Haarlems Dagblad Wording In Brussel aan de werd verder gewerkt Europese Assemblée Mr. Van Kleffens verduidelijkt het regeringscommuniqué over Indonesië Nieuwe dramatische „bekentenissen" in dominees-proces te Sofia Gearresteerde Franse communisten thans onder militaire jurisdictie 63e Jaargang No. 19180 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 28 Februari 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Oprechte 'Daaclctracbe «Tourant (3l!nno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hei Rï LRaad der Europese Beweging, dat nu te Brussel wordt gehouden, getuigt van een verdere ontwikkelings-phase in de wording van Europese Federale Unie. Wij vorderen. Dat kunnen allen, die deze grote Europese hervorming voorstaan, zeggen. Laten zij het zeggen zonder overmoed, want er zul len nog genoeg hindernissen genomen moe ten worden en de grote sprong over de brede sloot zal de beslissende zijn. Maar sinds in Mei 1948 het Haagse Congres houden werd is, met horten en sloten, in derdaad vooruitgang bereikt. In de openingszitting te Brussel heeft Winston Churchill met recht kunnen verklaren, dat wat verleden jaar nog slechts de uiting was van een on-officieel Congres thans geeste lijk eigendom is van bijna alle regeringen van West-Europa. Wel heeft hij daarop onmiddellijk doen volgen, dat eexi actieve, verlichte en steeds meer dominerende pu blieke opinie „de brandstof en de electri- sche vonk zullen moeten verschaffen". Wel heeft hij gesproken van de plannen, die de Europese Beweging aan de Europese mi nisterraad en de Assemblee zal moeten voorleggen. Dit Congres houdt zich met de formulering van die plannen bezig. Dit duidt opnieuw aan dat men van de rege ringen alleen geen welslagen kan verwach- ten, dat de drang uit de volken zelf, met name uit alle leringen waarin men de op te 'lossen problemen met kennis van zaken en inzicht beschouwen kan, de onmisbaré sti mulans zal moeten geven. Er worden ook bij een Congres als dit vele fraaie redevoeringen gehouden en min of meer gelukkige beeldspraken gebezigd. Het belangrijkste werk wordt in studie commissies gedaan. Met bloemrijke betogen alleen bereikt men geen Europese eenheid. De grote reclame is evenwel onmisbaar en zo is gisteren een massa-bijeenkomst op het Brusselse Beursplein gehouden, waarbij de redevoerende kopstukken van het Con gres zoveel mogelijk gehinderd zijn door spreekkoren en ander lawaai van de Bel gische communisten. Dat zij storend zouden optreden was tevoren bekend. In feite is de situatie op het moment zo, dat in de West- Europese landen, die het eerst voor federale éénwording in aanmerking komen, alleen de communistische partij er bepaald tegen is. Sovjet-Rusland wenst geen aaneenslui ting van West-Europa. Het is zelf begonnen met Oost-Europese aaneensluiting te be- werken. En hoe, en onder welk een dwang- régime! Het heeft daarmee een grote extra- aansporing tot Westelijke aaneensluiting gegeven. Nu die in wording is, niet onder enig régime van dwang maar in de sfeer der vrije keuze, met handhaving van de democratische volksvrijheden, menen de communisten West-Europa het recht te mogen betwisten zich aaneen te sluiten. Dit is absurd. Dat het een volslagen onredelijk standpunt is begrijpt iedereen. Het spek takel, ontketend op het Brusselse Beurs plein behoeft de Europese Beweging dan ook geenszins te betreuren. 1-Iet geeft eer der relief aan zijn streven; als dat generlei tegenstand ontmoette zou het moeilijker te verwezenlijken zijn. Op een persconferentie te Brussel is medegedeeld dat tien landen zullen mede werken tot de schepping van de Europese Assemblée, die zoals men weet nevens een Europese ministerraad als raadgevend col lege zal optreden. Die tien landen zijn Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg (dus het vijftal van het Brusselse Pact) alsmede -de drie Scan dinavische landen Zweden,-Noorwegen en Denemarken, dan Italië en ook Ierland een groep landen welker gezamenlijke be tekenis, als zij zich tenslotte federaal ver enigen, men moeilijk bij voorbaat in cijfers kan uitdrukken, behalve eigenlijk in het