Predikbeurten Nieuwe Uitgaven ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 Perspectieven in hedendaags Duitsland „De enige manier, waarop wij actief kunnen bijdragen tot Duitslands geeste- lijke wederopbouw, is: contact opnemen met zijn bewoners. Duitsland's materiële chaos is veel groter dan zijn geestelijke woestenij, er leven wel degelijk opbou wende en originele ideeën". Met deze woorden gaf mevrouw mr. B. J. A. de Kanter-van Hettinga Tromp uit Den Haag, hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, ongeveer de quintessence van haar lezing over „Pers pectieven in Duitsland", die zij Vrijdag avond in Brinkmann op uitnodiging van de Nedei-landse Vereniging voor Vrouwen- belangen en Gelijk Staatsburgerschap hield. Mevrouw De Kanter putte haar indruk ken en feiten-materiaal uit een reis. die zij in Mei van het vorig jaar door West-Duils- land had gemaakt, en waarbij zij onder andere in Frankfort het vrouwencongres „Onze weg naar de vrede" bezocht. Zij was er dus kort vóór de geldzuivering en dat stelde haar in staat een vergelijking te trekken tussen de algemene toestand in de Westelijke zones vóór en na de stabili satie van de munt Voordien had men slechts fancy-geld, was het een wachten op het gezond worden van de mark, was het eten zeer slecht en de bevolking grauw, lusteloos, ongeinteresseerd. De zui vering verbeterde zeer veel, vooral in de voedsel-situatie: zodra het geld weer een zekere waarde had kwam alles ineens van onder de toonbank te voorschijn tot de 'begrijpelijke woede van vele Duitsers. Nu zijn de Duitse rantsoenen weer vrij behoorlijk, niet eens zoveel minder dan in Engeland. Andere problemen vereisen meer tijd en grote krachtsinspanning: vooral in het woonruimte-vraagstuk valt niet zo gauw te voorzien. Millioenen vluchtelingen uit Polen, Estland, Letland, de Oostelijke zóne hebben bovendien het inwonertal van sommige West-Duitse steden bijna ver dubbeld. Dan zijn er de moeilijkheden, die teweeg Worden gebracht door het grote vrouwen overschot; door de conflicten met de be zettingstroepen, die ondanks elk voorzich tig beleid niet uit kunnen blijven. Als een lichtpunt echter zag spreekster het feit, dat vele Duitsers èn vele buiten landers (vooral ook Engelsen en Ameri kanen) zich volledig aan de oplossing van Duitsland's inwendige verwikkelingen geven. De Duitser heeft aan contact met het buitenland dringend behoefte vandaar dat het alleszins toe te juichen zou zijn als West-Duïtsland opgenomen zou kunnen worden in de West-Europese Unie. Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samenwerking Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en Wethouder D. J. A. Geluk hebben zich bereid verklaard de functies van respec tievelijk voorzitter en on der-voorzitter te aanvaarden in het opnieuw te formeren bestuur van de afdeling Kennemerland van het comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking. Dinsdag 1 Maart zal prof. L. Anciaux, secretaris-genei'aal van het Instituut voor Tropische Geneeskunde, in de aula van de H.B.S. A, Zijlvest, voor de afdeling een lezing houden over de „Economische ont wikkeling en toekomstmogelijkheden van de Congo". Deze zal worden gevolgd door een vertoning van de Congo-film „Terres Brulées". Er voor zal een korte huishoudelijke vergadering van de leden der afdeling Kennemerland worden gehouden. HAARLEMS DAGBLAD De Finse school in de Santpoortse bloemenbuurt nadert haar voltooiing; het vriendelijke gebouw, dat als School met de Bijbel" wordt gebruikt, is in record-tijd uit de grond gestampt en het zal niet lang meer duren of de hope des lands gaat er de wijsheid van aap-noot-mies opdoen. Vijftii (ïjrtien jaar geëist tegen C. J. Huygen Ex-secrelaris-generaal der NSB Tegen de gewezen secretaris-gene raal der N.S.B., de thans 51-jarige ir. C. J. Huygen, die Vrijdag voor de Utrechtse kamer van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof terecht stond, heeft de procureur-fiscaal mr. L. W. M. M. Drabbe 15 jaar gevangensstraf geëist met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de politieke rechten. Hem was ten laste gelegd dat hij het streven der N.S.B. heeft bevorderd, welk streven bestond uit het bevorderen van: hulpverlening aan de vijand, het leiders beginsel en het één-partij-stelsel, de orga nisatie der weldadigheidszorg door middel van politiek-getinte organisaties als „Win terhulp Nederland" en „Nederlandse Volks- dienst", propageren in woord en geschrift van in het belang der Duitse oorlogsvoering strekkende maatregelen zoals het treden van Nederlanders in Duitse krijgsdienst, het