat hij de gezwelziekten waartoe ook kanker behoort geneest, weerlegd. Het onderzoek ontleent zijn bewijskracht aan het feit dat het ziekteverloop werd nagegaan van alle patiënten over wie in lichtingen konden worden verkregen en die 4 maanden of langer behandeld wer den. In het onderzoek werden alle patiën ten betrokken over wie inlichtingen kon den worden verkregen en van wie dr. Samuels heeft beweerd dat zij genezen zijn. Geen enkele patiënt bij wie de diag nose kanker met voldoende zekerheid is gesteld is door zijn methode genezen, al dus het rapport. Haarlemse A.J.C. bestaat dertig jaar Op 1 Maart 1919 werd de Haarlemse afdeling van de Arbeiders Jeugd Centrale opgericht, en sindsdien heeft ook hier de A.J.C. zich een vaste plaats in de maat schappij en in het leven van vele jongeren verworven. De A.J.C. vergt veel van hen, want er is in de beweging steeds meer een streven ontstaan de leden actief te doen deelnemen in het verenigingswerk en de jongeren zelf leiding en verantwoordelijkheid op te dra gen. Maar juist daardoor is dit werk een onuitputtelijke bron van levensvreugde geworden, die er toe heeft bijgedragen dat velen hun A.J.C. niet meer willen missen. In Haarlem heeft K. van den Berg vooral de stoot gegeven tot een verjonging en ver nieuwing van de beweging. Hij behoort tot de A.J.C.-pioniers, maar naast hem dienen D. Roemers, S. Doek, L. Buisink, W. Men- sink en G. Boerhorst genoemd te worden als geestdriftige bouwers en stuwei's van hun organisatie. Vanmiddag wordt ter gelegenheid van het zesde lustrum een receptie gehouden in het Jeugdhuis 't Baken aan de Bakenesser- gracht en op 2 Maart komt er een feest avond in de Concertzaal waar Evert Ver meer zal spreken en zang, volksdansen, muziek en een lekenspel op het programma staan. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tele foon 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. DAG EN NACHT Garages: Plein 33, Tempeliersstraat 54, Leidsevaart 362 (voor Haarlem-Z.W. en Bos en Vaart); Blekenbergstraat 2 (voor Kleverpark); Zocherstraat 7 (voor Haarlem-Noord). (Adv.) Mevrouw Wesstra-Mackay (rechts) sx>eldt mevrouw Cremers-De Bruyn (links), die tot ere-voorzitster is geïnstalleerd, een insigne op. Vrijdagmiddag is mevrouw C. G. E. M. CremersDe Bruyn geïnstalleerd als ere voorzitster van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De voorzitster, mevrouw M. C. D. Wesstra- Mackay, richtte zich tot mevrouw Cremers Zij zeide, dat een traditie wordt voort gezet. Echtgenoten van burgemeesters hebben steeds grote belangstelling getoond voor de afdeling. Spreekster deelde mee, wat er gedaan wordt voor de leden op het gebied van lezingen, demonstraties, toneel voorstellingen en excursies. Veel kunnen de vrouwen leren. Mevrouw Wesstra instal leerde mevrouw Cremers en spelde haar Voor reine straten in Haarlem De losse vuilnisbakken leveren nog bezwaren op Er wordt geklaagd over het niet behoor lijk schoonhouden van de straten in Haar lem. In 1948 is er wel meer vuil van de straten verwijderd dan in 1947 (3518 M 3 tegen 3298 M 3) maar dat is blijkbaar toch nog niet afdoende geweest. Nog vele mensen springen ruw om met de vuilnisemmers en bakken. Maar daarbij dient te worden opgemerkt dat duizenden inwoners nog niet de beschikking hebben over de uniforme modelvuilnisemmers, doch zich moeten behelpen met allerlei hulpmiddelen om het vuil te bergen. Hier door kan tot nu toe in slechts 3 van de 10 wijken der gemeente het ledigen der em mers en bakken stofvrij geschieden. In het grootste gedeelte der stad moeten de