nuchter-statistische feit dat zij een groter bevolkingstotaal dan dat van de Verenigde Staten en een niet zoveel kleiner dan dat van Sovjet-Rusland vertegenwoordigen. Waarbij onmiddellijk de gedachte rijst aan de grote hulpbronnen waarover die tien landen beschikken, adh de verhoogde productiviteit die zij in volle samenwer king zouden kunnen bereiken en aan het zeei- hoge ontwikkelingspeil dat West- Europa in verhouding tot andere delen der wereld bezit, waarbij dan alleen de Ver enigde Staten in velerlei opzicht als gelijke j zouden kunnen gelden. De politieke commissie van het Brusselse Congres heeft reeds een aantal aanbeve lingen voor de volledige vergadering opge steld, die tot nadere beschouwing aanlei ding zullen geven. R. P- Aanslagen op Java Een bende heeft een overval gepleegd op het ziekenhuis te Toeren ten Zuiden van Malang, waarbij twee doktoren en zeven verpleegsters werden ontvoerd, van wie niets naders is vernomen. Op de hellingen van het Willis-gebergte Vond een Nederlandse patrouille de voor malige republikeinse gouverneur van Oost- Ja va, dr. Moerdjari, die in gezelschap van verschillende zijner medewerkers was. Uit Semarang wordt gemeld, dat de administrateur van een suikeronderneming nabij Pemalang is vermoord, ook het poli- tie-posthuis hier is, doch zonder succes, aangevallen. In dezelf plaats werd later een hadji beroofd en vermoord. De correspondent van Aneta te Buiten zorg meldt, dat een der vooraanstaande figuren uit de Chinese planterswereld werd vermoord, toen een goed bewapende bende een aanval deed op een onderneming nabij Tjiandjoer. De vermoorde was het hoofd van de Pao An Tui (het Chinese veilig heidscorps) te Soekaboemi. Nabij Tjilatjap heeft een bende een aan tal desabuizen en een politieposthuis ver brand. Nabij Ambarawa werden twee per sonen vermoord door een bende, die een werd dezer dagen een politiejeep beschoten, Waarbij een der vier inzittende agenten werd gedood. Het emplacement van de thee onderneming „Malabar" in het Bandoengse Werd dezer dagen aangevallen door een sterke bende, die drie der ondernemings- wachters doodde. Tengevolge van de ver dediging door de oixdernemingswacht werd de bende bezig gehouden totdat militaire hulp naderde. Zes officieren van de Amerikaanse Marine en van het Amerikaanse leger zijn benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden wegens de diensten die zij tijdens en na de oorlog aan Nederland hebben bewezen. Europese eenheid ammunisten trachtten betoging in de war te sturen Achtduizend mensen hadden zich Zon dagmiddag verzameld voor het beursge bouw te Brussel om te luisteren naar de redevoeringen die Winston Churchill, Spaak en enkele andere vooraanstaande persoonlijkheden der Europese Beweging op het bordes van dit gebouw zouden uit spreken. De communistische aanhangers, die had den aangekondigd dat zij een tegendernon- stratie zouden organiseren, hebben woord gehouden en de eerste spreker, de Franse oud-minister Teitgen, was nauwelijk aan het woord of de vlugschriften vlogen aan alle kanten over het plein heen, terwijl communistische spreekkoren opklonken. De politie had de handen vol en tijdens de spreekbeurten werden ettelijke honder den communisten uit het publiek opgevist en gevankelijk weggevoerd. De interrup ties, en het gejoel uit het publiek duurden tijdens het gehele verloop van de manifes tatie voort en toen Spaak als laatste spre ker zijn rede had uitgesproken hieven de communisten de Internationale aan, die echter direct werd overstemd door de Idanken van het militaire muziekcorps dat beneden aan het bordes was opgesteld. Winston Churchill zei in zijn toespx-aak, dat „de ene helft van Europa thans in gevangenschap leeft en de andere helft op zijn hoede is. Het is gèrechtvaardigd, dat deze laatste voorzorgsmaatregelen neemt". De organisatie voor Europese eenheid zal „voorspoed en vrijheid voor alle burgers, vooraanstaande zowel als eenvoudige, brengen", zo zei hij. Churchill zei, dat de beweging voor een Verenigd Europa het enige middel is om een nieuwe oorlog erger dan de vorige - te voorkomen. De Belgische premier Spaak