oprichten en in stand houden van politiecorpsen, welke in het bijzonder tot taak hadden de naleving der Duitse voor schriften af te dwingen en het oprichten en in stand houden van de „Landwacht Neder land" en de „Landstorm Nederland". Als getuigen werden onder andere ge hoord enige voormalige kopstukken uit de N.S.B. als Van Geelkerken, F. W. van Vloten, C. Piek, .T. J. van der Hout, J. H. Carp en Ernst Voorhoeve, Enige hunner verklaarden dat Huygen een geenszins onafhankelijke positie bekleedde. Vele zij ner publicaties en oproepen werden door anderen geschreven. Op last van Mussert zette Huygen er zijn handtekening onder. In zijn requisitoir zei mr. Drabbe onder andere: „Verdachte is een ijdel mens en in de maatschappij mislukt. Zijn studie in Delft kon hij niet voltooien. Hij moest zich met een Duits ingenieursdiploma tevreden stellen. Een dergelijke ijdelheid is bij alle leidende N.S.B.-figuren aangetroffen. Zij wilden allemaal een rol spelen in het open bare leven doch misten hiervoor de gees telijke capaciteiten. De onbelangrijkheid van de persoon van deze verdachte zou kunnen leiden tot het vragen van een lage straf, doch men mag niet vergeten" aldus mr. Drabbe, „dat het woord van verdachte door diens positie een grote invloed had". Internationale radio-univcrlsteit. In Nice is in tegenwoordigheid van afgevaar digden van Oostenrijk, België. Finland, Groot-Brittannië. Nederland, Italië, de Li banon. Luxemburg. Monaco, Zwitserland Triëst. de Verenigde Staten. Polen en Frank- OIeue. rijk V, o<y*r« Brink Gerrf. K.rk. 9. ___i „Internationale radio-universitetit' Nadat de algemeen-directeur van de UNESCO, Torres Bodet, een boodschap had voorgelezen, lichtte de algemeen directeur van dc Franse radio-uitzendingen. Vladimir Pon-hé, de doeleinden toe van het congres, da' een programma van internationale cultu rele uitzendingen zal voorbereiden en dat de basis zal worden van de Internationale radio-universiteit. ZONDAG 27 FEBRUARI 1949. HAARLEM. Ned, Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie, ing. Oude Groenmarkt, Avondgebed. Ds. G. J. Waardenburg. Zondag. 10: Ds. E. Dijkhuis. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. 4.30: Padvindersdienst. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Prof. W, C. van Unnik. 7: Ds. P. J. Mackaay Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. S. H. j. Voors 7: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk Vrouwestraat. 9.30: Dhr. A. J. v. Houwelin- gen Kijkhoek, Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. P. J. Mackaay. Kinderkerk. 10.45: Ds. W. J. van Elden. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Dienst. Begijnhofkapel, Begijnhof. 8.30: I. KL O. R.-dienst. Ds. F. R. A. Henkels. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Jacobstr. 6 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Church of Eng land. Sunday, 'Feb. 27th 3 p. m at t he Oud-Ka- tholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evening Service followed by Holy Communion: Rev. C. E. Kerridge, M. A., B. D. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 27Fevrier a 19 h. 45: Réunion de Jeünesse. soiree de contact avec le conseil oecuménique cle la Jeunesse. Stads Evangelisatie, Lange Ilerenstr. 6. 10: J. F. Snoeks. H. Avondmaal. 7.30: P. Wester en J. F. Snoeks. Zuiderkapci. Zuiderstraat. 15 10: Dhr. Ed. W. Pera. den Haag, Kinderop- drachtdienst. 5: Dezelfde, Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdsamenkomst mei mede werking van Kurt Ribi. Bazel; W. Malgo, Leiden. Jaap Littooy, Dordrecht, guitaar; C. van Binsbergen; H. v. d. Brink en Theo Dikkes. Afscheid van het Zwitserse Youth- for-Christ-team. Opwekkingssamenkomsten Zuiderkapel, Zuiderstraat. 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fóssé. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34 Woens dag 7.30: Ds. J. v. d. Haar. Neerlangbroek 'UtrechtL Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Gemeensch. dienst in Gebouw v. d. Werkmansbond, Kerkstraat, Amsterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Ge- reform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff Geref. Kerk. In alle Kerken H. Av. en nabetrachting. Kloppcrsingelkerk. 10 en 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Ooslerkerk 10 en 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A, Smink, van Rot terdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Geen dienst. 7.30: Jeugddienst. Leider Ds. J. W. Weenink Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei- ligingsdienst 3: Verlossingssamenkomst o. I. v. Majoor en Mevr. Bosveld.. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maan dagmiddag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Jansstr. 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Pinkstergemeente,- Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkom sten. 1, 2 en 3 Maart Conferentie 3 en 7.30: Samenkomsten. P. Klaver, Amsterdam, P. v. d. Woude. Rotterdam. Perkins. Londen. Slager. Calïfornië. Gemeente des Heren, L. Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstr. 83 10: Zon dagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwij- dingsdienst. 11.30: Doop. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 5: Zondag avondvergadering. Gemeente van Christus. Jansstraat 85. 10.30: Eredienst en Preek Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned taal. II.15: Engelse taal. Hersteld Apostolische Zendingskerk, Wïlhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefeningen. Hersteld Apostoli sche Zendingsgemecntc,, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Ere dienst ISoefi-Beweging), Nassauplein 8, 11: Dienst. Möttlinger Beweging, Molenaerstr. 18 Vrijd. 8: Br. J. Erdtsïeck. Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmnnia". Jansstr. 83. 10.30: Wij- dingsmorgen. Mevr. A. de Jong-de'Koning, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. M. G. Blauw. 7: Dr. H. v. d. Loos. Zijzondere dienst. Inimanuëlkerk, 10: Dr H. v. Loos, Kon. Emmaschool, Raaf straat 10: Ds. E. Saraber, van Zandvoort. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds F. van Aalst, te Assen. Geref. Kerk. Noord- Schotorkerk. 8.30, 10.30 en 5: Ds. A. M. Boeyïnga In alle diensten H. Avondmaal en nabetrachting. Christ. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds J. de Jong. Schoten. 7: Ds. H Bartlema. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuij- zen 7: Ds. F. R. A. Henkels Chr Lyceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. F. R. A. Henkels. Prinscssckade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugd- gebouw a. d. H. Dreef. 10: Dhr. R. Oostra, Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. R, de Jong, Hv„ Haarlem, Geref. Kerk, In alle diensten H. Av. 9.30 en 5: Prof. Dr. G. C. Aalders, Koediefslaan. 10 en 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10 en 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9 30 cn 4.30: Ds. M. Vriezc. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost Heiig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. M. de Jong. Voorg. Vrijz. Herv. Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M, Maas. 7: Ds. Mr. G. A, Alma, Lisse. Jeugddienst. Medewerking van het kerkkoor. BLOEM* "\DAAL. 10: Ds. H. C. Touw, uit Utrecht. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 19 30: Ds. J. M, Leendertz. Dg. Haarlem. Op- wekkingssamenkomsten in Schapenduinen Brederodelaan 57. Donderdag 8: H. v. d en 3.45: Ds. B. J. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. NIEUW-VENNEP. Ned .Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. Schouten, Vlaardingen. Jeugddienst. Abbenes. 9.30: Ds. J. Breeuwsma. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel 10: Ds. G. Koch, Haarlem-N. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J Winter. H. Doop. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, Reigerstraat. 10: Ds. G. W. IJzer man. 7: Ds. C. J. Meilink. Geloof- en Liefde- kerk, Lijnden. 10: Ds. C. J. Meilink. 7: Ds. G. W. IJzerman. Rehoboth, Nieuwe Meardijk. 10: Dhr. H. v. Kampen, Hilversum. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. 7: Ds. Kromhout, Halfweg. Jeugddienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. P. Boeke, Zandvoort. De Toorts, Duin weg. 10: Ds. P. A. Tichelaar. Ned. Herv. Ka pel. 10: Ds. J. H. H. van Beem, Amsterdam. 5: Ds. A. H. v. d. Mast, Amsterdam. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM, Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord en Ds. J- Kroon. Onthulling en overdracht van het vredesraam. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. E. Saraber, Zandvoort. Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. H. Doop. 7: Ds. F. Offeringa. te Wageningen. Jeugddienst. Ned. Protestantenbond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. G. Hoekema. Doopsgez. pred. te Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Dhr. M. C. Drayer, van Haarlem Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. H. W. de Jager, Voorber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Beide predikaties zullen worden gehouden in de Zuid-Afrikaanse taal. Parochie H. Aga tha, Gr. Krocht. H,H. Missen om 7, 8.30 en 10 u. v.m. de Hoogmis. 