vuil nisvaten op de rand van de stortgaten der auto's worden leeggeklopt waardoor be schadiging der emmers niet kan worden voorkomen. Een minder ruwe behandeling kan alleen dan bereikt worden, als de stof vrije-ontlading in iedere wijk kan worden toegepast. Helaas wordt de aflevering van de uniforme vuilnisemmers door de zeer slechte materiaal positie ernstig belemmerd. Het meer spuiten of spoelen van de as- phaltstraten is niet doenlijk wegens het zeer drukke verkeer. Naar behoefte geschiedt dit in de regel 's morgens zeer vroeg. Het plaatsen van afvalbakken en papier manden, die aan lantaarnpalen en derge lijke bevestigd worden, ontraden B. en W. uit hoofde van hiermede opgedane ervaring ten sterkste. Het voornaamste bezwaar is, dat deze bakken op ernstige wijze misbruikt worden. Het publiek ontziet zich niet om hierin allerlei afval, zoals viskoppen, gar- nalendoppen en erger in grote hoeveelheden te deponeren. Gegronde klachten èn van omwonenden èn van het personeel, met de lediging der bakken belast, waren legio. Hier kwam bovendien bij, dat door de plaatsing aan palen en dergelijke op de trottoirs deze bakken in de letterlijke zin van het woord voorwerpen des aanstoots waren. Door baldadigheid van de opge schoten jeugd zijn er ook vele vernield; vuurtje stoken in deze bakken was een veel voorkomende liefhebberij. Gevallen van personen, die door beschadiging van hun kleding, opgedaan bij het passeren van zo'n vernielde bak, om schadevergoeding kwa men, zijn bekend. Schoonmaken - Vernissen - Restauratie van oude en moderne schilderijen en prenten Vakkundige behandeling LEFFELAAR - HAARLEM Telefoon 14011-12068 De gemeenteraadsverkiezingen In Heemstede en Zandvoort op 15, in Haarlem op 22 Juni De verkiezingen voor de gemeenteraad zullen in Haarlem plaats hebben op Woens dag 22 Juni. De inwoners van Heemstede en Zandvoort zullen een week eerder naar de stembus tijgen dus op Woensdag 15 Juni. Voor Bloemendaal is nog geen datum vastgesteld. De candidaatstelling vindt voor alle ge meenten op de tweede Dinsdag in Mei, dus op 10 Mei plaats. Het N.I.W.I.N. Comité Haarlem heeft nog loten in voorraad, die te verkrijgen zijn bij de U.V.V.. Stadhuis Haarlem, dagelijks be halve Zaterdags. Burgerlijke stand van Haarlem HAA*RLEM, 25 Februari 1949 BEVALLEN van een zoon: 23 Febr., M. A. Nelissenvan der Eisen; 24 Febr., G. G. osvan de Riet; L. H. van NoordtHilbig; 25 Febr., J. M. ZwartEijnthoven. BEVALLEN van een dochter: 22 Febr., M. M. P. van DeursenStoelman: 23 Febr., H. Lindemande Jonge; 24 Febr.. H. L. Mulder Kok; M. C. F, van DoornHoekstra; A. A. KollerFavier; J. A. van den Bergvan Eekeren. OVERLEDEN: 22 Febr., T. E. A. de Bock, 55 j., Spoorwegstraat: 23 Febr., D. Lammerts- ma. 14 m.. Weltevredenplein, 24 Febr.. K, Kroonvar. Dam. 85 j., Hazepaterslaan; J. J. Valkenier, 53 j.. Zwaardstraat; N. Bosch, 3 m„ Santpoorterstraat; H. van Staveren, 49 j., Kamperlaan» VERKEERSPUZZLE IN HAARLEM-CENTRUM Op Donderdag 3 Maart begint Openbare Werken met de asfalteringswerkzaamheden in de Haarlemse binnenstad en van dat ogenblik af staan de N.Z.H. en de verkeers politie voor de puzzle de bussen langs een. route te leiden, die het-centrum zo dicht mogelijk benadert en tevens in staat is de veelheid der vervoermiddelen te verwer ken. Gedurende een paar maanden zal het natuurlijk passen en meten blijven. Op Donderdag wordt begonnen met het gedeelte van de Kruisweg tussen Rozen straat en Parklaan. De lijnen 1, 2, 5 en 6 rijden dan door de Rozenstraat, het Kenau park, over de Nassaulaan naar het Post kantoor, waar