legde er de nadruk op dat de landen, die deel uitma ken van de Europese beweging, vredelie vende landen zijn die willen verhinderen dat de wereld een nieuwe oorlog zal ken nen. Tenslotte zeide Spaak: „Deze massa bijeenkomst is een symbool. Temidden van een meerderheid van goedwillende burgers staat een kleine groep opruiers. Deze groep is echter te miniem, om ons te kunnen tegenhouden op de ingesla gen weg naar een verenigd Europa. Vandaag zijn wij met duizenden, mor gen zullen wij met millioenen zijn." Van de zijde der Brusselse politie werd vernomen, dat tijdens de demonstraties voor de beurs 60 personen in hechtenis zijn genomen, die echter na afloop van de bij eenkomst allen wederom op vrije voeten werden gesteld. - Aanbevelingen politieke commissie De politieke commissie der Europese Be weging heeft Zondagavond de aanbevelin gen opgesteld, die aan de plenaire vergade ring zullen worden voorgelegd. Aan die aanbevelingen gaat een beginselverklaring vooraf: „Europa moet zich verenigen in een geest van democratische vrijheid. Van de economische macht moet gebruik wor den gemaakt voor het welzijn van allen. De arbeiders moeten in de leiding van de economie medezeggenschap hebben. -Men moet komen tot een synthese tussen de vrije en de geleide economie. De deelneming van elke staat aan de Eui-opese unie blijft ondergeschikt aan de aanvaarding van de beginselen van het handvest der rechten van de mens. Op dit ogenblik valt niet te rekenen op de for mele toetreding van „sommige Europese landen", maar men mag zich bij die schei ding niet definitief neeiieggen. West- Duitsland moet worden uitgenodigd tot de nieuwe gemeenschap toe te treden." De politieke commissie heeft de volgende aanbevelingen opgesteld: Het is wenselijk, dat de afgevaardig den in de Europese vergadering verkozen worden door de parlementen van elk land. b. Het aantal afgevaardigden zal ten minste 300 moeten bedragen voor al de landen samen, die thans een democratisch staatsbestel hebben. Het is ten zeerste wen selijk, dat elke nationale vertegenwoordi ging zowel uit parlementsleden als uit niet- parlementairen bestaat. Reeds bij haar eerste zitting moet de Europese vergadering vertegenwoor digers tellen van alle Europese democrati sche landen, West-Duitsland inbegrepen. d. Naast de nationale vertegenwoordi ging moet ook een andere vorm van ver tegenwoordiging worden bepaald. De ver gadering zal markante persoonlijkheden verkiezen uit alle landen van Europa. e. Om het volledig Europees karakter van de vergadering reeds bij de eerste zit ting te doen blijken, is het wenselijk, dat in de zaal der plenaire vergaderingen een aantal plaatsen wordt voorbehouden voor de vertegenwoordigers van de landen, die onder een niet-democx-atisch regiem leven. Die ledige plaatsen zullen het bewijs zijn van de solidariteit van alle volken van Europa. Europees Hof. De internationale raad heeft op een ple naire vergadering besloten de Europese regeringen de vorming van een hof voor de rechten van de mens voor te. stellen. Het desbetreffend rapport van de speciale juri dische commissie wérd goedgekeurd. De raad stelt voor, dat het hof uit negen leden zal bestaan en heeft besloten een per manente juridische sectie in het leven te roepen om een lijst op te stellen van men senrechten, die moeten worden gewaar borgd. Het voorstel van de raad zal worden voorgelegd aan de raad van Europa, die de vijf landen van het pact van Brussel be sloten hebben te vormen zo spoedig als dienstig is. Tijdens een kort onderhoud, dat de cor respondent van het A.N.P. met de voorzit ter van het uitvoerende comité van de Europese beweging, Duncan Sandys, had, verklaarde deze dat de Europese Assem blée nog voor het einde van dit jaar ge ïnstalleerd zal worden. „De idee van een Europese Unie", zo zeide hij verder, „zal evenwel meer dan tot nu toe door het volk geschraagd moeten wórden en hiertoe zal een begin worden gemaakt met een grootse campagne." Leon Jouhaux, voorzitter van het Franse vakverbond „Force Ouvrière" is op een plénaire zitting benoemd tot voorzitter van de internationale raad der Europese