7 n.m.: Lof. In de week om 7 en 7.45 n.m. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Spa- lin'g, van Noordwijkerhout. 5: Ds. Mr. G. A. Alma. Geref. Kerk. 10: Dr. Th. Ruis. 4: Ds. E-ringa, van Oegstgeest. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Gcr. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Gedenkraam onthuld in raadhuis van Westerbork De Drentse gemeente Westerbork heeft Vrijdag als dank voor de hulp aan de Joodse gedeporteerden van het Neder landse Rode Kruis een gedenkraam ge kregen. Dit raam, vervaardigd door de glazenier N. Schrier te Haarlem is in Wes- terborks gemeentehuis onthuld door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk en vele autoriteiten en functionarissen van liet Rode Kruis. Dankbaar gewaagde spreker van het vele goede werk van het toenmalige ge meentebestuur en speciaal van de arbeid, die de toenmalige burgemeester, thans wijlen de heer J. H. A. Gualthérie van Weezei, en de ambtenaar van de Burger lijke Stand in het kamp, mr. D. W. Mol huizen, die in Dachau om het leven kwam. hebben verricht. Het Rode Kruis wenst dit stukje van barmhartigheid vast te houden en heeft dit tot uitdrukking gebracht door het gedenk raam. Het stelt de beeltenis van een Joodse jongeman voor, die is neergevallen als ge volg van uitputting. Een vrouwenfiguur tracht hem te steunen en zijn dorst te lessen. Een boom, die het Joodse volk voorstelt, wordt gegeseld door de storm. Na de overdracht van het raam aan het gemeentebestuur overhandigde de heer Van Tuyll van Serooskerken aan mevrouw Gualthérie van Weezei en aan mevrouw Molhuizen het kruis van verdienste van het Rode Kruis als posthume hulde aan haar echtgenoten. Namens het gemeentebestuur aan vaardde burgemeester F. J. van der Worp het gedenkraam. De Commissaris der Koningin dankte het Nederlandse Rode Kruis voor het mens lievende werk, dat het in oorlogs- en vre destijd heeft verricht en stelde het op prijs, dat door het geschenk een blijvende her innering tot stand kwam aan het werk van het toenmalige gemeentebestuur en aan de nagedachtenis van burgemeester Gualthérie van Weezel. Namens het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap was mr. J. E. van der Rhoer uit Meppel tegenwoordig. SCHEEPVAART Amsteldijk, KantangDjibouti 26 Febr. te Colombo. Celebes. New YorkJava pass. 25 Febr. Gibraltar. Ceronia. 25 Febr. van Singapore naar Colombo. Joh. van Olden- barnevelt, BataviaAmsterdam 25 Febr. v. Suez. Kamerlïngh Onnes, 25 Febr. nog te Makassar. Kota Agoeng. 25 Febr. van Bremen naar Rotterdam. Limburg, 26 Febr. van Ma nilla naar Tarakan. Loenerlcerk, 25 Febr. v. Abadan te Karachi. Maaskerk, 25 Febr. van Port Harcourt te Calabar. Molenkerlt, Cal cuttaRotterdam pass. 25 Febr. Gibraltar. Rempang, 26 Febr. van East London te Dur ban. Ruys, 25 Febr. van Hongkong naar Manilla. Sarangan, 25 Febr. van Karachi n. Bahrein. Soestdijk, 25 Febr. van Soerabaja naar Semarang. Tero, RotterdamMontevi deo pass. 26 Febr. Las Palmas. Veendam, 25 Febr. van New York via Bermuda naar Rot terdam. Waterman. RotterdamBatavia pass. 25 Febr. Suez. Zuiderkruis, Soerabaja —Rotterdam verm. 26 Febr. van Port Said. Grootekerlc, 26 Febr. van Antwerpen te Mar seille. Hedel. AntwerpenSt. John N.B. pass. 26 Febr. Lands End. Talisse, 26 Febr. van Mobile te New Orleans. Zeeland (KRL), RotterdamBatavia 26 Febr. te Belawan. De salarissen van fechnisch personeel Vergelijkingen tussen het rijk en Haarlem In ons nummer van Donderdag gaven wij bijzonderheden over de lonen en sa larissen die de gemeente Haarlem aan Adjunct technisch ambtenaar Technisch ambtenaar Technisch ambtenaar le klasse Technisch hoofdambtenaar Technisch hoofdambtenaar le klasse Naast elkaar zijn gezet de opzichters en de inspecteurs der gemeente Haarlem en de technische ambtenaren en de 'echnische haar personeel betaalt en verbonden daaraan opmerkingen over verhogingen die kunnen voortvloeien uit het feit dat in een nieuw Bezoldigingsbesluit de inkom sten van het rijkspersoneel zijn verhoogd, Aan de gemeenten is toegestaan de nieuwe rijksregeling als richtlijnen te nemen voor de lonen en salarissen die zij betalen. Ons wordt gevraagd als aanvulling ook mede te delen de salarissen van het tech nische personeel. Deze zijn: Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Joanna, d. van P. v. Stein en L. B. v. Walstijn; Franciscus Marti- nus, z. van H. Terwijn en T. J. de Lange; Eduardus Leonardus Maria, z. van G. W. v. Goethem en A. C. v. Acker; Willem, z. van W. Verhoeven er» N. den