een halte komt. Via de Ge dempte Oudegracht wordt dan het Verwulft en de Gierstraat bereikt. De lijnen-5 en 6 krijgen een halte op de Gedempte Oude Gracht bij het Verwulft, lijn 1 en 2 stop pen zoals gebruikelijk op de Botermarkt. Het publiek wordt erop gewezen, dat de halten Nassaustraat (1 en 2), Krocht (5 en 6), Grote Markt (1 en 2) en Koningstraat (5 en 6) zolang de asfaltering duurt, zijn opgeheven. De halte van lijn 4 voor het Onthulling gedenkramen in het Krelagehuis In het Krelagehuis zijn elf gedenkramen aangebracht van afdelingen van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, welke sedert 1939 het vijftigjarig bestaan hebben gevierd. Deze afdelingen zijn War mond, Akersloot, Voorschoten-Veur, West- land, Katwijk, Rijnsburg, Roelof-Arends veen, Castricum, Heemskerk, Noordwijker- hout en Alkmaar. Maandagmiddag aan staande zullen de gedenkramen onthuld worden in tegenwoordigheid van burge meesters van gemeenten, waar de afde lingen gevestigd zijn en deputaties van de afdelingsbesturen. De zaak-Menten Verklaring van inspecteur Woud De heer E. Woud, die in het proces- Menten als getuige a décharge werd ge hoord, stelt er prijs op te verklaren, dat hij de woorden „Ik kan deze opmerking (van de president) niet aanvaarden" bezigde, nadat hij mr. Ruys op zijn vx-agen had ge antwoord, dat hij de verklaring van Schön- garth inzake Menten op schrift had ge steld, omdat Schöngarth op korte termijn zou Worden opgehangen; dat hij bovendien de raadsheer-commissaris niet had kunnen verwittigen, omdat hij van diens onder zoek niets wist en dat hij het proces-ver baal daarom had gedeponeerd bij zijn chef. Hij meent, dat hierdoor aan alle eisen' die aan hem gesteld konden worden, was voldaan. Om die reden kon hij het ver wijt van de president niet zonder meer aanvaarden. Postkantoor wordt, teneinde daar niet een chronische opstopping te veroorzaken, ver plaatst naar de Nassaulaan, bij de stop plaats van lijn 3. Na het stukje Kruisweg komt eerst de Gierstraat aan de beurt. Dit wordt gedaan om de tijd, dat de bussen van het Post kantoor af via de Raaks, de Wilhelmina- straat en de Raamsingel naar het Houtplein moeten rijden, zo kort mogelijk te doen zijn. en TRICOTAGE FANTASIE KATOEN MET ZIJDE Camisoles2.15 Directoires 1.90 INTERLOCK Camisoles2.90 Directoires 2.35 WOL MET ZIJDE Camisoles3-25 Directoires 3.20 Katoenen DIRECTOIRES grote maat 2.20 Het grootste scheepsmodel ter wereld is natuurlijk in Amerika ie zien. Het is dit schaalmodel van de „Queen Elizabethvan de Cunard-White Star Lines", in welker Newyorkse bureau het deze week werd opgesteld. een insigne op. De leden zongen vervolgens het bondslied. Mevrouw Cremers dankte mevrouw Wes stra voor haar toespraak en zeide het werk der afdeling gaarne met belangstelling te zullen volgen. Zij heeft zelf een druk huis houden en zal het op prijs stellen ontspan ning te vinden bij de huisvrouwen. Hierna werden de jaarverslagen door de secretaresse, mevrouw C. Fonteyn-Vonk en door de penningmeesteresse, mevrouw Vermeulen-Van Egmond uitgebracht. Het aantal leden is gestegen van 1520 tot 1638. In het afgelopen jaar werden vele bijeen komsten en excursies gehouden, waarvoor goede belangstelling bestond. De rekening sloot met een saldo van 140. Mevrouw Vermeulen-Van Egmond werd als bestuurslid herkozen, waarna mevrouw Wesstra haar onder aanbieding van een boek, dank bracht voor haar werk. Als bestuurslid werd gekozen mejuffrouw H. J. Joosse. Tenslotte werd de beschrijvingsbrief van de algemene vergadering, welke in Gro ningen gehouden zal