Be weging. Duncan Sandys, schoonzoon van Chur chill, is met algemene stemmen tot voor zitter van het internationale uitvoerend comité der Europese Beweging gekozen. Naar Zondagmiddag tijdens een perscon ferentie in Brussel werd medegedeeld heb ben de regex-ingen van tien landen defini tief besloten te zullen deelnemen aan de vorming van een Europese assemblée. Deze landen zijn Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, Ierland, Italië, Zweden, Denemarken én Noorwegen. Winston Churchill tijdens zijn toespraak tot de congressisten bij de opening van de bij eenkomst der Europese Eenheidsbeweging te Brussel. Vooraan links (met bril) de Belgische premier Paul Henri Spaak. Amerikaanse vlootmanoeuvres in de Caraïbische Zee De manoeuvres der Amerikaanse marine welke een week geleden in de Caraïbische Zee zijn begonnen, beleven Woensdag hun hoogtepunt met een voorgewende aanval met atoombommen op de vloot uitgevoerd door vliegtuigen, afkomstig van bases op het vasteland. Aan de oefeningen zullen 120 oorlogs bodems en honderden vliegtuigen, met een totale personeelssterkte van 35.000 man deelnemen. De vloot zal ook worden aangevallen door snelvarende onderzeeboten, die met een zogenaamd „SchnorkeP'-apparaat zijn uitgerust. De manoeuvres zullen duren tot 1 April. SOVJET-VOORSTEL INZAKE ATOOM-ENERGIE. De Sovjet-Unie heeft in de commissie voor atoom-energie van de UNO gisteren een nieuw voorstel gedaan om twee ont- werp-conventies op te stellen, volgens welke de atoombom zou moeten worden verboden en een systeem moet worden ontwoi'pen van controle op de productie van atoom-energie. Het voorstel, ingediend door Jacob Ma- lik, is practisch hetzelfde als dat van An drei Gromyko, ongeveer twee jaar geleden ingediend. Dit laatste werd toen door de Veiligheidsraad en de Algemene UNO ver gadering verworpen. DE „ORANJE" MORGEN NAAR BATAVIA Het m.s. „Oranje" zal morgen om half twee 's middags naar Indonesië vertrek ken met 950 passagiers. Zes doden bij vliegramp in Frankrijk Een vliegtuig, met zes personen aan boord, is tussen Nantes en Bordeaux ten gevolge van een ontploffing aan boord ver ongelukt. Alle inzittenden waaronder zich drie kinderen bevonden zijn om het leven gekomen. Het woord is aan Philips Brooks Karakter wordt gedemonstreerd op grote momenten, niaar gevormd op kleine. Nederland is bereid de V.S.I. terzijde te staan op verzoek „Duivelse dwangmiddelen", meent Amerikaans predikant Dominee Yanko Ivanof, een van de 15 evangelische geestelijken, die te Sofia terechtstaan, heeft het hof Zaterdag mede gedeeld, dat hij 2 millioen leva van de Amerikaanse geheime dienst had ontvan gen voor inlichtingen, die hij en de andere beklaagden hadden ingewonnen. Ds. Ivanof is de opper-supervisor van de Methodistische kerk in Bulgarije. Rustig en duidelijk vertelde hij van verschillende bij eenkomsten met, naar hij zeide, vertegen- woordigers van de Amex-ikaanse geheime dienst en met Nikolai Petkof, voormalig leider van de Bulgaarse boerenpartij, die twee jaar geleden werd terechtgesteld. De twee miUioen leva die hij zeide te heb ben ontvangen, zouden afkomstig geweest zijn van de vertegenwoordiger te Sofia van de Amerikaanse filmmaatschappij Metro- Goldwyn-Mayer. Ivanof verklaarde dat zijn houding ten opzichte van het communisme nu „geheel verandei-d" was. Hij vroeg geen clementie, doch zeide te hopen, dat hij een sti-af zou ontvangen, die het voor hem mogelijk zou maken te bewijzen, dat hij inderdaad tot inkeer was gekomen. „Ik wees het communisme af zonder zelfs te pogen het te begrijpen", aldus dominee Ivanof, maar nu schaam ik mij diep op hulp van vreemde mogendheden te hebben gehoopt. „Op 21 Juli 1948 werd is gearresteerd", zo zeide hij, „ik verwachtte toen vijandig heid, haat en minachting van de commu nisten, doch ondervond, dat hun houding geheel anders was." „Mijn beschuldigers wilden mij xxiet ver morzelen, doch mij helpen." Ds. Zïapkof's bekentenis Ivanof betrok in zijn bekentenis bijna alle andere beschuldigden, in het bijzonder de voornaamste beklaagde Ziapkof, die na hem in de beklaagdenbank plaats nam. Ziapkof