Boer; Maria Alphonsa. d. van A. W. A. Jongeneelen en C. A. Baars: Jannetje, d. van B. Vreugdenhil en E. v. d. Zaag; Nelly Petronella, d. van A. ter Neuzen en N. P. Dijksman; Mechelina. d. van A. M. Haspels en M. Speelmans. over leden: Johannes, z. van M. Sandifort en P. Venema; Stephanus Josephus, z. van A. A. de Graaf en M. v. Leemput; Jacobus Bartho- lomeus, z. van B. J. Nijssen en G. J. v. d. Meer; Cornelis, z. van C. Vissers en J. Over- beek; Hendrik, z. van H. Onos en G. Bax; Willem, z. van A. Wies en G. J. Bom; Anna Agatha, d. van M. H. v. Bentheim en P. Per soon; Elisabeth Jacoba, d. van G. v. d. Lip en E. Snaterse; Teunis, z. van P. Snaterse en M. Snel: Bastiaan, z. van J. Grosscuri en B Haarsma. ONDERTROUWD: Petrus Theodorus Ver- kleij en Gezina Maria Stokman; Albertus Arend Jan Strikker en Cornelia Johanna den Hertog; Bart Baarse en Maria Jacoba Kaaijsteker. GETROUWD: Thomas Johannes Heijnes en Anna Maria Agnes Alkemade. Antoon Mij nen en Maria Cornelia Bouterse: Joannes Adrianus Marcus en Maria Antoïnetta Hil- horst; Adrainus Johannes Kauffman en Ca- tharina Mathilda van de Velde; Joseph Louis Hillaert en Laurentia Nibbering; Cornelis Dol en Francisca Anna Sessink; Frederik Cornelis Jacobus Halderman en Wiske Korringa. OVERLEDEN: Jan van Soest, 70 j., echtg. van S. Brandse; Bemardus Siegers, 73 j., ongeh.; Rigtje Heijma, echtg. van C. Ettema, 79 j.; Jacobus Griekspoor. 79 j.. echtg. van J. de Blaeij; Catharina Vos, 44 j., ongeh.; Johanna Huij, 69 j.. echtg. van J. M. v. Leeuwen. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen wordt waargenomen door: dr, J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, tel. 26035; dr, J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9. tel. 28103; dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster Mantz, v. Meflen- laan 25. tel. 28305. Geopende Aootheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. tel. 28320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. S. van Beusekom en G. Koster: F. R. van Gelder en V. V. de Wit; A. Admiraal en L. H. M, Jansen; I. An- kema en J. H. Elffers; W. de Reus en M. Kok kelkoren; H. Visser en A. J. Koper: A. de Weerd en A. Luiting; P. J. Bon en A. Booms; A. J. Parmentier en A. A. Baumeister. BEVALLEN: M. MandemakerRijnbende, d.: F. J. KuipersFransen, z. OVERLEDEN: Wed J. M. Enthoven—Maas kant, 80 j.; H. C. Oorver. 67 j.; A. C. Schiik. 76 j.; Wed. C. J. GrotjohannFrese, "I j.; Wed. G. ColletToonstra. 72 j. GEHUWD: J. W. Schimmel en T. de Graaf: C. M. Weijers en J. M. P. Driessen; G. A. A, van Riemsdijk en C. de Bonte; H. J. Fiege en A. T. Kuijpers; L. D'haene en C. A. G. Berkhout. Dr. J. A. Schröeder, Tempel en Kathedraal L. J. Veen's Uitge versmaatschappij N.V., Amsterdam. Het is een geweldig onderwerp, dat dr. J. A. Schröeder behandelt: de ontwikkeling van de Griekse religieuze wereldbeschou wing van Homerus tot de Neo-platonici en het herstel in verdiepte vorm van de ge dachten daarvan in het Christendom; ten slotte de betekenis die deze continuïteit voor ons heeft, waarbij het humanisme nog ter sprake komt., Zijn deskundigheid is groot, en hij schrijft er helder over, niet zo groot en zo helder toch, of af en toe wordt men gewaar dat de continuïteit en de verwantschap voor hem meer een gegeven dan een ontdekking zijn. waardoor hij de plicht vergeet om de lijnen, die hij trekt, op ieder punt scherp genoeg te maken. Maar afgezien daarvan is dit toch een betoog dat waardig en belang wekkend is, en dat voor de Griekse voor stellingswereld en zijn verband met de hedendaagse een aandacht vergt, die allerlei goeds ten gevolge kan hebben vooral voor de vraag in hoeverre het Griekse schoon heidsverlangen en de Christelijke religieuze behoefte een gemeenschappelijk menselijk uitgangspunt hebben. Geheel, is het ant woord van de schrijver, en hij neemt in het begin de moeite Anatole France, die er anders over dacht, te weerleggen waarna hij wil laten zien dat het Christendom de Griekse behoefte van de ondergang redde, toen de energie daarvan was uitgeput. In het laatste deel van het boek, overmoe dig „Het laatste woord" genaamd, maakt de schrijver zich wat gauw en wat algemeen af van het beschouwen van de ontwikkeling in meer dan de laatste duizend jaar; de poging om van dit boekje een pleidooi voor een moderne wereldbeschouwing te maken is ook bij voorbaat mislukt. Daar zijn zijn ver diensten nog niet gering om. S. M. Zandvoort BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carla, d. van J. van der Kruk J. G. ter Horst: Teuna Jansje, d. van P. Heijboer en J. Visser. ONDERTROUWD: G. Zwemmer en Kern-. GETROUWD: H. Steegman en M. G. La- vertu; G. Drommel en G, Jacquemier; H. van Oorschot en C. M. Bakker; B. J. Roozcn en C. M. W. Stokman; M. A. Koper en I. M. Castien; L. J. Molenaar en S. Sijtsma; C. Paap en A. Schraal. OVERLEDEN: D. van Leeuwen, oud 79 j., echtgenoot van P. Visser; J. M. Versteege. oud 69 j„ echtgenoot v. M. J. van der Meche. Lisse Rijk 2400—2360 2120—4560 4560—5400 4800—6000 5520—6480 Haarlem 1992—2328 2508—3156 3024—3780 37804812 4812—5700 hoofdambtenaren van het rijk. Haarlem heeft bovendien de rang van architect, waarvan de jaarwedde 57006660 is. MEDISCHE DIENST De medische dienst voor a.s. Zondag wordt waargenomen door dr, J. M. v. Dijk. Bennebroek BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia M. M., d. van J. v. Veen en G. H. Scholtes: Marie A, H., d. van A. Clemens en G. M. Otto. GEHUWD: H. J. Bouckaert en M. C. Huls bosch. OVERLEDEN: G. Stoppelenburg echtg. van W. Ruis, 64 j.; W. A. Bloemberg, v., 83 j.; J. Boer, v., 78 jaar. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr. H. J. Steenge, Rijksstraat weg, tel. 300. A. Streefkerk, van Berkel-Rodenrijs. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan I. 10.30: Gezon gen H. Mis. Soefi-Beweging, Popellaan 1. 2: Mevr. Ph. Khan-De Koning. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. do Reus. 7.45-8.15: Zondagavond-stille voor Protestants Overveen in de Kerk a. d Ramp laan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. „Hel verborgen leven van Waller Mitty' (L u x o r). Danny Kaye, die zijn eerste geld verdiende als kellner, daarna variété- artist werd en vervolgens bij de film kwam was reeds nadat hij zijn eerste grote rol voor de camera gespeeld had, een beroemd man in Amerika. Zijn „Wonder Man", een wel zeer ongewoon verhaal van een schuchtere jongeman, die geholpen door de „geest" van zijn vermoorde broer tot de gekste dingen in staat blijkt te zijn had bij het Amerikaanse publiek een ongedacht groot succes. Ook in de „Kampioen-melk boer" toonde Danny Kaye te beschikken over talenten, die hem een geheel eigen plaats onder de filmkomieken doen in nemen. Hij is een kunstenaar in een door hemzelf gecreëerd genre. Dal wordt nogmaals bevestigd door zijn jongste film „I-Iet verborgen leven van Walter Mitty". Deze Walter Mitty eèn schepping van de Amerikaanse schrijver James Thurber is een gewone, wat linkse jongeman, die onder de indruk van de sensatieverhalen, welke hij als corrector bij een uitgever da gelijks onder ogen krijgt, de dolzinnigste dagdromen beleeft, waarin hij zelf als de held optreedt. In deze kostelijke persifla ges op sensatie-litteratuur is hij een stoere kapitein op een schip in nood, een onver schrokken oorlogsvLieger, een heldhaftige cowboy, een gevierde mode-ontwerper en een vermaard chirurg en al dagdromende raakt onze held verwikkeld in de wildste avonturen. Zozeer leeft Walter Mitty zich iri zijn droomwereld in dat het hem vol komen ontgaat wanneer deze droomfanta sieën overgaan in een nuchtere, maar des ondanks al even fantastische werkelijkheid en hij betrokken wordt bij de practijken van een misdadigersbende. Maar als hij eindelijk ontwaakt, ontleent hij aan zijn gedroomde belevenissen de kracht, zich werkelijk als een held te gedragen en ieder een door zijn moed versteld te doen staan. Een kostelijke (gekleurde) film, waar aan men wel twee keer veel plezier kan beleven. Misschien wel ornaat Dannv Kaye ons eigenlijk een spiegel voo'rhoudt. Want zijn deze dagdromen ook niet een klein beetje de onze.S. K. „Odd man out" (City). Carol Reed, wiens „The way ahead" ook ten onzent bekend is cn wiens „The fallen idol" kort geleden de Nederlandse bioscopen bereikte, maakte tussen deze beide films hel magi strale „Odd man out", dat hier verscheen onder de titel „Gejaagd in de nacht". City brengt dit werk thans ten tweede male in Haarlem en wij zullen bij deze reprise slechts kort op de intrigue van het verhaal ingaan. De Ierse ondergrondse vrijheidsstrijd is de aanleiding tot de geschiedenis, het hoofd-thema ervan echter de wanhopige vlucht van de verzetsgroep-leider Johnny voor de rechterlijke macht, als hij bij een bank-overvat in Dublin gewond is geraakt: en het voornaamste motief van de regisseur is de reacties aan te duiden, te belichten en te doorgronden van de vluchteling zelf, zijn vrienden en de mensen die hem bij de ach tervolging helpen, sohuwen of willen ver raden. James Mason speelt „odd man" Johnny de rol is een van zijn beste geworden. Dikwijls weet hij slechts met gelaatsuit drukking. houding en gebaar de deels be