worden, besproken. Culturele avond in „Domi" Men zou wensen, dat al degenen, die rondlopen met mismoedige gedachten over de zin tot levensverdieping bij de jeugd van onze tijd, tegenwoordig konden zijn bij aan kunst gewijde jeugdbijeenkomsten. Zij zouden verbaasd staan over de ontvanke lijkheid, die dan aan de dag treedt, hetzij voor litteraire voordrachtkunst, hetzij voor muziek, hetzij voor de beeldende kunsten. En zij zouden begrijpen, dat het veelal slechts noodzakelijk is de jeugd in contact te brengen met de voortreffelijkste uitin gen van de menselijke geest om de weg te banen voor een hoger levensprincipe. De werkgemeenschap „Jeugd en Evan gelie" tezamen met de Hervormde Jeugd raad van Bloemendaal hebben met de gis teren in gebouw „Domi" te Overveen ge geven „Culturele avond" mede een aan deel gehad in dit streven, waarvan tal van jeugdconcerten, schoolvoorstellingen, enz. reeds hebben getuigd. De avond wès een experiment, dat gelet op de grote belang stelling en op hetgeen aan kunst geboden werd, volstrekt geslaagd genoemd mag worden. Men had de medewerking verkregen van de declamatrice mevrouw Regina van der HoevenTuininga, van de pianiste Bertje Davelaar en van de zanger Ernst Bjelke, die optrad met de pianist Simon Halie als accompagnateur. Ds. W. Fijn van Draat sprak een kort inleidend woord, waarna Bertje Davelaar het podium betrad voor de vertolking van de Fantasie in c kl. terts en het koraal „Jesu, joy of man desiring" uit de Can tate no. 147 van J. S. Bach in de bewer king van Myra Hess. Het eerste werk klaar van tekening en contrast-dynamiek, met kernachtige rhyth- miek en evenwichtig van opbouw gespeeld, het tweede in een uitvoering, die opviel door een sfeer van innige devotie. Een tweede optreden gold de Fantasie in f kl. terts op. 49 van Fr. Chopin, waarvan de voordracht, die uitmuntte door intensieve spanning, expressieve nuancering en melo dievorming, veel indruk maakte. Bijzondere aandacht was er ook voor de declamatie van Regina van der Hoeven Tuininga, die met gedichten van Neder landse en Zuid-Nederlandse dichters van grote litteraire schoonheid en van aangrij pende gedachtenuitdrukking een voortref felijke keuze voor deze avond en voor deze kring van jongeren had gedaan. De waarde ervan werd door de uitnemende 'zegging met innerlijke ontroering ervaren. Ernst Bjelke zong Bijbelse liederen van A. Dvorak en enkele negro-spirituals. De liederen van Dvorak vertolkte Bjelke in het Tsjechisch, een taal, welke met haar prachtige consonanten een buitengewoon gunstige voordrachtsomstandigheid schiep voor de fraaie, donker getimbreerde bas stem. Dezelfde bezieling met welke Bjelke Dvoraks liederen zong, verleende ook aan de negro-spirituals het bewogen religieuze karakter en ook voor deze liederen werd men getroffen door de sonoriteit van de slem. Simon Halie mocht verdiend delen in het succes. De muziekvoordrachten werden afgewis seld door korte toespraken van Sjoerd Bonting en Jan E.v. d. Boon en door ge meenschappelijke zang. P. ZWAANSWIJK. Chiel de Boer amuseerde gasten van de winterflora De bescheiden festiviteiten ter gelegen heid van de opening van de Winterflora 1949 werden gisteravond in hotel „De Leeuwerik" besloten met een cabaret avond ten vermake van de genodigden, die omstreeks kwart voor elf begon en waarvan de pauze samenviel met het mid dernachtelijk uur. Aan Chiel de Boer en de zijnen was de moeilijke taak opgedra gen om het zeer internationale gezelschap aangenaam bezig te houden. Te oordelen naar de hartelijke en veelstemmige reac ties uit de zaal