verklaarde op alle punten schul dig te zijn. Hij zeide eex-st een spion voor de Bx-itten en daarna voor de Amerikanen geworden te zijn. Engeland was zijn tweede vadex-land geworden nadat hij er zijn op leiding had genoten en theologie afgestu deerd had. In 1932 had hij er dan ook niets op tegen, toen Floyd Black, deken van hel Amerikaanse college in Bulgarije, hem in lichtingen had verzocht over de arbeiders beweging en de communistische activiteit in Bulgarije. Tijdens de oorlog was het Nederlandse kapelaan gearres teerd in de Sovjet-zone De Russische geheime politie heeft in de Sovjet-zóne van Duitsland, te Warne- münde,, een Nederlandse kapelaan ge- arrresteerd, aldus een mededeling van een katholieke zegsman te Berlijn. Voor de arrestatie werd geen reden opgegeven. voor hem, Ziapkof, gemakkelijk geweest inlichtingen voor de Amerikanen te be machtigen, „omdat er in zijn huis Duitse officieren kwamen van wie hij inlichtingen van waarde" voor professor Black ontving. In October 1944 wex-d hij door een zekere Burt Andi-ews van de Britse missie bezocht, die hem vroeg of hij bereid was te spion neren voor Engeland.. Hierop barstte Ziapkof in tranen uit en zeide toegestemd te hebben omdat hij dank baar jegens» Engeland en Amerika was. De beschuldigde zeide vele inlichtingen van predikant Naoemof, een zijner mede- beklaagden, ontvangen te hebben. Ziapkof barstte wederom in tranen uit toen hij zeide: „Zo geraakte ik in een las tige situatie, omdat ik ook voor Amerika werkte en mijn loyaliteit verdeelde tussen twee landen." Op 4 November was hij geari-esteerd en dat betekende het einde van zijn „carrière als spion". Na de bevrijding waren wij allen bevreesd voor het communisme. De communisten gedroegen zich echter geheel correct. „Kameraden rechters, wat zult gij met mij doen? Zult gij een nieuw mens uit mij maken? Een hoopje stof zou niemand van nut kunnen zijn, doch een nieuw mens zou nuttig voor ons land en ons volk zijn", aldus besloot Ziapkof met trillende stem. De zitting werd daarna tot vandaag ver- Amerikaanse reactie. De Amerikaanse Baptistische geestelijke, dr. Earl Smith uit San Francisco, die zegt een pex-soonlijke vriend van Naoemof, een der terecht staande predikanten in Bulgarije, te zijn, heeft verklaard, dat er „duivelse dwangmiddelen" zijn gebruikt om Naoemof een bekentenis af te dwiixgen. „Het wenen en de hysterische verklaring" kwamen niet overeen met de pex-soon van Naoemof, de man van. vaste overtuiging, zoals dr. Smith hem kende. Smith is de bestuurs-seci-etaris van de Baptistische gemeente van de steden langs de baai van San Francisco. Verzoek van Oostenrijkse socialistische partij De uitvoerende raad van de Oostenrijkse socialistische pax-tij heeft tot de bezettende mogendheden het verzoek gericht, de be- zettingskosten zelf te betalen, indien zij de bezetting van Oostenrijk willen voortzet ten. Reeds in 1946 verzocht de socialisti sche partij de geallieerden hun eigen on kosten te betalen, indien zij Oostenrijk be zet willen houden. Het verzoek wordt gedaan, nu in het Oostenrijkse parlement een wetsont werp is ingediend betreffende de belasting voor de bezettingskosten. Het verzoek geldt waarschijnlijk niet voor de Amerikanen die reeds al him be zettingskosten zelf voldoen. NEW YORK, (Aneta). Mr. Van Klef fens heeft voor de pers de volgende ver klaring afgelegd: „De betekenis van de passage in het Ne derlandse communiqué betreffende overleg met de republikeinse leiders over het vast stellen van hun verblijfplaats is deze: Op het ogenblik is het om militaire redenen nog niet mogelijk -overal in Indoneisë te reizen en te vex-blijvep, met als gevolg dat nog sommige beperkingen ter zake reizen en verblijf nodig zijn, beperkingen die voor iedereen gelden en ook voor de repu blikeinse leiders. Het herstel van hun vol ledige vrijheid van beweging (slechts on derworpen aan beperkingen, die voor iedereen gelden) hangt er echter niet van af of zij al dan niet verkiezen aan de con ferentie deel te nemen. Niet: Graag of niet. In het communiqué wordt verklaard, dat de Nederlandse regering bereid is te zamen met de