klemmende, deels ontroerende sfeer vast te houden en te volgen, die Reed in zijn beeld vorming en beeldrhythme schiep; doch nergens is de handeling theatraal of over vloeiend van sentiment. In de bij-rollen ziet men uitstekende typeringen van Kath leen Ryan als Johnny's vriendin, Robert Beatty als een medestrijder, W. G. Fay als de oude Father Tom, de bekende Robert Newton als een op de grens van chronische dronkenschap en waanzin levende schilder zij allen maakten van hun spel kleine meesterstukjes. In ieder opzicht verheft „Odd man out" zich verre boven de geijkte speurdersrol prenten. boven het meeste ook dat als „psy chologisch verantwoorde film" wordt ge presenteerd. H. J. E. C. „Daar zit muziek in" (Rembrandt). Er worden voor Deanne Durbin speciale films geschreven, waarin haar zang en spel bijzonder tot uiting komen. De schrijvers zullen ongetwijfeld voor moeilijkheden ko men te staan, want het gegeven is wel eens bijzonder ingewikkeld en onwaarschijnlijk. Maar zij weten het gezellig te maken en doordat de zang van Deanna Durbin vele malen te horen is, genieten de bezoekers van de bioscoop, als zij een film met haar in de hoofdrol zien. Dat is ook het geval in „Daar zit muziek in" („Something in the wind"), waarin de zangeres verscheidene keren gelegenheid krijgt voor de radio en op andere plaatsen liederen ten gehore te brengen. Wat te vertellen van de inhoud zou ons te ver voeren, want de medewer kenden aan de film' worden in vele ver wikkelingen gebracht. A. O. „Guerillastrijders" (Spaarne). Het begrip guerilla-oorlog is niet zo modern als men soms zou menen. De film, die deze week in het „Spaarne" draait, brengt een enisode van de Amerikaanse burgeroorlog in beeld, waarin het vogelvrij-verklaarde bendehoofd Val McBride zowel de Fede ralisten als de Geconfedereerden bij voor keur van hinderlagen uit bestrijdt en te vens van de gelegenheid gebruik maakt om zijn persoonlijke veten uit te vechten. Een cowboy-aangelegeniheid van het zui verste water dus en in „Arizona Kid", zo als de oorspronkelijke titel luidt, zwieren de lasso's dan ook dat het een aard heeft, en wordt het rhythme bepaald door het kittige hoefgetrappel der vurige rossen. Tenslotte schieten de bandiet en de held het onderling uit en wordt het pleit tot genoegen der toeschouwers ten gunste van de blanke zijde der cowboy-samenleving beslecht. J. H. B. „Levensstonnen" (Frans Hals). „Het meisje van de Veenhoeve". welke in de afgelopen week in een ander theater werd vertoond, thans opnieuw een Zweedse film, eveneens gebaseerd op een roman, namelijk „Als de dauw hangt, komt er regen" van Margit Söderholm. Beide films vertonen veel overeenkomst, niet alleen wat inhoud, maar ook wat regie en camerawerk betreft. Ook hier een liefdesgeschiedenis, zich af spelend tegen de achtergrond van het be koorlijke Zweedse landschap met. zijn wijde velden, onstuimige watervallen, dichte bos sen en majestueuze bergen, dankbare objec ten voor een kundig cameraman met veel gevoel voor vlakverdeling, Regisseur Gustaf Edgren maakte een film met een geheel eigen sfeer, soms beklemmend, soms luchtig door gebruikmaking van folkloristische motieven in een omlijsting van vrolijke muziek. Mai Zetterling. bekend uit ..Frieda", speelt haar rol van het boerenmeisje, dal de arme zwervende muzikant verkiest boven een rijke boerenzoon, sober en gevoelig. Alf Kjellin is haar partner in deze liefdesidylle, die af en toe wat te ver uitgesponnen is, maar toch nergens langdradig wordt, Helaas heeft de regisseur enkele gedeelten niet vrij kunnen houden van sentimentele en melodramatische scènes. Het pleit echter voor hem, dat deze film de traagheid mist, die eigen is aan zovele Zweedse films. S. K. „Het lied van de woestijn" (Palace). Een avontuurlijke geschiedenis, spelend in het voor-oorlogse Marokko, dankbare achter grond voor films. De Franse regering laat er een spoorlijn door de woestijn aanleggen, en beult daarbij leden van de volksstam der Riffs als dwangarbeiders af, Dit tot groot misnoegen van henzelf, van hun vrije stam genoten en van een jonge Europeaan, die overdag als café-artist werkt en in zijn vrije tijd de geheimzinnige aanvoerder is van de vrije Riffs in hun voordurend gevecht met de Franse legioenen. Die gevechten tussen horden Marokkaanse ruiters en het Franse leger zijn er in de film het best afgekomen: overigens vertoont „Desert song" dikwijls een wat vlak spel en een enigszins saaie montage. Voor het muzi kale element in de film heeft men rijkelijk (en op uitstekende wijze) gebruik gemaakt van Marokkaanse cn Arabische melodieën, die