gelukte dit in 't algemeen meer dan bevredigend. In maar liefst vier of vijf talen (zelfs in Deens van een papiertje) kregen de gasten woorden van welkom en toelich tingen op allerlei onderdelen van het pro gramma te horen, dank zij de polyglotte bespraaktheid van Antoine Brusta, die het bovendien klaar speelde om met kennelijk succes een paar anecdotes in verschillende idiomen te slijten. Op een gegeven ogen blik introduceerde hij ook het Zwitsers, dat echter een min of meer vertrouwde klank had! Katja Berndsen, ondanks de hinder die een schorre keel haar berok kende, Dini van Amstel en Chiel de Boer zélf zongen, zoals altijd begeleid door Bert Botterman aan de vleugel, chansons van eigen en buitenlandse bodem. Peter Aryans assisteerde bij de puntige kruisge- sprekken vol letterlijke en figuurlijke zin spelingen. Maar de nadruk viel toch op het visuele element, dat niemand van de te beleven genoegens uitsloot. Met behulp van het leuke schimmen theater werd de inhoud van enkele liedjes voor zo goed als ieder een duidelijk gemaakt, waarmee deze bij zonder geestige silhouettenkast een nieu we nuttigheid bewees. Voorts kon men met verbaasde ogen kijken naar het ver bluffende optreden van de illusionist en manipulator Swen Smeele, die goochelde met speelkaarten, een paar stukken touw en een beslist ongebruikelijk soort viool. Hiermede zijn de nummers niet volledig opgesomd, maar is vermoedelijk wel aan getoond, dat men zich amuseren kon. D. K. HAARLEM EN OMGEVING Uit een leesbibliotheek te Haarlem werd enige tijd geleden een winterjas gesto len. De Haarlemse politie heeft nu de dader, een 39-jarige kantoorbediende uit Amster dam. aangehouden; hij bekende ook in de hoofdstad een nieuwe winterjas uit een café te hebben ontvreemd. In de Noorderkapel, Minahassastraat, zal op 1 Maart een lichtbeeldenavond gege ven worden met medewerking van het Gem. koor „Eben Haëzer". Verteller is de heer P. Wester. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Reisvereniging zal de heer K. L. Tan van de Maatschappij „Nederland" Dins dag 1 Maart in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden spreken over Java. Films over „De pracht en praal van Java" en over een reis met de „Oranje" zullen vertoond worden. Ds. W. Heerma te Rotterdam-centrum heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Gereformeerde Kerk te IJmuiden. Een Doopsgezinde Gemeenteavond wordt in het kerkgebouw van de Ned. Protestanten bond aan de Postlaan te Heemstede gehou den op 14 Maart. Spreker zal zijn de heer J. de Reede, lid van de Grote Kerkeraad te Haarlem. Muzikale medewerking is o.a. toe gezegd door mevrouw E. JonkheidPeere boom, zang, en de heer P. Zwaanswijk, orgel. De toneelvereniging „De Verenigde Spelers" geeft op Dinsdagavond 1 Maart een uitvoering van het toneelspel „De schaduw van het verleden", geschreven door Jaap v. d. Pol, in „De Leeuwerik". Kruisstraat. Prof. dr. H. J. Pos zal Zondagmiddag 27 Februari voor de Kenemer Kring van Vrienden der Amersfoortse School voor Wijs begeerte in restaurant Brinkmann spreken over: „De tijd en het tijdeloze". Een betrouiübaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop; of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis. Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 t'o de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) André de Raaff en Jacques Schutte, piano-duo Er was vrij veel belangstelling voor het optreden in de Gemeentelijke Concertzaal van het piano-duo André de Raaff en Jacques Schutte, dat door de radio be kendheid verworven heeft. Deze duettisten beheersen het genre, indertijd ingevoerd door Wiener en Doucet en hier te lande door Wouter en Denijs succesvol beoefend, zeer behoorlijk. Het gaat bij deze soort amusementsmuziek niet enkel om een we derzijdse goede pianistiek met virtuoze allures, en om een goed afgewogen samen spel. hoewel dit onmisbare factoren zijn, evenzeer als bij het klassieke genre voor twee piano's, dat door het Engelse paar Bartlett en Robertson qua uitvoering tot de hoogste trap van volmaaktheid gebracht is. Neen, het gaat hier vooral om de vrij moedige speelsheid van de bewerkingen, desnoods om het verrassende element van de spontane improvisatie. Hiermee bereikt het zijn eigen karakteristiek en plaatst het zich tevens op tamelijke afstand van het klassieke genre, dat de tekst van de com ponist in alles eerbiedigt. Het tweetal De Raaff-Schutte lijkt mij meer met overleg dan met improviserende fantasie tewerk te gaan, maar de bewerkingen die, zo als ik verneem, van André de Raaff zijn mogen er wezen; zij putten de moge lijkheden van een geraffineerd samenspel niet uit, maar zij zijn goed en missen hun effect niet. Was de eerste helft van het programma gewijd aan bewerkingen van romantische composities, van de Valses nobles van Schubert (gracieus gespeeld) af tot de Vuurdans van De Falla (brillant vertolkt), met als kernige middenmoot de 14e Rhap- sodie van Liszt, de tweede helft, met het fameuze Warsaw Concerto van Ad- dinsell en werk van Gershwin bewoog zich in een sfeer, die het genre van nature na der ligt. Een voortreffelijk samenspel maakte het een en het ander zeer aanne melijk. uit het oogpunt van de amuse mentskunst althans. Medewerking werd verleend door de alt Lien Korter, die opera-aria's zong van Thomas en Saint-Saëns, alsmede liederen van Gretschaninoff en Rachmaninoff, en daarbij nog al eens onder de toon bleef; maar zij herstelde zich op dit punt na de pauze, onder andere met drie zeer mooi voorgedragen Negro Spirituals. Een merk waardigheid was de begeleiding voor twee piano's, die tot mooie effecten leidde, vooral in de aria uit Samson et Dalila. André de Raaff en Jacques Schutte hadden over de bijval van hun prestaties niet te klagen. Deze was trouwens verdiend. JOS. DE KLERK. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Conferentie over de prijs van het wittebrood Dezer dagen zijn besprekingen gevoerd tussen de Bakkerijstichting, de Bakkers patroons te Haarlem en een deputatie van de werknemersorganisaties over het con flict, dat in Haarlem ontstaan is over de prijs van het wittebrood. Tot een overeen stemming is men nog niet gekomen, omdat afgewacht moet worden wat het resultaat zal worden van een onderzoek, dat in Den Haag wordt ingesteld naar de prijs. Als de uitslag van het onderzoek bekend is, zal een nieuwe bijeenkomst worden ge houden. Winkelierster kreeg gestolen eigendom te koop aangeboden Woensdagavond werd in de Spaarnrijk- straat te Haarlem uit een auto een naai machine en een tafelkleed gestolen. Het laatste werd enige straten verder in een voortuintje teruggevonden, doch de ma chine bleef spoorloos. Vrijdag echter werd de Haarlemse recherche door een winkelierster opgebeld, dat zich op dat ogenblik in haar venkel twee mannen bevonden, die haar eigen naaimachine te koop aanboden, niet wetend dat zij met de bestolene te doen hadden. De recherche arriveerde tijdig, en 'n 18- jsrige monteur en een 20-jarige beton- vlechter uit Haarlem kunnen nu in eenzame afzondering over hun zonden nadenken.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7