betx-okken partijen alle ter conferentie gedane voorstellen op hun mé rites te beoordelen. Dit betekent dat de Nedei'landse regering geen voorstel ter tafel wil brengen op basis van „graag of niet". Dit is ook van toepassing op de voorwaarden van de voorgestelde unie tus sen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië, voorwaarden, welke geformu leerd zullen worden in vrijwillig gemeen schappelijk overleg, zodat beide partners in de unie hun belangen in de te aan vaarden voorwaarden weerspiegeld zullen vinden. De enige beperking voor zover Neder land betreft is de inhoud van de consti tutie, welke (sedert de herziening van laatstleden herfst) de resultaten beli chaamt van voorafgegaand overleg. Er zal een federale regering gevormd worden voor geheel Indonesië, met vol doende gezag om de souvereine rechten van Nederland over te nemen. De vraag hoe deze regering zal worden samenge steld, zal door Indonesië beantwoord moe ten worden. Waar Nederland thans bereid is de sou- vereiniteit over Indonesië over te dragen op een datum, welke meer dan een heel jaar vroeger ligt dan de in de resolutie van de Veiligheidsraad genoemde datum, gaat de Nederlandse regering zelfs verder bij het tegemoetkomen aan de verlangens van het Indonesische nationalisme dan de Veiligheidsraad zelf. Het zal onvermijdelijk zijn dat Neder land, zolang het voor Indonesië verant woordelijk blijft (een kwestie van enkele maanden wanneer het huidige voorstel door de Indonesiërs wordt aanvaard) over uitgebreide bevoegdheden blijft beschik ken. Het uitoefenen van dergelijke uitge breide bevoegdheden kan altijd tot wrij ving leiden, hetgeen echter gedeeltelijk kan worden vermeden door aanvaarding van de Nederlandse voorstellen. Een definitieve datum voor de over dracht van de souvereiniteit kan niet een zijdig door de Nederlandse regering wor den vastgesteld, omdat dit ook afhangt van de wensen van andere betx-okken partijen. De Nederlandse regering vertrouwt, dat de besprekingen a^len voeren tot een overeenkomst per 1 Mei aanstaande. Daar na is nog een periode van ongeveer zes weken vereist voor ratificatie van een dergelijke overeenkomst als voorzien door de Nederlandse grondwet. Voor zover de overdracht van de souvereiniteit even als dit het geval was in vele andere Azia tische landen zal plaats vinden voordat verkiezingen in Indonesië gehouden zijn, weet de Nederlandse regering, dat de nieuwe regering van de federale stagen van Indonesië voldoende representatief behoort te zijn om Indonesië in staat te stellen de verplichtingen op zich te ne men voor nakoming van de aangegane overeenkomst. Wel: Graag of niet Waar het beslist niet de bedoeling is van de Nederlandse regering zich vooi'barig van haar verantwoordelijkheid in Indo nesië te ontdoen zal zij bereid zijn de nieuwe staat gedurende een korte tijd bij te staan doch alleen wanneer daarom dooi de nieuwe staat wox-dt verzocht. Nederland wil in geen geval zijn bij stand aan de Verenigde Staten van Indo nesië opdringen, daar de toekomstige be trekkingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Indonesië gebaseerd moeten zijn op werkelijke en vrijwillig erkende gemeenschappelijke belangen van beide partijen". Hevige strijd in Birma De regeringstroepen, die nieuwe verster kingen hebben ontvangen, voerden dit weekeinde hevige aanvallen uit op twee door de opstandelingen in midden-Birma bezette steden. In een militair communiqué werd verklaard, dat krachtige aanvallen zyn uitgevoerd op de aan een spoorweg gelegen steden Meiktila en Thazi. Voorts wordt melding gemaakt van voortdurende gevechten te Myitnge, ten Zuiden van Mandalay, waar oprukkende tx-oepen der opstandelingen tot staan werden gebracht. Tachtig Karens zouden zijn gedood in een botsing in de nabijheid van Maubin, dat tussen Rangoon en Bassein is gelegen. Staat van beleg in Perzië In alle delen van Perzië, waar militaire garnizoenen zijn gelegen, is de staat van beleg afgekondigd. Op de 21ste dezer werden voorbereidin- gen voor deze maatregel getroffen, toen het kabinet de minister van Oorlog machtigde een dergelijke maatregel