dikwijls de locale sfeer moeten scheppen waar men deze met het beeld alleen niet wist te bereiken. H. J. E. C. Begroting goedgekeurd Vrijdagavond kwam onder voorzitter schap van burgemeester mr. K. Baron van Hardenbroek de gemeenteraad bijeen. De voorzitter deelde mee, dat de nieuwe brandweerauto over een maand in gebruik genomen zal worden. Goedgekeurd werd een besluit, om het perceel Duinlaan 5, dat destijds door de gemeente gekocht is met de bedoeling daar een nieuw raadhuis te vestigen te verhuren. Daarrfa kwam de gemeentebegroting aan de orde. Weliswaar kan de gemeente zich nog lang niet alles veroorloven, maar het stemt toch in elk geval tot grote vol doening dat nu besluiten genomen kunnen worden. De heer Breek (KVP) stelde voor om Ged. Staten te verzoeken, de vergoe dingen voor de wethouders te verhogen. Aldus werd besloten. Nadat de gemeentebegroting zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, kwam de rondvraag aan de orde. De heer Breek informeerde of het niet mogelijk was, dat bij het begin en einde van de schooluren de politie een wakend oog hield bij het oversteken der kinderen bij de Rijksstraatweg. De voorzitter kon geen bevestigend antwoord geven, omdat het te Bennebroek gestationneerde aantal leden van de Rijkspolitie te klein is. CHRISTELIJKE ZANGVERENIGING „BENEBROEK". Op Maandag 28 Februari houdt de Christe lijke Zangvereniging, mede ter ere van het gouden feest, een jaarfeest in het R.K. Verenigingsgebouw. Hillegom Verkeersmoeilijkheden In de Hillegomse Gemeenteraad is de onveiligheid op de weg besproken, naar aanleiding van een verzoekschrift namens „de Hillegomse huisvrouwen" om meer dan totnogtoe de aandacht te wijden aan de overtreders der verkeersvoorschriften. Nu de tram verdwenen is, schijnen vooral de snelheidsmaniakken de baan vrij te achten. Door de nauwe Hoofdstraat van Hille gom, die gedurende een groot deel van de dag aan één zijde versperd wordt door ladende en lossende auto's, wordt vaak met onverantwoordelijke snelheid gereden. Over het rijden der buschauffeurs is nog geen enkele klacht binnengekomen. De chauffeurs, die in de Hoofdstraat nog enigszins de voorzichtigheid in acht nemen, trappen het gaspedaal dieper in, wanneer ze op de brede Weeresteinstraat komen en zij geven zich er geen reken schap van dat op deze straat verscheidene zijstraten uitlopen. Een bijzonder gevaar vormen de in de Hoofdstraat geparkeerde auto's. Vooral de bocht van deze straat is zeer onoverzich telijk voor de uit de richting Haarlem komende fietsers, die in tegenstelling met de auto's, wél de Hoofdstraat mogen in rijden. Tenslotte zijn er nog de tramrails, welke een gevaar vormen vooral voor de wiel rijders. De Hillegomse raad heeft verlangd, dat de trambaan gehandhaafd zou blijven; nu was men maar liever van de rails af, want de bussen hebben zich al ingebur gerd. De Hillegomse politie zal, naar aanlei ding van de klachten, scherper op overtre- ders letten. Chronometer-posten zullen de overtreders signaleren. Een oplossing van de Hillegomse verkeersmoeilijkheden zal eerst komen, wanneer ook het verkeer uit de richting Leiden wordt omgelegd. Maar dat zal nog wel even duren! EERVOL ONTSLAG GEMEENTE-ARTS. Vrijdagmiddag is een besluit van B. en W. van Zandvoort bekend gemaakt, waar in wordt medegedeeld, dat aan Dr. C. A. van Fraassen op diens verzoek ingaande 7 Februari j.l. eervol ontslag werd verleend als gemeente-arts. JUBILEU3Ï J. J. STEENVOORDEN. De heer J. J. Steenvoorden, chef de bureau bij de firma R. v. d. Schoot en Zo nen te Hillegom, hoopt 1 Maart de dag te herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. HARMONIEKAPEL NAAR POISSY. De Hillegomse Harmoniekapel zal van 5 tot 7 Maart naar Poissy (Fr.) gaan om deel te nemen aan het Internationaal Muziek concours aldaar. De musici zullen de gasten zijn van de Fransen, die tijdens het Inter nationaal Muziekconcours te Hillegom gastvrijheid genoten. V.A.R.A.-PROPAGANDA-AVOND. De afdeling Hillegom van de V.A.R.A, hield een propaganda-avond onder leiding van de heer J. de Jong, die woorden van dank richtte tot de scheidende voorzitter de heer J. Hoogmoed. Vervolgens sprak de propagandist, de heer J. Bakker, een opwekkend woord om de Arbeïders-radio-omroep te steunen, waarbij hij een uiteenzetting gaf van de huidige situatie op omroepgebied. In een programma getiteld „Onder de loupe" gaven verschillende radio-artislen, onder wie Jan Lemaire, Charles Aerts en Elly Rexon, een vlot en zeer gewaardeerd cabaret-programma. Na afloop bleef men nog dansen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8