op het door hem geschikt geachte tijdstip af te kondigen, „indien de noodzakelijkheid daartoe zou ontstaan". Togliatti legt soortgelijke verklaring af als Thorez De Franse openbare .aanklager heeft de zaak tegen de vier Franse communisten, die Vrijdag geaiTesteerd zijn, aan de militaire jurisdictie overgedragen en hij heeft de documenten, die op deze zaak betrekking hebben, aan de militaire gouverneur van Parijs ter hand gesteld. De vier verdachten: Bertrand Jouenne, een vliegtuig'constructeur, Pierre Juin, hoofdredacteur van 't geïllustreerde week blad „Regards", Jacques Fx-iedland, jour nalist aan hel zelfde blad, en Robert Penil- laud, directeur van het communistische weekblad „France d'Abord", zijn reeds verhoord. Van de zijde der politie wox-dt verklaax-d, dat Jouenne inlichtingen over de nationale defensie aan journalisten had verstrekt. Het bestuur van het door de communis ten géleide vakverbond C.G.T. heeft in het communistische orgaan „THumanité" ge protesteerd tegen de anti-communistische maatregelen en voor Maandag is een ver gadering van alle Parijse afdelingsleiders van de C.G.T. bijeengeroepen. Door het departement van Binnenlandse Zaken werd vex-klaard, dat elf personen, die gearresteerd waren, na vex-hoor weer werden vrijgelaten. Het is evenwel moge lijk, dat sommigen van hen alsnog in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Campagne. Jacques Friedland verklaarde tijdens zijn on'^ervraging dat de documenten die op hem zijn gevonden, bestemd waren als documentatie voor een campagne tegen de „ovex-schakeling" van vredesindustrie naar ooi-logsindustrie, welke campagne aan de hand van instructies der communistische partij zou worden ingezet. Ondervx-aagd over de bronnen, waaruit hij zulke volledige inlichtingen kon putten, antwoorde Jacques Friedland dat hij in gelicht werd door technici die lid zijn van de communistische partij en hij noemde de naam van Bertrand Jouenne, tegen wie onmiddellijk een bevel tot aanhouding werd uitgevaardigd. Tijdens zijn ondervraging verzekerde Friedland geenszins het voornemen te koesteren de vertrouwelijke documenten, die hij in zijn bezit had, aan een vreemde mogendheid bekend te maken. Onder de documenten, die in het bezit' zijn gevonden van Jacques Friedland ko men, volgens het blad „France Soir", stuk ken voor die betx-ekking hebben op reactie vliegtuigen en op diverse rakettoestellen. Volgens de technici van de luchtmacht die belast zijn met het nazien van Friedlands documenten, hadden deze stukken strict geheim moeten blijven. „Bewijs". Volgens radio-Moskou is in de Sovjet- Russische pers commentaar verschenen op de jongste verklaring van Thorez. De woorden van de algemene secretaris der Franse communistische partij, zo heet het in de Sovjetkranten, bewijzen, dat de Franse arbeidex-s aan de zijde vaxx de Sovjet-Unie staan voor het handhaven van de vrede in de wereld. „Indien een Sovjetleger bij de achterwol- ging van een aanvaller ons grondgebied moest binnenx-ukken, dan meen ik dat het Italiaanse volk, dat geen enkele aggressie kan dulden, de klaarblijkelijke plicht zou hebben het Sovjetleger zo afdoend moge lijk te helpen en de aanvaller de les te lezen, welke hij verdient", aldus heeft de Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti verklaard tegenover het Italiaanse blad „Giornale della Sera", dat hem om zijn mening vroeg over de verklaring van Thorez, dat de Franse communisten niet tegen de Sovjet-Unie zouden vechten. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: In de avond in het Zuid-Oosten van het land nog weinig bewolking met plaatselijk lichte vorst. Overigens toe nemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen en weer aanwakkere- rende wind tussen Zuid en West. Mor gen overdag meest zwaar bewolkt met enkele buien, ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag en vooral langs de Waddeneilanden tijdelijk weer tot storm toenemende en geleidelijk naar West tot Noord-West ruimende wind Zon op Maan op 1 Maart: 7.27 uur, onder 18.19 uur 8.16 uur, onder 20.07 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1